مطالب مرتبط:
تمرین طرح موزاییکی/ خبرنگاران ازبکستانی زودتر وارد ورزشگاه شدند
چرا با وجود ساخت بزرگراه ها،مشکل ترافیک تهران حل نشده؟
استخدام رستوران ایتالیایی ترافیک
هشدار نسبت به ترافیک پایتخت
وضعیت قرمز ترافیک تهران در سه شنبه شب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 02:552018-02-13اجتماعي

طرح ترافیک خبرنگاران با جیبشان همخوانی ندارد


شاید بسیاری از ما فراموش کرده باشیم که خبرنگاران به اقتضای شغلشان مجبورند در طول روز در چند نقطه مختلف شهر حضور پیدا کنند؛ خبرنگارانی که بسیار پیش می آید مجبور باشند 6 صبح در برنامه ای حاضر شوند یا پس از اتمام کار در آخرین ساعات شب یا حتی نخستین ساعات بامداد راهی خانه شوند؛ - اما در این میان با معضل رفت و آمد و درآمدهای حداقلی چه باید کرد؟! شعارسال" : در پاسخ به همین پرسش بود که به سبب رفت وآمدهای زیاد درون شهری خبرنگاران، قرار شد هر ساله امتیاز ورود به طرح ترافیک در اختیار رسانه ها قرار گیرد تا آن دسته از خبرنگارانی که اتومبیل شخصی در اختیار دارند، بتوانند به راحتی در محدوده طر ح ترافیک شهری رفت و آمد داشته باشند؛ البته این طرح از همان ابتدا با انتقادهایی نیز مواجه شد و عده ای معترض شدند که برخی از مدیران مسؤول رسانه ها از این طرح ها استفاده شخصی می کنند و عملا سر خبرنگاران بی کلاه مانده است.

البته این اعتراض ها در ادامه دامنه گسترده تری پیدا کرد و بسیاری معترض شدند که به غیر از خبرنگارانی که واقعا از این طرح رایگان در راستای شغل خود استفاده می کنند، بخش های اداری رسانه ها و در واقع آنهایی که به هیچ وجه خبرنگار به حساب نمی آیند نیز از این طرح رایگان بهره مند می شوند و این خود به نوعی رانت رسانه ای محسوب می شود.

به هر صورت با وجود اعتراض هایی که هر از گاهی از سوی برخی از خبرنگاران عنوان می شد اجرای این طرح همچنان ادامه داشت تا اینکه 10 بهمن سال جاری با تصویب طرح کلیات لایحه و تعیین نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک، قرار شد شرایط تا اندازه ای تغییر کند.

برای خبرنگاران تخفیف 50 درصدی لحاظ شده است ؛ این را چندی پیش محسن پورسید آقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در حاشیه جلسه شورای شهر تهران اعلام کرد و از اجرای این طرح از 15 فروردین سال 97 خبر داد.

او همچنین در پاسخ به این سوال که خبرنگاران چگونه تشخیص داده می شوند، گفت که در حال تکمیل آیین نامه ای هستیم که بعد از تصویب، آن را اجرایی کنیم تا به خبرنگاران واقعی این تخفیف داده شود .

او که در بخشی از سخنان خود اظهار کرده بود خبرنگاری از مشاغل سخت نیست و لذا خبرنگاران نباید سهمیه طرح ترافیک بگیرند ، با انتقادهای بسیاری از سوی اهالی رسانه مواجه شد.

البته این طرح نیز تنها با انتقادها و واکنش های منفی همراه نبود و در این میان عده ای نیز که برخی از آنها از اهالی قلم و رسانه هم هستند با اشاره به رانت های رسانه ای که پیشتر در این زمینه وجود داشته، بر این باور بودند که اگر واقعا نیاز است، رسانه ها می توانند برای خبرنگارانشان این طرح های نیم بها را تهیه کنند.

برآوردهایی در حد سالانه سه تا چهار میلیون تومان نیز در این باره در رسانه ها مطرح شد.

اما توضیحات بیشتر در این باره را مشاور اجتماعی و فرهنگی پورسیدآقایی ارائه کرد و گفت: برخی به اشتباه تصور می کنند که وضعیت طرح ترافیک مانند سال قبل است و کل روزهای کاری سال 97 را مبنای محاسبه نرخ طرح قرار می دهند.

ما در سال 97 با توجه به اینکه پنجشنبه ها هم طرح ترافیک رایگان شده، 226 روز کاری داریم.

اما حتی نباید این عدد را مبنای محاسبه چیزی قرار داد.

چرا که در طرح جدید، کل هزینه ها برحسب میزان مصرف محاسبه می شود و نه یکجایی و یک ساله.

پیرحسین لو افزود: فرض کنیم که یک خبرنگار پارلمانی بخواهد از محل کار خود با خودروی شخصی به میدان بهارستان برود یا عکاسی بخواهد برای پوشش خبری به جلسه شورای شهر برود.

این نهادها در هفته دو بار جلسه دارند و تردد عادی خبرنگاران هم در ساعات اوج صبح است اما به ساعات اوج عصر نمی رسد.

در این صورت، اگر تمام سال غیر از تعطیلات نوروز را هم روزهای کاری فرض کنیم، هزینه طرح ترافیک برای چنین خبرنگاری با احتساب تخفیف ویژه خبرنگاری و تخفیف معاینه فنی برتر، برای کل سال 960 هزار تومان می شود؛ یعنی به طور متوسط ماهانه 80 هزار تومان.

مشاور معاون حمل و نقل شهرداری در ادامه گفت: اصل دغدغه اصحاب رسانه ها و مطبوعات مبنی بر اینکه خبرنگاران و موسسات رسانه ای برای انجام ماموریت های خود در عرصه کسب خبر نباید تحت فشار مالی قرار بگیرند، کاملا صحیح است.

ولی ما برای حل مشکلات باید دو تفکیک ضروری را در نظر بگیریم.

اولا با کمک خود خبرنگاران و روزنامه نگاران راهی بیابیم که سیستم نامطلوب پیشین در توزیع آرم های طرح ترافیک تکرار نشود.

ثانیا موضوع رفت و برگشت خبرنگار از منزل به محل کار را از رفت و برگشت به حوزه خبری جدا کنیم.

مساله اصلی که باید راهی برای آن پیدا کرد، مورد دوم است.

یعنی در عین اینکه روزنامه نگاران به لحاظ هزینه رفت و آمد نباید با بقیه مردم فرق داشته باشند، باید تلاش کرد کار تولید خبر، آن هم در شرایط دشوار اقتصادی فعلی، کار پرهزینه ای نشود و هزینه اش به گردن خبرنگار نیفتد.

در این میان ، معاونت امور مطبوعاتی در قبال طرح جدید اعلام موضع مشخصی داشته است و درخواست کرده که طرح ترافیک خبرنگاران مانند گذشته اجرا شود و یا اگر قرار است هزینه این طرح برای خبرنگاران گران تر شود، این کار با یک نسبت افزایش قابل تحمل صورت بگیرد و نه رقم سه تا چهار میلیون تومان که فراتر از توان مالی عموم خبرنگاران به نظر می رسد.

محمد سلطانی فر، معاون امور مطبوعاتی نیز در آخرین اظهارات خود درباره طرح ترافیک جدید برای خبرنگاران در صفحه شخصی توییتر خود نوشت که با توجه به مخالفت اکثر خبرنگاران تهرانی با سیاست های اتخاذ شده از سوی شهرداری تهران درباره سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران، آمادگی کامل داریم تا از تمام ظرفیت خود برای رفع نگرانی و دغدغه خبرنگاران و اصحاب رسانه در این موضوع و کمک به مدیریت شهری برای کاهش مشکلات موجود، استفاده کنیم.

معاونت مطبوعاتی همچنین اعلام کرده آمادگی کامل دارد از تمام ظرفیت خود برای رفع نگرانی و دغدغه خبرنگاران و اصحاب رسانه در این موضوع و کمک به مدیریت شهری در جهت کاهش معضلات و مشکلات موجود، استفاده کند و ساز و کارهایی در جهت تسهیل امور و رفع نگرانی شهرداری در شناسایی خبرنگاران واقعی و رسانه های مشمول دریافت طرح ترافیک اتخاذ کند.

همچنین از یک مقام مطلع در سازمان حمل و نقل شهرداری کسب اطلاع کرده که قرار است به زودی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری کارگروهی را با حضور نمایندگانی از معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد، مدیران مطبوعات، تشکل های صنفی روزنامه نگاران و خبرنگاران باسابقه تشکیل دهد تا ضوابط توزیع سهمیه های طرح ترافیک این بار با مشارکت خود اهالی مطبوعات تدوین شود.

با این حال گفت وگوها درباره سرنوشت سهمیه خبرنگاران همچنان ادامه دارد.

در این زمینه محمد سلطانی فر، معاون امور مطبوعاتی در نشست هم اندیشی نقد و بررسی طرح ترافیک خبرنگاران با حضور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، جمعی از مدیران رسانه ها و نمایندگان تشکل های صنفی با اشاره به مسائل مالی و هزینه های بسیاری که امروزه مدیران رسانه ها با آن ها مواجه هستند، خواستار احیای سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران از سوی شهرداری تهران شد.

او اظهار کرد که اکثر خبرنگاران تهرانی با سیاست های اتخاذ شده از سوی شهرداری تهران در زمینه سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران مخالف بوده و لازم است تدابیر دیگری در این باره اندیشیده شود.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز آمادگی کامل دارد از تمام ظرفیت خود برای رفع نگرانی و دغدغه خبرنگاران و اصحاب رسانه در این موضوع و کمک به مدیریت شهری در جهت کاهش معضلات و مشکلات موجود، استفاده کند.

البته در جاهایی هم این مضمون نوشته یا ابراز شده که خبرنگاران اگر تشخیص دهند با این طرح عدالت اجتماعی اجرا و منافع آن برای همه مردم است و شهرداری بر عهد خود مصمم است که رانت را حذف کند، خبرنگاران از امتیاز خود گذشته و از این طرح به عنوان طلیعه حذف رانت حمایت خواهند کرد.

همچنین در ادامه این جریان معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در پاسخ به اعتراض های اهالی رسانه به طرح جدید از فعالان مطبوعاتی می خواهد تا کمک کنند تلاش مدیران شهرداری در دوره جدید برای عادلانه شدن سیستم توزیع مجوزهای طرح ترافیک به عنوان یک الگوی مدیریتی جدید در جمهوری اسلامی و معطوف به حقوق آحاد مردم، با موفقیت به ثمر برسد.

او در بخشی از پیام خود خطاب به اصحاب رسانه اعلام کرد که یکی از نخستین گام ها در این طرح ایجاد عدالت در میان کلیه شهروندان و حذف طرح های ترافیک سالانه برای تمام گروه هاست.

در میان اقشار مختلف برخوردار از مجوزهای قبلی طرح ترافیک، قشر شریف روزنامه نگاران و خبرنگاران نیز مشاهده می شوند که برقراری این امتیاز برای آنان در پاره ای از اوقات به عنوان ابزاری برای لابی گری و امتیازخواهی از اصحاب رسانه تبدیل شده بود، اقدامی که قبل از هر چیز، عزت قلم و حیثیت حرفه شریف روزنامه نگاری را هدف قرار می داد؛ هرچند که صاحبان قلم پاک تر و مستقل تر از آن هستند که تحت تاثیر چنین امتیاز اندکی بخواهند از رسالت واقعی خود که همانا اطلاع رسانی صحیح و شفاف است چشم پوشی کنند، ولی در هر صورت شائبه چنین موضوعی نیز باید از ذهن ها دور می شد .

پورسید آقایی خاطرنشان کرد که اینجانب به عنوان مجری طرح ترافیک جدید در شهرداری تهران، با وقوف کامل به نقش بی بدیل اصحاب رسانه در روشنگری و آگاهی بخشی و اشراف به تمام دشواری های این حرفه خطیر و در عین حال ظریف به ویژه با وجود انواع خطوط قرمز نوشته و نانوشته و همچنین سیاست های درون سازمانی و برون سازمانی متغیر در رسانه ها که سختی این کار را بیشتر می کند و علاوه بر این با اذعان به وجود مشکلات معیشتی فراوان برای صاحبان قلم به واسطه دستمزدهای گاه غیرعادلانه و عدم امنیت شغلی مطلوب، از این قشر شریف بابت ایجاد اختلال احتمالی در برنامه هایی که بر مبنای دارا بودن سهمیه طرح ترافیک برای زندگی روزمره خود پیش بینی کرده بودند و در طرح جدید حذف شده است، پوزش می خواهم و به صاحبان رسانه ها پیشنهاد می کنم که در صورت امکان، برای رفاه حال نیروهای شریف خود، اعتباراتی را برای هزینه های تردد در طرح ترافیک اختصاص دهند و در قالب کمک هزینه به خبرنگاران عزیز پرداخت کنند تا علاوه بر انجام امور رسانه ای در محدوده طرح ترافیک، اختلالی در برنامه های روزمره شان پدید نیاید .

او همچنین یادآور شد که شهرداری تهران نیز آمادگی دارد تا جهت جبران هزینه های ناشی از این امر که قطعا در شرایط دشوار اقتصادی فعلی بر شانه های نحیف رسانه ها سنگینی خواهد کرد، رسانه ها را یاری کند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه سه درصد از سهمیه طرح جدید ترافیک در اختیار شهرداری تهران قرار داده شده تا در موارد خاص از جمله خبرنگاران با پنجاه درصد تخفیف ارائه دهد، از این رو با مشارکت وزارت ارشاد و اصحاب رسانه ها و نمایندگان صنفی خبرنگاران، به زودی دستورالعملی برای ارائه طرح ترافیک به این گروه تدوین خواهد شد که براساس آن تلاش می شود حقی از خبرنگاران تضییع نشود .

شعارسال"، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 24 بهمن 1396، کدخبر: 96112313357، www.

isna.

ir
کلید واژه ها: خبرنگاران - خبرنگار - رسانه - طرح ترافیک - ترافیک - شورای شهر تهران - شهرداری تهران - هایی - اعتراض - رایگان - ترافیک شهری - تخفیف - تهران - شورای شهر - مشاغل سخت - شهر تهران - رانت - نامه - حمل و نقل - شهرداری - اتومبیل - مدیران - نخستین - برنامه - شرایط - عوارض - همراه - حاشیه - واکنش - سهمیه

آخرین اخبار سرویس:
بارش برف سنگین و لغزندگی جاده کرج -چالوس

بارش برف سنگین و لغزندگی جاده کرج -چالوس

کارواش های پایتخت زیر ذره بین محیط زیست

این عروسک ها طبیعت را نجات خواهند داد

همه ی ما مسئولیم

تصاویر/ مدارس کانکسی در سرپل ذهاب

حسنعلی فرجی سبکبار ,امیر تلخاب ,مهدی حاجیلو ,عسگر دشتی‎ ‎ مکان یابی بهینه پاسگاه های مرزی در نواحی روستایی

«دنیای ژوراسیک 3» در راه است

بررسی تاریخ اجتماعی شیعه در پنج قرن اول هجری بر اساس رجال نجاشی

آغاز ثبت نام مرکز آموزش های تخصصی کاربردی جهاد دانشگاهی هنر

چشمه های آب گرم ظرفیت پنهان کویر/ ناشناخته های لوت منتظر گردشگران

قاسمعلی خدابنده به سمت مدیرکل آموزش و پروش خراسان رضوی منصوب شد

افزایش40 درصدی تاثیر نمرات امتحان نهایی در کنکور 98

آمادگی 40 پایگاه هلال احمر گیلان برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی

هوای مطبوع فارس با بارش در آخرین ماه سال

کارگاه آبنبات سازی در عکس روز نشنال جئوگرافیک

بارش برف و باران در 14 استان کشور

جشن ارمغان شریف

تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها

تصاویری از شفق قطبی در ارتفاعات روسیه

تحقق طرح جامع شهری با سرعت بیشتری در زاهدان + گزارش

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور

فرماندار خاتم، توجه ویژه به ظرفیت های محیط زیست شهرستان را خواستار شد

تصویر نجومی روز ناسا: نمای متفاوت مشتری

مدارس کانکسی در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب

بهمن بخش زیادی از هواپیمای آسمان را مدفون کرد/جستجوی جعبه سیاه سخت شد

فرماندار خاتم، توجه ویژه به ظرفیت های محیط زیست شهرستان را خواستار شد

برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از فردا

ذخیره سلول های بنیادین

عکس/ تصاویر دیدنی از گوشه و کنار جهان

عمده شهرهای ایران در جوار و تهدید زلزله هستند

رییس بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری ایران: عمده شهرهای ایران در جوار و تهدید زلزله هستند

نمایی زیبا از پل ورسک در زمستان(عکس)

زنگ آراستگی+فیلم

شرایط جوی و برف سنگین مانع پیشروی تکاوران است/ احداث کمپ برای کوهنوردان و ادامه عملیات در شب

بارش خفیف برف در محور کندوان

همایش رابطان پدافند غیر عامل استان+فیلم

بارش برف و باران در اغلب مناطق کشور از فردا/ برف و کولاک در محل سانحه ATR طی 2 روز آینده

بارش برف و باران در بسیاری از جاده ها/ اعمال محدودیت ترافیکی در همه محور های تهران-شمال

قلم دوربین/از شطرنج بازان کوچک تا تصاویر سال

پیک و تکالیف نوروزی ممنوع است

سفر به «گنتینگ»: ارتفاع گردی هیجان انگیز در کوالالامپور

🔵ترامپ: معلمان را مسلح کنید 😳😔

حاکم شدن جوی ناپایدار در آسمان استان

همایش علمی "ورزش ،آموزش وسلامت"+مصاحبه

تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها/ برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از بعدازظهر فردا

برنامه ریزی برای توسعه انرژی‎های تجدیدپذیر

برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از بعدازظهر فردا

افتتاح مدرسه خیرساز در رامند

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور

داستان نویسی جایگزین پیک نوروزی شد

سدهایی که سرریز شدند

لغزندگی جاده کرج - چالوس و راه طالقان به سبب بارش برف

ورود سامانه بارشی جدید به کشور در سه روز آینده

برای حفظ جان نیروهای امدادی عملیات جست وجو متوقف می شود

پیک و تکالیف نوروزی ممنوع است

‍پذیرفته شدن 11 کودک قزوینی به فرزندخواندگی

بارش برف و باران در 14 استان کشور

پیک و تکالیف نوروزی ممنوع است

5 اسفند؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 96

‍پذیرفته شدن 11 کودک قزوینی به فرزندخواندگی

بارش برف و باران در 14 استان ایران

آغاز به کار گشت ویژه شهرآرا برای استقبال از نوروز در لاهیجان

بارش رحمت الهی در مهاباد+گزارش

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید

بارش رحمت الهی در مهاباد

اعلام اولویت های جدید اعزام به حج تمتع

طراحی 2 هزار نقشه معماری مناطق زلزله زده کرمانشاه در دست اجراست

بارش برف و باران در 14 استان کشور

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ کولاک و برف در دنا

مقایسه نوع پوشش نیمار و گریزمان

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور/ کولاک و برف در دنا

طراحی 2 هزار نقشه معماری مناطق زلزله زده کرمانشاه در دست اجراست

اهواز و قم و بوشهر؛ آلوده ترین شهر های ایران

بارش برف سنگین در محل سقوط هواپیما/ توقف 4 روزه عملیات جستجو/ خانواده ها راضی به ادامه جستجوها نیستند

آیا کلاس های معترضان نهضت سواد آموزی تعطیل شده است ؟

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور/ کولاک و برف در دنا

تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها

آغاز ساخت مرکز رشد کارآفرینی و فن آموز مجتمع آموزشی خیریه باقری

عدم مدیریت منابع آبی از دلایل خشک شدن تالاب میانکاله است

جاده های استان لغزنده است

برف و باران در راه است / وضعیت منطقه «دنا» نامساعد

عملیات اجرایی دومین مرکز کارآفرینی کشور در استان مرکزی آغاز شد

استخدام دو نفر آقا مسلط به شبکه، تجهیزات وایرلس در شهر اصفهان

بارش برف و باران در 14 استان کشور

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران: عدم مدیریت منابع آبی از دلایل خشک شدن تالاب میانکاله است

عملیات اجرایی دومین مرکز کارآفرینی کشور در استان مرکزی آغاز شد

فارس از شرایط جوی کشور گزارش می دهد تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها/ برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از بعدازظهر فردا

آغاز عملیات اجرایی ساخت مرکز رشد کارآفرینی و فن آموز مجتمع آموزشی خیریه باقری

دیدار استاندار آذربایجان شرقی با جانباز 70 درصد دفاع مقدس در تبریز

بازگشت گروه های جست و جو از کوه های دنا به کمپ اصلی

بازگشت گروه های جست وجوگر مستقر در کوه های دنا به کمپ اصلی

بازگشت گروه های جست و جو از کوه های دنا به کمپ اصلی

آماده باش تیم های عملیاتی استان بوشهر برای مقابله با سیل احتمالی

سازه هایی سخت از رشته هایی نازک

هوای بارانی شیراز و شکرگزاری مردم

طرح ترافیک خبرنگاران با جیبشان همخوانی ندارد

طرح ترافیک خبرنگاران با جیبشان همخوانی ندارد