مطالب مرتبط:
یادداشت منتشر شده حسین قدیانی در روزنامه شرق!
علت نیمکت نشینی حسین حسینی مشخص شد
حسین فتاحی: کتب و ترجمه های مرحوم سلیمانی عرصه داستان نویسی را دگرگون کرد
کوهنورد پاکستان پرچم یا حسین را بر کوه پاموری نپال نصب کرد
کالبدشکافی خداداد عزیزی از جلسه طارمی و حسین هدایتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 22:012018-01-23سياسي

یادداشت/ حسین شریعتمداری این میخ فروشی نیست!


اعتبار برجام به تصمیم رییس جمهور آمریکا بستگی دارد و چنانچه در سر رسید یکی از دوره های 4 ماهه تصمیم به بازگرداندن تحریم ها بگیرد، برجام در عمل دود شده و به هوا رفته است! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " حسین شریعتمداری در سرمقاله شماره امروز روزنامه کیهان نوشت: در حکایت های کهن آمده است که شخصی بر سر خرید خانه ای با فروشنده به توافق رسیده بود ولی فروشنده اصرار داشت فلان میخ که به دیوار فلان اتاق کوبیده شده است را نمی فروشد و باید کماکان در مالکیت او باقی بماند و این مالکیت در سند فروش نیز به صراحت آورده شود! خریدار با این تصور که مگر یک میخ چه ارزشی دارد و چه کاری از آن ساخته است، شرط فروشنده را پذیرفت.

چند ماه بعد که صاحبخانه جدید میهمانی مفصلی ترتیب داده و بسیاری از افراد سرشناس را به ضیافت فرا خوانده بود، فروشنده در حالی که لاشه الاغی را به زحمت با خود می کشید دق الباب کرد و گفت قصد دارد این لاشه را به میخی که در آن خانه دارد بیاویزد! خریدار از یکسو با پذیرش خواسته او بساط ضیافت خود را بر باد رفته می دید و از سوی دیگر از آنجا که مالکیت میخ برای فروشنده در سند ذکر شده بود، چاره ای جز راضی کردن وی نداشت و در نهایت باج کلانی داد و موقتاً از تنگنا بیرون رفت! ولی مالکیت میخ برای فروشنده مکار همچنان پا برجا بود.

نزدیک به دو ماه قبل از تصویب برجام - اول خرداد 94- (22 می 2015) کنگره آمریکا قانونی که به INARA - اینارا معروف است را به تصویب رساند.

موضوع این مصوبه توافق هسته ای ایران با گروه کشورهای 1+5 است و ازجمله مفاد اینارا آن است که به رییس جمهور آمریکا اجازه می دهد هر120 روز یعنی 4 ماه یک بار تصمیم بگیرد تحریم های تعلیق شده در توافق هسته ای با ایران را برای 4 ماه دیگر تمدید کند و یا تحریم های یاد شده را بازگرداند! به بیان دیگر اعتبار برجام به تصمیم رییس جمهور آمریکا بستگی دارد و چنانچه در سر رسید یکی از این دوره های 4 ماهه تصمیم به بازگرداندن تحریم ها بگیرد، برجام در عمل دود شده و به هوا رفته است! و اما، از آنجا که برجام کلاه گشادی است که بر سر ایران گذارده اند، آمریکا هرگز حاضر به لغو آن نخواهد بود.

و این حدیث مفصلی است که بارها به آن پرداخته ایم و در این مختصر ماجرای دیگری در میان است و آن نقش مستقیم و برجسته ای است که قانون اینارا در نابسامانی اقتصاد کشورمان بازی می کند نقشی که غفلت مشترک دولت و برخی از نمایندگان مجلس به ملت تحمیل کرده اند.

این نقش را دستکم در دو عرصه به وضوح می توان دید.

اول؛ هیچ سرمایه گذار عاقل داخلی و یا خارجی حاضر نمی شود سرمایه خود را در کشوری به کار گیرد که سرنوشت تحریم های تحمیل شده بر آن، هر 4 ماه یک بار در معرض بازگشت دوباره است! نتیجه آنکه تا کنون هیچ سرمایه گذار مطرح خارجی برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی نکرده و پای پیش نگذاشته است! دولتمردان وقتی داستان به این نقطه می رسد از قرارداد نفتی با شرکت فرانسوی توتال یاد می کنند که ضمن بدسابقه بودن توتال که یک قلم آن رشوه دهی به یکی از طرف های ایرانی بوده است، باید به این نکته نیز اشاره کرد که مسئولان این شرکت فرانسوی رسما اعلام کرده اند که با تحریم های آمریکا همراه خواهند بود و در صورت بازگشت تحریم ها تعهدی در قبال قرارداد مورد اشاره نخواهند داشت! و.

دوم؛ شواهد موجود به وضوح نشان می دهد که در آستانه پایان دوره 4 ماهه اینارا و آغاز دوره بعد، رسانه ها و مقامات آمریکایی و اروپایی جنجال گسترده ای به راه می اندازند که شاید رییس جمهور آمریکا تعلیق تحریم ها را برای 4 ماه دیگر تمدید نکند و در همان حال یک جریان آلوده داخلی با بهره گیری از رسانه ها و تریبون های- بعضا رسمی- که در اختیار دارد بر این طبل بد صدا می کوبد که چنانچه با آمریکا کنار نیاییم و به خواسته هایش اهمیتی ندهیم، باید منتظر فاجعه ای ناخواسته باشیم!.

دست کشیدن از صنایع موشکی، اجازه بازرسی از مراکز نظامی، پذیرش سند موسوم به 2030، FATF، دست کشیدن از مقابله با تروریست هایی که آشکارا از سوی آمریکا حمایت می شوند.

و در یک کلمه تبدیل ایران اسلامی و مردم این مرز و بوم به لقمه ای آسان برای بلعیده شدن از سوی دشمن! در این حال و هوا یکی از رخدادهایی که همواره شاهد آن بوده ایم افزایش لجام گسیخته قیمت ارزهای مطرح خارجی و مخصوصا دلار است و از آنجا که متاسفانه بهای دلار به شاخصی برای قیمت سایر کالا و خدمات- بخوانید تمامی آنها- تبدیل شده است، هر 4 ماه شاهد گرانی افسار گسیخته و در مواردی نیز گران شدن جهشی برخی از کالا و خدمات هستیم و بعد از پایان دوره 4 ماهه و آغاز دوره بعد اگرچه رییس جمهور آمریکا تعلیق ها را لغو نمی کند ولی قیمت افزایش یافته دلار و به دنبال آن گرانی سایر کالا و خدمات به نقطه پیشین باز نمی گردد و یا فقط اندکی کاهش می یابد.

شاید این نگاه بدبینانه تلقی شود ولی واقعیات موجود از درستی آن حکایت می کند که روند مورد اشاره یک توطئه دو سویه بیرونی و داخلی برای دامن زدن به گرانی و سختی معیشت مردم و با هدف نارضایتی آنان است.

و این قصه افسار پاره کردن دلار سر دراز دارد.

‬ ‬و اما، ممکن است تیم محترم هسته ای و یا آن عده از نمایندگان مجلس که بی توجهی مشترک آنان، این دام را پیش پای اقتصاد کشور پهن کرده است، ادعا کنند که اینارا یک قانون داخلی آمریکاست که در این صورت عذر بدتر از گناه آورده اند! چرا که این قانون ماه ها در کنگره مورد بحث بوده و در نهایت نزدیک به 2 ماه قبل از برجام به تصویب رسیده و برجام را پیش از تصویب از ارزش و اعتبار انداخته است! بنابراین سؤال از تیم هسته ای کشورمان این است که چرا با وجود این قانون یعنی موکول شدن توافق به اجازه 4ماه یک بار رییس جمهور آمریکا، به آن تن داده اند؟! و پرسشی جدی و منطقی نیز با نمایندگان مجلس در میان است و آن اینکه چرا برجام را با عجله و فقط ظرف 20 دقیقه تصویب کرده و این سند فاجعه آمیز را که همراهی آن با اینارا تنها یکی از دهها مورد خسارت بار آن است به ملت و نظام تحمیل کرده اند؟! گفتنی است و البته تاسف آور نیز هست که برخی از نمایندگان در پاسخ به این اقدام نابخشودنی خویش، ادعا می کنند 20دقیقه هم برای تصویب برجام وقت زیادی بوده است که به آن اختصاص داده اند! این پاسخ سخیف در حالی است که کنگره آمریکا با وجود آنکه قرار نبود امتیازی را از دست بدهد چندین ماه از وقت خود را به تهیه و تصویب قانون اینارا اختصاص داده بود ولی در این سو برخی از نمایندگان مجلس کشورمان که می دانستند پای امتیاز دادن به حریف در میان است بی توجه به خطیر بودن وظیفه خویش از کنار ماجرا عبور کردند و نظرات کارشناسانه و دقیق کمیسیون ویژه برجام را که نمایندگان عضو آن را خود برگزیده بودند، نادیده گرفتند! و حتی چند تن از آنان، 165 دستاورد برای برجام ردیف کرده بودند! بی توجهی به نظرات کارشناسانه این کمیسیون در حالی بود که کمیسیون یاد شده بیش از چهل روز و با دعوت از کارشناسان موافق و مخالف به بررسی برجام پرداخته و اعلام نظر کرده بود.

و بالاخره باید گفت؛ هنوز هم دیر نشده و زورگویی آمریکا را می توان با خروج از برجام پاسخ داد چرا که وقتی مسئولان دست اندرکار توافق هسته ای اذعان دارند که آمریکا تعهدات برجامی خود را نقض کرده است، دیگر برجامی باقی نمانده که جمهوری اسلامی در آن باقی بماند! انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3s3z9 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: رییس جمهور آمریکا - فروشنده - فروش - آمریکا - حسین شریعتمداری - رییس جمهور - تصمیم - توافق هسته ای - شریعتمداری - تحریم - توافق هسته - ایران - توافق - نمایندگان مجلس - هسته ای - روزنامه کیهان - خانه - خرید - سرمایه - کنگره آمریکا - سرمایه گذار - قانون - بر باد رفته - خرید خانه - لاشه - هسته - سرمقاله - روزنامه - میهمانی - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
موشک کروز "قادر" + عکس

آخرین خبر از افزایش حقوق کارمندان دولت

نگاهی به جشنواره‏ی کن و سیاست‏گذاری مسؤولان؛ دستاورد کن، دور کردن ما از اسلام و انقلاب است

نقدی بر ترویج اومانیسم توسّط جریان انحراف؛ وقتی فتنه، وقتی انحراف...

تبیینی بر گونه شناسی آزادی بیان در جمهوری اسلامی ایران؛ آزادی در بیان آنچه به سود همگان است!

فارس گزارش می دهد سه پیام مهم تحولات هفته پیش مجلس/ چرا دولت برای تصویب لایحه TF اینقدر عجله دارد؟

عزت اندیشی و منافع ملی در سپهر سیاست خارجی دو روی یک سکه

تیپ اروپا گردی بازیگر زن سینما +عکس

پاسخگویی به نیازهای روز جامعه از شاخصه های مهم روحانیت شیعی است

حسین مینایی، ابراهیم حاجیانی، حسین دهقان، فروزنده جعفرزاده پور ارزیابی راهبرد دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران در وضعیت موجود

الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی(1)؛ تبیین نقش و جایگاه شرکت های دانش بنیان در توسعه ی اقتصاد مقاومتی

نتیجه اجباری شدن وکالت

پمپئو در جایگاهی نیست که بخواهد برای کشور ما تعیین تکلیف کند/ غنی سازی حق مسلم کشور های عضو رسمی NPT است

اصلاح طلبان، عامل یک فاجعه هشت ساله بودند

از انحلال اتاق های تجارت با ایران تا تصویب لایحه استانی شدن قزوین در مجلس

کشور نباید اسیر برجام شود/ واکنش استاد دانشگاه تهران به اظهارات پامپئو/ تروریست ها از حیوان هم پَست تر هستند/ مردم ایران به ترامپ درس سختی خواهند داد

دکتر روحانی: دنیا در فتح خرمشهر پذیرفت که ایران شکست ناپذیراست/غرور وافتخار مردم از شهدا،جانبازان وایثارگران است

جمع بندی روز: پنج شنبه، 03 خرداد 1397

محمد سلطانی فر گفتمان سازی رسانه ای اقتصاد مقاومتی

مردم عصر ظهور چه ویژگی هایی دارند/ حضرت ولی عصر(عج) منشا خیر و برکت در جامعه اسلامی

پربیننده ترین تصاویر خبری هفته/73

ماندیم و زندگی کردیم/ چهار شهید دادم، کجا بروم؟

ضعف مدیریت دولت روحانی باعث انسداد مرزهای غربی شده است

40 نکته مهم از سخنان روز گذشته رهبر انقلاب

انتخاب دبیر کارگروه تخصصی اتکایی سندیکا

تایم لاین اینستاگرام شما را در جریان پست های تکراری قرار می دهد

روایتی از مجروح شدن «حاج قاسم سلیمانی» در عملیاتی مهم + عکس

فال آنلاین دیوان حافظ جمعه چهارم خردادماه 97

دعای روز نهم ماه مبارک و پربرکت رمضان به سه زبان+صوت

سالروز نخستین سفر فضاپیمای دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی

حراست از مرزهای اعتقادی از وظایف جامعه منتظر است

ما موشک داریم، موشک دقیق هم داریم؛ موشک ما هدف را از فاصله ی چند هزار کیلومتری با فاصله ی چند متری قادر است بزند

نکات اساسی در تربیت دینی

برهم خوردن معادلات دشمن با آزادسازی خرمشهر / سوم خردادماه مهم ترین روز دوران دفاع مقدس است

محمدسعید تسلیمی، خلیل نوروزی، احمد مخدومی، مهدی هاجری ارائه چارچوب توسعه دیپلماسی علمی جمهوری اسلامی ایران از منظر خبرگان و مسئولان علمی و دیپلماسی کشور

نخستین مجمع پیشکسوتان جهاد و شهادت در بهارستان برگزار شد

پایان اجلاس رسانه ای اوراسیا در قزاقستان

اهالی قرآن برای جامعه سازی تلاش کند/ تبلیغ رسالات قرآن؛ ایجادکننده دگرگونی در جامعه

لایحه حمایت از محیط بانان بزودی به صحن مجلس می رسد

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده/بهره برداری از بیمارستان سرپل ذهاب تا سالگرد وقوع زلزله

اظهارات عراقچی درباره ایرانیان دوتابعیتی/ نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

توصیه های اقتصادی مقام معظم رهبری به کارگزاران نظام

متن کامل گزارش جدید آژانس درباره پایبندی ایران به برجام

روحانی: ملت ما ملتی بزرگ در دنیا است/ در فتح خرمشهر دنیا پذیرفت ایران شکست ناپذیر است

لاریجانی: در شرایط کنونی کشور باید متحد باشیم/ پمپئو نشان داد بلوغ سیاسی ندارد

لاریجانی: در شرایط کنونی کشور باید متحد باشیم/ پمپئو نشان داد بلوغ سیاسی ندارد

توصیه های اقتصادی رهبر انقلاب

روایت جعفرزاده ایمن آبادی از وضعیت احمدی نژاد هنگام دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب

نمایشگاه قرآن در پنجمین روز برگزاری؛ مسئولان همچنان غائبند

دکتر روحانی همواره پشتیبان برنامه ها و اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند

آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تایید کرد

فیلترینگ

نجفی: آژانس برای یازدهمین بار از زمان اجرای برجام پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

موشک روسی به هواپیمای ام اچ 17 مالزی اصابت کرده است

حسن خوش صفا، مجید کفاشی بررسی رابطه شبکه های اجتماعی مجازی و ارزش های خانواده

روح اله باقری مجد، محسن فلاح فرامرزی کارکردهای دانشگاه از نظر مقام معظم رهبری در نظام آموزش عالی ایران

دکتر روحانی: دنیا در پیام سوم خرداد پذیرفت که ایران شکست ناپذیراست/غرور وافتخار مردم از شهدا،جانبازان وایثارگران است

تفکر کاندیداتوری عارف برای ریاست مجلس اشتباه است

لاریجانی: زمینه تحصیل و اشتغال محرومان جامعه فراهم شود

سیدحجت اله علم الهدی، حسین مهرپور تحلیل امکان استناد دیوان عدالت اداری به قانون اساسی

صوت/ دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

تنها دستاورد برجام برای ملت ایران چه بود؟

دیشب در بزرگراه شهید کریمی حسین الله کرم در تصادف مشکوک به شدت مصدوم شد

شعر امام خمینی درباره ماه رمضان

اختیار اعلام جنگ علیه ایران از ترامپ گرفته شد

آیت الله شبیری زنجانی بر سر مزار پدرش + عکس

ملیحه اسمعیلیان، علی اصغر پورعزت، امیر ناظمی بررسی مناقشات بازیگران رسانه های صوتی تصویری ایران در افق پنج ساله با روش تحلیل رفتار بازیگران

اهواز- نشست جامعه قرآنی خوزستان

اختیار اعلام جنگ علیه ایران از ترامپ گرفته شد

دیشب در بزرگراه شهید کریمی حسین الله کرم در تصادف مشکوک به شدت مصدوم شد

روزنامه اطلاعات ، 4 خرداد 1361 / امام خمینی : مبارک باد این فتح و نصر عظیم

امام خمینی(س): آن کسی که به یک ملتی سلطه ‎ ‏دارد، این چنانچه عدالت پرور باشد، دستگاه او عدالت پرور ‎ ‏خواهد شد

آیت الله نورمفیدی: جامعه رنگ ها و سلیقه های مختلف دارد. اگر کسی با سلیقه من مخالف بود نباید حذف کرد. این بی تقوایی است که کسی را حذف کرد

هادی خانیکی: همیشه توقع بالایی از رسانه داشته ایم و همیشه رسانه را در مظان اتهام قرار داده ایم

عناوین خبر سوم خرداد شبکه اترک

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان + فیلم

یک خاطره از نلسون ماندلا: ما به دعای هم محتاجیم، نه به نفرین و لعن!

لاریجانی درگذشت سید علی صدر را تسلیت گفت

علی خیشوند، صدیقه محمداسماعیل، فهیمه باب الحوائجی، فاطمه نوشین فرد آسیب شناسی موانع یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی دولت الکترونیک در ایران

صلح آل سعود و اسراییل اسلام انحرافی است/ تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) به معنای عمل به آن است

قرآنیان در تکاپوی نمایشگاهی دیگر

نظام بی نقص نغمه پردازی واژگان در قرآن کریم

قربانعلی سبکتکین ریزی، ایوب موسی زاده بررسی جامعه شناختی رابطه بین کیفیت زندگی و طرد اجتماعی

ترویج آموزه ها و معارف قرآنی قدم مهی در راه حراست از کشور است

رهبر انقلاب: هدف ایران از مذاکره رفع تحریم ها بود +فیلم

نشست جامعه قرآنی خوزستان به میزبانی مرکز امام حسین(ع) اهواز

ساخت سلاح هسته ای جدید در آمریکا

بازید حجت الاسلام والمسلمین حاجتی از نمایشگاه قرآن و عترت

پاسخ دادستان تهران به اظهارات اخیر رییس سازمان محیط زیست

تغییرات کلید نهایی آزمون دستیار تخصصی پزشکی اعلام شد

حکم حبس برخی از متهمان کانال های تلگرامی

سی ویژگی کسانی که کتاب نمی خوانند

اسامی 2000 خبرنگار دریافت کننده طرح ترافیک را منتشر کنید

20 رییس در 30 سال اخیر روی صندلی سازمان میراث فرهنگی نشستند

چند درصد دانشجویان و دانش آموزان معتاد هستند؟

عده ای اجازه پیشرفت فلسفه بعد از ملاصدرا را نمی دهند!

جامعه قرآنی برای جامعه سازی تلاش کند/ تبلیغ رسالات قرآن؛ ایجادکننده دگرگونی در جامعه

ضرورت اقامتگاه دائمی برای ثبت مؤسسه قرآنی/ ضوابط انحلال

توضیحات نماینده ایران درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان اصلاح می شود

یادداشت/ حسین شریعتمداری این میخ فروشی نیست!

یادداشت/ حسین شریعتمداری این میخ فروشی نیست!