مطالب مرتبط:
همایش ملی قانون اساسی و مشروطه در ایران
برگزاری همایش روان درمانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به سخنان روحانی در مورد اصل 59 قانون اساسی
انتقاد از اجرای قانون اساسی؟!
چرا رییس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 15:302018-02-14سياسي

برگزاری همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در تبریز


ایرنا - همایش ملی یکروزه قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران امروز چهارشنبه با حضور حقوقدانان و اساتید علوم سیاسی با محوریت قانون اساسی و حقوق و آزادی ها، - تفکیک قوا و مساله مردم سالاری در دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در سال 1283 شمسی به دنبال افزایش نارضایتی عمومی از ظلم و جور شاهان قاجاری و عوامل آنان، با تلاش علماء و روشنفکران زمینه برای انقلاب مشروطه فراهم شد.

جنبش مشروطه خواهی یا انقلاب مشروطیت مجموعه رویدادها و قیام هایی است که به امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه قاجار در 14 مرداد 1285 انجامید و تا دوره محمد علی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه ادامه یافت.

از ثمرات جنبش مشروطه می توان به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی کشور ایران اشاره کرد.

** استبداد و مشروطیتویژگی مشخص نظام سیاسی ایران در دوره قاجاریه استبداد بود؛ شاه به تنهایی قانون گذار، بالاترین مقام قضایی و فرمانده کل همه نیروهای مسلح بود.

او همچنین کسی بود که دستگاه دولتی را بدون حد و مرز و قید و شرط در اختیار گرفته، بر جان و مال همه مردم تسلط داشت.

شاه می توانست با تصمیم فردی قراردادهایی با کشورها و سرمایه داران خارجی منعقد کند، قدرت وی به اندازه ای بود که نه فقط مردم عادی، بلکه حی صدراعظم و شاهزادگان نیز رعایای او محسوب می شدند.

استقرار سلنطت ناصرالدین شاه و افزایش استبداد داخلی و پریشانی روزافزون اوضاع اجتماعی،عقب ماندگی جامعه و افزایش دست یازی های مداوم استعمارگران خارجی در ایران زمینه ساز نهضت مشروطه شد.

اینک پس از گذشت 111 سال از نهضت مشروطه، دانشگاه تبریز میزبان همایش ملی یک روزه در باب واکاوی جنبه های مختلف این نهضت تاریخی و درس گرفتن از آن برای آینده است.

** بازگشت به گذشته درخشانرییس انجمن علمی حقوق اساسی ایران در این همایش سخن گفتن از مشروطه ایرانی را به نوعی سخن گفتن از گذشته پرافتخار دانست و گفت: با تاسی از مشروطه و مطالبات آن دوره باید به گذشته درخشان بازگردیم.

دکتر علی اکبر گرجی با بیان اینکه رمز و رازهای فراوانی در مشروطه مشاهده می شود،افزود: فلسفه این نشست ها باخوانی رمز و رازها است.

وی با بیان اینکه افراد زیادی با هر نحله و گرایش هایی درباره تاریخ سخن می گویند،خاطر نشان کرد: همه این گفتمان ها به گشودن بال و پر ایرانیان خدمت می کنند.

گرجی با بیان اینکه مشروطیت یک پدیده کاملا تاریخی هم نیست، افزود: این گونه نیست که مشروطیت در یک برهه تاریخی به وقوع پیوسته و تمام شد؛ مشروطیت در هر زمانی و مکانی که امر سیاسی وجود داشته باشد ما با آن روبرو هستیم.

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: طبیعی است که مساله امر سیاسی نمی تواند از جامعه حذف شود، تا زمانی که پدیده قدرت سیاسی وجود دارد مساله مشروطه خواهی نیز یک مساله زنده است.

گرجی گفت: استمرار قانون اساسی و تداوم مشروطه از ویژگی های مردمسالاری معاصر است و ما در ذیل نظامی زندگی می کنیم که مدعی نظام جمهوری و اسلامی است.

وی با بیان اینکه در همه مردم سالاری ها مساله مشروطیت مساله معاصر است، افزود: بکارگیری ابزارهای گوناگون مهار، تعدیل قدرت و ساز و کارهای تفکیک قوا راه هایی برای جاودانگی دولت مشروطه است.

گرجی خاطرنشان کرد: انجمن حقوق اساسی ایران از زمان تاسیس، شعارش کوشش برای حقوقی سازی سیاست و تلاش برای تحلیل قانون مدارانه سیاست و پدیده های سیاسی در کشور است.

وی افزود: انجمن حقوق در طول کمتر از 2 سال 540 عضو از حقوقدان های عمومی را دور هم جمع کرده است که هدف اش بسط و گسترش گفتمان حقوقی است.

** نامحدود بودن قدرت منبعث از مشروطهرییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نامحدود بودن قدرت را یک اصل کلی دانست و گفت: نامحدود بودن قدرت منبعث از قانون اساسی مشروطه است.

اشرف بروجردی با بیان اینکه تثبیت اصل حاکمیت بر مبنای آرای عمومی است، افزود: البته در رژیم گذشته هم انتخابات برگزار می شد اما انتخاباتی که متکی بر آرای عمومی نبود.

وی مباحثی همچون عدالت اجتماعی، آزادی و استقلال را زاییده دوران مشروطه دانست و تاکید کرد: امروزه نیز باید حوزه حقوق خصوصی در بین دولت به رسمیت شناخته شود.

بروجردی اضافه کرد: امروز در موقعیتی قرار داریم که تصویری که در عرصه ملی و بین المللی از جامعه اسلامی ارایه می دهیم باید مطابق با نهاد فطری انسان و آزادی و حقیقت باشد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: اگر امروز می خواهیم بگوییم که حکومت فرهنگی داریم باید این امر را در ادبیات و قانونگذاری و مباحق قانونی هم لحاظ کنیم تا مردم احساس آرامش و طمانینه بکنند.

** مشروطیت، تجدید حیات ملی رییس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز نیز در این همایش با بیان اینکه در خصوص ابعاد تاریخی و سیاسی مشروطیت به صورت گسترده کار شده ولی توجه زیادی به ابعاد حقوقی آن نشده است، اظهار کرد: ویژگی این همایش ملی این است که ابعاد حقوقی مشروطیت را که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، مدنظر قرار می دهد.

دکتر رجب ایزدی افزود: معتقدم یکی از مظاهر مهم پیشرفت، تنظیم و تدوین روابط اجتماعی و سیاسی است که این اقدام از طریق حقوقی امکان پذیر است.

وی با اشاره به آغاز دوران مشروطیت در تبریز، خاطرنشان کرد: مشروطیت نهضت بزرگی است که در سال 1284 شمسی به عنوان نقطه عطف محسوب می شود و بعد از صدور فرمان مظفریه در 14 مرداد یک نوع تجدید حیات ملی بود.

ایزدی ادامه داد: بعد از جنگ های ایران و روس، ایرانیان، بخش دولتی، روشنفکران، علما و سیاسیون پی بردند که عقب مانده اند و باید تجدید حیات کنند.

وی با بیان اینکه مشروطیت یک حرکت عظیم و تجدید حیات ملی محسوب می شود، اظهار کرد: ما می خواهیم پیشرفت کرده و روابط اجتماعی خود را بر مبنای قانون تنظیم کنیم.

ایزدی گفت: ما هنوز دغدغه این را داریم که چگونه می توانیم یک ترکیب معتدل و متناسب از عناصر هویتی مشروطه ایرانی و نظریه دولت، اسلامیت، ضرورت نو شدن، ایرانیت را استفاده کنیم.

** ارسال 97 مقاله به دبیرخانه همایشدبیر علمی همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران ، از ارسال 97 مقاله از سراسر کشور به این همایش خبر داد و گفت: مقالات ارایه شده در همایش در قالب کتاب جمع آوری شده است.

محمد مظهری، محورهای همایش را مبانی اجتماعی و سیاسی قانون اساسی مشروطیت، اقتصاد سیاسی و حقوق عمومی اقتصادی مشروطه، تحلیل تاریخی قانون اساسی مشروطه و رهیافت های حقوق تطبیقی، قانون اساسی مشروطه و تنظیم قدرت و تفکیک قوا، قانون اساسی مشروطه حقوق و آزادی ها، حاکمیت قانون،مساله مردم سالاری و انجمن های محلی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه همایش در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود، افزود: در نوبت صبح ارایه سخنرانی است و در نوبت بعد از ظهر نیز چهار پنل علمی برگزار می شود.


کلید واژه ها: مشروطه - قانون اساسی - ایران - قانون - دانشگاه تبریز - همایش - تاریخ - افزایش - تاریخی - هایی - تبریز - سیاسی - دانشگاه - ناصرالدین شاه - انقلاب مشروطه - مظفرالدین شاه - مردم - درخشان - برگزار - ایرانی - حقوق - دولت - نیروهای مسلح - حکومت - ایرنا - حقوقدانان - چهارشنبه - پرافتخار - بالاترین - ایرانیان

آخرین اخبار سرویس:
طاهره لطفی خاچکی ,علی اصغر فیروزجاییان بررسی رابطه ضعف کنترل اجتماعی و بی نظمی اجتماعی و فیزیکی در میان شهروندان تهرانی

آیا فتوای اگر روزه دار تشنه شد می تواند آب بخورد و روزه او هم باطل نمی شود درست است؟

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به چه مجوزی در پرونده های قضایی دخالت می کنند ؟

مجری تلویزیون درگذشت + عکس

تصویر جعلی که این روزها به امام منتسب می کنند+سند

جدال اردوغان با 5 نامزد آنچه که باید درباره انتخابات سراسری 2018 ترکیه بدانید

شروط ادامه برجام با اروپا /اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود/اگر اروپایی ها تعلل کنند حق ایران برای آغاز فعالیت های هسته ای محفوظ است

گوینده پیشکسوت خبر مهمان «خندوانه» +عکس

سوم خرداد و واقعیت های ناگفته نبرد ما

این بازیکن روی اعصاب همه راه می رود

قلب مجری سرشناس امروز از حرکت ایستاد

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

عمل به معارف قرآن ، شرط اعتلا و عظمت جامعه اسلامی است/ جلسات تفسیر قرآن بر اساس سطوح مختلف در جامعه توسعه یابد

حکم متهمان پرونده کانال های تلگرامی صادر شد

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

اشتباهات اقتصادی دولت از نگاه حامیانش

دادن افطاری از بودجه دولتی ممنوع است

ابطحی: نظر مردم از اصلی ترین اصول اصلاحات است/صفایی فراهانی: دوران اصلاحات هنوز به نتیجه نرسیده بودیم به رای اکثریت احترام بگذاریم

برپایی نمایشگاه کتاب علوم قرآنی در گتوند گشایش یافت

یکشنبه؛ بررسی استیضاح «زنگنه» در کمیسیون انرژی مجلس

رهبری: اروپا تعلل کند، حق ایران برای آغاز فعالیت هسته ای محفوظ است

جدول | تجربه هایی برای رفتار مناسب در برابر آمریکا و برجام

ویژگی هایی که ثابت می کند شما مدیر به دنیا آمده اید

عکس خاطره انگیز «آشنا» از مردان روحانی

ضیافت افطار در حرم مطهر رضوی

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی مسئولان نظام مورخ دوم خردادماه 97 +فیلم

اختصاصی فارس/ شهادت جانشین یگان امداد خاش در حمله ناجوانمردانه افراد مسلح + عکس

نخست وزیر جدید ایتالیا منصوب شد

معامله جنجالی کمیته امداد و دانشگاه آزاد/ فروش ساختمان سوهانک به قیمت هزار میلیارد تومان

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 3 خرداد 97

شمخانی: واشنگتن جرات حمله به ایران را ندارد

شروط ادامه برجام با اروپا/ اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود/ راه جلوگیری از دشمنی امریکا، انعطاف و کوتاه آمدن نیست

پربازدیدترین اخبار چهارشنبه 2 خردادماه خبرگزاری فارس

در تاریخ ایران هیچ جنگ و نبردی به اندازه دفاع مقدس، متأثر از واقعه عاشورا نبوده است

شروط ادامه برجام با اروپا/ اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

دفاع ترامپ از اظهارات اش در مورد مهاجران

هواپیمای نظامی آمریکا سقوط کرد

مجری پیشکسوت تلویزیون درگذشت

گناهان دل انسان را از کار می اندازد

نخست وزیر جدید ایتالیا مامور تشکیل دولت شد

شما عموسامی یا عموتام!؟

مهلت چند هفته ای اروپا نباید به صدور بیانیه سیاسی منحصر شود

برنامه موشکی خط قرمز ماست نمی گذاریم دیگران تعیین تکلیف کنند

کیومرث پوراحمد: دوم خرداد 21 سال پیش بهترین دوران سیاسی ایران بود

اشتباه می کنید سردار!

اگر اروپا تضمین عینی ندهد تغییر روش می دهیم

مقتل خوانی مرحوم سیدمصطفی موسوی +فیلم

مردم آزمایش خود را به خوبی پس داده واز نظام حراست کرده اند

خودکشی با قرص دو خواهر دانشجو در کرمانشاه

خرمشهر پس از 36 سال

اولین حکم شهردار جدید تهران؛ قالیباف رفت

طی حکمی مهدی ایرانپوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر شد

پیداشدن کودک ربوده شده در مشهد/ تصاویر

مردم آزمایش خود را به خوبی پس داده واز نظام حراست کرده اند

علیرضا جزینی , منصور تقوی ,غلامعلی مالداری نحوه بهبود عملکرد سازمان های مردم نهاد در مبارزه با مواد مخدر

روایت رجایی از مجلس ترحیم استاد طباطبایی: «اقبال مردم، بهترین ملاک خوب بودن است»

پرونده مصادره دانشمندان ایران توسط ترکیه دوباره به جریان افتاد

توصیف شرمن از مذاکره کنندگان ایرانی

شروط رهبر انقلاب برای ادامه برجام با اروپا

اعلام شروط ایران برای پایبندی به برجام

رهبر معظم انقلاب شروط ایران برای ادامه برجام با اروپا را تبیین کردند

خلف وعده شهرداری در اجرای برنامه ها شهروندان رابدبین می کند

افتتاح نمایشگاه های سلطنتی در کاخ گلستان/تصاویر

از خدا می خواهم که بعد از شهادتم بدون جسم باشم

هم نشینی با کریمان را روزیم کن/ شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان+صوت

تکذیب ربودن هواپیمای اماراتی در آسمان ایران/ بازداشت یک مسافر در فرودگاه دبی

پخش تلاوت های مورد علاقه بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن در برنامه «تلاوت های درخواستی»

اعلام شروط جمهوری اسلامی ایران برای ادامه برجام با اروپا از سوی رهبر انقلاب

ولایتی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

اعلام شروط رهبر ایران برای ادامه برجام

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

پرداخت مطالبات معلمان حق التدریس آزاد ماهانه شده است

سال گذشته چند نفر نام خانودگی خود را تغییر دادند؟

روایت یک پزشک از رشوه دادن با کله پاچه

33 سال پیش در چنین روزی اخراج خبرنگار رویترز در ایران

مقام معظم رهبری: آمریکا مثل گربه معروف تام و جری، باز هم شکست خواهد خورد/ چند شرط برای ادامه برجام با اروپا (+جزییات)

سیل در لواسان / تصاویر

خرمشهر پس از 36 سال

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

حمایت از کالای ایرانی رونق بازار داخلی را بدنبال دارد

متهمان پرونده کانال های تلگرامی به یک تا 5 سال حبس محکوم شدند

ترتیل جزء 8 قرآن کریم با صدای کریم منصوری+دریافت

سوتی سریال تلویزیونی، همراه داشتن تلفن همراه در کلانتری!

شروط ادامه برجام با اروپا اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی شود

مقام معظم رهبری: آمریکا مثل گربه معروف تام و جری، باز هم شکست خواهد خورد/ چند شرط ایران برای ادامه برجام با اروپا

شرح دعای روز هشتم ماه رمضان

ممنوع الخروجی مجدد پرویز تناولی پس از محکومیت به استرداد شش مجسمه میلیون دلاری

دستگیری پزشک قلابی در ورامین

حفظ حرمت خانواده باید اساس جامعه اسلامی باشد

خصوصیات یک همسر خوب چیست؟

ولایتی درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

حمایت از کالای ایرانی رونق بازار داخلی را بدنبال دارد

رهبری حتی شخصیت های کتابم را می شناختند

جایزه بوکر بین المللی به «اولگا توگارزوگ» لهستانی رسید

فعالیت پارلمان مشورتی جوانان مه ولات آغاز شد

شکست آمریکا در صورت ادای وظایف مسئولان، قطعی است

تقابل جالب و تماشایی ریوالدو و دکو

شکست آمریکا در صورت ادای وظایف مسئولان، قطعی است

رهبر انقلاب: رییس جمهوری کنونی آمریکا هم سرنوشتی بهتر از اسلافش مانند بوش و نئوکان ها و ریگان نخواهد داشت و در تاریخ گم خواهد شد

دیدار مسئولان نظام با رهبر معظم انقلاب

برگزاری همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در تبریز

برگزاری همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در تبریز