مطالب مرتبط:
مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند
دارایی های مازاد بانک ها یکی از چالش های مهم نظام بانکی است
تخصیص 80 درصد تسهیلات بانکی زلزله زدگان خراسان شمالی
چرا نباید نرخ سود بانکی کاهش می یافت؟
دارایی های مازاد بانک ها یکی از چالش های مهم نظام بانکی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 10:032018-01-22اقتصادي

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند


مدیران بانک ها و موسسات مالی باید بیش از پیش، آگاهی و شناخت دقیقی نسبت به ماهیت تغییرات فناوری محور و اثرات آن بر کسب و کار پولی و بانکی داشته باشند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشمانیوز؛ ولی اله سیف که در آیین افتتاحیه هفتمین همایش نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیکی در برج میلاد سخن می گفت، با بیان اینکه واگذاری امور مرتبط به فناوری به یک واحد جداگانه و تفویض تصمیم گیری برای عملیاتی شدن فناوری در یک بانک، باید به رویکردی همه جانبه برای بهره برداری از حداکثر منافع و مواجهه راهبردی با تاثیرات فناوری تحول یابد، افزود: سامانه های پرداخت و تسویه که سال ها در بسترها، استانداردها و ساختارهای جا افتاده مسیر تکاملی خود را طی می کرد، با امواج چندگانه فناوری های نوین، مشتمل بر شبکه های اجتماعی، ابزارهای هوشمند، پردازش ابری، زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده روبرو شد.

آگاهی و شناخت دقیق نسبت به ماهیت تغییرات فناوری همچنین رییس کل بانک مرکزی پذیرش هوشمندانه و کنشی فناوری را مستلزم تغییر در نگرش سیاست گذار و صاحبان و مدیران کسب و کار به صورت توامان دانست و گفت: مدیران بانک ها و موسسات مالی باید بیش از پیش، آگاهی و شناخت دقیقی نسبت به ماهیت تغییرات فناوری محور و اثرات آن بر کسب و کار پولی و بانکی حاصل کرده و به صورت مستقیم در تصمیمات راهبردی مشارکت کنند.

سیف در خصوص تاثیر تغییر شکلی امکانات فناوری های نوین بر تغییرات ماهوی ایم امکانات گفت: رویکرد آغازین نظام پولی و بانکی به صورت شکلی تبلور یافت؛ بدین معنی که امکانات فناوری های نوین در تحول مسیرهای خدمت رسانی و دسترس پذیری بیشتر و آسان تر مشتریان به کار گرفته شد.

اما تجربه نشان داده که ورود فناوری های نوین اطلاعات و ارتباطات هرگز به صورت تغییر شکلی ثبات نیافته و به سرعت تغییرات ماهوی را سبب می شود.

نگاهی به شواهد و تجربیات بین المللی نشان می دهد که در چند سال آینده نظام پولی و بانکی نیز با تغییراتی روبرو می شود که پیش از این بخش هایی نظیر نشر و اطلاع رسانی و ارتباطات را زیر و زبر کرده بود.

رویکرد منفعلانه فضای کسب و کار در بکارگیری فناوری های نوین رییس شورای پول و اعتبار با انتقاد از رویکرد نسبتاً منفعلانه فضای کسب و کار در به کارگیری فناوری های نوین گفت: مواجهه و پذیرش اثرات فناوری می تواند تبعی و واکنشی یا هوشمندانه و کنشی باشد.

متاسفانه تجربیات پیش از این در کشور، بیانگر رویکرد نسبتاً منفعلانه کسب و کار در به کارگیری و پذیرش فناوری است؛ به گونه ای که با سرمایه گذاری و هزینه کرد سنگین، منافع حداقلی برای بانک ها و مشتریان آنها و کلا اقتصاد حاصل شده است.

از این رو تمرکز بر جنبه های ماهوی تغییرات و اثرسنجی آن بر ساختارها و مدل های کسب و کار باید بیش از هر چیز برای مدیران ارشد نظام بانکی حائز اهمیت باشد.

افزون بر این، رییس کل بانک مرکزی خواستار انطباق سیاستگذار در تدوین الگوهای سیاست، مقررات و نظارت بر آنها با فضای فناوری محور شد و گفت: در عصری که ابداعات و نوآوری ها تغییرات را به صورت روزانه در فضای اجتماعی و اقتصادی رقم می زنند، ایستایی، تکیه بر فرایندهای قدیمی بررسی و اظهارنظر و دیدگاه های قیاسی محلی از اعراب ندارد.

ادامه این رویکرد، با انفعال سیاستگذار، نقش آن را به کنشگری بی تاثیر و تشریفاتی بدل می کند.

بدیهی است با کنار ماندن سیاستگذار از سیر تحولات – چنانچه در پدیده موسسات غیر مجاز پولی مشاهده شد - هرج و مرج و آسیب های ناشی از آن کلیت اقتصاد را با تهدیدات جدی روبرو می کند.

فناوری های مالی پرداخت رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع فناوری های مالی پرداخت و گفت: موضوع روز جهان و ایران در حوزه پولی و بانکی، ظهور فناوری های مالی یا پدیده FinTech است.

فناوری های مالی فرصت ها و افق های جدیدی را برای بهره گیری حداکثری از امکانات فناوری در نظام مالی فراهم می کند.

از سویی دیگر، دو جنبه اساسی در فناوری های مالی، نوآوری در کیفیت و دسترس پذیری خدمات و محصولات موجود و تحول در ماهیت خدمات و محصولاتی است که پیش از این به صورت سنتی در انحصار بانک ها و موسسات مالی بزرگ بود.

این دو جنبه، دو محور مختصاتی را تشکیل می دهند که نقشه تغییرات فناوری در سپهر صنعت مالی را ترسیم می کنند.

وی افزود: تغییر مهم دیگر، ادغام و ترکیب شدن بخش های مختلف بازارهای مالی و ارایه محصولات و خدمات ترکیبی است.

به گونه ای که بازارهای پول، سرمایه، خدمات مالی نظیر بیمه و بازارهای مستقلات و ترهین در فرایندهای نوآورانه به یکدیگر اتصال یافته و نظم جدیدی را در بازارهای مالی ایجاد می کنند که سیاستگذاران را به لحاظ کیفیت و نگرش نظارت بر آن با چالش روبرو می سازند.

سیف با بیان اینکه بانک مرکزی با توجه به تحولات فناوری های نوین، رویکرد نسبتا جدیدی را برای سیاستگذاری و ترسیم نقشه بازار پول در پیش گرفته گفت: الگوی جدید مبتنی بر چرخه ای دایم از فرایند رصد، سیاست و مراقبت است که با تعامل و مشارکت ذینفعان بازار و فناوران مالی صورت می پذیرد.

همچنین در سپهر فناوری مالی، هیچ تغییر و نوآوری قابل پیش بینی قطعی نیست و لذا سیاستگذار نیز باید از قالب صلب خود خارج شده و پویایی بازار را در فرایند مقررات گذاری خود وارد کند.

تنظیم سیاست فناوری و فناوران مالی رییس شورای پول و اعتبار به اقدام بانک مرکزی در خصوص تنظیم سیاست فناوری و فناوران مالی اشاره کرد و گفت: تنظیم و انتشار سیاست بانک مرکزی در قبال فناوری و فناوران مالی، اولین گام برای ترسیم چنین فضایی بود که در مهرماه سال جاری برداشته شد.

در این سیاست نامه که با رصد تحولات، نیاز بازار و الزامات کنترل پولی و با مشارکت فناوران مالی و بانک ها تدوین شد، پنج بخش اولویت دار در مورد پرداخت سازان ، پرداخت یاران ، پرداخت بانان ، ضابطه یاران و رمزینه پول ها مد نظر قرار گرفته اند که چارچوب های پرداخت سازان و پرداخت یاران منتشر شده و سایر ضوابط نیز به تدریج تدوین و ابلاغ می شوند.

رویکرد اساسی بانک مرکزی وی افزود: رویکرد اساسی بانک مرکزی، تدوین چارچوب های کاری و ایجاد ساختار سلسله مراتبی از نظارت است که امکان پایش بازار را با ظرفیت های نوآورانه نامحدود فراهم می کند.

همچنین بانک مرکزی به جای قالب سنتی اعطای مجوز، ایجاد چارچوب هایی را مد نظر قرار داده است که فضای نوآوری را در عین کنترل بازار پولی حفظ و مراقبت نماید.

ه همچنین سیف با اشاره به اینکه سیاست بانک مرکزی در حوزه رمزینه پول ها، فناوری های زنجیره بلوک و دفاتر توزیع یافته است خاطرنشان کرد: اگرچه ظرفیت های فناوری زنجیره بلوک - که برای اولین بار در رمزینه پول ها تبلور یافت - افق های نوینی را برای تحول در روش های بانکداری گشود، اما تهدیداتی نظیر سفته بازی، ایجاد حباب محتمل در ارزش رمزینه پول ها، نوسانات شدید قیمتی آنها و از دست رفتن تدریجی خواص آن به عنوان ابزار پرداخت قابل اتکا، تمامی بانک های مرکزی و سیاستگذاران پولی جهان، از جمله بانک مرکزی را به حزم و احتیاط در خصوص پذیرش و یا به رسمیت شناختن آنها دعوت کرده است.

سیاست فعلی بانک مرکزی، رصد تحولات، همکاری و تعامل با سایر بانک های مرکزی و نهادهای سیاستی و اتخاذ رویه هایی است که با نظرداشت ریسک و مخاطره بالای رمزینه پول ها، بتوان از فناوری پشتیبان آنها برای کاربردهای جدید بهره برداری کرد.

قابلیت فناوری های زنجیره بلوک وی افزود: با این حال نباید از قابلیت فناوری های زنجیره بلوک و دفاتر توزیع یافته و امکانات بی نظیر آن در ایجاد زیرساخت اعتماد، رهگیری و انکار ناپذیری معاملات و مبادلات غافل شد.

فضا برای نوآوری هایی در حوزه های قراردادهای هوشمند تسهیلاتی و سپرده ای، تعاملات ترهینی، اعتبارات اسنادی و تضامین و وثایق هوشمند پدید آمده است که ان شاالله و به فضل الهی گره های مهمی را از کلاف نیازمندی های اقتصاد از نظام بانکی خواهد گشود.


کلید واژه ها: فناوری - بانک - فضای کسب و کار - بانکی - نوین - مدیران - موسسات مالی - بانکداری الکترونیکی - رییس کل بانک مرکزی - صورت - ارتباطات - تصمیم - نظام - کل بانک مرکزی - سرمایه گذاری - اطلاع رسانی - اطلاع - ولی اله سیف - رسانی - بانک مرکزی - تصمیم گیری - بین المللی - برج میلاد - مالی - نشان - اطلاعات - انتقاد - سرمایه - همایش - شورای

آخرین اخبار سرویس:
تورم خوراکی ها 12.8 درصد شد

میزان بارش های کشور به 63٫8 میلی متر رسید

افزایش دودهم درصدی تورم روستایی طی دی ماه در زنجان

شرایط پیش فروش پلکانی محصولات ایران خودرو ویژه اسفند اعلام شد

فروشگاه های بدون صندوق دار در ژاپن

روش صحیح پاک کردن میگو چگونه است؟

اعتماد 25 هزار میلیاردی به 5 موسسه غیرمجاز

سکه ارزان شد

افتتاح دفتر کارگزاری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان چهارباغ

لیست قیمت انواع گوشی های سامسونگ

منافع قاچاقچیان تامین شد!

قیمت نفت اُفت کرد

نستله ایران در تنگنای سیاستهای ناپایدار

مخالفت در دولت ترامپ برای فروش هواپیما به ایران

سال گذشته میزان واردات گاز از سوی ترکیه رکورد زد

معمای دلار گران

حقوق بهمن ماه و عیدی بازنشستگان کشوری پرداخت شد

افزایش 13 تا 16 درصدی دستمزد کارگران

کمیسیون اصل 90 مشاور خودرویی ندارد

سیاه و سفید استاندارد های جدید خودرو

رمزگشایی از پیشنهاد نفتی به دهلی

خودروی داخلی باز هم گران شد+ جدول قیمت خودرو

دو تاوان بورسی بی ثباتی ارزی

خودنمایی کالاهای پایه ایرانی در پساداعش

یارانه 21 میلیون نفر در سال 97 حذف می شود

خودروی برقی با «شوفر دیجیتال» طراحی شد

گرانی های گوشی کار تخریبی سودجویان/رجیستری گوشی های سامسونگ و هواوی تا پایان اسفند

سردمداری پلی اتیلن ها در دور جدید قیمتی

گام نخست بازار منسجم ارزی

بورس - آمار روزانه - 1396/11/30

بورس- عرضه و تقاضا - 1396/11/30

روز کاهشی 3 بازار

8 عامل موثر بر قیمت تمام شده هتل ها در ایران

اقتصاد مقاومتی بحران ارز را هم حل می کند

واردات چای بدون کار کارشناسی به تولید داخل ضربه می زند

نوسانات بازار ارز قدرت تصمیم گیری را از تولیدکنندگان می گیرد

وقتی دختری روسری خود را سرچوب می کند و می چرخاند ،می خواهد به نظام دهن کجی کند/برخی می گویند عده ای از این فضای مجازی دارند نان می خورند؛ نان خوردن به قیمت آلوده شدن جوانانمان؟

کیا سراتو هاچبک 2019 رسما آمد!

تولید سواری افزایش یافت

قیمت انواع محصولات پارس خودرو در نمایندگی و بازار

سازنده کلش آو کلنز بدون عرضه یک بازی جدید، 810 میلیون دلار در سال 2017 سود کرد

مجلس نکلیف تعداد یارانه بگیران 97 را روشن کرد

پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانواردر قزوین

سازنده کلش آو کلنز بدون عرضه یک بازی جدید، 810 میلیون دلار در سال 2017 سود کرد

ارزش ریال ایران 20درصد افت کرده است

سامسونگ به خریداران گلکسی اس 9 بابت تعویض گوشی های قدیمی تخفیف می دهد!

توضیحات وزارت صنعت درباره قراردادهای خارجی خودروسازان

دیپلماسی نفتی، کلید ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

دیپلماسی نفتی، کلید ارتقای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

دولت مصمم به رفع مشکلات واحدهای تولیدی و کارگری است/ چرخ اقتصاد کشور وابسته به کارگران است

سکه ارزان شد

جریمه هتل های مسکو به دلیل سوءاستفاده مالی از جام جهانی

دامنه نوسان در بورس چیست؟

عرضه بلوک 16.67 درصدی ذوب آهن در فرابورس

قیمت طلا کاهش یافت

جزییات نشست فعالان نساجی با دولتی ها

سکه ارزان شد +جدول

شرکت نفت پاسارگاد "صنعت سبز" شد

سکه ارزان شد+جدول

جذب 25 هزار میلیارد تومان توسط 5 موسسه غیرمجاز

مشخصات کامل اسمارت فون اقتصادی HTC Desire 12 فاش شد

توضیحات وزارت صنعت درباره قراردادهای خارجی خودروسازان

ATR آسمان سیستم ELT داشت اما ماهواره ها سیگنالی دریافت نکردند/ دسترسی به محل سانحه هنوز امکانپذیرنیست

واردات گاز ترکیه سال گذشته به بالاترین میزان خود رسید

مشخصات کامل اسمارت فون اقتصادی HTC Desire 12 فاش شد

کمبود بودجه برای تامین اعتبار تغذیه دانشجویی

سال آینده 55 میلیون ایرانی یارانه دریافت می کنند

جلب رضایت مشتری با رعایت انصاف دربازار

وخیم ترین سال بازار بیمه جهان؟

سهم فرهنگ از اشتغال در اروپا

مسافران نوروزی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

فرانسوی ها بدعهدی نکرده اند!

نمی دانیم چرا سیستم ELT هواپیما کار نکرد/ هواپیما 6 سال زمین گیر بود

نرخ رشد چهار درصدی اقتصاد ترکیه در سال جاری میلادی

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران تشریح کرد جزییات توسعه فرودگاه یاسوج/ در فرودگاه های کم تردد نیازی به نصب رادار نیست

بیمه بدنه هواپیما چطور محاسبه می شود؟

مسافران نوروزی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

آمار 6 ماهه وضعیت صدور پروانه ساختمان در کشور

تولد یک ستاره تازه؛ اولین اطلاعات از نسل تازه مرسدس بنز S کلاس

مصر و اسراییل قرارداد صادرات گاز امضاء کردند

حذف یارانه 21 میلیون نفر در سال 97

تولد یک ستاره تازه؛ اولین اطلاعات از نسل تازه مرسدس بنز S کلاس

واریز کلیه جرایم مربوط به طرح کاهش به حساب متمرکز خزانه

هواپیما سیستم ELT داشت اما نمی دانیم چرا کار نکرد

شگرد بانک ها برای نگه داشتن سپرده های 20 درصدی

فرودگاه یاسوج خاص است/افزایش طول باند به 3200 متر

آمادگی شهروند جهت ارائه خدمات در قالب سبد کالا با حداقل قیمت به سازمان ها

رییس سازمان هواپیمایی در پاسخ به فارس خبر داد هواپیمای سانحه دیده آسمان سیستم ELT داشت اما ماهواره ها سیگنالی دریافت نکردند

نوسانات فصلی بیکاری اهمیت چندانی ندارد

حذف یارانه 21 میلیون نفر در سال 97

بارشهای ایران به 63.8 میلیمتر رسید

سهم فرهنگ از اشتغال در اروپا

هواپیما سیستم ELT داشت اما نمی دانیم چرا کار نکرد

جذب 25 هزار میلیارد تومانی موسسات غیرمجاز

سکه ارزان شد (+جدول)

لزوم مبارزه زراعی زمستانه علیه کرم ساقه خوار برنج

ارزش ریال ایران 20درصد افت کرده است

هجوم متفاوت پول ها به سود 20 درصد!

مسئول کمیته بررسی سانحه ATR مطرح کرد برخورداری هواپیمای سانحه دیده از بالاترین رده چک/ ELT هواپیما تا 2021 میلادی اعتبار داشت

بانک مرکزی روی صرافی الکترونیک حساس است/ ایجاد 2 صرافی الکترونیک در شیراز

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند

مدیران بانکی در تصمیمات راهبردی فناورانه مشارکت فعال داشته باشند