مطالب مرتبط:
مادر آزاده مسیحی امیل: به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد
متن کامل پیام رهبر انقلاب به مستندسازان منتشر شد
توصیه های رهبر معظم انقلاب به مستندسازان فعال انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 00:122018-01-21سياسي

به رهبر انقلاب بگویید قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد


دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسد، وقت خداحافظی از مادام، او درخواست می کند کاش مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از فارس، هشت سال دفاع مقدس، مسلمان، کلیمی، مسیحی و زرتشتی نمی شناخت همه با جان آمدند؛ پیر، جوان و زن و مرد در میدان نبرد برای دفاع از کیان کشور حضور یافتند تا صدام و یاران غربی که در فکر تسخیر کشور بودند را سرجای خود بنشانند.

به راستی شروع جنگ آغاز بروز همدلی ایرانیان و به رخ کشیدن اتحاد و همدلی بی سابقه همه از هر قوم، مذهب و نژادی بود.

هرکس هرکاری از دستش برمی آمد انجام می داد و هدف همه یک چیز و آن دفع تجاوز دشمن بود.

در این میان اقلیت ها چیزی کم نگذاشتند و با اهتمامی مثال زدنی به دفاع از تمامیت ارضی برخاستند و با تقدیم شهید، جانباز و آزاده سهم خود را در دفاع از حریم ایران عزیز پرداختند.

رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار با خانواده شهیدِ آشوری روبرت لازار گفته بودند: مسیحیان ایران از انقلاب و جنگ سربلند بیرون آمدند خبرگزاری فارس" سال نو میلادی را فرصتی دانست تا میهمان مادری در کلیسای حضرت مریم مقدس شود که سالیان دراز زمین و زمان را به هم ریخته تا از سرنوشت فرزندش که رزمنده هشت سال دفاع مقدس بوده، باخبر شود.

به دعوت این مادر که همه "مادام" صدایش می کنند به کلیسای ننه مریم(س) یکی از بزرگ ترین کلیساهای تبریز در نبش میدان نماز تبریز که پیروان مذهب گریگور در آن کلیسا عبادت می کنند، رفتم.

مادام در کلیسای ننه مریم(س) زندگی می کند و سرایداری این کلیسا را برعهده دارد.

زنگ کلیسا را که زدم مادام در را برایم گشود، حال و هوای داخل محوطه کلیسا نشانگر سال نو میلادی بود و داخل خانه مادام نیز پر از عکس هایی از خلیفه گری در مناسبت های مختلف و عکس های فرزندانش و درخت کریسمس در گوشه اتاق کنار عکس امیل گریگوریان که جانبار و آزاده هشت سال دفاع مقدس است، جلوه گری می کرد.

دور میزی که پر از شیرینی،شکلات و کیک های مختلف دست پخت مادام بود و برای سال نو آماده شده بودند، نشستم و مادام نیز بساط قهوه مخصوص ارامنه را فراهم ساخت.

بعد از فوت همسرم به من گفتند که بیا و فال قهوه بگیر تا بتوانی امرار معاش کنی ولی قبول نکردم! آخر مگر می شود با دل مردم بازی کرد و نان حرام خورد؟ اینها را مادام می گوید و قهوه اش را سرمی کشد.

می گوید: سه فرزند به نام های امیل، سرکیس و مارتیک دارم که یکی در تهران دیگری در تبریز و فرزند آخر در ارمنستان زندگی می کند و همسرم نیز راننده کامیون بود و خواهر و برادرهایم نیز در استرالیا و کانادا زندگی می کنند و به عبارتی تنها مانده ام.

به عکس پسرش نگاه می کنم و از مادام می خواهم از او و سرنوشتش برایم بگوید که مادام با حسرتی عاشقانه خیره به عکس امیل می شود و می گوید: این عکس را وقتی عازم سربازی بود گرفت آن زمان هنوز 20 ساله نشده بود که سربازی رفت در حالیکه می توانست سربازی نرود، در یکی از کشورهای خارجی درس بخواند و زندگی کند ولی قبول نکرد و خواست لباس سربازی جمهوری اسلامی ایران را بر تن کند که بعد از سربازی فقط چند روزی تا ترخیص مانده بود که به جنگ اعزام شد.

چشمان مادام پر از اشک می شود و ادامه می دهد: در آن زمان امکانات مثل الان نبود که هر لحظه با پسرم در تماس باشم ولی یادم است که در آخرین تماس گفت که مادر تا یکی دو هفته دیگر به خانه خواهم آمد ولی آن یکی دو هفته، هشت سال طول کشید.

مادام آهی کشیده و ادامه داد: پسرم به جنگ رفته بود ولی بعد از مدتی دیگر از او خبری نشد فقط تلویزیون را نگاه می کردم تا خبری از پسرم بگیرم ولی خبر زنده ماندن و خبر شهادتش را نمی دادند و هر کسی یک حرفی می زد و انگار زمین باز شده و امیل داخل آن رفته بود.

عکس امیل را چنان به آغوش می کشد که انگار سال 69 است و فرزندش به وطن باز می گردد، زیر لب می گوید: خدا را شکر که یوسف گم گشته ام برگشت.

مادام گفت: در طول چند سالی که از پسرم خبر نداشتم زمین و زمان را به هم دوختم ولی حتی اسم امیل در صلیب سرخ هم نبود و من به همه جا سر زدم اما هیچ خبری از پسرم نبود و من همچنان دعا می کردم و به یاد تمام یوسف هایی که خبری از آنها نبود و به یاد تمام یعقوب ها که چشمانشان به راه یوسف بود، اشک ریختم.

می گوید: روزی از باشگاه آرارات تماس گرفتند و خبر بازگشت امیل را دادند که در آن لحظه چنان بدن و زبانم قفل شد که ساعاتی پشت تلفن عین مجسمه به یک گوشه خیره شده بودم.

لبخند ملایمی روی صورتش می نشیند، معلوم است که یاد خاطره ای شیرین افتاده و می گوید: قربانی و دسته گلی زیبا خریدیم و با ساعت سر جنگ داشتم که زود بگذرد بلکه لحظه وصال فرا رسد.

از او می خواهم لحظه به لحظه سال 69 که امیل برگشت را تعریف کند و می گوید: درست است پیر شده ام ولی آن روز را هیچ گاه فراموش نمی کنم که جوان 19 یا 20 ساله ام را داده و جوانی نزدیک به 30 سال جلوی خود می دیدم.

جوانی که جلوی چشمم بود ولی من او را نشناخته بودم به قدری بدنش نحیف و شکننده شده بود و با ترکشی که در بدن داشت، رنج اسیری را متحمل شده بود که باور می کنی مادرش نیز او را نمی شناخت؟ با خود آرام زمزمه می کند، مادرت بمیرد امیل که تو زجر کشیدی و من کنارت نبودم.

با خود فکر می کنم غریزه و عشق مادر دین،مذهب، نژاد و قوم نمی شناسد بالاخره مادر، مادر است.

می گوید: چون هر سه پسرم فاصله سنی کمی از یکدیگر داشتند، در دوران جنگ هر سه سرباز بودند ولی امیل سربازی بود که عازم جنگ شد و بعد از هشت سال برگشت.

به او می گویم که آیا پسرتان خاطره ای از آن روزها تعریف کرده که پاسخ داد: امیل پسر آگاه و توداری است و حتی بعد از بازگشت به من نگفته بود که جانباز شده و من بعدها متوجه شدم که ترکشی در بدن دارد.

مادام بافتنی هایش را می آورد و می گوید: سفارش گرفته ام و باید آنها را تحویل دهم و بهتر است هم حرف بزنم و هم کارهایم را انجام دهم.

وی ادامه می دهد: امیل می گفت که در اردوگاه زیاد ارامنه را اذیت نمی کردند ولی مسلمانان را خیلی آزار می دادند به طوریکه حتی یک افسر بعثی به پسرم گفته بود که اگر شماره ای از اقوام خارج از ایران داری را بده تا خبر زنده بودنت را بدهم که متاسفانه امیل هیچ شماره ای را به یاد نداشت.

به او می گویم حالا که خدا را شکر فرزندانت در سلامتی کامل به سر می برد ولی آیا در خرج زندگی به شما کمکی می کنند که گفت: من مادر آنها هستم و نیازی به کمک آنها ندارم بلکه با قلاب بافی و گرفتن سفارش بافت می توانم خرج خودم را بدهم.

بلند می شود و می خندد و بلافاصله آثار دستی خودش را آورده و می گوید از 9 سالگی مادرم قلاب بافی و بافتنی یادم داده و از آن زمان این کار را انجام می دهم و از این طریق روزی خود را درمی آورم.

ادامه می دهد: 6 نوه دارم که فقط دو تا از نوه هایم تبریز هستند و پسرهایم نیز شکر خدا کار و زندگی خودشان را دارند و امیل نیز از شورای خلیفه گری بازنشسته شده و در تهران زندگی می کند.

به مادام می گویم که آیا صنایع دستی خود را به مسلمانان نیز می فروشی که گفت: بیشترین مشتری من مسلمانان هستند و حتی دوستان زیادی از بین مسلمانان دارم.

"در عاشورا و تاسوعای حسینی شمع روشن می کنم و نذری می دهم و وقتی دلم بگیرد و یا گرفتاری داشته باشم قند،شکر و شیرخشک برای شیرخوارگاه تبریز و زندان می برم و زودی هم دعایم قبول می شود"، اینها را مادام ماکو می گوید و به زور از انواع کیک ها در داخل کیسه نایلون می گذارد تا با خود ببرم.

دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسید، نخواستم بیشتر از این وقت مادام را بگیرم از او شماره تلفن را گرفته و اجازه خداحافظی خواستم که مادام ماکو دستم را گرفت و از من خواست کاش این مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند که قلب یک مادر ارمنی برایش می تپد و آرزوی دیدنش را دارد.

ایران زمین تابلویی رنگانگ و بی بدیل از اقوام است و یکی از دلایل اتحاد و همدلی اقوام، همزیستی مسالمت آمیز قومیت ها و مذاهب مختلف با هم است.

احترام به عقاید و ارزش های مذهبی در ایران اسلامی یکی از مسائلی است که همواره از سوی بزرگان مذهبی و علما به آن سفارش شده و مورد تأکید است.

همین امر سبب شده تا پیوند عمیقی در لایه های درونی جامعه ایجاد شود تا آنجا که نه تنها در اعیاد و شادی ها، که ایرانیان در غم و سوگواری یکدیگر نیز سهیم هستند.

یگانگی و احترام به اعتقادات در میان مذاهب تا آنجا پیش رفته که خود را در غم و شادی هم سهیم می دانند.

هیچ فرقی بین انسان ها نیست و تفاوت ها را دین و مذهب ایجاد نمی کند بلکه رفتارها باعث شکاف می شوند.


کلید واژه ها: کلیسا - رهبر معظم انقلاب - دفاع مقدس - سال نو میلادی - فرزند - مادر - مقدس - ایران - تبریز - قهوه - رهبر - درخت کریسمس - رهبر انقلاب - ارمنی - زندگی - بزرگ ترین - کشور - ایرانیان - ارمنستان - سرایداری - خبرگزاری - خانواده - جانباز - مصاحبه - ارامنه - زرتشتی - اقلیت - آشوری - دیدار - تجاوز

آخرین اخبار سرویس:
علت حضور دکتر یاری پور ، فاطمه دالوندی و مژگان نظری در هواپیمای تهران - یاسوج

سعادت انسان در گرو اعمال اوست/ ادّعا و شعار کارساز نیست

لغو قرارداد برخی اعضای هیات علمی نیمه وقت دانشگاه آزاد اسلامی

حدادی: مقابل تماشاگران هیجان زده شدیم

محبوبیت ترامپ به 35 درصد کاهش یافته است

کشف حیرت انگیز باستان شناسان مصری

عکس تعدادی از مسافران هواپیمای آسمان

موافقت دولت با عضویت ایران در چند سازمان بین­ المللی/ تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی

موافقت هیات دولت باتشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی

افزایش نقش و حضور مؤثر بانوان در بخش های مختلف صنعت آب و برق

آرامش، اعتدال و صداقت از ویژگی های برجسته آیت الله عبادی بود

دیدار علمای شیعه و سنی لبنان با نماینده ولی فقیه در استان

اعتماد به زنان نتایج پرباری برای جامعه همراه داشته است

وزیر علوم به خوزستان سفر می کند

محکومیت تعیین موعد برای انتقال سفارت آمریکا به قدس

دفاع از جاسوس ها، امروز جاسوس موشکی، دیروز جاسوس هسته ای

عکس و متن مریم معصومی به مناسبت سالگرد عاشق شدنش! /باور نمی کنید این عکس ها اتفاقی باشد ( برگزیده )

پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی انگلیس به رای گذاشته می شود

ایران وعده داد که نتانیاهو را خواهد کشت + عکس

بنیاد مسکن دیگر به جای کانکس قایق بفرستد

احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا می دهد؟

مسجد خدیجه لندن "روزدرهای باز" برگزار کرد +تصاویر

رسوایی اخلاقی صلح بانان در سودان جنوبی فاش شد

خانه سازی روبات معمار با سرعت 3 برابر انسان

حماس به حمله صهیونیستها به ماهیگیران فلسطینی واکنش نشان داد

تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «سرباز کوچک امام»

پزشکی قانونی کشورهای اسلامی نهاد فراملی تشکیل دهند

فعالیت 12 پایگاه پلیس راه جهت خدمات رسانی به مسافرین نوروزی در گلستان

هیات دولت با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موافقت کرد

برگزاری نخستین نشست ستاد اعتکاف در چهارمحال و بختیاری

موافقت هیات دولت با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی /بررسی قانون بودجه سال 97 مصوب مجلس در مقایسه با لایحه تقدیمی دولت

برگزاری دومین دوره کارگاه آموزشی تشکل های مردم نهاد در خرم آباد

پاکسازی مسیر گردشگری گلدشت

زیرساخت های مناسب درآمدزایی در بخش گردشگری فراهم نشده است

مانع تراشی در مسیر اشتغال زایی بالاترین منکر است

بازدید همسران سفرای کشورهای خارجی از بناهای تاریخی قزوین

تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برپایه خلاقیت مهندسی استوار است

برگزاری 40 برنامه ملی و فراملی در همدان 2018

اگر به خاطر این گلابی های نامتقارن نبود، می شد به گذشته سفر کرد

گزارش نخستین پیمایش کلان داده ها در ایران منتشر شد

تهیه پروتکل برنامه های اجرایی ایران و ژاپن در حوزه سلامت؛ در آینده نزدیک

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی خوزستان منصوب شد

نمایشگاه توانمندی های صنعتی استان قزوین برپا شد

نمایشگاه توانمندی های صنعتی استان قزوین برپا شد

هیات دولت با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موافقت کرد

هیات دولت با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موافقت کرد

هیات دولت با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موافقت کرد

فرار شیر از چنگ چوچه سگ شجاع+ویدیو

سابریست های ایران نایب قهرمان جام جهانی شدند

همکاری کمیته امداد و اتاق تعاون در تامین مسکن مددجویان

تولد 23 هزار و 486 نوزاد درقم تا پایان بهمن ماه

285 هزار دانش آموز از مناطق عملیاتی دفاع مقدس دیدن کردند

دستیار شهردار اصفهان در امور عمرانی و شهرسازی منصوب شد

سردار کوثری: حکم عاملان جنایت خیابان پاسداران اعدام است

بهره برداری بخشی از پروژه ملی بزرگراه همت تا خرداد ماه 97

گشایش چهارمین نمایشگاه توانمندی های بانوان قزوین

پیر پرنیان اندیش، شاعری توانمند و خادم موسیقی

شهردار اصفهان: انصاف عصای دست عدالت است

مسئولیت اجتماعی منحصر به سیستم دولتی نیست

امام جمعه بیرجند: افراد دارای سمت موثر مشکلات مردم را حل کنند

نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا فیلم/ محاکمه تمامی مسببان اغتشاشات خیابان پاسداران/آخرین خبر از اختلاس 100 میلیاردی در وزارت نفت

هیات دولت با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موافقت کرد

گشایش چهارمین نمایشگاه توانمندی های بانوان قزوین

افشاگری وزیر سابق اطلاعات از اصرار عجیب مرتضوی در ماجرای زهرا کاظمی/علی مطهری: اجبار جدی راجع به حجاب در کشور ما نیست

هیات دولت با تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موافقت کرد

نمایشگاه پوستر های انقلابی در نگارخانه رضوان مشهد

گزارش نخستین پیمایش کلان داده ها در ایران منتشر شد

سازمان مردم نهاد توسعه پیشتاز روستایی در استان قم تشکیل شود

مجلس چهاردهم اولین مجلس بعد از رضاخان!

لزوم توجه به آموزش های مهارتی در کنار آموزش های نظری در حوزه

امام موسی صدر در داخل و خارج لبنان مرجع اجتماعی بود

گزارش علت بروز حادثه سانچی بزودی ارائه میشود

امام موسی صدر شیخ الشیوخ طوائف لبنان بود / حزب الله ادامه دهنده راه امام صدر است

«مادورو» رسماً در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا ثبت نام کرد

«مادورو» رسماً در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا ثبت نام کرد

نیکخواه بهرامی، موثرترین بازیکن دیدار ایران - عراق

یورش جبهه النصره به حومه درعا ناکام ماند

پرداخت تسهیلات خوداشتغالی به روستاییان انقلابی در خدمت رسانی به محرومان است

فعالیت ناوگان با بیش از 50 سال عمر در کشور متوقف می شود

جوانفکر: دکتر احمدی نژاد به رهبری مشورت داد /غیبت دیروز احمدی نژاد در جلسه مجمع اتفاق معمولی بود /چرا باید از مجمع تشخیص استعفا بدهد

جوانفکر: احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت نظام استعفا نمی دهد

اطلاعات جعبه سیاه سانچی در اختیار ایران است

برگزاری اولین دوره سیر مطالعاتی یاوران موعود(عج) در مازندران

امام جمعه فردیس:سلامت درعمل و صداقت درگفتار مهمترین خدمت به مردم است

100 دانش آموز ممتاز کمیته امداد در عسلویه تجلیل شدند

بزرگترین جشنواره استخدامی کشور در تهران برگزار می شود

مطهری: پلیس با رافت با مخلان نظم و امنیت خیابان پاسداران برخورد کرد

جاذبه های دشتی گردشگران را فرامی خواند

همبستگی زنان شاغل در شناسایی افراد توانمند، موثر است بانوان در طراحی سیما و منظر حرفی برای گفتن دارند

بانوان توانمند در مدیریت ها و معاونت های دانشگاه محقق اردبیلی استفاده شوند

لاریجانی، مطهری، سعید جلیلی و مقامات نظامی در مراسم شهدای حوادث خیابان پاسداران/تصاویر

جوانفکر:احمدی نژاد به رهبری مشورت داد /غیبت دیروز احمدی نژاد در جلسه مجمع اتفاق معمولی بود /چرا باید از مجمع تشخیص استعفا بدهد

ادارات باید به وظیفه قانونی خود در بخش سلامت عمل کنند

پیام تبریک حسن روحانی به رییس جمهوری جدید آفریقای جنوبی

ایران و سوریه به قطعنامه آتش بس پایبندند

واکنش به خبر استعفای محمود احمدی نژاد از مجمع تشخیص مصلحت

حمله ضرغامی به روحانی به خاطر دفاع از لیلا حاتمی + جزییات

دومین سوال از روحانی با 100 امضا اعلام وصول شد

مجلس چهاردهم اولین مجلس بعد از رضاخان!

واکنش طنز مشایی و غرضی به روز مهندس! /عکس

به رهبر انقلاب بگویید قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد

به رهبر انقلاب بگویید قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد