مطالب مرتبط:
اعلام برنامه سفر استقلال برای بازی با الریان و الهلال
نرخ امروز سفر به آنکارا در بهمن ماه96 +جدول
10 کشور جذاب برای تنها سفر کردن
اینفانتینو نهم اسفند ماه به تهران سفر می کند
ظریف به کویت سفر کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 11:052018-02-14سياسي

نگاهی به مالیات سفر هوایی در کشورهای دیگر


مالیات ورود و خروج به خصوص مالیات مربوط به سفرهای هوایی در بسیاری از کشورها، پدیده ای جدید به شمار می رود که نمایانگر مقرون به صرفه بودن سفرهای هوایی بین المللی در 20 سال گذشته است.

- شعار سال: "دفتر معاونت فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با ترجمه فصل سوم گزارش سیاست ها و روند های گردشگری سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به بررسی تطبیقی سیاست های مالیاتی و عوارض در صنعت گردشگری پرداخته است.

در این گزارش آمده است که در بسیاری از کشورها، مالیات ورود و خروج به خصوص مالیات مربوط به سفرهای هوایی پدیده ای جدید به شمار می رود، که درواقع نمایانگر رشد و مقرون به صرفه بودن سفرهای هوایی بین المللی در 20 سال گذشته و به خصوص با شروع قرن جدید است.

در عوض این رشد، منجر به افزایش هزینه های مربوط به تأمین زیرساخت های لازم، امنیت و خدمات به مسافران و نگرانی های روزافزون درباره آثار این رشد بر محیط زیست، شده است.

کشورها در پاسخ به این مطلب، مالیات ها، هزینه ها و عوارضی را مطرح کردند که بتواند در تأمین مخارج روزافزون ارائه خدمات و در مواردی تشویق به رفتارهای سازگار با محیط زیست به آن ها کمک کند.

در میان کشورهای مورد بررسی، 16 کشور موفق شدند یک مالیات یا بیشتر را شناسایی کنند که به طور خاص به سفرهای هوایی در سطوح ملی مربوط باشد.

بیشتر این مالیات ها به شکل عوارض فرودگاهی بوده (شامل، هزینه های فرود و انتظار هواپیماها، عوارض قرار دادن هواپیما در فرودگاه و عوارض پایانه های هوایی)، که در اکثر فرودگاه های بین المللی اعمال می شود و درآمدهای این مالیات ها صرف پوشش هزینه های فرودگاهی شده و اغلب در فرودگاه های مختلف در یک کشور متفاوت است.

دیگر دسته های اصلی مالیات ها شامل مالیات، هزینه ها و عوارض مربوط به امنیت و خروج از فرودگاه (مانند مالیات حمل و نقل هوایی، مالیات بلیت هواپیما و عوارض گمرکی مسافران هوایی) است، که جزییات آن در زیر آمده: تحریک رفتار سازگار با محیط به واسطه افزایش قیمت بلیت مالیات حمل و نقل هوایی در استرالیا در سال 2011 مطرح شد، بدین صورت که هر مسافری که توسط فرودگاه های استرالیا از کشور خارج می شود باید آن را بپردازد، مگر اینکه شامل معافیت شود.

هدف از اعمال این مالیات تحریک رفتار سازگار با محیط به واسطه افزایش قیمت بلیت ها است.

نرخ فعلی آن برای پروازها در مسافت های کوتاه (هفت یورو)، متوسط (15 یورو) و طولانی (35 یورو) می باشد که از ژانویه 2013 اجرا شد.

نرخ مربوط به پرواز در مسافت های کوتاه و متوسط پس از تجدیدنظر، از نرخ ابتدایی تعیین شده برای آنها یعنی هشت و 20 یورو کاهش یافت، درحالی که نرخ مصوب برای مسافت های طولانی بدون تغییر باقی ماند.

این مالیات در تاریخ سپتامبر 2014 مجدداً بررسی میشود.

در کرواسی، هم مسافران داخلی و هم بین المللی که از فرودگاه ها سفر می کنند، باید هزینه خروج بپردازند (به استثنای مسافران ترانزیت، مسافرانی با بلیت هایی با شناسه خدمات 00 و 90 و کودکان زیر دو سال).

این مالیات در سال 2010 معرفی شد و هزینه آن از آن زمان تا به حال 1.

37 یورو برای پروازهای بین المللی و 0.

68 یورو برای پروازهای داخلی و حمل و نقل است.

درآمدهای به دست آمده از این طریق برای تأمین مالی آژانس حمل و نقل هوایی کشور کرواسی صرف می شود.

در جمهوری چک دو نوع اصلی از مالیات های هوایی وجود دارند که تنها مسافرانی که از فرودگاه شهر پراگ برای خروج یا ترانزیت استفاده می کنند، ملزم به پرداخت هر دو نوع این مالیات ها هستند.

مالیات خروج در پنج سال گذشته، مبلغ آن از 525 کرون به 565 کرون درحال حاضر رسیده است، درحالی که مالیات ترانزیت در همین بازه زمانی از 190 کرون به 205 کرون افزایش یافته است.

عوارض فرودگاهی برای مسافران به منظور پوشش هزینه های فرودگاهی تعیین شده که هر مسافری به غیر از مسافران ترانزیت که از استونی با پروازهای خارجی سفر می کنند، باید آن را پرداخت کنند.

هزینه این مالیات که برای پوشش هزینه های فرودگاهی در نظر گرفته شده است، با کاهش سالیانه از مبلغ 9.

91 در سال 2008 به مبلغ 7.

93 در سال 2009 و مبلغ 7.

03 در حال حاضر رسیده است.

مالیات هواپیمایی کشوری در فرانسه، مالیاتی است که باید توسط هر حامل هوایی عمومی که مسافر، بار و یا بسته پستی را از قلمرو فرانسه سوار می کند، بپردازد.

مالیات هواپیمایی کشوری در سال 2006 تصویب شد و نرخ های کنونی آن برابر است با: یک یورو برای هر مسافری که به قصد سفر در درون فرانسه و یا به مقصد دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سوار هواپیما می شود )یا هر منطقه دیگری که عضو تفاهمنامه منطقه اقتصادی اروپا و یا اتحادیه سوئد هستند(، که این مبلغ در سال 2008 برابر 3.

92 یورو بوده است.

مبلغ 7.

75 یورو برای هر مسافری که جهت سفر به مقاصد دیگر سوار هواپیما دیگر می شود که این مبلغ نیز در سال 2008 برابر 7.

04 یورو بوده است.

مالیات مسئولیت مشترک برای بلیت های هواپیما باید به تعداد مسافرانی که از فرانسه (چه به قصد سفر در درون فرانسه یا خارج از آن) سوار یک هواپیما می شوند و البته به غیر از مسافران ترانزیت، پرداخت شود.

این مالیات در سال 2006 مطرح شد و مبالغ قابل پرداخت برای آن مطابق زیر است: 1.

مبلغ یک یورو برای تمام مسافرانی که در درون فرانسه، به مقاصد بخش ها و سرزمین های خارجی فرانسه، یا دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر می کنند(یا هر منطقه دیگری که عضو تفاهمن امه منطقه اقتصادی اروپا و یا اتحادیه سوئد هستند.

) 2.

مبلغ چهار یورو برای مسافرانی که به دیگر مناطق سفر می کنند.

نرخ این مالیات طی پنج سال گذشته ثابت بوده است.

مالیات بلیت هواپیمایی آلمان در سال 2011 معرفی شد و هدف از آن ترغیب رفتار سازگار با محیط زیست از طریق افزایش قیمت بلیت ها بود.

این مالیات ها به دسته های مختلف تقسیم شده و در زمان رزرو جا برای مسافرانی که قصد خروج از طریق فرودگاه های آلمان را دارند، اخذ می شوند.

در سال 2001 در یونان، مالیات مسافر(عوارض توسعه و نوسازی فرودگاه) مطرح شد، که در آن هر مسافری(بالای پنج سال سن)که از فرودگاه های آن کشور سفر می کند، به غیر از مسافران ترانزیت و مسافرانی که می خواهند با وسیله نقلیه دیگری سفر کنند، ملزم به پرداخت این مالیات هستند.

تمام درآمدهای ناشی از عوارض توسعه و نوسازی فرودگاه برای تأمین مالی عملیات ها و هزینه های سرمایه گذاری در فرودگاه های کشور، شامل تجهیز، نگهداری، بهبود و توسعه به مصرف خواهند رسید.

نرخ کنونی مالیات مسافر برای افرادی که به مقاصدی غیر از اتحادیه اروپا سفر می کنند، برابر با 22 یورو و برای آن هایی که به اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا(نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین) و سوییس سفر می کنند، برابر با 12 یورو است.

مالیات مربوط به سفرهای هوایی در ایرلند در سال 2009 مطرح شد و هر مسافری که این کشور را از طریق آسمان ترک می کند، ملزم به پرداخت آن است.

در ابتدا، نسبت به فاصله مقاصد از فرودگاه دوبلین، دو گروه نرخ برای این مالیات وضع شد.

حذف مالیات مربوط به سفرهای هوایی در ایرلند دو یورو برای هر نفر که به مقاصدی تا فاصله 300 کیلومتری این فرودگاه و 10 یورو برای هر مسافری که به دیگر مقاصد پرواز می کردند.

در ماه مارس 2011 ، نرخ استانداردی به مبلغ سهیورو برای هر نفر تعیین شد و در اکتبر سال 2013 اعلام شد که در تاریخ آپریل سال 2014 دیگر مبلغی اخذ نخواهد شد.

حذف مالیات مربوط به سفرهای هوایی بخشی از فرآیند تخصیص خطوط هواپیمایی جدید برای ایرلند است.

زمانی که این مطلب اعلام شد، دولت بیان کرد که عکس العمل خطوط هواپیمایی به این تغییر را بررسی خواهد کرد و اگر این کار آثار مورد نظر را نداشته باشد، این مالیات مجددا اعمال خواهد شد.

پاسخ اولیه خطوط هواپیمایی بسیار مثبت بود و تأیید ایجاد تعدادی خطوط هوایی جدید برای فرودگاه های ایرلند در سال 2014 را به همراه داشت.

رژیم اشغالگر قدس مالیات های عوارض حمل و نقل هوایی و عوارض گمرکی مسافران هوایی را در سال 1994 بدین نحو معرفی کرد: هر مسافری که قصد دارد از طریق آسمان وارد این کشور شده یا از آن خارج شود ملزم به پرداخت این مالیات ها است.

هدف از اخذ این مالیات ها صرفاً ایجاد درآمدهایی برای پوشش هزینه های امنیت و رفت و آمدهای مسافران در فرودگاه های بین المللی بوده و نرخ فعلی آن 13 دلار برای هر مسافر است که این نرخ در پنج سال گذشته افزایشی نداشته است.

پرداخت مالیات امنیت هواپیمایی کشوری در نیوزلند تمام مسافرانی که با پرواز از فرودگاه نیوزیلند سفر می کنند، ملزم به پرداخت مالیات امنیت هواپیمایی کشوری هستند، که از درآمدهای آن برای تأمین بودجه برنامه نظارت بر تأمین امنیت سازمان هواپیمایی کشوری استفاده می شود و این برنامه از امنیت هواپیماهایی که در داخل کشور پرواز می کنند، اطمینان حاصل می کند.

این مالیات در سال 2002 مطرح شد و نرخ آن از یک دلار نیوزلند در سال 2012 به نرخ ثابت 1.

5 دلار رسیده است.

عوارض تأمین امنیت مسافران داخلی و بین المللی در سال 1998 معرفی شد که این مالیات به مسافران قبل از خروج آنها و برحسب پروازهای داخلی و بین المللی که از فرودگاه های نیوزیلند اتفاق می افتد، تعلق میگیرد که درواقع مبلغ آن با قیمت بلیت محاسبه می شود.

برای دیگر مقاصد بین المللی اسلواکی، عوارض خدمات به مسافر باید توسط متصدیان برای هر مسافر خروجی در پروازهای زمانبندی شده و زمانبندی نشده، پرداخت شود.

مبلغ کنونی این عوارض برای پروازهای بین المللی (بدون مالیات بر ارزش افزوده) 16.

26 یورو است، درحالی که این مبلغ برای پروازهای داخلی (بدون مالیات بر ارزش افزوده) 6.

30 یورو در براتیسلاوا/ رودگاه ام.

آر.

استفانیک و مبلغ 10.

45 یورو در فرودگاه کوشیتسه است.

مبلغ این عوارض برای افرادی که در داخل این کشور سفر می کنند، 50 درصد مبلغی است که مسافران خروجی پرداخت می کنند.

مالیات خروج مسافران هوایی همان عوارض خدمات به مسافران در آفریقای جنوبی است که باید توسط دارنده، متصدی و یا نماینده یک هواپیما آن را پرداخت کنند و بدین وسیله به تأمین بودجه عملیات های هوانوردی و خدمات مسافران برای تسهیل خروج کمک کنند.

این هزینه برای هر مسافری که کشور را از طریق آسمان ترک میکند، محاسبه می شود و مبلغ آن بسته به نوع پرواز متفاوت است(منطقه ای یا بین المللی).

مبلغ فعلی این عوارض که در سال 2000 معرفی شد، برای هر فرد در پروازهای منطقه ای برابر با 100 رند و در پروازهای بین المللی برابر با 190 رند است.

عوارض خدمات به مسافران که برای هر مسافر وضع می شود به منظور تأمین منابع لازم برای مخارج عملیاتی و سرمایه ای مربوط به خدمات و تجهیزات مختلف فرودگاهی که در فرودگاه های آفریقای جنوبی در اختیار مسافران قرار می گیرد، به مصرف میرسد.

نرخ این عوارض درحال حاضر برابر با 120 رند برای پروازهای داخلی، 249 رند برای پروازهای منطقه ای و 328 رند برای پروازهای بین المللی است.

عوارض تأمین امنیت مسافران پرواز در سال 2012 معرفی شد که این عوارض در فرودگاه آفریقای جنوبی مستقیماً از مسافران خروجی اخذ می شود.

درآمدهای حاصل شده از این عوارض صرف سازمان هواپیمایی کشوری آفریقای جنوبی می شود تا با کمک آن بتواند وظایف قانونی خود را که شامل تأمین امنیت و ایمنی مسافران با نظارت بر اشخاص و دارندگان گواهینامه/مجوزها می شود را به انجام برساند.

مبلغ این عوارض درحال حاضر 116 رند(بدون مالیات بر ارزش افزوده) برای مسافران بین المللی، 42 رند برای مسافران داخلی و 242 رند برای هر مسافر عازم کشورهای عضو اتحادیه اعتباری فدرال سن آنتونیو، است.

در آفریقای جنوبی عوارض خدمات هماهنگی پرواز در سال 2012 مطرح شد تا به اجاره و مدیریت تجهیزات و خدمات امنیتی کمک کرده و از طریق آن اطمینان حاصل شود که میان مسافری که درحال سوار شدن به هواپیما است، دارنده بلیت و بارهای تحویل داده شده، کنترل و ارتباط مناسبی وجود دارد.

نرخ آن درحال حاضر 21 رند برای هر مسافر است.

در کنار مالیات های هوایی متعدد ذکر شده در بالا، انگلستان در سال 1994 عوارض گمرکی مسافران هوایی را معرفی کرد که برای هر مسافر در پروازهای هوایی از فرودگاه این کشور وضع شد.

هدف از وضع عوارض گمرکی مسافران هوایی کسب درآمد از صنعت هواپیمایی بود، اما پیش بینی می شد که با تأثیر بر ترافیک هوایی، آثار زیست محیطی مطلوبی به همراه خواهد داشت.

نرخ اولیه آن برای پروازهای داخلی و اتحادیه اروپا برابر با 5 پوند انگلیس و برای مقاصد دیگر 10 پوند بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری پرواز خبر، تاریخ انتشار 23 بهمن 96، کد مطلب: -، www.

airlinepress.

ir
کلید واژه ها: مالیات - سفرهای هوایی - هوایی - فرودگاه - عوارض - کشور - بین المللی - هزینه - هواپیما - افزایش قیمت - مالیات حمل - افزایش - مرکز پژوهش های مجلس - محیط زیست - محیط - حمل و نقل - جدید - استرالیا - مجلس شورای اسلامی - رفتار - مسافران - گردشگری - توسعه اقتصادی - خروج - بلیت هواپیما - امنیت - پرواز - پدیده - گزارش - زیست

آخرین اخبار سرویس:
تیراندازی افراد نقاب دار در شهر مارسی فرانسه

واکنش روحانی به ادعاهای پمپئو: چه کاره هستید که برای ایران و جهان تعیین تکلیف کنید؟

شعار حج تمتع سال 97 اعلام شد

تصویب کلیات لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری در کمیسیون اجتماعی

با افزایش نامتعارف قیمت ها برخورد قاطع خواهد شد

تشریح انتظارات تهران از اروپایی ها در ارتباط با تجارت با ایران

تحقیقات حوزه دامپزشکی نیازمند توجه ویژه است

مراسم تقدیر از موزه های برتر سازمان میراث فرهنگی

مهمترین راه حفظ انقلاب کسب رضایت مردم است

«مدیران»ی که برای منافع ایران از ترامپ هم خطرناک ترند!

تا زمانیکه تروریسم باشد و دولت دمشق بخواهد، ایران در سوریه حضور خواهد داشت

فعالیت اتوبوس های ایدز متوقف نشده است/ اطلاع رسانی درباره ایدز ادامه دارد

اجرای بی سروصدای سند 2030 در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

6 وزیر و 2 نماینده مجلس خواستار رفع فیلتر توییتر شدند

طرح 155 ماده ای «قانون جامع انتخابات» نهایی شد

قارچ عزیز! تو دیگه ولمون کن

قانون حمایت از حریم خصوصی افراد در فضای مجازی تصویب می شود

صدور دستورات لازم برای تسهیل در خدمات رسانی به مرزنشینان منطقه سیستان

سرباز زدن شرکت های خصوصی از اجرای قانون مرخصی زایمان /برخی کارفرمایان دنبال نیروی ارزان هستند

عملیاتی که 300 لرستانی را آسمانی کرد

پاپ فرانسیس: خدا همجنسگرایان را خلق کرده و آنها را همان طور که هستند دوست می دارد

سنگین ترین تحریمات امریکا در طول تاریخ

درخواست شش نماینده و دو وزیر: توییتر رفع فیلتر شود

اعلام رخصتی عمومی مکتب ها در سراسر ولایت فراه

آموزش دوره های تخصصی و تکمیلی به 100 مبلغ

«دانش آموزان فارغ التحصیل» مهارت تلاوت و قرائت قرآن را ندارند

مدیریت شهر اهواز با منابع مالی موجود سخت است

روسای دانشگاه های تهران با نماینده رهبری در دانشگاه ها دیدار کردند

روحانی در ضیافت افطار اساتید و پزشکان: کسی که تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده وزیر خارجه شده است/ شما چه کاره هستی که درباره ایران تصمیم می گیری؟

از تواشیح اسماءالحسنی تا افطاری در بمبیی

مطبوعات محلی به حذف یارانه کاغذ معترض هستند

آمادگی کامل رسانه ملی برای حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان ایرانی

پیشگیری از بحران یک اقدام علمی است

صدور دستورات لازم برای تسهیل در خدمات رسانی به مرزنشینان منطقه سیستان

سخن امام علی (ع) درباره نرم خویی و ملایمت پرهیزکاران

توییتر رفع فیلتر شود

استخدام بازاریاب در شرکت مهر اطلس

جزییاتی از دیدار نمایندگان با آملی لاریجانی

بقره 183 // چرا روزه بگیریم؟/ آیا قبل از اسلام هم روزه واجب بود؟

نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

سوال از رییس جمهور به هیئت رییسه ارجاع شد/احتمال حضور روحانی در مجلس

«دانش آموزان فارغ التحصیل» مهارت تلاوت و قرائت قرآن را ندارند

بقایی زیر سرُم است/اختلال اینترنت به خاطر فیلترینگ تلگرام است/آنچه در مجلس آتش زدیم برجام نبود، یک تکه کاغذ بود که رویش نوشته بودیم برجام

مجازات شورای اروپا علیه رییس هیات آذربایجان ناعادلانه است

انتخابات جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران برگزار شد

پیام پادشاه و ولیعهد عربستان به رییس جمهور مستعفی یمن

شرط اروپا برای ماندن در برجام

پیشگیری از بحران یک اقدام علمی است

برخی مدارک و مستندات درباره تحقیق و تحفص از پالایشگاه کرمانشاه دریافت شد

شوخی در میدان مین برای رسیدن به چتر منور

روحانی: اساتید ما استقلال و دانشجویان ما آزادی می خواهند

عینک واقعیت افزوده با مسیریابی ایده آل

کاهش30درصدی حق بیمه شخص ثالث صاحبان تراکتور و کمباین

واردات موقت کالا مشمول ثبت سفارش نیست

12 شرط جدید امریکا به ایران

روحانی خطاب به پمپئو: شما چه کاره هستی درباره ایران و جهان تصمیم بگیری؟

گرامیداشت سوم خرداد سنت پسندیده ای است که باید حفظ شود

درخواست اعضاء کمیته فیلترینگ برای رفع فیلتر توییتر+متن نامه

وزیر آموزش و پرورش در دیدار فراکسیون قرآنی مجلس: «دانش آموزان فارغ التحصیل» مهارت تلاوت و قرائت قرآن را ندارند

مسلمانان در ماه رمضان سر کار نروند و در خانه بمانند

گرامیداشت سوم خرداد سنت پسندیده ای است که باید حفظ شود

ضرورت همکاری بانک های عامل شهرستان، در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به متقاضیان شادگانی

بدون تعیین تکلیف اموال، پرداخت مطالبات پیمانکاران خلاف قانون است

شعار حج تمتع 97 اعلام شد

تصاویر جدیدی از برنامه نینتندو برای E3 2018 فاش شد

دانش آموزان مدرسه ای در نیویورک، به بازدید از مسجد شهر رفتند

پیش نویس سند راهبردی پدافند غیرعامل حوزه فضایی کشور نهایی شد

فرماندار اراک: سهامدار هپکو استعفا کرد

رییس فراکسیون فرش: تجار را با دزد و قاچاقچی اشتباه گرفته ایم

ضرورت همکاری بانک های عامل شهرستان، در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به متقاضیان شادگانی

گرامیداشت سوم خرداد سنت پسندیده ای است که باید حفظ شود

خانه احزاب خرداد در همدان راه اندازی می شود

ادعای یک نماینده مجلس: اروپا در ازای برجام، تصویب FATF را خواست

نتایج 103 حوزه رای گیری انتخابات 2018 عراق باطل اعلام شد

شعار حج تمتع 97 اعلام شد

خانه احزاب خرداد در همدان راه اندازی می شود

خانه احزاب خرداد در همدان راه اندازی می شود

فراغت هزار سرباز تازه نفس قطعات منطقوی اردوی ملی افغانستان

برکناری مدیر یکی از مناطق مخابراتی کشور به دلیل کوتاهی در پاسخگویی

گروه «لیما» سفرای خود را از ونزوئلا فراخواند

پیکر مطهر سردار چلویی تشییع شد

واکنش روحانی به ادعاهای پمپئو/ چه کاره هستید که برای ایران و جهان تعیین تکلیف کنید؟

فردا، جلسه فراکسیون نمایندگان ولایی درباره CFT

واکنش گروه «لیما» به پیروزی مادورو در انتخابات ونزوئلا

پنجمین برنامه "ماه عسل" سال 1397 از شبکه سه سیما پخش شد

بازآماد تجهیزات زمین گیر شده در نیروی زمینی ارتش

از شهادتم چیزی نگویید

فیلتر تلگرام، عامل اختلالات اینترنتی است

بازداشت دو تروریست پاکستانی در کابل

استخدام حسابدار انبار فقط آقا در تهران

بررسی کاهش فقرمطلق در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی

افراد از تضعیف ارکان نظام پرهیز کنند

6 وزیر و 2 نماینده مجلس خواستار رفع فیلتر توییتر شدند

رییس جمهور فرا رسیدن روز ملی جمهوری مونته نگرو را تبریک گفت

6 وزیر و 2 نماینده مجلس خواستار رفع فیلتر توییتر شدند

روحانی با اساتید و پزشکان دیدار و گفتگو کرد

اجرای بیش از 130 برنامه به مناسبت سوم خرداد در خرمشهر

رشد 18 درصدی کشته شدگان نوروز 1397 در مقایسه با سال گذشته

مقایسه سواد تحصیلی کارمندان دولت در سال های 1380و1395

از تواشیح اسماءالحسنی تا افطاری در بمبمیی

نگاهی به مالیات سفر هوایی در کشورهای دیگر

نگاهی به مالیات سفر هوایی در کشورهای دیگر