مطالب مرتبط:
پایان رسیدگی به لایحه اهداف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگی مجلس
تفویض اختیار مواد 52 و 53 قانون محاسبات عمومی کشور به دکتر مسائلی
جلسه رسیدگی به پرونده گلیم و گبه کرمانشاهان در23 بهمن برگزار می شود/ تعیین 112 وکیلی معاضدتی برای شکات
همنوایی قاضی آمریکایی برای تبرئه عربستان در پرونده حملات 11 سپتامبر
منتظر تعیین وقت برای رسیدگی به پرونده «محمدعلی طاهری» هستیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 05:302018-01-22سياسي

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران


تفویض اختیار استانداران از سوی وزارت کشور به معنای تمرکز زدایی و اجرای سریعتر برنامه های وزارت کشور در استان های مختلف است که این اختیاربه استانداران در دولت دوازدهم تفویض شده تا بتوان مشکلات مناطق را با آنها حل کرد.

- راضیه فراهانی- ایسکانیوز: اختیار به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای مشارکت سازمانی، درگیر شدن و احساس مسئولیت کاری در کارکنان یک سازمان است که تاکنون بسیار اثر بخش بوده و چنانچه این اقدام با آگاهی صورت پذیرد در پیشرفت آن سازمان یا افراد نقش بسزایی داشته است؛ برخی در این باره معتقدند که مدیران نباید تمام فعالیت هایی که قادر به انجام هستند را خود انجام دهند بلکه باید برخی از آن فعالیت ها را به دیگران آموزش و تفویض کنند تا بتوانند خودشان به دنبال موضوعات جدیدتر رفته و خود در جستجوی دانستن و ایجاد سوال باشند.

تفویض اختیار فرایندی است که توسط آن مدیر یا سرپرست، بخشی از اختیار مشروع خود را بدون انتقال مسئولیت نهایی خوی به زیر دست واگذار می کند.

نکته مهم در تفویض اختیار این است که مدیران را قادر می سازد تا وظایف اصلی خودشان را که عبارتند از پرداختن به آینده سازمان و پرورش مدیران آینده انجام دهند و خودشان را گرفتار نظارت روزمره نکنند.

در آبان ماه سال 88 وزیر کشور دولت دهم مصطفی محمد نجار طی مکاتبه ای با استانداران در تشریح تفویض بخشی از اختیارات خود به استانداران نوشته بود که براساس سیاست های عمومی دولت و در راستای تحقق اصل تمرکززدایی و نیز کاهش تشریفات، مکاتبات اداری، تسریع در روند انجام امور و بهبود روش های مدیریت بخشی از اختیار مرتبط به امور شهری و شهرداری ها به استانداران تفویض می شود.

بخشی از اختیارات تفویض شده به استانداران از سوی نجار عبارت بود از بررسی و اظهارنظر قانونی پیرامون سازمان اداری پیشنهادی شهرداری های تابعه استان و سازمان های وابسته به آنها، بررسی و اظهارنظر قانونی در خصوص اساسنامه سازمان ها و موسسات وابسته به شهرداری ها، تعیین نمایندگان وزارت کشور در برخی کمیسیون ها فقط از بین کارکنان زیرمجموعه وزارت کشور در شهرداری های تابعه استان، اجرای آیین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار در شهرهای غیر مراکز استان و شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت، برقراری و صدور حکم حقوق و مزایای شهرداران، تأیید پرداخت فوق العاده عمران شهرداران در حدود اعتبارات بودجه مصوب و با رعایت کامل مقررات، تأیید معاملات عمده شهرداری ها و سازمان های وابسته به شهرداری ها از جمله این اختیارات بود.

پس از دولت های نهم و دهم، دولت یازدهم به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مرداد سال 92 آغاز به کار کرد که عبدالرضا رحمانی فضلی را به عنوان وزیر کشور انتخاب کرد که وی در دولت دوازدهم هم در این سمت باقی مانده است.

انتخاب و انتصاب عبدالرضا رحمانی فضلی از سال 92 به سمت وزارت کشور و تشکیل کارگروه تحول اداری واگذاری برخی از اختیارات وزیر کشور به استانداران آغاز شد که می توان آن را به دو بخش تقسیم کرد.

رحمانی فضلی در شهریور سال 95 با تاکید بر لزوم مشارکت مردم در بخش اقتصاد از تفویض اختیارات دولت به استانداران و فرمانداران سراسر کشور خبر داده و گفته بود که دولت 100 اختیار را به استانداران و فرمانداران تفویص کرده و برای هر استان نیز یک وزیر معین انتخاب کرده اند.

باید توجه داشته باشیم که چون منابع محدود و مطالبات زیاد است باید کارها را اولویت بندی کنیم و هرجایی که لازم است امور را واگذار کنیم.

همچنین محمد حسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور در بهمن ماه همان سال در دیداری که با استاندار وقت قزوین داشته بود در رابطه با تفویض اختیار استانداران گفت: برای تمرکز زدایی و اجرای سریعتر برنامه ها بیش از 100 اختیار به استانداران تفویض شده که این کار می تواند مشکلات مناطق را حل کند.

از جمله این تفویض اختیارات تفویض اختیار به استانداران از سوی وزارت کشور و تفویض اختیار به دستگاه های اجرایی ملی است که در همین راستا و در قالب مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی، اجرای پروژه ای تحت عنوان پروژه تمرکززدایی به وزارت کشور تا پایان سال 1396 واگذار شد و با همکاری سایر دستگاه های اجرایی به جهت تسهیل امور اجرایی کشور عناوین و مصادیق بیشتری از وظایف و اختیارات شناسایی و در قالب مصوبات دولت و در صورت لزوم پیشنهاد اصلاح قوانین از طریق مجلس شورای اسلامی زمینه اجرایی آن فراهم شد.

در خصوص واگذاری اختیارات به استانداران می توان گفت که بیش از 16 عنوان از وظایف تصمیم گیری به استانداران واگذار شد که مهمترین آن انتخاب و انتصاب بخشداران است و براساس این موضوع استانداران می توانند در سنوات گذشته صدور احکام آنها توسط وزیر کشور انجام می شد که در حال حاضر کلیه اقدامات در استانداری و توسط استانداران صورت می گیرد.

هر میزان که بتوان وظایف و اختیارات استانداران و دستگاه های اجرایی استان را در سطح مناطق و حوزه های مختلف به ویژه در حوزه اقتصادی یابد این موضوع منجر به افزایش سرعت تصمیم گیری و تسریع در انجام فعالیت در سطح استان خواهد شد.

با توجه به این موضوع با برخی از استانداران سابق در دولت های مختلف گفت وگویی داشته ایم تا نظر آنها را در رابطه با میزان تفویض اختیارات استانداران در دولت های مختلف و تاثیر حضور استاندار به عنوان نماینده دولت در استان های مختلف را جویا شویم.

همچنین برخی از این استانداران در رابطه با تاثیر حضور استانداران در استان از نظر علمی و حتی سیاسی را هم تببین کردند، برخی از استانداران معتقدند که استانداران آنچنان اختیاری در زمینه تصمیم گیری نداشته و حتی آنها در میان مردم شناخته شده نیستندو تعریفی از استانداران برای مردم نشده است، یکی دیگر از استانداران در این پرسش و پاسخ گفته بود که استانداران از اختیارات خوبی برخوردار هستند اما باید بدانند که از این اختیارات چگونه باید استفاده کنند، استاندار دیگری معتقد بود که اختیار استانداران در توزیع اعتبارات بسیار کم است به آن معنا که استاندار با آن اعتبارات کم خود قادر نیست تا تمام مشکلات استان را به خوبی حل و فصل کند.

در ادامه مشروح گفت وگوی خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران (ایسکانیوز) با استانداران در دولت های گذشته آورده می شود؛ نقش استاندار در استان را باید معنادار کنیم علی اوسط هاشمی در رابطه با تفویض اختیار به استانداران و تاثیر آن در توسعه استان ها در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: در صورت ارتقا دایره اختیار استانداران مطمئنا به هر میزان آرامشی که در حوزه کلان گری حاصل خواهد شد و حوزه استانی را در حوزه و قلمرو کلان کاهش می دهد و به همین ترتیب امکان پاسخگویی به مردم ارتقا پیدا می کند و از سویی پاسخگویی استانداران و وزارت کشور را می تواند زمینه ساز این گونه توسعه ها باشد.

وی با بیان این که مدیران در عرصه استانی به عنوان نماینده عالی نظام فراتر از نماینده دولت نقش ایفا می کنند تصریح کرد: آنها در جایگاه شورای تامین قرار دارند که این جایگاه شأنیت نمایندگی نظام را به دنبال خود دارد، هنگامی که در این موقعیت نقش سیاست ورزی، نظارت، توجه و تکریم به مطالبه مردم را قرار است دنبال کنند هر اندازه که دایره اختیارشان وسیع تر باشد می توانند به همان وسعت موثرتر پاسخگو باشند.

استاندار سابق سیستان و بلوچستان با بیان این که نقش استاندار را در استان باید معنادار کنیم، افزود: هنگامی که بر یک انتخاب اعتماد می کنیم باید ابزار و ساز و کار با عنصرهای لازم را در اختیارش قرار دهیم.

(متن کامل گفت و گو را در این لینک بخوانید: http://l1l.

ir/3ueg)" اختیار استانداران در توزیع اعتبارات بسیار کم است حمید طهایی در رابطه با ضرورت تفویض اختیارات به استانداران در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: اختیاراتی از اوایل انقلاب در شورای تامین به استانداران اختصاص داده شده است.

استانداران مسوول امنیت استان هستند و طبق قانون شورای تامین، استاندار می تواند تمام نهادهایی که در شورای تامین عضویت دارند را به عنوان مشاور خود محسوب و در آخر تصمیم نهایی را استاندار می گیرد؛ به آن معنا که فرماندهان نیروهای مسلح، مدیرکل اطلاعات، مدیر کل دادگستری، دادستان و تمام اعضای شورای تامین استان ملزم به اجرای مصوبات شورا در چارچوب قوانین و مقررات خاص خود هستند.

استاندار در پاسخ به این سوال که با توجه به تفویض اختیار به استانداران تا چه حد آنها می توانند به توسعه استان کمک کنند، گفت: به طور مثال توزیع اعتبارات در شورای برنامه ریزی استان است، اعتبارات در مجلس و مرکز توزیع می شود و 14 درصد در اختیار استان قرار می گیرد بنابراین اختیار استاندار در توزیع اعتبارات در حد همان اختیارات 14درصد است و برای باقی مانده آن مجلس شورای اسلامی، هیات دولت یا شوراها و کمیسیون ها در سطح ملی تصمیم گیری می کنند.

(متن کامل گفت و گو را در این لینک بخوانید: http://l1l.

ir/3uem)" استانداران به اندازه کافی اختیار دارند حبیب الله دهمرده استاندار سابق در استان های لرستان، سیستان و بلوچستان و کرمان در رابطه با تفویض اختیار از مرکز به استانداران و مدیران استانی در گفت وگو با خبرنگار ایسکانیوز، اظهار داشت: استاندار با توجه به اختیاراتی که دارد اگر بخواهد می تواند از این اختیارات در راستای رشد و توسعه استان استفاده کند و تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

وی با تاکید بر این که استانداران به اندازه کافی اختیار دارند، خاطرنشان کرد: استانداران اگر بخواهند از ظرفیتشان استفاده کنند، می توانند مشکلات را حل کنند، مشکل ما آن است که از داده ها و ظرفیت هایی که در اختیارمان است در خیلی از مواقع به طور صحیح استفاده نمی کنیم.

(متن کامل گفت و گو را در این لینک بخوانید:
کلید واژه ها: استانداران - استان - شهردار - شهرداری - وزارت کشور - اختیارات - دولت - وزارت - کشور - مدیر - مدیران - کارکنان - احساس مسئولیت - نامه - دولت یازدهم - تمرکز - آینده - اداری - فوق العاده - وزیر کشور - هایی - دولت دهم - معاملات - پیشرفت - مدیریت - انتقال - برنامه - مشکلات - درگیر - عمران

آخرین اخبار سرویس:
قله بیژن مکان احتمالی آرام گرفتن هواپیمای آسمان

رییس جمهور سابق پرو با اتهام جدیدی روبرو شده است

آیینه های بی زنگار

آغاز مراسم تشییع پیکر 300 شهید دفاع مقدس و دفاع از حرم در سراسر کشور/ تشییع پیکر 24 شهید در 7 نقطه پایتخت

معرفی برگزیدگان هفته قرآن و عترت خوزستان

دین داری سطحی، تنها شدن فاطمه ها و علی ها را به دنبال خواهد داشت

رونمایی از درهای حرمین عسکریین(ع) در صحن امام زاده سید مظفر(ع) بندرعباس

توزیع کارت ورود به جلسه آزمون دوره دکترا آغاز شد

آغاز سومین روز جستجوی لاشه هواپیمای تهران -یاسوج

اینفوگرافیک|سال های سقوط

شورا صلاح دانست تا در بودجه تغییر ایجاد کند/معاونان شهردار حق دارند تا نظرشان را بگویند

بهترین زمان استجابت دعا از زبان حضرت فاطمه (سلام الله علیها)

میکل آنژ مدرن باز هم در ایتالیا ! /تصاویر

60 نفر از دراویش گنابادی در ایران دستگیر شدند

کری خوانی طارمی برای علیپور!

سیدحسن نصرالله با اعلام نامزدهای حزب الله در انتخابات آتی: به سوی راهکارهای جدید می رویم

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه یکم اسفند ماه 96

کنایه های رحیم پور ازغدی به حسن روحانی

جایگاه ارزشمند داروسازان درحلقه درمان بیماران

5 تن در آشوب شب گذشته خیابان پاسداران به شهادت رسیدند

قله بیژن، محل احتمالی سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

ظهور؛ تسکین دردها و آلام حضرت زهرا(س)/راز شباهت امام عصر(عج) به مادر در همتایی با لیله القدر

آغاز مراسم تشییع پیکر شهدا در سراسر کشور

تشییع لاله های گمنام _ بیرجند

هیچ راهی برای شکست دادن بن بست های موجود جز گفت وگو نداریم

توضیحات وزیر ارتباطات درباره گوشی روشن یکی از مسافران هواپیمای سقوط کرده

تجربه های ارزشمند شش کارآفرین برتر

مسئولیت پذیری حاصل فرآیند شایسته سالاری است نه گفتمان

انجمن علوم و صنایع غذایی ایران هیئت مدیره جدید خود را شناخت +گزارش تصویری

سوءاستفاده برخی از افراد برای نوبت دهی دریافت کارت

بخشنامه ای که 100 ساله ها را فوت شده فرض کرده بود، ابطال شد

شکایت از وزیر کار به خاطر ممنوعیت اخراج زنان پس از مرخصی زایمان

شرایط بیمه رایگان در خدمت سربازی

سومین روز جست و جوی هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج

پیام تسلیت حضرت آیت الله طبرسی به مناسبت درگذشت پدر شهیدان عبوری

ادامه جستجو با 3 فروند بالگرد و 4 فروند پهباد در دنا

آغاز تشییع شهدای گمنام در بیرجند + آلبوم

شهادت 5 تن در آشوب شب گذشته خیابان پاسداران/ دستگیری بیش از 300 تن

مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)؛ آغازی برای سپردن فعالیت های قرآنی به دست مردم

عملیات تجسس یافتن لاشه هواپیما آغاز شد

کسری 50 میلیون متر مکعبی آب سدهای تهران

تنها راه پیدا کردن هواپیما جست و جوی هوایی است

تست روانشناسی دوست داشتن همسر

هنوز هیچ اثری از لاشه هواپیما یافت نشده است

پولیس تهران بر معترضان آتش گشود +ویدئو

تاجرنیا: به اصلاح در اصلاح طلبی نیازمندیم/حمایت چشم و گوش بسته از دولت نداشته باشیم

وزیر ارتباطات: روشن بودن موبایل یکی از مسافران هواپیمای ATR و تماس شهروند یاسوجی با یکی دیگ از مسافران صحت دارد / منطقه احتمالی سقوط «قله پازن پیر» است

سیدحسن نصرالله: به سوی راهکارهای جدید می رویم

احتمال یافتن هواپیما با کاهش ابرها قوت گرفت

تولید باتری جدید با قابلیت شارژ بسیار سریع

آغاز توزیع کارت آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 97 از امروز

چتربازان و تکاوران تیپ 55 هوابرد شیراز به کمک جست وجوگران رفتند

استقبال مردم خوزستان از نمایشگاه کتاب بیانگر فرهنگ دوستی آنان است

حجت الاسلام طباطبایی: کاری نکنید که مردم بگویند جمهوری اسلامی نباشد

آغاز تشییع شهدای گمنام در بیرجند

ضریح پنهان

تعبیری زیباتر از کوثر برای فاطمه(س) نیست

نخستین کارناوال گل، توسط شهرداری بجنورد راه اندازی می شود

هرمزگان در سالروز شهادت بی بی دو عالم حضرت زهرا (س) غرق در عزا و ماتم شد

جزییات تشییع پیکر شهدا در سراسر کشور

سومین روز جست وجوی لاشه هواپیمای ATR-72

اصلاح طلبان محافظه کار شده اند؟/ناصری:اصل اصلاح طلبی این است که هیچگاه با حاکمیت درگیر نشود

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در حرم امام راحل

مداحی میثم مطیعی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) + صوت

جهان اسلام در سوگ دردانه نبی رحمت

تدارک صدا و سیمای مرکز زنجان در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)

دید افقی برای جست و جوی هوایی هواپیمای سانحه دیده مناسب است

مجید انصاری: تشکر رهبر انقلاب از آقای ظریف حجت را بردلسوزان کشور تمام کرد

پیکر 25 شهید دوران دفاع مقدس سوم اسفند وارد هرمزگان می شود

امتیاز خاصی برای ساکنین محدوده طرح ترافیک قائل نیستیم

تصاویر/خلاقیت جالب معماری در دل طبیعت هند

اعلام نامزدهای حزب الله در انتخابات ٱینده لبنان

مسئول فرهنگی اوقاف جنوب غرب تهران در گفت وگو با فارس: برگزاری مراسم عزاداری به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) در امامزاده علی اکبر (ع)

سرنشینی بعد از انتشار خبر گم شدن هواپیما تلگرامش را چک کرده!/ روایت یک ابهام بزرگ

افشای راز یارانه ای احمدی نژاد

علت حساسیت دندان ها چیست؟

امین ولایت سوگوار شهادت بانوی دو عالم

خداحافظ ای همه هستی ام...

مجید انصاری: تشکر رهبر انقلاب از آقای ظریف حجت را بردلسوزان کشور تمام کرد

دید افقی برای جست و جوی هوایی هواپیمای سانحه دیده مناسب است

حمیدرضا نیکومرام سومین روز جست وجوی لاشه هواپیمای ATR-72

سومین روز جست وجوی لاشه هواپیمای ATR-72

هواپیماهایی که در 10سال اخیر سقوط کردند

جهانگیری: تا زمانی که برجام در جهت منافع ملی کشورمان باشد حتما از آن حمایت می کنیم/مردم چیز دیگری جز روش اصلاحات برای تأمین مطالبات خودشان دنبال نمی کنند

پخت سه تن آش نذری در نایین

گرامیداشت یاد شهدای فنی و حرفه ای در سمنان + عکس

فرصت 10 روزه شورای شهر برای رفع ایرادات طرح ترافیک 97/ بررسی طرح در هیئت حل اختلاف مرکزی در صورت پافشاری شورا

شرحی از زندگانی هم آوای علی(ع)

احتمال یافتن هواپیما با افزایش میزان دید در ارتفاعات دنا قوت گرفت

بارش باران و مه گرفتگی در 3 استان / ضرورت استفاده از زنجیرچرخ در محورهای کوهستانی

مذاکرات درباره تعلیق رزمایش کره جنوبی با آمریکا در حال انجام است

مصرف گوشت خام اسب در ژاپن! +عکس

مسافری که بعد از خبر سقوط هواپیما تلگرامش را چک کرده!

برخی به جای انجام وظایف خود آدرس غلط می دهند / 98 درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است

مروج کاشانی در گفت وگو با فارس عنوان کرد لزوم توجه مسئولان به مراکز مردم نهاد قرآنی/ تربیت 80 حافظ کل قرآن با دست خالی

محبت اهل بیت(علیه السلام) بزرگترین سرمایه/ مصیبت شهادت حضرت زهرا(ع) قابل انکار نیست

مناسب سازی محوطه امامزاده عبدالله(ع) باید با نظارت اداره میراث فرهنگی صورت گیرد

آغاز روز سوم جست وجوی لاشه هواپیمای «ای تی آر»

آغاز روز سوم جست وجوی لاشه هواپیمای «ای تی آر»

افشای راز یارانه ای احمدی نژاد

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران