مطالب مرتبط:
گزارش وزیر اطلاعات از اعتراضات اخیر به دو کمیسیون مجلس/ مقصر که بود؟
رعایت آزادی های اقلیت ها و جلوگیری از اعتراضات خشونت آمیز
روایت آیت الله جنتی از جلسه رهبری درباره فضای مجازی بعد از اعتراضات/ مردم گرسنه تا کجا تحمل کنند؟
بانک ها منشاء فساد شده اند / اعتراضات مشهد بخشی از آن به مشکلات بانکی باز می گشت / آدم گرسنه تا چه حد می تواند تحمل کند؟ / این فضای مجازی بلایی است که به جان ما افتاده؛ اگر کنترل شده بود کار به وضع فعلی نمی رسید / چین و ژاپن هم فضای مجازی را کنترل می کنند؛ اگر نکنند صد برابر آنچه در اینجا
روایت آیت الله جنتی از جلسه رهبری درباره فضای مجازی بعد از اعتراضات
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 بهمن 1396 ساعت 13:552018-01-25سياسي

اگر اعتراضات شنیده نشود...


نشست علمی بررسی ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ناآرامی های دی ماه 96 با حضور برخی از اساتید و کارشناسان در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سرویس دانشگاه خبرگزاری ایسکانیوز، دکتر امیر محبیان در نشست علمی بررسی ابعاد ناآرامی های دی ماه 96 گفت: اگر آن چیزی که اتفاق افتاد درست تحلیل شود یک پیش لرزه است و می تواند یک زمین لرزه 7.

5 ریشتری داشته باشد، لذا تحلیل دقیق این اتفاقات اهمیت بسیار زیادی دارد چون اتفاقاتی که افتاد اتفاقات مبتنی بر یک سامان نبود و این می تواند جنبه های مخربش بسیار بیشتر از جنبه سازنده اش باشد.

وی افزود: اگر این اتفاقات درست تشخیص داده شود این می تواند یک هشدار باشد و ما را از سوق دادن به یک سری از چاله ها یا چاه های بزرگ جلوگیری کند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد گفت: بحران کارآمدی پیش روی ماست و این بحران کارآمدی در حال ایجاد نوعی بحران مشروعیت هست اگر نگوییم که ایجاد کرده است، واقعیت می آید و لایه لایه روی حقیقت را می پوشاند و بحران مشروعیت و کارآمدی در همین چارچوب رخ می دهد.

وی ادامه داد: امروز علی رغم اینکه آرمانی را ممکن است حقیقت بشماریم اما بحران ناکارآمدی و ناتوانی ها ممکن است مردم را به این ذهنیت برساند که گویا آن برداشت و اعتقاد از بن غلط بوده است و این مسئله جدی برای نظام جمهوری اسلامی است.

اگر اعتراضات شنیده نشود.

محبیان تصریح کرد: اعتراض مسئله حل نشده است، مشکلی که شنیده نشود تبدیل به مسئله می شود و مسئله ای که حل نشود تبدیل به اعتراض می شود، اگر مسئله شنیده شود در حد اعتراض می ماند و اگر شنیده نشود ممکن است تصوری از یک انسداد را ایجاد کند و شورش های جدی ایجاد کند و آثار مخرب فراوانی درپی داشته باشد.

وی افزایش انتظارات مردم در هنگام انتخابات و برجام و .

و احساس شکاف و محرومیت نسبی در بین اقشار مختلف را یکی از عوامل اصلی در ناآرامی های دی ماه 96 برشمرد و افزود: انتظارات شدیداً در بین مردم بالا رفت و امکانات مادی بنا به دلایل مختلف کاهش پیدا کرد، فراموش نکنیم ماهیت اعتراضات اساساً اقتصادی بود و وقتی نگاه می کنیم که بسیاری از مناطقی که در آن اعتراضات صورت گرفت عموماً مناطقی هستند که پیشگام اعتراضات سیاسی نبودند لرستان یا مشهد و قم و امثالهم پیشگام اعتراضات سیاسی نبودند، آمار بیکاری در این مناطق بسیار بالاست.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: یک سری مسائل پیش آمد که نشان دهنده ناکارآمدی در حل مشکلات بود، مثل مشکلات جدی مؤسسات مالی و اعتباری در مشهد و زلزله کرمانشاه این ها ناکارآمدی در حل مسائل را به رخ کشید و باعث شد افراد با مبنای جدی وارد اعتراضات شوند و سوءاستفاده های ضدانقلاب که مسئله دیگری است.

مسئولان کشور مسئول حل مسئله هستند و نه مسئول طرح مسئله وی تقلیل اعتراضات به سوءاستفاده ضدانقلاب چشم بستن به روز واقعیات دانست و افزود: بی توجهی به علوم انسانی به تدبیر حاکمیتی ما صدمه زده است، ما باید بتوانیم موجود دینامیکی به نام انسان را بفهمیم که در ذهنش چه می گذرد، اینکه در ذهن پنهان یک جامعه نهان روش مثل ایران که معمول بین آنچه می اندیشد و آنچه می گوید فاصله است، وقتی این ها را نبینیم نمی توانیم راه حل ارائه دهیم.

محبیان افزایش انتظارات، کاهش توانایی و امکانات دولت و پیدا شدن تصویر ناکارآمد از نظام در ذهن مردم را سه دلیل عمده ناآرامی های دی ماه 96 دانست و تأکید کرد: یک ارزیابی توسط وزارت ارشاد صورت گرفت، قریب 75 درصد شرکت کنندگان معتقد بودند که سیستم در حل مشکلات ناکارآمد است و این همان زلزله 7.

5 ریشتری است که می گویم ممکن است رخ بدهد.

وی ادامه داد: مردم حکومت را خیلی روشن می خواهند برای حل مسائلشان، مسئولان کشور مسئول حل مسئله هستند و نه مسئول طرح مسئله، وقتی مسئولان دائم طرح می کنند و دغدغه ها را به جامعه انتقال می دهند ولی راه حلی ارائه نمی کنند، زمینه های اعتراض رادارند به وجود می آورند، یک تصویر ناکارآمدی از نظام در اذهان مردم ایجاد می شود.

پیدایش تصویری از آینده تاریک و نامشخص در اذهان مردم عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اظهار داشت: مردم بر اساس آن چیزی که احساس می کنند و در ذهنشان می گذرد حرکت می کنند و نه بر اساس واقعیت ها و برداشت مردم از واقعیت مبتنی بر استدلال منطقی لزوم نیست، ارسطو می گوید انسان موجودی است عاقل و من این را قبول ندارم انسان موجودی است احساسی و عاطفی که از عقل برای توجیه دستاوردهای خودش بهره می برد.

وی پیدایش تصویری از آینده تاریک و نامشخص در اذهان مردم را عامل مهم در ناآرامی های دی ماه 96 برشمرد و افزود: در همین نظرسنجی ها قریب 70 تا 75 درصد نظرشان این هست که یا آینده بدتر می شود یا بهتر نمی شود، جامعه دچار یک نوع افسردگی یا هراس از آینده می شود و این کاهش امید به آینده بسیار خطرناک است.

محبیان تصریح کرد: این 4 عامل زمینه ذهنی مناسب برای ناآرامی ها ایجاد کرد و نه فقط برای کسانی که در خیابان آمدند بلکه برای کسانی که ناظر بودند و به دلایلی وارد نشدند، برخی عوامل هم تشدید کردند که یکی از این عوامل تشدیدکننده بدنه مسئولان بودند.

قبل از انتخابات و برجام انتظارات مردم بالا برده شد.

وی ادامه داد: قبل از انتخابات مسئولان دنیای دیگری تصویر می کنند و بعد از انتخابات چندان تعهدی به وعده ها وجود نداشت در رقابت مجاز هستیم هر وعده ای را بدهیم نتیجتاً در انتخابات شدیداً یک تصویر امیدوارکننده ای ارائه کردیم ولی در عمل تحقق پیدا نکرد، در هنگام برجام و مسائل مشابه شاهد بودیم سطح توقع مردم شدیداً بالا رفت و این گونه تصویر شد که آینده به زودی خوب خواهد شد و تحولات جدی رخ خواهد داد درحالی که در عمل این گونه نشد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: دومین عامل که باعث تشدید این اتفاقات شد کاهش امکانات بود یعنی علی رغم این توقعات که ما مسائل را با پول حل می کنیم، اما پول داخل کشور نیامد و یا اگر آمد یک سری چاله های پنهانی وجود داشت که این پول در آن چاله ها رفت و هیچ نمودی پیدا نکرد.

وی سومین عامل تشدیدکننده را ضعف و ناکارآمدی مدیریتی دانست و افزود: ناکارآمدی تولید نمی کنند که مصرف کنند بلکه یک تولیدی را مصرف می کنند، ضعف و ناکارآمدی مدیریتی بسیار جدی است.

100 میلیون گوشی هوشمند در دسترس مردم محبیان عامل تشدیدکننده دیگر را گسترش دسترسی به گوشی های هوشمند و داده های غیررسمی دانست و تصریح کرد: ما هنوز بر اساس مدل های پیشین که اگر رفتار مردم را می خواهید کنترل کنید دیتاهای ورودی آن را کنترل کنید داریم عمل می کنیم، یعنی داده های ورودی مردم را کنترل کنید توانسته اید رفتارشان را کنترل کنید، این مدل بسیار قدیمی است حداقل 50 سال است در دنیا کنار گذاشته شده است.

وی ادامه داد: اگر هوشمندانه عمل کنیم به سمت مدیریت داده ها نمی رویم چون الا امکان پذیر نیست به سمت مدیریت برداشت می رویم که روش های خاص خودش را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد بابیان اینکه رسانه های جدید عملاً کنترل داده ها را از حکومت گرفتند، تصریح کرد: بر اساس آمار رسمی از سال 92 که 2 میلیون گوشی هوشمند داشتیم در پایان سال 95 به 100 میلیون گوشی هوشمند رسیده است، یعنی به ازای هر فرد دوگوشی هوشمند وجود دارد، فقط در مورد تلگرام 180 میلیون کاربر هست 40 میلیون کاربر ایرانی هستند و 40 درصد ترافیک اینترنت ایران به خاطر تلگرام است و 500هزار کانال تلگرام فارسی زیان هست.

بیشترین اخبار منفی از سوی مقامات به مردم انتقال پیدا می کند وی بمباران افکار عمومی توسط اخبار منفی از سوی رسانه های رسمی و غیررسمی و مقامات را عامل تشدیدکننده ناآرامی های دی ماه 96 دانست و افزود:بیشترین اخبار منفی از سوی مقامات به مردم انتقال پیدا می کند، اعتراضات اجتماعی مثل مؤسسات مالی و اعتباری و احساس شنیده نشدن عامل جدی در تشدید اتفاقات بود، یک مسئول می گفت قبل از اتفاقات مشهد 2000تجمع و اعتراض صورت گرفت و ما برخوردی نکردیم، این مهم نیست 2000 تجمع و اعتراض انجام شده ولی شنیده نشده وگرنه دلیلی ندارد اعتراضات تبدیل به ناآرامی.

محبیان با اشاره به نابالغی جریانات و شخصیت های سیاسی و کاهش اعتبار اهالی سیاست اشاره کرد و گفت: منافع شخصی و گروهی بر منافع ملی ترجیح پیدا کرده است و هر کدام از جریانات و جناح ها برای زدن دیگری از همه امکانات استفاده می کند، میزان اعتبار اهالی سیاست در ایران نزد افکار عمومی بر اساس نظرسنجی ها در اندازه بنگاه های املاک است.

.


کلید واژه ها: اعتراض - اعتراضات - بحران - دانشگاه - سیاسی - مناطق - اقتصادی - جمهوری اسلامی - استاد دانشگاه - مردم - مشکلات - برگزار - علمی - دانشگاه آزاد - آمار بیکاری - علوم انسانی - هیات علمی - زمین لرزه - خبرگزاری - درست - کرمانشاه - لرزه - مشهد - انتخابات - عضو هیات - محرومیت - خبرنگار - اجتماعی - افزایش - لرستان

آخرین اخبار سرویس:
استخدام صندوقدار آقا و خانم جهت تالار رستوران در تهران

صدور مجوز حضور کارمندان با لباس محلی در محیط کار توسط برخی استانداران

نشاط اجتماعی؛ در دستورکار شورای اجتماعی کشور

استخدام کارگر ماهر نجار استیل کار در منطقه شهریارِ تهران

نقشه دیدار جنجالی ترامپ و اون در این اتاق کشیده شد

استخدام آرایشگر آقا در محدوده حکیمیه تهران

استخدام چرخکار کفاشی آقا در مشهد

استخدام مرکز تخصصی و پیش دبستانی واله

استخدام آبدارچی آقا جهت دفتر املاک در تهران

مسابقه خاطره نویسی «سفر توت فرنگی» در فرهنگسرای فناوری اطلاعات

استخدام آرایشگر مسلط به کار ابرو و براشینگ در تهران

سخنگوی انرژی اتمی: ظرف دو تا سه روز قادر به غنی سازی 20 درصد هستیم/ آمریکا از فروش آب سنگین ایران جلوگیری می کند

ویژگی های همسر خوب

اپل قابلیت باز کردن درب منزل یا خودرو توسط NFC آیفون را ارائه می کند؟

تصاویر/ هفتمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن کریم(19)

«بزن بزن» در مجلس!

وزیر اطلاعات برای پاسخگویی درباره خروج معاون بین الملل سازمان محیط زیست به مجلس می رود

دختران قهرمان فوتسال: شغل می خواهیم

Siri در آینده نزدیک به صورت هوشمندانه تماس های دریافتی را رد می کند!

صدور مجوز حضور کارمندان با لباس محلی در محیط کار توسط برخی استانداران

معاون دادگستری فارس:اعتماد متقابل با شفافیت محقق می شود

نام خیابان شنگرف تهران و میدان امام هادی (ع) شهرری تغییر کرد

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

مسجدجامعی: انوار بزرگترین فهرست نویس زنده جهان اسلام است

زاهدان شهر وحدت و مدارا

از لحظاتی قبل و با حضور نمایندگان رسانه ها صدوبیست وهفتمین نشست سخنگوی قوه قضاییه آغاز شد

رانندگان گنابادی با نظام جمهوری اسلامی هیچ مشکلی ندارند

تکذیب خبر عدم تایید کنگره «اعتماد ملی»/ کمیسیون ماده 10 مرجع بررسی کنگره های احزاب است

تقسیمات کشوری بدون وجودعدالت، مشکل راحل نمی کند

جلوی تصویب استفساریه خروج قهوه خانه ها از فهرست اماکن عمومی گرفته شود

کنگره شهدا؛ فرصتی برای ادای دین به شهدا

رییس صداوسیما از مردم سیستان و بلوچستان عذرخواهی کند

شهردار نوشهر استعفا داد

رعایت سادگی و دوری از تجملات در مهمانی های ماه رمضان

فراکسیون ولایی برای انتخابات هیات رییسه فهرست مستقل می دهد

اظهارات اروپایی ها باید به عمل تبدیل شود/ ظرف دو تا سه روز قادر به غنی سازی 20 درصد هستیم

لابلای زباله ها

سازمان امور اجتماعی به طرح های فوق العاده اعتبار می دهد

ناصر ایمانی: آمارهای امیدوار کننده به مردم داده شود/ مردم اگر احساس کنند که میان سران کشور اختلاف وجود دارد، نگرانی شان بیشتر می شود

نگاه نظام به زندانی نگاه اصلاحی است

قرآن های فرسوده در کرمان تعویض می شود

ملت ایران افتخارات خود را مرهون امام می دانند

تعدادی از پیمانکاران شهرداری مقابل شورا شهرتهران تجمع کردند

نگاه سفره های خالی افطار به دست های سخاوتمند

دولت باید بداند از اروپا آبی برای برجام گرم نخواهد شد/مجلس بحث FATF را از دستور کار خارج کند

عضو فراکسیون زنان مجلس خبر داد وجود 24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور/ ازدواج افراد متمول با کودکان برای قاچاق مواد مخدر

10 هزار واحد مسکن برای مددجویان روستایی کمیته امداد امام خمینی (ره) ساخته می شود

وجود 24 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور/ ازدواج افراد متمول با کودکان برای قاچاق مواد مخدر

عزت الله ضرغامی: پاسخ رییس جمهور به ترامپ می توانست کوتاه تر و شفاف تر باشد/ ممنوع الکاری بازیگران هرگز تحت ضابطه نیامد

پارک جنگلی کومش سمنان ساماندهی می شود

میدان امام هادی(ع) به میدان شیخ صدوق تغییر نام یافت

برگزاری کلاس تجوید توسط استاد سبزعلی در مسجد امام رضا(ع)

شهدا مایه عزت، امنیت، آرامش، آسایش و اقتدار نظام اسلامی هستند

شهدا نهال انقلاب را با خونشان آبیاری کردند

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت لوازم یدکی پژو و پراید در تهران

استخدام تعدادی نیروی آقا با تجربه در زمینه ساندویچ و پیتزا

استخدام کارمند و منشی مسلط به زبان انگلیسی در تهران

ستارگان سینما با بغض و اندوه ملک مطیعی را بدرقه کردند

صدور مجوز حضور کارمندان با لباس محلی در محیط کار توسط برخی استانداران

برگزاری نشست شورای روسیه – ناتو

استخدام نیروی آقا با مدرک لیسانس جهت اپراتور دستگاه cnc

باید از ظرفیت جوانان به خوبی بهره مند شویم

استخدام وکیل ،کارآموز و کارشناس حقوق در تهران

آمریکا اف 35 ندهد، ترکیه احتمالا سوخو 57 روسی می خرد

رد شدن شهرهای ساحلی از خط قرمز حریم دریا

مقدسی: برجام با تمام فراز و فرودش تصمیم نظام بود

طراحی کوچک ترین دوربین 360 درجه جهان

واقعیت اعتراض جمعیت بزرگ کامیون داران چیست

خطر محرومیت جدی گریبان پرسپولیس را خواهد گرفت!

استخدام طراح خانم جهت شرکت هواپیمایی در تهران

«گور پدر ملت آمریکا!»؛ آقای نماینده به کی گل می زنی؟

استخدام طراح ماهر و نیمه ماهر مسلط به ماتریکس در تهران

استخدام مهندس عمران جهت دفتر فنی کارگاه در تهران

بودجه روحانیت چگونه باید تأمین شود

برپایی هفت نمایشگاه به مناسبت ماه رمضان در حرم بانوی کرامت

فیلم کاربرد فلرها

چین درصدد مقابله با برنامه ترامپ است، نه دفاع از ایران

شماره 153 هفته نامه آتیه نو منتشر شد

«ایلنا» مجرم شناخته شدند

محدودیت بازرسی از دفاتر قانونی شرکت ها به آخرین سال مالی تمدید شد

اعضای جدید انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی هرمزگان معرفی شدند/ نزدیک به 600 نفر در انتخابات شرکت کردند

سازمان امور اجتماعی به طرح های فوق العاده اعتبار می دهد

تقدیر معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور از معاون اجتماعی ناجا

کاندیداتوری مافی برای انتخابات هیات رییسه مجلس/ ساعی گزینه ریاست فراکسیون زنان

ضرورت برگزاری کارگاه‎ های آموزشی برای مدیران دانشگاهی

پاسخ مورگان فریمن به اتهام آزار جنسی: به زنان تعرض نکردم

آمارثبت پایان نامه در سامانه ملی ثبت پایان نامه و رساله

«مافی» و «سلحشوری» گزینه فراکسیون زنان برای هیأت رییسه مجلس

سومین دوره مسابقه صفحات قرآنی در تبیان برگزار می شود

مؤسسه «طاها» جلسات تفسیر موضوعی قرآن برپا می کند

فراکسیون ولایی برای انتخابات هیات رییسه فهرست مستقل می دهد

تعدادی از پیمانکاران شهرداری مقابل شورا شهرتهران تجمع کردند

 فراکسیون زنان گزینه ای برای انتخابات هیات رییسه معرفی نکرده است

500 طرح بوم گردی توسط کمیته امداد گیلان اجرایی می شود

معامله با خدا انسان را از اضطراب و خسارت نجات می دهد

رییس صداوسیما از مردم سیستان و بلوچستان عذرخواهی کند

غرور مانع بهره برداری از رحمت و مهربانی الهی است

مردم و ماه رمضان در زمانه قاجار

کاهش 17 درصدی آمار طلاق در قزوین

کمیته ای حقیقت یاب برای شناسایی عناصر متخلف تشکیل شود

اگر اعتراضات شنیده نشود...

اگر اعتراضات شنیده نشود...