مطالب مرتبط:
دلیل حذف «سراسر شب» با بازی «سینا حجازی» از جشنواره فیلم فجر چه بود؟
واکنش جمشید هاشم پور به سیمرغ گرفتن در جشنواره فجر/ عکس
ماجرای سلفی گرفتن نامزد جشنواره فیلم فجر با پدرش
اعتراض انجمن مستندسازان به داوری های جشنواره فجر
جشنواره هنرهای تجسمی فجر آغازی برای همکاری هنرمندان ایرانی و صرب است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 21:552018-02-14فرهنگي

حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!


یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، فیلمسازان مستقل و جوان زیادی هم در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند، - اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند.

عصر ایران؛ نهال موسوی - در تمام جهان یکی از مهمترین راه های معرفی فیلمسازان جوان(علی الخصوص فیلم اولی) و مستقل حضور در جشنواره ها است، و در جشنواره های داخلی کشور خودشان این تمهید برای آنها مهیاتر است، تا خون جوانی به سینمای کشور تزریق شود.

در کشور خودمان هم این مهم مسبوق به سابقه است مانند آیدا پناهنده "ناهید" ، نیما جاویدی "ملبورن"، سعید روستایی"ابد و یک روز" ، محمد حسین مهدویان "ایستاده در غبار"، و.

در جشنواره فجر دوره 32 (سال 1392) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 19 فیلم است از میان آنها "ملبورن"، "چند متر مکعب عشق" و "سیزده" در جشنواره معتبر دنیا به نمایش در می آیند و جایزه ها می گیرند.

در همین دوره 22 فیلم برای بخش رقابت مستند انتخاب شده اند.

در جشنواره فجر 33 (سال 1393) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 11 فیلم است ولی بخش هنر و تجربه هم اضافه شده که در آنجا هم 12 فیلم به رقابت می پردازند، از هر دو بخش فیلمهای "احتمال باران اسیدی" ، "بدون مرز"، "جامه دران" ، "چهارشنبه 19 اردیبهشت" ، "در دنیای تو ساعت چند است" ، "روز مبادا" و "ناهید" مطرح شده و در جشنواره های جهانی می درخشند.

در همین سال 11 فیلم مستند حضور دارد که فیلمهای "آتلان" و "من می خواهم شاه بشم" نیازی به معرفی ندارند.

در جشنواره فجر 34 (سال 1394) یازده فیلم در بخش "نگاه نو" است و 11 فیلم در "هنر و تجربه" که از میان این 22 فیلم "ابد و یک روز" ، " ایستاده در غبار" ، "برادرم خسرو" ، "خانه ای در خیابان 41" ، "ممیرو" ، "یک شهروند کاملا معمولی" و "من" مورد توجه داخل و خارج قرار می گیرند.

11 فیلم مستند هم حضور دارد و "رویاهای دم صبح" یکی از درخشانترین مستندهای سالهای اخیر تقریبا جشنواره ای در دنیا باقی نگذاشت که در آن حضور نیابد.

در جشنواره فجر 35 (سال 1395) کمی قوانین تغییر کرد و فیلم اولی های انتخاب شده با بخش "سودای سیمرغ" همگی در یک بخش بودند و برای هنر و تجربه هم دو فیلم انتخاب شد.

اما در واقع هر دو فیلم هنر و تجربه هم فیلم اولی بودند و مجموعا 10 فیلم اولی داشتیم.

که در میان آنها "ائو(خانه)" ، " کوپال" ، "خوب، بد، جلف" و "ویلایی ها" مورد استقبال بیشتر قرار می گیرند.

در بخش مستند 11 فیلم همچنان به رقابت می پردازند.

"صفر تا سکو" ، "آوانتاژ" ، "رییس الوزراء" و "بزم رزم" مورد توجه قرار می گیرند.

حال می رسیم به امسال، جشنواره فجر 36 (سال 1396) که با استدلال ارتقا کیفیت و صرفه جویی اقتصادی و .

ناگهان تعداد فیلم های "نگاه نو"(فیلم اولی) از حداقل 10 فیلم به 3 فیلم کاهش پیدا کرد، بخش فیلم های "هنر و تجربه" حذف شد! و سهم سینمای مستند ایران فقط 2 فیلم بود.

از طرفی دیگر همه فیلمها یعنی 22 فیلم داستانی(با سه فیلم اولی)، 2 فیلم مستند و 1 فیلم انیمیشن همگی با هم داوری می شود!هیچ کس هم جوابگو نبود و نیست که چگونه می توان فیلم های "داستانی" ، "انیمیشن" و "مستند" را در یک بخش با هم داوری کرد؟ مثلا در بخش فیلمبرداری، مستندی مانند (زنانی با گوشواره های باروتی) که فیلمبردار در خط مقدم نبرد با داعش است اصلا قابل داوری با فیلم های داستانی است؟ یا برای انتخاب بهترین بازیگر انیمیشن و داستانی باید چه معیاری در نظر گرفت؟ در همه جشنواره های دنیا بخش داستانی بلند، بخش مستند و بخش سینمای انیمیشن از هم تفکیک شده و در هر بخش بهترین فیلم، کارگردانی و.

انتخاب می شود.

غیر از یکی، دو مورد استثنا - که به دلایل غیر سینمایی این اتفاق افتاده - معمولا وقتی جایزه می دهند جایزه ویژه هیئت داوران(یا دستاورد هنری) است که به انیمیشن یا مستند تعلق می گیرد یا جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران خواهد بود.

کار به جایی می رسد که آرزو کنیم ای کاش مدیران - جشنواره ما! - دوباره چرخ را اختراع می کردند، چون برای مرکب سینمای ایران به هیچ چرخی اعتقاد ندارند و راه حلشان فقط سینه خیز و عقب گرد است.

بخش نگاه نو(فیلم اولی ها) که یکی از شریان های اصلی ورود جوانان به سینماست تقریبا کامل حذف می شود و فقط 3 فیلم در کنار 18 فیلم دیگر قرار می گیرد، دیگر بخش مجزا ندارد، یعنی از 11 فیلم می شود 3 فیلم .

چرا؟بخش "هنر و تجربه" که فیلمسازان جوان و مستقل برای رهایی از بوروکراسی اداری ارشاد و انحصارطلبی صنفی بعضی از اصناف خانه سینما به آن پناه می آوردند، سالانه حدود 80 فیلم تولید می شود (تقریبا معادل تولیدات سینمای حرفه ای) که با هماهنگی شورای سیاست گذاری "گروه هنر وتجربه" حدود 10 فیلم برای رقابت انتخاب می شد، این روزنه امید را هم بستند، سال قبل به 2 فیلم رسید و امسال کاملا حذف می شود.

چرا؟ هر اندازه هم خوشبین باشیم نمی توان نادیده گرفتن فیلمسازان جوان و مستقل را در این دوره انکار کرد.

فیلمسازانی که از مناسبات قدرت و ثروت دور هستند، با هر بدبختی شده بودجه ای فراهم می کنند، تا فیلم بسازند و تنها جایی که می توانند آنرا عرضه کنند جشنواره فجر است تا بلکه از این راه فیلم شناخته شود و امکان مطرح شدن بدست آورد، و نهایتا زمینه ورود به عرصه سینمای حرفه ای باشد.

این ورود به جریان فیلمسازی حرفه ای نه فقط برای یک فیلمساز یا تهیه کننده بلکه برای گروه سینماگران همراه آنها هم صدق دارد، زیرا که این گروه جوان هم معمولا فقط با انگیزه و عشق سینما در این فیلم ها کار می کنند و درآمد مالی چندانی برای آنها ندارد، آنها هم می خواهند نتیجه زحماتشان دیده شود.

حال نتیجه تصمیمات مدیران جشنواره فجر:در جشنواره فجر امسال از بین 92 کاندید اعلام شده کسب سیمرغ بخشهای مختلف سهم فیلم اولی ها فقط 3 کاندید بوده: 1- رعنا امینی برای طراحی لباس"خجالت نکش" 2- رضا عطاران برای بازیگر نقش اول مرد "مصادره" و شبنم مقدمی برای بازیگر نقش اول زن "خجالت نکش" که هرکدام از این کاندیدها هم لیست بلندی از فعالیت در رشته خودشان دارند.

تنها اسم جوانی که در بین تمامی کاندیدها وجود دارد نوید پور فرج بازیگر فیلم "مغزهای کوچک زنگ زده" است، که در اولین فیلم سینمایی که بازی کرده کاندید هم شده است.

سه فیلم اولی که انتخاب شده است : "امیر" نیما اقلیما ، "خجالت نکش" مقصود جباری و "مصادره" مهران احمدی که نیما اقلیما تجربه اولش برای ورود به سینمای حرفه ایست ولی مهران احمدی و مقصود جباری اگرچه هر دو فیلم اولشان را ساخته اند اما سالهای سال است که در سینما مشغولند و موی سپید کرده اند.

(مهران احمدی، بازیگر معروف) و (مقصود جباری، فیلمنامه نویس "لیلی با من است" کمال تبریزی) به دو فیلم سینمای مستند هیچ جایزه ای نمی دهند.

تنها فیلم انیمیشن که آنهم از تولیدات جوانان سینمای انیمیشن است را کاملا نادیده می گیرند.

در جشنواره ها معمولا از حضور بازیگران کودک و خردسال در فیلم ها استقبال می کنند، با وجود بازیگران خردسال و کودک در فیلمهای "بمب، یک عاشقانه" ، "کامیون" ، "اتاق تاریک" و " کار کثیف" که همگی در نقش هایشان عالی ظاهر شده بودند، نه داوران و نه دبیر جشنواره هیچ توجهی نشان نداند، حتی دریغ از یک تقدیر ساده.

آینده سینمای ایران را همین جوانان فیلم اولی و مستقل خواهند ساخت و این رویکرد بی برنامه و خلق الساعه مدیران سازمان سینمایی و جشنواره فجر نشان داد که به حذف چه بخش مهمی از سینمای ایران دست زده اند و حاصل جشنواره فجر 36 سیلی از اعتراض، یأس و نامیدی این جوانان است.

یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، قطعا فیلمسازان مستقل و جوان زیادی در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند و فقط در دل خود می سوزند و می سازند.

درست است که رییس سازمان سینمایی در نطق اختتامیه نوید برگزاری جشنواره ای جدید برای "فیلم اولی ها" داد اما با نگاه واقع بینانه تا کنون متاسفانه اقدامات دولت دوازدهم (دولت تدبیر و امید!) در زمینه سینما دور از تدبیر و نامید کننده است.


کلید واژه ها: فیلم - جشنواره - جشنواره فجر - مستند - انتخاب - جوان - کشور - شکایت - سینماگران - تلویزیون - جهان - پناهنده - شبکه سه - خیابان - قوانین - مدیران - جایزه - تزریق - نمایش - رسانه - باران - جوانی - موسوی - جهانی - قاتل - سعید - ساعت - شبکه - محمد

آخرین اخبار سرویس:
جشنواره رنگینک در دشتی برگزار شد

تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی

تفاهم نامه راه اندازی باغ موزه هنر های معاصر شیراز امضا شد

مجموعه تاریخی«باقری ها»هتل می شود

بازسازی شاهکار سینمای جهان بعد از 45 سال /عکس

حمید گودرزی به بازیگران ستایش 3 پیوست

نمایشگاه آثار برگزیده کارگاه پوستر اهدای زندگی در کیش

گشایش نمایشگاه کتاب علوم قرآنی در ملایر

بازیگر زن پرحاشیه در مونیخ

دانشجوی نمونه ای که برای چاپ کتابش مجوز انتشارات گرفت/ به نام دانشجو به کام استاد!

امیر جدیدی بازیگر نقش «غلامرضا تختی» شد

مجموعه خبرهای کوتاه ششم خرداد ماه+فیلم

نمایشگاه قرآنی عروه الوثقی در شیراز آغازبه کار کرد

زنی که توانست 28 خانواده را به یک شبکه به هم پیوسته تبدیل کند

آقای بازیگر : 10 سال است که بیکارم و دستم تنگ است

«مدرسه» به جشنواره فیلم کودکان برزیل راه یافت

تولید نرم افزارهای قرآنی در قالب انیمیشن برای کودکان و نوجوانان

تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی+تصاویر

تعداد فالوئرهای اینستاگرام؛ ملاک انتخاب بازیگر

دانشجوی نمونه ای که برای چاپ کتابش مجوز انتشارات گرفت/ چاپ کتاب با زحمت دانشجو و به کام استاد!

پایان کلاه مخملی

نامه ترامپ به «اون» مایه طنز شد

تصویری متفاوت از مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی

مرمت پاره ای از اشیای فرهنگی پایگاه میراث آیاپیر ایذه

مجموعه ورزشی ششم خرداد ماه+فیلم

خاطرات مهران رجبی از اولین باری که روزه گرفت

پایان «صدای بی سیما» ی ساز در تلویزیون؟

نامه ترامپ به «اون» دست مایه طنز شد

تشییع پیکر ملک مطیعی، امروز

تالار مرکزی قم، فرصتها و چالش های پس از بهره برداری

مرگ بازیگر زن مشهور همچنان در هاله ای از ابهام

ستارگان مجازی (شنبه 5 خرداد 97)

«سیمین غانم» بار دیگر با مخاطبانش دیدار می کند

مجموعه خبری 20:45 - 1397/03/05

آزادسازی خرمشهر به روایت هنر

نوستالژی تا به تا؛ گفت وگو با مادر خانومی و آقای پدر زی زی گولو (2)

تازه تزین خبرها از سریال پربازیگر «پاهای بی قرار»

صف های استقبال از کتاب به بازی های سیاسی راه دارد/از عظمت گذشته ی ادبیات جنوب خبری نیست

فراخوان سومین جشنواره موسیقی مقامی خراسان شمالی

دیدار گلشیفته فراهانی و خواهرش شقایق فراهانی پس از چند سال! عکس

مستند «دو برادر» سوژه دوازدهمین گعده فیلمسازان جوان سینمای انقلاب

آخرین وضعیت ساخت فیلم سینمایی «رو در رو»

بازیگری با قلب طلایی...

تغییر چهره بازیگر خرم سلطان با تزریق ژل به لب هایش! عکس

نمایش 4 فیلم در پاتوق فیلم کوتاه

تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی آغاز شد

اوقات شرعی یکشنبه به افق قزوین+ فیلم

تاریخ اکران قسمت بعدی «جیمز باند» با بازی دنیل کریگ و کارگردان جدید مشخص شد

نخستین جشنواره «سینما چشم» در تبریز برگزار می شود

جشنواره شب های فرهنگی سیستان و بلوچستان در برج میلاد تهران + در قاب عکس

استقبال هموطنان از جشنواره شب های فرهنگی سیستان و بلوچستان در برج میلاد تهران

ماجرای مهاجرت شهاب حسینی و همسرش به آمریکا

شهرزادهای قصه ساز

ثبت دستبافته هنرمند فارسی در اداره ثبت اختراعات

سلام بر ناصرخان، مرد دانای زندگی و سینما

توضیح درباره کنسرت شب های موسیقی خراسان

نمایش 4 فیلم در دومین جلسه پاتوق فیلم کوتاه

توضیح درباره کنسرت شب های موسیقی خراسان

برنامه 6 خرداد سینما های شیراز

بازگشت شیرهای فارس به شیراز

یکپارچه سازی مؤسسات فرهنگی قرآنی در کرمان

مادربزرگ فراری در تلویزیون!

ماجرای مهاجرت شهاب حسینی و همسرش به آمریکا + عکس

10 سال است که بیکارم و دستم تنگ است/به شدت دلتنگ بازیگری هستم، اما کسی من را نمی بیند

شکایت 82 بازیگر زن از تهیه کننده مشهور هالیوود+عکس

توضیح درباره کنسرت شب های موسیقی خراسان

نمایش آثار لئوناردو داوینچی در آنتالیا

تصویربرداری گلشیفته تمام شد

شهر دروغ بازیگر هالیوود را در مخمصه انداخت+عکس

بیوگرافی زنده یاد ناصر ملک مطیعی ستاره ماندگار سینمای ایران

پویان غفاری، سیدعلی روحانی فرهنگ عامه و تأثیر آن در شکل گیری گونه کلاه مخملی در سینمای ایران

تصاویر/ افطاری با طعم سادگی

نمایش رادیویی،جایگزین مناسب نمایش صحنه در ماه رمضان/ رادیو برای بیان برخی مفاهیم دینی کاربرد ندارد

آقای بازیگر در اروپا

روایت تلویزیون از یک شیطان مذهبی

دعوای آتیلا پسیانی و سحر قریشی + فیلم

«مورگان فریمن» عذرخواهی کرد

ناصر ملک مطیعی درگذشت

تصویری از سوپر استار سینمای ایران با پیراهن پرسپولیس

چه کسی ناصر ملک مطیعی را ممنوع التصویر کرد؟ +عکس

بازسازی شاهکار سینمای جهان بعد از 45 سال/پاپیون باز می گردد

این 5 عروسک قدیمی را می شناسید؟

بررسی فیلم های جشنواره 36 فجر از منظر «آفاق فرهنگ»/9 «اتاق تاریک» به مثابه معصومیت از دست رفته انسان امروز

نگاهی به فعالیت های هنری ناصر ملک مطیعی +فیلم

انجمن هنرهای تجسمی بهارستان اعضای جدیدش را شناخت

پرندگانی روی قلمدان ها، جلدهای قرآن و سکه ها

«پردگیان باغ سکوت» در هامبورگ و لندن روی صحنه می روند

حمید گودرزی به بازیگران ستایش 3 پیوست

ببینید: پاهای بی قرار شاهرخ استخری و پانته آ بهرام + عکس ها

بازگشت بازیگر مشهور تلویزیون پس از بیماری سرطان + عکس

حمید گودرزی به بازیگران ستایش 3 پیوست

50 سلبریتی که براثر آوردوز مردند

واکنش تند کیمیایی به درگذشت ناصر ملک مطیعی+فیلم

گزارش تصویری/ ناصر ملک مطیعی؛ از ستاره سینما تا حذف از تلویزیون

پربازدیدترین اخبار شنبه 5خردادماه خبرگزاری فارس

تازه ترین مستند خبرگزاری فارس فردا منتشر می شود فیلم/ تیزر مستند جنجالی «گل باز»/ مصرف آزادانه ماری جوآنا در پارک ها

فیلم/ حرکات نمایشی اعجوبه های بسکتبال

فیلم/ وقتی اصغر فرهادی خواننده بود!

پردگیان باغ سکوت در هامبورگ و لندن روی صحنه می روند

حمید گودرزی به بازیگران ستایش 3 پیوست

حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!

حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!