مطالب مرتبط:
شاگردان مهاجری تمرین نکردند/ اعتصاب بازیکنان پدیده به دلیل مشکلات مالی
انعقاد 77 تفاهم نامه برای کاهش آسیب های اجتماعی در آذربایجان شرقی
احتمال فیلتر شدن شبکه های اجتماعی در جمهوری آذربایجان به بهانه اختلال در روند تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری
زن پس از خانواده به مسئولیت های اجتماعی خود بپردازد
بیش از 80 درصد جوانان ما حداقل عضو یکی از شبکه های اجتماعی هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 01:152018-02-13اقتصادي

مشکلات اجتماعی و مالی تراجنسی ها


سالانه از میان هر 50هزار تولد، یک نفر از میان مردان تمایل دارد جنسیت زن داشته باشند.

این میزان در میان زنانی که تمایل دارند جنسیت آنها به مرد تغییر کند، - از بین هر 70هزار تا 100هزار تولد، یک نفر است، بنابراین از بین یک میلیون و 500هزار تولد در سال، 22 تا 23نفر تمایل به تغییر جنسیت دارند.

شعارسال": ابتکار نوشت: به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، این سازمان به این افراد حداکثر پنج میلیون تومان برای انجام عمل جراحی به متقاضیانی که پرونده آنها تایید شده است، کمک مالی پرداخت می کند.

تراجنسی ها از اختلال شدید در هویت جنسی و به طور کلی شناختی که از جنسیت خود دارند رنج می برند و سه عنصر تشکیل دهنده جنسیت در آنها که عبارتند از نقش ، جاذبه و هویت جنسی به طور کامل برعکس عمل می کند.

به گفته پروفسور بهرام میرجلالی، جراح و متخصص تغییر جنسیت، تراجنسی ها یک گروه بسیار کوچک از اشخاصی هستند که دچار اختلال شدید در هویت جنسی هستند.

این افراد واژگونی کامل در شناخت از جنس خود دارند.

او به ایرنا می گوید: جنس انسان در ثانیه نخست از بسته شدن نطفه مشخص می شود که مذکر است یا مونث اما جنس با جنسیت متفاوت است و فرآیندهای ایجاد این دو به طور کامل با هم فرق دارند.

نه فقط جنس بدنی افراد بلکه این شناخت از جنسیت خود است که برای یک فرد، زن بودن یا مرد بودنش را مشخص می کند.

در شناختی که افراد تراجنس از جنسیت خود دارند با جنس ظاهری و بدنی شان تضاد کامل وجود دارد، به گونه ای که یک فرد با ظاهری کاملا مردانه باور دارد که زن است و جسم او با خود واقعی او منطبق نیست، بنابراین آنچه در این میان مهم است جنس ظاهری افراد نیست بلکه شناختی است که یک فرد از جنسیت واقعی خود دارد.

به گفته میرجلالی، در افراد ترنسکشوال، عامل سوم جنسیت یعنی هویت جنسی -که به معنای آگاهی و قبول مداومی است که یک شخص از جنس خود دارد- به طور کامل برعکس جنس بدنی شان است.

این تعریف از دوجنسی ها درحالی است که آنها دنیای جنسی متفاوتی را تجربه می کنند.

آنها برای تغییر جنسیت فیزیکی باید عمل جراحی سختی را پشت سر بگذارند که برای کامل شدن فرآیند گاه لازم است ظرف چند سال بیش از 20عمل جراحی انجام شود.

ماجرای مریم خاتون پورمُلک آرا آنطور که گفته می شود برخلاف دیگر کشورهای اسلامی، در ایران عمل تغییر جنسیت برای افرادی که در مصاحبه های روان شناسی قبول شوند و بتوانند هزینه عمل را پرداخت کنند، مجاز است.

مصداق چنین اظهاراتی هم به فتوایی بازمی گردد که 53سال پیش امام خمینی(ره) در تحریرالوسیله به روا بودن اصل تغییر جنسیت اشاره کرده است.

ماجرا از آنجا در ایران آغاز می شود که مریم خاتون پورمُلک آرا که اسم او در هنگام تولد فریدون بوده است در این باره نقل کرده است: 42سال پیش در صداوسیمای آن زمان مشغول به کار بودم که پاسخ نامه خود را از سیدروح الله خمینی(ره) که توسط شاه در عراق در تبعید بود، دریافت کردم.

برای امام نوشته بودم مادرم برای من تعریف کرده که در 2سالگی من با گچ خودم را مثل زنان آرایش می کردم و امام با تصور اینکه من یک دوجنسه هستم جواب دادند که باید طبق قوانین اسلامی یک زن شوم.

در واقع، مریم خاتون اولین تراجنسی شناخته شده در ایران است که توانست فتوای مشروعیت تغییر جنسیت در ایران را از آیت الله خمینی(ره) بگیرد.

این اتفاق درحالی در دهه 50 در ایران به وقوع پیوست که از 10سال پیش به همت مُلک آرا ، انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلالات هویت جنسی ایران با کمک چند پزشک برای حمایت از تراجنسی های ایرانی ثبت شد.

حالا از آن زمان تاکنون عمل های جراحی بسیاری تاکنون در ایران انجام و البته مستندهایی هم برای آشنایی مردم با این افراد و فرهنگ سازی در مورد آنها ساخته شده است.

تلاش ها برای شناساندن مشکلات تراجنسیتی ها با این هدف بود که شناخت دنیای آنها برای سایر افراد بدون آگاهی سخت است.

بهنام اوحدی، روان پزشک و سکسولوژیست در این باره، تاکید می کند: نزدیک به 80 تا 85درصد از موارد ترنسکشوالیسم در دوران کودکی بین سنین سه تا 6سالگی که فرد با هویت جنسی خود آشنا می شود ظهور پیدا می کند.

در آن زمان است که کودک فکر می کند اشتباه زاده شده است.

در بعضی افراد هم این اختلال در سنین نوجوانی بروز می یابد به گونه ای که آنها در سن بلوغ به این نتیجه می رسند که اشتباه زاده شده اند و پیکرشان برای شان یک قفس و زندان است.

همه این اظهارات درحالی است که به عقیده پزشکان، درمان افراد تراجنس نقش ارزنده ای در بهبود کیفیت زندگی این افراد دارد.

با این توضیح که درمان افراد تراجنسی باید درمان توامان روانشناسی، هورمونی و جراحی باشد که همه اینها موجب می شود فرد و خانواده او متحمل هزینه های درمانی زیادی شود.

مراجعه سالانه حداکثر 60نفر برای دریافت کمک با این توضیح، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در تازه ترین اظهارات خود با بیان اینکه متقاضیان عمل های جراحی تغییر جنسیت چندان زیاد نیستند، می گوید: تعداد افراد دارای اختلال هویت جنسی که سالانه برای دریافت کمک های مالی به سازمان بهزیستی مراجعه می کنند بین 50 تا 60نفر است.

حبیب الله مسعودی فرید به ایسنا توضیح می دهد: سازمان بهزیستی به این افراد حداکثر سه تا پنج میلیون تومان برای انجام عمل جراحی به متقاضیانی که پرونده آنها تایید شده است، کمک مالی پرداخت می کند.

حدود سه هزار نفر از حدود 10 تا 15سال گذشته که بهزیستی این طرح را آغاز کرده است، برای دریافت کمک های مالی به این سازمان مراجعه کرده اند که این تعداد سالانه 50 تا 60نفر بوده است.

در حال حاضر نیز سالانه به طور میانگین بین 50 تا 70نفر در کشور به این حوزه وارد می شوند.

به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، در بسیاری از نقاط دنیا انجام عمل های جراحی تغییر جنسیت چندان متداول نیست؛ دلیل این امر نیز آن است که بخش عمده مشکل این افراد مربوط به ذهن و روح آنهاست.

همچنین سختی این عمل جراحی نیز باعث شده است بسیاری از جراحان برای وارد شدن به این حوزه تمایل نداشته باشند.

اما از آنجایی که هزینه های بالای انجام اعمال جراحی تغییر جنسیت و اینکه تنها بخشی از این عمل ها تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار می گیرد، مسعودی فرید در این باره می گوید: همین امر هزینه های عمل را افزایش می دهد.

با این وجود در بسیاری از نقاط دنیا انجام اعمال جراحی تایید نمی شود چراکه این جراحی ها عمدتا خیلی سخت هستند و در عین حال این افراد ممکن است بعد از انجام عمل جراحی چندان از ظاهرشان راضی نباشند.

بیمه نبودن عمل زیبایی مشکلی دیگر از سوی دیگر، مشکل پوشش بیمه ای عمل جراحی افراد دارای اختلال هویت جنسی موضوعی بوده که در سال های گذشته با مطرح شدن مشکلات این افراد همواره درباره آن صحبت شده است که معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در این زمینه می گوید: بخشی از این اعمال در زمره جراحی های زیبایی قرار می گیرد.

اگر این جراحی ها در حوزه جراحی های معمولی قرار بگیرد و از طیف جراحی های زیبایی و پلاستیک خارج شود، بیمه می تواند هزینه ها را تحت پوشش قرار دهد.

از دیگر مشکلاتی که این افراد دارند مربوط به این است که هرچه از زمان بروز اختلال هویت جنسی فرد بگذرد، این مشکل مزمن تر شده و اقدامات پزشکی و روان پزشکی کارایی کمتری خواهد داشت، توضیح مسعودی فرید در مورد این مشکل این است که کمک های مالی و اجتماعی بهزیستی مشمول کسانی می شود که مراحل پزشکی و پزشکی قانونی را انجام داده، اختلال آنها تایید و مشخص شده است و مشکل آنها با جلسات روان کاوی قابل درمان نیست و نیازمند تغییر جنسیت هستند، بنابراین بهترین اقدام در مواجهه با افرادی که مشکل اختلال هویت جنسی(T.

S) دارند این است که در همان سنین اولیه مانند دوران دبستان مشکل را شناسایی کرده و با مداخلات روان شناسی آن را برطرف کنند.

همه اینها درحالی است که بی تردید تراجنسی ها در طول عمر خود با چالش های متفاوتی دست وپنجه نرم می کنند و اختلال ایجاد شده در خلقت این افراد بر تمام ابعاد زندگی آنها از جمله ابعاد عاطفی و روانی و دیگر شئون زندگی شان تاثیرگذار خواهد بود بنابراین آگاهی جامعه به منظور درک آنها و خانواده هایشان و البته ارائه خدمات به این افراد به طور حتم می تواند آنها را از انزوا بیرون بکشاند و زندگی راحت تری داشته باشند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری سلامت نیوز ، تاریخ انتشار: 24 بهمن 1396، کدخبر: 237625،www.

salamatnews.

com
کلید واژه ها: جنسی - تغییر جنسیت - هویت - جراحی - اجتماعی - سازمان بهزیستی - اختلال - متفاوت - تولد - بسته شدن نطفه - مردان - روان شناسی - مالی - واژگونی - بهزیستی - مردانه - ابتکار - مصاحبه - معاون - هزینه - میزان - انسان - ایران - ایرنا - بسته - امام - برند - روان - مجاز - کوچک

آخرین اخبار سرویس:
دختر مهراب قاسم خانی، تولد زن بابایش را تبریک گفت! + عکس

درگیری خواننده پاپ با محسن افشانی بالا گرفت! +عکس

گریم متفاوت پرویز پرستویی در یک فیلم سینمایی + عکس

درآمد میلیاردی از پوست خربزه!

سال 97 چند میلیون نفر یارانه می گیرند؟

رویدادهای خبری استان قزوین (5 اسفند)

فارس، استان پیشرو در اجرای طرح های اشتغالزایی دولت تدبیر و امید

استخدام مدیر برنامه ریزی و فروش، کارگر نقاش و نگهبان در تبریز

استخدام رستوران شازده

بودجه 97 چقدر رشد کرد؟

ورود 50 کالای جدید به بورس انرژی

آزاده نامداری بدون چادر به همراه خانواده + عکس

هشتمین استارتاپ دمو در حوزه آموزش برگزار می شود

ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند

50 هزار نفر به علت کم آبی زاینده رود بیکار شده اند/حقه آب کشاورزان اصفهان به رسمیت شناخته نمی شود

تولید و عرضه بیش از 1300 تن گوشت مرغ در ایام نوروز در خرم آباد

زعفران برای اولین بار در بورس کالا عرضه خواهد شد

ترس اروپایی از تضعیف دلار

طراحی اوراق جدید برای تامین مالی خودروسازان

درآمد 50 هزار دلاری از صادرات پوست خربزه

مدل موی عجیب بازیکن پرسروصدای این روزهای پرسپولیس/عکس

بهره گیری از تکنولوژی های جدید بخش انرژی، رویکرد شرکت برق کردستان

قیمت خودرو H30 کراس در بازار + جدول

بهره گیری از تکنولوژی های جدید بخش انرژی، رویکرد شرکت برق کردستان

تولید و عرضه بیش از 1300 تن گوشت مرغ در ایام نوروز در خرم آباد

در سال 97 چند میلیون نفر یارانه می گیرند؟

اعتبار برای ایجاد شغل وجود دارد ولی اراده و پشتکار نه/ با درآمد یکسال پارس جنوبی می توان دو میلیون شغل ایجاد کرد

افزایش نرخ سود بانکی یک بازار را «تکان» داد

آغاز عرضه زعفران در بورس کالا

آثار احتمالی نوسانات نرخ ارز بر بازار مسکن قابل توجه است

معامله 50 کالای جدید در بورس انرژی در سال جاری

پلاستیک بخوریم یا ماهی

نبرد هوندا و نیسان؛ «NSX» تازه وارد در برابر GT-R افسانه ای

بهره گیری از تکنولوژی های جدید بخش انرژی، رویکرد شرکت برق کردستان

توقف پرواز هواپیماهای ای تی آر شرکت آسمان منطقی است

خطر بازگشت موسسات مالی غیر مجاز

چانه زنی برای تغییر مبنای تعیین حداقل دستمزد 97

«وام ازدواج» 15 میلیونی مشمول متقاضیان سال 96 می شود؟

نقص فنی دوباره هواپیمای آسمان در پرواز تهران-تبریز

«وام ازدواج» 15 میلیونی مشمول متقاضیان سال 96 می شود؟

آغاز طرح نظارت بر بازار شب عید در فارس از 15 اسفند

قیمت انواع میوه و تره بار در میادین شیراز

آماده باش اروپا علیه جنگ ارزی آمریکا

روند قیمت سکه طلا و دلار در هفته گذشته + جدول

رمزگشایی از یک رفتار «ضدرونق» در بازار مسکن

بیمه گران آماده پرداخت خسارت نفتکش سانچی

از هوش مصنوعی در بانکداری ایران استفاده می شود

معصومیان در گفت وگو با فارس مطرح کرد تغییر شیب تقاضای داوطلبان به سمت رشته های موردنیاز بازار با تلاش دانشگاه علمی کاربردی

از امضای قرارداد حمایت از علائم تجاری و ثبت اختراعات بین ایران و آلمان تا پرتاب اولین ماهواره ایرانی

نکاتی که باید درباره جرایم رایانه ای بدانیم!

چه چیز را فاجعه می نامیم؟

شرایط خرید دلار بانکی برای مردم

اولویت اصلی در ساخت و ساز مقاوم سازی است

انرژی های جایگزین ضرورت جهان آینده است

استخدام استان البرز و شهر کرج – 05 اسفند 96

زعفران برای اولین بار در بورس کالا عرضه شد

استخدام کرمان – شهر و استان کرمان – 05 اسفند 96

استخدام مشهد و خراسان – 05 اسفند 96

استخدام همدان – شهر و استان همدان – 05 اسفند 96

استخدام استان هرمزگان و شهر بندرعباس – 05 اسفند 96

استخدام قم – شهر و استان قم – 05 اسفند 96

استخدام استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز – 05 اسفند 96

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 05 اسفند 96

زورآزمایی رشد نقدینگی و تنگنای مالی

نوسان شدید قیمت دلار در بهمن ماه

درآمد میلیاردی از پوست خربزه

نوسان شدید قیمت دلار در بهمن ماه/ بیشترین نرخ 4877 تومان +نمودار

مهم ترین مصوبات بودجه ای مجلس برای سال 97

نقش برنج در اضافه وزن

عرضه زعفران در بورس کالا برای اولین بار

بیمه گران آماده پرداخت خسارت نفتکش سانچی

دیدگاه مردم شهرهای بزرگ کشور درباره اخبار صدا و سیما

برنامه تحقیقاتی برای کاهش آلودگی زیستی حوزه گاز

ارز گران را برای هر وارداتی هزینه نکنیم

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

ارزهای بانک مرکزی بدون مشتری ماند/دلار تا چقدر ارزان تر می شود؟

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

حجم تبادلات تجاری چین و کره شمالی در پایین ترین سطح چهار سال گذشته

افزایش قیمت 43 میلیون تومانی هیوندای النترا

محمد علی فیض پور، علی شمس اسفند آبادی بهره وری نیروی کار و بیکاری: شواهدی از استان های ایران طی سال های برنامه چهارم توسعه (1388-1384)

چقدر از کره ای ها عقب هستیم؟

گرا ن ترین جزایر خصوصی دنیا

«وام ازدواج» 15 میلیونی مشمول متقاضیان سال 96 می شود؟

مشکلات اشتغال مهندسان جوان!

24 هزار هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شد

سیامک باقری چوکامی لیبرالیزه و نرمالیزه کردن جامعه با توسعه اقتصادی غیربومی

حسن قالیباف اصل، شهروز پورفرد قیمت گذاری ریسک نقدشوندگی در بازار بورس اوراق بهادار تهران

ورزش هر چند ملایم و کوتاه مدت عمر مردان را افزایش می دهد

پایان عملیات مرمت و ساماندهی پوشش سقف گنبدی مسجد تاریخی کریم ایشان

درآمد میلیاردی از پوست خربزه!

توسعه شبکه حمل و نقل ریلی با پشتیبانی بانک شهر

مُسکن مقطعی سود، سرطان دلار را مداوا می کند؟

سید عزیز آرمن ، پویان کیانی، امین نوری کوچی تأثیر شفافیت سیاست های تجاری بر سرمایه گذاری مستقیم خارجی: شواهدی از کشورهای خاورمیانه

بانک شهر، متعلق به تمامی شهروندان است

موفقیت بانک شهر در حمایت از مدیریت شهرها و اجرای پروژه های عمرانی

تشریح نحوه انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار، ویژه سرمایه گذاری (ریالی و ارزی) در بانک شهر

عدم دریافت کارمزد به هنگام صدورگروهی کارت های هدیه توسط شعب بانک

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

سهیلا جعفرپور، ‏ عبدالله بهمن پوری جایگاه فقهی و حقوقی مهریه در نظام حقوقی ایران با تأکید بر قانون حمایت خانواده 1391‏

هفته آینده قیمت جدید محصولات لبنی اعلام می شود

مشکلات اجتماعی و مالی تراجنسی ها

مشکلات اجتماعی و مالی تراجنسی ها