مطالب مرتبط:
منابع امتحانی کنکور سراسری97
منابع امتحانی کنکور کارشناسی 97 اعلام شد
اعلام مواد امتحانی آزمون عمومی و اختصاصی کنکور سراسری 97
منابع امتحانی کنکور کارشناسی 97 +جدول
مخالفتی با حذف کنکور نداریم/ نمی توانیم ملاک ارزیابی کنکور را بر اساس نمره امتحانی هر مدرسه قرار دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 16:362018-01-23دانش

مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟


عده ای از دانشجویان هستند که همیشه دلیلی برای درس نخواندن دارند؛ عده ای که جنس حضورشان در دانشگاه متفاوت است و به خاطر پرداختن به فعالیت های سیاسی، - فرهنگی و تشکیلاتی، زندگی متفاوت تری نسبت به عموم دانشجویان در دانشگاه تجربه می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های مجله فارس پلاس، آنا نوشت: عده ای از دانشجویان هستند که همیشه دلیلی برای درس نخواندن دارند؛ عده ای که جنس حضورشان در دانشگاه متفاوت است، همه ی دانشگاه را می شناسند و همه ی دانشگاه هم آنها را می شناسند.

حلقه واسطی بین بدنه دانشجویی و مسئولین دانشگاه، که به خاطر پرداختن به فعالیت های سیاسی، فرهنگی و تشکیلاتی، زندگی متفاوت تری نسبت به عموم دانشجویان در دانشگاه تجربه می کنند.

از جمله این تفاوت ها، میزان مطالعه و حضور در کلاس آنهاست! در واقع کار تشکیلاتی آن هم در فضای دانشگاه که مستلزم آگاهی و اقدام به موقع است، صبح و شب و کلاس و امتحان نمی شناسد.

در همین آشوب های اخیری که چند روزی فضای کشور را تحت شعاع قرار داد علی رغم امتحانات یا ایام فرجه های بعضی دانشگاه ها، دانشجویان حضور مثبت و اثرگذاری برای روشنگری و جهت دهی نسبت به اعتراضات مردم داشتند.

از طرفی در روزهای آینده و در فاصله میان دو ترم تحصیلی، اردوهای تشکل های دانشجویی برگزار خواهد شد که نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی های مختلف و گسترده ایست که همین فعالین دانشجو در طول روزهای گذشته مشغول به آن بودند.

اما با چنین مشغله هایی چگونه می توان هم درس خواند و نمره گرفت و هم به امور تشکیلاتی رسید؟ در گفتگو با چند نفر از دانشجویان عضو تشکل های مختلف از نحوه مطالعه، حضور در کلاس و شرکت در امتحانات سوال کردیم که در ادامه می خوانید: جلسه با رییس قوه قضاییه را شرکت نکردم به خاطر کلاس دانشگاه! اسماعیل کوهی مقدم دبیر دفتر تحکیم وحدت، دانشجوی سال چهارم کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه شهید بهشتی است.

او درباره نحوه درس مطالعه خود گفت: متاسفانه در اکثر دروس شب امتحانی هستم، موارد خاص و درس های جذاب البته استثنا هستند.

دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت افزود: مقید به شرکت در کلاس هستم مثلا جلسه فعالین تشکل ها با رییس قوه قضاییه را برای شرکت در یکی از کلاس هایم شرکت نکردم، اما گاهی اوقات واقعا این امکان سلب می شود، اکثر اوقات نقصان ها به خاطر ضعف مدیریت زمان است.

این دانشجوی فعال 90 واحد پاس کرده و معدلش حدود 14 است.

وی شیوه های خاص نمره گرفتن از اساتید گفت: در همان فضای معمول استاد دانشجو با اساتید تعامل می کنیم.

مطالعات ناگزیر شب امتحانی محمدرضا گلرومفرد دانشجوی ترم 9 رشته مهندسی برق مخابرات دانشگاه شاهد و دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل درباره نحوه درس خواندن برای امتحانات پایان ترم گفت: به خاطر اینکه حجم کارمان بالاست و جلسات و کارهای مختلفی داریم خیلی وقت درس خواندن نداریم.

البته از قبل هم قابل پیش بینی است که نتوانیم به خوبی درس بخوانیم.

من شب امتحان درس هایم را می خوانم.

دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در پاسخ به این سوال که از مزیت دبیر اتحادیه بودن برای نمره گرفتن و حاضر نشدن در کلاس٬ استفاده کرده است یا خیر گفت: نه، اصلا استادها اطلاع ندارند چه فعالیتی می کنیم، درواقع اصلا ما را نمی بینند که بشناسند! کلاسها شلوغ است و استادها هم خیلی دقت نمی کنند.

فقط دو ساعت مطالعه در شب های امتحان محمدحسین رحیمی پور جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه ازاد کرمان و دبیر شورای تبیین مواضع استان هم از وضعیت تحصیلی اش ابراز خورسندی کرد و گفت: وضعیت معدلم بد نیست، حدود 16 و نیم است و تاکنون حدود75 واحد پاس کرده ام.

وی درباره نحوه درس خواندن و آماده شدن برای امتحانات افزود: در طول ترم روزی یک ساعت برای مطالعه درس ها وقت می گذارم، ولی شب امتحان بیشتر از دو ساعت برای درس خواندن وقت نمی گذارم.

به واسطه فعالیت تشکیلاتی ترجیح میدهم در طول ترم درس هارا بخوانم.

این دانشجوی ترم 5 کارشناسی رشته عمران درباره حضور در کلاس ها گفت: سعی می کنم ساعات کلاس ها را با برنامه هایم هماهنگ کنم و به همین دلیل بیشتر٬ کلاس های عصر را انتخاب می کنم.

صفای دوران دانشجویی به شب امتحان و نسکافه هایش است! علی رحمتی عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی واحد علوم وتحقیقات هم درباره درس خواندن هایش گفت: مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟ اصلا صفای شب های امتحان٬ جزوه کپی و نسکافه و بیداری است.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی واحد علوم وتحقیقات در پاسخ به این سوال که در کلاس ها شرکت می کند یا خیر گفت: خیلی وقت ها به دلیل مشغله های کاری، انجام کارها و مسولیت ها، اصلا کلاس ها را شرکت نمی کنم و فرصت درس خواندن هم ندارم.

این دانشجوی ترم 9 مهندسی هسته ای شاخه راکتور درباره معدلش گفت: ترم گذشته معدلمم 17و هشتاد و پنج بود، درس خوان نیستم اما بسیجی ها زرنگ هستند و به وقتش درسشان را میخوانند و به کارای دیگر هم رسیدگی می کنند و معتقدم در کل شیعه حضرت امیر باید انسان کاملی باشد.

اول درس، بعد کار تشکیلاتی! اما رضا کارگر از اعضای شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان که از دانشجویان در س خوان واهل مطالعه است گفت: سعی می کنم ابتدا دانشجو باشم و سپس سمت کارهای جانبی و حاشیه ای بروم.

نمی گذارم شب امتحان فشار وارد شود.

وی افزود: حضور در کارهای تشکیلاتی بر وضعیت تحصیلی تاثیرگذار است اما طوری برنامه ریزی کرده ام که کمتر تاثیرگذار باشد.

این دانشجوی دانشگاه علوم قضایی درباره معدلش نیز گفت: من جزو معدل االف ها و ترم 7 هستم و حدود 136 واحد پاس کرده ام.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی درباره استفاده از موقعیتش در اتحادیه دانشجویی برای نمره گرفتن و توجیه غیبت ها گفت: حقیقیتا در دانشگاه علوم قضایی خیلی برای استادان فعالیت در تشکل اهمیت ندارد که بخواهم ار این موقعیت استفاده کنم.

کار تشکیلاتی انگیزه ای برا درس خواندن جواد خدادادی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز درباره محدودیت هایی که کار تشکیلاتی برای درس خواندن بوجود می آورد گفت: قطعا کار در تشکل ها وقت گیر است، ولی غیر از درس، تفریح ها و کارهای دیگری هم که می توان در دانشگاه انجام داد را انجام نمی دهیم تا بتوانیم به کارهای تشکیلاتی بپردازیم.

این دانشجوی ترم 3 کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه سراسری شیراز درباره نحوه درس خواندن و آمادگی قبل از امتحانات افزود: بیشتر از ساعت مطالعه، نحوه درس خوندن مهم است.

برخی دانشجویان کار تشکیلاتی انجام نمی دهند، و در نهایت واحدهای درسی را مردود می شوند.

بعضی دیگر هم درس می خوانند و کمی هم کار تشکیلاتی انجام می دهند، اما یک عده از دانشجویان واقعا هم درس می خوانند و هم کار تشکیلاتی فعال انجام می دهند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز ادامه داد: زمانی که در تشکیلات نبودم، برنامه ریزی داشتم ولی انگیزه برای درس خواندن نداشتم، کلاس هم نمی رفتم و در کل خیلی مقید نبودم، اما اکنون که کار تشکیلاتی انجام می دهم انگیزه ام بیشتر شده است و برنامه ریزی را منظم کرده ام البته چون بیشتر واحدهای درسی عملی است٬ در طول ترم نیاز به درس خواندن نیست.

فرجه و بین ترم بهترین زمان برای درس خواندن محمدعلی رییس السادات، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، حضور در کلاس ها را مهمتر از درس خواندن دانست و گفت: الزاما درس خواندن مهم نیست همینکه در کلاس ها شرکت کنیم و موضوع درس را درک کنیم مفید است.

این دانشجوی سال آخر کارشناسی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره درس خواندن در طول ترم معتقد است: درس ها را می توان در اوقات فراغت مثلا فرجه های قبل امتحانات یا بین دوترم و تابستان خواند، به دلیل اینکه هم استادان هم منابعی که استادان معرفی میکنند مشخص است.

ولی در کل نظم و انظباط دادن به برنامه ها سخت است.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران درباره فعالیت در تشکل در کنار درس خواندن گفت: ابتدا که وارد تشکل شدم هماهنگ کردن کارتشکیلاتی و درس خواندن سخت بود به دلیل اینکه من دغدغه درسی نیز داشتم اما بعد از مدتی با برنامه ریزی توانستم مدیریت کنیم.

رییس السادات درباره معدلش هم گفت: معدل الف یا مرز الفم هستم.

از دانشجویانی که هیچ فعالیتی ندارند کارمان سخت تر است مهدی طرفی مسئول بسیج دانشگاه چمران اهواز نیز درباره نحوه درس خواندنش گفت: قطعا ما با دانشجویی که هیچ کار خاصی انجام نمیدهند تفاوت داریم، آنها فکرشان آزادتر است و راحت تر می توانند درس بخوانند.

ولی سعی می کنم در طول ترم مطالعه کنم نه شب امتحان.

این دانشجوی ترم 3 رشته مهندسی متالوژی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانشگاه چمران امتحان ها زود شروع می شود و دربین شلوغی و اعتراضات امتحان داشتیم.

وی درباره حضور در کلاس با خنده گفت: غیبت که هست بالاخره ولی خب، در حد مجاز! مسئول بسیج دانشگاه چمران اهواز درباره اینکه آیا از موقعیتش برای نمره گرفتن استفاده کرده است گفت: انصافا درحال حاضر از موقعیتم به هیچ وجه استفاده نکردم اما معدلم بالای 16 است.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3siyg نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دانشجو - دانشگاه - دانشجویان - امتحان - رییس قوه قضاییه - تفاوت - متفاوت - قوه قضاییه - مطالعه - دانشگاه شهید بهشتی - دانشجویی - فرهنگی - مدیریت زمان - برنامه ریزی - زندگی - همیشه - اعتراضات - دفتر - وحدت - برگزار - برنامه - مدیریت - گفتگو - آینده - میزان - رسانه - گزارش - فارس - مردم - کشور

آخرین اخبار سرویس:
دانشجویان ستاره دار سال 96 به دانشگاه ها بازگشتند

استفاده از تجربیات دانشگاه ها برای ارتقاء و بهبود روند برگزاری آزمون دکتری

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاه های کشور

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان

راه اندازی دبیرخانه دائمی «سبک زندگی» در دانشگاه آزاد یزد

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاه های کشور

بازگشایی آزاد راه تبریز - زنجان

ظریف به مسکو می رود

تصاویر سمینار «وحدت؛ پیش شرط تمدن نوین اسلامی» در دانشگاه مذاهب اسلامی

دانشگاه پیام نور اهواز میزبان دو میهمان آسمانی

مردم تلفات غیرمتعارف پرندگان را گزارش کنند

دوازدهمین نشست هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار شد

استانداری از شرکت های دانش بنیان حمایت خواهد کرد

اقدام عجیب دانشگاه آزاد کرمانشاه در تفکیک جنسیتی دانشجویان/ عکس

آزمایشگاه های واحد ساوه استاندارد 17025 می گیرند/ اختصاص 100 درصد سرمایه صندوق رفاه به وام های دانشجویی

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاه های کشور

جان باختن 2 استاد دانشگاه بروجردی در حادثه سقوط هواپیما

ایجاد پرونده الکترونیکی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات

دانشجویان دانشگاه هنر تجمع کردند

جان باختن 2 استاد دانشگاه بروجرد در حادثه سقوط هواپیما

کنفرانس مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه ششم اسفند برگزار می شود

کارگاه «فرایند میان رشتگی در مطالعات قرآنی» برگزار می شود

جان باختن 2 شهروند بروجردی در حادثه سقوط هواپیما در یاسوج

موبایل مسافر سانحه سقوط هواپیما در روستای کهنگان سمیرم آنتن می دهد

افزایش اختلالات روانی بین دانشجویان دانشگاه های بزرگ

جان باختن 3 عضو دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج

موبایل مسافر هواپیمای سقوط کرده آنتن می دهد

موبایل مسافر هواپیمای سقوط کرده آنتن می دهد

موبایل مسافر هواپیمای سقوط کرده یاسوج آنتن می دهد

دوره تخصصی «آسیب شناسی اجتماعی زن و خانواده» برگزار می شود

وزیر علوم: دانشجویان ستاره دار سال 96 به دانشگاه ها بازگشتند

سومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی

تصاویر/ بلیت یکی از مسافران جامانده از پرواز یاسوج

خودکشی مهم ترین معضل دانشجویان

مسافری که به پرواز تهران - یاسوج نرسید + عکس ها

4 استاد دانشگاه آزاد جان باخته در سقوط هواپیمای یاسوج (عکس)

برگزاری جشنواره فرهنگی ورزشی دانشجویان فارس کازرون

عرضه نمونه اولیه ابرخازن های پوشیدنی در دانشگاه امیرکبیر

راه اندازی مرکز رشد علوم انسانی در دانشگاه علامه طباطبایی

فناوری های فرهنگی و صنایع خلاق تا 10 برابر ارزش افزوده ایجاد می کنند

پیگیری مسئولان دانشگاه آزاد درباره وضعیت همکاران حادثه دیده دانشگاه

تشکیل 30 کانون کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاههای کشور

بلیت یکی از مسافران جامانده از پرواز یاسوج/عکس

هفته آگاهی از مغز در اسفندماه

اول اسفند، آغاز دریافت کارت آزمون نیمه متمرکز دکتری

نشست سرپرست جهاد دانشگاهی مازندران با رییس دانشگاه مازندران برگزار شد

سه استاد جانباخته در حادثه سقوط هواپیما/ عکس

نصیری در گفت وگو با فارس: 23 شهید گمنام در واحدهای دانشگاه آزاد تشییع و خاکسپاری می شوند

4 تن از استادان دانشگاه آزاد که صبح امروز در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج جان باختند/عکس

اساتید دانشگاه آزاد در سانحه سقوط هواپیما جان باختند

اقدام عجیب دانشگاه آزاد کرمانشاه در تفکیک جنسیتی دانشجویان+عکس

همایش ملی فناوری های فرهنگی برگزار شد/ جوانان خلاق در حوزه فناوری فرهنگی ورود کنند

قطعی آب در فردیس

از فردا؛ ​­نام نویسی در آزمون ارشد 97

ولایتی جان باختن هم وطنان در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج را تسلیت گفت

آغازثبت نام آزمون المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی

4 تن از استادان دانشگاه آزاد که صبح امروز در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج جان باختند(عکس)

درگذشت سه تن از کارکنان دانشگاه آزاد در سانحه هواپیما

درگذشت مدیر هسته فناور راه مبین جهاددانشگاهی در پی حادثه سقوط هواپیما

کتاب مبانی دینی مردم سالاری نقد می شود

فساد اداری با قدمت و تاریخچه ای به اندازه عمر دولت ها

ولایتی جان باختن سه تن از همکاران دانشگاه آزاد را تسلیت گفت

همایش ملی فناوری های فرهنگی برگزار شد

جان باختن 2 عضو هیئت علمی و یکی از کارکنان سازمان مرکزی دانشگاه آزاد

انتصاب احمد عریان به سمت سرپرست دانشگاه یاسوج

نحوه ثبت نام جذب هیات علمی بهمن96

پیام تسلیت فرهاد رهبر برای جان باختن سه استاد دانشگاه در سانحه سقوط هواپیما

جان باختن دوعضو هیات علمی دانشگاه آزاد در حادثه هواپیما

حمایت بانک ملی ایران از ایده های نو و خلاقانه

ضیایی خبر داد پیگیری مسئولان دانشگاه درباره وضعیت سه تن از همکاران دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج

با صدور پیامی رهبر جان باختن سه تن از همکاران دانشگاه آزاد در سقوط هواپیما را تسلیت گفت

با صدور پیامی صورت گرفت تسلیت ولایتی در پی وقوع حادثه سقوط هواپیما

جان باختن 3 نفر از اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیما

تشکیل کلاس های مهندسی تلاوت با تدریس «محمد کاکاوند»

جان باختن 3 نفر از اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیما

امکان اشتغال 4.5 میلیون دانشجو وجود ندارد

تایید حکم همدستان بابک زنجانی در دیوانعالی

سه نفر از مدیران و اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد جان باختند

جان باختن 3 نفر از اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیما

تصاویر از اساتید دانشگاه آزاد که در سقوط هواپیمای یاسوج جان باختند

درگذشت 3 کارمند و هیات علمی دانشگاه آزاد در سقوط هواپیمای ATR

سه نفر از مدیران و اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد جان باختند

همایش ملی فناوری فرهنگی، تولید و اشتغال

اساتید دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیما جان باختند

گنبدکاووس/تشییع پیکرهای مطهر دو شهید گمنام دوران دفاع مقدس

درپی سقوط هواپیمای مسافربری سه نفر از مدیران و اعضا هیات علمی دانشگاه آزاد جان باختند

جان باختن دوعضو هیات علمی دانشگاه آزاد در حادثه سقوط هواپیمای یاسوج

مزرعه تحقیقاتی گل نرگس و گیاهان دارویی راه اندازی شد

افزایش ناامیدی بین دانشجویان سال آخر دانشگاه ها

ارائه درس اختیاری «زبان ترکی آذری» در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

فساد اداری باعث تحقق نیافتن اهداف توسعه اقتصادی در کشور می شود

نقشه زمین گرمایی استان خراسان جنوبی تدوین شد

لوح ثبت جهانی فرش دستباف کاشان رونمایی شد

طرح نشاط اجتماعی در دانشگاه ها تدوین شد

رونمایی از سایت ثبت نام نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی در اوایل اسفند ماه

آغاز ثبت نام در فراخوان جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه ها

تاخیر پرداخت کمک هزینه علت تجمع دانشجویان پزشکی بود

400 هزار صندلی خالی در دانشگاه ها وجود دارد/ وزیر علوم تصمیم گیری کند

از سوی محققان ایرانی صورت گرفت تولید نمونه اولیه ابرخازن های پوشیدنی

مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟

مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟