مطالب مرتبط:
آگهی اجاره مادر در آمریکا! +عکس
خروج بازار اجاره بها از ثبات قیمت/کاهش قدرت خرید مردم اجاره بها را گران کرد
شرط عجیب اجاره خانه دردوبی برای همسربازیکن
درخواست یک پهلوان برای راه اندازی مقطع دکتری رشته مدیریت تربیت بدنی در واحد قائم شهر
مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی: مدرسه کانون تربیت آینده سازان کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 22:532018-01-23اجتماعي

تربیت کودک را به مادر اجاره ای نسپاریم!


- زندگی امروزی به شدت ماشینی شده است و اکثر آدم ها در حال دویدن برای رسیدن به مشغله خود هستند.

زمان در این زندگی با شتاب می گذرد.

آدم های این زندگی، وقتی برای یکدیگر ندارند و تمام کارهای خود را بر حسب وظیفه یا به شکل ماشینی انجام می دهند زندگی امروزی به شدت ماشینی شده است و اکثر آدم ها در حال دویدن برای رسیدن به مشغله خود هستند.

زمان در این زندگی با شتاب می گذرد.

آدم های این زندگی، وقتی برای یکدیگر ندارند و تمام کارهای خود را بر حسب وظیفه یا به شکل ماشینی انجام می دهند.

در چنین زندگی که حتی زن و شوهر وقت کافی برای با هم بودن ندارند بالطبع برای تربیت و نگهداری فرزند یا فرزندان خود نیز وقت کافی ندارند.

با چنین وضعیتی سال هاست که سبک زندگی ایرانی ها تغییر کرده است.

مادران چون گذشته نیستند و کمتر در خانه می مانند و برای نگهداری از فرزندانشان از مهدهای کودک یا والدینشان کمک می گیرند.

در این میان بسیاری از خانواده ها در برزخ و دودلی میان نگهداری کودکانشان در خانه و آموزش و نگهداری در مهدهای کودک مانده اند.

در حقیقت در این زندگی ماشینی، والدین از وظیفه اصلی خود که همان مراقبت و تربیت فرزند خود است شانه خالی می کنند و این مسئولیت را به دیگران می سپارند.

همان فرزندانی که آینده جامعه را می سازند و والدین در قبال آنها مسئولیت دارند.

این در حالی است که مهدها و بعد از آن مدارس نمی توانند نقش خانواده را برای فرزندان بازی کنند.

وظیفه اصلی این مراکز باید تعلیم و آموزش باشد و اگر هم کار تربیتی می کنند باید همگام و همسو با خانواده ها عمل کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز"، به اعتقاد روانشناسان مهدکودک هیچ گاه به لحاظ تربیتی نمی تواند جای خانواده را بگیرد و چه بسا محتوای تربیتی این مراکز در تضاد و تعارض با محتوای تربیتی خانواده ها باشد.

در این صورت مسائل و مشکلات فراوانی برای فرزندان و خانواده ها پیش می آید.

با این رویکرد در گفت وگو با سه روانشناس به بررسی موضوع پرداخته ایم.

دیدگاه های این سه روانشناس را در ادامه می خوانید.

تربیت کودکان را به مراکز آموزشی نسپاریم دکتر پریسا قیاسی، روانشناس کودک واگذاری نقش تربیتی خانواده ها به مهدها و مدارس قطعاً موضوع خوبی نیست.

ما نمی توانیم زمانی که پدر و مادر برای تربیت فرزندان خود می گذارند را با مدت زمانی که بچه ها در مراکز تربیتی صرف می کنند به لحاظ کمی و کیفی برابر بدانیم.

البته وقتی بچه ها بیشتر وقت خود را در مهدها سپری می کنند نباید انتظار داشته باشیم که نقش تربیتی پدر و مادر تأثیرگذاری لازم را داشته باشد و این در حالی است که فرزندان الگوبرداری اصلی خود را از رفتارها و عملکردهای پدر و مادر دارند تا از رفتار مربی های مهد یا معلم های مدارس.

البته مهدها در بخشی از موارد تربیتی مانند افزایش مهارت های ارتباطی و اجتماعی می توانند نقش قابل ملاحظه ای داشته باشند ولی باید توجه داشته باشیم که در مباحث تربیتی هم خانواده و هم مراکز تربیتی و آموزشی مانند مهدها و مدارس باید مکمل هم باشند و از یک سیستم واحد برای تربیت بچه ها استفاده کنند.

معمولاً و متأسفانه در مهدهای ما، خانواده ها در مباحث تربیتی و مشکلات بچه ها دخیل نیستند و بعضی از مهدها حتی خانواده ها را در جریان مشکلات و مسائلی که فرزندانشان دارند قرار نمی دهند و خانواده ها را از مسائل و رفتارهای کودکان خود بی خبر می گذارند.

در این میان خانواده ها تصور می کنند که مهدها حلال مشکلات تربیتی فرزند دلبندشان هستند در حالی که اینگونه نیست و خانواده ها باید در زمینه تربیت کودکان خود نیز آموزش های لازم را ببینند.

آسیب هایی که از جانب سپردن وظیفه تربیت به مراکز آموزشی متوجه بچه ها می شود بسیار است، اما مهم ترین آن ایجاد دوگانگی و حتی چندگانگی رفتاری در کودکان است.

کارشناسان تربیتی معتقد هستند در امر تربیت، پدر و مادر نباید رفتارهای دوگانه داشته باشند این امر در مورد مراکز آموزشی هم صدق می کند.

وقتی موضوع تربیت بچه ها به مهدها و مدارس سپرده می شود، علائم استرسی در اینگونه بچه ها به وفور دیده می شود و بچه ها دچار سردرگمی هستند که آیا باید رفتاری که در مراکز آموزشی فرا گرفته اند را عملی کنند یا آنچه در خانواده آموزش دیده اند.

از این منظر بچه ها آسیب های جدی می بینند.

به عبارت دیگر کودکان نمی دانند چه واکنشی از خود نشان دهند.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که مدارس و مهدها تغییر می کنند.

به عبارتی بنا به دلایل مختلف بچه ها ممکن است هر سال را در یک مرکز آموزشی طی کنند و این خود باعث می شود که روش تربیتی متفاوتی را تجربه کنند.

همین مسئله می تواند اثرات و آسیب های زیادی را به دنبال داشته و موجب سردرگمی و حتی بی ثباتی شخصیت بچه ها باشد.

بد نیست خانواده ها به این نکته نیز توجه داشته باشند که آموزش بسیاری از رفتارهای کلیدی بر عهده مهدها و مدارس نیست و بچه ها باید این رفتارها را در خانواده و فامیل خود آموزش ببینند.

رفتارهایی مانند احترام به بزرگ ترها، رفتارها و آداب جمعی، احترام به حقوق دیگران و مشارکت جمعی و همچنین مسئولیت پذیری باید توسط والدین به فرزندان آموزش داده شود و بچه ها آنها را در حریم خانواده یاد بگیرند.

به طور کلی باید گفت روش صحیح برخورد با مشکلات، در مراکز آموزشی به بچه ها آموزش داده نمی شود و مراکز آموزشی در این زمینه نمی توانند کاری انجام دهند و به همین خاطر است بچه هایی که صرفاً در این مراکز بزرگ می شوند شرایط پر استرس و پرتنشی را تجربه می کنند.

کوتاهی در دوره کودکی، مشکلات رفتاری در سن بلوغ زهرا امام، کارشناس روانشناسی در شرایط فعلی که پدر و مادرها با مشغله های زیادی مواجه هستند، بسیاری از آنها ناگزیر تربیت بچه های خود را به مراکز آموزشی همچون مهدها و پیش دبستانی ها می سپارند و انتظار دارند تا این مراکز تربیت بچه ها را بر عهده بگیرند و گاهی نقش والدین را بازی کنند.

باید گفت این امر اتفاق چندان خوبی نیست، زیرا در بحث تربیت کودکان، هم مراکز آموزشی و هم خانواده باید در کنار هم باشند و هر یک به یک اندازه دخیل هستند.

اگر والدین بخواهند نقش خود را به عهده مراکز آموزشی واگذار کنند مطمئناً بچه ها مخصوصاً بعد از سنین بلوغ دچار دوگانگی رفتاری می شوند.

رفتارهای درست و صحیح در سنین بلوغ، ناشی از تربیت آنها در دوران کودکی است و اگر پایه و اساس تربیت فرزندان در سنین کودکی درست صورت نگرفته باشد، مطمئناً در رفتارها و عملکرد آنها در سنین بعد از بلوغ نیز نقش خواهد داشت.

در واقع خانواده ها باید آموزش های لازم را در خصوص تربیت فرزندان خود ببینند و آگاه باشند که تعهد نداشتن نسبت به مسئولیتی که در قبال فرزندان و نقش تربیتی دارند، می تواند چه صدماتی را به همراه داشته باشد و در این راستا رسانه ها و مراکز مشاوره نیز می توانند نقش داشته باشند و آگاهی ها و اطلاعات لازم را در این زمینه به خانواده ها ارائه کنند.

جدایی عاطفی کودکان از خانواده و فراموشی نقش و جایگاه تربیتی والدین اثرات جبران ناپذیری می تواند برای بچه ها به همراه داشته باشد.

شاید این آسیب ها در دوران کودکی زیاد مشهود نباشد اما در دوران بعد از سنین بلوغ، در قالب هایی نظیر گرایش به مواد مخدر یا روابط عاطفی نادرست خود را بروز می دهد و باعث می شود بچه ها به گروه همسالان خود بیشتر گرایش پیدا کنند و از خانواده دور شوند.

ماحصل کلام اینکه حتی اگر کودک خود را به مهد و پیش دبستانی و دبستان می سپاریم نباید وظیفه تربیتی خود را تمام شده تلقی کنیم.

به نظرم این مراکز آموزشی باید نقش تربیتی خود را نه به طور مستقیم بلکه از طریق آموزش والدین ایفا کنند.

تربیت وارونه، افسردگی کودکان نجمیه رستمی، عضو انجمن روانشناسی ایران یکی از دلایلی که باعث شده است خانواده ها نقش تربیتی خود را فراموش کنند و آن را به مراکز آموزشی مانند مهدها و مدارس واگذار کنند و حتی وقت نکنند تا به این امر مهم بپردازند زندگی صنعتی و مدرن امروزی است.

در گذشته مادران اکثراً خانه دار بودند و وقت بیشتری برای تربیت فرزندان خود اختصاص می دادند اما اکنون مادر و پدر بیشتر وقت خود را صرف کسب و کار می کنند.

در کنار این باید چشم و همچشمی ها را نیز اضافه کنیم.

این ها همه دست به دست هم می دهند تا نقش تربیتی خانواده کمرنگ شود.

بد نیست بدانیم در حال حاضر ما 17 مدل مدرسه داریم که البته در اصل هیچ تفاوتی با هم ندارند و نکته مهم هم در اینجاست که با این شرایط باز هم تربیت درستی اتفاق نمی افتد، زیرا هم خانواده ها اسیر چشم و همچشمی هستند و هم اینکه آموزش و تربیت ما شکل تجاری به خود گرفته است.

موضوع دیگری که ما امروزه با آن روبه رو هستیم بحث تفاوت نسل ها است.

در گذشته اگر بین نسل ها تفاوتی وجود داشت خیلی محدود بود ولی در حال حاضر فاصله بین نسل ها خیلی زیاد شده است و اصلاً بچه ها حرف پدر و مادر خود یا معلم و مربی خود را نمی فهمند و بالعکس.

یعنی ارتباط مؤثری بین والدین و بچه ها و جود ندارد که خود این موضوع اثرات و آسیب های خاص خود را به همراه دارد.

یکی از این آسیب ها، کاهش نقش خانواده و سپردن این نقش به مدارس و مهدها است که در نتیجه از هم گسیختگی فرزندان از خانواده را شاهد هستیم.

بررسی ها نشان می دهد که بچه ها در سنین 12-10 سالگی گسیخته می شوند و کنترل خانواده روی آنها کمرنگ می شود و حتی از بین می رود.

در این زمینه می توانم به موردی اشاره کنم؛ دختر 9-8 ساله ای که با جنس مخالف خود ارتباط دوستی برقرار کرده است، تنها به این دلیل که مادر در فضای دیگری بوده و کنترلی بر رفتار فرزند خود نداشته است.

اینکه می گویم در فضای خانه نبوده است، نه به این معنی که شاغل بوده، بلکه به این معنی که فقط به فکر خودش بوده و کاری با فرزندش نداشته است.

متأسفانه بسیاری از والدین نسبت به وظایفشان در قبال فرزندان آگاهی ندارند و فقط به فکر خود هستند و از فرزندپروری غافل هستند.

از سویی در حال حاضر با موج افسردگی در میان کودکان و نوجوانان مواجه هستیم و مسلماً منشأ آن خانواده است، زیرا ارتباط مؤثر و خوبی بین والدین و فرزندان صورت نمی گیرد.

والدین چقدر در کنار فرزندان خود هستند؟ در حالیکه فرزندان ما باید به لحاظ فرهنگی به قدری غنی باشند که اگر در کنار فرهنگ های دیگر در مدارس قرار گرفتند بتوانند خودشان را حفظ کنند و تهدید نشوند و درست به همین دلایل است که نقش تربیتی خانواده ها مهم تر از مدرسه است.

متأسفانه امروزه شکل تربیتی خانواده ها وارونه شده است.

اینکه چقدر روش های تربیتی مهدها و مدارس درست و اصولی است باید بگویم که متأسفانه هیچ نظارت درستی روی مهدها و مراکز آموزشی وجود ندارد.

هر یک از مربیان و معلم هایی که در مراکز آموزشی فعالیت می کنند در ابتدا باید خود دارای سلامت روان باشند تا بتوانند بچه هایی که مسئولیت آنها را بر عهده دارند درست تربیت کنند.

ولی مربی داریم که خودش اقدام به خودکشی کرده است، شما چطور انتظار دارید بچه ای که زیر دست اوست درست تربیت شود؟ بعضی از مدارس و مهدها ادعا می کنند که از روانشناس استفاده می کنند در حالی که آنها فقط یک مشاور بیشتر نیستند، و به این ترتیب مهدها از زیر بار مسئولیت های خود شانه خالی می کنند.

متأسفانه امروزه ما از مهره های درست برای تربیت فرزندانمان استفاده نمی کنیم و این نداشتن آگاهی خانواده ها در کنار زندگی صنعتی باعث شده است تربیت فرزندان ما به خطر بیفتد.

مراکز آموزشی نمی توانند جای خانواده را بگیرند با توجه به مطالب پیش گفته و تأکید صریح سایر روانشناسان، مراکز آموزشی همچون مهد و مدرسه نمی توانند کارکردهای تربیتی خانواده را بر عهده بگیرند.

روانشناسان معتقدند کودکانی که به جای مهدکودک حتی نزد پدربزرگ و مادربزرگ هایشان بزرگ می شوند مفهوم عمیق تری از خانواده در ذهنشان نقش می بندد و در نوجوانی افرادی آرام و منطقی و بدون مشکلات رفتاری هستند.

به اعتقاد آنان مهد و مدرسه علاوه بر وظایف آموزشی، صرفاً به دلیل ایجاد فضایی مناسب برای تعامل بچه ها با همسالان خود می توانند در بعد اجتماعی شدن بچه ها به والدین کمک کنند اما در سایر وجوه تربیتی نمی توانند جای اعضای خانواده را بگیرند.

البته این به معنای کمک نکردن مراکز آموزشی در این زمینه نیست بلکه این مراکز صرفاً باید نقش تسهیل کننده را در این زمینه داشته باشند و خانواده ها نیز نباید وظایف اصلی خود را در این زمینه فراموش کنند و به دیگران بسپارند.

حس امنیت و صمیمیتی که کودکان در خانه و خانواده حس می کنند در هیچ کجای دیگری از آن برخوردار نخواهند شد و ارمغان تربیتی که والدین به بچه ها می دهند در هیچ جای دیگری قابل عرضه نخواهد بود.

در واقع بی آنکه قصد ناچیز شمردن نقش آموزشی مربیان را داشته باشیم باید بگوییم مهد و پیش دبستانی مثل مادری اجاره ای هستند که هرچقدر هم دلسوز باشند نمی توانند نقش مادر واقعی را برای بچه ها ایفا کنند.


کلید واژه ها: تربیت - فرزندان - خانواده - زندگی - فرزند - روانشناس - کودک - تربیت فرزند - وظیفه - والدین - مادر - آموزش - تربیت فرزندان - کودکان - امروزی - تربیت کودکان - مدارس - سبک زندگی - ایرانی ها - خانه - مهدکودک - انتظار - بهداشت - مشکلات - مراقبت - ایرانی - آینده - اجاره - تعلیم - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
جاده «فشم» همچنان مسدود است/مسیر جایگزین معرفی شد

روزشمار دفاع مقدس ؛ آزادسازی خرمشهر پس از 578 روز اشغال

افزایش تدریجی دمای هوا در مازندران

دومین محموله پرنده غیرمجاز در نهبندان کشف شد

کیفیت هوای تهران پاک شد

عملیات اجرایی سد خاییز آغاز شد

لورفتن سؤالات آزمون پایه چهارم متوسطه در نخستین روز امتحانات

تداوم اجرای پروژه هدایت آب های سطحی در سال جاری

پرداخت حقوق معوق کارگران شهرداری آبادان تا سه روز آینده

ثبت نام بازپذیری حوزه های علمیه خواهران آغاز شد

تهیه سیاهه آلودگی هوای 9 شهر

رمضان، ماه گرفتن برات نعمت و برکت در زنجان

تصویر روز : اصفهان پس از بارش باران بهاری (سوم خرداد 97 )

با حضور وزیر نیرو عملیات اجرایی سد خاییز آغاز شد

نهضت سوادآموزی فارس،درحال تدوین کتاب آموزشی برای افغان هاست

رگبار پراکنده پدیده جوی امروز اصفهان

نام نویسی پایه اول از نیمه خرداد در هرمزگان آغاز می شود

نواختن زنگ آب در یکی از مدارس فلاورجان

انسداد شبانه در جاده کرج - چالوس

بارندگی ها در کشور ادامه دارد

اتمام بررسی طرح ترافیک خبرنگاران /انتشار لیست سهمیه بگیران در هفته آتی

خودداری شهروندان از سفرهای غیر ضرور به لواسان

گشت ویژه برای کنترل معاینه فنی خودروها

جاده فشم مسدود است

اساتید زبان روسی در مدارس تاجیکستان افزایش می یابد

جاده کرج - چالوس تا 8 خرداد شب ها مسدود است

انتقال 625 هزار برگ با ارزش به مخزن مرکز اسناد خراسان

سامانه فعال بارشی در غرب و شمال غرب

تدوین سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده آذربایجان شرقی

اوقات شرعی امروز زنجان

بی توجهی به جاذبه های ژئوتوریسمی منجر به تخریب منابع شود

به گُل نشستن تپه گلدره روستای قلعه ملک فریدن + آلبوم عکس

باران و سیلاب بازهم به تاسیسات و مزارع خسارت زد

برگزاری جشن الفبا برای 16 هزار دانش آموز کلاس اولی استان چهارمحال وبختیاری

کیفیت هوای تهران پاک شد

توصیه هایی درباره چمدان های زائران حج

آموزشهای مهارتی راهکاری برای پیشگیری از معضلات اجتماعی است

منطقه ییلاقی لیلاکوه

سرنوشت عمارت زیبای «ناصرالدین شاه» در یکی از زیباترین روستاهای جاده چالوس

35 میلیارد ریال برای حذف نقاط حادثه خیز ملکشاهی اختصاص یافت

به گل نشستن تپه گلدره روستای قلعه ملک فریدن +آلبوم عکس

آموزشهای مهارتی راهکاری برای پیشگیری از معضلات اجتماعی است

بارندگی ها در کشور ادامه دارد

تداوم سامانه بارشی تا روز شنبه

کمیسیون آموزش با طرح تعطیلی زمستانی مدارس مخالف است

جاده «فشم» همچنان مسدود است/مسیر جایگزین معرفی شد

تداوم سامانه بارشی تا روز شنبه

رگبار پراکنده بازهم امروز در اصفهان

اجرای طرح "سنا" در مدارس شیراز

35 میلیارد ریال برای حذف نقاط حادثه خیز ملکشاهی اختصاص یافت

سرشماری قرقاول در زیستگاه های شمال استان اردبیل اجرا شد

نیار به جذب و استخدام 3 هزار و 800 معلم جدید تربیت بدنی در آموزش و پرورش

دردسرهای که بلندحرف زدن در تاکسی برای زن جوان ایجاد کرد

طرح کتابخوانی «سفیر دانایی» در روستای ندافیه باوی برگزار شد

توصیه هایی درباره چمدان های زائران حج/ ممنوعیت حمل برخی وسایل

بارندگی ها در کشور ادامه دارد

جلیقه ضد گلوله تحویل محیط بانان استان بوشهر شد

شاخص ها و ضوابط ورود بدون کنکور دانش آموزان به دانشگاه در حال بررسی است

رمضان، ماه گرفتن برات نعمت و برکت در زنجان

سیلاب و تگرگ 60 میلیارد تومان به خراسان جنوبی خسارت زد

تیتر روزنامه های پنجشنبه کهگیلویه و بویراحمد

جاده «فشم» همچنان مسدود است/ مسیر جایگزین معرفی شد

پیش بینی وضعیت جوی آب و هوای قزوین+فیلم

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تاکید کرد: جوان گرایی در پست های آموزشی و مدیریتی

شب و نور در کلان شهرها /تصاویر

پنجشنبه 3 خرداد 97/ دمای مراکز استان های کشور +نقشه

مستند «آب و جان» در شوشتر اکران شد

کلاس های آموزشی قرآن و احکام در مسجد امیرالمومنین (ع) روستای ده چشمه برگزار شد

شهری که دیگر شهر نشد (+عکس)

رونمایی از یافته های تمدن 3 هزارساله در جنت رودبار رامسر

رونمایی از یافته های تمدن سه هزار ساله در جنت رودبار رامسر

شیوه ورود دانش آموزان به دانشگاه بدون کنکور از زبان وزیر علوم

وقف باغ زیتون در زنجان

جاده «فشم» همچنان مسدود است/مسیر جایگزین معرفی شد

امکان دیدوبازدید با صاحبان اندیشه در نمایشگاه قرآن فراهم شود/ به جای تفسیرمحوری قاری محور شده ایم

11طرح پژوهشی دانش آموزان البرز حائز رتبه برتر کشوری شد

وضعیت جوی استان

جلسه تودیع و معارفه مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی

همراه با کاروان حج/ 9 توصیه هایی درباره چمدان های زائران حج/ ممنوعیت حمل برخی وسایل

پیگری مشکلات تقاطع ورودی وتقاطع مبارکه تفت

واگذاری آنلاین فرزند به 3325 متقاضی/ 88 نفر از متقاضیان، دختران مجرد هستند

ایجاد 42 روستای بدون بیکار در گلستان تا پایان امسال

ثبت نام پایه اول دبستان های مدارس شاهد آغاز شد+جزییات ثبت نام

برگزاری کلاس های آموزشی ویژه کودکان غیرایرانی در حرم رضوی

طبیعت روستای بیلو مکانی برای جوجه آوری لک لک ها

اعلام اولویت های مدیریت بحران اردکان

کیفیت هوای مشهد سالم است

حفاظت و مرمت 400 خانه مسکونی به صورت مشارکتی در یزد

توزیع بسته غذایی بین نیازمندان بویراحمد

روستای ایرانی پر از عروس خردسال!

سیلاب به بخش کشاورزی پیرانشهر خسارت زد

هوای پاک در مشهد هم اکنون

چیدمان انرژی بخش فنگ شویی برای میز کار

4072 کودک در قم از تحصیل بازمانده اند

بهاره رهنما و بازهم یک غلط املایی فاحش دیگر! /عکس

افسردگی داناکیل :صحرای نمک /تصاویر

عملیات بیت المقدّس و آزادسازی خرمشهر

استخدام مشاور تحصیلی در موسسه علمی آموزشی ونوس

گردش تصویری در یک روستای زیبای توریستی

آسمان مازندران صاف تا نیمه ابری

تربیت کودک را به مادر اجاره ای نسپاریم!

تربیت کودک را به مادر اجاره ای نسپاریم!