مطالب مرتبط:
راه اندازی یتیم خانه کودکان سوریه ای در بیرمنگام
10 قدم برای رفع لکنت زبان کودکان
(تصاویر)گل بد بوی بزرگ در جنگل های اندونزی، گوسفند سواری کودکان در آمریکا، کشتی تشریفاتی تیتو موزه می شود و........ در عکس های خبری روز
دلایل کوتاهی قد در کودکان را بشناسید
درمان پرخاشگری کودکان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 13:132018-01-21سياسي

حق کودکان زیر پا گذاشته می شود


طبق قانون، حق تحصیل یکی از حقوق کودکان و نوجوانان به شمار می رود اما مانند لایحه حمایت از کودکان و بسیاری دیگر از قوانین و مصوبه هایی که برای کودکان تنظیم شده، - این حق هم بارها و بارها زیرپا گذاشته می شود.

در عمل هیچ اجباری به تحصیل کودکان و نوجوانان نیست و اقدام خاصی هم برای این موضوع انجام نمی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، تعادل نوشت: هنوز هم نشستن پشت نیمکت های مدرسه برای گروهی از کودکان رویایی دست نیافتنی است که در بازی های کودکانه شان تصویر می کنند.

بارها مسوولان آموزش و پرورش، نمایندگان مجلس و فعالان حقوق کودک درباره محرومیت کودکان از تحصیل سخنرانی هایی کرده و هشدارهایی داده اند اما هیچ اتفاقی رخ نداده است همچنان توپ محرومیت از تحصیل کودکان در میان سازمان ها و وزارتخانه های مختلف پاسکاری می شود در حالی که همگان معتقدند اجباری بودن تحصیل می تواند راهگشا باشد اما معلوم نیست کدام نهاد و سازمان باید قدم نخست را بردارد.

نمایندگان مجلس معتقدند قوانین در این زمینه ضعیف است، مسوولان آموزش و پرورش هم معتقدند باید تغییری در قوانین داده شود اما نه آموزش و پرورشی ها قدمی بر میدارند و نه نمایندگان مجلس فکری به حال رسیدگی به این موضوع می کنند.

این میان کودکان قربانی قوانین ضعیف و قدیمی می شوند.

اتفاق نظر بر سر اجباری بودن تحصیل چندی پیش، میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر ضرورت اجباری شدن تحصیل در ایران، گفت: گاهی باز ماندن از تحصیل تنها به دلیل نبود امکانات نیست و خانواده ها با وجود دارا بودن امکانات لازم باز هم مانع از ادامه تحصیل فرزندان خود می شوند که این مهم از اجباری نبودن تحصیل در ایران نشأت می گیرد.

متاسفانه قانون خانواده ها را مجبور به فرستادن به مدرسه نکرده و خود نیز حمایت لازم را از تحصیل کودکان و نوجوانان ندارد به همین دلیل تا زمانی که قانون ادامه تحصیل تا مقطع دیپلم اجبار نشود باز هم شاهد ترک یا ممانعت از ادامه تحصیل افراد بسیاری خواهیم بود.

اظهارات این نماینده مجلس و تاکید او بر ضعف قوانین در زمینه اجباری نبودن آموزش و پرورش کودکان، در حالی است که مسوولان وزارت آموزش و پرورش هم ضعف قوانین را عامل اصلی محرومیت کودکان از تحصیل می دانند.

رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش، درباره این موضوع می گوید: از نظر آموزش و پرورش نباید حتی یک کودک هم خارج از مدرسه باشد و همه آنها باید حق دسترسی به فرصت های آموزشی را داشته باشند و باید حق آموزش حق تضمین شده برای هر کودک در کشور ما باشد.

همانطور که برای این موضوع مصوبه قانونی وجود دارد باید ضمانت های اجرایی لازم را هم فراهم کنیم تا این قانون به شکل درست و صحیح اجرا و پیگیری شود.

او افزود: تا زمانی که ما پشت چهار راه ها کودکانی را می بینیم که در ساعت مدرسه دست فروشی می کنند یا شیشه ها را پاک می کند یعنی مشکل هم چنان وجود دارد.

فعالیت هایی که تا امروز آموزش و پرورش انجام داده به این معنی نیست که مساله حل شده است.

تلاش های نظام یافته یی برای این موضوع انجام شده اما تا زمانی که همه کودکان ایران در سن مدرسه تحصیل کنند، فاصله داریم.

حکیم زاده با تاکید بر اینکه قانون تحصیل اجباری در کشور وجود دارد، گفت: با وجود این قانون، نهادهای قانونی و قضایی کشور ما که باید نقش بازدارنده داشته باشند تا قانون اجبار به تحصیل عملا اتفاق افتد و اجرا شود، اقدام خاصی در این زمینه انجام نمی دهند.

یک سری اقدامات تشویقی از سوی آموزش و پرورش وجود داشته اما با توجه به تنوع دلایل بازماندن کودکان از تحصیل، همه برخوردها باید هدفمند شود.

کدام نهاد ناظر بر اجرای قانون است؟ تنها معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش نیست که اجباری شدن قانون تحصیل کودکان را راه حل رفع محرومیت آنها از نشستن پشت نیمکت های مدرسه می داند، بلکه علی باقرزاده رییس سازمان نهضت سوادآموزی هم نظری مشابه حکیم زاده داشته و درباره این موضوع به تعادل می گوید: اجباری شدن تحصیل می تواند یکی از اقدامات موثر در راستای رفع بی سوادی باشد مانند تجربه کشورهای اروپایی در این زمینه که در عمل موفقیت آمیز هم بود در ایران هم باید تحصیلات حداقل در سطح ابتدایی اجباری باشد.

در قوانین موجود در ایران برا رایگان بودن تحصیل تاکید شده اما بر اجباری بودن آن هیچ تاکیدی ندارد که این موضوع می تواند سبب شود کودکان در راستای غفلت و بی توجهی خانواده ها از تحصیل باز مانند.

او افزود: در قانون حمایت از کودکان تحصیل به عنوان یکی از حقوق کودکان مطرح شده اما بر اجرای آن اجباری وجود ندارد.

خانواده ها ملزم نیستند که کودکان خود را در مدارس ثبت نام کنند.

در قوانین موجود در زمینه اجباری بودن تحصیل، مشخص نیست نحوه نظارت بر اجرای این قانون به عهده کدام نهاد است.

در بسیاری از موارد خانواده ها مدعی هستند که مانع تحصیل فرزندان نیستند و خود کودکان هستند که تمایلی به تحصیل ندارند در قانون مشخص نیست چه کسی باید از این خانواده ها شکایت کند.

تحصیل مانند سربازی رفتن اجباری شود باقر زاده معتقد است اجبار در تحصیل باید مانند اجبارهای موجود برای رفتن به سربازی باشد.

او درباره این موضوع می گوید: موضوع تحصیل تنها به کودکان محدود نمی شود، هنوز هم بزرگسالانی هستند که بی سواد بوده و در نگاه کلان این اتفاق می تواندآسیب های اجتماعی را به دنبال داشته باشد، به همین دلیل باید همانطور که اگر کسی سربازی نرود، از برخی حقوق محروم می شود، برای تحصیل هم همین طور باشد، باید به سمتی برویم که تحصیلات حداقل تا مقطع ابتدایی، مانند سربازی برای همه اجباری باشد.

در این راستای در سال 1394، طرحی را به مجلس ارائه دادیم، در بند 4 آن آمده بود از ابتدای سال 95 هر شخصی بخواهد گواهینامه یا جواز کسب دریافت کند باید سواد داشته باشد یا تحت برنامه های سوادآموزی قرار گرفته باشد، اما مجلس اعلام کرد با قوانین موجود در تعارض است و همچنان این مصوبه معطل باقی مانده است.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش می تواند بهترین متولی باشد و باید هزینه های تحصیل را با مکانیسمی در اختیار مدرسه و آموزش و پرورش در محلات قرار دهیم گفت: اکنون با تعدد نهادهای تصمیم گیر در حوزه کودکان بیرون از مدرسه مواجه هستیم، به این معنا که بودجه را به یک وزارتخانه می دهند ولی از وزارت آموزش و پرورش درباره بازماندگی از تحصیل سوال می کنند.

اظهارات باقر زاده در زمینه مشخص نبودن نهادهای ناظر بر رعایت قانون اجباری بودن تحصیل کودکان در حالی است که علیرضا سلیمی دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است نظارت براجرای این قانون برعهده سازمان بهزیستی کشور و وزارت آموزش و پرورش است.

سلیمی همچنین درباره جزییات طرح وزارت آموزش و پرورش برای اجباری شدن سواد مانند دوران خدمت سربازی، به تعادل می گوید: اجباری بودن تحصیلات یک بحث است و رعایت حق مردم یک بحث دیگر.

اجباری شدن یعنی اینکه همه افراد جامعه ملزم باشند درس بخوانند یا اینکه خانواده ها الزام داشته باشند که کودکان خود را به مدرسه بفرستند، در این شرایط مجلس نه تنها با اجباری شدن مخالف نیست بلکه خود حامی این جریان است اما اینکه فردی به صرف اینکه تحصیل نکرده است، از حقوق اجتماعی هم محروم باشد، خلاف قانون است.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - کودکان - تحصیل - کودک - آموزش - نمایندگان مجلس - قوانین - ادامه تحصیل - نوجوانان - محرومیت - مجلس - قانون - لایحه حمایت از کودکان - وزارت آموزش و پرورش - حمایت - بازی های کودکانه - مدرسه - خانواده - کمیسیون آموزش - هایی - نماینده مجلس - وزارت - ایران - زاده - حقوق - کودکانه - سخنرانی - فرزندان - ابتدایی - قربانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیروی دیپلمه آقا جهت دربانی هتل به صورت شبانه روزی

استخدام همکار آقا مسلط به کامپیوتر در یک کافی نت

استخدام کارشناس پرستاری جهت کار در خانه سالمندان

استخدام مهندس مکانیک و تکنسین تاسیسات در تهران

استخدام تعدادی بسته بند خانم جهت صحافی در تهران

استخدام سردوز کار خانم در محدوده فلکه ضد مشهد

آغاز فروش ویژه محصولات ایران خودرو در خرداد

جاری شدن سیلاب در محور زیارت

اعتراض فلسطینی ها به هیأت آمریکایی با پرتاب لنگه کفش و تخم مرغ+ تصاویر

تغییر نام ایستگاه البرز به اتمسفر در بلاتکلیفی

استخدام تراشکار ماهر و کارگر ساده در تهران

تکذیب ایجاد هرگونه استان جدید از سوی وزارت کشور

تولد نوزاد بازفتی در آمبولانس اورژانس

استخدام چهار ردیف شغلی در شرکت شیرین عسل

دستگیری کلاهبردار مامورنما

فرمانده داعش و طراح اصلی حملات داعش در ننگرهار کشته شد

استخدام تعدادی خیاط شلواردوز خانم و اتوکار در اصفهان

دلخوش: به جای پرچم، عکس رییس جمهور آمریکا را آتش می زدید

استخدام مونتاژکار و وکیوم کار حرفه ای MDF در کرج

فقرزدایی از شعار تا عمل

ارتباط مستقیم تلفنی با مدیر امور بازرسی و نظارت بانک شهر

استخدام مهندس کامپیوتر ، طراح وب سایت فروشگاهی در تهران

استخدام منشی خانم آشنا به ورد و اکسل جهت دفتر املاک

تداوم راه شهدا تضمین کننده ثبات و امنیت کشور است

لاریجانی: «پمپئو» لیاقت نداشت پاسخ بشنود

حضور 70 هزار گردشگر خارجی در مازندران و نیاز به هتلداری مدرن

حسام الدین آشنا: ملت ایران برای پاسخ به آمریکا متحدتر خواهد شد/ پاسخ ایران به ترامپ نه عجولانه ولی دردناک خواهد بود

ماموریت لاریجانی به مرکز پژوهش ها برای قرائت گزارش در خصوص وضعیت نظام بانکی

یادگیری روبات ها با تقلید از کارهای انسان

از سرگیری ارائه گزارش ها توسط دبیران شورایاری های مناطق در جلسات شورا

«پمپئو» لیاقت نداشت پاسخ بشنود

ملت برای پاسخ به آمریکا متحدتر خواهد شد

به جای پرچم، عکس رییس جمهور آمریکا را آتش می زدید

پمپئو برای دل خوش کردن آمریکا حرفی زده/ از هیچ دولتی برای توسعه علمی و فناوری مان اجازه نمی گیریم

آمریکا شایستگی مذاکره با نمایندگان ملتی که بر پیمان های خود وفادار بودند را ندارد

کلانتری: فعالان محیط زیست بازداشت شده جاسوس نیستند

دبیر کمیسیون انجمن های علمی ایران منصوب شد

فراکسیون امید درباره ریاست لاریجانی با دیگر فراکسیون ها تعاملی نداشته است

بازنگری در قرارداد گروهی بیمه اعتبار داخلی

دعای تلاوت قرآن امام صادق(ع)؛ دروازه ورود به معارف وحیانی

اعلام مکان و زمان برگزاری محافل انس با قرآن کریم در گیلان

بازدید رییس کل دادگاه های عمومی و انقلاب تهران از مجتمع قضایی کارکنان دولت / رسیدگی تخصصی به پرونده شهرداری ها و منابع طبیعی

برگزاری مراسم رونمایی از 2 طرح حوزه خواهران در نمایشگاه قرآن

مقابله با اعتیاد باید به مردم سپرده شود

انتشار اطلاعات تمامی معاملات و مناقصات شهرداری در سایت

لاریجانی: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم تاکنون در مجلس بررسی نشده است

عمران مساجد با فراهم کردن زمینه حضور مردم امکان پذیر است

مقابله با اعتیاد باید به مردم سپرده شود

رهبری نظری درباره الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم نداشتند

سهم لرستان از اعتبارات توسعه و اشتغال روستایی کامل داده نشده است

کتابت اسماء پیامبر اسلام (ص) در سنندج

نمایشگاه قرآن فردا در بجنورد گشایش می یابد

رسیدگی به لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم دو هفته به تعویق افتاد

عارف در جمع خبرنگاران: باید اطمینان حاصل کنیم منافع ما در برجام حفظ خواهد شد

پاسخ دعای افتتاح به شبهه ای درباره امام زمان (عج)

سرابی: طاغوت ما را از ارادت به قرآن دور نگه داشت/ حکومت باید پرچم دار فعالیت های قرآنی باشد

بر بدن ها سخت بگیرید، شاید دل هایتان خداوند را ببیند

برگزاری طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه آذربایجان غربی

مصری: فراکسیون های سیاسی به دور از گرایش لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم را بررسی کنند

پیام آیت الله هادوی تهرانی درباره ارتحال حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی

استان هایی که بیشترین و کمترین آمار طلاق را دارند

رحیمی: تکذیبه شورای امنیت ملی در شان مجلس نبود/ لاریجانی: رهبری درباره لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم نظری نداشتند

«قلب مقاومت» فتح خرمشهر را بازگو می کند

رمضان بهترین فرصت برای بازگشت به خدا/ گرفتاری های زندگی نتیجه غفلت از پروردگار است

قرآن روش درست زیستن را به انسان می آموزد

خروج آمریکا از برجام به دلیل ضعف و ناتوانی است

وزیر آموزش و پرورش: هیچ کشوری به اندازه ما مدرسه اش در حد اجرا نیست

استخدام کمک انباردار در محدوده خیابان بهشتی تهران

تکذیب تفکیک جنسیتی در آمبولانس ها/ توضیح فعالیت های تله مدیسین در اورژانس کشور

جیمز باند سابق نقاشی اش را برای کمک به یک خیریه فروخت

رییس سازمان محیط زیست: فعالان بازداشت شده محیط زیستی باید آزاد شوند

سفر ماکرون به لبنان تا پاییز به تعویق افتاد

جنگل های خراسان شمالی به قارچ زغالی آلوده شد

لحطه تقدیم جایزه جعفر پناهی از سوی عوامل فیلم 3 رخ+فیلم

استخدام حسابدار خانم آشنا به برنامه سپیدار در البرز

جپاروف در استقلال ماندنی شد

علت کاهش نرخ ازدواج در طول نیم قرن گذشته مشخص شد

جزییات صدور کارت بلیت های مدت دار به خبرنگاران

استخدام تعدادی نقاش اتومبیل جهت رنگ کردن سپر در تهران

مستمری بگیران و بازنشستگان برای خرید کالای ایرانی تسهیلات می گیرند

قدوس: ایمیل ها و نامه های زیادی بابت ملیتم دریافت کردم/ با انتخاب تیم ایران سوئد ناراحت شد

عارف در واکنش به اظهارات پمپئو: شأن ما نیست صد نفر به اراجیف یک ابله پاسخ دهند

10 شهروند بحرینی توسط رژیم آل خلیفه سلب تابعیت شدند

همه جناح های سیاسی به همگرایی وحدت بخش رو بیاورند

استخدام همکار با مدرک مکانیک سیالات در تهران

استخدام نیروی باطری ساز ماهر آقا در البرز

کارت اعتباری ایران کیش 7 خردادماه به مجمع می رود

روحانی در سال97 «مقتدر» عمل کند

استخدام تعمیرکار موبایل در محدوده میدان امام حسینِ تهران

فیلم | وقتی لابی گری های دولت صدای نمایندگان مجلس را هم درآورد

درخواست از رییس صداوسیما برای عزل مدیران دوتابعیتی

شخصیت حجت السلام والمسلمین حسنی مورد عنایت رهبری

دانلود آهنگ جدید مهران افشار بنام میبینمت

فضایی صمیمی همراه با وحدت در استان فراهم شود

فراخوان انقلابیون بحرینی برای سالروز کشتار دراز

اعلام برنامه های سیمای شبکه دنا

سومین دوه نسخه های شفا بخش رمضان برگزار می شود

کلانتری: مدرکی دال بر جاسوس بودن فعالان محیط زیستی بازداشت‎شده وجود ندارد/ باید آزاد شوند

عادت های عجیب 12چهره مشهور برای خوابیدن

تیتر روزنامه های سه شنبه کهگیلویه و بویراحمد

حق کودکان زیر پا گذاشته می شود

حق کودکان زیر پا گذاشته می شود