مطالب مرتبط:
یادداشت/ سعید حاجی پور یک خیال خام
بازنشسته ها عید فقط می توانند به عتبات عالیات بروند
بیایید درباره آب گفتگو کنیم
آغاز عملیات اجرایی گاز رسانی به 4 روستای حاجی آباد
حاجی بابایی در گفت وگو با فارس: تایید نظر کمیسیون تلفیق توسط مجلس دادن چک سفید به دولت برای افزایش قیمت هاست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 05:262018-02-14بين الملل

یادداشت/ حامد حاجی حیدری بیایید قدری بازنشسته شویم


در پایگاه های شغلی خود که هنوز قابل واگذاری به ماشین ها نیستند، نیاز به انسان هایی داریم که قادر به تصمیم سازی و ابتکار به مراتب هوشمندانه تر از ماشین ها باشند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " حامد حاجی حیدری در سرمقاله روزنامه رسالت نوشت: * قضیه - کودتای نافرجام و به طرز عجیبی بی فرجام ترکیه، حتماً خیلی چیزها را به هم ریخت؛ خصوصاً که هر چه وابسته به گروه فتح ا.

گولن بود را از بیخ درو کرد و این خرمن چینی همچنان ادامه دارد.

حتماً کسانی که از کار بیکار شدند یا از اساس هستی ساقط گردیدند، مردان آموزش دیده و رده بالایی بودند، چرا که ذات و جوهر گروه گولن، یک گروه آموزشی و فرهنگی است.

اما، .

- ولی،یکی از مواهب شاید ناخواسته کودتای ترکیه، بی گمان این بود که جایگاه های شغلی زیادی برای ورود جوانان ترکیه به دم و دستگاه های اداری و کارگری این کشور باز شد.

فقط تا سپتامبر، دو ماه پس از کودتا، 43 هزار موقعیت شغلی که تنها 28 هزار تای آن مربوط به آموزش و پرورش بود، خالی، و آماده پذیرش جوان ترها شد.

در واقع، هر چند که این کودتا، بی فرجام بود، ولی از این بابت توانست یک ضرورت و جبر ساختار شغلی جدید را در ترکیه محقق سازد؛ البته من گمان نمی کنم که در مجموع، این رویداد برای ترکیه میمنتی داشته باشد، ولی برای ما درسی دارد؛ این که ما باید تغییر ساختار اشتغال را به رسمیت بشناسیم، و نیروهای جوان را سریع تر به بدنه اشتغال کشور راه بدهیم.

* پند وعبرت - امواج بحران جهانی اشتغال به سواحل بیست اقتصاد برتر جهان رسیده است، و ایران نیز در مقام هجدهم اقتصاد جهان، دستخوش آن گردیده است.

دو دهه قبل، دهه 1990، آغاز گسترش انفجار آمیز فناوری رایانه و اینترنت بود که بسیاری از مشاغل را به ماشین های هوشمند سپرد؛ این،آغازی بود که همه را غافلگیر کرد.

همه ما با خواندن داستان های علمی-تخیلی می دانستیم که ماشین ها جایگزین انسان ها خواهند شد، ولی گمان نمی کردیم که این حدس ها، به این زودی محقق شود.

- به موازات این تحول شتابان، و بویژه، از سال 1997، بحران بزرگ اشتغال در نظام سرمایه داری جهانی آغاز شد و همچنان ادامه دارد، و دم و دنباله آن نیز امروز به ایران ما هم رسیده است.

از سویی، ظرفیت های معقول اشتغال در اثر حضور ماشین ها برای انسان ها تضعیف شده است، و از سوی دیگر، در هرم های جمعیتی، به تناوب، امواج جدید جمعیت جوان به سن مطالبه اشتغال رسیده اند.

ملهم از رویدادهای خشونت بار در ترکیه که منجر به خالی شدن عمده ای از جایگاه های شغلی شد و نیروی جوانی را به دم و دستگاه های این کشور تزریق کرد، ما نیاز داریم تا این تغییرات مثبت را به نحو آرام و سنجیده، خودمان به دست خودمان در بوروکراسی میان سال و کهن سال خود انجام دهیم.

* سندرم فرورفتن مشاغل به اتوپایلوت : - بی گمان، یکی از دشواری های اصلی در موقعیت های شغلی استخدامی امروز ما، حضور کم اثر نیروی انسانی میان سال و جاافتاده ای است که خارج از موقعیت های شغلی استخدامی راه خود را پیدا می کنند، ولی در حال حاضر، صندلی های بی حرکتی را اشغال کرده اند و صرفاً گزارش کار رد می کنند .

- توضیح این که، خصلت مشاغل استخدامی روال مند این است که پس از مدتی حضور در این مشاغل، راه و چاه آسودگی بدون انجام کار جدی در آن ها پیدا می شود، و فرد می تواند آن ها را در حالت اتوپایلوت قرار دهد، و به استراحت یا کار دیگری مشغول شود؛ نتیجه این است که بدون آن که در ضوابط حقوقی ایفای نقش شغلی خللی ایجاد شود، سازمان، از کارگشایی های هوشمندانه انسانی در آن موقعیت های شغلی محروم می شود، حال آن که گماردن انسان ها به جای ماشین ها، اصولاً به دلیل خصلت هوشمندتر بودن انسان ها برای عمل کردن در ورای ضوابط ماشینی و حقوقی بوروکراسی است.

- این، وضع و حال میان سالان و کهن سالان مستقر در موقعیت های شغلی ماست؛ مشاغلی که عمیقاً نیاز به خلاقیت انسانی دارند؛ و اگر ما بخواهیم در یک افق وسیع تر، برتری انسانی خود را بر ماشین ها حفظ کنیم، به این خلاقیت های نیاز داریم.

ما در پایگاه های شغلی خود که هنوز قابل واگذاری به ماشین ها نیستند، نیاز به انسان هایی داریم که قادر به تصمیم سازی و ابتکار به مراتب هوشمندانه تر از ماشین ها باشند؛ ولی با توجه به بروز سندرم فرو رفتن مشاغل به اتوپایلوت این هدف محقق نمی گردد و سازمان های ما، رفته رفته به ماشین های درک ناپذیر تبدیل می شوند که به درد تعاملات انسانی نمی خورند.

چه باید کرد؟ - هدف هر طرح پیشنهادی باید این باشد که هم ما را از بروز سندرم فرو رفتن مشاغل به اتوپایلوت در سازمان ها رهایی بخشد، و هم صندلی ها را برای استقبال از جوانان خلاق مهیا کند.

باید ضمن حفظ اهتمام محوری به موضوع کار و شغل، مفهوم اشتغال را تنوع بخشید تا پاسخگوی تحول عظیم روی داده در عرضه نیروی کار انسانی و ماشینی گردد.

با روند فعلی، پنجره جمعیتی مهمی که نیروی کار انسانی جوان و بزرگی را به بازار کار ایران گسیل داشته است، از یک فرصت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی تاریخی به یک مصیبت تبدیل خواهد شد.

- یک طرح مقدماتی برای غنا بخشیدن به مفهوم اشتغال ، این است که در سه گانه کهنه شده و ناکارآمد تحصیلات← اشتغال 25 تا 65 سال← بازنشستگی تجدید نظر کنیم.

باید طول دوره زندگی یک شهروند را، به پنج دوره تحصیلات عمومی و اختصاصی ، اشتغال غیرخویش فرما ، اشتغال خویش فرما ، دوره کارآفرینی و آنتروپورنری ، و دوره فعالیت مسئولانه برای اجتماع مرحله بندی کنیم.

طبق این طرح مقدماتی، دوره بازنشستگی در این چهار مرحله هضم می شود، به این ترتیب، که همه اعضای جامعه، پس از 10 تا 15 سال اشتغال غیرخویش فرما، به اصطلاح امروز بازنشسته یا مرخص از کار تحت امر کارفرما می شوند، و از یک امکان پایه تأمین اجتماعی معادل بازنشستگی فعلی بهره مند خواهند شد، و این چتر تأمین اجتماعی، به مرور، بر حسب نیاز و بر حسب فعالیت اجتماعی فرد گسترده و گسترده تر خواهد گردید.

پس، مرحله اول، یا اشتغال غیرخویش فرما ، مصادف با ورود تازه متقاضی اشتغال از حیطه تحصیلات عمومی و اختصاصی به بازار عرضه نیروی کار است.

در این دوره، ابتکار و طراحی شغل از آن کارفرماست، و عرضه کننده نیروی کار می پذیرد که با قواعد و طراحی کارفرما، به کار بپردازد، و به این ترتیب، بخشی از ارزش نیروی کار خود را که اغلب هم قابل ملاحظه است، به کارفرما واگذار می نماید؛ به مصلحت جامعه و شخص است که هر چه زودتر از این مرحله عبور کند؛ ولی، عموماً، افراد، 10 تا 15 سال در این مرحله می مانند و پس از انقضاء این دوره، از یک سطح پایه تأمین بازنشستگی برخوردار خواهند شد.

- بعدازاین مرحله، فرد به اتکاء حداقل تأمین اجتماعی، و تجربه ای که اندوخته است، می تواند روندهای کارآفرینی که توسط سازمان های خدمات حرفه ای کارآفرینی پشتیبانی می شوند را آغاز کند، و در این دوره این امکان را دارد تا در مسیر اشتغال های کوچک خویش فرما (SMEs) و تبدیل شدن به کارفرما پیش برود.

در این دوره فرد می تواند با استفاده از انواع بیمه های تأمین اجتماعی، پوشش حمایتی و مستمری خود را گسترش دهد.

در نهایت، چیزی به نام بازنشستگی به مفهوم بیکاری به افراد توصیه نمی شود، هر چند که میسر است و پیش از موعد هم میسر خواهد بود؛ اشخاص می توانند در حدود 30 سال پس از ورود به بازار کار، دوره ای مرفه تر از بازنشستگی فعلی را آغاز کنند، ولی، همان طور که امروز عملاً چنین است، در این دوره که افراد از مشغله های تأمین مایحتاج زندگی امنیت یافته اند، از ظرفیت های تجربی و ارتباطی خوبی برخوردار خواهند بود و می توانند درگیر فعالیت های مولد و مسئولانه برای اجتماع شوند.

این، سلامت روحی و روانی افراد را تا فرجام زندگی تضمین خواهد کرد.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3w5o1
کلید واژه ها: اشتغال - ترکیه - ماشین - انسان ها - جوان - جهان - انسان - آموزش - سرمقاله روزنامه - روزنامه رسالت - ساختار - کشور - هوشمند - آموزش و پرورش - اقتصاد - بحران - ایران - جمعیت - جهانی - حاجی - جدید - سرمقاله - اینترنت - روزنامه - فرهنگی - انفجار - جوانان - سرمایه - فناوری - ابتکار

آخرین اخبار سرویس:
دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه عربستان/ تشکر از ریاض بابت حمایت از خروج برجام

پاسخ ایران به اظهارات پمپئو به زودی منتشر می شود

مسلمانان درماه رمضان در خانه هایشان بمانند!

لفاظی های وزارت دفاع آمریکا علیه ایران

واکنش نتانیاهو به سخنان پامپئو: از همه کشورها می خواهیم از رویکرد آمریکا در قبال ایران پیروی کنند

اعلام حمایت بحرین از راهبرد جدید آمریکا

رژیم صهیونیستی سفرای کشورهای اروپایی را فراخواند

مواضع ضد ایرانی پنتاگون در همراهی با پمپئو

مراقب قاتل سریالی توافقات هسته ای باشید او به خودی گل می زند

وزیر دستور «اصلاح» طرح تقسیم کازرون را داده بود/ اخبار به درستی منتقل نمی شد؛مردم تحریک شدند

این دیپلمات که مدام مشغول نوشیدن و تناول میوه است، ایرانی نیست+عکس

الحکمه: ظرف ساعات آینده، ائتلافی بین 4 فراکسیون اعلام می شود

تاجری که ایران را عامل بی ثباتی می داند/ ردپای یانکی ها در ناامنی های منطقه

هماهنگی موجود بین ایران و ترکیه را نمی توان نوعی اتحاد نامید!

سخنگوی پنتاگون مدعی شد: با نفوذ ایران مقابله می کنیم!

واکنش تحلیل گران آمریکایی به درخواست های جدید واشنگتن از ایران؛ واشنگتن درپی تسلیم شدن ایران و براندازی است

توافق بحرین و آمریکا درباره افزایش همکاری های امنیتی دریایی

برجام؛ محک صداقت و خیانت بین المللی - عیسی پاشاپور **

برجام؛ محک صداقت و خیانت بین المللی - عیسی پاشاپور **

حاشیه های دسته گلی که پوتین به مرکل داد

پاسخ ایران به اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا به زودی منتشر می شود

12 شرط آمریکا برای معاهده جدید با ایران

استقبال آل خلیفه از راهبرد آمریکا ضد ایران

ترامپ خواستار ادامه کنترل مرزی چین با کره شمالی شد

ماسه سواری در آفریقا/عکس

شجاعت این زن آفریقایی/عکس

فستیوال عجیب و وحشتناک هندوها/عکس

بی خانمان ها در انگلیس مجازات می شوند

رییس جدید سیا سوگند یاد کرد

اتحادیه عرب: انتقال سفارت کشورها به قدس تنها اوضاع را پیچیده تر می کند

دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه عربستان/ تشکر از ریاض بابت حمایت از خروج برجام

پاسخ ایران به اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا به زودی منتشر می شود

وزیر خارجه امارات مدعی شد: ایران مجبور به پذیرش یک توافق جدید است!

تاکید نامزد ریاست جمهوری ترکیه بر لزوم خروج آنکارا از ناتو

کشورهای دارای بمب پیمان منع سلاح اتمی را امضا نکرده اند

حبس ابد 104 تن از متهمان کودتای نافرجام در ترکیه

مقام ایرانی: آمریکا می خواهد ایران را وادار به تسلیم کند

قانون مسدود کننده پیام قاطع اتحادیه اروپا به ترامپ است

تاکید وزیر خارجه آلمان بر ادامه پایبندی به برجام

وزیر خارجه لبنان: برخی رویای وقوع جنگ میان ایران و اسراییل را دارند

استیضاح فصل پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید خواهد بود

لفاظی های وزارت دفاع آمریکا علیه ایران

پاسخ ایران به اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا به زودی منتشر می شود

پاسخ ایران به اظهارات وزیر امورخارجه آمریکا به زودی منتشر می شود

گزارش: لیلی غندور؛ خردسال ترین شهید مدافع فلسطین

آمریکا ایجاد هرج و مرج در خاورمیانه را به دست گرفته است

واکنش مسکو به اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا

واکنش مسکو به اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا

حبس ابد 104 تن از متهمان کودتای نافرجام در ترکیه

«رودی جولیانی» درباره تاریخ اتمام تحقیقات «رابرت مولر» دروغ گفته بود

اظهارات مداخله جویانه مقام اماراتی درباره برجام

گل دادن پوتین به مرکل جنجالی شد! + عکس

واکنش روحانی به سخنان وزیر خارجه آمریکا: شما چه کاره هستید که برای ایران و جهان تعیین تکلیف کنید؟

ولادیمیر پوتین پیروزی نیکلاس مادورو را تبریک گفت

اتهام زنی به دیگران روش و پوشش آمریکا برای حمایت از داعش است

عربستان به دنبال خرید سامانه موشکی اسراییل

تحریم ها؛ دستاویز آمریکا برای تصاحب بازار گاز اروپا

خشم انور قرقاش از اشغالگر خواندن امارات به وسیله وزیر کشور یمن

وقوع انفجار مهیب در پایتخت جمهوری آذربایجان

مخالفت ترزا می با برگزاری مجدد همه پرسی اسکاتلند

خروج آمریکا از برجام، تاثیرات منفی عمیق در خاورمیانه دارد

تفاوت های عروسی شاهزاده هری و مگان مارکل

حبس ابد 104 تن از متهمان کودتای نافرجام در ترکیه

چین هم بر حضور در نشست برجامی وین تأکید کرد

اسراییل خوش شانس است که ایران، روسیه و سوریه نابودش نمی کنند

حمایت ایران از طالبان کذب محض است

واکنش مسکو به اظهارات امروز وزیر خارجه آمریکا

نظر عجیب وزیر دانمارکی درباره ماه رمضان

هشدار سازمان ملل درباره وقوع فاجعه انسانی در «درنه» لیبی

واکنش ابوالغیط به افتتاح سفارت پاراگوئه در قدس

نگرانی فیلیپین از استقرار بمب افکن های چین در جزایر مورد مناقشه

104 نظامی ارتش ترکیه به حبس ابد محکوم شدند

نخست وزیر هند هم به دنبال دور زدن تحریم های آمریکاست!

ترامپ خواستار ادامه کنترل مرزی چین با کره شمالی شد

گل دادن پوتین به مرکل حاشیه ساز شد

حضور ترامپ در مراسم تحلیف رییس جدید سیا

ایران مجبور به بازگشت به میز مذاکره و پذیرش یک توافق جدید است/حمایت اروپایی ها از برجام کافی نیست

طرح پیشنهادی در کنگره آمریکا برای جلوگیری از اقدام اروپایی ها در دور زدن تحریم های ایران

سران روسیه و هند درباره اس-400 گفت وگو کردند

واکنش مسکو به اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا

قانون مبارزه با تعرض کلامی و جنسی علیه زنان در فرانسه

افغانستان تا تحقق کامل حقوق مردم فلسطین، کنار آنان می ایستد

سفر چهار روزه فرمانده نیروی هوایی هند به فلسطین اشغالی

وعده دوباره آمریکا به ایران!

واکنش روسیه به اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه آمریکا

گل دادن پوتین به مرکل حاشیه ساز شد

"افغانستان" تا تحقق کامل حقوق مردم فلسطین، کنار آنان می ایستد

مقام های کاتالونیا به قانون احترام گذاشته و دولتی موجه انتخاب کنند

قیمت فیلمبرداری نابودی پایگاه آزمایش هسته ای در کره شمالی

طرح پیشنهادی در کنگره آمریکا برای جلوگیری از اقدام اروپایی ها در دور زدن تحریم های ایران

ترامپ خواستار ادامه کنترل مرزی چین با کره شمالی شد

حبس ابد 104 تن از متهمان کودتای نافرجام در ترکیه

سوریه؛ آزادسازی منطقه «الحجر الاسود»/ کشف تسلیحات اسراییلی در جنوب دمشق

دیپلمات اروپایی: به طرح جایگزین آمریکا برای برجام علاقه ای نداریم

آزادسازی کامل غوطه شرقی و غربی دمشق از چنگ داعش

نظر عجیب وزیر دانمارکی درباره ماه رمضان!

حبس ابد 104 تن از متهمان کودتای نافرجام در ترکیه

چین در کارزار تجاری با ترامپ، پیروز میدان است

رییس مخوف ترین سرویس جاسوسی جهان سوگند خورد

فلسطین؛ تداوم تظاهرات حق بازگشت/ حمله نظامیان صهیونیست به فلسطینیان در قدس

یادداشت/ حامد حاجی حیدری بیایید قدری بازنشسته شویم

یادداشت/ حامد حاجی حیدری بیایید قدری بازنشسته شویم