مطالب مرتبط:
شعار انقلاب اسلامی
به مناسبت سالروز تاسیس کمیته انقلاب اسلامی مخالفت شهید مطهری با ریاست لاهوتی به دلیل نزدیکی به نهضت آزادی
استاد تاریخ دانشگاه فردوسی: چتر انقلاب اسلامی را برای همه باز نگه داریم/ مشهد، خاستگاه نخبگان سیاسی و فرهنگی انقلاب اسلامی بود
اکرمی در گفت وگو با فارس: مردم در راهپیمایی 22بهمن با جسارت بیشتری مرگ بر آمریکا سر دادند/مردم بین ضعف عملکردها و اصل انقلاب تفکیک قائل می شوند
فردا اجتماع بزرگ بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 22:162018-02-13سياسي

ریشه های شعار مرگ بر امریکا در تاریخ نهضت اسلامی


مبارزات ضدامریکایی که بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران شکل گرفته بود، از دهه 40 با آموزه ها و تعالیم امام خمینی به شعار اصلی تظاهرات نهضت اسلامی تبدیل شد و رفته رفته دامنه وسیع تری یافت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ امریکا همواره به عنوان نماد امپریالیسم و استبداد در ایران شناخته می شود.

این تعریف از امریکا، به ویژه بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در حافظه تاریخی ایرانیان شکل گرفت و طی سال های بعد، به واسطه همکاری و همراهی امریکا با رژیم پهلوی پررنگ تر شد.

در این میان، روشنگری های امام خمینی در شکل گیری گفتمان ضدامریکایی در ایران نقش بی بدیلی داشت.

با شروع نهضت اسلامی شعار "مرگ بر امریکا" هم نوا با شعار "مرگ بر شاه" و دیگر شعارها در تظاهرات مردمی سر داده می شد؛ چه اینکه این وجه از انقلاب روی دیگری از شعار "نه شرقی نه غربی" بود.

اما قرائن تاریخی تبیین ویژه ای از بررسی ریشه های شعار "مرگ بر امریکا" در مبارزات ملت ایران را ممکن می سازد.

تبیین مبارزه با امریکا توسط امام خمینی مبارزات ضدامریکایی که بعد از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران شکل گرفته بود، از دهه 40 با آموزه ها و تعالیم امام خمینی به شعار اصلی تظاهرات نهضت اسلامی تبدیل شد و رفته رفته دامنه وسیع تری یافت.

مردمی کردن گفتمان مبارزه با امریکا، یکی از مهم ترین اقدامات امام خمینی از ابتدای نهضت اسلامی بود.

ایشان می کوشیدند با روشنگری های خود، جنایت ها و ظلم های امریکا را افشا کنند.

به عنوان مثال بعد از تصویب لایحه کاپیتولاسیون در سال 1343 ، امام خمینی در یک سخنرانی شدیداللحن و تاریخی در جمع اقشار مختلف مردم، ضمن افشاگری علیه کاپیتولاسیون، رییس جمهوری آمریکا را "منفورترین افراد دنیا" نزد ملت ایران خواندند و اولین و مهم ترین مشکل کشور را اراده امریکاییان در ایران دانستند.

این سخنرانی چنان کوبنده بود که زمینه تبعید ایشان را فراهم کرد.

امام خمینی در دوران تبعید نیز همچنان به مبارزه با امریکا ادامه دادند.

ایشان که بزرگترین جنایات آمریکا را تحمیل دیکتاتوری محمدرضا پهلوی به ایران می دانستند، بعد از هر جنایات رژیم پهلوی علیه مردم ایران، آن جنایت را متوجه امریکا می کردند.

نهایتا آموزه ها و روشنگری های امام خمینی درباره امریکا به عنوان "شیطان بزرگ" باعث شد امریکاستیزی به مشخصه اصلی نهضت اسلامی تبدیل شده و شعار "مرگ بر امریکا" در کنار شعار "مرگ بر شاه"، اصلی ترین شعار مردم ایران در راهپیمایی ها و تظاهرات انقلابی شود.

به طوری که مبارزه با امریکا بر مبارزه با رژیم پهلوی تقدم داشت و حتی شعار "مرگ بر شاه" در راستای شعار "مرگ بر امریکا" تلقی می شد.

شعار "مرگ بر امریکا" در تاریخ نهضت اسلامی چنانکه از شعارها و دیوارنوشته های مردمی در دوران نهضت اسلامی برمی آید، شعار "مرگ بر امریکا" جزء لاینفک مبارزات مردم ایران در دوران نهضت اسلامی بوده است.

چنانکه شعارهایی چون مرگ بر امریکا ، مرگ بر استعمارگران امریکا ، مرگ بر امپریالیسم امریکا ، باعث خشم مردم نشو؛ پس مرگ بر تو امریکایی ، مرگ بر مزدور امریکایی و.

همواره در میان شعارها، دیوارنوشته ها و پارچه نوشته های مردم به چشم می خورد.

[1] با اوج گیری نهضت اسلامی، شعارهای ضدامریکایی نیز بیشتر شد به طوری که در سال 1357، محور اصلی شعار مردم ایران در راهپیمایی ها، "مرگ بر امریکا" بود.

بنابر گزارش های سفارت امریکا در ایران، از تاریخ 6 اکتبر 1978 [14 مهر 1357] در راهپیمایی های مردمی در ایران به طور متوسط روزی یک حادثه خشونت بار بر ضـد منـافع آمریکـا صورت گرفته است.

در این گزارش که با عنوان "اقدامات خشونت بار ضدآمریکایی در ایران" مخابره شده آمده است: 24 اکتبر 1978 (2 آبان 57) [در] دوشان تپه تظاهرکنندگان فریاد می زنند: "مرگ بر امریکا".

براساس همین گزارش در 17 نوامبر 1978 (26 آبان 1357) بر دیوار خانه مسکونی سروان نیروی هوایی امریکا شعار "مرگ بر امریکا" نوشته شده بود.

[2] در 13 آبان 1357 هم شعار مرگ بر امریکا توسط دانش آوزان سرداده شد و رژیم پهلوی نیز به همین بهانه به روی تظاهرکنندگان آتش گشود و بسیاری را به شهادت رساند.

چنان که از شواهد برمی آید، مبارزات ضدامریکایی مردم ایران به اندازه ای گسترش یافته بود که شعار "مرگ بر امریکا" در بسیاری از شهرهای ایران هم شنیده می شد.

براساس گزارش سفارت امریکا به تاریخ 12 دسامبر 1978 (21 آذر 1357): کنسول تبریز گزارش می دهـد کـه در حدود 100هزار نفر از راهپیمایان از پشت کنسولگری عبور نمودند ولی در آنجا مـدتی توقـف نمودند تا روی دیوارهای کنسولگری شعارهای "آمریکایی ها را بکشید" و "مـرگ بـر امپریالیـسم آمریکا" و نظایر آن را بنویسند.

[3] علاوه بر این، وجه دیگری از شعار "مرگ بر امریکا" را می توان در قالب شعار علیه شخصیت های سیاسی امریکا مشاهده کرد.

چنانکه در تظاهرات و دیوارنوشته های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، شعارهایی چون "مرگ بر کارتر"، "مرگ بر کارتر و عروسک هایش؛ شاه و سادات و ملک حسین و سلطان حسن"، "مرگ بر ژنرال های امریکایی"[4] و مرگ بر سازمان اف بی آی"[5] به چشم می خورد.

همچنین بعد از اعزام ژنرال هایزر امریکایی به ایران که با هدف حفظ سلطنت پهلوی صورت گرفت، اغلب شعارهای ضدامریکا تحت عنوان "مرگ برهایزر" سرداده می شد.

در همین رابطه سفارت امریکا در 13 بهمن 1357 طی گزارش "خیلی محرمانه" به وزارت امور خارجه امریکا نوشت: شـعار عـمده اجتماعاتی که امروز در جنوب تهران در جریان بود عبارت بود از: مرگ بر هایزر امریکایی.

در ادامه این گزارش به نقل از یک منبع مطبوعاتی آمریکا در جنوب تهران آمده است: هزارها نفر در آنجا جمع بودند و از شعارهای عمده آنها "مرگ بر هایزر" بود.

این منبع اظهار نظر کرد که نسبت به ژنرال هایزر که به عنوان یک دستیار سفیر تصویر می شود و از دفتر سولیوان سفیر آمریکا عمل می کند٬ خصومت شدیدی نشان داده می شود.

[6] ژنرال هایزر نیز در خاطرات خود به این موضوع اشاره می کند و ذیل خاطرات روز 27 ژانویه 1979 (7 بهمن 1357) می نویسد: گرمایی که در اطراف حضور من در تهران ایجاد شده بود، آزار دهنده بود و "مرگ بر هایزر" به یک دیوارنوشته عمومی تبدیل شده بود.

سربازانی که هر لحظه وارد ستاد و یا از آن خارج می‏ شدند، این شعار را می ‏دیدند و ظاهراً روی آنها تأثیر می‏ گذاشت.

اسم من در کنار تصویرم که به همراه پرزیدنت کارتر باعث افتخار بود، روی پلاکاردهایی که به وسیله راهپیمایان حمل می ‏شد نیز نقش بسته بود.

همه رسانه‏ های آمریکایی درباره شعارها و پوسترهایی گزارش داده بودند که موضوع آنها "مرگ بر هایزر" و "مرگ بر کارتر" بود.

[7] محور دیگری از شعار "مرگ بر امریکا"، در شعار علیه سازمان های اطلاعاتی-امنیتی امریکایی نمود پیدا می کرد.

در همین رابطه در گزارشی تحت عنوان گزارش "سیاسی ـ امنیتی، تظاهرات روز عید میلاد مسیح" که در 26 دسامبر 1978 (5 دی 1357) از سفارت امریکا در تهران به وزارت امور خارجه این کشور مخابره شده آمده است: اوایل روز 25 دسامبر دو یا سه نفر به طرف نگهبان دفتر آژانـس ارتباطـات بـین المللـی نزدیک شدند و از وی سئوال کردند این ساختمان چیست؟ نگهبـان اظهـار بـی اطلاعـی کـرد، معهذا حدود ساعت ده یک گروه 300 نفره به ساختمان آژانس ارتباط بین المللی آمدنـد و بـا محافظ آنجا صحبت کردند.

نگهبان مجدداً اظهار بی اطلاعی کرد، در عین حال گروه کوچکی از تظاهرکنندگان بر روی دیوار ساختمان مذکور نوشتند: "این ساختمان سیا اسـت.

" سـپس جملـه "مرگ بر ساواک، مرگ بر سیا" را به آن اضافه کردند.

سربازان سریع و به موقع سـر رسـیدند و اغتشاشگران را تعقیب کرده و متواری ساختند.

[8] چنانکه پیداست، مردم ایران با آگاهی کامل از ارتباط سیا و ساواک، شعارهای خود را معطوف این دو نهاد امنیتی می کردند و می کوشیدند به شیوه های مختلف پیوند امریکا و رژیم پهلوی را به نمایش گذاشته و هر دو را نشانه بگیرند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، اعمال نفوذ امریکا در ایران محو شد و بدین ترتیب، به تعبیر امام خمینی، مردم ایران "شعار مرگ بر آمریکا را در عمل" نیز ثابت کردند.

بدین ترتیب می توان گفت طرح استراتژی مبارزه با امریکا توسط امام خمینی، باعث بسیج مردم و شکل گیری گفتمان امریکاستیزی در جامعه قبل از انقلاب شد و این گفتمان در سال های پایانی عمر رژیم پهلوی در شعار "مرگ بر امریکا" تبلور یافت و این گفتمان به عنوان گفتمان هویتی انقلاب اسلامی به شمار آمد.

بعد از پیروزی انقلاب، "مرگ بر امریکا" نه تنها به شعار اصلی مردم ایران تبدیل شد و در تمام راهپیمایی های مردم ایران طنین انداز شد، بلکه باعث روشنگری جهانیان نیز شد؛ به طوری که با تاسی از انقلاب اسلامی مردم ایران، شعار "مرگ بر امریکا" سرلوحه مبارزات ضداستکباری و ضداستبدادی مردم جهان قرار گرفت.

پی نوشت ها: 1- دیوار نوشته ها، نامه نور، شماره ششم و هفتم، بهمن 1358 2- اسناد لانه جاسوسسی امریکا؛ کتاب نهم، مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، صص 400 و 403 3- پیشین، صفحه 575 4- فرهنگ شعارهای انقلاب اسلامی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص 104 5- دیوار نوشته ها، نامه نور 6- اسناد لانه جاسوسسی امریکا؛ کتاب سوم، مؤسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی، صفحه 411 7- ماموریت به تهران، خاطرات رابرت هایزر، تهران: مرکز اسناد انقلاب اسلامی، صص 311 تا 304.

8- اسناد لانه جاسوسسی امریکا؛ کتاب نهم،ص 673 انتهای پیام/
کلید واژه ها: امریکا - امام خمینی - ایران - کودتای 28 مرداد 1332 - اسلامی - خمینی - کودتای 28 مرداد - امام - تظاهرات - مبارزه - مردم - تاریخ - تاریخی - رییس جمهوری آمریکا - سخنرانی - محمدرضا پهلوی - تظاهرات مردمی - آمریکا - حافظه تاریخی - تصویب لایحه - رییس جمهوری - جنایت - راهپیمایی - رژیم - ایرانیان - خبرگزاری - بزرگترین - افشا - افشاگری - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
بخشی از هزینه درمان ام اس و اوتیسم همانند بیماری های خاص پرداخت می شود

امام جمعه طبس درگذشت

قسم جلاله نمایندگان برای استیضاح آخوندی

روزنامه ایتالیایی: نشست چهارجانبه با ایران یک موفقیت دیپلماتیک برای ایتالیا بود

یک نماینده مجلس:عملیات خیابان پاسداران تهران از خارج کشور هدایت شد

برگزاری انتخابات تک حزبی در کامبوج با حذف مخالفان دولت

استخدام کارشناس فروش در موسسه فرهنگی سکوی پرتاب در تهران

دیدار لاریجانی با خانواده شهیدان «عبوری» / عکس

محورهای مهم بودجه 97

آغاز رالی گردشگری خانوادگی حرم تا حرم از مشهد

ارتش سوریه پاسخ حملات ترکیه را داد

هواپیماهای ATR آسمان از پرواز منع شدند

با صدور اطلاعیه ای صورت گرفت تقدیر وزارت علوم از اقدام مجلس در مستثنی کردن استادان دانشگاه از ممنوعیت افزایش حقوق

صبوری در پیش خطبه های نمازجمعه تهران: دولت همتی برای حل مسئله حقوق های نجومی ندارد/ به اسم توسعه، عدالت را ذبح نکنیم

لزوم تسریع در جایگزین کردن عکس های جدید شهدا در شیراز

رقابت نفس گیر داوطلبان آزمون دکترا

تفاهم نامه حذف صدور روادید بین هند و ایران

2 هزار عنوان در بخش «من و کتاب»

نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی را بررسی می کنند

نمایندگان کمیسیون های مختلف مجلس طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی را بررسی می کنند

ساز کوک زندگی با آواز قناری

رأی آمریکا که مصونیت الواح هخامنشی را تایید کرد

طبیعت زیبای بنارویه لارستان

تقویم عملیاتی ستاد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تهیه شود

هیچ قسمتی از آن (برجام) را نمی توان عوض کرد/ تقابل ترامپ با برجام، تقابل با جامعه بین الملل است

تلاش برای محرومیت زدایی در شهرستان شوط

ابوترابی فرد: در دوران 40 سالگی انقلاب نباید تجربه های غلط را تکرار کنیم

ملت شریف ایران، حساب و کتاب کنیم

شش ایرادی که به طرح ترافیک جدید گرفته شد، چیست؟

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

تذکرکتبی به شهرداری/پرونده قالیباف به دادسرا رفت

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند/ وی با اطلاعات چوپان محدوده سقوط را مشخص کرد!

سفرهای پیشنهادی اسفندگان

تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیک جدید

سازمان برنامه و بودجه:سرک کشیدن به حساب های مردم با سیاست های دولت مغایر است

تعیین اعضای تیم حقیقت یاب برای شناسایی اموال موسسات

انهدام باند سارقان مسلح طلا

برزای هم دربی را از دست داد

تبصره مزاحم مانع از کنترل ما بر موسسات غیرمجاز می شود

شرکت هوندا مسابقه اتومبیلرانی در فلسطین اشغالی را تحریم کرد

وضعیت نامناسب جوی عملیات انتقال پیکرها را متوقف کرد

همراه اول به کمپین وزیر ارتباطات پیوست

معاون نخست وزیر استرالیا به دلیل رسوایی اخلاقی مجبور به کناره گیری از قدرت شد

بدون استقلال نهاد وکالت، حکومت قانون غیرممکن است

شش ایرادی که به طرح ترافیک جدید گرفته شد، چیست؟

هشتمین نمایشگاه صنعت ساختمان در اردبیل گشایش یافت

تذکر قاضی سراج به شهرداری تهران درباره سازمان بازرسی شهری/ ارسال پرونده قالیباف به دادسرا

قوه قضاییه از دریافت سود سپرده‎هایش منع می شود؟

پیام تسلیت شورای هماهنگی اصلاح طلبان کاشان در پی درگذشت مادر زهرا رهنورد

نیاز به تعریف مسیرهای جدید گردشگری در کشور

پرتره شهید؛ راه مؤثر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در عرصه تجسمی

تعامل عالمان شیعه و سنی در ثبت عکس های تبلیغاتی خلاصه شده و بی فایده است/ مسجد و حسینیه داشتن حق اهل سنت است؛ مولوی عبدالحلیم قاضی در گفت وگو با شفقنا

درخواست شورای عالی استان ها از هاشمی شاهرودی برای رفع مشکل سپنتا نیکنام

افزایش 23 هزار میلیاردی سقف بودجه در سال 97

سرلشکر باقری: اجازه تکرار نمایش هایی شبیه حوادث خیابان پاسداران را به آشوبگران نخواهیم داد

نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد/ پاشنه آشیل کشور، اقتصاد است

نوبخت: دولت با هماهنگی بین اصلاحات و اعتدال تشکیل شد/ خوشبختانه در مجلس یک کانون اعتدالی به دولت کمک می کند

سقف بودجه 23 هزار میلیارد بالا رفت

انتقاد عفو بین الملل از اصلاحات نمایشی محمد بن سلمان در عربستان

بدون استقلال نهاد وکالت، حکومت قانون غیرممکن است

یادواره شهدا در برخی شهرهای استان کرمان

بارورسازی ابرها و محدودیت های فرارو برای گذر از خشکسالی

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند/ وی با اطلاعات چوپان محدوده سقوط را مشخص کرد!

آرمان های انقلاب نباید در میان تبلیغات دشمن کم رنگ شود/ جوانان تشنه معارف دفاع مقدس هستند

آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 97

به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند!

بارورسازی ابرها و محدودیت های فرارو برای گذر از خشکسالی

بدون مردم برپا کردن حکومت کار دشواری است/همه در این نظام باید پاسخگو باشند

رسوایی جنگ یمن در اروپا دامن وزیر خارجه عربستان را گرفت

رقابت بیش از 3هزار نفر در استان یزد برای ورود به مقطع دکترا

برگزاری یادواره شهدای پایگاه امام حسین(ع) کوهدشت + عکس

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه: زندگی اشرافی مسئولان باعث توقف در مسیر انقلاب می شود/ حضرت زهرا (س) برای دفاع از ولایت از همه چیز گذشت

آیت الله خوشوقت از مشاهیر آرمیده در بارگاه مطهر حضرت عبدالعظیم (ع)

مذاکره و مماشات با اغتشاش گران و فرقه سازان قلدر مفهومی ندارد

چشم انتظاری فارس برای بارورسازی ابرها و گذر از خشکسالی

راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در استان کرمان

شرایط آب و هوایی دنا برای غیر حرفه ای ها خطرآفرین

متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

ماجراهایی دلگرم کننده از انسانیت و نیکوکاری

اختلافات مرحوم احمد خمینی و مرحوم هاشمی رفسنجانی

پوردستان: آمریکا جنگ ترکیبی علیه ملت ایران را در پیش گرفته است/نیروهای مسلح ایران غافلگیر نخواهند شد  

توصیه زاکانی به مسئولان برای حل مشکلات

راه اندازی سامانه تهک هواشناسی در استان کرمان

آیا دندان عقل را باید کشید یا خیر؟

آغاز عملیات وسیع نظامی ضد ترور در مصر

نیروهای مسلح ایران هیچگاه غافل نمی شوند/مسئولین به فکر اقتصاد باشند

طرح ترافیک جدید چه ایراداتی دارد ؟

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه چهارم اسفند ماه 96

امروز ترامپ بزرگترین بسته تحریم های امریکا علیه کره شمالی را اعلام می کند

وزرات خارجه پیگیر سهم ایران از دریاچه خزر است/ آتش نشانی هنوز علت حادثه ساختمان برق حرارتی را اعلام نکرده است/ اسناد آسیب جدی ندیده اند

توجه به ظرفیت داخلی در توسعه اقتصاد دیجیتال

وزیر اسبق ارشاد: مذاکره و مماشات با اغتشاش گران و فرقه سازان قلدر مفهومی ندارد

چشم انتظاری فارس برای بارورسازی ابرها و گذر از خشکسالی

تشیع نمادین حضرت زهرا (س) در امامزاده جعفر(ع) پیشوا/ برپایی و فعالیت خیمه معرفت به همت اوقاف ورامین

هواپیما مشکل فنی نداشت / به مدیرعامل آسمان گفتند حرف نزند

معرفی برگزیدگان مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)+اسامی

آمایش سرزمینی به زودی انجام می شود

پوردستان: پاشنه آشیل کشور، اقتصاد است /دشمن روی جنگ نرم سرمایه گذاری بسیار کرده است

طرح سؤال از رییس جمهوری به معنی شفاف سازی عملکرد دولت است/ مجلس وظیفه گوشزد کردن ضعف های دولت را به رییس جمهوری دارد

از رها کردن نترسید

ریشه های شعار مرگ بر امریکا در تاریخ نهضت اسلامی

ریشه های شعار مرگ بر امریکا در تاریخ نهضت اسلامی