مطالب مرتبط:
زلزله اجتماعی در همسایگی شهرها
زلزله اجتماعی در همسایگی شهرها
چهره ها در شبکه های اجتماعی (637)
راه اندازی شبکه اجتماعی «اهل قلم»
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبرداد بخشی از مشکل تامین اجتماعی با وصول 6 هزار میلیارد تومان طلب از دولت حل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 10:132018-02-14سياسي

زلزله اجتماعی در همسایگی شهرها


مشاور وزیر کشور درحالی در تازه ترین اظهارات خود از وجود 11میلیون ایرانی ساکن مناطق حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی خبر داده است که با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد قرار بود به مرور گره از این مشکل در این دولت باز شود اما نه طرح مهاجرت معکوس .

- سلامت نیوز:مشاور وزیر کشور درحالی در تازه ترین اظهارات خود از وجود 11میلیون ایرانی ساکن مناطق حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی خبر داده است که با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد قرار بود به مرور گره از این مشکل در این دولت باز شود اما نه طرح مهاجرت معکوس جواب داد نه ایجاد اشتغال برای روستانشینان؛ رویه ای که تاکنون نشان می دهد نه تنها گرهی از این چالش اجتماعی باز نشده که گره کورتر هم شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، ابتکار نوشت: اظهارات وزیر راه و شهرسازی موید این موضوع است که گفته جمعیت حاشیه نشین از 4.

5میلیون نفر در دوره اصلاحات به 10 تا 11میلیون نفر در پایان دولت های نهم و دهم رسیده است.

خیابان ها پر از دست انداز است و خانه ها اکثرا ظاهری آجری و سیمانی دارند.

کوچه ها خاکی و کودکان در کنار زباله ها و گِل های به جا مانده از باران شب گذشته درحال بازی هستند.

زخم هایی هم روی پاهای بعضی از آنها وجود دارد که نشان از نبود مکان مناسب برای بازی آنها است؛ لباس های شان به دلیل خاکی بودن محله کثیف است و وسایل بازی شان تداعی گر حداقل 10سال پیش است.

آنها در حالی در چنین وضعی زندگی می کنند که فاصله شان با سایر شهرنشینان شاید به چند کیلومتر هم نرسد.

کمبود امکانات بهداشتی، درمانی و حتی نیازهای اولیه یک زندگی شهری در حاشیه شهرها به ویژه کلان شهرها درحالی است که به گواه آمار تعداد ساکنان این مناطق هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

موضوعی که یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان هم به آن اشاره می کند و می گوید: از آنجایی که جمعیت حاشیه نشینان رو به افزایش است شهرداری ها و وزارت بهداشت باید به حاشیه نشینان خدمات ارائه دهند.

به گفته بشیر خالقی، سیل مهاجرت از روستا به شهر این مسئله را ایجاد کرده است، بسیاری از این افراد در روستاها زمین یا ملک دارند که دیگر کارایی ندارد و نمی تواند منبع درآمدشان باشد.

شرایط اقتصادی، عدم دسترسی به آموزش برای فرزندان شان و زندگی سخت در روستا این افراد را مجبور به مهاجرت کرده است.

این اظهارات درحالی است که زمانی بیش از 60درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می کرد اما امروز این موضوع برعکس شده و بیشتر مردم در شهرها زندگی می کنند که البته بسیاری از آنها به علت شرایط اقتصادی نامطلوب در حاشیه شهرها هستند.

آنطور که رضا محبوبی، مشاور وزیر کشور می گوید: نبود دسترسی به خدمات اجتماعی و فقدان نظارت اجتماعی از مهم ترین مشکلات در مناطق حاشیه نشین است.

مسکن مهر جذابیتی برای حاشیه نشینان نداشتاما همه ماجرا به همین جا ختم نمی شود زیرا آنطور که وزیر راه و شهرسازی می گوید: برآورد می شود که حدود 19میلیون بدمسکن در بافت های ناکارآمد میانی، فرسوده، تاریخی و حاشیه شهرها زندگی می کنند که از این تعداد جمعیت، حاشیه نشینان 11میلیون نفر هستند.

به عقیده عباس آخوندی، مسکن مهر نه تنها نتوانست به معضل حاشیه نشینی پایان دهد بلکه این راهکار هیچ جذابیتی برای حاشیه نشینان نداشت و انتقال قابل توجه و قابل ذکری از حاشیه به مسکن مهر صورت نگرفت.

از همین رو با روی کار آمدن دولت حسن روحانی، وزارت راه و شهرسازی برنامه های مختلفی را برای ساماندهی حاشیه نشینان اجرا کرده است به طوری که به گفته محمدسعید ایزدی، معاون وزیر راه و شهرسازی، یکی از نیازهای اصلی مناطق حاشیه ای شهرها کمبود آموزش است؛ برای رفع مشکلات آموزشی حاشیه نشینان، ستاد ملی بازآفرینی شهری، تفاهم نامه ای با وزارت آموزش وپرورش برای افزایش نرخ باسوادی در این مناطق با اولویت آموزش به کودکان بازمانده از تحصیل و همچنین ساخت مدارس جدید در پنج استان سیستان وبلوچستان، هرمزگان، خوزستان، آذربایجان غربی و کرمان به عنوان استان های دارای بیشترین کودکان بازمانده از تحصیل، به امضا رسانده است.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری در توضیح بیشتر می گوید: یکی از مهم ترین اقدامات این ستاد همکاری با سازمان برنامه وبودجه است؛ در جلسه های متعددی که با این سازمان داشتیم، مقرر شد از محل طرح های تملک دارایی های دولت، بیش از 500میلیارد تومان به منظور رفع محرومیت های مناطق حاشیه ای شهرها و سکونتگاه های غیررسمی اختصاص یابد.

این شرکت از سال95 تا به حال در 272محله حاشیه ایِ 83 شهر اقدامات اجرایی و کالبدی اعم از ساخت مراکز آموزشی، درمانی، فرهنگی، ورزشی، آسفالت معابر انجام داده که 370میلیارد تومان مجموع این اقدامات بوده است؛ عمده ردیف های بودجه ای این فعالیت ها شامل منابع عمومی و ردیف های ملی دستگاه های کشوری و برخی منابع مالی تعدادی از نهادهای استانی (30درصد) و مابقی (70درصد) از محل منابع شهرداری ها بوده است.

ضمن اینکه پیرو تاکیدات رهبر انقلاب مبنی بر کاهش آسیب های اجتماعی، در حال تدوین و اجرای 420پروژه جدید با بودجه ای 200میلیارد تومانی هستیم.

تثبیت جمعیت روستایی و معکوس کردن مهاجرت ها از سوی دیگر، به گفته یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، براساس قانون برنامه ششم توسعه، خدمات رسانی به نقاط حاشیه نشین شهری باید تداوم یابد و این محدوده ها از امکاناتی همچون آب، برق و گاز بهره مند شوند.

آنطور که محمدرضا منصوری می گوید: طبق ماده 78 لایحه برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده وضعیت مناطق حاشیه نشین در کشور را ارتقا دهد که یکی از این وظایف گازرسانی به این محدوده ها است.

همه اینها درحالی است که براساس آمارهای اعلام شده 11میلیون حاشیه نشین در کشور سکونت دارند که طبق اظهارات نمایندگان از این تعداد نزدیک به یک میلیون 200هزار نفر در شهر مشهد، 200هزار نفر در شیراز و نزدیک به 500هزارنفر در کلان شهر تبریز سکونت دارند که علاوه بر این دیگر کلان شهرهای کشور مانند تهران، اصفهان و اهواز هم به سهم خود از معضل حاشیه نشینی رنج می برند.

آماری که میزان آن هم کم نیست و نیازمند توجه جدی به آن است چراکه حاشیه نشینی خود می تواند باعث افزایش آسیب های اجتماعی و شهری شود بنابراین از آنجایی که سال گذشته نمایندگان مجلس توجه به اقتصاد، معیشت و افزایش جاذبه های زندگی در مناطق روستایی را در تثبیت جمعیت روستایی و معکوس کردن مهاجرت ها موثر اعلام کردند امید است که این زنگ خطر جدی برای جامعه شهری و کلان شهرها با برنامه ریزی و ضمانت اجرایی آنها در سال های بعدی کمتر و کمتر شود.


کلید واژه ها: مشاور وزیر کشور - حاشیه - محمود احمدی نژاد - وزیر کشور - روستا - زندگی - مهاجرت - محمود احمدی - دولت - احمدی نژاد - بهداشت - وزیر راه و شهرسازی - کشور - وزیر - مشاور - مناطق - جمعیت - اجتماعی - روستاها - اقتصادی - کمیسیون بهداشت - بازی - ایرانی - دوره اصلاحات - وزارت بهداشت - سلامت - احمدی - شرایط - درمان - زندگی شهری

آخرین اخبار سرویس:
سرانه کانون های فرهنگی مساجدخوزستان تا پایان سال پرداخت می شود

دانلود آهنگ جدید فریمن بنام حماقت نکن

دانلود آهنگ جدید میلاد فربد بنام آخرین خنده

کدام روحانیون از آیت الله جنتی بزرگ تر هستند؟ + ویدئو

بی تفاوتی به احمدی نژاد کارآمدترین روش است

یک رپر مشهور بازداشت شد/ رضا پیشرو کیست؟

وضعیت هواپیمای ATR72 چهار دقیقه قبل از سقوط

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر آلمریا اسپانیا آغاز شد

پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشته اید تا این اتفاق بیفتد؟/ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟

امام جمعه موقت اهواز: پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

غم انگیز ترین جشن تولد

حجت الاسلام طباطبایی: در بحث حجاب شاهد لجبازی بین برخی مردم و مجریان هستیم

فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار: مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

احمد خورشیدی آزاد: مدیرعامل هواپیمای آسمان به خاطر حمایت از اصلاح طلبان به این پست رسید؛ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟/ آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشه اید تا این اتفاق بیفتد؟

شرکت 100 هزار سرباز در طرح مهارت آموزی

مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

از سوی خانواده شهید و هیئت رایه العباس رزمندگان شمیرانات مراسم گرامیداشت شهید حدادیان فردا در امامزاده علی اکبر چیذر برگزار می شود

تا پایان سال یکصد هزار سرباز در طرح مهارت آموزی شرکت می کنند

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

نماینده مجلس: انتقال آب از تفکرات گروه کاووس سید امامی بود

ترامپ و همسرش در بیمارستان + عکس

کشف سلاح گرم از یک خانه در پاسداران

تصاویر/ همایش تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب و روحانیون استان قم

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

زهرا رهنورد بیرون از حصر +عکس

معلم ها دست به اسلحه شدند! +تصاویر

عمر ناوگان های هوایی

ایران توافق هسته ای را رعایت می کند

انتظار داریم هیاتی برای شناسایی عناصر نفوذی و دوتابعیتی ها تشکیل شود

فیلم/ دیدار دیروز دختر خردسال شهید بافنده با سردار قاسم سلیمانی

مدیریت زمان برای والدین پرمشغله

شیرین کاری جدید ترامپ در کنفرانس سالانه محافظه کاران + ویدئو

زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی بعد از 8 سال بیرون از حصر + عکس

زهرا رهنورد بیرون از حصر /عکس

اینم مدیریت هواپیمایی در ایران! +عکس

امکان تشییع جنازه جانباختگان هواپیما تا یک ماه دیگر وجود ندارد

خادمی امیر دریادار سیاری در حرم رضوی

شوخی ترامپ در مورد موهایش + ویدئو

نقص فنی یکی دیگر از پروازهای هواپیمای آسمان

استفاده حداکثری از فضای مجازی؛ راز توفیق بین المللیِ صدا و سیما

رحیمی:
 
 هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده ای درخصوص رفع حصر بیان نکرده است/ برداشتن حصر گامی مهم در تقویت اعتبار سیاسی کشور است

میزان افزایش حقوق ها کارمندان در سال آینده

سخن همکار : بازنشستگان قهرمان دوی ماراتن،بیاییم ازخط پایان این ماه عجیب وغریب بگذریم!!!

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزیران

حضور ترانه علیدوستی در مراسم ختم مادر زهرا رهنود

ساخت فرودگاه یاسوج از ابتدا کارشناسی شده نبود

گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان منتشر شد

از هوس های سیاسی خودشان حرف می زنند یا از چیزی خبر دارند؟/ اگر درست می گویند چرا به خواسته هایشان عمل نمی شود؟/ حاکمیتی که یک دهم این مطالب را از دیگران تحمل نکرده چگونه اینها را که از خط قرمزها عبور کرده اند تحمل می کند؟

بازداشت چند فعال محیط زیستی در سکوت خبری

درگیری های مذهبی در یکی از مدارس نایروبی در کنیا

کشف سلاح گرم از خانه تیمی اغتشاشگران پاسداران

چمدان مسافران در فرودگاه آتاتورک ماند!

لغو پروازهای شرکت آسمان از فرودگاه آبادان

معاون مجلس جمهوری آذربایجان : تهران و باکو نقش موثری در مقابله با افراطی گری دارند

سازمان برنامه و بودجه: به دنبال سرک کشیدن به حساب های مردم نیستیم

حضور زهرا رهنورد در منزل مادرش (عکس)

محفل انس با قرآن در شهر شهیدچمران برگزار شد + عکس

نمایندگان مجلس در امور اجرایی دخالت نکنند

سردار سلیمانی: برخی به بهانه های واهی درصدد "حذف سپاه" هستند

وظیفه رسانه ها شناساندن ظرفیت های جامعه اسلامی به مردم است

عملکرد ناجا مقابل دراویش بسیار هوشمندانه و مقتدرانه بود

تشییع پیکر دو شهید گمنام در دانشگاه فرهنگیان اصفهان

مسئولان با برهم زنندگان امنیت در حادثه اخیر برخورد اساسی کنند

هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده ای درخصوص رفع حصر بیان نکرده است/ برداشتن حصر گامی مهم در تقویت اعتبار سیاسی کشور است

درباره رفع حصر قول هایی داده شده است/ مردم دیگر فریب اقدامات احمدی نژاد را نمی خورند

دیدار فرمانده نیروی هوایی ارتش با خانواده «بایرامی» شهید نیروی انتظامی

دراویش صف شان را از اغتشاشگران جدا کنند/ بجای جمع آوری دستفروشان جایی برای آنها درنظر گرفته شود/ نباید به بهانه تبریز 2018 صندوق های کمیته امداد جمع آوری شود

عده ای هنرمندانه در پی اختلاف اندازی و مسئله سازی در کشور هستند/ مجموعه مشکلات، راه حل یک خطی ندارد

پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

حمله به امام جماعت مسجد شهر موره فرانسه

تهدیدات خارجی جای خود را به تهدیدات داخلی متوجه امنیت ملی داده است/ هدف دشمنان از اغتشاشات اخیر، ایجاد شکاف بین مردم و مسئولین بود

جزییات 6 ابهام فرمانداری به طرح جدید ترافیک

خلاصه آنچه که از بودجه 97 می دانیم +اینفوگرافیک

پنج باور غلط در مورد تنهایی

امام جمعه طبس درگذشت

جشنواره مرکبات در دزفول

نماینده مردم ماکو در مجلس: عملکرد ناجا مقابل دراویش بسیار هوشمندانه و مقتدرانه بود

عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

سه کلید طلایی که همه درها را باز می کند

11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

فرماندار کهگیلویه عنوان کرد عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

3 شرط جدید ترامپ برای باقی ماندن در برجام

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزرا

گروه ویژه اقدام مالی:تعلیق برنامه های تقابلی علیه ایران تمدید شد

حفوق وزرای دولت چقدر است؟

دشمن در فضای مجازی رفتار مجرمانه در کشور را عادی سازی می کند/ بانک مرکزی بر بی انضباطی اقتصادی بانک ها و موسسات مالی نظارت کند

بزرگترین قطعه ای که تاکنون از اجساد پیدا شده، بالاتنه بدن یک انسان است

حقوق 20 میلیون تومانی وزراء تکذیب شد

مدیر روابط عمومی شورای شهر رشت منصوب شد

انتشار قطعه ای اجتماعی تا پایان سال/ اثری برای یادگار امام

یادگار دوران دفاع مقدس: 11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

اعطای مجوز تاسیس موزه خصوصی باغ موزه گیاهان دارویی برکت

طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

پاسخ AFC به شکایت ایران از الهلال: در آیین اسلامی یک دقیقه سکوت وجود ندارد/علم الهدی: درویش بازی، برنامه انگلیس برای تداوم استعمار است

مصری ها نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را شناختند

درخواست سعودی ها از آمریکا برای بمباران ایران

پلاک های جدید ملی+عکس

شرفی: برخی مدیران به جای حرفهای عجیب و غریب، عذرخواهی کنند

دشمنان در فضای مجازی رفتار مجرمانه در کشور را عادی سازی می کنند/ بانک مرکزی بر بی انضباطی اقتصادی بانک ها و موسسات مالی نظارت کند

زلزله اجتماعی در همسایگی شهرها

زلزله اجتماعی در همسایگی شهرها