مطالب مرتبط:
"قلیان" و نمایندگان مجلس شورای اسلامی
در بازدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مناطق زلزله زده کرمانشاه چه تصمیماتی گرفته شد؟
اعلام آمادگی مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات خوزستان
رییس مجلس شورای اسلامی: لازم باشد برای بودجه جلسه غیرعلنی برگزار می کنیم
رییس شورای برنامه ریزی حزب اسلامی کار انتخاب شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 12:132018-01-24سياسي

"قلیان" و نمایندگان مجلس شورای اسلامی


در این گزارش علاوه یادآوری روند منع استعمال دخانیات، به آنچه که در روزهای گذشته بر سر قلیان آمده است اشاره خواهیم کرد، چرا که سوء تعبیرهای زیادی در این زمینه برای مخاطبان پیش آمده است.

- ": درست بعد از ورود دادستانی به مسئله عرضه قلیان در اماکن عمومی و یک موفقیت نسبی در جمع آوری قلیان از چایخانه ها و قهوه خانه ها و اصنافی از این قبیل در بسیاری از استان ها، مجلس در اقدامی غافلگیر کننده گامی در راستای احیاء استعمال دخانیات در اماکن مذکور برداشت.

در بسیاری از استان ها و شهرستان ها به جز تهران دیگر در هیچ کوچه و خیابانی مغازه ای را مشاهده نمی کنید که تحت عنوان قهوه خانه با ارائه قلیان به فعالیت اقتصادی مشغول باشد.

هر چند این طرح موفق به ریشه کن کردن قلیان نشد ولی هر آنچه که بر دوش داشت را به سر منزل مقصود رسانده بود.

لذا در این گزارش علاوه یادآوری روند منع استعمال دخانیات، به آنچه که در روزهای گذشته بر سر قلیان آمده است اشاره خواهیم کرد، چرا که سوء تعبیرهای زیادی در این زمینه برای مخاطبان پیش آمده است.

    شروع ممنوعیت و زمزمه های رفع آن عرضه قلیان در مراکز تفریحی با ورود انواع تنباکوی های میوه ای نخستین بار در دولت نهم ممنوع اعلام شد.

چندی بعد در نیمه راه عمر دولت دهم با مصوبه هیئت دولت دوباره به صورت رسمی و در برابر بهت ناظران، استعمال آن در قهوه خانه ها و رستوران های سنتی و دیگر اماکن عمومی آزاد شد.

از آن پس یک روز استفاده از قلیان ممنوع و قهوه خانه های متخلف پلمب می شد و یک روز خبر بازگشایی قهوه خانه ها و آزاد شدن مصرف قلیان ها منتشر می شد.

یک روز، وزارت بهداشت، قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را با نظر دیوان عدالت اداری اجرایی می کرد و روز دیگر هیئت وزیران با حضور وزیر بهداشت! آن را نقض می کرد و قهوه خانه را از شمول اماکن عمومی خارج می کرد.

آخرین بار در روزهای پایانی خرداد امسال بود که رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت دوباره اعلام کرد صنف چایخانه ها تنها مجوز عرضه چای را دارند و هیچ کدام از این قهوه خانه ها جواز عرضه قلیان را ندارند.

خسرو صادق نیت این بار مجبور شد برای تأیید نظرات خود از قانون اساسی کمک بگیرد.

او گفته بود: طبق قانون اساسی اماکن عمومی از جمله چایخانه ها اجازه عرضه دخانیات را ندارند و عرضه مواد دخانی از جمله قلیان در این اماکن نیز ممنوع است.

البته در حالی که وزارت بهداشت مجدداً بر ممنوعیت عرضه قلیان تأکید می کرد، عده ای هم چندان با برخورد قهری با قلیان موافق نیستند؛ برای مثال محمدعلی نجفی، شهردار فعلی پایتخت که زمانی عهده دار ریاست سازمان میراث فرهنگی در دولت یازدهم بود، می گفت: اگر جلوی قلیان را بگیریم همراه با قلیان چیزهای دیگری هم وارد فضای خانه می شود.

او پیشنهاد داده بود موضوع قلیان به نظرسنجی مردم گذاشته شود! حالا دوباره داستان عرضه و استعمال دخانیات در قهوه خانه ها به خوان اول برگشته و با رأی مجلس قهوه خانه های سنتی دیگر جزو اماکن عمومی مدنظر قانون کنترل و مبارزه با دخانیات محسوب نمی شوند و استعمال دخانیات و قلیان در آن ها آزاد است.

در خبرها آمده بود: با پیگیری دکتر کولیوند، نماینده مردم استان البرز جریان بررسی درخواست یک فوریتی ط رح استفساریه تبصره یک ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات با 120 رأی موافق، 51 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه با بررسی آن به صورت یک فوریت مورد موافقت قرار گرفت.

به گفته کولیوند جمع آوری بدون برنامه قلیان علاوه بر آثار سوء سبب بیکاری فعالان این حوزه می شود.

وی گفته است: مصرف قلیان در اماکنی به نام قهوه خانه مرسوم بوده و بیش از ده ها سال در جامعه فعالیت دارند و تحت نظارت دقیق اتحادیه صنفی خود هستند و افراد متقاضی کاملاً آگاهانه وارد این اماکن می شوند.

کولیوند با بیان اینکه قهوه خانه ها یکی از نمادهای سنتی کشور است، می گوید:جمع آوری بدون برنامه قلیان علاوه بر آثار سوء سبب بیکاری فعالان این حوزه می شود؛ بنابراین این استفساریه برای رفع ابهام از قانون در خصوص فعالیت قهوه خانه ها و اتاق های مخصوص استعمال دخانیات در فرودگاه ها و پایانه های مسافربری طرح شده که خواستار بررسی آن به صورت یک فوریت هستیم.

  تنها تصویب یک فوریت نمایندگان در نشست علنی یکشنبه1بهمن مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی درخواست یک فوریتی طرح استفساریه تبصره یک ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات با 120 رأی موافق، 51 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه با بررسی آن به صورت یک فوریت موافقت کردند.

در این استفساریه پرسیده شده است که آیا اماکن عمومی ذکر شده در تبصره یک ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب 15 شهریور 1385 شامل قهوه خانه ها و قهوه خانه های سنتی و اتاق های استعمال دخانیات مستقر در فرودگاه ها و پایانه های مسافربری می شود؟   در پاسخ به این استفساریه در طرح آمده است: خیر، اماکن عمومی مذکور در تبصره یک ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات شامل قهوه خانه ها و قهوه خانه های سنتی و اتاق های استعمال دخانیات مستقر در فرودگاه ها و در پایانه های مسافربری نمی شود.

در مقدمه ای که به عنوان دلایل توجیهی در ابتدای طرح آمده عنوان شده است که از آنجا که مصرف قلیان در اماکنی به نام قهوه خانه مرسوم بوده و این واحدهای صنفی بیش از ده ها سال در جامعه سابقه دارند و همچنین این اماکن تحت نظارت دقیق اتحادیه صنفی خود بوده و صرفا اماکن دارای مجوز برای استعمال دخانیات و قلیان مبادرت به این امر می کرده و افراد متقاضی کاملا آگاهانه وارد این اماکن می شوند و با عنایت به سابقه طولانی این اماکن قهوه خانه ها یکی از نمادهای سنتی کشور ما محسوب می شوند و مورد مراجعه افراد بسیاری هستند.

از این رو جمع آوری بدون برنامه ریزی قلیان علاوه بر آثار سوء آن که متوجه فعالان این خدمات به عنوان اماکن کسب و بیکاری جمعیت قابل توجه فعال می تواند آثار سوء دیگری از جمله زیرزمینی شدن آن داشته باشد.

در ادامه دلایل توجیهی تصریح شده است که اساسا تولید، واردات و مصرف دخانیات به طور مطلق ممنوع نیست و قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات نیز مبین همین معنا است، اما با عنایت به پیگیری های بعدی توسط دستگاه های اجرایی منجر به بروز مشکلاتی شده است.

    خوشحالی اتحادیه های مربوطه رییس اتحادیه چایخانه داران اصفهان گفت: در پیگیری های اخیر، خبرهای خوبی به ما رسیده که احتمالاً قلیان ها برمی گردد؛ همچنین زمزمه هایی برای بازگشت قلیان به چایخانه ها شده، اما هنوز مصوبه ای در این زمینه وجود ندارد.

محسن فلاح نژاد اظهارداشت: درحدود 260 چایخانه دارای پروانه و پرونده کسب تا پیش از تعطیل شدن تمامی چایخانه ها فعالیت داشتند که همه آنها، 18 ماه قبل با دستور دادستان پلمب شدند.

وی با بیان اینکه بیش از 90 درصد درآمد چایخانه ها از عرضه قلیان بود، افزود: دستورالعمل بهداشت مبنی بر تعطیلی نبود و تأکید بر عدم عرضه قلیان داشت اما جمع آوری قلیان از چایخانه ها درآمد این واحدها را از بین برد و عملاً دیگر چایخانه ها توانایی ادامه فعالیت نداشته و بسته شده اند.

رییس اتحادیه چایخانه داران اصفهان ادامه داد: پس از این اقدام، صاحبان چایخانه ها که بالای 50 سال سن داشتند، خانه نشین شده و قادر به درآمدزایی از راه های دیگر هم نیستند.

وی تصریح کرد: دستورالعمل وزارت کشور مبنی بر اجرای تدریجی جمع آوری قلیان در زمان استاندار سابق اجرایی نشد و مسئولان بهداشت و دادستانی قبول نکردند که قلیان به چایخانه های دارای مجوز برگردد.

فلاح نژاد اذعان داشت: جلسه ای یک ماه گذشته با دادستان کل کشور داشتیم که آنجا قول داده شد تا یک ماه آینده عرضه قلیان در تمام کشور ممنوع می شود، اما پس از گذشته یک ماه از آن جلسه، هنوز که دستوری صادر نشده است.

وی با بیان اینکه در پیگیری های اخیر خبرهای خوبی به ما رسیده که احتمالاً قلیان ها برمی گردد، گفت: زمزمه هایی برای بازگشت قلیان به چایخانه ها شده است.

  ابوالفضل دهستانی ، رییس اتحادیه سفره خانه های سنتی مشهد نیز در خصوص طرح آزادسازی قلیان در قهوه خانه های مجوزدار گفت: باید توجه داشت طرح استفساریه آزادسازی قلیان با قید یک فوریت به مجلس رفته است.

پس از اینکه طرح ارائه شده مجددا در کمیسیون بررسی و سپس در صحن مجلس رای گیری شود، در انتها مصوبه به شورای نگهبان فرستاده و با تایید آن شورا تبدیل به قانون خواهد شد.

وی افزود: تاکنون در رابطه با آزاد شدن قلیان هیچگونه خبری به ما ابلاغ نشده و تا دستور آن ابلاغ نشود، قانوناً به عنوان اتحادیه هیچگونه اقدامی نمی توانم بکنیم، از این رو باید مراحل قانونی آن طی شود.

رییس اتحادیه سفره خانه های سنتی مشهد خاطرنشان کرد: هر کدام از این مراحل و طرح های قانونی باید اجرا شود.

پس از طی شدن مدت قانونی آن می توان از آزادی استعمال قلیان خبر داد.

دهستانی تصریح کرد: تا زمانی که این طرح توسط شورای نگهبان تایید و ابلاغ نشده هیچگونه اقدامی نمی توانیم بکنیم.

    اظهارات یک نماینده مخالف عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با یادآوری اینکه مخالف تصویب یک فوریت طرح استفساریه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات بوده، رفع موانع اشتغالزایی را دلیل قابل قبولی برای عرضه قانونی قلیان در قهوه خانه ها نمی داند.

اکبر ترکی درانتقاد به رای موافق اکثریت مجلس به یک فوریت طرح استفساریه تبصره یک ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات گفت: متاسفانه تصویب این طرح به قهوه خانه هایی که اقدام به عرضه قلیان در سطح جامعه می کنند، مجوز فعالیت آزادانه را خواهد داد.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این طرح در حالی مورد تایید اکثریت مجلس قرار گرفت که پیش از این بر اساس قانون منع استعمال دخانیات، قهوه خانه ها از عرضه قلیان در اماکن سرپوشیده منع شده بودند و قوه قضاییه و معاونت بهداشت وزارت بهداشت و درمان نیز بر روند اجرای این قانون نظارت داشتند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 97، تاکید کرد: اگر این طرح به طور کامل به تصویب برسد، به این معناست که هیچ منعی برای عرضه قلیان در قهوه خانه ها وجود ندارد و این در حالی است که، این اقدام هم به سلامت جوانان زیان می رساند و هم از بعد اجتماعی آسیب های اجتماعی متعددی را به همراه خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه اعضای کمیسیون متبوعش مخالف تصویب این استفساریه بوده اند، استدلال موافقان این طرح را غیرقابل توجیه دانست و افزود: این افراد معتقدند که این اقدام موجب رفع موانع موجود در مسیر اشتغالزایی خواهد شد در حالی که می توان در این مورد از اشتغال های جایگزین استفاده کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: اگر آمار مربوط به آسیب ناشی از استعمال دخانیات در یک سال کشور را احصاء کنیم و مبالغی که برای رفع آن هزینه می شود را در زمینه اشتغالزایی سرمایه گذاری کنیم، تحولی عظیم در این بخش ایجاد خواهد شد.

    *** قلیان یک پدیده مضر برای سلامتی است.

کسی منکر این امر نیست.

اما شاید سوالی که در ذهن نمایندگان موافق بررسی مجدد قانون مربوط به آن بودند بوده است این باشد که راه مقابله واقعی با قلیان چیست؟ و قلع و قمع واحد های صنفی مربوطه و معضل بیکاری کدام در اولویت قرار دارد.

به هرحال باید منتظر شد و دید که تکلیف استعمال قانونی قلیان در قهوه خانه ها چگونه روشن می شود.


کلید واژه ها: قلیان - قهوه خانه ها - استعمال دخانیات - خانه - دخانیات - وزارت بهداشت - قهوه - ممنوع - بهداشت - قانون اساسی - دیوان عدالت اداری - مجلس شورای اسلامی - وزارت - قانون - ممنوعیت - مصوبه هیئت دولت - نمایندگان مجلس - روزهای پایانی - دولت - دیوان عدالت - هیئت وزیران - گزارش - استان - مصرف قلیان - آزاد - مجلس - موفق - وزیر - دولت دهم - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
نوری کعب عمیر ،عبدالزهرا نعامی ،سید اسماعیل هاشمی شیخ شبانی اثر رهبری تحول آفرین و قابل اعتماد بر توانمندسازی تیمی

سخن امام حسین(ع) درباره حق بزرگ اهل بیت(ع)

سوتی وحشتناک نماینده مجلس ؛ ورژن جدید لوور ؛ تلفظ FATF + فیلم

محمدجواد نجفی، مرتضی سازجینی، عباس یوسفی تازه کندی بررسی مسئله تحریف عهد قدیم (تورات) از نگاه قرآن کریم

فرشته نورعلی زاده نقدی بر رویکردهای امکان و تولید علم دینی

آمریکا 5 ایرانی دیگر را تحریم کرد

ترامپ از ونزوئلا خواست انتخابات این کشور را تکرار کند

عکس متفاوت و پراز عشق "النازشاکردوست" با پوششی خاص/عکس

یادداشت/ سید مسعود علوی ایران باید یا آمریکا باید؟

تصاویر/ اولین موزهٔ ایران کجاست؟

«حاتمی کیا» با ظاهری متفاوت در حا قایق سواری+عکس

تصاویر/ منزل شهید مدافع حرمی که موزه شد

همه دستاورهای کارکنانی وزیر نفت!

یادداشت مهمان/ فرهنگ سازی وظیفه لاینفک روابط عمومی ها

واشنگتن رایزنی با جریان السائرون عراق را آغاز کرد

هنگ کنگ به مرکز جهانی هوش مصنوعی تبدیل می شود

روایت پزشکی که برای کمک به هم نوعانش به محروم ترین نقاط ایران سفر کرد +فیلم

تقدیر از نخبگان قرآنی شهرستان کارون

تیپ عجیب و ژست عجیب ترِخانم بازیگر در ماشین پلیس!/عکس

12 پاسخ موسویان به 12 شرط وزیر خارجه آمریکا

یادداشت/ عبدالله گنجی بفرمایید متن توافقنامه ایران و آمریکا را امضا کنید!

بررسی تحولات فلسطین و تاکید بر نقش مهم همکاری های پارلمانی در روابط ایران و مصر

برادر امام موسی صدر درگذشت

علی نجفی ،حمید رحیمیان ،اکبر باشکوه بررسی روابط بین فرهنگ یادگیری و انگیزش با آمادگی برای تغییر سازمانی

مینا شمخی، نصره باجی، عصمت منصورزاده ‎نقد و بررسی اسراییلیات قصص انبیاء در تفسیر منهج الصادقین

ایرج محبوبی، حیدرعلی رستمی، عبدالرضا زاهدی تأملی در شبهه «انحصار علم ارزشمند در علوم دینی و بی ارزش تلقی شدن علوم تجربی»

یگان تک تیراندازان فاطمیون چگونه تشکیل شد؟

دموکرات ها به دنبال استیضاح ترامپ

دموکرات ها به دنبال استیضاح ترامپ

واکنش بامزه آقای بازیگر به ماجرای آمبولانس ویژه بانوان! /عکس

یادداشت/ امیر استکی دولت داری اشتباهی!

بهترین نوشیدنی ها برای رفع عطش/ اینفوگرافیک

شروط پمپئو گردن کلفتی سیاسی است

چالش های عمده رحم های اجاره ای

سرنوشت حاکمان ظالم برای انسان عبرت است/ تاریخ آینه ای برای زندگی بشر است

تروریست ها از حیوان هم پَست تر هستند/ جایگاه انسان در صدر عالم امکان است

حمیدرضا علومی یزدی، حمید درخشان نیا مداخله دادگاه در تعیین داور، آسیب شناسی قانون، رویه قضایی و ارائه الگو

سارا مهرآمیز، محمد اکبری بورنگ، محمد علی رستمی نژاد تبیین رفتارهای نوآورانه معلمان براساس باورهای غیرمنطقی و تفکر سیستمی آنان

شرح دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان+صوت

دعای روز هفتم ماه مبارک رمضان + فیلم

آخرین خبر از وضعیت ولیعهد غیب شده

حق بزرگ اهل بیت در کلام امام حسین(ع)

واکنش تخت روانچی به اظهارات پمپئو

تشکیل کارگروه ها و هیات های اندیشه ورز در مرکز مطالعات/ پژوهش مسیر منتهی به توسعه است

تقی پورنامداریان، محمد احمدی بررسی دلایل تغییر گرایش های نقد رتوریکی کتاب مقدس

بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است

چرا سه کشور اروپایی قابل اعتماد نیستند؟ +فیلم

چرا یک معلول باید به دادگاه برود؟

صالح حسن زاده، محمود رسولی، محسن جاهد، وهب جعفریان استدلال پیچیدگی تقلیل ناپذیر: نقدی بر دیدگاه مایکل بیهی

چگونه در خانه مدیتیشن کنیم؟

رودخانه ای پر از شکوفه های گیلاس/ عکس

مهدی زاهدی، زهرا محمودی مطالعه تطبیقی نظام دسترسی به منابع ژنتیکی و ثبت اختراعات فناوری زیستی

سید مرتضی قاسم زاده، محمد قربانی جویباری اثر بطلان عقد بر شرط مستقل (توجیه و تحلیل رویه ی قضایی)

چگونگی آماده سازی زمینه ظهور در کلام آیت الله بهجت

برنامه اردوغان برای روابط با اسراییل

چهره بی حوصله آقای سوپراستار/عکس

نماینده دمکرات: مجلس را بگیریم، ترامپ را استیضاح می کنیم

لایحه «مقابله با تامین مالی تروریسم» در مجلس حاشیه ساز شد

آمار اهدای عضو در ایران

آنچه باعث می شود دختران دچار تجرد قطعی شوند؛ «مضیقه در انتخاب»

جوابیه مطهری به گزارش "پاستیلی" کیهان و پاسخ کیهان

ضرورت تعلیق تعهدات برجام/ روحانی برجام را انتخاباتی کرده بود

غیبت بن سلمان سوال برانگیز و عجیب است

کارت شناور ندارم/ ایستگاه اتمسفر قبل از مدیریت من نامگذاری شد

واکنش سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس به اظهارات پامپئو

مصطفی هادوی نژاد; حافظ رمضانی مطالعه پدیدارشناسانه پیش آیندهای موقعیتی مقاومت رفتاری در برابر تغییر سازمانی

موسسات مالی از معضلات جدی نظام

حجت علی نژاد، جواد فرامرزی نقش سیاق در تفسیر المیزان

پاسخ سفیر ایران در عراق به ادعای اختلاف با مقتدی صدر

پاسخگویی به بیش از 45 هزار سؤال شرعی در مرکز پاسخ به سؤالات قزوین

توضیحات یک نماینده مجلس درباره احتمال رفع فیلتر «توییتر»

عیسی امینی، عباس منصوری موجه و مدلل بودن رأی داوری داخلی با نگاهی بر رویه قضایی

مدل لباس و انگشتر مگان مارکل+عکس

نقد و بررسی قانون حمایت خانواده مصوب سال 91

اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است

جشن تولد خاص "بهنوش طباطبایی" /عکس

شعار حج تمتع سال 97 اعلام شد

نگاه همگرایانه در هنر به حمایت از کالای ایرانی کمک می کند

شهردار تهران باید پاسخگوی سه سوال شهروندان تهرانی باشد

محکومیت شدید پزشکان آفرگیر

صندوق ذخیره فرهنگیان خیریه نیست

تقابل شدید غیر علنی

پیگیری وضعیت کسب وکارهای متضرر تلگرامی خارج از قدرت ماست

امام (ره) به روایت کتاب جدید هدایت الله بهبودی شکایت بردن از روحانی جوان به آیت الله حائری/ بی دینی های آقاروح الله تکمیل شد!

نخست وزیر سابق از شاهزاده سعودی هم پول گرفته بود

غیبت بن سلمان سوال برانگیز و عجیب است

سفره افطار حرم امام رضا (ع)

غرفه جهاد دانشگاهی و خبرگزاری ایکنا در سومین روز نمایشگاه قرآن

10 فرمان کلیدی برای حل مشکلات کولبران

حضور بازیگر زن سینمای ایران در مناطق محروم+عکس

علی مقدم ابریشمی، مسعود محبوب نقش دادگاه در داوری بین المللی: نقدی بر لایحه جامع داوری از دیدگاه قوانین مدرن داوری بین المللی

سید محمد طباطبایی نژاد وحدت گرایی در قواعد مسئولیت مدنی

خوشکل ترین شهادت رو می خوام

مریم شعوری، امیر نجفی بررسی تأثیر توسعه نظام مالکیت معنوی و دانش ثبت شده در ایجاد انگیزه برای نوآوری صنعت

قطر از چشم ترامپ افتاد

اگر می خواهید بدون حساب وارد بهشت شوید، بخوانید

یگان تک تیراندازان فاطمیون چگونه تشکیل شد؟

مردم ایران مشت محکمی بر دهان وزیر خارجه آمریکا خواهند زد/ یک ملت پشت سردار سلیمانی قرار دارد

دولت مخالف مسکوت ماندن بررسی لایحه «پالرمو» است

"قلیان" و نمایندگان مجلس شورای اسلامی

"قلیان" و نمایندگان مجلس شورای اسلامی