مطالب مرتبط:
ضرورت آموزش سواد رسانه ای و تدبیر برای مدیریت چالش های شبکه های اجتماعی
ضرورت آموزش سواد رسانه ای و تدبیر برای مدیریت چالش های شبکه های اجتماعی
همایش ملی حسابداری و مدیریت، تکنیک های نوین، چالش ها و راهکارها برگزار می شود
اختصاص 2000 میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت ایران برای پرداخت بدهی
مروری بر صفحات معارفی رسانه ها / آغاز ثبت نام بیمه فعالان قرآنی استان تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 12:032018-01-24سياسي

جای خالی مدیریت ریسک چالش بزرگ شرکت های بیمه


با توجه به اهمیت بحث مدیرت ریسک در صنعت بیمه و همچنین به این خاطر که محور همایش روز بیمه امسال بحث مدیریت ریسک است، به سراغ عبدالرسول عطایی، - مدیرعامل بیمه حافظ رفتیم تا نظرات وی را در مورد این مبحث به عنوان یکی از مدیران فعال در صنعت بیمه جویا شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز: با توجه به اهمیت بحث مدیرت ریسک در صنعت بیمه و همچنین به این خاطر که محور همایش روز بیمه امسال بحث مدیریت ریسک است، به سراغ عبدالرسول عطایی، مدیرعامل بیمه حافظ رفتیم تا نظرات وی را در مورد این مبحث به عنوان یکی از مدیران فعال در صنعت بیمه جویا شویم.

متن زیر حاصل گفت و گوی "نشریه اخبار مالی" با وی است:تعریف شما از ریسک در صنعت بیمه چیست؟ریسک که کلا معنی آن خطر است ولی در حوزه صنعت بیمه که می آید با توجه به اینکه ریسک ها و خود شرکت های بیمه به عنوان مجموعه ای که درصد ریسک پذیریشان بایستی بالا باشد و بتوانند در حوزه هایی که برای مجموعه ریسک وجود ندارند، ریسک ها را پوشش بدهند.

در بیمه تعاریفی خاص از آن می شود که باید به آن توجه کرد.

در واقع وجه مشترک تمام فعالیت ها و در ذات هر تصمیم گیری انسان ویا سازمان در دوره فعالیت خودش ریسک ایجاد می شود و به دنبال آن باید مدیریت ریسک را تعریف کرد.

مدیریت ریسک یعنی شناسایی، ارزیابی و کنترل واقعی خطرات و حوزه های مختلف.

همچنین حوزه بیمه های اموال، مسئولیت، منابع انسانی می تواند در مدیریت ریسک وجود داشته باشد.

وقتی که ما در مدیریت کاربردهایی مثل برنامه ریزی ، سازماندهی ، فرماندهی کنترل داریم، مدیریت ریسک در همه این حوزه ها هم می تواند در زمینه اداره کردن خطرات محسوب شود؛ به عبارتی که می توانیم بگوییم که در تمامی سطوح و حوزه های سازمانی حضور دارد و اهداف هر سازمانی را ریسک ها می توانند تحت تاثیر قرار دهند.

اهدافی که در مدیریت ریسک وجود دارد، اهداف مالی و اقتصادی، اهداف استراتژیک و راهبردی، اهداف عملیاتی، اهداف ایمنی و امنیتی را شامل می شود و همچنین اهداف در حوزه های مسئولیت های اجتماعی و محیط زیست مشخص است.

بالاخره در حوزه مدیریتی ریسک بایستی در حوزه مالی درآمد را تعریف کنیم و صرفه جویی خوبی داشته باشیم.

هزینه ها را کاهش دهیم و با انتخاب بهترین ابزارها بتوانیم حوزه های مالی و اقتصادی را مدیریت کنیم و ریسک را پوشش دهیم.

به نظر شما مهمترین چالش های مدیریت ریسک در صنعت بیمه ایران شامل کدام موارد می شود؟ما باید در حوزه مدیریت ریسک در بیمه یک مفهوم و نگرش کلی سیستمی کلی داشته باشیم که متاسفانه از این منظر می توان این حس را به وجود آورد و احساس کرد که ما در حوزه بیمه بایستی به بحث نگرش سیستم به مدیریت ریسک توجه ویژه ای داشته باشیم .

علاوه بر آن چون خودمان مدیریت ریسک ها را می خریم، به عبارتی بقیه ریسک های مردم را هم به دنبالش داریم.

علاوه بر اینکه ما بایستی جرات بر ریسک پذیری خطر را داشته باشیم تا بتوانیم از وضعیت تحلیل ریسک ها کنترل وارزیابی هماهنگی های لازم را انجام دهیم.

وضعیت فرهنگ سازی در بحث مدیریت ریسک را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟متاسفانه در حوزه ریسک این بحث وجود دارد که چرا مردم در حوزه بیمه های زندگی خیلی ورود نمی کنند، به نظر می رسد یکی از دلایلی که ما در بحث بیمه و بخصوص بیمه های زندگی مردم خیلی ورود پیدا نمی کنند این است که درصد ریسک پذیری مردم ما زیاد است.

به عبارتی معمولا می توانم بگوییم اگر اتفاقی مثل سیل و زلزله بیفتد حتما تهران نیست، حتما یک استان دیگر است.

اگر بناست تصادفی بشود ما نیستیم و یکی دیگر باید تصادف کند و اگر قرار است این اتفاق در یکی از نقاط کشورمان بیفتد مال ما نیست یا اینکه بعضی از مواقع می گوییم حالا که این اتفاق برای ما نیفتاده و همه این ها ناشی از این است که در حوزه فرهنگ سازی متاسفانه نتوانستیم این گونه که باید و شاید ریسک و خطرات را جا بندازیم و براساس آن مردم هم با یک فرهنگ سازی خیلی خوب این کار را انجام بدهند.

لذا بدلیل اینکه درجه ریسک پذیری ما بالا است، فرهنگ سازی ما هم در بحث بیمه هم کم است ولی شرکت های بیمه که در راس آنها خودشان بانی و مبدع بحث مدیریت ریسک هستند، باید بتوانند با تبلیغات هر چه بیشتر با توجه به اتفاقات ناگواری که دارد رخ می افتد، بتواند بحث ریسک را بیشتر برای مردم شاخص کرده و از طرفی شرکت های بیمه هم با انتخاب ریسک های خوب مدیریت ریسک بخصوص در اوضاع خطرات مردم را با این قضیه آشنا کنند.

آیا صنعت بیمه برای پوشش ریسک های نوظهور در کسب و کارها از آمادگی لازم برخوردار هستند؟بدیهی است با توجه به نرخ شکنی و ارزان فروشی که در صنعت بیمه وجود دارد و عدم مدیریت ریسک در انتخاب ریسک های مناسب ممکن است بخش سوددهی و سهام داری در شرکت هایی تحت تاثیر قرار گیرد.

ولی با نظارت هایی که بیمه مرکزی دارد می کند، محدودیت هایی که برای شرکت های بیمه به عنوان ریسک ها دارد انجام می دهد، افق و چشم انداز خوبی برای صنعت کشور می توان دید و انشاء الله روز به روز هم بهتر بشود.

حوزه فناوری اطلاعات چگونه می تواند به مدیریت ریسک کمک کند؟طبیعی است حوزه فن آوری اطلاعات یکی از ابزارهای اساسی برای به روز شدن و شناخت حوزه و وضعیت کلی هر شرکتی رسیدگی و دسترسی به اطلاعات شرکت ها است.

بنابراین فناوری اطلاعات در حوزه ریسک می تواند به ما کمک کند که در انتخاب ریسک های مناسب حتی در حوزه شبکه فروشمان انتخاب مدیران، انتخاب شبکه فروش و نمایندگانی که کمترین ریسک را بر ما وارد کردند انتخاب کند.

در واقع فناوری اطلاعات می تواند نقش بزرگی را در به روز رسانی رشد فعالیت سیستم ها و لحظه به لحظه کنترل کردن موضوع داشته باشد.

همچنین می تواند در انتخاب ریسک های مناسب، اهداف عملیات یا پیگیری اهداف عملیاتی در حوزه ریسک ها در مواجه با بحران ها کمک کند.

در سازمان یقینا این ساختار و زیرساختار خیلی به ما کمک کند ونقش اساسی که می تواند داشته باشد.

اگر ما بخواهیم در حوزه علمی خوب مدیریت کنیم، حتما باید از این ابزارها برای مقصود استفاده کنیم.

به سطح و توانایی اکچوئری در صنعت بیمه کشور نسبت به این تخصص درجهان معاصر چه امتیازی از 1 تا 100 می دهید و برای ارتقاء این دانش در صنعت بیمه چه فعالیت هایی باید به عمل بیاید؟امتیاز صنعت بیمه ایران در زمینه فعالیت های اکچوئری تقریبا زیر 50 است وروی این حوزه خیلی باید کار شود.

بایستی شناسایی، انواع و اقسام ریسک ها، آشنایی با همه آن حوزه ها به نفع مطلوب و اهداف راهبردی که می تواند این قضیه ایجاد کند را براساس ریسک را به نحو مطلوب در حوزه های سازمان شرکت و کشور ایجاد کرد.

مهمترین موانع ارتقاء سطح اکچوئری در صنعت بیمه در انواع بیمه نامه ها چه مواردی شامل می شود و راهکار شما برای از میان برداشتن آن چیست؟مهمترین مشکل در مسائل اکچوئری متاسفانه عدم رقابت صحیح بین شرکت های بیمه است که نمی تواند باعث رشد محاسبات فنی و اکچوئری در صنعت شود.

اولویت نخست صنعت بیمه کشور پس از برجام چه بوده و در حال حاضر چه اولویت هایی پیش روی صنعت بیمه کشور به عنوان یک رویکرد کلی قرار دارد؟در بخش برجام خوشبختانه ما تا قبل از اینکه برجام اجرایی شود، تدابیر خوبی را در حوزه انتخاب ریسک ها، پذیرش ریسک ها و.

در دولت برای پوشش ریسک ها انجام شد.

ما کمترین زیان را در بخش برجام داشتیم که می دانیم که دولت این کار را انجام داد و تدابیر خوبی اندیشیده وبیمه مرکزی استقبال خوبی از آنها کرده بود.

ولی طبیعی است که بعد از برجام هم باید از فرصت ها به نحو مطلوب استفاده شود و در رابطه دو طرفه هم باید بتوانیم با یک نگاه جهانی به بیمه رشد و ارتقاء فنی و علمی را در کشور داشته باشیم.

نکته ای که در این میان مغفول مانده و هنوز راجع به آن فکری نشده این است که ما هم باید بتوانیم بخشی از ریسک های دنیا را برداریم و از این مسیر تعاملات بیشتری با شرکت های بیمه خارج از کشور داشته باشیم.

چشم انداز شما از صنعت بیمه کشور در سال های آتی چگونه است، این چشم انداز دارای چه ویژگی هایی باید باشد؟30شرکت بیمه در کشور فعال است بعضی از شرکت ها ورود به حوزه های جدید کرده اند که چشم انداز آینده چشم انداز خوبی خواهد است و ترکیب بیمه مرکزی به عنوان مقام ناظر در همه شرکت های بیمه خیلی خوب است و برای آینده افق روشن را می توان دید.


کلید واژه ها: مدیریت - بیمه - صنعت - مدیرعامل - مالی - اقتصادی - مدیران - برنامه ریزی - اهمیت - همایش - انسان - بیمه ایران - تصمیم گیری - صرفه جویی - محیط زیست - حافظ - هایی - اجتماعی - بهترین - برنامه - انتخاب - ایمنی - اخبار - احساس - درآمد - تصمیم - گزارش - اداره - هزینه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
منتجب نیا: امیدواریم رفع حصر صورت بگیرد /حزب اعتماد ملی از هرگونه ساختارشکنی و تصور خارج از نظام به دور است

عراقچی با نماینده فرانسه و هلگا اشمید دیدار کرد

کنگره حزب اعتماد ملی در پی اقدامات سازمان یافته گروه فشار ناتمام ماند

تشییع پیکر مجری تلویزیون با حضور مردم

کمک به بازسازی عتبات عالیات ارزشمند است

پشت پرده هک شدن سایت فرودگاه مشهد + عکس

مرد داغستانی 10 کیلومتر بر روی دستانش راه رفت + ویدیو

بررسی اتفاقات اخیر کامیون داران در کمیسیون اجتماعی مجلس

تراکم هزار نفر در یک زندان 200 نفری

عراقچی: گفت وگوها با اروپا برای حفظ برجام ادامه می یابد

فاطمه کروبی: وضعیت نامطلوب امروز نتیجه خودمحوری همه گروه ها است

زمان بازگشت شفر مشخص شد

تفاوت ماه رمضان امروز با ماه رمضان در آغاز اسلام

وزیر دفاع: عهدشکنی، آمریکا را خوار و ذلیل کرد

خلاصه قسمت نهم ماه عسل با حضور فرهاد ایرانی +تصاویر

پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین

تربیت فرزندان در پناه قرآن زمینه ای برای شکل گیری حیات طیبه است

فاطمه کروبی: وضعیت نامطلوب امروز نتیجه خودمحوری همه گروه ها است

الیاس حضرتی: قانون احزاب را اصلاح خواهیم کرد

سایت های خبری امریکایی در اروپا مسدود شد

پشت پرده ماجرای جنجالی حادثه رانندگی برای حسین الله کرم

ادامه یافتن گفت وگوها برای حفظ برجام و دریافت بسته پیشنهادی اروپا

ضربه کاشته های هوشمندانه از زیر دیوار دفاعی

لاریجانی: نباید بیش از این به بار دولت اضافه شود

پیگیری وزیر ارتباطات برای ارائه ی لایحه ی حفاظت از داده ها

افزایش مخاطبان نمایشگاه قرآن دلیل انتقال آن به میدان شهدا است

چهره بیماری که قصد ماندگار شدن دارد/ انتقاد علیخانی از جراحی زیبایی که همه را خواهر و برادر کرده است

وزیر دفاع: عهدشکنی، آمریکا را خوار و ذلیل کرد

رشته های قرآن و حدیث نیازمند ادبیات علمی است

دومین کنگره حزب اعتماد ملی برگزار شد

تیراندازی در ایالت ایندیانا امریکا

"مرتضی تبریزی" پرسپولیسی شد؟! (اینستاپست)

اما و اگر درباره افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان ادامه دارد

فتح خرمشهر نقطه عطفی در دوران دفاع مقدس است

ثبت نام مسابقات قرآن سفیر مهربانی

احمدرضا درویش: تاریخ ثابت کرد میدان جنگ اثرگذارتر از مذاکره است

جدایی بزرگان هنر و فناوری از فیس بوک

مسؤولان با روحیه همدلی و تکیه بر توان داخلی توسعه خرمشهر را دنبال کنند

موضع متحد 1+4 بر ادامه تعهدات برجامی و تلاش برای دستیابی به راهکارهای عملی به منظور تامین خواسته های ایران

انتظار اینکه همه افراد در همه مسائل یک نظر داشته باشند اشتباه است

جلسه شبانه «سعید حاجیان» در ماه رمضان

لیر ترکیه همچنان سقوط می کند

اولین روز سفر مدیر عامل ایرنا به سن پترزبورگ

سلفی رضا گلزار و امین حیایی پشت صحنه «ساخت ایران»

خوردن گوشت گربه در مناطقی از ایران تکذیب شد

مروری بر خطبه های نماز جمعه فارس

دومین کنگره حزب اعتماد ملی برگزار شد

خاتمی هشت سال به منزلت ایرانی در دنیا افزود/ جایز نیست در تریبون ها در مقام اپوزیسیون ظاهر شویم/ باید قدر وزیر خارجه را بدانیم

عراقچی: اروپا ما را به ماندن برجام مطمئن تر کرد

فتح خرمشهر نقطه عطفی در دوران دفاع مقدس است

بی خانمانی، بیماری رو به افزایش امریکا

رگبار باران و احتمال بارش تگرگ در 17 استان کشور

عراقچی: گفت وگوها برای حفظ برجام ادامه می یابد

اسراییل 2500 خانه مسکونی در کرانه باختری می سازد

حضور آمانو در کمیسیون مشترک برجام

جمع مصرف هر بار قلیان برابر با 20 نخ سیگار!

اقدام سازمان تأمین اجتماعی در کسر درصدی از قرارداد هنرمندان ناعادلانه است/ تشکیل کارگروه بازنگری در قانون تأمین اجتماعی

عراقچی: به حفظ برجام مطمئن تر شدیم

فاطمه کروبی: وضعیت نامطلوب امروز نتیجه خودمحوری همه گروه ها است

همه کارکنان دولتی آموزش روخوانی و روان خوانی قرآن خواهند دید

آماده سازی نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان

بدعهدی آمریکا به ضرر صلح جهانی است

مسؤولان با روحیه همدلی و تکیه بر توان داخلی توسعه خرمشهر را دنبال کنند

اقدام سازمان تأمین اجتماعی در کسر درصدی از قرارداد هنرمندان ناعادلانه است/ تشکیل کارگروه بازنگری در قانون تأمین اجتماعی

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری: مسؤولان با روحیه همدلی و تکیه بر توان داخلی توسعه خرمشهر را دنبال کنند

ورود استاندار مازندران برای حل مشکلات بخش چهاردانگه ساری

مواد مخدر تهدیدی مهم برای امنیت ایران است

فتح خرمشهر روایتی از مقاومت ملت ایران است

یادواره شهدای صحن مطهر امامزاده حسین(ع) در قزوین

همایش هم اندیشی با هدف معرفی ظرفیتهای گردشگری لرستان

دومین نماز جمعه بوشهر در ماه بهار قرآن به روایت دوربین

برون رفت جامعه از ظلمت اخلاقی با رجوع به قرآن/ رفتار ضد قرآنی کفار

ایجاد کانال های قرانی در پیام رسان های داخلی

استفاده مردم بخش "قرقری" از گوشت گربه تکذیب می شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: اقدام سازمان تأمین اجتماعی در کسر درصدی از قرارداد هنرمندان ناعادلانه است/ تشکیل کارگروه بازنگری در قانون تأمین اجتماعی

فاز دوم طرح «یک قرآن هزاران صدا» اجرایی می شود

مداحی وفات حضرت خدیجه (س) با صدای میثم مطیعی + صوت

اعتماد ملی به هیچ وجه خود را خارج از نظام نمی داند

ورود استاندار مازندران برای حل مشکلات بخش چهاردانگه ساری

عراقچی پس از نشست سه ساعته کمیسیون مشترک برجام عنوان کرد موضع متحد 1+4 بر ادامه تعهدات برجامی و تلاش برای دستیابی به راهکارهای عملی به منظور تامین خواسته های ایران

فتح خرمشهر روایتی از مقاومت ملت ایران است

ورود استاندار مازندران برای حل مشکلات بخش چهاردانگه ساری

شادمانی مردم ریف از شکست کامل تروریست های داعش

حکم جالب دادگاه برای شکارچیان شوکای ایرانی

حذف آلاینده های پساب با نانو و انرژی های تجدیدپذیر

مطهری: ترامپ می گوید اسراییل را به رسمیت بشناسید تا به شما کمک مالی کنیم/ نشانه هایی از رفع حصر را می بینیم

مقصران نهایی حادثه پلاسکو مشخص شدند

نوعی آگهی که جرم است!

ممکن است مصالحی اقتضا کند که واقعا تلگرام فیلتر شود

مردم باید بپذیرند یک پنجم مالشان؛ به خودشان تعلق نمی گیرد/ خمس را می توان اقساطی پرداخت کرد

لزوم حفظ امنیت کشور با الگوگیری از رزمندگان دفاع مقدس/ دشمنان جرأت تعرض به ایران را ندارند

باید به دنبال بازسازی اعتماد میان مردم و حاکمیت باشیم

هر چه از احزاب فاصله بگیریم از پیشرفت و توسعه فاصله گرفتیم

همبستگی رمز موفقیت کشور در برابر دشمنان است

از نوای اذان و ربنا تا اسماءالحسنی

تشییع پیکر سرباز شهید حامد محمدی - تبریز

فتح خرمشهر نماد پیروزی سیاسی نظام در عرصه های بین المللی

امام جمعه اراک : تضمین اروپاییها لازمه بقاء برجام + فیلم

فتح خرمشهر؛ حصول ارزش های دین اسلام

ولایتمداری تهدیدها را تبدیل به فرصت می کند

جای خالی مدیریت ریسک چالش بزرگ شرکت های بیمه

جای خالی مدیریت ریسک چالش بزرگ شرکت های بیمه