مطالب مرتبط:
پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری
اجرای برنامه ویژه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور
اجرای برنامه ویژه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 31 استان کشور
اجرای برنامه ویژه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 31 استان کشور
گزارش نشدن موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 17:452018-02-13پزشكي

پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری


ایرنا- مبارزه با ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال های اخیر نشان از پیچیدگی این ویروس و دشواری مبارزه با آن را دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بیماری ویروسی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال های اخیر به خصوص در فصول سرد سال خودی نشان می دهد و زمینه دغدغه در پرورش دهندگان طیور ، مسئولان و مردم به وجود می آورد.

این بیماری در سال های دورتر به خصوص در منطقه خارومیانه فقط در پرندگان وحشی رایج بود که در فصل سرد سال به دلیل مهاجرت این پرندگان به نقاط مختلف جهان زمینه شیوع این بیماری در بین همنوعان آن ها می شد ولی پس از سال ها و تغییر سویه های بیماری، آنفلوانزا در بین طیور روستایی نیز دیده شد.

پس از فراگیرتر شدن این بیماری در بین طیور وحشی و بومی همواره مسئولان امر توصیه های خاص به مردم و شکارچیان به دلیل مشترک بودن بیماری با پرندگان و انسان ارائه کردند اما در سال جاری این بیماری با شیوع در واحدهای صنعتی طیور وضعیت جدیدی در کشور به وجود آورد.

در سال جاری به علت شیوع این بیماری در بین واحدهای صنعتی پرورش دهندگان مرغ، دهها میلیون قطعه تلفات یا معدوم سازی در پی داشت که نتیجه آن ضربه سنگینی بود که به این صنعت به خصوص صنعت تولید تخم مرغ کشور وارد شد.

در نتیجه این بیماری سبب شد تا ایران که در این سال ها به عنوان صادرکننده تخم مرغ به کشورهای همسایه شناخته می شد به وارد کننده اینفرآورده تبدیل شد.

این امر دلیلی شد تا محققان و دست اندرکاران این صنعت برای جلوگیری از ضربه ی بیشتر اقدام به برگزاری همایش ملی یک روزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کنند که این همایش امروز توسط موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی در کرج برگزار شد.

در بخشی از این همایش معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: تا کنون تمام امکانات آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی برای شناسایی و بررسی نمونه های بیماری به کار گرفته شده و این روند ادامه دارد.

دکتر مجتبی محرمی با اشاره به گذشت بیش از دو دهه از همه گیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دنیا اظهار کرد: این ویروس در سال 2004 با رسیدن به آمریکای شمالی باعث حذف بیش از 42 میلیون پرنده و تحمیل خسارات اقتصادی فراوان شد.

وی گفت: ویروس آنفلوانزا در تاریخ معاصر باعث چهار پاندمی (همه گیری) بزرگ در دنیا شده و طی دو دهه گذشته رفتار ویروس و راه های آلوده شدن انسان به آن همواره زیر نظر سازمان های مسئول جهانی بوده است.

محرمی با بیان اینکه این ویروس برای نخستین بار در سال 1384 و پس از آن در سال های 1389، 1394، 1395 و 1396 وارد کشور ما شد، افزود: ورود این ویروس باعث همه گیری، تلفات و حذف گسترده به خصوص در پرندگان صنعتی شد و میلیون ها تومان خسارت به بار آورد.

وی تاکید کرد: این خسارت ها به رغم تلاش همه جانبه سازمان های ذیربط اتفاق افتاد و بررسی علل و عدم موفقیت در جلوگیری از بروز و انتشار این ویروس از اهداف برگزاری این همایش است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی در ادامه با اشاره به اینکه موسسه رازی در 15 سال گذشته در جهت وظایف ملی و حاکمیتی، تمامی امکانات خود را در جهت کمک به این امر اختصاص داده، یادآور شد: در اغلب موارد در این سال ها آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی به صورت شبانه روزی با سازمان دامپزشکی همکاری داشته و در طول پایش های فصلی و سالیانه، پذیرای هزاران نمونه بوده که نتایج آن را در اسرع وقت آماده و به سازمان ارسال کرده است.

دبیر علمی و اجرایی همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، ورود و انتشار هر ساله این ویروس در کشور در مقطع زمانی اخیر را نشان دهنده پیچیدگی مبارزه با این ویروس عنوان و تاکید کرد: این پیچیدگی به قدرت شگرف این ویروس در تغییرات و از طرف دیگر به پیچیدگی اکولوژیک زندگی پرندگان مرتبط است.

البته در هسته اصلی این پیچیدگی ها، عامل انسانی بی شک نقش پررنگی دارد.

محرمی با اشاره به نقش انسان در گسترش این بیماری گفت: آدمی از یک طرف با روش های مبارزه ناقص باعث فراهم آمدن شرایط انتخاب ویروس جدید می شود و از طرفی با تجاوز به مناطق زندگی پرندگان وحشی و انتشار این ویروس ها در جمعیت پرندگان، روند ابتلا به بیماری را تسریع و تسهیل می کند.

***پرندگان وحشی عامل ابتلای پرندگان به آنفلوانزای فوق حاد/ ضرورت پایش و آموزش مستمر رییس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی نیز در این همایش برضرورت آموزش مستمر و ردیابی حرکت پرندگان وحشی را در پیشگیری از ابتلای پرندگان به آنفلوانزای فوق حاد تاکید کرد.

دکتر عبدالحمید شوشتری پرندگان وحشی را منبع اصلی ویروس های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نام برد و اظهار کرد: این ویروس ها با ورود به جمعیت ماکیان و پرندگان اهلی، به شدت دچار تغییر شده و از طریق مهاجرت پرندگان، منتقل می شوند.

وی گفت: یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان وحشی در زمستان ها، نواحی شمالی کشورمان است و به احتمال، ورود نخستین ویروس این بیماری در سال 1384 به کشور در این منطقه بوده با این حال، این امر نباید برنامه های ردیابی ویروس آنفلوانزا را به منطقه شمالی محدود کند زیرا این بیماری با مهاجرت پرندگان وحشی قابل انتقال است.

شوشتری پایش مستمر طیور وحشی و زیستگاه های پرندگان را برای مقابله با بیماری ضروری برشمرد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست با مرکزیت و نظارت سازمان دامپزشکی می تواند نقش بسیار موثری در این خصوص ایفا کند.

وی افزود: در کنار پایش مستمر، آموزش در تمام سطوح و اعمال نظارت های لازم بر آموزش از مهمترین راهکارهای مقابله با بیماری و جلوگیری از گسترش آن است.

رییس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی با تاکید بر اینکه بدون شناسایی مسیر حرکت پرندگان وحشی قادر به برنامه ریزی مناسب برای مقابله با بیماری نخواهیم بود، یادآور شد: برای ردیابی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، زیستگاه پرندگان وحشی نخستین جایی است که باید مورد توجه قرار گیرد و نباید از این موضوع غافل شد.

شوشتری، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را یک بیماری همه گیر و با میزان تلفات بالا در ماکیان نام برد و گفت: به احتمال زیاد، ویروس از یک جا وارد کشور نشده و پایش ها باید در تمام مناطق انجام شود.

عضو هیئت علمی موسسه رازی اضافه کرد: در صورت شیوع این بیماری در کشور باید سازمان دامپزشکی توان تصمیم گیری و توان اجرای تصمیمات را داشته و از پشتوانه قوی دولت برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه منشاء تمام ویروس های جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از کشور چین است و از طریق پرندگان وحشی به کشورهای مختلف منتقل می شود، یادآور شد: 91 درصد واکسن های طیور در این کشور مصرف می شود اما آیا میزان ابتلا کاهش یافته است؟ رییس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی افزود: تنها با واکسیناسیون نمی توانیم جلوی بیماری را بگیریم بلکه در کنار واکسیناسیون، باید اقدامات لازم لحاظ شود.

6156 / 6155 خبرنگار:نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: محمد عزیزپور
کلید واژه ها: بیماری - پرندگان - ویروس - صنعت - مبارزه - طیور - کشور - همایش - موسسه - مسئولان - کشورهای همسایه - تخم مرغ - بیماری ویروسی - رازی - برگزار - مجتبی محرمی - واکسن - انسان - آزمایشگاه - نشان - شکارچیان - وحشی - جهان - مردم - اقتصادی - روستایی - فناوری - محققان - نخستین - مهاجرت

آخرین اخبار سرویس:
راه اندازی بخش همو دیالیز مرکز پزشکی حضرت ابوالفضل(ع)

انفجار جهانی چاقی و دیابت درراه است

مبتلایان به آلرژی اینگونه ماه رمضان را پشت سر بگذارند

زنگ خطر میل به خودکشی در بین کودکان کار

8 تا 12 درصد کودکان فارس از اختلالات اضطرابی رنج می برند

پرده برداری از چگونگی مرگ انسان توسط مالاریا

آنچه که دست هایتان درباره سلامتی شما می گویند

طرز تهیه کوکو سبزی با طعمی فوق العاده برای افطار

مردم شهر چمران با کمبود خدمات درمانی مواجه اند

توصیه هایی برای جلوگیری از چاقی در ماه رمضان

چیدن و استشمام قارچ سمی ممنوع!

تنزل عصبانیت در کودکان با پنج تکنیک موثر و کاربردی

عوارض خطرناک «سنگ مرداب» را بشناسید

با این روش ها از چاقی در رمضان جلوگیری کنید

بیشتر بخوابید تا بیشتر عمر کنید

پیامدهای استفاده از موبایل و مطالعه در دستشویی

نانو داروی محققان زنجانی درحال تجاری سازی

اثرات یک آنتی اکسیدان طبیعی بر سلامت قلب و عروق

7 استان در معرض سوءتغذیه

برنامه های درمان اعتیاد در اختیار بخش خصوصی است

توصیه هایی برای جلوگیری از چاقی در ماه رمضان

خطر رویش قارچ سمی همه کشور را تهدید می کند/ هشدارها و تابلوهای بازدارنده در طبیعت نصب شود+عکس

مهار قاتل خاموش با شربت زرشک

سوپ نخود فرنگی بخورید تا افسرده نشوید

موردی از مسمومیت با قارچ در استان قم نداشتیم/ قارچ های سمی از نظر ظاهر قابل تشخیص نیستند

استرس محیط کار چه عوارضی به دنبال دارد؟

درمان رایگان بیماران سرطانی

با این 7 راهکار از گرمازدگی نجات پیدا کنید

معجزه های علمی قرآن از جاری بودن خورشید تا قلب هایی که فکر می کنند

وقتی خرافات جان صد ها آفریقایی را می گیرد

تحولی در پزشکی که به شما می گوید چگونه یبوست خود را درمان کنید

نکته بهداشتی: میگرن قاعدگی

میوه های توت مانند و انگور ممکن است به سلامت ریه کمک کنند

عوارض استرس در محیط کار

میوه های توت مانند و انگور ممکن است به سلامت ریه کمک کنند

انتقال خون سمنان را در تامین پلاسما یاری رسانیم

مشکل بزرگ افراد مبتلا به «اوتیسم»

معدوم کردن 200 کیلوگرم گوشت قرمز در قاین

همه آنچه که زنان باردار باید در ماه رمضان رعایت کنند

خروج توده 3 کیلوگرمی از شکم بیمار

کافه مرگ در بانکوک شما را برای چند دقیقه می کشد! ‏

چهل هفته انتظار نامه هایی به کودکی که هنوز متولد نشده است

پرده برداری از چگونگی مرگ انسان توسط مالاریا

این گونه زنان را عاشق خود کنید!

بهترین ورزش برای تمامی سنین و همه فصل های سال

پرده برداری از چگونگی مرگ انسان توسط مالاریا

تاثیر منفی دستگاه های الکترونیکی بر کیفیت خواب

7 نانو داروی تولیدی محققان زنجانی درحال تجاری سازی است

با 7 مقصر اصلی پیر و چروک شدن پوست آشنا شوید

ارتباط عجیب خواب آخر هفته و طول عمر!

سزارین احتمال تولد نوزاد مبتلا به اوتیسم را 20 درصد افزایش می دهد

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده

آداب تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

یعقوب زارعی ترسیم سیمای حوزه سلامت در مناطق روستایی

چرا روزه از نظر علمی برای بدن مفید است؟

تدابیر روزه داری برای همه مزاج ها

پولی که سالانه خرج بیماران خاص می شود/برنامه ای که هموفیلی ها را از رنج تایید نسخه رها می کند

ترفندهایی برای ترک جویدن ناخن !

خطری که با مصرف بالای نمک به وجود می آید

افسردگی، روند پیری مغز را سرعت می بخشد

چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه داران مضر است؟

راه اندازی 5 پایگاه جدید اورژانس هوایی در کشور

اینفوگرافی: علائم مسمومیت با قارچ سمی

فواید جالب روزه داری از زبان امیر المومنین(ع)

بحران در سازمان ملی بهداشت و درمان انگلیس

پایان هفته ها بیشتر بخوابید تا عمر طولانی داشته باشید

سکته قلبی در کمین مصرف کنندگان این دارو

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده

علت فوت مادر باردار مازندرانی و جوان آملی تشریح شد

فرار سه بیمار مبتلا به «ابولا» از قرنطینه در کنگو

میلک شیک خرمایی، نوشیدنی مناسب برای افطار

مناسب ترین ورزش در ماه رمضان چیست؟

آیا با استفاده از گوشی همراه سرطان می گیرید؟

چگونه باید از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کرد؟

الزام دانشگاه های علوم پزشکی به صنعتی سازی فرایند تهیه غذا

داروها را درخانه انبار نکنید

چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه داران مضر است؟

تصورات اشتباه در مورد بیماری اگزما

گردن درد و دلایل عجیب آن را بشناسید

بهترین روغن سرخ کردنی چه ویژگی هایی دارد؟

چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه داران مضر است؟

پایش معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه از عملکرد مدیریت بیمارستان ابوذر اهواز

افسردگی، روند پیری مغز را سرعت می بخشد

دیابتی ها سیب بخورند

همایش گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر

چگونه درمان دارویی خود را در ماه مبارک رمضان مدیریت کنیم؟

قوی ترین مبارز در برابر ریزش مو

دیابتی ها چگونه روزه بگیرند؟

بهترین درمان برای بیماران قلبی

چگونه باید از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کرد؟

بازدید سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه از بیمارستان 237 تختخوابی جدید ابوذر اهواز

7 علت عمده فراموشی را بشناسید

چطور با وجود میگرن می توان روزه گرفت؟

دکتر درستان: لزوم فرهنگ سازی اهداء عضو، نیازمند تلاش همگانی

فعالیت 8 دانشکده طب سنتی در کشور

7 علت که به شما می گوید بدنتان به تحرک بیشتری نیاز دارد

فیلم/ بحرالعلوم، رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت: خدمت رسانی سلامت محور و تبیین ارتباط قرآن و سلامت، دو رویکرد غرفه وزارت بهداشت در نمایشگاه قرآن

بهترین درمان های گلو درد

چگونه باید از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کرد؟

طرز تهیه تاچو لیبره

پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری

پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری