مطالب مرتبط:
پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری
اجرای برنامه ویژه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور
اجرای برنامه ویژه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 31 استان کشور
اجرای برنامه ویژه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 31 استان کشور
گزارش نشدن موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 16:452018-02-13پزشكي

پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری


ایرنا- مبارزه با ویروس بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال های اخیر نشان از پیچیدگی این ویروس و دشواری مبارزه با آن را دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بیماری ویروسی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال های اخیر به خصوص در فصول سرد سال خودی نشان می دهد و زمینه دغدغه در پرورش دهندگان طیور ، مسئولان و مردم به وجود می آورد.

این بیماری در سال های دورتر به خصوص در منطقه خارومیانه فقط در پرندگان وحشی رایج بود که در فصل سرد سال به دلیل مهاجرت این پرندگان به نقاط مختلف جهان زمینه شیوع این بیماری در بین همنوعان آن ها می شد ولی پس از سال ها و تغییر سویه های بیماری، آنفلوانزا در بین طیور روستایی نیز دیده شد.

پس از فراگیرتر شدن این بیماری در بین طیور وحشی و بومی همواره مسئولان امر توصیه های خاص به مردم و شکارچیان به دلیل مشترک بودن بیماری با پرندگان و انسان ارائه کردند اما در سال جاری این بیماری با شیوع در واحدهای صنعتی طیور وضعیت جدیدی در کشور به وجود آورد.

در سال جاری به علت شیوع این بیماری در بین واحدهای صنعتی پرورش دهندگان مرغ، دهها میلیون قطعه تلفات یا معدوم سازی در پی داشت که نتیجه آن ضربه سنگینی بود که به این صنعت به خصوص صنعت تولید تخم مرغ کشور وارد شد.

در نتیجه این بیماری سبب شد تا ایران که در این سال ها به عنوان صادرکننده تخم مرغ به کشورهای همسایه شناخته می شد به وارد کننده اینفرآورده تبدیل شد.

این امر دلیلی شد تا محققان و دست اندرکاران این صنعت برای جلوگیری از ضربه ی بیشتر اقدام به برگزاری همایش ملی یک روزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کنند که این همایش امروز توسط موسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی در کرج برگزار شد.

در بخشی از این همایش معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: تا کنون تمام امکانات آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی برای شناسایی و بررسی نمونه های بیماری به کار گرفته شده و این روند ادامه دارد.

دکتر مجتبی محرمی با اشاره به گذشت بیش از دو دهه از همه گیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دنیا اظهار کرد: این ویروس در سال 2004 با رسیدن به آمریکای شمالی باعث حذف بیش از 42 میلیون پرنده و تحمیل خسارات اقتصادی فراوان شد.

وی گفت: ویروس آنفلوانزا در تاریخ معاصر باعث چهار پاندمی (همه گیری) بزرگ در دنیا شده و طی دو دهه گذشته رفتار ویروس و راه های آلوده شدن انسان به آن همواره زیر نظر سازمان های مسئول جهانی بوده است.

محرمی با بیان اینکه این ویروس برای نخستین بار در سال 1384 و پس از آن در سال های 1389، 1394، 1395 و 1396 وارد کشور ما شد، افزود: ورود این ویروس باعث همه گیری، تلفات و حذف گسترده به خصوص در پرندگان صنعتی شد و میلیون ها تومان خسارت به بار آورد.

وی تاکید کرد: این خسارت ها به رغم تلاش همه جانبه سازمان های ذیربط اتفاق افتاد و بررسی علل و عدم موفقیت در جلوگیری از بروز و انتشار این ویروس از اهداف برگزاری این همایش است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی در ادامه با اشاره به اینکه موسسه رازی در 15 سال گذشته در جهت وظایف ملی و حاکمیتی، تمامی امکانات خود را در جهت کمک به این امر اختصاص داده، یادآور شد: در اغلب موارد در این سال ها آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی به صورت شبانه روزی با سازمان دامپزشکی همکاری داشته و در طول پایش های فصلی و سالیانه، پذیرای هزاران نمونه بوده که نتایج آن را در اسرع وقت آماده و به سازمان ارسال کرده است.

دبیر علمی و اجرایی همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، ورود و انتشار هر ساله این ویروس در کشور در مقطع زمانی اخیر را نشان دهنده پیچیدگی مبارزه با این ویروس عنوان و تاکید کرد: این پیچیدگی به قدرت شگرف این ویروس در تغییرات و از طرف دیگر به پیچیدگی اکولوژیک زندگی پرندگان مرتبط است.

البته در هسته اصلی این پیچیدگی ها، عامل انسانی بی شک نقش پررنگی دارد.

محرمی با اشاره به نقش انسان در گسترش این بیماری گفت: آدمی از یک طرف با روش های مبارزه ناقص باعث فراهم آمدن شرایط انتخاب ویروس جدید می شود و از طرفی با تجاوز به مناطق زندگی پرندگان وحشی و انتشار این ویروس ها در جمعیت پرندگان، روند ابتلا به بیماری را تسریع و تسهیل می کند.

***پرندگان وحشی عامل ابتلای پرندگان به آنفلوانزای فوق حاد/ ضرورت پایش و آموزش مستمر رییس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی نیز در این همایش برضرورت آموزش مستمر و ردیابی حرکت پرندگان وحشی را در پیشگیری از ابتلای پرندگان به آنفلوانزای فوق حاد تاکید کرد.

دکتر عبدالحمید شوشتری پرندگان وحشی را منبع اصلی ویروس های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نام برد و اظهار کرد: این ویروس ها با ورود به جمعیت ماکیان و پرندگان اهلی، به شدت دچار تغییر شده و از طریق مهاجرت پرندگان، منتقل می شوند.

وی گفت: یکی از زیستگاه های اصلی پرندگان وحشی در زمستان ها، نواحی شمالی کشورمان است و به احتمال، ورود نخستین ویروس این بیماری در سال 1384 به کشور در این منطقه بوده با این حال، این امر نباید برنامه های ردیابی ویروس آنفلوانزا را به منطقه شمالی محدود کند زیرا این بیماری با مهاجرت پرندگان وحشی قابل انتقال است.

شوشتری پایش مستمر طیور وحشی و زیستگاه های پرندگان را برای مقابله با بیماری ضروری برشمرد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست با مرکزیت و نظارت سازمان دامپزشکی می تواند نقش بسیار موثری در این خصوص ایفا کند.

وی افزود: در کنار پایش مستمر، آموزش در تمام سطوح و اعمال نظارت های لازم بر آموزش از مهمترین راهکارهای مقابله با بیماری و جلوگیری از گسترش آن است.

رییس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی با تاکید بر اینکه بدون شناسایی مسیر حرکت پرندگان وحشی قادر به برنامه ریزی مناسب برای مقابله با بیماری نخواهیم بود، یادآور شد: برای ردیابی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، زیستگاه پرندگان وحشی نخستین جایی است که باید مورد توجه قرار گیرد و نباید از این موضوع غافل شد.

شوشتری، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را یک بیماری همه گیر و با میزان تلفات بالا در ماکیان نام برد و گفت: به احتمال زیاد، ویروس از یک جا وارد کشور نشده و پایش ها باید در تمام مناطق انجام شود.

عضو هیئت علمی موسسه رازی اضافه کرد: در صورت شیوع این بیماری در کشور باید سازمان دامپزشکی توان تصمیم گیری و توان اجرای تصمیمات را داشته و از پشتوانه قوی دولت برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه منشاء تمام ویروس های جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از کشور چین است و از طریق پرندگان وحشی به کشورهای مختلف منتقل می شود، یادآور شد: 91 درصد واکسن های طیور در این کشور مصرف می شود اما آیا میزان ابتلا کاهش یافته است؟ رییس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی افزود: تنها با واکسیناسیون نمی توانیم جلوی بیماری را بگیریم بلکه در کنار واکسیناسیون، باید اقدامات لازم لحاظ شود.

6156 / 6155 خبرنگار:نوشین طهماسبی**انتشاردهنده: محمد عزیزپور
کلید واژه ها: بیماری - پرندگان - ویروس - صنعت - مبارزه - طیور - کشور - همایش - موسسه - مسئولان - کشورهای همسایه - تخم مرغ - بیماری ویروسی - رازی - برگزار - مجتبی محرمی - واکسن - انسان - آزمایشگاه - نشان - شکارچیان - وحشی - جهان - مردم - اقتصادی - روستایی - فناوری - محققان - نخستین - مهاجرت

آخرین اخبار سرویس:
نکاتی در مورد بیش فعالی کودکان

درمان طبیعی واریس چگونه است؟

بررسی مشکلات بیمارستان حضرت محمد(ص)

قول مساعد وزیر بهداشت به مردم خمینی شهر

افتتاح مرکز جامع سلامت شاهین شهر

چه ساعتی شام بخوریم؟

وزیر بهداشت ؛ بالای سر قربانی اسد پاشی

چای مناسب افراد هر گروه خونی چیست؟

راهکار های خانگی برای داشتن ناخن هایی مقاوم

مایه کوبی 110هزار راس دام سبک در قصرشیرین علیه بیماری تب برفکی

وزیر بهداشت چشمان « سهیلا جورکش » قربانی اسید پاشی را معاینه کرد

این نوشیدنی قاتل کلسیم است

ویزیت رایگان کودکان زلزله زده در سرپل ذهاب

انجام روش جدید درمان سرطان برای اولین بار در ایران

وزیر بهداشت چشمان « سهیلا جورکش » قربانی اسید پاشی را معاینه کرد

اهدای بدون چشم داشت خون با محصولات نجات بخش

این نوشیدنی قاتل کلسیم است

افزایش خطر درگیری انسان با آنفلوآنزای پرندگان در قم

درمان کبد چرب با کاهش مصرف کربوهیدرات ها

نحوه خوابیدن خانم های باردار برای آسیب ندیدن جنین

خانم های باردار چگونه بخوابند؟

30 هزار میلیارد تومان هزینه برای لوازم آرایشی بهداشتی

آیا مصرف برنج نقش پر رنگی در چاقی ما دارد؟

سالانه 30 هزار میلیارد تومان در کشور برای لوازم آرایشی بهداشتی هزینه می شود

ویتامین هایی برای زیبایی و شفافیت پوست شما

علائم کمبود کلسیم چیست؟

مشکلات خوزستان به خوبی شناخته نشده است

استان کرمان عاری از آنفولانزای مرغی

طرح ارائه خدمات رایگان درمانی هلال احمر در روستاهای ورامین آغاز شد

نبود آنفلوانزای پرندگان درکرمان

ویتامین هایی که پوست شما را زیبا و شفاف می کند

رونمایی از 2 محصول جدید دارویی با حضور وزیر بهداشت

تزریق های دردسر ساز

نوشیدنی داغ ابتلا به سرطان مری را چند برابر می کند

سالانه 30 هزار میلیارد تومان در کشور برای لوازم آرایشی بهداشتی هزینه می شود

حافظه خود را اینگونه تقویت کنید!

پسری که مانند مرغ، تخم می گذارد!

طرح ارائه خدمات رایگان درمانی هلال احمر در روستاهای ورامین آغاز شد

فرزندان ژن مادر را به ارث می برند یا پدر؟

وزیر بهداشت بر تقویت بخش سلامت به عنوان یک صنعت پردرآمد تاکید کرد

نحوه شستشو مبل

7 گام اساسی برای از بین بردن چربی شکم

با افسردگی سالمندان چه کنیم؟

آغاز طرح غربالگری سرطان مردان در یزد

روش های نوین درمان سرطان با استفاده از سیستم ایمنی بدن

پاک کردن لکه شکلات از روی لباس

خانه هایی که بیشتر از خودرو هوا را آلوده می کنند

چگونه بفهمیم بدنمان کمبود کلسیم دارد؟

علائم و راههای درمان روماتسیم

سفر وزیر بهداشت به اصفهان

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای واگذاری خدمات غربالگری به سازمان های مردم نهاد

لزوم شناخت بیماری تب برفکی در آذربایجان شرقی

شش راه برای تقویت سلامتی و بهبود زندگی، غیر از ازدواج

چیدمان آپارتمان کوچک

لایه برداری پوست با سفیداب

ماهی شکم پرو 9رازخوشمزه ترشدن آن

ابداع یک روش جدید برای پیش بینی مقاومت ژنی در برابر درمان سرطان

اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای واگذاری خدمات غربالگری به سازمان های مردم نهاد

تزیین اتاق کودک به همین سادگی و زیبایی

راهکارهایی برای از بین بردن لکه های لباس نوزاد

آموزش تمیز کردن قسمت های مختلف مایکروفر

هشدار؛خطرسکته مغزی برای بانوان بامصرف این قرص

6 نکته مهم در مورد بهداشت اتاق خواب

یک خبر خوب برای طرفداران غذای تند و تیز

درمان کبد چرب با یک تغییر در رژیم غذایی

مهار سکته های مغزی در زمان طلایی

متخصص رادیوآنکولوژی: نوشیدنی داغ ریسک ابتلا به سرطان مری را چند برابر می کند

مانور بزرگ خدمات بهداشتی درمانی اضطراری در ورامین

دکوراسیون منزل افراد مبتلا به آرتروز چگونه باشد؟

در دوران حاملگی چگونه بخوابید بهتر است؟

پسری که مانند مرغ، تخم می گذارد! + عکس

افغانستان در جهان جای سوم را در سطح مرگ و میر کودکان دارد

میوه هایی که زندگیتان را تغییر می دهند

خیران در ذخیره سازی خون بند ناف ورود یابند

افزایش خطر درگیری انسان با آنفلوآنزای پرندگان در قم

درمان اورژانسی یبوست + دستور

یک خبر خوب برای طرفداران غذای تند و تیز

کابردهای عالی مایع ظرفشویی که از آن بی خبرید

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟

همه چیز درباره قارچ!

شب بیداری کودکان رازودپیرمی کند

طریقه شستن تابلو فرش

8عادت بدی که می تواندبه مغزشمالطمه بزند

کمبود پرستار یکی از مشکلات بخش سلامت است

خطر نگهداری آبلیمو در بطری بزرگ

از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم؟

شرایط خرید و نگهداری از تابه های رژیمی

عوارض قرص های شل کننده عضلات

دبیر علمی همایش تازه های ایمونوآنکلوژی تشریح کرد روش های نوین درمان سرطان با استفاده از سیستم ایمنی بدن

در صورت حمایت دولت کیفیت داروهای داخلی افزایش می یابد

قاتل کلسیم بدن را بشناسید

دلیل نیمی از ناباروری ها در مردان هست

معاینه چشم سهیلا جورکش توسط وزیر بهداشت

تأثیر اعجاب انگیز "زردچوبه" بر زیبایی پوست

مورچه ها چگونه ازهمنوعان خودمراقبت می کنند

افزایش خطر درگیری انسان با آنفلوآنزای پرندگان در قم

زندگی نباتی هدیه متخصص بیهوشی و مسئول فنی بیمارستان چمران به یک مادر تهرانی+ سند

موفقیت 70 درصدی پیوند با استفاده از سلول های بنیادی

معاینه سهیلا جورکش توسط وزیربهداشت

خطرناک ترین میکروب ها در این نقاط آشپزخانه جا خوش کرده اند

پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری

پیچیدگی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و سختی مبارزه با این بیماری