مطالب مرتبط:
گرانی دلار به جلسه هیئت دولت رسید/ بانک مرکزی تصمیمات را امروز اعلام می کند
لزوم دستیابی به فهم و اجماع ملی و مدنی در تعریف واقعی خصوصی سازی/ جابه جایی ده ها میلیارد دلار انباشت صنعتی تحت عنوان خصوصی سازی در دولت دهم
گرانی شبانه قیمت دلار و سکه در برخی کانال های تلگرامی
گرانی شبانه قیمت دلار و سکه در برخی کانال های تلگرامی
گرانی شبانه قیمت دلار و سکه در برخی کانال های تلگرامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 22:522018-02-14اقتصادي

سبزعلیپور: دولت بابت گرانی دلار عذرخواهی کند و سیف استعفا دهد


چرا وزراء و مقامات ارشد کشورهای مختلف به صرف انجام کوچکترین خطا، هم عذرخواهی کرده هم استعفا میدهند اما مقامات ارشد ایرانی که اقتصاد یک کشور را بهم میریزند، - حاضر به عذرخواهی و استعفا نیستند؟ محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان و صاحب نظرِ تجارت جهانی نسبت به نابسامانی و تحولات اخیر بازار سکّه و ارز واکنش نشان داد و طی سخنانی در جمع فعالان اقتصادی، مدیران و صاحبان صنایع و سرمایه که به جهت بحث و گفتگو و چاره اندیشی درخصوص بحران اقتصادی و وقایع اخیر بازار ارز گردهم آمده بودند گفت: ارز و درآمدهای ارزی، یکی از اَرکان بسیار مهم برای اقتصاد هر کشوری میباشد که کمبود و یا افزایش آن میتواند اقتصاد کشورها را از (عرش به فرش) و یا برعکس (از فرش به عرش) برساند، در همین راستا مدیریت نرخ ارز در اقتصاد کشورها علی الخصوص در اقتصاد کشور خودمان ایران، همواره یکی از چالشهای عمده سیاستگذاران اقتصادی بوده است.

لکن بحث مهم و اساسی این است که اِعمال سیاستهای پولی صحیح، قطعاً در سطح درآمدهای ارزی کشور و تثبیت نرخ آن تأثیر مثبت دارد.

وی افزود: اما بنابه دلایلی خاص، قریب به یکماه است که طوفان شدیدی بازار سکّه و ارز ایران را درنوردیده و خسارات جبران ناپذیری را ببار آورده که در کمال تأسف هنوز هم در حال وزیدن و خسارت زدن میباشد که حاصل این بحران، افزایش شدید نرخ دلار و افزایش نرخ برابری ارزهای عمده را در مقابل ریال ایران درپی داشته است، لکن در طی این مدت و در زمانیکه هرج و مرج بازار ارز ایران را فرا گرفته و بر سایر بازارها و صنوف دیگر کشور تأثیر منفی گذارده این ابهام و این پرسش اساسی ذهن بنده و اذهان مردم عزیزمان را اشغال کرده و آن پرسش این است که چرا دولت و مسئولین ذیربط بانک مرکزی هیچ اقدام اساسی، علمی و عملی جهت کنترل بازار و تثبیت برابری نرخ ریال و دلار انجام نداده و ریال ایران را در تبِ داغ بازار مریض ارز، در حال ذوب شدن و نابودی رها کرده اند؟ فلذا مردم سوال میکنند که آیا دولت و بانک مرکزی برخلاف آنچه که میگویند، برنامه ای برای مقابله با بحران ارز ندارند یا آنکه آقایان برنامه هایی را برای کنترل قیمت ارز دارند اما فعلاً "به صلاح نیست" که آنرا اعلام و اجرا کنند.

!؟ این چه تدبیری است که اجازه میدهند تا ارزش دلار طی کمتر از یکماه تا حدود پنجاه درصد افزایش قیمت پیدا کرده و ارزش پول ملی جمهوری اسلامی ایران نیز با تنزل قابل توجه و چشمگیری روبرو شود؟ همه اینها و دهها موارد دیگر مجموعه ابهامات و سؤالاتی هستند که بی پاسخ مانده و میبایست هرچه سریعتر روشن و به بطور شفاف علل و دلایل آن توسط دولت به مردم شریف ایران اعلام شود.

علیپور گفت: همچنانکه قبلاً بارها عرض کرده ام مهمترین وظایف بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی، حفظ تعادل داخلی و خارجی پول، کنترل تورم، حفظ ثبات قیمتها و کمک به رشد و توسعه اقتصادی جامعه میباشد.

اما با نگاه اجمالی به فعالیتهای چند سال اَخیر بانک مرکزی ایران علی الخصوص عملکرد یکماه گذشته مسئولین آن بانک به این نتیجه میرسیم که نه تنها این اهداف و شرح وظایف تا حدود زیادی در کشور ما رنگ باخته بلکه بنوعی بانک مرکزی ایران از اهداف اصلی خود دور و کارکرد جدیدی برای خود تعریف نموده است.

زیرا در عین ناباوری دیده و می بینیم که مسئولین این بانک بجای اقدامات عاجل و اساسی جهت ساماندهی بازار ارز، متأسفانه دست روی دست گذارده و همسو با مقامات سیاسی کشور روزه سکوت اختیار کرده اند که خود جای تعجب دارد زیرا با توجه به حضور پر رنگ روزانه این بانک در عرصه بازار و دست داشتن در توزیع و فروشهای گسترده طلا و ارز و همچنین ارتباط تنگاتنگ با عاملان بزرگ و معتبر خرید و فروش در بازار، بطور قطع تا حدود زیادی نبض بازار را در دست دارد پس بطور قطع سکوت مسئولین بانک مرکزی، معنای خاص خود را دارد یا از این اتفاق خوشحال هستند و یا ناراحت.

وی یادآور شد: باعنایت به کسری بودجه چهل الی پنجاه هزار میلیارد تومانی دولت (البته هرچند که آقای روحانی میفرمایند: امسال کسری بودجه نداریم/ اما جناب نوبخت تأکید میکنند: امسال بودجه دولت با کسری مواجه میباشد!!!!) و همچنین وجود نقدینگی نجومی و بیش از حد در دست مردم، علی الخصوص که در این ایام دولت بشدت از سوی مجلس و دیگر نهادهای نظارتی تحت فشار میباشد و احتمال دارد که بزودی مجلس در برابر درآمدهای اینچنینی دولت ایستادگی کند و دست آخر اینکه دولت در ماههای پایانی سال بیش از هر وقت دیگری با مشکل تأمین پول برای هزینه های جاری خود و پرداخت یارانه های نقدی مواجه است، پس احتمالاً از این اوضاع خوشحال بوده و فرصت محدودی که در اختیار دارد را مغتنم میشمارد زیرا با فروش گرانتر ارز و طلا، با یک تیر دو نشان میزند یعنی هم پول بیشتری بدست می آورد و هم بخشی از کسری بودجه خود را جبران میکند و در پایان دست مردم را نیز از نقدینگی خالی مینماید که در اینصورت باید بحال این بانک با این نوع طرز تفکر و برنامه ریزی تأسف خورد!! و یا اینکه دولت محترم واقعاٌ از این اوضاع ناراحت میباشد چونکه دلش میخواهد کاری کرده و بازار را سر و سامان دهد اما بطور کامل کنترل بازار از دستش خارج شده و هیچ کاری نمیتواند انجام دهد که در این صورت هم میبایست بحال بانک مرکزی و مسئولین ذیربط گریست زیرا جزء یک نام پر تمتراق و یک ساختمان ذرق و برق دار چیز دیگری در بساط ندارد که به آن بنازد.

بنابر این پذیرفتن این نظر که بانک مرکزی نمیخواهد بازار را مهار کند بخصوص با پیامدهای تورمیِ افزایش شدید نرخ ارز، چندان منطقی بنظر نمیرسد و باید دلایل ناتوانی بانک مرکزی در کنترل بازار ارز را در جای دیگری پیگیری نمود، پس هیچگاه دنبال آدرس غلط نرویم و علت را در خود دولت جستجو کنیم.

علیپور تصریح نمود: حجم نقدینگی کشور در انتهای دولت دهم و آغاز دولت آقای روحانی یعنی چهار و نیم پیش حدود 490 هزار میلیارد تومان بود اما اکنون حدود سه برابر شده و این رقم به حدود 13500 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و همانند سیل هر روز به سمتی سرازیر و بحرانی جدید را بوجود میاورد لکن بنظر میرسد که دولت برای کنترل این نقدینگی برنامه ای نداشته و حتی با کاهش سود سپرده های بانکی، صاحبان سرمایه ها را سرگردان تر و بنوعی آنها را تشویق کرد تا پولهایشان را در بازار طلا و ارز و غیره سرمایه گذاری کنند.

در چنین شرایطی طبیعی است که سپرده گذاران حاضر نباشند پولشان را در بانکها سپرده گذاری کرده و حداکثر 15درصد سود بگیرند، ضمناً طبق آمارهای ارائه شده توسط مقامات رسمی، نرخ تورم کشور حدوداٌ نزدیک به نرخ سود بانکی میباشد، پس با این وجود سپرده گذاران سودی نصیبشان نمیشود بلکه نرخ تورم را میگیرند تا فقط ارزش پولشان پایین نیامده و ثابت بماند.

در اینصورت جذابیت بازارهای مختلف علی الخصوص بازار ارز و سکه آنهم با سودی چند برابر بالاتر از نرخ سود بانکی قطعاً برای مردم و صاحبان سرمایه بیشتر خواهد بود و غالباً آن مسیر را انتخاب خواهند کرد.

مع الوصف این عملکرد غلط دولت و دهها مورد دیگر رفته رفته زمینه ناهنجاریهای اقتصادی را بوجود آورده که محصول آن، وقایع یکماه اخیر شده است، هرچند که دولت به انحاء مختلف سعی میکند که تمام تقصیر ها را به گردن دیگران انداخته و یا حداقل شریکی را در خصوص اتفاقات اخیر برای خود دست و پا کند و یا اینکه دلایل گرانی ارز را غیر اقتصادی اعلام نماید تا از این طریق خود را موجه و موفق جلوه دهد!! بله، دلیل این بحران اقتصادی نیست بلکه سوء مدیریت مسئولین امر میباشد!! با این حال میتوان به فاکتورهایی اشاره و استناد نمود که نقش دولت را حتی بیش از تحریمها در بوجود آمدن بحرانهای اقتصادی چند روز گذشته در بازار سکه و ارز و کاهش ارزش پول ملی مشخص میکند.

وی فاکتورهای دخیل در بحران موجود را در قالب چند سؤال بشرح زیر بیان نمود: 1- دولت با چه توجیهی سود سپرده ها را کاهش داد و با این عمل غیر اصولی خود زمینه سرازیر شدن پولهای مردم از بانکها به بازار را فراهم نمودید؟ 2- چرا با اینهمه تئورسین اقتصادی و اقتصاددان شاغل در دولت نتوانستید سرمایه ها و نقدینگی سرگردان جامعه را به درستی مدیریت کرده و پولهای مردم را به مسیر درستی هدایت نمایید، و باعث شدید که سرمایه های مردم بسمت بازار کشیده شود؟ 3- چرا با دستورات شل کن صفت کن خود، بارها اماکن و مراکز فروش و توزیع ارز را جابجا کردید؟ (بطوریکه مردم را از بازار آزاد به مرکز مبادلات کشاندید، سپس دستور خرید و فروش ارز با نرخ آزاد را در بانکها صادر نمودید و نهایتاً از عهده هیچکدام برنیامده و مجدداً مردم را به سر خط یعنی به بازار آزاد هدایت کردید) ؟!!! 4- چرا با ممنوع کردن فروش ارز مسافرتی به مردم (آنهم آن ارقام ریز 300 و 500 دلاری) زمینه افزایش قیمت دلار و یورو را تا حدودی در بازار فراهم کردید؟ 5- چرا پس از رشد قیمت سکه و ارز، بازار را امنیتی و برخوردهای انتظامی را جایگزین تدابیر علمی و بانکی نمود؟ بطوریکه با ورود پلیس به عرصه بازار، فروش زیر زمینی ارز آغاز و طی یکی دو روز زمینه افزایش چند صد تومانی نرخ دلار کلید خورد!؟ 6- توجیهات عجیب و غریب و خنده دار مسئولین و سکوت سؤال برانگیز و تعجب آور ریاست محترم جمهوری، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی آنهم در چنین شرایطی چه دلیلی داشت که خود به افزایش بحران دامن زد؟ اصلاً نقش وزارت اقتصاد در کشور ما چیست؟ 7- چرا هر روز و یا یک روز در میان نرخ ارز مبادلاتی را 3 ، 4 یا 5 تومان گران میکنید و با این عمل خود به بازار آزاد آلارم و چراغ سبز میدهید که شما هم گران کنید!! در حالیکه افزایش 5 تومانِ بانک مرکزی تا به بازار برسد قطعاً ده برابر و مبدل به 50 تومان میشود.

!! ضمناً چرا وقتیکه میخواهید قیمت ارز مبادلاتی را کاهش دهید فقط 1 ، 2 یا 3 ریال کاهش میدهید؟!! یعنی تومان تومان افزایش میدهید اما ریال ریال کاهش میدهید!! پس بطور قطع خودتان تعمدی در افزایش نرخ ارز دارید.

!! 8- چرا وقتیکه نرخ دلار به بالای 4000 تومان رسید بانک مرکزی به بهانه تنظیم بازار در کف خیابان فردوشی ارز فروشی راه انداخت اما فقط 20 ، 30 یا 40 تومان زیر قیمت بازار آزاد!! آیا تصور نمی کنید که شما با فروش 30 الی 40 تومان زیر قیمت بازار آزاد، تقریباً گرانی ارز را تأیید و تثبیت میکردید نه تنظیم؟ بجای اینکه بانک مرکزی به کف خیابانها ورود پیدا نکند و ارزش و اعتبار خود را به سطح دلالان ارز کاهش ندهد و یا اگر بیش از حد، ارز در خزانه ها دارد، فروش ارزها را فقط از طریق بانکها و آنهم با قیمتی بسیار پایین تر از بازار میفروخت تا شوک شدیدی به بازار وارد و قیمت را می شکست نه اینکه شریک و رقیب صرافان بشود.

9- وموارد دیگری از دست.

این تحلیل گر اقتصادی گفت: جدای از فاکتورهای فوق، همچنانکه بارها تأکید کرده ام دقیقاً 12 فاکتور دیگر مورد نیاز میباشد تا بازار ارز تثبیت، نرخ ارز کنترل و در نهایت تک نرخی شود که به جرأت میتوان گفت که هیچکدام از آن 12 فاکتور را هم نداریم، پس با این وضعیت آقایان چه برنامه ای برای اقتصاد ایران و بازار ارز دارند و چگونه این بازار را کنترل خواهند کرد؟ چرا بجای اینکه واقعیات را به مردم بگویید و مردم را با دولت همراه کنید، برعکس آنان را نامحرم میپندارید و علیرغم اینکه بوضوح میدانید وضعیت بازار ارز و اقتصاد ایران در چه مرحله ایست و برای سر و سامان دادن آنها با چه موانعی روبرو میباشید، سخنانی را تحویل مردم میدهید که هرکس میشنود با لبخندی معنادار فقط "سرش" را به نشانه افسوس تکان میدهد!! بطور مثال: * آقای روحانی میفرمایند: "اوضاع نقدینگی و ارزی کشورمان خیلی خوب است و جای نگرانی نیست" ، "خیال مردم از بابت دلار راحت باشد" ، "دلیل افزایش قیمت ارز اقتصادی نیست.

" و.

* آقای سیف میفرمایند: همه ساله در همین ایام، رشد نرخ دلار اتفاق می افتد!! قطعاً بهمن ماه قیمت ارز کاهش پیدا خواهد کرد.

!! عده ای سوداگر چنان از گرانی ارز اظهار خوشحالی می کنند که کم از شادی ترامپ ندارد وضعیت کشور در رابطه با تورم و ارز اصلاً بد نیست!! * آقای نوبخت میفرمایند: "مردم برای خرید ارز هول نزنند".

!! "این تلاطم برای دولت قابل قبول نیست"!! مردم بی جهت وارد بازار ارز نشوند!! بانک مرکزی برنامه هایی در ارتباط با ارز دارد که به زودی اجرا خواهد شد!! از ملت میخواهیم به کشورمان کمک کنند!! نرخ ارز کاذب و غیر واقعی است!! خبر دارم که قیمت ارز حتماً به جایگاه حقیقی خود بازخواهد گشت"!! ارز به زیر4000 برمیگردد!! * آقای نهاوندیان هم میفرمایند: آشفته بازار ارز دوامی ندارد!! بزودی اوراق مشارکت ارزی توزیع خواهد شد!! اگر قیمتها بالا برود حتماً قدرت خرید مردم پایین می آید!! برای مقابله با بازار ملتهب ارز، هیچ کاری مهمتر از کنترل نرخ ارز نیست!! علیپور خطاب به حُضار گفت: شما را بخدا، خودتان قضاوت کنید، کدامیک از سخنان دولتمردان به مردم این نوید و دلگرمی را میدهد که بزودی بازار ارز کنترل و اقتصاد ایران سروسامان خواهد یافت؟ جز اینکه ابهامات مردم را بیشتر کرده و به ناآرامی بازار دامن بزند، هیچ سود دیگری درپی نداشته و نخواهد داشت.

ضمناً مگر بانک مرکزی معاونت ارزی ندارد؟ پس چرا طی یکی دو ماه گذشته و در اوج این بحران، ایشان در برابر رسانه ظاهر نشده و چرا در کنترل بازار ارز عاجز بوده است.

مگر در ایران بزرگ ما قحط الرجال شده و یا در بین پیش کسوتان صنعت بانکداری کشور کسی نبوده که معاونت ارزی بانک مرکزی را برعهده بگیرد که یک جوان کم تجربه که اصلاً سابقه ارزی و حتی بانکی هم ندارد را به چنین سمت حساسی منصوب نموده اند؟ آیا تصور نمی کنید که بخشی از این بحران، معلول مدیریت مدیران بی تجربه و کم سابقه میباشد؟ وی در ادامه افزود: روی سخن اینجانب با دولتمردان میباشد و از این عزیزان سوال میکنم، شما که طی چهار سال و نیم گذشته دائماً مشغول خودستایی و تعریف و تمجید از عملکرد خودتان بوده اید، آیا بهتر نیست که برای یک بار هم که شد این شهامت را داشته باشید و واقعیات را به مردم بگویید و بابت عملکردهای نادرست و غلط خود، از مردم عذرخواهی نمایید؟ آیا بهتر نیست تا رییس کل بانک مرکزی و معاونت ارزی ایشان، بواسطه نابودی اقتصاد و ایجاد هرج مرج در سیستم پولی و ارزی کشور و همچنین بیدار کردن غول خفته تورم، از سمت خود استعفا کنند؟ به عینه می بینیم که افرادی را در جامعه به جرم ارتکاب کوچکترین خطا که به هیچکس جز خودشان هم ضرری نزده اند، دادگاهی تشکیل و برایشان حبس های طویل المدت بریده میشود اما کسانیکه اقتصاد یک مملکت را نابود و به کار و زندگی تمام مردم در سراسر ایران لطمه وارد میکنند، حتی حاضر نیستند که یک عذرخواهی خشک و خالی بکنند و یا حداقل از سمت شان استعفا دهند.

!! چرا؟ علیپور به نمونه هایی اشاره کرد و گفت: همین امروز در خبرها خواندم که وزیر خارجه هلند بدلیل دروغ گفتن، تأکید میکنم فقط بدلیل "دروغ گفتن" از سمتش استعفا داد!! چندی قبل هم وزیر بهداشت ایالات متحده آمریکا فقط بدلیل استفاده از هواپیماهای دولتی برای سفرهای شخصی، استعفا کرد!! وزیر بهداشت فنلاند نیز فقط بخاطر اینکه به هزینه دولت، سه مرتبه با همسر خود تماس تلفنی بین المللی برقرار کرده بود، استعفا داد!! و دهها مورد دیگر.

حال چرا وزراء و مقامات ارشد کشورهای مختلف به صرف انجام کوچکترین خطا، هم عذرخواهی و هم استعفا میدهند اما مقامات ارشد ایرانی که اقتصاد یک کشور را بهم میریزند، حاضر به عذرخواهی و استعفا نیستند؟ آیا مقاومت آنان و اصرار به حضور در پشت میزشان، نوعی توهین به ایران و ایرانی نیست؟ سوالی از آقای روحانی دارم و آن اینکه چرا در هر کار خوبی که در کشور انجام میشود، سریعاً خود و دولت تان را سهیم میدانید اما برعکس سعی و تلاش میکنید تا مشکلات کشور را به گردن دیگران بیاندازید؟! ضمناً مستحضر باشید که هنوز هیج کالای مصرفی و مواد اولیه کارخانجات تولیدی با ارز جدید 4500 یا 4600 تومانی از خارج وارد کشور نشده که اگر آن کالاها ظرف 3 الی 4 ماه آینده وارد ایران شوند قطعاً تورم وحشتناکی را نیز با خود به همراه خواهند آورد که بعید میدانم، این تیم اقتصادی بسادگی بتواند آن تورم را مهار کند!! پس به جهت احترام به میهن و ملت، ضروری میباشد تا بدون فوت وقت، دولت بواسطه بحران ارز و مشکلات اقتصادی از مردم عذرخواهی کند و سیف هم سریعاً بخاطر سوء مدیریت استعفا دهد.

وی خاطر نشان کرد: باتوجه به مواردی که عرض کردم ملاحظه میفرمایید آنقدر که دولت در برهم زدن نظم بازار و افزایش قیمتها نقش داشته، تحریمهای خارجی تأثیرگذار نبوده است.

وضعیت یکماه گذشته نشان داد که بانک مرکزی بدون در نظر گرفتن عواقب کار، تصمیماتی گرفته و آنها را اجرا نموده که تبعات پیش بینی نشده ای را بدنبال داشته و سپس برای رفع مشکلات جدیدی که خود بوجود آورده، مجدداً مقررات جدیدتری را وضع و به اجرا گذارده که وضعیت را پیچیده تر از پیش کرده است.

لکن چنین رویکردی این شبهه را ایجاد میکند که اقدامات بانک مرکزی ایران بیش از آنکه تصمیماتی برنامه ریزی شده برای کنترل بازار ارز باشد، واکنشی انفعالی به آشفتگی بازار ارز بوده است و در این راستا بر همه کاملاً روشن شد و مبرهن میباشد که نسخه های بانک مرکزی ایران؛ کور میکرده اما شفا نمیداده است.

!! در حال حاضر بازار ارز ایران همانند شکمی است که بر اثر پرخوری یکماه گذشته باد کرده و خود را چاق نشان میدهد لکن اگر دولت بخواهد میتواند با تدابیر صحیح و بهره مندی از تجربه مدیران متخصص و کارآمد، مجدداً این شکم را به حالت اولیه باز گرداند در غیر اینصورت باد این شکم به چربی مبدل و دور شکم بازار ایران رسوب میکند که در آن حالت دیگر بادی در کار نخواهد بود و بازار واقعاً چاق و پُر چرب خواهد شد که دیگر کاری از دست هیچکس برنخواهد آمد.

سبزعلیپور در پایان سخنانش اظهار داشت: نباید واقعیتها را کتمان نمود زیرا با وضع تحریمهای شدید بین المللی و همچنین تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ایجاد مانع بر سر اجرای دقیق برجام، حتماً پیچیدگی کار این بانک از این نیز بیشتر خواهد شد و دولت نیز قادر به اجرای سیاستهای گذشته خود در بازار ارز نخواهد بود پس بجای سردادن شعارهایی همچون "خیال مردم از بابت دلار راحت باشد" و یا اینکه "دلار بزودی به زیر 4000 تومان برمیگردد" یا "تراز تجاری کشورمان مثبت میباشد و اینقدر دلار و طلا در خزانه داریم که اگر سالیان سال هم مصرف کنیم تمام نمیشود" باید بحران را بخوبی مدیریت نماییم زیرا اتفاقات رخ داده بوضوح نشان داده که عدم استقلال بانک مرکزی و بی تدبیری و سیاست گذاریهای غیر اصولی مسئولین ذیربط جهت حفظ ارزش پول ملی، کنترل بازار سکه و ارز و همچنین عدم جلوگیری از رشد لجام گسیخته تورم، همه و همه "اعتبار حدود شصت ساله بانک مرکزی ایران را زیر سؤال برد"! انتهای پیام /
کلید واژه ها: اقتصاد - بازار - ایران - کشور - درآمدهای ارزی - افزایش - عذرخواهی - اقتصادی - بانک مرکزی - استعفا - بازار ارز - دلار - بحران - جمهوری اسلامی - بحران اقتصادی - دولت - برنامه - ارزش پول ملی - افزایش قیمت - مرکزی - اقتصاددان - ارزش دلار - ارشد - کوچکترین - قیمت - بانک - مردم - نرخ دلار - قیمت ارز - نرخ ارز

آخرین اخبار سرویس:
آداب و رسوم مردم کرمان در عید باستانی نوروز

رشد منفی تولید 15 گروه کالای صنعتی و معدنی+ جدول

کدام کالا تولید داخل است؟ چرا؟

کسری بودجه مانع حذف یارانه بگیران نشد/ یارانه 76 میلیون همچنان پابرجا

بی خواب ترین مردم جهان مشخص شدند!

مهدی یزدانی ، حامد پیرپور تعیین کننده های تجارت درون صنعت در بخش انرژی بین ایران و شرکاء برتر تجاری‎ ‎

تأکید دانشگاه بر گفتگوهای بین رشته ای/حمایت از برنامه های انجمن علمی تا سقف 4 میلیون تومان

با این نکات سیستم ایمنی بدن تان را تقویت کنید

مرتضی اسدی ، سعیده حمیدی علمداری، حمید خالو زاده ‏ پیش بینی درآمدهای مالیاتی با استفاده از الگوریتم بهینه سازی ازدحام ذرات‎ (PSO) ‎

نوسانات نرخ دلار در فروردین 96

مطالبه ی متقلبانه وجه ضمانت نامه های بانکی - بخش اول اوصاف ضمانت نامه ی بانکی

تشدید نظارت ها تا نیمه فروردین 97/مردم تخلفات اقتصادی را به سامانه 135 گزارش دهند

حسین محمدی ، مرتضی محمدی، محمد تیرگری ‏ بررسی عوامل موثر بر رشد تولید سرانه در گروه های مختلف درآمدی در جهان با تاکید بر شاخص های ‏حکمرانی‎

رونمایی 60 میلیارد دلار تعرفه برای واردات چینی

نوواک: در سه ماه سوم سال 2018 بازار نفت به تعادل می رسد

از شیرینی عید شیرینتر +عکس

اولین گوشی اندرویدگو از Alcatel با قیمت زیر صد دلار به زودی روانه ی بازار آمریکا می شود

پرفروش ترین های اکران نوروزی/آمار عجیب فیلم فراری

مصرف آجیل برای چه کسانی خطرناک است؟

جهش حدود 2 هزار تومانی قیمت طلا + نمودار

زهره شیرانی فخر ‏ برآورد کشش های قیمتی و تولیدی تابع تقاضای گاز طبیعی در زیربخش صنایع تولید فلزات اساسی ایران‎

افزایش 9 میلیارد دلاری واردات در سال حمایت از تولید و اشتغال+ جدول

افزایش 38 درصدی اقامت در استان گلستان

آب شهر هندیجان قطع شد

خرید کالای استاندارد داخلی بهترین راه حمایت از اشتغال جوانان است

پایان مرحله نخست بازسازی بزرگترین سازه چوبی کشور/ چهلستون آماده بازدید گردشگران

چهلستون به احترام زمین خاموش می شود

اعتبارات منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر 6 برابر شد

تمدن8000ساله پیشوا/به زادگاه «کیومرث» اولین پادشاه ایران سفر کنید

مدیریت واحد رمز عبور از بحران بی آبی

افراط در مصرف آجیل ممنوع !

خرید کالای استاندارد داخلی بهترین راه حمایت از اشتغال جوانان است

مصرف این جوجه کباب ها ممنوع

چگونه ماینینگ باعث خواهد شد AMD بازار گرافیک را از چنگ NVIDIA خارج کند

مالیات شرکت های غیر فعال چگونه محاسبه می شود ؟

تعصب مردم جنگ زده سوریه به کالای وطنی!

افزایش نرخ بهره در آمریکا

افزایش نرخ بهره در آمریکا

ادامه پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز

نسخه ی چینی ردمی نوت 5 در چند دقیقه به فروش کامل رسید

سعید عیسی زاده ، محمد کاظم نظیری، هادی نایینی ‏ بررسی تأثیر عدم تطبیق مهارت بر نرخ بیکاری در ایران‎ ‎

هزینه یک شب اقامت در شهر اصفهان چقدر است؟

آنچه که در هنگام داغ کردن موتور خودرو باید بدانیم چیست؟

اپل همچنان ثروتمندترین شرکت دنیا؛ آمازون جایگاه دوم را از آلفابت گرفت

افزایش سن بازنشستگی در ژاپن از 65 به 75 سال

ظرفیت پیاده راه های همدان برای جذب گردشگر خارجی/ همدان را نمی شناختم

جاذبه های خاص کمتر شنیده شده بندرعباس و جزیره هایش + تصاویر/ مسیرسفر و هزینه ها

نوروزی شاد با برنامه های شاد، مفرح و پر هیجان در کیش

موسس واتس اَپ به جنبش ضد فیس بوک پیوست و اکانت خود را پاک کرد

حرکت ­قطارهای رجا بر اساس ساعت رسمی کشور انجام خواهد پذیرفت

برای خرید تجهیزات سفر چقدر باید هزینه کرد؟

بستر سرمایه گذاری برای کالای ایرانی در سایه امنیت کشور فراهم است

به روزرسانی صفحه گوشی های میان رده HTC +تصاویر

مسعود نیلی: کاش می شد مردم وضع دیگری داشته باشند

دارایی مالک فیس بوک چقدر کاهش یافت؟

غلبه بر موانع کارآفرینی به کمک ارتقای ذهنیت

افزایش حقوق کارگران در سال 97 چقدر است؟

افزایش حقوق و دستمزد کارمندان سازمان امور مالیاتی چقدر است؟

چه زمانی می توانیم خودروی خودران خریداری کنیم

اسیدی شدن آب اقیانوس ها موجب برهم خوردن مکانیسم های زیستی می شود

پیش بینی عبور قیمت جهانی طلا از 1400 دلار در سال جدید

ظرفیت پیاده راه های همدان برای جذب گردشگر خارجی/ همدان را نمی شناختم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی مطرح کرد ظرفیت پیاده راه های همدان برای جذب گردشگر خارجی/ همدان را نمی شناختم

هیچ کشوری به استقلال ملت ایران نمی رسد / دولت ها درصدد گرفتن وام از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بودند اما اجازه ندادم / کنار گذاشتن یک کار خوب، به علت انجام از طرف جناح مقابل، خطاست / جنس خارجی مثل سیل وارد می شود و آن وقت از بیکاری انتقاد می کنیم!

استاندار خوزستان:حمایت از کالای ایرانی مکمل اقتصاد مقاومتی است

امروز در دنیا هیچ کشوری به استقلال ملت ایران نمی رسد / دولت ها درصدد گرفتن وام از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول بودند اما اجازه ندادم / کنار گذاشتن یک کار خوب، به علت انجام دادن آن از طرف جناح مقابل، خطاست / جنس خارجی مثل سیل وارد می شود و آن وقت از بیکاری هم انتقاد می کنیم!

افزایش 43 درصدی آمار بازدید از اماکن گردشگری فارس

توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در تعطیلات نوروز

رکود صادرات سیب شکسته شد

حمایت ترامپ از لایحه بودجه 1300 میلیارد دلاری آمریکا

عوارض ورودبه قشم بیش از 112هزار ریال کاهش یافت

عوارض ورودبه قشم بیش از 112هزار ریال کاهش یافت

افزایش قیمت نفت با احتمال تحریم ایران

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

قیمت خودروهای داخلی در بازار+جدول

مشکل برق مازندارن برطرف شد

سیر صعودی صادرات فرش در سال 96

مزد منصفانه و امنیت شغلی خواسته اصلی کارگران

بزرگترین مرکز کالیبراسیون و احیا انواع آنالیزها و سنسورهای رطوبت در ایران راه اندازی شد

ثبت رکورد ماهانه جدید پهلودهی و بارگیری نفتکش ها در عسلویه پس از 15 سال

سیستم های نظارتی ما دچار اشکال است

تحویل 15 درصد محصولات فناورانه به شرکت های وزارت نفت

حجم انتقال گاز با عبور از مرز روزانه 755 میلیون مترمکعب رکورد زد

اِعمال مالیات بر ارزش افزوده،واقعی است یا سلیقه ای؟

صنعت خودرو: اشکودا مایل به همکاری با بریتانیا نیست

شاخص رطوبت محصول چیست؟

طوفانی با سرعت بیش از 110 کیلومتر مازندران را در نوردید/2 نفر مصدوم

استاندار خوزستان:حمایت از کالای ایرانی مکمل اقتصاد مقاومتی است

استاندار خوزستان:حمایت از کالای ایرانی مکمل اقتصاد مقاومتی است

کشف محموله قاچاق 6 میلیارد تومانی در شهرستان بندرلنگه

نرخ بهره در آمریکا 25 صدم درصد افزایش یافت

میباخ در جستجوی یافتن یک مشتری خاص برای خاص ترین لیموزین جهان! +تصاویر

گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی در ایام نوروز توزیع می شود

عوارض ورودی برای ساکنان جزیره قشم به 37،5 هزار ریال کاهش یافت

سرانجام وعده های توخالی تاکر

عوارض ورودی برای ساکنان جزیره قشم به 37،5 هزار ریال کاهش یافت

عوارض ورودی برای ساکنان جزیره قشم به 37،5 هزار ریال کاهش یافت

موسس واتس اَپ به جنبش ضد فیس بوک پیوست

عوارض ورودی به قشم برای قشموندان به 37،5 هزار ریال کاهش یافت

عوارض ورودی برای ساکنان جزیره قشم به 37،5 هزار ریال کاهش یافت

سبزعلیپور: دولت بابت گرانی دلار عذرخواهی کند و سیف استعفا دهد

سبزعلیپور: دولت بابت گرانی دلار عذرخواهی کند و سیف استعفا دهد