مطالب مرتبط:
چرایی هجوم مردم به بازار ارز
چرایی هجوم مردم به بازار ارز
دلیل هجوم مردم به بازار ارز چیست؟
درباره آشفتگی بازار ارز
اختصاصی فارس/ 755 حساب اخلال گران بازار ارز با گردش مالی 20 هزار میلیارد تومان مسدود شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 21:322018-02-14اقتصادي

چرایی هجوم مردم به بازار ارز


با وجود تحلیل های متفاوتی که در مورد بازار ارز مطرح است و از سویی دیگر اعلام نظرها و وعده هایی که از سوی مسئولان دولتی و بانکی در رابطه با کنترل بازار و تعدیل قیمت ها وجود دارد، - ، بازار ارز در نیمه دوم امسال با نوسان های متفاوتی نسبت به دوره های مشابه قبل روبه رو شد، به طوری که در مهرماه نرخ دلار به 4000 تومان رسید.

این زمانی بود که مسئولان دولتی از جمله وزیر اقتصاد و رییس سازمان برنامه و بودجه به صراحت از ناراحتی دولت از دلار 4000 تومانی سخن گفته و حتی چنین قیمت هایی را رسمی ندانستند، اما قیمت این ارز به روال افزایشی خود ادامه داد و 4200 تومان را هم پشت سر گذاشت.

در آن موقع رییس کل بانک مرکزی در واکنشی از غیر منطقی بودن نرخ دلار گفت و تاکید داشت که بانک مرکزی در حال کنترل بازار بوده و قیمت ها باید تعدیل شود.

با این حال باز هم روند قبلی ادامه یافت و دلار نرخ های 4500، 4600 و 4700 تومان را هم درنوردید.

قیمت هایی جدید که مسئولان را وادار به واکنش های جدید کرد؛ به طوری که آن ها مجبور شدند اعلام کنند روال اینگونه باقی نمانده و دلار ارزان می شود.

اما بعد از این اعلام نظرها در دو ماه اخیر باز هم دلار به روند خود ادامه داد و رکورد 4800 تومان را هم به نام خود ثبت کرد؛ آن هم در بهمن ماه که رییس کل بانک مرکزی پیش از آن وعده داده بود دلار از بهمن و اسفند ارزان می شود.

به هر صورت جریان به گونه ای پیش رفت که نوبت به نشست مطبوعاتی رییس جمهوری رسید و وی در اظهاراتش از تصمیمات تازه برای بازار ارز سخن گفت.

به دنبال این اعلام و در شرایطی که همه منتظر اتفاق تازه ای برای دلار بودند، این ارز مسیر صعودی خود را ادامه داد و روز سه شنبه به 5000 تومان نزدیک شد.

بازار ارز اکنون اوضاع با ثباتی ندارد، ولی با این حال تقاضای مردم برای خرید همچنان بالاست.

برخی معتقدند دولت برای گران نگه داشتن دلار اصرار دارد و برخی معتقدند دیگر کنترل بازار ارز از دست دولت خارج شده است.

جریانی که گفت و گوی ایسنا با کامبیز افسری - تحلیلگر بازار ارز - مورد تحلیل قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مسائل اقتصادی و وقایع و بحران های مربوط به آن در لحظه ایجاد نمی شود بلکه یک سری اشتباهات به مرور موجب حرکت به سمت شرایط فعلی شده که اکنون بازار پول درگیر آن است، گفت: اول این که طی سال های گذشته هیچ گاه نرخ دلار واقعی و منطقی نبوده است و همواره آن را مثل یک فنر جمع کرده ایم و در چند سال اخیر نیز دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم بر این تصور بود که باید قیمت ارز را پایین نگه داشته و کنترل کند.

از سوی دیگر با توجه به انتخابات ریاست جمهوری که پیش رو بود (سال گذشته) قیمت ارز را پایین و حدود 3700 تومان نگه داشت که واقعی نبود.

او با اشاره به عوامل دیگری که موجب ایجاد شرایط فعلی در بازار ارز شده است توضیح داد: در مورد موسسات اعتباری غیرمجاز که باعث جابه جایی پول مردم شدند نیز باید گفت که خانوارهای زیادی از این موسسه ها طلب داشتند که نمی توانستند سرمایه خود را وصول کنند و دولت هم در این میان از کانالی وارد شد که درست نبود؛ یعنی به جای این که پول را از کسانی که برده بودند به طریقی برگرداند، نقد کرده و پرداخت کند اقدام به پرداخت این بدهی ها با پول بدون پشتوانه بانک مرکزی کرد.

این پول وقتی که در جامعه انتشار پیدا کرد باید محلی برای خود پیدا می کرد.

در این حالت سپرده گذار بعد از دریافت پول خود با توجه به این که مدت ها در این موسسه ها اذیت شده بود دیگر تمایلی برای اینکه پول خود را به بانک یا موسسه دیگری ببرد، نداشت لذا آن را به سمت بازارهای دیگر از جمله ارز برد.

به عبارتی اکنون جای صف از جلوی موسسات اعتباری به بازار ارز برای خرید جابجا شده است.

افسری به حجم بالای نقدینگی موجود که اخیرا بانک مرکزی آن را بیش از 1440 هزار میلیارد تومان اعلام کرد نیز اشاره کرد و گفت: از سویی حجم بالای نقدینگی وجود دارد و از سوی دیگر اعتماد چندانی به بانک ها نیست.

در این حالت مردم برای جلوگیری از بی ارزش شدن پول خود به سمت خرید یک پول پرقدرتمندتر حرکت می کنند.

در همین چند روز نگاه کنید چقدر از ارزش پول ملی کاسته شده است! از سوی دیگر باید به این نکته توجه کرد که اگر اکنون که قیمت دلار 4900 تومان است، حدود 100 تا 200 تومان کاهش پیدا کند، آنگاه تقاضا بیشتر هم می شود، چرا که افرادی که از مسیر خرید جامانده بودند به جمع قبلی ها اضافه خواهند شد.

هر چند که باید این را هم گفت که در مجموع رفتارهای افراد در دنیا چه در بعد سیاسی و چه اقتصادی یک اصطلاح عامیانه ای دارد که می گویند رفتار "گله ای" است؛ یعنی وقتی عده ای می بینند گروهی در جایی جمع شده اند ترجیح می دهند به سمت آنها حرکت کنند.

اقتصاد اینگونه است که وقتی تقاضا در یک بازاری افزایش می یابد برخی فکر می کنند جمعیتی که در این بازار هستند عقلایی اقدام کرده و به سمت آنها حرکت می کنند.

عامل دیگری که از سوی این تحلیلگر بازار ارز مورد توجه قرار گرفت، این بود که دولت اسکناس دلاری کافی در اختیار ندارد.

به گفته وی حتی اگر دولت منابع ارزی خود را کافی اعلام کند باز هم این مساله مشهود است که اسکناس کافی در اختیار ندارد.

باید دولت از قبل فکر این روزها را می کرد، زمانی که دلار را با نرخ 3700 تومان در بازار عرضه و خرج می کرد آیا فکر این روزها را کرده بود که در مقابل تقاضا قرار می گیرد و اسکناس قابل توجهی برای پاسخگویی ندارد؟ از سوی دیگر در این شرایط به بازار، سیگنال های اشتباه داده و نشان می دهد دلار چندانی در بساط دولت نیست؛ به طوری که یک روز حساب ها را مسدود می کند یا مالیات ارزی می گیرد و یک روز دیگر سیاست دیگری را در پیش می گیرد.

این ها نشانه هایی است که حتی یک فرد معمولی هم به راحتی می تواند درک کند که چه جریانی در بازار در پیش است.

افسری همچنین گفت: متاسفانه یکی دیگر از مشکلاتی که وجود دارد به این برمی گردد که مردم که صاحبان اصلی این کشور هستند از سوی مسئولین محرم شناخته نمی شوند.

اگر مسئولین صادقانه با مردم صحبت کرده و بگویند که جریان چگونه است، آنگاه می توان پیش بینی کرد که رفتار متفاوت باشد.

مثلا چرا وقتی که قرار است در تسویه تراکنش کارتخوان ها تاخیر ایجاد شود بهانه آن را بالا بردن امنیت اعلام می کنیم؟ در حالی که حتی یک بچه هم می تواند حدس بزند این برای کاهش سرعت گردش پول است! دراین حالت بهتر نیست که مسئول بانک مرکزی بیاید و صادقانه بگوید در شرایط موجود مناسب است گردش پول کند شود؟ وقتی صادقانه با مردم صحبت نمی کنیم نتیجه ای نمی گیریم، ولی اگر آنها را امین بدانیم و در جریان مسایل قرار دهیم آنگاه می توانیم از مردم بخواهیم که با توجه به شرایط موجود صلاح کشور را در نظر بگیرند و به سمت بازار ارز نروند.

وی در این رابطه به اظهارات اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد و افزود: با تمام احترامی که برای شخص آقای نوبخت قائل هستم، اما ایشان دو اظهار متناقض داشته است.

از سویی می گوید قیمت دلار کمتر از 4000 تومان و از سمت دیگر اعلام کرده آنقدر تقاضا بالاست که حتی اگر به خزانه داری آمریکا هم وصل شویم نمی توانیم اشتهای مردم را پاسخ دهیم.

در این حالت باید گفت اگر می گویید تقاضا بالاست پس چرا برای دلار نرخ تعیین می کنید، در حالی که قیمت ارز را باید عرضه و تقاضا تعیین کند.

این در حالی است که در بازار ارز با وجود اینکه دولت فروشنده نفت و فرآورده آن بوده و منابع ارزی از سوی بانک مرکزی عرضه می شود ولی تقاضا دست این بانک نیست؛ پس اگر تقاضا دو برابر شود پیش بینی بالا رفتن نرخ دلار هم وجود دارد و برعکس آن؛ بنابراین اگر وقتی طرف تقاضا دست دولت نیست اینگونه اظهارات معنی ندارد.

افسری در مورد اعلام معاون اقتصادی دولت (نهاوندیان) در مورد انتشار اوراق ارزی برای کنترل بازار ارز گفت: بعید است مردم از این وعده دولت استقبال کنند، چرا که اعتماد خود را به نظام بانکی از دست داده و ترجیح می دهند پول خود را به سمت محل های سودآور ببرند تا اینکه در بانک ها نگه دارند.

متاسفانه گاهی مسئولین از خود تدبیر نشان نمی دهند و رفتاری دارند که بیشتر بدون نتیجه می ماند.

این تحلیلگر بازار ارز در مورد پیش بینی خود از اوضاع موجود و آینده بیان کرد: بازار ارز بازاری منطقی نیست و نمی توان به طور عقلایی پیش بینی کرد که قرار است در ادامه چگونه پیش برود، ولی در مجموع استنباط کلی در مورد آینده بازار ارز این است که با این شرایط تقاضا همچنان بالاست، مگر این که اطمینان به مردم برگشته یا شوکی به نرخ بهره وارد شود و پول ها به سمت بانک ها حرکت کند؛ ولی با این اقداماتی که یک روز تهدید است و یک روز نیروی انتظامی می آید و عده ای را از سطح بازار جمع آوری می کند، گره ای باز نمی شود.


کلید واژه ها: بازار ارز - بازار - دلار - رییس کل بانک مرکزی - بانک مرکزی - کل بانک مرکزی - دولت - قیمت - نرخ دلار - مسئولان - انتخابات ریاست جمهوری - بانک - مرکزی - سازمان برنامه - جمهوری - هایی - اقتصاد - افزایش - ریاست جمهوری - رییس جمهوری - وزیر اقتصاد - شرایط - واکنش - وعده - جدید - مردم - انتخابات - قیمت ارز - نرخ تورم - تحلیلگر

آخرین اخبار سرویس:
مظنه خرید املاک اداری در تهران

سوراخی که گردشگری از آن گزیده می شود

همدردی هنرمند سرپل ذهابی با هواپیمای یاسوج/ عکس

تعادل در بازار شب عید گوشت قرمز و مرغ

سلفی خودمانی "لیندا کیانی" و "جواد عزتی" با تیپی خاص

سرمایه گذازی بخش خصوصی بر پرمصرف ترین پوشش های صنعتی

بازی های ارزی

چه کسی درست می گوید؟

استخدام انسان دیجیتال توسط بانک سلطنتی اسکاتلند

چند بازیکن استقلال به دنبال قلیان!

بهترین کفش برای شلوارهای دمپا گشاد

سرکشی به حساب های بانکی، مخدوش کننده امنیت اقتصادی

از «واردات 66 هزار دستگاه خودرو به ارزش 1.7 میلیارد دلار» تا «رونمایی از اولین ارز رمزنگار اسلامی جهان»

دورهمی بازیگران زن در یک رستوران خاص/عکس

اشباع بازار تاکسی اینترنتی؟

تصادف شدید دو کامیون در تهران/ عکس

توقف تولید 500 مدل خودرو در چین

ندای رونق از آمار چک

مرغ ارزان شد

رشد آرام «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

مهسا صفرنژاد، امیررضا کریمی آذر، حمزه غلامعلی زاده شناسایی مؤلفه های مؤثر بر ارتقای هویت شهر و افزایش حس تعلق شهروندان در طراحی بناهای اداری فرهنگی

فرمول تضمین ثبات ارزی

بلایی که سر خانم ها با لاک طلایی می آید / این هشدار راجدی بگیرد

18 هزار طرح در کشور آماده واگذاری به بخش خصوصی است

قیمت خودروهای داخلی افزایش یافت

افزایش معاملات مسکن در بهمن ماه

هواپیمای کاغذی که با گوشی کنترل می شود

افزایش هشت درصدی تسهیلات اعطایی در 10 ماهه امسال

کالای چینی هزار هزار، گردشگر چینی اندک شمار!

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

ارائه تسهیلات سفرهای نوروزی به چهار هزار نفر از بازنشستگان کشوری

هواپیمای ATR72 مسیر تهران - شاهرود در شاهرود فرود نیامد

پرورش آبزیان در خوزستان ممنوع شد

درشکه سواری در خیابان های تهران/ عکس

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد

نشست هماهنگی مدیران روابط عمومی صنعت بیمه برگزار شد

آخرین تغییرات قیمت خودروهای داخلی در بازار

گشت و گذار "میترا حجار" با تی شرت در مترو/عکس

پیش فروش قطعی بیش از 96 هزار قطعه سکه در بانک ملی ایران

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد

زه آب نیشکر قسمت شیلات یا سهم کانون های ریزگرد

جمعیت مرغ های معدومی از 27 میلیون قطعه گذشت

اعتبار 200 میلیارد تومانی شیر مدارس ابلاغ نشده است

بازار شب عید تخم مرغ ، مرغ و گوشت قرمز متعادل است

اوپک به هدف اصلی توافق کاهش تولید نزدیک تر شد

وضعیت تجمعی بارش در دریای خزر کاهش یافت

شیوه جدید و عجیب کلاهبرداری با لاک طلا!+عکس

مدیریت نرخ ارز بدون بحران بانکی

هفت آسمان خراش مدرن که با زمین مهربان اند

توقف بهره برداری از جنگل افتخار منابع طبیعی گیلان است

فرمول تضمین ثبات ارزی

رکود فعالیت و کاهش نمایشگاههای خودرو در مشهد

با 150 میلیون کجا می توان خانه خرید؟

خرید حمایتی 67 تن زعفران از کشاورزان

راهکارهای فنی مجموعه مخابرات در شناسایی محل هواپیمای سقوط کرده

نوبخت: نمی شود دهک های پردرآمد را طی 3 ماه حذف کرد

پیش فروش مشکوک ارز دیجیتالی ونزوئلا با پشتوانه نفتی / مادرو به پترو خوش بین است!

عملکرد اداره کار قابل پذیرش نیست

800 واحد صنفی نمایشگاه اتومبیل در مشهد وجود دارد

استفاده از ظرفیت تئاتر استان برای کاهش آسیبهای اجتماعی

توزیع 300 هزار اصله نهال در زنجان

کلاهبرداری با لاک طلا!

چاقی شکمی 47 درصد مردان ایرانی

بدهی دولت به بانک مرکزی چقدر شد؟/ روند رشد ادامه دار بدهی های دولت به شبکه بانکی

قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ به 8000تومان رسید

استخدام کارشناس تولید محتوا،پشتیبان نرم افزاری در استان تهران

استخدام کارمند امور اداری و دفتری در گروه آی کن در کرمان

استخدام بازاریاب با سود عالی در سک سک در تهران

استخدام تعمیرکار،فرزکار،ماشینکار،کارگر فنی،نقاش صنعتی در شیراز

استخدام بازاریاب با سود عالی در سک سک در خراسان شمالی

استخدام بازاریاب با سود عالی در سک سک در بوشهر

رشد منحنی قیمت در بازار خودرو

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش و حسابدار در شرکت سانتیگراد

امضای قرارداد ایران خودرو و بنز در نیمه اسفند

تجهیز 150 ایستگاه گاز تهران به سیستم قطع خودکار

شاخص رفاهی خانوارهای ایرانی در 10 سال گذشته اعلام شد

افزایش سود سپرده های بانکی آدرس غلط اقتصادی است

ندای رونق از آمار چک

دومین طرح سوال از رییس جمهور

مدیریت نرخ ارز بدون بحران بانکی

خروج چرخ واگن باری در ایستگاه قائمشهر رفع شد

ضرورت بازتعریف سیاست ارزی

خرید حمایتی 67 تن زعفران از کشاورزان

توزیع 300 هزار اصله نهال در زنجان

عربستان به دنبال تاثیر گذاری بر بازار ارز ایران است

توقف تولید 500 مدل خودرو در چین

کنترل بازار ارز با انتشار اوراق مشارکت، ابزاری کارامد با تاثیر موقت

اخترشناسان «سیاهچاله های فوق کلان جرم» را در اعماق جهان هستی کشف کردند

نظر نوبخت درباره حذف یارانه دهک های پردرآمد

حاتم بخشی از کیسه معلمان؛ پرداخت 50میلیاردتومان به شرکت یک روز تاسیس!

وعده افزایش 4 هزار هکتاری زمین های آبی کردستان

3700 طرح اشتغال زایی به بانک های لرستان معرفی شد

استخدام کارشناس برنامه ریزی،کنترل کیفیت،بازرگانی،سرپرست کارگاه

استخدام 11 ردیف شغلی در شرکت صنعتی سانتیگراد در شیراز

استخدام مدیر منایع انسانی،بازرگانی خرید، مسئول فنی در شیراز

استخدام مدیر فروش،کارشناس حقوقی،روابط عمومی،مدیر مالی در شیراز

استخدام مهندس معمار در استودیو لوتوس در شهر اصفهان

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در قم

استخدام کارمند اداری در شرکت PSP در قم

استفاده از ظرفیت تئاتر استان برای کاهش آسیبهای اجتماعی

چرایی هجوم مردم به بازار ارز

چرایی هجوم مردم به بازار ارز