مطالب مرتبط:
همایش ملی قانون اساسی و مشروطه در ایران
برگزاری همایش روان درمانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به سخنان روحانی در مورد اصل 59 قانون اساسی
انتقاد از اجرای قانون اساسی؟!
چرا رییس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 14:302018-02-14سياسي

برگزاری همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در تبریز


ایرنا - همایش ملی یکروزه قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران امروز چهارشنبه با حضور حقوقدانان و اساتید علوم سیاسی با محوریت قانون اساسی و حقوق و آزادی ها، - تفکیک قوا و مساله مردم سالاری در دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، در سال 1283 شمسی به دنبال افزایش نارضایتی عمومی از ظلم و جور شاهان قاجاری و عوامل آنان، با تلاش علماء و روشنفکران زمینه برای انقلاب مشروطه فراهم شد.

جنبش مشروطه خواهی یا انقلاب مشروطیت مجموعه رویدادها و قیام هایی است که به امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه قاجار در 14 مرداد 1285 انجامید و تا دوره محمد علی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه ادامه یافت.

از ثمرات جنبش مشروطه می توان به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی کشور ایران اشاره کرد.

** استبداد و مشروطیتویژگی مشخص نظام سیاسی ایران در دوره قاجاریه استبداد بود؛ شاه به تنهایی قانون گذار، بالاترین مقام قضایی و فرمانده کل همه نیروهای مسلح بود.

او همچنین کسی بود که دستگاه دولتی را بدون حد و مرز و قید و شرط در اختیار گرفته، بر جان و مال همه مردم تسلط داشت.

شاه می توانست با تصمیم فردی قراردادهایی با کشورها و سرمایه داران خارجی منعقد کند، قدرت وی به اندازه ای بود که نه فقط مردم عادی، بلکه حی صدراعظم و شاهزادگان نیز رعایای او محسوب می شدند.

استقرار سلنطت ناصرالدین شاه و افزایش استبداد داخلی و پریشانی روزافزون اوضاع اجتماعی،عقب ماندگی جامعه و افزایش دست یازی های مداوم استعمارگران خارجی در ایران زمینه ساز نهضت مشروطه شد.

اینک پس از گذشت 111 سال از نهضت مشروطه، دانشگاه تبریز میزبان همایش ملی یک روزه در باب واکاوی جنبه های مختلف این نهضت تاریخی و درس گرفتن از آن برای آینده است.

** بازگشت به گذشته درخشانرییس انجمن علمی حقوق اساسی ایران در این همایش سخن گفتن از مشروطه ایرانی را به نوعی سخن گفتن از گذشته پرافتخار دانست و گفت: با تاسی از مشروطه و مطالبات آن دوره باید به گذشته درخشان بازگردیم.

دکتر علی اکبر گرجی با بیان اینکه رمز و رازهای فراوانی در مشروطه مشاهده می شود،افزود: فلسفه این نشست ها باخوانی رمز و رازها است.

وی با بیان اینکه افراد زیادی با هر نحله و گرایش هایی درباره تاریخ سخن می گویند،خاطر نشان کرد: همه این گفتمان ها به گشودن بال و پر ایرانیان خدمت می کنند.

گرجی با بیان اینکه مشروطیت یک پدیده کاملا تاریخی هم نیست، افزود: این گونه نیست که مشروطیت در یک برهه تاریخی به وقوع پیوسته و تمام شد؛ مشروطیت در هر زمانی و مکانی که امر سیاسی وجود داشته باشد ما با آن روبرو هستیم.

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: طبیعی است که مساله امر سیاسی نمی تواند از جامعه حذف شود، تا زمانی که پدیده قدرت سیاسی وجود دارد مساله مشروطه خواهی نیز یک مساله زنده است.

گرجی گفت: استمرار قانون اساسی و تداوم مشروطه از ویژگی های مردمسالاری معاصر است و ما در ذیل نظامی زندگی می کنیم که مدعی نظام جمهوری و اسلامی است.

وی با بیان اینکه در همه مردم سالاری ها مساله مشروطیت مساله معاصر است، افزود: بکارگیری ابزارهای گوناگون مهار، تعدیل قدرت و ساز و کارهای تفکیک قوا راه هایی برای جاودانگی دولت مشروطه است.

گرجی خاطرنشان کرد: انجمن حقوق اساسی ایران از زمان تاسیس، شعارش کوشش برای حقوقی سازی سیاست و تلاش برای تحلیل قانون مدارانه سیاست و پدیده های سیاسی در کشور است.

وی افزود: انجمن حقوق در طول کمتر از 2 سال 540 عضو از حقوقدان های عمومی را دور هم جمع کرده است که هدف اش بسط و گسترش گفتمان حقوقی است.

** نامحدود بودن قدرت منبعث از مشروطهرییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نامحدود بودن قدرت را یک اصل کلی دانست و گفت: نامحدود بودن قدرت منبعث از قانون اساسی مشروطه است.

اشرف بروجردی با بیان اینکه تثبیت اصل حاکمیت بر مبنای آرای عمومی است، افزود: البته در رژیم گذشته هم انتخابات برگزار می شد اما انتخاباتی که متکی بر آرای عمومی نبود.

وی مباحثی همچون عدالت اجتماعی، آزادی و استقلال را زاییده دوران مشروطه دانست و تاکید کرد: امروزه نیز باید حوزه حقوق خصوصی در بین دولت به رسمیت شناخته شود.

بروجردی اضافه کرد: امروز در موقعیتی قرار داریم که تصویری که در عرصه ملی و بین المللی از جامعه اسلامی ارایه می دهیم باید مطابق با نهاد فطری انسان و آزادی و حقیقت باشد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: اگر امروز می خواهیم بگوییم که حکومت فرهنگی داریم باید این امر را در ادبیات و قانونگذاری و مباحق قانونی هم لحاظ کنیم تا مردم احساس آرامش و طمانینه بکنند.

** مشروطیت، تجدید حیات ملی رییس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز نیز در این همایش با بیان اینکه در خصوص ابعاد تاریخی و سیاسی مشروطیت به صورت گسترده کار شده ولی توجه زیادی به ابعاد حقوقی آن نشده است، اظهار کرد: ویژگی این همایش ملی این است که ابعاد حقوقی مشروطیت را که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، مدنظر قرار می دهد.

دکتر رجب ایزدی افزود: معتقدم یکی از مظاهر مهم پیشرفت، تنظیم و تدوین روابط اجتماعی و سیاسی است که این اقدام از طریق حقوقی امکان پذیر است.

وی با اشاره به آغاز دوران مشروطیت در تبریز، خاطرنشان کرد: مشروطیت نهضت بزرگی است که در سال 1284 شمسی به عنوان نقطه عطف محسوب می شود و بعد از صدور فرمان مظفریه در 14 مرداد یک نوع تجدید حیات ملی بود.

ایزدی ادامه داد: بعد از جنگ های ایران و روس، ایرانیان، بخش دولتی، روشنفکران، علما و سیاسیون پی بردند که عقب مانده اند و باید تجدید حیات کنند.

وی با بیان اینکه مشروطیت یک حرکت عظیم و تجدید حیات ملی محسوب می شود، اظهار کرد: ما می خواهیم پیشرفت کرده و روابط اجتماعی خود را بر مبنای قانون تنظیم کنیم.

ایزدی گفت: ما هنوز دغدغه این را داریم که چگونه می توانیم یک ترکیب معتدل و متناسب از عناصر هویتی مشروطه ایرانی و نظریه دولت، اسلامیت، ضرورت نو شدن، ایرانیت را استفاده کنیم.

** ارسال 97 مقاله به دبیرخانه همایشدبیر علمی همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران ، از ارسال 97 مقاله از سراسر کشور به این همایش خبر داد و گفت: مقالات ارایه شده در همایش در قالب کتاب جمع آوری شده است.

محمد مظهری، محورهای همایش را مبانی اجتماعی و سیاسی قانون اساسی مشروطیت، اقتصاد سیاسی و حقوق عمومی اقتصادی مشروطه، تحلیل تاریخی قانون اساسی مشروطه و رهیافت های حقوق تطبیقی، قانون اساسی مشروطه و تنظیم قدرت و تفکیک قوا، قانون اساسی مشروطه حقوق و آزادی ها، حاکمیت قانون،مساله مردم سالاری و انجمن های محلی اعلام کرد.

وی با بیان اینکه همایش در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود، افزود: در نوبت صبح ارایه سخنرانی است و در نوبت بعد از ظهر نیز چهار پنل علمی برگزار می شود.


کلید واژه ها: مشروطه - قانون اساسی - ایران - قانون - دانشگاه تبریز - همایش - تاریخ - افزایش - تاریخی - هایی - تبریز - سیاسی - دانشگاه - ناصرالدین شاه - انقلاب مشروطه - مظفرالدین شاه - مردم - درخشان - برگزار - ایرانی - حقوق - دولت - نیروهای مسلح - حکومت - ایرنا - حقوقدانان - چهارشنبه - پرافتخار - بالاترین - ایرانیان

آخرین اخبار سرویس:
نگذارید خاطرات رزمندگان از دست برود

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزرا

مراسم گرامیداشت شهید حدادیان فردا در امامزاده علی اکبر چیذر برگزار می شود

کارشناس مذهبی خطاب به برنامه سازان: نگذارید خاطرات رزمندگان از دست برود

مراسم یادبود جان باختگان پرواز تهران - یاسوج شنبه برگزار می شود

دزفول - نخستین جشنواره زمستانی مرکبات

نماینده مجلس: انتقال آب از تفکرات گروه کاووس سید امامی بود

سرانه کانون های فرهنگی مساجدخوزستان تا پایان سال پرداخت می شود

دانلود آهنگ جدید فریمن بنام حماقت نکن

دانلود آهنگ جدید میلاد فربد بنام آخرین خنده

کدام روحانیون از آیت الله جنتی بزرگ تر هستند؟ + ویدئو

بی تفاوتی به احمدی نژاد کارآمدترین روش است

یک رپر مشهور بازداشت شد/ رضا پیشرو کیست؟

وضعیت هواپیمای ATR72 چهار دقیقه قبل از سقوط

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر آلمریا اسپانیا آغاز شد

پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشته اید تا این اتفاق بیفتد؟/ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟

امام جمعه موقت اهواز: پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

غم انگیز ترین جشن تولد

حجت الاسلام طباطبایی: در بحث حجاب شاهد لجبازی بین برخی مردم و مجریان هستیم

فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار: مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

احمد خورشیدی آزاد: مدیرعامل هواپیمای آسمان به خاطر حمایت از اصلاح طلبان به این پست رسید؛ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟/ آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشه اید تا این اتفاق بیفتد؟

شرکت 100 هزار سرباز در طرح مهارت آموزی

مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

از سوی خانواده شهید و هیئت رایه العباس رزمندگان شمیرانات مراسم گرامیداشت شهید حدادیان فردا در امامزاده علی اکبر چیذر برگزار می شود

تا پایان سال یکصد هزار سرباز در طرح مهارت آموزی شرکت می کنند

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

نماینده مجلس: انتقال آب از تفکرات گروه کاووس سید امامی بود

ترامپ و همسرش در بیمارستان + عکس

کشف سلاح گرم از یک خانه در پاسداران

تصاویر/ همایش تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب و روحانیون استان قم

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

زهرا رهنورد بیرون از حصر +عکس

معلم ها دست به اسلحه شدند! +تصاویر

عمر ناوگان های هوایی

ایران توافق هسته ای را رعایت می کند

انتظار داریم هیاتی برای شناسایی عناصر نفوذی و دوتابعیتی ها تشکیل شود

فیلم/ دیدار دیروز دختر خردسال شهید بافنده با سردار قاسم سلیمانی

مدیریت زمان برای والدین پرمشغله

شیرین کاری جدید ترامپ در کنفرانس سالانه محافظه کاران + ویدئو

زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی بعد از 8 سال بیرون از حصر + عکس

زهرا رهنورد بیرون از حصر /عکس

اینم مدیریت هواپیمایی در ایران! +عکس

امکان تشییع جنازه جانباختگان هواپیما تا یک ماه دیگر وجود ندارد

خادمی امیر دریادار سیاری در حرم رضوی

شوخی ترامپ در مورد موهایش + ویدئو

نقص فنی یکی دیگر از پروازهای هواپیمای آسمان

استفاده حداکثری از فضای مجازی؛ راز توفیق بین المللیِ صدا و سیما

رحیمی:
 
 هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده ای درخصوص رفع حصر بیان نکرده است/ برداشتن حصر گامی مهم در تقویت اعتبار سیاسی کشور است

میزان افزایش حقوق ها کارمندان در سال آینده

سخن همکار : بازنشستگان قهرمان دوی ماراتن،بیاییم ازخط پایان این ماه عجیب وغریب بگذریم!!!

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزیران

حضور ترانه علیدوستی در مراسم ختم مادر زهرا رهنود

ساخت فرودگاه یاسوج از ابتدا کارشناسی شده نبود

گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان منتشر شد

از هوس های سیاسی خودشان حرف می زنند یا از چیزی خبر دارند؟/ اگر درست می گویند چرا به خواسته هایشان عمل نمی شود؟/ حاکمیتی که یک دهم این مطالب را از دیگران تحمل نکرده چگونه اینها را که از خط قرمزها عبور کرده اند تحمل می کند؟

بازداشت چند فعال محیط زیستی در سکوت خبری

درگیری های مذهبی در یکی از مدارس نایروبی در کنیا

کشف سلاح گرم از خانه تیمی اغتشاشگران پاسداران

چمدان مسافران در فرودگاه آتاتورک ماند!

لغو پروازهای شرکت آسمان از فرودگاه آبادان

معاون مجلس جمهوری آذربایجان : تهران و باکو نقش موثری در مقابله با افراطی گری دارند

سازمان برنامه و بودجه: به دنبال سرک کشیدن به حساب های مردم نیستیم

حضور زهرا رهنورد در منزل مادرش (عکس)

محفل انس با قرآن در شهر شهیدچمران برگزار شد + عکس

نمایندگان مجلس در امور اجرایی دخالت نکنند

سردار سلیمانی: برخی به بهانه های واهی درصدد "حذف سپاه" هستند

وظیفه رسانه ها شناساندن ظرفیت های جامعه اسلامی به مردم است

عملکرد ناجا مقابل دراویش بسیار هوشمندانه و مقتدرانه بود

تشییع پیکر دو شهید گمنام در دانشگاه فرهنگیان اصفهان

مسئولان با برهم زنندگان امنیت در حادثه اخیر برخورد اساسی کنند

هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده ای درخصوص رفع حصر بیان نکرده است/ برداشتن حصر گامی مهم در تقویت اعتبار سیاسی کشور است

درباره رفع حصر قول هایی داده شده است/ مردم دیگر فریب اقدامات احمدی نژاد را نمی خورند

دیدار فرمانده نیروی هوایی ارتش با خانواده «بایرامی» شهید نیروی انتظامی

دراویش صف شان را از اغتشاشگران جدا کنند/ بجای جمع آوری دستفروشان جایی برای آنها درنظر گرفته شود/ نباید به بهانه تبریز 2018 صندوق های کمیته امداد جمع آوری شود

عده ای هنرمندانه در پی اختلاف اندازی و مسئله سازی در کشور هستند/ مجموعه مشکلات، راه حل یک خطی ندارد

پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

حمله به امام جماعت مسجد شهر موره فرانسه

تهدیدات خارجی جای خود را به تهدیدات داخلی متوجه امنیت ملی داده است/ هدف دشمنان از اغتشاشات اخیر، ایجاد شکاف بین مردم و مسئولین بود

جزییات 6 ابهام فرمانداری به طرح جدید ترافیک

خلاصه آنچه که از بودجه 97 می دانیم +اینفوگرافیک

پنج باور غلط در مورد تنهایی

امام جمعه طبس درگذشت

جشنواره مرکبات در دزفول

نماینده مردم ماکو در مجلس: عملکرد ناجا مقابل دراویش بسیار هوشمندانه و مقتدرانه بود

عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

سه کلید طلایی که همه درها را باز می کند

11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

فرماندار کهگیلویه عنوان کرد عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

3 شرط جدید ترامپ برای باقی ماندن در برجام

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزرا

گروه ویژه اقدام مالی:تعلیق برنامه های تقابلی علیه ایران تمدید شد

حفوق وزرای دولت چقدر است؟

دشمن در فضای مجازی رفتار مجرمانه در کشور را عادی سازی می کند/ بانک مرکزی بر بی انضباطی اقتصادی بانک ها و موسسات مالی نظارت کند

بزرگترین قطعه ای که تاکنون از اجساد پیدا شده، بالاتنه بدن یک انسان است

حقوق 20 میلیون تومانی وزراء تکذیب شد

مدیر روابط عمومی شورای شهر رشت منصوب شد

انتشار قطعه ای اجتماعی تا پایان سال/ اثری برای یادگار امام

یادگار دوران دفاع مقدس: 11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

اعطای مجوز تاسیس موزه خصوصی باغ موزه گیاهان دارویی برکت

برگزاری همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در تبریز

برگزاری همایش ملی قانون اساسی و دولت مشروطه در تبریز