مطالب مرتبط:
روزنامه لبنانی بررسی کرد آیا قدرت در عربستان منحصر به نسل بن سلمان می شود؟
آیا روابط عربستان و کویت بر سر موضوع قطر بحرانی شده است؟
بن سلمان در تقلای پرچم داری عربستان مدرن
آیا متهم میلیاردی فراری صندوق ذخیره فرهنگیان به کشور باز می گردد؟
خواص کراتین / انواع کراتین / آیا کراتین چاق کننده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 08:552018-01-24بين الملل

آیا قدرت در عربستان منحصر به نسل بن سلمان می شود؟


روزنامه لبنانی الاخبار با بررسی عمیق تحولات در دستگاه حکومتی عربستان از پیشرفت نقشه ملک سلمان برای منحصر کردن قدرت در نسل فرزندش محمد پس از رسیدن وی به پادشاهی خبر داد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، روزنامه لبنانی الاخبار در یادداشتی با عنوان بازسازی ساختار حکومت در عربستان و یکسره سازی انحصار قدرت در نسل بن سلمان ، ادعا های نهاد حاکم سعودی درباره اینکه عزل و نصب های اخیر در تحکیم موقعیت فرزندان ملک سلمان به ضرر عمو زادگان خود تاثیر دارد، به طور کلی رد کرد.

در این یادداشت آمده است: مهم ترین پرسش درباره عربستان این نیست که آیا و چگونه ملک سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی به نفع فرزنش محمد از قدرت کناره گیری می کند بلکه این است که چگونه نسل محمد بن سلمان تاج و تخت سعودی را به میراث می برد.

نویسنده اظهار داشت: بازسازی نهاد های حکومتی عربستان صرفا با هدف رسیدن امن بن سلمان به پادشاهی صورت نگرفته بلکه برای اطمینان از موروثی شدن قدرت در نسل فرزند برتر هفتیمن پادشاه عربستان است.

وی افزود: سرانجام این کشمکش شدید انتقال پادشاهی از محمد بن سلمان به فرزند ارشدش خواهد بود همان طور که معمولا در بیشتر متون قانون های اساسی در سلطنت های مطلقه یافت می شود و این فرمولی است که انتظار می رود بن سلمان پس از رسیدن به راس قدرت تصویب کند آن هم با اصلاح ماده پنج قانون اساسی مربو ط.

به موروثی شدن حکومت که امکان تغییر آن با به قدرت رسیدن هر پادشاه جدیدی وجود دارد.

بعد قانونی: اختیارات مطلق پادشاهالاخبار آورده است: پادشاه عربستان قدرت مطلق اجرایی و قانونگذاری را در قبضه خود دارد و همچنین فرمانده عالی تمام تشکل های نظامی در این کشور است، او همچنین تصمیم ساز اصلی در همه مسائل سیاسی، نظامی، مالی، اقتصادی و قضایی است.

قانون اساسی عربستان همچنین به پادشاه حق کامل را برای صدور اصلاحات در قانون و یا تغییر کامل آن و نیز امضای قوانین، دستورات و احکام را اعطا می کند.

پنجمین پادشاه عربستان سعودی (فهد بن عبدالعزیز) در ماه مارس 1992 قانون اساسی را صادر کرد آن هم بر اساس آنچه منافع عمومی و توسعه کشور در زمینه های مختلف و تمایل به دستیابی به اهداف ، دانست.

صدور قانون اساسی عربستان بر اساس تصمیم شورای سلطنتی خاندان آل سعود یا پیشنهاد یا موافقت شورای وزیران یا طی مشورت با علمای ارشد یا یک رفراندوم مردمی انجام نشد، این تصمیم محصول اراده شخصی بود و البته ملاحظات سیاسی مهمی هم وجود داشت که در اینجا نمی توان مورد بحث قرار داد، اما می تواند به عنوان پیش زمینه و سابقه اعلام قانون اساسی و تاسیس شورای مشورتی و نظام مناطق در عربستان باشد.

نویسنده آورده است: در دسامبر 2007، ملک عبدالله بن عبدالعزیز یک فرمان حکومتی را درباره تشکیل هیات بیعت و اصلاح ماده 5 قانون اساسی صادر کرد که بر اساس آن به این هیات تازه تاسیس نقشی در انتخاب، ولی عهد می داد این اصلاحیه تنها به خواست پادشاه و براساس منافع عمومی انجام شد.

در این خصوص هیچ اطمینانی درباره اتفاق آرا در میان خاندان حاکم سعودی وجود ندارد، اما احتمال دارد ششمین پادشاه عربستان درصدد بوده زمینه را فراهم کند تا فرزندش متعب نقش بیشتری را در قدرت به دست آورد و به دنبال ارتقاء او به پست ولایت عهدی بود، این همان چیزی است که عبدالله به دلایل مختلف نتوانست انجام دهد، که مهم ترین آن احتیاط و نگرانی او در مورد واکنش های سلمان، ولی عهد سابق و پادشاه فعلی است.

الاخبار ادامه داد: ملک سلمان هم نمی خواست از بازنویسی ماده پنج قانون اساسی صرف نظر کند اصلاحیه ای که در ماه ژوئن 2017 پس از سرنگونی شاهزاده سابق محمد بن نایف اعلام کرد، بیان می کند که پس از پسران پادشاه بنیانگذار، هیچ پادشاه و، ولی عهدی از یک شاخه از فرزندان پادشاه بنیانگذار نیستند ؛ و ادعا شد که هدف از این اصلاحیه این است که محمد بن سلمان، ولی عهد کنونی را پس از رسیدن به قدرت از انتصاب پسرش به عنوان، ولی عهد منع کند.

این روزنامه لبنانی آورده است: این اعتقاد وجود ندارد که بن سلمان متن ماده پنج را آن گونه که پدرش تصویب کرده است، حفظ کند، به گونه ای که مانع از انتصاب پسرش به عنوان، ولی عهد شود، چون در عربستان هیچ مبنای حقوقی یا سیاسی یا یک سنت متعارف یا تعادل قدرت در خانواده سعودی یا یک مجلس قانون گذار که قدرت سران حکومتی را محدود کند یا احزابی که خواستار بررسی مسائل حکومتی شوند یا مطبوعاتی آزاد که مسائل قانون اساسی را کالبد شکافی کرده یا به اطلاع افکار عمومی برسانند، وجود ندارد.

الاخبار افزود: برعکس، ماده پنج مذکور مقصودی برای تحقق اهداف سیاسی ملک عبدالله و ملک سلمان بود، هر کدام از آن ها در صدد تعیین حکومت پس از خود بودند از همین رو اگر انتظار داشته باشیم که بن سلمان کاری برای اصلاح همان ماده در صورت رسیدن به پادشاهی انجام ندهد با رفتار های کنونی آن تطابق ندارد، چون حاکم مطلق حق ایجاد اصلاحات در قانون اساسی را دارد.

الاخبار آورده است: سلمان من حیث اینکه فرزند ارشد در قید حیات عبدالعزیز، بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی است، پادشاه نشد، او بیست و پنجمین فرزند پسر عبدالعزیز است و بسیاری از برادرانش از رسیدن به قدرت جا ماندند.

در واقع سیستم حکومتی در عربستان سعودی این نیست که پسر ارشد عبدالعزیز باید پادشاه شود بلکه اصلح آن ها باید انتخاب شود بر اساس ماده پنج قانون اساسی عربستان که در سال 1992 صادر شده حکومت در دست فرزندان عبدالعزیز بن عبدالرحمن الفیصل السعود پادشاه و بنیانگذار پادشاهی عربستان و فرزندان فرزندان اوست و با شایسته ترین آن ها بیعت می شود تا حکم کتاب خدا و سنت رسولش (ص) پیاده شود.

کار سیاسی نیز اینچنین نیست که گفته شود فرزند ارشد در میان پسران زنده ابن سعود اولین مقام در این کشور را تصاحب می کند هنگامی که فیصل، خالد را به عنوان، ولی عهد منصوب کرد، او فرزند ارشد در بین برادرانش نبود.

علاوه بر این، بند انتصاب جانشین نمی گوید که پادشاه لزوما از فرزندان باشد، بلکه حق را به فرزندان فرزندان بدون هیچ پیش شرطی می دهد، حتی اگر پسران زنده ای از پادشاه بنیانگذار سعودی وجود داشته باشند، و آنچه که برخی از فرزندان عبدالعزیز درباره ضرورت انتصاب فرزندان او قبل از نوه ها برای پادشاهی وجود دارد غیر قابل تفسیر است همچون حرف هایی که شاهزاده طلال بن عبدالعزیز بار ها در این خصوص به زبان آورده است.

به نظر ما اینکه سناریوی انتصاب نوه ها قبل از پادشاه شدن سلمان اتفاق نیفتاده به تعادل موجود بین این برادران تصمیم گیرنده و نه همه فرزندان عبدالعزیز بازمی گردد.

انتصاب، ولی عهد و برکناری وی، حکم، ولی امربا به پادشاهی رسیدن ملک سلمان، اختیارات مطلق پادشاه در بازسازی نهاد های قانون اساسی، اجرایی، مالی و رسانه ای و تمرکز آن در دست محمد بن سلمان پادشاه آینده، آشکارا ظاهر شد.

ملک سلمان در بازسازی نهاد های قدرت ملاحظاتی را که در سیاست های آرام و آهسته ملک عبدالله بود، نداشت، ملک عبدالله حتی در سال 2011 در اوایل دوره پادشاهی خود عبدالعزیز بن فهد که از مردان قدرتمند در دوره حکومت پدرش بود، از منصب خود در شورای وزیران کنار زد.

اما سلمان تنها چهار ماه از رسیدن به پادشاهی، مقرن بن عبدالعزیز ، برادر ناتنی خود را که، ولی عهد کرده بود برکنار کرد تا این کوچک ترین فرزند عبدالعزیز آل سعود هم به جمع فراموش شدگان ملحق شود، با این حال ضربات بعدی سلمان بی رحمانه تر بود.

الاخبار نوشت: در حالی که اعتقاد بر این بود که سرنگونی محمد بن نایف از ولایت عهدی می تواند پر خطر باشد، چون او یک مرد امنیتی قوی و شریک مورد اعتماد آمریکایی ها بود، سرنگونی متعب بن عبدالله از ریاست گارد ملی، چیزی پیچیده تر بود و آمادگی برای انجام آن زمان بیشتری برد، بخصوص که تصمیم حذف متعب با بازداشت خانگی و متهم کردن وی به یک از مفسدان بزرگ همراه بود.

ملک سلمان درباره قانونی بودن اقداماتش مورد سوال قرار نگرفت، چون پادشاه هر زمان بخواهد قادر به بازنویسی قانون اساسی است، اما شاید این سوال مطرح بود که اگر هر کدام از محمد بن نایف و متعب بن عبدالله به قدرت می رسیدند چه کار هایی علیه دیگر مراکز قدرت آل سعود انجام می دادند و آیا آن ها همان رویه بن سلمان را پیش می گرفتند یا ایده تقسیم قدرت بین شاخه های خاندان پادشاهی آل سعود را مصون می داشتند.

احتمال دارد که محمد بن نایف به شدت علیه مراکز صاحب نفوذ دینی، مالی، نظامی یا مراکز مذهبی یا در داخل خاندان آل سعود عربستان ظاهر می شد تا از گسترش نفوذ خود مطمئن شود و احتمالا متعب هم با او تفاوتی نداشت جز در اینکه نظریه (قبل از اینکه با تو شام بخوره، با اون ناهار خورده) را پیاده کند.

روزنامه لبنانی آورده است: بنابراین شاید بسیاری از سعودی ها نسبت به آنچه در دستگاه حکومتی آن ها می گذرد به همان اندازه که جذب مسائل خارجی نمی شوند، بی تفاوت باشند.

شهروندان عربستانی به کشمکش های موجود در هرم قدرت که تاثیری روی آن ها ندارد عادت دارند چه بسا آن ها به خاندان پادشاهی به عنوان پیکر واحدی نگاه می کنند و این امر مغایر با ویژگی مرحله کنونی نیست که تدابیر بن سلمان و پدرش بی سابقه و پیامد های آن نگران کننده است.

قلع و قمع در خاندان سعودیکشمکش های موجود در کاخ ها همواره موجب سرنگونی عده ای شاخص و برجسته شدن عده ای دیگر می شود، مضاوی الرشید پژوهشگری است که در کتاب مهم خود درباره تاریخ پادشاهی عربستان اشاره می کند که ابن سعود عمدا قدرت را با حاشیه سازی اطرافیانش اعم از برادران و عمو زاده هایش تقویت می کند تا جایگاه فرزندانش محکم شود.

الرشید همچنین به سلسله اقداماتی که ابن سعود برای خلاص شدن از نفوذ هفت برادرش و دیگر صاحب نفوذ ها در قبیله اش اشاره کرد.

فرزند ارشد ملک سعود به دنبال تثبیت جایگاه پسرانش در موقعیت های کلیدی در بوروکراسی نوظهور پادشاهی بود، اما سوء مدیریت و مخالفت یک مرد قوی به نام فیصل با او، مانع از ایجاد نفوذ فرزندان سعود و در نهایت منجر به سقوط و از بین رفتن نقش فرزندانش شد.

از فرزندان یا نوادگان سومین پادشاه سعودی (فیصل) کسی جز ترکی الفیصل ، رییس اسبق اطلاعات در دستگاه حکومتی عربستان نمانده او هیچ تاثیری در تصمیم گیری ها ندارد، اما از زمانی که سعود الفیصل در آوریل 2015 مجبور به کناره گیری شد به عنوان یکی از بازو های وزارت خارجه عربستان که در کنترل محمد بن سلمان است فعالیت می کند و به نظر می رسد که فعالیت شاهزاده ترکی الفیصل بر عادی سازی روابط با اسراییل متمرکز است تا پدر خود را از خصومت با اسراییل تبرئه کند، چون این موضوع موجب ارتقای جایگاه فیصل در جهان عربی و اسلامی شده بود.

در این یادداشت آمده است: دشوار است بتوان فردی کارآمد از فرزندان سلطان بن عبدالعزیز، ولی عهد و وزیر دفاع اسبق یا از فرزندان ملک فهد یافت در حالی که موثرترین فرزند عبدالله در حبس و محمد بن نایف هم در بازداشت خانگی است.

الاخبار آورده است: این یک سنتی سعودی است فرزندان پادشاه شاید مثل خود پادشاه باشند با رفتن پادشاه فرزندانش هم به فراموشی سپرده شوند، جمال خاشقچی ، روزنامه نگار معروف از گرایش محمد بن سلمان برای بازتعریف خاندان پادشاهی می گوید به گونه ای که سلطنت را منحصر به نسل پادشاه کنونی کندانتصاب فرزند بن سلمان به عنوان، ولی عهدملک سلمان به عنوان آخرین مهره کارآمد از بین فرزندان ملک عبدالعزیز و فرزندش محمد به عنوان مرد قدرتمند از نسل سلمان شناخته می شود بنابراین اقدام ملک سلمان در انتخاب فرزند وسطی و نه ارشد خود برای ولایت عهدی نشان از دیدگاه سلمان برای تسلسل حکومت بعد از وی دارد.

ولایت عهدی بن سلمان و سپس پادشاهی وی فرصتی به هیچ کدام از برادرانش برای نظر انداختن به کرسی حکومت یا، ولی عهدی نمی دهد بنابراین انتظار می رود که خانواده سلمان درصدد توافق بر سر پادشاهی محمد هستند و این امر قدری زمان بر است.

این موضوع مانعی برای انتصاب، ولی عهد موقت و سپس برکناری وی نیست عبدالله دوم شاه اردن نیز برادرش حمزه را، ولی عهد کرده بود، اما سپس او را برکنار و پسرش حسین را در پانزده سالگی جانشین حمزه کرد.

منطق زور و سیاستالاخبار آورده است: معمولا مسائل مربوط به قدرت موروثی زخم های عمیقی بر جای می گذارد بخصوص اگر با تسلیم شدن در برابر زور باشد و سلسله اقدامات سیاسی به همراه نداشته باشد شاید مقایسه اوضاع عربستان با زیمبابوه موگابه یا مصر مبارک یا یمن علی عبدالله صالح یا لیبی القذافی درست نباشد در همه این حالات تلاش برای انتقال سلطنت به فرزندانشان نظیر جمال مبارک در مصر، احمد علی عبدالله صالح در یمن سیف الاسلام قذافی در لیبی و یا به همسر نظیر کریس در مورد موگابه از دلایل سرنگونی رهبرانشان از طریق انقلاب، کودتا یا مداخله خارجی بود.

ملک عبدالعزیز بنیانگذار پادشاهی عربستان آل جلوی را در حکومت شریک کرد تا آن ها را از حمایت خود مطمئن کند در حالی که در چهار دهه اخیر قدرت بین برادران سدیری و ملک عبدالله (جناح شمری) تقسیم شده است.

الاخبار آورده است: به قدرت رسیدن آل سلمان به زیان دیگر شاخه های آل سعود است بخصوص به دنبال درگیری های منطقه ای که ریاض در آن خسارت های غیر قابل انکار و ریخت و پاش مالی مشهودی متحمل شده است و این مسائل موجب بی ثباتی می شود.

با توجه به تمرکز محمد بن سلمان بر رسیدن به پادشاهی همزمان با درگیری های داخلی و تنش هایی که با همسایگان دارد، این سناریو که سرنوشت بن سلمان هم مشابه عمویش سعود یا فیصل باشد نباید نادیده گرفته شود.

در پایان این یادداشت آمده است: در اینجا سناریوی سومی اضافه می شود اصلاحات اقتصادی تحت عنوان چشم انداز 2030 یا دیگر مسائل در همسایگان بحرینی، یمنی و مصری آن نارضایتی ناگهانی از جانب مردم ایجاد کرده است این سناریو می تواند در عربستان هم تکرار شود، چون گفتمان تبلیغاتی اثرگذاری خود را از دست داده و سیاست های پیش رو با نتایج منفی همراه بوده است بخصوص اگر به ثروتمندتر شدن ثروتمندان و فقیر تر شدن فقرا منجر شود.


کلید واژه ها: عربستان - قانون - قانون اساسی - پادشاه عربستان - سعودی - فرزند - حکومت - محمد - تصمیم - بازسازی - روزنامه - عربستان سعودی - اصلاح - شورای - نظامی - سیاسی - فضای مجازی - اختیارات - ارشد - خبرگزاری - کشور - فرزندان - اصلاحات - اقتصادی - پیشنهاد - انتظار - پیشرفت - انتقال - ساختار - توسعه

آخرین اخبار سرویس:
ابراز همدردی سفارت فرانسه با بازماندگان سانحه هواپیمای تهران - یاسوج

استقرار 40 آمبولانس در نزدیکی محل احتمالی سقوط هواپیما

علت دقیق سقوط هواپیمای مسافربری آسمان مشخص نیست

ترکیه استفاده از سلاح های شیمیایی در عملیات عفرین را تکذیب کرد

ادعاهای مطرح شده علیه ایران حباب روی آب است/ حرف های زیادی برای گفتن در مورد موضوعات منطقه ای داریم

رویترز: ارتش سوریه تا دو روز دیگر وارد عفرین می شود

عامل حمله به نیروهای تحت حمایت آمریکا مشخص نیست

ظریف امشب برای شرکت در کنفرانس بین المللی موسسه والدای از مونیخ به مسکو می رود

نیروهای عراقی 70 جسد را در جنوب موصل کشف کردند

ادعای گزاف الجبیر: ایران باید قانون اساسی خود را اصلاح کند!

شرایط نامساعد جوی دشواری تجسس در پادنا

ژئوپلیتیک خاورمیانه از منظر «فرید زکریا»

ظریف به مسکو می رود

بهترین ضربه کاشته های سال 2018

12 نظامی اماراتی در یمن کشته شدند

امضاء یادداشت تفاهم نظامی میان ایران و عراق

تظاهرات در مونیخ دراعتراض به حملات کشورهای متجاوز به یمن

کشف تونل مهمات داعش در حومه دیرالزور

اتحادیه اروپا به ایران تسلیت گفت

ظریف از مونیخ به مسکو می رود

«لیونل مسی» در کنار پسرانش

ظریف: اقدام بنیامین نتانیاهو "سیرک مسخره" بود

حمله داعش به پایگاه های نیروهای سوریه دموکرات در حومه دیرالزور

ظریف از مونیخ به مسکو می رود

وقوع 2 انفجار در بغداد

هشدار نسبت به وقوع گرد و خاک در خوزستان

ظریف به مسکو می رود

ارتش سوریه برای مقابله با حملات ترکیه به کمک کردها می رود

ظریف: ادعاهای الجبیر و نتانیاهو علیه ایران حباب روی آب است/ امیدوارم شایسته محبت های رهبری باشم

وزارت امور خارجه فرانسه سانحه سقوط هواپیما را تسلیت گفت

افشای همکاری رژیم صهیونیستی و داعش

ابراز همدردی سفارت فرانسه با بازماندگان سانحه هواپیمای تهران - یاسوج

عملیات پاکسازی افکار داعش از اذهان ساکنان موصل

قاسمی: ظریف امشب برای شرکت در کنفرانس بین المللی موسسه والدای به مسکو می رود

تظاهرات کردها در فرانسه برای آزادی اوجالان

وزارت دفاع یمن: 12 نیروی امارات در تعز کشته شدند

بیانیه اتحادیه اروپا درباره سقوط هواپیمای ایرانی

هشدار حزب الله به اسراییل

روزیاتو: مرگبارترین سوانح سقوط هواپیما که دنیای هوانوردی را برای همیشه تغییر دادند

وزیر دفاع آلمان جانشین احتمالی دبیرکل ناتو

ارتش سوریه به عفرین اعزام می شود

خشم ترامپ از اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا درباره مداخله روسیه در انتخابات سال 2016

قاسمی خبر داد: ظریف از مونیخ به مسکو می رود/ شرکت در کنفرانس بین المللی موسسه والدای

آنهایی که دنبال گفت وگوهای دیگر هستند، اول جدیتشان در اجرای تعهدات قبلی را نشان دهند

ظریف از مونیخ به مسکو می رود

شلیک 80 راکت به سمت ریف دمشق

دریفت با سه چرخه

رسانه های صهیونیستی: اسراییل و لبنان به حل اختلافات مرزی نزدیک شده اند

شهادت پاسدار مصطفی زاهدی بیدگلی در سوریه

پادشاه پیشین عربستان خواستار حمله به ایران شده بود

رویترز مدعی شد: ارتش سوریه ظرف دو روز آتی وارد عفرین می شود

روزنامه هندی: تبادل 15 سند همکاری، عامل تقویت روابط تهران و دهلی است

ترامپ: روسیه موفق شد

توافق ایران و هند در حل بحران افغانستان

گفتگوهای ایران و انگلیس از روز چهارشنبه آغاز می شود

همه چیز درباره هواپیمای سقوط

رویترز به نقل از منبع کردی: ارتش سوریه تا 2 روز دیگر وارد عفرین می شود

تسلیت ا­تحادیه اروپا به خانواده قربانیان سقوط هواپیما در ایران

فرمانده ارتش پاکستان سقوط هواپیمای مسافربری در ایران را تسلیت گفت

ترکیه کاردار هلند را احضار کرد / تحلیل

یک حزب عراقی از پایان بحران بغداد - اربیل خبر داد

تحریرالشام نیمی از مناطق تحت تسلط خود را در جنوب دمشق از دست داد

حمله مسلحانه در داغستان 5 کشته برجای گذاشت

نارنجک انداز 40 میلیمتری نصیر

روزنامه هندی: تبادل 15 سند همکاری، عامل تقویت روابط تهران و دهلی است

خواسته آمریکا از اروپا برای تعلیق تحریم های هسته ای ایران

حمله دوباره ترامپ به برجام و اوباما

مرگبارترین سوانح سقوط هواپیما که دنیای هوانوردی را برای همیشه تغییر دادند

رییس سازمان اجتماعی کشور : 95 درصد بانوان کشور به حجاب باور دارند/جان کری:«ملک عبدالله و مبارک از ما خواسته بودند به ایران حمله کنیم

ارتش سوریه به عفرین اعزام می شود

نیچروان بارزانی در دیدار با ظریف خبر داد تدوین پروتکل تقویت روابط و همکاری های اقلیم کردستان عراق با ایران

کلاف سردرگم محدودیت حمل سلاح در آمریکا؛ تیراندازی‎های مرگبار بلای جان آمریکایی‎ها

ترامپ: روسیه موفق شد در جامه آمریکا هرج و مرج ایجاد کند

امارات کشته شدن نظامی خود در یمن را تایید کرد

سازمان اطلاعاتی اسراییل مانع ترور وزیر دفاع این کشور شد

انهدام چهار خودروی اماراتی در یمن

آزادسازی 475 تن از عناصر بوکوحرام در نیجریه

پرچمداری ایران در فلسطین و منطقه باید حفظ شود

اردوغان درصدد تشکیل نیرویی ویژه برای مقابله با ناتو است

مرکز فرهنگی روسیه در اوکراین مورد حمله قرار گرفت

دیدار سفیر دمشق در تهران با مدیرعامل ایرنا/رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/29بهمن

ببینید | تصاویر وضعیت آب و هوایی در نزدیکترین محل احتمالی سقوط هواپیما

روز پر تلفات برای ائتلاف عربستان و امارات؛ افزایش شمار کشته ها به 16 نفر

11 تروریست داعشی در 24 ساعت گذشته در افغانستان به هلاکت رسیده اند

نخست وزیر لیبی: دخالت خارجی ها اختلافات را تشدید می کند

­دیدار معاون امورخاورمیانه وزارت خارجه آمریکا و وزیر انرژی رژیم صهیونیستی

پاسخ به نمایش نتانیاهو؛ ظریف هرمس 450 اسراییل را به نمایش بگذارد

تلاش نافرجام ترور وزیر دفاع اسراییل، توسط گروه فلسطینی

علت سقوط هواپیمای یاسوج از نگاه کارشناس غربی

غوطه شرقی دمشق؛ مذاکرات دقیقه 90 و احتمال شروع عملیات سنگین

حمله داعش به پایگاه های نیروهای سوریه دموکرات

نتانیاهو: نه تنها علیه نواب ایران، بلکه علیه خود ایران هم اقدام می کنیم

عربستان می تواند انرژی هسته ای را جایگزین نفت کند

داماد ترامپ به دنبال اطلاعات محرمانه آمریکا

رسانه ترکیه ای مدعی شد اردوغان درصدد تشکیل نیرویی ویژه برای مقابله با تهدیدهای ناتو است

دیدار معاون امورخاورمیانه وزارت خارجه آمریکا و وزیر انرژی رژیم صهیونیستی

ادعای حمله شیمیایی ترکیه به عفرین یک داستان ساختگی است

حضور غیرموجه آمریکا در عراق/رویدادهای عراق در یک نگاه/29بهمن

ارتش سوریه فردا وارد عفرین می شود

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه با ظریف دیدار کرد

آیا قدرت در عربستان منحصر به نسل بن سلمان می شود؟

آیا قدرت در عربستان منحصر به نسل بن سلمان می شود؟