مطالب مرتبط:
امیر دریادار خانزادی با صدور پیامی ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار است را تبریک گفت
دیدار رییس جمهور لبنان با امیر کویت
دیدار رییس جمهور لبنان با امیر کویت
امیر کویت: از هیچ کمکی به لبنان دریغ نخواهیم کرد
رییس جمهور لبنان با امیر کویت دیدار کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 06:062018-01-24اقتصادي

یادداشت/ امیر استکی وقتی همه چیز به بیمه حوالت می شود!


کدام بیمه در ایران وجود دارد که بتواند از پس تعهداتش در جریان یک زلزله در یک شهر کوچک ایران برآید؟ حالا چه برسد به شهرهای بزرگ تر یا خود تهران! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه وطن امروز در یادداشتی به قلم امیر استکی نوشت: در جریان حوادث طبیعی که در 4-3 سال اخیر در کشور ما روی داده اند، شاهد کمرنگ بودن بروز و ظهور مقامات دولتی هستیم؛ در سیل و توفان شمال وزیر راه و نیرو نیستند، در گردوغبار جنوب رییس محیط زیست نیست، زلزله می آید وزیر مسکن نیست، کشتی نفتکش غرق می شود وزیر نفت نیست و.

به نوعی که گویا یک تاخیر فاز بزرگ در دولت برای عمل در چنین شرایطی وجود دارد.

حداقل در مواجهه با انتظارات افکار عمومی اکثر مقامات عالی رتبه دولت تدبیر و امید عملکرد مناسبی نداشته اند.

اما آیا این ناشی از ضعف در ابزارهای اطلاع رسانی به دولتمردان است؟ آیا اصولا این حضرات دیر در جریان امور قرار می گیرند؟ یا اینکه ظهور و بروز کمرنگ، ناشی از مسائل دیگری است؟ به نظر پاسخ را باید در نوع نگاه این دولتمردان به دامنه وظایف اصلی دولت در قبال ملت جست وجو کرد.

چندی پیش ریاست محترم جمهور در سخنانی به مساله ای اشاره کردند که برای فهم آنچه ما در این نوشته به دنبال آنیم بسیار مفید است.

رییس جمهور در رابطه با بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و.

چنین گفته اند که آنچه به آسیب پذیری کمتر مردم در شرایط پس از این حوادث کمک می کند، گسترش فرهنگ بیمه است.

یعنی اگر بتوان کاری کرد که همه مردم به نوعی با پرداخت های شخصی، خود و خانه و سایر اموال شان را زیر پوشش انواع بیمه های مربوط به حوادث طبیعی ببرند، آنگاه پس از بروز حوادث طبیعی مشکل خاصی برای آنها پیش نمی آید و خسارت ها تا حدود بسیار زیادی توسط بیمه ها پرداخت می شود.

این می تواند به ظاهر یک خیرخواهی گسترده به نظر برسد ولی در واقع امر، تصوری غلط است.

تصوری که به نظر می رسد رویای شیرین دولتمردان کنونی برای کاستن از بار انتظارات از خود است.

چه اینکه در این دولت در مواجهه با مسؤولیت ها در قبال ملت در این نوع حوادث بسیار می شنویم که به بیمه بودن یا نبودن اشاره می شود.

آن هم به عنوان یک اطمینان خاطر برای آسیب دیدگان برای آنکه خاطرجمع شوند که عمل یا بی عملی دولت در آن شرایط نمی تواند به آنها آسیب اضافه ای تحمیل کند.

مثلا در جریان آتش سوزی قطار تبریزـ مشهد، جناب آخوندی در نخستین اظهارنظر خود به بیمه بودن قطار به عنوان برطرف کننده همه نگرانی ها اشاره و از این رو اعلام کرد مشکل خاصی در کار نخواهد بود و پای دولت از جوانب حمایتی این مساله بیرون است یا در جریان داستان پلاسکو از زاویه ای دیگر، به بیمه نبودن عمده واحدهای ساختمان اشاره می شد و این باعث تاسف دانسته می شد به این معنا که اگر عمده ساختمان بیمه بود دیگر مشکلی در کار نبود و صاحبان واحدهای تجاری پلاسکو نیازی به مساعدت های دولتی- که تلویحا اصولا در میان نبود- نداشتند.

دست آخر هم در همین داستان زلزله کرمانشاه و چند زلزله دیگر در سایر مناطق همانگونه که گفتیم ریاست محترم جمهور با افسوس به بیمه نبودن مردم در برابر این حوادث اشاره کرده اند و معتقدند در صورت گسترش فرهنگ بیمه شاهد کمبودهای کنونی در رابطه با مردم حادثه دیده نبودیم.

این ادعا از 2 زاویه قابل بررسی است؛ یکی اعتراف تلویحی به ناتوانی دولت کنونی در برخورد با چنین حوادثی است که باعث می شود رییس جمهور یک کشور چنین دیدگاه غلطی نسبت به مساله پیدا کند.

زاویه دوم نیز همین غلط بودن این ادعاست.

هم از نظر ترسیم یک نقش حداقلی برای دولتی که بر حداکثر منابع و منافع موجود در اقتصاد کشور غلبه دارد و هم از این نظر که درک صحیحی از کارکرد بیمه در شرایط گسترده بودن خسارت در ذهن دولتمردان وجود ندارد.

کدام بیمه در ایران وجود دارد که بتواند از پس تعهداتش در جریان یک زلزله در یک شهر کوچک ایران برآید؟ حالا چه برسد به شهرهای بزرگ تر یا خود تهران! بیمه هایی که عمده آنها در مواجهه با یک تعهد گسترده در برابر خسارت های بیش از حد برآوردهای مرسوم بیمه ای، ورشکست خواهند شد و کار به بیمه اتکایی خود بیمه ها خواهد کشید و اگر سطح خسارت ها بسیار بالا باشد در تحلیل نهایی کار به بیمه مرکزی که نهادی دولتی است خواهد رسید، البته از این حیث که نقش رگولاتوری خود در برابر بیمه ها را بدون توجه به ریسک هایی اینچنینی به درستی ایفا نکرده است، یعنی در حوادث با دامنه خسارت بالا در تحلیل نهایی بار تامین خسارت ها بر دوش دولت ها خواهد بود.

نهادهایی مانند بیمه و بانک هایی که تحت سیستم ذخیره کسری مدیریت می شوند بر مبنای جریان عادی امور، قادر به فعالیت صحیح خواهند بود و در صورتی که هر چیزی این جریان عادی را مختل کند، بلافاصله کار آنها با اختلال گسترده همراه خواهد بود.

درست مثل زمان هایی که بانک ها با هجوم سپرده گذاران مواجه می شوند و بلااستثنا ورشکست خواهند شد، بیمه ها نیز در شرایطی که جریان عادی حوادثی که نسبت به آن تعهد دارند به هم بخورد، با سیلی از تعهدات روبه رو خواهند شد که بدون شک مترادف با ورشکستگی آنها و همانگونه که اشاره کردیم افتادن تعهدات آنها به ریلی است که در نهایت به بیمه مرکزی و دولت ختم خواهد شد.

حالا در این شرایط سخن گفتن از گسترش بیمه برای تامین خسارت مردم در فردای حوادث، نوعی بدفهمی ناشی از ناتوانی و ضعف مدیریت است و فقط می تواند یک کارکرد فرافکنانه برای جاخالی دادن در برابر انتظارات و انتقادات را داشته باشد، چرا که دولت در ایران امروز بزرگ ترین سهم از تولید ناخالص داخلی و در مقیاس اقتصاد کشور، بودجه غول پیکری دارد.

حالا همین دولت در تامین مالی بازسازی مناطق کوچک زلزله زده اخیر ناتوان است و می خواهد بار این ناتوانی را به دوش مآل اندیش نبودن ملت بار کند.

اصولا به نظر می رسد مشکل نه از کمبود منابع، بلکه از ناتوانی اساسی نخبگان کنونی ناشی می شود، چرا که در ذهن آنها دولت از حیث تعهدات، یک دولت حداقلی لسه فری است و از حیث احاطه به منابع، یک دولت تمامیت خواه مرکانتالیستی! به عبارت ساده تر در ایران، اکنون دولت در مقام گستردگی و مصرف منابع یک دولت بسیار حداکثری و در مقام عملکرد یک دولت حداقلی است.

سخنان رییس جمهور را باید از این زاویه دید و فهمید.

بر اساس همین فهم نادرست از وظایف دولت است که رییس جمهور در نقش یک نئولیبرال ظاهر می شود و به بیمه از منظر ابزار جایگزین مداخلات عمومی دولت می نگرد؛ غافل از اینکه اصولا در شرایط کنونی کشور، همانگونه که گفتیم بیمه های ما چنین توانی را نخواهند داشت و به واسطه گستردگی دولت در ایران و احاطه اش به همه منابع کشور و حجم بزرگی از تولید ناخالص داخلی، اگر هم قرار بر این باشد که بیمه ها کارکردهای حمایتی دولت را بر عهده بگیرند، این باید دولت باشد که در نقش بزرگ ترین مشتری بیمه ها ظاهر شود و به شکل بدیهی این روی دیگر سکه دولتی شدن بیمه ها و در نهایت بازگرداندن تعهد به خود نهاد دولت است.

پس یا باید دولت به اندازه گستردگی خود به وظایفش عمل کند یا اینکه به اندازه دامنه کوچکی که برای وظایف خود متصور است از گستردگی خود بکاهد.

این مشخص است که اکنون در مقام تمثیل و طنز، دولت در ایران خرج بنز را دارد و کارکرد ژیان را.

واقعیتی که در همه سطوح فعالیت های دولت به چشم می خورد و شاهد مثال شفاف دیگری برای آن هم میزان حقوق و مزایای مقامات دولتی در برابر کارکرد و بهره وری آنهاست.

مدیران دولت کنونی دریافتی خود را پا به پای مدیران دولت های توسعه یافته تنظیم می کنند و کارکردشان را پا به پای دولت های کشورهای توسعه نیافته! همین می شود که آرزوهای شان هم معطوف به ابزارهای کاهنده مسؤولیت شان می شود.

مثل همان چیزی که درباره بیمه گفتیم و به آن پرداختیم و مشخص شد در حجم و گستردگی کنونی دولت در ایران بیشتر یک فرافکنی از سر ضعف عملکردی و غداری سیاسی است.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3sjaa نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دولت - بیمه - حوادث - طبیعی - روزنامه وطن امروز - دولت تدبیر و امید - زلزله - شرایط - وزیر - بلایای طبیعی - تدبیر و امید - اطلاع رسانی - ایران - رییس جمهور - آسیب پذیری - محیط زیست - مردم - بزرگ - مشکل - قطار - وزیر نفت - وزیر راه - آتش سوزی - روزنامه - نخستین - آخوندی - امروز - گزارش - رسانه - توفان

آخرین اخبار سرویس:
سقوط سنگین 4 درصدیِ قیمت نفت

برای تمدید دفترچه بیمه نیازی به مراجعه حضوری نیست/ تحویل درب منازل از 2 ماه دیگر

آخرین وضعیت مسمومیت های قارچ های سمی/18 نفر فوت کردند

نگاه سازمان تامین اجتماعی به رفع مسائل بیمه ای کارفرمایان مثبت است

استخدام دو نفر کارشناس فروش جهت فروش کارتخوان سیار در قزوین

صندوق بین المللی پول: به همکاری با سیف ادامه می دهیم

دستور وزیر تعاون برای رفع مشکل رانندگان

استخدام چند نفر بازاریاب جهت پخش مواد غذایی در البرز

عرضه بیش از 149 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالا

استخدام کوپ کار، رنگ کار و وردست رنگ کار در عروس سرای طنین

شرایط پیش فروش اعتباری برلیانس کراس

کاظمی: مردم انتظار داشتند دولت مانع فیلترینگ تلگرام شود

سدان موفق این روزهای بازار ایران

تهدید دانش آموزان با مخدر جویدنی/ فروش مخدر «بی تی» به قیمت 500 تومان جلوی مدارس!/ 70 درصد این پول به جیب خارجی ها می رود

نرخ دلار افزایش یافت

سیل در پسوه پیرانشهر یک قربانی گرفت

35 درصد دختران دبیرستانی قلیان کشیده اند

رشد 8 درصدی کشته شدگان تصادفات درون شهری در گلستان

استخدام مربی با سابقه کار مفید جهت مهدکودک در شرق تهران

استخدام راننده ایسوزو 6 تن در کارگاه تولیدی  رشت

استخدام متخصص شبکه در شرکت پیشگامان کی پاد در یزد

استخدام شرکت پارس ایمن خوارزم در تهران

آیا توافق نفتی اوپک به سرانجام می رسد؟

استخدام تعدادی مربی جهت کار با کودکان در محدوده شرق تهران

استخدام منشی و حسابدار خانم در تبریز

استخدام شرکت صنایع غذایی آذر دانه در تبریز

استخدام نیروی خانم جهت کار در ساندویچ پرندگان در سیرجان

استخدام فست فود تورینو در سیرجان

استخدام سرپرست فروش،فروشنده در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مربی مهد با سابقه کار در شهر تهران

استخدام مهندس کامپیوتر و کارشناس IT جهت شرکت بازرگانی

استخدام بازاریاب جهت همکاری در تبریز

استخدام مسئول دفتر در یک دفتر طراحی گرافیک معتبر در تهران

استخدام فروشنده در انتشارات جنگل در اصفهان

استخدام نیروی خانم جهت همکاری در پذیرش در تبریز

استخدام فروشنده خانم جهت کار در بوتیک زنانه در سیرجان

مهلت واریز قسط دوم هزینه حج امروز به پایان می رسد

استخدام همکار حداقل فوق دیپلم جهت شرکت مهندسی طراحی نمایشگاهی

استخدام همکار خانم با مدرک علوم آزمایشگاهی در تبریز

دو سال است دست به دامان وزارت راهیم!

ب ام و X5 2019، مدعی جدید آفرود/ تست های سخت در صحرا و یخبندان (+عکس)

امضای سند همکاری ایران و روسیه در حوزه علوم زمین

نرخ دلار به 42 هزار و 110 ریال رسید

معاون اقتصادی استاندار مرکزی:مشکلات شرکت هپکو در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید بررسی شد

چند خبر کوتاه از استان سمنان

35 مرکز خرید گندم و جو در استان اردبیل دایر شد

استخدام نیروی آقا جهت کار در کبابی در سیرجان

استخدام اپراتور فرز CNC مسلط به پاورمیل در شرق تهران

رازهای موفقیت درنمایشگاه اگروفود

استخدام متخصص شبکه در شرکت پیشگامان کی پاد در تهران

استخدام آشپز ماهر جهت کار در آشپزخانه بیرون بر در سیرجان

استخدام فنی کار دستگاه تافی در تبریز

استخدام دو نفر خانم جهت کار در هتل فدک در سیرجان

استخدام تعدادی نیروی جوشکار و کارگر ساده در سیرجان

فتوای جدید مفتی اعظم ترکمنستان در مورد میزان فطریه

استخدام طراح آشنا به 3dmax در شرکت طراحی داخلی در تبریز

بیمه پیمانکاران توسط صندوق ضمانت صادرات

استخدام پشتیبان فنی دستگاه کارتخوان در پرداخت الکترونیک-گیلان

پوتین: نفت 60 دلاری برای روسیه مناسب است

شاهد سکون و رکود در فضای تجارت خارجی هستیم/ جلوی ظهور بابک زنجانی های جدید را بگیرید

ب ام و X5 2019، مدعی جدید آفرود/ آزمایشات سخت در صحرا و یخبندان (+عکس)

جوانگرایی بجای اشتغال بکار بازنشستگان/ضرورت اصلاح قانون و حذف استثناها

بهای نفت در پایان معاملات نیویورک کاهش یافت

آزادی 14 نفر از زندانیان مالی توسط انجمن حمایت از زندانیان شهرستان سراب

آیا توافق نفتی اوپک به سرانجام می رسد؟

2 هزار نهال گل محمدی در فردوس توزیع شد

بارندگی ها در خلخال ادامه یافت

قیمت نفت 2 دلار کاهش یافت

پورزرندی: منابع بانک شهر به بیش از 56 هزار میلیارد تومان رسید

استخدام پخش سراسری پرنیان مهیار

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی تجهیزات پزشکی در تهران

شاخص در ابتدای معاملات درخشید

بانک هایی که موفق ترند

جک J4، تازه وارد سدان های ارزان قیمت ایران

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان: دانش آموز پیشتاز انقلاب اسلامی  باید نسبت به مسائل روز جامعه دارای بصیرت انقلابی باشد

تداوم افزایش نرخ دلار

عرضه آیفون 9 با تراشه های 7 نانومتری

فولکس واگن توارگ 2019؛ جواهر سلطنتی

چرا ترکیه ذخایر طلای خود را از آمریکا بازگرداند؟

به بهانه خروج آمریکا از برجام، بازار را به ترک ها نبازیم

ورود فاینانس اسلامی به ارزیابی های بخش مالی صندوق بین المللی پول

اسکناس در آینده ای دور حذف می شود

استخدام برقکار ماهر جهت کار در الکتریکی در شهر تهران

استخدام کارگر ساده آقا در شهر تبریز

استخدام خانمی آشنا به معماری جهت همکاری در تهران

روزانه چه تعداد زائر در ماه مبارک رمضان به عتبات می روند؟

استخدام همکار خانم جهت امور دفتری در تبریز

استخدام جوشکار درب و پنجره ساز ماهر و نیمه ماهر در تهران

استخدام آهنگر ماهر جهت کار در تهران محدوده چهاردانگه

استخدام نیروی خانم لیسانس مسلط به زبان انگلیسی در تبریز

استخدام سالن دار جهت کار در فست فود در سیرجان

استخدام مهندس عمران خانم با سابقه کار در دفتر فنی

شنبه 5 خرداد | تداوم افزایش نرخ دلار

وام ویژه برای دانشجویان دچار بیماری خاص

استخدام نیروی ساده در غذای آماده گنبدان در سیرجان

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

کشف 15 هزار لیتر گازوییل قاچاق در بندرعباس

افزایش دوبرابری خرید تضمینی کلزا در هرمزگان

صدمین شیرون بوگاتی 3.36 میلیون دلار می ارزد (+عکس)

نوبت بندی آب آشامیدنی بندرعباس درصورت صرفه جویی نکردن

یادداشت/ امیر استکی وقتی همه چیز به بیمه حوالت می شود!

یادداشت/ امیر استکی وقتی همه چیز به بیمه حوالت می شود!