مطالب مرتبط:
توضیح اداره کل هنرهای نمایشی در مورد عدم اجرای «روز عقیم» در جشنواره تئاتر فجر
لغو اجرای «روز عقیم» در جشنواره تئاتر فجر با وجود حمایت دبیر جشنواره/ توضیح اداره کل هنرهای نمایشی
نگاهی به نمایش جزا در بخش بین الملل جشنواره فجر/ روایتی از واگویه های زنی تنها بین مرگ و زندگی
حمله تند کیهان به جشنواره تئاتر فجر: چرا رقاص شبکه های ماهواره ای معاند باید در یکی از نمایش های این جشنواره حضور داشته باشد؟!
حضور 6 نمایش از گیلان در سی وششمین جشنواره تئاتر فجر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 10:502018-01-22فرهنگي

بدعت گذاری بی سابقه جشنواره فجر در توقیف یک نمایش /توضیح شورای ارزشیابی و نظارت


حسین کیانی در نامه ای سرگشاده نوشت: شامگاه گذشته مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به من اعلام کرد «رویدادهای نمایش «روز عقیم» و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، - --> کد خبر: 584976 1396/11/02 10:51:50 حسین کیانی در نامه ای سرگشاده نوشت: شامگاه گذشته مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به من اعلام کرد رویدادهای نمایش روز عقیم و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، آنقدر تلخ و گزنده است که مناسب اجرا در جشنِ انقلاب و جشنواره تئاتر فجر نیست.

این نمایش قرار بود امروز دوشنبه دوم بهمن روی صحنه برود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، در حالی که قرار بود امروز دوشنبه (دوم بهمن ماه) نمایش روز عقیم به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با شعار جشن گفت وگوی تئاتر ایران و در بخش مسابقه تئاتر بین الملل در دو نوبت در تالار چهارسوی مجموعه تئاترشهر روی صحنه برود، کارگردان این نمایش در نامه ای سرگشاده اعلام کرد؛ شامگاه گذشته، یکشنبه اول بهمن مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به او اعلام کرده است رویدادهای نمایش روز عقیم و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، آنقدر تلخ و گزنده است که مناسب اجرا در جشنِ انقلاب و جشنواره تئاتر فجر نیست.

این اتفاق در موقعیتی رخ داده که پیش از این، کیانی در دهم دی ماه سال جاری از رویت و استماع نامه ای از سوی نهادی غیرفرهنگی و خارج از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد که به گفته او در آن به صراحت بیان شده بود نمایش روز عقیم ، حق اجرا در جشنواره تئاتر فجر را ندارد.

نامه سرگشاده کیانی خطاب به فرهاد مهندس پور، دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در خصوص کنار گذاشته شدن روز عقیم از این رویداد به این شرح است: جناب استاد، آقای فرهاد مهندس پور دبیرِ محترم جشنواره سی و ششم تئاتر فجر با سلام اینجانب حسین کیانی نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ایران از روزی که نمایش روز عقیم را برای حضور در جشنواره سی و ششم فجر به دبیرخانه پیشنهاد دادم تا شب پیش از اجرا که خبرِ تلخِ کنار گذاشته شدن نمایش را از مدیریت محترم مرکز هنرهای نمایشی شنیدم، ذره ای از بابت اجرای این اثر اطمینان خاطر نداشتم.

چراکه نشانه ها و اشاره ها و کنایه ها از همان ابتدا همه حاکی از این بود که قرار نیست اتفاق خوبی در جشنواره برای نمایش روز عقیم بیفتد و دیدیم که چنین هم شد.

حالا باید کسانی که نامه اول من به شما و پاسخ محبت آمیز شما را جدی نگرفتند و حتی آن را به طنز و شوخی برگزار کردند؛ کمی به خود بیایند و بفهمند که ما با یکدیگر تعارف تکه پاره نمی کردیم.

ما، من و شما دقیقا یک چنین وضعیت ناخوشایندی را متصور بودیم و کوشش کردیم زنگ هشداری را به صدا درآوریم که اعلام می کند آن که و آن چه به شکل بی سابقه ای از اجرای نمایش روز عقیم در جشنواره فجر آن هم درست یک شب پیش از اجرا جلوگیری کرد، حالا دیگر می تواند خیلی بلاها بر سر تئاترِ منتقد و متعهد و متفکر ما بیاورد.

شاید به گمان خیلی ها اتفاق مهمی نیفتاده باشد اما باور دارم و خوب می دانم که شما نیز بر این باورید که اگر این اتفاق در هر فستیوال دیگری در هر جای دنیا می افتاد بدون شک هنرمندانِ آنجا واکنش مسئولانه و موثری نشان می دادند و از حیثیت و شرافت هنری و حرفه ای خودشان در قالب حمایت از همکارشان دفاع می کردند.

همه تئاتری ها و ادبیاتی ها و حتی اهل سیاست آن خطابه معروف برتولد برشتِ بزرگ را می شناسند که می گوید (نقل به مضمون)؛ اگر از دیگران به وقتش حمایت نکنی وقتی نوبتِ زدنِ خودت می شود کسی نمانده که از تو حمایت کند .

استاد عزیزم، من از دلایل و چند و چون کنار گذاشته شدن تئاتر روز عقیم از جشنواره سی و ششم تئاتر فجر اطلاع دقیق و پشت پرده ای ندارم.

این را حتما باید مسئولان این اتفاق، مسئولانه پاسخ دهند اما آن چه سربسته به من گفته شد این بود که رویدادهای نمایش روز عقیم و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، آنقدر تلخ و گزنده است که مناسب اجرا در جشنِ انقلاب و جشنواره تئاتر فجر نیست.

آیا به راستی چنین است؟ آیا اگر چنین هم باشد اساسنامه یا دستورالعملی وجود دارد که به صورت موضوعی شرایط انتخاب آثار جشنواره فجر در آن درج شده باشد؟ تا جایی که بر همگان معلوم بوده و هست جشنواره تئاتر فجر، جشنواره ای با موضوعات آزاد و خلاقانه بوده است که اگر غیر از این بود تا 36 سال دوام نمی آورد و همانند بیشتر جشنواره های موضوعیِ کم رونق پس از چند سال فعالیتِ محدود فراموش می شد و از میان می رفت.

با این حال و اتفاق ناخوشایند و تکرار می کنم بی سابقه ای که برای نمایش روز عقیم رخ داد، احساس می کنم تعریف تازه و البته پُرمخاطره ای برای جشنواره تئاتر فجر و نیز برای کلیت تئاتر ایران در حال شکل گیری است.

تعریفی که بی شک با تعریف من و شما و دیگرانی که به اصالت ذاتی هنر تئاتر باور داریم، کاملا متفاوت است و اصالتی برای تئاتر و وظایف ذاتی آن که تولید اندیشه و ایجاد زمینه های انتقادی تعهدآمیز است قائل نیست و تئاتر و در واقع هنر را به گونه ای خودتفسیرگر و محدود به زاویه فکر خود می بیند و می خواهد و در این راستا از هیچ کاری هم فروگذار نمی کند! نمی دانم و امیدوارم که این ها همه خوابِ شوم و نحسِ پیش از صبح کاذب باشد.

امیدوارم هیچ کسی، هیچ نهاد غیرمسئول و غیرپاسخگویی و هیچ بدخواه و بددل و بدتفسیرگری برای تئاتر نحیف اما خلاق و رو به بالندگی ایران نقشه مصلحت جویانه و دلالت مآبانه ای نکشیده باشد.

امیدوارم تئاتر ما و جشنواره ای که شما با این همه سختی و انبوه مشکلات دبیرش هستید، سر به سلامت برند و خدمتی درخور به کلیت فرهنگ ایران انجام دهند.

امیدوارم شبیه اتفاقی که برای روز عقیم ما افتاد هرگز برای نمایش دیگری نیفتد، امیدوارم دیگرِ همکاران؛ نمایشنامه نویسان، کارگردانان، طراحان و بازیگران تئاتر ایران متوجه شوند که روز عقیم و توقیفِ تلخش از جشنواره می تواند خدای ناکرده روزی و قسمتِ نمایش های آن ها هم بشود و با آینده نگری و موقعیت سنجی و مسئولیت پذیری حرفه ای دست به کُنشی صنفی برنند تا دیگر این گونه اتفاقات تکرار نشود و در پایان امیدوار بودم خبرِ ناخوشایندِ کنار گذاشته شدنِ روز عقیم از جدولِ جشنواره در زمان دیگری به من داده می شد نه درست در شب تولدم، دوم بهمن ماه.

ولی این دیگر امیدی ناامید شده و بربادرفته است.

ارادتمند و مخلص حسین کیانی.

نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ایران دوم بهمن ماه 1396 توضیح شورای ارزشیابی و نظارت شورای ارزشیابی و نظارت بنا به تصریح قانون مسئول صدور پروانه اجرای نمایش هاست.

در مورد نمایش "روز عقیم"در زمان اجرای عمومی نکاتی از سوی شورای ارزشیابی و نظارت برای اصلاح به گروه اعلام شد که در مواردی به صورت کامل اعمال نشد.

ستاد جشنواره تقاضای حضور نمایش در جشنواره را براساس اجرای عمومی آن در دستور کار قرار داد و اثر برای حضور در بخش مرور انتخاب گردید.

به روال تمامی جشنواره ها، چنانچه اثری واجد نکات اصلاحی در زمان اجرای عمومی باشد، پیش از جشنواره مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرد.

ارزیابی مجدد نمایش "روز عقیم"منجر به این تصمیم شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی گردید که "اجرای نمایش در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتفی بوده و برای این نمایش پروانه اجرا در جشنواره صادر نمی گردد".

ضمن پوزش از تماشاگران محترمی که بلیت نمایش را خریداری کرده اند به اطلاع می رساند ظرف 48 ساعت هزینه این عزیزان عودت داده خواهد شد.

صدور پروانه اجرای نمایش توسط شورای ارزشیابی و نظارت مبتنی بر تعامل این شورا با هنرمندان بوده و هست و امید است هنرمندان محترم با درنظر گرفتن تمامی شرایط و مولفه ها امکان این تعامل را ارتقا بخشند.


کلید واژه ها: نمایش - جشنواره - تئاتر - جشنواره تئاتر فجر - نامه - کارگردان - بین المللی - تاریخی - نمایشنامه نویس - دوشنبه - وزارت فرهنگ - جشنواره فجر - ایران - فرهاد - امروز - فرهنگ - سلام - پیشنهاد - مسابقه - برگزار - اسلامی - مدیریت - یکشنبه - ارشاد - گزارش - شورای - نظارت - وزارت - شوخی

آخرین اخبار سرویس:
راهکاری برای پرهیز از ساخت سریال های شبیه به هم

آغاز «روزهای سینمای ایران» در باکو

آثار گلمکانی در جشنواره ریگارد کانادا

اعطای خرس بلورین بهترین فیلم کودک جشنواره برلین به فیلم "فورتانا"

اخبار کوتاه فرهنگی و هنری استان زنجان

امیر جعفری مقابل دوربین رامبد جوان

«جمشید هاشم پور منحصر به فرد است»

نمایشگاه عکس برای کمک به زلزله زدگان

داریوش ارجمند: کسانی که هر سال در جشنواره فیلم فجر جایزه می گیرند، ادای بازیگری را درمی آورند

کدام سریال ها نوروز 97 از تلویزیون پخش می شوند؟ + تصاویر

شبروان به تالار رودکی می آیند

"درساژ" ؛ برنده جایزه بخش نسل جشنواره برلین

گریم متفاوت پرویز پرستویی در لس آنجلس- تهران(عکس)

وضعیت نامناسب زلزله زدگان کرمانشاه در روزهای بارانی /فیلم

عاشقانه های فریدون مشیری رونمایی شد خاوری: معنای کار تازه انجام دادن تغییر کرده است/ هر کارجدیدی نوآوری نیست

صف طولانی مرکز تعویض پلاک اتحاد، واقع در شرق تهران (فیلم)

تبریز میزبان اختتامیه جشنواره بین المللی شعر فجر

اکران فیلم مستند «بانو قدس ایران» در نگارستان امام خمینی اصفهان

انیمیشن دیرین دیرین با موضوع 1888 (فیلم)

«آشفتگی » جیرانی با بهرام رادان ادامه دارد

پوستر نمایش هجوم رونمایی شد/اگه دلمون بخواد بمیریم و هیچ راهی وجود نداشته باشه؟+عکس

آرشین مال آلان در تالار وحدت نواخته می شود

امیر جعفری؛ بازیگر فیلم جدید رامبد جوان شد

اجرای کنسرت ناصر چشم آذر در تالار وحدت

با همراهی ارکستر ایستگاه کنسرت نوستالژی ناصر چشم آذر برگزار می شود

فصل جدید برنامه بوم گرد روی آنتن شبکه چهار می رود

چاپ نخست دوره پنج جلدی «شاهنامه نقالان» همراه با قاب و سی دی

مراسم اختتامیه دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

زمان برگزاری کنسرت های اولین فستیوال موسیقی الکترونیک اعلام شد

نمایشگاه پوستر زودپز افتتاح می شود

آغاز سینما سیار عمار در خراسان جنوبی با یتیم خانه ایران

اجراهای اسفند تماشاخانه ارغنون اعلام شد

رایزنی با ناشران خارجی برای تبادل کتب دینی ایران/ امروز؛ اختتامیه «کتاب دین»

طنزانه بدون شرح ؟!

اگر گفتید این بازیگر کیست؟

زمان اکران فیلم «سرو زیر آب» اعلام شد

آغاز بکار نخستین نمایشگاه تخصصی مد و لباس مانتوهای اسلامی ایرانی در زنجان

تنوع طلبی جوان و نوجوان نشانه پویایی کانون و تلاش بیشتر است

آن سوی ابرها؛ فیلم هندی این روزهای سینمای ایران

اعطای خرس بلورین بهترین فیلم کودک جشنواره برلین

افتتاح روزهای سینمای ایران در باکو

پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دین در قم

مراقب آثار اعمال بر زندگی تان باشید

شادی ماندگار

روایت انسان ها و لاک پشت ها در یک کتاب

امیر جعفری به «قانون مورفی» رامبد جوان پیوست

امیریوسفی: خالق «قلب سیمرغ» وقت تپیدنش نیست

چگونه از حباب های اطلاعاتی خارج شویم؟ (فیلم)

نمایشگاه عکاسان بر جسته ایرانی در کرمانشاه

روز بارانی در شاهرود + فیلم

حضور جهانگردان خارجی در آیین هلیم پزان اقلید فارس

حضور جهانگردان خارجی در آیین هلیم پزان اقلید

پوشش «شبنم مقدمی» در جشنواره برلین

صراحت مجری تلویزیون درباره پشت پرده صدور مجوزهای کسب و کار + فیلم

از لاک پشت ها چه خبر؟ برای کودکان خواندنی شد

بازیگر لبنانی و ایرانی در رئالیتی‎شو بین‎المللی

صبح بارانی در شاهرود + فیلم

عموی فیتیله ای این بار با خوش و بش به تلویزیون می آید/برنامه جدید مسلمی از 10 اسفند ماه کلید می خورد

امیر جعفری به «قانون مورفی» راکبد جوان پیوست

معرفی بازیگران جدید سریال «خانواده دکتر ماهان»

عبدالعظیم سودانی با «غوّاص الشمس» آمد

از فردا هملت و دن کیشوت بر پرده تئاتر شهر ظاهر می شوند

رونمایی از سه اثر تازه زنده یاداحمد عزیزی

اعطای خرس بلورین بهترین فیلم کودک جشنواره برلین

تبریز؛ میزبان آخرین محفل جشنواره شعر فجر

تبدیل شعر «استفن کینگ» به سریال تلویزیونی

ایجاد موزه ملی هنرهای تجسمی پیگیری می شود

تا کی باید نقش آدمهای با نمک را بازی کنم؟

آقای بازیگر: تا کی باید نقش آدم های بانمک را بازی کنم!

«نوستالژی»های ناصر چشم آذر تالار وحدت را به گذشته می برد

اعلام برنامه کامل اولین فستیوال موسیقی الکترونیک / حضور 13 گروه و هنرمند

رونمایی از چند اثر ترجمه شده دینی در جمهوری آذربایجان

چاپ 200 عنوان کتاب در 5 سال اخیر/ نیازسنجی از جامعه عامل تولید آثار فاخر است

سخنان رییس جمهوری در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی

جزیره بی تربیت ها سر از کتابفروشی ها در آورد

ادامه روایت قصه ایراندخت در لاله زار

فراخوان سومین جشنواره سراسری آواها و نواهای رضوی منتشر شد

جشنواره مد و لباس فجر اتفاق مبارکی به منظور خودشناسی و خودساختگی اقتصادی است

جشنواره هلیم پزان در اقلید

تصاویری از نمایشگاه سراسری کتاب زاهدان

قدردانی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی

جایزه بخش نسل جشنواره برلین به درِساژ رسید

رنگ ناامیدی بر دیوارهای «خانه بهار»

عکاس طبیعت در مهمانخانه شبکه چهار

انتقاد تند از اظهارات نیوشا ضیغمی در روزنامه جوان

اختتامیه دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر +تصاویر

روزهای فیلم ایران با نمایش فیلم بادیگارد در باکو شروع شد

لحظه گرگ ومیش در حال و هوای دهه 60/ جدیدترین تصاویر از سریال اسعدیان

کنایه مهران مدیری به مسئولی که دوسال بعد از فوق لیسانس، لیسانس می گیرد (فیلم)

برگزاری جشنواره هلیم پزان در اقلید

کتاب «صنعت شادی» نقد می شود

آفتاب تاریخ از پسِ سنگ نگاره های ماقبل تاریخ ایران طلوع می کند

تصویربرداری هست و نیست به روزهای پایانی رسید

اسلام به پیروانش آموخت که علم بی مرز است/ دسته بندی علوم به دینی و ضد دینی درست نیست

برگزاری اختتامیه دهمین جشنواره «تجسمی فجر» و اهدای طوبای زرین به برگزیدگان

تا کی باید نقش آدمهای با نمک را بازی کنم؟

پایان نگارش سریال جدید شبکه پنج تا اواخر فروردین

افشاگری ناتالی پورتمن درباره پیشنهادهای بی شرمانه

تازه ترین خبر از جشنواره جهانی فیلم فجر

ساخت سریال عاشقانه "بانوی عمارت" به نیمه رسید

بدعت گذاری بی سابقه جشنواره فجر در توقیف یک نمایش /توضیح شورای ارزشیابی و نظارت

بدعت گذاری بی سابقه جشنواره فجر در توقیف یک نمایش /توضیح شورای ارزشیابی و نظارت