مطالب مرتبط:
شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست
بخشش جرائم بانکی تولیدکنندگان مشروط به پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی شد
تسهیلات ارزان در اختیار تولید صادرات محور بوشهر و یاسوج
بخشش جرائم مشروط به پرداخت اصل و سود تسهیلات بانکی شد
هدفگذاری تولید 720 تن گوشت با 7.8 میلیارد ریال تسهیلات بین عشایر سمنان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 17:522018-02-13اقتصادي

شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست/ باید به صنایع کوچک جان داد


مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی استفاده از ظرفیت حداکثری 40 هزار واحد کوچک صنعتی را آرزوی این سازمان دانست و اعلام کرد: - با شرایط فعلی امکان کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به بخش تولید وجود ندارد.

صادق نجفی - معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت - در اولین گفت وگوی اختصاصی خود پس از انتصاب به عنوان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی در ارتباط با مسائل مختلفی از جمله برنامه های بلندمدت و کوتاه مدت این سازمان طی سال های آتی، افزایش میزان صادرات واحدهای صنعتی تا مرز پنج میلیارد دلار، پویا کردن شهرک های صنعتی، ارائه تسهیلات به واحدهای صنعتی آسیب دیده در اثر زلزله اخیر کرمانشاه، هماهنگی و رایزنی با نظام بانکی جهت ارائه مطلوب تر تسهیلات به واحدهای صنعتی، امکان کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به بخش تولید و مقوله مورد اعتراض تولیدکنندگان به دلیل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با ایسنا صحبت کرد که در ادامه آمده است.

_ در ارتباط با برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به منظور بهبود وضعیت واحدهای تولیدی مستقر در این شهرک ها و نواحی صنعتی توضیح دهید؟ ما از برخی برنامه های بالادستی نظیر سند چشم انداز 20 ساله نظام، برنامه پنج ساله ششم توسعه، برنامه چهار ساله ارائه شده توسط وزرا و نیز برنامه سالانه سازمان ها برخورداریم که براساس این موضوع به نتیجه رسیدیم تا دو فعالیت بزرگ را در دستور کار صنایع کوچک قرار دهیم.

بهبود وضعیت نرم افزاری یکی از برنامه های بلندمدت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی است تا از تکنولوژی های کشورهای صاحب صنعت بهره مند شده و به طور مثال بتواند با ایجاد مراکز مبادله ای در ارتباط با صنایع کوچک اقدام کند.

از جمله برنامه های کوتاه مدت نیز حمایت از واحدهای کوچک صنعتی جهت تکمیل ظرفیت های خالی این واحدها به ویژه در مناطق روستایی و محروم است که به صورت ضربتی برای اشتغال جوانان و معیشت مردم این نواحی اقدام شود.

یکی دیگر از برنامه های ما ایجاد بازار برای تولیدات داخلی است.

این بازار چه داخلی و چه خارجی باشد موقعیت های مختلفی را برای واحدهای تولیدی ایجاد می کند و ما زمانبندی های لازم را تعیین کردیم تا به صورت کوتاه مدت و بلندمدت برخی بازارهای داخلی و خارجی را تصاحب کنیم.

در حال حاضر کشورهایی نظیر سوریه، عراق، افغانستان و کشورهای حوزه CIS از جمله بازارهای خارجی ما در بخش پوشاک، چرم، مواد غذایی و غیره به شمار می روند.

زمانی که بازار برای تولید ایجاد شود نه تنها تولیدکننده داخلی جهت فعالیت رغبت پیدا می کند بلکه سرمایه گذاران خارجی تشویق می شوند تا پای کار بیایند.

اگر بتوانیم در هر استان چند رسته نظیر پوشاک، کیف و کفش، لبنیات، برخی محصولات کشاورزی و صنایع دستی را که دارای بازار داخلی و خارجی هستند فعال کنیم، حجم عمده ای از اشتغال و معیشت مردم را تامین کرده ایم؛ طرحی که در آن نقاط محروم و روستایی در اولویت هستند.

_ چه برنامه ای جهت افزایش صادرات صنایع کوچک در شهرک های صنعتی در نظر گرفته اید؟ اگر اعتبارات در نظر گرفته شده تامین شود و در مسیر تعیین شده حرکت کنیم در سال آینده تا حدود پنج میلیارد دلار صادرات از واحدهای صنعتی کوچک در شهرک های صنعتی خواهیم داشت.

علاوه بر این جهت ورود سرمایه خارجی به شهرک های صنعتی در هر استان چهار تا پنج طرح که برگشت سرمایه مناسب دارند و از بازار داخلی و خارجی بهره مند هستند شناسایی کرده ایم و به زودی معرفی خواهیم کرد.

در این طرح ها مزیت و قابلیت واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده و باید شرایط شهرک ها از نظر سخت افزاری و نرم افزاری بهبود یابد.

ما باید شرایط شهرک ها را حتی از لحاظ زیباسازی ساختاری فراهم کنیم و در حال الگوسازی هستیم که موجب می شود در هر استان یک شهرک زیبا داشته باشیم و اینگونه شهرک های صنعتی خود را معرفی کنیم.

_ پیش از این عنوان کرده بودید که شهرک های صنعتی زنده نیستند و باید پویا شوند، در این راستا چه برنامه ای دارید؟ همان طور که می دانید هدف از ایجاد شهرک های صنعتی تولید مطلوب است، تولیدی که هم از کیفیت برخوردار باشد و هم بتواند بازار داخلی و خارجی را به دست آورد.

اصلی ترین ماموریت سازمان بهبود شرایط موجود است و پویاسازی شهرک های صنعتی از جمله اولویت هایی است که در دستور کار قرار گرفته است.

90 درصد صنایع کشور صنایع کوچک هستند که اگر بتوانیم آنها را پویا کنیم تا با ظرفیت کامل فعالیت کنند، به طور حتم شاهد رونق بخش عمده ای از صنعت کشور خواهیم بود.

استفاده از ظرفیت کامل 40 هزار واحد کوچک صنعتی فعال و غیرفعال در شهرک های صنعتی از جمله آرزوها و اهداف سازمان است که به طور ویژه آن را در دستور کار خود قرار داده ایم.

_ در ارتباط با واحدهای صنعتی تخریب شده بر اثر زلزله کرمانشاه نیز صحبت کنید و بگویید چه برنامه ای در این راستا در نظر گرفته اید؟ بنده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مامور رسیدگی و پیگیری به وضعیت واحدهای صنعتی آسیب دیده در زلزله کرمانشاه شدم.

بخشی از واحدهای آسیب دیده صنوف بازار هستند و برخی دیگر نیز واحدهای صنعتی هستند که در شهرک صنعتی آسیب دیده اند.

باید اعلام کرد تقریبا 90 درصد موارد آسیب دیده در شهرک صنعتی سرپل ذهاب واقع شده بودند و 60 واحد صنعتی قرار گرفته در این نقطه 100 درصد تخریب شده است.

در حال حاضر آواربرداری از واحدهای تخریبی آغاز شده است و به زودی تمام می شود.

علاوه بر این آب، برق، گاز شهرک صنعتی واقع شده در سرپل ذهاب وصل شده و کانکس و کانتینر در اختیار واحدهای مختلف قرار گرفته است.

در حال حاضر نیز 11 واحد در حوزه بتن، بلوک و سیمان راه اندازی شده اند.

همچنین با استاندار کرمانشاه نشستی برگزار کردیم تا زمان بندی لازم جهت پیگیری وضعیت و سهم تسهیلات ارائه شده به واحدهای صنعتی آسیب دیده تعیین شود.

رقم در نظر گرفته شده فعلی معادل 400 میلیارد تومان است که 200 میلیارد تومان آن با سود 10 درصدی به عنوان سرمایه در گردش و 200 میلیارد تومان دیگر نیز با سود شش درصدی به عنوان تسهیلات جهت فعالیت مجدد این واحدها در نظر گرفته شده است.

_ آیا هماهنگی و رایزنی با نظام بانکی جهت ارائه مطلوب تر تسهیلات به واحدهای صنعتی صورت گرفته است؟ به تازگی و برای اولین بار جلسه ای را با مسئولان نظام بانکی از جمله مدیران عامل کلیه بانک ها و رییس کانون بانک های خصوصی برگزار کردیم تا بتوانیم صنایع کوچک و متوسط را جهت پرداخت تسهیلات بانکی در اولویت قرار دهیم تا بدین گونه شاهد نقش آفرینی آن ها در صنعت باشیم.

در همین رابطه باید صنایع کوچک اولویت بندی شوند و آن هایی که توان تولیدی قوی تر و نیز بازار فروش دارند نسبت به سایر واحدها جهت ارائه تسهیلات در اولویت قرار گیرند.

ماحصل جلسه برگزار شده این بود که نسبت به واحدهای صنعتی آسیب دیده براثر زلزله کرمانشاه چاره اندیشی شده و هرچه سریع تر تسهیلات مربوطه ارائه شود.

علاوه بر این در جلسه ای با مدیرعامل صندوق توسعه ملی جلسه ای برگزار کردیم تا از امکانات این صندوق نیز برای صنایع کوچک بهره مند شویم که به همین منظور لیستی از صنایع دارای اولویت دریافت تسهیلات بانکی تهیه و به کلیه بانک ها ارسال شده تا هرچه سریع تر تسهیلات مربوطه پرداخت شود.

_ تولیدکنندگان بر این باورند که نرخ سود تسهیلات ارائه شده به واحدهای تولیدی و صنعتی تا 24 درصد بوده و به هیچ وجه این رقم درخور و مناسب واحدها جهت رونق تولید نیست.

سوی دیگر پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، بانک ها هستند.

این که بگوییم بانک ها مشکلی ندارند صحیح نیست.

برخی از بانک ها خود دارای مشکلات مختلفی هستند و بعضا تسهیلاتی را به واحدهای تولیدی پرداخت کرده اند که هنوز بازپرداخت آن صورت نگرفته است.

بانک نیز یک بنگاه اقتصادی است و با توجه به منافع خود اقدام می کند.

ما براین باوریم که باید در حوزه صنایع کوچک بوروکراسی بانک ها جهت پرداخت تسهیلات کاهش یابد و علاوه بر این باید بدانیم که با سود 18 درصد در تولید کشور رونق ایجاد نمی شود، باید تسهیلاتی با سود شش، 10 و 12 درصد به صنایع داده شود که این مساله یکی از برنامه های دولت است.

امیدواریم که بتوانیم کمک های فنی و اعتباری را افزایش دهیم و صندوق ضمانت صنایع کوچک را تقویت کنیم.

_ آیا امکان کاهش سود تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی وجود دارد؟ با شرایط فعلی امکان کاهش سود تسهیلات ارائه شده به بخش تولید وجود ندارد و ما در حال حاضر به دنبال این هستیم که با افزایش کمک های فنی و اعتباری و تقویت صندوق ضمانت صنایع کوچک تا بخشی شاهد رونق تولید باشیم.

_ یکی دیگر از مشکلات عمده واحدهای صنعتی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است.

آیا در این رابطه برنامه ای دارید؟ مالیات بر ارزش افزوده برای مصرف کننده است و نباید از بخش تولیدی در کشور اخذ شود.

زمانی که موفق نشدند از مصرف کنندگان مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنند؛ بنابراین این اقدام به سوی تولید کنندگان رفته و همه واحدهای تولیدی به این موضوع اعتراض دارند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی باید نسبت به این مساله چاره اندیشی کرده و آن را حل کند.

در بودجه سال آینده اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار قرار گرفته و اصناف و اتاق های بازرگانی با کمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی در حال رایزنی هستند تا بتوانند نسبت به کاهش مالیات بر ارزش افزوده یا عدم وصول آن از واحدهای صنعتی و تولیدی تصمیم گیری کنند.


کلید واژه ها: برنامه - صنعت - تولید - کوچک - تسهیلات - سود تسهیلات - تسهیلات بانکی - بازار - وزیر صنعت، معدن وتجارت - مالیات بر ارزش افزوده - مدیرعامل - بانکی - بازارهای خارجی - پرداخت مالیات - کاهش - سند چشم انداز - تکمیل ظرفیت - ارزش افزوده - شرایط - مواد غذایی - نظام بانکی - افغانستان - نظام - تکنولوژی - صورت - میلیارد - روستایی - اشتغال - اعتراض - مالیات

آخرین اخبار سرویس:
سیل است و با خود می برد

کاشت حلزون و مشاوره پیشگیری از ناشنوایی کودکان نیازمند در بنیاد خیریه شفا به 11 مرکز افزایش یافت

اما و اگرها درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان

توسعه ایستگاه راه آهن مرکزی اهواز اولویت ماست

در سواری سازان چه می گذرد؟

در هر 48 ساعت یک کودک در ایتالیا ناپدید می شود

پویش ارمغان 3 برای آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد آغاز شد

پدر بازیکن سرشناس از مدیر باشگاه پول قرض کرد!/ هیچ سهمی از درآمد میلیاردی پسرم ندارم

مشکل جای دیگریست !

خودرو از لیست کالا های عمده وارداتی حذف شد

گرانی هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان +قیمت

هوآوی هم وارد عرصه ی تولید تلفن با صفحه ی انعطاف پذیر شد + جزییات زیادتر

از کاغذ تا عمل ارتباط قیمت ارز با نرخ تورم

کلاهبرداری درقالب خرید فروش و فروش طرح ترافیک

جبران کم خوابی با خوابیدن بیشتر در آخر هفته ها

ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

ساخت پل 300 میلیونی در نکا

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را تکذیب کرد: شاید منظور صندوق بین المللی پول تحقق نیافتن منابع دولت باشد

مالیات 4 درصدی علی الحساب واردات لغو شد +سند

آغاز عملیات خاکبرداری پتروشیمی بویراحمد

پلیس هنگ کنگ اعلام کرد؛ سرقت 5 میلیون دلار جواهر ظرف 27 ثانیه

رییس اجرایی توتال: برای ادامه فعالیت در ایران، به معافیت ویژه نیاز داریم

حقوق معوقه کارگران شرکت هپکو پرداخت شد

سقوط لیر با وجود افزایش ناگهانی نرخ بهره

ادامه کاهش قیمت نفت در بازار های جهانی

تصمیم گیری ژاپن درباره خرید نفت ایران؛ ماه آینده

زندان جای مادران نیست

ساخت و سازهای نوین و معماری سنتی تنها راه حفظ بافت قدیم است

تعداد تماس ها طی 45 روز گذشته افزایش یافت / ارتقاء کیفی خدمات، ویژگی بخش خصوصی است

پیش بینی کشت سویا در بیش از 50 هکتار در بابل

نخستین کشت مکانیزه برنج در سوادکوه

تجهیز بیش از 4100 هکتار از باغات نکا به سیستم نوین آبیاری

رقم خبر: چند درصد ایران سیل خیز است؟

گره نزدن مشکلات اقتصادی به برجام

ابهام در ارزش گذاری کالای صادراتی 100 درصد داخلی

باور کردنی نیست؛سرقت چند میلیون درلاری در 27 ثانیه

آلوده ترین و سمی ترین رودخانه ها در سراسر جهان+تصاویر

پایان دادگاه 7 ساله اپل علیه سامسونگ

اعلام کالاهای صادراتی مشمول دستورالعمل جدید ارزی در هفته آینده

صندوق بین المللی پول: همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

نخستین جمعه بازار با حضور بانوان

ادامه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی

همکاری با بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

عربستان و روسیه به دنبال افزایش یک میلیون بشکه ای سقف تولید

پرداخت سه ماه حقوق معوق هپکویی ها

همکاری با سیف و بانک مرکزی ایران را ادامه می دهیم

قرارداد زمین شناسی بین ایران و روسیه

فرانسه یک میلیارد یورو در روسیه سرمایه گذاری می کند

سرقت 5 میلیون دلار جواهر ظرف 27 ثانیه

آغاز توزیع سوخت دیزل یورو 4

هشدار؛ این اجناس را خرید و فروش نکنید

توتال طرح بلندپروازانه ای را در زمینه گاز به روسیه پیشنهاد کرد

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را رد کرد

75 درصد تولیدات صنایع دستی کشور توسط زنان انجام می شود/ صادرات صنایع دستی اسکو به ترکمنستان و تاجیکستان

اگر مردم خواهان ارتقای کیفیت محصولات داخلی هستند باید کالای ایرانی بخرند/ اروپاییان به تعهدشان در برجام پایبند نخواهند بود

مجتبی ناهید، رقیه ایزدی بررسی ادبیات رفتار کارآفرینانه جنایی

پوتین شرکت های فرانسوی را به سرمایه گذاری در روسیه ترغیب کرد

رکورد شکنی بارندگی ها در مراغه

هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان گران شد + قیمت انواع میوه

کشف 28 میلیون دلار وجه نقد از خانه نخست وزیر سابق مالزی

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را رد کرد

اجاره بهای آپارتمان در شهرک راه آهن چقدر؟ +جدول

هندوانه و سبزی به بهانه ماه رمضان گران شد + قیمت انواع میوه

چرا باید از رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی بهره گیریم

سیستم مورد نیاز بازی The Crew 2 اعلام شد

نمونه ی 512 گیگابایتی کارت های PNY Elite microSDXC معرفی شد

کامیون داران چه مطالباتی از دولت دارند؟/ عدم حمایت دبیرکانون انجمن های صنفی کامیون داران از هم صنفی ها!

افزایش 8 برابری قیمت بلیت دیدار ایران - ترکیه!

صادارت بیش از 6 میلیون دلار کالای غیرنفتی از بنادر غرب هرمزگان به قطر

این اجناس را خرید و فروش نکنید

وزیر انرژی عربستان: احتمال افزایش تولید نفت اوپک و متحدانش

چین خرید فلزات به یوآن را در بورس فلزات لندن آغاز می کند

استارت آپ داری ارزان در جنوب اروپا

مستندات دادگاه نشان می دهد اپل از مشکل خم شدن آیفون 6 باخبر بوده است

تحمل دلار 4200 تومانی تمام شد

شیک ترین مدل های ناخن با طرح های هندسی

بانک های موفق در فرایندهای سرمایه گذاری

هشدار نسبت به تعطیلی مرغداری ها

معاون شرکت راه آهن روسیه: ساخت خط ریلی رشت –آستارا به جذابیت دالان شمال-جنوب می افزاید

افتتاح نمایشگاه رمضان در اراک

سوخت رسانی در کشور روال عادی دارد/ تمامی جایگاه های عرضه سوخت فعال هستند

همکاری ایران و فرانسه در فاز 2 پارس جنوبی

افزایش 50 درصدی کرایه بها به ضرر رانندگان است/ تمام لوازم یدکی و لاستیک ها با ارز دولتی در اختیار رانندگان قرار می گیرد

ابهام در ارزش گذاری کالای صادراتی 100 درصد داخلی

خرید و مصرف کالای قاچاق باعث اختلال در عرضه تولیدات داخلی می شود

قیمت بلیت دیدار ایران - ترکیه 8 برابر شد

ریل باس بین شهرهای اهواز و کارون ایجاد می شود

نشانه های افزایش معاملات مسکن

جمعه بازار خاتون در سنندج گشایش یافت

2 تقاطع و آسفالت شهر کرمانشاه جان می گیرند

دو بازار بزرگ و فرصتی که ایران از دست داد

تله کابین به ناوگان حمل و نقل شهری مسکو اضافه می شود

عربستان و روسیه به دنبال افزایش یک میلیون بشکه ای سقف تولید

بازار پرده عبدل آباد به روایت یک گزارش تصویری

چین خرید فلزات به یوآن را در بورس فلزات لندن آغاز می کند

ریل باس بین شهرهای اهواز و کارون ایجاد می شود

قیر رایگان برای آسفالت راه های روستایی آستارا تامین شد

مردم ولایتمدار ایران هرگز تحت تاثیر تهدیدهای توخالی آمریکا قرار نمی گیرند

آمریکایی ها گفتند ایران باوجود فشارها صنعت هوایی را سرپا نگه داشت

ابهام در ارزش گذاری کالای صادراتی 100 درصد داخلی

شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست/ باید به صنایع کوچک جان داد

شرایط کاهش سود تسهیلات تولید مهیا نیست/ باید به صنایع کوچک جان داد