مطالب مرتبط:
ایران ششمین کشور برتر دارنده صنعت دریایی در دنیا
وزیر علوم: ملت ایران مسیر انقلاب را به خوبی طی کرده است/دولت مصمم در توسعه اشتغال و تولید
وزیر علوم: ملت ایران مسیر انقلاب را به خوبی طی کرده است/دولت مصمم در توسعه اشتغال و تولید
دومین نشست سران ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه برگزار می شود
تاثیر انقلاب ایران بر تئوری های مدرن انقلاب های دنیا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 بهمن 1396 ساعت 14:052018-02-09سياسي

ایران دومین کشور تولید کننده داروی فاکتور هفت در دنیا


دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص روند رو به رشد و موفقیت های این ستاد بعد از انقلاب اسلامی توضیح داد.

- شعارسال":دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص روند رو به رشد و موفقیت های این ستاد بعد از انقلاب اسلامی توضیح داد.

تولید دارو و واکسن های مختلف از نشانه های رشد و پیشرفت یک کشور است؛ موضوعی که بر اساس آمار ایران پس از انقلاب اسلامی توانسته روند آن را به سرعت طی کند و در حال حاضر دومین کشور دنیا از لحاظ تولید داروی فاکتور 7 و به طور کلی در رتبه دوم آسیا از لحاظ تولید دارو قرار دارد.

در آستانه دهه مبارک فجر و برای آگاهی از رشد و پیشرفت ایران در حوزه زیست فناوری با مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گفت وگو نشستیم گه در ادامه متن این گفت و گو می آید: آیا قبل از انقلاب اسلامی ستاد زیست فناوری وجود داشت و شرکت های دانش بنیان در این حوزه فعالیتی داشتند؟ قانعی: قبل از انقلاب فعالیت های زیست فناوری تحت عنوان ستاد زیست فناوری مطلقا وجود نداشت اما بعد از آن وزارت صنایع به فکر این افتاد تا صنایع نوین از جمله زیست فناوری را گسترش دهد و از همان زمان ستاد زیست فناوری تشکیل شد، در سال 1384 سند زیست فناوری در کنار این ستاد تدوین شد و تحت حمایت معاونت علمی کار خود را آغاز کرد.

آیا قبل از انقلاب اسلامی هم تولید دارو یا واکسن در کشور انجام می شد؟ قانعی: واکسن سازی فناوری از جنس زیست فناوری است؛ هرچند صنعت واکسن سازی از حدود صد سال پیش در کشور ما ایجاد شده است اما تا بعد از انقلاب اسلامی هیچ داروی زیست فناوری در داخل کشور وجود نداشت؛ ما قبل از انقلاب در حوزه دارو به هیچ وجه فعالیتی نداشتیم و واکسن نوترکیب پس از انقلاب اسلامی تولید شد، تنها علم مربوط به واکسن و زیست فناوری ما در آن زمان واکسن هایی بود که برای دام ها تولید کرده بودیم.

تولید اولین واکسن نوترکیب پس از انقلاب اسلامی اولین واکسن نوترکیب کشور در چه سالی تولید شد؟ قانعی: اولین دارو و واکسن نوترکیب داخل کشور در سال 1384 در تعداد بسیار کم تولید شد اما در سال 90 تولید دارو های نوترکیب اوج گرفت و تعداد آنها تا سال 96 به 20 دارو افزایش یافت، در حاضر هم ایران رتبه دوم آسیا از لحاظ تولید دارو های نوترکیب قرار دارد.

ایران در مقایسه با کشورهای جهان در چه رتبه ای قرار دارد؟ قانعی: کشور های دیگر به دلیل آنکه سازوکار های معاون علمی و فناوری و ستاد های مختلف ما را ندارند، علوم را به شکل آکادمی گاهی در قالب وزارت علوم یا وزارت صنعت پیش می برند، به جز کره جنوبی که با ساختار جدیدی شروع به فعالیت کرده و چند کشور آفریقایی که از ایران تقلید کرده اند ساز و کار ستاد به این شکل و معاونت علمی و پیگیری کردن وجود ندارد؛ از لحاظ زیست فناوری و تعداد شرکت های دانش بنیان رقیب ماکره جنوبی و ژاپن است و از لحاظ رتبه علمی در مرتبه 14ام در بین کشور های جهان قرار داریم البته چند سال است که در رتبه 13ام تا 16ام جدول متغیر هستیم.

برای ارتقای رتبه خود برنامه ای را به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کرده ایم که در آن مشخص می شود که چگونه می توانیم پیشرفت کنیم و در حال حاضر این برنامه در حال بررسی است؛ در این برنامه چند هدف کلی از جمله ذخایر ژنتیکی و اخلاق زیستی، بحث مربوط به آموزش، فناوری و تحقیق به شکل کلان وجود دارد.

ساز و کار های معاونت علمی چگونه است؟ قانعی: تکنولوژی هایی که باید در سطح بالا مورد حمایت قرار گیرند از جمله مسائل مهمی هستند که در معاونت پیگیری می کنیم، این تکنولوژی ها در آینده تعیین کننده موارد بسیار زیادی خواهند بود و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارتخانه های مختلف در حوزه فناوری های پیشرفته همکاری می کند؛ در حال حاضر حوزه های فناوری در بالاترین سطوح کشور مورد حمایت قرار می گیرند و ستاد زیست فناوری از جمله این فناوری هاست که برای آن ردیف بودجه و سند تصویب شده است، دولت برنامه های خود را در راستای آن انجام می دهد و همین موضوع سبب شده است تا ستاد زیست فناوری رشد قابل توجهی داشته باشد.

ستاد زیست فناوری با چند وزارتخانه فعالیت می کند؟ قانعی: ستاد زیست فناوری با وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، وزارت علوم و معاونت محیط زیست ارتباط مستقیم و روزمره دارد، همکاری ما با وزارت علوم به این صورت است که از پایان نامه های دکترایی که در راستای اهداف ستاد زیست فناوری باشند، حمایت می کنیم و این حمایت ها به صورت مالی و به مبلغ 20 میلیون تومان است که از ستاد زیست فناوری دریافت می کنند، همچنین پایان نامه هایی که در راستای اولویت های ستاد زیست فناوری باشند به شرکت های دانش بنیان و کارخانه ها متصل می شوند.

در خصوص همکاری های ستاد زیست فناوری با وزارت آموزش و پرورش باید بگویم که خوشبختانه جشنواره زیست فناوری دانش آموزی و کارسوق های دانش آموزی ایجاد شدند و کتاب های زیست فناوری هم در این حوزه تدوین شده اند، در کنار این ها شرکت های تولیدکننده انیمیشن شروع به کار کرده اند همچنین آزمایشگاه های فناوری در حد دانش آموزان ایجاد شده و مربیان به تدریس دروس زیست فناوری در آنجا می پردازند؛ به طور کلی می توانم بگویم یک بسته کامل دانش آموزی تدوین شده است و قابل اجراست.

همکاری 500 شرکت دانش بنیان با ستاد زیست فناوری در حال حاضر چند شرکت دانش بنیان در حوزه زیست فناوری فعالیت می کنند؟ قانعی: در حال حاضر 500 شرکت با ستاد زیست فناوری فعالیت می کنند که عمده فعالیت آن ها در حوزه کشاورزی، پزشکی، خدمات و تجهیزات است.

آیا برنامه ای جهت توسعه دانشگاه های زیست فناور در استان های مختلف کشور دارید؟ قانعی: در راستای آمایش سرزمینی نقشه زیست فناوری را بین دانشگاه های مختلف کشور توضیع کرده ایم و در همین راستا با دانشگاه های کشور قراردادهایی را امضا می کنیم تا هر دانشگاه بر روی یک موضوع خاص کار کند و در آن موضوع خبره شود و به عنوان مرجع ارجاع کشوری قرار گیرد.

در حال حاضر حدود 17 دانشگاه در این روند قرار گرفته اند تا دو سال آینده تمام دانشگاه های کشور در این فرایند ورود پیدا می کنند.

از واردات داروهای زیست فناور جلوگیری کرده ایم حمایت های ستاد زیست فناوری از محصولات شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه به چه صورت است و چه تسهیلاتی برای آن ها در نظر گرفته اید؟ قانعی: از واردات محصولات دارویی جلوگیری کرده ایم و درحال حاضر 90 درصد بازار در اختیار دارو های ایرانی است که 60 درصد قیمت دارو های خارجی را دارند، آن ها را آماده می کنیم تا بتوانند در صادرات هم نقش آفرینی کنند.

جزء 10 کشور برتر دنیا در حوزه زیست فناوری قرار خواهیم گرفت چشم انداز ستاد زیست فناوری چگونه است؟ قانعی: من فکر می کنم که بتوانیم جزء 10 کشور برتر دنیا در حوزه زیست فناوری قرار گیریم و در حوزه تولید دارو به رتبه اول در آسیا برسیم؛ حوزه زیست فناوری قابلیت این را دارد که تا 10 میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری انجام شود و همچنین در حوزه محیط زیست و کشاورزی هم می توانند نقش آفرین باشند برای مثال در حوزه محیط زیست به کمک زیست فناوری می توانیم گرد و غبارها را کنترل کنیم و در یا حوزه کشاورزی کود شیمیایی را به حداقل ممکن برسانیم و روش های زیستی را جایگزین کود ها کنیم.

در 4 سال آینده دارو های زیست فناور سهم بزرگی در اقتصاد کشور خواهند داشت ایران به عنوان دومین تولید کننده داروی فاکتور7در دنیا است و تمام دارو هایی را که اقتصادی باشند در داخل سبد تولیدی قرار داده ایم؛ در 4 سال آینده دارو هایی که بتوانند سهم بزرگی در اقتصاد کشور داشته باشند را تولید خواهیم کرد، همچنین بحث تقسیم کار ملی را در مصوبه خود قرار داده ایم، افزایش تعداد مراکز شتاب دهنده زیست فناوری که شرکت های کوچک بتوانند در آن مستقر شوند و در نهایت به صنعت وصل شوند در دستور کار قرار دارد شعارسال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار19بهمن 96،کدخبر: 6427849، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: فناوری - انقلاب اسلامی - تولید - زیست - واکسن - اسلامی - قبل از انقلاب - دارو - کشور - بعد از انقلاب - ریاست جمهوری - ایران - معاون - علمی - جمهوری - داروی - اولین - پیشرفت - رتبه - موفقیت - کشورهای جهان - وزارت صنایع - وزارت - وزارت علوم - علوم - آسیا - افزایش - حمایت - مبارک - مصطفی

آخرین اخبار سرویس:
کلّه ای که پر کاه باشد ظلم می کند، نه کلّه آدمیزاد

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ثواب افطاری دادن در ماه مبارک رمضان چیست؟

منتجب نیا از حزب اعتمادی ملی رفت؟

نابودی هواپیمایی بدون سرنشن در پایگاه حمیمیم

بخش دیگری از کتاب «الف لام خمینی» جملات عاشقانه امام (ره) برای همسرش/ «مصباح الهدایه» در تنگدستی عمیق نوشته شد

تفکیک جنسیتی به آمبولانس رسید ! + عکس

راهنمای عکس گرفتن از کودک

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

ایجاد زمینه گفت و گو و معرفی توانایی ها، وظیفه روابط عمومی های ادارات است

آیین غبار روبی مضجع شریف حضرت معصومه (س) برگزار شد

ایمان بدون عمل صالح نجات بخش نیست/ عمل صالح فقط نماز و روزه نیست

جناح های سیاسی دست آشتی بدهند و متحد شوند/ به سرنوشت اختلاف کنندگان فکر کنیم

تصاویر/ غرفه های عفاف و حجاب نمایشگاه بین المللی قرآن کریم-3

تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک مراسم خصوصی/عکس

حملات اسراییل به سوریه در راستای ایران هراسی است

دبیر ستاد حقوق بشر مهمان برنامه تلویزیونی «جهان آرا»

رییس جمهور ونزوتلا انتخاب شد

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با حضور دبیر ستاد حقوق بشر

انقلاب اسلامی ایران قرآن کریم را احیا کرد/جمهوری اسلامی ایران علمدار حرکت قرآنی در جهان است

مشکلات اهالی سه راه آدران استان تهران

تاکید کمیسیون اقتصادی بر قطع ارتباط مستقیم مودیان با ممیزین مالیاتی

50 درصد از درآمد مالیاتی از ارزش افزوده وصول می شود

پیدا شدن قارچ کوهی هفت کیلویی!

توانمندسازی زنان روستایی و عشایری در راستای افزایش درآمد و بهبود معیشت روستاییان

کمتر از دو درصد از سواحل کشور دارای مناطق تحت حفاظت هستند

نظام اداری استخدامی جامعی برای شهرداری تهران تدوین شود

از انتخاب روحانی پشیمان نیستیم اما...

مشکلات اهالی نصرآباد شهریار استان تهران

جزییات رسوایی در کلینیک آزمایش دختران دانشجوی کالیفرنیا+ عکس متهم

خروج آمریکا از برجام ذره ای از اقتدار ایران کم نخواهد کرد

حضور محمد جواد لاریجانی در برنامه تلویزیونی «جهان آرا»

حجت الاسلام حسنی امام جمعه فقید ارومیه را بیشتر بشناسیم / از آموزش سلاح روی منبر و نبردهای مسلحانه با دموکرات ها تا معرفی فرزند خود به دادگاه انقلاب و در نهایت اعدام فرزندش / امام جمعه ای که در 8 سال ریاست جمهوری خاتمی به وی دست نداد

خداوند، پیامبران را برای حل مشکلات مردم انتخاب کرد

انقلاب اسلامی ایران قرآن کریم را احیا کرد

رابطه ایران و صدر دوستانه و برادرانه است

تحقیقات یک گروه پارلمانی افشا کرد؛ قاچاق انسان در انگلیس در مقیاس صنعتی با هدف فحشا

محمود مکوند ریشه شناسی واژه قرآنی "محسور"

ارائه پیشنهادات مجازات های "غیرحبسی" به قوه قضاییه برای جلوگیری از خشونت علیه زنان

رشت با بدهی تحویل گرفته شد عملکرد مثبت شهرداری رشت در پرداخت بدهی ها

بعیدی نژاد: ایران سیاست جدید آمریکا درباره برجام را مردود می داند

خروج آمریکا از برجام ملت های جهان را کنار ایران قرار داد

بعیدی نژاد: ایران سیاست جدید آمریکا درباره برجام را مردود می داند

جلسات تفسیر قرآن کریم با حضور نماینده ولی فقیه در لرستان

خداوند، پیامبران را برای حل مشکلات مردم انتخاب کرد

دولت عقب نشینی نکرده

تخلف میلیاردی یکی از وزرای سابق دولت اصلاحات و رییس فعلی یکی از دانشگاههای مهم تهران

آیت الله حسنی دار فانی را وداع گفت

نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس به دادستان کل کشور برای رفع فیلتر توییتر

سالن های مسافربری فرودگاه مسجدسلیمان در حال ساخت هستند

فوتسال ایران در رده ششم جهان و نخست آسیا

مجاهد نستوه آذربایجان دعوت حق را لبیک گفت

نخستین هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی‎

سرانجام همین خون ها منجر به پیروزی مستضعفین در سراسر جهان خواهد شد

فارس گزارش می دهد مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

آیت الله حسنی امام جمعه سابق ارومیه دار فانی را وداع گفت

ای نهایت آرزوی مشتاقان/ شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان+صوت

33 سال پیش در چنین روزی آتش بس شکننده در بیروت

تنها راه درمان مسمومیت با قارچ سمی

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم افتتاح شد

آمارهای پشت پرده اعتیاد در کشور ؛ 4 میلیون مصرف کننده مواد مخدر در کشور داریم

حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت

بعیدی نژاد: ایران سیاست جدید آمریکا درباره برجام را مردود می داند

خروج آمریکا از برجام ملت های جهان را کنار ایران قرار داد

قرارداد فرشید اسماعیلی هم تبصره دارد!

حضور فعال بانک تجارت در همایش گلریزان ستاد دیه

توصیه امام حسین(ع) درباره دوست و برادر دینی

پیکر حجت الاسلام حسنی چهارشنبه تشییع می شود

کشف اسکلت دایناسوری در آمریکا+عکس

500 متخصص حوزه پارک های فناوری دنیا به ایران سفر می کنند

جواد لاریجانی: اکنون دیگر چیزی از برجام باقی نمانده است

آیت الله حسنی دار فانی را وداع گفت

وضع فعلی جامعه برای هیچ کس مطلوب نیست

سرپرست اورژانس کشور در گفت وگوی تفصیلی با فارس: قارچ های سمی از نظر حمله بیولوژیکی بررسی می شود/ تشدید نظارت بر آمبولانس های خصوصی

گزارش ویدئویی فارس فیلم/ وعده های روحانی در مناظرات انتخابات 96/ از رفع تحریم های غیر هسته ای تا وعده همیشگی تکمیل مسکن مهر

ترتیل جزء 6 قرآن کریم با صدای عباس امام جمعه+دریافت

درخواست های احمد مسجد جامعی برای موزه های کشور

رشت با بدهی تحویل گرفته شد/ عملکرد مثبت شهرداری رشت در پرداخت بدهی ها

حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت

خروج آمریکا از برجام ملت های جهان را کنار ایران قرار داد

واکنش به شایعه تصادف علی دایی

ضیافت خاص ماه مبارک رمضان چیست؟

واکنش بریتانیا به برنامه آمریکا برای ایران

آیت الله حسنی درگذشت

مجاهد نستوه آذربایجان دار فانی را لبیک گفت

حجت الاسلام حسنی دار فانی را وداع گفت

سفره افطاری هیئت حضرت ابوالفضل(ع) بلوار ابوذر

شاه کلید شهید بروجردی در حل غائله کردستان چه بود

زورگیری پیمانکار هندی از شرکت ایرانی بروی آب با گروگان گیری 14 ملوان ایرانی + عکس

برای مدیریت استرس، احساستان را به صورت درونی بیان کنید

امام جمعه سابق ارومیه درگذشت

نماینده تام الاختیار علی دایی: از شایعه سازان فضای مجازی شکایت خواهیم کرد

توافق حکیم و علاوی با تشکیل دولت اکثریت ملی

دقایقی پیش آیت الله حسنی دار فانی را وداع گفت/ مراسم تشییع چهارشنبه برگزار می شود

مجاهد نستوه آذربایجان دار فانی را وداع گفت

مرکز چهارمحال و بختیاری باید در تراز همه اقوام استان باشد

شایعه تصادف وخیم علی دایی!

آقای روحانی! با این همه نقض 80 درصد برجام اجرا شده؟

مرکز چهارمحال و بختیاری باید در تراز همه اقوام استان باشد

ایران دومین کشور تولید کننده داروی فاکتور هفت در دنیا

ایران دومین کشور تولید کننده داروی فاکتور هفت در دنیا