مطالب مرتبط:
دلیل حذف «سراسر شب» با بازی «سینا حجازی» از جشنواره فیلم فجر چه بود؟
واکنش جمشید هاشم پور به سیمرغ گرفتن در جشنواره فجر/ عکس
ماجرای سلفی گرفتن نامزد جشنواره فیلم فجر با پدرش
اعتراض انجمن مستندسازان به داوری های جشنواره فجر
جشنواره هنرهای تجسمی فجر آغازی برای همکاری هنرمندان ایرانی و صرب است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 20:552018-02-14فرهنگي

حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!


یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، فیلمسازان مستقل و جوان زیادی هم در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند، - اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند.

عصر ایران؛ نهال موسوی - در تمام جهان یکی از مهمترین راه های معرفی فیلمسازان جوان(علی الخصوص فیلم اولی) و مستقل حضور در جشنواره ها است، و در جشنواره های داخلی کشور خودشان این تمهید برای آنها مهیاتر است، تا خون جوانی به سینمای کشور تزریق شود.

در کشور خودمان هم این مهم مسبوق به سابقه است مانند آیدا پناهنده "ناهید" ، نیما جاویدی "ملبورن"، سعید روستایی"ابد و یک روز" ، محمد حسین مهدویان "ایستاده در غبار"، و.

در جشنواره فجر دوره 32 (سال 1392) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 19 فیلم است از میان آنها "ملبورن"، "چند متر مکعب عشق" و "سیزده" در جشنواره معتبر دنیا به نمایش در می آیند و جایزه ها می گیرند.

در همین دوره 22 فیلم برای بخش رقابت مستند انتخاب شده اند.

در جشنواره فجر 33 (سال 1393) تعداد فیلم های بخش نگاه نو(فیلم اولی) 11 فیلم است ولی بخش هنر و تجربه هم اضافه شده که در آنجا هم 12 فیلم به رقابت می پردازند، از هر دو بخش فیلمهای "احتمال باران اسیدی" ، "بدون مرز"، "جامه دران" ، "چهارشنبه 19 اردیبهشت" ، "در دنیای تو ساعت چند است" ، "روز مبادا" و "ناهید" مطرح شده و در جشنواره های جهانی می درخشند.

در همین سال 11 فیلم مستند حضور دارد که فیلمهای "آتلان" و "من می خواهم شاه بشم" نیازی به معرفی ندارند.

در جشنواره فجر 34 (سال 1394) یازده فیلم در بخش "نگاه نو" است و 11 فیلم در "هنر و تجربه" که از میان این 22 فیلم "ابد و یک روز" ، " ایستاده در غبار" ، "برادرم خسرو" ، "خانه ای در خیابان 41" ، "ممیرو" ، "یک شهروند کاملا معمولی" و "من" مورد توجه داخل و خارج قرار می گیرند.

11 فیلم مستند هم حضور دارد و "رویاهای دم صبح" یکی از درخشانترین مستندهای سالهای اخیر تقریبا جشنواره ای در دنیا باقی نگذاشت که در آن حضور نیابد.

در جشنواره فجر 35 (سال 1395) کمی قوانین تغییر کرد و فیلم اولی های انتخاب شده با بخش "سودای سیمرغ" همگی در یک بخش بودند و برای هنر و تجربه هم دو فیلم انتخاب شد.

اما در واقع هر دو فیلم هنر و تجربه هم فیلم اولی بودند و مجموعا 10 فیلم اولی داشتیم.

که در میان آنها "ائو(خانه)" ، " کوپال" ، "خوب، بد، جلف" و "ویلایی ها" مورد استقبال بیشتر قرار می گیرند.

در بخش مستند 11 فیلم همچنان به رقابت می پردازند.

"صفر تا سکو" ، "آوانتاژ" ، "رییس الوزراء" و "بزم رزم" مورد توجه قرار می گیرند.

حال می رسیم به امسال، جشنواره فجر 36 (سال 1396) که با استدلال ارتقا کیفیت و صرفه جویی اقتصادی و .

ناگهان تعداد فیلم های "نگاه نو"(فیلم اولی) از حداقل 10 فیلم به 3 فیلم کاهش پیدا کرد، بخش فیلم های "هنر و تجربه" حذف شد! و سهم سینمای مستند ایران فقط 2 فیلم بود.

از طرفی دیگر همه فیلمها یعنی 22 فیلم داستانی(با سه فیلم اولی)، 2 فیلم مستند و 1 فیلم انیمیشن همگی با هم داوری می شود!هیچ کس هم جوابگو نبود و نیست که چگونه می توان فیلم های "داستانی" ، "انیمیشن" و "مستند" را در یک بخش با هم داوری کرد؟ مثلا در بخش فیلمبرداری، مستندی مانند (زنانی با گوشواره های باروتی) که فیلمبردار در خط مقدم نبرد با داعش است اصلا قابل داوری با فیلم های داستانی است؟ یا برای انتخاب بهترین بازیگر انیمیشن و داستانی باید چه معیاری در نظر گرفت؟ در همه جشنواره های دنیا بخش داستانی بلند، بخش مستند و بخش سینمای انیمیشن از هم تفکیک شده و در هر بخش بهترین فیلم، کارگردانی و.

انتخاب می شود.

غیر از یکی، دو مورد استثنا - که به دلایل غیر سینمایی این اتفاق افتاده - معمولا وقتی جایزه می دهند جایزه ویژه هیئت داوران(یا دستاورد هنری) است که به انیمیشن یا مستند تعلق می گیرد یا جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران خواهد بود.

کار به جایی می رسد که آرزو کنیم ای کاش مدیران - جشنواره ما! - دوباره چرخ را اختراع می کردند، چون برای مرکب سینمای ایران به هیچ چرخی اعتقاد ندارند و راه حلشان فقط سینه خیز و عقب گرد است.

بخش نگاه نو(فیلم اولی ها) که یکی از شریان های اصلی ورود جوانان به سینماست تقریبا کامل حذف می شود و فقط 3 فیلم در کنار 18 فیلم دیگر قرار می گیرد، دیگر بخش مجزا ندارد، یعنی از 11 فیلم می شود 3 فیلم .

چرا؟بخش "هنر و تجربه" که فیلمسازان جوان و مستقل برای رهایی از بوروکراسی اداری ارشاد و انحصارطلبی صنفی بعضی از اصناف خانه سینما به آن پناه می آوردند، سالانه حدود 80 فیلم تولید می شود (تقریبا معادل تولیدات سینمای حرفه ای) که با هماهنگی شورای سیاست گذاری "گروه هنر وتجربه" حدود 10 فیلم برای رقابت انتخاب می شد، این روزنه امید را هم بستند، سال قبل به 2 فیلم رسید و امسال کاملا حذف می شود.

چرا؟ هر اندازه هم خوشبین باشیم نمی توان نادیده گرفتن فیلمسازان جوان و مستقل را در این دوره انکار کرد.

فیلمسازانی که از مناسبات قدرت و ثروت دور هستند، با هر بدبختی شده بودجه ای فراهم می کنند، تا فیلم بسازند و تنها جایی که می توانند آنرا عرضه کنند جشنواره فجر است تا بلکه از این راه فیلم شناخته شود و امکان مطرح شدن بدست آورد، و نهایتا زمینه ورود به عرصه سینمای حرفه ای باشد.

این ورود به جریان فیلمسازی حرفه ای نه فقط برای یک فیلمساز یا تهیه کننده بلکه برای گروه سینماگران همراه آنها هم صدق دارد، زیرا که این گروه جوان هم معمولا فقط با انگیزه و عشق سینما در این فیلم ها کار می کنند و درآمد مالی چندانی برای آنها ندارد، آنها هم می خواهند نتیجه زحماتشان دیده شود.

حال نتیجه تصمیمات مدیران جشنواره فجر:در جشنواره فجر امسال از بین 92 کاندید اعلام شده کسب سیمرغ بخشهای مختلف سهم فیلم اولی ها فقط 3 کاندید بوده: 1- رعنا امینی برای طراحی لباس"خجالت نکش" 2- رضا عطاران برای بازیگر نقش اول مرد "مصادره" و شبنم مقدمی برای بازیگر نقش اول زن "خجالت نکش" که هرکدام از این کاندیدها هم لیست بلندی از فعالیت در رشته خودشان دارند.

تنها اسم جوانی که در بین تمامی کاندیدها وجود دارد نوید پور فرج بازیگر فیلم "مغزهای کوچک زنگ زده" است، که در اولین فیلم سینمایی که بازی کرده کاندید هم شده است.

سه فیلم اولی که انتخاب شده است : "امیر" نیما اقلیما ، "خجالت نکش" مقصود جباری و "مصادره" مهران احمدی که نیما اقلیما تجربه اولش برای ورود به سینمای حرفه ایست ولی مهران احمدی و مقصود جباری اگرچه هر دو فیلم اولشان را ساخته اند اما سالهای سال است که در سینما مشغولند و موی سپید کرده اند.

(مهران احمدی، بازیگر معروف) و (مقصود جباری، فیلمنامه نویس "لیلی با من است" کمال تبریزی) به دو فیلم سینمای مستند هیچ جایزه ای نمی دهند.

تنها فیلم انیمیشن که آنهم از تولیدات جوانان سینمای انیمیشن است را کاملا نادیده می گیرند.

در جشنواره ها معمولا از حضور بازیگران کودک و خردسال در فیلم ها استقبال می کنند، با وجود بازیگران خردسال و کودک در فیلمهای "بمب، یک عاشقانه" ، "کامیون" ، "اتاق تاریک" و " کار کثیف" که همگی در نقش هایشان عالی ظاهر شده بودند، نه داوران و نه دبیر جشنواره هیچ توجهی نشان نداند، حتی دریغ از یک تقدیر ساده.

آینده سینمای ایران را همین جوانان فیلم اولی و مستقل خواهند ساخت و این رویکرد بی برنامه و خلق الساعه مدیران سازمان سینمایی و جشنواره فجر نشان داد که به حذف چه بخش مهمی از سینمای ایران دست زده اند و حاصل جشنواره فجر 36 سیلی از اعتراض، یأس و نامیدی این جوانان است.

یکی از دوستان فیلمساز از شبکه سه و دو تلویزیون شکایت به خدا می برد، قطعا فیلمسازان مستقل و جوان زیادی در این مملکت هستند که از دست مدیران سینمایی شکایت به خدا می برند اما هیچ تریبونی ندارند تا رسانه ای کنند و فقط در دل خود می سوزند و می سازند.

درست است که رییس سازمان سینمایی در نطق اختتامیه نوید برگزاری جشنواره ای جدید برای "فیلم اولی ها" داد اما با نگاه واقع بینانه تا کنون متاسفانه اقدامات دولت دوازدهم (دولت تدبیر و امید!) در زمینه سینما دور از تدبیر و نامید کننده است.


کلید واژه ها: فیلم - جشنواره - جشنواره فجر - مستند - انتخاب - جوان - کشور - شکایت - سینماگران - تلویزیون - جهان - پناهنده - شبکه سه - خیابان - قوانین - مدیران - جایزه - تزریق - نمایش - رسانه - باران - جوانی - موسوی - جهانی - قاتل - سعید - ساعت - شبکه - محمد

آخرین اخبار سرویس:
«ماندنی» روی صحنه جشنواره «میکرولیو»

سفر به سبک بازیگران زن مشهور هالیوود و مدل های معروف/تصاویر

استقبال برلینی ها از قصه زن ایرانی که نمی خواهد معمولی باشد

راه حل پیشنهادی وزیر نیرو برای مقابله با کم آبی /فیلم

10 اسفند آخرین مهلت نام نویسی فیلم های ایرانی در جشنواره جهانی فیلم فجر

برگزاری مراسم اختتامیه بخش تجلی اراده ملی جشنواره فجر

نمایش «چادر خاکی مادر»-اراک

کتاب هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد

آخرین مهلت ثبت نام فیلم های ایرانی در جشنواره جهانی فجر اعلام شد

نمایش تئاتر یک دقیقه برای نوجوانان

بازیگر زن هالیوود درگیر ماجرایی جاسوسی می شود+عکس

آغاز اکران فیلم های جشنواره بین المللی سینما حقیقت در اصفهان

از عکس «زن بی حس ظن» تا تحقق یک رویا در پاریس

اعتراف کارگردان یک فیلم توقیفی به شکست در برابر وزارت ارشاد/ عکس

لیلا حاتمی و مانی حقیقی پشت صحنه مراسم نمایش فیلم در برلین / عکس

تذکر قاضی سراج به شهرداری تهران

هدیه 70 میلیون ساله میترا حجار به برنامه دورهمی

«آن سوی ابرها» به اکران نوروزی هم نمی رسد

رونق اجرای عمومی تئاتر در چهارمحال و بختیاری

اولین جشنواره «روایت انقلاب» برگزار می شود

بازیگر سریال های مهران مدیری: کفگیر به ته دیگ خورده است

نمایشگاهی برای حمایت از قربانیان اسیدپاشی

فیلم های سینمایی و تلویزیونی جمعه 4 اسفند

اهدای طوبای زرین در اختتامیه «تجسمی فجر» به برترین های این عرصه هنری

رونق اجرای عمومی تئاتر در چهارمحال و بختیاری

بازیگر سریال های مهران مدیری: کفگیر به ته دیگ خورده است

«آن سوی ابرها» به اکران نوروزی هم نمی رسد/ اصغر فرهادی نشان داد چیزی به اسم فصل مُرده اکران نداریم

10 اسفند آخرین مهلت ثبت نام فیلم های ایرانی در جشنواره جهانی فیلم فجر

جایزه انجمن مدیران تولید سینم به کدام فیلم در جشنواره فیلم فجر رسید

امواج معلق اقیانوس زیر یک سقف! /تصاویر

افتتاحیه جشنواره سراسری بیت و حیران 16 اسفند ماه در سردشت

10 اسفند آخرین مهلت ثبت نام فیلم های ایرانی در جشنواره جهانی فیلم فجر/ 15 اسفند آخرین مهلت تحویل فیلم ها

واکنش کاربران به اظهارات لیلا حاتمی +تصاویر

بازیگرانی که برخلاف میلشان جراحی زیبایی می کنند

«آن سوی ابرها» چرا در نوروز اکران نمی شود؟

تعطیلی اجراهای تئاتر برای ایام فاطمیه در هفته ای که گذشت

ساخت انیمیشن آنجلینا جولی در بریتانیا

کنایه مهران مدیری به نمره 18 شهردار تهران به خود + فیلم

سریال شهرزاد در فصل سوم به پایان می رسد؟

لیلا حاتمی ،پریناز ایزدیار ،علی مصفا،در فرش قرمز جشنواره فیلم برلین+فیلم

وقتی مادر خانه نبود برادرم به سراغم می آمد!

هفته پایانی جشنواره تجسمی فجر و بازدید وزیر و مقامات فرهنگی از نمایشگاه

ساخت انیمیشن آنجلینا جولی در بریتانیا

واکنش خلبان پیشکسوت به حواشی سقوط هواپیما /فیلم

اعتراف عبدالرضا کاهانی به شکست در برابر وزارت ارشاد! +عکس

بازیگرانی که به اجبار جراحی زیبایی می کنند!

استقبال از "درساژ" در جشنواره برلین

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 96/12/03

جوایز جشنواره ای کیلویی چند است/در بازیگری به دنبال بصیرت و انسانیت می گردم+عکس

بازتاب اکران فیلم سینمایی "درساژ" در فستیوال برلین

بازیگر نمایش «کارد، ترنج، زلیخا: هر فعالیتی که منشا آن در دل آدمی باشد بی شک در دل می نشیند

«خداحافظ سالار» پرفروش نمایشگاه کتاب قم شد

آغاز به کار اولین جشنواره موسیقی جاز در عربستان سعودی+ تصاویر

استقبال از فیلم «درساژ» درجشنواره بین المللی برلین

خواننده مشهور رپ بازداشت شد؟

تصاویرآغاز پانزدهمین جشن تصویر سال

«آقا» به بازار کتاب آمد

اعتراف کارگردان به شکست در برابر وزارت ارشاد!/ عکس

عکسی از پشت صحنه مراسم نمایش فیلم خوک در برلین

45 افتتاحیه و 66 انتخاب جذاب برای گردش هنری در تهران

مهسا کاشف بازیگر سریال آنام + تصاویر

اشعار ارغوانی براتی پور منتشر شد

جلوه های ویژه جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد

آیا این «غنیمت» به تهران بازمی گردد؟

بیوگرافی و زندگینامه مهران مدیری و خوانواده اش

لیلا حاتمی و مانی حقیقی پشت صحنه مراسم نمایش فیلم در برلین

اعتراف کارگردان یک فیلم توقیفی به شکست در برابر وزارت ارشاد

بعد از چهل سال پیروزی انقلاب نتوانستیم در مقابل هالیوود سینمای معناگرا داشته باشیم

تصاویر | مجموعه شعر «سیاهی های زمین را خط نمی زنم» در لنگرود رونمایی شد

مجموعه خبری بخش 20 شبکه خاوران، 3 اسفند

آغاز به کار جشنواره منطقه ای سینمای جوان کاشان

دیگر خبری از هیزم و چراغ نفتی نیست /فیلم

قلب سیمرغ «وحید نصیریان» به پرواز در می آید

بررسی یک شاهکار ادبی عرفان اسلامی در دانشگاه مونتسر

حلقه ادبی پنجره این هفته در تهران

آخرین وضعیت ساخت فیلم سینمایی لانه زنبور/ احتمال اکران در نوروز 97

پیش بینی وضعیت جوی استان قزوین+فیلم

اظهارات تأمل برانگیز مهران مدیری درباره مشکلات محیط زیستی/هدیه 70 میلیون ساله میترا حجار به موزه دورهمی!

جشنواره ملی گل و گیاه در بابل

درگیری لیلا حاتمی و حسن معجونی در «خوک» +فیلم

ابراهیمی ترکمان در کنفرانس از خورشید تا پروین در باکو: شعر خیال انسان را به پرواز درمی آورد

برگزاری جشنواره تئاتر مردمی بچه های مسجد مازندران

مانی حقیقی و لیلا حاتمی در پشت صحنه مراسم نمایش فیلم در برلین

بخش "تجلی اراده ملی" جشنواره فیلم فجر در آبادان برگزیدگان خود را شناخت

در آستانه چهل و دومین شب شاعر ویژه ایرج قنبری به بی عادتی کاش عادت کنیم...

پایان جشنواره ملی عکس وحدت تربت جام با معرفی برگزیدگان

هدیه 70 میلیون ساله خانم بازیگر به موزه دورهمی!

توزیع جوی یارانه دار بین عشایر گرمسار و آرادان + فیلم

در گفت وگو با فارس زندگانی: خانواده دکتر ماهان هوای محیط زیست را دارد/ سریالی که با حیوانات سر و کار دارد

رقابت 120 قاری قرآن در جشنواره استانی قران و عترت در کهگیلویه

گردش در شایر با کیفیت بی نظیر

رقابت 120 قاری قرآن در جشنواره استانی قران و عترت در کهگیلویه

خداحافظی ترانه علیدوستی با سریال شهرزاد

لیلا حاتمی و آقای کارگردان در براین

پرواز بالگردها برای رسیدن به محل سقوط هواپیمای آسمان وجود ندارد (فیلم)

سونامی

بسته خبری برترین های هفته + فیلم

منوچهر اکبرلو در گفت وگو با فارس برنامه سازی محدود به دایره بسته ای شده/ در سایر روزهای سال هم از مناسبت ها یاد کنیم

سهیل صحرانورد نمایش «کارد، ترنج، زلیخا»

تدارک ویژه تلویزیون برای نوروز 97/هنوز خبری از کلاه قرمزی نیست/آنچه سینماگران از جشنواره فیلم فجر می گویند+عکس

حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!

حذف سینماگران جوان و مستقل از جشنواره فجر امسال/ آه از این قاتل اهلی!