مطالب مرتبط:
شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست
بخشش جرائم بانکی تولیدکنندگان مشروط به پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی شد
تسهیلات ارزان در اختیار تولید صادرات محور بوشهر و یاسوج
بخشش جرائم مشروط به پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی شد
هدفگذاری تولید 720 تن گوشت با 7.8 میلیارد ریال تسهیلات بین عشایر سمنان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 16:522018-02-13اقتصادي

شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست/ باید به صنایع کوچک جان داد


مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی استفاده از ظرفیت حداکثری 40 هزار واحد کوچک صنعتی را آرزوی این سازمان دانست و اعلام کرد: - با شرایط فعلی امکان کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به بخش تولید وجود ندارد.

صادق نجفی - معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت - در اولین گفت وگوی اختصاصی خود پس از انتصاب به عنوان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی در ارتباط با مسائل مختلفی از جمله برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت این سازمان طی سال های آتی، افزایش میزان صادرات واحدهای صنعتی تا مرز پنج میلیارد دلار، پویا کردن شهرک های صنعتی، ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی آسیب دیده در اثر زلزله اخیر کرمانشاه، هماهنگی و رایزنی با نظام بانکی جهت ارائه مطلوب تر تسهیلات به واحدهای صنعتی، امکان کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به بخش تولید و مقوله مورد اعتراض تولیدکنندگان به دلیل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با ایسنا صحبت کرد که در ادامه آمده است.

_ در ارتباط با برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به منظور بهبود وضعیت واحدهای تولیدی مستقر در این شهرک ها و نواحی صنعتی توضیح دهید؟ ما از برخی برنامه های بالادستی نظیر سند چشم انداز 20 ساله نظام، برنامه پنج ساله ششم توسعه، برنامه چهار ساله ارائه شده توسط وزرا و نیز برنامه سالانه سازمان ها برخورداریم که براساس این موضوع به نتیجه رسیدیم تا دو فعالیت بزرگ را در دستور کار صنایع کوچک قرار دهیم.

بهبود وضعیت نرم افزاری یکی از برنامه های بلندمدت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی است تا از تکنولوژی های کشورهای صاحب صنعت بهره مند شده و به طور مثال بتواند با ایجاد مراکز مبادله ای در ارتباط با صنایع کوچک اقدام کند.

از جمله برنامه های کوتاه مدت نیز حمایت از واحدهای کوچک صنعتی جهت تکمیل ظرفیت های خالی این واحدها به ویژه در مناطق روستایی و محروم است که به صورت ضربتی برای اشتغال جوانان و معیشت مردم این نواحی اقدام شود.

یکی دیگر از برنامه های ما ایجاد بازار برای تولیدات داخلی است.

این بازار چه داخلی و چه خارجی باشد موقعیت های مختلفی را برای واحدهای تولیدی ایجاد می کند و ما زمانبندی های لازم را تعیین کردیم تا به صورت کوتاه مدت و بلندمدت برخی بازارهای داخلی و خارجی را تصاحب کنیم.

در حال حاضر کشورهایی نظیر سوریه، عراق، افغانستان و کشورهای حوزه CIS از جمله بازارهای خارجی ما در بخش پوشاک، چرم، مواد غذایی و غیره به شمار می روند.

زمانی که بازار برای تولید ایجاد شود نه تنها تولیدکننده داخلی جهت فعالیت رغبت پیدا می کند بلکه سرمایه گذاران خارجی تشویق می شوند تا پای کار بیایند.

اگر بتوانیم در هر استان چند رسته نظیر پوشاک، کیف و کفش، لبنیات، برخی محصولات کشاورزی و صنایع دستی را که دارای بازار داخلی و خارجی هستند فعال کنیم، حجم عمده ای از اشتغال و معیشت مردم را تامین کرده ایم؛ طرحی که در آن نقاط محروم و روستایی در اولویت هستند.

_ چه برنامه ای جهت افزایش صادرات صنایع کوچک در شهرک های صنعتی در نظر گرفته اید؟ اگر اعتبارات در نظر گرفته شده تامین شود و در مسیر تعیین شده حرکت کنیم در سال آینده تا حدود پنج میلیارد دلار صادرات از واحدهای صنعتی کوچک در شهرک های صنعتی خواهیم داشت.

علاوه بر این جهت ورود سرمایه خارجی به شهرک های صنعتی در هر استان چهار تا پنج طرح که برگشت سرمایه مناسب دارند و از بازار داخلی و خارجی بهره مند هستند شناسایی کرده ایم و به زودی معرفی خواهیم کرد.

در این طرح ها مزیت و قابلیت واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده و باید شرایط شهرک ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بهبود یابد.

ما باید شرایط شهرک ها را حتی از لحاظ زیباسازی ساختاری فراهم کنیم و در حال الگوسازی هستیم که موجب می شود در هر استان یک شهرک زیبا داشته باشیم و اینگونه شهرک های صنعتی خود را معرفی کنیم.

_ پیش از این عنوان کرده بودید که شهرک های صنعتی زنده نیستند و باید پویا شوند، در این راستا چه برنامه ای دارید؟ همان طور که می دانید هدف از ایجاد شهرک های صنعتی تولید مطلوب است، تولیدی که هم از کیفیت برخوردار باشد و هم بتواند بازار داخلی و خارجی را به دست آورد.

اصلی ترین ماموریت سازمان بهبود شرایط موجود است و پویاسازی شهرک های صنعتی از جمله اولویت هایی است که در دستور کار قرار گرفته است.

90 درصد صنایع کشور صنایع کوچک هستند که اگر بتوانیم آنها را پویا کنیم تا با ظرفیت کامل فعالیت کنند، به طور حتم شاهد رونق بخش عمده ای از صنعت کشور خواهیم بود.

استفاده از ظرفیت کامل 40 هزار واحد کوچک صنعتی فعال و غیرفعال در شهرک های صنعتی از جمله آرزوها و اهداف سازمان است که به طور ویژه آن را در دستور کار خود قرار داده ایم.

_ در ارتباط با واحدهای صنعتی تخریب شده بر اثر زلزله کرمانشاه نیز صحبت کنید و بگویید چه برنامه ای در این راستا در نظر گرفته اید؟ بنده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مامور رسیدگی و پیگیری به وضعیت واحدهای صنعتی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه شدم.

بخشی از واحدهای آسیب دیده صنوف بازار هستند و برخی دیگر نیز واحدهای صنعتی هستند که در شهرک صنعتی آسیب دیده اند.

باید اعلام کرد تقریبا 90 درصد موارد آسیب دیده در شهرک صنعتی سرپل ذهاب واقع شده بودند و 60 واحد صنعتی قرار گرفته در این نقطه 100 درصد تخریب شده است.

در حال حاضر آواربرداری از واحدهای تخریبی آغاز شده است و به زودی تمام می شود.

علاوه بر این آب، برق، گاز شهرک صنعتی واقع شده در سرپل ذهاب وصل شده و کانکس و کانتینر در اختیار واحدهای مختلف قرار گرفته است.

در حال حاضر نیز 11 واحد در حوزه بتن، بلوک و سیمان راه اندازی شده اند.

همچنین با استاندار کرمانشاه نشستی برگزار کردیم تا زمان بندی لازم جهت پیگیری وضعیت و سهم تسهیلات ارائه شده به واحدهای صنعتی آسیب دیده تعیین شود.

رقم در نظر گرفته شده فعلی معادل 400 میلیارد تومان است که 200 میلیارد تومان آن با سود 10 درصدی به عنوان سرمایه در گردش و 200 میلیارد تومان دیگر نیز با سود شش درصدی به عنوان تسهیلات جهت فعالیت مجدد این واحدها در نظر گرفته شده است.

_ آیا هماهنگی و رایزنی با نظام بانکی جهت ارائه مطلوب تر تسهیلات به واحدهای صنعتی صورت گرفته است؟ به تازگی و برای اولین بار جلسه ای را با مسئولان نظام بانکی از جمله مدیران عامل کلیه بانک ها و رییس کانون بانک های خصوصی برگزار کردیم تا بتوانیم صنایع کوچک و متوسط را جهت پرداخت تسهیلات بانکی در اولویت قرار دهیم تا بدین گونه شاهد نقش آفرینی آن ها در صنعت باشیم.

در همین رابطه باید صنایع کوچک اولویت بندی شوند و آن هایی که توان تولیدی قوی تر و نیز بازار فروش دارند نسبت به سایر واحدها جهت ارائه تسهیلات در اولویت قرار گیرند.

ماحصل جلسه برگزار شده این بود که نسبت به واحدهای صنعتی آسیب دیده براثر زلزله کرمانشاه چاره اندیشی شده و هرچه سریع تر تسهیلات مربوطه ارائه شود.

علاوه بر این در جلسه ای با مدیرعامل صندوق توسعه ملی جلسه ای برگزار کردیم تا از امکانات این صندوق نیز برای صنایع کوچک بهره مند شویم که به همین منظور لیستی از صنایع دارای اولویت دریافت تسهیلات بانکی تهیه و به کلیه بانک ها ارسال شده تا هرچه سریع تر تسهیلات مربوطه پرداخت شود.

_ تولیدکنندگان بر این باورند که نرخ سود تسهیلات ارائه شده به واحدهای تولیدی و صنعتی تا 24 درصد بوده و به هیچ وجه این رقم درخور و مناسب واحدها جهت رونق تولید نیست.

سوی دیگر پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، بانک ها هستند.

این که بگوییم بانک ها مشکلی ندارند صحیح نیست.

برخی از بانک ها خود دارای مشکلات مختلفی هستند و بعضا تسهیلاتی را به واحدهای تولیدی پرداخت کرده اند که هنوز بازپرداخت آن صورت نگرفته است.

بانک نیز یک بنگاه اقتصادی است و با توجه به منافع خود اقدام می کند.

ما براین باوریم که باید در حوزه صنایع کوچک بوروکراسی بانک ها جهت پرداخت تسهیلات کاهش یابد و علاوه بر این باید بدانیم که با سود 18 درصد در تولید کشور رونق ایجاد نمی شود، باید تسهیلاتی با سود شش، 10 و 12 درصد به صنایع داده شود که این مساله یکی از برنامه های دولت است.

امیدواریم که بتوانیم کمک های فنی و اعتباری را افزایش دهیم و صندوق ضمانت صنایع کوچک را تقویت کنیم.

_ آیا امکان کاهش سود تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی وجود دارد؟ با شرایط فعلی امکان کاهش سود تسهیلات ارائه شده به بخش تولید وجود ندارد و ما در حال حاضر به دنبال این هستیم که با افزایش کمک های فنی و اعتباری و تقویت صندوق ضمانت صنایع کوچک تا بخشی شاهد رونق تولید باشیم.

_ یکی دیگر از مشکلات عمده واحدهای صنعتی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است.

آیا در این رابطه برنامه ای دارید؟ مالیات بر ارزش افزوده برای مصرف کننده است و نباید از بخش تولیدی در کشور اخذ شود.

زمانی که موفق نشدند از مصرف کنندگان مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنند؛ بنابراین این اقدام به سوی تولید کنندگان رفته و همه واحدهای تولیدی به این موضوع اعتراض دارند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی باید نسبت به این مساله چاره اندیشی کرده و آن را حل کند.

در بودجه سال آینده اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار قرار گرفته و اصناف و اتاق های بازرگانی با کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی در حال رایزنی هستند تا بتوانند نسبت به کاهش مالیات بر ارزش افزوده یا عدم وصول آن از واحدهای صنعتی و تولیدی تصمیم گیری کنند.


کلید واژه ها: برنامه - صنعت - تولید - کوچک - تسهیلات - سود تسهیلات - تسهیلات بانکی - بازار - وزیر صنعت، معدن وتجارت - مالیات بر ارزش افزوده - مدیرعامل - بانکی - بازارهای خارجی - پرداخت مالیات - کاهش - سند چشم انداز - تکمیل ظرفیت - ارزش افزوده - شرایط - مواد غذایی - نظام بانکی - افغانستان - نظام - تکنولوژی - صورت - میلیارد - روستایی - اشتغال - اعتراض - مالیات

آخرین اخبار سرویس:
حمیدرضا بهنود ,ابوالفضل محمدزاده مقدم ,اسماعیل آیتی ,حسین رییسیان زاده ,جواد اسماعیل زاده نوقابی ,سید ‏مهرداد مدیرخازنی‎ ‎ بررسی اثر افزایش هزینه اقدامات ایمن سازی راه بر میزان کاهش تصادفات راه های اصلی

یادداشت/ محمد ایمانی اشرافیت و خط نفوذ؛ عملیات گازانبری

چرا پول ملی بی ارزش شده است؟

کاهش 13 درصدی جنگل زدایی در آمازون

کاهش 13 درصدی جنگل زدایی در آمازون

مظنه خرید محصولات ولوو چقدر است؟

در آستانه چهارمین سالگرد ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی هفت وظیفه دولت در قبال اقتصاد مقاومتی

ابوظبی سرگرم قاچاق «خون اژدها» +عکس

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

بانک مرکزی هیچ گونه فعالیت و مشارکتی در خرید و فروش بیت کوین و ارزهای اینترنتی ندارد

دولت در اقتصاد مقاومتی نمره قبولی می گیرد؟ +جدول

عباس خمسه، محمدحسن ناصرملی، علی رمضانی اولویت بندی ابعاد و شاخص های موثر بر مدیریت نوآوری در صنعت تجهیزات نیروگاهی و تامین انرژی

مارال محقق، بابک شیرازی اولویت بندی فناوری های شبکه هوشمند توزیع برق با رویکرد شاخص های جذابیت

تیپ خاص مجری زن مشهور در یک مراسم/عکس

تعمیر اساسی موتورهای«ATR» اخیرا در سوئد و فرانسه/جستجو ادامه دارد

بانک مرکزی فروش ارز اینترنتی را تایید نکرد

لیست قیمت انواع کارت حافظه microSD

فارس در یک قدمی بحران آب

ساماندهی طرح ترافیک با ریل گذاری اشتباه

4 مدل مختلف درست کردن پادری فانتزی

بهسازی محورهای ورودی شهر آبپخش در دستور کار قرار گیرد

ارزهای مداخله ای بانک مرکزی به جیب چه کسانی رفت؟

2500 مددجوی کمیته امداد بوشهر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند

محمد مهدی ذوالفقارزاده، مهدی هاجری، حسین افتخاری نقش دیپلماسی علم و فناوری در بهبود چالش های شرکت های دانش بنیان

میثم جعفری اسکندری، لیلا علی بیگی ارائه رویکرد تحلیل ریسک پروژه های شرکت های دانش بنیان با استفاده از تکنیک‎ ANP-RFMEA

با این دستکش برقی هرگز یخ نمی زنید

رابطه دلار با ارزش پول ملی

واکنش شدید بازیگر طنز به حادثه سقوط هواپیما/عکس

سرمهماندار پرواز سقوط کرده تهران _ یاسوج/ عکس

از «ریزش 155 تومانی یورو در یک روز» تا «نرخ 25 درصدی بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله در پاییز»

عدم دریافت کارمزد به هنگام صدورگروهی کارت های هدیه توسط شعب بانک

کسب رتبه نخست گروه ساختمان و مهندسی عمران توسط شرکت گروه توسعه اقتصاد ملل

آخرین قیمت مرغ در بازار

تشریح نحوه انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار، ویژه سرمایه گذاری (ریالی و ارزی) در بانک شهر

آیا کمبود وزن دارید؟ بخوانید

تصویری از کاپیتان هواپیمای حادثه دیده یاسوج

ساختمان های موسسه جهاد نصر در ساحل راست رامشیر تحویل بهره برداران شد

مرگبارترین سوانح هواپیمایی ایران

افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

انواع نفت ایران در بازار چند؟+ نمودار

بانک آینده؛ رتبه دهم در بین صد شرکت برتر ایران، رتبه ششم از نظر شاخص ارزش افزوده و انتخاب به عنوان شرکت

با 100میلیون می توان خانه خرید؟

معاون اسبق سازمان هواپیمایی در گفت وگو با فارس تشریح کرد جزییات نحوه ردیابی مکان هواپیما با ماهواره تجسس ونجات/ آخرین مکالمات خلبان با برج مراقبت قبل از سانحه

ضرورت تعادل و تناسب در محیط زیست

تغییر چهره مشهود خانم بازیگر پس از عمل زیبایی/عکس

کارشناسان اقتصادی بلومبرگ: کشتی دلار در حال غرق شدن است/افزایش 11 درصدی کسری بودجه آمریکا

دولت در بن بست کامل اقتصادی قرار گرفته است

خانواده خارج نشین جناب سیف فشارگرانی ارز بر دوش مردم را نمی فهمند

دلیل آنلاین بودن گوشی کاپیتان فولاد پس از سقوط

عقب نشینی تقاضا از بازار ارز

آمار اسیدپاشی در لندن

سازمان میراث فرهنگی خود را در قبال بیمه هنرمندان مسئول می داند

ارزش معاملات بورس کالا از 100هزار میلیارد تومان گذشت

سرمایه ایران اعلام شد؛ 3 میلیون میلیارد تومان

چگونگی تأمین مالی به منظور توسعه شهری

استخدام حسابدار خانم جهت کارآموزی با حقوق در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم مسلط به اموردفتری در ایده ارتباط هوراد

استخدام منشی خانم مسلط به word و Excel در عصرگویش پرداز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام آشپز غیر حضوری در کارآفرینان غذای سلامت در کل ایران

مدیریت شهری هوشمند و کارآمد

سیاه و سفید استاندارد های جدید خودرو

آب سد زاینده رود به کمترین حد 47سال اخیر رسید

معرفی 500 غول اقتصاد ایران

بازار داغ تبدیل سپرده به اوراق

الزام نظام بانکی به اجرای دقیق بسته ارزی

سرقت مسلحانه در مشهد

بهمنی: شک کردن به خاوری سخت بود

نرخ خرید و فروش ورق گالوانیزه در بازار آهن

تعیین منطقه احتمالی سقوط هواپیما/ عملیات جستجو به صبح موکول شد

قیمت دلار واقعی می شود/ سیاست جدید بانک مرکزی عاقلانه بود/ پول مردم به جای ارز به سمت خرید اوراق سپرده بانکی می آید

هشدار بانک مرکزی درباره فروش ارزهای دیجیتالی

موشک کاغذی هوشمند پاورآپ دارت به بازار عرضه شد [تماشا کنید]

هشدار بانک مرکزی درباره فروش ارزهای دیجیتالی

هشدار بانک مرکزی درباره فروش ارزهای دیجیتالی

خاطرات تکان دهنده دکتر داعشی ها

موشک کاغذی هوشمند پاورآپ دارت به بازار عرضه شد [تماشا کنید]

پیروزی المپیاکوس با انصاری فرد و حاج صفی

ریشه مشکلات نظام بانکی کشور چیست؟

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت صنایع توسعه تراش در یزد

استخدام فرزکار و جوشکار در شرکت صنایع توسعه تراش در یزد

استخدام کارشناس فروش در موسسه فرهنگی و هنری کهکشان نور

رییس سازمان اموال تملیکی به فارس خبر داد فروش 500 خودروی سواری متروکه به سازمان فنی و حرفه ای

استخدام بازاریاب خدمات نظافتی با حقوق ثابت پورسانت و بیمه

تعریف بسته های ارزان برای گردشگران خارجی در نوروز 97

خشک شدن 80 درصد تالاب های فارس

5 نکته در انتخاب دستگیره کابینت

رژیم لاغری به سبک کیم کارداشیان

برای پس انداز کردن باید خرج کنید

40 درصد اراضی شالیزاری شهرستان رودسر شخم زمستانه شد

خانه محرک تویوتا

هشدار بانک مرکزی درباره فروش ارزهای دیجیتالی

هرگز با پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران از سوی اوباما کنار نیامدم

هشدار بانک مرکزی درباره فروش ارزهای دیجیتالی

تقویت بخش خصوصی لازمه پیشرفت کشور است

مصرف محصولات ترا ریخته تولیدشده در اروپا برای شهروندان اروپایی ممنوع است

امحاء هشت و نیم تن مواد غذایی فاسد در آستارا

برای سفارش ممبر تلگرام کلیک کنید.

ارگان حزب کارگزاران سازندگی و سودای حذف نوبخت

شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست/ باید به صنایع کوچک جان داد

شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست/ باید به صنایع کوچک جان داد