مطالب مرتبط:
شلیک های اشتباه پلیس، بلای جان متهم فراری
دفاعیات غلط در فیفا و cAS ؛ بلای جان پرسپولیس
پاره شدن گلوی مردی که جلوی عطسه خود را گرفت +عکس
ایران در کنار ملت سوریه جلوی گسترش تفکر تند وهابیت ایستاد
خودروسازان جلوی تولید موتورسیکلت برقی ایستاده اند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 07:052018-01-24سياسي

جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود؛ اشرافی گری بلای کشور است


جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود؛ اشرافی گری بلای کشور است.

وقتی اشرافی گری در قلّه های جامعه به وجود آمد، سرریز خواهد شد به بدنه؛ [آن وقت ] شما می بینید فلان خانواده ای که وضع معیشتی خوبی هم ندارد، - "، حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 11 مرداد 1395 با اقشار مختلف مردم در حسینیه امام خمینی (ره) دیدار کردند.

مشروح سخنان مقام معظم رهبری در این دیدار به شرح زیر است.

بسم الله الرّحمن الرّحیمالحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّه الله فی الارضین.

خیلی خوش آمدید برادران و خواهران عزیز که از استانهای مختلف کشور، از راه های دور زحمت کشیدید تشریف آوردید و امروز حسینیّه ی ما را با عطر نام شهیدان و یاد شهیدان و روحیه ی انقلابی معطّر کردید.

از این برادران عزیزی که هم سرود خواندند، هم تلاوت دسته جمعی قرآن کردند تشکّر میکنم.

البتّه در جلسه همهمه بود و تلاوت بسیار زیبای این برادران عزیز به گوش بعضی نرسید؛ از دستتان رفت لکن بنده با دقّت گوش کردم و استفاده کردم.

آیات کریمه ی قرآن و کلمات قرآن، در هر جایی، در هر وقتی که تلاوت بشود و خوانده بشود، مایه ی روحانیّت و معنویّت و برکت است؛ بخصوص این آیاتی که این برادران عزیز انتخاب کرده بودند که آیات سوره ی احزاب بود و نشان دهنده ی خطّ روشن و مستقیم امّت اسلامی در هنگامه های دشوار، در چنبره های سخت زمانه و روشن کننده ی راه امّت است.

معلوم میکند که اگر امّت اسلامی در هر برهه ای، در هر دوره ای دچار مشکلاتی شد -از قبیل همان مشکلاتی که در این آیات به آنها اشاره شده است- راه چیست.

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللهَ عَلَیه؛(1) وقتی پیمان با خدا و معاهده ای که دلهای مؤمن با خدا بسته اند صادقانه باشد، همه ی کارها پیش خواهد رفت؛ همه ی مشکلات برطرف خواهد شد.

البتّه زندگی موانع دارد، مشکلات دارد، هیچ جادّه ی آسفالته ای در مقابل هیچ ملّتی نیست؛ باید راه را با همّت خودشان، با کوشش خودشان هموار کنند، صاف کنند و به سمت اهداف خودشان حرکت کنند.

ملّتهایی که به اوج معنویّت و مدنیّت و رفاه و سعادت رسیدند، این جوری حرکت کردند.

این آیات به ما این چیزها را تعلیم میدهد.

خب، ماه ذیقعده که در آستانه ی آن قرار داریم، اوّل ماه های حرام است.

ماه حرام به معنای [ماه ] احترام است؛ یعنی ماه هایی که از نظر پروردگار عالم مِنهآ اَربَعَهٌ حُرُم .

(2) چهار ماه را خدای متعال محترم تر از ماه های دیگر قرار داده است؛ با یک محدوده های مشخّصی از احکام که این احترام در چه چیزی و در چه امری است.

مسلمانها از این تعلیم الهی هم باید درس بگیرند.

ماه حرام -که ماه محترم الهی است به تعبیر عارف بزرگ مرحوم حاج میرزاعلی آقای قاضی (رضوان الله تعالی علیه)- ماه هایی است که مسلمانها بایستی با توجّه بیشتر به خدای متعال و تعبّد بیشتر، خودشان را آماده ی ورود در میدانهای حسّاس و مهمّ زندگی کنند.

آنچه امروز برای ملّت ایران -این ملّت بزرگ و سرافراز- مطرح است، همین است که در راه پرافتخاری که در پیش گرفته است با قدرت، با سرعت، با عزّت، با سربلندی پیش برود و حرکت کند.

جلسه ی امروز ما یک جلسه ی ویژه ای است، یعنی گروه هایی از مردم عزیز ما از چهار گوشه ی کشور، از چند استان تشریف آورده اند و جمع شده اند؛ از جنوب شرق کشور تا شمال غرب کشور، اقوام مختلف، فارس، ترک، کُرد، بلوچ، در جمع امروز ما حضور دارند؛ این معنا دارد؛ معنایش این است که ایرانِ یکپارچه با اقوام مختلف و متعدّد، دارای یک هدفند؛ دارای یک مسیرند.

بله، ممکن است زبانها مختلف باشد، مذاهب مختلف باشد امّا اهداف عالی این ملّت یکسان است؛ همه میخواهند ایران عزیز را به عنوان الگوی یک کشور اسلامی به دنیا معرّفی کنند.

الگوی کشور اسلامی هم به معنای این نیست که در این کشور همه ی مردم فقط مشغول نماز و روزه و دعا و توسّلاتند؛ نه، اینها هست، اینها معنویّت است امّا در کنار این معنویّت، پیشرفت مادّی هست، رشد علمی هست، توسعه ی عدالت هست، کم شدن فاصله های طبقاتی هست، برداشته شدن نمونه ها و قلّه های اشرافی گری هست؛ خصوصیّت جامعه ی اسلامی اینها است.

آن وقت در یک چنین جامعه ای، مردم خوشبختند، احساس امنیّت میکنند، احساس آرامش میکنند، به سمت اهداف عالیه ی خود پیش میروند، خدا را عبادت هم میکنند، پیشرفت دنیوی هم نصیب آنها میشود؛ ملّت ایران دنبال یک چنین جامعه ای است؛ همه این را میخواهند؛ شیعه و سنّی ندارد، کُرد و بلوچ و فارس و ترک ندارد، همه دنبال این هستند.

خب، این میشود یک الگو؛ وقتی الگو شد، وقتی نمونه سازی شد، آن وقت ملّتهای دیگر مسلمان [هم ] راه را پیدا میکنند.

ما امروز مشکلمان این است؛ استکبار جهانی و استعمار، از یکی دو قرن پیش، مصلحت خود را در این دانست که بین ملّتهای مسلمان اختلاف بیندازد.

مصلحت را در این دانست، چرا؟ چون در این صورت میتوانست ثروتهای اینها را غارت کند، اینها را از پیشرفتهایی که حقّ آنها بود باز بدارد؛ استثمار کند.

قدرتهای جهانی به برکت علمی که پیدا کرده بودند و فنّاوری ای که پیدا کرده بودند و سلاحهایی که ساخته بودند، هدفشان را این قرار دادند و متأسّفانه تا حدود زیادی هم موفّق شدند.

اینکه ما از اوّل انقلاب تا امروز دائم دستِ دوستی را به سمت ملّتهای مسلمان و به سمت دولتهای مسلمان دراز کردیم، دعوت کردیم به اتّحاد، به وحدت، به ایستادگی در مقابل توطئه های دشمن، به خاطر این است.

وقتی که ملّت ایران توانست خود را به آن نقطه ای برساند که بتواند به عنوان یک ملّت مُسلمِ به معنای حقیقی کلمه خود را به دنیا نشان بدهد، این بزرگ ترین تبلیغ اسلام است؛ ملّتهای دیگر هم روانه ی همین طرف خواهند شد و تشکیل امّت بزرگ اسلامی که مایه ی عزّت و مایه ی ترویج اسلام در سراسر جهان است، اتّفاق خواهد افتاد؛ آن مدنیّت اسلامی که انتظارش را داریم که بتواند بر مدنیّت مادّی گمراه کننده و فاسد غربی غلبه پیدا کند، آن روز تحقّق پیدا خواهد کرد؛ مقدّمه اش اینجا است؛ مقدّمه اش این است که ما ملّت ایران بتوانیم به سمت الگو شدن پیش برویم.

خب، همه باید همّت کنند؛ هم مسئولین باید همّت کنند، هم آحاد مردم باید همّت کنند.

این قضیّه هم قضیّه ی یک سال و دوسال نیست، قضیّه ی بلندمدّت است؛ زمان میبرد؛ کمااینکه در تمدّن اسلامی [اگر] شما نگاه کنید، می بینید اوج تمدّن اسلامی در قرنهای چهارم و پنجم است که از لحاظ علمی سرآمد است و بزرگان علما، محقّقین، فلاسفه، دانشمندان مادّی در دنیای اسلام به وجود آمدند که دنیا را توانستند پیش ببرند که بسیاری از این پیشرفتهای امروزِ غربی ها مرهون آن حرکت است.

خب، امروز البتّه سرعت ما بیشتر خواهد بود، ما سریع تر ان شاءالله به آن نتیجه خواهیم رسید، لکن بالاخره زمان بَر است.

ما در این 37، 38 سالی که از اوّل انقلاب گذشته است، خوب پیش رفتیم.

واقعاً اگر کسی با چشم انصاف نگاه کند، ایرانِ وابسته ی عقب افتاده ی گمنامِ ذلیل زیر دست و پای آمریکا و انگلیس، امروز جوری شده است که آمریکا و انگلیس و بقیّه می آیند صف میبندند برای اینکه امکانات موجود جمهوری اسلامی در منطقه را بلکه بتوانند بنحوی مصادره کنند، و نمیتوانند؛ یعنی این جور گسترش پیدا کرده است عزّت اسلامی و عزّت نظام اسلامی و ایران اسلامی که آنهایی که با چشم تحقیر نگاه میکردند به ملّتها و ازجمله به ملّت ایران -مثل دوران طاغوت- امروز مجبورند مثل یک هماورد قدرتمند با او مواجه بشوند.

این پیشرفت عمومی ملّت است.

در علم پیشرفت کردیم، در سیاست پیشرفت کردیم، در مسائل گوناگون مورد نظر اسلام پیشرفت کردیم.

از لحاظ عدالت اجتماعی هم امروز با گذشته، زمین تا آسمان فرق کرده است؛ البتّه تا آن عدالت اسلامی خیلی فاصله داریم، تا عدالت مطلوب خیلی فاصله داریم.

امروز متأسّفانه همچنان نشانه های اشرافی گری و تجمّلات و بعضی از انحرافات گوناگون در جامعه ی ما کم نیست امّا وقتی نسبت به قبل از انقلاب ملاحظه بکنیم -حالا شما جوانها که قبل از انقلاب را ندیدید؛ ما و آنهایی که دیدیم قبل از انقلاب را- پیشرفت ملّت ایران و کشور اسلامی نسبت به آن وقت، پیشرفت بسیار برجسته ای است.

خب، حالا [اگر] ما بخواهیم به آن نقطه ی الگو برسیم، راه چیست؟ آنچه بنده در دو کلمه میخواهم عرض بکنم این است که راه، تکیه ی بر مقدورات و امکانات داخلی و ظرفیّتهای خود این ملّت است.

ما خیلی ظرفیّت داریم.

این ملّت ظرفیّتهای استفاده نشده زیاد دارد؛ اینکه ما در سیاستهای برنامه، رشد هشت درصدی را در نظر گرفتیم و گفتیم باید کشور در طول برنامه به رشد هشت درصدی برسد، به خاطر ظرفیّتهای بی شماری است که در داخل وجود دارد.

اوّل [برنامه ] بعضی میگفتند رشد هشت درصدی در زمینه ی مسائل اقتصادی ممکن نیست؛ بعد خود مسئولین آمدند به ما گفتند نخیر، همین که شما نوشتید درست است؛ رشد هشت درصدی امکان پذیر است؛ منتها خب کار لازم دارد، سیاست درست لازم دارد، راهبرد صحیح برنامه ریزی شده لازم دارد؛ با تنبلی و بیکارگی و اعتماد به دیگران نمیشود؛ باید با برنامه ریزی پیش رفت.

این به خاطر ظرفیّت کشور است؛ ظرفیّت کشور خیلی بالا است.

از جمعیّت حدود هشتاد میلیونیِ ما، بیش از سی درصدِ این جمعیّت عمرشان بین 20 سال تا 35 سال است؛ یعنی در عنفوان جوانی [هستند]؛ جوانی مظهر تحرّک است، مظهر نشاط است.

ما این همه جوان در کشور داریم؛ در بین این جوانها، میلیون ها نفر تحصیل کرده و باسواد و متخصّص و دارای ابتکار وجود دارند.

امکانات زیرساختی ما در طول این 37 سال امکانات بسیار فراوانی است؛ ما در زمینه های مختلف، زیرساخت های فوق العاده مؤثّر و کارآمدی را در کشور به وجود آورده ایم -ما که عرض میکنم یعنی مسئولین کشور به وجود آوردند؛ بنده که کاره ای نیستم- همه چیز آماده است برای حرکت کردن، پیشرفت کردن.

خب، این پیشرفت هم بحمدالله انجام گرفته.

شما مقایسه کنید سی سالِ بعد از انقلاب اسلامی را با سی سال بعضی از کشورهایی که نمیخواهم اسم بیاورم؛ سی سال در زیر نفوذ آمریکا زندگی کردند، حتّی از آمریکا پول نقد هم گرفتند یعنی سالانه فلان مقدار -چند صد میلیون یا چند میلیارد دلار- از آمریکا پول هم میگرفتند؛ نتیجه چه شد؟ بعد از سی سال آمار دادند، معلوم شد که در شهر پایتختشان دو میلیون آدم بی خانمانِ قبرستان نشین وجود دارد.

نتیجه ی نفوذ آمریکا بر یک کشور و تسلّط آمریکا بر یک کشور، این است.

خب، بنابراین آنچه مهم است، تکیه ی به ظرفیّت داخلی است.

گاهی دشمنان موانعی ایجاد میکنند.

بله، عاقلانه است که انسان برود با تدبیر، این موانع را برطرف کند، امّا به دشمن اطمینان نمیشود کرد؛ یک نمونه اش همین مذاکرات هسته ای و برجام است که امروز مسئولین دستگاه دیپلماسی خود ما و همان کسانی که در این مذاکرات از اوّل تا آخر حضور داشتند، همینها دارند میگویند آمریکا نقض عهد کرده است، آمریکا زیر ظاهر آرام و زبان چرب و نرم مسئولانش و وزیر خارجه اش و دیگران، از پشت دارد تخریب میکند، مانع ارتباطات اقتصادی کشور با کشورهای دیگر دنیا است؛ این را مسئولین خود برجام دارند میگویند.

این حرفی است که بنده البتّه از یک سال پیش و یک سال ونیم پیش، مرتّب تکرار کردم که به آمریکایی ها نمیشود اعتماد کرد -بعضی ها سختشان بود قبول کنند- امّا امروز خود مسئولین ما [میگویند].

همین هفته ی گذشته، مسئولین محترم مذاکره[کننده ی ] ما با طرفهایشان در اروپا جلسه داشتند؛ همین حرفها را مسئولین ما به آنها گفتند و آنها جواب نداشتند؛ گفتند شما این نقض عهد را کردید، این تخلّف را کردید، این کاری را که باید انجام میدادید انجام ندادید، از پشت سر این جور تخریب کردید، آنها هم جوابی نداشتند بدهند؛ شش ماه هم از امضای برجام میگذرد، هیچ تأثیر محسوس و ملموسی هم در وضع معیشت مردم به وجود نیامده است؛ [درحالی که] خب، برجام اصلاً برای برداشتن تحریمها بود؛ برای اینکه تحریمهای ظالمانه برداشته بشود.

مگر غیر از این است؟ خب برداشته نشده؛ حالا میگویند بتدریج، یواش یواش دارد درست میشود! مگر بحث سرِ یواش یواش بود؟ آن روز مسئولین، هم به ما میگفتند، هم به مردم میگفتند که در این مذاکرات، قرار بر این است که وقتی ایران تعهّدات خود را انجام میدهد، یکباره همه ی تحریمها برداشته بشود؛ یعنی این مانعی که آمریکا سر راه ملّت ایران ظالمانه و خباثت آمیز به وجود آورده بود، برداشته بشود؛ خب حالا شش ماه از این موعد گذشته است، برداشته نشده؛ شش ماه برای یک مملکت هشتاد میلیونی زمان کمی است؟ در این شش ماه دولت محترم کم میتوانست کار بکند اگر چنانچه این خباثت آمریکایی ها نبود؟ این برجام شد برای ما یک نمونه، یک تجربه.

بنده سال گذشته در سخنرانی عمومی -یا سال گذشته بود یا یک سال ونیم پیش بود؛ درست یادم نیست تاریخش-(3) گفتم برجام و این مذاکرات هسته ای، برای ما یک نمونه خواهد بود؛ ببینیم آمریکایی ها چه کار میکنند؛ اینها که حالا با زبان چرب و نرم می آیند، گاهی نامه مینویسند، اظهار ارادت میکنند، اظهار همراهی میکنند، در جلسات مشورتی و مذاکرات که می نشینند، با زبان چرب و نرم با مسئولین ایرانی صحبت میکنند، خیلی خب ببینیم در عمل چه کار میکنند.

حالا معلوم شد در عمل چه کار میکنند! در ظاهر وعده میدهند، با زبان چرب و نرم حرف میزنند امّا در عمل توطئه میکنند، تخریب میکنند، مانع از پیشرفت کارها میشوند؛ این شد آمریکا؛ این شد تجربه.

حالا آمریکایی ها میگویند بیایید درباره ی مسائل منطقه با شما صحبت کنیم! خب، این تجربه به ما میگوید این کار برای ما سمّ مهلک است.

این تجربه به ما نشان داد که ما در هیچ مسئله ای نمیتوانیم [با او] مثل یک طرف مورد اعتماد بنشینیم صحبت کنیم.

انسان گاهی با دشمن هم حرف میزند امّا دشمنی که به حرف خودش پایبند باشد و انسان بتواند اعتماد کند که او به هر دلیلی زیر قول خود و زیر تعهّدات خود نخواهد زد.

با این دشمن میشود حرف هم زد، بله؛ امّا وقتی ثابت شد که دشمن، دشمن نابکار است، دشمنی است که در عمل، از نقض عهد هیچ ابایی ندارد و نقض عهد میکند، بعد هم وقتی میگوییم آقا چرا [نقض عهد] کردی، باز لبخند میزند، باز زبان چرب و نرم را باز میکند و یک جوری توجیه میکند، با این [دشمن ] نمیشود وارد مذاکره شد.

اینکه بنده سالها است دائم تکرار میکنم که با آمریکا مذاکره نمیکنیم علّتش این است.

این نشان دهنده ی این است که [مشکلات ] ما در این مسئله، در مسائل مربوط به منطقه، در مسائل گوناگونی که داریم، در مشکلاتی که با آمریکا و امثال آمریکا داریم، با مذاکره حل نمیشود؛ ما یک راهی باید خودمان انتخاب بکنیم، آن راهمان را برویم؛ بگذارید دشمن دنبال شما بدود، بگذارید دشمن دنبال شما بدود.

مسئولین سیاسی و دیپلماسی ما صریحاً میگویند که آمریکایی ها میخواهند همه چیز را بگیرند، [امّا] هیچ چیز ندهند! [اگر] یک قدم شما عقب رفتی، یک قدم جلو می آیند.

اینکه ما مدام میگوییم مذاکره نمیکنیم، [ولی ] بعضی ها میگویند آقا مذاکره که اشکالی ندارد، اشکال مذاکره این است: شما را از راه صحیح خودت منحرف میکند، امتیاز را از شما میگیرد -وقتی مذاکره کردید یعنی یک امتیازی بدهید، یک امتیاز بگیرید دیگر؛ معنای مذاکره این است دیگر؛ مذاکره، نشستن و گعده کردن و حرف زدن و گفت و شنود و خنده و شوخی که نیست، مذاکره یعنی یک چیزی بده، یک چیزی بگیر- و آنچه را باید بدهی از شما میگیرد، [امّا] آنچه را باید بدهد، به شما نمیدهد؛ زورگویی میکند؛ خب مستکبر یعنی همین، استکبار جهانی یعنی همین، یعنی زورگویی کردن، خودش را برتر دانستن، پایبند به حرف خود نبودن، خود را متعهّد ندانستن؛ این معنای استکبار است، وعده هایش را تخلّف میکند.

خب امام بزرگوار ما فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است؛ واقعاً این تعبیر، تعبیر فوق العاده ای است.

خدای متعال از قول شیطان نقل میکند که شیطان در قیامت به کسانی که از او متابعت کرده اند میگوید: اِنَّ اللهَ وَعَدَکُم وَعدَ الحَقِّ وَ وَعَدتُکُم فَاَخلَفتُکُم؛(4) شیطان به پیروان خودش میگوید خدا وعده ی روراست درست به شما داده بود، شماها از وعده ی خدا پیروی نکردید، پابند نماندید؛ من وعده ی دروغی به شما دادم، شما دنبال من راه افتادید! من تخلّف وعده کردم، من وعده دادم به شما و تخلّف کردم؛ شیطان پیروان خودش را این جور در قیامت ملامت میکند.

بعد هم خدای متعال میفرماید از قول شیطان که به آنها میگوید که فَلا تَلومونی وَلوموا اَنفُسَکُم ، من را ملامت نکنید، خودتان را ملامت کنید.

این عیناً امروز منطبق است با آمریکا.

حالا شیطان در قیامت این حرف را میزند، آمریکایی ها امروز در دنیا این حرف را میزنند؛ وعده میدهند، عمل نمیکنند، تخلّف میکنند.

امتیاز نقد را میگیرند، امتیاز نسیه را نمیدهند؛ وضع آمریکا این است.

خب، پس به دیگران نباید اعتماد کرد.

این حرفهایی که زده میشود در مورد مسائل کلان کشور و سیاستهای کلان کشور را جوانهای عزیز ما بنشینند رویش فکر کنند؛ اینها ناشی از تجربه است، ناشی از شناختن دشمن و شناختن وضع است.

این حرفِ همین جوری نیست که انسان یک چیزی بگوید تا یکی هم بیاید آن طرف یک جوابی بدهد که نخیر این جوری نیست ؛ نه، اینها را جوانهای عزیز [دقّت کنند].

خوشبختانه ما جوانهای باهوش و بااستعداد در کشور خیلی داریم؛ بنشینند تحلیل کنند، آن وقت راه مشخّص خواهد شد.

راه چیست؟ راه همانی [است] که عرض کردیم: تکیه ی به استعداد درونی، تکیه ی به ظرفیّتهای داخلی کشور، تکیه ی به همین جوانها، تکیه ی به ابتکاری که جوانها میزنند، کاری که دنبال میکنند، دانشی که تحصیل میکنند، دانش تحصیل کرده ای که تبدیل به فنّاوری میکنند.

ما ظرفیّتهایمان زیاد است.

آمارها [نشان میدهد] -البتّه این آمار مال چند سال قبل است- ما چند صد هزار واحد تولیدی کوچک داریم؛ خیلی مهم است! من بارها در سخنرانی ها تکرار کرده ام، مسئولین عزیز کشور در زمینه ی مسائل اقتصادی بپردازند به واحدهای تولیدی کوچک و متوسّط.

ما چند صد هزار از این واحدها در کشور داریم.

اینها را احیا بکنند، اشتغال به وجود می آید، ابتکار به وجود می آید.

ما تکیه میکنیم بر روی اقتصاد دانش بنیان؛ همین کارهای مهمّی که حالا البتّه خوشبختانه چند سالی است در کشور شروع شده است لکن باید توسعه پیدا کند.

تکیه میکنیم روی تولید داخلی.

بنده این همه تکیه کرده ام بر روی مصرف تولیدات داخلی.

الان هم دارم به شما میگویم، به مردم عزیز کشورمان میگویم، بروید سراغ مصرف تولید داخلی، کارگر ایرانی را ترویج کنید، کار ایرانی را ترویج کنید.

متأسّفانه واقعیّت قضیّه این جور نیست.

در بخشهای مختلف -فرض کنید در وسائل زندگی منزل- کارخانه های داخلی مشغول کارند، جنس مرغوب و خوب و برابر با جنس خارجی، گاهی هم بهتر از جنس خارجی، تولید میکنند امّا بازار که شما میروید، می بینید همه اش جنس خارجی است؛ چرا؟ اینها از کجا می آید؟ تأکید بنده بر روی اینکه جلوگیری از واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارد، به خاطر این است؛ راه این است.

[در موضوع ] قاچاق، بنده به مسئولین گفته ام که آقاجان! وقتی شما آن باند قاچاقچی را پیدا میکنید و آن جنس کلان قاچاق را که چند هزار تُن وزن آن است، وارد کشور میکنید، این جنس را جلوی چشم همه آتش بزنید؛ ضربه بزنید به قاچاقچی، به جنس دارای مشابه داخلی.

خب معلوم است وقتی که جنس خارجی وارد شد -چه از مبادی ورودی قانونی مثل گمرک و امثال اینها، چه از مبادی قاچاق که متأسّفانه خیلی هم زیاد است- تولید داخلی میخوابد.

وقتی تولید داخلی خوابید، همین وضعی پیش می آید که امروز هست: جوان ما بیکار میشود، اشتغال ما کم میشود، رکود بر کشور حاکم میشود، وضع زندگی و معیشت مردم دشوار میشود.

اینها را که دیگر از طریق ارتباط با آمریکا و با اروپا نمیشود حل کرد، اینها را خودمان باید حل بکنیم.

اینها کارهایی است که به عهده ی خود ما است؛ راه این است.

کشور ظرفیّتهای زیادی دارد، [ظرفیّت ] ابتکار زیادی دارد، این کشور هشتاد میلیونی -که البتّه جمعیّت آن میتواند به 150 میلیون هم برسد و ان شاءالله مسئولین همان طور که بارها تکرار کرده ایم، کمک کنند که این تکثیر جمعیّت جوان که امروز خوشبختانه وجود دارد از بین نرود؛ نسل را متوقّف نکنند؛ جمعیّت کشور را بتدریج در طول سالها به پیری منتهی نکنند- این جمعیّت، این کشور، با این ظرفیّت، با این امکانات چهارفصلی که کشور ما دارد، میتواند از لحاظ مادّی پیشرفت کند، مشکلات معیشت مردم برطرف بشود؛ راهش این است.

بنده به مسائل معیشت مردم خیلی فکر میکنم، خیلی دغدغه مندم نسبت به مسئله ی معیشت مردم امّا هرچه فکر میکنم، هرچه با کارشناس ها و آدمهای وارد و مطّلع مشورت میکنم، میبینم جز این راهی وجود ندارد که ما قاطعاً تکیه کنیم به مسائل داخلی.

اینکه تجّار خارجی بیایند و بروند و هیچ آبی هم از اینها گرم نشود -که تا حالا [هم ] نشده- [چه فایده دارد]؟ الان حدود یک سال است مدام می آیند و میروند؛ کاری هم نکرده اند.

اگر هم بخواهند کاری کنند، تصرّف بازار ایران است که درست به ضرر ما است.

فایده ی آمد و رفت این هیئتها باید سرمایه گذاری باشد، باید ایجاد تولید باشد، باید در جاهایی که احتیاج داریم به فنّاوری جدید، [آوردن ] فنّاوری جدید باشد؛ اینها باید باشد؛ اینها نیست یا کم است.

این چیزها را بایستی مسئولین محترم رعایت کنند، دنبال کنند.

اینکه ما گفتیم اقدام و عمل، البتّه حالا مشغولند، باید ان شاءالله نتیجه ی کار محسوس بشود، ملموس بشود که مردم حس کنند، لمس کنند؛ راه این است.

حالا البتّه در زمینه ی مسائل فرهنگی و مسائل معنوی حرف خیلی زیاد است، ما آنها را نمیخواهیم وارد بشویم، نمیخواهیم بحث بکنیم؛ بحثش در جای خود.

بحث مسائل اقتصادی و مسائل معیشتی اینها است.

اگر بخواهیم معیشت مردم اصلاح بشود، مشکلاتی که دارند، طبقاتی که وجود دارند، باید به این کارها توجّه بکنیم.

یکی از مهم ترین مسائل، جلوگیری از فساد داخلی است.

این کاری که حالا مطرح شده و گفته شده است و مسئولین هم بحمدالله صریحاً اعلان کرده اند که جلوی این فسادها و این زیاده خواهی ها و زیاده خوری ها و این حقوقهای گزاف را میگیرند -که در بعضی جاها هم بحمدالله شد؛ در بعضی از بخشها و سازمانها که به ما گزارش دادند، این اقدام تحقّق پیدا کرد، عملی شد- بایستی فراگیر بشود، باید دنبال بشود، باید رها نشود این کار، جلوی فساد باید گرفته بشود.

جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود؛ اشرافی گری بلای کشور است.

وقتی اشرافی گری در قلّه های جامعه به وجود آمد، سرریز خواهد شد به بدنه؛ [آن وقت ] شما می بینید فلان خانواده ای که وضع معیشتی خوبی هم ندارد، وقتی میخواهد پسرش را داماد کند یا دخترش را عروس کند یا فرض کنید مهمانی بگیرد، مجبور است به سبک اشرافی حرکت بکند.

وقتی اشرافی گری فرهنگ شد، میشود این.

جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود.

رفتار مسئولین، گفتار مسئولین، تعالیمی که میدهند، باید ضدّ این جهت اشرافی گری باشد؛ کمااینکه اسلام این جوری است.

این راجع به مسائل کشور که حرفهای بنده اینها است.

درباره ی مسائل اقتصادی آن حرفی که بنده دارم، که دائماً اینها را، هم به مردم عرض کردیم، هم به مسئولین عرض کردیم، اینها است؛ ما میگوییم به خود تکیه کنیم، نیروی خودمان را شناسایی کنیم؛ دردهای کشور شناخته شده، درمان هم شناخته شده؛ برای این درمان برنامه ریزی کنیم و پیش برویم.

[درباره ی ] مسائل منطقه.

منطقه هم، امروز منطقه ی پُرغوغایی شده است؛ اینجا هم وقتی نگاه میکنیم، باز پای آمریکا در میان است.

بله، اینکه دولت سعودی علناً با رژیم صهیونیستی بنا کند به مُغازِله کردن و رفت وآمد را علنی بکند، خنجری است بر پُشت امّت اسلامی.

شکّی نیست که این کاری که سعودی ها کردند -ارتباطات آشکار با رژیم صهیونیستی- این واقعاً خنجری است که از پشت بر امّت اسلامی وارد شد؛ خیانت بزرگی کردند، اینها گناهکارند، لکن اینجا هم دست آمریکا در میان است.

دولت سعودی چون تابع آمریکا است، چون مسخّر آمریکا است، چون چشمش به دهان آمریکا است، این غلط بزرگ را انجام داد؛ اینجا هم پای آمریکا در میان است.

یا اگر شما می بینید که یمن قریب یک سال ونیم است که دارد بمباران میشود؛ شوخی است؟ یک کشور را، آن هم نه مراکز نظامی اش را، [بلکه ] بازارها را، بیمارستان ها را، خانه های مردم را، اجتماعات را، میدانها را، مدارس را، بیایند همین طور بمباران کنند! این چیز کوچکی نیست؛ این خیلی جرم بزرگی است.

نه ماه رمضان بفهمند، نه ماه حرام بفهمند، نه ملاحظه ی کودک بکنند، این همه کودک کشی بکنند، خب این هم جرم بزرگی است که متأسّفانه دولت سعودی مرتکب این جرم هم شده؛ امّا این هم با پشتوانه ی آمریکا است، با چراغ سبز آمریکا است، با هواپیمای آمریکایی است، با سلاح و مهمّاتی است که از آمریکا وارد شده است؛ آنها هستند که همه ی امکانات را فراهم میکنند.

حتّی وقتی سازمان ملل میخواهد در این زمینه حرفی بزند -حالا بعد از عمری، یک حرف حقّی میخواهد بزند و محکوم بکند- دهنش را میبندند با پول، با تهدید، با فشار؛ که این دبیرکلّ بدبختِ روسیاهِ سازمان ملل، آمد اعتراف کرد و گفت فشار آوردند به من! خب فشار آوردند، نمیتوانی، برو کنار! چرا می ایستی و خیانت میکنی به بشریّت؟ این خیانت به بشریّت است.

اینجا هم پای آمریکا است.

در قضیّه ی بحرین که یک لشکر بیگانه از یک کشوری می آیند داخل بحرین برای اینکه به مردم بحرین فشار وارد کنند؛ اینجا هم باز چراغ سبز آمریکا است.

خب حالا آن دولت سعودی، دولتی است که دست بچّه ها دارد میگردد، بچّه های نابِخرد واقعاً، دست آنها است، امّا آن چیزی که انسان با تحلیل مسائل، با مشاهده ی مسائل میفهمد، حقیقتاً همین است که این دست آمریکا است، پشتیبانی آمریکا است.

این گروه های تکفیری هم همین جور [هستند].

حالا الان ادّعا میکنند که علیه گروه های تکفیری ائتلاف تشکیل داده اند -البتّه الان هم علیه آنها کار درستی انجام نمیدهند؛ یک جاهایی حتّی طبق گزارشهایی که به ما میرسد کمک هم میکنند- امّا تولید این گروه ها باز برمیگردد به آمریکا که بعضی از مسئولین آمریکایی اعتراف کردند این معنا را؛ اعتراف کردند و گفتند داعش را ما کمک کردیم که بیایند، هم داخل امّت اسلامی اختلاف بیندازند، هم اسلام اموی و مروانی را ترویج کنند.

این اسلام وهّابی و تکفیری همان اسلام اموی است، اسلام مروانی است، اسلامی است که با اسلام حقیقی فرسنگها فاصله دارد؛ بدنام کردند اسلام را.

البتّه حالا دامن خودشان را هم گرفته است.

معروف است در فارسی که هر که باد بکارد، طوفان درو خواهد کرد ، حالا یواش یواش دارند طوفان را درو میکنند.

امّا تقصیر آنها است و آنها بودند که این کار را کردند.

در قضایای دیگر هم همین جور [است ].

آمریکایی ها ادّعا میکنند که میخواهند مشکلات منطقه را حل بکنند، امّا درواقع عکس این است؛ خودشان به وجود آورنده ی مشکلات یا تشدیدکننده ی این مشکلاتند؛ مانع حلّ مشکلاتند.

[اگر] دست خود ملّتهای منطقه باشد حل خواهند کرد مسائل را.

ما باز هم دعوت میکنیم دولتهای اسلامی را، این دولتهای عربی که اطراف ما هستند، اینها باید بدانند آمریکا قابل اعتماد نیست، آمریکا به اینها به چشم ابزار نگاه میکند؛ ابزار حفظ رژیم صهیونیستی و حفظ خوی و منافع استکباری خود آمریکا در منطقه.

آمریکا درواقع اصلاً هیچ علاقه ای به اینها ندارد؛ از پولشان استفاده میکند، از نیروی اینها برای مقاصد خودش استفاده میکند؛ برای اینکه یک حفاظی درست کند، رژیم صهیونیستی را حفظ کند و اهداف استکباری خودش را در منطقه نگه بدارد و حفظ کند.

این کاری است که اینها دارند میکنند.

در مسائل منطقه هم به نظر ما راه حل عبارت است از اتّحاد ملّتهای مسلمان، اتّحاد دولتهای مسلمان و ایستادگی در مقابل هدفهای استکباری و اهداف آمریکا و بعضی از دولتهای اروپایی.

بعضی دولتهای اروپایی هم خودشان را خراب کردند به خاطر تبعیّت از آمریکا و خودشان را از چشم مردم منطقه انداختند.

خب، بعضی از دولتهای اروپایی یک احترامی حتّی در چشم مردم ما -مردم ایران- داشتند امّا اینها خودشان را مفتضح کردند با پیروی از آمریکا.

[باید] اهداف اینها شناخته بشود و در مقابله ی با اهداف اینها حرکت بشود.

ملّتها میتوانند، و ملّت ما [هم ] البتّه ایستاده است.

این را هم به شما عرض بکنم: با همه ی این نقلها و با همه ی این تفاصیل، آمریکا در منطقه روزبه روز رو به ضعف بیشتر است.

نقشه هایش افشا شده است و معلوم است که دنبال چه کاری است: در کشورهای مختلف میخواهد دخالت کند.

این جور هم نیست که فقط با ما دشمن باشد و با دیگران دوست باشد؛ نه، شما ملاحظه کردید در کشور ترکیه؛ [البتّه ] هنوز به نظر ما اثبات نشده است، امّا اتّهام قوی وجود دارد که این کودتایی که در ترکیه رخ داد، با تدبیر و تهیّه ی آمریکایی ها بود.

اگر ثابت بشود، رسواییِ بزرگی برای آمریکا است.

ترکیه کشوری بود که روابط خوبی با آمریکا داشت و میگفت متّحد منطقه ایِ آمریکا است؛ [امّا] حتّی با ترکیه هم حاضر نیستند [بسازند]؛ چون یک گرایش اسلامی آنجا وجود دارد؛ با اسلام مخالفند، با گرایش اسلامی مخالفند، لذا آنجا هم حتّی کودتا راه می اندازند، البتّه سرکوب شد، مغلوب شدند و در چشم مردم ترکیه هم منفور شدند؛ در جاهای دیگر هم همین جور است؛ هم در عراق، هم در سوریه، هم در مناطق گوناگون دیگر بحمدالله روزبه روز رو به ضعفند.

اگر ما ملّت ایران به وعده ای که خدای متعال داده است خوش بین باشیم و مقدّمات آن وعده را فراهم بکنیم، مشکلات برطرف خواهد شد.

خدا فرموده است: اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم؛(5) اگر شما دین خدا را نصرت کنید و انگیزه های الهی را تقویت کنید و نصرت کنید، قطعاً خدای متعال شما را نصرت خواهد کرد؛ کسی را هم که خدای متعال نصرت بکند، هیچ موجودی در عالم نمیتواند او را تضعیف بکند؛ روزبه روز قوی تر خواهد شد و پیروزتر خواهد شد.

امیدواریم خدای متعال ملّت ایران را در همه ی میدانها -میدانهای امنیّتی، اقتصادی، نظامی، سیاسی، فرهنگی و علمی- ان شاءالله پیروز کند و شما ملّت عزیز را هر روز از روز قبل خوشبخت تر و پیروزتر قرار بدهد.

والسّلام علیکم و رحمهالله و برکاته 1) سوره ی احزاب، بخشی از آیه ی 23؛ از میان مؤمنان مردانی اند که به آنچه با خدا عهد بسته اند صادقانه وفا کردند .

.

2) سوره ی توبه، بخشی از آیه ی 36؛ .

از این [دوازده ماه ]، چهار ماه، [ماهِ ] حرام است.

3) بیانات در دیدار جمعی از مدّاحان اهل بیت (ع) در سالروز میلاد حضرت فاطمه (س) (1394/1/20)
کلید واژه ها: مشکلات - حضرت آیت الله خامنه ای - حسینیه امام خمینی - آیت الله خامنه ای - مقام معظم رهبری - اسلامی - قرآن - کشور - ماه های حرام - دیدار - امام خمینی - حرام - هایی - آیت الله - المصطفی - خواهران - خانواده - انتخاب - خمینی - تعلیم - امروز - رهبری - جامعه - تاریخ - عزیزی - زندگی - خامنه - بسته - برکت - امام

آخرین اخبار سرویس:
کلانتری در گفت وگو با فارس: دانشگاه آزاد بر اساس قانون با استاد هتاک برخورد می کند

اقتدار نظامی کشور را با هیچ مذاکره ای عوض نمی کنیم/جغرافیای ایران اسلامی مملو از آشیانه عقاب های پدافند است

ارتباط با نسل جوان و تولید مخاطب، فلسفه وجودی تاسیس کانون های مساجد

تأکید استاندار قزوین: موضع گیری ها در حوزه آب به گونه ای باشد که ایجاد تنش نکند

«کریمان» سیزدهمین فرماندار شهرستان نهبندان شد

یک نماینده کارگری در گفت وگو با فارس: سال های طولانی دست روی دست گذاشتیم و منتظر برجام ماندیم/ از تجربه های آلمان و ژاپن و ویتنام درس نگرفتیم

کنایه مهراب قاسم خانی به خانه نشین شدن ناصر ملک مطیعی

اولیا و انبیاء از مصادیق صراط مستقیم هستند

دستور رییس دانشگاه آزاد برای برخورد با استاد تفرقه افکن در واحد زاهدان

انتخاب دبیر کارگروه تخصصی توسعه بیمه های زندگی و اتکایی سندیکا

سازمان دانش آموزی نهادی اثرگذار در تربیت نسلی انقلابی

توییت محمود صادقی در واکنش به درگذشت ناصر ملک مطیعی

با هر دستگاهی که قانون را رعایت نکند برخورد قانونی می شود

توییت مجتهد درباره تصمیم بن سلمان برای مصاحبه با رسانه ها

همایش بانوان خیراندیش در کردستان

با تصمیم هیات مدیره مهندس بهمن یزدخواستی سرپرست شد

آلودگی محیط زیست تهدیدی برای نسل آینده محسوب می شود

کاخ سفید خواستار مذاکره انصارالله با فرستاده سازمان ملل به یمن شد

اگر قبلا توان دفاعی امروز را داشتیم ناو ضاربِ هواپیمای ایران را می زدیم

گزارشگران قدیمی رادیو :تمام سوتی های برنامه ها را جمع می کردم/در حق کشورم نامردی نکردم

راه آهن سراسری تهران - جنوب بسته شد

روسیه:تحریم ها مشکلی برای طرح نیروگاه هرمزگان ندارد

نقش امام در آمدن آیت الله بروجردی به قم

علت فوت زندانی بیرجندی شوکر برقی نبوده است / سکته حاد قلبی دلیل فوت

حمید صفت با قرار وثیقه آزاد می شود

پسر شاه سعودی در آمریکا، مدعی حمایت ریاض از فلسطین شد

174 کیلوگرم مواد مخدر در قزوین لو رفت

بد شانسی جعفر پناهی بعد از گرفتن جایزه کن/کارگردان سه رخ در بیمارستان بستری شد

جدیدترین تغییر کنکور98 اعلام شد

موافقت انصار الله با عقب نشینی و خلع سلاح

ارسال آیین نامه جدید جشنواره های موسیقی و تئاتر فجر به دفتر وزیر

مشکل سوخت رسانی و کمبود بنزین در کشور نداریم

افشاگری مجتهد درباره مجروحیت بن سلمان

بازدید شورایی ها از داروخانه 13 آبان

پروانه سلحشوری: استقبال مجلس از حضور زنان در هیات رییسه

مراکش پوستر جام جهانی 2026 را منتشر کرد

سازمان ها مراقب امنیت ایمیل خود باشند

علی نصیریان: چرا روی اسم ملک مطیعی قلم قرمز کشیدند؟

پیش از تلاوت قرآن، موانع اثرگذاری آن بر انسان باید برطرف شود

استخدام کارگر ماهر mdf کار در اصفهان

بروجردی: تصویب CFT در مجلس مشروط به شرایطی خواهد بود

زنان امروز جامعه از حضرت خدیجه(س) الگو بگیرند

استخدام همکار خانم جهت انجام امور دفتری در شرکت پزشکی

کنایه جواد لاریجانی به تلگرام بازی دولتی ها

خدمات توان بخشی درمنزل باید جایگزین بستری کردن معلولان در بیمارستان شود

سکان بیمه رازی در دستان مهندس بهمن یزدخواستی رییس هیئت مدیره

استخدام دستیار دندانپزشک جهت مطب در سعادت آباد تهران

واکنش جالب هوتن شکیبا به افتتاح جنجالی استخر+عکس

رییس هیأت مدیره اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور : 5000 تاکسی به فرزندان ایثارگران واگذار می شود

هیئات مذهبی بزرگ ترین پایگاه های دینی در جامعه اند

امواج مرموز ویسلر راه رسیدن به انرژی بی پایان را هموار می کنند

تصاویر/ ششمین روز بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم(17)

افزایش 20درصدی حداقل حقوق کارمندان دولت نهایی شد

پرونده محمد ثلاث به دیوان عالی کشور بازگشت/ فعلا از اعدام خبری نیست

هزار و 200 هزار میلیارد تومان؛ مطالبات جاری و غیرجاری بانک ها تا 96

اسقاط 10 هزار تاکسی بدون جایگزین/ شروط واگذاری تاکسی به فرزندان ایثارگران و جانبازان

رونمایی از کتاب "ام المومنین خدیجه کبری"

دولت مقتدر اولویت امروز عراق

روز خداحافظی با مادر بخشنده مؤمنان

مردم را علیه مسئولان تحریک نکنیم

مردم را علیه مسئولان تحریک نکنیم

کارگروه رسیدگی به کسب و کار الکترونیکی در خوزستان تشکیل شد

حفظ زیستگاه مهمترین اصل پایداری تنوع زیستی است

به بهانه چهارم خرداد روز دزفول روزمقاومت و پایداری

به بهانه چهارم خرداد روز دزفول روزمقاومت و پایداری

قزوینی، علامه ای که حافظ را احیا کرد

وزیر ارتباطات در آغاز طرح آموزش ملی سبک زندگی جهادی مطرح کرد آیا امروز جوانان ما ایمان و اراده ای مانند جوانان دفاع مقدس دارند؟ /نمی توان بدون اقناع مخاطب انتظار بازخورد مثبت داشت

قائم مقام ستاد عتبات در امور اربعین در گفت وگو با فارس: میزبانی مردم عراق از زائران اربعین باید پابرجا بماند/ لزوم تسهیل در ارائه خدمت رسانی

قزوینی، علامه ای که حافظ را احیا کرد

سومین نشست شورای اداری هرمزگان درسال 1397

هر یک میلیون ایرانی یک بالگرد امدادی/ با وجود تحریم ها به روزرسانی تجهیزات پزشکی روی زمین نمی ماند

مسابقه کتابخوانی نشاط و شادی در اندیشه و سیره امام خمینی(س) برگزار می شود

مهم ترین برنامه های دانشگاه آزاد در ماه رمضان اعلام شد

بازدید نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر از داروخانه13 آبان

رنجبرزاده در گفت وگو با فارس: اعتبار بین المللی اروپایی ها در معرض قضاوت جهانیان قرار گرفته/ ریشه بی اعتمادی ما به آمریکا و اروپا سوابق آنهاست

تفسیر موضوعی آیات قصاص/ قصاص از دیدگاه عرب، یهود، مسیحیت و اسلام

اعطای تسهیلات 20 تا 25 میلیونی برای دریافت تاکسی به ایثارگران

یادواره شهداء تبلیغی استان کرمان

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه فردا برگزار می شود

مسابقات قرآن با شرکت 110 نفر در قشم برگزار شد

سوالات امتحانات نهایی توسط عامل حوزه تکثیر لو رفت / تغییر شیوه ارسال سوالات

نگاه سازمان تامین اجتماعی به رفع مسائل بیمه ای کارفرمایان مثبت است

جمهوری اسلامی: فعالان سیاسی، برخلاف اقتضائات منافع ملی عمل می کنند و همواره مترصد فرصتی برای ضربه زدن به رقبای خود هستند

دیدار «نبیه بری» با «سید حسن نصرالله»

استاندارمازندران ازبروکراسی حاکم برنظام اداری انتقاد کرد

نشانه هایی از این که در مسیر شغلی اشتباه قرار دارید

بی شک برگزاری موفق، آرام و سالم این انتخابات یک پیروزی بزرگ برای دولت و مردم ونزوئلا است

استخدام پیراپزشک خانم جهت کلینیک پوست و مو در تهران

اقدام قابل تحسین امام جمعه تهران +عکس

خوشگذرانی محسن چاوشی با خواننده خارج نشین +عکس

استخدام چهار ردیف شغلی در بیمارستان امام زمان (عج)

هفتمین روز نمایشگاه قرآن کریم در مصلی امام خمینی (ره)

استخدام عکاس اداری خانم آماتور آشنا به دوربین و لنز

بلبل خوش لحن ما «گلدسته خوانی» می کند

فرزندان شاهدوایثارگر درتاکسیرانی شاغل می شوند

دعوت به همکاری نقاش ماشین در بلوار توس مشهد

مسابقه طرح ها و ایده های برتر قرآن و عترت برگزار می شود

استخدام منشی خانم آشنا با نرم افزار معماری در اصفهان

«خط امان» از شبکه خراسان رضوی و قرآن پخش می شود

امام جمعه همدان: تمام مخلوقات در مقابل پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) مسئول اند

جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود؛ اشرافی گری بلای کشور است

جلوی اشرافی گری باید گرفته بشود؛ اشرافی گری بلای کشور است