مطالب مرتبط:
آگهی اجاره مادر در آمریکا! +عکس
خروج بازار اجاره بها از ثبات قیمت/کاهش قدرت خرید مردم اجاره بها را گران کرد
شرط عجیب اجاره خانه دردوبی برای همسربازیکن
درخواست یک پهلوان برای راه اندازی مقطع دکتری رشته مدیریت تربیت بدنی در واحد قائم شهر
مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی: مدرسه کانون تربیت آینده سازان کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 21:532018-01-23اجتماعي

تربیت کودک را به مادر اجاره ای نسپاریم!


- زندگی امروزی به شدت ماشینی شده است و اکثر آدم ها در حال دویدن برای رسیدن به مشغله خود هستند.

زمان در این زندگی با شتاب می گذرد.

آدم های این زندگی، وقتی برای یکدیگر ندارند و تمام کارهای خود را بر حسب وظیفه یا به شکل ماشینی انجام می دهند زندگی امروزی به شدت ماشینی شده است و اکثر آدم ها در حال دویدن برای رسیدن به مشغله خود هستند.

زمان در این زندگی با شتاب می گذرد.

آدم های این زندگی، وقتی برای یکدیگر ندارند و تمام کارهای خود را بر حسب وظیفه یا به شکل ماشینی انجام می دهند.

در چنین زندگی که حتی زن و شوهر وقت کافی برای با هم بودن ندارند بالطبع برای تربیت و نگهداری فرزند یا فرزندان خود نیز وقت کافی ندارند.

با چنین وضعیتی سال هاست که سبک زندگی ایرانی ها تغییر کرده است.

مادران چون گذشته نیستند و کمتر در خانه می مانند و برای نگهداری از فرزندانشان از مهدهای کودک یا والدینشان کمک می گیرند.

در این میان بسیاری از خانواده ها در برزخ و دودلی میان نگهداری کودکانشان در خانه و آموزش و نگهداری در مهدهای کودک مانده اند.

در حقیقت در این زندگی ماشینی، والدین از وظیفه اصلی خود که همان مراقبت و تربیت فرزند خود است شانه خالی می کنند و این مسئولیت را به دیگران می سپارند.

همان فرزندانی که آینده جامعه را می سازند و والدین در قبال آنها مسئولیت دارند.

این در حالی است که مهدها و بعد از آن مدارس نمی توانند نقش خانواده را برای فرزندان بازی کنند.

وظیفه اصلی این مراکز باید تعلیم و آموزش باشد و اگر هم کار تربیتی می کنند باید همگام و همسو با خانواده ها عمل کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز"، به اعتقاد روانشناسان مهدکودک هیچ گاه به لحاظ تربیتی نمی تواند جای خانواده را بگیرد و چه بسا محتوای تربیتی این مراکز در تضاد و تعارض با محتوای تربیتی خانواده ها باشد.

در این صورت مسائل و مشکلات فراوانی برای فرزندان و خانواده ها پیش می آید.

با این رویکرد در گفت وگو با سه روانشناس به بررسی موضوع پرداخته ایم.

دیدگاه های این سه روانشناس را در ادامه می خوانید.

تربیت کودکان را به مراکز آموزشی نسپاریم دکتر پریسا قیاسی، روانشناس کودک واگذاری نقش تربیتی خانواده ها به مهدها و مدارس قطعاً موضوع خوبی نیست.

ما نمی توانیم زمانی که پدر و مادر برای تربیت فرزندان خود می گذارند را با مدت زمانی که بچه ها در مراکز تربیتی صرف می کنند به لحاظ کمی و کیفی برابر بدانیم.

البته وقتی بچه ها بیشتر وقت خود را در مهدها سپری می کنند نباید انتظار داشته باشیم که نقش تربیتی پدر و مادر تأثیرگذاری لازم را داشته باشد و این در حالی است که فرزندان الگوبرداری اصلی خود را از رفتارها و عملکردهای پدر و مادر دارند تا از رفتار مربی های مهد یا معلم های مدارس.

البته مهدها در بخشی از موارد تربیتی مانند افزایش مهارت های ارتباطی و اجتماعی می توانند نقش قابل ملاحظه ای داشته باشند ولی باید توجه داشته باشیم که در مباحث تربیتی هم خانواده و هم مراکز تربیتی و آموزشی مانند مهدها و مدارس باید مکمل هم باشند و از یک سیستم واحد برای تربیت بچه ها استفاده کنند.

معمولاً و متأسفانه در مهدهای ما، خانواده ها در مباحث تربیتی و مشکلات بچه ها دخیل نیستند و بعضی از مهدها حتی خانواده ها را در جریان مشکلات و مسائلی که فرزندانشان دارند قرار نمی دهند و خانواده ها را از مسائل و رفتارهای کودکان خود بی خبر می گذارند.

در این میان خانواده ها تصور می کنند که مهدها حلال مشکلات تربیتی فرزند دلبندشان هستند در حالی که اینگونه نیست و خانواده ها باید در زمینه تربیت کودکان خود نیز آموزش های لازم را ببینند.

آسیب هایی که از جانب سپردن وظیفه تربیت به مراکز آموزشی متوجه بچه ها می شود بسیار است، اما مهم ترین آن ایجاد دوگانگی و حتی چندگانگی رفتاری در کودکان است.

کارشناسان تربیتی معتقد هستند در امر تربیت، پدر و مادر نباید رفتارهای دوگانه داشته باشند این امر در مورد مراکز آموزشی هم صدق می کند.

وقتی موضوع تربیت بچه ها به مهدها و مدارس سپرده می شود، علائم استرسی در اینگونه بچه ها به وفور دیده می شود و بچه ها دچار سردرگمی هستند که آیا باید رفتاری که در مراکز آموزشی فرا گرفته اند را عملی کنند یا آنچه در خانواده آموزش دیده اند.

از این منظر بچه ها آسیب های جدی می بینند.

به عبارت دیگر کودکان نمی دانند چه واکنشی از خود نشان دهند.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که مدارس و مهدها تغییر می کنند.

به عبارتی بنا به دلایل مختلف بچه ها ممکن است هر سال را در یک مرکز آموزشی طی کنند و این خود باعث می شود که روش تربیتی متفاوتی را تجربه کنند.

همین مسئله می تواند اثرات و آسیب های زیادی را به دنبال داشته و موجب سردرگمی و حتی بی ثباتی شخصیت بچه ها باشد.

بد نیست خانواده ها به این نکته نیز توجه داشته باشند که آموزش بسیاری از رفتارهای کلیدی بر عهده مهدها و مدارس نیست و بچه ها باید این رفتارها را در خانواده و فامیل خود آموزش ببینند.

رفتارهایی مانند احترام به بزرگ ترها، رفتارها و آداب جمعی، احترام به حقوق دیگران و مشارکت جمعی و همچنین مسئولیت پذیری باید توسط والدین به فرزندان آموزش داده شود و بچه ها آنها را در حریم خانواده یاد بگیرند.

به طور کلی باید گفت روش صحیح برخورد با مشکلات، در مراکز آموزشی به بچه ها آموزش داده نمی شود و مراکز آموزشی در این زمینه نمی توانند کاری انجام دهند و به همین خاطر است بچه هایی که صرفاً در این مراکز بزرگ می شوند شرایط پر استرس و پرتنشی را تجربه می کنند.

کوتاهی در دوره کودکی، مشکلات رفتاری در سن بلوغ زهرا امام، کارشناس روانشناسی در شرایط فعلی که پدر و مادرها با مشغله های زیادی مواجه هستند، بسیاری از آنها ناگزیر تربیت بچه های خود را به مراکز آموزشی همچون مهدها و پیش دبستانی ها می سپارند و انتظار دارند تا این مراکز تربیت بچه ها را بر عهده بگیرند و گاهی نقش والدین را بازی کنند.

باید گفت این امر اتفاق چندان خوبی نیست، زیرا در بحث تربیت کودکان، هم مراکز آموزشی و هم خانواده باید در کنار هم باشند و هر یک به یک اندازه دخیل هستند.

اگر والدین بخواهند نقش خود را به عهده مراکز آموزشی واگذار کنند مطمئناً بچه ها مخصوصاً بعد از سنین بلوغ دچار دوگانگی رفتاری می شوند.

رفتارهای درست و صحیح در سنین بلوغ، ناشی از تربیت آنها در دوران کودکی است و اگر پایه و اساس تربیت فرزندان در سنین کودکی درست صورت نگرفته باشد، مطمئناً در رفتارها و عملکرد آنها در سنین بعد از بلوغ نیز نقش خواهد داشت.

در واقع خانواده ها باید آموزش های لازم را در خصوص تربیت فرزندان خود ببینند و آگاه باشند که تعهد نداشتن نسبت به مسئولیتی که در قبال فرزندان و نقش تربیتی دارند، می تواند چه صدماتی را به همراه داشته باشد و در این راستا رسانه ها و مراکز مشاوره نیز می توانند نقش داشته باشند و آگاهی ها و اطلاعات لازم را در این زمینه به خانواده ها ارائه کنند.

جدایی عاطفی کودکان از خانواده و فراموشی نقش و جایگاه تربیتی والدین اثرات جبران ناپذیری می تواند برای بچه ها به همراه داشته باشد.

شاید این آسیب ها در دوران کودکی زیاد مشهود نباشد اما در دوران بعد از سنین بلوغ، در قالب هایی نظیر گرایش به مواد مخدر یا روابط عاطفی نادرست خود را بروز می دهد و باعث می شود بچه ها به گروه همسالان خود بیشتر گرایش پیدا کنند و از خانواده دور شوند.

ماحصل کلام اینکه حتی اگر کودک خود را به مهد و پیش دبستانی و دبستان می سپاریم نباید وظیفه تربیتی خود را تمام شده تلقی کنیم.

به نظرم این مراکز آموزشی باید نقش تربیتی خود را نه به طور مستقیم بلکه از طریق آموزش والدین ایفا کنند.

تربیت وارونه، افسردگی کودکان نجمیه رستمی، عضو انجمن روانشناسی ایران یکی از دلایلی که باعث شده است خانواده ها نقش تربیتی خود را فراموش کنند و آن را به مراکز آموزشی مانند مهدها و مدارس واگذار کنند و حتی وقت نکنند تا به این امر مهم بپردازند زندگی صنعتی و مدرن امروزی است.

در گذشته مادران اکثراً خانه دار بودند و وقت بیشتری برای تربیت فرزندان خود اختصاص می دادند اما اکنون مادر و پدر بیشتر وقت خود را صرف کسب و کار می کنند.

در کنار این باید چشم و همچشمی ها را نیز اضافه کنیم.

این ها همه دست به دست هم می دهند تا نقش تربیتی خانواده کمرنگ شود.

بد نیست بدانیم در حال حاضر ما 17 مدل مدرسه داریم که البته در اصل هیچ تفاوتی با هم ندارند و نکته مهم هم در اینجاست که با این شرایط باز هم تربیت درستی اتفاق نمی افتد، زیرا هم خانواده ها اسیر چشم و همچشمی هستند و هم اینکه آموزش و تربیت ما شکل تجاری به خود گرفته است.

موضوع دیگری که ما امروزه با آن روبه رو هستیم بحث تفاوت نسل ها است.

در گذشته اگر بین نسل ها تفاوتی وجود داشت خیلی محدود بود ولی در حال حاضر فاصله بین نسل ها خیلی زیاد شده است و اصلاً بچه ها حرف پدر و مادر خود یا معلم و مربی خود را نمی فهمند و بالعکس.

یعنی ارتباط مؤثری بین والدین و بچه ها و جود ندارد که خود این موضوع اثرات و آسیب های خاص خود را به همراه دارد.

یکی از این آسیب ها، کاهش نقش خانواده و سپردن این نقش به مدارس و مهدها است که در نتیجه از هم گسیختگی فرزندان از خانواده را شاهد هستیم.

بررسی ها نشان می دهد که بچه ها در سنین 12-10 سالگی گسیخته می شوند و کنترل خانواده روی آنها کمرنگ می شود و حتی از بین می رود.

در این زمینه می توانم به موردی اشاره کنم؛ دختر 9-8 ساله ای که با جنس مخالف خود ارتباط دوستی برقرار کرده است، تنها به این دلیل که مادر در فضای دیگری بوده و کنترلی بر رفتار فرزند خود نداشته است.

اینکه می گویم در فضای خانه نبوده است، نه به این معنی که شاغل بوده، بلکه به این معنی که فقط به فکر خودش بوده و کاری با فرزندش نداشته است.

متأسفانه بسیاری از والدین نسبت به وظایفشان در قبال فرزندان آگاهی ندارند و فقط به فکر خود هستند و از فرزندپروری غافل هستند.

از سویی در حال حاضر با موج افسردگی در میان کودکان و نوجوانان مواجه هستیم و مسلماً منشأ آن خانواده است، زیرا ارتباط مؤثر و خوبی بین والدین و فرزندان صورت نمی گیرد.

والدین چقدر در کنار فرزندان خود هستند؟ در حالیکه فرزندان ما باید به لحاظ فرهنگی به قدری غنی باشند که اگر در کنار فرهنگ های دیگر در مدارس قرار گرفتند بتوانند خودشان را حفظ کنند و تهدید نشوند و درست به همین دلایل است که نقش تربیتی خانواده ها مهم تر از مدرسه است.

متأسفانه امروزه شکل تربیتی خانواده ها وارونه شده است.

اینکه چقدر روش های تربیتی مهدها و مدارس درست و اصولی است باید بگویم که متأسفانه هیچ نظارت درستی روی مهدها و مراکز آموزشی وجود ندارد.

هر یک از مربیان و معلم هایی که در مراکز آموزشی فعالیت می کنند در ابتدا باید خود دارای سلامت روان باشند تا بتوانند بچه هایی که مسئولیت آنها را بر عهده دارند درست تربیت کنند.

ولی مربی داریم که خودش اقدام به خودکشی کرده است، شما چطور انتظار دارید بچه ای که زیر دست اوست درست تربیت شود؟ بعضی از مدارس و مهدها ادعا می کنند که از روانشناس استفاده می کنند در حالی که آنها فقط یک مشاور بیشتر نیستند، و به این ترتیب مهدها از زیر بار مسئولیت های خود شانه خالی می کنند.

متأسفانه امروزه ما از مهره های درست برای تربیت فرزندانمان استفاده نمی کنیم و این نداشتن آگاهی خانواده ها در کنار زندگی صنعتی باعث شده است تربیت فرزندان ما به خطر بیفتد.

مراکز آموزشی نمی توانند جای خانواده را بگیرند با توجه به مطالب پیش گفته و تأکید صریح سایر روانشناسان، مراکز آموزشی همچون مهد و مدرسه نمی توانند کارکردهای تربیتی خانواده را بر عهده بگیرند.

روانشناسان معتقدند کودکانی که به جای مهدکودک حتی نزد پدربزرگ و مادربزرگ هایشان بزرگ می شوند مفهوم عمیق تری از خانواده در ذهنشان نقش می بندد و در نوجوانی افرادی آرام و منطقی و بدون مشکلات رفتاری هستند.

به اعتقاد آنان مهد و مدرسه علاوه بر وظایف آموزشی، صرفاً به دلیل ایجاد فضایی مناسب برای تعامل بچه ها با همسالان خود می توانند در بعد اجتماعی شدن بچه ها به والدین کمک کنند اما در سایر وجوه تربیتی نمی توانند جای اعضای خانواده را بگیرند.

البته این به معنای کمک نکردن مراکز آموزشی در این زمینه نیست بلکه این مراکز صرفاً باید نقش تسهیل کننده را در این زمینه داشته باشند و خانواده ها نیز نباید وظایف اصلی خود را در این زمینه فراموش کنند و به دیگران بسپارند.

حس امنیت و صمیمیتی که کودکان در خانه و خانواده حس می کنند در هیچ کجای دیگری از آن برخوردار نخواهند شد و ارمغان تربیتی که والدین به بچه ها می دهند در هیچ جای دیگری قابل عرضه نخواهد بود.

در واقع بی آنکه قصد ناچیز شمردن نقش آموزشی مربیان را داشته باشیم باید بگوییم مهد و پیش دبستانی مثل مادری اجاره ای هستند که هرچقدر هم دلسوز باشند نمی توانند نقش مادر واقعی را برای بچه ها ایفا کنند.


کلید واژه ها: تربیت - فرزندان - خانواده - زندگی - فرزند - روانشناس - کودک - تربیت فرزند - وظیفه - والدین - مادر - آموزش - تربیت فرزندان - کودکان - امروزی - تربیت کودکان - مدارس - سبک زندگی - ایرانی ها - خانه - مهدکودک - انتظار - بهداشت - مشکلات - مراقبت - ایرانی - آینده - اجاره - تعلیم - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
مه و بارش برف و باران جاده های کردستان را فرا گرفته است

هوای تهران در وضعیت سالم قرار دارد

ثبت یک طلاق به ازای هرچهار ازدواج در گیلان/ استفاده نادرست از فضای مجازی منشأ اصلی طلاق ها و خیانت هاست

پرواز صبح فرودگاه ایلام بدلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد

وضعیت جوی منطقه سقوط هواپیما/ باران در شمال شرق کشور می بارد

پرواز صبح فرودگاه ایلام بدلیل شرایط نامساعد جوی لغو شد

دوشنبه 30 بهمن/ کدام استان ها بارندگی خواهد بود؟

هزار و300 کلاس درس میزبان مسافران نوروز 97در سیستان و بلوچستان

آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون ارشد از امروز

جزیره تماشایی کوشک؛ قطعه ای از بهشت+تصاویر

جستجو هنوز ناکام است

همایش مقابله با کمبود آب و آلودگی هوا

تکمیل اردوگاه دانش آموزی شهید چمران تا تابستان97

عملیات جست و جو برای یافتن لاشه هواپیما در 16 کیلومترمربع مساحت

کانون های فرهنگی-تربیتی محیطی امن برای مهارت آموزی دانش آموزان

رییس اداره پیش بینی هواشناسی استان اصفهان: وزش باد دناکوه رو به افزایش است/ احتمال بارش برف به صورت منقطع

بارش برف و باران در محورهای 9 استان/مه گرفتگی در ارتفاعات کندوان و فیروزکوه

اختصاص 184 آموزشگاه برای مسافران نوروزی

تشییع پیکر مطهر 24 شهید دوران دفاع مقدس در شیراز

وضعیت جوی منطقه سقوط هواپیما/ باران در شمال شرق کشور می بارد

وضعیت جوی نامناسب در جاده های کردستان

دوستی که خانم بازیگر در سقوط هواپیما از دست داد +عکس

تصویری دیدنی از گل های یخ زده در ژاپن!

اردبیل امروز میزبان دو شهید دوران دفاع مقدس است

کیفیت هوای تهران با شاخص 81 سالم است

خاکریزان ادامه دارد

سیل و آب گرفتگی در 4 استان

لزوم تقویت مدیریت بحران در خراسان شمالی

ضرورت احتیاط رانندگان در جاده های لغزنده آذربایجان شرقی

ثبت نام مجدد در آزمون کارشناسی ارشد 97 از امروز آغاز شد

نیازمندی های استخدامی کرمان 30 بهمن 96

نیازمندی های استخدامی خراسان شمالی 30 بهمن 96

نیازمندی های استخدامی خراسان جنوبی 30 بهمن 96

نقشه وضعیت کنونی ترافیک تهران(عکس)

هواپیمای ATR نقص فنی نداشته است

حضور 400 مامور پلیس و نیروهای امدادی در محل سقوط/راههای منتهی به محل حادثه مسدود شد

ادامه عملیات برف روبی در 220 محور روستایی آذربایجان شرقی

پیش بینی گرد و خاک برای 12 شهر خوزستان در روز دوشنبه

کارآفرینی از حرف تا عمل

هواپیمایی آسمان: مجهز نبودن هواپیمای حادثه دیده به سیستم مکان یاب درست نیست

نیازمندی های استخدامی هرمزگان 30 بهمن 96

کاریکاتور | 100روز بعد از زلزله کرمانشاه!

اوقات شرعی یکم اسفند مهاباد

مدارس برخی نقاط استان تعطیل است

استاندارتهران: کاهش آسیب های اجتماعی درگرو تولید محتوای فرهنگی مناسب است

آب به سنگ آب رسید

بارش باران و برف مهمترین پدیده جوی امروز استان

آخرین وضعیت پرونده جاسوسی فعالان محیط زیست

سامانه نقل و انتقال فیش حج تمتع فعال شد

وضعیت جوی منطقه سقوط هواپیما/ باران در شمال شرق کشور می بارد

پیش بینی گرد و خاک برای 12 شهر خوزستان در روز دوشنبه

زندگی عجیب داماد سرخانه ای که شهردار شد

تلاوت سوره «الإسراء» توسط امیرحسین چناری

باران و برف شدید در 13 استان کشور/کرمانشاه زیر رگبار باران

سامانه نقل و انتقال فیش حج تمتع فعال شد

مدارس جالب و متفاوتی که در ایران راه افتاده اند

راه اندازی 2 مرکز سواد آموزی در دزفول/ 5 هزار بیسواد مطلق

شرحی بر حدیث غربت یاس نبوی

سیل و آب گرفتگی در 4 استان

رشد 4 درصدی تعداد محصلان فنی و حرفه ای در خراسان رضوی

توزیع قرص آهن در تمام مدارس دخترانه سطح اول و دوم متوسطه

مدارس جالب و متفاوتی که در ایران راه افتاده اند

آگهی استخدام مهندس عمران و معماری - استخدام امروز 30 بهمن 96

استخدام مهندس برق، الکترونیک و مخابرات - 30 بهمن 96

نیازمندی های استخدامی اصفهان 30 بهمن 96

نیازمندی های استخدامی خراسان رضوی 30 بهمن 96

بازگشت آلودگی به کرج

وضعیت جوی منطقه سقوط هواپیما/ باران در شمال شرق کشور می بارد

تشدید بارش ها در شرق

اسکان مسافران نوروزی در 500 کلاس درس

جاده های لرستان لغزنده است

برف و سرما مدارس برخی شهرهای استان اردبیل را تعطیل کرد

مه و بارش برف و باران جاده های کردستان را فرا گرفته است

گسیختگی به نام هویت

اوقات شرعی سی اُم بهمن شیراز

طغیان رودخانه خلیفان بعد از 20 سال

آسمان فارس نیمه ابری همراه با وزش باد شدید

عشایر گرفتار در باران در دزفول اسکان یافتند

تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی 11شهر خوزستان

هواپیمای حادثه دیده نقص فنی نداشته است

آگهی استخدام مهندس مکانیک - استخدام امروز 30 بهمن 96

جاده های لرستان لغزنده است/ رانندگان احتیاط کنند

جاده تهم - چورزق و دندی - تخت سلیمان با کولاک مقطعی مواجه است

هواپیمای ATR حادثه دیده، نقص فنی نداشته

چشم اندازهایی که جاودانه می شوند /تصاویر

پیش بینی گرد و خاک برای 12 شهر خوزستان

وضعیت جوی امروز استان

مجدآرا: نیامده ایم جایی را اداره کنیم، برای پرورش آمده ایم

بارش برف و تعطیلی مدارس در استان اردبیل

قطع برق و مسدود شدن راه 2 روستای منطقه هورامان

رخداد 47.5 درصد از طلاق ها در 5 سال نخست زندگی/توانمندسازی 17درصد از زنان تحت پوشش بهزیستی

تحصیل دانش آموزان خراسانی در رشته های فنی بالاتر از میانگین کشوری

مدارس 11 شهرستان خوزستان امروز دوشنبه تعطیل است

مدارس و دانشگاه های خوزستان تعطیل شد

پیش بینی گرد و خاک برای 12 شهر خوزستان در روز دوشنبه

مدارس 11 شهرستان خوزستان امروز دوشنبه تعطیل است

مدارس طبیعت کودکانی عاشق تربیت می کنند/ زنگ طبیعت

مدارس جالب و متفاوتی که در ایران راه افتاده اند

آموزش به کمک سخنرانی

مدارس جالب و متفاوتی که در ایران راه افتاده اند

تربیت کودک را به مادر اجاره ای نسپاریم!

تربیت کودک را به مادر اجاره ای نسپاریم!