مطالب مرتبط:
ایران ششمین کشور برتر دارنده صنعت دریایی در دنیا
وزیر علوم: ملت ایران مسیر انقلاب را به خوبی طی کرده است/دولت مصمم در توسعه اشتغال و تولید
وزیر علوم: ملت ایران مسیر انقلاب را به خوبی طی کرده است/دولت مصمم در توسعه اشتغال و تولید
دومین نشست سران ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه برگزار می شود
تاثیر انقلاب ایران بر تئوری های مدرن انقلاب های دنیا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 بهمن 1396 ساعت 13:052018-02-09سياسي

ایران دومین کشور تولید کننده داروی فاکتور هفت در دنیا


دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص روند رو به رشد و موفقیت های این ستاد بعد از انقلاب اسلامی توضیح داد.

- شعارسال":دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص روند رو به رشد و موفقیت های این ستاد بعد از انقلاب اسلامی توضیح داد.

تولید دارو و واکسن های مختلف از نشانه های رشد و پیشرفت یک کشور است؛ موضوعی که بر اساس آمار ایران پس از انقلاب اسلامی توانسته روند آن را به سرعت طی کند و در حال حاضر دومین کشور دنیا از لحاظ تولید داروی فاکتور 7 و به طور کلی در رتبه دوم آسیا از لحاظ تولید دارو قرار دارد.

در آستانه دهه مبارک فجر و برای آگاهی از رشد و پیشرفت ایران در حوزه زیست فناوری با مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گفت وگو نشستیم گه در ادامه متن این گفت و گو می آید: آیا قبل از انقلاب اسلامی ستاد زیست فناوری وجود داشت و شرکت های دانش بنیان در این حوزه فعالیتی داشتند؟ قانعی: قبل از انقلاب فعالیت های زیست فناوری تحت عنوان ستاد زیست فناوری مطلقا وجود نداشت اما بعد از آن وزارت صنایع به فکر این افتاد تا صنایع نوین از جمله زیست فناوری را گسترش دهد و از همان زمان ستاد زیست فناوری تشکیل شد، در سال 1384 سند زیست فناوری در کنار این ستاد تدوین شد و تحت حمایت معاونت علمی کار خود را آغاز کرد.

آیا قبل از انقلاب اسلامی هم تولید دارو یا واکسن در کشور انجام می شد؟ قانعی: واکسن سازی فناوری از جنس زیست فناوری است؛ هرچند صنعت واکسن سازی از حدود صد سال پیش در کشور ما ایجاد شده است اما تا بعد از انقلاب اسلامی هیچ داروی زیست فناوری در داخل کشور وجود نداشت؛ ما قبل از انقلاب در حوزه دارو به هیچ وجه فعالیتی نداشتیم و واکسن نوترکیب پس از انقلاب اسلامی تولید شد، تنها علم مربوط به واکسن و زیست فناوری ما در آن زمان واکسن هایی بود که برای دام ها تولید کرده بودیم.

تولید اولین واکسن نوترکیب پس از انقلاب اسلامی اولین واکسن نوترکیب کشور در چه سالی تولید شد؟ قانعی: اولین دارو و واکسن نوترکیب داخل کشور در سال 1384 در تعداد بسیار کم تولید شد اما در سال 90 تولید دارو های نوترکیب اوج گرفت و تعداد آنها تا سال 96 به 20 دارو افزایش یافت، در حاضر هم ایران رتبه دوم آسیا از لحاظ تولید دارو های نوترکیب قرار دارد.

ایران در مقایسه با کشورهای جهان در چه رتبه ای قرار دارد؟ قانعی: کشور های دیگر به دلیل آنکه سازوکار های معاون علمی و فناوری و ستاد های مختلف ما را ندارند، علوم را به شکل آکادمی گاهی در قالب وزارت علوم یا وزارت صنعت پیش می برند، به جز کره جنوبی که با ساختار جدیدی شروع به فعالیت کرده و چند کشور آفریقایی که از ایران تقلید کرده اند ساز و کار ستاد به این شکل و معاونت علمی و پیگیری کردن وجود ندارد؛ از لحاظ زیست فناوری و تعداد شرکت های دانش بنیان رقیب ماکره جنوبی و ژاپن است و از لحاظ رتبه علمی در مرتبه 14ام در بین کشور های جهان قرار داریم البته چند سال است که در رتبه 13ام تا 16ام جدول متغیر هستیم.

برای ارتقای رتبه خود برنامه ای را به شورای عالی انقلاب فرهنگی تقدیم کرده ایم که در آن مشخص می شود که چگونه می توانیم پیشرفت کنیم و در حال حاضر این برنامه در حال بررسی است؛ در این برنامه چند هدف کلی از جمله ذخایر ژنتیکی و اخلاق زیستی، بحث مربوط به آموزش، فناوری و تحقیق به شکل کلان وجود دارد.

ساز و کار های معاونت علمی چگونه است؟ قانعی: تکنولوژی هایی که باید در سطح بالا مورد حمایت قرار گیرند از جمله مسائل مهمی هستند که در معاونت پیگیری می کنیم، این تکنولوژی ها در آینده تعیین کننده موارد بسیار زیادی خواهند بود و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارتخانه های مختلف در حوزه فناوری های پیشرفته همکاری می کند؛ در حال حاضر حوزه های فناوری در بالاترین سطوح کشور مورد حمایت قرار می گیرند و ستاد زیست فناوری از جمله این فناوری هاست که برای آن ردیف بودجه و سند تصویب شده است، دولت برنامه های خود را در راستای آن انجام می دهد و همین موضوع سبب شده است تا ستاد زیست فناوری رشد قابل توجهی داشته باشد.

ستاد زیست فناوری با چند وزارتخانه فعالیت می کند؟ قانعی: ستاد زیست فناوری با وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، وزارت علوم و معاونت محیط زیست ارتباط مستقیم و روزمره دارد، همکاری ما با وزارت علوم به این صورت است که از پایان نامه های دکترایی که در راستای اهداف ستاد زیست فناوری باشند، حمایت می کنیم و این حمایت ها به صورت مالی و به مبلغ 20 میلیون تومان است که از ستاد زیست فناوری دریافت می کنند، همچنین پایان نامه هایی که در راستای اولویت های ستاد زیست فناوری باشند به شرکت های دانش بنیان و کارخانه ها متصل می شوند.

در خصوص همکاری های ستاد زیست فناوری با وزارت آموزش و پرورش باید بگویم که خوشبختانه جشنواره زیست فناوری دانش آموزی و کارسوق های دانش آموزی ایجاد شدند و کتاب های زیست فناوری هم در این حوزه تدوین شده اند، در کنار این ها شرکت های تولیدکننده انیمیشن شروع به کار کرده اند همچنین آزمایشگاه های فناوری در حد دانش آموزان ایجاد شده و مربیان به تدریس دروس زیست فناوری در آنجا می پردازند؛ به طور کلی می توانم بگویم یک بسته کامل دانش آموزی تدوین شده است و قابل اجراست.

همکاری 500 شرکت دانش بنیان با ستاد زیست فناوری در حال حاضر چند شرکت دانش بنیان در حوزه زیست فناوری فعالیت می کنند؟ قانعی: در حال حاضر 500 شرکت با ستاد زیست فناوری فعالیت می کنند که عمده فعالیت آن ها در حوزه کشاورزی، پزشکی، خدمات و تجهیزات است.

آیا برنامه ای جهت توسعه دانشگاه های زیست فناور در استان های مختلف کشور دارید؟ قانعی: در راستای آمایش سرزمینی نقشه زیست فناوری را بین دانشگاه های مختلف کشور توضیع کرده ایم و در همین راستا با دانشگاه های کشور قراردادهایی را امضا می کنیم تا هر دانشگاه بر روی یک موضوع خاص کار کند و در آن موضوع خبره شود و به عنوان مرجع ارجاع کشوری قرار گیرد.

در حال حاضر حدود 17 دانشگاه در این روند قرار گرفته اند تا دو سال آینده تمام دانشگاه های کشور در این فرایند ورود پیدا می کنند.

از واردات داروهای زیست فناور جلوگیری کرده ایم حمایت های ستاد زیست فناوری از محصولات شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه به چه صورت است و چه تسهیلاتی برای آن ها در نظر گرفته اید؟ قانعی: از واردات محصولات دارویی جلوگیری کرده ایم و درحال حاضر 90 درصد بازار در اختیار دارو های ایرانی است که 60 درصد قیمت دارو های خارجی را دارند، آن ها را آماده می کنیم تا بتوانند در صادرات هم نقش آفرینی کنند.

جزء 10 کشور برتر دنیا در حوزه زیست فناوری قرار خواهیم گرفت چشم انداز ستاد زیست فناوری چگونه است؟ قانعی: من فکر می کنم که بتوانیم جزء 10 کشور برتر دنیا در حوزه زیست فناوری قرار گیریم و در حوزه تولید دارو به رتبه اول در آسیا برسیم؛ حوزه زیست فناوری قابلیت این را دارد که تا 10 میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری انجام شود و همچنین در حوزه محیط زیست و کشاورزی هم می توانند نقش آفرین باشند برای مثال در حوزه محیط زیست به کمک زیست فناوری می توانیم گرد و غبارها را کنترل کنیم و در یا حوزه کشاورزی کود شیمیایی را به حداقل ممکن برسانیم و روش های زیستی را جایگزین کود ها کنیم.

در 4 سال آینده دارو های زیست فناور سهم بزرگی در اقتصاد کشور خواهند داشت ایران به عنوان دومین تولید کننده داروی فاکتور7در دنیا است و تمام دارو هایی را که اقتصادی باشند در داخل سبد تولیدی قرار داده ایم؛ در 4 سال آینده دارو هایی که بتوانند سهم بزرگی در اقتصاد کشور داشته باشند را تولید خواهیم کرد، همچنین بحث تقسیم کار ملی را در مصوبه خود قرار داده ایم، افزایش تعداد مراکز شتاب دهنده زیست فناوری که شرکت های کوچک بتوانند در آن مستقر شوند و در نهایت به صنعت وصل شوند در دستور کار قرار دارد شعارسال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار19بهمن 96،کدخبر: 6427849، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: فناوری - انقلاب اسلامی - تولید - زیست - واکسن - اسلامی - قبل از انقلاب - دارو - کشور - بعد از انقلاب - ریاست جمهوری - ایران - معاون - علمی - جمهوری - داروی - اولین - پیشرفت - رتبه - موفقیت - کشورهای جهان - وزارت صنایع - وزارت - وزارت علوم - علوم - آسیا - افزایش - حمایت - مبارک - مصطفی

آخرین اخبار سرویس:
ظریف: آمریکایی ها درکی از تجربه قبل انقلاب مردم ایران ندارند

دانلود درس پژوهی ریاضی سوم ابتدایی درس تقسیم

مجوز آزادی زندانیان حوادث رانندگی صادر شد

مشمولان نهایی سهام عدالت مشخص شدند

سرلشکر باقری سانحه سقوط هواپیمای مسافربری را تسلیت گفت

قهرمان نبرد نرم

انتقال 7 پیکر از جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای ATR آسمان

نیروی انتظامی با اقدامات خشونت گرایانه برخورد قاطع می کند

نباید تخلف عده ای را به حساب کل دراویش گذاشت

رایزنی ظریف و همتای اسپانیایی در تهران

امیر حاتمی با رییس جمهور آذربایجان دیدار کرد

سرلشکر باقری به مناسبت سانحه سقوط هواپیمای مسافربری پیام تسلیت داد

اجرای ماه عسل جهادی در چهارمحال و بختیاری / طلبه هایی که وقت شان را به محرومیت زدایی می گذرانند

حسن خلق از اصول مردم داری/فرهنگ فاطمی در جامعه نهادینه شود

تشییع 67لاله عاشق بردستان عزاداران فاطمی

وزیر دفاع کشورمان با رییس جمهور آذربایجان دیدار کرد

تعطیلات نوروز فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری است

شهید "سعید قهاری سعید"، سرباز خاکی ولایت

لالایی خورشید

پیام تسلیت سرلشکر باقری به مناسبت سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

شهدا با دفاع از حق مظلومان، بینی مستکبران را به خاک مالیدند

بیش از 20 هزار سند مالکیت امسال رایگان بین مردم توزیع شد

نظام جمهوری اسلامی هیچ مشکلی با دراویش ندارد

انقلاب اسلامی محصول جهاد است

ضرورت تدوین سند تفصیلی توسعه آموزش عالی سلامت

ارائه برنامه های پایتخت کتاب ایران به مراجع بین المللی

آغاز بررسی نهایی سانحه هواپیما بعد از یافتن جعبه سیاه/ به مردم قول می دهیم گزارش کاملی از سانحه هواپیما ارائه دهیم

اختتامیه جشنواره وقف چشمه همیشه جاری در خراسان شمالی برگزار می شود

فردا صبح تشییع پیکرهای شهدای نیروی انتظامی

تظاهرات 23 آذر 1357

سرزمین خورشید پذیرای 73 شهید گمنام ودفاع مقدس در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

به بهانه تولد 65 سالگی حسین استادولی/مترجمی، محقق و خادم قرآن

تحلیلگر مسایل بین الملل: کنفرانس مونیخ امسال هیچ اراده جدی برای رفع بحران ها نداشت

از بررسی سقوط هواپیمای آسمان تا مخالفت سازمان بازرسی با یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق

از بررسی سقوط هواپیمای آسمان تا مخالفت سازمان بازرسی با یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق

مراسم رونمایی از «گام به گام با امام موسی صدر» برگزار می شود

تشییع پیکر مادر زهرا رهنورد در غیاب او و میرحسین موسوی +عکس

رسانه های آذربایجان؛ از مداخله در امور ایران تا توهین به شهید مغنیه

پیام تسلیت رییس ستاد کل مسلح بمناسبت سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

چه کسانی تمشک طلایی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر را گرفتند

اتفاقات خیابان پاسداران کارتفاله های داعش است

قدرتمندترین حافظه اس اس دی به بازار آمد

ارائه تسهیلات سفرهای سیاحتی و زیارتی نوروز برای بازنشستگان

دادگاه نظامی بحرین حکم اعدام 6 جوان شیعه را تایید کرد

توییت تازه وزیر فرهنگ درباره آشوب های اخیر دراویش گنابادی:آتش جدید نیفروزیم

خشونت طلبان خیابان پاسداران حاضر به مذاکره با نیروی انتظامی نشدند/ نباید حوادث گلستان هفتم را به جریان بزرگ دراویش منتسب کنیم

تایید واردات برنج در فصل ممنوعیت

کار پسندیده قهرمان و نایب قهرمان کشتی فرنگی جهان و المپیک+ عکس

کرباسیان، نهاوندیان و سیف درباره موضوع «سوال از رییس جمهور» به نمایندگان توضیح دادند/ سوال و استیضاح حق مجلس است

استخدام مهندس معمار جهت مدیر عاملی شرکت معماری در تهران

استخدام کافه شیرینی سلامت در شیراز

دوشنبه شب در خیابان پاسداران چه گذشت؟

علاءالدین بروجردی: با برهم زنندگان امنیت تهران و عاملان جنایت تروریستی خیابان پاسداران برخورد شود

استخدام رستوران خورش باشی در محدوده وکیل آباد مشهد

استخدام کلینیک دکتر وفاجو

اعطای تندیس بلورین جایزه ملی مدیریت مالی ایران به بانک آینده

استخدام سالن کار و کارگر ساده جهت فست فود در تهران

برگزاری مراسم تشییع پیکر مادر زهرا رهنورد با حضور چهره های اصلاح طلب (تصاویر)

وزیرکشور: اغتشاشات خیابان پاسداران را منتسب به دراویش نکنید

برگزاری قرعه کشی طرح تکریم 2 ویژه جایگاه داران سوخت دارای ایستگاه پرداخت بانک ملت

پایان جلسه بررسی بودجه 97

زمان ثبت نام اعتکاف در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) اعلام شد

بروجردی: با دراویش مشکلی نداریم اما با مخلان امنیت برخورد می کنیم

استخدام نیروی خانم و آقا لیسانس کامپیوتر / IT در اصفهان

اعلام برائت نماینده مردم گناباد از اغتشاشگران خیابان پاسداران

پیکرها با کول کردن به سمت سی سخت منتقل می شوند

سرلشکر باقری سانحه سقوط هواپیمای مسافربری را تسلیت گفت

بروجردی در جمع خبرنگاران: شورای تامین استان تهران باید برای برقراری امنیت به پلیس اختیار دهد/ پلیس پس از اخطارهای مکرر ورود کرد

عکس/ شام غریبان فاطمی با حضور رهبر انقلاب

موحد کرمانی خطیب نماز جمعه این هفته تهران است

قطعا با مخلان امنیت قاطعانه برخورد خواهد شد

پیام تسلیت سرلشکر باقری بمناسبت سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

قرائت دعای کمیل باحضور مداح اهل بیت نزار قطری در امامزاده سید عباس(ع) بجنورد

زمان تشییع پیکر شهدای پلیس در اغتشاشات پاسداران

پیام کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران به آمریکا در حمایت از نُجَباء

پروژه های اجرایی دومین سند تدبیر توسعه بر مبنای ایجاد اشتغال طراحی شوند

ترویج گفتمان برنامه ریزی دربین مدیران مهم ترین دستاورد اولین سند تدبیر توسعه استان

رحمانی فضلی: حوادث خیابان پاسداران به هیچ وجه منتسب به جریان دراویش نیست

برنامه مجلس برای حمایت جدی از انرژی های تجدید پذیر/ عوارض انرژی های تجدیدپذیر باید فقط صرف توسعه این صنعت شود

میرلوحی در گفت و گو با فارس: در آستانه برخی تصمیم گیری ها در شورای عالی اصلاح طلبان هستیم/طرح پارلمان اصلاحات از مدت ها قبل مطرح بوده است

نخستین جلسه ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد جوادی: نگاه صرفه ‍ جویانه محور در فعالیت های نمایشگاه کتاب حاکم شود

خارج شدن قطار باری نیشابور از ریل

روایت رضایی از جزییات نشست کمیسیون عمران برای بررسی سانحه هواپیمای یاسوج آخوندی: تا پیش از بررسی اطلاعات جعبه سیاه نمی توانیم در مورد علت حادثه اظهارنظر کنیم

پایان سال های طلایی

کمیجانی در گفت و گو با فارس: مسئولان باید برنامه عملیاتی جهت تحقق عدالت ارائه کنند

تصاویر/ مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) در حسینیه امام خمینی

تصاویر/ تشییع پیکر مطهر دو شهید گمنام در حوزه علمیه مروی تهران

چالش های پیش روی روحانیت روی میز «زاویه»

تجمع مردم گناباد در محکومیت اغتشاش گران

تلاش می کنیم مردم در امنیت تعطیلات نوروز را سپری کنند/ سال خوبی نداشتیم

امیر حاتمی با رییس جمهور آذربایجان دیدار کرد

گفت و گو با یک امدادگر در ارتفاع 4 هزار متری

راهکاری برای افزایش کارامدی طرح های عمرانی/ سومین همایش سالانه نظام فنی و اجرایی کشور برگزار می شود

آپ در نمایشگاه کار ایران

نشستی برای بررسی چالش های تالاب بین المللی انزلی

برخوردهای خشونت آمیز و اهانت به پلیس به هیچ وجه تحمل نمی شود/ بررسی اغتشاشات اخیر در جلسه هیئت دولت

تجمع جمعی از سپرده گذاران مقابل مجلس

پیام تسلیت سرلشکر باقری به مناسبت سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

چرا احمد منتظری به این سادگی دروغ می گوید؟!+سند

ارسال بیش از 180 اثر پژوهشی به همایش ملی امام سجاد علیه السلام

ایران دومین کشور تولید کننده داروی فاکتور هفت در دنیا

ایران دومین کشور تولید کننده داروی فاکتور هفت در دنیا