مطالب مرتبط:
فقط 29 درصد از بودجه بسیج در سال 96 محقق شده است
زاهدی در نشست علنی مجلس: 0.5 درصد بودجه پژوهش کشور محقق شده است
29 درصد درآمدهای بودجه 96 تحقق نیافته
95 درصد بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال آینده به استان ها تخصیص می یابد
0.5 درصد بودجه پژوهش کشور محقق شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 13:202018-01-23سياسي

محقق نشدن 29 درصد درآمدهای بودجه سال 96


رییس دیوان محاسبات کشور ضمن تشریح گزارش عملکرد بودجه 8 ماهه سال 96 گفت: در 8 ماهه امسال حدود 29 درصد جمع کل درآمدهای بودجه تحقق نیافته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا؛ عادل آذر در نشست علنی امروز مجلس اظهار داشت: مجلس رویه ارزشمندی را بنا نهاده که باید در طول سال دیوان محاسبات گزارش هایی را درخصوص ارزیابی عملکرد بودجه ارائه کند تا به دولت بگوییم چگونه حرکت کند و پس از این گزارش های چندماهه تفریغ سالانه انجام می شود.

تاکنون 4 گزارش تفریغ بودجه ضمنی برای سال 96 به مجلس تقدیم شده است رییس دیوان محاسبات با بیان اینکه تاکنون 4 گزارش تفریغ بودجه ضمنی برای سال 96 به مجلس تقدیم کرده ایم، گفت: 2 گزارش 4 ماهه با برش ملی و استانی و 2 گزارش 8 ماهه با برش ملی و استانی را به نمایندگان ارائه کرده ایم.

وی با بیان اینکه مبنای تفریغ بودجه 8 ماهه دیوان محاسبات، پرداخت های خزانه است و نه تخصیص ها، افزود: مبلغی را که خزانه به صورت نقد یا اوراق پرداخت کرده به نمایندگان گزارش می دهیم.

تفاوت گزارش دیوان محاسبات با گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه عادل آذر با بیان اینکه اعداد گزارش دیوان محاسبات با اعداد گزارش آقای نوبخت قدری متفاوت است، زیرا گزارش ما 8 ماهه، ولی گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه 10 ماهه است، ادامه داد: دیوان محاسبات به این موضوع توجه داشته که چرا برخی پرداخت ها انجام نشده است.

رشد 35 درصدی تحقق منابع عمومی دولت در 8 ماه نخست سال رییس دیوان محاسبات کشور گفت: در بخش منابع عمومی دولت، درصد تحقق نشان می دهد که منابع عمومی 8 ماهه در حدود 84 درصد تحقق یافته و نسبت به سال گذشته 35 درصد رشد داشته است که نشان از حرکت خوب دولت دارد و و در بخش مصارف نیز 84 درصد تخصیص داشته است.

تخصیص 58 درصد تملک دارایی های سرمایه ای وی با بیان اینکه 58 درصد تملک دارایی های سرمایه ای تخصیص یافته است، گفت: گزارش نوبخت بیشتر بر بودجه سال قبل تمرکز داشت، ولی گزارش ما به لایحه بودجه 96 توجه داشته است.

در گزارش ما تحقق یا عدم تحقق مدنظر بوده است که 42 درصد در این 8 ماهه عدم تحقق داشتیم که جای تأمل دارد و در تملک دارایی مالی 29 درصد رشد داشته که عمدتاً مربوط به سررسید اوراقی است که دولت باید در سال 96 به آن عمل می کرد.

عادل آذر با بیان اینکه در حوزه درآمدها، بخش عمده ای از تمرکز که اصطلاحا به آن بودجه خوب گفته می شود به درآمدها برمی گردد نه فروش نفت یا دارایی ها، اظهار داشت: در حوزه درآمدهای مالیاتی که سهم آن 67 درصد بوده تاکنون 76 درصد آن تحقق یافته یعنی حدود 24 درصد عدم تحقق داشته ایم.

رییس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه در جمع کل درآمدها 29 درصد عدم تحقق داریم و 33 هزار میلیارد تومانی که در 8 ماهه وصول نشده است دولت باید برنامه ریزی و کنترل کند تا این پول ها را دریافت کند، اظهار داشت: بخشی از این مبالغ به علی الحساب شرکت های ملی نفت ایران، پالایش نفت اراک، ارزش افزوده و 5 و 500 میلیارد تومان آن مربوط به پرداخت سود سهام شرکت ملی نفت است که معمولا به صورت علی الحساب پرداخت می شود و این مبالغ، چون در دست دولت بوده، باید حاصل می شد.

وی افزود: در حوزه مالیاتی نیز، مالیات های مستقیم به مالیات شرکت های دولتی برمی گردد و حدود 14 هزار میلیارد ریال مربوط به مالیات شرکت های دولتی است و حدود 4 هزار میلیارد تومان هم به بخش شرکت های غیردولتی باز می گردد.

آذر گفت: در بخش مالیات های غیرمستقیم، 4 هزار میلیارد تومان آن به مالیات بر ارزش افزوده بر می گردد و 4 هزار میلیارد تومان به حقوق گمرکی مربوط است.

رییس دیوان محاسبات کشور گفت: ارزیابی عملکرد دیوان محاسبات 8 ماهه بوده و دولت می تواند بگوید در 4 ماه آینده می تواند این درآمدها را حاصل کند، ولی در بحث برنامه ریزی اقتصادی، تخصیص، عمران و اشتغال وصول به موقع حرف اول را در مدیریت می زند.

731 میلیارد تومان برای طرح جامع مالیاتی هزینه شده، اما اجرا نمی شود عادل آذر در ادامه به دلایل عدم تحقق درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و گفت: طرحی به نام طرح جامع مالیاتی داریم که تاکنون 731 میلیارد تومان برای آن هزینه شده، اما اجرا نمی شود چرا که صندوق های مکانیزه فروش هنوز در مراکز فروش مستقر نشده در حالی که ابتدا باید این صندوق ها مستقر می شد.

30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده ایم رییس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با انتقاد از عدم اقدام موثر در جلوگیری از فرار مالیاتی بیان داشت: تاکنون 30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده ایم که یکی از روش های این فرار اعمال معافیت های متعدد مالیاتی و گمرکی است که سوء استفاده از این موقعیت باعث ایجاد فساد اقتصادی شده است.

صرفاً 10 درصد گمرک ها به سیستم هایی نظیر X-Ray مجهز هستند وی افزود: برخی افراد برای واردات اجناس خود با شرکت هایی که از معافیت گمرکی برخوردارند زد و بند و اقدام به واردات کالا می کنند و مالیات نمی دهند و در نهایت پولی به شرکت مذکور می دهند لذا باید روزنه فرار مالیاتی بسته شود.

همچنین عدم استقرار کامل سیستم های گمرکی نظیر X-Ray باعث بروز مشکلاتی شده است و در حال حاضر صرفاً 10 درصد گمرک ها به این سیستم ها مجهز هستند.

آذر گفت: طرحی به نام طرح جامع مالیاتی داریم که تاکنون 731 میلیارد تومان برای آن هزینه شده، اما اجرا نمی شود چرا که صندوق های مکانیزه فروش هنوز در مراکز فروش مستقر نشده در حالی که ابتدا باید این صندوق ها مستقر می شد.

تنها 8 درصد پروژه های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شده است عادل آذر در ادامه با بیان اینکه تنها 8 درصد پروژه های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار داشت: فروش نفت و صادرات خوب بوده، اما میزان درصد تحقق آن پایین است.

اسناد خزانه از مسیر اصلی خود خارج شده است رییس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با اشاره به وضعیت اوراق مشارکت عنوان کرد: اسناد خزانه از مسیر اصلی خود که ساماندهی بدهی های کوتاه مدت دولت بود خارج شده و از مسیر هدف انتشار آن انحراف پیدا کرده است.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به قانون رفع موانع تولید دولت مکلف شده تا بانک ها یک سوم دارایی های خود را از سال 94 واگذار کنند، اما ساز و کاری برای آن تعیین نشده است.

تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است عادل آذر با اشاره به مبحث هدفمندی ها بیان داشت: اگر حذف دهک های پردرآمد جدی نشود، مجبوریم تمام بودجه عمومی را به پرداخت یارانه و حقوق کارکنان و صندوق های بازنشستگی بدهیم.

همچنین طرح نظام سلامت قانون خوبی دارد، اما منابع آن پایدار نیست و از آنجایی که درآمد خزانه در وهله اول برای پرداختی یارانه و حقوق می رود، تنها 40 درصد منابع مالی طرح سلامت تخصیص یافته، همچنین تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است.


کلید واژه ها: دیوان محاسبات - گزارش - بودجه - درصد - دیوان محاسبات کشور - تفریغ بودجه - سازمان برنامه - دارایی - عادل آذر - دولت - مجلس - کشور - سرمایه - عادل - برنامه - لایحه بودجه - اوراق - نوبخت - تمرکز - تفاوت - نشان - مالی - فروش نفت - متفاوت - امروز - مبلغی - نهاده - صورت - فروش - هایی

آخرین اخبار سرویس:
مجازات اعدام در انتظار عاملان شهادت مأموران ناجا در خیابان پاسداران

فرود اضطراری هواپیمای کیش –ایر در اصفهان

نماینده جنبش اسلامی فلسطین: ایمان و استقامت دو رکن اصلی شهادت

ری شهری: انتظار شهدا، استقرار عدالت اجتماعی در جامعه

یادواره 82 شهید مدافع حرم و امنیت فارس

فرمانده سپاه پاسداران شهادت 3 تن از دلاورمردان نیروی انتظامی را تبریک و تسلیت گفت

تعریف حداقل یک نفر از جوانان و بانوان در کار مدیریتی فرمانداران

80 روستای خراسان رضوی تحت پوشش برنامه های عمرانی سپاه قرار دارد

امیر حاتمی: نیازهای دفاعی کشور را خودمان تولید می کنیم

مشکلات خوزستان به خوبی شناخته نشده است

گردهمایی شناسایی ظرفیت های پژوهشی و پژوهشگران اقتصاد اسلامی برگزار شد

ضرورت ارتقاء توان علمی و تبلیغی روحانیت برای پاسخگویی به نیاز جامعه

تحجرگرایی در حوزه های علمیه تسلیم شدن در برابر دشمن است

همه چیز درباره تبلیغات همسان (تبلیغات نیتیو)

تحجر در حوزه های علمیه از هر خطری بیشتر است

نشانه هایی از نامناسب بودن شغل پیشنهادی

طرح جدید انصارالله برای پایان دادن به بحران یمن

یک میلیون و 300 هزار شغل ایجاد می شود/افزایش 65 درصدی بودجه

صدور کیفرخواست برای عامل شهادت مأموران ناجا

قالیباف به ستاد اجرایی فرمان امام نمی رود

ضرغامی: شهید حدادیان و دیگر شهدای 30 بهمن، فرزندان راستین کمانداران احد و ابوقریب هستند

تکذیب پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان

دانستنی های جالب (248)

ارسال نامه شورای عالی استان ها به رییس مجمع تشخیص برای تعیین تکلیف سپنتا نیکنام

دشمنان جمهوری اسلامی آرام نمی گیرند/ مردم مشکلات اقتصادی را تحمل می کنند اما فساد و تبعیض را نه!

سانتافه 2019؛ لوکس و گیرا

آماده باش تیم های عملیاتی استان بوشهر برای مقابله با سیل احتمالی

برای عامل شهادت سه نفر از مأموران ناجا با اتوبوس، به اتهام قتل عمد کیفرخواست صادر شد / نامبرده به قتل مأموران اعتراف کرده

آتش بس در سوریه

با عناصر پشت پرده و مجریان حوادث خیابان پاسداران برخورد قاطع می کنیم

باید از تشکیلات حزبی برای کمک به دولت استفاده کنیم

بررسی پلیمر های پر مصرف در ساخت تجهیزات پزشکی

آیا پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای ATR آسمان حقیقت دارد؟

درخواست عفو بین الملل از بحرین برای آزادی فوری نبیل رجب

دلیل لغو پروازهای فرودگاه بیرجند

وداع با شهدای حافظ امنیت

دوره تربیت داور تجوید در زنجان/عکس

نوبخت: یک میلیون و 300 هزار شغل سال آینده ایجاد می شود

تابش: جای مردم و مسوولان تغییر کرده /آستانه تحمل مردم کم شده است

شخصی که به مقام معظم رهبری نامه نوشته، مشروعیت نظام را زیر سؤال برده است/ «انتقال روحیه خودباوری» و «استکبارستیزی» دستاوردهای اصلی انقلاب اسلامی

مسعود معینی پور: شخصی که به مقام معظم رهبری نامه نوشته، مشروعیت نظام را زیر سؤال برده است/ انتقال روحیه خودباوری و استکبارستیزی دستاوردهای اصلی انقلاب اسلامی

استاندار اصفهان برقراری پروازهای مادرید - اصفهان را خواستار شد

قدردانی محسن رضایی از حسن تدبیر ناجا

جهت گیری های کلّی بودجه در مجلس تغییر نکرد

فیلم ساز «وابسته به نظام» فیلم ساز مستقل از زورگویی بین المللی است

وزیر دفاع: سیاست اصولی ایران برقراری روابط حسنه با تمام همسایگان است

واکنش های تند و تیز حامیان دیروز احمدی نژاد/ افشاگری ها به شورای نگهبان رسید

استخدام سوپروایزر و اساتید زبان در آموزشگاه زبانهای خارجه

صدور کیفرخواست عامل شهادت سه نفر از مأمورین ناجا

استخدام تعدادی نیرو جهت پخش تراکت در اصفهان

حکم اعدام برای مظنونان تروریستی در مصر

وزارت صنعت 8 مشاور وزیر را برکنار کرد

صدور کیفرخواست عامل شهادت سه نفر از مامورین ناجا

دیر رسیدن یا نرسیدن؟ مسئله این است

عفو بین الملل: اظهارات نفرت پراکنانه سران جهان تبعیض علیه اقلیت ها را عادی می کند

شکرگزاری مردم از بارش رحمت الهی

در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل مطرح شد طرح جدید انصارالله برای پایان دادن به بحران یمن

یادواره شهدای روستای شهیداباد بندپی غربی بابل

نوبخت: امیدواریم گام های محکمی برای رشد اقتصادی در سال آتی برداریم

بحث ها و اما و اگرهای خودکشی ها در زندان ها

استاندار اصفهان برقراری پروازهای مادرید - اصفهان را خواستار شد

رضایی: آشوبگران بدانند که پلیس انقلابی ایران اجازه ناامنی نخواهد داد

رضایی: آشوبگران بدانند که پلیس انقلابی ایران اجازه ناامنی نخواهد داد

نوبخت: جهت گیری های کلّی بودجه در مجلس تغییر نکرد

تقدیر فرمانده کل سپاه از اقدام ناجا در حادثه پاسداران

اما و اگرها بر سر چند خودکشی سیاسی در اوین

توضیحات نوبخت درباره تغییرات بودجه 97

11 کشته در پی حمله طالبان به پاسگاه پلیس در ولایت غزنی

محاصره ساختمان حاوی افردا مسلح توسط پلیس بروکسل

ارسال پاسخ های هوشمند با اپلیکیشن Reply

به خاطر زیادی لیبرال بودن اخراج شدم

توضیح شهرداری درباره علت جمع آوری تصاویر شهدا در شیراز

اقدام عملی برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا آغاز می شود

اعزام یک گروه آموزشی کشت گلخانه ای به هلند

استاندار اصفهان برقراری پروازهای مادرید - اصفهان را خواستار شد

نوبخت: امیدواریم گام های محکمی برای رشد اقتصادی در سال آتی برداریم

نارضایتی های مردمی و فرصت طلبی احمدی نژاد/رویترز: او بدنبال بازگشت به قدرت است

دادستان کل: از رییس جمهور انتظار داریم هیاتی برای شناسایی عناصر نفوذی و دوتابعیتی ها تشکیل شود / برخی خبرها هست که نمی تون برای عموم بیان کرد

فرمانده ناجا: اگر در اتفاقات خیابان پاسداران زودتر اقدام می کردیم مشکلات بیشتری ایجاد می شد

به صورت منسجم با سیاست های دولت پاکستان علیه مدارس دینی مقابله خواهیم کرد

خواسته مردم آستار

جعبه سیاه هواپیمای تهران - یاسوج نقطه زنی شد / تاکنون 32 پیکر یافته شده / وضعیت جوی در قله مساعد نیست

بروکسل امنیتی شد +عکس

کبد چرب را چگونه درمان کنیم؟

ورود نیروهای مردمی سوریه به شهر عفرین

4 نوع مرگ که حکم شهادت دارد

فیلم/ دلایل صدور منشور روحانیت توسط امام خمینی(ره)

تجلیل از بازماندگان شهدا در هیأت فرزندان شهدای اسلام

باید به نیازهای دختران و پسران در سن بلوغ پاسخ داده شود

ثبت نام حوزه های علمیه از 12 اسفند

استقبال باشکوه از 25 شهید گمنام دفاع مقدس

اما و اگرها بر سر چند خودکشی سیاسی در اوین

حادثه خیابان پاسداران با اقدامات خردمندانه نیروی انتظامی خنثی شد

شیراز/نخستین یادواره 82 شهیدمدافع حرم و امنیت فارس

سردار شهید جاویدالاثر حمید باکری

تقدیر نمایندگان ملت از عملکرد دکتر سید تقی نوربخش، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی

بودجه ای که دولت به مجلس داده با آنچه تصویب شد چقدر تغییر کرده است؟

احمدی نژاد معلوم الحال و ناقص العقل است ؛ او به ساحت رهبری توهین کرد + جزییات

استخدام منشی خانم و آقا جهت پاسخگویی به تلفن در تهران

صدور کیفرخواست برای عامل شهادت مأموران ناجا

محقق نشدن 29 درصد درآمدهای بودجه سال 96

محقق نشدن 29 درصد درآمدهای بودجه سال 96