مطالب مرتبط:
مادر آزاده مسیحی امیل: به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
متن کامل پیام رهبر انقلاب به مستندسازان منتشر شد
توصیه های رهبر معظم انقلاب به مستندسازان فعال انقلاب اسلامی
می خواهم شهید شوم تا شاید خونم بتواند نهال کوچکی از جنگل انبوه انقلاب را آبیاری کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 15:352018-01-21سياسي

به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد


دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسد، وقت خداحافظی از مادام، او درخواست می کند کاش مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند که قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، هشت سال دفاع مقدس، مسلمان، کلیمی، مسیحی و زرتشتی نمی شناخت همه با جان آمدند؛ پیر، جوان و زن و مرد در میدان نبرد برای دفاع از کیان کشور حضور یافتند تا صدام و یاران غربی که در فکر تسخیر کشور بودند را سرجای خود بنشانند.

به راستی شروع جنگ آغاز بروز همدلی ایرانیان و به رخ کشیدن اتحاد و همدلی بی سابقه همه از هر قوم، مذهب و نژادی بود.

هرکس هرکاری از دستش برمی آمد انجام می داد و هدف همه یک چیز و آن دفع تجاوز دشمن بود.

در این میان اقلیت ها چیزی کم نگذاشتند و با اهتمامی مثال زدنی به دفاع از تمامیت ارضی برخاستند و با تقدیم شهید، جانباز و آزاده سهم خود را در دفاع از حریم ایران عزیز پرداختند.

رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار با خانواده شهیدِ آشوری روبرت لازار گفته بودند: مسیحیان ایران از انقلاب و جنگ سربلند بیرون آمدند خبرگزاری فارس سال نو میلادی را فرصتی دانست تا میهمان مادری در کلیسای حضرت مریم مقدس شود که سالیان دراز زمین و زمان را به هم ریخته تا از سرنوشت فرزندش که رزمنده هشت سال دفاع مقدس بوده، باخبر شود.

به دعوت این مادر که همه "مادام" صدایش می کنند به کلیسای ننه مریم (س) یکی از بزرگ ترین کلیسا های تبریز در نبش میدان نماز تبریز که پیروان مذهب گریگور در آن کلیسا عبادت می کنند، رفتم.

مادام در کلیسای ننه مریم (س) زندگی می کند و سرایداری این کلیسا را برعهده دارد.

زنگ کلیسا را که زدم مادام در را برایم گشود، حال و هوای داخل محوطه کلیسا نشانگر سال نو میلادی بود و داخل خانه مادام نیز پر از عکس هایی از خلیفه گری در مناسبت های مختلف و عکس های فرزندانش و درخت کریسمس در گوشه اتاق کنار عکس امیل گریگوریان که جانبار و آزاده هشت سال دفاع مقدس است، جلوه گری می کرد.

دور میزی که پر از شیرینی، شکلات و کیک های مختلف دست پخت مادام بود و برای سال نو آماده شده بودند، نشستم و مادام نیز بساط قهوه مخصوص ارامنه را فراهم ساخت.

بعد از فوت همسرم به من گفتند که بیا و فال قهوه بگیر تا بتوانی امرار معاش کنی، ولی قبول نکردم! آخر مگر می شود با دل مردم بازی کرد و نان حرام خورد؟ این ها را مادام می گوید و قهوه اش را سرمی کشد.

می گوید: سه فرزند به نام های امیل، سرکیس و مارتیک دارم که یکی در تهران دیگری در تبریز و فرزند آخر در ارمنستان زندگی می کند و همسرم نیز راننده کامیون بود و خواهر و برادرهایم نیز در استرالیا و کانادا زندگی می کنند و به عبارتی تنها مانده ام.

به عکس پسرش نگاه می کنم و از مادام می خواهم از او و سرنوشتش برایم بگوید که مادام با حسرتی عاشقانه خیره به عکس امیل می شود و می گوید: این عکس را وقتی عازم سربازی بود گرفت آن زمان هنوز 20 ساله نشده بود که سربازی رفت در حالیکه می توانست سربازی نرود، در یکی از کشور های خارجی درس بخواند و زندگی کند، ولی قبول نکرد و خواست لباس سربازی جمهوری اسلامی ایران را بر تن کند که بعد از سربازی فقط چند روزی تا ترخیص مانده بود که به جنگ اعزام شد.

چشمان مادام پر از اشک می شود و ادامه می دهد: در آن زمان امکانات مثل الان نبود که هر لحظه با پسرم در تماس باشم، ولی یادم است که در آخرین تماس گفت که مادر تا یکی دو هفته دیگر به خانه خواهم آمد، ولی آن یکی دو هفته، هشت سال طول کشید.

مادام آهی کشیده و ادامه داد: پسرم به جنگ رفته بود، ولی بعد از مدتی دیگر از او خبری نشد فقط تلویزیون را نگاه می کردم تا خبری از پسرم بگیرم، ولی خبر زنده ماندن و خبر شهادتش را نمی دادند و هر کسی یک حرفی می زد و انگار زمین باز شده و امیل داخل آن رفته بود.

عکس امیل را چنان به آغوش می کشد که انگار سال 69 است و فرزندش به وطن باز می گردد، زیر لب می گوید: خدا را شکر که یوسف گم گشته ام برگشت.

مادام گفت: در طول چند سالی که از پسرم خبر نداشتم زمین و زمان را به هم دوختم، ولی حتی اسم امیل در صلیب سرخ هم نبود و من به همه جا سر زدم، اما هیچ خبری از پسرم نبود و من همچنان دعا می کردم و به یاد تمام یوسف هایی که خبری از آن ها نبود و به یاد تمام یعقوب ها که چشمانشان به راه یوسف بود، اشک ریختم.

می گوید: روزی از باشگاه آرارات تماس گرفتند و خبر بازگشت امیل را دادند که در آن لحظه چنان بدن و زبانم قفل شد که ساعاتی پشت تلفن عین مجسمه به یک گوشه خیره شده بودم.

لبخند ملایمی روی صورتش می نشیند، معلوم است که یاد خاطره ای شیرین افتاده و می گوید: قربانی و دسته گلی زیبا خریدیم و با ساعت سر جنگ داشتم که زود بگذرد بلکه لحظه وصال فرا رسد.

از او می خواهم لحظه به لحظه سال 69 که امیل برگشت را تعریف کند و می گوید: درست است پیر شده ام، ولی آن روز را هیچ گاه فراموش نمی کنم که جوان 19 یا 20 ساله ام را داده و جوانی نزدیک به 30 سال جلوی خود می دیدم.

جوانی که جلوی چشمم بود، ولی من او را نشناخته بودم به قدری بدنش نحیف و شکننده شده بود و با ترکشی که در بدن داشت، رنج اسیری را متحمل شده بود که باور می کنی مادرش نیز او را نمی شناخت؟با خود آرام زمزمه می کند، مادرت بمیرد امیل که تو زجر کشیدی و من کنارت نبودم.

با خود فکر می کنم غریزه و عشق مادر دین، مذهب، نژاد و قوم نمی شناسد بالاخره مادر، مادر است.

می گوید:، چون هر سه پسرم فاصله سنی کمی از یکدیگر داشتند، در دوران جنگ هر سه سرباز بودند، ولی امیل سربازی بود که عازم جنگ شد و بعد از هشت سال برگشت.

به او می گویم که آیا پسرتان خاطره ای از آن روز ها تعریف کرده که پاسخ داد: امیل پسر آگاه و توداری است و حتی بعد از بازگشت به من نگفته بود که جانباز شده و من بعد ها متوجه شدم که ترکشی در بدن دارد.

مادام بافتنی هایش را می آورد و می گوید: سفارش گرفته ام و باید آن ها را تحویل دهم و بهتر است هم حرف بزنم و هم کارهایم را انجام دهم.

وی ادامه می دهد: امیل می گفت که در اردوگاه زیاد ارامنه را اذیت نمی کردند، ولی مسلمانان را خیلی آزار می دادند به طوریکه حتی یک افسر بعثی به پسرم گفته بود که اگر شماره ای از اقوام خارج از ایران داری را بده تا خبر زنده بودنت را بدهم که متاسفانه امیل هیچ شماره ای را به یاد نداشت.

به او می گویم حالا که خدا را شکر فرزندانت در سلامتی کامل به سر می برد، ولی آیا در خرج زندگی به شما کمکی می کنند که گفت: من مادر آن ها هستم و نیازی به کمک آن ها ندارم بلکه با قلاب بافی و گرفتن سفارش بافت می توانم خرج خودم را بدهم.

بلند می شود و می خندد و بلافاصله آثار دستی خودش را آورده و می گوید از 9 سالگی مادرم قلاب بافی و بافتنی یادم داده و از آن زمان این کار را انجام می دهم و از این طریق روزی خود را درمی آورم.

ادامه می دهد: 6 نوه دارم که فقط دو تا از نوه هایم تبریز هستند و پسرهایم نیز شکر خدا کار و زندگی خودشان را دارند و امیل نیز از شورای خلیفه گری بازنشسته شده و در تهران زندگی می کند.

به مادام می گویم که آیا صنایع دستی خود را به مسلمانان نیز می فروشی که گفت: بیشترین مشتری من مسلمانان هستند و حتی دوستان زیادی از بین مسلمانان دارم.

"در عاشورا و تاسوعای حسینی شمع روشن می کنم و نذری می دهم و وقتی دلم بگیرد و یا گرفتاری داشته باشم قند، شکر و شیرخشک برای شیرخوارگاه تبریز و زندان می برم و زودی هم دعایم قبول می شود"، این ها را مادام ماکو می گوید و به زور از انواع کیک ها در داخل کیسه نایلون می گذارد تا با خود ببرم.

دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسید، نخواستم بیشتر از این وقت مادام را بگیرم از او شماره تلفن را گرفته و اجازه خداحافظی خواستم که مادام ماکو دستم را گرفت و از من خواست کاش این مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند که قلب یک مادر ارمنی برایش می تپد و آرزوی دیدنش را دارد.

ایران زمین تابلویی رنگانگ و بی بدیل از اقوام است و یکی از دلایل اتحاد و همدلی اقوام، همزیستی مسالمت آمیز قومیت ها و مذاهب مختلف با هم است.

احترام به عقاید و ارزش های مذهبی در ایران اسلامی یکی از مسائلی است که همواره از سوی بزرگان مذهبی و علما به آن سفارش شده و مورد تأکید است.

همین امر سبب شده تا پیوند عمیقی در لایه های درونی جامعه ایجاد شود تا آنجا که نه تنها در اعیاد و شادی ها، که ایرانیان در غم و سوگواری یکدیگر نیز سهیم هستند.

یگانگی و احترام به اعتقادات در میان مذاهب تا آنجا پیش رفته که خود را در غم و شادی هم سهیم می دانند.

هیچ فرقی بین انسان ها نیست و تفاوت ها را دین و مذهب ایجاد نمی کند بلکه رفتار ها باعث شکاف می شوند.


کلید واژه ها: کلیسا - رهبر معظم انقلاب - دفاع مقدس - سال نو میلادی - فرزند - مقدس - مادر - خبرگزاری - تبریز - ایران - خبرگزاری فارس - رهبر - قهوه - درخت کریسمس - رهبر انقلاب - ارمنی - زندگی - فضای مجازی - بزرگ ترین - ارمنستان - کشور - ایرانیان - سرایداری - خانواده - جانباز - ارامنه - مصاحبه - زرتشتی - مجازی - آشوری

آخرین اخبار سرویس:
انتقال جانباختگان بشکل کوله ای در حال انجام است

جشنواره منطقه ای اختراعات و ابتکارات در بندرعباس آغاز شد

کمک بلاعوض به رانندگان زندانی منوط به معرفی ستاد دیه شد

محوطه کمربندی، باستانی ترین نقطه شهر شاهرود

جلسه هیات دولت چهارشنبه 2 اسفندماه

«راهبرد امنیت ملی» و «دکترین هسته ای» آمریکا در دوره جدید تهدیدی جدی علیه صلح جهانی است

لازمه مقابله با تهدیدات دشمن حرکت در مسیر شهدا است

جلسه غیر علنی مجلس درباره نحوه افزایش حقوق کارمندان دولت

وزیرکشور ماموربررسی حوادث خیابان پاسداران شد

جلسه غیر علنی مجلس درباره نحوه افزایش حقوق کارمندان دولت

شهیدی که مقتدای جوانان شد

وزیرکشور ماموربررسی حوادث خیابان پاسداران شد

تفاهم نامه ای بین دانشگاه آزاد و سازمان بسیج به امضا رسید

تصاویر دیدنی از المپیک زمستانی پیونگ چانگ‎

نفت اوپک 62 دلار و 81 سنت شد

توقف عملیات جستجوی پیکرجانباختگان سانحه هوایی

بازدید مقامات فرهنگی و دیپلماتیک کشورهای خارجی ازجشنواره هنرهای تجسمی فجر

استخدام تعدادی تراکت پخش کن در آموزشگاه زبان

شاخص بورس در کانال 98 هزار و 157 واحد ایستاد

استخدام ویزیتور خانم و آقا بصورت تمام وقت و نیمه وقت در اصفهان

ثبت نام آزمون های 2018 آیلتس دانشگاه آزاد آغاز شد

استخدام کمک آشپز و ظرفشوی در تهران

استخدام سه رده شغلی جهت کترینگی در محدوده هفده شهریور مشهد

استخدام همکار خانم جهت یک رستوران بزرگ در اصفهان

استخدام نیروی خدماتی جهت شرکت معتبر در تهران

مرتضوی به زندان رفت

استخدام منشی مدیر عامل در موسسه آموزشی بین المللی مخدومی

واکنش متفاوت یک نماینده به مجروح شدن دراویش؛ در دعوا حلوا پخش نمی کنند

انقلابیونی که حرف های آمریکایی ها را می زنند، دشمن پنهان اند

ظریف: الگوی خرید امنیت بی نتیجه است

در اتفاقات خیابان پاسداران با مدارا برخورد شد

نماهنگ | مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

گفت و گوی تلفنی سرنشین هواپیمای تهران یاسوج پیش از سقوط واقعیت دارد

امیر حاتمی با رییس جمهور آذربایجان دیدار کرد

در پیامی روحانی شهادت تعدادی از نیروهای سرافراز انتظامی و بسیج را تسلیت گفت/ ماموریت به وزیر کشور برای گزارش به ملت شریف ایران

«سیدرضا سلامتی» فرماندار شهرستان رزن شد

شمخانی در دیدار وزیر خارجه هلند ضرورت ورود اتحادیه اروپا به بحران یمن/دکترین هسته ای آمریکا تهدید جدی علیه صلح جهانی

«دلنوشته های عاشقانه برای شهدای گیلان» به مسابقه گذاشته می شود

برخوردهای خشونت آمیز و اهانت به پلیس به هیچ وجه تحمل نخواهد شد

واکنش متفاوت یک نماینده به مجروح شدن دراویش در درگیری های پاسداران: در دعوا حلوا پخش نمی کنند

محوطه کمربندی، باستانی ترین نقطه شهر شاهرود

واعظی: در اتفاقات خیابان پاسداران با مدارا برخورد شد/تشکر دولت از وزراتخانه های اطلاعات، کشور، نیروی انتظامی و بسیج

هیچ تغییر کوچکی، کوچک نیست!

افشاگری بزرگ درباره سقوط ATR : هواشناسی هشدار داده بود ولی شرکت آسمان پرواز را لغو نکرد/ از خلبانان چک گرفته اند و مجبور به پرواز می کنند

رهاورد طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند

تصاویری از دیدار وزیر خارجه هلند و اسپانیا با رییس جمهور

مجلس راه خودش را می رود و با مطالبات دانشجویان کاری ندارد!

استاندارقم: درصورت نیاز، مشکلات بخش خصوصی را شخصا در تهران پیگیری می کنم

برگزاری کرسی تلاوت و تدبر قرآن در جهاددانشگاهی کرمانشاه

سفره های خالی چشم به راه سخاوتمندان

بودجه قطره چکانی شهرداری تربت حیدریه، مسئله این است

حضرت زهرا(س) محور عالم وجود هستند/ لزوم تلاش طلاب در عبادت خدا و تحصیل علوم دینی

جلسه هیات دولت

متوسط سن مدیران و نیروها در بخش کشاوزی بالاست

بودجه قطره چکانی شهرداری تربت حیدریه، مسئله این است

چالش درتامین مالی پروژه های اطراف حرم مطهر

مزیت های چشمگیر نمایشگاه کتاب قم نسبت به نمایشگاه های کتاب تهران/ برگزاری هدفمند نمایشگاه کتاب دین قابل تقدیر است

هرگز این میوه ها را با پوست نخورید

بیست و سومین یادواره سرداران و 84 شهید منطقه سولقان تهران برگزار می شود

بررسی حقوق کارکنان دستگاه های اجرایی، اعضای هیأت علمی و قضات در نشست غیرعلنی مجلس

تلاش دشمن برای انتقال جاسوس از خاک عراق به داخل ایران

آیت الله علوی گرگانی: حضرت زهرا(س) محور عالم وجود هستند/ لزوم تلاش طلاب در عبادت خدا و تحصیل علوم دینی

استاندارقم: درصورت نیاز، مشکلات بخش خصوصی را شخصا در تهران پیگیری می کنم

نماینده مردم اراکدر مجلس: متوسط سن مدیران و نیروها در بخش کشاوزی بالاست

جشنواره منطقه ای اختراعات و ابتکارات در بندرعباس آغاز شد

رهاورد طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان امام رضا (ع) بیرجند

حضرت زهرا(س) شایسته ترین الگو برای تربیت و تعالی خانواده هاست

انتقال جانباختگان بشکل کوله ای در حال انجام است

جلسه غیر علنی مجلس درباره میزان افزایش حقوق و دستمزد در سال آینده

راه اندازی سی تی اسکن بیمارستانهای فردوس و طبس

محاسبات نادرست برخی سیاستمداران غرب، شهروندان اروپایی را با مخاطرات جدی روبرو کرد

استاندارقم: درصورت نیاز، مشکلات بخش خصوصی را شخصا در تهران پیگیری می کنم

تجمع اعتراضی مردم گناباد در محکومیت اغتشاشات اخیر دراویش در تهران

تجمع گنابادی ها درمحکومیت اغتشاشگران خیابان پاسداران تهران

شواهد حاکی از تلاش آمریکا برای احیای گروه های تروریستی است

دستکاری دردسرساز پُست اینستاگرامی فرخ نژاد

تشخیص هویت سرنشینان هواپیمای ATR

روحانی: اهانت به پلیس را تحمل نمی کنیم

لزوم حمایت از برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی

استخدام دستیار ناخن کار مسلط به سوهان کشی در تهران

استخدام نیرو مسلط به solidwork و autocad در اصفهان

دولت آمریکا برای افزایش فروش تجهیزات نظامی تلاش می کند

حراج آثار هنری نفیس به نفع کودکان بیماری های خاص

ورود سونی به ارائه خدمات تاکسی یاب هوشمند

جعبه سیاه پرواز یاسوج کی باز می شود؟

هزینه های ناباروری تحت پوشش بیمه قرار می گیرد

استخدام صندوقدار آقا در محدوده شمال شرقِ تهران

داعش آمریکا، انگلیس و روسیه را تهدید کرد

پیکر یکی از صیادان مفقود شده جویباری پیدا شد

ولایتی: راه حل مسائل منطقه سیاسی است نه نظامی

استخدام تکنسین الکترونیک آشنا به لحیم کاری SMD در تهران

نماز اول وقت یک امدادگر در برف/ عکس

استخدام پیتزازن و ساندویچ زن ماهر با جای خواب در تهران

پیام تسلیت روحانی درپی شهادت تعدادی از نیروهای انتظامی

برگزاری دوره آموزشی بازدید اولیه صدور بیمه بدنه اتومبیل

استخدام کانترکار با تجربه خانم در حوالی میدان بهمنِ تهران

توضیحات آخوندی به نمایندگان درباره دلایل سقوط هواپیما

استخدام مکانیک ماهر در محدوده چهاردانگه تهران

تحویل اولین گروه از پیکر جانباختگان هواپیمای تهران - یاسوج

استخدام راننده کامیونت آقا با گواهینامه پایه دو در تهران

به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد

به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد