مطالب مرتبط:
برپایی جشن انقلاب در 48 حسینیه شهید استان زنجان
برکات انقلاب اسلامی برای مردم بیان شود/ امام خمینی(ره) در دنیا تحول ایجاد کردند
آیت الله نوری همدانی: برکات انقلاب اسلامی برای مردم بیان شود/ امام خمینی(ره) در دنیا تحول ایجاد کردند
معاون استاندار: قطع شدن منافع امریکا از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است
معاون استاندار: قطع شدن منافع امریکا از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 11:102018-01-24سياسي

ماجرای پاساژ بهمنیان همدان / از جشن انقلاب تا جشن عروسی


ماجرای پخش موسیقی ممنوع در پاساژ بهمنیان خیابان بوعلی همدان و برخورد نامناسب اهالی آن موجب شد تا بررسی در مورد بایدها و نبایدهای موسیقی در اماکن عمومی و واحدهای صنفی انجام دهیم.

- در شهر همدان خیابانی که از آرامگاه مرحوم بوعلی سینا به میدان امام خمینی(ره) منتهی می شود را خیابان بوعلی گویند که از گذشته ای دور پاتوق و مأمن جوانان و یکی از مراکز پرتردد مردم این شهر بوده و هست.

هنگامی که از آرامگاه بوعلی به سمت پایین می آیی اگر مغازه ها را نگاه کنی بوتیک هایی را می بینی که مشتریان آن غالبا جوانان هستند.

این اواخر هم با بازسازی صورت گرفته، این خیابان تبدیل به پیاده راهی زیبا شد که جذابیت بیشتری را برای جوانان و خانواده ها ایجاد کرد.

ماهم، چون جوانان دیگر در حال گذر از این خیابان زیبا بودیم که با شنیدن صدای ارکستر گمان کردیم مراسم عروسی دو تن از این جوانان خوب پیاده راه است که در این خیابان برگزار شده اما کمی که به محل صدا نزدیک تر شدیم و پایه بلندگوی بزرگی را در ابتدای پاساژ بهمنیان دیدیم جا خوردیم که چه خبر است؟ بعد از اینکه از شدت بلندی صدا و گرومب گرومب آهنگ به خود آمدیم سر در پاساژ بنری با مضمون تبریک سالگرد پیروزی انقلاب و تخفیف اجناس پاساژ به همین مناسبت دیدیم و متوجه شدیم که خبری از مراسم عروسی نیست!با پیگیری که از اهالی پاساژ به دست آوردیم، بماند که برای پاسخگویی 5 یا 6 تن از آقایان قوی هیکل با برخوردی تهاجمی مارا دوره کردند؛ طبق اذعان آن ها متوجه شدیم این پاساژ متعلق به یکی از قاضیان محترم شهرمان بوده و ایشان مجوز پخش این آهنگ ها را صادر کرده و اینکه نهایتا مجوز موجود است!!!البته ماهم اعتراض چندان و اصراری برای دیدن این مجوز نداشتیم و در مقابل آن 5 یا 6 تن پر زور تنها حرفمان این بود که اگر به مناسبت سالگرد انقلاب است اولا چرا قبل از شروع ایام دهه فجر یا اصلا قبل از ماه بهمن آغاز شده(چراکه شروع این قضیه از اواخر دی بود) و ثانیا چرا از موسیقی های انقلابی و سنتی زیبای خوانندگان کشورمان استفاده نشده که حال و هوای آن روز هارا در دل قدیمی تر ها زنده و شوق جشن انقلاب را در دل جوانان بیدار کند؟؟ ؛ حال بماند که چندی پیش نیز در پاساژ پایتخت واقع در همین خیابان نیز موسیقی با خوانندگی زن پخش می شد.

لذا در پی سوالات بی جواب و ابهامات این جریان سریالی بر آن شدیم که صحت صدور مجوز از مراجع ذی ربط و بطور کلی نظر اسلام را در مورد شادی و موسیقی بدانیم در ابتدا به سراغ یک استاد حوزه دانشگاهیان رفته و سپسنیز به سراغ رییس پلیس امنیت همدان رفتیم.

حسن محسنی راد استاد حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان همدان، در گفت و گو با خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از همدان، با اشاره به رابطه شادی و اسلام بیان کرد: شادی در اسلام نتیجه ایمان است، ایمان که ذاتا نوعی وصل شدن به منبع حقیقت است.

معنویت را در فرد مومن ایجاد می کند و چون انسان با خدا ارتباط می گیرد، این ارتباط با ذات لایتناهی تمام خلأهای انسانی را پر می کند و موجب ایجاد نشاط در او می شود.

اسلام اساسا با شادی مخالفتی نداردوی افزود: این شادی جزیی از آثار درونی ایمان است که نمود بیرونی هم داشته و در سکنات مومن قابل مشاهده است.

محسنی راد با تصریح اینکه اسلام اساسا با شادی مخالفتی ندارد ادامه داد: اسلام از منظر فقهی با شادی مخالف نیست بلکه با فساد مخالف است و بایستی این دو را تفکیک کرد چراکه لزوما این دو مقوله یعنی شادی و فساد همسو نیستند.

وی افزود: اینکه اسلام برخی از اموری که ظاهرا موجد شادی هستند را ممنوع کرده به دلیل فسادانگیز بودن آن است، که به طور مثال میشود به برخی از موسیقی های حرام اشاره کرد.

این استاد حوزه یادآور شد: شاید برخی فسادها در لحظه شادی آورند، اما بسیاری از شادی ها لزوما فسادآور نیست.

وی با اشاره به بحث موسیقی عنوان کرد: موسیقی جنبه های مختلفی دارد؛ برخی فقها معتقد اند از زمان پیامبر(ص) موسیقی همواره قرین با فساد بوده است که در این مورد حضرت آقا می گویند در شرق جغرفیایی جنبه های دیگر موسیقی (غیر فسادانگیز بودن آن) درک نشده بود؛ مثلا جنبه های عرفانی .

وی ادامه داد: شرق جغرافیایی اساسا در طول تاریخش درکی از جنبه عرفانی موسیقی نداشته است و موسیقی تنها در امور مفسده انگیز استفاده می شد بطوریکه شاهان که دسترسی به آلات موسیقی داشتند مغنیانی را به دربار خود می آورده و علنا باب فساد را راه می انداختند.

محسنی راد با بیان اینکه موسیقی حماسی مورد تایید پیامبر(ص) بوده است یادآور شد: موسیقی حماسی بر اجتماع تاثیر مثبت دارد.

فساد و شادی لزوما هم راستا نیستند این استاد حوزه عنوان کرد: لذا اگر موسیقی فرد را به سمت فساد نکشاند حرام نیست، به عبارتی ملاک اصلی و زیربنایی اسلام در مورد موسیقی فساد انگیز نبودن آن است.

محسنی راد با تبیین حُرمت موسیقی خاطرنشان کرد: موسیقیی به لحاظ فقهی متصف به حکم حرمت است که انسان را از حالت طبیعی خارج کند، یعنی هیجاناتی خارج از حق و حقیقت به انسان القا کند، به طور کلی در هر موسیقی که جنبه عقلانی انسان زیر سوال رفته و فرد به نوعی دگرگون شود که موجب غم بی دلیل یا حالت فرح فسادانگیز شود و یا تحریک شهوتی اتفاق بیفتد از منظر دین الهی و انسان ساز اسلام محل اشکال است.

وی ادامه داد : این خروج از تعادل و عقلانیت و یا تحریک و ایجاد شهوت ممکن است در یکی از ارکان موسیقی از قبیل صدای خواننده، صدای ساز و یا خود شعر باشد ک این مسئله کلیت آن بسته موسیقایی را شرعا زیر سوال خواهد برد.

موسیقی حرام چیست؟محسنی راد حرام بودن موسیقی را چنین تکمیل کرد: هر موسیقی که عقلانیت را سلب کند حرام است، هم چنین اگر انسان را در حالت مبهمی ببرد و از حالت عادی زندگی خارج کند و اگر موسیقی مناسب مجالس لهو و لعب باشد، در این باره قرآن می گوید أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاکُمْ عَبَثًا وَأَنَّکُمْ إِلَیْنَا لَا تُرْجَعُونَ آیا چنین پنداشتید که ما شما را به عبث و بازیچه آفریده ایم و هرگز به سوی ما بازگردانده نمی شوید؟! آیه 115/ مومنون .

موسیقی متعالی در اسلام چیستوی موسیقی حرام از منظر اسلام را مصداق اتم لهو و لعب دانست که همان را موجب دور شدن انسان از حقیقت دانست و گفت: در مقابل بعضی از موسیقی ها دارای جنبه های متعالی ای است که انسان را به تفکر وا می دارد .

مثلا انسان را به سمت کار خیر تهییج می کند.

می تواند در کمک به فقیران نقش ایفا کند و یا در زمان جنگ، پخش موسیقی های حماسی می تواند موجب تهییج لشکر حق علیه باطل شود که در گزارشات تاریخی سیره پیامبر این نوع موسیقی به تایید پیامبر اسلام رسیده است.

وی در خصوص پخش برخی موسیقی های مهیج احساس صرف در پاساژها اظهار کرد: با توجه به وضعیت موجود در جامعه و فراگیر شدن بد پوششی و موثر بودن این نوع آهنگها در تحریک برخی به جلب توجه نمودن در این مکان ها، فسادانگیز بودن آنها بی هیچ شائبه ای قابل لمس است چراکه حتما موجب تحریک هیجانات غریزی می شود.

وی پیشنهاد کرد: موسیقی عرفانی در جهت تعالی بخشیدن به انسان است، این نوع موسیقی ظرفیت بالایی در تحریک انسان به سمت ذوق عارفانه و احیانا تفکر و تدبر در حالات درونی دارد و از سویی جنبه های هنری آن به عنوان هنری جذاب حتما نیازهای روحی و زیبایی شناختی در انسان را پاسخ خواهد داد و لذا در مکان های عمومی و پاساژهای شهر می توان از این آهنگ ها استفاده کرد، بر خلاف تلقی عموم که موسیقی مدرن و پاپ را دور از جنبه های عرفانی میبینند میشود در این نوع موسیقی هم در کنار موسیقی سنتی ردپاهای عرفان را پیگیری کرد.

جشن انقلاب با برپایی موسیقی های بی اساس به مردم امید نمی دهداین استاد حوزه انسان سازی را از اهداف انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: بهترین روش جشن گرفتن پیروزی انقلاب لزوما پخش موسیقی نیست، بلکه باید مردم را به این انقلاب امیدوار کرد و در این جهت قدم برداشت در قدم اول مسئولین به حل مشکلات اقتصادی بپردازند که این بهترین راه امیدوار کردن مردم به انقلاب است.

لذا مثلا در محیطهای عمومی پایه کار پخش موسیقی عارفانه و اخلاق مدار باشد که در ایام پیروزی انقلاب با پخش برخی موسیقیهای ساخته شده در اوایل پیروزی انقلاب میشود کار را پربارتر نمود.

دور از نظر نماند که تلاش دولت در جهت بهبود معیشت و اقتصاد شیرینی شنیدن موسیقی انقلابی را به مراتب بیشتر خواهد کرد.

اسلام موسیقی را نهی نمی کندوی با تاکید بر اینکه اسلام موسیقی را نهی نمی کند افزود: اگر اسلام موسیقی فساد انگیز را نهی می کند باید موسیقی سالم را جایگزین آن کرد، همانطور که حضرت آقا می گویند چرا ما موسیقی معنوی که در اروپا برگزار می شود را در جامعه خود ترویج نمی کنیم؟ .

حتی بعضی از بزرگان موسیقی را نقطه اتصال وحدت به کثرت می دانند.

بلاخره با حضور در دفتر رییس پلیس امنیت همدان که البته هماهنگی با جناب سرهنگ ساز و کار خودش را داشت و پس از پیگیری های انجام شده و گرفتن زمان مصاحبه با روی خوش و شاداب ایشان مواجه شدیم احمد رحیمی در ابتدا وظایف اداره نظارت بر اماکن را تشریح کرد: در حوزه پلیس امنیت، یکی از ادارات نظارت بر اماکن عمومی است که نماینده پلیس در ارتباط با اصناف حضور پیدا می کند.

وی وظایف اداره نظارت بر اماکن را به دو دسته تشریح کرد و گفت: یک وظیفه بررسی و تعیین صلاحیت فردی و انتظامی افراد قبل از صادر کردن مجوز کسب و دو کنترل و نظارت بر واحدهای صنفی که از وظایف مستمر پلیس امنیت است.

نظارت بر اماکن روزانه و مستمر انجام می شودوی با اشاره به وضعیت این کنترل ها تصریح کرد: این نظارت ها به این شکل انجام می شود که گشت های اماکن عملکرد و شرایط واحدهای صنفی را مورد بررسی قرار می دهند، در ابتدا با تذکر شفاهی اگر نه به صورت ابلاغیه کتبی و نهایتا ابلاغ اخطار پلمب اقدام می کنند.

رحیمی به طرح سالم سازی فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: از آنجا که بازار ما سبقه اسلامی و دینی دارد این طرح با هدف سالم سازی در حال برگزاری است.

وی نوع برخورد با واحدهای صنفی که دچار موارد سوء اخلاقی شده اند را متناسب با همان برخورد دانست و گفت: علاوه بر کنترلی که این اداره به صورت روزانه انجام می دهد از طریق گزارشات مردمی هم این تخلفات مورد بررسی قرار می گیرد که از مردم می توانند از طریق تماس تلفنی، حضوری و یا ارسال شکواییه اعتراض و شکایت خود را اعلام کنند.

رحیمی به برگزاری کلاس هایی تحت عنوان مکاسب برای واحدهای صنفی اشاره کرد و گفت: در این کلاس ها اساتیدی از اداره نظارت بر اماکن حضور دارند و هم چنین در همایش های استانی پلیس، امنیت، اصناف مجددا بایدها و نبایدها ابلاغ می شود.

پخش موسیقی در اماکن عمومی اگر منجر به آلودگی صوتی و غنا شود ممنوع استرییس پلیس امنیت با اشاره به بحث پخش موسیقی در واحدهای صنفی و مسئله ای که در پاساژ بهمنیان رخ داده است اظهار کرد: اگر یک واحد صنفی اقدام به آلودگی صوتی کند ممنونع است که در قدم اول یک اخطار ده روزه و درج در واحد صنفی انجام می شود که اگر در این مرحله رفع شد تنها در پرونده آن واحد درج شده و دیگر اقدامی نمی شود، اما اگر تکرار داشته باشد یک هفته پلمب می شود و اگر باز تکرار شود تا 6 ماه پلمب می شود.

رحیمی پخش موسیقی را در حالتی بدون ایراد دانست که مغایر با شرع نباشد، شرایط غنا ایجاد نکند، عرف جامعه آن را بپذیرد مانند موسیقی های سنتی ، در غیر اینصورت پخش موسیقی در واحد های صنفی را ممنوع دانست.

حضور شخص جناب سرهنگ در پاساژ برای پیگیری از نزدیک انجام می شودوی در پاسخ به ادعای آن چند تن که عنوان کردند پاساژ متعلق به یکی از قاضیان است و خود آن قاضی مجوز صادر کرده است، تصریح کرد: اولا که صدور مجوز توسط اتحادیه هر صنف انجام می شود، ثانیا این قاضی محترم اتفاقا یکی از دغدغه مندترین افراد در حوزه نهی از منکر هستند و این ادعا کاملا کذب بوده و اگر دوره کردن شما توسط آنها مستند گزارش شود قابل بررسی است.

پس از اینکه اطمینان حاصل شد که نوع موسیقی پخش شده در پاساژ ممنوع بوده است سرهنگ رحیمی عنوان کرد: علاوه بر ماموران اماکن برای بررسی این مسئله شخص بنده در محل حضور پیدا می کنم.

رحیمی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از وظایف همگانی است خاطرنشان کرد: مطالبه مردم در جهت سالم سازی فضای بازار بسیار یاری دهنده است.

سرهنگ رحیمی در پایان با بیان اینکه حضور مردم در این حوزه بسیار موثر است تاکید کرد: هرگونه انتقاد و پیشنهاد را می پذیریم و همشهریان می توانند با تماس با شماره تلفن 2183017 به صورت 24 ساعته می توانند نظرات، پیشنهادات و شکایات خود را مطرح کنند.

پس از تکمیل گزارش و در پایان ساعت کاری که دفتر ایکنا را به قصد منزل ترک گفتم و از بازار فندرسکی همدان در حال گذر بودم اتفاقی همچون پاساژ بهمنیان دوباره مارا به همان قدم اول برگرداند موسیقی بسیار شاد و سراسری در بازار فندرسکی بعد از الگوگیری از پاساژ بهمنیان در حال پخش بود.

و من با خود زمزمه می کردم هرگز به تو دستم نرسد ماه بلندم.

اندوه بزرگی ست چه باشی چه نباشی.


کلید واژه ها: خیابان - جوانان - موسیقی - مراسم عروسی - همدان - مجوز - عروسی - آرامگاه - زیبا - سالگرد - ایام دهه فجر - مراسم - پیاده - خوانندگان - جشن عروسی - شروع - خیابانی - بازسازی - نامناسب - خانواده - اعتراض - پایتخت - تهاجمی - جذابیت - برگزار - قدیمی - امنیت - اسلام - ممنوع - تخفیف

آخرین اخبار سرویس:
پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 6 اسفند

تصاویر وزیر جوان در کنار مهران مدیری و سروش جمشیدی

درقالب کتابی «علل و عوامل صعود و سقوط اهل علم» بیان شد

استقلال تامین اجتماعی برای کارگران حیاتی است

اینم فرار مغزهای داعش!

زمان استیضاح ترامپ فرا رسیده است

صدور کیفرخواست برای عامل شهادت 3 مأمور ناجا

افلاطون، اینهمانی و فضیلت - بخش اول وجود و موجود بودن در رساله سوفیست

بازیگر زن در حال لاغر شدن +عکس

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

بررسی استدلال درون گرایی انگیزشی راجع به معنا - بخش اول استدلال درون گرایی انگیزشی مایکل اسمیت در حوزه اخلاق

سردار باقری: ایران و سوریه به قطعنامه آتش بس پایبندند/ حومه دمشق شامل آتش بس نیست

بیانیه وزارت اقتصاد در پی برگزاری اجلاس اخیر گروه ویژه اقدام مالی

عبور از تنگه FATF، رفتاری قابل پیش بینی

تحلیل ساختاری رابطه میان حاشیه نشینی و جرم

کنفرانسی در سنگال خواستار مشارکت کشورهای اسلامی در مدیریت حج شد

استاندار همدان: اشتغال 30 هزار نفر را در سال آینده متعهد شده ام

مولاوردی مانتوهایش را چگونه تهیه می کند؟

همکاری وزارت ارتباطات و حوزه علمیه برای انطباق قوانین دیجیتال با ‎فقه اسلامی

ادامه جنگ در اطراف دمشق

عصر عفت و فاطی به جشن عروسی دختر شهید مطهری رفتند و ...

روش تربیت فرزندان باید از حضرت زهرا(س) آموخته شود

محاکمه مسببان اغتشاشات خیابان پاسداران + فیلم

تفاهم نامه همکاری اتاق تعاون ایران با کمیته امداد امام خمینی(ره) با هدف اشتغالزایی امضا شد

ظرفیت های اتاق تعاون در اختیار اهداف اشتغال زایی کمیته امداد قرار می گیرد

مدیریت دوگانه در "شهرک دانش" سبب نابسامانی این منطقه شده است

ظریف امروز به صربستان، بلغارستان، کرواسی و بوسنی می رود

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در یک شنبه 6 اسفند 1396

صالحی: امام موسی صدر یوسف گمگشته ایران، لبنان و جهان اسلام است

تاکید بر تشکیل بنیاد هوشنگ مرادی کرمانی

دل بر مظلومیت او می سوزد/ در این کتاب نشانه های خباثت و لئامت ماموران بعثی آشکار است

مقصود مدافعان علوم انسانی اسلامی پالایش است نه ایجاد علم جدید

مسائل امنیتی خط قرمز مسئولان کشور + فیلم

رییس جمهور فرا رسیدن روز ملی کویت را تبریک گفت

تمام وعده هایمان را در قبال حادثه سقوط هواپیما عملی خواهیم کرد

تخفیف 90 درصدی برای طرح ترافیک خبرنگاران تصویب شود

قاسمی خبر داد سفر ظریف به چند کشور حوزه بالکان و اروپای شرقی از امروز

عکاس ایرنا رتبه نخست مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» را از آن خود کرد

تجلیل نوادگان ستارخان از رییس رسانه ملی برای تولید سریال «ستارخان»

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «سرباز کوچک امام»

خانم بازیگر! چرا نسبت به آبروی ایران بی تفاوتی؟

کجای دنیا پلیس را بدون اسلحه برای مقابله با یک جماعت چاقوکش به میدان می فرستند؟

محکم پای استیضاح آخوندی ایستاده ایم

گزارش ویدئویی فارس فیلم/ دراویش افراطی چه عقایدی دارند؟

گفت وگوی فارس با رییس سابق ستاد کل نیرو های مسلح-4 و پایانی فیلم/ سرلشکر فیروزآبادی: از باطن احمدی نژاد خبر نداشتم

ویدئو / پیشرفته ترین سیستم امنیتی تشخیص چهره

وصی دهخدا را بیشتر بشناسیم

رییس پلیس پایتخت: طرح ترافیک 96 با توجه به مصوبه شورای شهر اعتباری ندارد

70 درصد مهندسان کشاورزی بیکار هستند

امام جمعه شهرکرد: نیروی انتظامی در مقطع کنونی خوش درخشیده است

عضو کمیسیون عمران مجلس: نمی‎توان تقصیر سقوط ATR را بر گردن وزیر انداخت

نیروی انتظامی غائله ای که می توانست مشکلات زیادی ایجاد کند را به خوبی جمع کرد

ناگفته‎های جهاد سازندگی از اوج تا اضمحلال به روایت یک جهادگر نُخبه + تصاویر قدیمی

انصراف برخی نمایندگان از پیگیری طرح مربوط به ازدواج

پیام تسلیت وزیر اطلاعات به فرماندهان سپاه و نیروی انتظامی

حذف آزمون های ورودی مدارس نتایج مثبتی خواهد داشت

وحشت بازیکنان استقلال بخاطر نقص فنی هواپیما + عکس

شهید من بسیجی راه ولایت بود

کشور را نمی توان با یک مجلس اداره کرد/ نوکسیه ها خیال می کردند می توانند با تأسیس حزب جلوی نظام بایستند

نماهنگ/ در بند دلدادگی

موافقت هیئت وزیران با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی

هدیه ناب حضرت رسول به دوستداران امیرالمومنین

70 درصد مهندسان کشاورزی بیکار هستند

جشنواره آرزوها در چین + تصاویر

دلیل سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج هنوز مشخص نشده است

در گفت وگو با فارس عنوان شد فیلم/ روایت مادر شهید حدادیان از لحظه شنیدن خبر شهادت فرزندش در غائله خیابان پاسداران

پرونده دادستان انقلاب-7/ لاجوردی به روایت عزت شاهی آقایانی که اهل شکنجه بودند عضو تیم بازرسی از اوین شدند/ من اگر بودم مثل لاجوردی عمل نمی کردم

33 سال پیش در چنین روزی مسئولان حرف غیرواقعی و سست به مردم نگویند

امام جمعه شهرکرد: نیروی انتظامی در مقطع کنونی خوش درخشیده است

ترتیل صفحه 312 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

عکاس ایرنا رتبه نخست مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» را از آن خود کرد

ردپای "ایادی خارجی" در ناآرامی های خیابان پاسداران

توصیه های دوستانه یک مرجع تقلید به آمریکایی ها

اعتماد به نفس منحصر به فرد وزیر ناکارآمد اما پردرآمد

یادداشت احمدی نژاد درباره نامه اخیرش به مقام معظم رهبری

استقبال وزارت اقتصاد از بیانیه FATF/ سکوت در برابر یک خواست غیرمنطقی

بدون عنوان

بلاتکلیفی خانواده شهدای منا پس از 900 روز!

«گوزنی» که خرج عزای شهید شد!

رنج نامه ای به نام FATF

جدیدترین جزییات بررسی سانحه سانچی/احتمال خارج سازی غول 270 متری از دریا

لباس اجتهاد بر تن پسر 13 ساله

عماد طالب زاده و همسر و پسرش /عکس

امام جمعه شهرکرد: نیروی انتظامی در مقطع کنونی خوش درخشیده است

معاون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی به شهدای یادمان شلمچه ادای احترام کرد

نبی الله دهقان شهردار بوشهر شد

نکاتی مهم برای خانمها

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «سرباز کوچک امام»

اطلاعات جعبه سیاه سانچی در اختیار ایران است

امیر کربلایی زاده در گفتگوی اختصاصی با خبر فوری: پولدار نیستم !

این انتظار وجود دارد که دولت در سال 97 انحراف بودجه ای نداشته باشد

انتصاب رییس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت ارتباطات

ساخت گوشی کره ای مجهز به هوش مصنوعی

توییت های مهندس رحیم مشایی درباره آزمون بزرگ عدالت

نبی الله دهقان شهردار بوشهر شد

برگزاری انجمن خیرین قرآنی استان کردستان

عکاس ایرنا رتبه نخست مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» را از آن خود کرد

شاید در گذشته نسبت به دراویش کمی تندروی شده باشد/ با سخت گیری نمی توان حجاب را اجباری کرد

بازداشت 91 نفر در ارتباط با پرونده تخلفات ارزی/ موجودی حساب های مسدود شده متهمان 37 میلیارد تومان بوده

توضیحات محسنی اژ ه ای درباره اطلاعیه ناجا در مورد مجازات معترضان به حجاب

ماجرای پاساژ بهمنیان همدان / از جشن انقلاب تا جشن عروسی

ماجرای پاساژ بهمنیان همدان / از جشن انقلاب تا جشن عروسی