مطالب مرتبط:
اینفوگرافی/مرگ آبی
پرسپولیس با حریف آبی پوش لیگ قهرمانان آسیا !
دست مهاجم آبی پوش رو شد+عکس
اعلام آمادگی ستاره آبی ها برای رقابت در لیگ قهرمانان
چشم مسئولان به آسمان برای رفع کم آبی و آلودگی ها!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 05:052018-02-14اقتصادي

2 نوع خشکسالی وجود دارد؛ اقلیمی و آبی، ما هر دوی اینها را داریم


شروع کرده اند به بستن چاه ها، چاه هایی که می تواند آب یک کشاورز را برای 14 شبانه روز تامین کند، یک شبه می بندند.

- مگر این چاه را چه کسی ساخته؟ خود وزارت نیرو به توصیه نماینده مجلس ساخته.

وزارت آب و برق سابق و وزارت نیرو این مشکل را به وجود آوردند.

وزارت نیرو الان هم دارد اشتباه می کند.

شعارسال": ورشکستگی آبی ایران یک سالی هست که مطرح شده.

اما امسال اتفاق دیگری هم افتاده است؛ با کاهش شدید بارندگی در شهرهای مختلف ایران مخصوصا شهرهای مرکزی، اوایل زمستان امسال شبیه به تابستان شد؛ هوا گرم و خشک بود و هشدارها درباره خشکسالی به اوج خود رسید.

به گفته شاهرخ فاتح، رییس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی، ایران امسال خشکترین پاییز 67 سال اخیر را تجربه کرد و 96 درصد مساحت ایران هم درگیر یک خشکسالی بلند مدت بودند، هنوز دلیل این خشکسالی مشخص نیست برخی آن را با گرمایش جهانی یا همان تغییراقلیم مرتبط می دانند و برخی از متخصصان هم می گویند عوامل انسانی روی این اتفاق تاثیر بیشتری داشته اند.

اما چیزی که تحقیقات نشان می دهد این است با ادامه افزایش دمای کره زمین قطعا میزان بارندگی در ایران کاهش پیدا می کند.

البته این تنها عامل وضعیت منابع آبی ایران نیست، توسعه، افزایش جمعیت و نحوه مدیریت منابع آب در ایران در چند دهه گذشته هم در کنار یکدیگر تاثیر شدیدی در بحران آبی کنونی ایران دارند.

در همین رابطه با پروفسور پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی ایران، در کافه خبر گفتگویی داشتیم.

او معتقد است که نظم بارندگی ها در ایران تغییر کرده و دوره 7 ساله های خشکسالی-ترسالی به پایان رسیده است.

این اقلیم شناسی معتقد است که نباید کشاورزی را در ایران تعطیل کرد یا آنرا متهم اصلی بی آبی دانست.

گفتگوی خبرآنلاین با پروفسور کردوانی به سه بخش تقسیم می شود که بخش مربوط به علت خشکسالی و تبرئه کشاورزی در وضعیت فعلی اقلیم ایران را در ادامه می خوانید؛ آقای دکتر، ما خشکترین زمستان را در 67 سال گذشته تجربه کرده ایم و از سویی هم همه دارند از بحران زمستان و پاییز سال بعد نگران هستند، واقعا این بحران جدی است؟ ببینید ما الان 3 مسئله ما هوا داریم؛ یکی مسئله آلودگی هوا است، یکی مسئله سوراخ شدن لایه اوزون است که منجر به ایجاد سرطان، آب مروارید و .

می شود و آخری هم که مهمترین است گرم شدن کره زمین است.

این گرم شدن مسائل زیادی به وجود آورده که یکی از آنها مربوط به آب است.

در واقع این گرم شدن بر اثر انتشار دی اکسید کربن و متان است، این گازها مثل سقف نمی گذارند هوا به بالا برود و این باعث گرم شدن می شود، از سویی هم کره زمین یک فضایی دارد که نه هوا از آن بیرون می آید و نه هوا وارد آن می شود، به همین دلیل نه بارندگی کم می شود نه زیاد.

به همین دلیل وقتی زمین گرم می شود مناطقی که بارندگی بیشتری داشتند بارندگیشان افزایش پیدا می کند و مناطقی هم که بارندگیشان کمتر بوده کمتر می شود.

ایران جزو مناطقی است که بارندگیش کمتر بوده؟ بله، در مصاحبه ها گفته اند که ما چیزی حدود یک سوم میانگین دنیا یعنی 250 میلیمتر بارندگی داریم.

همینطور کشورهایی که برخلاف بیش از 800 میلیمتر بارندگی دارند کشورهای مرطوب هستند، این کشورها به علت شرایط آب و هوایی شان نیازی به آبیاری هم ندارند، نام هوای این مناطق کم فشار است.

اکنون اگر بارندگی در ایران کم شده قطعا در جایی دیگر افزایش پیدا کرده.

از سویی به خاطر گرم شدن زمین برف هم دیگر نمی آید، اکنون برف 500 متر بالا رفته است یعنی مثلا اگر تا خیابان زعفرانیه برف می آمد الان تا 500 متر بالاتر برف می آید.

یا برای مثال گیاهانی که زمانی در دشت ها رشد می کردند الان در کوه آلپ دارند رشد می کنند.

یعنی می توانیم بگوییم ما به خاطر گرمایش زمین در یک دوره خشکسالی هستیم که روزی تمام می شود؟ ببینید گرمایش نظم را هم به هم زده است، قدیم می گفتند یک دوره 7 ساله خشکسالی داریم بعد ترسالی می شود و .

ولی نه اکنون این نظم هم به هم ریخته است، مثلا مازندران 2هزار میلیمتر بارندگی داشت ولی الان وضعش خیلی بد است چون به طور استثنا شرایط گیلان و مازندران با شرایط آب و هوای جهانی فرق می کند چون آب و هوای این مناطق محلی است.

گیلان باید بیابان می شد ولی از برکت کوه تالش، البرز و دریای خزر الان دارای یک آب و هوای محلی است.

پس اینکه مثلا می گوییم چند سال دیگر اصفهان ترسالی می شود دیگر چنین چیزی امکان ندارد.

با این وضعیت هیچ انتظاری نباید داشته باشیم که بارش باران بتواند وضعیت منابع آبی ما را درست کند؟ یک اتفاق دیگر هم رخ می دهد، در مناطقی که الان گرم شدند و آب تبخیر شده به بالا رفته و کیسه یا رودهای هوایی در آسمان تشکیل می شود و به طور ناگهانی می بینیم در یک منطقه ای مثل یزد که اصلا انتظارش را نداریم می بینیم بارندگی شدیدی رخ می دهد.

اینجاست که وزارت نیرو باید آماده چنین بارندگی هایی باشد، این وزارت خانه همیشه می گوید آب نداریم، بعد که ناگهان باران می آید می گوید آب گرفتگی شده مراقب باشید و .

نه، این فرد مدیر نیست.

وزارت نیرو باید آماده باشد و امکانات داشته باشد که اگر مثل چند وقت پیش برف آمد هیچ آبی اصلا هدر نرود.

الان دارند در طرحی به اسم تعادل بخشی آب روستا ها را کم می کنند، شرایط مثل خانواده ای است که وضع مالیش خیلی خوب بوده و الان بد شده، مرد فقط دارد به زن و بچش فشار می آورد و نمی رود جای دیگری کار کند.

وزارت نیرو می گوید آب نیست پس آب کشاورزها را کم می کند، چاه های غیرمجاز را می بندد و .

ولی این بارانی که الان آمد چه شد؟ این نمی آمد بهتر بود، چون همه چیز را نابود کرد.

آقای دکتر همانطور که در حرف های شما گفته شد میزان بارندگی در کشور کاهش پیدا کرده از سویی هم بحث نحوه مدیریت منابع آبی ما در ایران وجود دارد، کدام یکی از اینها تاثیر بیشتری روی بحران یا ورشستگی آبی ایران دارد؟ ببینید ما 2 نوع خشکسالی داریم، یکی اقلیمی یکی آبی، ما هر دوی اینها را داریم ولی بیشتر درگیر دومی هستیم.

یعنی منابع آب کم شده علتش کاهش بارندگی نیست علتش افراط ما است.

یعنی اگر در تهران هزار میلیمتر هم باران بیاید ما باز کم بود آب داریم چون ساخت و ساز در آن افزایش پیدا کرده.

پس به طور کلی خشکسالی اقلیمی بهانه است و در آن خانواده که مثال زدم مثل اضافه کار است، اما خشکسالی آبی یعنی ولخرج هستیم.

به همین دلیل است که اگر یک سال هم باران بیاید ما وضعمان خوب نمی شود، چون چاه های ما پایین رفتند و سدهای ما هم قابلیت ذخیره آب ندارند.

الان جمعیت دارد زیاد می شود، روز به روز هم تعداد ساختمان ها دارد افزایش پیدا می کند، روز به روز هم دارند تاسیسات جدید می سازند، همین امروز 1300 طرح در یزد افتتاح شد، همه اینها آب می خواهد، اصلا حواسشان به آب نیست باید فکر کنند، اگر کسی می خواهد جایی را توسعه دهد باید از وزارت نیرو اجازه بگیرد.

انقلاب که شد گفتند اول کشاورزی را توسعه دهیم که خودکفا شویم، بعد هم گفتند صنعت خوب است، بعد باز هم گفتند نه و به سمت صنایع بزرگ مثل فولاد رفتند، کشورهای خارجی که اینکار را می کردند کنار دریا بودند، اصلا نمی فهمند که آب نیست.

بعد بهانه هم می آورند که خشکسالی وجود دارد، علت این اتفاقات خشکسالی نیست بلکه علتش افراط است و حتی برنامه های الان دولت هم وضعیت را روز به روز بدتر می کند.

پس این خشکسالی آبی همانطور که گفتید نتیجه سال ها ول خرجی در منابع آبی ما است، به طور دقیق تر ما به شکلی منابع آبی کشورمان را کمتر و کمتر کردیم؟ من 88 سال دارم و 52 سال هم هست که استاد دانشگاه هستم، پس خیلی چیزها را از نزدیک دیدم.

ببینید تا 1327 ما هیچ مدیریتی در حوزه آب نداشتیم، مالکین قنات می ساختند و هر کس هم می توانست از رودخانه آب می گرفت.

اما بعد گفتند جمعیت دارد افزایش پیدا می کند و به همین دلیل آب را باید مدیریت کرد، چیزی که وزارت نیرو هم دارد الان می گوید.

به همین دلیل بنگاه مستقل آبیاری را ساختند، من آن زمان 19 ساله بودم.

این بنگاه توسعه پیدا کرد تبدیل شد به وزارت آب و برق و در پایان هم وزارت نیرو ساخته شد.

همه اینها گفتند که دنیا دارد توسعه پیدا می کند و با قنات مخالفت کردند.

و چه فناوری هایی را به جای قنات پیشنهاد دادند؟ و آیا اینها باعث وضع کنونی ما شده اند؟ همین وزارت آب و برق و وزارت نیرو با کمک نماینده های مجلس از 3 تکنولوژی مختلف استفاده کردند تا آب را به شکل کافی در اختیار مردم قرار دهند؛ یکی چاه های عمیق و نیمه عمیق بود.

کشاورز، مش ممند، مش حسن چه می دانست چاه چیست؟ توسط چاه مردم هرچقدر دلشان می خواست آب برمی داشتند، قنات چنین اجازه ای را به مردم نمی داد.

بعد از نیمه عمیق، چاه عمیق ساخته شد که همه چیز را نابود کرد، این چاه را ساختند و به مردم گفتند بروید توسعه بدهید همه هم از این خوشحال بودند.

الان فرض کنید می خواهید دستتان را وارد جیب یکی کنید و خوراکی بردارید اگر دستتان را ته ببرید می توانید همه ی خوراکی را ببرید.

با قنات که هیچ با چاه نیمه عمیق هم نمی شد همه ی آب را برد، این روند ساخت چاه های عمیق انقدر ادامه پیدا کرد که الان وضعیت ما به این شکل است.

این کار را وزارت نیرو انجام داد، مردم که نمی دانستند چاه عمیق چیست.

دومین عامل موضوع سد و کانال کشی بود، پیش از این دو هزار سال پیش در زمان هخامنشی در ایران سد ساخته شده بود، در آن سد آب فقط با خود شیب می توانست حرکت کند و امکان پمپ و کانال کشی نبود، اما مسئولان ما سد را کانال کشی کردند و آب زاینده رود را گرفتند و به شهرهای مختلف دادند.

اسم این دو فناوری را هم عامل توسعه گذاشتند.

سومی هم شیر و شلنگ بود، اینها را ساختند و اسمش را گذاشتند نماد تمدن، یعنی اروپایی که از شلنگ آب می گرفت متمدن بود ما متمدن نبودیم.

این درست مثل ماشین است، در روستا اسب بود ولی وقتی دیدند با ماشین می توان یک مسیری را سریع رفت دیگر همه ماشین خریدند.

یعنی ما با این حجم از رشد جمعیت اصلا نباید به سمت این 3 فناوری می رفتیم؟ نه، اروپایی ها باید به ما می گفتند که امکان دارد آبی که از چاه استفاده می کنیم روزی تمام شود.

این است که بعد از 70 سال تازه دارند این حرف ها را می زنند که آبیاری قطره ای کنیم، از محصولاتی استفاده کنیم که آب کمتری مصرف می کنند و .

آن زمان می گفتند فقط باید توسعه داد، آب را از سدها دادند به شهر و نگفتند که این آب برای اهواز است و باید آن را درست استفاده کنیم و تازه دارند این حرف ها را می گویند! شیر و شلنگ هم دادند و به مردم گفتند هرچقدر می خواهید از آن استفاده کنید، تازه آمدند می گویند نه مثل آمریکا آب کمتری استفاده کنید.

لس آنجلس وضعیت بسیاری بدی از لحاظ منابع آبی داشت، آقای براون فرماندار این شهر آمد دستور داد که مصرف آب صنعت، کشاورزی و شرب باید 25 درصد کاهش پیدا کند، نگفت که فقط مصرف آب کشاورزی باید کم شود.

در این نتیجه این کار خواهر من در ایالت متحده همه فضای سبز خانه خود را از بین برد، یک نایلن سیاه پهن کرد روی آن ریگ کرد و فقط در 5 نقطه گل کاشت.

در دانشگاه آنجا، برای آبیاری درختان یا از آب رود استفاده می کردند، پلیس آب گذاشتند و قرار شد شستشویی ماشین با شلنگ 500 دلار جریمه مالی داشته باشد، یا به بچه ها در مدارس شیر کم مصرف داده شده تا به خانواده های خود بدهند، فضای سبز چمن را بین بردند و .

همه ی اینکارها باعث شد پارسال اعلام کنند 7 سال خشکسالی نابودی لس آنجلس را عقب انداخته شده.

پس به ما گفتند توسعه پیدا کنیم و کشاورزی را اول از همه توسعه دهیم تا خودکفا شویم، بعد صنعت را توسعه دادند و در پایان هم صنعت را رشد دادیم و در نتیجه مشکل آب پیش آمد.

همانطور که گفتید در کنار توسعه و استفاده از 3 فناوری، قوانینی هم در ایران تصویب شد بحث هایی مربوط به اولویت بندی، چاه و .

چقدر این تصمیمات درست بود؟ مسئله آب که به وجود آمد، قانونی گذاشتند که همه چیز را خراب کرد، وزارت نیرو گفت که باید اولویت بدهیم.

اولویت اول را آب شرب یا همان آب شهر گذاشتند، دومین اولیت صنعت بود و سوم هم کشاورزی.

درباره تالاب و باتلاق هم همه نماینده ها گفتند آب دارد تلف می شود.

بعد که دیدند آب زیادی به این شکل دارد مصرف می شود چاه زدن در دشت های زیادی را ممنوع کردند، شما فکر کنید در دشت کرج ساخت چاه ممنون شد ولی در خود شهر ممنوع نبود، حتما شنیدید که می گویند چاه های غیرمجاز، چه کسی این چاه ها را درست کرد خودشان؟ الان هم شروع کردند بستن این چاه ها، چاه هایی که می تواند آب یک کشاورز را برای 14 شبانه روز تامین کند را یک شبه می بندند.

مگر این چاه را چه کسی ساخته؟ خود وزارت نیرو به توصیه نماینده مجلس ساخته.

وزارت آب و برق سابق و وزارت نیرو این مشکل را به وجود آوردند.

وزارت نیرو الان هم دارد اشتباه می کند.

چه اشتباهاتی؟ و اساسا شما چرا آنها را اشتباه می دانید؟ دشت ها را برای کشاورزی و روستاها تعطیل کردند و این یعنی شهرها آزاد شدند و قرار شد به اندازه ممکن هرچقدر می شد سد و چاه در آن ساخته شود، این باعث شد روستاها سریعا به شهر تبدیل شوند.

روستا که شهر شد دیگر وزارت نیرو هیچکاری نمی تواند انجام دهد و این یعنی مسئله آب حادتر می شود، چون فضای سبز، زمین کشاورزی، اداره و .

هم در آن ساخته شود.

برنامه الان جنگ وزارت نیرو علیه کشاورزی است، سال پیش در سمینار اقتصاد آب در تهران مدیر بهره برداری و حفظات آب های زیرزمینی گفت که دارند آب کشاورزی را کم می کنند که به شهر و صنعت کمک کنند.

بعد آقای مدیرعامل شرکت منابع آب ایرانماه پیش گفت که برف نیامده و ناچارند آب کشاورزی را جیره بندی و قطع کنند.

شما حساب کنید آب کشاورز را موقع کشت قطع کنند.

بعد آقای معاون وزیر نیرو در امور آب هم گفت که اشتغال در کشاورزی خیلی کم است و در صنعت با آب کمتری شغل بیشتری فراهم می شود، بعد هم گفته که صنایع چاه های کشاورزها را بخرند.

خود آقای وزیر نیرو هم که خیلی به او ارادت دارم بعد از جلسه هیئت دولت گفت که هم کشاورزی آب می خواهد هم صنعت ولی اگر صنایع مشکلی داشت آبش را جبران می کنیم ولی کشاورزی را نمی توانند جبران کنیم به همین دلیل آنها باید در تاسیسات انرژی خورشیدی به ما کمک کنند.

شما حساب کنید کشاورز، کارش را تعطیل کند و به سمت انرژی خورشیدی برود، اگر قرار باشد کسی این کار را انجام دهد صنعت است.

یا وزیر نیرو گفت که با کشت های پر مصرف به شدت مخالف است و کشاورزان حق ندارند بکارند و باز معاون همین وزارت نیرو گفته شهرها آب ندارند تا می شود چاه ساخته شود و کشاورزان از فاضلاب استفاده کنند.

به نظرتان علت این همه اقدامات فقط برای کشاورزی چیست؟ همه اینکارها را انجام می دهند چون می گویند کشاورزها 90 آب را مصرف می کنند، افرادی مثل شما هم بیرون نمی روید و قبول می کنید.

مگر شهری ها آب را هدر نمی دهند؟ اینکه تهران رود ندارد ولی 3 رود فاضلاب دارد چیست؟ چرا نمی گوید شهرداری ها دیگر چمن نکارند؟ یا مثلا الان در لرستانی که باید کشاورزی ایران را تامین کند ترسیده و گفته الگوی کشت را خودش مشخص می کند و از این به بعد زعفران و گل محمدی می کارند! مگر مردم نان نمی خواهند؟ همه اینها نابود کردن کشاورزی است ولی بالعکس در کشورهای پیشرفته دنیا وقتی به سمت صنعت رفتند کشاورزی را نابود نکردند و حتی کمک هم کردند چون غذا مهم است.

اشتباه است که می گویند اول هوا بعد آب و بعد غذا، ولی الان نه بر اساس سیل و خشکسالی که وجود دارد غذا در دنیا مهم است به خصوص برای ما که تحریمیم.

از سویی کشورها در دنیا الان جزو سازمان جهانی تجارت شدند ولی ما چون عضو این سازمان نیستیم محصولاتمان را ارزان می خریم و گران می فروشیم.

کشاورزی منبع غذایی ما است، ولی الان کمک که نمی کنند هیچ فاضلاب ها را می دهند به کشاورزی به همین دلیل میوه و سبزی که سالمترین غذا بودند الان بدترین هستند.

می گویند آب شرب، مگر ورامین شهر نیست؟ چرا الان 8 سال است که سد لتیان را باز نکردند و آبش را فقط به تهران می دهند؟ پس کمک که نمی کنند هیچ امنیت غذایی را به هم می زند.

اما می گویند برای تامین امنیت غذایی، غذا وارد می کنند.

نه اینکار هم اشتباه است، چون کسانی که غذا را وارد می کنند یک سودی هم از آن می برند، پس وضعیت موادغذایی ما دارد روز به روز بدتر می شود.

اما هر میزانی هم باشد، بخش زیادی از آب ما دارد در کشاورزی مصرف می شود برای این حوزه نباید هیچ اقدامی انجام دهیم؟ وزارت نیرو می گوید کشاورزها دارند آب را تلف می کنند و برای همین فقط می رود آب چاه را کم می کند، اینجا است که دارند اشتباه می کنند.

اولا اگر در چاه را می بندند آن 20 خانواری که از آن استفاده می کنند کجا بروند؟ باید از کشورهای پیشرفته یاد بگیرند، مثل استرالیا.

استرالیا می آید به منی که برای ده کردوان هستم می گوید روستایی ها را جمع کنید می خواهیم نصف آب روستا را بخریم.

از سویی هم 6 ماه زودتر به وزارت کشاورزی این اقدام را خبر می دهد و این وزارت خانه هم بذر اصلاح شده و کود به کشاورز می دهد تا تولید کم نشود.

من هم الان می گویم آب روستایی را کم کردید اشکال ندارد ولی به جای آن به کشاورز کود، بذر اصلاح شده و .

بدهید.

ولی اینها کم می کنند و می روند، همین است که می گوید آب را دارند هدر می دهند.

همانطور که مش ممد و مش مش حسین نمی فهمید چاه چیست کشاورز هم نمی داند کود چیست و وزارت کشاورزی باید کمک کند.

همین می شود که اخیرا وزیر کشاورزی گفت آب هست ولی ملت تنبلیم، ولی معاونش آقای طباطبایی گفت که سازمان آب دارد آب و برق گلخانه ها را هم قطع می کند.

حق ندارد آب هر جایی را کم کنند، آب برخی جاها را اگر قطع کنید دیگر آب به زمین نمی رسد.

اینکه آب کشاورز را کم می کنند البته بدون انجام هیچ کمک دیگری باعث نمی شود کشاورز به شکلی مصرف خود را کاهش دهد؟ نه اتفاقا باعث می شود به شهر مهاجرت کنند و شرایط مثل زمانی می شود که با پول نفت مواد غذایی وارد می کردیم اما بعد از مدتی دیگر پول نفتی نبود.

پس ببینید آب کشاورزی از آب شهری مهم تر است چون کشاورز دارد به تمام ایران غذا می دهد.

کشاورز کسی است که مواد غذایی خودش، دام، شهرها، کارگرهای صنعتی را خودش تولید کند و در آخر هم صادرات داشته باشد.

ولی الان دارند کشاورزی را نابود می کنند، قبلا فقط منابع غذایی نبود الان دیگر پول نفت هم نیست این است که کشاورز مهاجرت می کند، شهرهایی که بزرگتر شدند سرطان هستند ما ها هم سلول های سرطانی هستیم.

کشاورز در آنجا دارد مواد غذایی تولید می کند، تعادل جمعیتی وجود دارد و .

پس همین است که ما به نتیجه نمی رسیم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری خبرآنلاین ، تاریخ انتشار: 24 بهمن 1396 ، کدخبر: 754359 ، www.

khabaronline.

ir.


کلید واژه ها: ایران - خشکسالی - وزارت نیرو - بارندگی - پروفسور پرویز کردوانی - وزارت - کشاورز - زمستان - بحران - کشاورزی - گفتگوی - افزایش - نیرو - نماینده مجلس - افزایش جمعیت - پاییز - آلودگی هوا - کاهش - ورشکستگی - زمین - تابستان - اشتباه - آلودگی - مدیریت - تعطیل - جهانی - توصیه - پرویز - درگیر - تامین

آخرین اخبار سرویس:
تلف شدن 50 رأس دام در سیل در اهر

سیل است و با خود می برد

کاشت حلزون و مشاوره پیشگیری از ناشنوایی کودکان نیازمند در بنیاد خیریه شفا به 11 مرکز افزایش یافت

اما و اگرها درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان

توسعه ایستگاه راه آهن مرکزی اهواز اولویت ماست

در سواری سازان چه می گذرد؟

در هر 48 ساعت یک کودک در ایتالیا ناپدید می شود

پویش ارمغان 3 برای آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد آغاز شد

پدر بازیکن سرشناس از مدیر باشگاه پول قرض کرد!/ هیچ سهمی از درآمد میلیاردی پسرم ندارم

مشکل جای دیگریست !

خودرو از لیست کالا های عمده وارداتی حذف شد

گرانی هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان +قیمت

هوآوی هم وارد عرصه ی تولید تلفن با صفحه ی انعطاف پذیر شد + جزییات زیادتر

از کاغذ تا عمل ارتباط قیمت ارز با نرخ تورم

کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

جبران کم خوابی با خوابیدن بیشتر در آخر هفته ها

ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

ساخت پل 300 میلیونی در نکا

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را تکذیب کرد: شاید منظور صندوق بین المللی پول تحقق نیافتن منابع دولت باشد

مالیات 4 درصدی علی الحساب واردات لغو شد +سند

آغاز عملیات خاکبرداری پتروشیمی بویراحمد

پلیس هنگ کنگ اعلام کرد؛ سرقت 5 میلیون دلار جواهر ظرف 27 ثانیه

رییس اجرایی توتال: برای ادامه فعالیت در ایران، به معافیت ویژه نیاز داریم

حقوق معوقه کارگران شرکت هپکو پرداخت شد

سقوط لیر با وجود افزایش ناگهانی نرخ بهره

ادامه کاهش قیمت نفت در بازار های جهانی

تصمیم گیری ژاپن درباره خرید نفت ایران؛ ماه آینده

زندان جای مادران نیست

ساخت و سازهای نوین و معماری سنتی تنها راه حفظ بافت قدیم است

تعداد تماس ها طی 45 روز گذشته افزایش یافت / ارتقاء کیفی خدمات، ویژگی بخش خصوصی است

پیش بینی کشت سویا در بیش از 50 هکتار در بابل

نخستین کشت مکانیزه برنج در سوادکوه

تجهیز بیش از 4100 هکتار از باغات نکا به سیستم نوین آبیاری

رقم خبر: چند درصد ایران سیل خیز است؟

گره نزدن مشکلات اقتصادی به برجام

ابهام در ارزش گذاری کالای صادراتی 100 درصد داخلی

باور کردنی نیست؛سرقت چند میلیون درلاری در 27 ثانیه

آلوده ترین و سمی ترین رودخانه ها در سراسر جهان+تصاویر

پایان دادگاه 7 ساله اپل علیه سامسونگ

اعلام کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی در هفته آینده

صندوق بین المللی پول: همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

نخستین جمعه بازار با حضور بانوان

ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

همکاری با بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

عربستان و روسیه به دنبال افزایش یک میلیون بشکه ای سقف تولید

پرداخت سه ماه حقوق معوق هپکویی ها

همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

قرارداد زمین شناسی بین ایران و روسیه

فرانسه یک میلیارد یورو در روسیه سرمایه گذاری می کند

سرقت 5 میلیون دلار جواهر ظرف 27 ثانیه

آغاز توزیع سوخت دیزل یورو 4

هشدار؛ این اجناس را خرید و فروش نکنید

توتال طرح بلندپروازانه ای را در زمینه گاز به روسیه پیشنهاد کرد

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را رد کرد

75 درصد تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می شود/ صادرات صنایع دستی اسکو به ترکمنستان و تاجیکستان

اگر مردم خواهان ارتقای کیفیت محصولات داخلی هستند باید کالای ایرانی بخرند/ اروپاییان به تعهدشان در برجام پایبند نخواهند بود

مجتبی ناهید، رقیه ایزدی بررسی ادبیات رفتار کارآفرینانه جنایی

پوتین شرکت های فرانسوی را به سرمایه گذاری در روسیه ترغیب کرد

رکورد شکنی بارندگی ها در مراغه

هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان گران شد + قیمت انواع میوه

کشف 28 میلیون دلار وجه نقد از خانه نخست وزیر سابق مالزی

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را رد کرد

اجاره بهای آپارتمان در شهرک راه آهن چقدر؟ +جدول

هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان گران شد + قیمت انواع میوه

چرا باید از رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی بهره گیریم

سیستم مورد نیاز بازی The Crew 2 اعلام شد

نمونه ی 512 گیگابایتی کارت های PNY Elite microSDXC معرفی شد

کامیون داران چه مطالباتی از دولت دارند؟/ عدم حمایت دبیرکانون انجمن های صنفی کامیون داران از هم صنفی ها!

افزایش 8 برابری قیمت بلیت دیدار ایران - ترکیه!

صادارت بیش از 6 میلیون دلار کالای غیرنفتی از بنادر غرب هرمزگان به قطر

این اجناس را خرید و فروش نکنید

وزیر انرژی عربستان: احتمال افزایش تولید نفت اوپک و متحدانش

چین خرید فلزات به یوآن را در بورس فلزات لندن آغاز می کند

استارت آپ داری ارزان در جنوب اروپا

مستندات دادگاه نشان می دهد اپل از مشکل خم شدن آیفون 6 باخبر بوده است

تحمل دلار 4200 تومانی تمام شد

شیک ترین مدل های ناخن با طرح های هندسی

بانک های موفق در فرایندهای سرمایه گذاری

هشدار نسبت به تعطیلی مرغداری ها

معاون شرکت راه آهن روسیه: ساخت خط ریلی رشت –آستارا به جذابیت دالان شمال-جنوب می افزاید

افتتاح نمایشگاه رمضان در اراک

سوخت رسانی در کشور روال عادی دارد/ تمامی جایگاه های عرضه سوخت فعال هستند

همکاری ایران و فرانسه در فاز 2 پارس جنوبی

افزایش 50 درصدی کرایه بها به ضرر رانندگان است/ تمام لوازم یدکی و لاستیک ها با ارز دولتی در اختیار رانندگان قرار می گیرد

ابهام در ارزش گذاری کالای صادراتی 100 درصد داخلی

خرید و مصرف کالای قاچاق باعث اختلال در عرضه تولیدات داخلی می شود

قیمت بلیت دیدار ایران - ترکیه 8 برابر شد

ریل باس بین شهرهای اهواز و کارون ایجاد می شود

نشانه های افزایش معاملات مسکن

جمعه بازار خاتون در سنندج گشایش یافت

2 تقاطع و آسفالت شهر کرمانشاه جان می گیرند

دو بازار بزرگ و فرصتی که ایران از دست داد

تله کابین به ناوگان حمل و نقل شهری مسکو اضافه می شود

عربستان و روسیه به دنبال افزایش یک میلیون بشکه ای سقف تولید

بازار پرده عبدل آباد به روایت یک گزارش تصویری

چین خرید فلزات به یوآن را در بورس فلزات لندن آغاز می کند

ریل باس بین شهرهای اهواز و کارون ایجاد می شود

قیر رایگان برای آسفالت راه های روستایی آستارا تامین شد

مردم ولایتمدار ایران هرگز تحت تاثیر تهدیدهای توخالی آمریکا قرار نمی گیرند

آمریکایی ها گفتند ایران باوجود فشارها صنعت هوایی را سرپا نگه داشت

2 نوع خشکسالی وجود دارد؛ اقلیمی و آبی، ما هر دوی اینها را داریم

2 نوع خشکسالی وجود دارد؛ اقلیمی و آبی، ما هر دوی اینها را داریم