مطالب مرتبط:
مادر آزاده مسیحی امیل: به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد/ آرزوی دیدارشان را دارم
متن کامل پیام رهبر انقلاب به مستندسازان منتشر شد
توصیه های رهبر معظم انقلاب به مستندسازان فعال انقلاب اسلامی
می خواهم شهید شوم تا شاید خونم بتواند نهال کوچکی از جنگل انبوه انقلاب را آبیاری کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 16:352018-01-21سياسي

به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد


دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسد، وقت خداحافظی از مادام، او درخواست می کند کاش مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند که قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، هشت سال دفاع مقدس، مسلمان، کلیمی، مسیحی و زرتشتی نمی شناخت همه با جان آمدند؛ پیر، جوان و زن و مرد در میدان نبرد برای دفاع از کیان کشور حضور یافتند تا صدام و یاران غربی که در فکر تسخیر کشور بودند را سرجای خود بنشانند.

به راستی شروع جنگ آغاز بروز همدلی ایرانیان و به رخ کشیدن اتحاد و همدلی بی سابقه همه از هر قوم، مذهب و نژادی بود.

هرکس هرکاری از دستش برمی آمد انجام می داد و هدف همه یک چیز و آن دفع تجاوز دشمن بود.

در این میان اقلیت ها چیزی کم نگذاشتند و با اهتمامی مثال زدنی به دفاع از تمامیت ارضی برخاستند و با تقدیم شهید، جانباز و آزاده سهم خود را در دفاع از حریم ایران عزیز پرداختند.

رهبر معظم انقلاب چندی پیش در دیدار با خانواده شهیدِ آشوری روبرت لازار گفته بودند: مسیحیان ایران از انقلاب و جنگ سربلند بیرون آمدند خبرگزاری فارس سال نو میلادی را فرصتی دانست تا میهمان مادری در کلیسای حضرت مریم مقدس شود که سالیان دراز زمین و زمان را به هم ریخته تا از سرنوشت فرزندش که رزمنده هشت سال دفاع مقدس بوده، باخبر شود.

به دعوت این مادر که همه "مادام" صدایش می کنند به کلیسای ننه مریم (س) یکی از بزرگ ترین کلیسا های تبریز در نبش میدان نماز تبریز که پیروان مذهب گریگور در آن کلیسا عبادت می کنند، رفتم.

مادام در کلیسای ننه مریم (س) زندگی می کند و سرایداری این کلیسا را برعهده دارد.

زنگ کلیسا را که زدم مادام در را برایم گشود، حال و هوای داخل محوطه کلیسا نشانگر سال نو میلادی بود و داخل خانه مادام نیز پر از عکس هایی از خلیفه گری در مناسبت های مختلف و عکس های فرزندانش و درخت کریسمس در گوشه اتاق کنار عکس امیل گریگوریان که جانبار و آزاده هشت سال دفاع مقدس است، جلوه گری می کرد.

دور میزی که پر از شیرینی، شکلات و کیک های مختلف دست پخت مادام بود و برای سال نو آماده شده بودند، نشستم و مادام نیز بساط قهوه مخصوص ارامنه را فراهم ساخت.

بعد از فوت همسرم به من گفتند که بیا و فال قهوه بگیر تا بتوانی امرار معاش کنی، ولی قبول نکردم! آخر مگر می شود با دل مردم بازی کرد و نان حرام خورد؟ این ها را مادام می گوید و قهوه اش را سرمی کشد.

می گوید: سه فرزند به نام های امیل، سرکیس و مارتیک دارم که یکی در تهران دیگری در تبریز و فرزند آخر در ارمنستان زندگی می کند و همسرم نیز راننده کامیون بود و خواهر و برادرهایم نیز در استرالیا و کانادا زندگی می کنند و به عبارتی تنها مانده ام.

به عکس پسرش نگاه می کنم و از مادام می خواهم از او و سرنوشتش برایم بگوید که مادام با حسرتی عاشقانه خیره به عکس امیل می شود و می گوید: این عکس را وقتی عازم سربازی بود گرفت آن زمان هنوز 20 ساله نشده بود که سربازی رفت در حالیکه می توانست سربازی نرود، در یکی از کشور های خارجی درس بخواند و زندگی کند، ولی قبول نکرد و خواست لباس سربازی جمهوری اسلامی ایران را بر تن کند که بعد از سربازی فقط چند روزی تا ترخیص مانده بود که به جنگ اعزام شد.

چشمان مادام پر از اشک می شود و ادامه می دهد: در آن زمان امکانات مثل الان نبود که هر لحظه با پسرم در تماس باشم، ولی یادم است که در آخرین تماس گفت که مادر تا یکی دو هفته دیگر به خانه خواهم آمد، ولی آن یکی دو هفته، هشت سال طول کشید.

مادام آهی کشیده و ادامه داد: پسرم به جنگ رفته بود، ولی بعد از مدتی دیگر از او خبری نشد فقط تلویزیون را نگاه می کردم تا خبری از پسرم بگیرم، ولی خبر زنده ماندن و خبر شهادتش را نمی دادند و هر کسی یک حرفی می زد و انگار زمین باز شده و امیل داخل آن رفته بود.

عکس امیل را چنان به آغوش می کشد که انگار سال 69 است و فرزندش به وطن باز می گردد، زیر لب می گوید: خدا را شکر که یوسف گم گشته ام برگشت.

مادام گفت: در طول چند سالی که از پسرم خبر نداشتم زمین و زمان را به هم دوختم، ولی حتی اسم امیل در صلیب سرخ هم نبود و من به همه جا سر زدم، اما هیچ خبری از پسرم نبود و من همچنان دعا می کردم و به یاد تمام یوسف هایی که خبری از آن ها نبود و به یاد تمام یعقوب ها که چشمانشان به راه یوسف بود، اشک ریختم.

می گوید: روزی از باشگاه آرارات تماس گرفتند و خبر بازگشت امیل را دادند که در آن لحظه چنان بدن و زبانم قفل شد که ساعاتی پشت تلفن عین مجسمه به یک گوشه خیره شده بودم.

لبخند ملایمی روی صورتش می نشیند، معلوم است که یاد خاطره ای شیرین افتاده و می گوید: قربانی و دسته گلی زیبا خریدیم و با ساعت سر جنگ داشتم که زود بگذرد بلکه لحظه وصال فرا رسد.

از او می خواهم لحظه به لحظه سال 69 که امیل برگشت را تعریف کند و می گوید: درست است پیر شده ام، ولی آن روز را هیچ گاه فراموش نمی کنم که جوان 19 یا 20 ساله ام را داده و جوانی نزدیک به 30 سال جلوی خود می دیدم.

جوانی که جلوی چشمم بود، ولی من او را نشناخته بودم به قدری بدنش نحیف و شکننده شده بود و با ترکشی که در بدن داشت، رنج اسیری را متحمل شده بود که باور می کنی مادرش نیز او را نمی شناخت؟با خود آرام زمزمه می کند، مادرت بمیرد امیل که تو زجر کشیدی و من کنارت نبودم.

با خود فکر می کنم غریزه و عشق مادر دین، مذهب، نژاد و قوم نمی شناسد بالاخره مادر، مادر است.

می گوید:، چون هر سه پسرم فاصله سنی کمی از یکدیگر داشتند، در دوران جنگ هر سه سرباز بودند، ولی امیل سربازی بود که عازم جنگ شد و بعد از هشت سال برگشت.

به او می گویم که آیا پسرتان خاطره ای از آن روز ها تعریف کرده که پاسخ داد: امیل پسر آگاه و توداری است و حتی بعد از بازگشت به من نگفته بود که جانباز شده و من بعد ها متوجه شدم که ترکشی در بدن دارد.

مادام بافتنی هایش را می آورد و می گوید: سفارش گرفته ام و باید آن ها را تحویل دهم و بهتر است هم حرف بزنم و هم کارهایم را انجام دهم.

وی ادامه می دهد: امیل می گفت که در اردوگاه زیاد ارامنه را اذیت نمی کردند، ولی مسلمانان را خیلی آزار می دادند به طوریکه حتی یک افسر بعثی به پسرم گفته بود که اگر شماره ای از اقوام خارج از ایران داری را بده تا خبر زنده بودنت را بدهم که متاسفانه امیل هیچ شماره ای را به یاد نداشت.

به او می گویم حالا که خدا را شکر فرزندانت در سلامتی کامل به سر می برد، ولی آیا در خرج زندگی به شما کمکی می کنند که گفت: من مادر آن ها هستم و نیازی به کمک آن ها ندارم بلکه با قلاب بافی و گرفتن سفارش بافت می توانم خرج خودم را بدهم.

بلند می شود و می خندد و بلافاصله آثار دستی خودش را آورده و می گوید از 9 سالگی مادرم قلاب بافی و بافتنی یادم داده و از آن زمان این کار را انجام می دهم و از این طریق روزی خود را درمی آورم.

ادامه می دهد: 6 نوه دارم که فقط دو تا از نوه هایم تبریز هستند و پسرهایم نیز شکر خدا کار و زندگی خودشان را دارند و امیل نیز از شورای خلیفه گری بازنشسته شده و در تهران زندگی می کند.

به مادام می گویم که آیا صنایع دستی خود را به مسلمانان نیز می فروشی که گفت: بیشترین مشتری من مسلمانان هستند و حتی دوستان زیادی از بین مسلمانان دارم.

"در عاشورا و تاسوعای حسینی شمع روشن می کنم و نذری می دهم و وقتی دلم بگیرد و یا گرفتاری داشته باشم قند، شکر و شیرخشک برای شیرخوارگاه تبریز و زندان می برم و زودی هم دعایم قبول می شود"، این ها را مادام ماکو می گوید و به زور از انواع کیک ها در داخل کیسه نایلون می گذارد تا با خود ببرم.

دیگر صدای اذان در شهر پخش شده و طنین اذان تا کلیسا نیز به گوش می رسید، نخواستم بیشتر از این وقت مادام را بگیرم از او شماره تلفن را گرفته و اجازه خداحافظی خواستم که مادام ماکو دستم را گرفت و از من خواست کاش این مصاحبه را رهبر معظم انقلاب هم بخوانند و بدانند که قلب یک مادر ارمنی برایش می تپد و آرزوی دیدنش را دارد.

ایران زمین تابلویی رنگانگ و بی بدیل از اقوام است و یکی از دلایل اتحاد و همدلی اقوام، همزیستی مسالمت آمیز قومیت ها و مذاهب مختلف با هم است.

احترام به عقاید و ارزش های مذهبی در ایران اسلامی یکی از مسائلی است که همواره از سوی بزرگان مذهبی و علما به آن سفارش شده و مورد تأکید است.

همین امر سبب شده تا پیوند عمیقی در لایه های درونی جامعه ایجاد شود تا آنجا که نه تنها در اعیاد و شادی ها، که ایرانیان در غم و سوگواری یکدیگر نیز سهیم هستند.

یگانگی و احترام به اعتقادات در میان مذاهب تا آنجا پیش رفته که خود را در غم و شادی هم سهیم می دانند.

هیچ فرقی بین انسان ها نیست و تفاوت ها را دین و مذهب ایجاد نمی کند بلکه رفتار ها باعث شکاف می شوند.


کلید واژه ها: کلیسا - رهبر معظم انقلاب - دفاع مقدس - سال نو میلادی - فرزند - مقدس - مادر - خبرگزاری - تبریز - ایران - خبرگزاری فارس - رهبر - قهوه - درخت کریسمس - رهبر انقلاب - ارمنی - زندگی - فضای مجازی - بزرگ ترین - ارمنستان - کشور - ایرانیان - سرایداری - خانواده - جانباز - ارامنه - مصاحبه - زرتشتی - مجازی - آشوری

آخرین اخبار سرویس:
فرزند مهدی کروبی به ذوالنوری: پدرم سفر نرفته است

واکنش جالب زیدان به گل بیل+تصاویر

والپیپر زیبا

زندگی زیباست (120)

دعای روز یازدهم ماه مبارک رمضان + فیلم

کل استان بوشهر از نظر تامین آب شرب در وضعیت قرمز قرار دارد

عاقبت شوم کسانی که مؤمنان را سرزنش می کنند

نامه تاریخی رییسعلی دلواری در جواب پمپئو

محمود قیوم زاده زمینه های تاریخی و اجتماعی ظهور تصوف عملی درفرهنگ اسلامی

شمخانی: ثابت کرده ایم که در مقابل عربده کشی های آمریکا تسلیم نمی شویم

ارزش والای افطاری دادن از نگاه امام صادق (ع)/اعمال و نماز روز یازدهم ماه مبارک رمضان

عناوین روزنامه های سیاسی 6 خرداد 97/ ولیعهد غایب زخمی! +تصاویر

روش های از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی

شمخانی: واشنگتن جرات حمله به ایران را ندارد

تیپ خاص خانم بازیگر در طبیعت/عکس

5 هزار فرزند شاهد و ایثارگر در تاکسیرانی شاغل می شوند

زینب اختری، ابوالفضل ذوالفقاری بررسی گفتمان عدالت اجتماعی و موانع دست یابی به آن

«دلتنگیام» با صدای فریدون آسرایی +فیلم

قانون های مهم برای ترکیب رنگ لباس آقایان

چرا صدای کمیته نظارت بر برجام درنمی آید؟

شمخانی: ثابت کرده ایم که در مقابل عربده کشی های آمریکا تسلیم نمی شویم

برجام زدگی ظرفیت اقتصادی عظیم کشور را گروگان گرفت

شمخانی: واشنگتن جرات حمله به ایران را ندارد

آسوشیتدپرس: سوریه، اعضای کمیته قانون اساسی را منصوب کرد

تصاویر/ انس با قرآن در حافظیه شیراز

امیدها و بیم های اصلاح قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان»

وقتی "ترلان پروانه" با سهراب سپهری عکس می گیرد!/عکس

علت غیبت امام زمان(عج) خود ما هستیم

در گفت وگو با فارس مطرح شد پرسش برخی محققان درباره نحوه حمایت از نمایشگاه ایران ساخت و پاسخ مسؤولان

کلاس جبرانی زناشویی!

لاریجانی قانون افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان حداقلی بگیر را به دولت ابلاغ کرد

سقط جنین در ایرلند

حمید رضانیا شیرازی، محمدحسن مطیعی واکاوی دیدگاه تناسخ در نظرگاه صدرالمتالهین شیرازی و تاثیر آن در مرگ اندیشی معاصر

اختر سلطانی ، مهدی مهریزی بررسی آراء و مبانی فکری محمد رشید رضا در زمینه حدیث

محمد فرهادی، سینا فروزش، رضا شعبانی تبیین و بررسی اخلاق پادشاهی و تاثیر اندیشه های ایرانشهری بر جهان بینی عنصرالمعالی در قابوسنامه

راز دستگیری زورگیران قوی هیکل

امیدها و بیم های اصلاح قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان»

دعا برای برای رفع فراموشی و پیدا شدن اشیاء گمشده

استخدام راننده در تپ سی

انقلاب اسلامی فضای فکری حاکم بر جهان اسلام را متحول کرد

دکتر غلا مرضا حسین پور تاملی در عرفان فلسفی قونوی

بازخوانی تجربیات درس آموز برجامی

تعمیر داخل ضریح امام رضا(ع)

شهرزادهای قصه ساز

شعر زیبای فرزندان ایران

ماجرای تسلیت 40 میلیونی بازیگر مشهور/عکس

نرجس رودگر، راضیه میرعلی ملک بررسی «فقر زنانه» در جامعه ایران با توجه به مؤلفه های عدالت اجتماعی در اسلام

دانشگاه علامه طباطبایی صاحب کانون دانش آموختگان می شود

هوشیاری سیاسی، عامل موفقیت ما

نباید بستر سوء استفاده از مطالبات کامیون داران فراهم شود

نباید بستر سوء استفاده از مطالبات کامیون داران فراهم شود

سه نکته مهم کاربردی در شروط اعلامی رهبری معظم

انتخاب هیات رییسه اتاق اصناف پس از نوروز

هیچ سیاستی علیه شهروندانی که تابعیت دوگانه دارند، وجود ندارد

انتخابات هیات رییسه اتاق اصناف تهران برگزار شد

مولاوردی افشاگری‎های حجاریان را تایید کرد!

تهران میزبان هفتمین اجلاس وزرای راه و شهرسازی کشورهای آسیا و اقیانوسیه

تأملی بر ابعاد چالش کودک آزاری

مجتمع قضایی کارکنان دولت به پرونده های شهرداری رسیدگی می کند

نماینده کارگری شورای عالی کار: اجرای ماده 7 قانون کار نیازمند جسارت و عزم جدی دولت است/ رایزنی با کارفرمایان ادامه دارد

بازار داغ افطاری های سیاسی در هتل‎های پنج ستاره نشانه خدمت به مردم است؟

علائم مسمومیت با قارچ سمی

هستی شناسی از منظر قرآن کریم/ توحید وهمانگی نظام آفرینش

عکس دست جمعی "مهران مدیری" و همکاران قدیمی اش

عکس آتلیه ای زیبا از مرحوم "عسل بدیعی"

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 6 خرداد 97

زندگی نامه تلخ برندها در ایران

ادعای حسین الله کرم!!

60 کیلومتر آن طرفتر از رشت، شهر پلکانی ماسوله

با چه هدفی وارد دولت شده اند؟

ماجرای بدنه خر اﺯ پراید محکم تره از زبان رضا رفیع

حملات اقتصادی به ترکیه در آستانه انتخابات تشدید شده است

دلیل ازدواج نکردن احسان علیخانی لو رفت

فرهنگ قرآنی را توسعه دهیم/ توانمندسازی فرهنگی و اجتماعی در مناطق محروم

چرا گاهی اوقات دعاهایمان مستجاب نمی شود؟

بزرگ ترین مشکل پسران مبتلا به اوتیسم چیست؟

خواسته لاریجانی از مرکز پژوهش های مجلس چه بودد؟

غرفه جهاد دانشگاهی در هفتمین روز نمایشگاه قرآن

رونالدو کام ستارگان رئال را تلخ کرد

فریال اسکندری، محمد سعیدی مهر، امیر عباس علی زمانی بررسی و نقد دلایل ابن سینا بر نفی قدم نفس

نشست های هفتمین روز نمایشگاه بین المللی قرآن

دکتر سید محمد انتظام بررسی تفسیر سهروردی و ملاصدرا از نسبت وجودشناختی ماهیت و وجود در فلسفه ابن سینا

ظاهر جدید و متفاوت "لیندا کیانی" /عکس

ترویج علم ناشناخته مانده است/لزوم فرهنگ سازی کلی در زمینه ترویج علم

دستگیری و تعلیق استاد دانشگاه آزاد + جزییات

سقط جنین در ایرلند قانونی شد

کرامت و عزت نفس مسلمین؛ میوه شیرین روزه داری حقیقی در ماه خدا

روحانی سالروز آزادسازی جنوب لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی را تبریک گفت

صوت / بسته خبری 5 خرداد 97

چرا نوشتن رمان تاریخی سخت است؟

سه روایت از تشنج در کنگره حزب اعتماد ملی

درخشش مقاومت در انتخابات لبنان و عراق

لحظات تلخ هواداران لیورپول+عکس

همسر عزیزم؛ تو مرا در رستن از چاه و چاله و بیراهه یاری دادی

تصویر هوایی زیبا از آبشاری در لرستان

پوشش متفاوت "ساره بیات" /عکس

دو کارگاه آموزشی روابط عمومی برگزار می شود

ارتباط صحیح انسان و قرآن از طریق عترت امکان پذیر است

شنبه های انقلاب

مخالفان الجزایری خواستار شرکت نکردن بوتفلیقه در انتخابات شدند

به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد

به رهبر انقلاب بگویید؛ قلب یک مادر ارمنی برایشان می تپد