مطالب مرتبط:
یادداشت/ سعید حاجی پور یک خیال خام
بازنشسته ها عید فقط می توانند به عتبات عالیات بروند
بیایید درباره آب گفتگو کنیم
آغاز عملیات اجرایی گاز رسانی به 4 روستای حاجی آباد
حاجی بابایی در گفت وگو با فارس: تایید نظر کمیسیون تلفیق توسط مجلس دادن چک سفید به دولت برای افزایش قیمت هاست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 04:262018-02-14بين الملل

یادداشت/ حامد حاجی حیدری بیایید قدری بازنشسته شویم


در پایگاه های شغلی خود که هنوز قابل واگذاری به ماشین ها نیستند، نیاز به انسان هایی داریم که قادر به تصمیم سازی و ابتکار به مراتب هوشمندانه تر از ماشین ها باشند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " حامد حاجی حیدری در سرمقاله روزنامه رسالت نوشت: * قضیه - کودتای نافرجام و به طرز عجیبی بی فرجام ترکیه، حتماً خیلی چیزها را به هم ریخت؛ خصوصاً که هر چه وابسته به گروه فتح ا.

گولن بود را از بیخ درو کرد و این خرمن چینی همچنان ادامه دارد.

حتماً کسانی که از کار بیکار شدند یا از اساس هستی ساقط گردیدند، مردان آموزش دیده و رده بالایی بودند، چرا که ذات و جوهر گروه گولن، یک گروه آموزشی و فرهنگی است.

اما، .

- ولی،یکی از مواهب شاید ناخواسته کودتای ترکیه، بی گمان این بود که جایگاه های شغلی زیادی برای ورود جوانان ترکیه به دم و دستگاه های اداری و کارگری این کشور باز شد.

فقط تا سپتامبر، دو ماه پس از کودتا، 43 هزار موقعیت شغلی که تنها 28 هزار تای آن مربوط به آموزش و پرورش بود، خالی، و آماده پذیرش جوان ترها شد.

در واقع، هر چند که این کودتا، بی فرجام بود، ولی از این بابت توانست یک ضرورت و جبر ساختار شغلی جدید را در ترکیه محقق سازد؛ البته من گمان نمی کنم که در مجموع، این رویداد برای ترکیه میمنتی داشته باشد، ولی برای ما درسی دارد؛ این که ما باید تغییر ساختار اشتغال را به رسمیت بشناسیم، و نیروهای جوان را سریع تر به بدنه اشتغال کشور راه بدهیم.

* پند وعبرت - امواج بحران جهانی اشتغال به سواحل بیست اقتصاد برتر جهان رسیده است، و ایران نیز در مقام هجدهم اقتصاد جهان، دستخوش آن گردیده است.

دو دهه قبل، دهه 1990، آغاز گسترش انفجار آمیز فناوری رایانه و اینترنت بود که بسیاری از مشاغل را به ماشین های هوشمند سپرد؛ این،آغازی بود که همه را غافلگیر کرد.

همه ما با خواندن داستان های علمی-تخیلی می دانستیم که ماشین ها جایگزین انسان ها خواهند شد، ولی گمان نمی کردیم که این حدس ها، به این زودی محقق شود.

- به موازات این تحول شتابان، و بویژه، از سال 1997، بحران بزرگ اشتغال در نظام سرمایه داری جهانی آغاز شد و همچنان ادامه دارد، و دم و دنباله آن نیز امروز به ایران ما هم رسیده است.

از سویی، ظرفیت های معقول اشتغال در اثر حضور ماشین ها برای انسان ها تضعیف شده است، و از سوی دیگر، در هرم های جمعیتی، به تناوب، امواج جدید جمعیت جوان به سن مطالبه اشتغال رسیده اند.

ملهم از رویدادهای خشونت بار در ترکیه که منجر به خالی شدن عمده ای از جایگاه های شغلی شد و نیروی جوانی را به دم و دستگاه های این کشور تزریق کرد، ما نیاز داریم تا این تغییرات مثبت را به نحو آرام و سنجیده، خودمان به دست خودمان در بوروکراسی میان سال و کهن سال خود انجام دهیم.

* سندرم فرورفتن مشاغل به اتوپایلوت : - بی گمان، یکی از دشواری های اصلی در موقعیت های شغلی استخدامی امروز ما، حضور کم اثر نیروی انسانی میان سال و جاافتاده ای است که خارج از موقعیت های شغلی استخدامی راه خود را پیدا می کنند، ولی در حال حاضر، صندلی های بی حرکتی را اشغال کرده اند و صرفاً گزارش کار رد می کنند .

- توضیح این که، خصلت مشاغل استخدامی روال مند این است که پس از مدتی حضور در این مشاغل، راه و چاه آسودگی بدون انجام کار جدی در آن ها پیدا می شود، و فرد می تواند آن ها را در حالت اتوپایلوت قرار دهد، و به استراحت یا کار دیگری مشغول شود؛ نتیجه این است که بدون آن که در ضوابط حقوقی ایفای نقش شغلی خللی ایجاد شود، سازمان، از کارگشایی های هوشمندانه انسانی در آن موقعیت های شغلی محروم می شود، حال آن که گماردن انسان ها به جای ماشین ها، اصولاً به دلیل خصلت هوشمندتر بودن انسان ها برای عمل کردن در ورای ضوابط ماشینی و حقوقی بوروکراسی است.

- این، وضع و حال میان سالان و کهن سالان مستقر در موقعیت های شغلی ماست؛ مشاغلی که عمیقاً نیاز به خلاقیت انسانی دارند؛ و اگر ما بخواهیم در یک افق وسیع تر، برتری انسانی خود را بر ماشین ها حفظ کنیم، به این خلاقیت های نیاز داریم.

ما در پایگاه های شغلی خود که هنوز قابل واگذاری به ماشین ها نیستند، نیاز به انسان هایی داریم که قادر به تصمیم سازی و ابتکار به مراتب هوشمندانه تر از ماشین ها باشند؛ ولی با توجه به بروز سندرم فرو رفتن مشاغل به اتوپایلوت این هدف محقق نمی گردد و سازمان های ما، رفته رفته به ماشین های درک ناپذیر تبدیل می شوند که به درد تعاملات انسانی نمی خورند.

چه باید کرد؟ - هدف هر طرح پیشنهادی باید این باشد که هم ما را از بروز سندرم فرو رفتن مشاغل به اتوپایلوت در سازمان ها رهایی بخشد، و هم صندلی ها را برای استقبال از جوانان خلاق مهیا کند.

باید ضمن حفظ اهتمام محوری به موضوع کار و شغل، مفهوم اشتغال را تنوع بخشید تا پاسخگوی تحول عظیم روی داده در عرضه نیروی کار انسانی و ماشینی گردد.

با روند فعلی، پنجره جمعیتی مهمی که نیروی کار انسانی جوان و بزرگی را به بازار کار ایران گسیل داشته است، از یک فرصت اقتصادی و اجتماعی و سیاسی تاریخی به یک مصیبت تبدیل خواهد شد.

- یک طرح مقدماتی برای غنا بخشیدن به مفهوم اشتغال ، این است که در سه گانه کهنه شده و ناکارآمد تحصیلات← اشتغال 25 تا 65 سال← بازنشستگی تجدید نظر کنیم.

باید طول دوره زندگی یک شهروند را، به پنج دوره تحصیلات عمومی و اختصاصی ، اشتغال غیرخویش فرما ، اشتغال خویش فرما ، دوره کارآفرینی و آنتروپورنری ، و دوره فعالیت مسئولانه برای اجتماع مرحله بندی کنیم.

طبق این طرح مقدماتی، دوره بازنشستگی در این چهار مرحله هضم می شود، به این ترتیب، که همه اعضای جامعه، پس از 10 تا 15 سال اشتغال غیرخویش فرما، به اصطلاح امروز بازنشسته یا مرخص از کار تحت امر کارفرما می شوند، و از یک امکان پایه تأمین اجتماعی معادل بازنشستگی فعلی بهره مند خواهند شد، و این چتر تأمین اجتماعی، به مرور، بر حسب نیاز و بر حسب فعالیت اجتماعی فرد گسترده و گسترده تر خواهد گردید.

پس، مرحله اول، یا اشتغال غیرخویش فرما ، مصادف با ورود تازه متقاضی اشتغال از حیطه تحصیلات عمومی و اختصاصی به بازار عرضه نیروی کار است.

در این دوره، ابتکار و طراحی شغل از آن کارفرماست، و عرضه کننده نیروی کار می پذیرد که با قواعد و طراحی کارفرما، به کار بپردازد، و به این ترتیب، بخشی از ارزش نیروی کار خود را که اغلب هم قابل ملاحظه است، به کارفرما واگذار می نماید؛ به مصلحت جامعه و شخص است که هر چه زودتر از این مرحله عبور کند؛ ولی، عموماً، افراد، 10 تا 15 سال در این مرحله می مانند و پس از انقضاء این دوره، از یک سطح پایه تأمین بازنشستگی برخوردار خواهند شد.

- بعدازاین مرحله، فرد به اتکاء حداقل تأمین اجتماعی، و تجربه ای که اندوخته است، می تواند روندهای کارآفرینی که توسط سازمان های خدمات حرفه ای کارآفرینی پشتیبانی می شوند را آغاز کند، و در این دوره این امکان را دارد تا در مسیر اشتغال های کوچک خویش فرما (SMEs) و تبدیل شدن به کارفرما پیش برود.

در این دوره فرد می تواند با استفاده از انواع بیمه های تأمین اجتماعی، پوشش حمایتی و مستمری خود را گسترش دهد.

در نهایت، چیزی به نام بازنشستگی به مفهوم بیکاری به افراد توصیه نمی شود، هر چند که میسر است و پیش از موعد هم میسر خواهد بود؛ اشخاص می توانند در حدود 30 سال پس از ورود به بازار کار، دوره ای مرفه تر از بازنشستگی فعلی را آغاز کنند، ولی، همان طور که امروز عملاً چنین است، در این دوره که افراد از مشغله های تأمین مایحتاج زندگی امنیت یافته اند، از ظرفیت های تجربی و ارتباطی خوبی برخوردار خواهند بود و می توانند درگیر فعالیت های مولد و مسئولانه برای اجتماع شوند.

این، سلامت روحی و روانی افراد را تا فرجام زندگی تضمین خواهد کرد.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3w5o1
کلید واژه ها: اشتغال - ترکیه - ماشین - انسان ها - جوان - جهان - انسان - آموزش - سرمقاله روزنامه - روزنامه رسالت - ساختار - کشور - هوشمند - آموزش و پرورش - اقتصاد - بحران - ایران - جمعیت - جهانی - حاجی - جدید - سرمقاله - اینترنت - روزنامه - فرهنگی - انفجار - جوانان - سرمایه - فناوری - ابتکار

آخرین اخبار سرویس:
عکس های دردناک از خارج کردن اجساد مسافران هواپیمای تهران-یاسوج 18+

رویترز: دو مشاور ارشد ترامپ احتمالا کاخ سفید را ترک می کنند

آخرین جزییات از پرونده ترور رفیق حریری

ترکیه تصمیم مجلس هلند در به رسمیت شناختن «نسل کشی ارامنه» را محکوم کرد

هشدار واشنگتن به عراق و دیگر کشورها درباره قانون کاتسا

هدر نائورت مدعی شد فرآیند آستانه با ناکامی روبرو شده است

کره شمالی رزمایش موشکی ژاپن و آمریکا را محکوم کرد

ارتش نیجریه به "داد" دانش آموزان رسید

تیراندازی به یک سازمان طرفدار کره شمالی در ژاپن

آمریکا: برای حضور نامحدود در عراق و سوریه نیازی به مجوز کنگره نیست

راهنمای مهاجرت به کانادا (تمامی راه های مهاجرت و نکات مهم)

افزایش هشدارهای آمریکا و استرالیا نسبت به نفوذ چین

وزارت خارجه سوریه: پاریس به دلیل حمایت از تروریسم شایستگی شرکت در روند صلح سوریه را ندارد

ایهود باراک: نتانیاهو تمام شد

هیلی: قرار نیست آمریکا بزرگترین تامین کننده مالی سازمان ملل باشد

نسخه الجبیر برای سوریه

میشل عون: لبنان از مرزهای زمینی و دریایی خود حفاظت می کند

هشدار آمریکا به عراق برای خرید سامانه موشکی اس400 از روسیه

هشدار آمریکا به عراق برای خرید سامانه موشکی "اس400" از روسیه

رویترز خبر داد به دلیل اختلاف با ترامپ، دو عضو ارشد کاخ سفید احتمالا استعفا می دهند

مخالفت دیوان عالی آمریکا به مصادره الواح هخامنشی

"ایوانکا" مهمان چشم بادامی ها می شود

راهنمای مهاجرت به دانمارک؛ راه های مهاجرت و نکات مهم

پارلمان هلند کشتار ارامنه در سال 1915 را «نسل کشی» خواند

اگر برجام را از دست دهیم با بحران اتمی دیگری مواجه می شویم

نیروهای ارتش عربستان استان صعده یمن را موشک باران کردند

افشای مهمترین راز صدام از زبان وکیلش

آمریکا به عراق درخصوص خرید سامانه موشکی «اس400» از روسیه هشدار داد

کتیبه های هخامنشی ایران مصادره نخواهد شد

نخستین هواپیمای ایرباس A350-1000

پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است

آتش زدن هیزم در شومینه سلامتی را تهدید می کند

150 آلمانی عضو داعش در سوریه و عراق کشته شدند

نصب پرچم روسیه با تصویر پوتین بر روی ساختمانی در مسکو

جدیدترین یاوه گویی الجبیر به ایران

مولر اتهامات جدیدی به دو عضو ستاد انتخابات ترامپ وارد کرد

حملات توپخانه ای و موشکی عربستان به استان صعده یمن

دویچه وله: 150 آلمانی عضو داعش در سوریه و عراق کشته شدند

شهادت 12 غیرنظامی در حملات هوایی آمریکا به حومه دیرالزور

حضور ایوانکا ترامپ و ژنرال ارشد کره شمالی در یک مراسم!

سوپرایز اردوغان؛ "تانک" جدیدی در راه است

محمود عباس از بیمارستان آمریکایی مرخص شد

دیدار کشاورزان معترض فرانسوی با رییس جمهور فرانسه

سفیر قطر در قدس: از سال 2014 تا کنون 20 بار به اسراییل سفر کرده ام

9 صیاد بوشهری از اسارت عربستان آزاد شدند

اولین خسارت چهارشنبه سوری امسال

ثبت اتهام های تازه علیه رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ

هشدار نفتی آنکارا به نیکوزیا

کشته شدن هفت نظامی مصری و 71 تروریست

از سال 2014 تا کنون 20 بار به اسراییل سفر کرده ام

تداوم درگیری گروه های تروریستی در سوریه

ائتلاف آمریکایی به کشته شدن 10 غیرنظامی دیگر اذعان کرد

پوتین: روسیه به جایگاه برتر نظامی جهان بازگشته است

اردن تصمیمی برای از سرگیری روابط سیاسی با قطر ندارد

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیمارستانی در آمریکا بستری شد

تداوم درگیری گروه های تروریستی در سوریه

رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در بیمارستانی در آمریکا بستری شد

کشته شدن 7 نظامی مصری و 71 فرد مسلح در 2 هفته گذشته

برگزیت تهدیدی روشن برای ایرلند شمالی است

تبریک سخنگوی وزارت امور خارجه به زهرا نعمتی

کشته شدن 82 نفر به دنبال حملات ماه فوریه ائتلاف آمریکایی در سوریه

کشته شدن 82 نفر به دنبال حملات ماه فوریه ائتلاف آمریکایی در سوریه

ثبت اتهام های تازه علیه رییس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ

آمریکا و اروپا به محدود کردن بُرد موشک های ایران بسنده نکنند

ترکیه اقدام پارلمان هلند درباره «نسل کشی ارامنه» را محکوم کرد

کشته و زخمی شدن 50 مزدور سعودی در مرز عربستان

کشته و زخمی شدن 50 مزدور سعودی در مرز عربستان و یمن

پارلمان هلند کشتار ارامنه را «نسل کشی» خواند

محکومیت تصمیم پارلمان هلند در به رسمیت شناختن «نسل کشی ارامنه»

سید شمس الدین صادقی، مهری مارابی، نرگس اکسا ایران- عراق: چشم اندازی بر راهبردی شدن مناسبات دوجانبه

کشته و زخمی شدن 50 مزدور سعودی در مرز عربستان

فارن پالیسی: آمریکا و اروپا به محدود کردن بُرد موشک های ایران بسنده نکنند

محکومیت اقدام پارلمان هلند توسط ترکیه

ساخت پیشران هسته ای اخطار دیپلماتیک ایران به ترامپ است!

وزارت دفاع روسیه: بمباران درعا در سوریه 9 زخمی بر جای گذاشت

تعهد دهلی نو به پروژه انتقال گاز از ترکمنستان به هند

محکومیت اقدام پارلمان هلند توسط ترکیه

از همه برنامه های گروه های بحران ساز اطلاع داریم

بی‏‎نتیجه ماندن نشست شورای امنیت درباره آتش بس در سوریه

سفر نخست وزیر کانادا به هند

ترکیه به سمت پیچیده کردن بحران می رود/ آمریکا مسیر مذاکره سوریه را منحرف کرد

تظاهرات مهاجران آفریقایی در فلسطین اشغالی

فارن پالیسی: آمریکا و اروپا به محدود کردن بُرد موشک های ایران بسنده نکنند

با عراقچی درباره زندانیان دو تابعیتی گفت وگو کردم

شلیک 1200 خمپاره تروریست ها به طرف دمشق در دو ماه گذشته

دادگاه استیناف پاریس با آزادی طارق رمضان مخالفت کرد

کردها کنترل سه محله شرق حلب را به ارتش سوریه واگذار کردند

ترکیه اقدام پارلمان هلند درباره نسل کشی ارامنه را محکوم کرد

رییس جمهور لبنان: وضع کنونی به اسراییل اجازه جنگ نمی دهد و ما آماده دفاعیم

100 بنای جذابِ معماری جهان (1)

رای‎گیری شورای امنیت درباره طرح آتش‎بس در سوریه به جمعه موکول شد

معاون ترامپ: دیگر پایبندی ایران به برجام را تأیید نخواهیم کرد

اختلاف انگلیس و اروپا با آمریکا درباره برجام جدی است

قاسمی انتخاب نعمتی بعنوان بهترین ورزشکار تیراندازی باکمان معلولان جهان را تبریک گفت

پوتین:امروز امنیت روسیه به طور کامل تضمین شده

تله ترامپ و نتانیاهو برای اردوغان

ارتش سوریه خواستار تخلیه «غوطه شرقی» از غیر نظامیان شد

ادعای واشنگتن: روسیه درباره آتش‎بس در سوریه بی‎تفاوت است

50 مزدور سعودی در مرز عربستان و یمن کشته و یا زخمی شدند

ممنوعیت پرواز آسمان در اروپا

یادداشت/ حامد حاجی حیدری بیایید قدری بازنشسته شویم

یادداشت/ حامد حاجی حیدری بیایید قدری بازنشسته شویم