مطالب مرتبط:
نشست بررسی آسیب های اجتماعی با حضور دادستان تهران و مسئولان دستگاه های اجرایی
تخصیص حدود 3 میلیارد تومان برای کاهش آسیب های اجتماعی
ایجاد نشاط و امید از راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی است
کنترل آسیب های اجتماعی باید با لحاظ کردن شرایط بومی هر منطقه باشد
مدیر پروژه تولید برنامه های تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش: دستگاه های مرتبط با حوزه آسیب های اجتماعی همراهی مناسبی با تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش نداشته اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 22:352018-02-14اجتماعي

161هزار نفر اسیر آسیب های اجتماعی+ فیلم


این روزها زیر پوست شهر حکایتی متفاوت از متن شهرهای لرستان دارد و آمارها از آسیب های اجتماعی نگران کننده در محله های حاشیه نشین خبر می دهد.

- شعار سال:" قصه حاشیه نشینی قصه پردردی است که مربوط به یک روز و دو روز نیست و افراد و مسائل زیادی را درگیر خود کرده است؛ در استان لرستان وقتی از مراکز شهر بگذریم و به کوچه پس کوچه های حاشیه شهر برسیم، قصه های پردرد زیادی را با نگاه کردن به در و دیوارهای این مناطق می توان درک کرد.

در برخی کوچه های مناطق حاشیه ای رنگ دود و ناامنی و فقر وجود دارد، واگر مجبور باشی از بعضی کوچه ها بگذری شاید ترس و دلهره همراهت باشد؛ مناطقی که به علت مهاجرت بی رویه به شهرها، فقر، ساخت وسازهای غیرمجاز و.

ایجاد شده اند و گاه به پاتوقی برای جمع شدن بزهکاران و معتادان محله های دیگر تبدیل می شوند که خود عامل وجود آسیب های اجتماعی دیگر در این مناطق می شود.

کودکان و نوجوانان بدون کمترین امکانات بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی به جای بازی و تفریح در پارک و اماکن ورزشی میان خاک و زباله اوقات فراغت خود را می گذرانند.

خانه های خراب با سقف های چوبی در این مناطق برخی مردان جوان و پسران نوجوان را می توان دید که به جای رفتن به دنبال آینده و سرگرمی های سالم، در کوچه پس کوچه های این مناطق سیگاری را بر گوشه لب گرفته و زمان را به بطالت سپری می کنند؛ در این مناطق زنان باردار و پدر و مادران پیر و بیمار از سروصدای نزاع های محله ای گلایه دارند و جوانان بدون هیچ امید و انگیزه ای روزهای عمر خود را می گذرانند.

در یکی از این محله ها قدم می زنیم، پله هایی که رو به کوه پشت سر هم صف کشیده اند و کنار آن خانه های خراب با سقف های پوسیده و چوبی را می بینیم، چند جوان سر کوچه ایستاده اند و با نگاه های پرسشگر ما را نظاره می کنند؛ در همین حال دختر نوجوانی با لباس های دبیرستان از کنارمان رد می شود، سراغ او می رویم و شروع به صحبت با او می کنیم.

دختر نوجوان می گوید: اینجا پسرهای بیکار زیادی دارد، هر وقت از مدرسه برمی گردم گاهی برایم ایجاد مزاحمت می کنند و همیشه با ترس و لرز به خانه خود را می رسانم.

مردمی ساده و پاکی با مشکلات زیاد زن جوانی به ما ملحق می شود، تا می فهمد ما برای تهیه گزارش آمده ایم شروع به درددل می کند؛ او می گوید: اینجا خانواده های باآبرو و متدین زیادی وجود دارند که به علت فقر و تنگدستی مجبور به زندگی در این محله شده اند.

وی می گوید: شوهر جوان من کارگر است و فارغ التحصیل از دانشگاه بوده اما به علت اینکه پول رهن خانه را نداشتیم، مجبور شدیم به این محله بیاییم و خانه ای اجاره کنیم اما از دست فروشندگان مواد مخدر در این منطقه آرامش نداریم.

زن جوان کمی صدای خود را آرامتر می کند و می گوید: اینجا یک خانه است که می گویند قهوه خانه شده، هر روز جوانان معتاد که سر و وضع مناسبی ندارند از سراسر شهر به این قهوه خانه می آیند و امنیت این محله را از بین برده اند، من حتی جرئت نمی کنم پسر کوچکم را برای خرید از مغازه سر کوچه تنها بفرستم چراکه می ترسم با دیدن صحنه ای الگو بگیرد؛ مردم اینجا مردم ساده و پاکی هستند که به علت فقر و بیکاری مشکلات زیادی دارند، و اکثر معتادان و بزهکارانی که در این محله ها دیده می شود مربوط به محله های دیگر هستند.

به محله دیگری می رویم، اینجا جایی است که آخر کوچه ها باز هم به تپه هایی از جنس صخره می رسد و هرچه به آخر کوچه ها نزدیکتر شوی، مدل و رنگ خانه ها نیز به خرابه و کپر شبیه تر می شود.

اینجا شهر است یا روستا؟ مرد مسنی به همراه پسر جوانی مشغول قدم زدن در کوچه هستند، با آن ها صحبت می کنیم، مرد مسن می گوید: مشخص نیست که اینجا شهر است یا روستا، با اینکه این محله جزو شهر محسوب می شود اما دورافتاده ترین روستاها وضعیت بهتری از این محله دارند.

وی به خیابان روبه رو اشاره می کند و عنوان می کند: خیابان های این محله تماماً خاکی هستند و خبری از سطل زباله و تنظیف شهرداری نیست، حتی برخی کوچه ها روشنایی هم ندارند.

مرد مسن می گوید: اینجا سگ های ولگرد زیاد دارد و از ساعتی که هوا تاریک شود هیچ کس جرئت بیرون آمدن ندارد، اینجا خبری از پارک و فضای ورزشی نیست، جوانان ما به قلیان روی آورده اند و کم کم معتاد می شوند.

شناسایی پنج محله حاشیه ای شهر خرم آباد میلاد احسانی دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با اشاره به شناسایی پنج محله حاشیه ای شهر خرم آباد اظهار داشت: طی یک برنامه کوتاه مدت یک ساله که از تیرماه سال جاری آغاز شده است، به شناسایی آسیب ها و فرصت های پنج محله حاشیه شهر خرم آباد، پاچنار، علی آباد، گل سفید، فلک الدین و اسدآبادی پرداختیم.

وی افزود: با کمک نهادهای مردم محور شورای تحول محله در هر یک از محله های ذکرشده ایجاد شده که اقدام به اجرای برنامه ها در راستای رفع محرومیت و کاهش آسیب های اجتماعی در این محله ها کنند.

دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با تأکید بر اینکه شناسایی این مناطق تنها تهدیدمحور نیست، خاطرنشان کرد: در این شناسایی فرصت محوری نیز مورد توجه قرار گرفته است و در نظر داریم یک برنامه میان مدت چهارساله نیز در این راستا تدوین کنیم.

احسانی با اشاره به اینکه تاکنون حدود 60 میلیون تومان برای اجرای برنامه های فرهنگی در این مناطق هزینه شده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود برای اجرای همه برنامه های فرهنگی کوتاه مدت در این مناطق 500 میلیون تومان اعتبار هزینه شود؛ آسیب ها، مشکلات و ظرفیت های این مناطق را به 14 سازمان در لرستان مانند استانداری، بهزیستی و.

ابلاغ کرده و با مطالبه گری به دنبال رفع این مشکلات و تقویت ظرفیت ها در این مناطق هستیم.

اجرای برنامه های فرهنگی ــ اجتماعی دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با اشاره به برنامه های اجراشده در این مناطق، بیان کرد: برنامه هایی مانند تقویت سخت افزاری مساجد، تقویت ائمه جمعه در مساجد محله های حاشیه ای و محروم و راه اندازی کانون های تربیتی نوجوان از جمله این برنامه ها هستند.

احسانی افزود: در کانون های تربیتی ذکرشده، تعدادی از نوجوانان پسر این محله ها جمع آوری شده و کنار کارهای مدرسه به کارهای تربیتی نیز می پردازند؛ همچنین جشنواره فجر نیز امسال در این مناطق اجرا شد و همچنین کانون های مشاوره خانوادگی نیز در این محله ها راه اندازی شده است.

دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با یادآوری برنامه هایی که طی شهریور سال جاری انجام شده، گفت: طی شهریور امسال برنامه های فرهنگی ورزشی اجرا شد و کنار آن نیز اقدامات جهادی با استفاده از توان محله انجام گرفت.

کمترین خدمات شهری در مناطق حاشیه ای سجاد رضایی عضو شورای شهر خرم آباد در خصوص مشکلات عمرانی و زیرساختی محلات حاشیه ای شهر خرم آباد ابراز کرد: در دوره های گذشته ارائه خدمات شهری مانند آسفالت، فضای سبز و.

به صورت سلیقه ای عمل شده است.

وی افزود: شورای شهر دوره پنجم، با یک دید کلی نگری به بازدید میدانی از مناطق حاشیه شهر پرداخته تا مشکلات و کمبودها را پیدا کنند و از سال 97 استارت کار را خواهیم زد.

عضو شورای شهر خرم آباد با بیان اینکه برخی مناطق شهر از کمترین خدمات شهری محروم هستند، تصریح کرد: فضای مجازی و ظرفیت خبرنگاران بهترین راه برای شناسایی آسیب ها و مشکلات در محلات حاشیه شهر است و به شورای شهر کمک زیادی می کند.

21درصد جمعیت لرستان در مناطق حاشیه ای قاسم ولی زاده اظهار داشت: حاشیه نشینی از مشکلات کشور است اما حاشیه نشینی با سکونتگاه های غیررسمی تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی لرستان هم موضوع حاشیه نشینی است، افزود: در سال 94 رهبر معظم انقلاب 5 نکته مهم را که شامل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، فساد و فحشا، بی بندوباری است به مسئولان و برنامه ریزان کشوری ابلاغ فرمودند که مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان با اعلام اینکه 37 محله حاشیه نشین در لرستان وجود دارد، افزود: 21 درصد جمعیت شهری استان در مناطق حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی اقامت دارند.

ولی زاده با ابراز اینکه عدم رعایت قانون و تبدیل روستاها به شهر سبب می شود موضوع حاشیه نشینی پررنگ تر شود، گفت: بر اساس آخرین آمار، 161 هزار نفر از کل جمعیت شهری استان که هشت درصد مساحت فیزیکی شهری لرستان را شامل می شوند در مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی سکونت دارند.

ولی زاده با اشاره به اینکه حاشیه نشینی یعنی خانه های تودرتو، نبود سرویس بهداشتی مناسب و.

، خاطرنشان کرد: این احتمال را می دهیم که مناطق حاشیه نشین شهر خرم آباد که اکنون 11 منطقه با 20 هزار جمعیت است به 20 منطقه افزایش پیدا کند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان به اقدامات انجام شده در خصوص مناطق حاشیه نشین اشاره و تشریح کرد: بهسازی و عمران در قالب آسفالت، آب، برق، فاضلاب و همچنین تشکیل ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری ازجمله اقدامات ما بوده است.

تعریف 29 پروژه برای مناطقه حاشیه نشین ولی زاده با بیان اینکه "مأموریت ما این است که تا سال 1404 حاشیه نشینی را به وضعیت مناسبی برسانیم"، گفت: ستاد بازآفرینی در دو محل جاری و شورای اجتماعی تغذیه می شود که امور اجتماعی استانداری ها ناظر بر هزینه اعتبارات آن هستند.

وی با اعلام اینکه "مبلغ هشت میلیارد و 500 میلیون تومان جذب و در قالب 29 پروژه تعریف کرده ایم"، اضافه کرد: به طور مثال دیوار حائل قبرستان فلک الدین خرم آباد، بهسازی شبکه فاضلاب، جمع آوری آب های سطحی از محله این پروژه هاست.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان همچنین به اقدامات فرهنگی و اجتماعی در مناطق حاشیه نشین اشاره کرد و گفت: طرح 10 شهر و 100 محله توسط وزارت کشور مصوب شده که خرم آباد نیز جزو این طرح قرار دارد و توانستیم اعتباراتی را در این زمینه جذب کنیم.

ولی زاده همچنین اظهار کرد: 10 سازمان مردم نهاد در زمینهامورات اجتماعی و فرهنگی را به وزارت کشور معرفی کرده ایم که در راستای مقابله با حاشیه نشینی فعالیت کنند.

وی افزود: این تعداد سازمان های مردم نهاد توسط وزارت کشور آموزش دیده اند و هم اکنون در محلات حاشیه نشین خرم آباد فعالیت دارند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان تشریح کرد: اقدامات این سازمان های مردم نهاد شامل تشکیل شوراهای محلی، شناسایی کودکان کار، شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، مقابله با آسیب های نوپدید، برگزاری جشنواره های فرهنگی و مذهبی، آموزش بانوان در معرض خطر، جلوگیری از اعتیاد، بیماری و.

می شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ 24 بهمن 96، کد مطلب: 1655669:
کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - جوان - مناطق - اجتماعی - نوجوان - دختر نوجوان - حاشیه - خانه - لرستان - جوانان - فارغ التحصیل - استان لرستان - حاشیه نشینی - اوقات فراغت - زنان باردار - جوانی - چوبی - شروع - دختر - نوجوانان - خانواده - دانشگاه - معتادان - انگیزه - سرگرمی - فرهنگی - باردار - مهاجرت - مزاحمت - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
فردا شب مقارنه ماه و یک ستاره را با چشم غیر مسلح ببینید

شهرداری بوشهر طرح تقاطع غیر همسطح  بوشهر را هر چه زودتر تکمیل کند

ثبت نام اینترنتی اسکان نوروزی فرهنگیان از فردا

عکاسی از رویداد نادر تشکیل ابرنواختری در آسمان

غلظت گرد و غبار در اهواز به حدود 6 برابر حد مجاز رسید

تراز باران مثبت شد/ کم آبی همچنان در کمین است

غلظت گرد و غبار در اهواز به حدود 6 برابر حد مجاز رسید

چندواقعیت جالب درباره فیل ها

6 جاده کشور تا اطلاع ثانوی مسدود است

تلاش برای کاهش آلودگی زیست محیطی فولاد میانه

جشنواره پاسداشت زبان مادری در گیلان برگزار شد

محدودیت های ترافیکی در محورهای البرز ضرورت بستن زنجیر چرخ در جاده های کوهستانی

آستارا – بازدید «سردار قاسم رضایی» فرمانده مرزبانی کشور از نوار مرزی

انتخاب شورای آموزش و پرورش اردبیل به عنوان شورای برتر کشور

شبکه گازرسانی به آسارا اجرایی می شود مهاجرت معکوس به آسارا طی 24 سال اخیر

توقف عملیات جستجوی جان باختگان سانحه هواپیما شرایط جوی بزرگترین مانع برای انتقال پیکرها

6 محور کشور تا اطلاع ثانوی مسدود است

اعلام محدودیت های ترافیکی تا اوایل هفته

بارش باران ، برف و گرد و خاک محلی سه پدیده ی غالب در خوزستان

ثبت نام اسکان نوروزی مراکز اقامتی فرهنگیان از فردا آغاز می شود

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های کشور ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران- کرج

ورود سامانه ناپایدار بارشی به هرمزگان از امروز پنجشنبه

واگذاری زمین برای احداث 5 اردوگاه در اردبیل تا 25 اسفند

پیام نور دچار مشکلاتی شده که حل آنها آسان نیست

انسداد یک هفته ای در پل ورودی شهر

آغاز نام نویسی اینترنتی اسکان فرهنگیان از فردا در زنجان

محدودیت های ترافیکی در محورهای البرز/ ضرورت بستن زنجیر چرخ در جاده های کوهستانی

توکلی در گفت وگو با فارس خبر داد شنبه اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد موسسات غیرانتفاعی

اعزام بیش از 5 هزار زنجانی درقالب راهیان نور به مناطق عملیاتی

هوای سه شهر خوزستان در وضعیت ناسالم برای تمامی گروه های سنی

شبکه گازرسانی به آسارا اجرایی می شود/ مهاجرت معکوس به آسارا طی 24 سال اخیر

چند خبر کوتاه

آخرین وضعیت ترافیکی جاده های کشور/ ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران- کرج

ورود سامانه ناپایدار بارشی به هرمزگان از امروز پنجشنبه

استخدام کارشناس امور قراردادها در یک هلدینگ معتبر در البرز

نامه شهرداری به اوقاف برای توقف تخریب قبور قدیمی امامزاده عبدالله

حقایق جالب درباره حیوانات سیرک

دیوار «کریم اف» در مرز ازبکستان و تاجیکستان تخریب شد

هوای تهرانی ها آخر هفته سالم خواهد بود

بارش برف تلاش نیرو های امدادی را متوقف کرد

هواشناسی سمنان برای هفته آینده ناپایداری و وزش باد پیش بینی کرد

طرز تهیه ساندویچ زبان

برگزاری دوره های آموزشی سبک زندگی اسلامی با همکاری شهرداری

هواشناسی سمنان برای هفته آینده ناپایداری و وزش باد پیش بینی کرد

آسمان استان تهران طی 2 روز آینده بارانی همراه با وزش باد خواهد بود

مرحله استانی مسابقات ورزش دانش اموزی در دهلران برگزار می شود

53 سامانه هوشمند ثبت تخلفات در جاده های گیلان فعال است

کارگاه آموزشی مدیریت بحران مدیران مدارس

هواشناسی سمنان برای هفته آینده ناپایداری و وزش باد پیش بینی کرد

توقف عملیات جستجو در ارتفاعات «دنا» در روز پنجم

اهمیت امنیت، جان و مال مردم برای پلیس

لهستان به نقض استانداردهای کیفیت هوا متهم شد

کاروان فاطمیه حامل درب حرم مطهر امامین عسکریین در جاسک

خدمات ویژه بنیاد شهید به جانبازان قطع نخاعی کشور

آسمان استان تهران طی 2 روز آینده بارانی همراه با وزش باد خواهد بود

آغاز دوره باز آموزی طرح امداد و نجات نوروزی شمالغرب کشور در زنجان

خدمت رسانی بنیاد شهید به هزار و980 جانباز قطع نخاعی کشور

اجرای طرح اموزش نوروزی برای دانش اموزان درمازندران از سومین روز عید

مرحله استانی مسابقات ورزش دانش اموزی در دهلران برگزار می شود

در نشست خبری یازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر کشور عنوان شد ابهام وضعیت بیمه ای راهنمایان گردشگری/ احیای گردشگری کرمانشاه پس از زلزله کلید خورد

آغاز دوره باز آموزی طرح امداد و نجات نوروزی شمالغرب کشور در زنجان

آخرین وضعیت ترافیکی کشور/ بارش برف و باران در استان ها

کاهش سرفاصله مترو در روزهای پایانی سال

بارش برف در محورهای فارس و البرز/محورهای 10 استان بارانی ست/کولاک در آذربایجان غربی

امروز آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری

نشست هم اندیشی شهرداران شهرهای استان البرز در ماهدشت کرج

دانش آموزان دختر ربوده شده توسط بوکوحرام نجات یافتند

سفر26 بانوی جانباز 70 درصد به مشهد

تدوین سند راهبردی پدافند غیرعامل در آموزش و پرورش/ سازمان پدافند غیرعامل چشم بیدار جامعه است

بازدید استاندار از فاضلاب شهری زنجان

پدیده غالب آسمان لرستان امشب تا فردا بعد از ظهر بارش پراکنده و ابر ناکی

رامسر هفتمین ایستگاه مانور جهادی تعمیرات برق غرب مازندران

امشب و تا فردا بعد از ظهر وقوع بارش پراکنده و ابر ناکی پدیده غالب آسمان استان است.

معرفی جاذبه های گردشگری اهواز در خطوط ترکیش ایرلاین

بهسازی بزرگراه شهید یاسینی به نیمه راه رسید

بارش برف تا روز سه شنبه در ارتفاعات دنا

اجرای طرح اموزش نوروزی برای دانش اموزان درمازندران از سومین روز عید

تاکید پلیس راه البرز بر همراه داشتن زنجیر چرخ در جاده چالوس

حضور680 هزار دواطلب در رشته تجربی کنکور سال 97

خدمت رسانی بنیاد شهید به هزار و980 جانباز قطع نخاعی کشور

خدمت رسانی 30 موکب لرستانی به زائران اربعین حسینی

تمرین انتقال فیل ها به مناطق امن (عکس)

تجهیز اماکن تاریخی یزد به وای فای عمومی – بزودی+تصاویر

حضور680 هزار دواطلب در رشته تجربی کنکور سال 97

تاکید پلیس راه البرز بر همراه داشتن زنجیر چرخ در جاده چالوس

جزییات انتقال اجساد جانباختگان هواپیما

عملیات جستجو و انتقال پیکر جانباختگان سقوط هواپیما متوقف شد

برگزاری طرح دادرس در 231 مدرسه لرستان

بارش برف در ارتفاعات هراز و کندوان/ یک طرفه شدن محور کندوان

کاهش دما و بارش باران و برف در ارتفاعات

برگزاری طرح دادرس در 231 مدرسه لرستان

ورود سامانه بارشی فعال به کشور/استان های جنوبی منتظر ورود گردوخاک باشند+جدول

آغاز تکمیل اطلاعات دارندگان اسناد ثبت نامی حج تمتع

کاهش دما و بارش باران و برف در ارتفاعات

کاهش دما و بارش باران و برف در ارتفاعات

امنیت، آرامش و رفاه مردم در اولویت است

غلظت گرد و غبار در اهواز به بیش از چهار برابر حد مجاز رسید

هیچ مربی بیکار نمی شود/صدور مجوز مهدکودک ها همچنان برعهده بهزیستی است

لغو تعطیلی روزهای پنجشنبه مدارس خوزستان از هفته آینده

بارش برف تا روز سه شنبه در ارتفاعات «دنا»

161هزار نفر اسیر آسیب های اجتماعی+ فیلم

161هزار نفر اسیر آسیب های اجتماعی+ فیلم