مطالب مرتبط:
شهرداری شیراز امسال خانه تکانی کتاب می کند
همایش فرصت های نوین تولید و اشتغال کشاورزی در بیرجند گشایش یافت
همایش فرصت های نوین تولید و اشتغال کشاورزی در بیرجند گشایش یافت
نمایشگاه پوشاک ایرانی-اسلامی در شهرکرد گشایش یافت
کمک جامعه جهانی می تواند ویرانی های به بار آمده توسط تروریست ها در عراق را ترمیم کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 14:302018-02-14سياسي

خانه صنعت و جامعه در دانشگاه شیراز گشایش یافت


ایرنا- مراسم افتتاح خانه صنعت و جامعه صبح چهارشنبه 25 بهمن به همت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شیراز در این مراسم با بیان اینکه تولید دانش باید در دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی رخ دهد، گفت: اشاعه دانش گریبان گیر دانشگاه ها شده است؛ درحالیکه اشاعه دانش باید توسط انجمن های علمی رخ دهد که لزوماً وابسته به دانشگاه نیستند؛ اما مبحث به کارگیری دانش با همکاری دانشگاه، برعهده جامعه و صنعت است.

سید محمد زبرجد افزود: متأسفانه باید بپذیریم اساس دانشگاه های ما برگرفته از کشور های غربی است و صنعت ما نیز بومی نیست و باید کاری کرد دانشگاه و صنعت یکدیگر را پیدا کنند.

وی با اشاره به افزایش تعداد فارغ التحصیلانی که نیازمند شغل هستند، گفت: جامعه و صنعت باید شرایط جذب فارغ التحصیلان را فراهم کند و مهم ترین راه آن آشتی صنعت و جامعه با دانشگاه است.

مدیر امور فناوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز نیز آنچه را دستمایه راه اندازی خانه صنعت و جامعه بوده، هم افزایی، تعامل و ایجاد ارتباط دانشگاه با صنعت خواند و بیان کرد: خانه صنعت و جامعه به جامعه دانش محور می اندیشد و اعتقاد دارد فصل مشترک جامعه و صنعت و دانشگاه نوآوری است.

سید فخر الدین افضلی دستیابی به مفهوم دانشگاه نسل سوم و چهارم را در گرو پیوند نوآوری و اقتصاد دانست.

وی لازمه توسعه استانی و ملی را اقتصاد دانش محور عنوان کرد و بیان داشت: نیاز های آینده باید بر اساس برنامه ریزی در اقتصاد دانش محور برآورده شود و مشکلات فعلی را نیز حل کند و فرایندها نیز بهینه سازی شود.

مدیر امور فناوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز از دو معضل عدم احساس نیاز در صنعت برای ارتباط با دانشگاه و نیز فقدان انگیزه در دانشگاه برای برقراری ارتباط با صنعت نام برد.

افضلی برتلاش های صورت گرفته به منظور فعالیت با کمترین بروکراسی اداری و بیشترین سهولت و نیز فعالیت همه بخش های دانشگاه در خانه صنعت و جامعه اشاره کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز شکل گیری این ساختار را برمبنای ایجاد اتاق فکر ترکیبی نخبگان صنایع و دانشگاه خواند که به صورت شناور فعالیت می کند.

وی اعلام کرد: از 700 نفر اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز، حدود 400 نفر با انتشار نخستین فراخوان به صورت داوطلبانه اعلام همکاری کرده اند که وظیفه جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی برای رفع نیاز های امروز و فردا با محوریت نیازهای استان را بر عهده دارند البته با حفظ منافع متقابل برای حفظ پایداری.

مدیر امور فناوری و طرح های کاربردی دانشگاه شیراز همچنین از امکان اختصاص دفتری برای همکاری سازمان ها و صنایع با دانشگاه درصورت ضرورت حضور و هدفمند بودن آن سخن گفت و اضافه کرد: حضور نمایندگان سازمان ها و نهادها در دانشگاه براساس شاخص های قابل ارزیابی صورت می گیرد؛ همچنین مشارکت کنندگان می توانند درصورتی که تمایل به حضور دائم در دانشگاه نداشته باشند، در میز پیشخوان و با یک نماینده در دانشگاه فعالیت کنند که فعالیت به صورت پیشخوان جنبه خیریه خواهد داشت.

وی به سهم دانشجویان در خانه صنعت و جامعه نیز اشاره کرد و گفت: دانشجویان می توانند در تعریف پروژه ها و نیز کارآفرینی و ایده آفرینی در بخش های مختلف دانشگاه و انجمن های علمی فعالیت کنند.

مشاور استاندار فارس در امور دانشگاه ها نیز با بیان اینکه با راه اندازی خانه صنعت و جامعه بخشی از رسالت دانشگاه در حوزه صنعت و توانمندسازی عملی می شود، گفت: شاخص توسعه یافتگی ثروت نیست، علم است و کشور های توسعه یافته بر دانش خود سرمایه گذاری کرده اند و امروز دانایی را باید در کارآفرینی، تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان دید.

آیت الله رزمجو گفت: قلب اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و اعتماد به دانشگاهیان و در عین حال برون زا بودن از رسالت های مهم خانه صنعت و جامعه است و این بدان معناست که باید با دنیا ارتباط برقرار کرد و آن ها که فکر می کردند کشور را می توان بدون تعامل با دنیا اداره کرد، در اشتباه بودند.

وی افزود: در قانون بودجه 97 نگاه به دانشگاهیان، چندان مثبت نبوده است و این موضوع در سفر اخیر رییس قوه مقننه، علی لاریجانی مطرح شد و قول تجدیدنظر در برنامه بودجه و بهبود نگاه به دانشگاه داده شده است.

همچنین مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس در این مراسم گفت: چشم امید مردم به خصوص بانوان به دانشگاه است و نشاط و انگیزه دختران برای ورود به دانشگاه نشان دهنده نیاز جامعه و فرصت هایی است که برای آن ها فراهم شده است.

سیده معصومه دستغیب بیان کرد: دخترانی که وارد فضای دانشگاه شده اند، اثبات کرده اند که بنای خانه نشینی ندارند این افراد مطالبات اجتماعی دارند و تمایل دارند بعد از اتمام تحصیلات نقشی در فضای کسب و کار داشته باشند.

وی افزود: از طریق خانه صنعت و جامعه می توان از ظرفیت بانوان تحصیل کرده و توانمند استفاده کرد زیرا بسیاری از آن ها از امکانات دانشگاه ها برای نزدیکی به صنایع اطلاع ندارند و درحال حاضر همه چیز به صورت سنتی در حال انجام است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس با تأکید بر اینکه دانشگاه های ما هنوز با دانشگاه نسل سوم فاصله دارد، اضافه کرد: آنچه در جامعه وجود دارد با آنچه مور دانتظار است، فرق دارد و جامعه مخاطب از امکانات موجود اطلاعات ندارد به ویژه در حوزه بانوان مخاطبان نتوانسته اند خود را به سرمایه گذاران و حامیان اصلی نزدیک کنند که این نکته ضرورت اطلاع رسانی درباره خانه صنعت و جامعه را تأیید می کند.

نماینده مؤسسه آموزشی تحقیقاتی صنایع دفاع در منطقه جنوب کشور نیز که از فعالان خانه صنعت و جامعه است، بیان کرد: حجم قابل توجه تعاملات صنعت و دانشگاه با بخش ملی در صنایع دفاعی رخ داده است و دانشگاه مورد توجه و هدف گذاری ماست.

مظفر والی افزود:طی 10 سال گذشته بالغ بر 15میلیارد تومان پروژه با همکاری دانشگاه اجرا شده است و در پی ایجاد چرخه آمادگی فناوری هستیم.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری وزارت دفاع با ایجاد 45 شرکت دانش بنیان صورت گرفته است گفت: 300 شرکت صنعتی پیشرو جذب کنندگان این ظرفیت هستند و این مجموعه با همکاری دانشگاه شیراز در 15 محور با هدف ایجاد شراکت راهبردی فعالیت می کند.

والی اعلام کرد: بنا بر توافق های صورت گرفته در سال آینده، 400 نفر از دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد می توانند با انجام پروژه تحقیقاتی از کسر خدمت سربازی برخوردار شوند؛ همچنین 50 پژوهانه رساله دکتری را حمایت می کنیم که منابع آن ازطریق همکاری وزارت علوم با وزارت دفاع تأمین خواهد شد.

دفتر خانه صنعت و جامعه واقع در ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز میزبان فعالان و همکاران حوزه صنعت و فعالیت های دانش بنیان است.

خبرنگار: سیده سمیرا متین نژاد ** انتشاردهنده: غلامرضا مالک زاده
کلید واژه ها: دانشگاه - صنعت - جامعه - شیراز - فناوری - فارغ التحصیلان - کاربردی - برنامه ریزی - خانه - اقتصاد - هیات علمی - نوآوری - برنامه - علمی - صورت - مراسم افتتاح - معاون - مراسم - افضلی - استان - چهارشنبه - عضو هیات - فراخوان - اطلاعات - نسل سوم - نخبگان - انگیزه - نخستین - برگزار - ساختار

آخرین اخبار سرویس:
حرم مطهر رضوی یکپارچه سیاه پوش و عزادار «مادر» است

بیرجند؛ به وقت شهدا/ گره خوردن شور فاطمی با شکوه حضور

در روز شهادت ام ابیها(س) حرم مطهر رضوی یکپارچه سیاه پوش و عزادار مادر است

شهادت 5 تن در آشوب شب گذشته خیابان پاسداران/ دستگیری بیش از 300 تن

رییس مرکز فوریت های پزشکی استان اصفهان: وضعیت جوی و توپوگرافی منطقه اجازه فرود بالگرد در محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج را نمی دهد

تازه ترین تصاویر از لاشه هواپیمای ای تی آر تهران-یاسوج

تاجرنیا: شروع اعتراضات دی ماه در جهت تضعیف دولت بود /جریان اصلاح طلب از نقد مردم مصون نیست

هشت شهید گمنام در خراسان شمالی تشییع شدند

تشییع و خاکسپاری هشت شهید گمنام دفاع مقدس در دزفول

تشییع شهدا در اججتماع عزادارن فاطمی در مشهد/1

تشییع نمادین بیش از 60 شهید گمنام و مدافع حرم در مشهد

استاندار کهگیلویه: انتقال اجساد جانباختگان سقوط هواپیما در کمترین زمان انجام می شود

عمر البشیر خطاب به امیر قطرخواستار توسعه روابط دوجانبه شد

پرهیز از نگاه سلیقه ای به پروژه ها

درخواست مدیرکل صداوسیمای دنا از مردم

مادر زهرا رهنورد درگذشت

فاصله محل برخورد هواپیما به کوه تا فرودگاه یاسوج + عکس

مقصرین اصلی اتوبوس جنایت و آشوب دراویش داعشی

تصویر دقیق از محل احتمالی سقوط هواپیمای ATR

شهیدی که روز پروازش به نام «روحانیت و دفاع مقدس» ثبت شد

تلاش برای انتقال اجساد به کهگیلویه و بویراحمد تا پیش از ورود سامانه بارشی

حمایت از استارتاپ ها اقدامی هوشمندانه است/از هر 100 کسب وکار جدید در کشور 17 مورد نوآورانه است

حضرت فاطمه(س) مظهر ساده زیستی و قناعت

مسایل سیاسی روز از علل کاهش آمار مطالعه است

مقامات دنیایی فاطمه(س) از زبان پیامبر اسلام(ص)

عزاداری شهادت حضرت فاطمه(س) در ارومیه

راستگو فرماندار جدید تبریز شد

رییس شورای عالی صلح افغانستان: صلح به معنای توافق است نه شکست طالبان

فضای استان اردبیل به بوی سه شهید دفاع مقدس عطرآگین شد

رییس سازمان هواپیمایی و استاندار کهکیلویه مطرح کردند بررسی جعبه سیاه هواپیما در حداقل زمان/ جبهه بارشی جدید ساعاتی دیگر وارد منطقه می شود

هوا برای سفر رییس جمهور مساعد نبود؛ افتتاح پروژه ها لنگ ماند

زندگی خبرنگار مناطق زلزله زده در چادر/ لزوم تهیه کانکس توسط مسؤولان نهادهای فرهنگی کرمانشاه

تحقق نظارت مردم بر مسؤولان از طریق شفاف‏ سازی فرآیندهای سیاست گذاری

برخی به نام کمک به زلزله زدگان حساب خود را پر کردند!/ حقیقت شهری فرو رفته در آب است نه خیالات فانتزی بی فایده!

سخنگوی وزارت کشور: فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند برکنار می شوند

ذوالنوری در گفت وگو با فارس: برخی ها با شارلاتانیسم سیاسی می خواهند از رسیدن پیام توفیقات دستگاه های اطلاعاتی به مردم بکاهند

موفقیت های ایران در صحنه های منطقه ای و بین المللی به برکت خون شهداست

فارس خیابان پاسداران بعد از آشوب دراویش اغتشاش گر

تشییع شهدای دفاع مقدس در فارس

خاکسپاری یک شهید گمنام دوران دفاع مقدس در حوزه عالمیه دیانی مشهد

رونمایی از درهای حرمین عسکریین در بندرعباس +غکس

سخنرانی انتخاباتی دبیرکل حزب الله درباره ائتلاف با جنبش امل

حضرت زهرا (س) در اوج موفقیت و پیروزی بوده اند

خلبان باشتی نخستین عکسبردار لاشه هواپیما

مراسم تشییع و تدفین شهدای گمنام در خرم آباد و چگنی

امکان فرود بالگرد در منطقه سقوط هواپیما وجود ندارد / تا دو ساعت دیگر تیم نفوذی به محل اجساد خواهد رسید

صالحی درگذشت جمعی از هموطنان در حادثه سقوط هواپیما را تسلیت گفت

اردوغان: عملیات شاخه زیتون را سرعت می بخشیم

تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی به دلایل نامعلوم

1200 خانواده آواره عراقی به دیالی برمی گردند

افتتاح بیمارستان 96 تختخوابی شهرستان قرچک در آینده نزدیک

عملیات نفسگیر در برف 3 متری کوهستان

تکذیب شایعه برکناری نجفی از سوی محسن هاشمی

سوگواره شمیم یاس،چشم به راه عزاداران فاطمی

فرقه گنابادی ها از چه زمانی ایجاد شد؟/دراویش چه اعتقادی دارند؟

برکناری فرماندارانی که در محل خدمت ساکن نیستند

متن کامل مصاحبه معاون اول رییس جمهور با روزنامه «فایننشال تایمز»

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در تاکسی ماکسیم در تهران

توضیحات سپاه درباره نحوه پیدا کردن لاشه هواپیمای تهران-یاسوج

تصویری از سنگ قبر ابراهیم یزدی بعد از تخریب

تکاوران نیروی زمینی تا 2 ساعت دیگر به محل سانحه هوایی دنا می رسند

راستگو فرماندار جدید تبریز شد

لزوم استفاده از ظرفیت انجمن های علمی/بین ایده تا تولید محصول با یک حلقه مفقوده مواجهیم

پیکر مطهر چهار شهید گمنام در غرق آباد و زاویه تشییع شد

تشییع شهدای گمنام

ستون پنجمی ها چه نقشی در شهادت آیت الله محلاتی و یارانش داشتند؟

مسئولان عدالت محوری را درکانون توجه ویژه قرار دهند

دو شهید گمنام در شهر خورموج بوشهر تشیع و خاکسپاری شد

اجتماع بزرگ عزاداران فاطمی در شهرستان دماوند برگزار شد

اصفهان؛ در ماتم و عزای ام ابیها سوگوار شد

صالحی درگذشت جمعی از هموطنان در حادثه سقوط هواپیما را تسلیت گفت

پیکر 3 شهید گمنام دفاع مقدس در بوستان والفجر تشییع و خاکسپاری شد+ تصاویر

ایران نقشه های آمریکا را در منطقه نقش بر آب کرد/ رژیم صهیونیستی علیه ایران دیوانگی کند با خاک یکسان می شود

وزارت کشور: فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند برکنار می شوند

ابعاد ولایتمداری و سیره نورانی حضرت زهرا(س) تبیین شود

انتشار پیام تسلیت نماینده ولی فقیه چهارمحال وبختیاری در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

ایستادگی در راه انقلاب؛ پیام شهدای گمنام

اجتماع عزاداران فاطمی در میدان هفت تیر

غزل به سوگ فاطمه نشست/ بی تو می میرد علی، برخیز، همراه علی!

محفل هفتگی آستان عبدالعظیم(ع) با تلاوت سه قاری ممتاز

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: وقتی زندگی سنگین و مجلل شود خط قرمزها رعایت نمی شود

اتوبوسی که شب گذشته ماموران ناجا را زیر گرفت+ عکس

لاشه هواپیمای آسمان پیدا شد + عکس و فیلم

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت فرزند آقای احمد توکلی

تلاش برای انتقال اجساد تا پیش از ورود سامانه بارشی

تئاتر تعزیه انسیه الحورا

آمادگی ایران برای اعطای بورسیه تحصیلی به داوطلبان و دانشجویان سوییسی

توصیه هایی برای جلوگیری از بیماری در سفر

روایتی از آشوب شب گذشته خیابان پاسداران /جان می دهند تا جان نگیرند

اقدامی هماهنگ توسط نیروهای مختلف نظامی و غیرنظامی برای یافتن لاشه هواپیما انجام شد

اجتماع عظیم عزاداران فاطمی در میدان هفت تیر تهران

فرماندارانی که در محل خدمت خود سکونت نداشته باشند، برکنار می شوند

رشت/تشییع شهید تفحص شده دوران دفاع مقدس

تشییع پیکر پاک شهیدان در کازرون و مرودشت

سنگ قبر مرحوم ابراهیم یزدی توسط عده ای ناشناس تخریب شد/ عکس

شهدا در بالاترین درجه کمال و حیات انسانی قرار دارند

پرواز مستقیم بین ایران و لهستان انجام شود

نمایش چندرسانه ای خاتون آب و آیینه

خدمت به مردم وظیفه همه مسؤولان است/ باید از اشرافی گری دوری کرد

تشییع پیکر 8 شهید گمنام دفاع مقدس در دزفول

خانه صنعت و جامعه در دانشگاه شیراز گشایش یافت

خانه صنعت و جامعه در دانشگاه شیراز گشایش یافت