مطالب مرتبط:
50 درصد سرطان ها قابل مداوا هستند
51 درصد مبتلایان به سرطان در سیستان و بلوچستان مرد هستند
51 درصد مبتلایان به سرطان در سیستان و بلوچستان مرد هستند
پیشرفت آشیانه بالگرد ایلام به 75 درصد رسید تکمیل نیازمند 20 میلیارد ریال اعتبار
پیشرفت آشیانه بالگرد ایلام به 75 درصد رسید / تکمیل نیازمند 20 میلیارد ریال اعتبار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 21:222018-01-23پزشكي

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند


- قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس آخرین آمارها 90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند بلکه بیشتر بر اثر برخورد با عواملی که ایجاد سرطان می کنند، رخ می دهند.

دکتر رمضان احدی در نشست خبری پویش ملی مبارزه با سرطان که امروز (3 بهمن ماه) در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، اظهار کرد: هر کشور ممکن است شرایط آب و هوایی خاصی داشته باشد و ما نیز باید واقعیت ها را قبول کنیم، ممکن است در خوزستان سرطان هایی وجود داشته باشند که با سرطان های موجود در شمال کشور متفاوت باشند.

وی با بیان اینکه باید سطح سواد مردم در خصوص مبارزه با سرطان افزایش یابد افزود: لازمه پیشگیری از سرطان آگاهی و شناخت عمیق مردم است.

قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بر اساس آخرین آمارها 90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند بلکه بیشتر بر اثر برخورد با عواملی که ایجاد سرطان می کنند، رخ می دهند.

احدی تصریح کرد: سلول ها دو مسیر دارند یا به سمت مرگ تدریجی یا به سمت افزایش و تکثیر می روند که در واقع این به معنی رفتن به سمت سرطان است.

قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز عنوان کرد: مهم ترین موضوع برای پیشگیری از سرطان آگاهی مردم است که رسالت سنگین آن بر عهده اصحاب رسانه است.

وی عنوان کرد: با تزریق واکسن سرطان دهانه رحم می توان از 80 تا 90 درصد بروز سرطان پیشگیری کرد .

همچنین با انجام آزمایشهای ساده سرطان سینه شناسایی می شود.

احدی با بیان اینکه پیشگیری هزینه کم و اثربخشی بالایی دارد، ادامه داد: زمانی که می گوییم شایع ترین سرطان بین زنان و مردان سرطان پوست است باید همه آگاهی خود را بالا ببرند و با کوچکترین خال روی پوست و دیدن تغییرات در آن به پزشک مراجعه کنند.

قائم مقام حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: در حال حاضر نظام سلامت کشور در اکثر مراکز در کنار سایر خدمات بحث پیشگیری از سرطان را نیز بر عهده دارد که پنج مرکز در خوزستان در این راستا در حال ساخت هستند یا ساخته شده اند.

وی افزود: تشخیص سرطان هزینه های بالایی بر اقتصاد وارد می کند، به طوری که 2 درصد از درآمد ناخالص ملی کشور به سرطان اختصاص یافته است.

در طرح تحول نظام سلامت نیز 5 تا 7 درصد درآمد کشور به بهداشت و درمان اختصاص یافته بود که اگر 2 درصد کل بودجه به سرطان داده شود معادل این است که 30 درصد از کل بودجه بهداشت و درمان در حوزه سرطان قرار گرفته است.

احدی با بیان اینکه طول عمرمان نسبت به گذشته در حال افزایش است و همین امر موجب افزایش سرطان نیز می شود، عنوان کرد: اگر پیشگیری و درمان را به موقع انجام دهیم می توانیم بار بسیار زیادی از مرگ و میرها را کاهش دهیم.

زنان با ریسک بالای ابتلا به سرطان پستان از 35 سالگی ماموگرافی را آغاز کننددبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی با بیان اینکه زنان با ریسک بالای ابتلا به سرطان پستان باید از 35 سالگی ماموگرافی را آغاز کنند، گفت: طبق پروتکل های بهداشتی جهانی توصیه می شود زنانی که بالای 40 سال سن دارند سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند.

دکتر احمد سلطانی در نشست خبری پویش ملی مبارزه با سرطان که امروز (3 بهمن ماه) در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، با اشاره به برگزاری کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی از فردا اظهار کرد: از 10 سال پیش در وزارت خانه بهداشت مقرر شد که هر کدام از استان ها در یک زمینه تخصصی کنگره هایی را برگزار کنند که خوزستان به عنوان پایلوت بیماری های زنان و زایمان انتخاب شد.

وی افزود: یکی از دلایل برگزاری این کنگره در خوزستان این است که میزان رشد جمعیت در خوزستان بیش از سایر استان ها است.

همچنین به دلیل محرومیت های اقتصادی و اجتماعی بیماری های زنان و مامایی در خوزستان بیش از استان های دیگر است و به دلیل وجود تعداد زیاد متخصصین زنان و مامایی و گروه رادیولوژی در خوزستان این کنگره در خوزستان برگزار می شود.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی تصریح کرد: امسال نیز برگزاری این کنگره در چهار روز برنامه ریزی شده که در مورد علل نازایی و ناباروری و روش های تصویربرداری که به تشخیص بیماری این بیماران کمک می کند، خواهد بود.

همچنین بخشی از کنگره به سرطان پستان اختصاص یافته که همه روش های تصویربرداری و تشخیص های اولیه سرطان پستان در این کنگره مطرح می شود.

سلطانی با اشاره به آمار جهانی سرطان پستان در زنان گفت: سرطان پستان جزو شایع ترین سرطانها در زنان است و طبق آمار جهانی ممکن است از هر 11 زن یک زن در طول زندگی به سرطان پستان مبتلا شود.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه ای که در این زمینه داریم، شیوع بیماری سرطان پستان در سن های پایین تر دیده می شود که عدم توجه مردم و نداشتن امکانات لازم جهت تشخیص از دلایل آن است.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی با اشاره به روش های تشخیص بیماری سرطان پستان خاطرنشان کرد: طبق پروتکل های بهداشتی جهانی توصیه می شود زنانی که بالای 40 سال سن دارند سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند.

سلطانی ادامه داد: زنانی که سابقه فامیلی سرطان پستان دارند و یکی از افراد خانواده آنان اعم از خواهر، مادر یا خاله سرطان پستان داشته باشند، جزو زنان با ریسک بالای ابتلا هستند.

همچنین زنانی که نازایی دارند یا زنانی که بیشتر از شش فرزند دارند، جزو زن هایی با ریسک بالا هستند که باید از 35 سالگی شروع به انجام ماموگرافی سالیانه کنند ولی برای گروه های سنی پایین تر توصیه می شود که هر زمانی در سینه توده ای حس کردند جهت معاینه به پزشک مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه ماموگرافی برای زنان زیر 35 سال توصیه نمی شود، افزود: نخستین گام برای تشخیص سرطان پستان در زنان زیر 35 سال سونوگرافی است.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی عنوان کرد: خوشبختانه اکثر توده هایی که در سینه مشاهده می شوند، عمدتا خوش خیم هستند.

سلطانی تصریح کرد: یکی از بخش های دیگر کنگره در خصوص علت های خون ریزی های زنان است که یکی از مشکلات شایع در زنان است.

همچنین در خصوص سلامت جنین دو کنفرانس برگزار می شود.

وی با بیان اینکه هر جنینی که دچار ناهنجاری می شود حداقل حدود 500 میلیون تومان هزینه برروی دست خانواده یا دولت می گذارد، بیان کرد: قطعا اگر بتوانیم از تولد جنینی که دچار نابهنجاری است پیشگیری کنیم کمک زیادی به جامعه و خانواده ها کرده ایم.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی گفت: توصیه می شود که زنان از روش های غربالگری که برای بررسی بیماری های کوروموزمی است استفاده کنند.

در واقع باید در سه ماهه نخست بارداری اندازه گیری NT (اندازه گیری ضخامت پشت گردن جنین) و سونوگرافی را در حدود 18 تا 22 هفتگی انجام دهند که تقریبا با انجام این اقدامات می توانیم از 97 درصد سلامت جنین مطمئن شویم.

وی با بیان اینکه اگر فردی با اختلال کوروموزمی وارد عرصه حیات شود می تواند این اختلال را به دیگران انتقال دهد که باید از آن پیشگیری کنیم، افزود: هشت سال پیش که برگزاری این کنگره را آغاز کردیم فردی از غربالگری جنین اطلاع نداشت ولی در حال حاضر زنان باردار جهت بررسی NT و غربالگری جنین مراجعه می کنند.

دبیر علمی کنگره تصویربرداری بیماری های زنان و مامایی تصریح کرد: یکی از دستاوردهای عمده برگزاری این کنگره ها این است که اطلاع رسانی اصحاب رسانه موجب جلب توجه مردم شده تا به فکر پیشگیری باشند.

سلطانی با اشاره به تشخیص برخی از سرطان در مراحل اولیه گفت: یکی از بحث های دیگر این کنگره تومورهای دهانه رحم است که در کشور ما نیز شایع است و در واقع با واکسینه کردن می توانیم از سرطان تومورهای دهانه رحم پیشگیری کنیم که به تدریج این واکسینه در کشور در حال اجباری شدن است و افرادی که تاکنون این واکسن را تزریق نکرده اند، در معرض ابتلا به تومورهای دهانه رحم هستند.


کلید واژه ها: سرطان - دانشگاه علوم پزشکی - پیشگیری از سرطان - دانشگاه - پیشگیری - درصد - سلامت - اهواز - پزشکی - پزشک - دانشگاه علوم پزشکی اهواز - علوم - کشور - افزایش - بهداشت - طرح تحول نظام سلامت - کل بودجه - خوزستان - سرطان دهانه رحم - مبارزه - مردم - بودجه - درآمد - هزینه - درمان - سرطان پوست - نشست خبری - پوست - نظام - کوچکترین

آخرین اخبار سرویس:
چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم ؟

بهبود بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در لار

طرز تهیه سس آلفردو

با خوردن این میوه در سحری از عطش روزه داری در امان باشید

مغز انسان چگونه 6 برابر بزرگ تر از حد انتظار رشد کرد؟

کاربران اینستاگرام 63 درصد بیشتر از سایرین احساس بدبختی می کنند

سه شایعه عجیب در مورد ملانیا ترامپ

شناسایی بیش از چهار تن مواد غذایی غیربهداشتی در فارس

روغن هیدروژنه، خطرناک تر از پالم است

طرز تهیه کیک بستنی ادویه دار و مقوی

رفع عطش در ماه رمضان با ساده ترین روش ها

وزیر بهداشت:40 فروند بالگرد جدید نیاز داریم

کدام بیماران برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند؟

این پسر در وحشتناک ترین آلرژی زنده زنده سوخت

بهترین موقع برای ورزش در رمضان چه زمانی است ؟

گردن آمار "گواتر" در ایران شکست

سالانه 20 هزار نوجوان و جوان ایرانی«اسکیزوفرنی» میگیرند

رژیم غذایی که در بهبود سرطان سینه بسیار موثر است !

طرح تحول سلامت بیمه ها را تحت فشار قرار داده است

شست و شوی روزانه هزاران سیب زمینی قرمز+تصاویر

مهم ترین ضرری که بعد از خوردن فست فود به سراغتان می آید

برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته چه مقدار ماهی باید مصرف کنیم؟

مسمومیت با قارچ های رویشی از شایعترین مسمومیتها

ویروس HIV با افزایش خطر زوال عقل مرتبط است

روزه داران آداب سالم غذا خوردن را رعایت کنند

نوشیدنی که جگر روزه داران را جلا می دهد

انجام دو جراحی نادر برای خروج توده در دو شهر فارس

اصول روزه داری در مبتلایان به سردرد

11 دلیل برای استفاده بیشتر از لوبیا در برنامه غذایی

مهم ترین ضرری که بعد از خوردن فست فود به سراغتان می آید

انجام دو جراحی نادر برای خروج توده در فارس

باکتری ها چه نقشی در ریزش موی سر دارند ؟

هوش مصنوعی جایگزینی برای دستگاه های دروغ سنج فعلی می شود

300میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانیان وجود دارد

احتمال ارتباط ریزش مو با میکروبیوم

غلظت خون را با این گیاه دارویی درمان کنید !

بدهی 205 میلیارد تومانی تأمین اجتماعی به داروخانه ها

حوادث،سالانه جان 40 هزار نفر را در کشور می گیرد

نشانه‎های خاموش اختلال خود زشت انگاری را بشناسید

اگر در طول روز احساس خستگی دارید این غذاها را بخورید

چه عواملی باعث ایجاد دیابت می شوند ؟

نکاتی بسیار مهم درباره « ام اس » که شاید ندانید !

نانوذرات دارو رسان جدیدترین راهکار مبارزه با سرطان مغز

روش آسان از بین بردن جرم دندان

طنین وحی در آستان خاندان وحی

7 علت عمده فراموشی را بشناسید

دندان ایرانیان خرابتر شده است

معرفی قرص برای عفونت دندان

چلغوز چیست و چه خواصی دارد؟

پیرترین و جوان ترین کشورهای جهان را بشناسید

دندان های ایرانیان خرابتر شده است

ادویه های زیبا کننده پوست را بشناسید !

برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته چه مقدار ماهی باید مصرف کنیم؟

جلوگیری از ضربان نامنظم قلب با مصرف آجیل

حاشیه تهران بیمارستان دار می شود!

چند نکته جالب و خواندنی درباره چای و نوع مصرف آن

غذا هایی برای رفع احساس خستگی

معرفی برخی از انواع قرص تقویت مو

نظارت بر سلامت روده با حسگر کپسولی باکتری

دختران بیشترین قربانیان کودک آزاری

درمان حیوانات

راه درمان کچلی ریش/مبارزه با این بیماری قارچی

مبارزی قوی در برابر آرتریت، سرطان و پوکی استخوان

کدام بیماران برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند؟

با نشانه های اختلال وسواس فکری عملی آشنا شوید

جلوگیری از ضربان نامنظم قلب با مصرف آجیل

چاق ها از عفونت های بیمارستانی بهتر جان به در می برند

متخصص دندانپزشکی کودکان: ایرانیان 300 میلیون دندان خراب در دهان دارند

وکیل خواننده رپ: قصاص حمید صفت منتفی شد

20 کارگاه آموزشی مبارزه با دخانیات در منطقه 19 برگزار می شود

20 کارگاه آموزشی مبارزه با دخانیات در منطقه 19 برگزار می شود

مصرف سیگار در ایران در حال افزایش است

دختران بیشترین قربانیان کودک آزاری

کدام بیماران برای روزه گرفتن با پزشک باید مشورت کنند؟

فواید و مضرات مصرف آلوئه ورا برای بدن

دندانپزشک قلابی در قرچک دستگیر شد

عادات زنانه که مرداها را دیوانه می کند

چاق ها از عفونت های بیمارستانی بهتر جان به در می برند

کاهش روند پیری با روزه داری

اجرای طرح نظارتی «سلامت رمضان» توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز/ اعزام 390 بازرس بهداشت محیط

دندانپزشک قلابی در قرچک دستگیر شد

چه عواملی باعث ایجاد دیابت می شوند؟

کاهش بیماری گواتر از 68 درصد به 6.5 درصد در کشور

حرکت یوگا برای صورت زیبا و جوان

رونمایی از 6 فروند بالگرد اورژانس هوایی کشور

استقبال مردان ایرانی از اهدای جسدشان به پزشکی قانونی

11 دلیل برای مصرف بیشتر لوبیا در برنامه غذایی

کدام بیماران برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند؟

راهکارهای حفظ تناسب اندام در ماه رمضان

حفظ سلامت قلب با این آنتی اکسیدان

کلید درمان فشار خون کشف شد

کدام بیماران برای روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنند؟

زوج های علاقمند به بارداری سریع، غذای دریایی بخورند

پسماندهایی که تشعشع دارند!

افزایش «دی اکسیدکربن» علت کاهش ارزش غذایی برنج است

ابداع فناوری جدیدی برای چاپ بافت زیستی

4 هشدار برای مصرف بیش از حد میوه ها!

کشف روشی کارآمد و بدون دارو را برای درمان یبوست

دختران بیشترین قربانیان کودک آزاری

مسمومیت 40 نفر بر اثر مصرف قارچ سمی در همدان

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند

90 تا 95 درصد سرطان ها ماهیت ژنتیکی ندارند