مطالب مرتبط:
دولت بحث آلودگی هوا و صندوق های بازنشستگی را در اولویت قرار دهد
اعلام برنامه پیشنهادی شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوا
منابع لازم برای رفع آلودگی هوای تهران وجود دارد/امکان "کاهش آلودگی هوا" تا 50 درصد
برای کاهش آلودگی هوای پایتخت 5 سال زمان نیاز است/ اجرای طرح جدید ترافیک شهر تهران در راستای سیاست مبارزه با آلودگی هوا
منابع لازم برای رفع آلودگی هوای تهران وجود دارد/امکان "کاهش آلودگی هوا" تا 50 درصد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 22:152018-01-23اجتماعي

بازی دولت در زمین بچه ها/ کاهش آلودگی هوا با تعطیلی مدارس ممکن است؟!


بار دیگر هوای آلوده کلانشهرها، دولت و مجلس را به فکر چاره انداخته است و این بار تعطیلی یک ماهه مدارس در اوج روزهای تحصیلی در دستور کار قرار می گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از خبرگزاری علم و فناوری، عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست روز 13 دی ماه در حاشیه جلسه هیأت دولت از پیشنهاد تعطیلی یک ماهه مدارس در زمستان در جهت کاهش آلودگی هوای شهرهای نیمه شمالی کشور خبرداد.

مساله ای که هر از چند گاهی نقل محافل علمی می شود و با سردی هوا اوج می گیرد و با گرمی هوا فراموش می شود این بار چالش آموزشی کشور از زبان رییس سازمان محیط زیست مطرح می شود.

به نظر می رسد پیشنهاد معاون رییس جمهور در این مقطع صرفا برای فرار رو به جلو از درمان آلودگی هوای کلانشهرها صورت می گیرد و منظور از آن اصلاح و سازماندهی وضعیت آموزش در مدارس کشور نیست.

در مورد رابطه تعطیلی مدارس و آلودگی هوا کارشناسان نظرات متفاوتی دارند.

تعدادی از کارشناسان معتقدند که آلودگی هوا در کلانشهرها باتوجه به تغییرات اقلیمی صورت گرفته و تمهیدات متناسب با آن بایستی در نظر گرفته شود اگرچه در این میان خودروهای دیزلی دودزا هم مزید بر علت هستند.

اما با این حساب هم نمی توان روند آموزشی کشور را متوقف کرد و باید از نهادهای ذی ربط مسؤول پاسخ گرفت نهادهایی مانند پلیس راهنمایی و رانندگی و .

اگرچه در این بازی، طرفین توپ را به زمین سایرین می اندازند و هزینه ای که از جیب تماشاگران و مردم صرف می شود.

تعطیلی اجباری مدارس، افزایش بیماری های تنفسی و سرطان و سایر هزینه هایی که روی دست مردم باقی می ماند همگی در سایه این است که هیچ اقدامی بجز طرح ترافیک و تعطیلی مدارس اعمال نمی شود.

البته این قصه پرغصه با چندین سازمان ذی ربط در بحث آلودگی هوای شهرها ادامه دارد اما اینکه آیا تعطیلی مدارس یا به اصطلاح جامع تر، تغییر زمان بندی تحصیلی دانش آموزان می تواند گره گشای مشکل آلودگی هوای شهرها باشد؟! بازی دولتی ها بازی تعطیلی مدارس در دوره های اخیر میان دولت و مجلس به چالش افتاده است.

صدایی که از مجلس به گوش می رسد ساز مخالف است همانگونه که طرح تعطیلات زمستانی مدارس در سال گذشته از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب نشد.

استدلال مجلس این بود که طرح کارشناسی شده نیست به طوری که تقویم آموزشی برای کل کشور یکسان است و از اول مهر تا آخر اردیبهشت تصویب شده است و نمی توان در این رابطه سلیقه ای و منطقه ای عمل کرد.

حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره طرح تعطیلی یک ماهه مدارس در فصل زمستان اظهار کرده است: طرح جدید سازمان محیط زیست در این رابطه هنوز به مجلس ارائه نشده است اما این مسأله چند ماه قبل در قالب طرح دیگری ارائه و در کمسیون کشاورزی بررسی شد و در مجلس رای نیاورد هم اکنون نیز بعید است طرحی که توسط افرادی به جز کارشناسان آموزش وپرورش برای حل مشکل آلودگی هوا که ارتباطی با مدارس ندارد، تهیه شده در مجلس تصویب شود.

وی با تاکید بر اینکه ارائه طرحی که نظام آموزشی را تغییر می دهد، ساده نیست معتقد است: سازماندهی نیروهای آموزشی، چاپ کتاب های درسی و نظام آموزشی در کشور متمرکز است از سوی دیگر آزموده را آزمودن خطاست و در گذشته این طرح ارائه شده بود و چند سال نظم و نظام مدارس را به هم ریخت و در نهایت موفق نشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می گوید: این مباحث باید به صورت دقیق توسط کارشناسان تعلیم و تربیت تهیه شود تا به مشکلات کل کشور کمک کند و سیستم آموزشی به گونه ای طراحی شود که این مسئله عملیاتی باشد نه اینکه یک نفر به ذهنش برسد و طرحی را برای تعطیلات یک ماهه مدارس در فصل زمستان ارائه کند؛ جمعیت را از روستاها مهاجرت داده و در تهران متمرکز کرده اند و حالا می گویند برای حل آلودگی هوا مدارس را تعطیل کنیم آیا روزهایی که مدرسه تعطیل می شود، بچه ها در خانه می مانند؟ میرزاده همچنین معتقد است: مسؤولان محیط زیست اگر پیشنهادی دارند باید آن را به آموزش وپرورش ارائه دهند تا توسط کارشناسان بررسی شود و به جای تعطیلی مدارس سطح آموزش ها را ارتقاء دهند و اطلاعاتی در کتاب های درسی ارائه شود که بحث آلودگی هوا کنترل شود و دانش آموزان با حفظ محیط زیست آشنا شوند.

اما در ادامه مجلسیان علل دیگری را نیز از دلایل مخالفت خود می دانند به طوری که مواردی مانند میزان ساعات موظفی تدریس در نظام آموزشی کشور و رابطه آلودگی هوا با تعطیلی مدارس را از موانع خود برای موافقت با این لایحه بر می شمارند.

شرایط جغرافیایی و اقلیمی نیز از دیگر علل رأی نیاوردن این لایحه است چرا که به زعم نمایندگان مجلس، تنوع آب و هوا و شرایط اقلیمی گوناگون در کشور شرایط متفاوتی را در آلودگی هوا برای هموطنان بوجود آورده و نمی توان نسخه ای یکسان برای مناطق سردسیر و گرمسیر کشور پیچید.

اگر بنا بر این باشد که مدارس یک ماه زودتر شروع به کار کنند باید در نظر گرفت که در مناطق گرمسیر شدت گرما ممکن است آسیب هایی برای دانش آموزان داشته باشد.

فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بحث انعطاف در تقویم آموزشی مجدداً در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت، گفت: هم اکنون در حال بررسی کارشناسی پیرامون این مسئله هستیم چرا که هنوز برای ما ثابت نشده است که تغییر زمان شروع سال تحصیلی بتواند در کاهش آلودگی هوا مؤثر باشد و اگر در بررسی ها به این نتیجه برسیم که تغییر تقویم آموزشی مدارس در کاهش آلودگی تأثیرگذار خواهد بود قطعاً با آن موافقت خواهیم کرد.

کارشناسان آموزش و پرورش چه می گویند؟! به اذعان مسؤولان آموزش وپرورش، تعداد روزهای آموزشی در کشور بین 180 تا 200 روز تعیین شده است و برمبنای همان هم تعداد ساعات آموزشی را تعیین کرده اند برهمین اساس آموزش و پرورش موظف است آن تعداد روز را به ارائه آموزش بپردازد.

تعطیل شدن مدارس به هر دلیلی، آلودگی هوا، بارش برف یا ایجاد شرایط اضطراری در برخی استان ها یک امر طبیعی است و پیش می آید ولی برای این که تعداد روزهای مفید آموزش تحقق پیدا کند، علی القاعده باید به تعداد روزهای تعطیلی، در ادامه سال تحصیلی آن روزها جبران شود.

اگرچه کارشناسان معتقدند که تعطیلی مدارس تنها می تواند مانند یک مسکّن برای آلودگی شهرها عمل کند و درد پابرجاست.

اول اینکه تنظیم تعطیلات دانش آموزان با والدین برای خروج از شهرهای آلوده در روزهای تعطیل و کاهش آلودگی امری آسان نیست و ممکن است اشتغال والدین مانع انجام مسافرت های چند روزه در روزهای عادی سال گردد و تعطیلی چندروزه مدارس بر هزینه والدین برای نگهداری دانش آموزان می افزاید.

از طرفی دیگر با فرض اینکه مسافرت های چند روزه صورت بگیرد لاجرم پس از بازگشت شهروندان به خانه بازهم روز از نو خواهد بود و همان هوای آلوده گریبان ما را خواهد گرفت.

در هر حال اگر برنامه زمانی نظام آموزشی کشور را یکی از شاخص های مرتبط با آلودگی هوا در کلانشهرها بدانیم باید از منظری کارشناسانه به تقویم آموزشی در کشور نگاه کنیم.

آیا زمان بندی آموزش در ایران متناسب با شرایط و رویکرد آن قابل توجیه است؟ در این رابطه سید بابک هاشمی نکو کارشناس آموزشی با اشاره به توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی به می گوید: توزیع تعطیلات مدارس در طول سال منجر به آن می شود که تراکم تعطیلات در یک زمان نباشد، فاصله مناسب در دوره های مختلف زمانی برای دانش آموزان ایجاد شود تا یادگیری آنها استمرار پیدا کند.

وی همچنین معتقد است: می توان با شرایط جغرافیایی استان های مختلف، زمان شروع فعالیت مدارس را از شهریور تعیین کرد تا در فصول سرد سال که در کلان شهرها شاهد آلودگی هوا هستیم، تعطیلات مدارس مشکلی در روند آموزش ایجاد نکند، از سوی دیگر دانش آموزان در فصل تابستان حدود سه ماه و نیم تعطیل هستند و این فاصله طولانی در جریان آموزش باعث گسست علمی می شود و می توان با خروج آموزش وپرورش از حالت تمرکز و دادن اختیار به استان ها، زمان شروع فعالیت مدارس را در برخی مناطق از شهریور ماه پیش بینی کرد.

مدیران و مسؤولان وزارت آموزش و پرورش نیز با توزیع تعطیلات در طول سال به دلایل مختلف موافقند و در این رابطه به بندهایی از سند تحول بنیادین استناد می کنند.

علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره نسبت به طرح سازمان محیط زیست برای تعطیلی یک ماهه مدارس در فصل سرما اظهار می کند: در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش در بحث زمان آموزش به موضوع توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی و جلوگیری از ایجاد شکاف زمانی اشاره شده است یعنی تعطیلات طولانی مدت تابستان باعث افزایش فاصله دانش آموزان از مدرسه و افت تحصیلی می شود.

وی معتقد است: پیشنهاد آموزش وپرورش برای توزیع تعطیلات در طول سال تحصیلی بر مبنای سند تحول بنیادین است، در این سند به بحث تغییر زمان آموزش متناسب با شرایط جغرافیایی اشاره شده است همچنین به لحاظ آموزش و یادگیری، تعطیلات طولانی تابستان باید کوتاهتر شود یعنی به جای 12 هفته، 7 هفته تعطیلات داشته باشیم و بقیه در طول سال تحصیلی توزیع شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش بر تجربه برخی کشورهای استناد می کند و می گوید: اگر به آموزش وپرورش اختیار داده شود این آمادگی را داریم تا تعطیلات تابستانی را در طول سال توزیع و متناسب با شرایط آب وهوایی آن را تنظیم کنیم.

اگر این اتفاق در آموزش وپرورش رخ دهد فرصت های خوبی برای محیط زیست و گردشگری کشور نیز ایجاد می شود البته در آموزش و پرورش از منظر آلودگی هوا و گردشگری به مسئله توزیع تعطیلات نگاه نمی کنیم.

تجربه جهانی اما تجربه ای که زرافشان از آن سخن می گوید از چند جهت قابل بررسی است.

اول اینکه شرایط اقلیمی و جغرافیایی آن کشور چگونه است؟ دوم اینکه اهداف و رویکردهای نظام آموزشی آن کشور بر چه اساس است؟ سوم اینکه الگوی کشورهای مبدا در نظام آموزشی کشور تا چه میزان مطابق با ایران است؟ کشورهای مختلف در دنیا نظام آموزشی متناسب با شرایط و اهداف خود را دارند به گونه ای که در جدول ذیل روزهای تعطیل در برخی کشورها آمده است.

بدین ترتیب می توان چنین جمع بندی کرد که برای بروزرسانی زمان بندی تحصیلی در کشور، یک طرح کارشناسی شده از سوی وزارت آموزش و پرورش به مجلس ارائه شود که مطابق با استانداردهای آموزشی در سطح جهانی و متناسب با ساختار بومی ایران باشد و صرفا برای برون رفت موقت از مخمصه فعلی مدنظر نباشد چرا که تجربه تلخ تغییر سیستم آموزشی یا توزیع تعطیلات در دوره های قبل بازهم تکرار می شود و تنها دانش آموزان در این میان قربانی سیاسی کاری و ندانم کاری برخی مسؤولان می شوند.

204
کلید واژه ها: آلودگی هوا - تعطیلی مدارس - مدارس - تعطیلی - آلودگی - رییس سازمان محیط زیست - سازمان محیط زیست - آموزش - مجلس - پلیس راهنمایی و رانندگی - دولت - کشور - زمستان - راهنمایی و رانندگی - محیط زیست - مجلس شورای اسلامی - بازی - معاون رییس جمهور - پیشنهاد - تغییرات اقلیمی - خودروهای دیزلی - کمیسیون آموزش - دانش آموزان - هزینه - رابطه - رییس جمهور - طرح ترافیک - هوای آلوده - تماشاگران - مردم

آخرین اخبار سرویس:
روباه شنی برای نخستین بار در ایلام مشاهده شد

قدیمی ترین آرامستان شیراز یک موزه سنگ است/ تاریخ کهن شیراز در دارالسلام

پخش فوتبال در کافی شاپ ها مشروط شد

بیشترین بارندگی اصفهان در خوانسار ثبت شد

سازمان هواشناسی درباره احتمال جاری شدن سیلاب اخطار داد

رگبار، رعد و برق و وزش شدید باد در راه/شدت بارش ها در 9 استان بیشتر است

آمار هایی از زنان «کارگر جنسی» در ایران

آغاز پیش ثبت نام مدارس شاهد / شرایط ثبت نام از دانش آموزان عادی

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج-تهران/ شمشک-دیزین و پونل-خلخال تا اطلاع ثانوی مسدود است

تجلیل از روابط عمومی های برتر شهرستان ری

بطحایی: هیچ کجا مدارس تا این حد اجراکننده محض نیستند / واو به واو امور را بخشنامه می کنیم؛ گویی افرادی که در مدرسه اند کر و کور و گنک اند که باید دستشان را بگیریم و راه ببریم/ قرار است این مدرسه دانش آموز را به حیات طیبه برساند؟/ مدارس سرشان را از زیر خاکستر بیرون بیاورند

درخشش مخترع ایرانی در مسابقات اختراعات و نوآوری مالزی

بیشترین بارندگی اصفهان در خوانسار ثبت شد

خالق مهمان های ناخوانده با «پرندگان و آسمان» می آید

جاری شدن سیلاب در محور زیارت بدون خسارت به تأسیسات آبرسانی

تونل انتقال آب رودخانه کرج به تهران دغدغه همه مسئولان البرز است

هشدار مدیریت بحران البرز؛ رگبار شدید در راه است

نقش آموزش وپرورش در توسعه منابع انسانی/ آموزش های مهارت محور جدی گرفته شود

نیاز آموزش و پرورش به 78 هزار نیروی جدید

آمارهایی از زنان ویژه (سکس ورکرها) در ایران / چرا با آنهایی که تقاضای خدمات جنسی دارند برخورد نمی شود؟

برپایی سفره های افطاری در امامزادگان بروجرد

بیش از 5 هزار متکدی از شهر مشهد جمع آوری شد

استقرار شرکت های آموزش خلبانی در فرودگاه پیام البرز

حضور شبانه روزی محیط بانان در مناطق حفاظت شده

اعلام زمان برگزاری آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

آمارهایی از زنان ویژه (سکس ورکرها) در ایران: سالیانه 950 زن پذیرش می شوند/ 5 درصد «زنان ویژ ه» مراجعه کننده به بهزیستی متاهل اند

انتقال دانش آموزان پایه هفتم به مدارس استعداد های درخشان آزاد است

واکنش پلیس به پخش فوتبال در کافی شاپ ها و قهوه خانه ها

دو دانش آموز شجاع، معلم شان را از آب های سد منجیل نجات دادند

گزارش تصویری | کاخ ییلاقی ناصرالدین شاه

آسمان قصرشیرین غبارآلود شد

گذر دفنگاه زباله بجنورد از خوان جانمایی

تغییر زمان کنکور قطعی نیست/ دریافت اجباری وجه نقد از خانواده ها ممنوع است

نیروهای حق التدریس در خوزستان با اولویت فرزندان فرهنگیان استخدام شدند

سازمان هواشناسی درباره احتمال جاری شدن سیلاب اخطار داد

مشکل فاضلاب 785 خانوار فومنی مرتفع شد

آغاز ساخت 4 دهنه پل در روستای بوسنگان باشت

حضور شبانه روزی محیط بانان در مناطق حفاظت شده

ثبت 2 وقف جدید در خوی

حذف کنکور تا 3 سال آینده امکان ندارد/ سازوکار چگونگی حذف در دست بررسی است

گذر دفنگاه زباله بجنورد از خوان جانمایی

روستاییان چالوس خواستارلغو مجوز شهرک تولیدی ماسه شدند

دانش آموز اهوازی در جشنواره ملی ابن سینا دوم شد

موجی از گرد و غبار کردستان را در برمی گیرد

محصور بودن حریم امامزاده زیدبن علی (ع) بین 90 مغازه/ تخریب 30 مغازه تاکنون

امضای اجرای طرح وقف علم و فن آوری در استان قزوین

زنان و مردانی که به دلیل اعتیاد تن فروشی می کنند/آماری از تن فروشی زنان متاهل

بارورسازی ابرها در کشور ما تاثیر چندانی نخواهد داشت

احترام بنیان گذار تخفیف گروهی ایران به محیط زیست

آغاز ثبت نام پایه اول دبستان های مدارس شاهد +جزییات ثبت نام

دانش آموز اهوازی در جشنواره ملی ابن سینا دوم شد

روستاییان چالوس خواستارلغو مجوز شهرک تولیدی ماسه شدند

مثل سیبی از وسط نصف شده

منطقه حفاظت شده دیمه رامهرمز؛ زیستگاه آهو ایرانی

سامانه نظام سنجش شایستگی های حرفه ای مدیران مدارس رونمایی شد

نبرد نابرابر تنوع زیستی خراسان جنوبی بر سر حفظ بقاء

وزش باد شدید در تهران

هشدار احتمال وقوع سیلاب در برخی مناطق

آموزش های تفکیک پسماند در مساجد جنوب تهران ارائه می شود

برنامه های کانونهای مساجد کرمانشاه در ماه رمضان اعلام شد

دانش آموزان برای خرید کتاب های درسی اقدام کنند

مهارت آموزی هوش مصنوعی با نگاه به رفتار انسان

انتقال آب رودخانه کرج به تهران از طریق تونل

این هنر فراموش شده را می شناسید؟

دانش آموز بازمانده از تحصیل در مدارس استثنایی خراسان شمالی وجود ندارد

درمان دانش آموزان معتاد کم بضاعت بر عهده بهزیستی است/ آمار اعلام شده دانش آموزان معتاد صحت دارد

استاد انصاریان: خشم و غضب پروردگار عامل تنگنا و بسته شدن دست است

تهرانی ها در اردیبهشت ماه چند روز هوای سالم تنفس کردند؟

پخش فوتبال در کافی شاپ ها مشروط شد

حال و هوای رمضانی حرم حضرت عباس(ع)+ تصاویر

سرنوشت عمارت زیبایی که «ناصرالدین شاه» در یکی از زیباترین روستاهای جاده چالوس بنا کرد

نگرانی از انتقال آب رودخانه کرج به تهران

سنجش هوش و استعداد برای مهر امسال صرفا متکی بر هوش و استعداد است

امضاء اجرای طرح وقف علم و فن آوری در استان قزوین

بره میش وحشی به محیط زیست قلعه گنج تحویل داده شد

دانش آموزان برای خرید کتاب های درسی اقدام کنند

آموزش های تفکیک پسماند در مساجد جنوب تهران ارائه می شود

سرویس های ایاب و ذهاب مدارس در سال جاری هوشمند می شوند

بازدید رایگان از موزه تاریخ طبیعی آذربایجان شرقی

خشونت کاهش می یابد اگر نهادهای مسئول آموزش اخلاق اسلامی وظیفه مند باشند

طرح های تدبیر و تعالی همسو می شوند

آمارهایی از زنان ویژه (سکس ورکرها) در ایران

اخطار هواشناسی به سیلابی شدن برخی استان ها

دوران تحصیل در هنرستان ها 5 ساله می شود

واگذاری آنلاین فرزند به 3325 متقاضی

ثبت نام کلاس اولی ها در مدارس شاهد آغاز شد

لزوم راه اندازی قرارگاه پدافند شیمیایی در استان یزد

شهری با 2 دارالقرآن برای 300 هزار نفر/ معلمانی آماده برای تدریس و نبود محل تدریس

بره میش وحشی به محیط زیست قلعه گنج تحویل داده شد

عروسی های ما، عروسی های آنها

کاهش تنوع مدارس

فضای اطراف ضریح امام حسین(ع) افزایش می یابد

درمان دانش آموزان معتاد کم بضاعت بر عهده بهزیستی است

18 هزار سهمیه استخدام با 426 هزار داوطلب

جیم کری به یاد کشته شدگان تیراندازی اخیر در مدرسه نقاشی کرد

واکنش پلیس به پخش فوتبال در کافی شاپ ها و قهوه خانه ها

دوران تحصیل در هنرستان ها 5ساله می شود/تغییر زمان کنکور

سفره افطاری در بین الحرمین +تصاویر

اجرای دوره آموزش «تفسیر سوره مبارکه قصص» در مؤسسه معراج

افزایش تعداد قوچ و میش ارمنی در جزایر دریاچه ارومیه

بازی دولت در زمین بچه ها/ کاهش آلودگی هوا با تعطیلی مدارس ممکن است؟!

بازی دولت در زمین بچه ها/ کاهش آلودگی هوا با تعطیلی مدارس ممکن است؟!