مطالب مرتبط:
50 درصد سرطان ها قابل مداوا هستند
51 درصد مبتلایان به سرطان در سیستان و بلوچستان مرد هستند
51 درصد مبتلایان به سرطان در سیستان و بلوچستان مرد هستند
پیشرفت آشیانه بالگرد ایلام به 75 درصد رسید تکمیل نیازمند 20 میلیارد ریال اعتبار
پیشرفت آشیانه بالگرد ایلام به 75 درصد رسید / تکمیل نیازمند 20 میلیارد ریال اعتبار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 20:222018-01-23پزشكي

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند


- قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس آخرین آمارها 90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند بلکه بیشتر بر اثر برخورد با عواملی که ایجاد سرطان می کنند، رخ می دهند.

دکتر رمضان احدی در نشست خبری پویش ملی مبارزه با سرطان که امروز (3 بهمن ماه) در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، اظهار کرد: هر کشور ممکن است شرایط آب و هوایی خاصی داشته باشد و ما نیز باید واقعیت ها را قبول کنیم، ممکن است در خوزستان سرطان هایی وجود داشته باشند که با سرطان های موجود در شمال کشور متفاوت باشند.

وی با بیان اینکه باید سطح سواد مردم در خصوص مبارزه با سرطان افزایش یابد افزود: لازمه پیشگیری از سرطان آگاهی و شناخت عمیق مردم است.

قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس آخرین آمارها 90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند بلکه بیشتر بر اثر برخورد با عواملی که ایجاد سرطان می کنند، رخ می دهند.

احدی تصریح کرد: سلول ها دو مسیر دارند یا به سمت مرگ تدریجی یا به سمت افزایش و تکثیر می روند که در واقع این به معنی رفتن به سمت سرطان است.

قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: مهم ترین موضوع برای پیشگیری از سرطان آگاهی مردم است که رسالت سنگین آن بر عهده اصحاب رسانه است.

وی عنوان کرد: با تزریق واکسن سرطان دهانه رحم می توان از 80 تا 90 درصد بروز سرطان پیشگیری کرد .

همچنین با انجام آزمایشهای ساده سرطان سینه شناسایی می شود.

احدی با بیان اینکه پیشگیری هزینه کم و اثربخشی بالایی دارد، ادامه داد: زمانی که می گوییم شایع ترین سرطان بین زنان و مردان سرطان پوست است باید همه آگاهی خود را بالا ببرند و با کوچکترین خال روی پوست و دیدن تغییرات در آن به پزشک مراجعه کنند.

قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: در حال حاضر نظام سلامت کشور در اکثر مراکز در کنار سایر خدمات بحث پیشگیری از سرطان را نیز بر عهده دارد که پنج مرکز در خوزستان در این راستا در حال ساخت هستند یا ساخته شده اند.

وی افزود: تشخیص سرطان هزینه های بالایی بر اقتصاد وارد می کند، به طوری که 2 درصد از درآمد ناخالص ملی کشور به سرطان اختصاص یافته است.

در طرح تحول نظام سلامت نیز 5 تا 7 درصد درآمد کشور به بهداشت و درمان اختصاص یافته بود که اگر 2 درصد کل بودجه به سرطان داده شود معادل این است که 30 درصد از کل بودجه بهداشت و درمان در حوزه سرطان قرار گرفته است.

احدی با بیان اینکه طول عمرمان نسبت به گذشته در حال افزایش است و همین امر موجب افزایش سرطان نیز می شود، عنوان کرد: اگر پیشگیری و درمان را به موقع انجام دهیم می توانیم بار بسیار زیادی از مرگ و میرها را کاهش دهیم.

زنان با ریسک بالای ابتلا به سرطان پستان از 35 سالگی ماموگرافی را آغاز کننددبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی با بیان اینکه زنان با ریسک بالای ابتلا به سرطان پستان باید از 35 سالگی ماموگرافی را آغاز کنند، گفت: طبق پروتکل های بهداشتی جهانی توصیه می شود زنانی که بالای 40 سال سن دارند سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند.

دکتر احمد سلطانی در نشست خبری پویش ملی مبارزه با سرطان که امروز (3 بهمن ماه) در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، با اشاره به برگزاری کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی از فردا اظهار کرد: از 10 سال پیش در وزارت خانه بهداشت مقرر شد که هر کدام از استان ها در یک زمینه تخصصی کنگره هایی را برگزار کنند که خوزستان به عنوان پایلوت بیماری های زنان و زایمان انتخاب شد.

وی افزود: یکی از دلایل برگزاری این کنگره در خوزستان این است که میزان رشد جمعیت در خوزستان بیش از سایر استان ها است.

همچنین به دلیل محرومیت های اقتصادی و اجتماعی بیماری های زنان و مامایی در خوزستان بیش از استان های دیگر است و به دلیل وجود تعداد زیاد متخصصین زنان و مامایی و گروه رادیولوژی در خوزستان این کنگره در خوزستان برگزار می شود.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی تصریح کرد: امسال نیز برگزاری این کنگره در چهار روز برنامه ریزی شده که در مورد علل نازایی و ناباروری و روش های تصویربرداری که به تشخیص بیماری این بیماران کمک می کند، خواهد بود.

همچنین بخشی از کنگره به سرطان پستان اختصاص یافته که همه روش های تصویربرداری و تشخیص های اولیه سرطان پستان در این کنگره مطرح می شود.

سلطانی با اشاره به آمار جهانی سرطان پستان در زنان گفت: سرطان پستان جزو شایع ترین سرطانها در زنان است و طبق آمار جهانی ممکن است از هر 11 زن یک زن در طول زندگی به سرطان پستان مبتلا شود.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه ای که در این زمینه داریم، شیوع بیماری سرطان پستان در سن های پایین تر دیده می شود که عدم توجه مردم و نداشتن امکانات لازم جهت تشخیص از دلایل آن است.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی با اشاره به روش های تشخیص بیماری سرطان پستان خاطرنشان کرد: طبق پروتکل های بهداشتی جهانی توصیه می شود زنانی که بالای 40 سال سن دارند سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند.

سلطانی ادامه داد: زنانی که سابقه فامیلی سرطان پستان دارند و یکی از افراد خانواده آنان اعم از خواهر، مادر یا خاله سرطان پستان داشته باشند، جزو زنان با ریسک بالای ابتلا هستند.

همچنین زنانی که نازایی دارند یا زنانی که بیشتر از شش فرزند دارند، جزو زن هایی با ریسک بالا هستند که باید از 35 سالگی شروع به انجام ماموگرافی سالیانه کنند ولی برای گروه های سنی پایین تر توصیه می شود که هر زمانی در سینه توده ای حس کردند جهت معاینه به پزشک مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه ماموگرافی برای زنان زیر 35 سال توصیه نمی شود، افزود: نخستین گام برای تشخیص سرطان پستان در زنان زیر 35 سال سونوگرافی است.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی عنوان کرد: خوشبختانه اکثر توده هایی که در سینه مشاهده می شوند، عمدتا خوش خیم هستند.

سلطانی تصریح کرد: یکی از بخش های دیگر کنگره در خصوص علت های خون ریزی های زنان است که یکی از مشکلات شایع در زنان است.

همچنین در خصوص سلامت جنین دو کنفرانس برگزار می شود.

وی با بیان اینکه هر جنینی که دچار ناهنجاری می شود حداقل حدود 500 میلیون تومان هزینه برروی دست خانواده یا دولت می گذارد، بیان کرد: قطعا اگر بتوانیم از تولد جنینی که دچار نابهنجاری است پیشگیری کنیم کمک زیادی به جامعه و خانواده ها کرده ایم.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی گفت: توصیه می شود که زنان از روش های غربالگری که برای بررسی بیماری های کوروموزمی است استفاده کنند.

در واقع باید در سه ماهه نخست بارداری اندازه گیری NT (اندازه گیری ضخامت پشت گردن جنین) و سونوگرافی را در حدود 18 تا 22 هفتگی انجام دهند که تقریبا با انجام این اقدامات می توانیم از 97 درصد سلامت جنین مطمئن شویم.

وی با بیان اینکه اگر فردی با اختلال کوروموزمی وارد عرصه حیات شود می تواند این اختلال را به دیگران انتقال دهد که باید از آن پیشگیری کنیم، افزود: هشت سال پیش که برگزاری این کنگره را آغاز کردیم فردی از غربالگری جنین اطلاع نداشت ولی در حال حاضر زنان باردار جهت بررسی NT و غربالگری جنین مراجعه می کنند.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی تصریح کرد: یکی از دستاوردهای عمده برگزاری این کنگره ها این است که اطلاع رسانی اصحاب رسانه موجب جلب توجه مردم شده تا به فکر پیشگیری باشند.

سلطانی با اشاره به تشخیص برخی از سرطان در مراحل اولیه گفت: یکی از بحث های دیگر این کنگره تومورهای دهانه رحم است که در کشور ما نیز شایع است و در واقع با واکسینه کردن می توانیم از سرطان تومورهای دهانه رحم پیشگیری کنیم که به تدریج این واکسینه در کشور در حال اجباری شدن است و افرادی که تاکنون این واکسن را تزریق نکرده اند، در معرض ابتلا به تومورهای دهانه رحم هستند.


کلید واژه ها: سرطان - دانشگاه علوم پزشکی - پیشگیری از سرطان - دانشگاه - پیشگیری - درصد - سلامت - اهواز - پزشکی - پزشک - دانشگاه علوم پزشکی اهواز - علوم - کشور - افزایش - بهداشت - طرح تحول نظام سلامت - کل بودجه - خوزستان - سرطان دهانه رحم - مبارزه - مردم - بودجه - درآمد - هزینه - درمان - سرطان پوست - نشست خبری - پوست - نظام - کوچکترین

آخرین اخبار سرویس:
رنگ های سلامت بخش

ویتامین هایی که با مصرف آنها از شر استرس خلاص می شوید

آنچه ترشحات چشم از سلامت شما فاش می کند

زنی با سر بریده زنده ماند!

بالاخره زرده تخم مرغ مفیدتر است یا سفیده؟

نیمی ازجمعیت ایران اضافه وزن دارند!

نیمی از ایرانی ها چاق هستند

وزیر بهداشت: "بیمه سلامت" شرکت هایش را واگذار کند/ در حمایت های بیمه ای به "فقرا" ظلم می شود

خودآگاهی طبقاتی دلیل اعتراضات بود

خواص عرق نعناع؛ عرق نعناع را چگونه مصرف کنیم؟

دشمن سرسخت برای انواع سرطان ها

هوای قلب دوم را داشته باشید

"بیمه سلامت" شرکت هایش را واگذار کند/ در حمایت های بیمه ای به "فقرا" ظلم می شود

فارس از ماجرای ادامه دار ضرب و شتم پزشکان گزارش می دهد نه به خشونت علیه پزشکان

سیب زمینی خام بخورید!

مزاج هر فرد حکم اثر انگشت او را دارد

آسیب برخی مواد شوینده بیش از آلودگی هوا

انجام موفقیت آمیز یک جراحی نادر

قطره ای برای کسانی که از عینک طبی متنفرند

تاثیر مفید ورزش در سلامتی پس از درمان سرطان

همسر بداخلاق تان را قلق یابی کنید

هفته سی و هفتم بارداری

درمان اختلال نعوظ مردان با 12 تاکتیک موثر

با خوردن این ویتامین ها استرس خود را درمان کنید

شیوه ای برای باردار شدن بانوان سالمند

چگونه با وجود چاق بودن سلامت زندگی کنیم؟

عادت های ممنوعه در دوران قاعدگی

نیمی ازجمعیت ایران اضافه وزن دارند

خوراکی هایی که قاتل کلسیم هستند!

دارویی که 1 روزه ویروس آنفلوانزا را می کشد

زنجبیل؛دشمن سر سخت سرطان

وزیر بهداشت : تزریق ناامیدی در جامعه مشکلی را حل نمی کند

هوای قلب دوم را داشته باشید

مزاج هر فرد حکم اثر انگشت او را دارد

قطره ای برای کسانی که از عینک طبی متنفرند

چرا دست هایم می لرزد؟

تاثیر استرس بر پوست و مو

پانزده اسید طبیعی مفید برای پوست را بشناسید

ر وشی برای کاهش مواد سمی سیگار

پزشکان هندی بزرگ ترین تومور مغزی را جراحی کردند

دندان قروچه؛ از علل تا درمان

عوارض میزهای کار ایستاده

خوراکی هایی که سلامت دندان هایتان را به خطر می اندازند

مواقعی که «نوشیدن آب» باعث آسیب جدی به سلامت می شود

گام هایی برای کاهش مصرف گوشت قرمز، بدون کمبود مواد مغذی

معرفی چند داروی ضد سرفه قوی + درمان گیاهی و خانگی

پانزده اسید طبیعی مفید برای پوست را بشناسید

پزشکان هندی بزرگ ترین تومور مغزی را جراحی کردند

پذیرش مقاله دانش آموزان البرزی در سمپوزیوم سلول های بنیادی کشور

آغاز مرحله نخست واکسیناسیون فلج اطفال در سیستان و بلوچستان

باید، نبایدهای تغذیه برای بیماران هپاتیت

4 ادویه ضدالتهاب برای مبتلایان به آرتریت پسوریاتیک

هرگز عسل را همراه این غذاها نخورید!

شخصیت ما وابسته به چه عواملی است؟

چطور با سرکه سیب یک هفته ای لاغر شویم؟

نجات زنی با گردن بریده در تاکستان

نخوردن صبحانه از علل اصلی بروز یبوست

چند راه درمان رفلاکس معده شیرخواران

مردان ایرانی با «سلامت» بیگانه اند؛شایع ترین سرطان های مردانه

آیا رژیم شیر مضر است؟

دلایل ترک هایی که کف پا ایجاد می شود

15 دلیل که حتما باید این آبمیوه خوشمزه را بخورید

تشخیص این بیماری مغز و اعصاب با استفاده از چند قطره «اشک» ناقابل

معجزه های سلامتی فندق که نمی دانستید

5 ماده غذایی که قلب را قبراق می کند

نکات طلایی درباره باقلا

مبارزه با چربی های شکم با زنجبیل + روش استفاده

علت احساس درد پیش از اجابت مزاج چیست؟

تغییر در شیوه زندگی مردان به طولانی تر شدن عمر و سلامت آنها کمک می کند

کم تحرکی سلامت مردان را تهدید می کند ورزش کلید طلایی سلامت مردان

نماینده مجلس:وزارت بهداشت با ایجاد دو پایگاه اورژانس در شهرستان بروجن موافقت کرد

خفاش ها لانه ندارند آنها را از خواب زمستانی بیدار نکنید

کمک ماهانه 10میلیاردریالی خیران زنجانی به بیماران سرطانی

هرگز این غذاها را دوبار فریز نکنید!

ارتباط کمر درد و نحوه خوابیدن

120 صنعت غذایی و 20 شرکت دارویی در ساوه فعالیت دارند

883 تیم بهداشتی اجرای طرح واکسیناسیون فلج اطفال در ایرانشهر را برعهده دارند

خطرناک ترین میکروب ها در این نقاط آشپزخانه جا خوش کرده اند

ضایعه بزرگ در اکباتان، فروغ موسیقی ایران درگذشت

یک هزار و 765 نفر به مراکز ترک اعتیاد بهزیستی ایلام مراجعه کردند

کاهش 29 درصدی عمل سزارین در جهرم

با قاتلین شکم های بزرگ آشنا شوید

نگاهی به پنج مشکل عمده آشپزخانه های تمام سفید

ریزش سقف کاذب بخش اطفال بیمارستان هاجر شهرکرد

برای آزمایش

با این ماده اشک میکروب های بدن را درآورید

نکات طلایی درباره باقلا

مراسم کلنگ زنی اورژانس جاده ای هوره در باغملک

تمیز کردن اتو با روش های ساده و کاربردی

خاصیت چاق و لاغر کنندگی پنیر

ریزش سقف کاذب بخش اطفال بیمارستان هاجر شهرکرد

اهدای پوست برای درمان سوختگی باید فرهنگ سازی شود

معاون وزیربهداشت: 243 گروه داوطلب در حوزه سلامت فعالیت می کنند

5 ماده غذایی که قلب را قبراق می کند

کودکان باهوش تر می خواهید؟ بخوانید

اسفنج آشپزخانه ها را هر دو هفته دور بیاندازید

طرح نظام سلامت از طرح های موفق دولت است

شگفتی های 6 زن قدرتمند ایرانی + تصاویر

چند راه درمان رفلاکس معده شیرخواران

ایده ای متفاوت برای درست کردن تخم مرغ های رنگی

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند