مطالب مرتبط:
از توصیه های نوروزی معاون میراث فرهنگی تا شرایط سخت ثبت جهانی
کنگ؛ شهری تاریخی با ظرفیت های جهانی+تصاویر
شرایط تغییر نام در ثبت احوال + فیلم
بی تدبیری شهرداری و احتمال منتفی شدن ثبت جهانی بخش راین!!
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره شرایط و ضوابط، تاریخ و نحوه ثبت نام متقاضیان پذیرش دوره کاردانی فنی و دوره کاردانی حرفه ای نظام آموزش مهارتی دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی بهمن ماه سال 1396
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 22:522018-02-14سياسي

شرایط سخت ثبت جهانی آثار تاریخی


«پایگاه های ملی و جهانی باید به محلی برای رجوع تمام اقشار علمی که دنبال اطلاعات علمی و دست اول هستند، تبدیل شود.

هیچ کس انتظار ندارد یک مجموعه تاریخی را نونوار ببیند، - پایگاه های ملی و جهانی باید به محلی برای رجوع تمام اقشار علمی که دنبال اطلاعات علمی و دست اول هستند، تبدیل شود.

هیچ کس انتظار ندارد یک مجموعه تاریخی را نونوار ببیند، بسیاری از مردم تمایل دارند که حقیقت تاریخ را ببینند، باید در کنار انضباط سایت و حفاظت های درست از مجموعه حداقل مداخله در آن ها صورت گیرد.

" به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"،محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز چهارشنبه 25 بهمن در نشست پایگاه های میراث جهانی و میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 90 پایگاه در کشور وجود دارد که دارای ساختار و برنامه مدیریتی منظمی هستند، اعلام کرد: پایگاه ها در سال های گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشتند و در برهه ای برخی از آن ها متوقف و برخی دیگر رها شده بودند اما هم اکنون به گونه ای برنامه ریزی شده که اهداف پایگاه های کشور با ساختار مشخص، برنامه مدیریتی مناسب و چشم انداز بلندمدت پیش برده شوند.

او با بیان این که پایگاه های ملی و جهانی ایران در سال های گذشته فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته اند، بنابراین امروز وقت آن رسیده که پایگاه ها تبدیل به محلی برای ایده های نو و کشفیات جدید در علوم مختلف شوند و پژواک فعالیت آنها جهانی شود، ادامه داد: اگر قرار است به اهداف پایگاه ها دست پیدا کنیم، در وهله اول لازم است که اثر و ارزش های آن را به درستی بشناسیم و به صورت مداوم در پایگاه حضور داشته باشیم تا به تبادل اطلاعات بپردازیم.

وی پایگاه های ملی و جهانی را محلی برای تولید علم دانست و با بیان این که پایگاه های ملی و جهانی کشور باید محلی برای تولید علم و ایده های نو باشند، افزود: در این شرایط پایگاه ها نیاز به تشکیلات دائم دارند.

همچنین این پایگاه ها مرکز جمع آوری اطلاعات دست اول آن مجموعه هستند و باید به گونه ای فعالیت کنند که کشفیات جدید آنها پژواک جهانی داشته باشد.

طالبیان پایگاه های کشور را ظرفیتی مهم دانست که می توانند پیشقراول برنامه های توسعه ای کشور باشند و افزود: پایگاه ها دیگرفقط متعلق به سازمان میراث فرهنگی نیستند،به گونه ای که سازمان ها و دستگاه های دیگر پایگاه های میراث فرهنگی را توسعه می دهند.

این روند با افزایش دانش و فعالیت های میان رشته ای توسعه بیشتری پیدا کرده و خوشبختانه هر دستگاهی که ورود پیدا کرده، متوجه جریان مدیریتی و تاثیرگذاری آن شده است.

وضعیت دو پرونده "هیرکانی" و "راه آهن" در مراحل ثبت جهانی او در توضیح وضعیت برخی از پرونده های در دست تهیه برای ارسال به یونسکو نیز توضیح داد: در پرونده جنگل های "هیرکانی" دو سازمان منابع طبیعی و محیط زیست مدیریت جدی دارند و در پرونده "راه آهن" سازمان میراث فرهنگی صرفا به موضوعات تخصصی می پردازد و موضوعات تکنیکی به عهده دستگاه مربوطه است.

وی همچنین به فعالیت های چندرشته ای پایگاه ها تاکید کرد و ادامه داد: در پایگاه های ملی و جهانی برای آنکه اهداف خود را به درستی پیش ببریم باید به موضوع فعالیت های چند رشته ای بیشتر بپردازیم.

وقتی قرار است مسیرهای جدیدی برای گردشگران تعریف شود لازم است که حتما مسیرهای کهن شناسایی شود.

او ادامه داد: قبل از تشکیل پایگاه ها، فقط سایت های تاریخی مورد توجه بودند، ادامه داد: با ایجاد پایگاه ها مدیران و کارشناسان بدون آنکه خود را صرفا به سایت محدود کنند با یکپارچگی منظر و محیط و ساختارهای مختلف درگیر شدند، از سوی دیگر اکنون پایگاه ها برای خود ماموریت ندارند، آنها در شرایط فعلی به نقطه ای رسیده اند که می توانند به سایر پایگاه ها خدمات دهند به عنوان مثال تجهیزات کامل آزمایشگاه خشت و گل در بم باعث شده بسیاری از کارشناسان برای آزمایش به بم مراجعه کنند.

شرایط برای ثبت های جهانی سخت تر شده است طالبیان در ادامه با تاکید بر این که در حال حاضر فرآیند ثبت اهمیت دارد نه صرفا عمل ثبت یک اثر یا محوطه ی تاریخی، افزود: اکنون بیش از 100 موضوع در فهرست موقت وجود دارد، اما فرایند ثبت جهانی نیز در حوزه مدیریت، حفاظت هر روز سخت تر می شود.

او با اشاره به این که سازمان میراث فرهنگی باید سایت های خود را به استاندارد ملی و جهانی برساند و با زبان و چگونگی گفت و گو و انتشارات بین المللی آشنایی کامل داشته باشد، ادامه داد: در این میان کارشناسان پایگاه ها نیز لازم است اشراف کامل به کنوانسیون ها، دستورالعمل و راهنماها داشته باشند و کاملا با معیارها و اصول آنها آشنا باشند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی در ادامه انتظار سازمان میراث فرهنگی از پایگاه ها را تبدیل این مکان ها به به محلی برای رجوع تمام اقشار علمی که دنبال اطلاعات علمی و دست اول هستند، بیان کرد.

او کمترین مداخله را بهترین روشِ حفاظت از مجموعه های تاریخی دانست و ادامه داد: هیچ کس انتظار ندارد یک مجموعه تاریخی را نونوار ببیند بلکه بسیاری از مردم تمایل دارند که حقیقت تاریخ را ببینند بنابراین بهترین روش در کنار انضباط سایت و حفاظت های درست از مجموعه حداقل مداخله است.

وی به تقویم رویدادهای سال اشاره کرد و از مدیران پایگاه ها خواست تا این تقویم را با دقت هر چه بیشتر آماده و ارسال کنند.

توصیه های طالبیان برای نوروز 97 او با تاکید بر لزوم توجه به موضوعات مهمی مانند جشن آیینی نوروزدر پایگاه ها، ادامه داد: باید پایگاه ها بهترین عملکرد را ارائه کنند.

در میدان امام اصفهان حتی می توان در ایام نوروز به عنوان پیک سفر روند مرمت عالی قاپو به نمایش گذاشته شود.

وی با اعلام اینکه پایگاه های باید گزارش های پایش را جدی بگیرند، به لزوم انجام برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی تاکید کرد و گفت: یکی از مهم ترین موضوعاتِ امروز بحث آموزش و اطلاع رسانی است.

اینکه مدیران پایگاه ها چگونه اطلاع رسانی کنند بسیار اهمیت دارد.

همچنین موضوع آموزش از موارد مهمی است که باید در کنار معرفی مورد نظر قرار گیرد.

بنابراین بهترین معرفی، کارگاه های زنده است و حتی دایر بودن چند کارگاه مرمتی در سایت های کشور می تواند مردم را با روند مرمت از نزدیک آشنا کند.

معاون میراث فرهنگی همچنین بر مسائل حفاظتی سایت های تاریخی بسیار تاکید کرد و افزود: لازم است که سایت های تاریخی تمیز و دارای انضباط باشند.

پایگاه ها باید این سایت ها را به درستی به مردم معرفی کنند و حتما نیز از مردم نظرخواهی شود تا نقاط ضعف هرچه سریع تر برطرف شود.

او همچنین خطاب به مدیران پایگاه های میراث فرهنگی تاکید دارد: بهتر است در تعطیلات نوروز در پایگاه های خود حضور جدی داشته باشند و نمایندگانی را نیز در ستاد تسهیلات گردشگری استان مستقر داشته باشندو افزود: با این اقدامات فعالیت و عملکرد پایگاه ها در ایام نوروز می تواند با نظارت دقیق تر همراه باشد.

تا رسیدن به نقطه مطلوب درپایگاه ها فاصله داریم فرهاد عزیزی، مدیرکل امور پایگاه های میراث جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در سخنانی اظهار کرد: در حال حاضر 75 پایگاه ملی و 22 پایگاه جهانی در کشور وجود دارد که در این پایگاه ها علاوه بر موضوعات حفاظت، مرمت و سامان دهی آثار، ایجاد امکانات و زیرساخت های مورد نیاز گردشگران و معرفی ارزش های برجسته جهانی آثار در دستور کار قرار دارد.

او بیان کرد: همه ی فعالیت ها در پایگاه های میراث فرهنگی به ویژه پایگاه های جهانی براساس پلان مدیریت و براساس برنامه ریزی های مصوب، هر سال توسط همکاران امور پایگاه ها انجام می شود که این اقدامات با هدایت و نظارت بالغ بر 400 کارشناس، استاد خبره و شورای راهبردی انجام می شود.

وی ادامه داد: پایگاه ها به دلیل جایگاه و شان ملی و بین المللی، توجه و حضور مداوم مردم و گردشگران در این فضاها، پراکندگی یکنواخت و گسترش آنها در کشور و امکاناتی که به لحاظ سخت افزاری، نرم افزاری و منابع انسانی دارند، می توانند نقش مهم و موثری در توسعه و آبادانی مناطق مختلف کشور داشته باشند.

مدیرکل امور پایگاه های میراث جهانی بیان کرد: دفتر امور پایگاه ها تا کنون تمام تلاش خود را برای همسان سازی کیفی پایگاه ها از نظر امکانات و اعتبارات به کار بسته است، همچنین ایجاد فرصت برای پژوهش و تعامل با مراکز علمی و آموزشی در سطح ملی و بین المللی برای انجام مطالعات کاربردی و اقدامات اجرایی مشترک از دیگر مواردی است که دفتر امور پایگاه ها پیگیری می کند.

او گفت: با وجود توجه به مسائل، مشکلات و کمک های بسیار زیاد بخش های مختلف سازمان میراث فرهنگی و سایر دستگاه ها به ویژه سازمان برنامه و بودجه به پایگاه های میراث جهانی و ملی، محدودیت های متعددی به لحاظ مالی و تشکیلاتی در چشم انداز پایگاه ها قرار دارد و تا رسیدن به نقطه مطلوب در این حوزه فاصله ی زیادی داریم اما با تلاش فعالان این حوزه دستیابی به وضعیت مطلوب دور از دسترس نیست.

*در حاشیه؛ در این نشست نیم روزه علاوه بر تقدیر از برخی کارمندان پایگاه های ملی و جهانی سازمان میراث فرهنگی، از برخی کارمندان پیشکسوت پایگاه های جهانی و استادکاران مرمت تقدیر شد.

در این نشست به جای بررسی مشکلات پایگاه های میراث فرهنگی و میراث جهانی، ترجیح داده شد تا چهار مسئول پایگاه میراث جهانی و میراث فرهنگی از اقدامات انجام شده برای ساماندهی محوطه های جهانی و ملی خود صحبت کنند.

براساس اعلام قبلی، علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی نیز یکی از سخنرانان این نشست بود، اما به دلیل حضور در جلسه هیات دولت امکان حضور در این نشست را نداشت و فقط به مراسم تقدیرِ پایانی رسید.

مدیریت نکردن زمان در ارایه، از دیگر حاشیه های این نشست بود که به دلیل رعایت نکردن آن، برنامه تا دو ساعت بعد ازاعلام زمان پایان، طول کشید.

همچنین باتوجه به عنوان نشست یک روزه پایگاه های جهانی و ملی، به نظر می رسید باید مسئولان همه ی پایگاه های میراث ملی و جهانی حضور داشته باشند، اما می توان گفت نیمی از این مسئولان پایگاهی حضورد اشتند.


کلید واژه ها: میراث فرهنگی - جهانی - سازمان میراث فرهنگی - فرهنگی - میراث - اطلاعات - برنامه - کشور - تاریخ - تاریخی - علمی - شرایط - توسعه - تبادل اطلاعات - کشفیات - ساختار - انتظار - آثار تاریخی - برنامه ریزی - میراث جهانی - تاثیرگذاری - تولید - صنایع دستی - صورت - جدید - چهارشنبه - درست - گردشگری - افزایش - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
موافقت دولت با تشکیل کارگروه ملی «سازگاری با کم آبی»

سیمای عبادالرحمن در نهج البلاغه

رویدادهای خبری قزوین (7 اسفند)

تیپ متفاوت شبنم قلی خانی در فرودگاه! + عکس

حکم مقابله با ولی فقیه اعدام است/امام علی(ع) زمان سرکشی به خانه فقرا دوربین و روزنامه نگار نمی برد

اتهام جدید در انتظار سعید مرتضوی؟

فال آنلاین دیوان حافظ دوشنبه هفتم اسفند ماه 96

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛دوشنبه هفتم اسفند ماه 96/تصاویر

در صورت پلکانی کردن حقوق کارگران عدالت مزدی رعایت می شود

مهدی رفعتی پناه، مجتبی عزیزی نقش، تاثیر و سازوکار سازمان وکالت امامیه در گسترش شیعه در ایران

از وزیر اقتصاد شدن دکتر تقی نصر تا برگزاری اولین انتخابات سراسری شوراهای اسلامی شهری و روستایی

حکم کندن مو در مصیبت برای زنان / پاسخ حضرت آیت الله حکیم

روزنامه استخدامی استان همدان | دوشنبه 7 اسفند 96

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 7 اسفند 96

اتهامات متقابل احمدی نژاد و باهنر

قیاس احمدی نژاد با سردسته خوارج در سرمقاله کیهان

الغیبه شیخ طوسی؛ بین کلام و حدیث

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 7 اسفند 96

اسرار سانچی به ایران رسید

هنرمندان گرافیست کهگیلویه وبویراحمد یاد جانباختگان سانحه هوایی یاسوج را گرامی داشتند

اینفوگرافیک | دریاچه ارومیه در محاصره سدها خشک شد!

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 7 اسفند 96

در عصر رسانه های الکترونیک مسلمانان باید دارای قدرت رسانه ای باشند

کل کل عماد طالب زاده و محسن افشانی بالا گرفت + عکس

جلیلی: امنیت ایران مدیون شهید حججی ها و حدادیان ها است

برگزاری دومین کنگره بزرگداشت شهدای دانشجوی کرمان

جزییات سفر ظریف به حوزه بالکان و اروپای شرقی

اسلام با شهادت و خون رشد کرد

خانه " جلال و سیمین " با همین نام باقی خواهد ماند

درخواست رفع مشکلات بیمه درمانی بازنشستگان زغال سنگ توسط نماینده مردم کرمان

برگزاری مراسم ترحیم چهلمین روز درگذشت «بدرالسادات پسندیده» برادرزاده امام راحل در بم

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 7 اسفند 96

حمله ضرغامی به رییس جمهور به بهانه صحبت های جنجالی "لیلا حاتمی"

بررسی نقش پلیس بر میزان تعاملات اجتماعی شهروندان در فضاهای عمومی شهری

قول مساعد معاون دانشگاه شهید چمران به دانشجویان نخبه قرآنی

واکنش برادر آیت الله هاشمی به سخنان اخیر احمدی نژاد

توجیه عجیب نیوشا ضیغمی برای زایمان بازیگران در خارج از کشور

رضا جعفری هرندی، حبیبه نجفی تأثیر سبک رهبری بر عملکرد منابع انسانی با میانجی گری سکوت سازمانی

گِل گرفتن در یا به گِل نشستن؟

فلسفه استهلال و چرایی انجام آن - بخش اول پیامدهای ناگوار اختلاف در رؤیت هلال

دعای عاقل شدن فرزند (مطیع شدن فرزند)

واکنش جوانفکر به احتمال استعفای احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام

محمد حسن رازنهان، ابراهیم مشفقی فر ارزیابی نقش مولفه های دینی در توان نظامی حکومت صفوی

اگر به سمت اشرافیگری حرکت کردیم، این رفتن به سمت ارتجاع است

اثرات بی نظیر خوش بینی و حسن ظن از زبان مولا علی(ع)

سواحل مکران منطقه ای کاملا امن برای سرمایه گذاری است

همکاری وزارت ارتباطات با مراجع تقلید

نظام ارجاع را با تمام وجود می خواهیم اما نه به صورت نمایشی

علی صفری، علی نصر اصفهانی، رزا عیدی زاده بررسی پیامدهای غرور سازمانی؛ رویکرد رفتاری

فقه مقارن و دنیای جدید

یادداشت/ ید الله جوانی با شعار عدالت علیه عدالت!

جعبه سیاه سانچی سالم است؟

افزایش پایگاههای امداد جاده ای در نوروز

یادداشت/ محمد ایمانی راز عذرخواهی در حکمت متعالیه ولایت فقیه

سید احمد رضا خضری ، عبدالله فرهی تطور مفهوم علم در گذر از عصر جاهلی به عصر نبوّت

عاقبتِ وحشتناک بدهکاریِ زیاد به مردم

علیرضا قربانی، مصطفی خسروی رفتارهای پرخطر پیامد عضویت در شبکه های مجازی

عکس مرجانه گلچین در تولدش

پیام تبریک جهانگیری به کویتی ها

امیرحسین امیرخانی، فرشته قلعه آقا بابایی بررسی تاثیر سکوت سازمانی بر رفتار شهروندی سازمانی

فلسفه حدود و نقش مصلحت در تقنین آن - بخش اول فلسفه مجازات و نظریه های مرتبط با آن در حدود

محمد راغب نقش شکاف های زمانی در اعتبار راوی در نیمه نخست تاریخ بیهقی موجود

یادداشت/ وحید حاجی پور از آقای زنگنه بپرسید

فارس گزارش می دهد؛ 5 ملاک سانسور و تحریف اخبار در رسانه های غربی

عکس/وسیله حمل پول در سال 1290

کلید طلایی برای همنشینی با ائمه در دنیا و آخرت

الهی نیا: ابهام آفرینی نکنید!

مقایسه عجیب بازیگر زن جنجالی با حسن روحانی + عکس

سخن امام صادق(ع) درباره مسجدی که پیامبر(ص) با خشت خام ساخت

تصاویر/ مانور امداد و نجات در خلیج فارس

ارائه الگوی اجتماعی شدن یگان ویژه ناجا

جمشید امانی، یاسان اله پوراشرف، رضا آیبد اثر ویژگی های شخصیتی، بر رفتارِ دِگَرگُزینی مشتریان، و نقش ناکامی در خدمات رسانی، در تعدیل آن

مخالفت یک هزار و 400 استاد دانشگاه با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

آیت الله اشکوری: قم رو به پیشرفت است اما سیاست زدگی، ارتجاع و دوری از معنویت از چالش هاست

همه اجساد هواپیمای تهران- یاسوج متلاشی شدند

این دنباله های جذاب

بارش تگرگ های عظیم الجثه در مدینه منوره

احمدی نژاد: پیشنهادات مرا به رفراندوم بگذارید

حضرت ام البنین کیست؟

بهناز کیباخی، فاطمه جان احمدی بررسی و نقد اولین آثار اسماعیلی (نیمه سده دوم تا نیمه سده چهارم)

روزنامه نگارانی که فردا نیستند!

محسن نیازی، محمد عباس زاده، موسی سعادتی بررسی جامعه شناختی سهم مولفه های سرمایه اجتماعی در تبیین رفتارهای مخاطره آمیز

اتمام خط یک قطار شهری اصفهان تا پایان امسال/ 25 اسفند بلیط مترو برای ترمینال صفه صادر می شود

احمدی نژاد بازداشت نشده است/ مستند تلویزیون درباره سیدامامی درست بود/ آخرین وضعیت اختلاس در وزارت نفت/ دستگیری مسئول سابق حراست بانک مرکزی

سنجش خوشه ای شدن مکانی جرایم مرتبط با سرقت

نقدی بر انتخاب شهردار بوشهر

علی مطهری / دراویش از لحاظ فکری انحرافاتی دارند

غیبت 100 نماینده در جلسه روز پنجشنبه مجلس؛ چه کاری مهم تری از « تصویب بودجه»؟

نمایشگاه «سربند 2» در حوزه علمیه قزوین برپا می شود

نقش ایستگاه های پلیس در پیشگیری از سرقت خودرو

مهدی یزدان شناس، وحید حبیبی راد نقش ادراک از ویژگی های شغل و حمایت سازمانی در رابطه بین شخصیت فوق فعال و آوای کارکنان

دهقانی شهردار بوشهر شد

دوقلو هایی که شهادت بین آن ها فاصله انداخت

قیاس احمدی نژاد با سردسته خوارج در سرمقاله کیهان/هدف مشترک مخالفان داخلی و خارجی دولت/امکان مطرح شدن اتهام مشارکت در قتل برای سعید مرتضوی/با شعار عدالت علیه عدالت!

امین رضا توحیدی ، مصطفی پیرمرادیان تبیین علل غلبه سیاست ورزی بر دین محوری بنی عباس در امر حج و زیارت

لزوم تسهیل روند جذب عضو هیات علمی در وزارت بهداشت

اثبات الهداه بالنصوص و المعجزات اثری وزین در منظومه حدیثی شیعه - بخش اول مکتب کلامی- فقهی شیخ حر عاملی

جامعه ایران در حال زوال اجتماعی است؟

دعای تضمین شده ای که صد هزار برابر خواسته تان داده می شود

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (95)

شرایط سخت ثبت جهانی آثار تاریخی

شرایط سخت ثبت جهانی آثار تاریخی