مطالب مرتبط:
حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!
دلیل حذف «سراسر شب» با بازی «سینا حجازی» از جشنواره فیلم فجر چه بود؟
واکنش جمشید هاشم پور به سیمرغ گرفتن در جشنواره فجر/ عکس
ماجرای سلفی گرفتن نامزد جشنواره فیلم فجر با پدرش
اعتراض انجمن مستندسازان به داوری های جشنواره فجر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 22:052018-02-14فرهنگي

آه از این قاتل اهلی! / حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال


یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، فیلمسازان مستقل و جوان زیادی هم در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند، - اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند.

عصر ایران؛ نهال موسوی - در تمام جهان یکی از مهمترین راه های معرفی فیلمسازان جوان(علی الخصوص فیلم اولی) و مستقل حضور در جشنواره ها است، و در جشنواره های داخلی کشور خودشان این تمهید برای آنها مهیاتر است، تا خون جوانی به سینمای کشور تزریق شود.

در کشور خودمان هم این مهم مسبوق به سابقه است مانند آیدا پناهنده "ناهید" ، نیما جاویدی "ملبورن"، سعید روستایی"ابد و یک روز" ، محمد حسین مهدویان "ایستاده در غبار"، و.

در جشنواره فجر دوره 32 (سال 1392) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 19 فیلم است از میان آنها "ملبورن"، "چند متر مکعب عشق" و "سیزده" در جشنواره معتبر دنیا به نمایش در می آیند و جایزه ها می گیرند.

در همین دوره 22 فیلم برای بخش رقابت مستند انتخاب شده اند.

در جشنواره فجر 33 (سال 1393) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 11 فیلم است ولی بخش هنر و تجربه هم اضافه شده که در آنجا هم 12 فیلم به رقابت می پردازند، از هر دو بخش فیلمهای "احتمال باران اسیدی" ، "بدون مرز"، "جامه دران" ، "چهارشنبه 19 اردیبهشت" ، "در دنیای تو ساعت چند است" ، "روز مبادا" و "ناهید" مطرح شده و در جشنواره های جهانی می درخشند.

در همین سال 11 فیلم مستند حضور دارد که فیلمهای "آتلان" و "من می خواهم شاه بشم" نیازی به معرفی ندارند.

در جشنواره فجر 34 (سال 1394) یازده فیلم در بخش "نگاه نو" است و 11 فیلم در "هنر و تجربه" که از میان این 22 فیلم "ابد و یک روز" ، " ایستاده در غبار" ، "برادرم خسرو" ، "خانه ای در خیابان 41" ، "ممیرو" ، "یک شهروند کاملا معمولی" و "من" مورد توجه داخل و خارج قرار می گیرند.

11 فیلم مستند هم حضور دارد و "رویاهای دم صبح" یکی از درخشانترین مستندهای سالهای اخیر تقریبا جشنواره ای در دنیا باقی نگذاشت که در آن حضور نیابد.

در جشنواره فجر 35 (سال 1395) کمی قوانین تغییر کرد و فیلم اولی های انتخاب شده با بخش "سودای سیمرغ" همگی در یک بخش بودند و برای هنر و تجربه هم دو فیلم انتخاب شد.

اما در واقع هر دو فیلم هنر و تجربه هم فیلم اولی بودند و مجموعا 10 فیلم اولی داشتیم.

که در میان آنها "ائو(خانه)" ، " کوپال" ، "خوب، بد، جلف" و "ویلایی ها" مورد استقبال بیشتر قرار می گیرند.

در بخش مستند 11 فیلم همچنان به رقابت می پردازند.

"صفر تا سکو" ، "آوانتاژ" ، "رییس الوزراء" و "بزم رزم" مورد توجه قرار می گیرند.

حال می رسیم به امسال، جشنواره فجر 36 (سال 1396) که با استدلال ارتقا کیفیت و صرفه جویی اقتصادی و .

ناگهان تعداد فیلم های "نگاه نو"(فیلم اولی) از حداقل 10 فیلم به 3 فیلم کاهش پیدا کرد، بخش فیلم های "هنر و تجربه" حذف شد! و سهم سینمای مستند ایران فقط 2 فیلم بود.

از طرفی دیگر همه فیلمها یعنی 22 فیلم داستانی(با سه فیلم اولی)، 2 فیلم مستند و 1 فیلم انیمیشن همگی با هم داوری می شود!هیچ کس هم جوابگو نبود و نیست که چگونه می توان فیلم های "داستانی" ، "انیمیشن" و "مستند" را در یک بخش با هم داوری کرد؟ مثلا در بخش فیلمبرداری، مستندی مانند (زنانی با گوشواره های باروتی) که فیلمبردار در خط مقدم نبرد با داعش است اصلا قابل داوری با فیلم های داستانی است؟ یا برای انتخاب بهترین بازیگر انیمیشن و داستانی باید چه معیاری در نظر گرفت؟ در همه جشنواره های دنیا بخش داستانی بلند، بخش مستند و بخش سینمای انیمیشن از هم تفکیک شده و در هر بخش بهترین فیلم، کارگردانی و.

انتخاب می شود.

غیر از یکی، دو مورد استثنا - که به دلایل غیر سینمایی این اتفاق افتاده - معمولا وقتی جایزه می دهند جایزه ویژه هیئت داوران(یا دستاورد هنری) است که به انیمیشن یا مستند تعلق می گیرد یا جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران خواهد بود.

کار به جایی می رسد که آرزو کنیم ای کاش مدیران - جشنواره ما! - دوباره چرخ را اختراع می کردند، چون برای مرکب سینمای ایران به هیچ چرخی اعتقاد ندارند و راه حلشان فقط سینه خیز و عقب گرد است.

بخش نگاه نو(فیلم اولی ها) که یکی از شریان های اصلی ورود جوانان به سینماست تقریبا کامل حذف می شود و فقط 3 فیلم در کنار 18 فیلم دیگر قرار می گیرد، دیگر بخش مجزا ندارد، یعنی از 11 فیلم می شود 3 فیلم .

چرا؟بخش "هنر و تجربه" که فیلمسازان جوان و مستقل برای رهایی از بوروکراسی اداری ارشاد و انحصارطلبی صنفی بعضی از اصناف خانه سینما به آن پناه می آوردند، سالانه حدود 80 فیلم تولید می شود (تقریبا معادل تولیدات سینمای حرفه ای) که با هماهنگی شورای سیاست گذاری "گروه هنر وتجربه" حدود 10 فیلم برای رقابت انتخاب می شد، این روزنه امید را هم بستند، سال قبل به 2 فیلم رسید و امسال کاملا حذف می شود.

چرا؟ هر اندازه هم خوشبین باشیم نمی توان نادیده گرفتن فیلمسازان جوان و مستقل را در این دوره انکار کرد.

فیلمسازانی که از مناسبات قدرت و ثروت دور هستند، با هر بدبختی شده بودجه ای فراهم می کنند، تا فیلم بسازند و تنها جایی که می توانند آنرا عرضه کنند جشنواره فجر است تا بلکه از این راه فیلم شناخته شود و امکان مطرح شدن بدست آورد، و نهایتا زمینه ورود به عرصه سینمای حرفه ای باشد.

این ورود به جریان فیلمسازی حرفه ای نه فقط برای یک فیلمساز یا تهیه کننده بلکه برای گروه سینماگران همراه آنها هم صدق دارد، زیرا که این گروه جوان هم معمولا فقط با انگیزه و عشق سینما در این فیلم ها کار می کنند و درآمد مالی چندانی برای آنها ندارد، آنها هم می خواهند نتیجه زحماتشان دیده شود.

حال نتیجه تصمیمات مدیران جشنواره فجر:در جشنواره فجر امسال از بین 92 کاندید اعلام شده کسب سیمرغ بخشهای مختلف سهم فیلم اولی ها فقط 3 کاندید بوده: 1- رعنا امینی برای طراحی لباس"خجالت نکش" 2- رضا عطاران برای بازیگر نقش اول مرد "مصادره" و شبنم مقدمی برای بازیگر نقش اول زن "خجالت نکش" که هرکدام از این کاندیدها هم لیست بلندی از فعالیت در رشته خودشان دارند.

تنها اسم جوانی که در بین تمامی کاندیدها وجود دارد نوید پور فرج بازیگر فیلم "مغزهای کوچک زنگ زده" است، که در اولین فیلم سینمایی که بازی کرده کاندید هم شده است.

سه فیلم اولی که انتخاب شده است : "امیر" نیما اقلیما ، "خجالت نکش" مقصود جباری و "مصادره" مهران احمدی که نیما اقلیما تجربه اولش برای ورود به سینمای حرفه ایست ولی مهران احمدی و مقصود جباری اگرچه هر دو فیلم اولشان را ساخته اند اما سالهای سال است که در سینما مشغولند و موی سپید کرده اند.

(مهران احمدی، بازیگر معروف) و (مقصود جباری، فیلمنامه نویس "لیلی با من است" کمال تبریزی) به دو فیلم سینمای مستند هیچ جایزه ای نمی دهند.

تنها فیلم انیمیشن که آنهم از تولیدات جوانان سینمای انیمیشن است را کاملا نادیده می گیرند.

در جشنواره ها معمولا از حضور بازیگران کودک و خردسال در فیلم ها استقبال می کنند، با وجود بازیگران خردسال و کودک در فیلمهای "بمب، یک عاشقانه" ، "کامیون" ، "اتاق تاریک" و " کار کثیف" که همگی در نقش هایشان عالی ظاهر شده بودند، نه داوران و نه دبیر جشنواره هیچ توجهی نشان نداند، حتی دریغ از یک تقدیر ساده.

آینده سینمای ایران را همین جوانان فیلم اولی و مستقل خواهند ساخت و این رویکرد بی برنامه و خلق الساعه مدیران سازمان سینمایی و جشنواره فجر نشان داد که به حذف چه بخش مهمی از سینمای ایران دست زده اند و حاصل جشنواره فجر 36 سیلی از اعتراض، یأس و نامیدی این جوانان است.

یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، قطعا فیلمسازان مستقل و جوان زیادی در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند و فقط در دل خود می سوزند و می سازند.

درست است که رییس سازمان سینمایی در نطق اختتامیه نوید برگزاری جشنواره ای جدید برای "فیلم اولی ها" داد اما با نگاه واقع بینانه تا کنون متاسفانه اقدامات دولت دوازدهم (دولت تدبیر و امید!) در زمینه سینما دور از تدبیر و نامید کننده است.


کلید واژه ها: فیلم - جشنواره - جشنواره فجر - مستند - انتخاب - جوان - کشور - شکایت - سینماگران - تلویزیون - جهان - پناهنده - شبکه سه - خیابان - قوانین - مدیران - جایزه - تزریق - نمایش - رسانه - باران - جوانی - موسوی - جهانی - قاتل - سعید - ساعت - شبکه - محمد

آخرین اخبار سرویس:
آیا می شود همه فیلترشکن ها را فیلتر کرد؟ (+فیلم)

واکنش دختر شفر به مقایسه چهره مادرش با خانم بازیگر

پوستر برنامه های قرآنی در اراک رونمایی شد

آیین گشایش نمایشگاه قرآن و عترت اهواز

طرز تهیه پنیر با نان تست

تماشاخانه ایرانشهر و ماجرای ستاره های پایتخت

افتتاحیه ای ابرقهرمانی برای ددپول 2

چند نفر دایه دایه را خوانده اند؟

غرق شدن در رنگین کمان اعداد

کشف طعم تازه ی انتظار

پنج کیلومتر تا بهشت و ماجرای یک روح سرگردان/شروع خوب پریناز ایزدیار در تلویزیون

بررسی فیلم Ready Player One ؛ مرز باریک بین سینما و گیم

بهاره رهنما تلگرام را تحریم کرد

بازیگر زن سینمای هالیوود: کن زمین بازی مردان فاسد است

تقوایی: سریال الف ویژه بعد از ماه مبارک رمضان کلید می خورد

کارگردان فیلم حرفه ای هم متهم به تجاوز شد +عکس

تیپ جدید شبنم بازیگر سینما و تلویزیون+عکس

ناصر ملک مطیعی در بیمارستان بستری شد

پشت صحنه فیلم دزدان دریایی کاراییب: مردگان حکایت نمی کنند

فراخوان جشنواره فیلم کودک منتشر شد

تصاویر / افتتاح دوزادهمین نمایشگاه قرآن و عترت

پوستر برنامه های قرآنی در اراک رونمایی شد

شاهد نمایش زیبایی از ورزش و هنر ایران در روسیه خواهیم بود

تجاوز به بازیگر زن در جشنواره کن

جشنواره فرهنگی گل محمدی استان یزد در مهریز برگزار می شود

بهار و کوچ زنبورها به کندوی جدید + فیلم

«خوان آسمانی» با آهنگسازی ارسلان کامکار و همراهی گروه موسیقی کامکارها

جشنواره فرهنگی گل محمدی استان یزد در مهریز برگزار می شود

فیلم | واقعیات شنیدنی در مورد ایران در دوره تحریم

ناصر ملک مطیعی در بیمارستان بستری شد +عکس

جشنواره فرهنگی گل محمدی استان یزد در مهریز برگزار می شود

10 بازیگر مشهوری که از انجام بدلکاری در فیلم هایشان ترس دارند [قسمت اول]

سیستان وبلوچستان با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصربفرد

جنایت های حقیقی با معجونی از کمدی

جوایز ایران از 71 دوره جشنواره کن

ساندویچی باز، سینما تعطیل!

افطار با طعم تئاتر در ماه رمضان

50 هزار خانه خالی در یزد خاک میخورد + فیلم

توضیحات مدس میکلسن درباره ی ایفای نقش در Death Stranding

حضور دختر غمگین در مراسم سلطنتی انگلیس

مجموعه خبری 20-شبکه خاوران -30-2-97

پوست موز شبکه"من و تو" زیر پای "مسیح علی نژاد" +فیلم

پیش تولید «زهرمار» به جواد رضویان به رسید

ماه عسل 97 / قسمت چهارم ( 30 اردیبهشت 97 ) + فیلم

تیپ خاص بازیگر زن سینمای ایران کنار همسرش + عکس

اعتراض کاهانی کارگردان "ارادتمند نازنین، بهاره، تینا" به وزارت ارشاد

فیلم ساز تبریزی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن را کسب کرد

 معرفی رییس جدید اداره راه وشهرسازی تفت

بن کارت های کتاب در نمایشگاه قرآن نیز قابل استفاده شد

فیلم ساز تبریزی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن را کسب کرد

شهروندخبرنگار+ فیلم

خبرهای کوتاه قزوین+ فیلم

فیلم/ خداحافظی باشگاه بایرن مونیخ با یوپ هاینکس

مجموعه خبری 29 اردیبهشت 97

تشییع پیکر حسین شهاب | گله از بی مهری ها

فیلم/ مهارت ها و گل های سادیو مانه در لیورپول فصل 2017-2018

جشنواره بازی های همگانی در سرخه + فیلم

مجموعه خبری 28 اردیبهشت 97

تشکیل بانک نخبگان فرهنگی مازندران اقدامی ارزشمند است

پرتاب شدن راننده موتور پس از تصادف شدید با خودرو + فیلم

اکران فیلم های کوتاه سینمای ایران و جهان در پاتوق فیلم

پاسخگویی به 30 هزار تماس تلفنی در سامانه سامد+فیلم

تجلیل از خیران مدرسه ساز در جهرم+فیلم

کشت گیاه دارویی بن تلخک در خفر+فیلم

مصمم هستیم از توانمندی های جهاد دانشگاهی بهره مند شویم

آتش زدن راننده موتور حین دعوا در پمپ بنزین + فیلم

واکنش ضرغامی به جایزه جعفر پناهی: گفته بودم هر طور شده به او جایزه می دهند / کن برای ایران برنامه دارد

تبریک پرویز پرستویی به جعفر پناهی +عکس

آغاز برداشت کلزا در باشت+فیلم

اکران فیلم های کوتاه سینمای ایران و جهان در پاتوق فیلم

آقای بازیگر بخاطر مزاحمت ناموسی محاکمه شد + عکس

غافلگیری های آخرین روز جشنواره کن؛ خبری از فرهادی نبود!

«ستایش» در انتظار نرگس محمدی

خواننده «هورش بند»، دچار خونریزی حنجره شد

پیش بینی گاردین از برندگان «کن» 2018

من شکست خوردم و کیشوت پیروز شد | روایت گیلیام از یک پروژه 25 ساله

مدرسه هدایت ارومیه خانه گفتمان شهری می شود

خداحافظی احساسی پیمان معادی با بوفون +عکس

قطعه «خوشبختی محض» منتشر شد

مدرسه هدایت ارومیه خانه گفتمان شهری می شود

افتخارات کن هفتاد و یکم در یک نگاه کوتاه (+فیلم)

بهره برداری از 6 کیلومتر محور جایزان - لیکک+فیلم

برپایی نمایشگاه آثار مکتوب و خطی در خوی

کسب دیپلم افتخار نمایش «گرگ» در فستیوال بین المللی آذربایجان

پذیرش بن کارت های کتاب در نمایشگاه قرآن

فیلم/ بهترین گل های هفته 38 لیگ فرانسه

ضیافت مهرجویان آبشارعاطفه گلوگاه

محمدعلی رجبی سلفی خطری، روی پل برجام!

پرواز بر فراز فرش قرمز جشنواره فیلم کن!/عکس

فاجعه تزریق ژل و بوتاکس روی صورت خرم سلطان

ربنای شجریان را پخش نمی کنید که بهنام بانی و حمید هیراد پخش کنید؟!

فیلم دوربین مدار بسته از دزدیده شدن دختر 18 ساله در تبریز

روایت بازیگر زن از ولخرجی بازیگران جوان

جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت برگزار می شود

جنجال بر سریال «ستایش»/ چه کسی طراح این سریال است؟

تفاهم معاونت مطبوعاتی و صندوق اعتباری هنر درباره بیمه تکمیلی خبرنگاران

رأس ساعت 11 به تئاتر شهر می آید

انتشار کتاب سه ولگرد نوشته نویسنده خرم آبادی

شباهت جالب همسر «شفر» به بازیگر زن ایرانی/عکس

تصویری تلخ از حال نامساعد بازیگر پیشکسوت/عکس

آه از این قاتل اهلی! / حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال

آه از این قاتل اهلی! / حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال