مطالب مرتبط:
راه اندازی یتیم خانه کودکان سوریه ای در بیرمنگام
10 قدم برای رفع لکنت زبان کودکان
(تصاویر)گل بد بوی بزرگ در جنگل های اندونزی، گوسفند سواری کودکان در آمریکا، کشتی تشریفاتی تیتو موزه می شود و........ در عکس های خبری روز
دلایل کوتاهی قد در کودکان را بشناسید
درمان پرخاشگری کودکان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 12:132018-01-21سياسي

حق کودکان زیر پا گذاشته می شود


طبق قانون، حق تحصیل یکی از حقوق کودکان و نوجوانان به شمار می رود اما مانند لایحه حمایت از کودکان و بسیاری دیگر از قوانین و مصوبه هایی که برای کودکان تنظیم شده، - این حق هم بارها و بارها زیرپا گذاشته می شود.

در عمل هیچ اجباری به تحصیل کودکان و نوجوانان نیست و اقدام خاصی هم برای این موضوع انجام نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، تعادل نوشت: هنوز هم نشستن پشت نیمکت های مدرسه برای گروهی از کودکان رویایی دست نیافتنی است که در بازی های کودکانه شان تصویر می کنند.

بارها مسوولان آموزش و پرورش، نمایندگان مجلس و فعالان حقوق کودک درباره محرومیت کودکان از تحصیل سخنرانی هایی کرده و هشدارهایی داده اند اما هیچ اتفاقی رخ نداده است همچنان توپ محرومیت از تحصیل کودکان در میان سازمان ها و وزارتخانه های مختلف پاسکاری می شود در حالی که همگان معتقدند اجباری بودن تحصیل می تواند راهگشا باشد اما معلوم نیست کدام نهاد و سازمان باید قدم نخست را بردارد.

نمایندگان مجلس معتقدند قوانین در این زمینه ضعیف است، مسوولان آموزش و پرورش هم معتقدند باید تغییری در قوانین داده شود اما نه آموزش و پرورشی ها قدمی بر میدارند و نه نمایندگان مجلس فکری به حال رسیدگی به این موضوع می کنند.

این میان کودکان قربانی قوانین ضعیف و قدیمی می شوند.

اتفاق نظر بر سر اجباری بودن تحصیل چندی پیش، میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر ضرورت اجباری شدن تحصیل در ایران، گفت: گاهی باز ماندن از تحصیل تنها به دلیل نبود امکانات نیست و خانواده ها با وجود دارا بودن امکانات لازم باز هم مانع از ادامه تحصیل فرزندان خود می شوند که این مهم از اجباری نبودن تحصیل در ایران نشأت می گیرد.

متاسفانه قانون خانواده ها را مجبور به فرستادن به مدرسه نکرده و خود نیز حمایت لازم را از تحصیل کودکان و نوجوانان ندارد به همین دلیل تا زمانی که قانون ادامه تحصیل تا مقطع دیپلم اجبار نشود باز هم شاهد ترک یا ممانعت از ادامه تحصیل افراد بسیاری خواهیم بود.

اظهارات این نماینده مجلس و تاکید او بر ضعف قوانین در زمینه اجباری نبودن آموزش و پرورش کودکان، در حالی است که مسوولان وزارت آموزش و پرورش هم ضعف قوانین را عامل اصلی محرومیت کودکان از تحصیل می دانند.

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش، درباره این موضوع می گوید: از نظر آموزش و پرورش نباید حتی یک کودک هم خارج از مدرسه باشد و همه آنها باید حق دسترسی به فرصت های آموزشی را داشته باشند و باید حق آموزش حق تضمین شده برای هر کودک در کشور ما باشد.

همانطور که برای این موضوع مصوبه قانونی وجود دارد باید ضمانت های اجرایی لازم را هم فراهم کنیم تا این قانون به شکل درست و صحیح اجرا و پیگیری شود.

او افزود: تا زمانی که ما پشت چهار راه ها کودکانی را می بینیم که در ساعت مدرسه دست فروشی می کنند یا شیشه ها را پاک می کند یعنی مشکل هم چنان وجود دارد.

فعالیت هایی که تا امروز آموزش و پرورش انجام داده به این معنی نیست که مساله حل شده است.

تلاش های نظام یافته یی برای این موضوع انجام شده اما تا زمانی که همه کودکان ایران در سن مدرسه تحصیل کنند، فاصله داریم.

حکیم زاده با تاکید بر اینکه قانون تحصیل اجباری در کشور وجود دارد، گفت: با وجود این قانون، نهادهای قانونی و قضایی کشور ما که باید نقش بازدارنده داشته باشند تا قانون اجبار به تحصیل عملا اتفاق افتد و اجرا شود، اقدام خاصی در این زمینه انجام نمی دهند.

یک سری اقدامات تشویقی از سوی آموزش و پرورش وجود داشته اما با توجه به تنوع دلایل بازماندن کودکان از تحصیل، همه برخوردها باید هدفمند شود.

کدام نهاد ناظر بر اجرای قانون است؟ تنها معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش نیست که اجباری شدن قانون تحصیل کودکان را راه حل رفع محرومیت آنها از نشستن پشت نیمکت های مدرسه می داند، بلکه علی باقرزاده رییس سازمان نهضت سوادآموزی هم نظری مشابه حکیم زاده داشته و درباره این موضوع به تعادل می گوید: اجباری شدن تحصیل می تواند یکی از اقدامات موثر در راستای رفع بی سوادی باشد مانند تجربه کشورهای اروپایی در این زمینه که در عمل موفقیت آمیز هم بود در ایران هم باید تحصیلات حداقل در سطح ابتدایی اجباری باشد.

در قوانین موجود در ایران برا رایگان بودن تحصیل تاکید شده اما بر اجباری بودن آن هیچ تاکیدی ندارد که این موضوع می تواند سبب شود کودکان در راستای غفلت و بی توجهی خانواده ها از تحصیل باز مانند.

او افزود: در قانون حمایت از کودکان تحصیل به عنوان یکی از حقوق کودکان مطرح شده اما بر اجرای آن اجباری وجود ندارد.

خانواده ها ملزم نیستند که کودکان خود را در مدارس ثبت نام کنند.

در قوانین موجود در زمینه اجباری بودن تحصیل، مشخص نیست نحوه نظارت بر اجرای این قانون به عهده کدام نهاد است.

در بسیاری از موارد خانواده ها مدعی هستند که مانع تحصیل فرزندان نیستند و خود کودکان هستند که تمایلی به تحصیل ندارند در قانون مشخص نیست چه کسی باید از این خانواده ها شکایت کند.

تحصیل مانند سربازی رفتن اجباری شود باقر زاده معتقد است اجبار در تحصیل باید مانند اجبارهای موجود برای رفتن به سربازی باشد.

او درباره این موضوع می گوید: موضوع تحصیل تنها به کودکان محدود نمی شود، هنوز هم بزرگسالانی هستند که بی سواد بوده و در نگاه کلان این اتفاق می تواندآسیب های اجتماعی را به دنبال داشته باشد، به همین دلیل باید همانطور که اگر کسی سربازی نرود، از برخی حقوق محروم می شود، برای تحصیل هم همین طور باشد، باید به سمتی برویم که تحصیلات حداقل تا مقطع ابتدایی، مانند سربازی برای همه اجباری باشد.

در این راستای در سال 1394، طرحی را به مجلس ارائه دادیم، در بند 4 آن آمده بود از ابتدای سال 95 هر شخصی بخواهد گواهینامه یا جواز کسب دریافت کند باید سواد داشته باشد یا تحت برنامه های سوادآموزی قرار گرفته باشد، اما مجلس اعلام کرد با قوانین موجود در تعارض است و همچنان این مصوبه معطل باقی مانده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش می تواند بهترین متولی باشد و باید هزینه های تحصیل را با مکانیسمی در اختیار مدرسه و آموزش و پرورش در محلات قرار دهیم گفت: اکنون با تعدد نهادهای تصمیم گیر در حوزه کودکان بیرون از مدرسه مواجه هستیم، به این معنا که بودجه را به یک وزارتخانه می دهند ولی از وزارت آموزش و پرورش درباره بازماندگی از تحصیل سوال می کنند.

اظهارات باقر زاده در زمینه مشخص نبودن نهادهای ناظر بر رعایت قانون اجباری بودن تحصیل کودکان در حالی است که علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است نظارت براجرای این قانون برعهده سازمان بهزیستی کشور و وزارت آموزش و پرورش است.

سلیمی همچنین درباره جزییات طرح وزارت آموزش و پرورش برای اجباری شدن سواد مانند دوران خدمت سربازی، به تعادل می گوید: اجباری بودن تحصیلات یک بحث است و رعایت حق مردم یک بحث دیگر.

اجباری شدن یعنی اینکه همه افراد جامعه ملزم باشند درس بخوانند یا اینکه خانواده ها الزام داشته باشند که کودکان خود را به مدرسه بفرستند، در این شرایط مجلس نه تنها با اجباری شدن مخالف نیست بلکه خود حامی این جریان است اما اینکه فردی به صرف اینکه تحصیل نکرده است، از حقوق اجتماعی هم محروم باشد، خلاف قانون است.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - کودکان - تحصیل - کودک - آموزش - نمایندگان مجلس - قوانین - ادامه تحصیل - نوجوانان - محرومیت - مجلس - قانون - لایحه حمایت از کودکان - وزارت آموزش و پرورش - حمایت - بازی های کودکانه - مدرسه - خانواده - کمیسیون آموزش - هایی - نماینده مجلس - وزارت - ایران - زاده - حقوق - کودکانه - سخنرانی - فرزندان - ابتدایی - قربانی

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله مجتهد شبستری: تعداد مشروب فروشی ها قبل از انقلاب بیشتر از نانوایی ها بود/ افرادی که برای پست و مقام آمده اند، انقلابی قلابی هستند

پرواز آبادان ـ تهران در انتظار بهبود وضعیت جوی /هنوز پروازی لغو نشده است

خطبه خوانی فدکیه را رسم فاطمیه کنیم

حمله شدید کیهان به شهیندخت مولاوردی با اتهام ارتباط با جاسوس ارشد آمریکایی!

تخریب چهره مرجعیت شیعی دستور کار شبکه های وهابی

با حضور قائم مقام ستاد مبارزه با موادمخدر و معاون فرهنگی وزرات علوم صورت گرفت گشایش نمایشگاه عکس و پوستر کاهش آسیب های اجتماعی و رونمایی از سایت پیشگیری نوین

پیکر 2 شهید دوران دفاع مقدس وارد فرودگاه اردبیل شد / برگزاری مراسم شبی با شهدا

اسماعیل کهرم: مصوبه مجلس ممنوعیت زمین خواری را از بین می برد/ وقتی دنباله بسیاری از زمین خواری و تغییر کاربری را گرفته ایم، ریشه اش به یک مقام مسئول یا آقازاده می رسد

انتقاد رییس کانون سردفتران و دفتریاران به حذف بند «ک» از تبصره ششم لایحه بودجه

گزارش ایلنا از تغییرات امامان جمعه موقت پایتخت

دومین شب عزاداری ایام فاطمیه با حضور مقام معظم رهبری

دومین روز جست و جوی هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج (عکس)

تشییع پیکرمطهر 2شهید گمنام در قوچان

اجرای 5 مورد قلع و قمع در رابطه با تغییرکاربری غیرمجاز در جیرفت

ابلاغ تغییرات آیین نامه دانشجویان بورسیه غیرایرانی

با عمل به وظایف خود قطعاً حضرت زهرا(س) را بهتر خواهیم شناخت/حضرت زهرا(س) دارای مصحف هست و مصحف نزد ائمه معصومین است/علم، جهاد و فداکاری حضرت زهرا(س)

دانشگاه ها برای احداث خوابگاه متاهلین تسهیلات بانکی می گیرند

انتشار اسنادی مبنی بر عدم نصب رادار در فرودگاه یاسوج + فیلم

نتیجه انتخابات نظام صنفی کشاورزی طارم به زمان دیگری موکول شد

آنها که نمی توانند یک موشک رابزنند، اگر صد موشک بر سر آنها فرود آید چه خاکی بر سر می ریزند

وزیر راه برای ارزیابی اقدامات سانحه عازم کهگیلویه و بویراحمد شد

رابطه ایران و عراق استراتژیک است / تلاش تهران برای رفع کدورت حکومت مرکزی و اقلیم

پیام تسلیت دکتر ولایتی به جان باختگان سانحه سقوط هواپیمای یاسوج

شما قوی تر هستید یا خدا ؟

دیدار مفتی سوریه در عراق با عمار حکیم

خانواده شهدا کنار ابراهیم حاتمی کیا ایستادند

پیام ایران واضح است

جرائم نقض قانون هوای پاک صرف کاهش آلودگی هوا می شود

بستر حوزه علمیه قم قابل مقایسه با حوزه نجف نیست/ مخزن کتاب های خطی توسعه پیدا کند

آغاز کنفرانس والدای با حضور وزیر خارجه ایران در مسکو

استخدام بازاریاب خانم در اهواز

محمد کاظمی: ملاقات با حدود 40 نفر از بازداشت شدگان حوادث اخیر استان همدان/ پایین آوردن پرچم اتهام یکی از نوجوانان بازداشت شده

دشمن هدف خود را به سکولاریزه کردن حوزه های علمیه معطوف کرده است/ مشکلات را به گردن روحانیت انداختن، فرافکنی است

جست وجو برای کشف لاشه هواپیما در 3 نقطه انجام می شود/ احتمال ادامه عملیات تا فردا

کمک بلاعوض دولت برای مرمت و بازسازی قنوات

برگزاری کنفرانس والدای با حضور ظریف

بی میلی اعضای شورای شهر برای ادامه حضور نجفی در شهرداری

جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی صرف کاهش آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی شهرهای آلوده می شود

اظهار همدردی سفیر ایران در ترکیه با خانواده های جان باختگان حادثه سقوط هواپیما

تلاش بی‎نتیجه برای یافتن لاشه هواپیما

تسلیت وزارت امور خارجه ترکیه به ملت ایران در پی سقوط هواپیما

برای دانشگاه نسل‎ چهارم ارتباط با صنعت قوی لازم است

تسلیت رییس پارلمان سوریه در پی سقوط هواپیمای مسافربری

استاد انصاریان در گفت وگوی مشروح با فارس: عقاید شیعه درباره حضرت فاطمه(س) در منابع اهل سنت وجود دارد/ فاصله مردم و مسئولین، 30 سال پیش باید برداشته می شد

فیلم/ اظهارات آیت الله صدیقی درباره مقام شهید

معاون فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان خبر داد پرواز آبادان ـ تهران در انتظار بهبود وضعیت جوی /هنوز پروازی لغو نشده است

رییس کل محاکم تهران از دادگاه انقلاب بازدید کرد

لوور به تهران آمد/ نمایشگاه لوور در موزه ملی ایران افتتاح می شود

سفارش امیرالمؤمنین(ع) برای خرید خانه

جانشین فرمانده سپاه: اگر صدها هزار موشک شلیک شود آمریکا چه خاکی بر سر خود می کند؟

پیام تسلیت رییس جمهور گرجستان به دولت و ملت ایران

وزیر راه برای ارزیابی اقداما سانحه عازم کهگیلویه و بویراحمد شد

تجلیل از 40 نفر قاری قرآن کهگیلویه

تشییع 2شهید گمنام در شهر همت اباد فیروزه

سوگواری قرآن آموزان جامعه القرآن والعتره تبریز در عزای فاطمی

پرداخت مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی

مجوز برداشت حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه ای امور پژوهشی توسط شورای برنامه ریزی و توسعه استان

پخت بیش از یک تن سمنوی نذری در دارالمؤمنین تهران

حضور 4 نفر از اعضا شرکت سازنده هواپیما در کمیته بحران/احتمال خروج جعبه سیاه از کشور

شورای شهر ایرادهای فرمانداری به طرح جدید ترافیک را بررسی می کند

نتیجه انتخابات نظام صنفی کشاورزی طارم به زمان دیگری موکول شد

اهتمام دولت و مجلس برای توسعه حمل و نقل عمومی شهرهای کشور

وجود 600 تا 900 هزار معتاد در پایتخت/نزدیک به 15 هزار کودک کار در تهران وجود دارد

زلزله در رامسر هیچ خسارتی نداشت/ عبور دو گسل از مازندران

معرفی تشیع بدون آشنایی با حدیث ممکن نیست

حجت الاسلام پورذهبی در گفت وگو با فارس خبر داد برخورد قانونی با صاحبان کانال های هنجارشکن در دانشگاه شهیدبهشتی

جزییاتی از نوشته بر قفل درب خانه حضرت زهرا (س)+ تصاویر

برگزاری سوگواره فاطمی ضریح بی نشان ویژه دانش آموزان دختر

همپوشانی 22 دستگاه در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی

اطاعت: فلسفه معاد، پشتوانه ای برای یک نظام دموکراتیک است/ جاسبی: خدمتی که حزب جمهوری به کشور انجام داد، هیچ حزب و گروهی دیگر انجام نداده است

وزیر راه برای ارزیابی اقدامات در سانحه هواپیمای ATR به کهگیلویه و بویراحمد رفت

وداع البرزی ها با 2شهید تازه تفحص شده نیروی انتظامی

چگونه با مرگ عزیزان کنار بیاییم

جستجو در هفت جهت ادامه دارد

وصول سوالات کریمی قدوسی از کرباسیان/ وزیر ارشاد به مجلس می آید

تسلیت رییس جمهور ترکیه به رییس جمهور ایران

تحلیل های آماری طرح کاروزی با واقعیت های هرمزگان همخوانی ندارد

جستجوی لاشه هواپیمای آسمان با پهباد های نظامی

چرا به حضرت زهراء(س) «صدیّقه کبری» می گویند؟

پنجمین شورای مشارکتهای بانوان مجمع خیرین سلامت استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد

استاندار سیستان وبلوچستان درگذشت جمعی ازهموطنان درحادثه سقوط هواپیما راتسلیت گفت

خطبه های هدایتگرانه حضرت زهراء(س) چهره نفاق را رسوا کرد

پیام تسلیت دکتر شهریاری دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور بمناسبت سقوط هواپیمای مسافربری

تحلیل های آماری طرح کاروزی با واقعیت های هرمزگان همخوانی ندارد

ملاقات با حدود 40 نفر از بازداشت شدگان حوادث اخیر استان همدان/ پایین آوردن پرچم اتهام یکی از نوجوانان بازداشت شده

بارش برف و باران در منطقه سقوط هواپیما

تظاهرات علیه امیر قطر در نزدیکی محل برگزاری کنفرانس مونیخ

کماندار ایران طلای خود را به سردار سلیمانی و زائرین اربعین تقدیم کرد

ناطق نوری: نه ابزار دموکراسی را داریم و نه قاعده بازی را بلد هستیم/ مراجعه به افکار عمومی بدون حزب معنایی ندارد

قیمت برنج و گوشت ثابت ماند/تخم مرغ گران شد

دولت و مجلس به کمک شهرداری می روند

سردار سلامی:
 
 سیستم های ضد موشک آمریکا نتوانست کاری کند

حمله کردهای سوریه به پایگاه های نظامی در داخل مرز ترکیه

استخدام چند نفر مشاور آقا جهت مشاور املاک در اهواز

بالگرد ارتش تا دقایقی دیگر برای جست و جوی هواپیمای مسافری به منطقه حادثه می رسد

کمک های فولاد مبارکه برای آزادی زندانیان ریشه در تفکرات انسانی و اسلامی دارد

استخدام فروشنده حرفه ای خانم جهت فروشگاه شلوار در البرز

نتایج انتخاب نمایندگان فرهنگیان در هیئت امنای صندوق ذخیره مشخص شد

سخن نگاشت | دیدار رهبر معظم انقلاب مردم آذربایجان شرقی

جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی صرف کاهش آلودگی هوا و حمل و نقل عمومی شهرهای آلوده می شود

حق کودکان زیر پا گذاشته می شود

حق کودکان زیر پا گذاشته می شود