مطالب مرتبط:
جواب بدهید! جای خالی کریمی و نود در اقتصاد ایران
بستنی که قبل از خوردنش باید تعهد کتبی بدهید! +تصاویر
برای خوردن ابن بستنی باید تعهد کتبی بدهید! +تصاویر
بستنی ای که برای خوردنش باید تعهد کتبی بدهید
برنامه جدید سازمان تاکسیرانی برای روزهای برفی و بارانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 بهمن 1396 ساعت 00:262018-02-14سياسي

مسجد حاج حسن صنیع الدیوان پناه بی سرپناهان در روزها و شب های سرد و برفی درهای این مسجد شبها باز است/ نشانی ما را به کارتن خواب ها بدهید


در روزها و شب های سرد و برفی زمستان درهای مسجد حاج حسن صنیع الدیوان در جنوب پایتخت به روی کسانی که سقفشان آسمان است، گشوده می شود.

- مسجد حاج حسن صنیع الدیوان پناه بی سرپناهان در روزها و شب های سرد و برفیدرهای این مسجد شبها باز است/ نشانی ما را به کارتن خواب ها بدهید در روزها و شب های سرد و برفی زمستان درهای مسجد حاج حسن صنیع الدیوان در جنوب پایتخت به روی کسانی که سقفشان آسمان است، گشوده می شود.

مجله فارس پلاس؛ نرگس خانعلی زاده: مسجد همیشه رکن اصلی هر محله ای بوده است؛ قهر و آشتی ها و دوستی ها و دشمنی ها را آنجا می بردند و آنجا حل می کردند.

یک جور NGO و سازمان مردم نهاد کوچک که بزرگ های محل، مشکلات اهالی را همانجا حل می کردند و نمی گذاشتند پای جوان ترها به سازمان های بزرگ تر برسد.

حالا گرچه کمتر از این اتفاق ها می افتد ولی از بین نرفته است.

هنوز هم مساجدی مثل مسجد حاج حسن صنیع الدیوان وجود دارد که متولیانش همچنان در پی حل مشکلات، هرچند موقتی هستند؛ اتفاقی که در این روزها و شب های سرد، بیشتر از همیشه بروز پیدا کرد و اهالی خیابان وحدت اسلامی، توانستند از اهمیت مسجد محل شان اطمینان پیدا کنند و دلشان را به آن قرص کنند.

حالا متولیان مسجد صنیع الدیوان، در شب های سرد و سرما، درب های مسجد را باز می گذارند تا بی سرپناه ها و کارتن خواب ها، به خانه خدا پناه ببرند و دور از رنج برف و سرما، شبشان را صبح می کنند؛ لباس های گرم تر و بهتری می پوشند، موهایشان را آنجا اصلاح می کنند و در این چند روز سرما، غذاهایی بهتر از همیشه می خورند.

همه این ماجراها در مسجد محله وحدت اتفاق می افتد؛ مسجدی که چند وقتی است آدرسش بین مردم می چرخد تا شاید به دست اصل کاری ها برسد.

پناه شب های سرد شب هایی که هوا خیلی سرد است، دما زیر صفر است و برف و باران می بارد، درب مسجد به روی کسانی که جایی برای خواب و سرپناهی برای پناه گرفتن ندارند، باز است.

این همه آن چیزی است که این شب ها و در مسجد قدیمی صنیع الدیوان اتفاق می افتد و آن را سر زبان ها انداخته است؛ مسجدی که آدرسش دست به دست و زبان به زبان بین مردم می چرخد تا شاید به گوش کسی برسد و بتواند یک شب از شب هایش را آنجا سر کند.

اتفاقی که البته امام جماعت مسجد صنیع الدیوان خیلی تمایلی به رسانه ای شدنش ندارد و بیشتر تلاش می کند تا خبرش به گوش نیازمندان برسد و دردی دوا شود.

حجت الاسلام خدادادی می گوید: راستش را بخواهید، این اتفاق چیزی نیست که همه مساجد از پس آن بربیایند و نباید برای اینکه مسجد ما کمی امکاناتش بیشتر است، فعالیت های مساجد دیگر را تحت الشعاع قرار بدهد.

خوشبختانه ما توانستیم پارسال به شکلی محدودتر اما امسال به طور جدی تر و گسترده تری، فضایی در مسجد برای عزیزانی که جایی برای خواب و استراحت ندارند، فراهم کنیم؛البته فضایی نه در خود شبستان که فضایی گرم در محیط امن و آرامش بخش مسجد.

اینجا گرمخانه نیست می گویم: حاج آقا؛ پناه دادن افراد بی پناه در مسجد اتفاق قشنگی است اما به نظر می رسد متولیان مسجد، خیلی قصد بیان کردنش را ندارید.

چرا؟: دلایلش کاملا واضح و مشخص است؛ ما متولی این کار نیستیم و نمی توانیم آن را به طور تخصصی و با استانداردهای لازم پیش ببریم.

واقعیت این است که افرادی که در این وضعیت و در این شب ها با آن ها روبرو هستیم، معمولا افراد آسیب دیده ای هستند که از نظر روحی، جسمی و اجتماعی، دچار نقص هایی هستند که باید در چارچوب شرایط خودشان قرار بگیرند.

برای همین این کار متخصص می خواهد، مشاور می خواهد، مامور بهداشت و مامور امنیتی می خواهد.

پس اگر ما کاری انجام می دهیم، به صورت کاملا خیرخواهانه و دلی است وگرنه برپایی محلی برای بی سرپناه ها و کارتن خواب ها به این سادگی ها که فکرش را می کنید نیست و هرگسی از پس آن برنمی آید.

راستش ما هم بیشتر به دنبال این هستیم که خبرش به گوش اصل کاری ها و کارتن خواب ها برسد و خودشان را به اینجا برسانند.

امن تر از مسجد کجا؟ اسم کارتن خواب که می آید ، ذهن مان فقط به سمت معتادهایی می رود که حالا به اینجا رسیده اند اما حاج آقا تصورمان را رد می کند و می گوید: نه اتفاقا؛ همه معتاد نیستند.

خیلی از آن ها آدم های معمولی و گاها متشخصی هستند که بنده های خدا، زمین خورده اند و دیگر نتوانسته اند بلند شوند و حالا سرپناهی ندارند.

این افراد اگر در روزها و شب های معمولی هم به مسجد پناه بیاورند، ما در خدمتشان هستیم و درب مسجد همیشه به روی آن ها باز است؛ اصلا مسجد اگر محل امنی برایشان نباشد، کجا باشد؟ باید بگردیم و پیدایشان کنیم از دو هفته پیش پرسیدیم؛ همین دو هفته پیش که بالاخره بعد از مدت ها، تهران و ایران یک برف درست و حسابی را به خودش دید.

آن موقع اوضاع مسجد چطور بود؟ آدم های بی پناه، خودشان از وجود چنین مسجد و چنین سرپناهی خبر دارند؟: دو هفته پیش هوا واقعا سرد بود و دما به چندین درجه زیر صفر رسیده بود.

برای همین هم خودمان شال و کلاه کردیم و به صورت میدانی در خیابان ها و کوچه پس کوچه های محله گشتیم تا اگر کسی را دیدیم که بیرون خوابیده، به داخل مسجد دعوتش کنیم.

تعدادشان هم خیلی زیاد نبود؛ در آن یکی دو شب ، تقریبا حدود پانزده تا بیست نفر که همگی آقا بودند، شب را در مسجد صبح کردند.

خوشبختانه در بین این افرادی که ما با آن ها برخورد داشته ایم، خانمی نبوده است که در خیابان مانده باشد.

به طور کلی، در هفته های گذشته،ما در همین حد به نتیجه رسیدیم و دیگر بیشتر از این کسی را پیدا نکردیم اما به دوست و آشنا سپردیم که اگر کسی را می شناسند و یا می بینند که در این سوز سرما، پناهی ندارد، آدرس مسجد را به او بدهد.

واقعیت این است که از یک جایی به بعد کاری از دست ما برنمی آید و تیم متخصص باید به داستان ورورد پیدا کند.

یک مسجد است و جمعیتی از خیرین می پرسم فقط جای خواب می دهید که جواب منفی می گیرم: خیرین برای کسانی که در مسجد حاج حسن صنیع الدیوان می خوابند، لباس گرم می آورند، مومنین و متدینین در آشپزخانه مسجد برای این افراد غذای گرم درست می کنند و کاربلدهایشان به صورت صلواتی، موهایشان را اصلاح می کنند.

اما واقعا همه این ها وظایفی نیست که از عهده همه مساجد بربیاید و نباید انتظاری ایجاد بشود و فعالیت هایشان تحت الشعاع قرار بگیرد.

واقعیت این است که همه مساجد توان این اقدامات را ندارند و اگر ما هم آن را انجام می دهیم، به شکل تخصصی نیست؛ وگرنه در جایی که به اسم گرمخانه احداث می شود، باید استانداردهای بهداشتی، امنیتی و روانشناسی خاصی حاکم باشد که از عهده و توانایی ما خارج است.

ما در حد و توان خودمان و به صورت ابتدایی، کاری که فکر می کنیم انسانی و درست است را انجام می دهیم.

مساجد همچنان با قدرت ادامه می دهند آخرهای صحبت مان، گریزی هم به اهمیت و نقش مسجدهای محل در حل مشکلات هم محله ای ها زدیم.

بحثی که با صحبت های حاج آقا، خیالمان کمی راحت تر از قبل شد تا دیگر خیلی غصه گذشته را نخوریم: شاید قدیم کمی بیشتر بوده است اما واقعا خیالتان راحت باشد که از بین نرفته است.

بسیج و مساجد و پایگاه ها همیشه نقش پررنگی در فعالیت های انقلابی و انسان دوستانه ایفا کرده اند.

مساجد وظیفه دارند که در هر عرصه ای که نیاز به خدمت هست، حضور داشته باشند.

همین طور که شما می گویید، تا بوده همین بوده است؛ اگر امکانات دستگاه ها تکمیل باشد و نیازی به ما نباشد که خدا را شکر می کنیم اما اگر در بعضی از دستگاه ها خلایی وجود داشته باشد، وظیفه خودمان می بینیم که ورود کنیم و آن خلا ها را با نیروهای مومن و متدین و انقلابی پر کنیم.

اتفاقی کهمثل همین موضوع کارتن خواب ها، تا به امروز هم افتاده است و نیروهای جهادی و بچه های بسیجی در حد توان و یا حتی بیشتر از آن در همه جنبه های اجتماعی، امنیتی و سیاسی عهده دار وظایفی بوده اند که انصافا هم به خوبی از پس آن برآمده اند.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3x8pv
کلید واژه ها: مسجد - کارتن خواب - خواب - همیشه - مشکلات - مردم - زمستان - زبان - پایتخت - آسمان - مساجد - مردم نهاد - شبها - جنوب - بزرگ - هایی - وحدت - خانه خدا - خیابان - اصلاح - اهمیت - قدیمی - رسانه - دوستی - باران - یک شب - کوچک - فارس - امام - خانه

آخرین اخبار سرویس:
بررسی جعبه سیاه هواپیما در حداقل زمان/ جبهه بارشی جدید ساعاتی دیگر وارد منطقه می شود

آخرین شب مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه (س) در حضور رهبری

احداث کمپ نیروهای امداد و نجات در محل سقوط هواپیما

آخرین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

نشست کمیسیون عمران با آخوندی درباره سقوط ATR آسمان/ بررسی 3 ابهام سانحه

اعتراض کارگران درباره واریز سهم درمان تأمین اجتماعی به حساب خزانه + عکس

فرستاده پوتین با رییس جمهوری سوریه دیدار کرد

نامه راهبردی دکتر احمدی نژاد، صدای مردم است

خیلی گناه میکنم، اما بلایی نازل نشد!

برای دهمین بار پایبندی ایران به برجام تایید شد/ اعلام آغاز فعالیت ایران بر روی پیشران هسته ای

شهادت سرآغاز پایندگی است/ نترسم ز مرگی که خود زندگی است

نجفی: آژانس برای دهمین بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

نجفی: آژانس برای دهمین بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ازدواج رابطه ناب وجودی است

حجت الاسلام رییسی: الحاد جهانی ساختار مقدس خانواده را نشانه رفته است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ازدواج رابطه ناب وجودی است

جایگاه و منزلت ایران اسلامی در منطقه، خاری در چشم دشمنان این نظام است

امام خمینی(س): امروز عده ای با ژست تقدس مآبی چنان تیشه به ریشه دین و انقلاب و نظام می زنند که گویی وظیفه ای غیر از این ندارند / آنقدر که اسلام از این مقدسین روحانی نما ضربه خورده است، از هیچ قشر دیگر نخورده است / خون دلی که پدر پیرتان از این دسته متحجر خ

پیکر مدافع حرم زاهدی بیدگلی در آران و بیدگل تشییع شد

طرح جدید انصارالله برای پایان دادن به بحران یمن

برگزاری آخرین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور رهبر معظم انقلاب

التزام تمامی طرف ها به برجام ضروری است

معاون امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت کار منصوب شد

آغاز مطالعات ساماندهی بنادر کوچک تجاری/ راه اندازی قایق ربات در بندر امیرآباد

استخدام تکنسین فنی در شرکت اوجا در استان البرز

عکس / آخرین شب عزاداری فاطمیه 1439 در حسینیه امام خمینی

عبور از معبر سازمان برنامه و بودجه برای حمایت از انرژی های تجدیدپذیر

تکرار یک تجربه شکست خورده این بار درباره دانشگاه صنعت نفت

ایران در مقوله صادرات عقب مانده است

انتشار سوء رفتار مدیران در یک اپلیکیشن

آیت الله یزدی:برخی می گویند حجاب را روحانیون آوردند، این حرف درستی نیست /خطری پیش پای روحانیت؛ با مردم و مسجد غریبه نشوید

فعالیتهای هسته ای ایران کاملا منطبق با برجام است

نامه احمدی نژاد؛ چند سوال و یک شباهت عجیب

شهادت سرآغاز زندگی است/ نترسم ز مرگی که خود زندگی است

افتتاح نوزدهمین نمایشگاه کتاب سیستان و بلوچستان در زاهدان

دانلود آهنگ جدید نیماد بنام من با تو

دانلود آهنگ جدید علیتا و شهراک بنام باید رفت

جایگاه و منزلت ایران اسلامی در منطقه، خاری در چشم دشمنان این نظام است

التزام تمامی طرف ها به برجام ضروری است

مسؤولان باید بابت سقوط هواپیما عذرخواهی می کردند/ مجلس در برخورد با وزیر راه کوتاه نمی آید

آژانس انرژی اتمی: ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است

گزارش آژانس درباره ایران منتشر شد

اقدامات و فعالیت های هسته ای ایران کاملا منطبق با برجام است

طرح جدید انصارالله برای پایان دادن به بحران یمن

تشییع باشکوه پیکر مطهر شهید امنیت محمد حسین حدادیان

مشارکت بخش عمومی - خصوصی راهکار افزایش کارآمدی طرح های عمرانی

حضور قائدی بر مزار احمد رضا شاکر

آیت الله یزدی: شخص از هر خاندانی هم که باشد باید حجاب را رعایت کند/ باید خدا را بابت نعمت ولایت فقیه شکرگذار باشیم

فروداضطراری هواپیمای کیش- کاشان +عکس

آژانس بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

آخرین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی

با حضور رهبر معظم انقلاب آخرین شب عزاداری ایام شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها برگزار شد

عضو کمیسیون عمران مجلس: مسؤولان باید بابت سقوط هواپیما عذرخواهی می کردند/ مجلس در برخورد با وزیر راه کوتاه نمی آید

نماینده تهران: رفع حصر تا عید صورت می گیرد

انتقاد همزمان جلیلی از روحانی و احمدی نژاد/حمله تند روزنامه اصولگرایان کیهان به فرخ نژاد/صداوسیمایی داریم که دراویش در آن حرف بزنند؟/کنایه صریح مشاور روحانی به احمدی نژاد

دیدار با اسوه های رشادت و جوانمردی

برجام قابل مذاکره مجدد نیست

دانلود آهنگ جدید شاهرخ حصیم بنام برف

پیکر مدافع حرم زاهدی بیدگلی در آران و بیدگل تشییع شد

نامه 200 نماینده مجلس به رهبر انقلاب

پیگیری برقراری پرواز مستقیم اصفهان ـ مادرید/ تأکید بر مشترکات صنعتی اصفهان و اسپانیا

هرگونه دلسوزی برای جنایتکاران خیابان پاسداران شرکت در جنایت آنهاست

برخورد قاطع با مجرمین و آشوب طلبان/ رسیدگی به جنایت آشوب طلبان منحرف در اولویت قرار گیرد

وزارت صنعت 8 مشاور وزیر را برکنار کرد

اگر کسی می خواهد خیری انجام دهد هزینه اش را از جیب خودش بپردازد و نه از جیب مردم

تشییع 25 شهید دفاع مقدس در هرمزگان

ایران به تعهدات هسته ای خود عمل کرده است

نتیجه قرار گرفتن در نقطه کور تریلی + فیلم

اختتامیه دومین دوره طرح ملی «دانشجو معلم قرآن»

ورود به قلمروی سخت افزار؛ ریسکی که می تواند آینده اسپاتیفای را رقم بزند

سردار سلیمانی: برخی درصدد حذف سپاه هستند

نقش روسیه و عربستان در حل بحران سوریه و یمن

نظر سخنگوی دولت درباره بودجه مورد تصویب مجلس

حادثه خیابان پاسداران با اقدامات خردمندانه نیروی انتظامی خنثی شد

ابتکار عمل انصارالله برای توقف جنگ در یمن

تاکید آژانس انرژی اتمی به پایبندی ایران به برجام

سردار سلیمانی: برخی درصدد حذف سپاه هستند

نجفی: آژانس برای دهمین بار انطباق فعالیت های ایران با برجام را تأیید کرد

کسانی که در گذشته خود را خادم ملت می دانستند امروز در کنار دشمنان می ایستند

کشته شدن 71 فرد مسلح در صحرای سینا از ابتدای سال 2018

ترکیه می خواهد جزو 10 اقتصاد برتر جهان شود

شلیک 6 موشک توسط نیروهای یمنی به نجران در عربستان

آیت الله خاتمی: هرگونه دلسوزی برای جنایتکاران خیابان پاسداران شرکت در جنایت آنهاست

تخریب دیوار «کریم اف» در مرز ازبکستان و تاجیکستان

آژانس اتمی در گزارش جدید خود پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

بزرگداشت شهدای شهرستان آرادان

ملت ایران، 40 سال در اوج قدرت پیش رفته است

آموزش احزاب و مردم از مهمترین عوامل ایجاد انگیزه در فعالیت های سیاسی است

ملت ایران، 40 سال در اوج قدرت پیش رفته است

تشییع 25 شهید دفاع مقدس در هرمزگان

استاندار: سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت های فرهنگی با ارزشی است

تشییع 25 شهید دفاع مقدس در هرمزگان

آژانس اتمی در گزارش جدید خود پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

در دیدار استاندار اصفهان و وزیر امور خارجه اسپانیا مطرح شد پیگیری برقراری پرواز مستقیم اصفهان ـ مادرید/ تأکید بر مشترکات صنعتی اصفهان و اسپانیا

نظام تحصیلی موجود متناسب با ارزش های خانواده نیست

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش آژانس بار دیگر تایید می کند که فعالیتهای هسته ای ایران کاملا منطبق با برجام است

رییس مرکز تحقیقات زن و خانواده: نظام تحصیلی موجود متناسب با ارزش های خانواده نیست

مراسم تشییع پیکر شهدای ناجا

استاندار: سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت های فرهنگی با ارزشی است

فرزندان خود را باید مسئولیت پذیر تربیت کنیم

مسجد حاج حسن صنیع الدیوان پناه بی سرپناهان در روزها و شب های سرد و برفی درهای این مسجد شبها باز است/ نشانی ما را به کارتن خواب ها بدهید

مسجد حاج حسن صنیع الدیوان پناه بی سرپناهان در روزها و شب های سرد و برفی درهای این مسجد شبها باز است/ نشانی ما را به کارتن خواب ها بدهید