مطالب مرتبط:
مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند
دارایی های مازاد بانک ها یکی از چالش های مهم نظام بانکی است
تخصیص 80 درصد تسهیلات بانکی زلزله زدگان خراسان شمالی
چرا نباید نرخ سود بانکی کاهش می یافت؟
دارایی های مازاد بانک ها یکی از چالش های مهم نظام بانکی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 11:032018-01-22اقتصادي

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند


مدیران بانک ها و موسسات مالی باید بیش از پیش، آگاهی و شناخت دقیقی نسبت به ماهیت تغییرات فناوری محور و اثرات آن بر کسب و کار پولی و بانکی داشته باشند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز؛ ولی اله سیف که در آیین افتتاحیه هفتمین همایش نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیکی در برج میلاد سخن می گفت، با بیان اینکه واگذاری امور مرتبط به فناوری به یک واحد جداگانه و تفویض تصمیم گیری برای عملیاتی شدن فناوری در یک بانک، باید به رویکردی همه جانبه برای بهره برداری از حداکثر منافع و مواجهه راهبردی با تاثیرات فناوری تحول یابد، افزود: سامانه های پرداخت و تسویه که سال ها در بسترها، استانداردها و ساختارهای جا افتاده مسیر تکاملی خود را طی می کرد، با امواج چندگانه فناوری های نوین، مشتمل بر شبکه های اجتماعی، ابزارهای هوشمند، پردازش ابری، زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده روبرو شد.

آگاهی و شناخت دقیق نسبت به ماهیت تغییرات فناوری همچنین رییس کل بانک مرکزی پذیرش هوشمندانه و کنشی فناوری را مستلزم تغییر در نگرش سیاست گذار و صاحبان و مدیران کسب و کار به صورت توامان دانست و گفت: مدیران بانک ها و موسسات مالی باید بیش از پیش، آگاهی و شناخت دقیقی نسبت به ماهیت تغییرات فناوری محور و اثرات آن بر کسب و کار پولی و بانکی حاصل کرده و به صورت مستقیم در تصمیمات راهبردی مشارکت کنند.

سیف در خصوص تاثیر تغییر شکلی امکانات فناوری های نوین بر تغییرات ماهوی ایم امکانات گفت: رویکرد آغازین نظام پولی و بانکی به صورت شکلی تبلور یافت؛ بدین معنی که امکانات فناوری های نوین در تحول مسیرهای خدمت رسانی و دسترس پذیری بیشتر و آسان تر مشتریان به کار گرفته شد.

اما تجربه نشان داده که ورود فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات هرگز به صورت تغییر شکلی ثبات نیافته و به سرعت تغییرات ماهوی را سبب می شود.

نگاهی به شواهد و تجربیات بین المللی نشان می دهد که در چند سال آینده نظام پولی و بانکی نیز با تغییراتی روبرو می شود که پیش از این بخش هایی نظیر نشر و اطلاع رسانی و ارتباطات را زیر و زبر کرده بود.

رویکرد منفعلانه فضای کسب و کار در بکارگیری فناوری های نوین رییس شورای پول و اعتبار با انتقاد از رویکرد نسبتاً منفعلانه فضای کسب و کار در به کارگیری فناوری های نوین گفت: مواجهه و پذیرش اثرات فناوری می تواند تبعی و واکنشی یا هوشمندانه و کنشی باشد.

متاسفانه تجربیات پیش از این در کشور، بیانگر رویکرد نسبتاً منفعلانه کسب و کار در به کارگیری و پذیرش فناوری است؛ به گونه ای که با سرمایه گذاری و هزینه کرد سنگین، منافع حداقلی برای بانک ها و مشتریان آنها و کلا اقتصاد حاصل شده است.

از این رو تمرکز بر جنبه های ماهوی تغییرات و اثرسنجی آن بر ساختارها و مدل های کسب و کار باید بیش از هر چیز برای مدیران ارشد نظام بانکی حائز اهمیت باشد.

افزون بر این، رییس کل بانک مرکزی خواستار انطباق سیاستگذار در تدوین الگوهای سیاست، مقررات و نظارت بر آنها با فضای فناوری محور شد و گفت: در عصری که ابداعات و نوآوری ها تغییرات را به صورت روزانه در فضای اجتماعی و اقتصادی رقم می زنند، ایستایی، تکیه بر فرایندهای قدیمی بررسی و اظهارنظر و دیدگاه های قیاسی محلی از اعراب ندارد.

ادامه این رویکرد، با انفعال سیاستگذار، نقش آن را به کنشگری بی تاثیر و تشریفاتی بدل می کند.

بدیهی است با کنار ماندن سیاستگذار از سیر تحولات – چنانچه در پدیده موسسات غیر مجاز پولی مشاهده شد - هرج و مرج و آسیب های ناشی از آن کلیت اقتصاد را با تهدیدات جدی روبرو می کند.

فناوری های مالی پرداخت رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع فناوری های مالی پرداخت و گفت: موضوع روز جهان و ایران در حوزه پولی و بانکی، ظهور فناوری های مالی یا پدیده FinTech است.

فناوری های مالی فرصت ها و افق های جدیدی را برای بهره گیری حداکثری از امکانات فناوری در نظام مالی فراهم می کند.

از سویی دیگر، دو جنبه اساسی در فناوری های مالی، نوآوری در کیفیت و دسترس پذیری خدمات و محصولات موجود و تحول در ماهیت خدمات و محصولاتی است که پیش از این به صورت سنتی در انحصار بانک ها و موسسات مالی بزرگ بود.

این دو جنبه، دو محور مختصاتی را تشکیل می دهند که نقشه تغییرات فناوری در سپهر صنعت مالی را ترسیم می کنند.

وی افزود: تغییر مهم دیگر، ادغام و ترکیب شدن بخش های مختلف بازارهای مالی و ارایه محصولات و خدمات ترکیبی است.

به گونه ای که بازارهای پول، سرمایه، خدمات مالی نظیر بیمه و بازارهای مستقلات و ترهین در فرایندهای نوآورانه به یکدیگر اتصال یافته و نظم جدیدی را در بازارهای مالی ایجاد می کنند که سیاستگذاران را به لحاظ کیفیت و نگرش نظارت بر آن با چالش روبرو می سازند.

سیف با بیان اینکه بانک مرکزی با توجه به تحولات فناوری های نوین، رویکرد نسبتا جدیدی را برای سیاستگذاری و ترسیم نقشه بازار پول در پیش گرفته گفت: الگوی جدید مبتنی بر چرخه ای دایم از فرایند رصد، سیاست و مراقبت است که با تعامل و مشارکت ذینفعان بازار و فناوران مالی صورت می پذیرد.

همچنین در سپهر فناوری مالی، هیچ تغییر و نوآوری قابل پیش بینی قطعی نیست و لذا سیاستگذار نیز باید از قالب صلب خود خارج شده و پویایی بازار را در فرایند مقررات گذاری خود وارد کند.

تنظیم سیاست فناوری و فناوران مالی رییس شورای پول و اعتبار به اقدام بانک مرکزی در خصوص تنظیم سیاست فناوری و فناوران مالی اشاره کرد و گفت: تنظیم و انتشار سیاست بانک مرکزی در قبال فناوری و فناوران مالی، اولین گام برای ترسیم چنین فضایی بود که در مهرماه سال جاری برداشته شد.

در این سیاست نامه که با رصد تحولات، نیاز بازار و الزامات کنترل پولی و با مشارکت فناوران مالی و بانک ها تدوین شد، پنج بخش اولویت دار در مورد پرداخت سازان ، پرداخت یاران ، پرداخت بانان ، ضابطه یاران و رمزینه پول ها مد نظر قرار گرفته اند که چارچوب های پرداخت سازان و پرداخت یاران منتشر شده و سایر ضوابط نیز به تدریج تدوین و ابلاغ می شوند.

رویکرد اساسی بانک مرکزی وی افزود: رویکرد اساسی بانک مرکزی، تدوین چارچوب های کاری و ایجاد ساختار سلسله مراتبی از نظارت است که امکان پایش بازار را با ظرفیت های نوآورانه نامحدود فراهم می کند.

همچنین بانک مرکزی به جای قالب سنتی اعطای مجوز، ایجاد چارچوب هایی را مد نظر قرار داده است که فضای نوآوری را در عین کنترل بازار پولی حفظ و مراقبت نماید.

ه همچنین سیف با اشاره به اینکه سیاست بانک مرکزی در حوزه رمزینه پول ها، فناوری های زنجیره بلوک و دفاتر توزیع یافته است خاطرنشان کرد: اگرچه ظرفیت های فناوری زنجیره بلوک - که برای اولین بار در رمزینه پول ها تبلور یافت - افق های نوینی را برای تحول در روش های بانکداری گشود، اما تهدیداتی نظیر سفته بازی، ایجاد حباب محتمل در ارزش رمزینه پول ها، نوسانات شدید قیمتی آنها و از دست رفتن تدریجی خواص آن به عنوان ابزار پرداخت قابل اتکا، تمامی بانک های مرکزی و سیاستگذاران پولی جهان، از جمله بانک مرکزی را به حزم و احتیاط در خصوص پذیرش و یا به رسمیت شناختن آنها دعوت کرده است.

سیاست فعلی بانک مرکزی، رصد تحولات، همکاری و تعامل با سایر بانک های مرکزی و نهادهای سیاستی و اتخاذ رویه هایی است که با نظرداشت ریسک و مخاطره بالای رمزینه پول ها، بتوان از فناوری پشتیبان آنها برای کاربردهای جدید بهره برداری کرد.

قابلیت فناوری های زنجیره بلوک وی افزود: با این حال نباید از قابلیت فناوری های زنجیره بلوک و دفاتر توزیع یافته و امکانات بی نظیر آن در ایجاد زیرساخت اعتماد، رهگیری و انکار ناپذیری معاملات و مبادلات غافل شد.

فضا برای نوآوری هایی در حوزه های قراردادهای هوشمند تسهیلاتی و سپرده ای، تعاملات ترهینی، اعتبارات اسنادی و تضامین و وثایق هوشمند پدید آمده است که ان شاالله و به فضل الهی گره های مهمی را از کلاف نیازمندی های اقتصاد از نظام بانکی خواهد گشود.


کلید واژه ها: فناوری - بانک - فضای کسب و کار - بانکی - نوین - مدیران - موسسات مالی - بانکداری الکترونیکی - رییس کل بانک مرکزی - صورت - ارتباطات - تصمیم - نظام - کل بانک مرکزی - سرمایه گذاری - اطلاع رسانی - اطلاع - ولی اله سیف - رسانی - بانک مرکزی - تصمیم گیری - بین المللی - برج میلاد - مالی - نشان - اطلاعات - انتقاد - سرمایه - همایش - شورای

آخرین اخبار سرویس:
بهره برداری از طرح گازرسانی به صنایع جوار معدنی سنگ آهن بافق

اجرای سامانه نظارت بر موسسات خیریه سازمان بهزیستی در سال جدید/افزایش 32 درصدی کمک های مردمی در سال 96

گزارش: همایش اقتصادی سن پترزبورگ

طلاق و ازدواج به زودی به هم می رسند

استخدام کمک حسابدار خانم با سابقه کار مرتبط در کرج

استخدام حسابدار تمام وقت مسلط به نرم افزار برلیان در تهران

استخدام تعدادی حسابدار خانم جهت تولیدی مبلمان در کمالشهر کرج

نوبخت کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران را تکذیب کرد

استخدام حسابدار خانم جهت شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام اپراتور انبار مسلط به نرم افزار سپیدار در کرج

استخدام حسابدار آقا با سابقه کار جهت کار در شهرک غرب

صندوق بین المللی پول فاینانس اسلامی را در دستور کار قرار داد

استخدام حسابدار خانم جهت همکاری با یک شرکت معتبر در تهران

استخدام موسسه زبان خارجه سفیر دانش در مشهد

استخدام حسابدار آشنا به کامپیوتر جهت تولیدی مصالح ساختمانی

استخدام یک شرکت تولید کننده قطعات خودرو در ماهدشت کرج

استخدام حسابدار خانم آشنا به امور اداری در شهرک صنعتی گلگون

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت دفتر پیک در کرج

استخدام حسابدار تمام وقت خانم با سابقه در شهر تهران

تکذیب کسری بودجه 8 میلیارد دلاری ایران از سوی نوبخت

دوخطه شدن راه آهن اردکان - چادرملو تا پایان سال

اجرای طرح کلید به کلید و مصائب زندگی در مسکن مهر

روزنامه خراسان: مجری برنامه ماه عسل با اظهارنظرهای جنجالی می خواهد برنامه اش باقی بماند

سطح کشت گلخانه ای استان مرکزی به 620 هکتار رسید

سطح کشت گلخانه ای استان مرکزی به 620 هکتار رسید

اجرای طرح کلید به کلید و مصائب زندگی در مسکن مهر

استخدام نیروی خانم برای فروشندگی و ویزیتوری در قم

استخدام مهندس عمران مسلط به امور دفتر فنی در اصفهان

استخدام لیسانس مکانیک یا صنایع آشنا به اتوکد در یک واحد صنعتی

استخدام مهندس و تکنسین الکترونیک و برق در زمینه سی ان سی

بازار طلا به کدام سو می رود

استخدام کارشناس صنایع غذایی آقا در یک شرکت معتبر

قیمت بیت کوین افزایش یافت

اپلیکیشن های حمل بار تنها راه نجات کامیون دارهاست

"فیس بوک" در روسیه جریمه می شود

افت شدید قیمت قارچ پرورشی در کرمانشاه

خودمالکی چالش امروز کامیون داران

استخدام کارشناس مهندسی پزشکی، منشی و کارمند فروش در شرکت

فرصت بسیارمناسب برای فعالان مسکن در تهران

رونمایی مرسدس بنز از E53 2019 (+عکس)

نرخ لحظه ای و آنلاین ارز/شنبه 5خردادماه 97

اعتراض دوباره کامیون داران

از نفت 60 دلاری هم رضایت کامل داریم

لغو دیدار دوستانه ایران و یونان+عکس

هزینه 6 تریلیون دلاری جرایم سایبری تا سه سال دیگر

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سنگین وزن های خودرویی در مسیر رشد تولید

سوییفت برقرار و فعالیت بانک ها ادامه دارد

استخدام یکنفر الکترونیک کار مسلط به برنامه نویسی AVR در کرج

استخدام مهندس ارشد الکترونیک جهت کارخانه در کرج

استخدام حسابدار خانم آشنا به کامپیوتر جهت رستوران در تهران

استخدام طراح صنعتی آشنا به قالبهای پلاستیک  کرج

استخدام خانم حسابدار به صورت پاره وقت جهت شرکت آسانسوری

استخدام حسابدار پاره وقت آشنا به سیستم هلو جهت کار مبلمان

استخدام طراح مسلط به فتوشاپ و کرل در بندر عباس

استخدام فوق دیپلم نقشه کشی صنعتی در کرج

رشد 700 درصدی حجم معوقات بانکی در طول 10 سال

استخدام مدیر مالی و رییس حسابداری در شهر تهران

استخدام تعدادی تراکت پخش کن آقا جهت همکاری در کرج

استخدام حسابدار جهت همکاری در بندر عباس

استخدام ویزیتور تلفنی جهت همکاری در بندر عباس

استخدام جوشکار آرگون جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام دیپلم و فوق دیپلم برق جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه پوشاک ژوان در همدان

استخدام کارگر جهت کار در تزیینات اتومبیل در بندر عباس

استخدام حسابدار خانم مسلط به برنامه هلو و آسان  کرج

استخدام حسابدار و مسئول دفتر خانم جهت کار در کرج

استخدام صندوقدار و سالندار خانم جهت کار در شهر اصفهان

سیل در روستای پسوه پیرانشهر قربانی گرفت

استخدام فروشنده جهت برند پوشاک بادی اسپینر در همدان

استخدام نیروی آقا آشنا به بازیهای کامپیوتری در بندر عباس

استاندار مرکزی بر روی ریل خوش قولی

استخدام کمک حسابدار خانم جهت شرکت معتبر صنایع غذایی  کرج

استخدام فروشنده خانم جهت کار در فروشگاه عاج در همدان

11800 هکتار اراضی دیم در کردستان به آبی تبدیل می شود

مجوز پروانه بهره برداری 15 خانه بوم گری در زنجان صادر شد

23 طرح برق رسانی در استان بوشهر اجرا شد

شهروندان از خرید قارچ های فله ای خودداری کنند

توسعه بخش خدمات مشکلات اقتصادی زنجان را حل می کند

11800 هکتار اراضی دیم در کردستان به آبی تبدیل می شود

خاک هایی که بر باد می روند

شهروندان از خرید قارچ های فله ای خودداری کنند

11800 هکتار اراضی دیم در کردستان به آبی تبدیل می شود

استخدام مهندس صنایع آقا در یک شرکت معتبر تولیدی

الزامی شدن 11 سیستم ایمنی در اروپا از سال 2021

استخدام دستیار مدیر عامل و کادر فروش در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس فروش با سابقه کار در اصفهان

FATF؛ سوغاتی یک نفوذی در تیم مذاکره کننده برجام

عایدی «تقریبا هیچ» تبلیغات درباره جذب 50 میلیارد دلار سرمایه خارجی

استخدام کارشناس مکانیک در فولاد خواف

حریری،نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران وچین : بانک مرکزی به تامین نیازهای مصرفی و تعیین قیمت واقعی ارز توجه کند

سیستان و بلوچستان از ظرفیت بسیار بالایی برای تعامل با دنیا برخوردار است

عطریانفر : سال 88 هیچکدام از نیروهای دوم خردادی قصد براندازی نداشتند/ اصلاح طلبان گاهی نهادهای ناظر را نسبت به خود حساس می کنند/ در مقام دستاورد اصلی برجام، ما به هدف نهایی خود رسیدیم

3 هزار معتاد بهبود یافته تحت پوشش طرح «کنترل معتادان» قرار می گیرند

قیمت آنلاین و لحظه ای سکه در بازار/شنبه 5 خردادماه 97

قیمت جهانی طلا امروز 1397/03/05

استخدام کارمند خانم مسلط به زبان انگلیسی جهت شرکت بازرگانی

استخدام ویزیتور جهت همکاری در بندر عباس

استخدام همکار خانم آشنا به نرم افزار هلو در همدان

استخدام حسابدار مجرب خانم جهت همکاری در بندر عباس

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند