مطالب مرتبط:
یادداشت منتشر شده حسین قدیانی در روزنامه شرق!
علت نیمکت نشینی حسین حسینی مشخص شد
حسین فتاحی: کتب و ترجمه های مرحوم سلیمانی عرصه داستان نویسی را دگرگون کرد
کوهنورد پاکستان پرچم یا حسین را بر کوه پاموری نپال نصب کرد
کالبدشکافی خداداد عزیزی از جلسه طارمی و حسین هدایتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 21:012018-01-23سياسي

یادداشت/ حسین شریعتمداری این میخ فروشی نیست!


اعتبار برجام به تصمیم رییس جمهور آمریکا بستگی دارد و چنانچه در سر رسید یکی از دوره های 4 ماهه تصمیم به بازگرداندن تحریم ها بگیرد، برجام در عمل دود شده و به هوا رفته است! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " حسین شریعتمداری در سرمقاله شماره امروز روزنامه کیهان نوشت: در حکایت های کهن آمده است که شخصی بر سر خرید خانه ای با فروشنده به توافق رسیده بود ولی فروشنده اصرار داشت فلان میخ که به دیوار فلان اتاق کوبیده شده است را نمی فروشد و باید کماکان در مالکیت او باقی بماند و این مالکیت در سند فروش نیز به صراحت آورده شود! خریدار با این تصور که مگر یک میخ چه ارزشی دارد و چه کاری از آن ساخته است، شرط فروشنده را پذیرفت.

چند ماه بعد که صاحبخانه جدید میهمانی مفصلی ترتیب داده و بسیاری از افراد سرشناس را به ضیافت فرا خوانده بود، فروشنده در حالی که لاشه الاغی را به زحمت با خود می کشید دق الباب کرد و گفت قصد دارد این لاشه را به میخی که در آن خانه دارد بیاویزد! خریدار از یکسو با پذیرش خواسته او بساط ضیافت خود را بر باد رفته می دید و از سوی دیگر از آنجا که مالکیت میخ برای فروشنده در سند ذکر شده بود، چاره ای جز راضی کردن وی نداشت و در نهایت باج کلانی داد و موقتاً از تنگنا بیرون رفت! ولی مالکیت میخ برای فروشنده مکار همچنان پا برجا بود.

نزدیک به دو ماه قبل از تصویب برجام - اول خرداد 94- (22 می 2015) کنگره آمریکا قانونی که به INARA - اینارا معروف است را به تصویب رساند.

موضوع این مصوبه توافق هسته ای ایران با گروه کشورهای 1+5 است و ازجمله مفاد اینارا آن است که به رییس جمهور آمریکا اجازه می دهد هر120 روز یعنی 4 ماه یک بار تصمیم بگیرد تحریم های تعلیق شده در توافق هسته ای با ایران را برای 4 ماه دیگر تمدید کند و یا تحریم های یاد شده را بازگرداند! به بیان دیگر اعتبار برجام به تصمیم رییس جمهور آمریکا بستگی دارد و چنانچه در سر رسید یکی از این دوره های 4 ماهه تصمیم به بازگرداندن تحریم ها بگیرد، برجام در عمل دود شده و به هوا رفته است! و اما، از آنجا که برجام کلاه گشادی است که بر سر ایران گذارده اند، آمریکا هرگز حاضر به لغو آن نخواهد بود.

و این حدیث مفصلی است که بارها به آن پرداخته ایم و در این مختصر ماجرای دیگری در میان است و آن نقش مستقیم و برجسته ای است که قانون اینارا در نابسامانی اقتصاد کشورمان بازی می کند نقشی که غفلت مشترک دولت و برخی از نمایندگان مجلس به ملت تحمیل کرده اند.

این نقش را دستکم در دو عرصه به وضوح می توان دید.

اول؛ هیچ سرمایه گذار عاقل داخلی و یا خارجی حاضر نمی شود سرمایه خود را در کشوری به کار گیرد که سرنوشت تحریم های تحمیل شده بر آن، هر 4 ماه یک بار در معرض بازگشت دوباره است! نتیجه آنکه تا کنون هیچ سرمایه گذار مطرح خارجی برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی نکرده و پای پیش نگذاشته است! دولتمردان وقتی داستان به این نقطه می رسد از قرارداد نفتی با شرکت فرانسوی توتال یاد می کنند که ضمن بدسابقه بودن توتال که یک قلم آن رشوه دهی به یکی از طرف های ایرانی بوده است، باید به این نکته نیز اشاره کرد که مسئولان این شرکت فرانسوی رسما اعلام کرده اند که با تحریم های آمریکا همراه خواهند بود و در صورت بازگشت تحریم ها تعهدی در قبال قرارداد مورد اشاره نخواهند داشت! و.

دوم؛ شواهد موجود به وضوح نشان می دهد که در آستانه پایان دوره 4 ماهه اینارا و آغاز دوره بعد، رسانه ها و مقامات آمریکایی و اروپایی جنجال گسترده ای به راه می اندازند که شاید رییس جمهور آمریکا تعلیق تحریم ها را برای 4 ماه دیگر تمدید نکند و در همان حال یک جریان آلوده داخلی با بهره گیری از رسانه ها و تریبون های- بعضا رسمی- که در اختیار دارد بر این طبل بد صدا می کوبد که چنانچه با آمریکا کنار نیاییم و به خواسته هایش اهمیتی ندهیم، باید منتظر فاجعه ای ناخواسته باشیم!.

دست کشیدن از صنایع موشکی، اجازه بازرسی از مراکز نظامی، پذیرش سند موسوم به 2030، FATF، دست کشیدن از مقابله با تروریست هایی که آشکارا از سوی آمریکا حمایت می شوند.

و در یک کلمه تبدیل ایران اسلامی و مردم این مرز و بوم به لقمه ای آسان برای بلعیده شدن از سوی دشمن! در این حال و هوا یکی از رخدادهایی که همواره شاهد آن بوده ایم افزایش لجام گسیخته قیمت ارزهای مطرح خارجی و مخصوصا دلار است و از آنجا که متاسفانه بهای دلار به شاخصی برای قیمت سایر کالا و خدمات- بخوانید تمامی آنها- تبدیل شده است، هر 4 ماه شاهد گرانی افسار گسیخته و در مواردی نیز گران شدن جهشی برخی از کالا و خدمات هستیم و بعد از پایان دوره 4 ماهه و آغاز دوره بعد اگرچه رییس جمهور آمریکا تعلیق ها را لغو نمی کند ولی قیمت افزایش یافته دلار و به دنبال آن گرانی سایر کالا و خدمات به نقطه پیشین باز نمی گردد و یا فقط اندکی کاهش می یابد.

شاید این نگاه بدبینانه تلقی شود ولی واقعیات موجود از درستی آن حکایت می کند که روند مورد اشاره یک توطئه دو سویه بیرونی و داخلی برای دامن زدن به گرانی و سختی معیشت مردم و با هدف نارضایتی آنان است.

و این قصه افسار پاره کردن دلار سر دراز دارد.

‬ ‬و اما، ممکن است تیم محترم هسته ای و یا آن عده از نمایندگان مجلس که بی توجهی مشترک آنان، این دام را پیش پای اقتصاد کشور پهن کرده است، ادعا کنند که اینارا یک قانون داخلی آمریکاست که در این صورت عذر بدتر از گناه آورده اند! چرا که این قانون ماه ها در کنگره مورد بحث بوده و در نهایت نزدیک به 2 ماه قبل از برجام به تصویب رسیده و برجام را پیش از تصویب از ارزش و اعتبار انداخته است! بنابراین سؤال از تیم هسته ای کشورمان این است که چرا با وجود این قانون یعنی موکول شدن توافق به اجازه 4ماه یک بار رییس جمهور آمریکا، به آن تن داده اند؟! و پرسشی جدی و منطقی نیز با نمایندگان مجلس در میان است و آن اینکه چرا برجام را با عجله و فقط ظرف 20 دقیقه تصویب کرده و این سند فاجعه آمیز را که همراهی آن با اینارا تنها یکی از دهها مورد خسارت بار آن است به ملت و نظام تحمیل کرده اند؟! گفتنی است و البته تاسف آور نیز هست که برخی از نمایندگان در پاسخ به این اقدام نابخشودنی خویش، ادعا می کنند 20دقیقه هم برای تصویب برجام وقت زیادی بوده است که به آن اختصاص داده اند! این پاسخ سخیف در حالی است که کنگره آمریکا با وجود آنکه قرار نبود امتیازی را از دست بدهد چندین ماه از وقت خود را به تهیه و تصویب قانون اینارا اختصاص داده بود ولی در این سو برخی از نمایندگان مجلس کشورمان که می دانستند پای امتیاز دادن به حریف در میان است بی توجه به خطیر بودن وظیفه خویش از کنار ماجرا عبور کردند و نظرات کارشناسانه و دقیق کمیسیون ویژه برجام را که نمایندگان عضو آن را خود برگزیده بودند، نادیده گرفتند! و حتی چند تن از آنان، 165 دستاورد برای برجام ردیف کرده بودند! بی توجهی به نظرات کارشناسانه این کمیسیون در حالی بود که کمیسیون یاد شده بیش از چهل روز و با دعوت از کارشناسان موافق و مخالف به بررسی برجام پرداخته و اعلام نظر کرده بود.

و بالاخره باید گفت؛ هنوز هم دیر نشده و زورگویی آمریکا را می توان با خروج از برجام پاسخ داد چرا که وقتی مسئولان دست اندرکار توافق هسته ای اذعان دارند که آمریکا تعهدات برجامی خود را نقض کرده است، دیگر برجامی باقی نمانده که جمهوری اسلامی در آن باقی بماند! انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a3s3z9 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: رییس جمهور آمریکا - فروشنده - فروش - آمریکا - حسین شریعتمداری - رییس جمهور - تصمیم - توافق هسته ای - شریعتمداری - تحریم - توافق هسته - ایران - توافق - نمایندگان مجلس - هسته ای - روزنامه کیهان - خانه - خرید - سرمایه - کنگره آمریکا - سرمایه گذار - قانون - بر باد رفته - خرید خانه - لاشه - هسته - سرمقاله - روزنامه - میهمانی - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
حجت الاسلام مظاهری؛ فرزانه ای از دیار دارالمومنین

بانوان؛ قطب عاطفه در دفاع مقدس

حرکت نیرو های بسیج و سپاه به سمت ارتفاعات دنا با تمام امکانات

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر چهارشنبه 2 اسفند 96

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 2 اسفند 96

مهران مدیری: وقتی پرواز لغو میشود، جانتان را بردارید و فرار کنید!

قطعاتی از هواپیمای سقوط کرده تهران-یاسوج پیدا شد

یادداشت محمدمهدی میرزایی پور/ مرگ بر سفیدنمایی خرس خاله ها!

حقیقت را به مردم بگویید!

تشکیل کمیته قضایی بررسی سقوط هواپیمای آسمان

پیکر 6 شهید گمنام در اقلید تشییع شد

تشییع پیکر مطهر 8 شهید دفاع مقدس و 2 شهید تیپ فاطمیون - اصفهان

فردا، سالروز شهادت بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا(س)

بازدید آیت الله علم الهدی از صدا و سیمای مشهد

پیگیری روند عملیات جستجوی هواپیمای تهران - یاسوج

احتمال می دهیم محل سقوط هواپیما قله بیژن باشد/ اگر شرایط جوی مناسب باشد تا فردا ظهر خبر خوبی به مردم می دهیم

مدیران اجرایی، وقت خود را صرف ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری کنند

با حضور گسترده مردم 3 شهید دفاع مقدس در قهدریجان تشییع و تدفین شدند

تأیید پیداشدن بخش هایی از لاشه هواپیما به بعد موکول شد

آنچه رسانه های خارجی از سقوط هواپیمای مسافربری گفتند (+فیلم)

تولیت آستان قدس رضوی : تلاش در جبهه فرهنگی، راهی برای مقابله با جنگ نرم دشمنان

سریع القلم: مساله اصلی ما میزان تعامل یا تعارض با مدرنیته است

سنندج مهیای استقبال از مسافران نوروز

مدیران اجرایی، وقت خود را صرف ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری کنند

آخرین اخبار در باره هواپیمای ساقط شده تهران - یاسوج

یک مسوول گمرک ایران: گمرک موبایلی، سال آینده راه اندازی می شود

ورودی های میدان امام خمینی (ره) همدان تفکیک می شود

احتمال تروریستی بودن حادثه تیراندازی داغستان روسیه وجود دارد

حضور داوطلبانه 120 پرستار در مناطق زلزله زده کرمانشاه

لاوروف: غرب در امر مبارزه با تروریزم صادق نیست

ناکارآمدی پژوهش های دینی در حل مشکلات اجتماعی/ محققان به ترس فراگیری مبتلا شده اند

فرماندار سمیرم در گفت وگو با فارس: تأیید پیداشدن بخش هایی از لاشه هواپیما به بعد موکول شد

خدمت رسانی به شهروندان و استقبال از مهمانان نوروزی از اولویت های شهرداری بستک است

تزریق نیروهای قرآنی کارآمد به جامعه هدف اصلی جهاددانشگاهی کردستان است/حفظ 3 جزء قرآن در طرح دانشجو معلم قرآن

برگزیدگان نخستین سوگواره «اربعین در آیینه رسانه» تجلیل شدند + بیانیه پایانی هیئت داوران

معاون پارلمانی رییس جمهوری حادثه سقوط هواپیمای مسافری را تسلیت گفت

یک مسوول گمرک ایران: گمرک موبایلی، سال آینده راه اندازی می شود

معاون پارلمانی رییس جمهوری حادثه سقوط هواپیمای مسافری را تسلیت گفت

جز فقه هیچ راهی به سمت شریعت نیست

رییس مرکز تحقیقات مجلس: جز فقه هیچ راهی به سمت شریعت نیست

تهدید اداره اوقاف کرمان به تخلیه مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری در پی سقوط هواپیمای مسافربری

آخرین اخبار در باره هواپیمای ساقط شده تهران - یاسوج

گفتمان رهبری در تمام لایه های کشور حاکم شود

دستان خالی نتانیاهو - امید غیاثوند *

دستان خالی نتانیاهو - امید غیاثوند *

19 میلیون بد مسکن در کشور وجود دارد

راستی آزمایی اقدامات دولت در مورد موسسات مالی

اعزام خلبان دوم پرواز تهران-یاسوج برای تعیین مسیر دقیق هواپیما

تشکیل گروه های جهادی « همیاران سلامت»

علت تعداد زیاد پزشک و پرستار در هواپیمای حادثه دیده

فیلم/ آخرین اخبار عملیات جست وجوی هواپیمای تهران-یاسوج

برپایی مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در کیش

اجتماعات فاطمی روز شهادت حضرت زهرا(س)

در سـوگ ام ابـیـها

اربعین مزیتی مضاعف برای ایلام است

دعایی کارگشا هنگام مواجهه با غم ها وسختی ها

مسؤولان کم کار مدیون شهدا هستند/ واژه ایثار و شهادت توسط امام راحل به خوبی تبیین شد

شمیم شهادت در شهر پیچید/ مردم به استقبال 9 شهید دوران دفاع مقدس رفتند

جلسه نمایندگان با اطلاعات سپاه درباره سیدامامی

استان اردبیل میزبان 3 شهید والامقام دوران دفاع مقدس

وعده وزیر برای پرداخت معوقات حق التدریسی ها

تکذیب خبر کشف قطعاتی از لاشه هواپیما/ طولانی شدن عملیات تحفص طبیعی است/ کم مانده بود سقوط کنیم

پیام تسلیت استاندار چهارمحال و بختیاری به مناسبت سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

آغاز طرح «دانشجو معلم قرآن» در کردستان

گفتمان رهبری در تمام لایه های کشور حاکم شود

گزارش اختصاصی ایرنا از آخرین اخبار هواپیمای ساقط شده تهران - یاسوج

انتقاد کوربین از اسلام هراسی در انگلیس

73 مدیر زن در خراسان رضوی

گزارش اختصاصی ایرنا از آخرین اخبار هواپیمای ساقط شده تهران - یاسوج

استعفا نمی دهم؛ برکنارم کنید

روسیه می تواند نقش اساسی را در کمک به تغییر الگوی خلیج فارس بازی کند

مقام قطری:رویارویی اسراییل و حماس منطقه را به طور کامل شعله ور می کند

دستگیری عوامل اختلال در پرواز کرمان – تهران

دانش آموزی در تهران به معلم خود چاقو زد و متواری شد

از نظرات سازنده تا جوایز ارزنده؛ نگاهی به اپلیکیشن بپرسیم

قطعاتی از لاشه هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج پیدا شد + جزییات

حضور چهار شطرنجباز ایرانی در مسکو

تکذیب خبر پیدا شدن قطعاتی از هواپیمای سقوط کرده تهران - یاسوج

صوت/ مداحی امیدی مقدم به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س)

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان: مسؤولان کم کار مدیون شهدا هستند/ واژه ایثار و شهادت توسط امام راحل به خوبی تبیین شد

از نظرات سازنده تا جوایز ارزنده؛ نگاهی به اپلیکیشن بپرسیم

دانلود آهنگ جدید عرفان پروری بنام اگه بدونی

خرمای کبکاب دشتستان و تنگستان بوشهردر سازمان جهانی مالکیت فکری ثبت شد

فیلم/ بازدید «سردار کارگر» از موزه عبرت

شهر قم غرق در اشک و ماتم است

در ایران قرارداد اجتماعی که همه را دور یک میز جمع کند، نداریم

بررسی فیلم مرگ سیدامامی در جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی/ تردیدی در خودکشی وجود ندارد

سروده هایی در وصف حضرت زهرا(س)

خرمای کبکاب دشتستان و تنگستان بوشهردر سازمان جهانی مالکیت فکری ثبت شد

مخالفت نمایندگان کارگری و کارفرمایی با واریز سهم درمان صندوق تامین اجتماعی به خزانه/ جلسه شورای عالی کار لغو شد

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از تشدید تنش ها در غزه و اطراف آن

نشست های شورای عالی کار تا تعیین تکلیف سهم درمان تأمین اجتماعی تعطیل شد + سند

مدیر عامل آسمان مسیر پرواز را تشریح کرد

استفاده تل آویو از ربات های پرچم جمع کُن

رییس هیئت مدیره باشگاه پدیده استعفا داد

سرگردانی مسافران و خودروها بعد از انفجار در گمرک دوغارون

آغاز نمونه گیری از خانواده های سانحه هوایی یاسوج

وزیر راه برای ارزیابی اقدامات در سانحه هواپیمای ATR به کهگیلویه و بویراحمد رفت

انتقاد سردار نقدی از مدت سربازی/18 یا 21 ماه وحی نیست

یادداشت/ حسین شریعتمداری این میخ فروشی نیست!

یادداشت/ حسین شریعتمداری این میخ فروشی نیست!