مطالب مرتبط:
گزارش وزیر اطلاعات از اعتراضات اخیر به دو کمیسیون مجلس/ مقصر که بود؟
رعایت آزادی های اقلیت ها و جلوگیری از اعتراضات خشونت آمیز
روایت آیت الله جنتی از جلسه رهبری درباره فضای مجازی بعد از اعتراضات/ مردم گرسنه تا کجا تحمل کنند؟
بانک ها منشاء فساد شده اند / اعتراضات مشهد بخشی از آن به مشکلات بانکی باز می گشت / آدم گرسنه تا چه حد می تواند تحمل کند؟ / این فضای مجازی بلایی است که به جان ما افتاده؛ اگر کنترل شده بود کار به وضع فعلی نمی رسید / چین و ژاپن هم فضای مجازی را کنترل می کنند؛ اگر نکنند صد برابر آنچه در اینجا
روایت آیت الله جنتی از جلسه رهبری درباره فضای مجازی بعد از اعتراضات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 بهمن 1396 ساعت 12:552018-01-25سياسي

اگر اعتراضات شنیده نشود...


نشست علمی بررسی ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ناآرامی های دی ماه 96 با حضور برخی از اساتید و کارشناسان در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سرویس دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، دکتر امیر محبیان در نشست علمی بررسی ابعاد ناآرامی های دی ماه 96 گفت: اگر آن چیزی که اتفاق افتاد درست تحلیل شود یک پیش لرزه است و می تواند یک زمین لرزه 7.

5 ریشتری داشته باشد، لذا تحلیل دقیق این اتفاقات اهمیت بسیار زیادی دارد چون اتفاقاتی که افتاد اتفاقات مبتنی بر یک سامان نبود و این می تواند جنبه های مخربش بسیار بیشتر از جنبه سازنده اش باشد.

وی افزود: اگر این اتفاقات درست تشخیص داده شود این می تواند یک هشدار باشد و ما را از سوق دادن به یک سری از چاله ها یا چاه های بزرگ جلوگیری کند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد گفت: بحران کارآمدی پیش روی ماست و این بحران کارآمدی در حال ایجاد نوعی بحران مشروعیت هست اگر نگوییم که ایجاد کرده است، واقعیت می آید و لایه لایه روی حقیقت را می پوشاند و بحران مشروعیت و کارآمدی در همین چارچوب رخ می دهد.

وی ادامه داد: امروز علی رغم اینکه آرمانی را ممکن است حقیقت بشماریم اما بحران ناکارآمدی و ناتوانی ها ممکن است مردم را به این ذهنیت برساند که گویا آن برداشت و اعتقاد از بن غلط بوده است و این مسئله جدی برای نظام جمهوری اسلامی است.

اگر اعتراضات شنیده نشود.

محبیان تصریح کرد: اعتراض مسئله حل نشده است، مشکلی که شنیده نشود تبدیل به مسئله می شود و مسئله ای که حل نشود تبدیل به اعتراض می شود، اگر مسئله شنیده شود در حد اعتراض می ماند و اگر شنیده نشود ممکن است تصوری از یک انسداد را ایجاد کند و شورش های جدی ایجاد کند و آثار مخرب فراوانی درپی داشته باشد.

وی افزایش انتظارات مردم در هنگام انتخابات و برجام و .

و احساس شکاف و محرومیت نسبی در بین اقشار مختلف را یکی از عوامل اصلی در ناآرامی های دی ماه 96 برشمرد و افزود: انتظارات شدیداً در بین مردم بالا رفت و امکانات مادی بنا به دلایل مختلف کاهش پیدا کرد، فراموش نکنیم ماهیت اعتراضات اساساً اقتصادی بود و وقتی نگاه می کنیم که بسیاری از مناطقی که در آن اعتراضات صورت گرفت عموماً مناطقی هستند که پیشگام اعتراضات سیاسی نبودند لرستان یا مشهد و قم و امثالهم پیشگام اعتراضات سیاسی نبودند، آمار بیکاری در این مناطق بسیار بالاست.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: یک سری مسائل پیش آمد که نشان دهنده ناکارآمدی در حل مشکلات بود، مثل مشکلات جدی مؤسسات مالی و اعتباری در مشهد و زلزله کرمانشاه این ها ناکارآمدی در حل مسائل را به رخ کشید و باعث شد افراد با مبنای جدی وارد اعتراضات شوند و سوءاستفاده های ضدانقلاب که مسئله دیگری است.

مسئولان کشور مسئول حل مسئله هستند و نه مسئول طرح مسئله وی تقلیل اعتراضات به سوءاستفاده ضدانقلاب چشم بستن به روز واقعیات دانست و افزود: بی توجهی به علوم انسانی به تدبیر حاکمیتی ما صدمه زده است، ما باید بتوانیم موجود دینامیکی به نام انسان را بفهمیم که در ذهنش چه می گذرد، اینکه در ذهن پنهان یک جامعه نهان روش مثل ایران که معمول بین آنچه می اندیشد و آنچه می گوید فاصله است، وقتی این ها را نبینیم نمی توانیم راه حل ارائه دهیم.

محبیان افزایش انتظارات، کاهش توانایی و امکانات دولت و پیدا شدن تصویر ناکارآمد از نظام در ذهن مردم را سه دلیل عمده ناآرامی های دی ماه 96 دانست و تأکید کرد: یک ارزیابی توسط وزارت ارشاد صورت گرفت، قریب 75 درصد شرکت کنندگان معتقد بودند که سیستم در حل مشکلات ناکارآمد است و این همان زلزله 7.

5 ریشتری است که می گویم ممکن است رخ بدهد.

وی ادامه داد: مردم حکومت را خیلی روشن می خواهند برای حل مسائلشان، مسئولان کشور مسئول حل مسئله هستند و نه مسئول طرح مسئله، وقتی مسئولان دائم طرح می کنند و دغدغه ها را به جامعه انتقال می دهند ولی راه حلی ارائه نمی کنند، زمینه های اعتراض رادارند به وجود می آورند، یک تصویر ناکارآمدی از نظام در اذهان مردم ایجاد می شود.

پیدایش تصویری از آینده تاریک و نامشخص در اذهان مردم عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اظهار داشت: مردم بر اساس آن چیزی که احساس می کنند و در ذهنشان می گذرد حرکت می کنند و نه بر اساس واقعیت ها و برداشت مردم از واقعیت مبتنی بر استدلال منطقی لزوم نیست، ارسطو می گوید انسان موجودی است عاقل و من این را قبول ندارم انسان موجودی است احساسی و عاطفی که از عقل برای توجیه دستاوردهای خودش بهره می برد.

وی پیدایش تصویری از آینده تاریک و نامشخص در اذهان مردم را عامل مهم در ناآرامی های دی ماه 96 برشمرد و افزود: در همین نظرسنجی ها قریب 70 تا 75 درصد نظرشان این هست که یا آینده بدتر می شود یا بهتر نمی شود، جامعه دچار یک نوع افسردگی یا هراس از آینده می شود و این کاهش امید به آینده بسیار خطرناک است.

محبیان تصریح کرد: این 4 عامل زمینه ذهنی مناسب برای ناآرامی ها ایجاد کرد و نه فقط برای کسانی که در خیابان آمدند بلکه برای کسانی که ناظر بودند و به دلایلی وارد نشدند، برخی عوامل هم تشدید کردند که یکی از این عوامل تشدیدکننده بدنه مسئولان بودند.

قبل از انتخابات و برجام انتظارات مردم بالا برده شد.

وی ادامه داد: قبل از انتخابات مسئولان دنیای دیگری تصویر می کنند و بعد از انتخابات چندان تعهدی به وعده ها وجود نداشت در رقابت مجاز هستیم هر وعده ای را بدهیم نتیجتاً در انتخابات شدیداً یک تصویر امیدوارکننده ای ارائه کردیم ولی در عمل تحقق پیدا نکرد، در هنگام برجام و مسائل مشابه شاهد بودیم سطح توقع مردم شدیداً بالا رفت و این گونه تصویر شد که آینده به زودی خوب خواهد شد و تحولات جدی رخ خواهد داد درحالی که در عمل این گونه نشد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: دومین عامل که باعث تشدید این اتفاقات شد کاهش امکانات بود یعنی علی رغم این توقعات که ما مسائل را با پول حل می کنیم، اما پول داخل کشور نیامد و یا اگر آمد یک سری چاله های پنهانی وجود داشت که این پول در آن چاله ها رفت و هیچ نمودی پیدا نکرد.

وی سومین عامل تشدیدکننده را ضعف و ناکارآمدی مدیریتی دانست و افزود: ناکارآمدی تولید نمی کنند که مصرف کنند بلکه یک تولیدی را مصرف می کنند، ضعف و ناکارآمدی مدیریتی بسیار جدی است.

100 میلیون گوشی هوشمند در دسترس مردم محبیان عامل تشدیدکننده دیگر را گسترش دسترسی به گوشی های هوشمند و داده های غیررسمی دانست و تصریح کرد: ما هنوز بر اساس مدل های پیشین که اگر رفتار مردم را می خواهید کنترل کنید دیتاهای ورودی آن را کنترل کنید داریم عمل می کنیم، یعنی داده های ورودی مردم را کنترل کنید توانسته اید رفتارشان را کنترل کنید، این مدل بسیار قدیمی است حداقل 50 سال است در دنیا کنار گذاشته شده است.

وی ادامه داد: اگر هوشمندانه عمل کنیم به سمت مدیریت داده ها نمی رویم چون الا امکان پذیر نیست به سمت مدیریت برداشت می رویم که روش های خاص خودش را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد بابیان اینکه رسانه های جدید عملاً کنترل داده ها را از حکومت گرفتند، تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی از سال 92 که 2 میلیون گوشی هوشمند داشتیم در پایان سال 95 به 100 میلیون گوشی هوشمند رسیده است، یعنی به ازای هر فرد دوگوشی هوشمند وجود دارد، فقط در مورد تلگرام 180 میلیون کاربر هست 40 میلیون کاربر ایرانی هستند و 40 درصد ترافیک اینترنت ایران به خاطر تلگرام است و 500هزار کانال تلگرام فارسی زیان هست.

بیشترین اخبار منفی از سوی مقامات به مردم انتقال پیدا می کند وی بمباران افکار عمومی توسط اخبار منفی از سوی رسانه های رسمی و غیررسمی و مقامات را عامل تشدیدکننده ناآرامی های دی ماه 96 دانست و افزود:بیشترین اخبار منفی از سوی مقامات به مردم انتقال پیدا می کند، اعتراضات اجتماعی مثل مؤسسات مالی و اعتباری و احساس شنیده نشدن عامل جدی در تشدید اتفاقات بود، یک مسئول می گفت قبل از اتفاقات مشهد 2000تجمع و اعتراض صورت گرفت و ما برخوردی نکردیم، این مهم نیست 2000 تجمع و اعتراض انجام شده ولی شنیده نشده وگرنه دلیلی ندارد اعتراضات تبدیل به ناآرامی.

محبیان با اشاره به نابالغی جریانات و شخصیت های سیاسی و کاهش اعتبار اهالی سیاست اشاره کرد و گفت: منافع شخصی و گروهی بر منافع ملی ترجیح پیدا کرده است و هر کدام از جریانات و جناح ها برای زدن دیگری از همه امکانات استفاده می کند، میزان اعتبار اهالی سیاست در ایران نزد افکار عمومی بر اساس نظرسنجی ها در اندازه بنگاه های املاک است.

.


کلید واژه ها: اعتراض - اعتراضات - بحران - دانشگاه - سیاسی - مناطق - اقتصادی - جمهوری اسلامی - استاد دانشگاه - مردم - مشکلات - برگزار - علمی - دانشگاه آزاد - آمار بیکاری - علوم انسانی - هیات علمی - زمین لرزه - خبرگزاری - درست - کرمانشاه - لرزه - مشهد - انتخابات - عضو هیات - محرومیت - خبرنگار - اجتماعی - افزایش - لرستان

آخرین اخبار سرویس:
سومین شب عزاداری ایام فاطمیه با حضور مقام معظم رهبری

جلسه فرماندهی ستاد بحران جمعیت هلال احمر

کلاهبردار مدعی نفوذ در دادگستری مرند دستگیر شد

اعلام اسامی نامزدهای حزب الله لبنان در انتخابات پارلمان این کشور

لزوم اجرای الزامات پدافند زیستی در حوزه محصولات غذایی

جاسوسی در پوشش فعالیت های مدنی رایج شده است

سفر دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی به اراک

نماینده مجلس: دلیل مشکلات جامعه غفلت از آموزش و پرورش است

بازاریان رشت: پیاده راه، رونق کسب و کار را گرفته است

پروازهای فرودگاه امام خمینی (ره) به دوبی به روال عادی برگشت

احمد توکلی عصا بدست شد + عکس

اختلال موقت در پروازهای ایران-امارات

درخشش نور قرآن در مجتمع نور

ائمه به دنبال ایجاد مدرسه بودند و نه فرقه/ عمل اخلاقی معیار درجات شیعیان

درب های حرم مطهر امامین عسکریین(ع) در بندرعباس رونمایی شد

رییس سازمان بازرسی کل کشور: پیگیر اختلاس در وزارت نفت هستیم

تکاوران تیپ 65 به جست و جوی هواپیمای مفقود شده می روند

حضرت زهرا(س) چه کسی را «روحی لک الفداء» صدا می زد؟

یادواره شهدای گردان 155 سپاه انصارالحسین(ع)

تشکیل جلسه هماهنگی کمیته قضایی بررسی سانحه هواپیمایی اسمان در سازمان هواپیمایی کشوری

تشییع پیکر مطهر سه شهید مدافع حرم از لشکر فاطمیون همراه با تشییع شهدای گمنام دفاع مقدس و لشکر فاطمیون

وزیر خارجه قطر: دوحه و تهران نیاز به ارتباط مداوم با یکدیگر دارند

کشف 1900 میلیارد ریال قاچاق کالا در سال جاری

اقامه عزای حضرت فاطمه زهرا (س) در حضور رهبر انقلاب

صوت/ نوحه سرایی محمود کریمی در شب شهادت حضرت زهرا(س) در بیت رهبری

تشکر محسن فروزان از خدا بخاطر همسرش (عکس)

از کتاب مرجع «منشور حوزه و روحانیت» رونمایی خواهد شد

بانک پاسارگاد تندیس زرین جایزه ملی مدیریت مالی ایران را دریافت کرد

گزارشی از تغییرات امامان جمعه موقت پایتخت

اشک رهبری پس از شعرخوانی برای فاطمه (س)

تسلیت رییس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان به مناسبت سانحه سقوط هواپیما

همایش فاطمی «عطر یاس» در کرمانشاه برگزار شد

تشکیل کارگروه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در کردستان امری ضروری است

پرهیز از هرگونه تشریفات و اسراف در دستور کار شهرداری و شورای اسلامی قرار گیرد

چرا حضرت زهراء(س) را «صدیّقه کبری» می نامند؟

آیین وداع با 9شهید دوران دفاع مقدس

نشست ستاد اجرایی کنگره شعر و داستان حضرت ام البنین(س) برگزار شد

پیکر 30شهید در استان اصفهان تشیع شد

ترجمه دقیق خبر علت عدم دیدار جهانگیری با رهبر معظم انقلاب از زمان انتخابات تا کنون

خبر 20 دوشنبه 30 بهمن 96

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

گرامیداشت سرداران شهید حاج رمضانعلی و حسن عامل

تدوین آیین نامه های غیرقضایی از برنامه های دولت در تحقق حقوق شهروندی است

پدر شهیدان عبوری به فرزندان شهیدش پیوست

وقتی حرفی باهم نداریم چه کنیم

ویدیوی خنده دار بازی «ایکس -او» با اسکواتور + ویدیو

سفیر ایران از سفر دوم اسفند عراقچی به لندن خبر داد

عکس روز نشنال جئوگرافیک

پولشویی در گمرکات کشور نداریم/ کشف 500 پرونده قاچاق انسان

مسافران هواپیمای ATR بیمه بودند

هیات هفت نفره فرانسوی در راه ایران

آخرین وضعیت پرونده جاسوسی در پوشش فعالیت محیط زیستی

ملت ایران! چرا نمی خواهید بفهمید؟

عقاید شیعه درباره حضرت زهرا(س) در منابع اهل سنت وجود دارد/ فاصله مردم و مسؤولان 30 سال پیش باید برداشته می شد

مجریان طرح های مشترک بین المللی نسبت به تبادل اطلاعات دقت کنند

توافق دکتر ولایتی و رییس مجلس اعلای اسلامی عراق بر اخراج نظامیان آمریکا از منطقه

روستاییان با پرداخت 10 سال حق بیمه بازنشسته می شوند

ناطق نوری: مراجعه به آرای عمومی بدون حزب معنا نمی دهد/ در کشور نه ابزار دموکراسی را داریم و نه قاعده بازی را بلدیم

استیضاح وزیر به قوت خود باقی است

خلبان حجت الله فولاد، کاپیتان هواپیمای یاسوج

وزیر امور خارجه به تهران رسید

وزیر راه باید پاسخگو باشد

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در استان یزد در پی حادثه دلخراش هواپیمایی

شهدا با زمزمه قرآن آسمانی شدند

آخرین وداع با سه شهید فاطمیون

پیکر پاک دو تن از شهدای تفحص شده دفاع مقدس در کرج تشییع شد

دین برای سعادت انسان آمده و منافاتی با خوشبختی آنان ندارد

مراسم وداع با شهدای گمنام در مشهد مقدس

دین برای سعادت انسان آمده و منافاتی با خوشبختی آنان ندارد

اعلام اسامی شهدای حمله به کلانتری 102 پاسداران

هویت راننده اتوبوس قاتل مشخص شد

بانک پاسارگاد تندیس زرین جایزه ملی مدیریت مالی ایران را دریافت کرد

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برگزار شد

پروازهای فرودگاه امام خمینی (ره) به دوبی به روال عادی برگشت

جشنواره دانشجویی «رویش» در یزد برگزار می شود

عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در حرم رضوی

ارسال 2050 اثر توسط دانشجویان یزدی به جشنواره «رویش»

تمامی سلایق برای پیشرفت کشور تلاش کنند/چند قطبی کردن جامعه به ضررمان است

ویدیو/ شعرخوانی شاعران اهل بیت به مناسبت ایام فاطمیه در حضور حجت الاسلام سیدجواد شهرستانی

اعتراض نمادین دانش آموزان آمریکایی در واکنش به حادثه تیراندازی در فلوریدا

کاهش وزش باد و باران از فردا صبح در منطقه سقوط هواپیما

اعضای هیات دولت درمراسم عزاداری فاطمی/ عکس

آمد آغاز پاییز باغ فدک، با نوای میثم مطیعی/مداحی

فیلم | شهادت 3 تن از دلاورمردان سبزپوش ناجا در درگیری امروز

رژیم آل خلیفه بزرگترین تشکل بحرین را منحل کرد

پیکر 2 شهید دفاع مقدس در بویین میاندشت تشییع شد

سایت رهبری مراسم عزاداری شب شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

تشییع پیکر دو شهید گمنام دفاع مقدس در مبارکه بافق

تیپ استاد محمد علی کشاورز در جوانی+عکس

سند استراتژی اصلاحات پلیس "افغانستان" تدوین شد

تشکیل جلسه هماهنگی کمیته قضایی بررسی سانحه هواپیمایی اسمان در سازمان هواپیمایی کشوری

بازدید استاندار اصفهان از منطقه سقوط هواپیما

آمریکا و رژیم صهیونیستی هنرپیشه های مضحک جامعه جهانی اند

تمامی سلایق برای پیشرفت کشور تلاش کنند/چند قطبی کردن جامعه به ضررمان است

سومین سالگرد شهادت شهریار سامرا

نشست فعالان فرهنگی و خادمیاران رضوی استان همدان

معرفی برترین های نخستین جشنواره ایده پردازی هوایی و هوانوردی

پروژه سه ساله ناتو برای تقویت مدیریت بحران در اردن

یک گذرگاه مرزی دیگر ترکیه با ایران 24 ساعته می شود

نظر سیمونیان درمورد ثبت شریک اسپوتنیک به عنوان رسانه خارجی در امریکا

اگر اعتراضات شنیده نشود...

اگر اعتراضات شنیده نشود...