مطالب مرتبط:
مادر آزاده مسیحی امیل: به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد
متن کامل پیام رهبر انقلاب به مستندسازان منتشر شد
توصیه های رهبر معظم انقلاب به مستندسازان فعال انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 بهمن 1396 ساعت 01:122018-01-21سياسي

به رهبر انقلاب بگویید قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد


دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسد، وقت خداحافظی از مادام، او درخواست می کند کاش مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازدولت بهار به نقل از فارس، هشت سال دفاع مقدس، مسلمان، کلیمی، مسیحی و زرتشتی نمی شناخت همه با جان آمدند؛ پیر، جوان و زن و مرد در میدان نبرد برای دفاع از کیان کشور حضور یافتند تا صدام و یاران غربی که در فکر تسخیر کشور بودند را سرجای خود بنشانند.

به راستی شروع جنگ آغاز بروز همدلی ایرانیان و به رخ کشیدن اتحاد و همدلی بی سابقه همه از هر قوم، مذهب و نژادی بود.

هرکس هرکاری از دستش برمی آمد انجام می داد و هدف همه یک چیز و آن دفع تجاوز دشمن بود.

در این میان اقلیت ها چیزی کم نگذاشتند و با اهتمامی مثال زدنی به دفاع از تمامیت ارضی برخاستند و با تقدیم شهید، جانباز و آزاده سهم خود را در دفاع از حریم ایران عزیز پرداختند.

رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار با خانواده شهیدِ آشوری روبرت لازار گفته بودند: مسیحیان ایران از انقلاب و جنگ سربلند بیرون آمدند خبرگزاری فارس" سال نو میلادی را فرصتی دانست تا میهمان مادری در کلیسای حضرت مریم مقدس شود که سالیان دراز زمین و زمان را به هم ریخته تا از سرنوشت فرزندش که رزمنده هشت سال دفاع مقدس بوده، باخبر شود.

به دعوت این مادر که همه "مادام" صدایش می کنند به کلیسای ننه مریم(س) یکی از بزرگ ترین کلیساهای تبریز در نبش میدان نماز تبریز که پیروان مذهب گریگور در آن کلیسا عبادت می کنند، رفتم.

مادام در کلیسای ننه مریم(س) زندگی می کند و سرایداری این کلیسا را برعهده دارد.

زنگ کلیسا را که زدم مادام در را برایم گشود، حال و هوای داخل محوطه کلیسا نشانگر سال نو میلادی بود و داخل خانه مادام نیز پر از عکس هایی از خلیفه گری در مناسبت های مختلف و عکس های فرزندانش و درخت کریسمس در گوشه اتاق کنار عکس امیل گریگوریان که جانبار و آزاده هشت سال دفاع مقدس است، جلوه گری می کرد.

دور میزی که پر از شیرینی،شکلات و کیک های مختلف دست پخت مادام بود و برای سال نو آماده شده بودند، نشستم و مادام نیز بساط قهوه مخصوص ارامنه را فراهم ساخت.

بعد از فوت همسرم به من گفتند که بیا و فال قهوه بگیر تا بتوانی امرار معاش کنی ولی قبول نکردم! آخر مگر می شود با دل مردم بازی کرد و نان حرام خورد؟ اینها را مادام می گوید و قهوه اش را سرمی کشد.

می گوید: سه فرزند به نام های امیل، سرکیس و مارتیک دارم که یکی در تهران دیگری در تبریز و فرزند آخر در ارمنستان زندگی می کند و همسرم نیز راننده کامیون بود و خواهر و برادرهایم نیز در استرالیا و کانادا زندگی می کنند و به عبارتی تنها مانده ام.

به عکس پسرش نگاه می کنم و از مادام می خواهم از او و سرنوشتش برایم بگوید که مادام با حسرتی عاشقانه خیره به عکس امیل می شود و می گوید: این عکس را وقتی عازم سربازی بود گرفت آن زمان هنوز 20 ساله نشده بود که سربازی رفت در حالیکه می توانست سربازی نرود، در یکی از کشورهای خارجی درس بخواند و زندگی کند ولی قبول نکرد و خواست لباس سربازی جمهوری اسلامی ایران را بر تن کند که بعد از سربازی فقط چند روزی تا ترخیص مانده بود که به جنگ اعزام شد.

چشمان مادام پر از اشک می شود و ادامه می دهد: در آن زمان امکانات مثل الان نبود که هر لحظه با پسرم در تماس باشم ولی یادم است که در آخرین تماس گفت که مادر تا یکی دو هفته دیگر به خانه خواهم آمد ولی آن یکی دو هفته، هشت سال طول کشید.

مادام آهی کشیده و ادامه داد: پسرم به جنگ رفته بود ولی بعد از مدتی دیگر از او خبری نشد فقط تلویزیون را نگاه می کردم تا خبری از پسرم بگیرم ولی خبر زنده ماندن و خبر شهادتش را نمی دادند و هر کسی یک حرفی می زد و انگار زمین باز شده و امیل داخل آن رفته بود.

عکس امیل را چنان به آغوش می کشد که انگار سال 69 است و فرزندش به وطن باز می گردد، زیر لب می گوید: خدا را شکر که یوسف گم گشته ام برگشت.

مادام گفت: در طول چند سالی که از پسرم خبر نداشتم زمین و زمان را به هم دوختم ولی حتی اسم امیل در صلیب سرخ هم نبود و من به همه جا سر زدم اما هیچ خبری از پسرم نبود و من همچنان دعا می کردم و به یاد تمام یوسف هایی که خبری از آنها نبود و به یاد تمام یعقوب ها که چشمانشان به راه یوسف بود، اشک ریختم.

می گوید: روزی از باشگاه آرارات تماس گرفتند و خبر بازگشت امیل را دادند که در آن لحظه چنان بدن و زبانم قفل شد که ساعاتی پشت تلفن عین مجسمه به یک گوشه خیره شده بودم.

لبخند ملایمی روی صورتش می نشیند، معلوم است که یاد خاطره ای شیرین افتاده و می گوید: قربانی و دسته گلی زیبا خریدیم و با ساعت سر جنگ داشتم که زود بگذرد بلکه لحظه وصال فرا رسد.

از او می خواهم لحظه به لحظه سال 69 که امیل برگشت را تعریف کند و می گوید: درست است پیر شده ام ولی آن روز را هیچ گاه فراموش نمی کنم که جوان 19 یا 20 ساله ام را داده و جوانی نزدیک به 30 سال جلوی خود می دیدم.

جوانی که جلوی چشمم بود ولی من او را نشناخته بودم به قدری بدنش نحیف و شکننده شده بود و با ترکشی که در بدن داشت، رنج اسیری را متحمل شده بود که باور می کنی مادرش نیز او را نمی شناخت؟ با خود آرام زمزمه می کند، مادرت بمیرد امیل که تو زجر کشیدی و من کنارت نبودم.

با خود فکر می کنم غریزه و عشق مادر دین،مذهب، نژاد و قوم نمی شناسد بالاخره مادر، مادر است.

می گوید: چون هر سه پسرم فاصله سنی کمی از یکدیگر داشتند، در دوران جنگ هر سه سرباز بودند ولی امیل سربازی بود که عازم جنگ شد و بعد از هشت سال برگشت.

به او می گویم که آیا پسرتان خاطره ای از آن روزها تعریف کرده که پاسخ داد: امیل پسر آگاه و توداری است و حتی بعد از بازگشت به من نگفته بود که جانباز شده و من بعدها متوجه شدم که ترکشی در بدن دارد.

مادام بافتنی هایش را می آورد و می گوید: سفارش گرفته ام و باید آنها را تحویل دهم و بهتر است هم حرف بزنم و هم کارهایم را انجام دهم.

وی ادامه می دهد: امیل می گفت که در اردوگاه زیاد ارامنه را اذیت نمی کردند ولی مسلمانان را خیلی آزار می دادند به طوریکه حتی یک افسر بعثی به پسرم گفته بود که اگر شماره ای از اقوام خارج از ایران داری را بده تا خبر زنده بودنت را بدهم که متاسفانه امیل هیچ شماره ای را به یاد نداشت.

به او می گویم حالا که خدا را شکر فرزندانت در سلامتی کامل به سر می برد ولی آیا در خرج زندگی به شما کمکی می کنند که گفت: من مادر آنها هستم و نیازی به کمک آنها ندارم بلکه با قلاب بافی و گرفتن سفارش بافت می توانم خرج خودم را بدهم.

بلند می شود و می خندد و بلافاصله آثار دستی خودش را آورده و می گوید از 9 سالگی مادرم قلاب بافی و بافتنی یادم داده و از آن زمان این کار را انجام می دهم و از این طریق روزی خود را درمی آورم.

ادامه می دهد: 6 نوه دارم که فقط دو تا از نوه هایم تبریز هستند و پسرهایم نیز شکر خدا کار و زندگی خودشان را دارند و امیل نیز از شورای خلیفه گری بازنشسته شده و در تهران زندگی می کند.

به مادام می گویم که آیا صنایع دستی خود را به مسلمانان نیز می فروشی که گفت: بیشترین مشتری من مسلمانان هستند و حتی دوستان زیادی از بین مسلمانان دارم.

"در عاشورا و تاسوعای حسینی شمع روشن می کنم و نذری می دهم و وقتی دلم بگیرد و یا گرفتاری داشته باشم قند،شکر و شیرخشک برای شیرخوارگاه تبریز و زندان می برم و زودی هم دعایم قبول می شود"، اینها را مادام ماکو می گوید و به زور از انواع کیک ها در داخل کیسه نایلون می گذارد تا با خود ببرم.

دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسید، نخواستم بیشتر از این وقت مادام را بگیرم از او شماره تلفن را گرفته و اجازه خداحافظی خواستم که مادام ماکو دستم را گرفت و از من خواست کاش این مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند که قلب یک مادر ارمنی برایش می تپد و آرزوی دیدنش را دارد.

ایران زمین تابلویی رنگانگ و بی بدیل از اقوام است و یکی از دلایل اتحاد و همدلی اقوام، همزیستی مسالمت آمیز قومیت ها و مذاهب مختلف با هم است.

احترام به عقاید و ارزش های مذهبی در ایران اسلامی یکی از مسائلی است که همواره از سوی بزرگان مذهبی و علما به آن سفارش شده و مورد تأکید است.

همین امر سبب شده تا پیوند عمیقی در لایه های درونی جامعه ایجاد شود تا آنجا که نه تنها در اعیاد و شادی ها، که ایرانیان در غم و سوگواری یکدیگر نیز سهیم هستند.

یگانگی و احترام به اعتقادات در میان مذاهب تا آنجا پیش رفته که خود را در غم و شادی هم سهیم می دانند.

هیچ فرقی بین انسان ها نیست و تفاوت ها را دین و مذهب ایجاد نمی کند بلکه رفتارها باعث شکاف می شوند.


کلید واژه ها: کلیسا - رهبر معظم انقلاب - دفاع مقدس - سال نو میلادی - فرزند - مادر - مقدس - ایران - تبریز - قهوه - رهبر - درخت کریسمس - رهبر انقلاب - ارمنی - زندگی - بزرگ ترین - کشور - ایرانیان - ارمنستان - سرایداری - خبرگزاری - خانواده - جانباز - مصاحبه - ارامنه - زرتشتی - اقلیت - آشوری - دیدار - تجاوز

آخرین اخبار سرویس:
جلوه ای از حریم خصوصی متهم در رویه ی قضایی و دستاورد های آن - بخش اول مخالفان بازرسی تلفن همراه متهم

خرّمشهر ها در پیش است؛ نه در میدان جنگ نظامی، بلکه در یک میدانی که از جنگ نظامی سخت تر است

اگر می خواهید از جهنم خلاصی یابید، بخوانید

خودروی لوکس خاص در ایران/ عکس

ربیعی، ماشین امضای ختلان

شب های رمضانی تهران + عکس

روایت مردی که با تمام نداشته هایش به کمک درس خواندن به یک میلیاردر تبدیل شد +فیلم

بستگان درجه یک خاوری ممنوع المعامله شدند + جزییات

تیپ دیده نشده بازیگر زن مشهور/عکس

ناوگان هوایی نیروی دریایی ارتش به امکانات جدید مجهز می شود

یادداشت/ محمود فرشیدی پایان دلواپسی ها !

آغاز فعالیت منتخبین شورای صنفی دانشگاه زنجان از مهرماه

محمودرضا رهبرقاضی، مرضیه فدایی ده چشمه، اعظم شهریاری بررسی تأثیر شبکه های اجتماعی مجازی بر مصرف گرایی سیاسی

نکته ای طلایی از تفسیر قرآن: «کفر به ایمان» به چه معناست؟

عکس جدید از "اشکان خطیبی" و همسرش + عکس

تیپ این روزهای "ماهور الوند" + عکس

ظاهر متفاوت "پریناز ایزدیار" + عکس

مفهوم شناسی واژه سلطان در قرآن کریم - بخش دوم و پایانی مفهوم واژه سلطه، توانایی نفوذگری، ولایت و بسط ید

یادداشت/ محمدحسین محترم نسخه ذلت نپیچید!

طرح قانونی شدن شروط رهبری برای مذاکره با اروپا باامضای 50 نماینده

سخن امام علی(ع) درباره شکی که هلاکت درپی دارد

یادداشت/ حسن رضایی منافع ملی را تخریب نکنید

رقابت لاریجانی و عارف برای ریاست مجلس جدی می‏‎شود؟

شمخانی: تا دمشق بخواهد در سوریه می مانیم

"قاووق": انتخابات لبنان به نفع آمریکا و عربستان نیست

واکنش آقای بازیگر به رفتار سلبریتی ها بعد از فوت «ملک مطیعی»/عکس

عوامل مؤثر در شادی خانواده های مذهبی

یادداشت/ رسول سنایی راد الزامات مقابله با جنگ اقتصادی دشمن

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 7 خرداد 97

حامد طالبیان، هادی خانیکی تحلیل شبکه ابرپیوند پایگاه های فرهنگی و مذهبی ایران در فضای مجازی

رونمایی از پنجره حرم مطهر امامین کاظمین (ع) در شیراز

معناشناسی فؤاد در قرآن کریم - بخش اول تعریف مؤلّفه های معنایی قلب بر اساس محور هم نشینی

دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان + فیلم

غرفه خبرگزاری ایکنا در ششمین روز از سیزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد

این افراد منفورترین مردم نزد خداوندند

ترامپ : چرا اوباما وقتی رییس جمهور بود درباره مداخله روسیه در انتخابات کاری نکرد؟

شرح دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان+صوت

مجلس بحث FATF را از دستور کار خارج کند

ایران ظرف چند روز به غنی سازی 20 درصد می رسد؟

در دستورکار شورای اجتماعی کشور

روحانی فکر می کند که ایران ژاپن است و وزرا خودشان استعفا می دهند/ کارنامه دولت جزء عملکرد اصلاحات است

مردم مراقب باشند ضدانقلاب وارد تجمعات به حق آنها نشود/ برداشت 25 هزار میلیاردی بانک مرکزی از تنخواه دولت کذب است/ کما رفتن و شکنجه مشایی و بقایی صحت ندارد

موضوع اصلاحات لازم در ساختار بانک ها برای کمک به تولید داخلی در نشست غیرعلنی مجلس بررسی شد

حکم فرورفتن خون در حلق روزه دار، چیست+فیلم

برخی از تنیبه ها بر روح و شخصیت دانش آموز تاثیر می گذارد/ پس از تنبیه بدنی به سرعت وارد عمل می شویم/ معلمان خویشتن داری خود را حفظ کنند

ماجرای تخریب ویلای وزیر کشور/ «کلانتری» در حیطه کاری خود حرف بزند/ شکنجه و به کما رفتن بقایی کذب محض است

موسی احمدی، سعید احمدی اوراق مشارکت کاهنده راهکار عملیاتی در تأمین مالی فرآیند ادغام و تملک

امروز خورشید عمود بر خانه خدا می تابد

می ترسم کاری کرده باشم که خدا توفیق خدمت را از من گرفته باشد

مباهله حجت دائمی مسلمانان است

پوشش متفاوت خانم مجری و همسر دومش در حرم امام رضا/عکس

خانواده ها اسامی بی معنا برای فرزندان خود انتخاب نکنند/ لزوم پرهیز از خشونت و تندی با کودکان

نبرد عجیب عقاب و روباه!/عکس

آرزوی خانم کارگردان برای بازگشت بازیگر لس آنجلسی

فاطمه عظیمی فرد، سیاوش صلواتیان، علیرضا عمادالدین مقایسه کاربرد عکس و متن اخبار در وبگاه شبکه های خبر، العالم و پرس تی وی

وزیر ارتجاع چگونه سمبل آزادی شد؟ +عکس

ذهن خوانی آیت الله العظمی بهجت از یک فرد کانادایی

از سوی کتاب نیستان تازه ترین اثر مصطفی رحماندوست به بازار کتاب آمد

احتمال ائتلاف «امید» برای حذف لاریجانی از هیأت رییسه مجلس

لاریجانی گزینه نهایی ما برای ریاست است

توصیه مهم رهبر انقلاب به رییس کمیته امداد چه بود؟

با تخلفات ده ها هزار متری ایران مال برخورد می شود؟

تسلیم یاوه گویی های آمریکا نمی شویم

آیا علی لاریجانی رییس مجلس دهم خواهد ماند؟

ریچارد نفیو چگونه هنر تحریم را نوشت؟

تعدد نهادهای فرهنگی یکی از چالش های فرهنگی کشور است

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

تیپ متفاوت خانم های بازیگر در یک کافه/عکس

دوره تربیتی «بینش مطهر» در تبریز برگزار می شود

تصاویر/ آیین گشایش بخش بین الملل بیست و ششمین نمایشگاه قرآن کریم(21)

عضو کارگزاران: روحانی فکر می کند ایران، ژاپن است

تشکیل کمیته برای پیگیری مشکلات کامیون داران در مجلس

قرار افطار در رادیو ایران

طبیعت بکر ارتفاعات سوادکوه/ عکس

امیر زندمقدم ، رویا وفایی مهر بررسی مقابله ای راهبردهای تولید کنش های گفتاریِ موافقت کردن و مخالفت کردن در فیس بوک

روابط ما با هند در دوران برجام گسترش یافته است/ در حوزه انرژی و حمل ونقل زمینه های خوبی برای همکاری با هندوجود دارد

انتخابی دیگر از کتاب الف لام خمینی نامه آقا روح الله به پاپ در حمایت از فلسطین/ مهم ترین مأموریت آقای خمینی چه بود؟

رونمایی از کتاب قرآنی به خط نستعلیق و لاتین

نماهنگ/ بسته ضد تحریم

ایرانی ها 300 میلیون دندان پوسیده دارند

بخش بین الملل نمایشگاه قرآن افتتاح شد

آن بخش از تکمیل مصلی که بر عهده شهرداری است انجام خواهد شد

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به خواسته های کامیون داران

افتتاح بخش بین الملل بیست وششمین نمایشگاه قرآن کریم

تصویب کلیات طرح تشدید مجازات جرائم خشن ارتکابی علیه بزه دیدگان خاص

تاکید سیدحسن خمینی بر برگزاری هر چه ساده تر مراسم ارتحال امام(ره)

عاشقانه " مهناز افشار" و فرزندش + عکس

"شهرزاد کمال زاده" و عکس در طبیعت

اگر شوهر مخالف روزه گرفتن همسر باشد/ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی

آیا مگان مارکل واقعا یک عروس ساده بود؟!

ذکری کلیدی برای گشایش درهای رحمت الهی

تصاویری از فجایع خنده دار زندگی!

ظاهر جدید "پریناز ایزدیار" در کنار رفیق قدیمی اش

مدفن حضرت خدیجه (س)

راز نهفته در سبک پوشش ملکه انگلیس؛ از رنگ جیغ لباس ها تا مراحل پوشیدن کفش

بازگشت مگس های سفید به پایتخت و درس سیاست برای عموم!

نشست ها و حواشی هشتمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن

کنگره «اعتماد ملی» از سوی وزارت کشور تایید نشد

از آثار فاخر قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآنی رونمایی شد

به رهبر انقلاب بگویید قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد

به رهبر انقلاب بگویید قلب یک مادر ارمنی برای شان می تپد