مطالب مرتبط:
دولت بحث آلودگی هوا و صندوق های بازنشستگی را در اولویت قرار دهد
اعلام برنامه پیشنهادی شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوا
منابع لازم برای رفع آلودگی هوای تهران وجود دارد/امکان "کاهش آلودگی هوا" تا 50 درصد
برای کاهش آلودگی هوای پایتخت 5 سال زمان نیاز است/ اجرای طرح جدید ترافیک شهر تهران در راستای سیاست مبارزه با آلودگی هوا
منابع لازم برای رفع آلودگی هوای تهران وجود دارد/امکان "کاهش آلودگی هوا" تا 50 درصد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 21:152018-01-23اجتماعي

بازی دولت در زمین بچه ها/ کاهش آلودگی هوا با تعطیلی مدارس ممکن است؟!


بار دیگر هوای آلوده کلانشهرها، دولت و مجلس را به فکر چاره انداخته است و این بار تعطیلی یک ماهه مدارس در اوج روزهای تحصیلی در دستور کار قرار می گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست روز 13 دی ماه در حاشیه جلسه هیأت دولت از پیشنهاد تعطیلی یک ماهه مدارس در زمستان در جهت کاهش آلودگی هوای شهرهای نیمه شمالی کشور خبرداد.

مساله ای که هر از چند گاهی نقل محافل علمی می شود و با سردی هوا اوج می گیرد و با گرمی هوا فراموش می شود این بار چالش آموزشی کشور از زبان رییس سازمان محیط زیست مطرح می شود.

به نظر می رسد پیشنهاد معاون رییس جمهور در این مقطع صرفا برای فرار رو به جلو از درمان آلودگی هوای کلانشهرها صورت می گیرد و منظور از آن اصلاح و سازماندهی وضعیت آموزش در مدارس کشور نیست.

در مورد رابطه تعطیلی مدارس و آلودگی هوا کارشناسان نظرات متفاوتی دارند.

تعدادی از کارشناسان معتقدند که آلودگی هوا در کلانشهرها باتوجه به تغییرات اقلیمی صورت گرفته و تمهیدات متناسب با آن بایستی در نظر گرفته شود اگرچه در این میان خودروهای دیزلی دودزا هم مزید بر علت هستند.

اما با این حساب هم نمی توان روند آموزشی کشور را متوقف کرد و باید از نهادهای ذی ربط مسؤول پاسخ گرفت نهادهایی مانند پلیس راهنمایی و رانندگی و .

اگرچه در این بازی، طرفین توپ را به زمین سایرین می اندازند و هزینه ای که از جیب تماشاگران و مردم صرف می شود.

تعطیلی اجباری مدارس، افزایش بیماری های تنفسی و سرطان و سایر هزینه هایی که روی دست مردم باقی می ماند همگی در سایه این است که هیچ اقدامی بجز طرح ترافیک و تعطیلی مدارس اعمال نمی شود.

البته این قصه پرغصه با چندین سازمان ذی ربط در بحث آلودگی هوای شهرها ادامه دارد اما اینکه آیا تعطیلی مدارس یا به اصطلاح جامع تر، تغییر زمان بندی تحصیلی دانش آموزان می تواند گره گشای مشکل آلودگی هوای شهرها باشد؟! بازی دولتی ها بازی تعطیلی مدارس در دوره های اخیر میان دولت و مجلس به چالش افتاده است.

صدایی که از مجلس به گوش می رسد ساز مخالف است همانگونه که طرح تعطیلات زمستانی مدارس در سال گذشته از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب نشد.

استدلال مجلس این بود که طرح کارشناسی شده نیست به طوری که تقویم آموزشی برای کل کشور یکسان است و از اول مهر تا آخر اردیبهشت تصویب شده است و نمی توان در این رابطه سلیقه ای و منطقه ای عمل کرد.

حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره طرح تعطیلی یک ماهه مدارس در فصل زمستان اظهار کرده است: طرح جدید سازمان محیط زیست در این رابطه هنوز به مجلس ارائه نشده است اما این مسأله چند ماه قبل در قالب طرح دیگری ارائه و در کمسیون کشاورزی بررسی شد و در مجلس رای نیاورد هم اکنون نیز بعید است طرحی که توسط افرادی به جز کارشناسان آموزش وپرورش برای حل مشکل آلودگی هوا که ارتباطی با مدارس ندارد، تهیه شده در مجلس تصویب شود.

وی با تاکید بر اینکه ارائه طرحی که نظام آموزشی را تغییر می دهد، ساده نیست معتقد است: سازماندهی نیروهای آموزشی، چاپ کتاب های درسی و نظام آموزشی در کشور متمرکز است از سوی دیگر آزموده را آزمودن خطاست و در گذشته این طرح ارائه شده بود و چند سال نظم و نظام مدارس را به هم ریخت و در نهایت موفق نشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می گوید: این مباحث باید به صورت دقیق توسط کارشناسان تعلیم و تربیت تهیه شود تا به مشکلات کل کشور کمک کند و سیستم آموزشی به گونه ای طراحی شود که این مسئله عملیاتی باشد نه اینکه یک نفر به ذهنش برسد و طرحی را برای تعطیلات یک ماهه مدارس در فصل زمستان ارائه کند؛ جمعیت را از روستاها مهاجرت داده و در تهران متمرکز کرده اند و حالا می گویند برای حل آلودگی هوا مدارس را تعطیل کنیم آیا روزهایی که مدرسه تعطیل می شود، بچه ها در خانه می مانند؟ میرزاده همچنین معتقد است: مسؤولان محیط زیست اگر پیشنهادی دارند باید آن را به آموزش وپرورش ارائه دهند تا توسط کارشناسان بررسی شود و به جای تعطیلی مدارس سطح آموزش ها را ارتقاء دهند و اطلاعاتی در کتاب های درسی ارائه شود که بحث آلودگی هوا کنترل شود و دانش آموزان با حفظ محیط زیست آشنا شوند.

اما در ادامه مجلسیان علل دیگری را نیز از دلایل مخالفت خود می دانند به طوری که مواردی مانند میزان ساعات موظفی تدریس در نظام آموزشی کشور و رابطه آلودگی هوا با تعطیلی مدارس را از موانع خود برای موافقت با این لایحه بر می شمارند.

شرایط جغرافیایی و اقلیمی نیز از دیگر علل رأی نیاوردن این لایحه است چرا که به زعم نمایندگان مجلس، تنوع آب و هوا و شرایط اقلیمی گوناگون در کشور شرایط متفاوتی را در آلودگی هوا برای هموطنان بوجود آورده و نمی توان نسخه ای یکسان برای مناطق سردسیر و گرمسیر کشور پیچید.

اگر بنا بر این باشد که مدارس یک ماه زودتر شروع به کار کنند باید در نظر گرفت که در مناطق گرمسیر شدت گرما ممکن است آسیب هایی برای دانش آموزان داشته باشد.

فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بحث انعطاف در تقویم آموزشی مجدداً در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت، گفت: هم اکنون در حال بررسی کارشناسی پیرامون این مسئله هستیم چرا که هنوز برای ما ثابت نشده است که تغییر زمان شروع سال تحصیلی بتواند در کاهش آلودگی هوا مؤثر باشد و اگر در بررسی ها به این نتیجه برسیم که تغییر تقویم آموزشی مدارس در کاهش آلودگی تأثیرگذار خواهد بود قطعاً با آن موافقت خواهیم کرد.

کارشناسان آموزش و پرورش چه می گویند؟! به اذعان مسؤولان آموزش وپرورش، تعداد روزهای آموزشی در کشور بین 180 تا 200 روز تعیین شده است و برمبنای همان هم تعداد ساعات آموزشی را تعیین کرده اند برهمین اساس آموزش و پرورش موظف است آن تعداد روز را به ارائه آموزش بپردازد.

تعطیل شدن مدارس به هر دلیلی، آلودگی هوا، بارش برف یا ایجاد شرایط اضطراری در برخی استان ها یک امر طبیعی است و پیش می آید ولی برای این که تعداد روزهای مفید آموزش تحقق پیدا کند، علی القاعده باید به تعداد روزهای تعطیلی، در ادامه سال تحصیلی آن روزها جبران شود.

اگرچه کارشناسان معتقدند که تعطیلی مدارس تنها می تواند مانند یک مسکّن برای آلودگی شهرها عمل کند و درد پابرجاست.

اول اینکه تنظیم تعطیلات دانش آموزان با والدین برای خروج از شهرهای آلوده در روزهای تعطیل و کاهش آلودگی امری آسان نیست و ممکن است اشتغال والدین مانع انجام مسافرت های چند روزه در روزهای عادی سال گردد و تعطیلی چندروزه مدارس بر هزینه والدین برای نگهداری دانش آموزان می افزاید.

از طرفی دیگر با فرض اینکه مسافرت های چند روزه صورت بگیرد لاجرم پس از بازگشت شهروندان به خانه بازهم روز از نو خواهد بود و همان هوای آلوده گریبان ما را خواهد گرفت.

در هر حال اگر برنامه زمانی نظام آموزشی کشور را یکی از شاخص های مرتبط با آلودگی هوا در کلانشهرها بدانیم باید از منظری کارشناسانه به تقویم آموزشی در کشور نگاه کنیم.

آیا زمان بندی آموزش در ایران متناسب با شرایط و رویکرد آن قابل توجیه است؟ در این رابطه سید بابک هاشمی نکو کارشناس آموزشی با اشاره به توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی به می گوید: توزیع تعطیلات مدارس در طول سال منجر به آن می شود که تراکم تعطیلات در یک زمان نباشد، فاصله مناسب در دوره های مختلف زمانی برای دانش آموزان ایجاد شود تا یادگیری آنها استمرار پیدا کند.

وی همچنین معتقد است: می توان با شرایط جغرافیایی استان های مختلف، زمان شروع فعالیت مدارس را از شهریور تعیین کرد تا در فصول سرد سال که در کلان شهرها شاهد آلودگی هوا هستیم، تعطیلات مدارس مشکلی در روند آموزش ایجاد نکند، از سوی دیگر دانش آموزان در فصل تابستان حدود سه ماه و نیم تعطیل هستند و این فاصله طولانی در جریان آموزش باعث گسست علمی می شود و می توان با خروج آموزش وپرورش از حالت تمرکز و دادن اختیار به استان ها، زمان شروع فعالیت مدارس را در برخی مناطق از شهریور ماه پیش بینی کرد.

مدیران و مسؤولان وزارت آموزش و پرورش نیز با توزیع تعطیلات در طول سال به دلایل مختلف موافقند و در این رابطه به بندهایی از سند تحول بنیادین استناد می کنند.

علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره نسبت به طرح سازمان محیط زیست برای تعطیلی یک ماهه مدارس در فصل سرما اظهار می کند: در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش در بحث زمان آموزش به موضوع توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی و جلوگیری از ایجاد شکاف زمانی اشاره شده است یعنی تعطیلات طولانی مدت تابستان باعث افزایش فاصله دانش آموزان از مدرسه و افت تحصیلی می شود.

وی معتقد است: پیشنهاد آموزش وپرورش برای توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی بر مبنای سند تحول بنیادین است، در این سند به بحث تغییر زمان آموزش متناسب با شرایط جغرافیایی اشاره شده است همچنین به لحاظ آموزش و یادگیری، تعطیلات طولانی تابستان باید کوتاهتر شود یعنی به جای 12 هفته، 7 هفته تعطیلات داشته باشیم و بقیه در طول سال تحصیلی توزیع شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش بر تجربه برخی کشورهای استناد می کند و می گوید: اگر به آموزش وپرورش اختیار داده شود این آمادگی را داریم تا تعطیلات تابستانی را در طول سال توزیع و متناسب با شرایط آب وهوایی آن را تنظیم کنیم.

اگر این اتفاق در آموزش وپرورش رخ دهد فرصت های خوبی برای محیط زیست و گردشگری کشور نیز ایجاد می شود البته در آموزش و پرورش از منظر آلودگی هوا و گردشگری به مسئله توزیع تعطیلات نگاه نمی کنیم.

تجربه جهانی اما تجربه ای که زرافشان از آن سخن می گوید از چند جهت قابل بررسی است.

اول اینکه شرایط اقلیمی و جغرافیایی آن کشور چگونه است؟ دوم اینکه اهداف و رویکردهای نظام آموزشی آن کشور بر چه اساس است؟ سوم اینکه الگوی کشورهای مبدا در نظام آموزشی کشور تا چه میزان مطابق با ایران است؟ کشورهای مختلف در دنیا نظام آموزشی متناسب با شرایط و اهداف خود را دارند به گونه ای که در جدول ذیل روزهای تعطیل در برخی کشورها آمده است.

بدین ترتیب می توان چنین جمع بندی کرد که برای بروزرسانی زمان بندی تحصیلی در کشور، یک طرح کارشناسی شده از سوی وزارت آموزش و پرورش به مجلس ارائه شود که مطابق با استانداردهای آموزشی در سطح جهانی و متناسب با ساختار بومی ایران باشد و صرفا برای برون رفت موقت از مخمصه فعلی مدنظر نباشد چرا که تجربه تلخ تغییر سیستم آموزشی یا توزیع تعطیلات در دوره های قبل بازهم تکرار می شود و تنها دانش آموزان در این میان قربانی سیاسی کاری و ندانم کاری برخی مسؤولان می شوند.

204
کلید واژه ها: آلودگی هوا - تعطیلی مدارس - مدارس - تعطیلی - آلودگی - رییس سازمان محیط زیست - سازمان محیط زیست - آموزش - مجلس - پلیس راهنمایی و رانندگی - دولت - کشور - زمستان - راهنمایی و رانندگی - محیط زیست - مجلس شورای اسلامی - بازی - معاون رییس جمهور - پیشنهاد - تغییرات اقلیمی - خودروهای دیزلی - کمیسیون آموزش - دانش آموزان - هزینه - رابطه - رییس جمهور - طرح ترافیک - هوای آلوده - تماشاگران - مردم

آخرین اخبار سرویس:
هشدار مدیریت بحران البرز در مورد بارندگی ها و کاهش دما

بارش برف و باران و لغزندگی جاده ها در زنجان

پیش بینی بارش باران و برف در 30 استان کشور

ورود سامانه بارشی جدید به کشور /تهران همچنان بارانی

بیشترین عامل تصادفات برون شهری را بشناسید

375 نفر از همسران و فرزندان زندانیان کردستانی تحت پوشش انجمن های حمایت از زندانیان هستند

اعزام 8 هزار دانش آموز یزدی به اردوهای «راهیان نور»

ورود خودروهای 2 دیفرانسیل و موتورهای 200 سی سی به "یخاب" ممنوع شد

استخدام مرکز فرهنگی آموزش داده پردازان صداقت در تبریز

بارش برف در محورهای کوهستانی و شمالی استان تهران

هشدار درباره احتمال سقوط بهمن و ریزش کوه در جاده های کوهستانی البرز

اعزام 313 نفر زائر اولی عتبات عالیات کشور از قم

باد و باران و برف، میهمانان فردای اصفهان

پروژه پرورش گاوهای سمینتال در استان کرمان

پرورش گاوهای سمینتال در استان کرمان

بارش تگرگ در ارومیه

قنات های شهرضا نیازمند توجه مسئولان

رانندگان تاکسی کرمانشاه باید کارت شناسایی داشته باشند

اسراف با رنگ و لعاب با کلاس بودن

پیش بینی بارش باران امشب برای بیشتر مناطق لرستان

احداث بیمارستان 250 تختخوابی، شهربازی، تله کابین و پیست موتورسواری در جنگل سرخه حصار

نقش موثر جامعه مهندسی به شهرداریها در آبادانی شهرها

پیش بینی بارش باران برای بیشتر مناطق استان

ورود خودروهای دو دیفرانسیل به یخاب ممنوع شد

بازبینی 28 منطقه از 12 استان و تصویب ارتقای سطح 2 میلیون هکتار از مساحت کشور

بازدید راهنمایان گردشگری از مجتمع تاریخی بیستون (عکس)

فوران آتشفشان در اندونزی‎ (عکس)

معرفی اپلیکیشن دیسون؛ آمادگی برای کنکور به شیوه ای تازه

خلبان کاشف لاشه هواپیمای یاسوج چه آرزویی داشت؟

معرفی اپلیکیشن دیسون؛ آمادگی برای کنکور به شیوه ای تازه

ادامه بارش های باران و برف در روزهای آتی

زندگی روستانشینان شهرستان ریگان (عکس)

ادامه بارش های باران و برف در روزهای آتی

ایل و آفتاب (عکس)

از عصر 2 شنبه: سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می شود

سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می شود

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز

اماکن اقامتی اردستان آماده اسکان مسافران نوروزی

هشدار درباره احتمال سقوط بهمن و ریزش کوه در جاده های کوهستانی البرز

باران و برف 30 استان کشور را فرا می گیرد

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز

میزبانی دانش آموزان عشایر چاه تلخ روداب از یار مهربان

تصاویر زیبا و تماشایی از اسکی اسنوبورد

اولین مدرسه ایرانی در کمپ آوارگان میانماری

سواری ها بیشترین سهم تصادفات برون شهری را داشت

معلولان بسترگرا در استان زنجان خدمات مراقبت در منزل دریافت می کنند

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز/ خودداری شهروندان از سفرهای غیر ضروری

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز/ خودداری شهروندان از سفر غیر ضروری

سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می شود

احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها در پی تشدید بارش ها

کُردستـــان در وادی راهیان نور

تشرف جمعی از بانوان جانباز دفاع مقدس از سراسر کشور به حرم رضوی

برگزاری شانزدهمین دوره آزمون حفظ و مفاهیم در کرمانشاه

بارش باران در اهواز

هفته ای پرباران در پیش است

تصویربرداری از یک قلاده پلنگ در رودسر

شیخ الرییس معلمان مهاباد

پاسداشت شش دهه تلاش معلم پیشکسوت مهابادی

بازبینی 28 منطقه از 12 استان و تصویب ارتقای سطح دو میلیون هکتار از مساحت کشور

عکس/ مترویی جالب در اعماق آب

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز

اولین واکنش پلیس به انتشار ویدئوی برخورد با دختری که کشف حجاب کرده بود

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز

سواری ها بیشترین سهم تصادفات برون شهری را داشتند

مطالعات جامع مدیریت پسماند سال آینده کلید می خورد

بازدید معصومه ابتکار از بند زنان زندان ارومیه

اشتغال دانش آموختگان مهم ترین چالش پیش روی آموزش عالی کشور است

تبدیل شدن شمال تالاب شادگان به نیزار

اعلام نتایج ارزیابی بهمن سایت های استانی آموزش و پرورش

یک واحد کشتارگاه طیور در کهریزک پلمپ شد

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

بازدید معصومه ابتکار از بند زنان زندان ارومیه

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز

آمادگی مازندران در استقبال از مسافران نوروزی

آمادگی مازندران در استقبال مسافران نوروزی

معصومه ابتکار از بند زنان زندان ارومیه بازدید کرد

ریزش کوه در محور سردشت-پیرانشهر/ عکس

احداث بیمارستان 250 تختخوابی در سرخه حصار

اهتمام جدی برای حل معضل بیکاری در راستای کاهش آسیب های اجتماعی

احتمال بالا آمدن آب رودخانه ها و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها در پی تشدید بارش ها

منبع درآمد هشت نیروی خدماتی یادمان شهدای والفجر 8 مشخص نیست

احتمال تغییر زمان آغاز سال تحصیلی مدارس کشور

فرمانده پلیس راه: رانندگان از سفرهای غیرضرور در محورهای مازندران خودداری کنند

اعزام 5 هزار تن از قم به اردوهای راهیان نور در نوروز 97

اخطاریه مدیریت بحران تهران

خطر ریزش بهمن در مناطق برف گیر البرز

برگزاری جشنواره جابراین حیان در فامنین +گزارش

چگونه بهترین خانه های دردشت را در اینترنت بیابیم [رپورتاژ آگهی]

حضور سرپرست جدید آموزش و پرورش پلدختردر محل کارش

باران رحمت در اهواز

تشدید بارشهای رگباری در خراسان رضوی و احتمال آبگرفتگی معابر

هوای ایلام تا فردا همچنان بارانی است

آمارها درباره آلودگی هوای تهران دقیق نیست

طرح ترافیک جدید برای خبرنگاران عادلانه نیست

از طریق این سامانه ببینید ملک شما روی گسل زلزله هست یا خیر

ایوان رکوردار بارش های در 24 ساعت گذشته

تهیه پنج طرح مطالعاتی در حوزه مدیریت بحران/ برنامه جامع کاهش خطرپذیری پدیده فرونشست در تهران

هشدار هواشناسی به پایتخت نشینان

هدف گذاری برای راه اندازی 20 موزه جدید در آذربایجان غربی

سوغات شمال؛ از شمال کشور چه چیزی بخریم؟

بازی دولت در زمین بچه ها/ کاهش آلودگی هوا با تعطیلی مدارس ممکن است؟!

بازی دولت در زمین بچه ها/ کاهش آلودگی هوا با تعطیلی مدارس ممکن است؟!