مطالب مرتبط:
شعار انقلاب اسلامی
به مناسبت سالروز تاسیس کمیته انقلاب اسلامی مخالفت شهید مطهری با ریاست لاهوتی به دلیل نزدیکی به نهضت آزادی
استاد تاریخ دانشگاه فردوسی: چتر انقلاب اسلامی را برای همه باز نگه داریم/ مشهد، خاستگاه نخبگان سیاسی و فرهنگی انقلاب اسلامی بود
اکرمی در گفت وگو با فارس: مردم در راهپیمایی 22بهمن با جسارت بیشتری مرگ بر آمریکا سر دادند/مردم بین ضعف عملکردها و اصل انقلاب تفکیک قائل می شوند
فردا اجتماع بزرگ بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 23:162018-02-13سياسي

ریشه های شعار مرگ بر امریکا در تاریخ نهضت اسلامی


مبارزات ضدامریکایی که بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران شکل گرفته بود، از دهه 40 با آموزه ها و تعالیم امام خمینی به شعار اصلی تظاهرات نهضت اسلامی تبدیل شد و رفته رفته دامنه وسیع تری یافت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امریکا همواره به عنوان نماد امپریالیسم و استبداد در ایران شناخته می شود.

این تعریف از امریکا، به ویژه بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در حافظه تاریخی ایرانیان شکل گرفت و طی سال های بعد، به واسطه همکاری و همراهی امریکا با رژیم پهلوی پررنگ تر شد.

در این میان، روشنگری های امام خمینی در شکل گیری گفتمان ضدامریکایی در ایران نقش بی بدیلی داشت.

با شروع نهضت اسلامی شعار "مرگ بر امریکا" هم نوا با شعار "مرگ بر شاه" و دیگر شعارها در تظاهرات مردمی سر داده می شد؛ چه اینکه این وجه از انقلاب روی دیگری از شعار "نه شرقی نه غربی" بود.

اما قرائن تاریخی تبیین ویژه ای از بررسی ریشه های شعار "مرگ بر امریکا" در مبارزات ملت ایران را ممکن می سازد.

تبیین مبارزه با امریکا توسط امام خمینی مبارزات ضدامریکایی که بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران شکل گرفته بود، از دهه 40 با آموزه ها و تعالیم امام خمینی به شعار اصلی تظاهرات نهضت اسلامی تبدیل شد و رفته رفته دامنه وسیع تری یافت.

مردمی کردن گفتمان مبارزه با امریکا، یکی از مهم ترین اقدامات امام خمینی از ابتدای نهضت اسلامی بود.

ایشان می کوشیدند با روشنگری های خود، جنایت ها و ظلم های امریکا را افشا کنند.

به عنوان مثال بعد از تصویب لایحه کاپیتولاسیون در سال 1343 ، امام خمینی در یک سخنرانی شدیداللحن و تاریخی در جمع اقشار مختلف مردم، ضمن افشاگری علیه کاپیتولاسیون، رییس جمهوری آمریکا را "منفورترین افراد دنیا" نزد ملت ایران خواندند و اولین و مهم ترین مشکل کشور را اراده امریکاییان در ایران دانستند.

این سخنرانی چنان کوبنده بود که زمینه تبعید ایشان را فراهم کرد.

امام خمینی در دوران تبعید نیز همچنان به مبارزه با امریکا ادامه دادند.

ایشان که بزرگترین جنایات آمریکا را تحمیل دیکتاتوری محمدرضا پهلوی به ایران می دانستند، بعد از هر جنایات رژیم پهلوی علیه مردم ایران، آن جنایت را متوجه امریکا می کردند.

نهایتا آموزه ها و روشنگری های امام خمینی درباره امریکا به عنوان "شیطان بزرگ" باعث شد امریکاستیزی به مشخصه اصلی نهضت اسلامی تبدیل شده و شعار "مرگ بر امریکا" در کنار شعار "مرگ بر شاه"، اصلی ترین شعار مردم ایران در راهپیمایی ها و تظاهرات انقلابی شود.

به طوری که مبارزه با امریکا بر مبارزه با رژیم پهلوی تقدم داشت و حتی شعار "مرگ بر شاه" در راستای شعار "مرگ بر امریکا" تلقی می شد.

شعار "مرگ بر امریکا" در تاریخ نهضت اسلامی چنانکه از شعارها و دیوارنوشته های مردمی در دوران نهضت اسلامی برمی آید، شعار "مرگ بر امریکا" جزء لاینفک مبارزات مردم ایران در دوران نهضت اسلامی بوده است.

چنانکه شعارهایی چون مرگ بر امریکا ، مرگ بر استعمارگران امریکا ، مرگ بر امپریالیسم امریکا ، باعث خشم مردم نشو؛ پس مرگ بر تو امریکایی ، مرگ بر مزدور امریکایی و.

همواره در میان شعارها، دیوارنوشته ها و پارچه نوشته های مردم به چشم می خورد.

[1] با اوج گیری نهضت اسلامی، شعارهای ضدامریکایی نیز بیشتر شد به طوری که در سال 1357، محور اصلی شعار مردم ایران در راهپیمایی ها، "مرگ بر امریکا" بود.

بنابر گزارش های سفارت امریکا در ایران، از تاریخ 6 اکتبر 1978 [14 مهر 1357] در راهپیمایی های مردمی در ایران به طور متوسط روزی یک حادثه خشونت بار بر ضـد منـافع آمریکـا صورت گرفته است.

در این گزارش که با عنوان "اقدامات خشونت بار ضدآمریکایی در ایران" مخابره شده آمده است: 24 اکتبر 1978 (2 آبان 57) [در] دوشان تپه تظاهرکنندگان فریاد می زنند: "مرگ بر امریکا".

براساس همین گزارش در 17 نوامبر 1978 (26 آبان 1357) بر دیوار خانه مسکونی سروان نیروی هوایی امریکا شعار "مرگ بر امریکا" نوشته شده بود.

[2] در 13 آبان 1357 هم شعار مرگ بر امریکا توسط دانش آوزان سرداده شد و رژیم پهلوی نیز به همین بهانه به روی تظاهرکنندگان آتش گشود و بسیاری را به شهادت رساند.

چنان که از شواهد برمی آید، مبارزات ضدامریکایی مردم ایران به اندازه ای گسترش یافته بود که شعار "مرگ بر امریکا" در بسیاری از شهرهای ایران هم شنیده می شد.

براساس گزارش سفارت امریکا به تاریخ 12 دسامبر 1978 (21 آذر 1357): کنسول تبریز گزارش می دهـد کـه در حدود 100هزار نفر از راهپیمایان از پشت کنسولگری عبور نمودند ولی در آنجا مـدتی توقـف نمودند تا روی دیوارهای کنسولگری شعارهای "آمریکایی ها را بکشید" و "مـرگ بـر امپریالیـسم آمریکا" و نظایر آن را بنویسند.

[3] علاوه بر این، وجه دیگری از شعار "مرگ بر امریکا" را می توان در قالب شعار علیه شخصیت های سیاسی امریکا مشاهده کرد.

چنانکه در تظاهرات و دیوارنوشته های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، شعارهایی چون "مرگ بر کارتر"، "مرگ بر کارتر و عروسک هایش؛ شاه و سادات و ملک حسین و سلطان حسن"، "مرگ بر ژنرال های امریکایی"[4] و مرگ بر سازمان اف بی آی"[5] به چشم می خورد.

همچنین بعد از اعزام ژنرال هایزر امریکایی به ایران که با هدف حفظ سلطنت پهلوی صورت گرفت، اغلب شعارهای ضدامریکا تحت عنوان "مرگ برهایزر" سرداده می شد.

در همین رابطه سفارت امریکا در 13 بهمن 1357 طی گزارش "خیلی محرمانه" به وزارت امور خارجه امریکا نوشت: شـعار عـمده اجتماعاتی که امروز در جنوب تهران در جریان بود عبارت بود از: مرگ بر هایزر امریکایی.

در ادامه این گزارش به نقل از یک منبع مطبوعاتی آمریکا در جنوب تهران آمده است: هزارها نفر در آنجا جمع بودند و از شعارهای عمده آنها "مرگ بر هایزر" بود.

این منبع اظهار نظر کرد که نسبت به ژنرال هایزر که به عنوان یک دستیار سفیر تصویر می شود و از دفتر سولیوان سفیر آمریکا عمل می کند٬ خصومت شدیدی نشان داده می شود.

[6] ژنرال هایزر نیز در خاطرات خود به این موضوع اشاره می کند و ذیل خاطرات روز 27 ژانویه 1979 (7 بهمن 1357) می نویسد: گرمایی که در اطراف حضور من در تهران ایجاد شده بود، آزار دهنده بود و "مرگ بر هایزر" به یک دیوارنوشته عمومی تبدیل شده بود.

سربازانی که هر لحظه وارد ستاد و یا از آن خارج می‏ شدند، این شعار را می ‏دیدند و ظاهراً روی آنها تأثیر می‏ گذاشت.

اسم من در کنار تصویرم که به همراه پرزیدنت کارتر باعث افتخار بود، روی پلاکاردهایی که به وسیله راهپیمایان حمل می ‏شد نیز نقش بسته بود.

همه رسانه‏ های آمریکایی درباره شعارها و پوسترهایی گزارش داده بودند که موضوع آنها "مرگ بر هایزر" و "مرگ بر کارتر" بود.

[7] محور دیگری از شعار "مرگ بر امریکا"، در شعار علیه سازمان های اطلاعاتی-امنیتی امریکایی نمود پیدا می کرد.

در همین رابطه در گزارشی تحت عنوان گزارش "سیاسی ـ امنیتی، تظاهرات روز عید میلاد مسیح" که در 26 دسامبر 1978 (5 دی 1357) از سفارت امریکا در تهران به وزارت امور خارجه این کشور مخابره شده آمده است: اوایل روز 25 دسامبر دو یا سه نفر به طرف نگهبان دفتر آژانـس ارتباطـات بـین المللـی نزدیک شدند و از وی سئوال کردند این ساختمان چیست؟ نگهبـان اظهـار بـی اطلاعـی کـرد، معهذا حدود ساعت ده یک گروه 300 نفره به ساختمان آژانس ارتباط بین المللی آمدنـد و بـا محافظ آنجا صحبت کردند.

نگهبان مجدداً اظهار بی اطلاعی کرد، در عین حال گروه کوچکی از تظاهرکنندگان بر روی دیوار ساختمان مذکور نوشتند: "این ساختمان سیا اسـت.

" سـپس جملـه "مرگ بر ساواک، مرگ بر سیا" را به آن اضافه کردند.

سربازان سریع و به موقع سـر رسـیدند و اغتشاشگران را تعقیب کرده و متواری ساختند.

[8] چنانکه پیداست، مردم ایران با آگاهی کامل از ارتباط سیا و ساواک، شعارهای خود را معطوف این دو نهاد امنیتی می کردند و می کوشیدند به شیوه های مختلف پیوند امریکا و رژیم پهلوی را به نمایش گذاشته و هر دو را نشانه بگیرند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، اعمال نفوذ امریکا در ایران محو شد و بدین ترتیب، به تعبیر امام خمینی، مردم ایران "شعار مرگ بر آمریکا را در عمل" نیز ثابت کردند.

بدین ترتیب می توان گفت طرح استراتژی مبارزه با امریکا توسط امام خمینی، باعث بسیج مردم و شکل گیری گفتمان امریکاستیزی در جامعه قبل از انقلاب شد و این گفتمان در سال های پایانی عمر رژیم پهلوی در شعار "مرگ بر امریکا" تبلور یافت و این گفتمان به عنوان گفتمان هویتی انقلاب اسلامی به شمار آمد.

بعد از پیروزی انقلاب، "مرگ بر امریکا" نه تنها به شعار اصلی مردم ایران تبدیل شد و در تمام راهپیمایی های مردم ایران طنین انداز شد، بلکه باعث روشنگری جهانیان نیز شد؛ به طوری که با تاسی از انقلاب اسلامی مردم ایران، شعار "مرگ بر امریکا" سرلوحه مبارزات ضداستکباری و ضداستبدادی مردم جهان قرار گرفت.

پی نوشت ها: 1- دیوار نوشته ها، نامه نور، شماره ششم و هفتم، بهمن 1358 2- اسناد لانه جاسوسسی امریکا؛ کتاب نهم، مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، صص 400 و 403 3- پیشین، صفحه 575 4- فرهنگ شعارهای انقلاب اسلامی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 104 5- دیوار نوشته ها، نامه نور 6- اسناد لانه جاسوسسی امریکا؛ کتاب سوم، مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، صفحه 411 7- ماموریت به تهران، خاطرات رابرت هایزر، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، صص 311 تا 304.

8- اسناد لانه جاسوسسی امریکا؛ کتاب نهم،ص 673 انتهای پیام/
کلید واژه ها: امریکا - امام خمینی - ایران - کودتای 28 مرداد 1332 - اسلامی - خمینی - کودتای 28 مرداد - امام - تظاهرات - مبارزه - مردم - تاریخ - تاریخی - رییس جمهوری آمریکا - سخنرانی - محمدرضا پهلوی - تظاهرات مردمی - آمریکا - حافظه تاریخی - تصویب لایحه - رییس جمهوری - جنایت - راهپیمایی - رژیم - ایرانیان - خبرگزاری - بزرگترین - افشا - افشاگری - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
جلسات نامنظم مجمع تشخیص مصلحت نظام

جلسات نامنظم مجمع تشخیص مصلحت نظام

گرامر ضعیف ترامپ کار دستش داد/ 11 اشتباه دستوری در یک نامه

معجزه همدلی

استخدام کارگر ساده آقا جهت انجام امورات ساختمانی در گیلان

استخدام همکار آشنا به وردپرس و ویژوال کامپوزر در تهران

استخدام مدرس جهت تدریس در رشته گرافیک رایانه ای

آغاز جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی

چه کسی لایحه مرا جابه جا کرد؟

استخدام نیروی صفحه آرا جهت یک انتشارات در تهران

ماه رمضان محدودیت تردد بیشتری برای کامیون ها و تریلرها در نظر گرفته شده است

استخدام گرافیست خلاق در شرکت طراحی سایت مبنا

واشنگتن و پیونگ یانگ نیاز به مذاکرات مستقیم دارند تا به اختلافات خود پایان دهند

تصویری ناب از طلوع آفتاب در بین الحرمین

شلیک موشک انصار الله به تجمع نظامیان وابسته به هادی

استخدام کارمند اداری خانم جهت شرکت بازرگانی در کرج

بررسی مشکلات اقتصادی با حضور کرباسیان موضوع جلسه

استخدام کمک حسابدار و کارمند اداری در یک شرکت تولیدی

چرا دوتابعیتی بودن فرزندان ظریف مهم است اما فرزندان حدادعادل نه؟

مسئولان دستورات رهبری درباره شرایط ادامه برجام را عملیاتی کنند/ لزوم پیگیری اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانایی های داخل کشور

روزنامه استخدامی استان قم | یکشنبه 6 خرداد 97

ابراز تمایل یک عضو حزب اعتماد ملی نسبت به دیدار اصلاح طلبان با رهبری

احتمال ائتلاف تاکتیکی «امید» و «نمایندگان ولایی» برای تصاحب کرسی ریاست مجلس

کسانی که امر دنیا را به آخرت ترجیح دهند دچار عذاب می شوند

«بایندر» با دیباچه ای از کزازی منتشر شد

اقدامات ضروری برای اجرای مراسم جمعی

برای بررسی مشکلات اقتصادی کشور صورت گرفت آغاز جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی

توسعه پلی کلینیک ها به جای بیمارستان سازی

کاش روحانیت ابتدای انقلاب وارد گروه بندی های سیاسی نشده بود

رد شدن شهرهای ساحلی از خط قرمز حریم دریا

استاندار چهارمحال و بختیاری:اتحاد ملت و مسئولان سدی در برابر دسیسه های دشمنان است

آغاز جلسه غیرعلنی مجلس/ بررسی مشکلات اقتصادی با حضور کرباسیان موضوع جلسه

تهران فردا میزبان 5 کشور درباره تامین ایمنی دریانوردی در خزر

شمخانی: تسلیم یاوه گویی های آمریکا نمی شویم/ تا دولت دمشق بخواهد در سوریه می مانیم

برای توسعه توان دفاعی از کسی اجازه نمی گیریم

تجهیز ناوگان هوایی نیروی دریایی ارتش به امکانات جدید

اولین نمایش «شجریان؛ از سپیده تا فریاد»

دانشگاه های بی مسئولیت

در دانشگاه علوم پزشکی همدان چه می گذرد؟/ دانشگاه و خطر نفوذ احزاب رادیکال

برای فتح خرمشهرهای پیش رو، تبعیت از ولایت مطلقه فقیه لازم است

محمدرضا عارف: مهم ترین اولویت افشانی در شهرداری تهران مبارزه با فساد است

پاسخگویی در مسئولان جمهوری اسلامی وجود ندارد!

مراسم سالروز رحلت حضرت خدیجه (س) در گنبد برگزار شد

جشن کودکانه رمضان در آستان حضرت عبدالعظیم(ع)

داستان هپکو و ردپای دولت احمدی نژاد/ کارگران چه می گویند؟

غرفه خبرگزاری ایکنا در هفتمین روز بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم

افطاری دادن سنت پسندیده در شهرستان تفت

تبلیغ اوامر الهی، مهم ترین رسالت روحانیون است

بشارت یزد: سلبریتی دهه شصتی ها

واکنش کوبنده انصارالله یمن به خبر تحویل سلاح

سخنگوی صدر: لغو نتایج انتخابات جزو اختیارات پارلمان نیست/ از رسیدگی قانونی به اعتراضات مربوط به نتایج انتخابات استقبال می کنیم

استخدام طراح مسلط به کورل و فتوشاپ در البرز

استخدام منشی خانم برای موسسه حقوقی در تهران

زلزله در میانرود خوزستان

ما پیرمرد را صدا کردیم

محورهای مسدود کشور اعلام شد

آقای کریمی قدوسی؛ آدرس کف جامعه شما کجاست؟

ناپدید شدن 3 نفر در سیل زنجان

بهارستان در آزمون گزارشی پر حرف و حدیث

تجمع جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس

استخدام کارمند مسلط به زبان انگلیسی جهت کار در تهران

حضور مدیران دو تابعیتی یک توهم است برای سنگ اندازی در مسیر دولت

استخدام صندوقدار آقا برای رستوران در محدوده پونکِ تهران

کشته شدن یک کارمند کمیسیون انتخابات در پروان

تجمع جمعی از معلمان حق التدرسی و کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس

جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز در حریم رودخانه کارون

در دانشگاه علوم پزشکی همدان چه می گذرد؟!/ دانشگاه علوم پزشکی همدان با خطر نفوذ احزاب رادیکال مواجه است

پاسخ کیهان به وزارت نفت: طرف ایران هستید یا شرکت فرانسوی؟!

دوربرگردان های جاده بهمنی بوشهر نیازمند اصلاح است

طرفداران اردوغان از جنگ داخلی سخن می گویند/ دوقطبی کردن سیاست و فرقه گرایی برای حفظ قدرت خطرناک است/ پوتین، ترامپ و اردوغان مثل هم هستند

تهران فردا میزبان 5 کشور درباره تامین ایمنی دریانوردی در خزر

مقابله با آسیب های اجتماعی مستلزم حرکت جهادی است

دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان

پروژه تحریم و جنگ تجاری

هاشمی: زمان برای جهش در روابط رسانه های ایران و روسیه مناسب است

ابراز تمایل یک عضو حزب اعتماد ملی نسبت به دیدار اصلاح طلبان با رهبری

مراسم اختتامیه جشنواره های داخلی بهره وری شعب، خلاقیت ونوآوری

گشایش نمایشگاه اسناد و تصاویر سومین شهید محراب آیت الله صدوقی

شاملو احمدی: موضوع دسترسی به وکیل در پرونده های امنیتی از نقاط ضعف قانون سال 92 است

"نه! دنیا وفا نداشت"/روایتی از لحظات آخر بر بالین ناصر ملک مطیعی؛ دیدار به قیامت

لایحه «پالرمو» کجا و چگونه تغییر یافت

مقابله با آسیب های اجتماعی مستلزم حرکت جهادی و هیئتی است

مصر سایت یوتیوب را به دلیل انتشار فیلمی اهانت آمیز در مورد پیامبر اکرم (ص) مسدود کرد

40 درصد از زنان زندانی ملاقات کننده ندارند

دلیل تنش در کنگره «اعتماد ملی» چه بود

قدم های برداشته شده برای پایداری برجام تا الان مثبت است

سفر نوه ملکه انگلیس به خاورمیانه

استیجاری بودن دفاتر کارگزاری های بیمه منجر به تغییر آدرس های پیاپی می شود

فرمون به سمت مرگ پیچید

تکذیب شایعه استفاده از وایتکس رقیق شده در آجیل های کهنه

تاکید آمریکایی ها بر تداوم تحریم ها علیه ونزوئلا

آغاز ساخت آبشخورهای مصنوعی در پناهگاه حیات وحش سفیدکوه

1440 تومان؛ قیمت جدید شیر خام

استخدام کارشناس رشته حقوق جهت دفتر وکالت در تهران

هوش مصنوعی، بال فناورانه گوگل لنز

استخدام کارمند اداری خانم مسلط به زبان در تهران

درخواست وزارت بهداشت از شهرداری در خصوص طرح ترافیک جدید

سخنان ذوالنور درباره آمریکا موضع مجلس و ملت نیست

استخدام تعدادی اساتید جهت آموزش زبان انگلیسی در تهران

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه

ریشه های شعار مرگ بر امریکا در تاریخ نهضت اسلامی

ریشه های شعار مرگ بر امریکا در تاریخ نهضت اسلامی