مطالب مرتبط:
حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!
دلیل حذف «سراسر شب» با بازی «سینا حجازی» از جشنواره فیلم فجر چه بود؟
واکنش جمشید هاشم پور به سیمرغ گرفتن در جشنواره فجر/ عکس
ماجرای سلفی گرفتن نامزد جشنواره فیلم فجر با پدرش
اعتراض انجمن مستندسازان به داوری های جشنواره فجر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 21:052018-02-14فرهنگي

آه از این قاتل اهلی! / حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال


یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، فیلمسازان مستقل و جوان زیادی هم در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند، - اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند.

عصر ایران؛ نهال موسوی - در تمام جهان یکی از مهمترین راه های معرفی فیلمسازان جوان(علی الخصوص فیلم اولی) و مستقل حضور در جشنواره ها است، و در جشنواره های داخلی کشور خودشان این تمهید برای آنها مهیاتر است، تا خون جوانی به سینمای کشور تزریق شود.

در کشور خودمان هم این مهم مسبوق به سابقه است مانند آیدا پناهنده "ناهید" ، نیما جاویدی "ملبورن"، سعید روستایی"ابد و یک روز" ، محمد حسین مهدویان "ایستاده در غبار"، و.

در جشنواره فجر دوره 32 (سال 1392) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 19 فیلم است از میان آنها "ملبورن"، "چند متر مکعب عشق" و "سیزده" در جشنواره معتبر دنیا به نمایش در می آیند و جایزه ها می گیرند.

در همین دوره 22 فیلم برای بخش رقابت مستند انتخاب شده اند.

در جشنواره فجر 33 (سال 1393) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 11 فیلم است ولی بخش هنر و تجربه هم اضافه شده که در آنجا هم 12 فیلم به رقابت می پردازند، از هر دو بخش فیلمهای "احتمال باران اسیدی" ، "بدون مرز"، "جامه دران" ، "چهارشنبه 19 اردیبهشت" ، "در دنیای تو ساعت چند است" ، "روز مبادا" و "ناهید" مطرح شده و در جشنواره های جهانی می درخشند.

در همین سال 11 فیلم مستند حضور دارد که فیلمهای "آتلان" و "من می خواهم شاه بشم" نیازی به معرفی ندارند.

در جشنواره فجر 34 (سال 1394) یازده فیلم در بخش "نگاه نو" است و 11 فیلم در "هنر و تجربه" که از میان این 22 فیلم "ابد و یک روز" ، " ایستاده در غبار" ، "برادرم خسرو" ، "خانه ای در خیابان 41" ، "ممیرو" ، "یک شهروند کاملا معمولی" و "من" مورد توجه داخل و خارج قرار می گیرند.

11 فیلم مستند هم حضور دارد و "رویاهای دم صبح" یکی از درخشانترین مستندهای سالهای اخیر تقریبا جشنواره ای در دنیا باقی نگذاشت که در آن حضور نیابد.

در جشنواره فجر 35 (سال 1395) کمی قوانین تغییر کرد و فیلم اولی های انتخاب شده با بخش "سودای سیمرغ" همگی در یک بخش بودند و برای هنر و تجربه هم دو فیلم انتخاب شد.

اما در واقع هر دو فیلم هنر و تجربه هم فیلم اولی بودند و مجموعا 10 فیلم اولی داشتیم.

که در میان آنها "ائو(خانه)" ، " کوپال" ، "خوب، بد، جلف" و "ویلایی ها" مورد استقبال بیشتر قرار می گیرند.

در بخش مستند 11 فیلم همچنان به رقابت می پردازند.

"صفر تا سکو" ، "آوانتاژ" ، "رییس الوزراء" و "بزم رزم" مورد توجه قرار می گیرند.

حال می رسیم به امسال، جشنواره فجر 36 (سال 1396) که با استدلال ارتقا کیفیت و صرفه جویی اقتصادی و .

ناگهان تعداد فیلم های "نگاه نو"(فیلم اولی) از حداقل 10 فیلم به 3 فیلم کاهش پیدا کرد، بخش فیلم های "هنر و تجربه" حذف شد! و سهم سینمای مستند ایران فقط 2 فیلم بود.

از طرفی دیگر همه فیلمها یعنی 22 فیلم داستانی(با سه فیلم اولی)، 2 فیلم مستند و 1 فیلم انیمیشن همگی با هم داوری می شود!هیچ کس هم جوابگو نبود و نیست که چگونه می توان فیلم های "داستانی" ، "انیمیشن" و "مستند" را در یک بخش با هم داوری کرد؟ مثلا در بخش فیلمبرداری، مستندی مانند (زنانی با گوشواره های باروتی) که فیلمبردار در خط مقدم نبرد با داعش است اصلا قابل داوری با فیلم های داستانی است؟ یا برای انتخاب بهترین بازیگر انیمیشن و داستانی باید چه معیاری در نظر گرفت؟ در همه جشنواره های دنیا بخش داستانی بلند، بخش مستند و بخش سینمای انیمیشن از هم تفکیک شده و در هر بخش بهترین فیلم، کارگردانی و.

انتخاب می شود.

غیر از یکی، دو مورد استثنا - که به دلایل غیر سینمایی این اتفاق افتاده - معمولا وقتی جایزه می دهند جایزه ویژه هیئت داوران(یا دستاورد هنری) است که به انیمیشن یا مستند تعلق می گیرد یا جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران خواهد بود.

کار به جایی می رسد که آرزو کنیم ای کاش مدیران - جشنواره ما! - دوباره چرخ را اختراع می کردند، چون برای مرکب سینمای ایران به هیچ چرخی اعتقاد ندارند و راه حلشان فقط سینه خیز و عقب گرد است.

بخش نگاه نو(فیلم اولی ها) که یکی از شریان های اصلی ورود جوانان به سینماست تقریبا کامل حذف می شود و فقط 3 فیلم در کنار 18 فیلم دیگر قرار می گیرد، دیگر بخش مجزا ندارد، یعنی از 11 فیلم می شود 3 فیلم .

چرا؟بخش "هنر و تجربه" که فیلمسازان جوان و مستقل برای رهایی از بوروکراسی اداری ارشاد و انحصارطلبی صنفی بعضی از اصناف خانه سینما به آن پناه می آوردند، سالانه حدود 80 فیلم تولید می شود (تقریبا معادل تولیدات سینمای حرفه ای) که با هماهنگی شورای سیاست گذاری "گروه هنر وتجربه" حدود 10 فیلم برای رقابت انتخاب می شد، این روزنه امید را هم بستند، سال قبل به 2 فیلم رسید و امسال کاملا حذف می شود.

چرا؟ هر اندازه هم خوشبین باشیم نمی توان نادیده گرفتن فیلمسازان جوان و مستقل را در این دوره انکار کرد.

فیلمسازانی که از مناسبات قدرت و ثروت دور هستند، با هر بدبختی شده بودجه ای فراهم می کنند، تا فیلم بسازند و تنها جایی که می توانند آنرا عرضه کنند جشنواره فجر است تا بلکه از این راه فیلم شناخته شود و امکان مطرح شدن بدست آورد، و نهایتا زمینه ورود به عرصه سینمای حرفه ای باشد.

این ورود به جریان فیلمسازی حرفه ای نه فقط برای یک فیلمساز یا تهیه کننده بلکه برای گروه سینماگران همراه آنها هم صدق دارد، زیرا که این گروه جوان هم معمولا فقط با انگیزه و عشق سینما در این فیلم ها کار می کنند و درآمد مالی چندانی برای آنها ندارد، آنها هم می خواهند نتیجه زحماتشان دیده شود.

حال نتیجه تصمیمات مدیران جشنواره فجر:در جشنواره فجر امسال از بین 92 کاندید اعلام شده کسب سیمرغ بخشهای مختلف سهم فیلم اولی ها فقط 3 کاندید بوده: 1- رعنا امینی برای طراحی لباس"خجالت نکش" 2- رضا عطاران برای بازیگر نقش اول مرد "مصادره" و شبنم مقدمی برای بازیگر نقش اول زن "خجالت نکش" که هرکدام از این کاندیدها هم لیست بلندی از فعالیت در رشته خودشان دارند.

تنها اسم جوانی که در بین تمامی کاندیدها وجود دارد نوید پور فرج بازیگر فیلم "مغزهای کوچک زنگ زده" است، که در اولین فیلم سینمایی که بازی کرده کاندید هم شده است.

سه فیلم اولی که انتخاب شده است : "امیر" نیما اقلیما ، "خجالت نکش" مقصود جباری و "مصادره" مهران احمدی که نیما اقلیما تجربه اولش برای ورود به سینمای حرفه ایست ولی مهران احمدی و مقصود جباری اگرچه هر دو فیلم اولشان را ساخته اند اما سالهای سال است که در سینما مشغولند و موی سپید کرده اند.

(مهران احمدی، بازیگر معروف) و (مقصود جباری، فیلمنامه نویس "لیلی با من است" کمال تبریزی) به دو فیلم سینمای مستند هیچ جایزه ای نمی دهند.

تنها فیلم انیمیشن که آنهم از تولیدات جوانان سینمای انیمیشن است را کاملا نادیده می گیرند.

در جشنواره ها معمولا از حضور بازیگران کودک و خردسال در فیلم ها استقبال می کنند، با وجود بازیگران خردسال و کودک در فیلمهای "بمب، یک عاشقانه" ، "کامیون" ، "اتاق تاریک" و " کار کثیف" که همگی در نقش هایشان عالی ظاهر شده بودند، نه داوران و نه دبیر جشنواره هیچ توجهی نشان نداند، حتی دریغ از یک تقدیر ساده.

آینده سینمای ایران را همین جوانان فیلم اولی و مستقل خواهند ساخت و این رویکرد بی برنامه و خلق الساعه مدیران سازمان سینمایی و جشنواره فجر نشان داد که به حذف چه بخش مهمی از سینمای ایران دست زده اند و حاصل جشنواره فجر 36 سیلی از اعتراض، یأس و نامیدی این جوانان است.

یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، قطعا فیلمسازان مستقل و جوان زیادی در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند و فقط در دل خود می سوزند و می سازند.

درست است که رییس سازمان سینمایی در نطق اختتامیه نوید برگزاری جشنواره ای جدید برای "فیلم اولی ها" داد اما با نگاه واقع بینانه تا کنون متاسفانه اقدامات دولت دوازدهم (دولت تدبیر و امید!) در زمینه سینما دور از تدبیر و نامید کننده است.


کلید واژه ها: فیلم - جشنواره - جشنواره فجر - مستند - انتخاب - جوان - کشور - شکایت - سینماگران - تلویزیون - جهان - پناهنده - شبکه سه - خیابان - قوانین - مدیران - جایزه - تزریق - نمایش - رسانه - باران - جوانی - موسوی - جهانی - قاتل - سعید - ساعت - شبکه - محمد

آخرین اخبار سرویس:
حملات تند به بازیگر سرشناس برای اظهارنظر منفی درباره روسیه

بزرگداشت جانباختگان سانحه سقوط هواپیما دریاسوج+فیلم

دور ایران همراه با سلفی!/فیلم

آغاز جشنواره منطقه ای سینمای جوان کاشان

واکنش دایی به ادعای یک بازیگر سینما دررشت!

ورود موج بارشی از امشب و استمرار آن تا اواسط روزیکشنبه+ فیلم

کاهش سهم قهرمانان زن در فیلم های پرفروش هالیوودی

«صدیق تعریف» پس از مدت ها روی صحنه می رود

آلبوم «چقدر ز خویش دورم» در حوزه هنری رونمایی می شود

کنفرانس «از خورشید تا پروین»، به همت رایزنی فرهنگی ایران در باکو برگزار شد

برگزاری جشنواره بازی های بومی ، محلی حرکت و برکت در میبد

ورود موج اصلی بارشها ازامشب و استمرار آن تا اواسط روزیکشنبه+فیلم

چطور قورمه سبزی به یک غذای مبتذل تبدیل می شود!؟

عباس ولی زاده کاتب قرآن کریم درگذشت

امید دارم که میایی+فیلم

امام جمعه طبس درگذشت

آغاز نمایش فیلم های جشنواره منطقه ای سینمای جوان کاشان

اقتصاد ایران در دست چه کسانی است؟

آغاز نمایش فیلم های جشنواره منطقه ای سینمای جوان کاشان

آخرین وضعیت ساخت سریال «شبگرد»

سفیرفرانسه:هنرایران به یک استاندارد جهانی رسیده است

54 قطعه عکس از هنرمندان کشور

عباس ولی زاده کاتب قرآن کریم درگذشت

فرهنگ سازی را از خودمون شروع کنیم

پوشش و گریم طلاپوش مونا فرجاد در فیلم ماهورا

قلعه نویی لیاقت احترام بالاتر دارد + فیلم

پوسترهای فوتبالی انیمیشن انسان های نخستین رونمایی شدند+عکس

اجرای نمایش «پری مهربون» در بهارستان

سریال «گلشیفته» 5 روز دیگر در نمایش خانگی

ساناز مصباح؛ بازیگر سینما و تلویزیون

عکس ؛ ستاره تیم استقلال تهران شخصیت اول فیلم سرگذشت نارنیا شد

گلشیفته به نمایش خانگی رسید

برگزاری کارگاه عکاسی طبیعت با 130 هنرجو در مهاباد

اجرای طرح ملی کارورزی در بهارستان

یک بازیگر دیگر به عرصه خوانندگی پا گذاشت! +عکس

طرح های پیشنهادی برای ترویج کتابخوانی در شهر و روستا منتشر شد

برگزاری کارگاه عکاسی طبیعت با 130 هنرجو در مهاباد

گریم متفاوت پرویز پرستویی

اظهارنظر درباره روسیه برای بازیگر مرد دردسر سازشد

تازه ترین آمار فروش فیلم های در حال اکران / 4 اسفند 96

گریم متفاوت پرویز پرستویی در فیلم سینمایی «لس آنجلس-تهران»

گریم متفاوت پرویز پرستویی در فیلم «لس آنجلس-تهران» +عکس

جشنواره ملی بازی های بومی در میبد یزد +تصاویر

روایت خالق پدینگتن ها از پسرک چوبی | پینوکیو دوباره زنده می شود

گریم متفاوت پرویز پرستویی/عکس

جشنواره بین المللی خوارزمی در ایستگاه سی و یکم

فعالان فرهنگی و ادبی همدان به باباطاهر ادای احترام کردند

لحظه فرود هواپیما در خطرناکترین فرودگاه جهان /فیلم

استندآپ کمدی مهران مدیری با موضوع عمل گرایی + فیلم

بازیگرانی که برخلاف میلشان جراحی زیبایی می کنند

ساخت انیمیشن آنجلینا جولی در بریتانیا | سم راکول گوریل می شود

هدیه 70 میلیون ساله میترا حجار به برنامه دورهمی

«آن سوی ابرها» به اکران نوروزی هم نمی رسد

هواپیماهایی که لحظه تیک آف در باند آتش گرفتند + فیلم

زهرا نعمتی نامزد دریافت جایزه روز جهانی زن شد

فعالیت کانون های فرهنگی هنری دانشگاه مازندران در سال جاری پیشرفت چشمگیری داشته است

زاهدان سال آینده میزبان جشنواره ملی هنرهای گرافیکی رضوی است

منتقد سینما: فیلم فجر بین جشن و جشنواره در نوسان است

زاهدان سال آینده میزبان جشنواره ملی هنرهای گرافیکی رضوی است

پخش سری جدید «کلاه قرمزی» نوروز 97 از شبکه دو

تصویری عجیب از یخ زدن ماهی ها

برترین های جشنواره ملی بازی های بومی، محلی در میبد یزد معرفی شدند

پخش سری جدید «کلاه قرمزی» در نوروز 97

اکران خیریه «اسرافیل» برای آزادی 3 زن زندانی

فیلمبرداری تبعیض به پایان رسید

بازیگرانی که برخلاف میلشان جراحی زیبایی می کنند

آشتی کنان دایی و کریمی+فیلم

برترین های جشنواره ملی بازی های بومی، محلی در میبد یزد معرفی شدند

اکران «عرق سرد» در جشنواره فیلم تصویر

تهران در هفته گذشته چند روز هوای سالم داشت؟

نمایش ماندنی به روی صحنه خواهد رفت

تفاوت آرایش عجیب خانم بازیگر در تلویزیون و شبکه های اجتماعی + عکس

زندگی فیلسوف جوان این روزها راهی سینمای جهان می شود+عکس

زرشک طلایی امسال تقدیم به خانم بازیگر مشهور ایران + جزییات

روایتی از «بیگورکسیا»: بیماری وسواس گونه بدنسازها

کرمانشاه میزبان راهنمایان گردشگری

اردوغان: به دنبال محاصره مرکز عفرین هستیم

انتشار فراخوان جشنواره "خورشید ولایت" در مشهد

ساخت مجسمه هایی جالب از حیوانات (+عکس)

عباس ولی زاده ؛ کاتب ممتاز قرآن از دنیا رفت

گزارش تصویری فوتوکال فیلم "خوک" مانی حقیقی در جشنواره برلین 2018 (+عکس)

کنایه مهران مدیری به نمره 18 شهردار تهران

برگزاری مراسم اختتامیه بخش تجلی اراده ملی جشنواره فجر

اعلام آخرین مهلت ثبت نام فیلم های ایرانی در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر

جای خالی یکی از جانباختگان حادثه پرواز تهران- یاسوج در آزمون دکترا/عکس

نمایش فیلم سینمایی «عرق سرد» در جشنواره فیلم تصویر

مجموعه خبری 3 اسفند 96

مجموعه خبری 20:45 1396/12/3

درخواست یک کارخانه دار از مهران مدیری

هواپیمای جاسوسی نسل جدید امارات رونمایی شد + عکس

اکران خیریه «اسرافیل» برای آزادی 3 زن زندانی

مجموعه خبری 2 اسفند 96

پرتره هنرمندان ایرانی در سایت جشنواره برلین 2018(+عکس)

پوراحمد «تیغ و ترمه» را می‎سازد

جشنواره ای ملی با حضور مادر بزرگ ها در میبد

معرفی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر

رونمایی از اولین تیزر سریال شبکه خانگی "گلشیفته"

هنرمندان ایرانی در جشنواره فیلم برلین (عکس)

پریناز ایزدیار در صفحه نخست سایت جشنواره برلین (عکس)

طرح های پیشنهادی برای ترویج کتابخوانی در شهر و روستا منتشر شد

آه از این قاتل اهلی! / حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال

آه از این قاتل اهلی! / حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال