مطالب مرتبط:
کمبود بودجه سازمان مدیریت بحران به شدت باعث نارسایی در خدمت رسانی و عدم رضایت شهروندان می شود
آمادگی کامل فرودگاه های کشور برای موج جدید بارش و سرما
حاجی دلیگانی طی اخطار قانونی اساسی: وزیر کشور ستاد بحران آب را در استان اصفهان تشکیل دهد
وزیر کشور ستاد بحران آب را در استان اصفهان تشکیل دهد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان:شهرداری اهواز نسبت به مسایل بحران این کلانشهر بی تفاوت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 12:052018-02-13حوادث

میدری: اعتراضات اخیر یک زلزله سیاسی بود/ آمادگی کشور برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک به شدت ضعیف است


میدری با بیان اینکه آمادگی کشور برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک به شدت ضعیف است، گفت: به نظر من این اتفاق یک زلزله سیاسی بود و همه را لرزاند.

- --> کد خبر: 593184 1396/11/24 11:08:30 میدری با بیان اینکه آمادگی کشور برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک به شدت ضعیف است، گفت: به نظر من این اتفاق یک زلزله سیاسی بود و همه را لرزاند.

این زلزله یا ساختار سیاسی کشور را مستحکم تر می کند، مثل ژاپن که از زلزله های طبیعی خود درس گرفت و ساختمان هایی با مقاومت در برابر زلزله های 8-9 ریشتری ساخت یا اینکه به هوش نمی آییم و امیدوار می مانیم که دیگر زلزله ای نیاید! دکتر احمد میدری، جزو معدود اقتصاددانان مطرح ایرانی است که سوابق اجرایی و تقیینی را نیز به کارنامه علمی خود افزوده است.

نمایندگی مردم شهر آبادان در مجلس ششم، حضور در مرکز پژوهش های مجلس و معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از وی فردی ساخته است که علاوه بر آشنایی با مباحث تئوریک، از نردیک با مشکلات عرصه های قانونگذاری و اجرا نیز آشناست.

با وی درباره ناآرامی های دی ماه 96 در کشور به گفت وگو نشستیم چون گمان بر این است که اگر در این رخداد، ردپایی از مسائل رفاهی مردم دیده شود، وی به عنوان متولی این حوزه، بهتر از هر کسی قادر است به موشکافی این موضوع بپردازد.

میدری معتقد است که این ناآرامی ها، صرفاً نباید از منظر اقتصادی دیده شود و باید در آنها، ردپای بسیاری از عوامل همچون خشکسالی، انباشت مطالبات و حکمرانی خوب را دید.

بخش اول گفت وگوی ایلنا با احمد میدری به این شرح است: آمادگی کشور برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک به شدت ضعیف است - آقای دکتر میدری! دکتر جواد صالحی اصفهانی در مقاله ای با ارائه آمار و نمودارهایی نشان داده است که فقر دلیل اصلی ناآرامی های دی ماه 96 نبود، بلکه برخی عوامل دیگر اقتصادی ازجمله نابرابری در توزیع مثلاً مواهب اقتصادی منتج از برجام که در تهران بیش از سایر نقاط کشور به خصوص شهرهای کوچک خود را نشان داده است، از جمله این دلایل هستند.

گزارش وزارت کشور نیز نشان می دهد که شهرهای کوچک، بیشتر از سایر نقاط درگیر این بحران بودند.

اجازه دهید برای شروع، یک تجربه مشابه را که در آبادان (سال 1379 که من جزو نمایندگان استان خوزستان بودم) اتفاق افتاد، بازگو کنم.

تیر ماه سال 79، آب شهر آبادان به شدت شور شده بود و تصور کنید با گرمای تیر ماه خوزستان، مردم دچار چه وضعی شده بودند.

علت آن، کاهش بارندگی و پایین آمدن سطح آب رودخانه ها و پیش روی آب دریا به سمت رودخانه ها بود.

مردم به مدت سه روز متوالی آبی برای مصرف نداشتند و آب لوله کشی شهری، کاملاً شور شده بود.

EC آب شهر به 90هزار رسیده بود.

EC آب تهران حدود 600 و در قم حداکثر 7هزار است.

حساب کنید که وضع آب مردم چگونه بود.

آب رسماً، آب دریا بود و همین امر سبب شورش ناگهانی مردم شد.

ظرف مدت 5 ساعت یعنی از 7 صبح تا 12 ظهر، به اندازه کل سال 57 در آبادان شیشه شکسته شد.

جالب اینکه مسؤولان اصلاً از اوضاع خبر نداشتند.

به وزارت کشور رفتیم و گفتیم شهر دستخوش بحران و آشوب شده، اما در جوابمان گفتند که موضوع جدی نیست چون اگر بود حتماً به ما تلکس محرمانه می رسید.

من و مرحوم رشیدیان اصرار داشتیم که تا حل مشکل، از وزارت کشور خارج نمی شویم.

حدود ساعت 12 یا یک ظهر، تازه خبر به وزارت کشور رسید.

نیرو به شهر اعزام شد و در همین درگیری ها 3 نفر کشته شدند و حدود 200-300 نفر هم دستگیر شدند که اکثریت قریب به اتفاق دستگیرشدگان، زیر 18 سال بودند.

حال این دو تجربه را کنار هم بگذاریم.

متأسفانه آمادگی برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک کشور به شدت ضعیف است.

به تجربیات اسلامشهر و قزوین که همان سال ها اتفاق افتاد، نگاه کنید.

همین موضوع قابل مشاهده است.

از همین رو، یکی از دلایل اصلی چنین موضوعاتی را عدم آمادگی کشور برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک می دانم.

اعتراضات اخیر یک زلزله سیاسی بود - به بحث حوادث مشابه مثل اسلامشهر و باقرآباد در سال 75 اشاره کردید.

در اتفاقات اخیر هم بیشتر دستگیرشدگان طبق اعلام وزارت کشور، جوانان زیر 25-30 سال بودند.

آیا می توان نتیجه گرفت که عدم رعایت منزلت جوانان و بی توجهی به خواسته هایشان و نیز تصویر مبهم و تیره ای که جوانان از آینده خود ترسیم می کنند، جزو دلایل طغیان جوانان است؟ این را کنار سخنان قبلی خود بگذارید که گفتید پمپاژ یأس در جامعه از سوی برخی تریبون ها و رسانه ها، فضای امید در کشور را از بین برده است.

همین سرخوردگی و ناامیدی، جزو دلایل چنین اتفاقاتی نبوده و نمی توان نتیجه گرفت که امکان تکرار دوباره چنین شرایطی در کشور مهیاست؟ به نظر من این اتفاق یک زلزله سیاسی بود و همه را لرزاند.

این زلزله یا ساختار سیاسی کشور را مستحکم تر می کند، مثل ژاپن که از زلزله های طبیعی خود درس گرفت و ساختمان هایی با مقاومت در برابر زلزله های 8-9 ریشتری ساخت یا اینکه به هوش نمی آییم و امیدوار می مانیم که دیگر زلزله ای نیاید! در مجلس ششم به یاد دارم که دکتر شیرزاد که فیزیکدان بود، در سخنانی اعلام کرد آب در شرایط طبیعی باید در دمای صفر درجه یخ بزند.

اگر یخ نزد، ناخالصی دارد و چون درجه خلوصش مشخص نیست، دیگر هیچ کسی نمی تواند پیش بینی کند که این آب در چه دمایی یخ می زند.

تحولات سیاسی در ایران هم این گونه است.

گازروسکی می گوید ایران همانند استخری است که هر وقت احساس می کنی به قدری شفاف و زلال شده که می توانی تمام محتویاتش را ببینی، ناگهان موجی بلند می شود و متلاطم می شود و نمی توان دانست در عمق چه می گذرد.

بنابراین درک جامعه ایران همیشه مشکل بوده است.

روشنفکران در اعتراضات اخیر چندان هم بی تقصیر نبودند - به بحث پمپاژ یأس در جامعه که به آن اشاره کرده بودید، بازمی گردم.

برخی از دوستان اقتصاددان شما معتقدند که چنین ادعایی و انداختن تقصیر به گردن برخی رسانه ها و جریان ها، پاک کردن صورت مسأله یا تقلیل دادن آن است.

در حاکمیت یأس بر جامعه کنونی تنها رسانه های مخالف دولت نقش نداشته اند.

روشنفکران همواره وضعیت جامعه را تیره و تار نشان داده اند و جز تغییرات بنیادی چه به صورت انقلاب قهرآمیز یا انقلاب بدون خشونت راهی پیش روی جامعه قرار نمی دهند.

اتفاقاً می خواستم در ادامه به نقش روشنفکران اشاره بیشتری کنم و حتی می خواهم مطلبی بنویسم با عنوان نقد به مثابه یک کسب و کار که روی سخنم هم بیشتر با دوستان نزدیک ترم است.

ببینید روشنفکر یک بازار دارد که خریدارانش عموماً کسانی هستند که تنها یک چیز را می پسندند و آن هم نقد است یا اینکه مدام آسیب شناسی می کنند.

روشنفکران و دانشگاهیان ما در سنت دانشگاهی، چیزی که یاد می گیرند، آسیب شناسی است.

آنها بیش از آن که به دنبال تغییر وضعیت موجود باشند دنبال نقد آن هستند.

کمتر روشنفکری را می توان یافت که عملگرا باشد.

به رساله ها و کتب دانشگاهیان ما نگاه کنید.

صفحات متعددی به آسیب شناسی پدیده های مختلف اختصاص یافته، اما وقتی به بخش پیشنهادات و راهکارها می رسیم، فقط دو سه صفحه است؛ آن هم پیشنهاداتی که اصلاً اجرایی نیست.

نمی خواهم بگویم در این اتفاقات، روشنفکران ما تنها نقش داشتند اما معتقدم که چندان هم بی تقصیر نبودند.

در شهرهایی که صحنه خشونت بوده اند درصد مشارکت در انتخابات کمتر بوده - به بحث چرایی حضور جوانان در این ناآرامی ها و اینکه چرا شهرهای کوچک بیشتر صحنه آشوب ها بودند، بازگردیم.

یک کار آماری کرده ایم که هنوز به اتمام نرسیده، لذا نمی توان با قطعیت، نتایج آن را اعلام کرد اما همین یافته های ابتدایی نشان می دهد که نمی توان الگوی واحدی برای تمام 77 شهر درگیر در این ناآرامی ها ارائه کرد اما وقتی به 6 شهری که به درگیری خشونت آمیز و فوت منجر شد، نگاه می کنیم، یک الگو مشاهده می شود.

در تمام این شهرها، میزان مشارکت در انتخابات به طور معناداری از شهرهای مشابه خود (با جمعیتی بین 100 تا 300هزار نفر) کمتر بوده و تفاوت آماری آنها استخراج شده است.

این شاخص را نارضایتی انباشته نامیده ایم.

عدم مشارکت مردم به معنای نارضایتی از مجموعه نظام است، به این معنا که فرد فکر می کند جابه جایی افراد در زندگی وی، تأثیری ندارد.

شهرهایی صحنه خشونت بوده اند که دو تفاوت آماری دیگر هم داشته اند؛ درصد بیکاری جوانان و میزان خشکسالی در آنها از متوسط کشور بیشتر بوده است.

- آقای میدری، می توان برعکس موضوع را چنین تحلیل کرد که چون بیکاری جوانان بالا بوده و مشکلات زیست محیطی هم داشتند، نرخ مشارکت سیاسی آنها پایین آمده است؟ در این شش شهر به این الگو رسیده ایم.

البته نظام علیت چندان تفاوتی هم در اصل مسأله نمی کند؛ یعنی اگر هر سه این پدیده ها را (کاهش مشارکت در انتخابات، خشکسالی و بیکاری جوانان) همزمان مشاهده کردیم، باید به هوش باشیم.

با تحول زیست محیطی خطر سقوط نظام ها بالا می رود - برخی یافته ها نشان می دهد که ظهور و سقوط نظام ها در ایران هم با موضوع خشکسالی ارتباط مستقیمی داشته اند.

جالب است که ما در سال های گذشته، سخنرانی از کشور آمریکا داشتیم که سقوط تمدن ها را از 5هزار سال پیش بررسی کرده بود.

وی در یک مرکز تحقیقی کار می کرد که وظیفه آنها رصد ریزگردهایی است که از آفریقا نشأت می گیرند و تا آمریکا می رود؛ بزرگترین مرکز ریزگردشناسی دنیاست.

در نمودارها نشان می داد که برای مثال، حکومت بین النهرین چه زمانی سقوط کرد و نشان می داد دقیقاً وقتی تحولات زیست محیطی اتفاق می افتد، خطرات سقوط نظام ها هم بالا می رود.

59درصد دستگیرشدگان در اسلام شهر بیکار بودند - فارغ از تحلیل های سیاسی، بدون شک مهمترین گزاره ای که در آشوب های اخیر دیده شد، بحث بهره مندی و رفاه مردم است؛ موضوعی که شما و وزارت کار متولی آن هستید.

با توجه به بحران صندوق های بازنشستگی، وضعیت رفاه مردم، ناکارآمدی دولت ها و.

به نظر می رسد چنین اتفاقی قابل پیش بینی بود.

شاخص رفاهی که آمارتیاسن تعریف می کند از سال 91، مدام کاهش یافته و وضع مردم بدتر شده است.

چقدر این ناآرامی ها را محصول غفلت دولت از بحث رفاه مردم می دانید؟ شاخص مدنظر شما، تلفیقی از فقر و نابرابری است.

به گمان من در دولت قبلی، نابرابری همواره کمتر از واقعیت گزارش می شد.

تا زمانی که ویژگی اقتصادی دستگیرشدگان اتفاقات اخیر به صورت آماری اعلام نشود، اظهارنظر در این باره چندان دقیق نیست.

فعلاً داده ای نداریم و نمی توان تحلیل دقیقی کرد اما در موضوع اسلامشهر که به آن اشاره کردیم، 59درصد دستگیرشدگان، بیکار بودند.

آزادسازی قیمت کالاهای اساسی در یأس عمومی مؤثر است - البته وزارت کشور به طور اجمالی برخی داده ها را منتشر کرد.

طبق این آمار، 59درصد دستگیرشدگان دارای مدرک دیپلم و کمتر از آن بودند و اکثریت دستگیرشدگان، جوانان زیر 30 سال بودند.

سؤالی که اینجا پیش می آید اینکه طبق آمار، دیپلمه ها و دارندگان مدرک کمتر از آن، بهتر از فارغ التحصیلان کار پیدا می کنند.

خوب پس چرا بیشتر در این ناآرامی ها شرکت کردند؟ به نظر من بعد از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، مردم امید داشتند که تغییری رخ دهد.

امیدوار بودند با تثبیت روحانی، شاهد اتفاقاتی در زندگی خود باشند.

اما خب ترامپ به گونه ای رفتار کرد که نخیر، با انتخاب روحانی هم قرار نیست چیزی عوض شود و برجام اجرا شود.

نظرسنجی ها نشان می داد که به عقیده مردم، بهبود رابطه با کشورهای خارجی از عوامل مهم بهبود در زندگی است.

وقتی احساس کردند که ترامپ سیاست های اوباما را ادامه نمی دهد و به برجام وفادار نیست، ناامید شدند.

وقتی سیاست های بودجه ای هم اعلام شد، برایشان مسجل شد قرار نیست تغییر مهمی اتفاق بیافتد، لذا امید به آینده به شدت کاهش پیدا کرد.

وقتی موضوع افزایش قیمت بنزین اعلام شد، برخی آمارها را به دولت بردیم و اعلام کردیم که طبق نظرسنجی ها، مردم امیدی به آینده ندارند و بیشتر مشکلات معیشتی خود را از ناحیه دولت می دانند.

در چنین شرایطی افزایش مثلاً 50درصدی قیمت بنزین به صلاح نیست و باید شیب ملایمی مثل 20درصد در قیمت ها اعمال شود.

متأسفانه این موضوع برای وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه گران آمد و گفتند چرا شما تا این حد با سیاست های دولت مخالفت می کنید.

هزینه مستقیم و غیرمستقیم انرژی در دهک اول 17درصد است، بنابراین وقتی بنزین گران می شود، تأثیر منفی بیشتری بر زندگی این طبقات وارد می کند.

سال 72 مقاله مشترکی با آقای علوی تبار تهیه کردیم که در آن تحت عنوان ارزیابی اجتماعی از سیاست های اقتصادی به موضوع شورش های شهری پس از اعمال سیاست های آزادسازی قیمت ها در کشورهایی مثل آرژانتین، مصر، تونس و.

پرداختیم.

آزادسازی قیمت کالاهای اساسی همواره بر یأس عمومی مؤثر است.

احمدی نژاد همزمان با افزایش قیمت بنزین پول نقد بین مردم توزیع کرد - آقای دکتر، چرا در دوران احمدی نژاد با افزایش قیمت چند صد درصدی قیمت بنزین، اتفاق خاصی در کشور نمی افتد اما بودجه و قیمتی که هنوز تصویب نشده، می تواند جزو علل شورش برخی از مردم شود؟ وقتی می گویم زلزله سیاسی، سخنم ناظر به همین موضوع است چرا که هیچ کسی نمی داند گسل های موجود، چه زمانی فعال خواهند شد.

در دوران آقای احمدی نژاد، قیمت بنزین بالا رفت اما پول نقد بین مردم توزیع شد.

پولی که به مردم داده شد بسیار بیشتر از گران شدن بنزین و سایر حامل های انرژی بود.

همراه با شوک قیمت، یارانه 200هزار تومانی در اختیار خانواده چهار نفری قرار داده شد.

نیروهای امنیتی خارجی در اعتراضات اخیر نقش فعالی داشتند - اتفاقاً یکی از انتقادات به دولت، همین موضوع است.

به نظر شما دولت اصلاً برنامه ای برای اداره و بهبود شرایط زندگی مردم دارد؟ اینکه دولت راهبرد دارد یا ندارد، یک بحث است اما سخن من این بود که تلقی عموم مردم این بود که ندارد.

مردم گمان می کنند دولت به خاطر کسری بودجه، قیمت سوخت را افزایش می دهد، یارانه نان را حذف می کند و اوراق مشارکت بیشتری منتشر می کند.

این همراه شد با سلسله اخبار منفی درباره تعطیلی بنگاه های اقتصادی و بدتر شدن اوضاع سیاست خارجی.

انباشت همه اینها می تواند به طغیان بخشی از جامعه منجر شود.

البته من در حوداث اخیر به جد معتقدم هستم نیروهای امنیتی خارجی نقش فعال داشتند و سازماندهی گسترده ای کردند.

بنابراین اشاره به عوامل داخلی به هیچ وجه به معنای نادیده گرفتن توطئه خارجی ها نیست.

- یعنی می توان ادعا کرد که بودجه برای اغتشاش نوشته شده بود؟ نه.

می خواهم بگویم در این بودجه جامعه پیام امیدبخشی نگرفت.

باید چندصدایی در دولت تقویت شود - برای همین، بودجه توسط کمیسیون تلفیق مجلس و با نظر دولت عوض شد؟ در اینکه این ناآرامی ها سبب محافظه کاری بیشتر دولت و مجلس شد، شکی نیست.

البته مجلس توپ را دوباره به زمین دولت انداخته است، ولی به هر حال برخی عقب نشینی ها را مشاهده خواهیم کرد.

به نظر من بهتر است به جای احصای دلایل منجر به این اتفاقات، الان به دنبال راهکار باشیم.

در همان مقاله مشترک با آقای علوی تبار، جان کلام ما این بود دولتی که قصد اجرای سیاست های تعدیل را دارد باید ببیند جامعه آمادگی پذیرش چنین سیاست هایی را دارد یا خیر؟ همه مسؤولان از سازمان برنامه و بودجه گله داشتند اگر بخواهم به تعبیر برخی دوستان نقد بی رحمانه ای به دولت داشته باشم، باید گفت باید چندصدایی در دولت تقویت شود.

نظر من در این مورد با عموم دولتمردان متفاوت است.

به نظر من باید بانک مرکزی، سازمان برنامه و وزارت رفاه خواست های متفاوت از سایر دستگاه های اجرایی داشته باشند.

از سال 79 که درگیر کارهای اجرایی در سطح بالا بودم، مشاهده کردم که همه مسؤولان از سازمان برنامه و بودجه گله دارند و معتقدند با آنها آمرانه برخورد می شود.

احساس آنها این است که با توجه به بالا بودن میزان مطالبات دستگاه ها، در صورت مشارکت دادن، کار به خوبی و سرعت جمع نمی شود.

وزارت رفاه سعی کرده است صدای مخالف در درون دولت باشد.

ما گزارش نقد سیاست بودجه سال 97 را به دولت دادیم و گفتیم که به نظر ما تورم حاصل از افزایش قیمت بنرین 5درصد بالاتر از پیش بینی سازمان برنامه و وزارت اقتصاد است.

گفتیم که امکان حذف 30 میلیون نفر یارانه بگیر وجود ندارد و ما می توانیم 15 میلیون نفر را حذف کنیم.

متأسفانه گاهی صحبت هایی شنیده می شود که کاملاً عجیب است.

یکی از کارشناسان دستگاه های اجرایی می گفت با بالا بردن قیمت سوخت و مصرف درست پول آن، امکان کاهش 2درصدی تورم هم وجود دارد! همان جا اعلام کردم که اگر چنین موضوعی محقق شد باید به ایشان معادل جایزه نوبل، پاداش بدهید چون یک پدیده جدید را در اقتصاد ادعا می کنند و اگر نشد باید ایشان را اخراج کنید.

افزایش پیشنهادی دولت برای قیمت حامل های انرژی، تورم 7-8درصدی به همراه می آورد.

این چندصدایی در دولت بسیار خوب و مغتنم است و باید تبدیل به یک رویه بشود.


کلید واژه ها: مدیریت بحران - زلزله - کشور - بحران - کوچک - مدیریت - اقتصادی - سیاسی - آبادان - مرکز پژوهش های مجلس - خوزستان - رفاه - مردم - نشان - دکتر - وزارت - وزارت کشور - مجلس - اعتراضات - هایی - نمایندگی - کارنامه - رودخانه - مطالبات - بارندگی - ساختمان - اصفهانی - مقاومت - مشکلات - ساختار

آخرین اخبار سرویس:
دستگیری عامل تیراندازی در دشتستان

دو کشته و مجروح بر اثر انفجار کپسول اکسیژن در کرمانشاه

تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند مرد افغان

شوهرکشی بر سر شبکه های اجتماعی

شیراز امروز صبح لرزید

تصاویر/ آتش سوزی کارخانه تولید چسب - قم

مرد مُرده در سد زاینده رود ناگهان زنده شد

مرگ کارگر بانه ای در اثر سقوط از ارتفاع

انتشار تصویر خصوصی مشتریان در آرایشگاه زنانه

کشف سنگ های زینتی به ارزش 2 میلیارد تومان در قم

رییس پلیس آگاهی قم خبر داد کشف سنگ های زینتی به ارزش 2 میلیارد تومان در قم

دستگیری 282 فروشنده مواد مخدر در پایتخت

شناسایی 12 هزار کودک دچار سوء تغذیه در سیستان و بلوچستان/وضع بحرانی تغذیه در 7 استان

زلزله زده ها در بیم بحران بی آبی و بی برقی

پنبه گوش پاک کن پس از 2 سال از گوش یک مرد خارج شد + عکس

22 کشته و مصدوم در تصادف مینی بوس، پراید و کامیون

لباس های خانم آرایشگر را در خیابان درآوردند و او را سوزاندند + عکس

تصادف در جاده خرم آباد- اندیمشک/ 2 کشته و 6 زخمی

چه کسی غریب نیست؟

سقوط از کوه شهروند خرم آبادی را به کام مرگ کشاند

وقتی پدرشوهر وارد اتاق شد مرد غریبه ای را زیر تختخواب عروس خائن دید

دستوری درباره تخلیه ویلای لواسان داده نشده است

محاکمه عامل کشتار گرگ آشنویه

پلمب 16 واحد صنفی متخلف در اهواز

عامل اصلی شهادت 36 مامور ناجا دستگیر شد

جزییات تازه از جسد کشف شده در ساحل بوشهر

مهار آتش سوزی شهرک شکوهیه قم

کشف محوطه هزاره پنجم قبل از میلاد در پس کرانه های خلیج فارس

مهار آتش سوزی پس از ده ساعت

پمپ بنزین بندرکنگ در آتش سوخت

خانه ای که بوی خون می دهد +عکس

زن جوان کودک 2.5 ساله خود با لگد به قتل رساند

برخورد مرگبار 3 خودرو در جاده پلدختر

عملیات رعد 12 پلیس پیشگیری تهران/ گزارش تصویری

دستگیری قاچاقچی موادمخدر از سوی مامور راهور

اعلام برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر

دستگیری باند 4 نفره حفاران غیر مجاز در چهارمحال و بختیاری

ناایمن بودن سیستم برق کشی پاساژهای هسته مرکزی شهر اهواز در برابر حوداث آتش سوزی

جسد غرق شده جوانی در رودخانه سیمره پیدا شد

حرفهای دختر 17 ساله ماهشهری که جسد پسر خردسال را آتش زد

واژگونی کشتی اندونزیایی 128مفقود بر جای گذاشت

محموله برنج قاچاق در عسلویه کشف شد

جسد سوخته این دختر و پسر جوان و فرزند 5 ساله آنها در مزرعه + عکس ها

دلیل عجیب گوش درد مرد جوان مشخص شد + عکس

مراجعه یکی از زنان آسیب دیده ایرانشهر به پزشکی قانونی

مخزن بزرگ گازوییل در حین برشکاری آتش گرفت +عکس

آتش سوزی کارخانه تولید چسب - قم (عکس)

دادگستری کرمان: اختلاس در اداره کل راه و شهرسازی کرمان/ بازداشت 10 نفر در گمرکات کشور

فردمفقود شده درکوههای زیدون نجات یافت

او هر روز به من تجاوز می کرد...!

نجات مرد سنگین وزن از درون چاه 40 متری در دزفول

600 میلیون ریال کالای قاچاق در مشهد کشف شد

طرح رعد 12 پلیس پیشگیری پایتخت

600 میلیون ریال کالای قاچاق در مشهد کشف شد

ناپدید شدن 128 نفر بر اثر غرق شدن کشتی در اندونزی

غرق شدن یک کشتی در اندونزی و ناپدید شدن 128 نفر

تصاویری هولناک از تصادف 3 خودرو در پلدختر با 20 کشته و زخمی + عکس ها

مرگ پسر 2.5 ساله با ضربه لگد مادر

خدمات رسانی هلال احمر به 228 نفر در 24 ساعت گذشته

آرایشگاه زنانه ای که تصویر خصوصی مشتریان را منتشر می کرد

آتش سوزی کارخانه تولید چسب - قم

513 سارق در تهران دستگیر شدند

چه کسی زمان تصادف مرگبار مهدی قائدی پشت فرمان بود !؟

دستگیری 30 دختر و پسر با لباس های ناجور در پارتی شبانه گیلان

مرگ بیش از 53 هزار جوان براثر مصرف مواد مخدر در کشور/ کشف 900 تن انواع مواد مخدر در سال گذشته

قاچاقچی مواد مخدر در جاسک ناکام ماند

کشف 19 راس گوساله قاچاق در روانسر

ماجرای جنایت فجیع خیابان اسکندری تهران چه بود؟

تریلر حامل پنج میلیارد ریال کالای قاچاق در پل زال متوقف شد

قاچاقچی مواد مخدر در جاسک ناکام ماند

2 میلیارد ریال کالای قاچاق در بندرخمیر کشف شد

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر فارس اعلام کرد مرگ بیش از 53 هزار جوان براثر مصرف مواد مخدر در کشور/ کشف 900 تن انواع مواد مخدر در سال گذشته

خودرو حامل دو هزار لیتر سوخت قاچاق در خوزستان کشف شد

پیدا شدن جسد یکی از جانباختگان سیل رودسر

فضای مجازی شکارچیان پرندگان را لو داد

تداوم بادهای 120 روزه در منطقه سیستان

تیراندازی در مالمو

2 میلیارد ریال کالای قاچاق در بندرخمیر کشف شد

پرونده پزشک تبریزی به دیوان عالی کشور ارجاع شد + عکس

فیلم | لحظه انفجار اتوبوس پر از مسافر در خیابان

کشف مواد مخدر در عملیات مشترک زنجان و قم

تریلر حامل پنج میلیارد ریال کالای قاچاق در پل زال متوقف شد

سرپرست پلیس آگاهی خراسان رضوی معرفی شد

تصادف در جاده پلدختر - خرم آباد 2 کشته و 18مجروح برجا گذاشت

14 کیلوگرم هرویین در همدان کشف شد

تندیس های مشاهیردرکرج به سرقت رفت

خودرو حامل دو هزار لیتر سوخت قاچاق در خوزستان کشف شد

فضای مجازی شکارچیان پرندگان را لو داد

سرپرست پلیس آگاهی خراسان رضوی معرفی شد

کشف سنگ های زینتی مسروقه به ارزش 20 میلیارد ریال در قم

عذرخواهی شهردار تاکاتسوکی ژاپن پس از زلزله + فیلم

تصادف در جاده پلدختر - خرم آباد 2 کشته و 18مجروح داشت

تندیس های مشاهیردرکرج به سرقت رفت

تریلر حامل پنج میلیارد ریال کالای قاچاق در پل زال متوقف شد

بخشی از پنبه گوش پاک کن دو سال در گوش مردی ماند

حمله خرس قهوه ای به چوپان چرامی در طسوج

تصادف در جاده پلدختر - خرم آباد 2 کشته و 18مجروح برجا گذاشت

تشکیل دیسپچ مشترک سازمان های امدادی شهر تهران بررسی شد

گردهمایی زرتشتیان در زیارتگاه «پیرسبز» /عکس

14 کیلوگرم هرویین در همدان کشف شد

میدری: اعتراضات اخیر یک زلزله سیاسی بود/ آمادگی کشور برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک به شدت ضعیف است

میدری: اعتراضات اخیر یک زلزله سیاسی بود/ آمادگی کشور برای مدیریت بحران در شهرهای کوچک به شدت ضعیف است