مطالب مرتبط:
نشست بررسی آسیب های اجتماعی با حضور دادستان تهران و مسئولان دستگاه های اجرایی
تخصیص حدود 3 میلیارد تومان برای کاهش آسیب های اجتماعی
ایجاد نشاط و امید از راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی است
کنترل آسیب های اجتماعی باید با لحاظ کردن شرایط بومی هر منطقه باشد
مدیر پروژه تولید برنامه های تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش: دستگاه های مرتبط با حوزه آسیب های اجتماعی همراهی مناسبی با تلویزیون تعاملی آموزش و پرورش نداشته اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 23:352018-02-14اجتماعي

161هزار نفر اسیر آسیب های اجتماعی+ فیلم


این روزها زیر پوست شهر حکایتی متفاوت از متن شهرهای لرستان دارد و آمارها از آسیب های اجتماعی نگران کننده در محله های حاشیه نشین خبر می دهد.

- شعار سال:" قصه حاشیه نشینی قصه پردردی است که مربوط به یک روز و دو روز نیست و افراد و مسائل زیادی را درگیر خود کرده است؛ در استان لرستان وقتی از مراکز شهر بگذریم و به کوچه پس کوچه های حاشیه شهر برسیم، قصه های پردرد زیادی را با نگاه کردن به در و دیوارهای این مناطق می توان درک کرد.

در برخی کوچه های مناطق حاشیه ای رنگ دود و ناامنی و فقر وجود دارد، واگر مجبور باشی از بعضی کوچه ها بگذری شاید ترس و دلهره همراهت باشد؛ مناطقی که به علت مهاجرت بی رویه به شهرها، فقر، ساخت وسازهای غیرمجاز و.

ایجاد شده اند و گاه به پاتوقی برای جمع شدن بزهکاران و معتادان محله های دیگر تبدیل می شوند که خود عامل وجود آسیب های اجتماعی دیگر در این مناطق می شود.

کودکان و نوجوانان بدون کمترین امکانات بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی به جای بازی و تفریح در پارک و اماکن ورزشی میان خاک و زباله اوقات فراغت خود را می گذرانند.

خانه های خراب با سقف های چوبی در این مناطق برخی مردان جوان و پسران نوجوان را می توان دید که به جای رفتن به دنبال آینده و سرگرمی های سالم، در کوچه پس کوچه های این مناطق سیگاری را بر گوشه لب گرفته و زمان را به بطالت سپری می کنند؛ در این مناطق زنان باردار و پدر و مادران پیر و بیمار از سروصدای نزاع های محله ای گلایه دارند و جوانان بدون هیچ امید و انگیزه ای روزهای عمر خود را می گذرانند.

در یکی از این محله ها قدم می زنیم، پله هایی که رو به کوه پشت سر هم صف کشیده اند و کنار آن خانه های خراب با سقف های پوسیده و چوبی را می بینیم، چند جوان سر کوچه ایستاده اند و با نگاه های پرسشگر ما را نظاره می کنند؛ در همین حال دختر نوجوانی با لباس های دبیرستان از کنارمان رد می شود، سراغ او می رویم و شروع به صحبت با او می کنیم.

دختر نوجوان می گوید: اینجا پسرهای بیکار زیادی دارد، هر وقت از مدرسه برمی گردم گاهی برایم ایجاد مزاحمت می کنند و همیشه با ترس و لرز به خانه خود را می رسانم.

مردمی ساده و پاکی با مشکلات زیاد زن جوانی به ما ملحق می شود، تا می فهمد ما برای تهیه گزارش آمده ایم شروع به درددل می کند؛ او می گوید: اینجا خانواده های باآبرو و متدین زیادی وجود دارند که به علت فقر و تنگدستی مجبور به زندگی در این محله شده اند.

وی می گوید: شوهر جوان من کارگر است و فارغ التحصیل از دانشگاه بوده اما به علت اینکه پول رهن خانه را نداشتیم، مجبور شدیم به این محله بیاییم و خانه ای اجاره کنیم اما از دست فروشندگان مواد مخدر در این منطقه آرامش نداریم.

زن جوان کمی صدای خود را آرامتر می کند و می گوید: اینجا یک خانه است که می گویند قهوه خانه شده، هر روز جوانان معتاد که سر و وضع مناسبی ندارند از سراسر شهر به این قهوه خانه می آیند و امنیت این محله را از بین برده اند، من حتی جرئت نمی کنم پسر کوچکم را برای خرید از مغازه سر کوچه تنها بفرستم چراکه می ترسم با دیدن صحنه ای الگو بگیرد؛ مردم اینجا مردم ساده و پاکی هستند که به علت فقر و بیکاری مشکلات زیادی دارند، و اکثر معتادان و بزهکارانی که در این محله ها دیده می شود مربوط به محله های دیگر هستند.

به محله دیگری می رویم، اینجا جایی است که آخر کوچه ها باز هم به تپه هایی از جنس صخره می رسد و هرچه به آخر کوچه ها نزدیکتر شوی، مدل و رنگ خانه ها نیز به خرابه و کپر شبیه تر می شود.

اینجا شهر است یا روستا؟ مرد مسنی به همراه پسر جوانی مشغول قدم زدن در کوچه هستند، با آن ها صحبت می کنیم، مرد مسن می گوید: مشخص نیست که اینجا شهر است یا روستا، با اینکه این محله جزو شهر محسوب می شود اما دورافتاده ترین روستاها وضعیت بهتری از این محله دارند.

وی به خیابان روبه رو اشاره می کند و عنوان می کند: خیابان های این محله تماماً خاکی هستند و خبری از سطل زباله و تنظیف شهرداری نیست، حتی برخی کوچه ها روشنایی هم ندارند.

مرد مسن می گوید: اینجا سگ های ولگرد زیاد دارد و از ساعتی که هوا تاریک شود هیچ کس جرئت بیرون آمدن ندارد، اینجا خبری از پارک و فضای ورزشی نیست، جوانان ما به قلیان روی آورده اند و کم کم معتاد می شوند.

شناسایی پنج محله حاشیه ای شهر خرم آباد میلاد احسانی دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با اشاره به شناسایی پنج محله حاشیه ای شهر خرم آباد اظهار داشت: طی یک برنامه کوتاه مدت یک ساله که از تیرماه سال جاری آغاز شده است، به شناسایی آسیب ها و فرصت های پنج محله حاشیه شهر خرم آباد، پاچنار، علی آباد، گل سفید، فلک الدین و اسدآبادی پرداختیم.

وی افزود: با کمک نهادهای مردم محور شورای تحول محله در هر یک از محله های ذکرشده ایجاد شده که اقدام به اجرای برنامه ها در راستای رفع محرومیت و کاهش آسیب های اجتماعی در این محله ها کنند.

دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با تأکید بر اینکه شناسایی این مناطق تنها تهدیدمحور نیست، خاطرنشان کرد: در این شناسایی فرصت محوری نیز مورد توجه قرار گرفته است و در نظر داریم یک برنامه میان مدت چهارساله نیز در این راستا تدوین کنیم.

احسانی با اشاره به اینکه تاکنون حدود 60 میلیون تومان برای اجرای برنامه های فرهنگی در این مناطق هزینه شده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود برای اجرای همه برنامه های فرهنگی کوتاه مدت در این مناطق 500 میلیون تومان اعتبار هزینه شود؛ آسیب ها، مشکلات و ظرفیت های این مناطق را به 14 سازمان در لرستان مانند استانداری، بهزیستی و.

ابلاغ کرده و با مطالبه گری به دنبال رفع این مشکلات و تقویت ظرفیت ها در این مناطق هستیم.

اجرای برنامه های فرهنگی ــ اجتماعی دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با اشاره به برنامه های اجراشده در این مناطق، بیان کرد: برنامه هایی مانند تقویت سخت افزاری مساجد، تقویت ائمه جمعه در مساجد محله های حاشیه ای و محروم و راه اندازی کانون های تربیتی نوجوان از جمله این برنامه ها هستند.

احسانی افزود: در کانون های تربیتی ذکرشده، تعدادی از نوجوانان پسر این محله ها جمع آوری شده و کنار کارهای مدرسه به کارهای تربیتی نیز می پردازند؛ همچنین جشنواره فجر نیز امسال در این مناطق اجرا شد و همچنین کانون های مشاوره خانوادگی نیز در این محله ها راه اندازی شده است.

دبیر قرارگاه فرهنگی صاحب الامر(عج) لرستان با یادآوری برنامه هایی که طی شهریور سال جاری انجام شده، گفت: طی شهریور امسال برنامه های فرهنگی ورزشی اجرا شد و کنار آن نیز اقدامات جهادی با استفاده از توان محله انجام گرفت.

کمترین خدمات شهری در مناطق حاشیه ای سجاد رضایی عضو شورای شهر خرم آباد در خصوص مشکلات عمرانی و زیرساختی محلات حاشیه ای شهر خرم آباد ابراز کرد: در دوره های گذشته ارائه خدمات شهری مانند آسفالت، فضای سبز و.

به صورت سلیقه ای عمل شده است.

وی افزود: شورای شهر دوره پنجم، با یک دید کلی نگری به بازدید میدانی از مناطق حاشیه شهر پرداخته تا مشکلات و کمبودها را پیدا کنند و از سال 97 استارت کار را خواهیم زد.

عضو شورای شهر خرم آباد با بیان اینکه برخی مناطق شهر از کمترین خدمات شهری محروم هستند، تصریح کرد: فضای مجازی و ظرفیت خبرنگاران بهترین راه برای شناسایی آسیب ها و مشکلات در محلات حاشیه شهر است و به شورای شهر کمک زیادی می کند.

21درصد جمعیت لرستان در مناطق حاشیه ای قاسم ولی زاده اظهار داشت: حاشیه نشینی از مشکلات کشور است اما حاشیه نشینی با سکونتگاه های غیررسمی تفاوت دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات اصلی لرستان هم موضوع حاشیه نشینی است، افزود: در سال 94 رهبر معظم انقلاب 5 نکته مهم را که شامل اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، فساد و فحشا، بی بندوباری است به مسئولان و برنامه ریزان کشوری ابلاغ فرمودند که مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان با اعلام اینکه 37 محله حاشیه نشین در لرستان وجود دارد، افزود: 21 درصد جمعیت شهری استان در مناطق حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی اقامت دارند.

ولی زاده با ابراز اینکه عدم رعایت قانون و تبدیل روستاها به شهر سبب می شود موضوع حاشیه نشینی پررنگ تر شود، گفت: بر اساس آخرین آمار، 161 هزار نفر از کل جمعیت شهری استان که هشت درصد مساحت فیزیکی شهری لرستان را شامل می شوند در مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی سکونت دارند.

ولی زاده با اشاره به اینکه حاشیه نشینی یعنی خانه های تودرتو، نبود سرویس بهداشتی مناسب و.

، خاطرنشان کرد: این احتمال را می دهیم که مناطق حاشیه نشین شهر خرم آباد که اکنون 11 منطقه با 20 هزار جمعیت است به 20 منطقه افزایش پیدا کند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان به اقدامات انجام شده در خصوص مناطق حاشیه نشین اشاره و تشریح کرد: بهسازی و عمران در قالب آسفالت، آب، برق، فاضلاب و همچنین تشکیل ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری ازجمله اقدامات ما بوده است.

تعریف 29 پروژه برای مناطقه حاشیه نشین ولی زاده با بیان اینکه "مأموریت ما این است که تا سال 1404 حاشیه نشینی را به وضعیت مناسبی برسانیم"، گفت: ستاد بازآفرینی در دو محل جاری و شورای اجتماعی تغذیه می شود که امور اجتماعی استانداری ها ناظر بر هزینه اعتبارات آن هستند.

وی با اعلام اینکه "مبلغ هشت میلیارد و 500 میلیون تومان جذب و در قالب 29 پروژه تعریف کرده ایم"، اضافه کرد: به طور مثال دیوار حائل قبرستان فلک الدین خرم آباد، بهسازی شبکه فاضلاب، جمع آوری آب های سطحی از محله این پروژه هاست.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان همچنین به اقدامات فرهنگی و اجتماعی در مناطق حاشیه نشین اشاره کرد و گفت: طرح 10 شهر و 100 محله توسط وزارت کشور مصوب شده که خرم آباد نیز جزو این طرح قرار دارد و توانستیم اعتباراتی را در این زمینه جذب کنیم.

ولی زاده همچنین اظهار کرد: 10 سازمان مردم نهاد در زمینهامورات اجتماعی و فرهنگی را به وزارت کشور معرفی کرده ایم که در راستای مقابله با حاشیه نشینی فعالیت کنند.

وی افزود: این تعداد سازمان های مردم نهاد توسط وزارت کشور آموزش دیده اند و هم اکنون در محلات حاشیه نشین خرم آباد فعالیت دارند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان تشریح کرد: اقدامات این سازمان های مردم نهاد شامل تشکیل شوراهای محلی، شناسایی کودکان کار، شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، مقابله با آسیب های نوپدید، برگزاری جشنواره های فرهنگی و مذهبی، آموزش بانوان در معرض خطر، جلوگیری از اعتیاد، بیماری و.

می شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ 24 بهمن 96، کد مطلب: 1655669:
کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - جوان - مناطق - اجتماعی - نوجوان - دختر نوجوان - حاشیه - خانه - لرستان - جوانان - فارغ التحصیل - استان لرستان - حاشیه نشینی - اوقات فراغت - زنان باردار - جوانی - چوبی - شروع - دختر - نوجوانان - خانواده - دانشگاه - معتادان - انگیزه - سرگرمی - فرهنگی - باردار - مهاجرت - مزاحمت - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
احتمال وزش باد شدید و گردوخاک از بعداز ظهر امروز در تهران

تشدید بارش در برخی استان ها از امشب/ هشدار آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها

اختلال در سامانه اینترنتی فرزندخواندگی بهزیستی

توصیه مدیریت بحران برای وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

معرفی چشمه ناز اصفهان و راهنمای بازدید از آن

ماهیگیری تفریح با نشاط ساحل نشینان بوشهری

4700 نفر از آموزش دهندگان سوادآموزی لرستان گواهی نامه مهارت دریافت کردند

چند خبر کوتاه از شهرستان ری

اخطار سازمان هواشناسی نسبت به سیلابی شدن مسیل ها

هواشناسی وزش باد و رگبار برای استان تهران پیش بینی کرد

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای اوایل خرداد

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی رایگان تاکسیران تهرانی تمدید شد

رگبار، رعدوبرق و تگرگ کدام استان ها را دربر خواهد گرفت؟

کاهش 30 درصدی پرونده های دعاوی خانواده در شهر یزد

احتمال وزش باد شدید در تهران

ایران چند امامزاده زن دارد؟ + اینفوگرافیک

توزیع 200 بسته سبد کالا بین نیازمندان اسدآبادی

میزگرد نقش بقاع متبرکه در رونق گردشگری لرستان برگزار شد

منابع آبی خلیج گرگان روی خط قرمز بحران

ورود سامانه بارشی به استان البرز

زندگی روزمره مردم زلزله زده کرمانشاه+عکس

برای آمادگی کنکور ارشد و دکتری 98 چه باید کرد؟

ثبت نام نوجوانان برای اعتکاف در حرم مطهر رضوی آغاز شد

رگبار، رعد و برق و تندباد در برخی استان های کشور/احتمال سیلابی شدن مسیل ها و وزش بادهای مخرب

علمای دینی با زبان جذاب به پرسش های نسل جدید پاسخ دهند

شرایط بدِ جوی زندگی هزاران سریلانکایی را مختل کرده است

عرضه و خرید و فروش وسایل نقلیه در حاشیه راه ها ممنوع است

نصب دوربین حفاظت محیط زیست برای مشاهده پلنگ در منطقه جوجار

پیش بینی وزش باد شدید و گردوخاک در تهران

احتمال وزش باد شدید و گرد و خاک در تهران وجود دارد

میرزاده: طرح استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی در آموزش و پرورش خلاف قانون است

اخطار سازمان هواشناسی نسبت به سیلابی شدن مسیل ها

دام های اهلی غیرمجاز از منطقه باشگل تاکستان خارج شدند

آغاز ثبت نام سفر به عتبات عالیات در استان یزد

شهرداری نمایشگاه برگزار کند، برخورد می کنیم

خسارت 27میلیارد ریالی به معابر و تاسیسات+تصاویر

علمای دینی نقش بسیار مهمی در آموزش آموزه های دینی در جامعه دارند

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اعلام کرد فعالیت تبلیغی 3000 مبلّغ در پیشگیری از اعتیاد در خراسان رضوی

خیابان های کرمانشاه ظرفیت پذیرش این حجم از خودرو را ندارد

مرحله استانی جشنواره «نوجوان خوارزمی» در یزد برگزار شد

وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

هوای ایلام تا اواخر هفته بارانی است

کمبود واگن و پارکینگ خطوط مترو چالش سرفاصله قطارها

احتمال وقوع رگبار و رعد و برق در برخی از مناطق کشور

سامانه بارشی وارد استان می شود

مبارزه با ملخ های کوهاندار در جنوب تهران

کمبود واگن و پارکینگ خطوط مترو چالش سرفاصله قطارها

توصیه در مورد گرد و خاک احتمالی در تهران

وقوع رگبار و رعد و برق و تندباد های لحظه ای و شدید در برخی از مناطق کشور

افزایش 30 درصدی برخورد پلیس با تخلفات ساکن

بازدیدرایگان دانش آموزان و دانشجویان از موزه ها تا 3 خرداد

خراسان رضوی رتبه اول جذب ناوگان جدید جاده ای

احتمال وزش باد شدید و گردوخاک از بعداز ظهر امروز در تهران

هواشناسی البرز در خصوص وقوع سیلاب هشدار داد

دانش آموزان بازمانده از تحصیل در روستاهای خوزستان تحت آموزش مجازی قرار می گیرند

توصیه های هواشناسی کشاورزی برای روزهای ابتدایی خرداد

نه در ساماندهی موفق بودیم نه در مراقبت پس از بهبودی

رونمایی از سامانه «نظام سنجش شایستگی های حرفه ای مدیران» در اولین روز خرداد

هوای تهران بارانی می شود

توصیه مدیریت بحران برای وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

استفاده از تلفن همراه 5 نمره منفی برای رانندگان خودرو های عمومی دارد

کشف 110 قطعه چکاوک در کنگاور

حمایت همیشگی از موسسات قرآنی صورت نمی گیرد

هواشناسی البرز در خصوص وقوع سیلاب هشدار داد

هوای قزوین خنک می شود

فارس از وضعیت آب وهوا گزارش می دهد تشدید بارش در برخی استان ها از امشب/ هشدار آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه ها

برپایی آزمون «معارف قرآن کریم» در خراسان شمالی

شهردار تبریز به عنوان مدیر بحران شهر پاسخگو باشد

رگبار، رعد و برق و تندباد در برخی استان های کشور/احتمال سیلابی شدن مسیل ها و وزش باد های مخرب

دمای هوا امشب در لرستان افزایش می یابد.

10هزار دانش آموز مازنی برای ورود به مدارس خاص رقابت می کنند

حضور 500 دانش آموز استثنایی خراسان شمالی در مدارس عادی

اجرای طرح همای رحمت در استان اصفهان

سد معبر دستفروشان در حصارک کرج

اجرای طرح خیرات نان در متروی تهران

ثبت نام بیش از 289 هزار نفر در پنجمین آزمون استخدامی

آغاز ثبت نام مدارس و روزهای بلاتکلیفی خانواده ها

گزارش تصویری | راه طولانی زرد لیمه

ثبت نام دانش آموزان در پایه اول ابتدایی 5 خرداد آغاز می شود

سد معبر در حصارک

وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

بازدید رایگان از گنجینه تنوع زیستی حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی

9 محور ارتباطی کشور بسته است

درختان عجیبی که از ترس مرگ به همه تعظیم می کنند+عکس

بازدید دانش آموزان و دانشجویان از موزه ها تا 3 خرداد رایگان است

آموزش مهارت های زندگی در رادیو قرآن

مردم اردبیل هنگام تندباد در مسیرهای پر خطر نمانند

چهار هزار زوج یزدی آموزش مهارت زندگی آموختند

رییس پلیس راهور تهران بزرگ: اشتباه است فکر کنیم همه را می توانیم درحوزه ترافیک با پلیس کنترل کنیم

توصیه مدیریت بحران برای وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

فعالیت 983 پایگاه اوقات فراغت دانش آموزی در خوزستان

اجرای آزمایشی سنجش صلاحیت های حرفه ای مدیران مدارس تا شهریور/ سنجش 2000 مدیر

آغاز ثبت نام مدارس و روزهای بلاتکلیفی خانواده ها

9 جاده کشور تا اطلاع ثانوی مسدود است

یک سایت بین المللی ادعا کرد اجرای بی سر و صدای سند 2030 در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

وزش باد شدید و گردوخاک احتمالی در تهران

آموزش های مهارتی در سکونتگاه های غیررسمی بوشهر ارائه می شود

اجرای طرح اهدای قرآن و آموزش شهروندی در غرفه شهرداری در نمایشگاه قرآن

احتمال وزش باد شدید در تهران

161هزار نفر اسیر آسیب های اجتماعی+ فیلم

161هزار نفر اسیر آسیب های اجتماعی+ فیلم