مطالب مرتبط:
تشکر وزیر بهداشت از تکنسین های اورژانس در میدان انقلاب + عکس
وزیر بهداشت در راهپیمایی 22 بهمن: مردم بعد از 39 سال با شور و تعصب مسیر انقلاب اسلامی را گم نکرده اند
وزیر بهداشت: مردم مصمم تر از مسئولان، مسیر انقلاب را دنبال می کنند
حوزه های علمیه نگاه عمیق تری به آرمان های انقلاب داشته باشند/ مردم باید بدانند انقلاب برای آنان چه کرده است
دستاوردهای انقلاب اسلامی برای نسل جدید تبیین شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 بهمن 1396 ساعت 12:532018-02-12سياسي

دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت از زبان وزیر بهداشت


وزیر بهداشتوزیر بهداشت، دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت را تشریح کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی با بیان اینکه انقلاب اسلامی اتفاق بسیار بزرگی بود که باید شب و روز 22 بهمن، - سلامت نیوز:وزیر بهداشتوزیر بهداشت، دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت را تشریح کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی با بیان اینکه انقلاب اسلامی اتفاق بسیار بزرگی بود که باید شب و روز 22 بهمن، سرشار از شادی باشیم، گفت: کمتر موفق شدیم که برای نسل های بعد از انقلاب، شرایط انقلاب اسلامی، پیروزی ملت، نابودی رژیم پهلوی، احیای اسلام و ایجاد خودباوری در ایران و امت اسلامی را بیان کنیم.

امیدوارم از میراث گرانبهای انقلاب اسلامی همانطور که آرزوی بنیانگذاران و شهدای انقلاب بود و شایسته مردم ایران است، نگهداری کنیموی افزود: امید به زندگی در دوران قبل از انقلاب و در دهه 30، حدود 35 سال و در سال های انقلاب اسلامی حدود 55 سال بود، اما در حال حاضر امید به زندگی ایرانیان حدود 25 سال افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر امید به زندگی برای مردان حدود 74 سال و برای زنان حدود 78 سال است که دلیل عمده آن، ارتقای سواد، دانش، توسعه وسایل ارتباط جمعی، تامین آب آشامیدنی سالم و ارتقای بهداشت عمومی در کنار خدمات دولت های بعد از انقلاب بوده است.

هاشمی افزود: بین امید به زندگی مردم ایران با کشورهای همتراز خود، تفاوت زیادی وجود دارد و اگر جنگ تحمیلی و آمار بالای قربانیان حوادث جاده ای در کشور نبود و مردم هم مراقبت بیشتری می کردند، تحرک بیشتری داشتند و مراقبت های بهداشتی را رعایت می کردند، طول عمر مردم بیشتر بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: قبل از انقلاب اسلامی، 70 درصد از مرگ مردم به دلیل بیماری های واگیر بود و دلیل عمده آن پوشش 30 درصدی واکسیناسیون بود؛ در حالی که امروز پوشش واکسیناسیون در کشور 100 درصد است.

15 سال است که فلج اطفال ریشه کن شده و بیماری هایی مانند دیفتری، آبله و سرخک به حداقل و حدود صفر رسیده و بیماری های واگیر علت کمتر از 10 درصد از مرگ مردم ایران است.

هاشمی گفت: شیوع بالای بیماری های غیرواگیر نشان دهنده تمول جوامع است، در برخی از کشورهای همسایه بیماری های واگیر، قربانی های زیادی می گیرد، اما در ایران بیماری های قلبی و عروقی، سبک زندگی و رژیم غذایی نامناسب و بیماری های غیرواگیر، دلیل عمده مرگ مردم است.

در کنترل بیماری های واگیر در منطقه، بی نظیر هستیم و یکی از دلایل آن هم ایجاد شبکه بهداشتی مدرن و مجهز در روستاها بعد از انقلاب بود.

وزیر بهداشت همچنین گفت: در دوران قبل از انقلاب، مرگ مادران باردار 130 در هر صد هزار نفر بود؛ در حالیکه در حال حاضر به کمتر از 18مورد در صدهزار رسیده و این یعنی 112 مادر بیشتر زنده می مانند.

مرگ نوزادان در دوان قبل از انقلاب نیز 136 در هر صد هزار تولد زنده بود، اما امروز این شاخص به 9.

6 در هر صد هزار تولد زنده رسیده و این ناشی از خدمات و حمایت های وزرای بهداشت سابق، دولت ها و مجالس گذشته است و ما به این حمایت ها قانع نیستیم و علاقه مندیم که مرگ مادران باردار به شش مورد در هر صد هزار نفر برسد.

وی افزود: رسیدن مرگ مادران باردار به صفر، امکان پذیر نیست و در بهترین نظام های سلامت دنیا این شاخص حدود 6 در هر صد هزار نفر است.

در هر حال شبکه بهداشت و درمان کشور با وجود موقعیت جغرافیایی ویژه کشور، شیوع بیماری های غیرواگیر در کشورهای منطقه و جنگ در کشورهای همسایه و مبارزه با تروریسم، کارآمد است و موفقیت های زیادی داشته است.

بنابر اعلام وبدا، وی که در برنامه تیتر امشب صحبت می کرد، افزود: اگر انقلاب در کشور رخ نداده بود، شرایط کشور و مردم باز هم تغییر می کرد، اما جهت این تغییرات به سمت مناطق محروم و مرزی نبود.

در روزهای اخیر در استان هرمزگان 228 پروژه بهداشتی و درمانی را افتتاح کردیم و 360 پروژه دیگر در حال اجرا است و در استان سیستان و بلوچستان نیز 560 پروژه بهداشتی و درمانی در حال ساخت است.

امروز هیچ مرکز بهداشتی در کشور فاقد پزشک نیست، در حالی که در دوران قبل از انقلاب حتی در بعضی مراکز استان ها پزشک متخصص وجود نداشت و در بسیاری از شهرهای کشور تعدادی پزشک هندی و بنگلادشی، خدمات ارائه می دادند.

در حال حاضر 50 هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در کشور فعالیت دارند، در حالیکه در اوایل انقلاب 2900 پزشک متخصص در کشور فعالیت داشتند.

وزیر بهداشت همچنین افزود: تعداد دانشجویان رشته های علوم پزشکی از 25 هزار نفر در اوایل انقلاب اسلامی به 250 هزار نفر افزایش یافته و سطح علم، دانش و مهارت آنها بسیار بالا است.

در روستاها علاوه بر فعالیت شبکه بهداشت و درمان، بهورزان حضور دارند و به مردم خدمات ارائه می دهند و علاوه بر این، پزشکان نیز حضور دارند و به ازای هر 3 هزار نفر در روستاها، یک پزشک فعالیت دارد و شب را در روستاها می مانند.

وی ادامه داد: پوشش بیمه ای در کشور حدود 96 درصد است و 35 میلیون نفر از مردم به صورت رایگان بیمه شدند.

در دولت یازدهم نیز 11 میلیون نفر به صورت رایگان بیمه شدند.

در همه روستاها ماما حضور دارد، در حالی که وقتی دانشجو بودیم، ماما در روستا نبود و بعد از انقلاب اقدام به تربیت ماما کردیم که به کاهش مرگ مادران منجر شد.

در دولت یازدهم، یک میلیون و 800 هزار زایمان طبیعی به صورت رایگان انجام و 2000 واحد اختصاصی زایمان در کشور تاسیس و تجهیز شد.

در حال حاضر نیز 7 هزار متخصص زنان در کشور فعالیت می کنند و تمامی آنها از بانوان هستند و نه تنها در دوره های تخصصی بلکه در دوره های فوق تخصصی نیز تربیت شدند.

هاشمی افزود: وضعیت بهداشتی و درمانی روستاها بهتر از حاشیه شهرها است، نمی گوییم وضعیت روستاها ایده آل است، اما وضعیت مناسب است؛ در حالیکه وضعیت حاشیه شهرها مناسب نیست.

برخی افراد اعتقاد داشتند که نباید به مردم حاشیه نشین شهرها خدماتی ارائه شود تا به این مناطق مهاجرت نکنند، اما اولین گام در ارائه خدمات به مردم این مناطق را حوزه بهداشت و درمان در دولت یازدهم برداشت و نگاه انسانی به ساکنین این مناطق داشت.

در حاشیه شهرها، پزشکان و مراقبین سلامت حضور دارند و مراکز بهداشتی و درمانی، پایگاه های سلامت و اورژانس ایجاد شده است.

البته مردم نباید ترغیب شوند که به حاشیه شهرها مهاجرت کنند؛ چرا که وضعیت روستاها بهتر از حاشیه شهرها است.

وی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت در حوزه دندانپزشکی حدود 1000 میلیارد تومان هزینه شد، گفت: برای بیش از 40 میلیون نفر اقدامات پیشگیرانه از پوسیدگی و خرابی دندان انجام شده ست و امیدواریم که بتوانیم اقدامات پیشگیرانه دندانپزشکی را تا دانش آموزان کلاس ششم انجام دهیم و یکی از کشورهای با رتبه مناسب در جهان باشیم.

تعداد دندان های پوسیده مردم ایران از 2.

2 به حدود 1.

8 کاهش یافته و اگر این شاخص به یک برسد، وضعیت ما مطلوب می شود.

هاشمی گفت: جمعیت هدف ما برای اقدامات دندانپزشکی، افراد کمتر از 14 سال هستند و بیش از 40 میلیون خدمت در 2.

5 سال گذشته در چند نوبت برای آنها انجام شده است.

1700 کلینیک دندانپزشکی در کشور فعال شده، اما خدمات دندانپزشکی، یکی از گران ترین خدمات حوزه سلامت است.

مردم باید در نگهداری از دندان های خود مراقبت کنند و اگر تمامی خدمات فراهم باشد، مردم ممکن است موارد بهداشتی مانند مسواک زدن و استفاده از دندان به جای قند شکن را رعایت نکنند.

البته پوشش و حمایت از خدمات دندانپزشکی در هیچ کجای دنیا، کامل نیست.

وی همچنین درباره اقدامات انجام شده در حوزه دارو، گفت: در حوزه دارو کارهای خوبی انجام شده است و اگر بخشی از کارها دولتی نمی ماند، پیشرفت ما در حوزه دارو به مراتب بهتر بود.

درحال حاضر 96 درصد داروهای مورد نیاز را در داخل کشور می سازیم و چهار درصد بقیه را که داروهای گران است، وارد می کنیم.

تقریبا هر ماه، 2 داروی جدیدی را از صفر تا صد تولید می کنیم.

این درحالیست که قبل از انقلاب کلا داروهای ما وارداتی بود و طرح ژنریک وجود نداشت و برندهای خارجی وارد می شد، اما بعد از انقلاب شرکت های بزرگ دارویی تاسیس شدند و شرکت هایی که وارد بایوتکنولوژی شدند، درحال حاصر داروهای جدید را در حوزه درمان بیماران خاص و صعب العلاج، سرطانی و پیوندی می سازند و وضع شان خوب است و برخی از این شرکت ها به 50 کشور دنیا صادرات دارو دارند.

هاشمی گفت: در پنج سال گذشته رقم صادرات ما 2.

5 برابر افزایش پیدا کرده و این صادرات منحصر به کشورهای پیرامون نیست، بلکه مصرف کنندگان ما در حوزه دارو کشورهای مهمی چون روسیه یا آفریقای جنوبی هستند و در برخی کشورها، بخش خصوصی شرکت تاسیس کرد و یا کارخانه دایر کرده است.

در حوزه دارو وضعیت خوبی داریم، اما شخصا راضی نیستم و فکر می کنم با دانش و جوانانی که داریم، می توانیم پیشرفت بیشتری کنیم.

طی سال های اخیر شرکت های دانش بنیان شکل گرفته و 350 شرکت داریم و 50 درصد خدماتی که در این حوزه انجام می شود، در حوزه پزشکی و دارو است.

وضعیت کشور در حوزه دارو و واکسن خوب است، اما علاقه داریم که در عرصه بین المللی رقابت بیشتری انجام دهیم.

وی تاکید کرد: باید تراز کشور در حوزه دارو مثبت باشد و صادرات ما بیشتر از واردات باشد.

باید سالانه بیش از 10 برابر آنچه الان صادر می کنیم، صادرات دارو انجام دهیم.

وقتی رقابت از داخل کشور به خارج مرزها برده شود، هم داروها کیفیت بهتری پیدا می کنند، هم اشتغال ایجاد می شود، هم ارزآوری صورت می گیرد و هم توانمندی های جوانان کشور معرفی می شود.

وزیر بهداشت گفت: در حوزه دندانپزشکی نیز در کشور اتفاقات بزرگ و خوبی رخ داده است.

حدود 30 هزار دندانپزشک در کشور در تخصص های مختلف تربیت شدند.

در دوران پیش از انقلاب اسلامی، هر فردی در تهران بیمار می شد باید به بیمارستان شوروی و آمریکایی که در ایران احداث شده بود، مراجعه می کرد و یا اگر توانایی مالی مناسبی داشت برای درمان به خارج از کشور مراجعه می کرد.

امروز در بین ایرانیان خارج و داخل کشور در رشته های پزشکی، چهره های بین المللی زیادی داریم که باید به آنها افتخار کنیم.

رسانه ها و تریبون ها باید قدردان پزشکی کشور به عنوان ثروت ملی باشند.

مقام معظم رهبری در زمان ترخیص از بیمارستان فرمودند که به جامعه پزشکی و پرستاری به خاطر دانش، مهارت و محبت شان افتخار می کنیم.

وی ادامه داد: گاهی اوقات نیمه خالی لیوان را می بینیم که خوب نیست و متاسفانه این نوع نگاه در کشور شایع شده و در جامعه به آن دامن زده شده است.

اگر کفران نعمت کنیم آن نعمت از ما دریغ خواهد شد.

در حوزه های مختلف پزشکی، اساتید بسیار با ارزشی داریم که از نظر دانش، اخلاق، مهارت، انسان بودن، فروتنی، انقلابی بودن و علاقه به وطن بی نظیر هستند، اما کم معرفی می شوند و شاید علت این باشد که خودشان نمی خواهند معرفی شوند.

ما در زمینه پیوند قلب، پانکراس، ریه، کلیه و کبد موفقیت های بسیاری داشته ایم و سالانه 2500 پیوند کلیه صورت می گیرد و فقط در یک بیمارستان ما در یک سال بالغ بر 600 پیوند کبد انجام می شود.

هاشمی گفت: در مدت 40 سال، از جنگ تحمیلی تا تحریم هایی که انجام شد، مشکلات زیادی برای ما به وجود آمد که بالاتر از ظلم بود؛ چراکه با رفتارهای غیرانسانی خواستند، جلوی پیشرفت کشور را بگیرند.

افتخار می کنم که جزو جامعه پزشکی هستم، زیرا بسیاری از پزشکان با هزینه شخصی رفتند و در صحنه های بین المللی آموزش دیدند و رقابت کردند و امروزه یکی از سرمایه های ملی و اجتماعی ما محسوب می شوند.

وی ادامه داد: در حوزه های پیشرفته پزشکی وضعیت بسیار مناسبی داریم و سال هاست که نیازی به اعزام بیمار به خارج از کشور احساس نمی شود و حتی بسیاری از ایرانی های مقیم خارج برای درمان به ایران می آیند و کسی که به خاطر حفظ جان و درمان به ایران می آید، قطعا به پزشکان ایرانی اعتماد دارد.

اعتماد به پزشکان ایرانی در طول زمان به دست آمده و این اعتماد، بالاترین افتخار، سرمایه و ارزش جامعه پزشکی است که باید از آن پاسداری شود.

وزیر بهداشت همچنین درباره تخت های بیمارستانی گفت: در حال حاضر 126 هزار تخت بیمارستانی داریم و 70 هزار تخت نیز کم داریم.

در دولت یازدهم 24 هزار تخت اضافه شد که اقدام بزرگی بود.

دو میلیون و 800 هزار مترمربع فضای بیمارستانی را نوسازی کردیم، شش هزار مطب ایجاد شد و 121 اورژانس بیمارستانی توسعه پیدا کرد، همچنین تخت های ویژه به دو برابر افزایش پیدا کرد، اما هنوز هم با استانداردها فاصله داریم.

در کلانشهری مثل تهران و حاشیه آن، کمبودهایی وجود دارد که البته دولت کمک می کند و در حاشیه شهرها در حال ساخت بیمارستان است.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم، مناطق مرزی و شهرهای محروم را هدف گذاری کردیم و درحال حاصر باید پروژه ها را به سمت شهرهایی که محروم تر هستند، سوق دهیم.

به طورکلی شرایط متوسط است و باید دولت و مجلس اعتباراتی را اختصاص دهند که این کمبودها را در بازه زمانی 10 ساله جبران کنیم.

مردم نیز نباید از دولت توقع داشته باشند که تمام اقدامات را انجام دهد، بلکه در این زمینه باید بخش خصوصی و بیمه های تجاری نیز وارد شوند و سرمایه گذاری کرده و از بخش سلامت حمایت کنند.

وزیر بهداشت افزود: از طرفی باید حق بیمه متناسب با درآمد مردم باشد و تمام سازوکارهایی که جامعه بشری سود برده تا از مردم از نظر مالی حمایت بیشتری شود، الگوبرداری کنیم.

خوشبختانه مجلس و دولت تاکنون از طرح تحول سلامت مراقبت کردند و ازین پس هم چنین خواهد بود، به خصوص در بسته شدن بودجه سلامت که در روزهای آینده در مجلس اتفاق می افتد.

وی گفت: دانش سلول های بنیادی در تمام دنیا مرحله نوزادی خود را طی می کند و در این زمینه امیدواری های زیادی وجود دارد، اما باید از تبلیغات اغواکننده پرهیز کرد.

در پژوهشگاه رویان و دانشگاه های علوم پزشکی کشور بنیان آن گذاشته شده و در این زمینه کار می شود.

وزیر بهداشت درباره اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت گفت: توجه به اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت، اگر بیشتر از حوزه های دیگر نباشد، کمتر نیست.

امروز در زمینه نیروی انسانی هیچ نیازی به خارج از کشور نداریم.

پیشرفت در حوزه دارو، تجهیزات و اجرای طرح تحول سلامت نیز در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است؛ چراکه بالغ بر 2500 میلیارد تومان از شرکت های دانش بنیان خرید شد و در این شرکت ها و محصولات شان شکوفایی به وجود آمد و محصولات آنها به بازارهای بین المللی عرضه شد.

در زمینه پژوهش نیز در منطقه رتبه اول و در جهان رتبه 16 را داریم.

تعداد دانشمندان یک درصد برتر کشور، 4 برابر کشور عربستان و 2 برابر کشور ترکیه است.

در زمینه آموزش هم کارهای زیادی صورت گرفته است، زیرا آموزش قلب کار ما است.


کلید واژه ها: انقلاب اسلامی - وزیر بهداشت - بهداشت - امید به زندگی - بیماری - اسلامی - اسلام - بیماری های غیرواگیر - بعد از انقلاب - ایران - سلامت - سلامت نیوز - وزیر - مردم - زندگی - قبل از انقلاب - امید - واکسیناسیون - هاشمی - کشور - درصد - شب و روز - بیماری های قلبی - کشورهای همسایه - مراقبت - نیوز - قربانی - حوادث جاده ای - آب آشامیدنی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
شهردار نوشهر استعفا داد

رعایت سادگی و دوری از تجملات در مهمانی های ماه رمضان

فراکسیون ولایی برای انتخابات هیات رییسه فهرست مستقل می دهد

اظهارات اروپایی ها باید به عمل تبدیل شود/ ظرف دو تا سه روز قادر به غنی سازی 20 درصد هستیم

لابلای زباله ها

سازمان امور اجتماعی به طرح های فوق العاده اعتبار می دهد

ناصر ایمانی: آمارهای امیدوار کننده به مردم داده شود/ مردم اگر احساس کنند که میان سران کشور اختلاف وجود دارد، نگرانی شان بیشتر می شود

نگاه نظام به زندانی نگاه اصلاحی است

قرآن های فرسوده در کرمان تعویض می شود

ملت ایران افتخارات خود را مرهون امام می دانند

تعدادی از پیمانکاران شهرداری مقابل شورا شهرتهران تجمع کردند

نگاه سفره های خالی افطار به دست های سخاوتمند

دولت باید بداند از اروپا آبی برای برجام گرم نخواهد شد/مجلس بحث FATF را از دستور کار خارج کند

عضو فراکسیون زنان مجلس خبر داد وجود 24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور/ ازدواج افراد متمول با کودکان برای قاچاق مواد مخدر

10 هزار واحد مسکن برای مددجویان روستایی کمیته امداد امام خمینی (ره) ساخته می شود

وجود 24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور/ ازدواج افراد متمول با کودکان برای قاچاق مواد مخدر

عزت الله ضرغامی: پاسخ رییس جمهور به ترامپ می توانست کوتاه تر و شفاف تر باشد/ ممنوع الکاری بازیگران هرگز تحت ضابطه نیامد

پارک جنگلی کومش سمنان ساماندهی می شود

میدان امام هادی(ع) به میدان شیخ صدوق تغییر نام یافت

برگزاری کلاس تجوید توسط استاد سبزعلی در مسجد امام رضا(ع)

شهدا مایه عزت، امنیت، آرامش، آسایش و اقتدار نظام اسلامی هستند

شهدا نهال انقلاب را با خونشان آبیاری کردند

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت لوازم یدکی پژو و پراید در تهران

استخدام تعدادی نیروی آقا با تجربه در زمینه ساندویچ و پیتزا

استخدام کارمند و منشی مسلط به زبان انگلیسی در تهران

ستارگان سینما با بغض و اندوه ملک مطیعی را بدرقه کردند

صدور مجوز حضور کارمندان با لباس محلی در محیط کار توسط برخی استانداران

برگزاری نشست شورای روسیه – ناتو

استخدام نیروی آقا با مدرک لیسانس جهت اپراتور دستگاه cnc

باید از ظرفیت جوانان به خوبی بهره مند شویم

استخدام وکیل ،کارآموز و کارشناس حقوق در تهران

آمریکا اف 35 ندهد، ترکیه احتمالا سوخو 57 روسی می خرد

رد شدن شهرهای ساحلی از خط قرمز حریم دریا

مقدسی: برجام با تمام فراز و فرودش تصمیم نظام بود

طراحی کوچک ترین دوربین 360 درجه جهان

واقعیت اعتراض جمعیت بزرگ کامیون داران چیست

خطر محرومیت جدی گریبان پرسپولیس را خواهد گرفت!

استخدام طراح خانم جهت شرکت هواپیمایی در تهران

«گور پدر ملت آمریکا!»؛ آقای نماینده به کی گل می زنی؟

استخدام طراح ماهر و نیمه ماهر مسلط به ماتریکس در تهران

استخدام مهندس عمران جهت دفتر فنی کارگاه در تهران

بودجه روحانیت چگونه باید تأمین شود

برپایی هفت نمایشگاه به مناسبت ماه رمضان در حرم بانوی کرامت

فیلم کاربرد فلرها

چین درصدد مقابله با برنامه ترامپ است، نه دفاع از ایران

شماره 153 هفته نامه آتیه نو منتشر شد

«ایلنا» مجرم شناخته شدند

محدودیت بازرسی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد

اعضای جدید انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی هرمزگان معرفی شدند/ نزدیک به 600 نفر در انتخابات شرکت کردند

سازمان امور اجتماعی به طرح های فوق العاده اعتبار می دهد

تقدیر معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور از معاون اجتماعی ناجا

کاندیداتوری مافی برای انتخابات هیات رییسه مجلس/ ساعی گزینه ریاست فراکسیون زنان

ضرورت برگزاری کارگاه‎ های آموزشی برای مدیران دانشگاهی

پاسخ مورگان فریمن به اتهام آزار جنسی: به زنان تعرض نکردم

آمارثبت پایان نامه در سامانه ملی ثبت پایان نامه و رساله

«مافی» و «سلحشوری» گزینه فراکسیون زنان برای هیأت رییسه مجلس

سومین دوره مسابقه صفحات قرآنی در تبیان برگزار می شود

مؤسسه «طاها» جلسات تفسیر موضوعی قرآن برپا می کند

فراکسیون ولایی برای انتخابات هیات رییسه فهرست مستقل می دهد

تعدادی از پیمانکاران شهرداری مقابل شورا شهرتهران تجمع کردند

 فراکسیون زنان گزینه ای برای انتخابات هیات رییسه معرفی نکرده است

500 طرح بوم گردی توسط کمیته امداد گیلان اجرایی می شود

معامله با خدا انسان را از اضطراب و خسارت نجات می دهد

رییس صداوسیما از مردم سیستان و بلوچستان عذرخواهی کند

غرور مانع بهره برداری از رحمت و مهربانی الهی است

مردم و ماه رمضان در زمانه قاجار

کاهش 17 درصدی آمار طلاق در قزوین

کمیته ای حقیقت یاب برای شناسایی عناصر متخلف تشکیل شود

نگاه عدالت محور در حلقه های صالحین مورد توجه قرار گیرد

مجلس بحث FATF را از دستور کار خارج کند/ اروپا دنبال وقت کشی است

دورخیز حزب سوسیالیست اسپانیا برای کنار زدن نخست وزیر فعلی

راهپیمایی روز قدس در 13 مصلای البرز برگزار می شود

قطعی 8 روزه آب شرب در روستای خشک آباد میناب و اعتراض مردم روزه دار

نیاز به همکاری ادارات دولتی در بخشودگی جرایم داریم/استخدام 25 نفر در پنج ماه اخیر

انتخابات پارلمانی پاکستان 3 مرداد برگزار می شود

برگزاری محفل انس با قرآن در امامزاده حسن(ع) کرج

تاخیرات پروازی گریبان "آسمان" را گرفت

آشنایی با فعالیت های قرآنی سایر ملل با افتتاح بخش بین الملل نمایشگاه قرآن

آنچه که درباره حضرت خدیجه (س) باید بدانیم

جولان موش ها در کف چشمه علی به جای آب

90 درصد واردات پوشاک از مبادی غیر رسمی است

طرح مدرسه آماده در شهرستانهای تهران اجرا شد

انفجار خونین در مغازه ضایعاتی

برگزاری جشن پایان صدور سند مالکیت روستایی در همدان

مجلس برای بررسی لایحه استعماری FATF کمیسیون ویژه تشکیل دهد

استقبال شهروندان از بخش دیجیتال در بازار نشر قرآنی

دستورالعملی برای بهبود روابط شغلی

نابودی بیش از 14 هزار هکتار از اراضی دیم مسجدسلیمان

60 میلیون بدهید مدرک دکترا بگیرید!

صدور مجوز حضور کارمندان با لباس محلی در ادارات

قطعی 8 روزه آب شرب در روستای خشک آباد میناب و اعتراض مردم روزه دار

محکومیت 6 نفر در پرونده جرایم انتخاباتی

دوتابعیتی بودن فرزندان حدادعادل مهم نیست؟

افطاری های تجملی مورد مذمت اهل بیت(ع) و بزرگان دین است

تمهیدات آخوندی برای حل مشکل کامیونداران

دهمین نمایشگاه ضیافت ماه رمضان + تصاویر

جنگ و ظهور ابرقدرت انرژی

رعایت سادگی و دوری از تجملات در مهمانی های ماه رمضان

استخدام فروشنده در شرکت شوکا پخش اسپادانا

نیروهای ائتلاف عربی مورد حمله حوثی ها یمن قرار گرفتند

دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت از زبان وزیر بهداشت

دستاوردهای انقلاب در حوزه سلامت از زبان وزیر بهداشت