مطالب مرتبط:
امیر دریادار خانزادی با صدور پیامی ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار است را تبریک گفت
دیدار رییس جمهور لبنان با امیر کویت
دیدار رییس جمهور لبنان با امیر کویت
امیر کویت: از هیچ کمکی به لبنان دریغ نخواهیم کرد
رییس جمهور لبنان با امیر کویت دیدار کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 بهمن 1396 ساعت 05:062018-01-24اقتصادي

یادداشت/ امیر استکی وقتی همه چیز به بیمه حوالت می شود!


کدام بیمه در ایران وجود دارد که بتواند از پس تعهداتش در جریان یک زلزله در یک شهر کوچک ایران برآید؟ حالا چه برسد به شهرهای بزرگ تر یا خود تهران! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه وطن امروز در یادداشتی به قلم امیر استکی نوشت: در جریان حوادث طبیعی که در 4-3 سال اخیر در کشور ما روی داده اند، شاهد کمرنگ بودن بروز و ظهور مقامات دولتی هستیم؛ در سیل و توفان شمال وزیر راه و نیرو نیستند، در گردوغبار جنوب رییس محیط زیست نیست، زلزله می آید وزیر مسکن نیست، کشتی نفتکش غرق می شود وزیر نفت نیست و.

به نوعی که گویا یک تاخیر فاز بزرگ در دولت برای عمل در چنین شرایطی وجود دارد.

حداقل در مواجهه با انتظارات افکار عمومی اکثر مقامات عالی رتبه دولت تدبیر و امید عملکرد مناسبی نداشته اند.

اما آیا این ناشی از ضعف در ابزارهای اطلاع رسانی به دولتمردان است؟ آیا اصولا این حضرات دیر در جریان امور قرار می گیرند؟ یا اینکه ظهور و بروز کمرنگ، ناشی از مسائل دیگری است؟ به نظر پاسخ را باید در نوع نگاه این دولتمردان به دامنه وظایف اصلی دولت در قبال ملت جست وجو کرد.

چندی پیش ریاست محترم جمهور در سخنانی به مساله ای اشاره کردند که برای فهم آنچه ما در این نوشته به دنبال آنیم بسیار مفید است.

رییس جمهور در رابطه با بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله و.

چنین گفته اند که آنچه به آسیب پذیری کمتر مردم در شرایط پس از این حوادث کمک می کند، گسترش فرهنگ بیمه است.

یعنی اگر بتوان کاری کرد که همه مردم به نوعی با پرداخت های شخصی، خود و خانه و سایر اموال شان را زیر پوشش انواع بیمه های مربوط به حوادث طبیعی ببرند، آنگاه پس از بروز حوادث طبیعی مشکل خاصی برای آنها پیش نمی آید و خسارت ها تا حدود بسیار زیادی توسط بیمه ها پرداخت می شود.

این می تواند به ظاهر یک خیرخواهی گسترده به نظر برسد ولی در واقع امر، تصوری غلط است.

تصوری که به نظر می رسد رویای شیرین دولتمردان کنونی برای کاستن از بار انتظارات از خود است.

چه اینکه در این دولت در مواجهه با مسؤولیت ها در قبال ملت در این نوع حوادث بسیار می شنویم که به بیمه بودن یا نبودن اشاره می شود.

آن هم به عنوان یک اطمینان خاطر برای آسیب دیدگان برای آنکه خاطرجمع شوند که عمل یا بی عملی دولت در آن شرایط نمی تواند به آنها آسیب اضافه ای تحمیل کند.

مثلا در جریان آتش سوزی قطار تبریزـ مشهد، جناب آخوندی در نخستین اظهارنظر خود به بیمه بودن قطار به عنوان برطرف کننده همه نگرانی ها اشاره و از این رو اعلام کرد مشکل خاصی در کار نخواهد بود و پای دولت از جوانب حمایتی این مساله بیرون است یا در جریان داستان پلاسکو از زاویه ای دیگر، به بیمه نبودن عمده واحدهای ساختمان اشاره می شد و این باعث تاسف دانسته می شد به این معنا که اگر عمده ساختمان بیمه بود دیگر مشکلی در کار نبود و صاحبان واحدهای تجاری پلاسکو نیازی به مساعدت های دولتی- که تلویحا اصولا در میان نبود- نداشتند.

دست آخر هم در همین داستان زلزله کرمانشاه و چند زلزله دیگر در سایر مناطق همانگونه که گفتیم ریاست محترم جمهور با افسوس به بیمه نبودن مردم در برابر این حوادث اشاره کرده اند و معتقدند در صورت گسترش فرهنگ بیمه شاهد کمبودهای کنونی در رابطه با مردم حادثه دیده نبودیم.

این ادعا از 2 زاویه قابل بررسی است؛ یکی اعتراف تلویحی به ناتوانی دولت کنونی در برخورد با چنین حوادثی است که باعث می شود رییس جمهور یک کشور چنین دیدگاه غلطی نسبت به مساله پیدا کند.

زاویه دوم نیز همین غلط بودن این ادعاست.

هم از نظر ترسیم یک نقش حداقلی برای دولتی که بر حداکثر منابع و منافع موجود در اقتصاد کشور غلبه دارد و هم از این نظر که درک صحیحی از کارکرد بیمه در شرایط گسترده بودن خسارت در ذهن دولتمردان وجود ندارد.

کدام بیمه در ایران وجود دارد که بتواند از پس تعهداتش در جریان یک زلزله در یک شهر کوچک ایران برآید؟ حالا چه برسد به شهرهای بزرگ تر یا خود تهران! بیمه هایی که عمده آنها در مواجهه با یک تعهد گسترده در برابر خسارت های بیش از حد برآوردهای مرسوم بیمه ای، ورشکست خواهند شد و کار به بیمه اتکایی خود بیمه ها خواهد کشید و اگر سطح خسارت ها بسیار بالا باشد در تحلیل نهایی کار به بیمه مرکزی که نهادی دولتی است خواهد رسید، البته از این حیث که نقش رگولاتوری خود در برابر بیمه ها را بدون توجه به ریسک هایی اینچنینی به درستی ایفا نکرده است، یعنی در حوادث با دامنه خسارت بالا در تحلیل نهایی بار تامین خسارت ها بر دوش دولت ها خواهد بود.

نهادهایی مانند بیمه و بانک هایی که تحت سیستم ذخیره کسری مدیریت می شوند بر مبنای جریان عادی امور، قادر به فعالیت صحیح خواهند بود و در صورتی که هر چیزی این جریان عادی را مختل کند، بلافاصله کار آنها با اختلال گسترده همراه خواهد بود.

درست مثل زمان هایی که بانک ها با هجوم سپرده گذاران مواجه می شوند و بلااستثنا ورشکست خواهند شد، بیمه ها نیز در شرایطی که جریان عادی حوادثی که نسبت به آن تعهد دارند به هم بخورد، با سیلی از تعهدات روبه رو خواهند شد که بدون شک مترادف با ورشکستگی آنها و همانگونه که اشاره کردیم افتادن تعهدات آنها به ریلی است که در نهایت به بیمه مرکزی و دولت ختم خواهد شد.

حالا در این شرایط سخن گفتن از گسترش بیمه برای تامین خسارت مردم در فردای حوادث، نوعی بدفهمی ناشی از ناتوانی و ضعف مدیریت است و فقط می تواند یک کارکرد فرافکنانه برای جاخالی دادن در برابر انتظارات و انتقادات را داشته باشد، چرا که دولت در ایران امروز بزرگ ترین سهم از تولید ناخالص داخلی و در مقیاس اقتصاد کشور، بودجه غول پیکری دارد.

حالا همین دولت در تامین مالی بازسازی مناطق کوچک زلزله زده اخیر ناتوان است و می خواهد بار این ناتوانی را به دوش مآل اندیش نبودن ملت بار کند.

اصولا به نظر می رسد مشکل نه از کمبود منابع، بلکه از ناتوانی اساسی نخبگان کنونی ناشی می شود، چرا که در ذهن آنها دولت از حیث تعهدات، یک دولت حداقلی لسه فری است و از حیث احاطه به منابع، یک دولت تمامیت خواه مرکانتالیستی! به عبارت ساده تر در ایران، اکنون دولت در مقام گستردگی و مصرف منابع یک دولت بسیار حداکثری و در مقام عملکرد یک دولت حداقلی است.

سخنان رییس جمهور را باید از این زاویه دید و فهمید.

بر اساس همین فهم نادرست از وظایف دولت است که رییس جمهور در نقش یک نئولیبرال ظاهر می شود و به بیمه از منظر ابزار جایگزین مداخلات عمومی دولت می نگرد؛ غافل از اینکه اصولا در شرایط کنونی کشور، همانگونه که گفتیم بیمه های ما چنین توانی را نخواهند داشت و به واسطه گستردگی دولت در ایران و احاطه اش به همه منابع کشور و حجم بزرگی از تولید ناخالص داخلی، اگر هم قرار بر این باشد که بیمه ها کارکردهای حمایتی دولت را بر عهده بگیرند، این باید دولت باشد که در نقش بزرگ ترین مشتری بیمه ها ظاهر شود و به شکل بدیهی این روی دیگر سکه دولتی شدن بیمه ها و در نهایت بازگرداندن تعهد به خود نهاد دولت است.

پس یا باید دولت به اندازه گستردگی خود به وظایفش عمل کند یا اینکه به اندازه دامنه کوچکی که برای وظایف خود متصور است از گستردگی خود بکاهد.

این مشخص است که اکنون در مقام تمثیل و طنز، دولت در ایران خرج بنز را دارد و کارکرد ژیان را.

واقعیتی که در همه سطوح فعالیت های دولت به چشم می خورد و شاهد مثال شفاف دیگری برای آن هم میزان حقوق و مزایای مقامات دولتی در برابر کارکرد و بهره وری آنهاست.

مدیران دولت کنونی دریافتی خود را پا به پای مدیران دولت های توسعه یافته تنظیم می کنند و کارکردشان را پا به پای دولت های کشورهای توسعه نیافته! همین می شود که آرزوهای شان هم معطوف به ابزارهای کاهنده مسؤولیت شان می شود.

مثل همان چیزی که درباره بیمه گفتیم و به آن پرداختیم و مشخص شد در حجم و گستردگی کنونی دولت در ایران بیشتر یک فرافکنی از سر ضعف عملکردی و غداری سیاسی است.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3sjaa نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دولت - بیمه - حوادث - طبیعی - روزنامه وطن امروز - دولت تدبیر و امید - زلزله - شرایط - وزیر - بلایای طبیعی - تدبیر و امید - اطلاع رسانی - ایران - رییس جمهور - آسیب پذیری - محیط زیست - مردم - بزرگ - مشکل - قطار - وزیر نفت - وزیر راه - آتش سوزی - روزنامه - نخستین - آخوندی - امروز - گزارش - رسانه - توفان

آخرین اخبار سرویس:
ارائه گزارش وزیر راه از سقوط هواپیمای تهران-یاسوج در جلسه هیات دولت

نشست مشترک بررسی طرح وام اشتغال روستایی/سرعت و دقت در اجرای طرح

اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای خسارات سیل

رشد قیمت مسکن کاذب است/ بازگشت قیمت ها به روال سابق

دلایل افزایش قیمت مرغ اعلام شد

اتفاق عجیب در بازار مسکن

اجرای تمامی قراردادهای پسابرجامی خودرو

بودجه ای برای اقتصاد و نه برای رانت خواری

بنزین در ایران؛ 30 درصد قیمت جهانی

واکنش وزیر اقتصاد به سوال از رییس جمهور درباره موسسات مالی

نقص فنی مانع از انجام پرواز بندرعباس - تهران شد/خلبان کیش ایر: هوا نامساعد و یخبندان است

هواپیمایی آسمان: مجهز نبودن هواپیمای حادثه دیده به سیستم مکان یاب درست نیست

استاندارالبرز: احداث و راه اندازی نمایشگاه بین المللی استان باید سرعت گیرد

هواپیمایی آسمان: مجهز نبودن هواپیمای حادثه دیده به سیستم مکان یاب درست نیست

صرفه جویی 70 میلیون لیتر سوخت با اجرای طرح GPS در سیستان و بلوچستان

اقتصاد ناگفته هایی از مرد 6 میلیارد دلاری بازار ارز

مصوبات امروز هیئت دولت

ابلاغیه جدید جهانگیری ادعای 9 ماه پیش قالیباف را تایید کرد

بازار اوراق مشتقه ارزی لازمه ورود سرمایه گذار خارجی به کشور/صکوک ارزی در فراز و فرود تصمیم گیری

روش جالب فرار مالیاتی ثروتمندان جهان

سیگاری ها در سال نو گران تر دود می کنند

تذکر 4 نماینده مجلس به وزیر اطلاعات

تذکر 4 نماینده مجلس به وزیر اطلاعات

اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان

هیات دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان موافقت کرد

تصمیم بورس تهران برای 4 نماد مشمول ماده 141 قانون تجارت

نماینده مجلس: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی فراقوه ای نیست

تجارت دوجانبه با کشورهای منطقه ضرورت اقتصاد مقاومتی است

3 روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد

قیمت خودرو تیبا در بازار+ جدول

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

دلایل افزایش قیمت مرغ اعلام شد

نود و هفتمین قهرمانی فدرر در مسابقات تنیس

نخستین بلوک شهری در بافت فرسوده کرج احداث می شود

درخشش گروه توسعه اقتصاد ملل در بیستمین همایش شرکتهای برتر ایران

واکنش متفاوت ترامپ و اوباما به دو تراژدی مشابه+تصاویر

جزییات جلسه هیات دولت به ریاست حسن روحانی

تشدید اختلاف قیمت کارخانه ای و بازار خودروهای داخلی

مسئولان اجرایی کشور تذکر گرفتند

20 تا 25 میلیارد دلار ارز خانگی در کشور وجود دارد

جلوگیری ازعرضه مرغ زنده درکلاله برای مقابله با شیوع آنفلوآنزا

پخت نان چرب و شیرین سنت دیرینه مردم شهرستان خاتم

17 میلیون نفرساعت آموزش مهارت فنی در خراسان رضوی

انتقاد تند کلانتری از صنعت خودروسازی

ایران کیش در میان 500 شرکت برتر

دریافت رتبه نخست گروه توسعه اقتصاد ملل در گروه ساختمان و مهندسی عمران

اوپل در فکر نسخه الکتریکی پرفروش ترین مدل

دویینگ بیزینس شاخص مناسبی برای رتبه بندی فضای کسب و کار نیست

AMD قصد دارد تا پشتیبانی از PlayReady 3.0 را در سال 2018 به گرافیک های Polaris و Vega بیاورد؛ APUهای Vega در سه ماهه دوم 2018

تراز تجاری امسال منفی می شود

سال دیگر هر نخ سیگار چند؟

موافقت دولت با اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان

موافقت دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل گیلان

17 میلیون نفرساعت آموزش مهارت فنی در خراسان رضوی

کاسبی صرافی ها کساد شد

نرخ بیکاری پاییز اعلام شد

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان

پیروزی پر گل آاِک در نبود شجاعی

رشد قیمت مسکن کاذب است/ بازگشت قیمت ها به روال سابق

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل درگیلان

تولید 500 مگاوات انرژی از طریق نیروگاه های پاک تا پایان امسال

نهاوندیان: سپرده گذاران کوچک از لحاظ میزان سپرده تا پایان بهمن ماه باید تعیین تکلیف شوند

اتفاق عجیب در بازار مسکن

10درصد مسکن مهر فاقد متقاضی است/ معلولان در اولویت دریافت مسکن

نمایشگاه خودرو و تجهیزات وابسته در زاهدان

موافقت دولت با اختصاص تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان

تولید 500 مگاوات انرژی از طریق نیروگاه های پاک تا پایان امسال

سرمایه ایران اعلام شد

تامین 70 درصد تسهیلات رونق اشتغال در گیلان

رتبه های گروه توسعه اقتصاد ملل در یک نگاه

استخدام کارشناس فنی،تکنسین برق صنعتی در کرمان

حکایت غریب نوازی و رفیق گد ازی گرد شگران

استخدام کارشناس فروش،توسعه بازار در داده سامان ویانا

غم و رنج خانواده مسافران هواپیمای تهران ـ یاسوج +تصاویر

اشتغال 2 میلیون نفر در صنعت فرش

ابلاغ ضوابط ناظر بر انتشار اوراق رهنی توسط موسسات اعتباری

مردم چقدر ارز در خانه هایشان نگهداری می کنند؟

لزوم جبران عقب ماندگی ها و بهبود شرایط زندگی در خوزستان

رونمایی از نسل جدید کیا سراتو هاچ بک و بی ام و X4 مدل 2019/ کاهش یک میلیونی قیمت خودروها در بازار/ رانا و برلیانس چند؟/ ارزان قیمت ترین خودروهای صفر کیلومتر در بازار انگلیس

شاهد بدترین شرایط خشکسالی در دو حوضه دز و کارون هستیم

ارائه آخرین دستاوردهای سایپا در نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در زاهدان

خرید یک واحد کلنگی چقدر تمام می شود؟

ارائه آخرین دستاوردهای سایپا در نمایشگاه خودرو و صنایع وابسته در زاهدان

چراغ سبز به بازار بدهی با افزایش نرخ سود بدون ریسک

سقوط آزاد نرخ انواع سکه و دلار در بازار

جذب دستگاه ریزدانه کار بیش از سهم مصوب در خوزستان

دیدار هیاتی از مدیران بخش خصوصی کشور روسیه با معاون اقتصادی استاندار خوزستان

کاهش 1 میلیونی قیمت ها+ جدول قیمت خودرو

غلظت ریزگردها در 5 شهر خوزستان همچنان بیش از حد مجاز است

افشای علت غیرفعال بودن مکان یاب هواپیما

رونمایی از نسل جدید کیا سراتو هاچ بک و بی ام و X4 مدل 2019/ کاهش یک میلیونی قیمت خودروها در بازار/ رانا و برلیانس چند؟/ ارزان قیمت ترین خودروهای صفر کیلومتر در بازار انگلیس

شاهد بدترین شرایط خشکسالی در دو حوضه دز و کارون هستیم

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

دست اندازی به حق بیمه کارگران با درخواست دولت

افزایش 10 تا 15 درصدی مزد کارگری دردی از آنان دوا نمی کند

صادرات 475 میلیون دلاری آبزیان در سال جاری

تابلوی خطر پیش روی رونق مسکن

با گذشت چند ساعت از هجوم نخستین توده ریزگردها غلظت ریزگردها در 5 شهر خوزستان همچنان بیش از حد مجاز است

باید با ارائه خدمات مطلوب تر میزان ماندگاری گردشگران را افزایش داد

سانگ یانگ کوراندو نیوفیس 2018 در ایران تعیین قیمت شد

یادداشت/ امیر استکی وقتی همه چیز به بیمه حوالت می شود!

یادداشت/ امیر استکی وقتی همه چیز به بیمه حوالت می شود!