مطالب مرتبط:
توضیح اداره کل هنرهای نمایشی در مورد عدم اجرای «روز عقیم» در جشنواره تئاتر فجر
لغو اجرای «روز عقیم» در جشنواره تئاتر فجر با وجود حمایت دبیر جشنواره/ توضیح اداره کل هنرهای نمایشی
نگاهی به نمایش جزا در بخش بین الملل جشنواره فجر/ روایتی از واگویه های زنی تنها بین مرگ و زندگی
حمله تند کیهان به جشنواره تئاتر فجر: چرا رقاص شبکه های ماهواره ای معاند باید در یکی از نمایش های این جشنواره حضور داشته باشد؟!
حضور 6 نمایش از گیلان در سی وششمین جشنواره تئاتر فجر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 11:502018-01-22فرهنگي

بدعت گذاری بی سابقه جشنواره فجر در توقیف یک نمایش /توضیح شورای ارزشیابی و نظارت


حسین کیانی در نامه ای سرگشاده نوشت: شامگاه گذشته مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به من اعلام کرد «رویدادهای نمایش «روز عقیم» و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، - --> کد خبر: 584976 1396/11/02 10:51:50 حسین کیانی در نامه ای سرگشاده نوشت: شامگاه گذشته مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به من اعلام کرد رویدادهای نمایش روز عقیم و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، آنقدر تلخ و گزنده است که مناسب اجرا در جشنِ انقلاب و جشنواره تئاتر فجر نیست.

این نمایش قرار بود امروز دوشنبه دوم بهمن روی صحنه برود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، در حالی که قرار بود امروز دوشنبه (دوم بهمن ماه) نمایش روز عقیم به نویسندگی و کارگردانی حسین کیانی در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با شعار جشن گفت وگوی تئاتر ایران و در بخش مسابقه تئاتر بین الملل در دو نوبت در تالار چهارسوی مجموعه تئاترشهر روی صحنه برود، کارگردان این نمایش در نامه ای سرگشاده اعلام کرد؛ شامگاه گذشته، یکشنبه اول بهمن مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی به او اعلام کرده است رویدادهای نمایش روز عقیم و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، آنقدر تلخ و گزنده است که مناسب اجرا در جشنِ انقلاب و جشنواره تئاتر فجر نیست.

این اتفاق در موقعیتی رخ داده که پیش از این، کیانی در دهم دی ماه سال جاری از رویت و استماع نامه ای از سوی نهادی غیرفرهنگی و خارج از مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد که به گفته او در آن به صراحت بیان شده بود نمایش روز عقیم ، حق اجرا در جشنواره تئاتر فجر را ندارد.

نامه سرگشاده کیانی خطاب به فرهاد مهندس پور، دبیر سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در خصوص کنار گذاشته شدن روز عقیم از این رویداد به این شرح است: جناب استاد، آقای فرهاد مهندس پور دبیرِ محترم جشنواره سی و ششم تئاتر فجر با سلام اینجانب حسین کیانی نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ایران از روزی که نمایش روز عقیم را برای حضور در جشنواره سی و ششم فجر به دبیرخانه پیشنهاد دادم تا شب پیش از اجرا که خبرِ تلخِ کنار گذاشته شدن نمایش را از مدیریت محترم مرکز هنرهای نمایشی شنیدم، ذره ای از بابت اجرای این اثر اطمینان خاطر نداشتم.

چراکه نشانه ها و اشاره ها و کنایه ها از همان ابتدا همه حاکی از این بود که قرار نیست اتفاق خوبی در جشنواره برای نمایش روز عقیم بیفتد و دیدیم که چنین هم شد.

حالا باید کسانی که نامه اول من به شما و پاسخ محبت آمیز شما را جدی نگرفتند و حتی آن را به طنز و شوخی برگزار کردند؛ کمی به خود بیایند و بفهمند که ما با یکدیگر تعارف تکه پاره نمی کردیم.

ما، من و شما دقیقا یک چنین وضعیت ناخوشایندی را متصور بودیم و کوشش کردیم زنگ هشداری را به صدا درآوریم که اعلام می کند آن که و آن چه به شکل بی سابقه ای از اجرای نمایش روز عقیم در جشنواره فجر آن هم درست یک شب پیش از اجرا جلوگیری کرد، حالا دیگر می تواند خیلی بلاها بر سر تئاترِ منتقد و متعهد و متفکر ما بیاورد.

شاید به گمان خیلی ها اتفاق مهمی نیفتاده باشد اما باور دارم و خوب می دانم که شما نیز بر این باورید که اگر این اتفاق در هر فستیوال دیگری در هر جای دنیا می افتاد بدون شک هنرمندانِ آنجا واکنش مسئولانه و موثری نشان می دادند و از حیثیت و شرافت هنری و حرفه ای خودشان در قالب حمایت از همکارشان دفاع می کردند.

همه تئاتری ها و ادبیاتی ها و حتی اهل سیاست آن خطابه معروف برتولد برشتِ بزرگ را می شناسند که می گوید (نقل به مضمون)؛ اگر از دیگران به وقتش حمایت نکنی وقتی نوبتِ زدنِ خودت می شود کسی نمانده که از تو حمایت کند .

استاد عزیزم، من از دلایل و چند و چون کنار گذاشته شدن تئاتر روز عقیم از جشنواره سی و ششم تئاتر فجر اطلاع دقیق و پشت پرده ای ندارم.

این را حتما باید مسئولان این اتفاق، مسئولانه پاسخ دهند اما آن چه سربسته به من گفته شد این بود که رویدادهای نمایش روز عقیم و خط سیر شخصیت ها و چهارچوب روایی و تاریخی داستان، آنقدر تلخ و گزنده است که مناسب اجرا در جشنِ انقلاب و جشنواره تئاتر فجر نیست.

آیا به راستی چنین است؟ آیا اگر چنین هم باشد اساسنامه یا دستورالعملی وجود دارد که به صورت موضوعی شرایط انتخاب آثار جشنواره فجر در آن درج شده باشد؟ تا جایی که بر همگان معلوم بوده و هست جشنواره تئاتر فجر، جشنواره ای با موضوعات آزاد و خلاقانه بوده است که اگر غیر از این بود تا 36 سال دوام نمی آورد و همانند بیشتر جشنواره های موضوعیِ کم رونق پس از چند سال فعالیتِ محدود فراموش می شد و از میان می رفت.

با این حال و اتفاق ناخوشایند و تکرار می کنم بی سابقه ای که برای نمایش روز عقیم رخ داد، احساس می کنم تعریف تازه و البته پُرمخاطره ای برای جشنواره تئاتر فجر و نیز برای کلیت تئاتر ایران در حال شکل گیری است.

تعریفی که بی شک با تعریف من و شما و دیگرانی که به اصالت ذاتی هنر تئاتر باور داریم، کاملا متفاوت است و اصالتی برای تئاتر و وظایف ذاتی آن که تولید اندیشه و ایجاد زمینه های انتقادی تعهدآمیز است قائل نیست و تئاتر و در واقع هنر را به گونه ای خودتفسیرگر و محدود به زاویه فکر خود می بیند و می خواهد و در این راستا از هیچ کاری هم فروگذار نمی کند! نمی دانم و امیدوارم که این ها همه خوابِ شوم و نحسِ پیش از صبح کاذب باشد.

امیدوارم هیچ کسی، هیچ نهاد غیرمسئول و غیرپاسخگویی و هیچ بدخواه و بددل و بدتفسیرگری برای تئاتر نحیف اما خلاق و رو به بالندگی ایران نقشه مصلحت جویانه و دلالت مآبانه ای نکشیده باشد.

امیدوارم تئاتر ما و جشنواره ای که شما با این همه سختی و انبوه مشکلات دبیرش هستید، سر به سلامت برند و خدمتی درخور به کلیت فرهنگ ایران انجام دهند.

امیدوارم شبیه اتفاقی که برای روز عقیم ما افتاد هرگز برای نمایش دیگری نیفتد، امیدوارم دیگرِ همکاران؛ نمایشنامه نویسان، کارگردانان، طراحان و بازیگران تئاتر ایران متوجه شوند که روز عقیم و توقیفِ تلخش از جشنواره می تواند خدای ناکرده روزی و قسمتِ نمایش های آن ها هم بشود و با آینده نگری و موقعیت سنجی و مسئولیت پذیری حرفه ای دست به کُنشی صنفی برنند تا دیگر این گونه اتفاقات تکرار نشود و در پایان امیدوار بودم خبرِ ناخوشایندِ کنار گذاشته شدنِ روز عقیم از جدولِ جشنواره در زمان دیگری به من داده می شد نه درست در شب تولدم، دوم بهمن ماه.

ولی این دیگر امیدی ناامید شده و بربادرفته است.

ارادتمند و مخلص حسین کیانی.

نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ایران دوم بهمن ماه 1396 توضیح شورای ارزشیابی و نظارت شورای ارزشیابی و نظارت بنا به تصریح قانون مسئول صدور پروانه اجرای نمایش هاست.

در مورد نمایش "روز عقیم"در زمان اجرای عمومی نکاتی از سوی شورای ارزشیابی و نظارت برای اصلاح به گروه اعلام شد که در مواردی به صورت کامل اعمال نشد.

ستاد جشنواره تقاضای حضور نمایش در جشنواره را براساس اجرای عمومی آن در دستور کار قرار داد و اثر برای حضور در بخش مرور انتخاب گردید.

به روال تمامی جشنواره ها، چنانچه اثری واجد نکات اصلاحی در زمان اجرای عمومی باشد، پیش از جشنواره مجددا مورد ارزیابی قرار می گیرد.

ارزیابی مجدد نمایش "روز عقیم"منجر به این تصمیم شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی گردید که "اجرای نمایش در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتفی بوده و برای این نمایش پروانه اجرا در جشنواره صادر نمی گردد".

ضمن پوزش از تماشاگران محترمی که بلیت نمایش را خریداری کرده اند به اطلاع می رساند ظرف 48 ساعت هزینه این عزیزان عودت داده خواهد شد.

صدور پروانه اجرای نمایش توسط شورای ارزشیابی و نظارت مبتنی بر تعامل این شورا با هنرمندان بوده و هست و امید است هنرمندان محترم با درنظر گرفتن تمامی شرایط و مولفه ها امکان این تعامل را ارتقا بخشند.


کلید واژه ها: نمایش - جشنواره - تئاتر - جشنواره تئاتر فجر - نامه - کارگردان - بین المللی - تاریخی - نمایشنامه نویس - دوشنبه - وزارت فرهنگ - جشنواره فجر - ایران - فرهاد - امروز - فرهنگ - سلام - پیشنهاد - مسابقه - برگزار - اسلامی - مدیریت - یکشنبه - ارشاد - گزارش - شورای - نظارت - وزارت - شوخی

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری نمایشگاه ملی «گنج جنگ» در آستانه سوم خرداد

همکاری سینا سرلک و محمدرضا گلزار برای تیتراژ «ساخت ایران 2»

معرفی کتاب؛ «خرمشهر در جنگ طولانی»

تجربه تور استانبول با ناتالیا و رابسون زوج جهانگرد برزیلی

«نقش هنر» با «صد نقش» موزه فلسطین آمد

سریالی با محوریت زندگی حضرت معصومه (س) جلوی دوربین خواهم برد

پخش یک سریال نوستالژیک و ماندگار از تلویزیون

«جیک جیلنهال» به «مرد عنکبوتی» می پیوندد

فراخوان هفدهمین مسابقه مطبوعاتی انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر

طرح افطار تا سحر علاوه بر سینماها در تئاتر و موسیقی نیز اجرا شود

دردم را می نوازم

لونته ؛ کارگردان: فئوبه واریس

مجوزهای هنری مورد بازنگری قرار می گیرد

امروز مخاطبان اصلی موزه ها کودکان و نوجوانان هستند

ساخت فیلم «کوروش» به کارگردانی جعفری جوزانی در ملایر

فیلم/ گل های ویدال در یوونتوس به بهانه تولد 31 سالگی

10 خرداد؛ آخرین مهلت برای شرکت در نخستین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی

تغییر نام مجموعه «عمارت ارغنون» به «عمارت نوفل لوشاتو»

بدلکاری فوق خطرناک آقای بازیگر در فیلم جدیدش/عکس

فیلم | نقش سرکه در صفای قلب و چگونگی دفع ضرر آن

نمایش گزیده نامه نگاری های عهد قاجار در کاخ گلستان

ایجاد شهرک سینمایی در ملایر ساخت فیلم کوروش به کارگردانی جعفری جوزانی در ملایر

«نقش هنر» با «صد نقش» موزه فلسطین آمد

شرط ازدواج در شبکه پنج

دو کتاب درباره محمود فرشچیان منتشر می شود

جیک جیلنهال به مرد عنکبوتی می پیوندد

قرارداد رسمی باراک اوباما و همسرش با نتفلیکس برای ساخت فیلم و سریال

بازیگری که در 33 سالگی احساس میانسالی دارد!

علت دوری طولانی مدت امین تارخ از تلویزیون

قطعاً در زیر آسمان شهر 4 بازی می کنم/در 33 سالگی احساس میانسالی دارم

-جارو کردن چالش های تهران

پروانه ساخت فیلم «پاییز» صادر شد

جایزه کن به دست جعفر پناهی رسید

نجات جان بیماران با گسترش فرهنگ اهدای عضو + فیلم

نمایشگاه قرآن فردا در بجنورد گشایش می یابد

بازیگر «دپوتات» تغییر کرد

جایزه جعفر پناهی از فرانسه به تهران رسید

مستند «وضعیت اضطراری» را از شبکه 1 ببینید

9 حقیقت جالب درباره مگان مارکل، عروس خاندان سلطنتی بریتانیا

تلویزیون اینطوری جای شجریان را پرکرد! +عکس

موزه های دولتی و خصوصی نصف جهان در جمع بهترین ها

سیرک بین المللی آفتاب در زنجان

کانون های مساجد یک ظرفیت مهم در عرصه فرهنگی و هنری به حساب می آیند

انتشار 2 کتاب درباره محمود فرشچیان

برگزاری نمایشگاه کتاب علوم قرآنی و نرم افزار قرآنی در چهارمحال و بختیاری

هیدئو کوجیما تصویر جدیدی از Death Stranding به نمایش گذاشت

چغازنبیل به حفاظت و مرمت دایمی نیاز دارد

تصویری از جشن تولد خاص بهنوش طباطبایی!

همکاری دوباره مهران مدیری با برادران قاسم خانی

آقا و خانم «اوباما» رسما وارد سریال سازی شدند

50 درصد به ظرفیت سینماهای موجود آذربایجان شرقی اضافه شد

هر شب با اخبار ورزش استان سمنان+ فیلم

آشتی "مهران مدیری" با همسر سابق بهاره رهنما! /عکس

فیلم | زورگیری روی آب و گروگانگیری ملوانان ایرانی

50 درصد به ظرفیت سینماهای موجود آذربایجان شرقی اضافه شد

پخش دو نمایش ویژه سوم خرداد از رادیو نمایش

کارگاه تصویرگری سوره «واقعه» در همدان برگزار شد

جزءنویسی قرآن با استفاده از پودر طلا در نمایشگاه قرآن مشهد

نمایشگاه کتاب علوم قرآنی و نرم افزار قرآنی در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود

فیلم/ 5 مدافع برتر بوندس لیگا در فصل 2017-2018 ؛ خبری از بایرنی ها نیست!

بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر درگذشت

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 6 راه اندازی موزه آثار نادر ابراهیمی در دستور کار است

مرمت قلعه ساسانی فهرج

خانه موزه شهروند یزدی +فیلم

مسابقه مطبوعاتی سالانه انجمن منتقدان خانه تئاتر فراخوان داد

آمریکای شمالی سال 2019 یخ می زند

تغییر نام عمارت «ارغنون» به عمارت «نوفل لوشاتو»

زیباترین بازیگر زن دهه 40 سینمای جهان درگذشت + عکس ها

فیلم | پابوسی همسر روی آنتن زنده تلویزیون

بازیگری که در 33 سالگی احساس میانسالی دارد! +عکس

سعید محقق، بازیگر پیشکسوت درگذشت

گلایه آقای کارگردان از افزایش دستمزد بازیگران

پردرآمدترین کارگردان فرانسه تحت بازجویی پلیس

ناصر آقایی نقش گوته را بازی کرد/ فیلمی از ایران تا آلمان

میرزایی: مهلت ارسال آثار به دهمین جشنواره بین المللی فارابی تمدید شد

انتشار 2 کتاب درباره محمود فرشچیان

نخل طلای کن به جعفرپناهی رسید

برنامه های ارشاد اسلامی کردستان در ماه رمضان اعلام شد

اشعار شاعران آیینی در فرهنگ­سرای اندیشه طنین­ انداز می­ شود

«چند یادداشت عاشقانه برای خانم دیکتاتور» به کتابفروشی ها رسید

آثار راه یافته به پنجمین همایش مردمی «تئاتر خرداد»

برج میلاد میزبان شب های فرهنگی سیستان و بلوچستان می شود

مسجدجامعی: باید به اقتصاد موزه ها فکر کنیم

پوگبا در خانه خدا

​آشتی برادران قاسم خانی با مهران مدیری؟

موزه سینمای ایران موزه برتر کشور شد

اتمام «حافظ و گوته» در شهرک غزالی

معرفی هفت فیلم برتر سینمای ایران با رونمایی از تندیس طعم گیلاس

ثبت 13 اثر تاریخی لرستان در فهرست آثار ملی

برج میلاد میزبان شب های فرهنگی سیستان وبلوچستان می شود

خانه موزه شهروند یزدی

برنامه های ارشاد اسلامی کردستان در ماه رمضان اعلام شد

فیلم | تاکسی آبی!

موزه های برتر کشور معرفی شدند

به کما رفتن پسر یک کارگردان شروع سریال های ماورایی را رقم زد

نمایش عمومی سکه های ولایتعهدی امام رضا(ع)

اشعار شاعران آیینی در فرهنگ سرای اندیشه طنین انداز می شود

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

میزان فروش «به وقت شام»/ موفقیت های آخرین ساخته حاتمی کیا به رغم حاشیه سازی

معرفی چند سرگرمی و فعالیت جذاب در ماه رمضان

بدعت گذاری بی سابقه جشنواره فجر در توقیف یک نمایش /توضیح شورای ارزشیابی و نظارت

بدعت گذاری بی سابقه جشنواره فجر در توقیف یک نمایش /توضیح شورای ارزشیابی و نظارت