مطالب مرتبط:
8 میلیون دلار ارزش فروش صنعت قطعه سازی کشور در سال گذشته
8 میلیون دلار ارزش فروش صنعت قطعه سازی کشور در سال گذشته
افزایش اشتغال مجدد بیکار شدگان
افزایش اشتغال مجدد بیکار شدگان
پوتین وزیر خارجه هلند را بیکار کرد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 01:152018-02-13اقتصادي

در صنعت فرش ورشکسته شده ایم/یک میلیون نفر بیکار شدند


رکود گریبان صنعت فرش کشور را گرفته و آن را به هر سمتی که می خواهد، می کشاند.

عواملی همچون کاهش صادارت و کمبود نقدینگی در بازار از دلایل کسادی بازار فرش دستباف هستند.

- رکودی که به بیکاری 1 میلیون کارگر بافنده فرش انجامیده است.

اوضاع فرش ماشینی هم تعریفی ندارد.

حال دیگر صحبت از ورشکستگی کامل صنعت فرش است.

شعارسال": 34 سال پیش از میلاد گزنفون تاریخ نگار یونانی در توصیف قالی (فرش) ایرانی نوشت: "ایرانیان برای اینکه بسترشان نرم باشد، قالیچه در زیر بستر خود می گستردند.

" اما امروز قالی ایرانی مشتریان سابق خود را ندارد و به تبع آن اوضاع معیشتی فرش بافان هم بر وفق مراد نیست.

می توان گفت آنقدر بد که سیدجواد حسینی کیا (عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس) صحبت از ورشکستگی صنعت فرش (دست باف و ماشینی) کرده و آن را مربوط به صادرات محور نبودن فرش ایرانی می داند.

این گفته حسینی کیا بدان معناست که صنعت فرش که عصاره هنر ایرانی ها و تنها میراث باقی مانده آنها از پیش از میلاد مسیح است، همچون سایر صنایع گرفتار رکود شده است.

رکودی که اولین قربانی اش، تولیدکننده و بافنده فرش است.

رکود موجب می شود که فرش ایرانی روی دست تولیدکننده اش بماند.

همان محصولی که به پشتوانه این همه کارگاه خانگی برای تولید فرش دست باف و کارخانهِ برای فرش ماشینی، ظرفیت تولید مازاد بر نیاز کشور و صادارت را دارد اما مشکل اینجاست که حتی در سبد خانوارهای ایرانی؛ خرید فرش جزء اولویت های دست چندم است که شاید هر ده یا بیست سال یک بار ضرورت آن را احساس کند.

امیر بهزادیان (عضو اتاق بازرگانی) در توضیح علت کم اهمیت شدن خرید فرش برای خانوارهای ایرانی می گوید: یک خانواده وقتی بسیاری از نیازهای خود را تامین کرده باشد شروع به خرید یا تعویض فرش می کند.

باتوجه به اینکه در چند سال اخیر قدرت خرید مردم کاهش داشته و حقوق کارمندان و کارگران همسان با هزینه ها افزایش پیدا نکرده، دیگر این قشر به فکر خرید فرش نیست بلکه اولویت های دیگری دارد که باید به آنها برسد.

بیکاری یک میلیون کارگر قالیباف به گفته سیدمرتضی عراقچی (نائب رییس دوم اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران) با از رونق افتادن صادارت فرش دست باف ایران که علت آن افت صادارت به اروپا و آمریکاست، حدود 1 میلیون کارگر قالیباف در سال های اخیر بیکار شده اند: زمانی 6 میلیون مترمربع فرش دستباف در ایران تولید می شد، اگر فرض را بر این بگیریم که هرکدام از کارگران قالیباف در سال 3 متر فرش تولید می کردند، نتیجه این می شد که 2 میلیون کارگر قالیباف در کشور وجود داشتند.

اما با کاهش تولید به علت افت قدرت خرید و صادارت؛ تولید فرش دستباف امروز نصف میزان گذشته شده و این یعنی بیکاری 1 میلیون کارگر قالیباف که قطعا بیکاری آنها تبعات اجتماعی فراوانی دارد.

چراکه حالا آنها مجبور هستند برای تامین هزینه های زندگی در حاشیه شهرها برای خود کاری دست و پا کنند.

نائب رییس دوم اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران تاکید دارد که دولت برای حمایت از فرش دستباف کار ویژه ای انجام نداده است.

عراقچی این طور می گوید: اگر برای مثال یک کارخانه خودروسازی دچار مشکل شود انواع و اقسام حمایت های دولتی را بالای سر خود دارد اما برای بیکاری 1 میلیون کارگر قالیباف کسی کَکَش هم نمی گزد.

مگر سرنوشت این کارگران مهم نیست؟! و اینکه چه مشکلاتی را باید از سر بگذارنند آنهم برای به دست آوردن یک لقمه نان؟! عراقچی اعتقاد دارد؛ اگر صادارات راه بی افتد تمام کارگاه های تولیدی و بافندگی رونق می گیرند لذا اگر دولت می خواهد کاری انجام دهد باید تمرکزش را بر حمایت از صادرات بگذارد.

او یک آمار کوتاه هم ارایه می دهد و می گوید: صادرات فرش از 1 میلیارد و 600 تا 700 میلیون دلار هم اکنون به کمتر از سال 400 هزار دلار رسیده و این یعنی به یک، پنجم کاهش یافته.

ضرر این کاهش هم درنهایت متوجه تولیدکننده است.

دولت باید برای صادارت مشوق درنظر بگیرد.

پنج درصدی که در گذشته دولت به عنوان مشوق صادارت تعیین کرده بود، تنها جبران ضرری را می کرد که از ناحیه افت صادرات متحمل شده بودیم.

نائب رییس دوم اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران اعتقاد دارد که از مصرف کننده داخلی هم که چرخ زندگی اش برای ابتدایی ترین مخارج لَنگ می زند، نمی توان انتظار داشت که فرش دستباف بخرد.

عراقچی می گوید: فرش آنهم از نوع دستبافش را وقتی مصرف کننده داخلی می تواند بخرد که سایر هزینه های زندگی اش را تامین کرده باشد.

در این صورت اگر پول اضافه ای برایش مانده باشد آن را برای خرید فرشی با این کم و کیف کنار می گذارد.

کاهش ظرفیت تولید کارخانه های فرش ماشینی کارگاه هایی که فرش ماشینی در آنها تولید می شود هم کم و بیش مشکلاتی مشابه دارند با این تفاوت که تسخیر بازارهای داخل کشور را برای خود هدفگذاری کرده اند.

منتها عواملی همچون واردات و تولید مازادِ بر مصرف داخل و کمبود نقدینگی در بازار موجب شده اند که این صنعت هم با رکود مواجه شود.

آنگونه که محمدهادی کمالیان (رییس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی) می گوید؛ مجموع مشکلات موجب شده واحدهای تولیدکننده؛ تعداد شیفت های کاری خود را کاهش دهند تا تولید برایشان به صرفه شود.

او می گوید: این واحدها ظرفیت کار با تمام ظرفیت خود را دارند و تنها در این صورت اشتغال ایجاد می شود اما به آن شرط که مازاد تولید صادر شود چراکه بازار داخل به تنهایی کشش این حجم از تولید را ندارد.

در غیر این صورت این مازاد باقی مانده در کشور به رکود دامن می زند.

لذا دولت باید زمینه را برای صادارت فرش ماشینی فراهم کند در غیر این صورت رقابت تولیدکنندگان در عین کمبود نقدینگی موجب تعطیلی پشت سرهم کارگاه ها می شود.

به گفته کمالیان، بازار فرش ماشینی در سال 96 افت فروش 20 درصدی را نسبت به سال پیش از آن تجربه کرده است.

او می گوید: در این بازار آشفته؛ توزیع کننده بابت فروش فرش ها در بازار از مشتریان خود چک می گیرد.

چک هایی که وصول آنها به علت کمبود نقدینگی در بازار امری دشوار است.

حالا با این دشواری که در چرخه بازار پیش آمده، توزیع کننده باید پول خرید محصول تولیدکننده را به موقع بپردازد.

تولیدکننده ای که هزینه های تولید برایش بالا رفته است.

قوانین حمایتی نمی کنند با همه این شرایط در قوانین ایران تولیدکنندگان فرش (کارگر و کارفرما) حمایت چندانی را بالای سر خود ندارند و تنها طرحی که وجود دارد، طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی است که در صحن علنی مجلس در حال بررسی است.

مواردی همچون بیمه قالیبافان و تشکیل صندوق حمایت از هنرمندان صنایع دستی و ارائه تسهیلات مسکن در این طرح گنجانده شده است.

همچنین قرار شده محلی واحد برای فروش و عرضه صنایع دستی داخلی (فرش دستباف و.

) تعیین شود تا با کمک نمایشگاهی از صنایع دستی که فرش دستباف هم یکی از آنهاست، هم صادارت افزایش یابد و هم مشتری داخلی به خرید ترغیب شود.

داریوش اسماعیلی (عضو کمیسون صنایع و معادن مجلس و نماینده شهرستان های سروستان، خرامه و کوار) دیگر مطلعی است که به سراغ او رفته ایم.

او نظرش را این طور می گوید: ما در مجلس نتیجه گرفتیم برای حمایت از صنایع دستی ازجمله فرش دستباف که میراث کهن و یک صنعت قدیمی ایران است؛ قانونی بگذاریم.

در همین راستا هم طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی را در کمیسیون تخصصی مربوطه تصویب کرده و به صحن علنی مجلس فرستاده ایم.

البته فرش را بعدا به آن اضافه کردیم تا امکانات و تسهیلاتی برای تولیدکنندگان آن فراهم کنیم.

به هر حال این صنعت هم مانند سایر صنایع دارای رکود است و می دانیم که گرایش مردم به سمت خرید فرش های ارزان قیمت است.

درنهایت از آنجا که در حمایت از تولیدکنندگان فرش ماشینی هیچ قانونی وجود ندارد و در شرایطی که به گفته کمالیان 600 واحد فعال در بخش تولید فرش ماشینی وجود دارد که همگی درگیر مشکلات جاریِ این صنعت شده اند، و ازسوی دیگر بیمه کارگران قالیباف هم با مشکل تامین منابع از سوی دولت مواجه شده تا آنجا که در سه سال گذشته تعداد قالیبافانی که بیمه آنها قطع شده، افزایش یافته است و باز در شرایطی که بیکاری و افت تولید به شدت به معیشت کارگران صنعت فرش آسیب زده است، به نظر می رسد دولت باید هم در تولید و هم صادرات فرش سیاست های جدیدی را درپیش بگیرد و به جای ساده پنداری و تکیه بر صادرات نفت، در جستجوی بازارهای منطقه برای فرش ایرانی دست کم در میان کشورهای همسایه باشد.

تنها در این صورت است که تولیدکننده و توزیع کننده فرش امکان ادامه حیات دارند و تنها در این صورت کارگر مشغول به کار در صنعت فرش نیز به جای روی آوردن به حاشیه شهرها و ورود به مشاغل کاذب، به ادامه کار دل خوش می شود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: 24 بهمن 1396، کدخبر: 593052، www.

ilna.

ir
کلید واژه ها: ایران - ایرانی - تولید - خانوارهای ایرانی - کارگر - فرش دستباف - قالیباف - خرید - رکود - صنعت - فرش ایرانی - فرش ماشینی - ورشکستگی - کارگران - قدرت خرید مردم - حقوق کارمندان - کمبود نقدینگی - بیکاری - صنایع و معادن - حسینی - بازار - هنر ایرانی - ایرانی ها - کشور - کاهش - کارمندان - خانواده - نقدینگی - افزایش - کارگاه

آخرین اخبار سرویس:
عاطفه ذوالفقاری، حسام زند حسامی‎ ‎ چشم انداز آینده نقش شبکه سازی در افزایش مزیت رقابتی از طریق نوآوری باز در کسب و کارهای کوچک و متوسط

نرخ فروش قزل آلای شکم خالی در میادین میوه و تره بار چقدر است؟

رژیم لاغری به سبک کیم کارداشیان

رفاه در رتبه اول بازدهی فروش ایستاد

چه مقدار دلار در خانه های مردم دپو شده است؟

موفقیت جدید سارایه در راه اندازی تجهیزات ریخته گری

کیا سراتو هاچبک جدید رونمایی شد + عکس

بیمه پارسیان باز هم در لیست یکصد شرکت برتر کشور قرار گرفت

صدور مجوز کسب و کار زنان در عربستان بدون رضایت محارم

25 میلیون قطعه مرغ معدوم شدند

در حال برداشتن گامهای موثری در بخش اقتصادی هستیم

پیش بینی3117میلیاردتومان اعتبار برای توسعه سامانه های نوین آبیاری

افزایش مصرف سیگار، قلیان و مشروبات الکلی در میان دانشجویان

اعلام طرح های پلیس برای ماه پایانی سال/ افزایش گشت های پلیس پایتخت در مراکز خرید

رابطه دلار با ارزش پول ملی

عقب نشینی تقاضا از بازار ارز

معرفی 500 غول اقتصاد ایران

بانک مرکزی ارزهای اینترنتی را به رسمیت نمی شناسد

سمنان آمادگی همکاری اقتصادی با کره جنوبی را دارد

بازار داغ تبدیل سپرده به اوراق

الزام نظام بانکی به اجرای دقیق بسته ارزی

سرقت مسلحانه در مشهد

بهمنی: شک کردن به خاوری سخت بود

نرخ رهن و اجاره واحدهای ویلایی در منطقه یک تهران

موافقت "نخست وزیر پاکستان" با خصوصی سازی شرکت ملی هواپیمایی و صنعت فولاد

ضامن چیست؟

رشد قیمت مسکن کاذب است/ بازگشت قیمت ها به روال سابق

رونمایی از نسل جدید کیا سراتو هاچ بک و بی ام و X4 مدل 2019/ کاهش یک میلیونی قیمت خودروها در بازار/ رانا و برلیانس چند؟/ ارزان قیمت ترین خودروهای صفر کیلومتر در بازار انگلیس

حمیدرضا بهنود ,ابوالفضل محمدزاده مقدم ,اسماعیل آیتی ,حسین رییسیان زاده ,جواد اسماعیل زاده نوقابی ,سید ‏مهرداد مدیرخازنی‎ ‎ بررسی اثر افزایش هزینه اقدامات ایمن سازی راه بر میزان کاهش تصادفات راه های اصلی

یادداشت/ محمد ایمانی اشرافیت و خط نفوذ؛ عملیات گازانبری

چرا پول ملی بی ارزش شده است؟

کاهش 13 درصدی جنگل زدایی در آمازون

کاهش 13 درصدی جنگل زدایی در آمازون

مظنه خرید محصولات ولوو چقدر است؟

در آستانه چهارمین سالگرد ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی هفت وظیفه دولت در قبال اقتصاد مقاومتی

ابوظبی سرگرم قاچاق «خون اژدها» +عکس

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

بانک مرکزی هیچ گونه فعالیت و مشارکتی در خرید و فروش بیت کوین و ارزهای اینترنتی ندارد

دولت در اقتصاد مقاومتی نمره قبولی می گیرد؟ +جدول

عباس خمسه، محمدحسن ناصرملی، علی رمضانی اولویت بندی ابعاد و شاخص های موثر بر مدیریت نوآوری در صنعت تجهیزات نیروگاهی و تامین انرژی

مارال محقق، بابک شیرازی اولویت بندی فناوری های شبکه هوشمند توزیع برق با رویکرد شاخص های جذابیت

تیپ خاص مجری زن مشهور در یک مراسم/عکس

تعمیر اساسی موتورهای«ATR» اخیرا در سوئد و فرانسه/جستجو ادامه دارد

بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

لیست قیمت انواع کارت حافظه microSD

فارس در یک قدمی بحران آب

ساماندهی طرح ترافیک با ریل گذاری اشتباه

4 مدل مختلف درست کردن پادری فانتزی

بهسازی محورهای ورودی شهر آبپخش در دستور کار قرار گیرد

ارزهای مداخله ای بانک مرکزی به جیب چه کسانی رفت؟

2500 مددجوی کمیته امداد بوشهر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند

محمد مهدی ذوالفقارزاده، مهدی هاجری، حسین افتخاری نقش دیپلماسی علم و فناوری در بهبود چالش های شرکت های دانش بنیان

میثم جعفری اسکندری، لیلا علی بیگی ارائه رویکرد تحلیل ریسک پروژه های شرکت های دانش بنیان با استفاده از تکنیک‎ ANP-RFMEA

با این دستکش برقی هرگز یخ نمی زنید

رابطه دلار با ارزش پول ملی

واکنش شدید بازیگر طنز به حادثه سقوط هواپیما/عکس

سرمهماندار پرواز سقوط کرده تهران _ یاسوج/ عکس

از «ریزش 155 تومانی یورو در یک روز» تا «نرخ 25 درصدی بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله در پاییز»

عدم دریافت کارمزد به هنگام صدورگروهی کارت های هدیه توسط شعب بانک

کسب رتبه نخست گروه ساختمان و مهندسی عمران توسط شرکت گروه توسعه اقتصاد ملل

آخرین قیمت مرغ در بازار

تشریح نحوه انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار، ویژه سرمایه گذاری (ریالی و ارزی) در بانک شهر

آیا کمبود وزن دارید؟ بخوانید

تصویری از کاپیتان هواپیمای حادثه دیده یاسوج

ساختمان های موسسه جهاد نصر در ساحل راست رامشیر تحویل بهره برداران شد

مرگبارترین سوانح هواپیمایی ایران

افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

انواع نفت ایران در بازار چند؟+ نمودار

بانک آینده؛ رتبه دهم در بین صد شرکت برتر ایران، رتبه ششم از نظر شاخص ارزش افزوده و انتخاب به عنوان شرکت

با 100میلیون می توان خانه خرید؟

معاون اسبق سازمان هواپیمایی در گفت وگو با فارس تشریح کرد جزییات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس ونجات/ آخرین مکالمات خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

ضرورت تعادل و تناسب در محیط زیست

تغییر چهره مشهود خانم بازیگر پس از عمل زیبایی/عکس

کارشناسان اقتصادی بلومبرگ: کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

دولت در بن بست کامل اقتصادی قرار گرفته است

خانواده خارج نشین جناب سیف فشارگرانی ارز بر دوش مردم را نمی فهمند

دلیل آنلاین بودن گوشی کاپیتان فولاد پس از سقوط

عقب نشینی تقاضا از بازار ارز

آمار اسیدپاشی در لندن

سازمان میراث فرهنگی خود را در قبال بیمه هنرمندان مسئول می داند

ارزش معاملات بورس کالا از 100هزار میلیارد تومان گذشت

سرمایه ایران اعلام شد؛ 3 میلیون میلیارد تومان

چگونگی تأمین مالی به منظور توسعه شهری

استخدام حسابدار خانم جهت کارآموزی با حقوق در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم مسلط به اموردفتری در ایده ارتباط هوراد

استخدام منشی خانم مسلط به word و Excel در عصرگویش پرداز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام آشپز غیر حضوری در کارآفرینان غذای سلامت در کل ایران

مدیریت شهری هوشمند و کارآمد

سیاه و سفید استاندارد های جدید خودرو

آب سد زاینده رود به کمترین حد 47سال اخیر رسید

معرفی 500 غول اقتصاد ایران

بازار داغ تبدیل سپرده به اوراق

الزام نظام بانکی به اجرای دقیق بسته ارزی

سرقت مسلحانه در مشهد

بهمنی: شک کردن به خاوری سخت بود

نرخ خرید و فروش ورق گالوانیزه در بازار آهن

تعیین منطقه احتمالی سقوط هواپیما/ عملیات جستجو به صبح موکول شد

قیمت دلار واقعی می شود/ سیاست جدید بانک مرکزی عاقلانه بود/ پول مردم به جای ارز به سمت خرید اوراق سپرده بانکی می آید

در صنعت فرش ورشکسته شده ایم/یک میلیون نفر بیکار شدند

در صنعت فرش ورشکسته شده ایم/یک میلیون نفر بیکار شدند