مطالب مرتبط:
تاکید بر سخت گیری در آموزش و آزمون های مهارت آموزی/فنی و حرفه ای مرکز حل بحران بیکاری کشور است
آموزش پرستاران می تواند نقش بسزایی در مدیریت بحران داشته باشد
مدیر پروژه تولید برنامه های تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش: دستگاه های مرتبط با حوزه آسیب های اجتماعی همراهی مناسبی با تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش نداشته اند
دغدغه جدی کمبود نیروی معلم مقطع ابتدایی در آموزش و پرورش خراسان رضوی
تاکید معاون وزیر آموزش و پرورش بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بین دانش آموزان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 26 بهمن 1396 ساعت 01:252018-02-14سياسي

آموزش مجری ویژه بحران در رادیو و تلویزیون


«رسانه ها برای جذب مخاطب به هر چیزی انگ بحران می زنند.

رسانه های کم اعتبار، کارشناسان کم اطلاع و افراد دیگر هستند که انگ بحران را در جامعه افزایش می دهند، - رسانه ها برای جذب مخاطب به هر چیزی انگ بحران می زنند.

رسانه های کم اعتبار، کارشناسان کم اطلاع و افراد دیگر هستند که انگ بحران را در جامعه افزایش می دهند، پس ابتدا باید بحران را به تعریف اصلی خودش برگردانیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این بحث در نشست مدیریت بحران و حوادث طبیعی مطرح شد که در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها با حضور احسان محمدی - روزنامه نگار و فعال رسانه ای، رامین رادنیا - مدیر روابط عمومی و بین الملل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مهرداد خدیر - عضو شورای سردبیری سایت عصر ایران و همچنین گیتا علی آبادی - رییس دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها برگزار شد.

به هر چیزی برای جذب مخاطب انگ بحران می زنند در ابتدای این نشست مهرداد خدیر، عضو شورای سردبیری سایت عصر ایران درباره تعریف واژه بحران، مدیریت بحران و همچنین شکل گیری شرایط بحرانی، اظهار کرد: وقتی می خواهیم بر روی کلمه ای بحث کنیم سراغ فرهنگ واژگان آن می رویم.

تا حرف از بحران زده می شود یاد کلمه ای مثل آشفتگی، در هم ریختگی، از هم گسیختگی، بی نظمی و یا وضعیت غیرمتعارف می افتم منتها ما کلمه بحران را از فرط استعمار جایگاهش را کمی پایین آورده ایم.

او با اعتقاد بر اینکه باید بحران را به معنای واقعی کلمه و در سر جای خودش برگردانیم، اظهار کرد: اتفاقی که در رسانه ها افتاده این است که به هر چیزی برای جذب مخاطب انگ بحران می زنند.

رسانه های کم اعتبار، کارشناسان کم اطلاع و افراد دیگر هستند که انگ بحران را در جامعه افزایش می دهند پس ابتدا باید بحران را به تعریف اصلی خودش برگردانیم.

در تعریفی که در وزارت کشور و همچنین دولت در نظر گرفته شده است بحران را شرایطی می دانند که به خاطر اتفاق ناگهانی پدید آمده است و مجموعه ای از اقدامات اضطراری و فوق العاده را در آن ضروری می داند.

اگر بحران را در بخش سیاسی معنی کنیم وضعیت غیرعادی معنی می شود اما اگر در بخش اجتماعی معنی کنیم وضعیت آشفته معنا پیدا می کند اما این دوره نباید خیلی طولانی باشد.

عضو شورای سردبیری عصر ایران سپس یادآور شد: منظور از مدیریت بحران این است که آن حس را به جامعه بدهیم که شرایط در حال عادی شدن است.

در کشورهایی که دموکرات تر هستند معمولا کمتر از اصطلاح وضعیت اضطراری استفاده می کنند.

هر چه جامعه دچار عقب ماندگی باشد بیشتر اصرار دارد نشان دهد که همه چیز بحرانی است.

وی با بیان اینکه رسانه وظیفه دارد تعریف واقعی تری از بحران را به جامعه نشان دهد، گفت: یکی از چالش هایی که داریم اساسا به خود کلمه بحران برمی گردد که بیش از حد از آن استفاده می کنیم و برای هر موضوعی آن را به کار می بریم؛ به عنوان مثال زمانی که می گویند به بحران آب رسیده ایم این ادعا درست نیست چرا که ما هنوز به بحران آب نرسیده ایم و علامتی از آن نداریم.

بحران آب زمانی است که با تمام وجود آن را لمس کنیم.

نمی گویم صبر کنیم تا این اتفاق بیفتد یکی از کارهای رسانه آماده سازی است اما یکی از نکاتی که مطرح است این است که استفاده بیش از حد از کلمه بحران و اصطلاح بحران باعث می شود حساسیت ها نسبت به آن در مواقع بحرانی هم کمتر شود.

مدیریت بحران مجموعه اقداماتی است که برای کنترل امیدبخش، ایجاد همبستگی، همدلی و کاهش خطر برای وضعیتی که به وجود آمده و قرار است به حالت عادی برگردد، استفاده می شود.

از کلمه بحران قبح زدایی کرده ایم احسان محمدی نیز در زمینه بحران و مدیریت بحران اظهار کرد: وقتی در مورد بحران به ویژه بحران های طبیعی حرف می زنیم بیش از 40 مورد اتفاقی است که به صورت طبیعی در زمین رخ می دهد.

مثل زلزله، ریزگردها، رانش زمین، سیل، طوفان و .

عنوان بحران را به رخدادی می دهند که عموما کنترل آن از دست فرد خارج است ولی در بعضی اوقات انسان تشدیدکننده آن است، مثل کاهش درجه هوا.

از سال 1993 تا 2002 مطالعاتی که انجام شد حاصل این بوده است که فجایع طبیعی چهار برابر شده است، کشتارها هفت برابر شده است اما تعداد خساراتی که انسان بر زیست وارد کرده است بیش از 37 برابر شده است.

این فعال رسانه با اعتقاد بر اینکه واژه بحران در ایران مبتذل و دم دستی است مطرح کرد: آنقدر در مورد هر موضوعی کلمه بحران را به کار می بریم که به عقیده من قبح زدایی کرده ایم.

در ایران از میان 41 فاجعه بحران های طبیعی، 31 مورد آن رخ داده و ثبت شده است.

به همین دلیل بسیاری از اساتید می گویند ایران جزو شش کشورهای بلاخیز دنیا است و از آنجا که خودمان خیلی بلا هستیم، این فجایع را تشدیدتر می کنیم.

محمدی سپس گفت: جامعه ما چیز زیادی درباره بحران نمی داند و آن اندک چیزهایی که می داند را جدی نمی گیرد.

آموزش در رسانه های ما مغفول مانده است مهرداد خدیر درباره نقش رسانه ها در آموزش همگانی، فرهنگ سازی و همچنین هدایت افکار عمومی در برابر بحران ها و حوادث طبیعی اظهار کرد: وقتی از رسانه حرف می زنیم چند مدل مختلف به ذهنمان خطور می کند.

یاد رسانه عریض و طویل صداوسیما می افتیم با چند هزار کارمند و 1800 میلیارد بودجه، رسانه های چاپی که بحران مخاطب روبه رو هستند، رسانه های مجازی و همچنین پدیده جدید کانال تلگرامی.

طبیعی است که رسانه یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهد و در ایران این اتفاق نمی افتد، آموزش و دیده بانی و هشدار است و همچنین پس از این موارد تحلیل و امید است.

او با بیان اینکه بحث آموزش در رسانه های ما مغفول مانده است، درباره عملکرد صداوسیما در مواقع بحرانی اظهار کرد: صداوسیمای ما برنامه های آموزشی اش جاذبه لازم را ندارد.

از کارشناسانی استفاده می کند که تکراری شده اند.

رسانه های دیگر هم احساس می کنند با آموزش به نتیجه نمی رسند اما آموزش بسیار مهم است.

رسانه به شکل مستقیم نمی تواند به مردم آموزش دهد اما می تواند در ذهن مسؤولان تاثیر بگذارد.

خدیر با بیان اینکه رسانه کارش این است که بر نهادهای تصمیم گیر تاثیر بگذارد در همین زمینه گفت: آموزش از این طریق شکل می گیرد.

رسانه نمی تواند متولی آموزش باشد.

کما اینکه باید در روزگار فعلی ایران متولی باشد.

متاسفانه روزنامه نگار علمی در حوزه های تخصصی کم داریم.

آنهایی که نگاه علمی دارند قلم روزنامه نگارانه آنچنان ندارند.

دوستان روزنامه نگار هم به جهت اینکه در چندین جای مختلف فعالیت می کنند، آن بضاعت علمی به معنای فنی کلمه را ندارد.

بنابراین در اینکه رسانه باید کار آموزشی انجام دهد تردیدی نیست اما کاستی هست که خود ما نگاه مان را به آموزش و پرورش معطوف کرده ایم.

25 درصد از اخبار کشور ما به حوادث برمی گردد در بخش دیگری از این نشست رامین رادنیا، مدیر روابط عمومی و بین الملل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز درباره تعریف خود از بحران اظهار کرد: ما یک کشور حادثه خیز هستیم.

خواه ناخواه از زمانی که شهرنشینی در ایران گسترش پیدا کرد، کمابیش با حوادث بیشتر مواجه می شویم و یکی از سوژه های مورد علاقه روزنامه نگاری و رسانه های هم ارزش حوادث و پرداختن به اخبار حوادث است.

به نوعی که 25 درصد از اخبار مربوط به کشور ما به اخبار حوادث برمی گردد.

وی درباره تعریفش از بحران مطرح کرد: هر اتفاقی که شرایط عادی و نرمال را طوری به هم بزند که بازگشت به آن شرایط نیازمند اقدامات فوری باشد آن را بحران تعریف می کنیم.

زمانی که زندگی مختل شود و بازگشت به شرایط آرامش نیازمند تصمیم ها و اقدامات فوری باشد.

مدیریت بحران تعریف می شود.

چرخه مدیریت بحران در گذشته به دو بخش قبل از بحران و بعد از بحران تعریف می شد.

اما در حال حاضر به چهار مرحله که یکی از آنها پیشگیری یا کاهش خطر است، مربوط می شود.

همان مجموعه اقداماتی که می تواند زیست ما را نسبت به یک خطر پایین بیاورد.

خطر را نمی شود از بین برد و حذف کرد بلکه می شود مخاطره ریسک را کم کرد.

به عنوان مثال کیفیت خودرو اگر ارتقاء پیدا کند ریسک پایین می آید.

به نوعی که خطر تصادف را نمی شود از بین برد و کماکان وجود دارد اما با بالا بردن کیفیت خودرو می توان این ریسک را کاهش داد.

همچنین ساختمان ها اگر مقاوم باشند مسلما زلزله اتفاق می افتد اما مخاطره مان کمتر می شود.

به میزانی که ریسک را پایین می آوریم با تلفات و خسارات کمتری روبه رو می شویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها گفت: شما اگر خطرتان را بشناسید خطراتی مثل سیل، زلزله و گام پیشگیری را جدی بگیرید به چرخه دوم که همان آمادگی است می رسید.

اگر آمادگی داشته باشید تمرین و مانور داشته باشید که در تمام دنیا دوره های تمرین و مانور به طور مرتب انجام می شود ریسک و مخاطره کاهش می یابد.

بنابراین هر چقدر سناریوی ما تکمیل باشد برنامه مان برای مقابله بهتر خواهد بود.

او با اشاره به بازسازی و بازتوانی جامعه در میزان پیشگیری نیز مطرح کرد، باید طی زمان بندی بتوانیم جامعه آسیب دیده را به شرایط گذشته برگردانیم.

مثل ایجاد اسکان موقت، دائم و .

برای آسیب دیدگان که برای ناراحتی روحی و روانی آنها برنامه بازسازی و بازتوانی بسیار تاثیرگذار است.

او گفت: رسانه می تواند با شناسایی خطر، هشدارهای به موقع، بیداری مسؤولان و همچنین مردم نسبت به خطری که وجود دارد آنها را آشناتر کند.

زمانی که به این هشدارها غلبه و نوسازی نکنیم آمار تلفات بالا خواهد رفت؛ به عنوان مثال با 16 هلی کوپتر امداد و نجات چگونه می توان برای کشور 80 میلیونی امداد رساند.

بنابراین در مقابل چنین جمعیتی شکست می خوریم.

در حالی که اگر ریسک پایین بیاید مقابله بالا خواهد رفت.

گام اول هشدار و پیشگیری آنقدر مهم است که رسانه ها نقش مهمی در ایفای آن دارند و باید به آن توجه کنند.

مقایسه عملکرد رسانه های رسمی و شبکه های اجتماعی در زلزله احسان محمدی درباره پوشش خبری رسانه ها در زمینه بحران و نقش آنها نیز اظهار کرد: حادثه، حادثه است؛ تا زمانی که رسانه در آن مداخله نکرده است.

آخرین فاجعه در این کشور مربوط به زلزله کرمانشاه بود.

جوامع ما چه فردی، چه مدیران و چه رسانه ها در مقابل بحران یا بحران ستیزند یا بحران گریزند یا بحران پذیرند.

جامعه ای که بحران پذیر است می پذیرد که ایران جزو کشورهای آسیب پذیر است و خودش را آماده می کند.

در زمان وقوع زلزله کرمانشاه پنج دقیقه از زمان وقوع گذشته بود و گوگل، آپارات، دیجی کالا، ورزش 3، یاهو، اینستا، شاپرک، بیتوته جزو سایت های پربازدید بودند که در این لحظه مخاطب به عنوان سرگرمی از آنها استفاده کرد.

زلزله شب هنگام و در ساعت 21:48 اتفاق افتاد.

دو ساعت از زمان زلزله گذشته بود، شبکه های تلویزیون هر کدام برنامه نامرتبط پخش می کرد.

شبکه شش سیما نیز گفت وگوی ویژه خود را در زمینه بارش برف اختصاص داده بود.

در این شرایط که همه به دنبال جزییات اخبار زلزله می گردند و تلویزیون که همیشه اصرار دارد مخاطب خبرها را از منابع رسمی دنبال کند،اما کدام خبر رسمی! در این شرایط انتظار داشتیم یک کارشناس از مدیریت بحران بیاید تا جزییات را شرح دهد.

فردای آن روز نیز تنها هشت روزنامه به حادثه زلزله پرداخته بودند اما در همان لحظه بیش از 400 پیام در تلگرام از زلزله دریافت کردیم.

ترسی که رسانه ها از فاجعه منعکس می کنند او درباره وظیفه رسانه ها در مواقع بحران اظهار کرد: رسانه ها وظیفه دارند با آگاهی رساندن پیش و پس از بحران، احساس و امنیت و آرامش را برقرار کنند.

اما متاسفانه رسانه های ما نتوانستند این امنیت را در مواقع بروز حوادث برقرار کنند.

محمدی در همین زمینه مطرح کرد: زمانی که بحران پیش می آید رسانه ها فقط مسئولان را شماتت می کنند اما باید این سوال را از خودشان پرسید که شما که اهل رسانه هستید چقدر منصف هستید و چقدر سواد دارید.

ما چند خبرنگار آموزش دیده بحران داریم؟ در زلزله بم خیلی ها برای کمک آمده بودند اما همین خیلی ها سربار بودند و خودشان نیاز به کمک داشتند.

این آموزش را چه کسی باید به جامعه بدهد.

در کنار حوادثی که رخ می دهد، از جمله امکاناتی که باید در این مواقع آماده کنیم، خبرنگار است.

وی همچنین گفت: رسانه های ما ترسی که از فاجعه منعکس می کنند از ناآگاهی هایشان است و اینکه یک رسانه نباید فاجعه را با اندوه، ترس و احساسات بیش از حد منعکس کند.

او در پاسخ به اینکه آیا لازم است شبکه خاص ویژه آموزش رسانه ای در حوادث طبیعی ایجاد شود؟ اظهار کرد: سال ها پیش هفته نامه ای منتشر شد که تا سال 73 عرضه می شد و افرادی همچون فریدون صدیقی در آن حوادثی که در طول هفته رخ می داد را مطرح و تحلیل می کردند اما این هفته نامه تعطیل شد.

در حالی که اثرگذاری زیادی داشت ولی مطرح شد که خشم و غضب را اشاعه می دهد.

در حالی که در کنار روایتی که از این حوادث داشت، آموزش هم می داد.

در بحران به رادیو محلی نیاز داریم خدیری با بیان اینکه ما در زمان وقوع بحران نیاز به رادیوهای محلی داریم، مطرح کرد: کار رسانه فقط انتقال پیام نیست.

جامعه ما در وضعیت ناتوانی است و به این ناتوانی و لوس بازی رسانه ها هم دامن می زنند.

شما اگر فیلم بمب را دیده باشید متوجه می شوید که مردم در دهه 60 چگونه زندگی می کردند با وجود بحران های کوچک و بزرگ اما ما امروزه نمی توانیم با این وقایع طبیعی مثل سیل و زلزله کنار بیاییم و مقابله کنیم.

چرا، چون ناتوان شده ایم.

کشوری که در آن 100 سال پیش ستارخان انقلاب مشروطه را نجات می داد، در حال حاضر به خاطر زلزله از تهران آدم به شهرستان می فرستد.

ما باید به رسانه های محلی اعتماد و توجه کنیم.

متاسفانه صداوسیمای ما روحیه کارمندی دارد و در زمینه وقوع حوادث همه اطلاعات را باید هماهنگ کنند و در این زمینه انتقال اطلاعات به سختی صورت می گیرد.

در حالی که امکانات زیادی دارد.

او گفت: زمانی رادیو دریا و رادیو کیش شنونده های زیادی داشت.

وقتی در صداوسیما به عنوان یک رسانه 40 هزار آدم می ریزد ناکارآمد می شود.

تمام کاستی های ما اول به آموزش و پرورش و بعد به صداوسیما برمی گردد.

ما منابع محدود داریم که اولویت بندی نمی شود.

ما 31 استان داریم و اگر رادیوهای محلی در این استان ها فعال باشند و همان رسانه های محلی اطلاع رسانی کنند شرایط بهتر خواهد بود.

در حال حاضر تلگرام به عنوان مهم ترین رسانه تلقی می شود و زمانی که قطع می شود همه مستأصل می شوند.

این کاستی به خاطر ضعف رسانه های رسمی و ضعف صداوسیما است.

صداوسیما باید اعتماد را به مخاطبان برگرداند خدیری با بیان اینکه صداوسیما باید اعتماد را به مخاطبان برگرداند، اظهار کرد: صداوسیما در مواقع بحرانی از کارشناسانی باید استفاده کند که مطالبه گری را مطرح کند.

رسانه های دیگر نیز باید این رویه را داشته باشند و مطالبه گری کنند نه اینکه فقط بگویند چه اتفاقی رخ داد.

در بخش دیگری از این نشست رادنیا درباره روزنامه نگاری بحران و اینکه چه میزان روزنامه نگار داریم که در چنین شرایطی آموزش دیده باشند، اظهار کرد: روزنامه نگاری تخصصی امروزه حرف اول را می زند.

در تاریخ مطبوعات، روزنامه نگاری عمومی مطرح بوده اما رفته رفته تخصصی شده اند.

ما در کشورمان روزنامه نگاری تخصصی داریم اما محدود، کم و ناقص.

در برخی حوزه ها جلوتر و در برخی حوزه ها عقب تر.

به عنوان مثال در حوزه ورزشی، ورزش نویس خوب داریم.

در حوزه صنعت، حوزه سیاسی و همچنین انرژی روزنامه نگاران خوب داریم اما در حوزه سوانح طبیعی آنطور که باید و شاید روزنامه نگار تخصصی نداریم در حالی که این شاخص نسبت به کشورهای دیگر کم است و علاقه عمومی رسانه های ما در این حوزه کمتر بوده است.

او با بیان اینکه روزنامه نگاری ایران با روزنامه نگاری دنیا فاصله دارد، گفت: آموزش روزنامه نگاری در ایران هنوز جوان است و روزنامه نگاری در حوزه سوانح طبیعی کاری سخت و دشوار است.

عمدتا روزنامه نگاری در حوزه های عمومی بیشتر رشد کرده است تا حوزه های تخصصی.

البته کارهای خوبی در زمینه روزنامه نگاری در سال های اخیر شکل گرفته است از جمله نگارش و تدریس روزنامه نگاری بحران که روزنامه نگاری بحران به این حوزه وارد شده و جای پایش باز شده است اما آن گونه که شاید و باید نیست و ما در آغاز راه هستیم.

وقتی مدیریت بحران تحت تاثیر بحران قرار می گیرد محمدی درباره نقش رسانه ها در زمینه بحران و بعد از حادثه، اظهار کرد: متاسفانه در جامعه ما مدیریت بحران تحت تاثیر بحران قرار می گیرد.

به عنوان مثال چرا امدادگران نیروهای انتظامی در حادثه پلاسکو تحت تاثیر حادثه قرار گرفته و با احساسات خود این ترس را به مردم هم انتقال می دهند؛ در حالیکه آنها قرار بوده به مردم کمک کنند.

این نیروها نباید تحت تاثیر احساسات حوادث قرار بگیرند و با احساسات تصمیم گیری کنند.

رادنیا نیز درباره نقش رسانه ها و واکنش رسانه های محلی در مواقع بحران اظهار کرد: در بحث رسانه و بحران، از رادیو همواره به عنوان رسانه بحران نام برده شده است؛ به واسطه اینکه گیرنده ای است که امکان دسترسی عموم به آن راحت است؛ به واسطه اینکه با یک باطری کار می کند.

زمانی که امکان گرفتن اطلاعات از تلویزیون و رسانه های دیگر نیست، رادیو باید این آمادگی را داشته باشد که برای هر شرایط بحرانی چگونه اخبار را دریافت و اطلاع رسانی کند؛ به عنوان مثال رادیو تهران در دوره ای برنامه هایی را با همکاری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تولید و پخش می کرد.

در یک رادیوی محلی به هنگام آتش سوزی در آمریکا مجری به اشتباه راه خروج را در رادیو اعلام کرد و مردم در حلقه آتش قرار گرفتند و این اتفاق از همان موقع مورد توجه قرار گرفت که اطلاع رسانی و هشدار دقیق و درست از رادیو صورت بگیرد.

او اشاره کرد: در زلزله تهران صداوسیما در یک سری از توصیه ها و هشدارها خوب عمل نکرد و مردم بیشتر به جای رفتن به جاهای امن ترسیدند، سوار ماشین شدند و مسیرها را بستند.

این هشدارها و اطلاع رسانی ها اشتباه است.

آموزش مجری بحران در رسانه ای مثل رادیو و تلویزیون بسیار تاثیرگذار است.

نقش کلیدی مردم در 72 ساعت اولیه حادثه او درباره مدیریت بحران و یا مدیریت حادثه در مواقع اضطراری مطرح کرد: در مدیریت حادثه نقش مردم در 72 ساعت اولیه کلیدی است.

در این ساعات طلایی، 80 درصد از نجات یافتگان توسط مردم محلی به زندگی برمی گردند.

مدیریت محلی حتی در حادثه های کوچک بسیار مهم و تاثیرگذار است که باید افزایش یابد.

از طرفی تمایل عمومی مردم به کارهای داوطلبی در حوزه امداد هنوز به حد مطلوب نرسیده است و در بسیاری از جاها با کمبود نیرو مواجه هستیم.

بنابراین باید اقدامات را فراهم کنیم تا نیروی داوطلب در زمینه امدادرسانی نیز افزایش یابد.

هلال احمر یک نیروی داوطلب است برای امدادرسانی اما این سازمان هم با آن کیفیت مناسب فاصله دارد و ما نیروهایی که در آن شرایط سریع پای کار باشند نداریم.

احسان محمدی در بخش پایانی این نشست یادآور شد: در مقابل بحران های طبیعی کسی به داد ما نمی رسد جز خودمان یعنی مردم، مسؤولان و رسانه.

آموزش مستمر و تمرین پیش از بحران بسیار تاثیرگذار است وقتی حادثه ای رخ می دهد چون آموزشی ندیده ایم هیجان زده می شویم و به زبان مادری واکنش نشان می دهیم.

وقتی بحران ایجاد می شود، ترسی به سمت ما می آید که این ترس غریزی است و چون آموزش ندیده ایم بیشتر نمود پیدا می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بحران - رسانه - مدیریت بحران - جامعه - مدیریت - برنامه ریزی - مخاطب - مدیر - افزایش - شرایط - اطلاع - شورای - ایران - برنامه - روزنامه نگار - روابط عمومی - فوق العاده - وزارت کشور - کشور - تلویزیون - دفتر - روزنامه - پیشگیری - اجتماعی - برگزار - طولانی - گزارش - روابط - وظیفه - رادیو

آخرین اخبار سرویس:
باید از ظرفیت 20 میلیون زائر قم استفاده کرد

لاریجانی: باید از ظرفیت 20 میلیون زائر قم استفاده کرد

واکنش کوهکن در مورد تجارت پسرش در آمریکا

رسانه ها و جناح ها علیه صحبت های تفرقه افکنانه پمپئو بایستند

ضیافت افطار یادگاران دفاع مقدس و شرکت کنندگان در عملیات آزادسازی خرمشهر در آستارا

حال و هوای بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم +عکس

کشورهای اسلامی بیش از هر زمان نیاز به وحدت و همکاری دارند

مذاکرات کارشناسی در اروپا، ظرف یکی دو روز آینده انجام می شود/ اجرای یکطرفه برجام منطقی نیست

تشریح دستور کار نشست اضطراری کمیسیون مشترک برجام توسط عراقچی

بازدید شبانه وزیر بهداشت از چندین بیمارستان پایتخت

تخت روانچی: اجرای یکطرفه برجام منطقی نیست/ در هرشرایطی در برجام نخواهیم ماند

برنامه های سالروز آزادی خرمشهر در بنیاد آذربایجان شرقی اعلام شد

تاکید پلیس بر تغییر رفتارهای پرخطر

یونان به 8 نظامی فراری ترکیه حق پناهندگی اعطا کرد

چرا پیام رسان های داخلی محبوب نیستند

پیام یک عضو تیم مذاکره هسته ای برای طرف های اروپایی

آزادراه قزوین- زنجان به دولت تحویل داده شد

دعوا بر سر آب، مسلمان و کافر نمی شناسد!

مجلس اندونزی قانون جدید مقابله با تروریسم را تصویب کرد

دلیل این همه تجلیل از خرمشهر چیست

نمایشگاهی برای دوستداران دنیای زیبای عروسکها

واکنش وزارت خارجه فرانسه به شروط رهبری برای ماندن در برجام

هرآنچه باید از قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت بدانید

آخرین وضعیت پرونده املاک نجومی

تجلیل از ایثارگران فتح خرمشهر با حضور رییس جمهور +تصاویر

مراسم تحلیف مادورو، 7 ماه زودتر برگزار شد

برنامه مسجد شهید بهشتی در دهه دوم ماه مبارک رمضان

هشدار تخت روانچی به اروپا: تضمین عینی ندهید روش دیگری اعمال می کنیم

واکنش وزارت خارجه فرانسه به شروط مقام معظم رهبری برای ماندن در برجام: شروط مطرح شده را مد نظر قرار می دهیم

بخش چهارم: «روحانیون و دین داران بی خبر از اسلام» برای اسلام خطرناک اند/ امام فقه و دین شناسی را در صورتی که از دو عنصر «زمان» و «مکان» خالی باشند، ناکارآمد بر می شمارند

حل مشکلات مردم به برجام ربطی ندارد/ بودن یا نبودن آمریکا و اروپا در برجام در اقتصاد ایران تأثیری نمی گذارد

عده ای در زلزله کرمانشاه به دنبال سیاه نمایی بودند تخصیص اعتبارات به زلزله زدگان بی سابقه بود

بیشترین دعاوی در دادگاه های خانواده با موضوع نفقه مطرح می شود

شی جینپینگ و مرکل خواستار افزایش روابط دو جانبه شدند

هک سایت فرودگاه هاشمی نژاد؛ برای دقایقی

شورای زکات در 3200 روستای مازندران

مراسم تشییع پیکر مرحوم موسوی

عده ای در زلزله کرمانشاه به دنبال سیاه نمایی بودند/ تخصیص اعتبارات به زلزله زدگان بی سابقه بود

تأکید بر رونق فعالیت های قرآنی رمضانیه در رباط کریم

باغ موزه دفاع مقدس دزفول

واکنش وزارت خارجه فرانسه به شروط رهبری برای ماندن در برجام

«جی جی» و «بلا» زیباترین خواهران مدلینگ جهان + عکس

لایحه حمایت از محیط بانان بزودی به صحن مجلس می رسد

مسابقه دو سرعتی نوزادان در خندوانه

توضیحات نجفی درباره گزارش جدید آژانس اتمی از روند اجرای برجام

سایت فرودگاه مشهد هک شد/پخش تصاویری از ناآرامی های دیماه 96

دادگاه انقلاب: 12 پرونده املاک نجومی به دادگاه کارکنان دولت ارجاع شد / تاکنون 15 نفر محکوم و 6 نفر تبرئه شده اند

واکنش فرانسه به شروط رهبر انقلاب برای ادامه برجام

حادثه رانندگی برای حسین الله کرم

واکنش معاون سیاسی سپاه به اظهارات وزیر خارجه آمریکا

آشفتگی "دیپلماسی ترامپی"؛ دوجانبه به جای چندجانبه

بروجردی: برجام با اطلاع رهبری، پذیرفته شد

ارجاع 12 پرونده املاک نجومی به دادگاه

امروز، نشست کمیسیون مشترک برجام

در مذاکرات برجام اروپایی باید تضامین محکمی در نظر گرفته شود / دولت باید سعی کند مسائل اقتصاد کشور را فارغ از مباحث برجام اروپایی دنبال کند

177 کلاس قرآن رمضانیه در سطح فرماندهی انتظامی تهران

کنگره آمریکا اختیار اعلام جنگ علیه ایران را از ترامپ گرفت

مراسم بزرگداشت مرحوم حاج سید علی صدر در قم

انتخابات هیئت رییسه مجلس 9 خرداد برگزار می شود

«انتقاد پذیری»؛ ویژگی جامعه قرآنی

واکنش معاون سیاسی سپاه به اظهارات پمپئو

دشمنان نظام ایمان و اعتقاد جوانان را نشانه گرفته اند

ضرورت برنامه ریزی برای جذب جوانان به مساجد

وداع با مجری برنامه ساز

ترجمه قرآن از تفسیر آن دشوار تر است/ ممیزه تفسیر افزودن اطلاعات به متن اصلی است

بالا رفتن سن ازدواج از عوامل افزایش طلاق است

صالحی: ما برای پیروزی می جنگیم

مادورو 7 ماه زودتر مراسم تحلیف خود را برگزار کرد

جایگاه بین المللی جدید برای محصول زعفران

از سرگیری مبادلات تجاری در مرز شیخ صله

بدافزار؛ بلای جان گوشی های ارزان قیمت اندرویدی

احتمال پرداخت دیه از سوی معلم قیچی به دست

روحانی:
 
 ملت ایران به عنوان ملتی بزرگ و عزیز در دنیا مطرح است/ دنیا در فتح خرمشهر پذیرفت ایران شکست ناپذیر است

تصادف حسین الله کرم سو قصد شد ! (اینستاپست)

دانستنی های جالب از دنیا/ 78

آخرین وضعیت پرونده املاک نجومی

باغ گلها گلباران می شود

ساختمان های نما شیشه ای باید تخریب شوند

18 عکس از حاشیه های دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب

نماهنگ بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام فیلم/ مذاکره برای چه بود؟

یادداشت/ کیومرث یزدان پناه اقتدار رهبری؛ انعکاس عزت کشور

برداشت هایی درباره دراماتیزه شدن قصه های قرآن منتشر شد

اهمیت توجه به امور روان شناختی در سفر به مریخ

بازنگری در قرارداد گروهی بیمه اعتبار داخلی

واکنش فرانسه به شروط رهبری برای ادامه برجام

در شرایط جاری، کشورهای اسلامی بیش از هر زمان نیاز به وحدت و همکاری دارند

رایزنی ویژه درباره وضعیت همسر «سیدامامی»

تکذیب ارتباط بارورسازی ابرها با سیلاب های اخیر

مردم شهر چمران با کمبود خدمات درمانی مواجه اند

قمه کشی دختران دبیرستانی

لحظه عجیب ورود طوفان به آران و بیدگل

تخریب ویلاهای حاشیه رودخانه کرج

تخریب قسمتی از بنای وزیر کشور در استان البرز برخلاف مقررات و موازین قانونی بود

در مورد تخریب آثار تاریخی شیراز به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد

عسکری معاون تجاری رایتل شد

پیگیری لغو تحریم دانشگاه در مذاکرات ظریف با اروپا

دسته گل های هدیه شده به سیاستمداران

ماجرای پیش خرید اسم ایستگاه مترو!

28 خرداد ماه آغاز ثبت نام و ویرایش اطلاعات داوطلبان آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 97

چالش اصلی روابط عمومی ها بدبینی مردم به این جایگاه است

آموزش مجری ویژه بحران در رادیو و تلویزیون

آموزش مجری ویژه بحران در رادیو و تلویزیون