مطالب مرتبط:
تغییرات اجتماعی جدید در بساط زنان دستفروش
تغییرات اجتماعی جدید در بساط زنان دستفروش
تغییرات اجتماعی در بساط زنان دستفروشِ مترو
صرفه جویی 2 هزار و 690 میلیارد تومانی از محل ایجاد پنجره حمایت های اجتماعی
هاجر خباز، محسن آیتی، محمد رضایی رابطه اینترنت با نگرش افراد نسبت به اثرات اینترنت بر روابط اجتماعی و رفتار مذهبی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 13:222018-01-23سياسي

تغییرات اجتماعی جدید در بساط زنان دستفروش!


سه شنبه - خود با درج مطلبی با عنوان تغییرات اجتماعی جدید در بساط زنان دستفروش به موضوع وضعیت زنان دستفروش مترو و شبکه همیاری زیرزمینی می پردازد.

- : در این مطلب آمده است: وضعیت عمومی و شرایط زندگی زنان دستفروش متروی تهران چگونه است؟ نگرش و نظرات زنان دستفروش نسبت به شغل شان چیست؟دستفروشی زنان در مترو چه تغییرات اجتماعی را در سال های اخیر سبب شده؟ اینها سؤالات اصلی تحقیقی بود که چندی پیش در قالب یک پژوهش در متروی تهران انجام دادم.

نتیجه گزارش تحقیقی بلندی شد که در آن تلاش کردم به این سؤالات و دیگر پرسش های این پژوهش پاسخ دهم.

پاسخ ها و نتایجی که به برخی از آنها در این گزارش کوتاه خواهم پرداخت.

تحقیق اصلی بیش از 12 هزار کلمه است و امکان چاپ کامل آن وجود ندارد.

حتماً شما هم در متروی تهران با زنانی روبه رو شده اید که ساک های سنگین را از این واگن به آن واگن جابه جا می کنند.

زنانی که هر نوع کالایی که تصورش را بکنید می فروشند و برخی تنها راه تأمین زندگی شان فروش همین محصولات است.

طبق آنچه کارشناسان اجتماعی می گویند، پدیده دستفروشی زنان با افزایش فقر اقتصادی خانوارها و همچنین افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار رشد قابل توجهی یافته.

برخی نیز انواع تفکیک جنسیتی همچون جداسازی زنان و مردان را در اتوبوس و مترو موضوعی می دانند که دستفروشی برای زنان را راحت تر کرده و پدیده ای به نام دستفروشی زنان در واگن های زنانه متروی تهران را رقم زده است.

کارشناسان معتقدند نبود جامعه پذیری اقتصادی از کودکی، نبود حلقه های حمایتی، روابط دوستانه و همچنین بازار کار پر از تبعیض برای زنان، این شیوه از کسب و کار را در جوامع سنتی به یک شیوه آسان کار کردن تبدل کرده.

شیوه ای که شاغلان در آن احساس استقلال می کنند.

شاید برای همین است که با وجود افزایش محدودیت های بیشتر برای این شیوه از کار همچنان هر روز علاقه مندان بیشتری برای دستفروشی پیدا می شود.

دلایلی که بررسی آن مورد توجه تحقیق من هم بوده است.

برای انجام این تحقیق روش میدانی و کیفی را انتخاب کردم، یعنی چند روز متوالی در محل کار زنان دستفروش متروی تهران حاضر شدم و با 15 نفر از آنان در گروه های سنی مختلف و برحسب سابقه کار و فعالیت مصاحبه های عمقی انجام دادم.

در ضمن می بایست این کار را در ساعات مختلف روز انجام می دادم و سعی می کردم با گروه های مختلف ارتباط برقرار کنم، چراکه تعدادی از فروشندگان دانشجو هستند و بعد از ساعت تحصیل شان کار می کنند.

همچنین برخی زنان خانه دارند و برخی هم بدون اطلاع خانواده شان در مترو دستفروشی می کنند.

بنابراین حضورم در ساعات مختلف روز امکان ارتباط با همه فروشندگان را فراهم کرد.

مصاحبه ها همه در ایستگاه های مترو انجام شد، چون زنان دستفروش ترجیح می دادند در همان جا به سؤالات پاسخ دهند و بعد هر چه سریع تر به کارشان بازگردند.

مصاحبه با مسافران و بررسی نظرات و نگرش آنان درباره پدیده دستفروشی در مترو و گفت و گو با پلیس مترو نیز بخش دیگری از این گزارش تحقیقی بود.

زنان دستفروش چه می گویند؟ مهناز و مریم خواهرهستند، اولی 17ساله و دومی 19 ساله؛ سرپرست خانواده هفت نفره شان.

پدرشان چند سال پیش فوت کرده و سرپرستی خانواده تمام و کمال به عهده این دو خواهر افتاده است.

می گویند قبلاً مادرشان در مترو کار می کرده اما کمر درد و پادرد شدید خیلی زود او را از پا انداخته وآنها تصمیم گرفته اند تنها کاری که به عقل شان می رسیده را ادامه دهند.

این دو خواهر در مترو شال و روسری می فروشند.

مهناز می گوید: مجبور شدیم درسمان را رها کنیم.

به مادرمان گفتیم ازعهده این کار برمی آییم.

چون قبلاً اینجا دختران جوان زیادی را دیده بودیم که کار می کردند.

اما این روزها من و خواهرم هم پادرد و کمردرد گرفته ایم.

واقعاً کار سختی است تازه حال مادرم را می فهمیم.

با این همه این دو خواهرجوان تأکید می کنند که چاره دیگری ندارند و برای تأمین مخارج زندگی مجبورند این کار را ادامه دهند.

عذرا 40 ساله دیگر زن دستفروش مترو تهران دو فرزند دارد.

او چند سالی است از شوهرش جدا شده و حالا سرپرستی فرزندانش را هم به عهده گرفته: کار من غیرقانونی است، خودم هم این را می دانم، اما چاره ای ندارم.

او این روزها در واگن های زنانه مترو تهران لوازم آرایش می فروشد.

قبلاً آرایشگر بوده اما چون برای خودش کار نمی کرده و کارفرما داشته، درآمد اندکش پاسخگوی نیازهای زندگی اش نبوده.

او پنج سالی هست که در مترو دستفروشی می کند.

این زن به دلیل سابقه طولانی کار در مترو تهران یکی از دستفروش های شناخته شده ای است که دیگر زنان دستفروش به او مراجعه می کنند و مشکلات شان را با او در میان می گذارند.

زهرا 32 ساله چهار فرزند دارد و دستمال سفره و وسایل آشپزخانه می فروشد: همسرم معتاد بود اما الان چند ماهی است اعتیادش را ترک کرده.

به هرحال چون مدام ترک می کرد و دوباره دنبال اعتیاد می رفت این بار از او خواستم دیگر کار نکند، گفتم نمی خواهم کار کنی، فقط دنبال مواد نرو.

الان بیکار است و من تنها نان آور خانواده ام.

این زن سرپرست خانوارهم تأکید می کند که از صبح تا شب کار می کند و روزی 15 تا 17 هزار تومان درآمد دارد، درآمدی که باید با آن همه مخارج زندگی از جمله کرایه خانه را هم بپردازد.

او می گوید: برای بچه هایم سخت است از صبح تا شب تنها باشند، فرزند 5 ساله ای دارم که از ساعت هشت تا 9 شب من را نمی بیند اما چاره دیگری ندارم.

با درآمد همین شغل، کرایه خانه برجی 200 هزار تومان و هزینه آب و برق را می دهم.

هیچ وقت نمی توانم فکر کنم اگر این کار نباشد، باید چه کنم این کار برای من حیاتی است.

زهرا تمام مدت شبانه روزش را در ایستگاه های زیرزمینی مترو می گذراند و ناهاری را که ازخانه آورده بین مسیر می خورد.

او بارها تأکید می کند برای ادامه زندگی چاره دیگری جز دستفروشی در مترو ندارد.

سحر 22 ساله دانشجوی هنر دانشگاه آزاد چند سالی است پدرش فوت کرده و برای ادامه تحصیل و پرداخت هزینه های دانشگاه و کمک به مادر و برادرانش چاره دیگری جز این کار ندارد: همزمان با قبولی ام در دانشگاه، پدرم فوت کرد.

راننده تاکسی بود.

بعد از فوتش ماندیم چه کنیم.

مادرم در خانه خیاطی می کند و من دستفروشی.

مادرم از این بابت ناراحت است و مدام می ترسد آشنایی من را موقع کار ببیند، اما من از کارم راضی ام.

هرچند سخت است، دانشجو هستم و با توجه به ساعات کلاس هایم کار دیگری در توانم نیست.

باید این دوره تحصیلی را تمام کنم و برادرانم را هم در ادامه تحصیل شان کمک کنم.

با بقیه زنان دستفروش مترو هم که گفت و گو می کنم اغلب شرایط مشابهی دارند و می گویند سرپرست خانواده هستند و وظیفه تأمین معاش خانواده به عهده آنهاست.

آنها مشکلات مشابهی دارند و همه بر یک نکته تأکید می کنند که چاره دیگری جز دستفروشی ندارند و با همه سختی های کار و حتی برخورد پلیس بازهم مجبورند به این کار ادامه بدهند.

اعظم 35 ساله نخستین تجربه کاری اش را در محیط خارج از خانه تجربه می کند: سه سال پیش شوهرم در اثر تصادف از کار افتاده شد و من که یک زن خانه دار هستم اگر این کار نبود هیچ جای دیگر شغلی پیدا نمی کردم.

مگر ممکن است بدون تجربه، تخصص و تحصیلات به کسی کار بدهند اما این کار تخصص خاصی نیاز ندارد.

اینجا در واگن های زنانه مترو احساس امنیت می کنم، چون محیط زنانه است و امنیت و راحتی دارم و گرنه در جاهای دیگر حتی از خجالت نمی توانستم سرم را بلند کنم.

من حتی نمی دانم در محیط کار باید چه رفتاری داشته باشم.

ندا 19 ساله و دانشجوست او نیز تأکید می کند با این سن و سال کم نمی تواند در هر جایی راحت کار کند: کارفرماها دختران جوان را بیشتر اذیت می کنند اما اینجا چون واگن ها زنانه است راحتیم.

تا به حال پایم را در واگن های مردانه نگذاشته ام.

دستمزد پایین و نابرابر زنان دستمزد اندک و نابرابر در اغلب محیط های کاری عاملی است که زنان دستفروش مترو تهران هم به آن اشاره می کنند.

اینکه شغل دستفروشی هر چند مشکلاتی دارد و منزلت اجتماعی اش پایین است اما حداقل از نظر درآمد رضایت بخش تر از دیگر مشاغل است.

فاطمه 48 ساله در متروی تهران مواد خوراکی مثل کلوچه و کیک می فروشد: شوهرم اعتیاد داشت و چند سالی هست که من و فرزندانم را ترک کرده.

چهار فرزند دارم یکی ازدواج کرده ولی خرج سه فرزند دیگرم را من می دهم.

او دلیل انتخاب شغلش به عنوان دستفروش در متروی تهران را این گونه توضیح می دهد: هر جایی که برای کار رفتم، ماهی 200 هزار تومان به من دستمزد دادند.

با 200 هزار تومان چه کنم؟ کرایه خانه بدهم، خرج فرزندان را بدهم یا پول آب و برق؟ من سنم زیاد است و اصلاً به من کاری نمی دهند، هر جا به من 800 هزارتومان حقوق بدهند برای همیشه این کار را رها می کنم.

شبکه اجتماعی در زیرزمین های مترو اغلب زنان سرپرست خانوار، بد سرپرست و حتی زنان خانه دار از کمترین حمایت اجتماعی برخوردارند.

آنها معمولاً تعاملات اندکی دارند و از داشتن شبکه های دوستی که به آنها در یافتن کار کمک کند بی بهره اند.

زنان دستفروش در صحبت های شان مدام از کمبود فرصت ها، تماس ها و ارتباطات برای آشنایی با دیگر افراد تا قبل از کار در مترو گلایه می کنند و می گویند همواره از داشتن شبکه دوستی و خانوادگی که آنها را در یافتن کار یاری کند محروم بوده اند.

آنها با ابراز خوشحالی می گویند که بعد از کار کردن در مترو تهران شبکه ای از تعاملات و روابط اجتماعی یافته اند؛ دوستانی که بی دریغ به آنها یاری می رسانند.

این زنان با متشکل شدن، چند بار توانسته اند برای اعتراض مقابل مجلس تهران حضور یابند و به سیاست های پلیس مترو که مانع کار کردن شان می شود اعتراض کنند.

یک گروه از این زنان همچنین موفق شدند با تعدادی از نمایندگان زن مجلس هم دیدار کنند و مشکلات شان را عنوان کنند.

این زنان در یافتن اجناس ارزانتر، مکان های مناسب تر برای خرید جنس، باخبر کردن یکدیگر از حضور پلیس مترو در خطوط مختلف متروی تهران و.

به یکدیگر کمک می کنند.

آنها به تازه کارها آموزش می دهند از کجا جنس شان را بخرند یا با دیگر فروشنده ها، مسافران، راهورهای قطار چه برخوردی داشته باشند.

آنها حتی به یکدیگر می گویند که چه روزهایی بهتر فروش می کنند؛ اول ماه که کارمندها حقوق شان را می گیرند یکی از همین روزهاست و تازه کارها از این اطلاعات که به قیمت سال ها تجربه به دست آمده، استقبال می کنند.

آنها همچنین عنوان می کنند در ساعت های فراغت از کار دورهم جمع می شوند و با یکدیگر درددل می کنند.

شرایط مشابه زندگی و کار این زنان وضعیتی به وجود آورده که یکدیگر را درک کنند و به همدلی با یکدیگر بپردازند.

الگویی جدید از یک شغل زنانه گفت و گوهای من با زنان دستفروش مترو و تمرکز بر اجزای کار این زنان که هر روز کار سخت و طاقت فرسای دستفروشی در مترو را انجام می دهند الگویی جدید از شکل گیری یک کار زنانه را نشان می دهد.

در این تحقیق علاوه بر توجه به بخش های مختلف پدیده شکل گیری دستفروشی زنان در مترو تهران متوجه شدم که این زنان فقط محصول تغییرات اقتصادی نیستند و به عنوان یک عامل تغییر اجتماعی باید مورد مطالعه قرار گیرند.

این زنان نشان داده اند که چگونه می توانند با امکان بهره گیری از فضاهای عمومی نوعی کسب و کارجدید ایجاد کنند.

این دستفروشان زن با گسترش بی سابقه شغل شان در مترو تهران چالشی بیش از یک دهه را بین خود و پلیس مترو و حتی سایر کسب و کارها شکل داده اند.

زیرا با این کار توانسته اند نظم عمومی و فضای عمومی یکی از مهم ترین مراکز عمومی تهران را به چالش کشیده و هر روز به همه یادآوری کنند که زنانی در این شهرهستند که احتیاج به کار دارند.

زنانی که هیچ کس قادر نبوده برای شان کسب و کار مناسبی ایجاد کند.

نتایج این پژوهش همچنین حاکی از آن است که بیشتر زنان دستفروش متروی تهران که در سنین مختلف و مشاغل متفاوت به این کار مشغولند زنان سرپرست خانوارند و هزینه تأمین زندگی خود و دیگرانی را که به آنها وابسته اند برعهده دارند.

همه این زنان نبود شغل و کسب و کار مناسب را دلیل اصلی انتخاب شغل دستفروشی در مترو عنوان می کنند.

زنانی که وامانده از هرجای دیگر و در بازار کاری کاملاً نابرابر و ناامن، واگن های زنانه متروی تهران را یگانه مکان مناسب برای کسب و کار خود یافته اند.

آنها همچنین زنانه بودن محیط کسب و کارشان را یکی از عوامل اصلی انتخاب این شغل می دانند و به ناتوانی دولت برای ایجاد شغلی مناسب تأکید می کنند.

زنان دستفروش که همگی بر این محرومیت ها و نداشتن شبکه های حمایتی تأکید دارند گویی با حضور در این مکان عمومی به دنیای جدیدی پا گذارده اند و جالب تر از هر نکته ای اینکه این زنان کمتر به مشکلات هر روزه کار خود اشاره می کنند.

شغلی سخت و طاقت فرسا که از صبح تا شب با فشار دائمی بر زنان دستفروش و بیم همیشگی آنها از دستگیری همراه است و در عین حال هیچ آینده مشخصی نیز ندارد.

یکی دیگر از نتایج این پژوهش نشان می دهد، این زنان که تقریباً از همه حمایت های اجتماعی بی بهره اند، نداشتن کارفرما را یکی از مزیت های شغل خود می دانند.

مسئولان و مأموران پلیس نیز اعلام می کنند با دستگیری و ضبط اجناس زنان نمی توانند به کار آنان پایان دهند.

این زنان بجز یافتن شبکه های دوستی که آنان را برای داشتن کسب و کاری موفق تر یاری می کند به نوعی همدلی با یکدیگر دست یافته اند تا در برابر پلیس مقاومت کنند.

آنها همواره یکدیگر را از وجود پلیس مترو مطلع می کنند و گاهی در این کار مسافرانی که همگی زن هستند نیز به آنها کمک می کنند تا این زنان بتوانند به کسب و کارشان ادامه دهند.

زنان دستفروش که معمولاً دو کیسه بزرگ در دست دارند، این روزها یکی از تصویرهای همیشگی مترو تهران هستند.

زنانی با شغلی سخت و دشوار، ساعات کاری طولانی و درگیری مداوم با پلیس.

آنها بسیار آرام و نادیده، تغییرات اجتماعی جدیدی را رقم زده اند.

مسئولان و مأموران پلیس نیز اعلام می کنند با دستگیری و ضبط اجناس زنان نمی توانند به کار آنان پایان دهند.

این زنان به جز یافتن شبکه های دوستی که آنان را برای داشتن کسب و کاری موفق تر یاری می کند به نوعی همدلی با یکدیگر دست یافته اند تا در برابر پلیس مقاومت کنند.

آنها همواره یکدیگر را از وجود پلیس مترو مطلع می کنند و گاهی در این کار مسافرانی که همگی زن هستند نیز به آنها کمک می کنند تا این زنان بتوانند به کسب و کارشان ادامه دهند.

در این تحقیق علاوه بر توجه به بخش های مختلف پدیده شکل گیری دستفروشی زنان در مترو تهران متوجه شدم که این زنان فقط محصول تغییرات اقتصادی نیستند و به عنوان یک عامل تغییر اجتماعی باید مورد مطالعه قرار گیرند.

این زنان نشان داده اند که چگونه می توانند با امکان بهره گیری از فضاهای عمومی نوعی کسب و کارجدید ایجاد کنند.

این دستفروشان زن با گسترش بی سابقه شغل شان در مترو تهران چالشی بیش از یک دهه را بین خود و پلیس مترو و حتی سایر کسب و کارها شکل داده اند.


کلید واژه ها: دستفروش - زنان - فروش - متروی تهران - دستفروشی - مترو - اجتماعی - تهران - افزایش - زنان سرپرست خانوار - اقتصادی - سرپرست خانوار - تفکیک جنسیتی - زندگی - گزارش - پدیده - جوامع سنتی - بازار کار - زیرزمینی - جدید - خانواده - استقلال - محل کار - اتوبوس - انتخاب - مصاحبه - میدانی - دانشجو - بازار - مردان

آخرین اخبار سرویس:
شکست هیرنفین در حضور 90 دقیقه ای قوچان نژاد

افشاگری وزیر سابق اطلاعات درباره زهرا کاظمی

ایده هایی برای تزیین سالاد فصل

زمان درو کردن «کاشته ها» فرا رسیده/ توطئه علیه مقاومت بیشتر از هر زمان دیگری است

سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به ارومیه‎

آثار سوء بد رفتاری با کودک چیست؟

شرایط غذاهای حلال از زبان قرآن

جانباز و آزاده یزدی که اعضای بدنش را اهدا کرد

آیا اموات در عالم برزخ از احوال خانواده خود اطلاع دارند؟

استقبال دبیرکل سازمان ملل از آتش بس در سوریه

حجاب واجب است اما آیا هر واجبی را با اجبار باید اجرا کرد

از لالجین تا کیش؛ سفالگری و آموزش گلزاری جمیل

تکالیف جدید "سازمان بیمه سلامت"/ کاهش 15 درصدی خدمات بیمه سلامت در سال 97

نماهنگ/ اشک آینه با صدای میلاد هارونی

عکس/ جای خالی مسئولان در مراسم چهلم شهدای سانچی

اولین عکس «الهام چرخنده» در حال سخنرانی نماز جمعه

انتقاد دادستان تهران از دور زدن قانون در حوزه عرضه مواد غذایی

سیدحسن نصرالله: حزب الله آرای مردم را با پول نمی خرد

اسماعیل بلالی، سیده فاطمه محبی، شیما سادات حسینی واکاوی کیفی چالش های ایفای هم زمان نقش های دانشجویی و خانوادگی

انتشار یادداشت دموکرات ها مربوط به تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات

بندرعباس/مانور امداد و نجات دریایی

احمدی نژاد؛ یاور شیطان یا ناپلئون؟

تغییرات اساسی در شورای مرکزی کانون کارگردانان سینما/ انتخاب اعضای جدید

اسامی امضاکنندگان طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان»

پشت پرده پروژه سازان شهری برملا شد

وزیر بهداشت: وضعیت آب و غذا در کشور مناسب است و نباید خودزنی کنیم

کشته شدن معاون پیشین مجلس سنای افغانستان

این روزهای احمدی نژاد!

اولین نشست مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد

دو گروه در غوطه از قطعنامه شورای امنیت اسقبال کردند

جلوگیری از انتقال آب تنها راه مقابله با ریزگردهاست

امریه فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری در زادگاه خود

تغییرات در کانون کارگردانان خانه سینما

قطعنامه آتش بس سوریه تصویب شد / القاعده، جبهه النصره و داعش معاف از آتش بس

لزوم آگاهی بخشی درباره الگوهای جامعه اسلامی

ارتقای سطح روابط ایران و عمان از طریق گردشگری

مسئولان مراقب عرفان های کاذب باشند

فعالیت باجه عصر شعب بانک ملت در روزهای پایانی سال

توزیع لوازم التحریرهای بانک ملت بین دانش آموزان مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

توصیه معاون منابع انسانی قوه قضاییه به کارآموزان قضایی در مراسم تحلیف دوره 194 کارآموزی قضایی استان تهران

اعضای جدید هیات مدیره بانک صادرات ایران انتخاب شدند

جدایی خانم معروف 61 ساله از نامزد 36 ساله اش!

شکوفایی اقتصاد جز با تکیه بر توان داخلی، جذب سرمایه گذاران و اقتصاد مقاومتی اتفاق نمی افتد

به روزرسانی نقشه جامع علمی کشور در تدوین آن دیده شده است

پیام تبریک روحانی به رییس جمهور بنگلادش

انقلاب اسلامی هویت بخش ملت است

پدیده زیرمیزی در حوزه درمان از جمله نکات مخدوش کننده اخلاق پزشکی است/لزوم برنامه ریزی جهت رفع مشکلات در حوزه بهداشت عمومی و امنیت غذایی

لزوم اولویت بندی اقدامات پیشگیرانه در مبارزه با جرایم حوزه سلامت/انتقاد از بازدارنده نبودن برخی مجازات های مندرج در قوانین مربوط به بهداشت عمومی و سلامت غذایی

دولت در برنامه ششم توسعه به عدالت جنسیتی توجه خاص دارد

رفع عادات بد، منبع نوآوری در سازمان

تاکید وزیر امورخارجه انگلیس برلزوم اجرای کامل آتش بس در سوریه

آقای نجفی بجای بیانیه های قاجاری بفرمایید کار

لطفعلی عاقلی بهره برداری از زمین در نظام اقتصاد اسلامی و عملکرد اقتصاد ایران

رتبه ایران در فساد

اخبار کوتاه از حج و زیارت در هفته ای که گذشت

آیا با وجود حیات دینی می توان شاد هم بود؟

تاثیر رنگ ها در دکوراسیون

واکنش مولاوردی به توییتر جعلی منتسب به خود

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در شنبه 5 اسفند 1396

تصاویر/ مراسم بزرگداشت شهدای گمنام در مسجد فاطمه الزهرا(س) پردیسان

شبیه خوانی مجلس «حضرت ابوالفضل عباس(ع) » در بابلسر+ عکس

وقتی که اصلاح طلبان جواب سلام ضرغامی را نمی دادند

انتقاد مقام قوه قضاییه از برخی اختیارات دولت

همایش سالانه "نظام فنی و اجرایی کشور"

چگونه با خیانت همسرم کنار بیایم؟

پایان دوران خرید امنیت منطقه ای از خارج

نیروانا قاسم خانی به شقایق دهقان: زن بابا تولدت مبارک!!

بدون عنوان

عراق از روسیه اس-400 میخرد

علم به تفکر و ایدئولوژی وصل نمی شود

تحلیل سریع القلم از دکترین سیاست خارجی ایران

جدیدترین مدل های تونیک سایز بزرگ زنانه

جلسه حل ریزگردهای خوزستان با حضور جهانگیری

باید حرف فرزندانمان را بشنویم

مصطفی ملکیان: بزرگانی که معتقد به علم دینی اند چرا تا کنون علم دینی تولید نکردند

تکالیف جدید "سازمان بیمه سلامت"/ کاهش 15 درصدی خدمات بیمه سلامت در سال 97

رو به آسمان

گفت وگوی فارس با رییس سابق ستاد کل نیرو های مسلح-3 فیلم/ ناگفته های سرلشکر فیروزآبادی از جلسه شورای عالی امنیت ملی درباره کوی دانشگاه

«ائمه جمعه» پیشگام حضور مسئولان در میان مردم شدند+تصاویر

حرف های بی حساب و کتاب «الجبیر» صرفا برای راضی کردن شاه سعودی بر زبان رانده می شود

ویدئو / با 6 سریال ترسناک آمریکایی آشنا شوید (16+)

تجلیل بادیگارد جنیفرلوپز از خلبان هواپیمای یاسوج/عکس

شهاب مرادی عزادار شد

روزنامه استخدامی استان قم | یکشنبه 6 اسفند 96

نقشه های دریایی ایران بالاخره جایگزین نقشه های انگلیسی می شود

چرا ایران به دنبال برگرداندن هزینه های خود در سوریه است؟

کنایه سنگین نیکی هیلی به روسیه

نکاتی که همیشه در سفر به دردتان می خورد

توصیه هایی کاربردی برای کار کردن در خانه

یک پیشگویی عجیب در قرآن/ زمان مرگ ماه و خورشید مشخص شد

این روزهای احمدی نژاد!

مدارس فیروزکوه تعطیل شد

گردش منابع مالی ایلام با توسعه گردشگری

نیروهای نظامی وانتظامی برای تامین امنیت کشور از جان می گذرند

33 سال پیش در چنین روزی هشدار به مردم درباره توطئه گسترده دشمنان

مراسم گرامیداشت جانباختگان سانحه هواپیمای تهران - یاسوج

ترتیل صفحه 311 قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

تصویب قطعنامه آتش بس 30 روزه سوریه در شورای امنیت/ القاعده، جبهه النصره و داعش معاف از آتش بس

ثبت نام اولین دوره طرح ملی «حفظ حکمت های نهج البلاغه» آغاز شد

روایت سه شهید فاطمیون از یک خانواده: شیعیان افغانستانی برای اهل بیت(ع) جان می دهند

تغییرات اجتماعی جدید در بساط زنان دستفروش!

تغییرات اجتماعی جدید در بساط زنان دستفروش!