مطالب مرتبط:
شاگردان مهاجری تمرین نکردند/ اعتصاب بازیکنان پدیده به دلیل مشکلات مالی
انعقاد 77 تفاهم نامه برای کاهش آسیب های اجتماعی در آذربایجان شرقی
احتمال فیلتر شدن شبکه های اجتماعی در جمهوری آذربایجان به بهانه اختلال در روند تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری
زن پس از خانواده به مسئولیت های اجتماعی خود بپردازد
بیش از 80 درصد جوانان ما حداقل عضو یکی از شبکه های اجتماعی هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 بهمن 1396 ساعت 02:152018-02-13اقتصادي

مشکلات اجتماعی و مالی تراجنسی ها


سالانه از میان هر 50هزار تولد، یک نفر از میان مردان تمایل دارد جنسیت زن داشته باشند.

این میزان در میان زنانی که تمایل دارند جنسیت آنها به مرد تغییر کند، - از بین هر 70هزار تا 100هزار تولد، یک نفر است، بنابراین از بین یک میلیون و 500هزار تولد در سال، 22 تا 23نفر تمایل به تغییر جنسیت دارند.

شعارسال": ابتکار نوشت: به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، این سازمان به این افراد حداکثر پنج میلیون تومان برای انجام عمل جراحی به متقاضیانی که پرونده آنها تایید شده است، کمک مالی پرداخت می کند.

تراجنسی ها از اختلال شدید در هویت جنسی و به طور کلی شناختی که از جنسیت خود دارند رنج می برند و سه عنصر تشکیل دهنده جنسیت در آنها که عبارتند از نقش ، جاذبه و هویت جنسی به طور کامل برعکس عمل می کند.

به گفته پروفسور بهرام میرجلالی، جراح و متخصص تغییر جنسیت، تراجنسی ها یک گروه بسیار کوچک از اشخاصی هستند که دچار اختلال شدید در هویت جنسی هستند.

این افراد واژگونی کامل در شناخت از جنس خود دارند.

او به ایرنا می گوید: جنس انسان در ثانیه نخست از بسته شدن نطفه مشخص می شود که مذکر است یا مونث اما جنس با جنسیت متفاوت است و فرآیندهای ایجاد این دو به طور کامل با هم فرق دارند.

نه فقط جنس بدنی افراد بلکه این شناخت از جنسیت خود است که برای یک فرد، زن بودن یا مرد بودنش را مشخص می کند.

در شناختی که افراد تراجنس از جنسیت خود دارند با جنس ظاهری و بدنی شان تضاد کامل وجود دارد، به گونه ای که یک فرد با ظاهری کاملا مردانه باور دارد که زن است و جسم او با خود واقعی او منطبق نیست، بنابراین آنچه در این میان مهم است جنس ظاهری افراد نیست بلکه شناختی است که یک فرد از جنسیت واقعی خود دارد.

به گفته میرجلالی، در افراد ترنسکشوال، عامل سوم جنسیت یعنی هویت جنسی -که به معنای آگاهی و قبول مداومی است که یک شخص از جنس خود دارد- به طور کامل برعکس جنس بدنی شان است.

این تعریف از دوجنسی ها درحالی است که آنها دنیای جنسی متفاوتی را تجربه می کنند.

آنها برای تغییر جنسیت فیزیکی باید عمل جراحی سختی را پشت سر بگذارند که برای کامل شدن فرآیند گاه لازم است ظرف چند سال بیش از 20عمل جراحی انجام شود.

ماجرای مریم خاتون پورمُلک آرا آنطور که گفته می شود برخلاف دیگر کشورهای اسلامی، در ایران عمل تغییر جنسیت برای افرادی که در مصاحبه های روان شناسی قبول شوند و بتوانند هزینه عمل را پرداخت کنند، مجاز است.

مصداق چنین اظهاراتی هم به فتوایی بازمی گردد که 53سال پیش امام خمینی(ره) در تحریرالوسیله به روا بودن اصل تغییر جنسیت اشاره کرده است.

ماجرا از آنجا در ایران آغاز می شود که مریم خاتون پورمُلک آرا که اسم او در هنگام تولد فریدون بوده است در این باره نقل کرده است: 42سال پیش در صداوسیمای آن زمان مشغول به کار بودم که پاسخ نامه خود را از سیدروح الله خمینی(ره) که توسط شاه در عراق در تبعید بود، دریافت کردم.

برای امام نوشته بودم مادرم برای من تعریف کرده که در 2سالگی من با گچ خودم را مثل زنان آرایش می کردم و امام با تصور اینکه من یک دوجنسه هستم جواب دادند که باید طبق قوانین اسلامی یک زن شوم.

در واقع، مریم خاتون اولین تراجنسی شناخته شده در ایران است که توانست فتوای مشروعیت تغییر جنسیت در ایران را از آیت الله خمینی(ره) بگیرد.

این اتفاق درحالی در دهه 50 در ایران به وقوع پیوست که از 10سال پیش به همت مُلک آرا ، انجمن حمایت از بیماران مبتلا به اختلالات هویت جنسی ایران با کمک چند پزشک برای حمایت از تراجنسی های ایرانی ثبت شد.

حالا از آن زمان تاکنون عمل های جراحی بسیاری تاکنون در ایران انجام و البته مستندهایی هم برای آشنایی مردم با این افراد و فرهنگ سازی در مورد آنها ساخته شده است.

تلاش ها برای شناساندن مشکلات تراجنسیتی ها با این هدف بود که شناخت دنیای آنها برای سایر افراد بدون آگاهی سخت است.

بهنام اوحدی، روان پزشک و سکسولوژیست در این باره، تاکید می کند: نزدیک به 80 تا 85درصد از موارد ترنسکشوالیسم در دوران کودکی بین سنین سه تا 6سالگی که فرد با هویت جنسی خود آشنا می شود ظهور پیدا می کند.

در آن زمان است که کودک فکر می کند اشتباه زاده شده است.

در بعضی افراد هم این اختلال در سنین نوجوانی بروز می یابد به گونه ای که آنها در سن بلوغ به این نتیجه می رسند که اشتباه زاده شده اند و پیکرشان برای شان یک قفس و زندان است.

همه این اظهارات درحالی است که به عقیده پزشکان، درمان افراد تراجنس نقش ارزنده ای در بهبود کیفیت زندگی این افراد دارد.

با این توضیح که درمان افراد تراجنسی باید درمان توامان روانشناسی، هورمونی و جراحی باشد که همه اینها موجب می شود فرد و خانواده او متحمل هزینه های درمانی زیادی شود.

مراجعه سالانه حداکثر 60نفر برای دریافت کمک با این توضیح، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در تازه ترین اظهارات خود با بیان اینکه متقاضیان عمل های جراحی تغییر جنسیت چندان زیاد نیستند، می گوید: تعداد افراد دارای اختلال هویت جنسی که سالانه برای دریافت کمک های مالی به سازمان بهزیستی مراجعه می کنند بین 50 تا 60نفر است.

حبیب الله مسعودی فرید به ایسنا توضیح می دهد: سازمان بهزیستی به این افراد حداکثر سه تا پنج میلیون تومان برای انجام عمل جراحی به متقاضیانی که پرونده آنها تایید شده است، کمک مالی پرداخت می کند.

حدود سه هزار نفر از حدود 10 تا 15سال گذشته که بهزیستی این طرح را آغاز کرده است، برای دریافت کمک های مالی به این سازمان مراجعه کرده اند که این تعداد سالانه 50 تا 60نفر بوده است.

در حال حاضر نیز سالانه به طور میانگین بین 50 تا 70نفر در کشور به این حوزه وارد می شوند.

به گفته معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، در بسیاری از نقاط دنیا انجام عمل های جراحی تغییر جنسیت چندان متداول نیست؛ دلیل این امر نیز آن است که بخش عمده مشکل این افراد مربوط به ذهن و روح آنهاست.

همچنین سختی این عمل جراحی نیز باعث شده است بسیاری از جراحان برای وارد شدن به این حوزه تمایل نداشته باشند.

اما از آنجایی که هزینه های بالای انجام اعمال جراحی تغییر جنسیت و اینکه تنها بخشی از این عمل ها تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار می گیرد، مسعودی فرید در این باره می گوید: همین امر هزینه های عمل را افزایش می دهد.

با این وجود در بسیاری از نقاط دنیا انجام اعمال جراحی تایید نمی شود چراکه این جراحی ها عمدتا خیلی سخت هستند و در عین حال این افراد ممکن است بعد از انجام عمل جراحی چندان از ظاهرشان راضی نباشند.

بیمه نبودن عمل زیبایی مشکلی دیگر از سوی دیگر، مشکل پوشش بیمه ای عمل جراحی افراد دارای اختلال هویت جنسی موضوعی بوده که در سال های گذشته با مطرح شدن مشکلات این افراد همواره درباره آن صحبت شده است که معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در این زمینه می گوید: بخشی از این اعمال در زمره جراحی های زیبایی قرار می گیرد.

اگر این جراحی ها در حوزه جراحی های معمولی قرار بگیرد و از طیف جراحی های زیبایی و پلاستیک خارج شود، بیمه می تواند هزینه ها را تحت پوشش قرار دهد.

از دیگر مشکلاتی که این افراد دارند مربوط به این است که هرچه از زمان بروز اختلال هویت جنسی فرد بگذرد، این مشکل مزمن تر شده و اقدامات پزشکی و روان پزشکی کارایی کمتری خواهد داشت، توضیح مسعودی فرید در مورد این مشکل این است که کمک های مالی و اجتماعی بهزیستی مشمول کسانی می شود که مراحل پزشکی و پزشکی قانونی را انجام داده، اختلال آنها تایید و مشخص شده است و مشکل آنها با جلسات روان کاوی قابل درمان نیست و نیازمند تغییر جنسیت هستند، بنابراین بهترین اقدام در مواجهه با افرادی که مشکل اختلال هویت جنسی(T.

S) دارند این است که در همان سنین اولیه مانند دوران دبستان مشکل را شناسایی کرده و با مداخلات روان شناسی آن را برطرف کنند.

همه اینها درحالی است که بی تردید تراجنسی ها در طول عمر خود با چالش های متفاوتی دست وپنجه نرم می کنند و اختلال ایجاد شده در خلقت این افراد بر تمام ابعاد زندگی آنها از جمله ابعاد عاطفی و روانی و دیگر شئون زندگی شان تاثیرگذار خواهد بود بنابراین آگاهی جامعه به منظور درک آنها و خانواده هایشان و البته ارائه خدمات به این افراد به طور حتم می تواند آنها را از انزوا بیرون بکشاند و زندگی راحت تری داشته باشند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری سلامت نیوز ، تاریخ انتشار: 24 بهمن 1396، کدخبر: 237625،www.

salamatnews.

com
کلید واژه ها: جنسی - تغییر جنسیت - هویت - جراحی - اجتماعی - سازمان بهزیستی - اختلال - متفاوت - تولد - بسته شدن نطفه - مردان - روان شناسی - مالی - واژگونی - بهزیستی - مردانه - ابتکار - مصاحبه - معاون - هزینه - میزان - انسان - ایران - ایرنا - بسته - امام - برند - روان - مجاز - کوچک

آخرین اخبار سرویس:
تلف شدن 50 رأس دام در سیل در اهر

سیل است و با خود می برد

کاشت حلزون و مشاوره پیشگیری از ناشنوایی کودکان نیازمند در بنیاد خیریه شفا به 11 مرکز افزایش یافت

اما و اگرها درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان

توسعه ایستگاه راه آهن مرکزی اهواز اولویت ماست

در سواری سازان چه می گذرد؟

در هر 48 ساعت یک کودک در ایتالیا ناپدید می شود

پویش ارمغان 3 برای آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد آغاز شد

پدر بازیکن سرشناس از مدیر باشگاه پول قرض کرد!/ هیچ سهمی از درآمد میلیاردی پسرم ندارم

مشکل جای دیگریست !

خودرو از لیست کالا های عمده وارداتی حذف شد

گرانی هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان +قیمت

هوآوی هم وارد عرصه ی تولید تلفن با صفحه ی انعطاف پذیر شد + جزییات زیادتر

از کاغذ تا عمل ارتباط قیمت ارز با نرخ تورم

کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

جبران کم خوابی با خوابیدن بیشتر در آخر هفته ها

ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

ساخت پل 300 میلیونی در نکا

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را تکذیب کرد: شاید منظور صندوق بین المللی پول تحقق نیافتن منابع دولت باشد

مالیات 4 درصدی علی الحساب واردات لغو شد +سند

آغاز عملیات خاکبرداری پتروشیمی بویراحمد

پلیس هنگ کنگ اعلام کرد؛ سرقت 5 میلیون دلار جواهر ظرف 27 ثانیه

رییس اجرایی توتال: برای ادامه فعالیت در ایران، به معافیت ویژه نیاز داریم

حقوق معوقه کارگران شرکت هپکو پرداخت شد

سقوط لیر با وجود افزایش ناگهانی نرخ بهره

ادامه کاهش قیمت نفت در بازار های جهانی

تصمیم گیری ژاپن درباره خرید نفت ایران؛ ماه آینده

زندان جای مادران نیست

ساخت و سازهای نوین و معماری سنتی تنها راه حفظ بافت قدیم است

تعداد تماس ها طی 45 روز گذشته افزایش یافت / ارتقاء کیفی خدمات، ویژگی بخش خصوصی است

پیش بینی کشت سویا در بیش از 50 هکتار در بابل

نخستین کشت مکانیزه برنج در سوادکوه

تجهیز بیش از 4100 هکتار از باغات نکا به سیستم نوین آبیاری

رقم خبر: چند درصد ایران سیل خیز است؟

گره نزدن مشکلات اقتصادی به برجام

ابهام در ارزش گذاری کالای صادراتی 100 درصد داخلی

باور کردنی نیست؛سرقت چند میلیون درلاری در 27 ثانیه

آلوده ترین و سمی ترین رودخانه ها در سراسر جهان+تصاویر

پایان دادگاه 7 ساله اپل علیه سامسونگ

اعلام کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی در هفته آینده

صندوق بین المللی پول: همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

نخستین جمعه بازار با حضور بانوان

ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

همکاری با بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

عربستان و روسیه به دنبال افزایش یک میلیون بشکه ای سقف تولید

پرداخت سه ماه حقوق معوق هپکویی ها

همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

قرارداد زمین شناسی بین ایران و روسیه

فرانسه یک میلیارد یورو در روسیه سرمایه گذاری می کند

سرقت 5 میلیون دلار جواهر ظرف 27 ثانیه

آغاز توزیع سوخت دیزل یورو 4

هشدار؛ این اجناس را خرید و فروش نکنید

توتال طرح بلندپروازانه ای را در زمینه گاز به روسیه پیشنهاد کرد

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را رد کرد

75 درصد تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می شود/ صادرات صنایع دستی اسکو به ترکمنستان و تاجیکستان

اگر مردم خواهان ارتقای کیفیت محصولات داخلی هستند باید کالای ایرانی بخرند/ اروپاییان به تعهدشان در برجام پایبند نخواهند بود

مجتبی ناهید، رقیه ایزدی بررسی ادبیات رفتار کارآفرینانه جنایی

پوتین شرکت های فرانسوی را به سرمایه گذاری در روسیه ترغیب کرد

رکورد شکنی بارندگی ها در مراغه

هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان گران شد + قیمت انواع میوه

کشف 28 میلیون دلار وجه نقد از خانه نخست وزیر سابق مالزی

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را رد کرد

اجاره بهای آپارتمان در شهرک راه آهن چقدر؟ +جدول

هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان گران شد + قیمت انواع میوه

چرا باید از رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی بهره گیریم

سیستم مورد نیاز بازی The Crew 2 اعلام شد

نمونه ی 512 گیگابایتی کارت های PNY Elite microSDXC معرفی شد

کامیون داران چه مطالباتی از دولت دارند؟/ عدم حمایت دبیرکانون انجمن های صنفی کامیون داران از هم صنفی ها!

افزایش 8 برابری قیمت بلیت دیدار ایران - ترکیه!

صادارت بیش از 6 میلیون دلار کالای غیرنفتی از بنادر غرب هرمزگان به قطر

این اجناس را خرید و فروش نکنید

وزیر انرژی عربستان: احتمال افزایش تولید نفت اوپک و متحدانش

چین خرید فلزات به یوآن را در بورس فلزات لندن آغاز می کند

استارت آپ داری ارزان در جنوب اروپا

مستندات دادگاه نشان می دهد اپل از مشکل خم شدن آیفون 6 باخبر بوده است

تحمل دلار 4200 تومانی تمام شد

شیک ترین مدل های ناخن با طرح های هندسی

بانک های موفق در فرایندهای سرمایه گذاری

هشدار نسبت به تعطیلی مرغداری ها

معاون شرکت راه آهن روسیه: ساخت خط ریلی رشت –آستارا به جذابیت دالان شمال-جنوب می افزاید

افتتاح نمایشگاه رمضان در اراک

سوخت رسانی در کشور روال عادی دارد/ تمامی جایگاه های عرضه سوخت فعال هستند

همکاری ایران و فرانسه در فاز 2 پارس جنوبی

افزایش 50 درصدی کرایه بها به ضرر رانندگان است/ تمام لوازم یدکی و لاستیک ها با ارز دولتی در اختیار رانندگان قرار می گیرد

ابهام در ارزش گذاری کالای صادراتی 100 درصد داخلی

خرید و مصرف کالای قاچاق باعث اختلال در عرضه تولیدات داخلی می شود

قیمت بلیت دیدار ایران - ترکیه 8 برابر شد

ریل باس بین شهرهای اهواز و کارون ایجاد می شود

نشانه های افزایش معاملات مسکن

جمعه بازار خاتون در سنندج گشایش یافت

2 تقاطع و آسفالت شهر کرمانشاه جان می گیرند

دو بازار بزرگ و فرصتی که ایران از دست داد

تله کابین به ناوگان حمل و نقل شهری مسکو اضافه می شود

عربستان و روسیه به دنبال افزایش یک میلیون بشکه ای سقف تولید

بازار پرده عبدل آباد به روایت یک گزارش تصویری

چین خرید فلزات به یوآن را در بورس فلزات لندن آغاز می کند

ریل باس بین شهرهای اهواز و کارون ایجاد می شود

قیر رایگان برای آسفالت راه های روستایی آستارا تامین شد

مردم ولایتمدار ایران هرگز تحت تاثیر تهدیدهای توخالی آمریکا قرار نمی گیرند

آمریکایی ها گفتند ایران باوجود فشارها صنعت هوایی را سرپا نگه داشت

مشکلات اجتماعی و مالی تراجنسی ها

مشکلات اجتماعی و مالی تراجنسی ها