مطالب مرتبط:
منابع امتحانی کنکور سراسری97
منابع امتحانی کنکور کارشناسی 97 اعلام شد
اعلام مواد امتحانی آزمون عمومی و اختصاصی کنکور سراسری 97
منابع امتحانی کنکور کارشناسی 97 +جدول
مخالفتی با حذف کنکور نداریم/ نمی توانیم ملاک ارزیابی کنکور را بر اساس نمره امتحانی هر مدرسه قرار دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 17:362018-01-23دانش

مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟


عده ای از دانشجویان هستند که همیشه دلیلی برای درس نخواندن دارند؛ عده ای که جنس حضورشان در دانشگاه متفاوت است و به خاطر پرداختن به فعالیت های سیاسی، - فرهنگی و تشکیلاتی، زندگی متفاوت تری نسبت به عموم دانشجویان در دانشگاه تجربه می کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های مجله فارس پلاس، آنا نوشت: عده ای از دانشجویان هستند که همیشه دلیلی برای درس نخواندن دارند؛ عده ای که جنس حضورشان در دانشگاه متفاوت است، همه ی دانشگاه را می شناسند و همه ی دانشگاه هم آنها را می شناسند.

حلقه واسطی بین بدنه دانشجویی و مسئولین دانشگاه، که به خاطر پرداختن به فعالیت های سیاسی، فرهنگی و تشکیلاتی، زندگی متفاوت تری نسبت به عموم دانشجویان در دانشگاه تجربه می کنند.

از جمله این تفاوت ها، میزان مطالعه و حضور در کلاس آنهاست! در واقع کار تشکیلاتی آن هم در فضای دانشگاه که مستلزم آگاهی و اقدام به موقع است، صبح و شب و کلاس و امتحان نمی شناسد.

در همین آشوب های اخیری که چند روزی فضای کشور را تحت شعاع قرار داد علی رغم امتحانات یا ایام فرجه های بعضی دانشگاه ها، دانشجویان حضور مثبت و اثرگذاری برای روشنگری و جهت دهی نسبت به اعتراضات مردم داشتند.

از طرفی در روزهای آینده و در فاصله میان دو ترم تحصیلی، اردوهای تشکل های دانشجویی برگزار خواهد شد که نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی های مختلف و گسترده ایست که همین فعالین دانشجو در طول روزهای گذشته مشغول به آن بودند.

اما با چنین مشغله هایی چگونه می توان هم درس خواند و نمره گرفت و هم به امور تشکیلاتی رسید؟ در گفتگو با چند نفر از دانشجویان عضو تشکل های مختلف از نحوه مطالعه، حضور در کلاس و شرکت در امتحانات سوال کردیم که در ادامه می خوانید: جلسه با رییس قوه قضاییه را شرکت نکردم به خاطر کلاس دانشگاه! اسماعیل کوهی مقدم دبیر دفتر تحکیم وحدت، دانشجوی سال چهارم کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه شهید بهشتی است.

او درباره نحوه درس مطالعه خود گفت: متاسفانه در اکثر دروس شب امتحانی هستم، موارد خاص و درس های جذاب البته استثنا هستند.

دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت افزود: مقید به شرکت در کلاس هستم مثلا جلسه فعالین تشکل ها با رییس قوه قضاییه را برای شرکت در یکی از کلاس هایم شرکت نکردم، اما گاهی اوقات واقعا این امکان سلب می شود، اکثر اوقات نقصان ها به خاطر ضعف مدیریت زمان است.

این دانشجوی فعال 90 واحد پاس کرده و معدلش حدود 14 است.

وی شیوه های خاص نمره گرفتن از اساتید گفت: در همان فضای معمول استاد دانشجو با اساتید تعامل می کنیم.

مطالعات ناگزیر شب امتحانی محمدرضا گلرومفرد دانشجوی ترم 9 رشته مهندسی برق مخابرات دانشگاه شاهد و دبیر تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل درباره نحوه درس خواندن برای امتحانات پایان ترم گفت: به خاطر اینکه حجم کارمان بالاست و جلسات و کارهای مختلفی داریم خیلی وقت درس خواندن نداریم.

البته از قبل هم قابل پیش بینی است که نتوانیم به خوبی درس بخوانیم.

من شب امتحان درس هایم را می خوانم.

دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در پاسخ به این سوال که از مزیت دبیر اتحادیه بودن برای نمره گرفتن و حاضر نشدن در کلاس٬ استفاده کرده است یا خیر گفت: نه، اصلا استادها اطلاع ندارند چه فعالیتی می کنیم، درواقع اصلا ما را نمی بینند که بشناسند! کلاسها شلوغ است و استادها هم خیلی دقت نمی کنند.

فقط دو ساعت مطالعه در شب های امتحان محمدحسین رحیمی پور جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه ازاد کرمان و دبیر شورای تبیین مواضع استان هم از وضعیت تحصیلی اش ابراز خورسندی کرد و گفت: وضعیت معدلم بد نیست، حدود 16 و نیم است و تاکنون حدود75 واحد پاس کرده ام.

وی درباره نحوه درس خواندن و آماده شدن برای امتحانات افزود: در طول ترم روزی یک ساعت برای مطالعه درس ها وقت می گذارم، ولی شب امتحان بیشتر از دو ساعت برای درس خواندن وقت نمی گذارم.

به واسطه فعالیت تشکیلاتی ترجیح میدهم در طول ترم درس هارا بخوانم.

این دانشجوی ترم 5 کارشناسی رشته عمران درباره حضور در کلاس ها گفت: سعی می کنم ساعات کلاس ها را با برنامه هایم هماهنگ کنم و به همین دلیل بیشتر٬ کلاس های عصر را انتخاب می کنم.

صفای دوران دانشجویی به شب امتحان و نسکافه هایش است! علی رحمتی عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی واحد علوم وتحقیقات هم درباره درس خواندن هایش گفت: مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟ اصلا صفای شب های امتحان٬ جزوه کپی و نسکافه و بیداری است.

عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی واحد علوم وتحقیقات در پاسخ به این سوال که در کلاس ها شرکت می کند یا خیر گفت: خیلی وقت ها به دلیل مشغله های کاری، انجام کارها و مسولیت ها، اصلا کلاس ها را شرکت نمی کنم و فرصت درس خواندن هم ندارم.

این دانشجوی ترم 9 مهندسی هسته ای شاخه راکتور درباره معدلش گفت: ترم گذشته معدلمم 17و هشتاد و پنج بود، درس خوان نیستم اما بسیجی ها زرنگ هستند و به وقتش درسشان را میخوانند و به کارای دیگر هم رسیدگی می کنند و معتقدم در کل شیعه حضرت امیر باید انسان کاملی باشد.

اول درس، بعد کار تشکیلاتی! اما رضا کارگر از اعضای شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشجویان که از دانشجویان در س خوان واهل مطالعه است گفت: سعی می کنم ابتدا دانشجو باشم و سپس سمت کارهای جانبی و حاشیه ای بروم.

نمی گذارم شب امتحان فشار وارد شود.

وی افزود: حضور در کارهای تشکیلاتی بر وضعیت تحصیلی تاثیرگذار است اما طوری برنامه ریزی کرده ام که کمتر تاثیرگذار باشد.

این دانشجوی دانشگاه علوم قضایی درباره معدلش نیز گفت: من جزو معدل االف ها و ترم 7 هستم و حدود 136 واحد پاس کرده ام.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی درباره استفاده از موقعیتش در اتحادیه دانشجویی برای نمره گرفتن و توجیه غیبت ها گفت: حقیقیتا در دانشگاه علوم قضایی خیلی برای استادان فعالیت در تشکل اهمیت ندارد که بخواهم ار این موقعیت استفاده کنم.

کار تشکیلاتی انگیزه ای برا درس خواندن جواد خدادادی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز درباره محدودیت هایی که کار تشکیلاتی برای درس خواندن بوجود می آورد گفت: قطعا کار در تشکل ها وقت گیر است، ولی غیر از درس، تفریح ها و کارهای دیگری هم که می توان در دانشگاه انجام داد را انجام نمی دهیم تا بتوانیم به کارهای تشکیلاتی بپردازیم.

این دانشجوی ترم 3 کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه سراسری شیراز درباره نحوه درس خواندن و آمادگی قبل از امتحانات افزود: بیشتر از ساعت مطالعه، نحوه درس خوندن مهم است.

برخی دانشجویان کار تشکیلاتی انجام نمی دهند، و در نهایت واحدهای درسی را مردود می شوند.

بعضی دیگر هم درس می خوانند و کمی هم کار تشکیلاتی انجام می دهند، اما یک عده از دانشجویان واقعا هم درس می خوانند و هم کار تشکیلاتی فعال انجام می دهند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز ادامه داد: زمانی که در تشکیلات نبودم، برنامه ریزی داشتم ولی انگیزه برای درس خواندن نداشتم، کلاس هم نمی رفتم و در کل خیلی مقید نبودم، اما اکنون که کار تشکیلاتی انجام می دهم انگیزه ام بیشتر شده است و برنامه ریزی را منظم کرده ام البته چون بیشتر واحدهای درسی عملی است٬ در طول ترم نیاز به درس خواندن نیست.

فرجه و بین ترم بهترین زمان برای درس خواندن محمدعلی رییس السادات، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، حضور در کلاس ها را مهمتر از درس خواندن دانست و گفت: الزاما درس خواندن مهم نیست همینکه در کلاس ها شرکت کنیم و موضوع درس را درک کنیم مفید است.

این دانشجوی سال آخر کارشناسی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره درس خواندن در طول ترم معتقد است: درس ها را می توان در اوقات فراغت مثلا فرجه های قبل امتحانات یا بین دوترم و تابستان خواند، به دلیل اینکه هم استادان هم منابعی که استادان معرفی میکنند مشخص است.

ولی در کل نظم و انظباط دادن به برنامه ها سخت است.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران درباره فعالیت در تشکل در کنار درس خواندن گفت: ابتدا که وارد تشکل شدم هماهنگ کردن کارتشکیلاتی و درس خواندن سخت بود به دلیل اینکه من دغدغه درسی نیز داشتم اما بعد از مدتی با برنامه ریزی توانستم مدیریت کنیم.

رییس السادات درباره معدلش هم گفت: معدل الف یا مرز الفم هستم.

از دانشجویانی که هیچ فعالیتی ندارند کارمان سخت تر است مهدی طرفی مسئول بسیج دانشگاه چمران اهواز نیز درباره نحوه درس خواندنش گفت: قطعا ما با دانشجویی که هیچ کار خاصی انجام نمیدهند تفاوت داریم، آنها فکرشان آزادتر است و راحت تر می توانند درس بخوانند.

ولی سعی می کنم در طول ترم مطالعه کنم نه شب امتحان.

این دانشجوی ترم 3 رشته مهندسی متالوژی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: دانشگاه چمران امتحان ها زود شروع می شود و دربین شلوغی و اعتراضات امتحان داشتیم.

وی درباره حضور در کلاس با خنده گفت: غیبت که هست بالاخره ولی خب، در حد مجاز! مسئول بسیج دانشگاه چمران اهواز درباره اینکه آیا از موقعیتش برای نمره گرفتن استفاده کرده است گفت: انصافا درحال حاضر از موقعیتم به هیچ وجه استفاده نکردم اما معدلم بالای 16 است.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a3siyg نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دانشجو - دانشگاه - دانشجویان - امتحان - رییس قوه قضاییه - تفاوت - متفاوت - قوه قضاییه - مطالعه - دانشگاه شهید بهشتی - دانشجویی - فرهنگی - مدیریت زمان - برنامه ریزی - زندگی - همیشه - اعتراضات - دفتر - وحدت - برگزار - برنامه - مدیریت - گفتگو - آینده - میزان - رسانه - گزارش - فارس - مردم - کشور

آخرین اخبار سرویس:
بازداشت استاد دانشگاه اهانت کننده به اهل سنت

سالانه 20 هزار دانشجوی دکتری در ایران فارغ التحصیل می شوند

مهدی قرخلو، مریم موسوی مکان یابی شهرک دانش بنیان در استان تهران

ظرفیت واحد نطنز برای تبدیل به قطب گردشگری

حسین کارشکی، طلیعه سعیدی ، الهه حجازی بررسی وضعیت کمک طلبی پژوهشی در بین دانشجویان

زهرا عبدی نقش مسیحیت در بازگشت فلسفه یونانی به ایران عصر ساسانی

آیا شهردار تهران کامیاب می شود؟

شرایط جدید بازنشستگی اساتید اعلام شد/ حذف برخی تبصره ها

تسهیلات لازم برای تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس در نظر گرفته می شود

مراسم سوم خرداد در دانشگاه بوعلی+گزارش

امروز، آخرین مهلت ویرایش و انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

موافقت شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد دو رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه ایلام

لزوم ایجاد شاخص های معتبر کمی برای سنجش فعالیت آموزشی اعضای هیات علمی

آغاز مصاحبه آزمون دکتری 97 از 7 خرداد

عضویت امام جمعه شیراز در هیئت امنای حرم شاهچراغ (ع)

امروز، آخرین مهلت ویرایش و انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

آخرین فرصت داوطلبان کنکور دکتری برای انتخاب رشته

دانشجویان دکتری95وام ضروری ویژه دریافت می کنند

برنامه ریزی برای افزایش پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه شریف

اعلام آخرین مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد

اعلام آخرین مهلت ویرایش و انتخاب رشته محل داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی

آموزش عالی در هفته ای که گذشت روزهای آرام دانشگاه در ماه رمضان

فتوحی خبر داد برنامه ریزی برای افزایش پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه شریف

دانشگاه ارومیه برای بار سوم طعم تلخ خودکشی را چشید/ خودکشی نافرجام دانشجو پسر دانشگاه ارومیه

امروز، آخرین مهلت ویرایش و انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

پیش بینی تسهیلات برای تجهیز آزمایشگاه های علوم پزشکی در بودجه 97

ضرورت اصلاح شاخص نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

امروز، آخرین مهلت ویرایش و انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

امشب پایان مهلت انتخاب رشته دکتری

امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

جشن بیست سالگی هیئت الزهرا (س) دانشگاه صنعتی شریف

امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

امشب پایان مهلت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

مهلت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد امشب پایان می یابد

آخرین مهلت انتخاب رشته دکترای دانشگاه آزاد

آغاز مرحله مصاحبه و سنجش عملی آزمون دکتری از 7 خرداد

تولید آدمک ژله ای هوشمندی که راه می رود

تجاوز وحشیانه به دختر دانشجوی شهرستانی توسط پارسا

امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

نگاه علمی به موضوع گردشگری در جامعه تقویت و نهادینه شود

همایش سلامت و زندگی بدون سرطان در شاهرود

7 نانو داروی محققان زنجانی درحال تجاری سازی است

مسابقه اخذ مجوز رشته بین دانشگاه ها مدیریت شود

مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی به وزارت علوم منتقل می شود

دانشگاه شریف رتبه 301 جهان را در شاخص استخدام پذیری فارغ التحصیلان کسب کرد

راه اندازی دوره های جدید در پردیس های پولی دانشگاه ها متوقف شد

رایزنی برای افزایش سهمیه جذب هیات علمی در وزارت علوم و بهداشت

دانشجویان هزینه مازاد سنوات تحصیلی را پرداخت کنند

توضیحات دانشگاه شریف پیرامون ماهواره شریف ست

زمان آغاز مرحله دوم کنکور دکتری +جدول هزینه ها

ابلاغیه روحانی درباره مدرک طلاب غیر ایرانی +سند

برگزاری کارگاه تفسیر سوره «نور» در دانشگاه آزاد رشت

هیات الزهراء در دانشگاه صنعتی شریف عامل وحدت و یکپارچگی بوده است

مسافران بی بازگشت

معامله جنجالی کمیته امداد و دانشگاه آزاد/واکنش ترقی به اظهارات قالیباف درباره پیشکسوت های اصولگرا/حسین هدایتی: کی روش به روانشناس احتیاج دارد

سیگنال های اسرار آمیز فضایی

موسسه حافظون محل ارایه منابع کنکور رشته الهیات در نمایشگاه قرآن

عطرافشانی و غبارروبی گلزارهای شهدای لرستان

معامله جنجالی کمیته امداد و دانشگاه آزاد

قدردانی از جانباز مهابادی در سالروز آزاد سازی خرمشهر

برخی قوانین مربوط به پوشش دختران دانشجو مربوط به دهه 60 است

نقش رزمندگان فارس در آزادی خرمشهر

آغاز ساخت قطعه اول آزاد راه سیرجان بندرعباس

آغاز قطعه اول آزاد راه سیرجان بندرعباس

چرا از بعضی آدم ها خوشمان می آید از برخی دیگر نه؟

نتایج انتخابات جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد مشخص شد

در مناطق آزاد چقدر قاچاق می‎‏شود؟

موافقت وزیر علوم با افزایش سنوات تا 10 ترم با تصمیم دانشگاه ها

«شگفتی های علمی در آیات و احادیث» بررسی می شود

دانشگاه آزاد از نظر علمی در بستر دقیقی قرار گرفته است

دانشگاه آزاد اسلامی به دانشگاه نسل سوم تبدیل شده است

لزوم مهار فارغ التحصیلان مازاد بر ظرفیت مقطع دکتری

تحصیل حدود 300 دانشجوی خارجی در دانشگاه

آخرین مهلت انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 4 خرداد است

فردا، آخرین مهلت ویرایش و انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

سهم استان خوزستان از آموزش عالی دولتی کم است

گفتگوی ویژه خبری

رییس خبرگزاری ایرنا کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد

اصرار وزارت علوم بر استمرار تنش در دانشگاه ها!

معامله جنجالی کمیته امداد و دانشگاه آزاد

راه اندازی رشته پودمانی تاکسیرانی در کیش

نقش برجسته رزمندگان فارس در آزاد سازی خرمشهر

فردا،آخرین مهلت ویرایش و انتخاب رشته داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد

برای قبولی در آزمون سردفتری چه بخوانیم؟

امضای تفاهم نامه برای عبور از خشکسالی

6 اختراع محققان دانشگاه سمنان تاییدیه علمی گرفت

آغاز مرحله دوم کنکور دکتری از 7 خرداد

ایجاد 2 گروه آموزشی جدید در دانشگاه تربیت مدرس

اینجا تنها محلی برای خواب نیست

مصوبه صندوق توسعه ملی برای تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس

2 گروه آموزشی جدید در دانشگاه تربیت مدرس ایجاد می شود

عارف: شورای عالی انقلاب فرهنگی به فیلترینگ تلگرام ورود نکرده/ چند باری بحث شد؛ موضوع را به شورای عالی فضای مجازی ارجاع دادند

زمان آغاز مرحله دوم کنکور دکتری /جدول هزینه ها

چهارم خردادماه آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان دکتری 97 دانشگاه آزاد

عکس/ ورودی زیبای یکی از دانشگاه های لبنان

احمدی در ریاست دانشگاه تربیت مدرس ابقا شد

نبیه بری در ریاست پارلمان لبنان ابقا شد

ترمیم ضایعات غضروف زانو با استفاده از فناوری مهندسی بافت

اجرای برنامه های قرآنی همزمان با ماه رمضان در دانشگاه آزاد اهواز

تمدید مهلت ویرایش و انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟

مگر می شود دانشجو باشی و شب امتحانی نباشی؟