مطالب مرتبط:
ازبکستان میزبان کنفرانسی درباره افغانستان
نوجوان 15 ساله به اسناد عملیاتی سیا در مورد ایران و افغانستان دست یافت
والی بلخ کناره گیری اش را به استعفای مدیر اجرایی و رییس جمهور افغانستان مشروط کرد
والی بلخ کناره گیری اش را به استعفای مدیر اجرایی و رییس جمهور افغانستان مشروط کرد
جنجال 3 ساله بر سر یک وازه در پارلمان افغانستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 03:312018-01-22سياسي

سیدحسین همایون مصباح نمودهای خردورزی و نواندیشی در افغانستان


در دو سده اخیر افغانستان شاهد جریان های فکری متعدد و متنوع می باشد.

که یکی از آنها جنبش نواندیشان و یا تجددگرایان به طور عام و تجددگرایان دینی به صورت خاص است که در قالب و سیمای افراد، - گروه ها و سازمان ها نمودار شدند.

کشوری که امروز به نام افغانستان یاد می گردد هرچند در سالیان اخیر و یا بهتر است گفته شود در چند سده اخیر گرفتار نابسامانی های فراوان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی، مدیریتی و نظامی بوده است و بیشتر کارکرد و نقش گذرگاهی و ارتباطی را انجام داده و بر آن تحمیل گردیده و متأسفانه از سوی آن نیز پذیرفته شده است، نه قرارگاهی و ستادی را(عوامل و دلایل گوناگونی در رویش و این ایستار سهیم بودند و هستند که اینک مقام تحلیل و ارزیابی آنها نیست).

قهراً این حالت بر روانه اندیشه و فکر نیز درآیش داشته و افغانستان را به بازار واردات و بدتر از آن تقلید اندیشه ها و اندیشیدنی ها دگر نموده است.

ولیکن همین خاک و نژادها و نسل های آدمیانی که در آن می زیستند در گذشته های دور نقش صادراتی و مرکزیت تمدنی و فرهنگی داشتند و از شمار چند کشور و یا مرکز بزرگ ادبی، فرهنگی و فکری بودند.

قلمرو بلخ مهد و مرکز تفکر عقلانی و نماینده مکتب فارابی و ابن سینا به شمار می رفت.

و حوزه هرات و جنوب غرب از مکتب های عرفانی و ادبی نمایندگی می کرد.

ساحات غزنی و پیرامون آن پیشگام تفکرات کلامی و الهیاتی بودند.

در دو سده اخیر افغانستان شاهد جریان های فکری متعدد و متنوع می باشد.

که یکی از آنها جنبش نواندیشان و یا تجددگرایان به طور عام و تجددگرایان دینی به صورت خاص است که در قالب و سیمای افراد، گروه ها و سازمان ها نمودار شدند.

یادکرد این مسئله لازم به نظر می رسد که به باور بیشتر پژوهشگران و تاریخ دانان آغاز تجدد دوره دوم امارت یا حکومت امیر شیرعلی خان(1867-1879)می باشد که با مؤلفه های مادی آن دنبال گردید.

مثل دیوان سالاری، نظام مالیه به صورت نوین و نقدی،صنعت نشر و چاپ،شهرسازی، نظام مندی نیروهای نظامی و ارتش، ایجاد تغییرات در ساختار قدرت سیاسی و دگرسازی هرچند خفیف آن از قدرت خانوادگی به سوی نهادهای مدنی و مدرن و.

طبعاً چنین اقدامات سخت تجدد،افق و بستری را برای فعالیت های نرم نوگرایی و تجدد فراهم آورد.

نشریه کابل به همت بلند سید جمال الدین، روزنامه شمس النهار، سراج الاخبار با مدیریت محمود طرزی و.

همه با زبان دری پارسی و با گرایش های نو و تجددگرایانه منتشر شدند و بازنمودی از اندیشه ها و بینش های نوین علمی، ادبی، فرهنگی و تبلیغی بودند.

مراحل به نظر می رسد جنبش خردورزی و نواندیشی دینی- اسلامی دو مرحله مهم را سپری نموده است؛ مرحله نخست برمی گردد به صدسال اول که تجددگرایی و نواندیشی دینی تحت تأثیر اندیشه ها و افکار سید جمال الدین قرار دارد.

که به گونه ای سید آغازگر جنبش تجددگرایی و نواندیشی دینی در افغانستان به شمار می رود.

مرحله دوم که ناظر بر صدسال اخیر می باشد افزون بر سید جمال الدین،اقبال لاهوری و علی شریعتی و پس ازآن عبدالکریم سروش ونیز جریانپردامنه عقلانیت دینی- اجتهادی مصر و ایران مثل باقر صدر، استاد مطهری و.

بیشترین درآیش و تأثیر را بر روانه ای خردورزی، نواندیشی و بازاندیشی فکر و فهم دینی در افغانستان داشته است.

البته اثرگذاری جریان های عقلانیت مدرن راست(لیبرال) و چپ(مارکسیستی) فکری را بر افراد و جنبش های افغانی نمی توان نادیده گرفت که بیشتر با صورت و سیرت اسلامی- التقاطی از گونه مثبت و منفی آن نمود و فعالیت داشته اند.

ویژگی های خردورزی و نواندیشی روشن است که مؤلفه ها و خصوصیات اساسی و کلیدی فکری- معرفتی شخصیت ها و جنبش هایی خردورز و نواندیش و تجددخواه دینی در افغانستان همان هایی است که شخصیت ها و جریان های نامبرده متبوع بر آن استوار بوده و استحکام یافته اند.

محمود طرزی، صلاح الدین سلجوقی،غلام حبیب نوابی، مولوی محمدسرورخان معروف به واصف رهبر جمعیت اخوان افغان،عبدالهادی داوی مشهور به پریشان،عبدالرحمن لودین معروف به کبریت، عثمان خان پروانی، محمدشاه خان غوربندی،عبدالقیوم خان الکوزی، سید حیدر محمودی،محمد سرور جویا،غلام محمد نیازی، منهاج الدین گهیج، سید اسماعیل بلخی،شهید سید محمدحسین مصباح،اسماعیل مبلغ،سید علی احمد عالم،استاد محمد یوسف بینش،استاد محمدحسین نهضت .

ونیز گروه ها و سازمان های که بر ساخته بینش و اندیشه اسلامی، ونیز اسلامی- التقاطی(چپ، راست، ملی گرا) و بیشتر از گونه چپ و ملی گرایانه هستند مانند: جبهه مبارزان مجاهد افغانستان با بینش و اندیشه التقاطی چپ(اسلام-مارکسیسم)،جمعیت خراسان با بینش التقاطی چپ اسلامی(اسلام-مارکسیسم)،جمعیت سیاسی به رهبری اسماعیل مبلغ با گرایش و اندیشه التقاطی چپ(اسلام- مارکسیسم-مغولیسم)،جنبش مسلمان مبارز افغانستان،جنبش مقاومت اسلامی، جنبش ملی اسلامی افغانستان،حزب آزادی خواهان به رهبری معلم حبیب الله،حزب دعوت اتحاد اسلامی به رهبری شیخ زاده غزنوی،حزب وحدت اسلامی به رهبری کریم خلیلی،حزب وحدت ملی به رهبری خلیل الله خلیلی،ویش زلمیان به رهبری محمد رسول پشتون،سازمان آزادی بخش اسلامی افغانستان به رهبری دکتر عبدالرحمن و دکتر مهدی،سازمان مجاهدین مستضعفین افغانستان(مجاهدین خلق) به رهبری موسی علی پور و سید عسکر موسوی،کانون مهاجر، قیام مستضعفین،گروه نصر،جمعیت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی،جبهه ملی نجات اسلامی به رهبری سبقت الله مجددی، نهضت ملی به رهبری یونس قانونی و قسیم فهیم(اسلامی -ملی)،انجمن صلح و دموکراسی برای افغانستان به رهبری دکتر سید مخدوم رهین با بینش التقاطی اسلام-سکولاریسم - ناسیونالیسم،انجمن فرهنگی افغانستان با گرایش و اندیشه التقاطی اسلام-ناسیونالیسم و سکولاریسم، محاذ ملی افغانستان به رهبری سید احمد گیلانی با گرایش و بینش التقاطی راست(اسلام- لیبرالیسم و ناسیونالیسم قومی).

از این گروه ها، احزاب و سازمان ها برخی سرکوب شدند، تعدادی منحل و اندکی فعال می باشند.

محمود طرزی محمود طرزی رسانه های جمعی و مطبوعات را عامل بیداری، هشیاری و آگاهی مردم می داند و آن را در جهت پیام ماندگار اسلام که فراگیری علم و دانش است و آن همه بر آن اصرار ورزیده است می یابد.

و از همین طریق مردم را به قانون گرایی همسوی آن با شریعت و دگرسازی نقد به فرهنگ عمومی فرامی خواند و از دستگاه حکومت به علت زن بارگی و حرم سرا سازی نقد می کند و آن را مخالف شریعت و حقوق زن می داند.

84 همچنین در آثار و اشعار مولوی سرور واصف، لودین وداوی گرایش ها و انگیزش های تجددطلبی،گسترش علم جدید، مبارزه با عقب افتادگی و نادانی، بازسازی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و پاسخ گوی به نیازهای متغیر زمان و زمانه، و فهم علمی و نوین دین و همسازی آن با علم جدید را می توان یابید.

85 صلاح الدین سلجوقی علامه صلاح الدین سلجوقی(1274یا1275-1349خورشیدی) هم عصر و همفکر علامه اقبال لاهوری از شمار فیلسوفان و اندیشمندان نوگرا و جامع نگر می باشد.

مؤلفه ها و مسائل عمده و کلیدی فکری و معرفتی آن دو همسان و مشابه است.

اسلام خواهی ارگانیکی، چند ساحتی و نواندیشانه در آثار علامه اقبال و علامه سلجوقی مشترک می باشد.

صلاح الدین سلجوقی، کتاب ها،برگردان از زبان عربی و انگلیسی به فارسی(ترجمه)، رساله ها و مقالات فراوانی در زمینه های فلسفه، اخلاق، سیاست، ادب، هنر، الهیات، و علوم اجتماعی به زبان های دری و عربی آفریده است.

افزون بر این ها اشعاری نیز از ایشان به یادگار مانده است.

نگاه کوتاه به آثار او راه نمود مناسب به سوی افکار ایشان می باشد.

(آثاری که در زیر می آید در سایت پیام مجاهد معرفی شده است.

متأسفانه به دلیل عدم دسترسی به بسیاری از آثار ایشان از بازاندیشی و بازگویی مستقیم نظریات ایشان بازمانده ایم.

ازاین رو و از سر ناگزیری معرفی بسیار اجمالی آثارش برگزیده شد تا روزنه ای به افکارش بازگردد) 1-ترجمه قسمتی از جلد دوم تاریخ فتوحات اسلام، تألیف سید احمد، چاپ 1309 خورشیدی، هرات.

2- علم اخلاق نیکوماخوسی با تمهید و معرفی و ترجمه اخلاق ارسطو، چاپ 1332 خورشیدی، کابل 3- تهذیب الاخلاق ابن مسکویه، چاپ 1334 خورشیدی، کابل.

4- الاضوأ فی میادین التفکیر و الفلسفه و العلم و اللغه و الادب، 1340، قاهره.

5-الاسلام فی العلوم و الفنون،به عربی 1375 قمری.

6-کتاب اخلاق، برای مکاتب متوسط، کابل، 1297.

7- کتاب در علم معانی و بیان و بدیع، برای وزارت معارف، 1297، کابل.

8- افکار شاعر، چاپ اول کابل 1326، این کتاب مجموعه ای از یادداشت های ادبی استاد سلجوقی پیرامون شاعران بزرگ زبان فارسی- دری است مثل: حضرت حافظ، مولانا جلال الدین بلخی، گلشن راز شیخ محمود شبستری،میرزا عبدالقادر بیدل و خاقانی.

9- مقدمه علم اخلاق که در دو بخش در 1331 در کابل نشر شد.

این کتاب پیرامون فلسفه ی اخلاق و دیدگاه های استاد در پیوند با سجایای اخلاقی، تدوین یافته است.

10- جبیره که در 1335 در کابل نشر شد، این کتاب نیز در زمینه اخلاق است و تداوم مقدمه علم اخلاق.

11- نگاهی به زیبایی، کابل 1342، در این اثر سلجوقی می خواهد علم جدید را با پایه های اخلاق و فضیلت استوار سازد.

از سوی دیگر تشویق به فراگیری علوم جدید دارد.

12- گوشه ی از پیغام تو، ضمیمه ترجمه ی محمد در شیرخوارگی کابل، 1342، این ضمیمه در کتاب 641 صفحه ای، یک ربع کتاب را در برمی گیرد و نشانی است از بیان استوار و احاطه علمی استاد سلجوقی.

13- نقد بیدل، کابل، 1343، این کتاب که بدون مقدمه و مؤخره است، در حقیقت مجموعه از یادداشت های استاد سلجوقی است پیرامون برخی اصطلاحات، واژه ها و رمز و رازهای بیدل که برای استفاده عموم همان گونه نشر شده است.

14- تجلی خدا در آفاق وانفس، کابل 1344، موضوع این کتاب اثبات وجود خداوند(ج) است کتاب مشتمل است بر راز و نیاز، مقدمه، فصلی در الحاد و اقسام آن و بحثی درباره ی تجلی خدا در آفاق وانفس.

15- تقویم انسان کابل، 1352، این کتاب چکیده ی باورهای استاد سلجوقی است پیرامون انسان و انسانیت که امید تحقق آن را داشته است.

16- انسان فردا، (هنوز چاپ نشده است) و همچنان کتاب های دیگری چون ثروت، اخلاق، قواعد ادبیه، ادبیات که در دانشنامه تذکار یافته است.

17- مقالات: از استاد سلجوقی، مقالات فراوانی به فارسی-دری و عربی در زمینه های مختلف نشر گردیده است: ازجمله 40 مقاله استاد سلجوقی، توسط محمد علم غواص تدوین گردیده که تا هنوز چاپ نشده است.

سلجوقی و شعر: سلجوقی همان گونه که در اخلاق و فلسفه و ادب و الهیات می نوشت، این مفاهیم را در حریر شعر نیز می بافت و به بیان می آورد.

به گونه ی نمونه ابیاتی را از یک قصیده ی سلجوقی شاهد می آوریم: شبی زکجروی های گنبد گردون زساز شعبده های سپهر بوقلمون بدم به پیر فلک گرم در خطاب و عتاب که ای ستمگر بد فعل کج نهاد حرون زکین تست که کفار گشته مستولی زکید تست که اسلام گشته خواروزبون چرا کراسه اسلام در حضیض بلاست به اوج دبدبه و طنطنه است انگلیون همه بقاع مقدس بدست کفر اسیر فسرده گشته ز اشکال کاپیتولاسیون نحوست تو شده سهم ملت اسلام سعادت تو شده وقف ملت ملعون چو گوش کرد فلک از من این خطاب رهین جواب داد به من کای سفیه سفله دون زکج نهادی خود نجس گشته یی به جهان چراکنی تو زحل را به نحسیت مطعون از آن زمانکه زاوج شریعت افتادی به چاه ذلت و ادبار رفته یی واژون.

86 سید اسماعیل بلخی سید اسماعیل بلخی از عالمان نواندیش و به روز اندیش دینی معاصر افغانستان می باشد که به جرم رویکرد انتقادی و بازاندیشانه نسبت به وضعیت سیاسی-اجتماعی و فکری حاکم بر جامعه آن روز سالیانی از عمر با برکت خود را در زندان گذراند، اما هیچ گاه از اهدافش بازنماند.

اندیشه های اساسی ایشان که در آثارش به خصوص در مهم ترین اثرش دیوان اشعار بلخی و برخی از سخنرانی ها و نیز سیره عملی ایشان بازتابیده است را می توان در موارد زیر برشمرد: 1-ضرورت فراگیری علم و دانش جدید و اینکه این دو برای توسعه و استقلال کشور امر حیاتی و لازم می باشد.

2-توکل بر خدا به تنهای راهبر و نجات دهنده نبوده و اسلام آن را چنین نیز نخواسته است.

بلکه توکل هنگامی که با تلاش و کوشش و برنامه ریزی همراه گردید و آن گه گره گشا، کارآمد و مطلوب اسلام می باشد.

3-کمال انسان فراتر از مال و زیبایی ها دنیایی است و باید به سوی آن حرکت نمود تا همه را باهم داشت.

4-زنان حق مشارکت فعال و برابر با مردان در تمامی ساحات زندگی ازجمله عرصه های اجتماعی دارند.

و این حق، هم نیاز اجتماعی است وهم دستور دینی.

5-ظاهرگرایی و باطنی گروی و انتخاب زندگی درویشی و رهبانی بیگانه با اسلام بوده و دو آفت ویرانگر بر پیکر آن می باشد.

6-آزادی مهم ترین و عالی ترین ارزش و حق انسانی است که در قله آن آزادی وجدان قرار دارد.

7-درآمدن اسلام چونان ابزار سیاسی اسلام را زمین گیر و مسخ می نماید و باید با آن مبارزه نمود.

البته این مقوله با دخالت و حضور فعال اسلام در میدان سیاست و اجتماع متفاوت است چه اینکه اسلام اساساً دین اجتماعی است و پیام اصلی آن عدالت اجتماعی، ستم ستیزی و نفی استبداد می باشد.

8-اسلام دین برابری و برادری است ازاین روی مبارزه و زدودن نابرابری ها و نا برخوردارهای از مواهب اجتماعی و.

از وظایف و رسالت های اسلامی و انسانی به شمار می رود.

9-دین عامل عقب ماندگی نیست بلکه برعکس موتور محرکه حرکت و بسیج مردم در جهت رشد و پیشرفت بوده و می باشد.

و قرآن نیز سرچشمه و زمینه ساز رویش علم و دانش است.

10-وحدت و همیاری میان مسلمین اصل اعتقادی و ضرورت و نیاز سیاسی و اجتماعی است.

ازاین رو جنگ مذهبی و فرقه گرایی مخالفت با اسلام می باشد.

سید محمدحسین مصباح سید محمدحسین مصباح از شمار عالمان بیدار و نواندیش دینی معاصر افغانستان است که ارسال 1357خورشیدی پس از به قدرت رسیدن رژیم کمونیستی و دست نشانده شوروی همراه با فرزندش سید محمد طاهر مصباح از سوی رژیم کمونیستی زندانی و به شهادت رسید.

شاخصه ها و مؤلفه های کلیدی فکری و معرفتی اندیشه ایشان را در موارد ذیل می توان دسته بندی کرد: 1-باور استوار به عقلانیت دینی- اجتهادی دارد و اینکه در داربست چنین عقلانیتی باید فهم دینی در بستر اجتماعی و زیستی انجام بگیرد.

2- به دنبال تواناسازی اسلام با سازوکار عقلانی سازی دین می باشد.

و برای این مهم رویکرد کارکردی، جامعه شناختی،روان شناختی اجتماعی، استدلالی- انتقادی به دین و دین داری را لازم و برمی گزیند.

و در مقام عمل بازسازی نظام آموزشی به خصوص نظام آموزشی دینی را ضروری می خواند.

و در این راستا در13/2/ 1355خورشیدی نشست تخصصی از عالمان دینی را در منزلش ترتیب می دهد که یکی از مواد پیشنهادی توجه به بازسازی نظام آموزشی بود.

3-سازگاری اسلام با علم و دانش های نوین و همین طور پیشگامی اسلام در عرصه توسعه و پیشرفت و تقویت خدمات اجتماعی.

4-نگاه تمدنی به اسلام دارد و بر این باور است که اسلام چنان که درگذشته به زایش و رویش تمدن بزرگ انجامید در جهان معاصر نیز چنین ظرفیتی را دارد.

5-اسلام باسیاست و حکومت بیگانه نبوده بلکه سازگار است البته با مدل خاص از نظام اجتماعی و سیاسی همسو است نه هرگونه مدل و الگو مثلاً اسلام نظام لیبرال و یا نظام کمونیستی را برنمی تابد.

و مدل حکومتی جمهوری اسلامی بیشترین سازگاری را با اسلام دارد که در آن عدالت اجتماعی، کرامت انسانی، اخلاق و حقوق بشری و آزادی مسئولانه عناصر و مقاصد اصلی آن را می سازد.

6-به نقد درآوردن رویه و لایه استعماری تمدن غربی و مبارزه منطقی با آن را لازم می داند.

7-اسلام حقیقت و ماهیت ارگانیکی و چند ساحاتی دارد.

ازاین روی با جریان های تحجر دینی و غیردینی، جریان سکولاریسم، جریان نفاق، جریان الحاد، جریان التقاط منفی، و جریان باطنی گرایی و رهبانیت به مقابله و مواجهه منطقی و معقول برمی خیزد.

و با تبیین سیمای عقلانی اسلام، آن جریان ها را به نقد کشیده و با اسلام بیگانه می داند.

8-نهادینه سازی وحدت و همیاری بین مسلمانان را حیاتی می داند.

مؤلفه های فکری و معرفتی یاد شده شهید مصباح را از آثار به جای مانده ایشان که شامل اشعار، سخنرانی ها و دست نوشته ها می شود، می توان استخراج و استنباط کرد.

بخشی از سخنرانی های ایشان در مجموعه بنام قدیسان 6 از سوی موسسه امام هادی در قم به صورت نرم افزار به بازار عرضه شده است.

اشعارش که در قالب غزل و مثنوی با مضامین سیاسی، اجتماعی، عرفانی و فلسفی می باشد هنوز به نشر نرسیده است.

آثار نوشتاری ایشان(نشر شده و ناشده) به شرح زیر است: · رد فلسفه مارکسیسم.

· اصول فلسفه استعمار.

· مقالاتی پیرامون ماتریالیسم دیالکتیک که در مجله برهان در کابل به چاپ رسید.

· سلسله نوشتاری با عنوان دین وجهان امروز که قرار بوده از طریق رادیو رسمی دولت پخش گردد ولیکن توسط وزارت اطلاعات و کلتور وقت(در زمان ظاهرشاه) سانسور و ضبط گردید.

· نقد مغولیسم یا جنایات مغولیستها در افغانستان.

· آزادی.

· بعثت یا زیربنای حکومت اسلامی.

· مهدویت در اسلام.

· تقوا در مکتب اسلام با رویکرد فلسفی و اجتماعی.

· نوابغ علم و هنر را بشناسید.

· جستاری های در دین شناسی.

· رجب و میلاد علی(ع).

· جستاری در مورد عبدالرحمن جامی و ابو حاتم سجستانی.

· اسلام در پرتو قیام امام حسین(ع).

چاپ شده در مجله برهان.

· نقش روحانیت در جامعه(چاپ شده در سال 1367-تهران، انتشارات گیلان) · کتابخانه در اسلام(ترجمه-برگرفته از المقتطف) · طلوع آفتاب نبوت از افق نیلگون حجاز و نبرد خونین ارتش اسلام و یهود در سال هفتم هجری.

· جستاری در باب حکومت اسلامی و تطبیق آن با دیگر حکومت ها.


کلید واژه ها: افغانستان - فرهنگی - اندیشه - نظام - مدیریت - فکری - ادبی - صورت - سیاسی - نظامی - مدنی - نمایندگی - کشور - نوین - روزنامه - ساختار - فارابی - واردات - حکومت - بازار - امروز - مصباح - منتشر - تاریخ - کشوری - سینا - سراج - زبان - جنوب - کابل

آخرین اخبار سرویس:
بررسی رفع فیلتر توییتر در دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی

کارگران از مذاکراتِ سه جانبه چه می خواهند؟

مطهری: شاید در گذشته نسبت به دراویش کمی تندروی شده باشد/ با سخت گیری نمی توان حجاب را اجباری کرد

مسئول خط تیپ عاشورا الگوی رزمندگان بود

غائله دراویش افراطی در خیابان پاسداران از چند زاویه

درباره مدافعان فرهنگی حرم

کوچکترین مشکل امنیتی در منطقه مکران نداریم

قانون جدید اهدای عضو در انگلیس

نامه کمیسیون اقتصادی به روحانی برای پاسخگویی به 5 سؤال اقتصادی نمایندگان

استخدام 20 هزار پیک موتوری ظرف دو روز!

هزینه کردن در زمینه پیشگیری نوعی سرمایه گذاری است

مطهری درباره دختران انقلاب اعلام نظر کرد/ زنان ایرانی این افراد را همراهی نمی‎کنند

پس لرزه افشاگری وزیر سابق اطلاعات درباره قتل زهرا کاظمی/مرتضوی در پرونده قتل مقصر بود؟

استخدام کارشناس مدیریت شبکه های اجتماعی خانم در تهران

رویکرد مرکز خدمات، تقدم پیشگیری بر درمان است/ برخی کشور های پیشرفته به شهروندان خود یارانه سلامت پرداخت می کنند

بوسه آقای خواننده بر پیشانی همسرش در کنسرت + عکس

اشتیاق مسلمانان تانزانیا به یادگیری علوم اهل بیت(ع)+تصاویر

علی مطهری: دراویش از نظر فکری انحرافاتی دارند /اجبار جدی در موضوع حجاب وجود ندارد

اقشار مختلف مردم حرکت "داعش وار" آشوبگران را محکوم کردند

اجبار جدی راجع به حجاب در کشور ما نیست

لاریجانی: امنیت خط قرمز مسئولان است

دوشنبه های قرآنی در «مسجد امام علی النقی (ع)»

از افتتاح نمایشگاه هنری معلولین تا رونمایی از پوستر جایزه فرشته

مراسم بزرگداشت جان باختگان سقوط هواپیمای در سرفاریاب

100 برند به تولید پوشاک کشور اضافه خواهد شد

تقویت وحدت و تقریب مذاهب در ایران و لبنان

مراسم ترحیم شهدای حوادث خیابان پاسداران

شکوه خودی را پیش ناخودی نبرده ایم

ارتباط فناوری و اخلاق بررسی می شود

تاکید فرماندار مهریز بر ساماندهی ورودی مرکز شهرستان

فاصله گرفتن از دستورات اسلام شکاف طبقاتی را افزایش می دهد

رونمایی از کتاب چهارجلدی لاله ای از ملکوت در باغ کتاب تهران

ارزش افزوده کشاورزی ایران منفی است

کاظم صدیقی: حکم مقابله با ولی فقیه اعدام است

ما در حال حاضر مشکلی برای حجاب نداریم/ بانوان ما با این گروه همکاری نخواهند کرد/ این که می گویند جمهوری اسلامی خانم ها را مجبور به داشتن حجاب می کند درست نیست

گرایش امام موسی صدر و صادق طباطبایی به موسیقی

مسائل علیه امنیت مردم، خط قرمز مسئولان است

فرمان اسنپ به کرمان و یزد رسید

همه دستگاه ها باید به ادبیات تأمین مالی، مسلط و مجهز باشند

رییس شورای شهر:نیروی انتظامی در وقایع خیابان پاسداران مظلوم واقع شد

سرلشکر باقری: باید از تحریف و اغراق در دفاع مقدس دوری کرد

درخواست نماینده دموکرات آمریکا برای استیضاح ترامپ

پوتین: تروریست ها نباید زنده بمانند

رایگان شدن آب و برق مدارس نقض مدیریت مصرف است

ایران با 5سهمیه در بازی های پارالمپیک زمستانی

فرمان اسنپ به کرمان و یزد رسید

تشکیل دبیرخانه اخلاق مهندسی در قم

واکنش مطهری به حوادث خیابان پاسداران و انقلاب

مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب درباره عدالت +فیلم

تصاویر/ اولین سالگرد شهدای حادثه تروریستی سیون شریف پاکستان

12 نفر در پرونده اختلاس شرکت نفت تحت تعقیب هستند

اقشار مختلف مردم حرکت "داعش وار" آشوبگران را محکوم کردند

تاکید بر ایجاد فرصت های پایدار شغلی

ناجا با قوت و قدرت با هر گونه بی نظمی و اخلال برخورد می کند

فرودگاه یاسوج تقویت و تجهیز می شود/کتاب سانحه هواپیمای تهران - یاسوج تدوین می شود

جشن هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران فردا برگزار می شود

اعتبار مورد نیاز برای بازسازی اماکن نیروی انتظامی تامین می شود

مسؤولان فرهنگی برای معرفی سیره ائمه اطهار(ع) کمک کنند

خوش بینی را به زندگی خود اضافه کنید، معجزه اش را ببینید

تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برپایه خلاقیت مهندسی استوار است

نگاهی به فعالیت های ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش از آغاز تاکنون

سردبیر پایگاه خبری تحلیلی زیارت نیوز: مسؤولان فرهنگی برای معرفی سیره ائمه اطهار(ع) کمک کنند

فرودگاه یاسوج تقویت و تجهیز می شود

نظر مطهری درباره دختران خیابان انقلاب و دراویش

چرا مردم آمریکا، ایران را دشمن خود نمی دانند؟

شورای امنیت دوشنبه درباره صدور قطعنامه علیه برنامه موشکی ایران رای گیری می کند

اعتبار مورد نیاز برای بازسازی اماکن نیروی انتظامی تامین می شود

نوسازی بافت های فرسوده فردیس و ضرورت فرهنگ سازی

صدیقی: حکم مقابله با ولی فقیه اعدام است

مدیرعامل موسسه اعتباری ملل خبر داد: فقط 8300 نفر ازسپرده گذار تعاونی منحله وحدت باقی مانده اند

صدیقی: حکم مقابله با ولی فقیه اعدام است

دیدار سفیر ایران در قبرستان با هیات نمایندگان اتاق ارومیه

گزارش وضعیت شرکت های ایرانی فعال در زمینه کلان داده ها منتشر شد

گروه های تروریستی در غوطه شرقی برخلاف ادعاهایشان به ارتش سوریه حمله کردند

مسجد والفجر سوگوار شهادت حضرت ام البنین (ع)

ذوالنوری در گفت وگو با فارس خبر داد نامه کمیسیون اقتصادی به رییس جمهور برای پاسخگویی نمایندگان وی به 5 سؤال اقتصادی نمایندگان

احیاء اراضی و اشتغال، چشم انداز آینده سازمان اوقاف و امور خیریه

در حوزه طب رزم، جزو کشورهای برتر جهان هستیم/ در حوادث طبیعی اخیر با حضور نیروهای مسلح آسیب ها به حداقل رسیده شد

تاکید فرماندار عنبرآباد بر ساماندهی وضعیت کشتارگاه

مراسم تشییع و خاکسپاری امام جمعه طبس در حرم مطهر برگزار شد

وجه مشترک همه رسانه های استان خراسان رضوی، امام رضا(ع) است

روش کسب درآمد داعش چگونه بود؟

دیدار معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه علمیه با سید علی خمینی

نظر مطهری درباره هنجارشکنی های اخیر درباره حجاب و دراویش

جوانان برای حفظ امنیت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد

وجود فرصت های سرمایه گذاری سبز و سازگار با محیط زیست در سواحل مکران

بازداشت 91 نفر در ارتباط با پرونده تخلفات ارزی/ موجودی حساب های مسدود شده متهمان 37 میلیارد تومان بوده

بازدید معاون شهردار تهران از پروژه های عمرانی منطقه 20 تهران

صحبت های جنجالی وزیر سابق اطلاعات درباره پرونده زهرا کاظمی + جزییات

استخدام سرپرست بازرگانی خارجی در شرکتی معتبر در تهران

پژمانفر: ایجاد استان خراسان مرکزی اولویت کنونی نیست

پیام تبریک جهانگیری به نخست وزیر و ولیعهد کویت

اگر بخاطر این گلابی های نامتقارن نبود، می شد به گذشته سفر کرد!

همکاری مخالف مرکل در کابینه جدید

سیا: هکرهای روس به سیستم های المپیک 2018 نفوذ کرده اند

پاپ: کشتار غیرنظامیان را متوقف کنید

یادداشت دکتر احمدی نژاد/ اصلاح از درون یا بیرون!

چهار رستوران بزرگ در کرمان پلمب شد +عکس

روز شمار هفته زن اعلام شد

زمینه سرمایه گذاری برای همگان را فراهم می کنیم / اداره ها پاسخگوی مطالبات مردم باشند

سیدحسین همایون مصباح نمودهای خردورزی و نواندیشی در افغانستان

سیدحسین همایون مصباح نمودهای خردورزی و نواندیشی در افغانستان