مطالب مرتبط:
اعلام برنامه سفر استقلال برای بازی با الریان و الهلال
نرخ امروز سفر به آنکارا در بهمن ماه96 +جدول
10 کشور جذاب برای تنها سفر کردن
اینفانتینو نهم اسفند ماه به تهران سفر می کند
ظریف به کویت سفر کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 10:052018-02-14سياسي

نگاهی به مالیات سفر هوایی در کشورهای دیگر


مالیات ورود و خروج به خصوص مالیات مربوط به سفرهای هوایی در بسیاری از کشورها، پدیده ای جدید به شمار می رود که نمایانگر مقرون به صرفه بودن سفرهای هوایی بین المللی در 20 سال گذشته است.

- شعار سال: "دفتر معاونت فرهنگی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با ترجمه فصل سوم گزارش سیاست ها و روند های گردشگری سازمان همکاری و توسعه اقتصادی به بررسی تطبیقی سیاست های مالیاتی و عوارض در صنعت گردشگری پرداخته است.

در این گزارش آمده است که در بسیاری از کشورها، مالیات ورود و خروج به خصوص مالیات مربوط به سفرهای هوایی پدیده ای جدید به شمار می رود، که درواقع نمایانگر رشد و مقرون به صرفه بودن سفرهای هوایی بین المللی در 20 سال گذشته و به خصوص با شروع قرن جدید است.

در عوض این رشد، منجر به افزایش هزینه های مربوط به تأمین زیرساخت های لازم، امنیت و خدمات به مسافران و نگرانی های روزافزون درباره آثار این رشد بر محیط زیست، شده است.

کشورها در پاسخ به این مطلب، مالیات ها، هزینه ها و عوارضی را مطرح کردند که بتواند در تأمین مخارج روزافزون ارائه خدمات و در مواردی تشویق به رفتارهای سازگار با محیط زیست به آن ها کمک کند.

در میان کشورهای مورد بررسی، 16 کشور موفق شدند یک مالیات یا بیشتر را شناسایی کنند که به طور خاص به سفرهای هوایی در سطوح ملی مربوط باشد.

بیشتر این مالیات ها به شکل عوارض فرودگاهی بوده (شامل، هزینه های فرود و انتظار هواپیماها، عوارض قرار دادن هواپیما در فرودگاه و عوارض پایانه های هوایی)، که در اکثر فرودگاه های بین المللی اعمال می شود و درآمدهای این مالیات ها صرف پوشش هزینه های فرودگاهی شده و اغلب در فرودگاه های مختلف در یک کشور متفاوت است.

دیگر دسته های اصلی مالیات ها شامل مالیات، هزینه ها و عوارض مربوط به امنیت و خروج از فرودگاه (مانند مالیات حمل و نقل هوایی، مالیات بلیت هواپیما و عوارض گمرکی مسافران هوایی) است، که جزییات آن در زیر آمده: تحریک رفتار سازگار با محیط به واسطه افزایش قیمت بلیت مالیات حمل و نقل هوایی در استرالیا در سال 2011 مطرح شد، بدین صورت که هر مسافری که توسط فرودگاه های استرالیا از کشور خارج می شود باید آن را بپردازد، مگر اینکه شامل معافیت شود.

هدف از اعمال این مالیات تحریک رفتار سازگار با محیط به واسطه افزایش قیمت بلیت ها است.

نرخ فعلی آن برای پروازها در مسافت های کوتاه (هفت یورو)، متوسط (15 یورو) و طولانی (35 یورو) می باشد که از ژانویه 2013 اجرا شد.

نرخ مربوط به پرواز در مسافت های کوتاه و متوسط پس از تجدیدنظر، از نرخ ابتدایی تعیین شده برای آنها یعنی هشت و 20 یورو کاهش یافت، درحالی که نرخ مصوب برای مسافت های طولانی بدون تغییر باقی ماند.

این مالیات در تاریخ سپتامبر 2014 مجدداً بررسی میشود.

در کرواسی، هم مسافران داخلی و هم بین المللی که از فرودگاه ها سفر می کنند، باید هزینه خروج بپردازند (به استثنای مسافران ترانزیت، مسافرانی با بلیت هایی با شناسه خدمات 00 و 90 و کودکان زیر دو سال).

این مالیات در سال 2010 معرفی شد و هزینه آن از آن زمان تا به حال 1.

37 یورو برای پروازهای بین المللی و 0.

68 یورو برای پروازهای داخلی و حمل و نقل است.

درآمدهای به دست آمده از این طریق برای تأمین مالی آژانس حمل و نقل هوایی کشور کرواسی صرف می شود.

در جمهوری چک دو نوع اصلی از مالیات های هوایی وجود دارند که تنها مسافرانی که از فرودگاه شهر پراگ برای خروج یا ترانزیت استفاده می کنند، ملزم به پرداخت هر دو نوع این مالیات ها هستند.

مالیات خروج در پنج سال گذشته، مبلغ آن از 525 کرون به 565 کرون درحال حاضر رسیده است، درحالی که مالیات ترانزیت در همین بازه زمانی از 190 کرون به 205 کرون افزایش یافته است.

عوارض فرودگاهی برای مسافران به منظور پوشش هزینه های فرودگاهی تعیین شده که هر مسافری به غیر از مسافران ترانزیت که از استونی با پروازهای خارجی سفر می کنند، باید آن را پرداخت کنند.

هزینه این مالیات که برای پوشش هزینه های فرودگاهی در نظر گرفته شده است، با کاهش سالیانه از مبلغ 9.

91 در سال 2008 به مبلغ 7.

93 در سال 2009 و مبلغ 7.

03 در حال حاضر رسیده است.

مالیات هواپیمایی کشوری در فرانسه، مالیاتی است که باید توسط هر حامل هوایی عمومی که مسافر، بار و یا بسته پستی را از قلمرو فرانسه سوار می کند، بپردازد.

مالیات هواپیمایی کشوری در سال 2006 تصویب شد و نرخ های کنونی آن برابر است با: یک یورو برای هر مسافری که به قصد سفر در درون فرانسه و یا به مقصد دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سوار هواپیما می شود )یا هر منطقه دیگری که عضو تفاهمنامه منطقه اقتصادی اروپا و یا اتحادیه سوئد هستند(، که این مبلغ در سال 2008 برابر 3.

92 یورو بوده است.

مبلغ 7.

75 یورو برای هر مسافری که جهت سفر به مقاصد دیگر سوار هواپیما دیگر می شود که این مبلغ نیز در سال 2008 برابر 7.

04 یورو بوده است.

مالیات مسئولیت مشترک برای بلیت های هواپیما باید به تعداد مسافرانی که از فرانسه (چه به قصد سفر در درون فرانسه یا خارج از آن) سوار یک هواپیما می شوند و البته به غیر از مسافران ترانزیت، پرداخت شود.

این مالیات در سال 2006 مطرح شد و مبالغ قابل پرداخت برای آن مطابق زیر است: 1.

مبلغ یک یورو برای تمام مسافرانی که در درون فرانسه، به مقاصد بخش ها و سرزمین های خارجی فرانسه، یا دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر می کنند(یا هر منطقه دیگری که عضو تفاهمن امه منطقه اقتصادی اروپا و یا اتحادیه سوئد هستند.

) 2.

مبلغ چهار یورو برای مسافرانی که به دیگر مناطق سفر می کنند.

نرخ این مالیات طی پنج سال گذشته ثابت بوده است.

مالیات بلیت هواپیمایی آلمان در سال 2011 معرفی شد و هدف از آن ترغیب رفتار سازگار با محیط زیست از طریق افزایش قیمت بلیت ها بود.

این مالیات ها به دسته های مختلف تقسیم شده و در زمان رزرو جا برای مسافرانی که قصد خروج از طریق فرودگاه های آلمان را دارند، اخذ می شوند.

در سال 2001 در یونان، مالیات مسافر(عوارض توسعه و نوسازی فرودگاه) مطرح شد، که در آن هر مسافری(بالای پنج سال سن)که از فرودگاه های آن کشور سفر می کند، به غیر از مسافران ترانزیت و مسافرانی که می خواهند با وسیله نقلیه دیگری سفر کنند، ملزم به پرداخت این مالیات هستند.

تمام درآمدهای ناشی از عوارض توسعه و نوسازی فرودگاه برای تأمین مالی عملیات ها و هزینه های سرمایه گذاری در فرودگاه های کشور، شامل تجهیز، نگهداری، بهبود و توسعه به مصرف خواهند رسید.

نرخ کنونی مالیات مسافر برای افرادی که به مقاصدی غیر از اتحادیه اروپا سفر می کنند، برابر با 22 یورو و برای آن هایی که به اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا(نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین) و سوییس سفر می کنند، برابر با 12 یورو است.

مالیات مربوط به سفرهای هوایی در ایرلند در سال 2009 مطرح شد و هر مسافری که این کشور را از طریق آسمان ترک می کند، ملزم به پرداخت آن است.

در ابتدا، نسبت به فاصله مقاصد از فرودگاه دوبلین، دو گروه نرخ برای این مالیات وضع شد.

حذف مالیات مربوط به سفرهای هوایی در ایرلند دو یورو برای هر نفر که به مقاصدی تا فاصله 300 کیلومتری این فرودگاه و 10 یورو برای هر مسافری که به دیگر مقاصد پرواز می کردند.

در ماه مارس 2011 ، نرخ استانداردی به مبلغ سهیورو برای هر نفر تعیین شد و در اکتبر سال 2013 اعلام شد که در تاریخ آپریل سال 2014 دیگر مبلغی اخذ نخواهد شد.

حذف مالیات مربوط به سفرهای هوایی بخشی از فرآیند تخصیص خطوط هواپیمایی جدید برای ایرلند است.

زمانی که این مطلب اعلام شد، دولت بیان کرد که عکس العمل خطوط هواپیمایی به این تغییر را بررسی خواهد کرد و اگر این کار آثار مورد نظر را نداشته باشد، این مالیات مجددا اعمال خواهد شد.

پاسخ اولیه خطوط هواپیمایی بسیار مثبت بود و تأیید ایجاد تعدادی خطوط هوایی جدید برای فرودگاه های ایرلند در سال 2014 را به همراه داشت.

رژیم اشغالگر قدس مالیات های عوارض حمل و نقل هوایی و عوارض گمرکی مسافران هوایی را در سال 1994 بدین نحو معرفی کرد: هر مسافری که قصد دارد از طریق آسمان وارد این کشور شده یا از آن خارج شود ملزم به پرداخت این مالیات ها است.

هدف از اخذ این مالیات ها صرفاً ایجاد درآمدهایی برای پوشش هزینه های امنیت و رفت و آمدهای مسافران در فرودگاه های بین المللی بوده و نرخ فعلی آن 13 دلار برای هر مسافر است که این نرخ در پنج سال گذشته افزایشی نداشته است.

پرداخت مالیات امنیت هواپیمایی کشوری در نیوزلند تمام مسافرانی که با پرواز از فرودگاه نیوزیلند سفر می کنند، ملزم به پرداخت مالیات امنیت هواپیمایی کشوری هستند، که از درآمدهای آن برای تأمین بودجه برنامه نظارت بر تأمین امنیت سازمان هواپیمایی کشوری استفاده می شود و این برنامه از امنیت هواپیماهایی که در داخل کشور پرواز می کنند، اطمینان حاصل می کند.

این مالیات در سال 2002 مطرح شد و نرخ آن از یک دلار نیوزلند در سال 2012 به نرخ ثابت 1.

5 دلار رسیده است.

عوارض تأمین امنیت مسافران داخلی و بین المللی در سال 1998 معرفی شد که این مالیات به مسافران قبل از خروج آنها و برحسب پروازهای داخلی و بین المللی که از فرودگاه های نیوزیلند اتفاق می افتد، تعلق میگیرد که درواقع مبلغ آن با قیمت بلیت محاسبه می شود.

برای دیگر مقاصد بین المللی اسلواکی، عوارض خدمات به مسافر باید توسط متصدیان برای هر مسافر خروجی در پروازهای زمانبندی شده و زمانبندی نشده، پرداخت شود.

مبلغ کنونی این عوارض برای پروازهای بین المللی (بدون مالیات بر ارزش افزوده) 16.

26 یورو است، درحالی که این مبلغ برای پروازهای داخلی (بدون مالیات بر ارزش افزوده) 6.

30 یورو در براتیسلاوا/ رودگاه ام.

آر.

استفانیک و مبلغ 10.

45 یورو در فرودگاه کوشیتسه است.

مبلغ این عوارض برای افرادی که در داخل این کشور سفر می کنند، 50 درصد مبلغی است که مسافران خروجی پرداخت می کنند.

مالیات خروج مسافران هوایی همان عوارض خدمات به مسافران در آفریقای جنوبی است که باید توسط دارنده، متصدی و یا نماینده یک هواپیما آن را پرداخت کنند و بدین وسیله به تأمین بودجه عملیات های هوانوردی و خدمات مسافران برای تسهیل خروج کمک کنند.

این هزینه برای هر مسافری که کشور را از طریق آسمان ترک میکند، محاسبه می شود و مبلغ آن بسته به نوع پرواز متفاوت است(منطقه ای یا بین المللی).

مبلغ فعلی این عوارض که در سال 2000 معرفی شد، برای هر فرد در پروازهای منطقه ای برابر با 100 رند و در پروازهای بین المللی برابر با 190 رند است.

عوارض خدمات به مسافران که برای هر مسافر وضع می شود به منظور تأمین منابع لازم برای مخارج عملیاتی و سرمایه ای مربوط به خدمات و تجهیزات مختلف فرودگاهی که در فرودگاه های آفریقای جنوبی در اختیار مسافران قرار می گیرد، به مصرف میرسد.

نرخ این عوارض درحال حاضر برابر با 120 رند برای پروازهای داخلی، 249 رند برای پروازهای منطقه ای و 328 رند برای پروازهای بین المللی است.

عوارض تأمین امنیت مسافران پرواز در سال 2012 معرفی شد که این عوارض در فرودگاه آفریقای جنوبی مستقیماً از مسافران خروجی اخذ می شود.

درآمدهای حاصل شده از این عوارض صرف سازمان هواپیمایی کشوری آفریقای جنوبی می شود تا با کمک آن بتواند وظایف قانونی خود را که شامل تأمین امنیت و ایمنی مسافران با نظارت بر اشخاص و دارندگان گواهینامه/مجوزها می شود را به انجام برساند.

مبلغ این عوارض درحال حاضر 116 رند(بدون مالیات بر ارزش افزوده) برای مسافران بین المللی، 42 رند برای مسافران داخلی و 242 رند برای هر مسافر عازم کشورهای عضو اتحادیه اعتباری فدرال سن آنتونیو، است.

در آفریقای جنوبی عوارض خدمات هماهنگی پرواز در سال 2012 مطرح شد تا به اجاره و مدیریت تجهیزات و خدمات امنیتی کمک کرده و از طریق آن اطمینان حاصل شود که میان مسافری که درحال سوار شدن به هواپیما است، دارنده بلیت و بارهای تحویل داده شده، کنترل و ارتباط مناسبی وجود دارد.

نرخ آن درحال حاضر 21 رند برای هر مسافر است.

در کنار مالیات های هوایی متعدد ذکر شده در بالا، انگلستان در سال 1994 عوارض گمرکی مسافران هوایی را معرفی کرد که برای هر مسافر در پروازهای هوایی از فرودگاه این کشور وضع شد.

هدف از وضع عوارض گمرکی مسافران هوایی کسب درآمد از صنعت هواپیمایی بود، اما پیش بینی می شد که با تأثیر بر ترافیک هوایی، آثار زیست محیطی مطلوبی به همراه خواهد داشت.

نرخ اولیه آن برای پروازهای داخلی و اتحادیه اروپا برابر با 5 پوند انگلیس و برای مقاصد دیگر 10 پوند بود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری پرواز خبر، تاریخ انتشار 23 بهمن 96، کد مطلب: -، www.

airlinepress.

ir
کلید واژه ها: مالیات - سفرهای هوایی - هوایی - فرودگاه - عوارض - کشور - بین المللی - هزینه - هواپیما - افزایش قیمت - مالیات حمل - افزایش - مرکز پژوهش های مجلس - محیط زیست - محیط - حمل و نقل - جدید - استرالیا - مجلس شورای اسلامی - رفتار - مسافران - گردشگری - توسعه اقتصادی - خروج - بلیت هواپیما - امنیت - پرواز - پدیده - گزارش - زیست

آخرین اخبار سرویس:
تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزرا

مراسم گرامیداشت شهید حدادیان فردا در امامزاده علی اکبر چیذر برگزار می شود

کارشناس مذهبی خطاب به برنامه سازان: نگذارید خاطرات رزمندگان از دست برود

مراسم یادبود جان باختگان پرواز تهران - یاسوج شنبه برگزار می شود

دزفول - نخستین جشنواره زمستانی مرکبات

نماینده مجلس: انتقال آب از تفکرات گروه کاووس سید امامی بود

سرانه کانون های فرهنگی مساجدخوزستان تا پایان سال پرداخت می شود

دانلود آهنگ جدید فریمن بنام حماقت نکن

دانلود آهنگ جدید میلاد فربد بنام آخرین خنده

کدام روحانیون از آیت الله جنتی بزرگ تر هستند؟ + ویدئو

بی تفاوتی به احمدی نژاد کارآمدترین روش است

یک رپر مشهور بازداشت شد/ رضا پیشرو کیست؟

وضعیت هواپیمای ATR72 چهار دقیقه قبل از سقوط

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر آلمریا اسپانیا آغاز شد

پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشته اید تا این اتفاق بیفتد؟/ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟

امام جمعه موقت اهواز: پیشرفت ها و داشته های خود را مدیون شهدا هستیم

غم انگیز ترین جشن تولد

حجت الاسلام طباطبایی: در بحث حجاب شاهد لجبازی بین برخی مردم و مجریان هستیم

فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار: مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

احمد خورشیدی آزاد: مدیرعامل هواپیمای آسمان به خاطر حمایت از اصلاح طلبان به این پست رسید؛ آقایان با ویلاهای چند 10 میلیاردی برای مردم دل می سوزانند؟/ آقای آخوندی؛ 77 هزار میلیارد تومان در این راه گذاشه اید تا این اتفاق بیفتد؟

شرکت 100 هزار سرباز در طرح مهارت آموزی

مرتبت و مقام شهدا بهای ایثار آنهاست/ انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب حضرت مهدی(عج) است

از سوی خانواده شهید و هیئت رایه العباس رزمندگان شمیرانات مراسم گرامیداشت شهید حدادیان فردا در امامزاده علی اکبر چیذر برگزار می شود

تا پایان سال یکصد هزار سرباز در طرح مهارت آموزی شرکت می کنند

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

نماینده مجلس: انتقال آب از تفکرات گروه کاووس سید امامی بود

ترامپ و همسرش در بیمارستان + عکس

کشف سلاح گرم از یک خانه در پاسداران

تصاویر/ همایش تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب و روحانیون استان قم

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

زهرا رهنورد بیرون از حصر +عکس

معلم ها دست به اسلحه شدند! +تصاویر

عمر ناوگان های هوایی

ایران توافق هسته ای را رعایت می کند

انتظار داریم هیاتی برای شناسایی عناصر نفوذی و دوتابعیتی ها تشکیل شود

فیلم/ دیدار دیروز دختر خردسال شهید بافنده با سردار قاسم سلیمانی

مدیریت زمان برای والدین پرمشغله

شیرین کاری جدید ترامپ در کنفرانس سالانه محافظه کاران + ویدئو

زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی بعد از 8 سال بیرون از حصر + عکس

زهرا رهنورد بیرون از حصر /عکس

اینم مدیریت هواپیمایی در ایران! +عکس

امکان تشییع جنازه جانباختگان هواپیما تا یک ماه دیگر وجود ندارد

خادمی امیر دریادار سیاری در حرم رضوی

شوخی ترامپ در مورد موهایش + ویدئو

نقص فنی یکی دیگر از پروازهای هواپیمای آسمان

استفاده حداکثری از فضای مجازی؛ راز توفیق بین المللیِ صدا و سیما

رحیمی:
 
 هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده ای درخصوص رفع حصر بیان نکرده است/ برداشتن حصر گامی مهم در تقویت اعتبار سیاسی کشور است

میزان افزایش حقوق ها کارمندان در سال آینده

سخن همکار : بازنشستگان قهرمان دوی ماراتن،بیاییم ازخط پایان این ماه عجیب وغریب بگذریم!!!

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزیران

حضور ترانه علیدوستی در مراسم ختم مادر زهرا رهنود

ساخت فرودگاه یاسوج از ابتدا کارشناسی شده نبود

گزارش مقدماتی سانحه هوایی تهران - یاسوج هواپیمایی آسمان منتشر شد

از هوس های سیاسی خودشان حرف می زنند یا از چیزی خبر دارند؟/ اگر درست می گویند چرا به خواسته هایشان عمل نمی شود؟/ حاکمیتی که یک دهم این مطالب را از دیگران تحمل نکرده چگونه اینها را که از خط قرمزها عبور کرده اند تحمل می کند؟

بازداشت چند فعال محیط زیستی در سکوت خبری

درگیری های مذهبی در یکی از مدارس نایروبی در کنیا

کشف سلاح گرم از خانه تیمی اغتشاشگران پاسداران

چمدان مسافران در فرودگاه آتاتورک ماند!

لغو پروازهای شرکت آسمان از فرودگاه آبادان

معاون مجلس جمهوری آذربایجان : تهران و باکو نقش موثری در مقابله با افراطی گری دارند

سازمان برنامه و بودجه: به دنبال سرک کشیدن به حساب های مردم نیستیم

حضور زهرا رهنورد در منزل مادرش (عکس)

محفل انس با قرآن در شهر شهیدچمران برگزار شد + عکس

نمایندگان مجلس در امور اجرایی دخالت نکنند

سردار سلیمانی: برخی به بهانه های واهی درصدد "حذف سپاه" هستند

وظیفه رسانه ها شناساندن ظرفیت های جامعه اسلامی به مردم است

عملکرد ناجا مقابل دراویش بسیار هوشمندانه و مقتدرانه بود

تشییع پیکر دو شهید گمنام در دانشگاه فرهنگیان اصفهان

مسئولان با برهم زنندگان امنیت در حادثه اخیر برخورد اساسی کنند

هیچ مسئول امنیتی یا قضایی وعده ای درخصوص رفع حصر بیان نکرده است/ برداشتن حصر گامی مهم در تقویت اعتبار سیاسی کشور است

درباره رفع حصر قول هایی داده شده است/ مردم دیگر فریب اقدامات احمدی نژاد را نمی خورند

دیدار فرمانده نیروی هوایی ارتش با خانواده «بایرامی» شهید نیروی انتظامی

دراویش صف شان را از اغتشاشگران جدا کنند/ بجای جمع آوری دستفروشان جایی برای آنها درنظر گرفته شود/ نباید به بهانه تبریز 2018 صندوق های کمیته امداد جمع آوری شود

عده ای هنرمندانه در پی اختلاف اندازی و مسئله سازی در کشور هستند/ مجموعه مشکلات، راه حل یک خطی ندارد

پروازهای شرکت هواپیمایی آسمان با هواپیمای ATR از فرودگاه آبادان لغو شد

حمله به امام جماعت مسجد شهر موره فرانسه

تهدیدات خارجی جای خود را به تهدیدات داخلی متوجه امنیت ملی داده است/ هدف دشمنان از اغتشاشات اخیر، ایجاد شکاف بین مردم و مسئولین بود

جزییات 6 ابهام فرمانداری به طرح جدید ترافیک

خلاصه آنچه که از بودجه 97 می دانیم +اینفوگرافیک

پنج باور غلط در مورد تنهایی

امام جمعه طبس درگذشت

جشنواره مرکبات در دزفول

نماینده مردم ماکو در مجلس: عملکرد ناجا مقابل دراویش بسیار هوشمندانه و مقتدرانه بود

عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

سه کلید طلایی که همه درها را باز می کند

11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

فرماندار کهگیلویه عنوان کرد عدم دسترسی به اجساد جانباختگان به دلیل شرایط نامساعد جوی/ امکان تشییع جنازه جانباختگان تا یک ماه دیگر وجود ندارد

3 شرط جدید ترامپ برای باقی ماندن در برجام

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزرا

گروه ویژه اقدام مالی:تعلیق برنامه های تقابلی علیه ایران تمدید شد

حفوق وزرای دولت چقدر است؟

دشمن در فضای مجازی رفتار مجرمانه در کشور را عادی سازی می کند/ بانک مرکزی بر بی انضباطی اقتصادی بانک ها و موسسات مالی نظارت کند

بزرگترین قطعه ای که تاکنون از اجساد پیدا شده، بالاتنه بدن یک انسان است

حقوق 20 میلیون تومانی وزراء تکذیب شد

مدیر روابط عمومی شورای شهر رشت منصوب شد

انتشار قطعه ای اجتماعی تا پایان سال/ اثری برای یادگار امام

یادگار دوران دفاع مقدس: 11 دانشکده آمریکا برای شکست انقلاب اسلامی پژوهش می کند

اعطای مجوز تاسیس موزه خصوصی باغ موزه گیاهان دارویی برکت

طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

نگاهی به مالیات سفر هوایی در کشورهای دیگر

نگاهی به مالیات سفر هوایی در کشورهای دیگر