مطالب مرتبط:
پایان رسیدگی به لایحه اهداف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگی مجلس
تفویض اختیار مواد 52 و 53 قانون محاسبات عمومی کشور به دکتر مسائلی
جلسه رسیدگی به پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان در23 بهمن برگزار می شود/ تعیین 112 وکیلی معاضدتی برای شکات
همنوایی قاضی آمریکایی برای تبرئه عربستان در پرونده حملات 11 سپتامبر
منتظر تعیین وقت برای رسیدگی به پرونده «محمدعلی طاهری» هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 06:302018-01-22سياسي

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران


تفویض اختیار استانداران از سوی وزارت کشور به معنای تمرکز زدایی و اجرای سریعتر برنامه های وزارت کشور در استان های مختلف است که این اختیاربه استانداران در دولت دوازدهم تفویض شده تا بتوان مشکلات مناطق را با آنها حل کرد.

- راضیه فراهانی- ایسکانیوز: اختیار به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای مشارکت سازمانی، درگیر شدن و احساس مسئولیت کاری در کارکنان یک سازمان است که تاکنون بسیار اثر بخش بوده و چنانچه این اقدام با آگاهی صورت پذیرد در پیشرفت آن سازمان یا افراد نقش بسزایی داشته است؛ برخی در این باره معتقدند که مدیران نباید تمام فعالیت هایی که قادر به انجام هستند را خود انجام دهند بلکه باید برخی از آن فعالیت ها را به دیگران آموزش و تفویض کنند تا بتوانند خودشان به دنبال موضوعات جدیدتر رفته و خود در جستجوی دانستن و ایجاد سوال باشند.

تفویض اختیار فرایندی است که توسط آن مدیر یا سرپرست، بخشی از اختیار مشروع خود را بدون انتقال مسئولیت نهایی خوی به زیر دست واگذار می کند.

نکته مهم در تفویض اختیار این است که مدیران را قادر می سازد تا وظایف اصلی خودشان را که عبارتند از پرداختن به آینده سازمان و پرورش مدیران آینده انجام دهند و خودشان را گرفتار نظارت روزمره نکنند.

در آبان ماه سال 88 وزیر کشور دولت دهم مصطفی محمد نجار طی مکاتبه ای با استانداران در تشریح تفویض بخشی از اختیارات خود به استانداران نوشته بود که براساس سیاست های عمومی دولت و در راستای تحقق اصل تمرکززدایی و نیز کاهش تشریفات، مکاتبات اداری، تسریع در روند انجام امور و بهبود روش های مدیریت بخشی از اختیار مرتبط به امور شهری و شهرداری ها به استانداران تفویض می شود.

بخشی از اختیارات تفویض شده به استانداران از سوی نجار عبارت بود از بررسی و اظهارنظر قانونی پیرامون سازمان اداری پیشنهادی شهرداری های تابعه استان و سازمان های وابسته به آنها، بررسی و اظهارنظر قانونی در خصوص اساسنامه سازمان ها و موسسات وابسته به شهرداری ها، تعیین نمایندگان وزارت کشور در برخی کمیسیون ها فقط از بین کارکنان زیرمجموعه وزارت کشور در شهرداری های تابعه استان، اجرای آیین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار در شهرهای غیر مراکز استان و شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت، برقراری و صدور حکم حقوق و مزایای شهرداران، تأیید پرداخت فوق العاده عمران شهرداران در حدود اعتبارات بودجه مصوب و با رعایت کامل مقررات، تأیید معاملات عمده شهرداری ها و سازمان های وابسته به شهرداری ها از جمله این اختیارات بود.

پس از دولت های نهم و دهم، دولت یازدهم به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مرداد سال 92 آغاز به کار کرد که عبدالرضا رحمانی فضلی را به عنوان وزیر کشور انتخاب کرد که وی در دولت دوازدهم هم در این سمت باقی مانده است.

انتخاب و انتصاب عبدالرضا رحمانی فضلی از سال 92 به سمت وزارت کشور و تشکیل کارگروه تحول اداری واگذاری برخی از اختیارات وزیر کشور به استانداران آغاز شد که می توان آن را به دو بخش تقسیم کرد.

رحمانی فضلی در شهریور سال 95 با تاکید بر لزوم مشارکت مردم در بخش اقتصاد از تفویض اختیارات دولت به استانداران و فرمانداران سراسر کشور خبر داده و گفته بود که دولت 100 اختیار را به استانداران و فرمانداران تفویص کرده و برای هر استان نیز یک وزیر معین انتخاب کرده اند.

باید توجه داشته باشیم که چون منابع محدود و مطالبات زیاد است باید کارها را اولویت بندی کنیم و هرجایی که لازم است امور را واگذار کنیم.

همچنین محمد حسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور در بهمن ماه همان سال در دیداری که با استاندار وقت قزوین داشته بود در رابطه با تفویض اختیار استانداران گفت: برای تمرکز زدایی و اجرای سریعتر برنامه ها بیش از 100 اختیار به استانداران تفویض شده که این کار می تواند مشکلات مناطق را حل کند.

از جمله این تفویض اختیارات تفویض اختیار به استانداران از سوی وزارت کشور و تفویض اختیار به دستگاه های اجرایی ملی است که در همین راستا و در قالب مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی، اجرای پروژه ای تحت عنوان پروژه تمرکززدایی به وزارت کشور تا پایان سال 1396 واگذار شد و با همکاری سایر دستگاه های اجرایی به جهت تسهیل امور اجرایی کشور عناوین و مصادیق بیشتری از وظایف و اختیارات شناسایی و در قالب مصوبات دولت و در صورت لزوم پیشنهاد اصلاح قوانین از طریق مجلس شورای اسلامی زمینه اجرایی آن فراهم شد.

در خصوص واگذاری اختیارات به استانداران می توان گفت که بیش از 16 عنوان از وظایف تصمیم گیری به استانداران واگذار شد که مهمترین آن انتخاب و انتصاب بخشداران است و براساس این موضوع استانداران می توانند در سنوات گذشته صدور احکام آنها توسط وزیر کشور انجام می شد که در حال حاضر کلیه اقدامات در استانداری و توسط استانداران صورت می گیرد.

هر میزان که بتوان وظایف و اختیارات استانداران و دستگاه های اجرایی استان را در سطح مناطق و حوزه های مختلف به ویژه در حوزه اقتصادی یابد این موضوع منجر به افزایش سرعت تصمیم گیری و تسریع در انجام فعالیت در سطح استان خواهد شد.

با توجه به این موضوع با برخی از استانداران سابق در دولت های مختلف گفت وگویی داشته ایم تا نظر آنها را در رابطه با میزان تفویض اختیارات استانداران در دولت های مختلف و تاثیر حضور استاندار به عنوان نماینده دولت در استان های مختلف را جویا شویم.

همچنین برخی از این استانداران در رابطه با تاثیر حضور استانداران در استان از نظر علمی و حتی سیاسی را هم تببین کردند، برخی از استانداران معتقدند که استانداران آنچنان اختیاری در زمینه تصمیم گیری نداشته و حتی آنها در میان مردم شناخته شده نیستندو تعریفی از استانداران برای مردم نشده است، یکی دیگر از استانداران در این پرسش و پاسخ گفته بود که استانداران از اختیارات خوبی برخوردار هستند اما باید بدانند که از این اختیارات چگونه باید استفاده کنند، استاندار دیگری معتقد بود که اختیار استانداران در توزیع اعتبارات بسیار کم است به آن معنا که استاندار با آن اعتبارات کم خود قادر نیست تا تمام مشکلات استان را به خوبی حل و فصل کند.

در ادامه مشروح گفت وگوی خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز) با استانداران در دولت های گذشته آورده می شود؛ نقش استاندار در استان را باید معنادار کنیم علی اوسط هاشمی در رابطه با تفویض اختیار به استانداران و تاثیر آن در توسعه استان ها در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: در صورت ارتقا دایره اختیار استانداران مطمئنا به هر میزان آرامشی که در حوزه کلان گری حاصل خواهد شد و حوزه استانی را در حوزه و قلمرو کلان کاهش می دهد و به همین ترتیب امکان پاسخگویی به مردم ارتقا پیدا می کند و از سویی پاسخگویی استانداران و وزارت کشور را می تواند زمینه ساز این گونه توسعه ها باشد.

وی با بیان این که مدیران در عرصه استانی به عنوان نماینده عالی نظام فراتر از نماینده دولت نقش ایفا می کنند تصریح کرد: آنها در جایگاه شورای تامین قرار دارند که این جایگاه شأنیت نمایندگی نظام را به دنبال خود دارد، هنگامی که در این موقعیت نقش سیاست ورزی، نظارت، توجه و تکریم به مطالبه مردم را قرار است دنبال کنند هر اندازه که دایره اختیارشان وسیع تر باشد می توانند به همان وسعت موثرتر پاسخگو باشند.

استاندار سابق سیستان و بلوچستان با بیان این که نقش استاندار را در استان باید معنادار کنیم، افزود: هنگامی که بر یک انتخاب اعتماد می کنیم باید ابزار و ساز و کار با عنصرهای لازم را در اختیارش قرار دهیم.

(متن کامل گفت و گو را در این لینک بخوانید: http://l1l.

ir/3ueg)" اختیار استانداران در توزیع اعتبارات بسیار کم است حمید طهایی در رابطه با ضرورت تفویض اختیارات به استانداران در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: اختیاراتی از اوایل انقلاب در شورای تامین به استانداران اختصاص داده شده است.

استانداران مسوول امنیت استان هستند و طبق قانون شورای تامین، استاندار می تواند تمام نهادهایی که در شورای تامین عضویت دارند را به عنوان مشاور خود محسوب و در آخر تصمیم نهایی را استاندار می گیرد؛ به آن معنا که فرماندهان نیروهای مسلح، مدیرکل اطلاعات، مدیر کل دادگستری، دادستان و تمام اعضای شورای تامین استان ملزم به اجرای مصوبات شورا در چارچوب قوانین و مقررات خاص خود هستند.

استاندار در پاسخ به این سوال که با توجه به تفویض اختیار به استانداران تا چه حد آنها می توانند به توسعه استان کمک کنند، گفت: به طور مثال توزیع اعتبارات در شورای برنامه ریزی استان است، اعتبارات در مجلس و مرکز توزیع می شود و 14 درصد در اختیار استان قرار می گیرد بنابراین اختیار استاندار در توزیع اعتبارات در حد همان اختیارات 14درصد است و برای باقی مانده آن مجلس شورای اسلامی، هیات دولت یا شوراها و کمیسیون ها در سطح ملی تصمیم گیری می کنند.

(متن کامل گفت و گو را در این لینک بخوانید: http://l1l.

ir/3uem)" استانداران به اندازه کافی اختیار دارند حبیب الله دهمرده استاندار سابق در استان های لرستان، سیستان و بلوچستان و کرمان در رابطه با تفویض اختیار از مرکز به استانداران و مدیران استانی در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: استاندار با توجه به اختیاراتی که دارد اگر بخواهد می تواند از این اختیارات در راستای رشد و توسعه استان استفاده کند و تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

وی با تاکید بر این که استانداران به اندازه کافی اختیار دارند، خاطرنشان کرد: استانداران اگر بخواهند از ظرفیتشان استفاده کنند، می توانند مشکلات را حل کنند، مشکل ما آن است که از داده ها و ظرفیت هایی که در اختیارمان است در خیلی از مواقع به طور صحیح استفاده نمی کنیم.

(متن کامل گفت و گو را در این لینک بخوانید:
کلید واژه ها: استانداران - استان - شهردار - شهرداری - وزارت کشور - اختیارات - دولت - وزارت - کشور - مدیر - مدیران - کارکنان - احساس مسئولیت - نامه - دولت یازدهم - تمرکز - آینده - اداری - فوق العاده - وزیر کشور - هایی - دولت دهم - معاملات - پیشرفت - مدیریت - انتقال - برنامه - مشکلات - درگیر - عمران

آخرین اخبار سرویس:
ابراز تاسف پوتین به خاطر لغو دیدار ترامپ - اون

١٠ درصد قارچ ها سمی هستند

گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در سیستان وبلوچستان

تاب آوری تهران متوسط است

آخرین وضعیت پرونده املاک نجومی

عملکرد دولت روحانی به اصلاح طلبان آسیب نزده است/ زنان و جریان اصلاحات به هم مدیون هستند

تضمین عینی ندهند روش دیگری اعمال می کنیم

دانش آموزان لرستانی رتبه دوم مسابقات پرسش مهر را کسب کردند

دبیرکل سازمان ملل از لغو نشست امریکا – کره شمالی ابراز نگرانی کرد

اروپایی ها اقدام عملی نکنند، ما عملیاتی اقدام می کنیم

مصدومیت شدید چهره سیاسی مشهور ایران در سانحه رانندگی + عکس

مولاوردی افشاگری‎های حجاریان را تایید کرد/شب انتخابات هم نمی‎شود رای 20 میلیونی را پیش‎بینی کرد؛ چطور اصولگراها چنین تحلیلی دارند؟

پمپئو در جایگاهی نیست که برای کشور ما تعیین تکلیف کند/ غنی سازی حق مسلم کشور های عضو رسمی NPT است

اروپا تضمین های عینی ندهد روش های دیگری اعمال می کنیم

آزادسازی خرمشهر به یادماندنی ترین پیروزی در دوره جنگ ایران و عراق بود

تصادف مرگبار قطار با کامیون در ایتالیا

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

بانک صادرات ایران همچنان در خدمت اشتغالزایی نقاط محروم کشور

در نذر قرآن سهیم باشید

مجری پیشکسوت تلویزیون راهی خانه ابدی شد

شروط رهبر انقلاب برای مذاکره با اروپا را تبدیل به قانون می کنیم

تابش مطرح کرد: رایزنی با مسئولان اطلاعات سپاه درباره همسر سید امامی و فعالان محیط زیست

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

ارسال 520 اثر به جشنواره استانی علامه حلی/مهرماه؛ زمان براگزاری اختتامیه

برگزاری 3 کارگاه آموزشی و 40 کارگاه معرفی محصول در حاشیه ITE 2018

20 کشته و مصدوم در برخورد قطار با کامیون

مجلس باشکوه تجلیل از ایثارگران و خانواده شهدای فتح خرمشهر

واکنش رسمی کره شمالی به لغو نشست ترامپ – اون / پیونگ یانگ همچنان آماده مذاکره با امریکا است

انفجار خونین در ساختمان 5 طبقه

رایزنی با مسئولان اطلاعات سپاه درباره همسر سید امامی

یاسوج - آیین جزء خوانی قرآن کریم

اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد

پنج سال حبس برای برخی متهمان حقوق نجومی

آیینهایی که هنوز به رمضان سمنان جلوه خاصی می بخشد

سخنان پمپئو نشان از نداشتن بلوغ سیاسی است

برخی اصلاح طلبان با تمام قوا محافظه کار هستند/ جریان اصلاحات؛ تنها در چند شخصیت و یا حزب خاص خلاصه نمی شود/ مردم از اصلاحات نا امید نیستند؛ دلخورند!!

مذاکره با تلگرام با اطلاع دادستان وقت(ابراهیم رییسی) انجام شد

مولاوردی افشاگری‎های حجاریان را تایید کرد

واکنش بروجردی به ادعای عدم مشورت با رهبری در مورد ادامه برجام

خبر آزادی خرمشهر را چه کسی اعلام کرد

راکعی: عملکرد دولت روحانی به اصلاح طلبان آسیب نزده است/ زنان و جریان اصلاحات به هم مدیون هستند

بررسی دلایل کندی سرعت اینترنت با حضور وزیر ارتباطات در مجلس

تصاویر / به مناسبت چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری دزفول

90 درصد برنامه های درمان اعتیاد کشور در اختیار بخش خصوصی است

12 پرونده املاک نجومی برای رسیدگی به دادگاه کارکنان دولت ارجاع شد

توضیحات نماینده ایران درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

مدیرعامل انجمن اوتیسم عنوان کرد مشکل بزرگ افراد مبتلا به اوتیسم/ اوتیسمی ها درک صحیحی از فضای نظامی ندارند

4 خرداد؛ سالروز نخستین سفر فضاپیمای دراگون

رایزنی با مسئولان اطلاعات سپاه درباره همسر سید امامی

عملکرد دولت روحانی به اصلاح طلبان آسیب نزده است/ زنان و جریان اصلاحات به هم مدیون هستند

«ما به تاریخ ظلم کردیم»

مراسم بزرگداشت مرحوم طباطبایی در مشهد برگزار شد

درخواست کاندیداتوری از عارف و پزشکیان

واکنش رییس دفتر روحانی به موضوع طرح عدم کفایت رییس جمهور

مجری سرشناس تلویزیون درگذشت

چرا دولت برای تصویب لایحه TF اینقدر عجله دارد؟

فیلتیرنگ توییتر رفع می شود

طرح بالکانیزه شدن ایران از سوی برنارد لوییس

آمارهای تکان دهنده رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران از حوزه آسیب های اجتماعی

انتقاد پمپئو از سیاست اروپا در قبال ایران

برای ادامه برجام نیاز به اذن مجلس وجود ندارد/ کسی نمی تواند موضوعی را به رهبری تحمیل کند

تایید افشاگری‎های حجاریان توسط مولاوردی: تلاش ها برای دامن زدن به ناامیدی مردم را می توان آشکارا مشاهده کرد

مسابقات تیراندازی نیروهای مسلح در شاهرود

آمریکا امیدوار است وحدت در کشور تبدیل به شکاف و قطب بندی شود

آمریکا امیدوار است وحدت در کشور تبدیل به شکاف و قطب بندی شود

همایش ملی آسیب های اجتماعی ایران برگزار می شود

واکنش استاندار همدان به حذف چهره بوعلی سینا از دفترچه های درمانی

اجرای برنامه های قرانی در ١٦ هزار پایگاه بسیج

قیچی ظریف و سلیمانی در حال دریدن برنامه های آمریکاست

برگزاری المپیاد جوانه های هلال احمردر استان – بزودی

7 استان در معرض سوءتغذیه

تلاوتی از محمود نوروزی/ آیاتی از سوره مبارکه ق+عکس و صوت

12 پرونده املاک نجومی به دادگاه کارکنان دولت ارجاع شد

قیچی ظریف و سلیمانی در حال دریدن برنامه های آمریکاست

تأکید امام خمینی بر حرکت در چهارچوب قانون

ارسال 42 پرونده حقوق های نجومی با صدور کیفرخواست به مجتمع قضایی کارکنان دولت/21پرونده منجر به صدور رای شد

روایت عجیب بازیگر شهرزاد از فوت همسرش بر سر سفره افطار

11 تروریست انتحاری در کرکوک به هلاکت رسیدند

حسین الله کرم از مرگ گریخت

6 کشته و 20 زخمی در پی انفجار بمب در بنغازی لیبی

حوزه مدیریت بحران نیازمند توجه بیشتر است

عکس/آزمایش تاکسی دریایی پرنده در رود سن پاریس

افزایش خشونت گفتاری در میان خانواده های ایرانی

تشییع پیکر مجری محب اهل بیت به سمت خانه ابدی

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

صیانت از آرمان های امام راحل وظیفه ماست

تصاویری هولناک از خودرو های له شده در سیلاب لواسان + عکس ها

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده/نگران شیوع بیماری نیستیم

تصویب قانون مبارزه با پولشویی؛ عامل شفاف سازی نظام پولی و نقدینگی

ارجاع 12 پرونده املاک نجومی برای رسیدگی به دادگاه کارکنان دولت

گردشگری نباید موجب از بین رفتن منابع و دیدنی های کشور شود/گردشگری باید عامل توسعه باشد نه عامل تخریب

از دغدغه های کامران دیبا در خصوص موزه مطلعیم/هیچ اثری طیِ زمان بازسازی از موزه خارج نمی شود

اجرای طرح پایش محلات بافت تاریخی یزد

دستگاه ها به اقامه اول نماز توجه ویژه داشته باشند

گفت و گوی تلفنی وزرای خارجه امریکا و کره جنوبی پس از لغو دیدار ترامپ – اون

آتش سوزی مرگبار در خیابان جمهوری

پیدا شدن 7 پیکر قابل شناسایی از جانباختگان هواپیمای ATR

سه طرح زیرساختی در روستاهای قم افتتاح شد

برداشتن اولین قدم ها برای خانه "فرخی یزدی"

ثبت آثار تاریخی در سامانه وزارت اقتصاد

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران