مطالب مرتبط:
کمک همسایگان و جامعه جهانی می تواند ویرانی های به بار آمده توسط تروریست ها را ترمیم کند
کمک همسایگان و جامعه جهانی می تواند ویرانی های به بار آمده توسط تروریست ها را ترمیم کند
کمک جامعه جهانی می تواند ویرانی های به بار آمده توسط تروریست ها در عراق را ترمیم کند
پیشنهاد ترمیم حقوق کارگران در کنار افزایش سالانه حداقل دستمزدها
ترمیم حقوق کارگران در کنار افزایش سالانه حداقل دستمزدها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 12:132018-02-14پزشكي

ترمیم یک لبخند


شاید کمتر کسی گمان کند که یک بیماری خاموش مثل شکاف کام و لب، امکان تبدیل شدن به یک بحران اجتماعی را داشته باشد.

اما ماجرا این جاست که اگر با مشکلات درمان این بیماری آشنا شوید، - متوجه خواهید شد با فرآیند بسیار پیچیده ای روبه رو هستیم، چون بیمار مبتلا به شکاف کام و لب، فقط با یک پروسه درمانی سروکار ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز،شهروندنوشت: این بیماری با اختلالات و کم توانی های دیگر و گاهی سندرم هایی همراه است که هرکدام معضلی جداگانه محسوب می شوند و نیاز به کارشناسان مختلف و درواقع یک تیم پزشکی دارند؛ اختلال در تغذیه، تنفس، شنوایی، تکلم، دندان ها و مشکلات روحی و روانی.

اگر این بیماری در نخستین جراحی به درستی تحت درمان قرار نگیرد و پشتیبانی لازم تا سنین جوانی همراه بیمار نباشد، معضلی بزرگتر پیش رو خواهد بود.

در هر حال حاضر 100 هزار کودک ایرانی مبتلا به این بیماری هستند.

زمانی را فرض کنید که آنها به جوانی می رسند، وارد جامعه می شوند و به خاطر تفاوت در چهره دچار افسردگی و اختلالاتی نظیر ناسازگاری و انزوا می شوند، ضمن این که مشکل ازدواج را به خصوص در دختران مبتلا به این بیماری که تحت درمان مناسب و به موقع قرار نگرفته اند، باید به این جریان اضافه کنیم.

بنابراین دور از ذهن نیست که بگوییم در این گفت وگو بیش از آن که به یک بیماری پرداخته باشیم، به عوامل یک بحران پرداخته ایم؛ بحرانی که باید هرچه زودتر برای ریشه کن کردن آن آستین بالا زد.

در ابتدای بحث توضیح مختصری درباره بیماری شکاف کام و لب بدهید.

شکاف کام و لب در مراحل شکل گیری جنین در شکم مادر بروز می کند و به این شکل است که شکاف کام یا لب یا هر دو، به جهت اتصال ناقص دو طرف صورت اتفاق می افتد.

از هفته چهاردهم که مادر وارد چهارمین ماه بارداری می شود، در سونوگرافی می توان شکاف لب را تشخیص داد، اما شکاف کام تنها بعد از تولد قابل تشخیص است، به این شکل که نوزاد نمی تواند شیر بخورد و بخشی از شیر مادر از بینی او بیرون می ریزد.

تابه حال علل مختلفی را هم برای این بیماری شناسایی کرده اند.

درصدی از بیماران بر اثر عوامل وراثتی مبتلا می شوند و بسیاری از آنها به دلایل محیطی مثل مصرف سیگار، موادمخدر یا دارو در مادران باردار و قرار گرفتن مقابل اشعه هنگام عکسبرداری.

گویا شکاف لب در پسران بیشتر است و شکاف کام در دختران.

این آمار چقدر صحت دارد؟درباره شکاف لب درست است که اکثرا پسرها به این بیماری مبتلا می شوند، اما در دختران هم وجود دارد.

اما شکاف کام بیشتر در دختران شایع است، به نحوی که دوسوم بیماران شکاف کام را دخترها تشکیل می دهند.

البته چون ما آمار دقیقی از نظر شیوع بیماری و مسائل مرتبط با آن نداریم، نمی توانیم دقیقا تعیین کنیم که درحال حاضر چند درصد کودکان مبتلا به این بیماری هستند، اما به طور تقریبی می توانم بگویم از بین 75 میلیون نفر جمعیت ایران حدود 100 هزار کودک به این بیماری مبتلا هستند یا این که درمان شان نیاز به تکمیل دارد.

این درحالی است که مثلا در اروپا از هر 650 نوزاد، یک نوزاد و در آمریکا از هر 700 نوزاد، یک نوزاد مبتلا هستند.

عمل های جراحی برای درمان این بیماری چه زمانی باید انجام شود؟عمل شکاف لب 3 ماهگی انجام می شود؛ زمانی که وزن کودک به 5 کیلو و نیم رسیده باشد.

عمل شکاف کام هم در 9 ماهگی انجام می شود؛ وقتی وزن کودک به 9 تا 9 و نیم کیلو رسیده باشد.

البته عمل شکاف لب، بسته به وضعیت بیمار بین 3 تا 4 ماهگی و عمل شکاف کام بین 9 تا 12 ماهگی قابل تغییر است.

اما مسأله این جاست که این بیماری در اغلب موارد با ناهنجاری های دیگری همراه است.

مثلا یکی از اقدامات ضروری در روزهای نخست، مشاوره قلب است.

در کنار این مسأله باید سونوگرافی هم انجام شود، چون گاهی ناهنجاری های ادراری هم در این کودکان دیده می شود.

مسأله بعدی به معضل شنوایی این کودکان برمی گردد.

عفونت گوش میانی در کودکان دچار شکاف کام شایع است و خطری جدی برای شنوایی ایجاد می کند.

این مشکلات در نتیجه عملکرد ناقص بعضی از عضلات کام که شیپور استاش را باز می کند، عارض می شود.

شیپور استاش لوله کوچکی است که حلق را به گوش میانی مرتبط می سازد.

وقتی شیپور استاش به طور موثر باز نشود، فشار هوا در گوش میانی تنظیم نمی شود و شیر و ترشحات به راحتی وارد آن می شود، همین امر باعث می شود عفونی شده و کودک را مبتلا به تب و درد گوش و التهاب حاد گوش میانی می کند.

به دلیل وقوع مکرر این مشکل، کودکان مبتلا به شکاف کام باید در هفته های نخست تولد، تحت معاینه پزشک یا یک متخصص گوش و حلق و بینی قرار بگیرند.

عدم درمان این عفونت های مکرر، باعث ایجاد کم شنوایی می شود و در صورت ادامه یافتن مشکل، نقایص گفتار و زبان جدی را به دنبال خواهد داشت.

به همین دلیل، انجام آزمون های شنوایی به صورت دوره ای و منظم، هر 6 ماه یک بار از طفولیت تا 12سالگی توسط شنوایی سنج ضروری است.

البته تحقیقات نشان می دهد نوزادانی که باوجود مشکلات بسیار، با شیر مادر تغذیه شده اند، دوره های کمتری از عفونت گوش میانی را نسبت به آنهایی که با شیشه شیر تغذیه شده اند، تجربه کرده اند.

اما در هر حال به متخصص گوش و حلق و بینی هم در این بیماری نیاز است که خب هزینه را بالاتر می برد.

ناهنجاری های دیگری که به همراه شکاف کام ممکن است برای کودک پیش بیاید، سندرم هایی است که احتمال آن برای کودک وجود دارد.

ما در کل 35 سندرم شایع داریم و به همین دلیل لازم است کودک تحت مراقبت یک متخصص ژنتیک هم باشد.

در بعضی کودکان مبتلا به شکاف کام، با سندرم استیکلر مواجه می شویم که به ناهنجاری در چشم می انجامد.

در این مرحله نیاز به متخصص چشم و مراقبت های ویژه چشم پزشک است، چون ممکن است شبکیه چشم آسیب دیده و دچار پارگی شده باشد، به همین دلیل بیمار باید تحت معاینه قرار بگیرد تا از خطر آسیب در بینایی یا حتی نابینایی جلوگیری شده و اگر شبکیه دچار پارگی شده بود، ترمیم شود.

در کنار این مراقبت ها باید جلساتی برای خانواده این کودکان هم ترتیب داده شود و به آنها آموزش بدهند که چطور شنوایی کودک را امتحان کنند.

درواقع در این جلسات به والدین می گویند که به اصطلاح مداخله زودرس در گفتار کنند.

چنین جلساتی درحال حاضر هر فصل یک کلاس در دانشکده توان بخشی اصفهان از ساعت 8 صبح تا یک بعدازظهر انجام می شود که هزینه آن را خیریه متقبل شده است.

در این جلسات به والدین آموزش می دهند چطور رفتار کنند تا کودک کم کم به گفتار طبیعی برسد.

در مجموع هزینه این مسائلی که گفتید بسیار بالاتر از حدی است که خیلی از خانواده ها توان پرداختش را داشته باشند، چون این بیماری نه تنها به معالجه اولیه احتیاج دارد که بعد از آن هم به مراقبت های مکرر نیاز دارد، طوری که بیمار باید تا سال های بعد با پزشکان و متخصصان مختلف در ارتباط باشد.

معضل از جایی شروع می شود که نوزاد در بدو تولد قادر به مک زدن شیر مادر نیست، چراکه برای مک زدن نمی تواند فشار منفی ایجاد کند و شیر را مک بزند.

در این وضعیت مادر می بیند که نوزادش نیاز به شیر دارد، اما نمی تواند از شیر او تعذیه کند و بشدت دچار اضطراب می شود.

درعین حال نوزاد هم گرسنه می ماند.

با شیشه شیر معمولی هم نمی شود به نوزاد مبتلا به این بیماری شیر داد، چون ممکن است شیر وارد ریه شود.

در هر حال حاضر تنها راه چاره استفاده از شیشه شیرهای مخصوص این بیماران است یا باید از شیشه شیر هابرمن استفاده کنند یا شیشه های ژاپنی اسکوزینگ که قیمت آنها حدود 300 هزار تومان است.

متاسفانه اکثر مبتلایان به این بیماری جزو خانواده های ضعیف و متوسط هستند و قادر به خرید چنین شیشه شیرهایی نیستند.

فرض بفرمایید اگر قرار باشد تا موقع درمان اولیه یعنی 9ماهگی، یک خانواده دو عدد از این شیشه ها را تهیه کند، باید مبلغی حدود 600 هزار تومان هزینه کند که خب غالبا توان پرداخت چنین مبلغی را ندارد.

در استفاده از شیردوش ها هم همین معضل وجود دارد.

برای نوزادان مبتلا به شکاف کام و لب نمی شود از شیردوش های معمولی استفاده کرد.

ما درحال حاضر برای بیمارستان چنین شیردوش هایی تهیه کرده ایم که مبلغ آن حدود 8میلیون تومان است و طبیعتا شمار کثیری از خانواده ها قادر به تامین چنین هزینه هنگفتی نیستند، برای همین ناچار می شوند سراغ شیرخشک بروند که باعث می شود نوزاد در بدو تولد از شیر مادر محروم شود.

در کنار این مسأله باید توجه داشت اگر برای درمان این بیماری قدمی بزرگی برداشته نشود، قابلیت این را دارد که تبدیل به یک معضل اجتماعی بشود.

به عنوان مثال دختری که به شکاف لب دچار می شود، اگر درمان نشود و تحت مراقبت های ویژه قرار نگیرد، مشکلات زیادی در انتظارش خواهد بود.

یکی از مشکلات، مشکلات گفتاری است که نمی تواند منظورش را بیان کند.

بعدها به خاطر نقص در چهره، در ازدواج هم موفق نخواهد بود، در آینده هم فرصت های شغلی را به خاطر این مشکل ممکن است از دست بدهد.

بنابراین دقت بفرمایید که این بیماری به خصوص در نوزادان دختر، قابلیت تبدیل شدن به یک معضل اجتماعی را دارد.

این مشکل گفتاری که اشاره کردید، در تمام بیماران شکاف کام و لب وجود دارد؟ تا سال 84 اکثر بیمارها، بعد از عمل جراحی با مشکل گفتاری مواجه می شدند؛ به این شکل که تودماغی صحبت می کردند.

در آن سال ما پیگیر کنفرانس های خارج از کشور بودیم و فهمیدیم عمل شکاف کام و لب در دنیا به روش نوینی درحال انجام است.

کسی که مبتکر این روش نوین بود، فردی است به نام برایان سامرلد که استرالیایی و ساکن لندن است.

او با روش جراحی میکروسکوپی در سال 2000، یعنی 14 سال پیش توانسته بود به موفقیت های زیادی در این زمینه دست پیدا کند، به همین دلیل در سال 86 از ایشان درخواست کردیم تا به ایران سفر کند.

از آن سال به بعد، دکتر سامرلد 11 ماه در ایران بودند و به آموزش جراحان ایرانی اقدام کردند.

در بیمارستان امام حسین(ع) سالانه 750 بیمار شکاف کام و لب تحت عمل جراحی قرار می گیرند و در بیمارستان الزهرا(س)، 400 بیمار.

نتایج به دست آمده نشان می دهد عمل ها با آموزش های جدید و کارگاه هایی که برگزار کردیم، روی 1000 بیمار نتیجه بخش بوده و امیدواریم با تجربه بیشتر به تعداد عمل های موفقیت آمیز افزوده شود.

درواقع حضور دکتر سامرلد در ایران بسیار موفقیت آمیز بود.

ایشان دو بار به شیراز سفر و با جراحان آن جا همکاری کردند و به آنها آموزش دادند.

خود بنده هم تا به حال 10 سفر به شیراز داشته ام و در عمل ها به جراحان آن جا کمک کرده ام تا بتوانیم هرچه سریع تر در این زمینه به نتایج مطلوب برسیم.

دکتر سامرلد در تهران، در بیمارستان حضرت فاطمه(س) هم کارگاه های عملی داشتند.

با این مسائلی که ذکر می کنید درواقع می شود اشاره ای هم به مشکلات جراحان در این زمینه کرد، چون قطعا باید دوره های ویژه ای دیده باشند و احتمالا با عمل جراحی ساده ای طرف نیستند.

یکی از شعارهای مرسوم بین جراحان این است که بهتر است عمل دیر انجام شود تا این که بد انجام شود ، به خصوص درباره بیماران شکاف کام و لب، مسأله این جاست که اگر نخستین عمل، درست صورت نگیرد، امکان معالجه دوباره از دست می رود، به همین دلیل باید دقت داشت که جراحی در این حوزه نمی تواند به صورت تفریحی یا گذری انجام شود و جراحان باید کاملا تخصصی، وقت خود را تنها به این عمل اختصاص دهند، چراکه اگر کسی در این زمینه تخصص پیدا نکرده باشد، نمی تواند عضلات کام را تشخیص دهد و همین امر منجر به عدم موفقیت در عمل می شود.

در این بین باید توجه داشت مدت زمان عمل جراحی در این بیماری، تقریبا چیزی حدود 3 تا 4 ساعت طول می کشد و ما نیاز به متخصص بیهوشی نوزاد هم داریم، چون نمی توانیم از متخصص بیهوشی عادی استفاده کنیم، چراکه بیمار نوزاد است و نیاز به تخصص و مراقبت شدید دارد.

ضمن این که مخاطرات این عمل بسیار بالاست و اگر نخستین عمل جراحی، بد انجام شود، بیمار دیگر نمی تواند بهبودی کامل به دست بیاورد.

البته باید در نظر داشت کسانی که وارد این کار می شوند، باید عاشقانه کار کنند و فقط به انگیزه پول نیایند، اما حق الزحمه جراحان بنا به کاری که در این عمل انجام می دهند، پایین است.

یعنی از یک طرف حق الزحمه جراحان برای عمل پایین است و از طرف دیگر هزینه ای که والدین بیمار باید برای این عمل بپردازند، چون همان طور که اشاره کردید به یک دوره درمان چند ساله احتیاج است تا بیمار از ناهنجاری های مختلف نجات پیدا کند.

اگر بخواهم خلاصه ای از کل مباحث بگویم به این شکل است؛ عمل شکاف کام در 9 ماهگی انجام می شود که مرحله نخست درمان این بیماری به شمار می رود.

در مرحله دوم گفتاردرمان وارد می شود؛ یعنی از 18ماهگی تا 4سالگی.

اگر گفتار بیمار با مشکلی مواجه نبود که هیچ، اما اگر کام کوتاه بود، باید اصلاح عضلات کام صورت بگیرد و نیاز به عمل جراحی دوباره خواهد بود.

در همین زمان، از 2سالگی، همکاران دندانپزشک هم وارد می شوند تا اگر بیمار احیانا با تخریب دندان، خرابی دندان یا عفونت در این ناحیه مواجه است، اقدامات لازم را انجام دهند.

ضمن این که کودکان شکاف در لثه، از 6 تا 8سالگی نیاز به ارتودونسی دارند.

در 9سالگی، جراح فک و پلاستیک هم وارد عمل می شوند و با قرار دادن استخوان دنده یا لگن در فک، به روند اصلاح کامل بیمار کمک می کنند.

در این دوره کودک وارد بیش دبستانی و دبستان شده و با مشکلات روحی مواجه می شود، چون شکل ظاهری او با مابقی بچه ها تفاوت دارد و باید همکار روانپزشک هم به تیم اضافه شود.

به همین ترتیب تا 16سالگی که رشد صورت تمام می شود، انواع متخصصان باید بیمار را تحت مراقبت قرار دهند.

در این سن بینی بیمار هم ممکن است با مشکلاتی مواجه شده باشد و طول، غضروف و سوراخ های بینی احتیاج به ترمیم داشته باشند.

عمل شکاف لب هم در 3ماهگی انجام می شود و بیمار باید تا دوران بلوغ تحت درمان باشد.

در این بیماری ما 10 مرحله کار داریم و 15 رشته تخصصی باید با هم همکاری داشته باشند تا یک بیمار سلامت کامل خود را پیدا کند.

با تمام این احوال دولت باید خیلی بیشتر از این برای درمان این بیماری هزینه کند، یعنی درست است که کار خیریه، کاری بسیار انسانی و شریفی است، اما این دلیل نمی شود که بیماران منتظر کمک های خیریه باشند.

خوشبختانه در دولت آقای روحانی با طرح تحول نظام سلامت، 97 درصد روستاییان تحت پوشش قرار گرفتند، اما مسأله مهم عمل ها و مراقبت های بعدی از بیمار است.

البته خیریه ای هم که در اصفهان به منظور پوشش بیماران شکاف کام و لب وجود دارد، بسیار موثر بوده، یعنی بعد از عمل تلاش می کند چتر مراقبتی و مراحل بعدی را که بیمار باید مدام با پزشکان همکاری کند، تقبل کند.

در کنار کمک به هزینه درمان، در زمینه اقدامات آموزشی هم خیریه فعال بوده، البته باید دقت داشت عمل شکاف کام و لب اگر در زمان و در جای مناسب انجام شود، اما چتر مراقبتی آن ادامه نداشته باشد، نتیجه بخش نخواهد بود.

ضمن این که مشکلات این بیماران به همین مسائلی که گفتم ختم نمی شود.

مثلا بیماری ام اس به عنوان بیماری خاص معرفی شده و داروهای گران قیمتی هم دارد.

به همین جهت شرکت های دارویی وارد عمل شده و بیماران توانسته اند از مزایای مختلف و تبلیغاتی که در این زمینه می شود، استفاده کنند، اما در بیماری شکاف کام و لب چون دارویی مصرف نمی شود و همه چیز به هنر دست جراح برمی گردد، شرکت های دارویی هم انگیزه ای برای ورود به این زمینه ندارند.

ما در ایران 20 هزار بیمار مبتلا به ام اس داریم درحالی که 100 هزار نفر مبتلا به بیماری شکاف کام و لب هستند و این خطر تا بزرگسالی و سنین بعدی کودک همچنان ادامه دارد.

در مجموع 130 ناهنجار در کودکان داریم که 35 فقره از آنها شایع است، برای همین باید نهضتی به منظور آموزش و آشناکردن خانواده ها با این بیماری راه بیفتد.


کلید واژه ها: بیمار - بیماری - شکاف - دختران - درمان - اختلال - اختلالات - مادر - بحران - بیماران - مادران باردار - مشکل - باردار - مشکلات - عوامل وراثتی - هفته چهاردهم - همراه بیمار - مشکلات روحی - جوانی - تشخیص - همراه - آمار - موادمخدر - درست - بارداری - اجتماعی - افسردگی - نخستین - ایرانی - ازدواج

آخرین اخبار سرویس:
بهترین درمان های طبیعی برای نقرس چیست؟

عینک ،ساده ترین و امن ترین راه اصلاح عیوب انکساری چشم

اعمال جراحی که اشتباهی انجام می شوند...

وضعیت بحرانی اورژانس ها در پذیرش مصدومان ترافیکی

تاثیر محصولات آرایشی و بهداشتی بر تشدید آلودگی هوا

ابداع پارچه ای که نور لیزر را به پوست می رساند

آموزش اساس کنترل دیابت است نقش سازمان های مردم نهاد در کاهش هزینه های بیماری دیابت

هشدار یونیسف درباره آمار بالای مرگ و میر نوزدان در جهان

ارسال 150 مقاله تخصصی به دهمین کنگره "سکته مغزی" ایران

دیدنی هایی از جزایر وحشی اروپا

بهترین و بدترین غذاها قبل از خواب شبانه را بشناسید

وضعیت بحرانی اورژانس ها در پذیرش مصدومان ترافیکی

مسئول بخش آندرولوژی پژوهشکده طب تولید مثل مطرح کرد بلوغ زودرس، پیش نشانه ای از ابتلا به تومور بیضه

میوه ای که جوانتان می کند

متخصصان مغز و اعصاب وارد مرحله درمان حاد بیماران نمی شوند

قبل از خوردن این بستنی باید فکر همه چیز را بکنید!

عمل های جراحی که اشتباهی انجام می شوند

به این مادر بی سرپرست مبتلا به سرطان سینه کمک کنیم/ 2 دختر عقد کرده نیازمند جهیزیه دارد

متخصصان مغز و اعصاب وارد مرحله درمان حاد بیماران نمی شوند

ملاقات با بیماران مشکوک به آنفلوانزا ممنوع است/ مردم از تماس مستقیم با پرندگان جدا خودداری کنند

چطور مصرف لبنیات بر افزایش قد کودک تاثیر می گذارد؟

درمان های پیشرفته برای بیماران سکته مغزی نیازمند گسترش ارتباطات بین المللی

روش مرتب کردن ناخن های آقایان

رادیوتراپی حین جراحی نیاز بیماران سرطانی به پرتودرمانی راکاهش می دهد

برنامه پزشک خانواده متحول می شود/ابلاغ مدل جدید از سال آینده

هشدار فوق تخصص ریه بیمارستان اهواز درباره عواقب تداوم آلودگی هوا

تاثیر بی نظیر موسیقی بر افزایش سطح انرژی و رفع خستگی

هشدار فوق تخصص ریه بیمارستان اهواز درباره عواقب تداوم آلودگی هوا

هراس از بارداری و زایمان را بشناسیم

اعمال جراحی که اشتباهی انجام می شوند...

اعمال جراحی که اشتباهی انجام می شوند

اکراه مردان در پذیرش مشکلات سلامت روان

درمان های پیشرفته سکته مغزی نیازمند گسترش ارتباطات بین المللی است

درآمد حاصل از افزایش مالیات بر سیگار به جیب کدام نهادها می رود؟

رییس انجمن سکته مغزی ایران عنوان کرد عوامل مؤثر در درمان پیشرفته بیماران دچار سکته مغزی

هشدار فوق تخصص ریه بیمارستان اهواز درباره عواقب تداوم آلودگی هوا

سویه جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان H5N6 انسان را هم درگیر می کند

آب سیاه را با تغذیه مناسب به زانو درآورید

طرز ساخت جرم گیرهای طبیعی برای خانه تکانی

ترمیم زخم با تلفیق روش های نوین و سنتی

عرضه قرص برنج باید محدود شود

8 مخاطره جدی پزشکی که مردان نباید نادیده بگیرند

هشدار درباره عواقب تداوم آلودگی هوای اهواز

آیا مردان هم یائسه می شوند؟

نوشداروی انسان، زهر طبیعت

هپاتیت در کمین علائم سرماخوردگی های ساده را دست کم نگیریم

بازگشت عاشقانه های سرزمین عزیزمان ایران

جملاتی که فقط فرزندان اول می شنوند

مصرف زیاد این گیاه باعث فلجی می شود

کمربند چهل تکه

بیماران مبتلا به آلزایمر را با این روش آرام کنید

یکی از چالش های حوزه سلامت

جرم گیرهای طبیعی برای خانه تکانی

سویه جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان H5N6 انسان را هم درگیر می کند

زنان معتاد دیرتر به ترک اقدام می کنند/ سرعت تغییر مخدر مصرفی در بانوان بیشتر از مردان است

هپاتیت در کمین/علائم سرماخوردگی های ساده را دست کم نگیریم

اعمال جراحی که اشتباهی انجام می شوند...

آینده سلامت معنوی در ایران

درمان جوش های روی پیشانی

11 مزیت تغذیه با شیر مادر برای نوزاد و مادر

روابط اجتماعی؛ رکنی مهم برای زندگی سالم

آیا اندازه مغز افراد با هوش آنها ارتباط دارد؟

11 ماده غذایی خطرناک و مرگ آور را بشناسید!

جلوگیری از آسیب به ریه در خانه تکانی

اولین گام در سلامت مردان

فواید شگفت انگیز خرمای سیاه

پیش بینی خطر حمله قلبی با کمک هوش مصنوعی

رسالت خطیر دامپزشکی در تامین امنیت و سلامت غذایی مردم

سخنگوی سازمان اورژانس کشور مطرح کرد احتمال سرمازدگی تیم های امدادی در محل لاشه هواپیما

برای کوچک کردن شکم در عرض یک هفته، 7 گام ساده را فراموش نکنید

گلوکوم را با تغذیه مناسب به زانو درآورید

پایگاه خبری یافته: دسته گلی که دانشگاه علوم پزشکی به آب داد

این گروه از افراد هرگر آدامس نجوند!

تربیت متخصصین طب ایرانی در 18 دانشگاه علوم پزشکی کشور

مهمترین امتحان کلیدی همه انسان ها

مسواک بزنید تا سرطان نگیرید

این بیماران هرگز آدامس نجوند!

تزریق نخستین داروی بومی سازی شده سرطان در شیراز

شب ها وای فای را خاموش کنید

متخصصان پزشکی خانواده، برنامه پزشک خانواده را متحول کنند

بیماران مبتلا به آلزایمر با ماساژ سر و صورت آرام می شوند

خوردن این میوه ها در فصل زمستان ممنوع

رسالت خطیر دامپزشکی در تامین امنیت و سلامت غذایی مردم

تقویت سلامت با دستورالعمل های چغندری!

پایگاه خبری یافته: دسته گلی که دانشگاه علوم پزشکی به آب داد

رسالت خطیر دامپزشکی در تامین امنیت و سلامت غذایی مردم

فعالیت دومین موسسه حمایت از بیماران متابولیک کشور در استان زنجان

از بهترین غذاها برای حفظ سطوح عادی هموگلوبین

کمبود آ]ن بدنتان را با قرص آهن طبیعی جبران کنید

با این آبمیوه به مبارزه با خشکی پوست بروید

تسلیت به جامعه پزشکی و پرستاری

اینفوگرافیک / 7 ماده غذایی را هیچگاه دو بار گرم نکنید

فعالیت دومین موسسه حمایت از بیماران متابولیک کشور در استان زنجان

آیا قهوه و کافیین مانع جذب آهن می شوند؟

میخچه راه درمان ساده و ارزانی دارد

تهدید حیات بشری در خوزستان/ تداوم آلودگی هوا بیماری های خاموش را بیدار می کند

صبحانه ضد پیری

اینفوگرافیک: این سوسیس و کالباس لعنتی!

آینده سلامت معنوی در ایران

چطور گازهای روده ای را کم کنیم؟

ترمیم یک لبخند

ترمیم یک لبخند