مطالب مرتبط:
کمک 200 میلیون تومانی سازمان صنعت و معدن استان مرکزی در امور قرآنی
بازگشت سوشا به ترکیب اصلی/ صنعت نفت امروز استارت می زند
شرکت پرسیا رزین آبنوس با تسهیلات بانک صنعت ومعدن افتتاح شد
وزیر صنعت میزبان خودروسازان جهانی
وزیر صنعت میزبان خودروسازان جهانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 بهمن 1396 ساعت 08:152018-02-13اقتصادي

در صنعت فرش ورشکسته شده ایم/یک میلیون نفر بیکار شدند


رکود گریبان صنعت فرش کشور را گرفته و آن را به هر سمتی که می خواهد، می کشاند.

عواملی همچون کاهش صادارت و کمبود نقدینگی در بازار از دلایل کسادی فرش دستباف هستند.

- --> کد خبر: 593052 1396/11/24 08:10:23 رکود گریبان صنعت فرش کشور را گرفته و آن را به هر سمتی که می خواهد، می کشاند.

عواملی همچون کاهش صادارت و کمبود نقدینگی در بازار از دلایل کسادی فرش دستباف هستند.

رکودی که به بیکاری 1 میلیون کارگر بافنده فرش انجامیده است.

اوضاع فرش ماشینی هم تعریفی ندارد.

حال دیگر صحبت از ورشکستگی کامل صنعت فرش است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، 340 سال پیش از میلاد گزنفون تاریخ نگار یونانی در توصیف قالی (فرش) ایرانی نوشت: "ایرانیان برای اینکه بسترشان نرم باشد، قالیچه در زیر بستر خود می گستردند.

" اما امروز قالی ایرانی مشتریان سابق خود را بودند، ندارد و به تبع اوضاع معیتشتی فرش بافان هم بر وفق مراد نیست.

می توان گفت آنقدر بد که سیدجواد حسینی کیا (عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس) صحبت از ورشکستگی صنعت فرش (دست باف و ماشینی) کرده و آن را مربوط به صادرات محور نبودن فرش ایرانی می داند.

این گفته حسینی کیا بدان معناست که صنعت فرش که عصاره هنر ایرانی ها و تنها میراث باقی مانده آنها از پیش از میلاد مسیح است، همچون سایر صنایع گرفتار رکود شده است.

رکودی که اولین قربانی اش، تولیدکننده و بافنده فرش است.

رکود موجب می شود که فرش ایرانی روی دست تولیدکننده اش بماند.

همان محصولی که به پشتوانه این همه کارگاه خانگی برای تولید فرش دست باف و کارخانهِ برای فرش ماشینی، ظرفیت تولید مازاد بر نیاز کشور و صادارت را دارد اما مشکل اینجاست که حتی در سبد خانوارهای ایرانی؛ خرید فرش جزء اولویت های دست چندم است که شاید هر ده یا بیست سال یک بار ضرورت آن را احساس کند.

امیر بهزادیان (عضو اتاق بازرگانی) در توضیح علت کم اهمیت شدن خرید فرش برای خانوارهای ایرانی می گوید: یک خانواده وقتی بسیاری از نیازهای خود را تامین کرده باشد شروع به خرید یا تعویض فرش می کند.

باتوجه به اینکه در چند سال اخیر قدرت خرید مردم کاهش داشته و حقوق کارمندان و کارگران همسان با هزینه ها افزایش پیدا نکرده، دیگر این قشر به فکر خرید فرش نیست بلکه اولویت های دیگری دارد که باید به آنها برسد.

بیکاری یک میلیون کارگر قالیباف به گفته سیدمرتضی عراقچی (نائب رییس دوم اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران) با از رونق افتادن صادارت فرش دست باف ایران که علت آن افت صادارت به اروپا و آمریکاست، حدود 1 میلیون کارگر قالیباف در سال های اخیر بیکار شده اند: زمانی 6 میلیون مترمربع فرش دستباف در ایران تولید می شد، اگر فرض را بر این بگیریم که هرکدام از کارگران قالیباف در سال 3 متر فرش تولید می کردند، نتیجه این می شد که 2 میلیون کارگر قالیباف در کشور وجود داشتند.

اما با کاهش تولید به علت افت قدرت خرید و صادارت؛ تولید فرش دستباف امروز نصف میزان گذشته شده و این یعنی بیکاری 1 میلیون کارگر قالیباف که قطعا بیکاری آنها تبعات اجتماعی فراوانی دارد.

چراکه حالا آنها مجبور هستند برای تامین هزینه های زندگی در حاشیه شهرها برای خود کاری دست و پا کنند.

نائب رییس دوم اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران تاکید دارد که دولت برای حمایت از فرش دستباف کار ویژه ای انجام نداده است.

عراقچی این طور می گوید: اگر برای مثال یک کارخانه خودروسازی دچار مشکل شود انواع و اقسام حمایت های دولتی را بالای سر خود دارد اما برای بیکاری 1 میلیون کارگر قالیباف کسی کَکَش هم نمی گزد.

مگر سرنوشت این کارگران مهم نیست؟! و اینکه چه مشکلاتی را باید از سر بگذارنند آنهم برای به دست آوردن یک لقمه نان؟! عراقچی اعتقاد دارد؛ اگر صادارات راه بی افتد تمام کارگاه های تولیدی و بافندگی رونق می گیرند لذا اگر دولت می خواهد کاری انجام دهد باید تمرکزش را بر حمایت از صادرات بگذارد.

او یک آمار کوتاه هم ارایه می دهد و می گوید: صادرات فرش از 1 میلیارد و 600 تا 700 میلیون دلار هم اکنون به کمتر از سال 400 هزار دلار رسیده و این یعنی به یک، پنجم کاهش یافته.

ضرر این کاهش هم درنهایت متوجه تولیدکننده است.

دولت باید برای صادارت مشوق درنظر بگیرد.

پنج درصدی که در گذشته دولت به عنوان مشوق صادارت تعیین کرده بود، تنها جبران ضرری را می کرد که از ناحیه افت صادرات متحمل شده بودیم.

نائب رییس دوم اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران اعتقاد دارد که از مصرف کننده داخلی هم که چرخ زندگی اش برای ابتدایی ترین مخارج لَنگ می زند، نمی توان انتظار داشت که فرش دستباف بخرد.

عراقچی می گوید: فرش آنهم از نوع دستبافش را وقتی مصرف کننده داخلی می تواند بخرد که سایر هزینه های زندگی اش را تامین کرده باشد.

در این صورت اگر پول اضافه ای برایش مانده باشد آن را برای خرید فرشی با این کم و کیف کنار می گذارد.

کاهش ظرفیت تولید کارخانه های فرش ماشینی کارگاه هایی که فرش ماشینی در آنها تولید می شود هم کم و بیش مشکلاتی مشابه دارند با این تفاوت که تسخیر بازارهای داخل کشور را برای خود هدفگذاری کرده اند.

منتها عواملی همچون واردات و تولید مازادِ بر مصرف داخل و کمبود نقدینگی در بازار موجب شده اند که این صنعت هم با رکود مواجه شود.

آنگونه که محمدهادی کمالیان (رییس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی) می گوید؛ مجموع مشکلات موجب شده واحدهای تولیدکننده؛ تعداد شیفت های کاری خود را کاهش دهند تا تولید برایشان به صرفه شود.

او می گوید: این واحدها ظرفیت کار با تمام ظرفیت خود را دارند و تنها در این صورت اشتغال ایجاد می شود اما به آن شرط که مازاد تولید صادر شود چراکه بازار داخل به تنهایی کشش این حجم از تولید را ندارد.

در غیر این صورت این مازاد باقی مانده در کشور به رکود دامن می زند.

لذا دولت باید زمینه را برای صادارت فرش ماشینی فراهم کند در غیر این صورت رقابت تولیدکنندگان در عین کمبود نقدینگی موجب تعطیلی پشت سرهم کارگاه ها می شود.

به گفته کمالیان، بازار فرش ماشینی در سال 96 افت فروش 20 درصدی را نسبت به سال پیش از آن تجربه کرده است.

او می گوید: در این بازار آشفته؛ توزیع کننده بابت فروش فرش ها در بازار از مشتریان خود چک می گیرد.

چک هایی که وصول آنها به علت کمبود نقدینگی در بازار امری دشوار است.

حالا با این دشواری که در چرخه بازار پیش آمده، توزیع کننده باید پول خرید محصول تولیدکننده را به موقع بپردازد.

تولیدکننده ای که هزینه های تولید برایش بالا رفته است.

قوانین حمایتی نمی کنند با همه این شرایط در قوانین ایران تولیدکنندگان فرش (کارگر و کارفرما) حمایت چندانی را بالای سر خود ندارند و تنها طرحی که وجود دارد، طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی است که در صحن علنی مجلس در حال بررسی است.

مواردی همچون بیمه قالیبافان و تشکیل صندوق حمایت از هنرمندان صنایع دستی و ارائه تسهیلات مسکن در این طرح گنجانده شده است.

همچنین قرار شده محلی واحد برای فروش و عرضه صنایع دستی داخلی (فرش دستباف و.

) تعیین شود تا با کمک نمایشگاهی از صنایع دستی که فرش دستباف هم یکی از آنهاست، هم صادارت افزایش یابد و هم مشتری داخلی به خرید ترغیب شود.

داریوش اسماعیلی (عضو کمیسون صنایع و معادن مجلس و نماینده شهرستان های سروستان، خرامه و کوار) دیگر مطلعی است که به سراغ او رفته ایم.

او نظرش را این طور می گوید: ما در مجلس نتیجه گرفتیم برای حمایت از صنایع دستی ازجمله فرش دستباف که میراث کهن و یک صنعت قدیمی ایران است؛ قانونی بگذاریم.

در همین راستا هم طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی را در کمیسیون تخصصی مربوطه تصویب کرده و به صحن علنی مجلس فرستاده ایم.

البته فرش را بعدا به آن اضافه کردیم تا امکانات و تسهیلاتی برای تولیدکنندگان آن فراهم کنیم.

به هر حال این صنعت هم مانند سایر صنایع دارای رکود است و می دانیم که گرایش مردم به سمت خرید فرش های ارزان قیمت است.

درنهایت از آنجا که در حمایت از تولیدکنندگان فرش ماشینی هیچ قانونی وجود ندارد و در شرایطی که به گفته کمالیان 600 واحد فعال در بخش تولید فرش ماشینی وجود دارد که همگی درگیر مشکلات جاریِ این صنعت شده اند، و ازسوی دیگر بیمه کارگران قالیباف هم با مشکل تامین منابع از سوی دولت مواجه شده تا آنجا که در سه سال گذشته تعداد قالیبافانی که بیمه آنها قطع شده، افزایش یافته است و باز در شرایطی که بیکاری و افت تولید به شدت به معیشت کارگران صنعت فرش آسیب زده است، به نظر می رسد دولت باید هم در تولید و هم صادرات فرش سیاست های جدیدی را درپیش بگیرد و به جای ساده پنداری و تکیه بر صادرات نفت، در جستجوی بازارهای منطقه برای فرش ایرانی دست کم در میان کشورهای همسایه باشد.

تنها در این صورت است که تولیدکننده و توزیع کننده فرش امکان ادامه حیات دارند و تنها در این صورت کارگر مشغول به کار در صنعت فرش نیز به جای روی آوردن به حاشیه شهرها و ورود به مشاغل کاذب، به ادامه کار دل خوش می شود.

گزارش: پیام عابدی
کلید واژه ها: ایران - ایرانی - خانوارهای ایرانی - فرش دستباف - تولید - کمبود نقدینگی - صنعت - رکود - کارگر - خرید - فرش ماشینی - فرش ایرانی - ورشکستگی - نقدینگی - قالیباف - قدرت خرید مردم - حقوق کارمندان - کشور - بیکاری - صنایع و معادن - کاهش - بازار - حسینی - هنر ایرانی - ایرانی ها - کارمندان - خانواده - کارگران - خبرنگار - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
ربیعی و آخوندی در دوراهی استعفا و استیضاح/تحلیل احمقانه درباره ناآرامی های پاسداران/در فضیلت عذرخواهی و استعفا/جای خالی شادمانی های عمومی

عرضه تخم مرغ شانه ای 12 هزار و 600 تومان

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

بهره برداری از طولانی ترین پل دریایی جهان+تصاویر

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

رامیار رفاعی، مرتضی سامتی، شهرزاد سید صالحی، ژیار رفاعی کنترل فساد و سرمایه گذاری مستقیم خارجی

صادرات 18 هزار تن سیب زمینی تولیدی استان زنجان به عراق و روسیه

نصب بیش از 56 هزار انشعاب فاضلاب در زنجان

راه اندازی شهرک سنگ در آذربایجان غربی

کمترین تراز آبی دریاچه ارومیه در 50 سال گذشته!

تحقق 89 درصدی درآمد مالیاتی آذربایجان غربی

استراتژی عجیب شورولت در اروپا

شهرکرد بام ایران آماده استقبال از عید نوروز می شود

آغاز پیش تولید مجموعه تلویزیونی «سردار بی بی مریم و شیرعلی مردان خان بختیاری»

کشف 6 هزار لیتر فراورده نفت سفید قاچاق دراستان چهارمحال و بختیاری

خیران 613 میلیون تومان به نوعروسان نیازمند اردبیلی کمک کرده اند

کارخانه های تعطیل شده استان اردبیل فعال می شوند

پروژه گازرسانی به 320 روستای استان اردبیل در حال اجراست

اجرای طرح گشت انتظامی مشترک با پلیس راهور حفاظت از منافع تاکسی داران کرجی

بهره برداری از طرح آبرسانی به روستای صیادلر تا پایان سال جاری

وصل شدن آب شرب 700 خانوار روستایی شهرستان تالش

اشتغالزایی 28 درصدی بخش کشاورزی در گیلان وضعیت اقتصادی کشاورزان گیلانی نامطلوب است

ثبت یک طلاق به ازای هرچهار ازدواج در گیلان استفاده نادرست از فضای مجازی منشأ اصلی طلاق ها و خیانت هاست

باید با ارائه خدمات مطلوب تر میزان ماندگاری گردشگران را افزایش داد

راه اندازی سامانه 3415 برای پرداخت تلفنی صورت حساب گاز

صادرات 90 درصد از دستگاه های دیاگ تولیدی شرکت کاسپین کارمن منطقه آزاد انزلی به بازارهای بین المللی

زندانی شدن فرهنگیان کهگیلویه و بویراحمد با شکایت بانک ها بی اطلاعی از تعداد دقیق فرهنگیان زندانی

شماره های ناشناس از کجا سبز می شوند؟

«نساجی»؛ عامل ارتزاق یک میلیون اصفهانی‏

چرایی عدم موفقیت در بهره برداری از ظرفیت های شهر خلاق در ایران

تلاش برای تعطیلی مهمانسراهای دولتی

علیرضا کرباسی، سید حسین محمدزاده بررسی تاثیر سرمایه گذاری در ساخت و ساز بر نرخ سود بانکی در ایران

ایلام پایلوت طرح تغییر کاربری اراضی کشاورزی شد

80 طرح اشتغالزایی در شهرستان دره شهر تصویب شد

استاندار: پتروشیمی گردش مالی خود را با بانک های ایلام انجام دهد

تامین خوراک پتروشیمی از مطالبات بحق استان ایلام است

15 اسفند آخرین مهلت برخورداری از بخشش جرائم مالیاتی است

روبات های خانگی محبوب تر می شوند

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق و کارشناس شیمی در تهران

مانور محصولات جدید در بازار سرگرمی دیجیتال

یک شرکت مالزیایی به انتشار نخستین ارز رمزی اسلامی آغاز خواهد کرد

تویوتا تولیدکننده موتورهای برقی ارزان

پیشتازان سرمایه گذاری در ایران

سیاست «تعطیلاتی» به سبک برزیل

وضعیت بانک ها در سال آینده

هدف گذاری نفت 70 دلا ری از سوی سعودی ها

اکران یک تحریف تاریخی

نگرانی بخش خصوصی از افزایش نرخ سود بانکی

از «تورم 8.3 درصدی به روایت مرکز آمار» تا «رمزگشایی تقلب مرسدس بنز در آمریکا»

دامنه نوسان چیست؟

قیمت نفت اُفت کرد

روش رنگ کردن کابینت چوبی

دولت ونزوئلا پول مجازی عرضه کرد

رسول حسین پور، سید مرتضی حسینی شاهرودی تولید و عرضه معنویت در بازار مصرف سرمایه داری

طلا در انتظار سیگنال های آمریکایی

هادی ویسی بررسی انتقادی سیاستگذاری گردشگری در آینه اسناد و قوانین فرادستی ایران

یارانه معوقه مراکز نگهداری بهزیستی تاپایان سال پرداخت می شود

کینز، لنین و نرخ ارز

اقتدار مظلومانه پلیس مقابل قساوت حامیان یک متهم /استیضاح مجدد وزیر راه کلید خورد /تولید بی نصیب از سرمایه‎گذاری

لس آنجلس، پرترافیک ترین شهر جهان

ونزوئلا ارز اینترنتی خود را به بازار عرضه کرد

تصاویری از ساخت و ساز آسمان خراش پکن

قیمت طلا 6.5 دلار کاهش یافت

نرخ تورم در بهمن ماه به 8.3 درصد رسید

پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: در 24 ساعت 33 درصد نرخ سود سپرده ها را افزایش دادند/ در هیچ جای دنیا چنین کاری نمی کنند/ تعجب میکنم از این تصمیمات!

یارانه معوقه مراکز نگهداری بهزیستی تاپایان سال پرداخت می شود

ادامه افزایش تیراژ خودروسازان خصوصی

ساخت وساز در ایستگاه رونق

قطع آب در شهر چمران بندرماهشهر

پیشتازان سرمایه گذاری در ایران

وضعیت بانک ها در سال آینده

رتبه ایران در حمایت از سرمایه های خرد

مشتری مداری و لزوم پایبندی به تعهدات برای بیمه گران

کاهش تورم نقطه به نقطه

گل های رز جاویدان شاخه ای 100 هزار تومان

کلاهبرداری با لاک طلا!

قطع آب در شهر چمران بندرماهشهر

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 2 اسفند

عرضه تخم مرغ شانه ای 12 هزار و 600 تومان

فروش زمین 40 هزار متری و واگذاری این زمین در دوره مدیریت قبلی سازمان منطقه آزاد کیش صحت ندارد

عکس. مغازه خواروبار فروشی در سال 1282

قیمت طلا 6.5 دلار کاهش یافت

نرخ تورم در بهمن ماه به 8.3 درصد رسید

افزایش قیمت آب و برق در سال آینده فقط مشمول پرمصرف ها می شود

افزایش قیمت آب و برق در سال آینده فقط مشمول پرمصرف ها می شود

تیبا GTR هم آمد‍ (عکس)

تصادف سنگین پژو 2008 (عکس)

ظریف در اندیشکده والدای مسکو (عکس)

پیش فروش ساندرو استپ وی با شرایط جدید از چهارشنبه (+عکس)

فناوری "خروج امن" درسانتافه 2019 (+عکس)

سکه ارزان شد (+جدول)

گرانی خودرو در بازار از طرف کارخانه نیست

نقاره خانه صحن انقلاب؛ سال 1325 (عکس)

خرس قطبی در یخ های شناور (عکس)

ورود هیأت فرانسوی به تهران/ علت سقوط با سازندگانATR بررسی می شود

در آستانه سال نوی چینی (عکس)

بدترین کلمه در لغت نامه کارآفرینی چیست؟

توصیه های کاربردی، برای شست وشوی خودرو

حمام خاک یک فیل (عکس)

کامارو 2017 در ایران (عکس)

در صنعت فرش ورشکسته شده ایم/یک میلیون نفر بیکار شدند

در صنعت فرش ورشکسته شده ایم/یک میلیون نفر بیکار شدند