مطالب مرتبط:
برپایی جشن انقلاب در 48 حسینیه شهید استان زنجان
برکات انقلاب اسلامی برای مردم بیان شود/ امام خمینی(ره) در دنیا تحول ایجاد کردند
آیت الله نوری همدانی: برکات انقلاب اسلامی برای مردم بیان شود/ امام خمینی(ره) در دنیا تحول ایجاد کردند
معاون استاندار: قطع شدن منافع امریکا از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است
معاون استاندار: قطع شدن منافع امریکا از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 12:102018-01-24سياسي

ماجرای پاساژ بهمنیان همدان / از جشن انقلاب تا جشن عروسی


ماجرای پخش موسیقی ممنوع در پاساژ بهمنیان خیابان بوعلی همدان و برخورد نامناسب اهالی آن موجب شد تا بررسی در مورد بایدها و نبایدهای موسیقی در اماکن عمومی و واحدهای صنفی انجام دهیم.

- در شهر همدان خیابانی که از آرامگاه مرحوم بوعلی سینا به میدان امام خمینی(ره) منتهی می شود را خیابان بوعلی گویند که از گذشته ای دور پاتوق و مأمن جوانان و یکی از مراکز پرتردد مردم این شهر بوده و هست.

هنگامی که از آرامگاه بوعلی به سمت پایین می آیی اگر مغازه ها را نگاه کنی بوتیک هایی را می بینی که مشتریان آن غالبا جوانان هستند.

این اواخر هم با بازسازی صورت گرفته، این خیابان تبدیل به پیاده راهی زیبا شد که جذابیت بیشتری را برای جوانان و خانواده ها ایجاد کرد.

ماهم، چون جوانان دیگر در حال گذر از این خیابان زیبا بودیم که با شنیدن صدای ارکستر گمان کردیم مراسم عروسی دو تن از این جوانان خوب پیاده راه است که در این خیابان برگزار شده اما کمی که به محل صدا نزدیک تر شدیم و پایه بلندگوی بزرگی را در ابتدای پاساژ بهمنیان دیدیم جا خوردیم که چه خبر است؟ بعد از اینکه از شدت بلندی صدا و گرومب گرومب آهنگ به خود آمدیم سر در پاساژ بنری با مضمون تبریک سالگرد پیروزی انقلاب و تخفیف اجناس پاساژ به همین مناسبت دیدیم و متوجه شدیم که خبری از مراسم عروسی نیست!با پیگیری که از اهالی پاساژ به دست آوردیم، بماند که برای پاسخگویی 5 یا 6 تن از آقایان قوی هیکل با برخوردی تهاجمی مارا دوره کردند؛ طبق اذعان آن ها متوجه شدیم این پاساژ متعلق به یکی از قاضیان محترم شهرمان بوده و ایشان مجوز پخش این آهنگ ها را صادر کرده و اینکه نهایتا مجوز موجود است!!!البته ماهم اعتراض چندان و اصراری برای دیدن این مجوز نداشتیم و در مقابل آن 5 یا 6 تن پر زور تنها حرفمان این بود که اگر به مناسبت سالگرد انقلاب است اولا چرا قبل از شروع ایام دهه فجر یا اصلا قبل از ماه بهمن آغاز شده(چراکه شروع این قضیه از اواخر دی بود) و ثانیا چرا از موسیقی های انقلابی و سنتی زیبای خوانندگان کشورمان استفاده نشده که حال و هوای آن روز هارا در دل قدیمی تر ها زنده و شوق جشن انقلاب را در دل جوانان بیدار کند؟؟ ؛ حال بماند که چندی پیش نیز در پاساژ پایتخت واقع در همین خیابان نیز موسیقی با خوانندگی زن پخش می شد.

لذا در پی سوالات بی جواب و ابهامات این جریان سریالی بر آن شدیم که صحت صدور مجوز از مراجع ذی ربط و بطور کلی نظر اسلام را در مورد شادی و موسیقی بدانیم در ابتدا به سراغ یک استاد حوزه دانشگاهیان رفته و سپسنیز به سراغ رییس پلیس امنیت همدان رفتیم.

حسن محسنی راد استاد حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان همدان، در گفت و گو با خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از همدان، با اشاره به رابطه شادی و اسلام بیان کرد: شادی در اسلام نتیجه ایمان است، ایمان که ذاتا نوعی وصل شدن به منبع حقیقت است.

معنویت را در فرد مومن ایجاد می کند و چون انسان با خدا ارتباط می گیرد، این ارتباط با ذات لایتناهی تمام خلأهای انسانی را پر می کند و موجب ایجاد نشاط در او می شود.

اسلام اساسا با شادی مخالفتی نداردوی افزود: این شادی جزیی از آثار درونی ایمان است که نمود بیرونی هم داشته و در سکنات مومن قابل مشاهده است.

محسنی راد با تصریح اینکه اسلام اساسا با شادی مخالفتی ندارد ادامه داد: اسلام از منظر فقهی با شادی مخالف نیست بلکه با فساد مخالف است و بایستی این دو را تفکیک کرد چراکه لزوما این دو مقوله یعنی شادی و فساد همسو نیستند.

وی افزود: اینکه اسلام برخی از اموری که ظاهرا موجد شادی هستند را ممنوع کرده به دلیل فسادانگیز بودن آن است، که به طور مثال میشود به برخی از موسیقی های حرام اشاره کرد.

این استاد حوزه یادآور شد: شاید برخی فسادها در لحظه شادی آورند، اما بسیاری از شادی ها لزوما فسادآور نیست.

وی با اشاره به بحث موسیقی عنوان کرد: موسیقی جنبه های مختلفی دارد؛ برخی فقها معتقد اند از زمان پیامبر(ص) موسیقی همواره قرین با فساد بوده است که در این مورد حضرت آقا می گویند در شرق جغرفیایی جنبه های دیگر موسیقی (غیر فسادانگیز بودن آن) درک نشده بود؛ مثلا جنبه های عرفانی .

وی ادامه داد: شرق جغرافیایی اساسا در طول تاریخش درکی از جنبه عرفانی موسیقی نداشته است و موسیقی تنها در امور مفسده انگیز استفاده می شد بطوریکه شاهان که دسترسی به آلات موسیقی داشتند مغنیانی را به دربار خود می آورده و علنا باب فساد را راه می انداختند.

محسنی راد با بیان اینکه موسیقی حماسی مورد تایید پیامبر(ص) بوده است یادآور شد: موسیقی حماسی بر اجتماع تاثیر مثبت دارد.

فساد و شادی لزوما هم راستا نیستند این استاد حوزه عنوان کرد: لذا اگر موسیقی فرد را به سمت فساد نکشاند حرام نیست، به عبارتی ملاک اصلی و زیربنایی اسلام در مورد موسیقی فساد انگیز نبودن آن است.

محسنی راد با تبیین حُرمت موسیقی خاطرنشان کرد: موسیقیی به لحاظ فقهی متصف به حکم حرمت است که انسان را از حالت طبیعی خارج کند، یعنی هیجاناتی خارج از حق و حقیقت به انسان القا کند، به طور کلی در هر موسیقی که جنبه عقلانی انسان زیر سوال رفته و فرد به نوعی دگرگون شود که موجب غم بی دلیل یا حالت فرح فسادانگیز شود و یا تحریک شهوتی اتفاق بیفتد از منظر دین الهی و انسان ساز اسلام محل اشکال است.

وی ادامه داد : این خروج از تعادل و عقلانیت و یا تحریک و ایجاد شهوت ممکن است در یکی از ارکان موسیقی از قبیل صدای خواننده، صدای ساز و یا خود شعر باشد ک این مسئله کلیت آن بسته موسیقایی را شرعا زیر سوال خواهد برد.

موسیقی حرام چیست؟محسنی راد حرام بودن موسیقی را چنین تکمیل کرد: هر موسیقی که عقلانیت را سلب کند حرام است، هم چنین اگر انسان را در حالت مبهمی ببرد و از حالت عادی زندگی خارج کند و اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب باشد، در این باره قرآن می گوید أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاکُمْ عَبَثًا وَأَنَّکُمْ إِلَیْنَا لَا تُرْجَعُونَ آیا چنین پنداشتید که ما شما را به عبث و بازیچه آفریده ایم و هرگز به سوی ما بازگردانده نمی شوید؟! آیه 115/ مومنون .

موسیقی متعالی در اسلام چیستوی موسیقی حرام از منظر اسلام را مصداق اتم لهو و لعب دانست که همان را موجب دور شدن انسان از حقیقت دانست و گفت: در مقابل بعضی از موسیقی ها دارای جنبه های متعالی ای است که انسان را به تفکر وا می دارد .

مثلا انسان را به سمت کار خیر تهییج می کند.

می تواند در کمک به فقیران نقش ایفا کند و یا در زمان جنگ، پخش موسیقی های حماسی می تواند موجب تهییج لشکر حق علیه باطل شود که در گزارشات تاریخی سیره پیامبر این نوع موسیقی به تایید پیامبر اسلام رسیده است.

وی در خصوص پخش برخی موسیقی های مهیج احساس صرف در پاساژها اظهار کرد: با توجه به وضعیت موجود در جامعه و فراگیر شدن بد پوششی و موثر بودن این نوع آهنگها در تحریک برخی به جلب توجه نمودن در این مکان ها، فسادانگیز بودن آنها بی هیچ شائبه ای قابل لمس است چراکه حتما موجب تحریک هیجانات غریزی می شود.

وی پیشنهاد کرد: موسیقی عرفانی در جهت تعالی بخشیدن به انسان است، این نوع موسیقی ظرفیت بالایی در تحریک انسان به سمت ذوق عارفانه و احیانا تفکر و تدبر در حالات درونی دارد و از سویی جنبه های هنری آن به عنوان هنری جذاب حتما نیازهای روحی و زیبایی شناختی در انسان را پاسخ خواهد داد و لذا در مکان های عمومی و پاساژهای شهر می توان از این آهنگ ها استفاده کرد، بر خلاف تلقی عموم که موسیقی مدرن و پاپ را دور از جنبه های عرفانی میبینند میشود در این نوع موسیقی هم در کنار موسیقی سنتی ردپاهای عرفان را پیگیری کرد.

جشن انقلاب با برپایی موسیقی های بی اساس به مردم امید نمی دهداین استاد حوزه انسان سازی را از اهداف انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: بهترین روش جشن گرفتن پیروزی انقلاب لزوما پخش موسیقی نیست، بلکه باید مردم را به این انقلاب امیدوار کرد و در این جهت قدم برداشت در قدم اول مسئولین به حل مشکلات اقتصادی بپردازند که این بهترین راه امیدوار کردن مردم به انقلاب است.

لذا مثلا در محیطهای عمومی پایه کار پخش موسیقی عارفانه و اخلاق مدار باشد که در ایام پیروزی انقلاب با پخش برخی موسیقیهای ساخته شده در اوایل پیروزی انقلاب میشود کار را پربارتر نمود.

دور از نظر نماند که تلاش دولت در جهت بهبود معیشت و اقتصاد شیرینی شنیدن موسیقی انقلابی را به مراتب بیشتر خواهد کرد.

اسلام موسیقی را نهی نمی کندوی با تاکید بر اینکه اسلام موسیقی را نهی نمی کند افزود: اگر اسلام موسیقی فساد انگیز را نهی می کند باید موسیقی سالم را جایگزین آن کرد، همانطور که حضرت آقا می گویند چرا ما موسیقی معنوی که در اروپا برگزار می شود را در جامعه خود ترویج نمی کنیم؟ .

حتی بعضی از بزرگان موسیقی را نقطه اتصال وحدت به کثرت می دانند.

بلاخره با حضور در دفتر رییس پلیس امنیت همدان که البته هماهنگی با جناب سرهنگ ساز و کار خودش را داشت و پس از پیگیری های انجام شده و گرفتن زمان مصاحبه با روی خوش و شاداب ایشان مواجه شدیم احمد رحیمی در ابتدا وظایف اداره نظارت بر اماکن را تشریح کرد: در حوزه پلیس امنیت، یکی از ادارات نظارت بر اماکن عمومی است که نماینده پلیس در ارتباط با اصناف حضور پیدا می کند.

وی وظایف اداره نظارت بر اماکن را به دو دسته تشریح کرد و گفت: یک وظیفه بررسی و تعیین صلاحیت فردی و انتظامی افراد قبل از صادر کردن مجوز کسب و دو کنترل و نظارت بر واحدهای صنفی که از وظایف مستمر پلیس امنیت است.

نظارت بر اماکن روزانه و مستمر انجام می شودوی با اشاره به وضعیت این کنترل ها تصریح کرد: این نظارت ها به این شکل انجام می شود که گشت های اماکن عملکرد و شرایط واحدهای صنفی را مورد بررسی قرار می دهند، در ابتدا با تذکر شفاهی اگر نه به صورت ابلاغیه کتبی و نهایتا ابلاغ اخطار پلمب اقدام می کنند.

رحیمی به طرح سالم سازی فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: از آنجا که بازار ما سبقه اسلامی و دینی دارد این طرح با هدف سالم سازی در حال برگزاری است.

وی نوع برخورد با واحدهای صنفی که دچار موارد سوء اخلاقی شده اند را متناسب با همان برخورد دانست و گفت: علاوه بر کنترلی که این اداره به صورت روزانه انجام می دهد از طریق گزارشات مردمی هم این تخلفات مورد بررسی قرار می گیرد که از مردم می توانند از طریق تماس تلفنی، حضوری و یا ارسال شکواییه اعتراض و شکایت خود را اعلام کنند.

رحیمی به برگزاری کلاس هایی تحت عنوان مکاسب برای واحدهای صنفی اشاره کرد و گفت: در این کلاس ها اساتیدی از اداره نظارت بر اماکن حضور دارند و هم چنین در همایش های استانی پلیس، امنیت، اصناف مجددا بایدها و نبایدها ابلاغ می شود.

پخش موسیقی در اماکن عمومی اگر منجر به آلودگی صوتی و غنا شود ممنوع استرییس پلیس امنیت با اشاره به بحث پخش موسیقی در واحدهای صنفی و مسئله ای که در پاساژ بهمنیان رخ داده است اظهار کرد: اگر یک واحد صنفی اقدام به آلودگی صوتی کند ممنونع است که در قدم اول یک اخطار ده روزه و درج در واحد صنفی انجام می شود که اگر در این مرحله رفع شد تنها در پرونده آن واحد درج شده و دیگر اقدامی نمی شود، اما اگر تکرار داشته باشد یک هفته پلمب می شود و اگر باز تکرار شود تا 6 ماه پلمب می شود.

رحیمی پخش موسیقی را در حالتی بدون ایراد دانست که مغایر با شرع نباشد، شرایط غنا ایجاد نکند، عرف جامعه آن را بپذیرد مانند موسیقی های سنتی ، در غیر اینصورت پخش موسیقی در واحد های صنفی را ممنوع دانست.

حضور شخص جناب سرهنگ در پاساژ برای پیگیری از نزدیک انجام می شودوی در پاسخ به ادعای آن چند تن که عنوان کردند پاساژ متعلق به یکی از قاضیان است و خود آن قاضی مجوز صادر کرده است، تصریح کرد: اولا که صدور مجوز توسط اتحادیه هر صنف انجام می شود، ثانیا این قاضی محترم اتفاقا یکی از دغدغه مندترین افراد در حوزه نهی از منکر هستند و این ادعا کاملا کذب بوده و اگر دوره کردن شما توسط آنها مستند گزارش شود قابل بررسی است.

پس از اینکه اطمینان حاصل شد که نوع موسیقی پخش شده در پاساژ ممنوع بوده است سرهنگ رحیمی عنوان کرد: علاوه بر ماموران اماکن برای بررسی این مسئله شخص بنده در محل حضور پیدا می کنم.

رحیمی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از وظایف همگانی است خاطرنشان کرد: مطالبه مردم در جهت سالم سازی فضای بازار بسیار یاری دهنده است.

سرهنگ رحیمی در پایان با بیان اینکه حضور مردم در این حوزه بسیار موثر است تاکید کرد: هرگونه انتقاد و پیشنهاد را می پذیریم و همشهریان می توانند با تماس با شماره تلفن 2183017 به صورت 24 ساعته می توانند نظرات، پیشنهادات و شکایات خود را مطرح کنند.

پس از تکمیل گزارش و در پایان ساعت کاری که دفتر ایکنا را به قصد منزل ترک گفتم و از بازار فندرسکی همدان در حال گذر بودم اتفاقی همچون پاساژ بهمنیان دوباره مارا به همان قدم اول برگرداند موسیقی بسیار شاد و سراسری در بازار فندرسکی بعد از الگوگیری از پاساژ بهمنیان در حال پخش بود.

و من با خود زمزمه می کردم هرگز به تو دستم نرسد ماه بلندم.

اندوه بزرگی ست چه باشی چه نباشی.


کلید واژه ها: خیابان - جوانان - موسیقی - مراسم عروسی - همدان - مجوز - عروسی - آرامگاه - زیبا - سالگرد - ایام دهه فجر - مراسم - پیاده - خوانندگان - جشن عروسی - شروع - خیابانی - بازسازی - نامناسب - خانواده - اعتراض - پایتخت - تهاجمی - جذابیت - برگزار - قدیمی - امنیت - اسلام - ممنوع - تخفیف

آخرین اخبار سرویس:
ستاد اقتصاد مقاومتی به عنوان یک هسته مرکزی در مسیر افزایش اطمینان سرمایه گذاران

رفع محرومیت 6 دهستان لرستان در اولویت مدیران باشد

تشکیل استان جدید تکذیب شد

قصه پرغصه خرمشهر از کجا شروع شد؟

تاجیک: خرقه اصلاح طلبی را باید با روح زمانه و تقاضای نسل جدید منطبق کرد

ضرورت تلاش برای انتقال دانش و تکنولوژی آموزشی به روز دنیا

شیرین ترین خاطره ایرانی ها از دوران جنگ

زمان و مکان تشییع پیکر مرحوم سید مصطفی موسوی مشخص شد

روسیه به قزاقستان جنگنده سوخو می فروشد

نکات قابل توجه درخصوص اصول سلامت در محیط کار

چهره عریان گرمای مرگبار پاکستان

پاسخ صریح رهبر انقلاب به سوالات درباره نحوه مواجهه با برجام پس از خروج آمریکا

پیام وزیر بهداشت به مناسبت آزادسازی خرمشهر

لیبرمن از طرح رژیم صهیونیستی برای ساخت هزاران واحد مسکونی جدید خبر داد

شرایط استخدام شرکت گل گهر

اندازه شهر بر سطح خوشبختی شهروندان تاثیرگذار است

عکسی خاص از دیدار دیشب رییس جمهور با مقام معظم رهبری

استخدام کارگر ساده جهت فست فودی واقع در تهران

استخدام منشی خانم با مدرک لیسانس در آموزشگاه

استخدام منشی خانم در دندانپزشکی

استخدام تزریق کار پلاستیک با تجربه در شهر ریِ تهران

هیچ شادی ای در کشور وجود ندارد

رهبر انقلاب طرح کردند: 7 شرط ایران برای مذاکره با اروپا

مستند تصویری/ روایت عاشقانه یک پیرزن و پیرمرد خرمشهری

برنامه های مدون در جهت کاهش آسیب های اجتماعی در کردستان اجرا می شود

جاسوس نیستند

نمازگزاران مسجد جواد الائمه اصفهان یک زندانی را آزاد کردند

سامانه «9990» فارس به رتبه اول کشور دست یافت

حرکت در مسیر انقلاب و ولایتمداری منشا مقاومت مردم دزفول

ندامتگاه محلی برای اصلاح افراد است

فتح خرمشهر نماد ایثار و ایمان رزمندگان اسلام

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح مستقر در گیلان

اعلام مراسم تشییع پیکر سید مصطفی موسوی

 آزادراه قزوین- زنجان به دولت تحویل داده شد/ کاهش نرخ عوارضی

پاسخ آذری جهرمی به منتقدان رفع فیلتر توییتر + تصویر

برگزاری آزمون ورودی قرائت دوره تربیت معلم قرآن در ملایر

تبیین ارزشهای والای سالروز آزادسازی خرمشهر در تویسرکان

60 هزار حافظ قرآن؛ سهم نیروی انتظامی

مسوولان هرمزگان به 750 خانوار نیازمند سرکشی می کنند

بیانیه سپاه انصار المهدی (عج) زنجان به مناسبت سوم خرداد

هاشمی طبا: هزینه هایی بابت برخی نظرات و اقدامات از جیب ملت شریف ایران پرداخته شد

نحوه صحیح مواجهه با برجام بعد از خروج امریکا چیست؟

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 2 خرداد 1397

مراسم بزرگداشت آزاد سازی خرمشهر در حرم مطهر رضوی

طراحی سامانه هوشمند تشخیص دهنده مسمومیت ها در بیرجند

اقتدار ایران موجب خشم آمریکایی ها شده است

راهبرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تجاوز نیست

دعوت به همکاری کارگر جهت لوله کشی ساختمان در غربِ تهران

استخدام وسط کار و زیگزال دوز خانم در تهران

استخدام دوزنده حرفه ای خانم جهت یک مزون در تهران

استخدام زوج سرایدار برای مدرسه در تهران

استخدام کارگر ساده آقا در تولیدی مانتو

جزییات زمان تشییع پیکر سید مصطفی موسوی

استخدام چرخکار ماهر زنانه مجلسی دوز در تهران

شهروند افغان در لندن تبعه پاکستانی را کشت

روحانی: در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنما و هادی دولت بوده اند

خط انتقال آب روستای سدشاوور شوش قطع شد

می دانیم در پایگاه های اردن، امارت، قطر و عربستان چه خبر است

چین، سوییس و اتریش مقصد سفرهای آتی رییس جمهور

اولین بار کدام فرمانده خبر آزادی خرمشهر را داد؟ +صوت

دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری (عکس)

دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب+تصاویر

شکاف در اصولگرایان 21 سال بعد از دوم خرداد

انتخابات های دوران ساز

صبحگاه مشترک یگانهای مسلح استان

از دوم خرداد تاکنون رقابتی بین «ناطق» و «خاتمی» ندیده ایم/ سیاسیون چه الگویی از دوم خرداد باید بگیرند؟!

گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در کدکن

صبحگاه مشترک نیروهای مسلح در قزوین

 محفل انس با قرآن در حسینیه ثارالله یزد

30 عنوان برنامه ویژه گرامیداشت سوم خرداد در خاش برگزار شد

عطر افشانی مزار شهدای گمنام اردبیل

کرسی تلاوت رمضانیه در پادگان شهید انشایی رباط کریم

اقتدار ایران موجب خشم آمریکایی ها شده است

خط انتقال آب روستای سدشاوور شوش قطع شد

همایش اقتصادی سن پترزبورگ آغاز بکار کرد

لاریجانی اگر مجددا هم رییس شود دیگر اکثریت را نخواهد داشت/ حسابمان را از برجامی های مجلس جدا می کنیم/ فراکسیون ولایی با امید و مستقلین ائتلاف نخواهد کرد

نیروهای مسلح با آرمان های امام راحل تجدید میثاق کردند

سوگواره چشمه کوثر ویژه بانوان برگزار می شود

سوم خرداد درخشان ترین کارنامه نیروهای مسلح است

بارش سخاوت در یک شهر ضیافت

سرپرست فرمانداری دنا معرفی شد

سالروز فتح خرمشهر در یزد گرامی داشته شد

درباره یک عزل و نصب در استانداری مازندران

غبار روبی قبور شهدا

کرسی تلاوت رمضاننیه در پادگان شهید انشایی رباط کریم

درکار دولت دخالت نکنید

بانویی از جنس ایثار/ گذری بر زندگی قرآنی «معصومه لطفی سرگزی»

محفل انس با قرآن در امامزاده حسن (ع) کرج برگزار شد

روحانی: در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنما و هادی دولت بوده اند

بازخوانی یاد و خاطره شهدا

درباره یک عزل و نصب در استانداری مازندران

حسینی: توزیع سوخت دیزل یورو 4 اقدام بسیار مثبتی است

استخدام نیروی مسلط به 3d max و اتوکد در تهران

استخدام درمانگاه زاگرس واقع در شهرک اکباتان تهران

استخدام جوشکار آرگون، پرداخت کار و نقاش اتومبیل در تهران

استخدام حسابدار خانم جهت کار نیمه وقت در تهران

روزی که فراموش نمی شود

دانستنی های جالب از دنیا/ 77

استخدام انباردار با سابقه جهت کار در تهران

استخدام کارمند خانم آشنا به نرم افزار وُرد و اکسل در تهران

ماجرای پاساژ بهمنیان همدان / از جشن انقلاب تا جشن عروسی

ماجرای پاساژ بهمنیان همدان / از جشن انقلاب تا جشن عروسی