مطالب مرتبط:
روایت آتش نشانی که معجزه آسا در پلاسکو زنده ماند
آتش نشانی که معجزه آسا در پلاسکو زنده ماند
روایت آتش نشانی که معجزه آسا در پلاسکو زنده ماند
روایت آتش نشانی که معجزه آسا در پلاسکو زنده ماند
روایت آتش نشانی که معجزه آسا در پلاسکو زنده ماند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 14:552018-01-21پزشكي

همیشه زنده خواهید ماند اگر ...


ایرنا- اهدای عضو، فرهنگی نوپا که روز به روز پذیرش این کار ارزشمند در جامعه درحال افزایش است بطوریکه در دی ماه سال 96 اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی در استانهای کشور موجب نجات بیش از 50بیمار شده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مرگ مغزی توقف کامل و برگشت ناپذیر همه فعالیت های مغز است که هیچ درمانی برای آن در دنیا وجود ندارد و فردی که دچار مرگ مغزی می شود هرگز قادر به زندگی دوباره نخواهد بود، در این حالت فرد نفس نمی کشد و به تحریکات در معاینه هیچ واکنشی نشان نمی دهد.

پیشرفت های علمی در حوزه پیوند عضو باعث شده که در دنیا بسیاری از افراد زنده بمانند و امروز برخی از اندام هایی که حیات انسان منوط به آنهاست، در جهان پیوند می شوند اهدای عضو افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند عملی پسندیده و انسان دوستانه است که موجب نجات جان انسانها و بخشش زندگی دو باره به آنها می شود ، با اهدای هر عضو افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند، جان 6 تا 8 نفر از مرگ حتمی نجات پیدا می کند.

مهم ترین عامل افزایش اهدای عضو در جامعه فرهنگ سازی موثر است که متاسفانه به دلیل بی اطلاعی خانواده ها با وجود تعداد زیاد بیمار مرگ مغزی در کشور، این بیماران فوت می کنند و به مرحله پیوند اعضا نمی رسند ، رسانه های جمعی در تقویت ، ترویج و توسعه فرهنگ سازی اهدای عضو به عنوان امری انسان دوستانه نقش محوری دارند.

در همین راستا اخبار اهدای عضو در استانها و شهرستانهای ایران در دی ماه 96 به شرح ذیل اعلام می شود:**خراسان رضوی در دی ماه 96 اعضای بدن 5 بیمار مرگ مغزی جان 17 بیمار در انتظار اهدای عضو را نجات داد.

اعضای بانوی مرگ مغزی 36 ساله اهل نیشابور به پنج بیمار نیازمند عضو حیاتی دوباره بخشید .

کلیه های این بیمار مرگ مغزی به دو زن 36 و 31 ساله ساکن مشهد که سالها از نارسایی کلیه رنج می بردند و با دیالیز تحت درمان بودند به صورت رایگان اهدا و پیوند شد.

کبد زنده یاد قاینی به مردی 63 ساله ساکن مشهد پیوند شد و به این بیمار زندگی دوباره بخشید.

قلب این بانوی مرگ مغزی به مردی 27 ساله ساکن مشهد پیوند شد و قسمتی از پوست وی نیز به بخش سوختگی بیمارستان امام رضا (ع) مشهد جهت پیوند ارسال شد.

کبد یک بانوی 35 ساله مرگ مغزی برای پیوند به شیراز ارسال شد و بانوی دیگر 27 ساله مرحومه آناهیتا علمدار از بیمارستان 22 بهمن نیشابور پس از انجام مراحل تأیید مرگ مغزی تحت عمل جراحی اهدای عضو قرار گرفت و کلیه های زنده یاد به زنی 36 ساله ساکن سبزوار و مردی 32 ساله ساکن نیشابور به صورت رایگان اهدا و پیوند شد.

مرحومه زهرا گوهری 25 ساله چهارمین بانوی مرگ مغزی بود که مورد جراحی قرار گرفت و کلیه، کبد و قلب او به بیماران در انتظار اهدای عضو پیوند زده شد.

همچنین اعضای مجتبی صدیقی امیر آباد کودک 11 ساله مرگ مغزی ساکن مشهد به چهار بیمار نیازمند عضو، حیاتی دوباره بخشید .

کلیه های این کودک مرگ مغزی به 2 دختر 11 ساله ساکن شهرهای نیشابور و مشهد که سالها از نارسایی کلیه رنج می بردند و با دیالیز تحت درمان بودند، به صورت رایگان اهدا و پیوند شد.

کبد مجتبی نیز به مردی 61 ساله ساکن مشهد پیوند شد و به وی زندگی دوباره بخشید و قلب این کودک هم به کودک 6 ساله بیرجندی پیوند شد.

هم اینک 250 نفر در مشهد در فهرست انتظار برای اهدای کلیه، کبد و قلب هستند.

مرکز پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون اعضای 717 بیمار مرگ مغزی در این مرکز به بیماران نیازمند اهدا و پیوند شده است.

** گیلاندر استان گیلان نیز دو بیمار مرگ مغزی به 6 بیمار نیازمند اهدای عضو زندگی دوباره بخشیدند.

اهدای عضو مریم خاتمی پاشاکی 37 ساله ساکن شهرستان سیاهکل که به دلیل سکته مغزی دچار مرگ مغزی شده بود، جان سه بیمار را نجات داد.

2 کلیه و کبد این فرد برای پیوند به سه بیمار نیازمند برداشته شد.

همچنین دو کلیه و کبد مرتضی خان زاده شاهخانی 35 ساله ساکن رشت که دچار مرگ مغزی شده بود جان سه بیمار نیازمند به پیوند عضو را نجات داد.

از ابتدای سال جاری تاکنون، خانواده 23 نفر در استان گیلان برای اهدای عضو عزیزانشان که دچار مرگ مغزی شده بود، اقدام کرده اند.

** همدان اهدای کبد مرحوم آیت الله فریادرس ، 34 ساله و اهل نهاوند که دچار مرگ مغزی شده بود، به یک بیمار نیازمند پیوند، جان دوباره بخشید.

کبد مرحوم فریادرس به همراه نسوج به بیماران نیازمند اهدا شد.

این اهدای عضو چهاردهمین اهدای عضو توسط اهالی استان همدان در سال جاری بوده است.

**خوزستان در استان خوزستان نیز دو بیمار مرگ مغزی در دی ماه جان 6 نفر را نجات دادند.

کلیه های مرحوم محمد محمودی سرباز وظیفه 20 ساله اهل شهرستان ایذه خوزستان به 2 بیمار خرمشهری و اهوازی اهدا شد و کبد وی برای انجام عمل پیوند یک بیمار خوزستانی در نوبت انتظار در شیراز ارسال شد.

همچنین اهدای اعضای پسر 26 ساله مرگ مغزی در اهواز به سه نفر جان دوباره بخشید ، این جوان در اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، 2 کلیه وی به بیماران نیازمند در خوزستان اهدا شد و کبد برای پیوند به شیراز انتقال یافت.

** قم خانواده قمی اعضای بدن کودک 6 ساله خود را اهدا کردند و به چندین بیمار جانی دوباره بخشیدند همچنین اعضای بدن دختر 10 ساله دیگری نیز در قم به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد.

این دختر 10 ساله به علت تشنج دچار مرگ مغزی شده بود که اعضای حیاتی وی از قبیل قلب و دریچه های قلب و کلیه ها در بیمارستان پیوند شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون پانزدهمین مورد اهدای عضو در قم انجام گرفته است .

همچنین با تلاش واحد شناسایی و فراهم آوری اعضا پیوندی دانشگاه علوم پزشکی قم در سال 95 اعضای بدن 20 بیمار مرگ مغزی شده در قم به نیازمندان اهدا شد.

** گلستان در دی ماه اعضای دو نفر از بیماران مرگ مغزی در استان گلستان به چندین نفر زندگی دوباره بخشیدند.

اعضای حیاتی حمید میرزایی جوان 31ساله ساکن روستای زنگیان گرگان که در سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده بود به چندین بیمار اهدا شد.

خدیجه محمودی فرهنگی گرگانی نیز که دخترش را در یک تصادف و بر اثر ضربه مغزی از دست داده است، ضمن اهدای اعضای قابل پیوند فرزند عزیزش، دیه او را نیز به زلزله زدگان استان کرمانشاه بخشید و ایثار را معنا کرد.

از ابتدای سال جاری تاکنون این شش مورد بیمار مرگ مغزی در استان گلستان است که برای اهدای عضو اقدام کرده اند.

** آذربایجان شرقی اهدای اعضای بدن خانم 63 ساله در تبریز به چهار بیمار نیازمند پیوند عضو، زندگی دوباره بخشید ،دو کلیه، قلب و کبد این خانم63 ساله به بیماران نیازمند پیوند، اهدا شد.

کلیه های این بیمار به دو بیمار خانم و آقا که مدت ها دیالیز می شدند و منتظر پیوند بودند پیوند زده شد.

از ابتدای سال جاری این دوازدهمین مورد از پیوند عضو در تبریز بوده است.

**یزد در استان یزد نیز ماه گذشته 3 بیمار مرگ مغزی به چندین نفر زندگی دوباره بخشیدند.

اهدای اعضای بدن یک کودک 2.

5 ساله که براثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود به بیماران نیازمند، زندگی دوباره بخشید ، کبد و دو کلیه حدیث افسری کلاهی برای پیوند به افراد نیازمند به بیمارستان نمازی شیراز اهدا شد.

در اقدامی دیگر اعضای بدن یک مرد 60 ساله که دچار عارضه مغزی شده بود به یک بیمار نیازمند، زندگی دوباره بخشید ، کبد مرحوم امیر جانی پور برای پیوند افراد نیازمند به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شد.

همچنین اهدای اعضای بدن یک زن 66 ساله که بر اثر تصادف، دچار مرگ مغزی شده بود به یک بیمار نیازمند، زندگی دوباره بخشید ، کبد مرحوم عصمت شیخ علیشاهی برای پیوند افراد نیازمند به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون بیست و چهارمین اهدای عضو در استان یزد انجام گرفته است.

همچنین سال گذشته نیز 27 مورد اهدای عضو در استان یزد انجام شد.

**آذربایجان غربی پانکراس ، قلب ، کبد ، روده باریک مهدی باقری نوجوان 14 ساله مرگ مغزی در استان آذربایجان غربی به بیمارستان های شیراز و تهران ارسال و کلیه های این نوجوان به 2 بیمار دیالیزی 26 و 35 ساله پیوند زده شد.

**کرمانشاه خانواده مرحوم محمدامین رضایی با اهدای سه عضو بدن جوان مرحومشان حیات بخش زندگی هموطنان نیازمند به عضو شدند.

پیکر این جوان 31 ساله کرمانشاهی برای انجام روند اهدای عضو به تهران منتقل شد و 2 کلیه و کبد این مرحوم به نیازمندان اهدا شد.

از ابتدای سال جاری تاکنون 13 مورد اهدای عضو در استان کرمانشاه انجام شده است .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا،اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می دهد تا بافت ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ او صورت گیرد ، پیوندهای متداول عبارتند از: کلیه ها، قلب، کبد، پانکراس، روده،ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست ، قرنیه چشم ، تاندون ، غضروف و دریچه قلب است.

قانون پیوند اعضا، فروردین ماه 1379 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

برپایه این قانون، اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگ مغزی آنان آشکار و مسلم شده است را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

تشخیص و اثبات مرگ مغزی توسط کارشناسان خبره در بیمارستان های مجهز دانشگاه های دولتی صورت می گیرد.

آیین نامه اجرایی قانون اهدای عضو نیز در خردادماه 1381 در 2 ماده به تصویب رسید.

در این آیین نامه تاکید شده است که تشخیص و تایید مرگ مغزی توسط چهار پزشک، متشکل از یک متخصص نورولوژی، یک متخصص جراحی مغز و اعصاب، یک متخصص داخلی و یک متخصص بیهوشی صورت می گیرد.


کلید واژه ها: مرگ مغزی - اهدای عضو - بیمار - اهدا - بانوی - نیشابور - انسان - بیمارستان - مشهد - نجات - کلیه - زنده - فرهنگ - زندگی - بیماران - استانها - رایگان - افزایش - درمان - جامعه - جراحی - پیوند اعضا - کشور - صورت - امام رضا - خانواده - فرهنگی - سبزوار - انتظار - 22 بهمن

آخرین اخبار سرویس:
کشف ارتباط بین سرطان سینه و ساعت بدن

سیب برای مبتلایان به دیابت مضر نیست؟

مغز انسان چگونه 6 برابر بزرگ تر از حد انتظار رشد کرد؟

چگونه پس انداز کنیم؟ روش هایی آسان برای پس انداز کردن

اهدای خون از سوی فرد روزه دار، چه حکمی دارد؟

فارس روایت می کند قصه زندگی «محمدطاها» و نفس های اجاره ای+ تصاویر

دیدن بیش از حد صفحه نمایش با سرطان و بیماری قلبی مرتبط است

پرده برداری از چگونگی مرگ انسان توسط مالاریا

دخانیات سالانه 100 هزار میلیارد تومان به کشور ضرر می زند

سه شغل پُراسترس در ایران

نسخه هایی که با جان مردم بازی می کند/ ظاهر روایات برای تجویز پزشکی کافی نیست

سه شغل پراسترس در ایران کدامند؟

نسخه های که با جان مردم بازی می کند/ ظاهر روایات برای تجویز پزشکی کافی نیست

ابتکار دو جوان قمی برای استفاده بهینه از آب

3 شغل پُر استرس در ایران

مصرف دخانیات سلامت جسمانی ایرانیان را تهدید می کند/ «ورامین شهر بدون دخانیات» را جهانی می کنیم

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران: مصرف دخانیات سلامت جسمانی ایرانیان را تهدید می کند/ ورامین شهر بدون دخانیات را جهانی می کنیم

آداب تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

محصولات کشاورزی آلوده به ماده سمی «نیترات» هستند؟

ازدواج عجیب با دو نامزد در یک روز

علت کچلی بیشتر افراد چیست؟

دخانیات سالانه 100 هزار میلیارد تومان به کشور ضرر می زند

غلظت خون را با این گیاه دارویی درمان کنید!

روزه دارای و سلامتی+فیلم

مسؤول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت: دخانیات سالانه 100 هزار میلیارد تومان به کشور ضرر می زند

دخانیات سالانه 100 هزار میلیارد تومان به کشور ضرر می زند

دیدن بیش از حد صفحه نمایش با سرطان و بیماری قلبی مرتبط است

همه چیز درباره ریزش ارثی مو /آیا درمانی برای ریزش موی ارثی وجود دارد؟

بهترین زمان برای ورزش در ماه رمضان

فوت سالیانه 6 میلیون نفر از مردم جهان در اثر مصرف دخانیات

فال روزانه شنبه 5 خرداد ماه 97

خوردن این میوه در سحر فراموش نشود + عکس

قول مساعد پزشکان برای موفقیت آمیز بودن پیوند دستان ابوالفضل

افسردگی؛ عاملی برای تسریع روند پیری مغز

اثرات یک آنتی اکسیدان طبیعی بر سلامت قلب و عروق

موهای سفید خود ا با این گیاه مشکی کنید

افزایش بهبود زنان مبتلا به سرطان سینه با رژیم غذایی کم چرب

خوابیدن در تعطیلات آخر هفته عمر شما را زیاد می کند

خوابیدن در تعطیلات آخر هفته عمر شما را زیاد می کند

چطور می توان مقدار مناسب کالری روزانه را بدست آورد؟

دلالان دارو از ناصرخسرو به سطح شهر رسیدند

چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟

تغذیه و روزه داری

رمضان الکریم با افطاری ساده

5 راهنمایی برای حفظ سلامت پوست

یک نوشیدنی خوشمزه برای پیشگری از سرطان

سوزاندن کالری با کمک ورزش های باستانی

چرا دندان هایمان تغییر رنگ می دهند؟/ از علل تا درمان

عجیب اما واقعی؛ تومور 3 کیلوگرمی از شکم زن 25 ساله خارج شد

شوکه شدن آنجلینا جولی از تصمیم پسرش!

شمار قربانیان بیماری ابولا در کنگو 22 نفر اعلام شد

خوابی که عمر شما را زیاد می کند

دانستنی های جالب علمی

گران فروشی های تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها گزارش شود

مردم شهر چمران با کمبود خدمات درمانی مواجه اند

بیمارستان سرپل ذهاب، همزمان با سالگرد وقوع زلزله به بهره برداری می رسد/ وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده رو به بهبود است

7 غذایی که شما را گرسنه تر می کند!

علائم خاموش ترین بیماری خودایمنی را بشناسید

آنچه که دست هایتان درباره سلامتی شما می گویند

اگر فرزندتان اضافه وزن دارد این کار ها را انجام دهید

خروج توده 3 کیلوگرمی از شکم بیمار در فیروزآباد

ادامه حملات جنگنده های سعودی به یمن

کوچک ترین پیرمرد دنیا

آیا با خوردن روزی یک تخم مرغ از مراجعه به پزشک بی نیاز می شویم؟

تشخیص قارچ ها با ظاهری خوراکی اما کشنده

غلظت خون را با این گیاه دارویی درمان کنید!

هزار و 466 بیمار روانی زیر پوشش بهزیستی قزوین

هر آنچه که باید درمورد قارچ های سمی بدانید

با مصرف این گیاه از سفید شدن موهای خود جلوگیری کنید

تسهیلات ویژه برای حمایت از بیماران کلیوی در زنجان اختصاص می یابد

هنگام غذاخوردن چه اتفاقی در معده می افتد؟

چتر سلامت طرح پزشک خانواده بر سر مردم جهرم

اهدای عضو بیش از یکصد بیمار مرگ مغزی در جهرم

علائم مسمومیت با قارچ سمی

راه اندازی 11 مرکز کاشت حلزون و مشاوره پیشگیری از ناشنوایی کودکان نیازمند

دانشگاه علوم پزشکی مجازی 52 دوره آنلاین بین المللی برگزار می کند

رشته «سلامت و ترافیک» به آزمون ارشد پزشکی اضافه شد

بازدید شبانه وزیر بهداشت از بیمارستان های تهران

طرز تهیه کوفته مرغ با کدو سبز

آخرین وضعیت بهداشتی مناطق زلزله زده کرمانشاه

با مصرف این گیاه از سفید شدن موهای خود جلوگیری کنید

بیمارستان روحانی بابل قادر به جابه جایی و انتقال بیمار از مسیر هوایی است

بایدها و نبایدهای استفاده از غذاهای کنسروی

هشدار سازمان ملل درباره تأثیرات درگیری ها در «درنه» بر غیرنظامیان

دندان هایتان را با این خوراکی ها خراب نکنید

فرار سه بیمار مبتلا به «ابولا» از قرنطینه

برگ این گیاه بهترین درمان برای غلظت خون

آخر هفته بیشتر بخوابید و بیشتر عمر کنید

رسیدن به تناسب اندام در 1 ماه

خوابیدن در تعطیلات آخر هفته عمر شما را زیاد می کند

یک اتفاق خطرناک بعد از خط خوردن وریا غفوری

راه اندازی درمانگاه جامع بیماران ام اس در کرمانشاه

خواص هلیله سیاه/چگونه مانع سفیدی مو شویم؟

خوابیدن در تعطیلات آخر هفته عمر شما را زیاد می کند

شنگول و منگول و هبه انگور

توصیه های اورژانس آذربایجان شرقی برای جلوگیری از مسمومیت با قارچ

تمرکز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای جلوگیری از افت تحصیلی دانشجویان

بهترین مواد غذایی برای صرف افطار و سحری کدامند؟

دندان هایتان را با این خوراکی ها خراب نکنید

راه های جلوگیری از عرق سوز شدن

همیشه زنده خواهید ماند اگر ...

همیشه زنده خواهید ماند اگر ...