مطالب مرتبط:
فقط 29 درصد از بودجه بسیج در سال 96 محقق شده است
زاهدی در نشست علنی مجلس: 0.5 درصد بودجه پژوهش کشور محقق شده است
29 درصد درآمدهای بودجه 96 تحقق نیافته
95 درصد بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال آینده به استان ها تخصیص می یابد
0.5 درصد بودجه پژوهش کشور محقق شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 بهمن 1396 ساعت 14:202018-01-23سياسي

محقق نشدن 29 درصد درآمدهای بودجه سال 96


رییس دیوان محاسبات کشور ضمن تشریح گزارش عملکرد بودجه 8 ماهه سال 96 گفت: در 8 ماهه امسال حدود 29 درصد جمع کل درآمدهای بودجه تحقق نیافته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا؛ عادل آذر در نشست علنی امروز مجلس اظهار داشت: مجلس رویه ارزشمندی را بنا نهاده که باید در طول سال دیوان محاسبات گزارش هایی را درخصوص ارزیابی عملکرد بودجه ارائه کند تا به دولت بگوییم چگونه حرکت کند و پس از این گزارش های چندماهه تفریغ سالانه انجام می شود.

تاکنون 4 گزارش تفریغ بودجه ضمنی برای سال 96 به مجلس تقدیم شده است رییس دیوان محاسبات با بیان اینکه تاکنون 4 گزارش تفریغ بودجه ضمنی برای سال 96 به مجلس تقدیم کرده ایم، گفت: 2 گزارش 4 ماهه با برش ملی و استانی و 2 گزارش 8 ماهه با برش ملی و استانی را به نمایندگان ارائه کرده ایم.

وی با بیان اینکه مبنای تفریغ بودجه 8 ماهه دیوان محاسبات، پرداخت های خزانه است و نه تخصیص ها، افزود: مبلغی را که خزانه به صورت نقد یا اوراق پرداخت کرده به نمایندگان گزارش می دهیم.

تفاوت گزارش دیوان محاسبات با گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه عادل آذر با بیان اینکه اعداد گزارش دیوان محاسبات با اعداد گزارش آقای نوبخت قدری متفاوت است، زیرا گزارش ما 8 ماهه، ولی گزارش رییس سازمان برنامه و بودجه 10 ماهه است، ادامه داد: دیوان محاسبات به این موضوع توجه داشته که چرا برخی پرداخت ها انجام نشده است.

رشد 35 درصدی تحقق منابع عمومی دولت در 8 ماه نخست سال رییس دیوان محاسبات کشور گفت: در بخش منابع عمومی دولت، درصد تحقق نشان می دهد که منابع عمومی 8 ماهه در حدود 84 درصد تحقق یافته و نسبت به سال گذشته 35 درصد رشد داشته است که نشان از حرکت خوب دولت دارد و و در بخش مصارف نیز 84 درصد تخصیص داشته است.

تخصیص 58 درصد تملک دارایی های سرمایه ای وی با بیان اینکه 58 درصد تملک دارایی های سرمایه ای تخصیص یافته است، گفت: گزارش نوبخت بیشتر بر بودجه سال قبل تمرکز داشت، ولی گزارش ما به لایحه بودجه 96 توجه داشته است.

در گزارش ما تحقق یا عدم تحقق مدنظر بوده است که 42 درصد در این 8 ماهه عدم تحقق داشتیم که جای تأمل دارد و در تملک دارایی مالی 29 درصد رشد داشته که عمدتاً مربوط به سررسید اوراقی است که دولت باید در سال 96 به آن عمل می کرد.

عادل آذر با بیان اینکه در حوزه درآمدها، بخش عمده ای از تمرکز که اصطلاحا به آن بودجه خوب گفته می شود به درآمدها برمی گردد نه فروش نفت یا دارایی ها، اظهار داشت: در حوزه درآمدهای مالیاتی که سهم آن 67 درصد بوده تاکنون 76 درصد آن تحقق یافته یعنی حدود 24 درصد عدم تحقق داشته ایم.

رییس دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه در جمع کل درآمدها 29 درصد عدم تحقق داریم و 33 هزار میلیارد تومانی که در 8 ماهه وصول نشده است دولت باید برنامه ریزی و کنترل کند تا این پول ها را دریافت کند، اظهار داشت: بخشی از این مبالغ به علی الحساب شرکت های ملی نفت ایران، پالایش نفت اراک، ارزش افزوده و 5 و 500 میلیارد تومان آن مربوط به پرداخت سود سهام شرکت ملی نفت است که معمولا به صورت علی الحساب پرداخت می شود و این مبالغ، چون در دست دولت بوده، باید حاصل می شد.

وی افزود: در حوزه مالیاتی نیز، مالیات های مستقیم به مالیات شرکت های دولتی برمی گردد و حدود 14 هزار میلیارد ریال مربوط به مالیات شرکت های دولتی است و حدود 4 هزار میلیارد تومان هم به بخش شرکت های غیردولتی باز می گردد.

آذر گفت: در بخش مالیات های غیرمستقیم، 4 هزار میلیارد تومان آن به مالیات بر ارزش افزوده بر می گردد و 4 هزار میلیارد تومان به حقوق گمرکی مربوط است.

رییس دیوان محاسبات کشور گفت: ارزیابی عملکرد دیوان محاسبات 8 ماهه بوده و دولت می تواند بگوید در 4 ماه آینده می تواند این درآمدها را حاصل کند، ولی در بحث برنامه ریزی اقتصادی، تخصیص، عمران و اشتغال وصول به موقع حرف اول را در مدیریت می زند.

731 میلیارد تومان برای طرح جامع مالیاتی هزینه شده، اما اجرا نمی شود عادل آذر در ادامه به دلایل عدم تحقق درآمدهای مالیاتی اشاره کرد و گفت: طرحی به نام طرح جامع مالیاتی داریم که تاکنون 731 میلیارد تومان برای آن هزینه شده، اما اجرا نمی شود چرا که صندوق های مکانیزه فروش هنوز در مراکز فروش مستقر نشده در حالی که ابتدا باید این صندوق ها مستقر می شد.

30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده ایم رییس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با انتقاد از عدم اقدام موثر در جلوگیری از فرار مالیاتی بیان داشت: تاکنون 30 هزار میلیارد تومان به خاطر فرار مالیاتی خسارت دیده ایم که یکی از روش های این فرار اعمال معافیت های متعدد مالیاتی و گمرکی است که سوء استفاده از این موقعیت باعث ایجاد فساد اقتصادی شده است.

صرفاً 10 درصد گمرک ها به سیستم هایی نظیر X-Ray مجهز هستند وی افزود: برخی افراد برای واردات اجناس خود با شرکت هایی که از معافیت گمرکی برخوردارند زد و بند و اقدام به واردات کالا می کنند و مالیات نمی دهند و در نهایت پولی به شرکت مذکور می دهند لذا باید روزنه فرار مالیاتی بسته شود.

همچنین عدم استقرار کامل سیستم های گمرکی نظیر X-Ray باعث بروز مشکلاتی شده است و در حال حاضر صرفاً 10 درصد گمرک ها به این سیستم ها مجهز هستند.

آذر گفت: طرحی به نام طرح جامع مالیاتی داریم که تاکنون 731 میلیارد تومان برای آن هزینه شده، اما اجرا نمی شود چرا که صندوق های مکانیزه فروش هنوز در مراکز فروش مستقر نشده در حالی که ابتدا باید این صندوق ها مستقر می شد.

تنها 8 درصد پروژه های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شده است عادل آذر در ادامه با بیان اینکه تنها 8 درصد پروژه های عمرانی به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار داشت: فروش نفت و صادرات خوب بوده، اما میزان درصد تحقق آن پایین است.

اسناد خزانه از مسیر اصلی خود خارج شده است رییس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه با اشاره به وضعیت اوراق مشارکت عنوان کرد: اسناد خزانه از مسیر اصلی خود که ساماندهی بدهی های کوتاه مدت دولت بود خارج شده و از مسیر هدف انتشار آن انحراف پیدا کرده است.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به قانون رفع موانع تولید دولت مکلف شده تا بانک ها یک سوم دارایی های خود را از سال 94 واگذار کنند، اما ساز و کاری برای آن تعیین نشده است.

تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است عادل آذر با اشاره به مبحث هدفمندی ها بیان داشت: اگر حذف دهک های پردرآمد جدی نشود، مجبوریم تمام بودجه عمومی را به پرداخت یارانه و حقوق کارکنان و صندوق های بازنشستگی بدهیم.

همچنین طرح نظام سلامت قانون خوبی دارد، اما منابع آن پایدار نیست و از آنجایی که درآمد خزانه در وهله اول برای پرداختی یارانه و حقوق می رود، تنها 40 درصد منابع مالی طرح سلامت تخصیص یافته، همچنین تنها 5 درصد سهم مدیریت بحران از بودجه 96 پرداخت شده است.


کلید واژه ها: دیوان محاسبات - گزارش - بودجه - درصد - دیوان محاسبات کشور - تفریغ بودجه - سازمان برنامه - دارایی - عادل آذر - دولت - مجلس - کشور - سرمایه - عادل - برنامه - لایحه بودجه - اوراق - نوبخت - تمرکز - تفاوت - نشان - مالی - فروش نفت - متفاوت - امروز - مبلغی - نهاده - صورت - فروش - هایی

آخرین اخبار سرویس:
شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان+صوت

روایتی از شهادت قهرمان میدان مین

رییس جمهوری که عاشق سریال های ترکیه ای شده است/ عکس

پوشش خانم بازیگر در یک مراسم مجلل/عکس

6 وزیر و 2 نماینده خواستار رفع فیلتر توییتر شدند

یحیی حاجی، دکتر محمد رضا رجب نژاد، دکتر حمید رضا خدامی ویشته، دکتر مهدی مصری، اسلام آقاپور، مهدی ‏سالاری، جعفر انیسی ‎ ‎بررسی مدیریت استرس بر سلامت عمومی و سبک زندگی دانشجویان

سخن امام علی(ع) درباره نرم خویی و ملایمت پرهیزکاران

چهار درس سیاست خارجی از نظر محسن رضایی

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 1 خرداد 97

کسی که تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده وزیر خارجه شده است/ شما چه کاره هستی که درباره ایران تصمیم می گیری؟

ابوالحسن غفاری رهیافتی به روش شناسی آقاعلی مدرس

حجت الاسلام غلامرضا حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت

سلفی نورانی خانم بازیگر بی حاشیه/عکس

سیدرضا مؤدب، میثم خبازیان بررسی فرهنگی - تاریخی کاربرد انجیل در قرآن

شیخ حسنی امام جمعه سابق ارومیه دارفانی را وداع گفت

اوقات شرعی یکم خرداد شیراز

اگر مردی به زن خود توهین کرد حبس نشود، هدیه بدهد!

نامه 6 وزیر و 2 نماینده به دادستان درباره رفع فیلتر توییتر

خوشبخت کسی است که از شب و روز ماه رمضان استفاده کند

"ساخت ایران" برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!

دعای روز ششم ماه مبارک رمضان + فیلم

نامه نمایندگان مجلس به ایرانیان خارج از کشور

سید فرخ مصطفوی برآورد تاثیر علّی در علوم اجتماعی با استفاده از روش همتاسازی

دکتر محمدرضا نورمحمدی، اسلام آقاپور‎ ‎ نقش عدالت در سلامت روان جامعه از منظر آیات و روایات

نعمتی: اروپا مانند آمریکا قابل اعتماد نیست

سیمین افشار، صمد عدلی پور، سیداحمد میرمحمدتبار تحلیل رابطه رسانه های تحت نظارت و بدون نظارت با مدیریت بدن در بین زنان

نصرت نیل ساز، صدیقه ملک لو جریان شناسی تفاسیر فریقین نسبت به آیه 124 سوره بقره در مساله امامت

مهدی کریمی تبیین حکمی از نصوص دینی در خداشناسی حکیم طهران

استایل جدید "نفیسه روشن" /عکس

روسیه: به رسمیت نشناختن نتیجه انتخابات ونزوئلا خطرناک است

طرح تربیت "پرستار بیمارستانی" لغو نمی شود

5خرداد زمان آغاز نام نویسی امتحانات حوزه علمیه

آقایان متاهل به این افطاری ها نروند!/ عکس

بعیدی نژاد: ایران سیاست جدید آمریکا درباره برجام را مردود می داند

آغاز عملیات نصب تجهیزات آمونیاک پتروشیمی مسجدسلیمان

اهمیت توسل و دعا در ماه مبارک رمضان در کلام بهجت عارفان

شرایط دشوار برای روزه داران روهینگیا

ارجاع سوال از رییس جمهور به هیئت رییسه

ضرغام فتحی، محمدامین کنعانی، حسن چاوشیان تحلیل رفتارهای زیست محیطی با تأکید برسبک زندگی

عبادت جالب دختران هندی

موجود دریایی ترسناک در مکزیک

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

ورود کمیسیون اصل 90 مجلس به موضوع "دوتابعیتی ها"

ماه رمضان فرصت عفو و بخشش و تولد مجدد در حوزه معنویت است

چه کسانی شرکای کارنامه شکست روحانی محسوب خواهند شد؟ /خبر خوب تعطیلی کهریزک و انتظار از قوه قضاییه/سناریو های غیبت چهار هفته ای بن سلمان

زندگینامه سیدحسن مسقطی از عالمان دینی

مرتضی پویان واکاوی برهان صدیقین آقاعلی حکیم و تحقیق و بررسی آن

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

عکس دیده نشده از "ماهور الوند"

هدف دشمن نا امیدی مردم است

سعید اوحدی در گفت وگوی تفصیلی با فارس: استکبار می خواهد 40 سالگی انقلاب را سال مشکلات نشان دهد/ 7 درصد بودجه ما صرف فرهنگ می شود

خوراندن گوشت خوک و مشروبات الکلی به زندانیان مسلمان در چین

جشن تولد «بهنوش بختیاری» در استکهلم سوئد

نگاهی به مشکلات جدی نمایشگاه کتاب

تصاویر/ مراسم روز جهانی زنبور عسل

برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

خودروسازان اروپایی 5 تضمین عملی بدهند تا بدعهدی پژو تکرار نشود

اعضای جدید هیئت رییسه اتاق اصناف تهران مشخص شدند

فقط یه «الله اکبر» احتیاج بود تا دشمن فرار کنه

"معاون اول رییس جمهوری افغانستان" به زودی به کابل باز می گردد

دانلود آهنگ جدید پویا بیاتی بنام نازک دل حساس

مراسم بزرگداشت پیوند اعضاء (جشن نفس)

رمزگشایی از رتبه پایین ایران در شاخص های جهانی کسب و کار/ راهکارهای اصلاحی بررسی می شود

نشانه های پرهیزکاران در کلام امام علی(ع)

قاچاق انسان در انگلیس در مقیاس صنعتی با هدف فحشا

عمار حکیم: دور هیچ کاندیدایی خط قرمز نمی کشیم

اولین واکنش به شایعه تصادف علی دایی

اختلاس کلان و شبکه ای در شهرداری بوشهر

دبیر ستاد حقوق بشر: برجام مرده است و اروپایی ها مشغول مرده خوری هستند/ FATF با وجود برجام لازم به امضا نبود

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

عاشقی یکبار مصرف نیست!

ترفندهایی برای کنار آمدن با ترس از ازدواج

پاسخ تند ایران به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا

بانوی قمی با 9 فرزند و 30 سال تحصیل و اشتغال + عکس ها

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 1 خرداد 97

واشنگتن پدر داعش و القاعده است

رادار آتش یاب بشری + عکس

امام خمینی(س): عالِمی که تربیت و تزکیه نشده است خطرش از مغول بالاتر است

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

آیت الله هاشمی: هیچ مصلحتی بالاتر از حفظ رأی مردم و جلب رضایت آنها برای دوام و پایداری کشور نیست

خدمتی که فیلترینگ تلگرام به تهاجم فرهنگی کرد! + کاریکاتور

مبارزه ما ادامه مبارزه با طرح صهیونیستی آمریکایی در فلسطین است

ای نهایت آرزوی مشتاقان/ شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان

قارچ های سمی از نظر حمله بیولوژیکی بررسی می شود/ تشدید نظارت بر آمبولانس های خصوصی

از روزه داران گرامی تا ماهتون عسل

مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند

حضور پرشور مردم در منزل مرحوم غلامرضا حسنی

حجت الاسلام غلامرضا حسنی در کنار امام خمینی(س) + تصویر

درخواست توییتری محمدرضا عارف از اعضای فراکسیون امید

آمار وزیرارتباطات یا نمودار معاون دادستان/ آیا گرایش مردم به تلگرام کم شده است؟

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ایجاد اشتغال مهمترین اولویت بازسازی نفت شهر است

حاکمیت هیچ گاه از سوی هنرمندان ضربه نخورده است

چه طور در ایام امتحانات زنده بمانیم؟

دلیل بی حوصلگی زنان بالای 50 سال و تمایل شوهرشان به ازدواج مجدد چیست؟

کتاب «ویژگی انسان سیاسی مطلوب در قرآن و نهج البلاغه» منتشر شد

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

کلّه ای که پر کاه باشد ظلم می کند، نه کلّه آدمیزاد

حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت

ثواب افطاری دادن در ماه مبارک رمضان چیست؟

محقق نشدن 29 درصد درآمدهای بودجه سال 96

محقق نشدن 29 درصد درآمدهای بودجه سال 96