مطالب مرتبط:
جریمه 100 میلیون ریالی برای تیم پارس جنوبی جم
گیلان - موج شکن تاریخی بندر انزلی با قدمت بیش از 100 سال
عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد ایجاد 240 هزار شغل با احیا و بازسازی 100 هزار واحد مسکونی در کشور
ایجاد 240 هزار شغل با احیا و بازسازی 100 هزار واحد مسکونی در کشور
جزییات جدید از کشف اختلاس 100 میلیارد تومانی در نفت و فرار متهم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 11:502018-01-21دانش

100 هزار دانشجو راهی کربلای شهیدان می شوند


مسئول اردوهای راهیان نورقرارگاه نور بسیج دانشجویی گفت: 100 هزار دانشجو راهی کربلای شهیدان می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز به نقل از بسیج دانشجویی، هرساله با آغاز نیمسال دوم تحصیلی در دانشگاهها یکی از برنامه های فرهنگی در این مقطع زمانی اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور دانشجویی است که متولی اعزام دانشجویان را قرارگاه راهیان نور دانشجویی برعهده دارد.

این قرارگاه متشکل از نهادهای مرتبط با دانشگاهها اعم از وزارت علوم، دانشگاه آزاد، وزارت بهداشت، نهاد رهبری در دانشگاهها، بسیج دانشجویی و.

است که قرارگاه نور سازمان بسیج دانشجویی مسئولیت اجرایی این اردوها را به عهده دارد.

ثبت نام دانشجویان در سال جاری نیز دانشجویان برای اعزام به اردوهای راهیان نور آغاز شده که برای اطلاع از جزییات این اعزام ها با محمد افشاری، مسئول اردوهای راهیان نورقرارگاه نور بسیج دانشجویی به گفتگو نشستیم که به شرح زیر است: ثبت نام اعزام دانشجویان به اردوهای راهیان نور از چه زمانی آغاز می شود؟ افشاری: ثبت نام دانشجویان برای اعزام به اردوهای راهیان نور به صورت جسته و گریخته در استان ها و دانشگاه ها آغاز شده است،اعزام دانشجویان از بهمن ماه خواهد بود که تعدادی اعزام در بهمن داریم، ولی عمده اعزام ها در اسفند است، شاید بالای 90 درصد اعزام راهیان نور دانشجویی به خاطر فضای دانشگاه ها در تعطیلات آخر سال در اسفند است که دانشجویان فرصت برنامه ریزی داشته باشند به همین دلیل اسفند ماه به اسم راهیان نور دانشجویی مطرح شده است.

اعزام هادقیقاً از چه زمانی آغاز می شود؟ تایم مشخصی نداریم که بگوییم از یک اسفند شروع اعزام باشد، اعزام ها مختلف است؛ امسال با توجه به ایام فاطمیه که اواخر بهمن ماه است بهمن ماه هم درخواست اعزام داریم شاید برآورد خود ما این است که امسال بهمن ماه اعزام بیشتر از سال گذشته باشد باز هم این حجم قابل توجهی از اعزام های دانشجویی نیست و عمده اعزام ها در اسفندماه است.

ظرفیت اعزام ها امسال به چه صورت است؟ ظرفیت اعزام ها طبق مصوباتی که بوده و طبق سند چشم انداز باید تا سال 1404 ده درصد دانشجویان اعزام شوند که امسال برآوردمان یعنی برنامه ریزی و اعلامی که به دانشگاه ها شده است 5 درصد دانشجویانی اعزام شوند.

سال گذشته حدود 3، 4 درصد بود و ما امیدواریم که امسال به 5 درصد از میان چهار و نیم میلیون دانشجویی که داریم برسیم .

سال قبل هم نزدیک به 100 هزار دانشجو اعزام شدند بود آمار متغیر است، هر سال آمار اعزم با توجه به فضا ی دانشگاه است، بحث برنامه ریزی هایی که اتفاق می افتد و فضای کلی کشور است، در این سال های اخیر بین 80 تا حدود 100 هزار نفر اعزام داشتیم و امیدواریم امسال با همراهی هایی که بوده و هماهنگی هایی که انجام شده بتوانیم از 100 هزار هم بیشتر اعزام کنیم.

اعزام دانشجویان به چه صورت انجام و با چه وسیله ای انجام می شود؟ وسیله حمل و نقل در استان خوزستان و اعزام دانشجویان به یادمانها اتوبوس است، اما اعزام دانشجویان از استانها به صورت مختلف با هواپیما ، قطار و اتوبوس که سال گذشته داشتیم امسال هم به همین صورت خواهد بود.

استان های تهران و البرز اکثریت اعزامشان با قطار است ممکن است یکی یا دو دانشگاه به خاطر بعضی از هماهنگی ها با اتوبوس بروند اما اکثریت اعزام قریب به صورت ریلی است، استان هایی که ظرفیت ریلی دارند در اعزام ها محدودیتی نداریم که حتماً ریلی و یا اتوبوسی باشد، با توجه به بحث بودجه و هماهنگی هایی که دانشگاه انجام می دهد اعزام ها متفاوت است.

سال گذشته برخی دانشگاه‎ها معترض بودند که به دلیل کمبود ظرفیت نتوانستند اعزام ریلی داشته باشند آیا امسال این ظرفیت را افزایش داده اید؟ امسال یک سری مسائلی برای افزایش ظرفیت های ریلی پیش آمده جلسه ای با شرکت ریل ترابر صبا داشتیم و هماهنگی های لازم انجام شده و فکر می کنم تقریباً تمام ظرفیت شرکت ریلی ترابر در اسفندماه به راهیان نور دانشجویی اختصاص داده شده است، یک مسئله ای که داریم بحث تعمیرات مسیر است که امسال 7 روز به دلیل تعمیرات مسیر یک مقداری با محدودیت اعزام ریلی مواجه شدیم.

با شرکت های دیگر هماهنگ می شود که این ظرفیت را افزایش دهیم، دانشگاه هایی که اعزام ریلی دارند مخصوصاً در استان تهران و البرز یک حجم عظیمی از دانشجویان است شاید می شود گفت 12 درصد اعزام های ما از این سه استان ولو بیشتر یعنی خود تهران بزرگ 10 درصد اعزام های دانشجویی است، هماهنگی های ریلی در حال انجام است اگر شرکت رجا، راه آهن همکاری داشته باشند امیدواریم که امسال مشکلی در اعزام های ریلی نداشته باشیم .

وضعیت سایر استانها در اعزام های ریلی به چه صورت است؟ همه استان ها ظرفیت ریلی ندارند آن هایی که دارند با توجه به هماهنگی با مجموعه های ریلی که داخل استان ها است اعزام می کنند مثلاً موردی که دیروز پیگیری می کردیم مشهد بود یک بخشی از دانشگاه هایشان اعزام ریلی دارند و هماهنگی های لازم انجام شد.

برخی استان ها مسیرشان دور است بحث هزینه ریلی نیز بالاتر است برخی دانشگاهها با توجه به این مشکلات همراهی می کنند مثل دانشگاه علوم پزشکی دستشان در بحث مالی بازتر است اعزام هایشان به صورت ریلی است، حتی اعزام هوایی هم داشتیم و این مسائل بستگی به بودجه مالی دانشگاه ها دارد.

مشخص است که چه تعداد دانشجو با قطار می توانند اعزام شوند یعنی شرکت رجا ظرفیت را اعلام کرده است ؟ ظرفیت شرکت ریل ترابر چیزی حدود 7 هزار دانشجو در کل بازه اسفندماه است.

تقریباً تا حدود 20 روز؛ده روز اول 3 هزار و 500 تا 3 هزار و 200 تا می شود 6 هزار و 700 تا فقط شرکت ریلی ترابر صبا است همچنین شرکت مهتاب و شرکت رجا که با توجه به ظرفیت و تقاضایی که داریم می توانیم افزایش دهیم اما سقفی تعیین نکرده ایم.

شرکت ریل ترابر این بحث را داشته است که ظرفیت ها برای راهیان نور است و 3 هزار و 200 تا و 3 هزار و 500 تا، 6 هزار و 700 تا برای این شرکت است که با توجه به ظرفیت ما این ظرفیت کم است، تهران بزرگ با توجه به آماری که امسال داده اند احتمال افزایش دارد، 8 هزار و 200 نفر آماراولیه آنها است که دو هزار کمبود ظرفیت است که باید این ظرفیت ها هم با سایر شرکت ها تامین شود.

با توجه به هماهنگی هایی انجام شده نهایی کردن ظرفیت ریلی تا ده روز قبل از اعزام است .

چقدر هزینه از دانشجویان دریافت می کنید ؟ قطعاً با توجه به اینکه هزینه هایی که انجام می شود هزینه های جاری است بحث غذا و رفت و آمد است به صورت ثابت دریافت می شود اتوبوس در همه مسیر ها افزایش قیمت دارد که بر روی سفرهای راهیان اثر خودش را می گذارد و این افزایش قیمت هست به تبع باید افزایش سرانه هم باشد.

بودجه راهیان نور دانشجویی به چه صورت تامین می شود؟ بودجه راهیان نور دانشجویی در حوزه حمل و نقل و غذا و اسکان 3 متولی اصلی دارد دانشگاه ها، سپاه و بسیج دانشجویی هستند.

بسیج دانشجویی بر اساس ظرفیت و سرانه نفر اردو های مصوب اعزام می کند در کنار اعزام ها استفاده از امکانات سپاه را داریم که استفاده از این امکانات هزینه ها را کم می کند مثلاً در بحث ریلی 35 درصد تخفیف را برای دانشجویان توسط مجموعه سپاه داریم، اسکان های دانشجویی رایگان است در حالی که اگر این اسکان برای یک مجموعه دیگری باشد شاید برای هر نفر شبی 5 هزار 7 هزار و یا ده هزار تومان دریافت می شود که این مبلغ در حجم 100 هزار نفر مبلغ بالایی می شود می شود گفت اکثر ظرفیت های سپاه و بسیج در مناطق اختصاص داده می شود که این همراهی هزینه ها را کاهش می دهد.

اکثریت دانشگاه ها در برگزاری اردوهای راهیان نور دانشجویی همراهی لازم را دارند، 5 درصد دانشجویان باید بر اساس برنامه ریزی ها باید امسال اعزام شوند.

قرارگاه ملی راهیان نوردانشجویی که مسئولین دانشگاه های علمی کاربردی و فنی حرفه ای و پیام نور، دانشگاه آزاد وزارت علوم و بهداشت عضو آن هستند این قانون 5 درصد را تصویب کردند که این را باید به صورت سرانه دربیاوریم و بر اساس آن هزینه ها را مشخص کنیم دانشگاه ها باید روی آن 5 درصد برنامه ریزی کنند و تخصیص بودجه شان هم با توجه به آن باشد دانشگاه آزاد، وزارت علوم همراهی خوبی را دارند بقیه دانشگاه ها هم خدا این همراهی را دارند .

یکی از برکات قرارگاه ملی راهیان نور این بود که مسئولین بنشینندبا هم و خودشان از بالا مسائل را حل کنند ممکن است در بعضی از واحد های استانی مشکل باشد و در بحث دفاتر مرکزی و سازمان مرکزی دانشگاه ها هم ممکن است یکی دو مورد بحث های کم و زیادی باشد اما همکاری در این زمینه مناسب است اما بحث دفاتر استانی را نمی شود با قطعیت گفت هیچ مشکلی نیست، ولی اکثراً همراهی را دارند متاسفانه بعضی از جا ها یا به دلیل شرایط شان یا به دلیل عدم همراهی های مسئولین ممکن است به مشکلاتی برخورد کنیم .

اعزام کاروان ها از چه زمانی آغاز می شود؟ هنوز برنامه اعزام ها به ما اعلام نشده است معمولاً سال های گذشته اعزام ها از دهه فجر آغاز می شد یعنی دانشگاه صنعتی اصفهان سال گذشته در بهمن ماه اعزام داشت، در بهمن ماه اعزام جسته گریخته است چون ما رده اعزام کننده نیستیم نمی توانیم تعیین کنیم که چه زمانی اعزام ها آغاز می شود.

اعزام ها دو مدل است مستقل و متمرکز هستند که معمولاً دانشگاه های بزرگ خودشان اعزام می کنند اعزام متمرکز هم یا با ناحیه،دفتر شهرستان یا با نواحی بسیج دانشجویی است.

دانشگاه های کوچک بعضی در برخی نواحی به صورت متمرکز اعزام دارند،ثبت نام آن ها در دانشگاه های مستقل با خود دانشگاه است یعنی خود دانشگاه مشخص می کند،دانشگاهی که دهه سوم اسفند از 20 اسفند به بعد اعزام دارد در اواخر بهمن و اوایل اسفند ثابت نامش را انجام می دهد که یک بازه یک هفته و یا ده روزه ثبت نام دارند.

بازه زمانی اردو ها به چه صورت است؟ بازه زمانی اردو ها 4 روزه است که باز هم به فاصله زمانی تا خوزستان بستگی دارد دانشگاه های استان خوزستان گاهی وقت ها اردو های یکی دو روزه برگزار می کند، اما از خراسان شمالی فقط 30 ساعت در مسیر هستند رفت و برگشتشان تقریبا دو سه روز می شود به تبع این دانشگاهها برنامه هایشان 5، 6 روزه می شود بازه زمانی به صورت معمول یادمان گردی 3،4 روز است یعنی از ورود به استان خوزستان تا خروج از خوزستان حدوداً 3 تا 4 روز است که با توجه به برنامه ریزی خود دانشگاه ها انجام می شود.

آموزش راویان دانشجویی امسال به چه صورتی انجام می شود؟ آموزش راهیان در بعضی از استان ها آغاز شده است، راهیان مجموعه ای است از حدود ده سال گذشته کار های آموزشی مختلفی انجام می داد،تربیت راوی جوان و راوی هایی که در فضای دفاع مقدس نبودند.

در حال حاضر در استان های مختلف این آموزش ها انجام می شود،هماهنگی هم با مجموعه کار انجام شده که در بحث راوی گفتمانی ورود داشته باشیم.

محور امسال نیز اقتصاد مقاومتی و مشکلات اقتصادی است که راوی های دانشجو در اتوبوس ها راوی در خصوص اقتصاد مقاومتی با دانشجویان صحبت می کنند.

سال های گذشته بحث پشتیبانی و هماهنگی اعزام راوی همراه روحانی، راوی هایی که سیره شهدا را می گویند و راوی های دفاع مقدس افرادی که خودشان در دفاع مقدس بودند را داشتیم که فرماندهی آن با مجموعه قرارگاه نور است.

امسال هم برنامه ای سامانه جامع راهیان نور را داریم که بخش عمده درخواست راوی و اعزام راوی از طریق برنامه ریزی هایی که از طریق سامانه انجام می دهیم صورت می گیرد ولی پشتیبانی اعزام راوی هم از طریق قرارگاه انجام می شود.

هماهنگی هم با مجموعه سیره شهدا شده است که این مجموعه راوی روحانی های را در اختیار کاروانهای دانشجویی قرار دهد .

مجموعه سیره شهدا یک مجموعه ای است با مدیریت حجت الاسلام ماندگاری که تعدادی طلبه که دغدغه مند در زمینه دفاع مقدس هستند را آموزش داده که به عنوان راوی تربیت شدند، این افراد روحانی هستند،کارشان روایت گری است و بیشتر بحث سیره شهدا را برای دانشجویان بازگو می کنند و در مجموع حدود 30 تا 50 نفراز این راویان امسال به اردوهای راهیان نور دانشجویی خدمات رسانی می کنند.

راوی هایی که برای اردوهای دانشجویی ساماندهی می شوند مانند راویان گفتمانی هماهنگی اعزامشان توسط قرارگاه نور انجام می شود و راوی های سیره شهدا هم از طریق فراخوان ثبت نام می کنند.

در خصوص دوره های آموزشی راویان بر اساس اساسنامه و برنامه ریزی تا پایان امسال دوره های استانی برگزار می شود و بعد از نوروزهم سال آینده دوره های کشوری را برگزار می کنیم که برگزیدگان استانی در دوره های کشوری حضور پیدا کنند.

راویان در اردوهای راهیان نور به صورت ثابت نیستند، معمولاً سه مدل راوی داریم یکی راوی مستقر در یادمان است که در این یادمان ها مستقر هستند که یادمان را برای دانشجویان بازدید کننده روایت می کنند، اما راوی های فرمانده و مسئولینی هستند که در دفاع مقدس بودند یکی دو روز از آن ها در کاروان ها استفاده می کنیم و تعدادی راوی همراه با کاروان ها هستند که از استان ها اعزام شده و همراه کاروان هستند، ولی بازه حضور راویان محدود است ممکن است یک راوی یک ماه یا چهل روز در مناطق باشد، اما در مجموع به طور معمول بازه های یک هفته و دو هفته ای را برای راوی ان ها در نظر می گیریم.

در خصوص وضعیت اسکان توضیح دهید، چون در سال گذشته دانشجویان راضی نبودند؟ یک ماه قبل با دکتر غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم بازدیدی از اردوگاه شهید باکری خرمشهر داشتیم، اردوگاه شهید باکری اردوگاهی است که 17 استان در این اردوگاه دانشجویان را اسکان می دهند.

حدود 63 اردوگاه داریم که هرکدام از اردوگاهها شرایط مختلفی دارند.

اردوگاه های تراز A مثل اردوگاه میثاق اردوگاه های کف خواب یا میشاق است، بیمارستان های صحرایی و سنگرخواب هم داریم.

ولی تلاش در سالهای اخیرمخصوصاً در فضای دانشجویی این بوده که بهترین اردوگاه ها را در اختیار دانشجویان قرار دهیم ، اکثراً اردوگاه هایی مثل شهید باکری مجهز به تخت خواب است البته اردوگاهایی هم هستند که ممکن است امکانتش محدود باشد و یا کف خواب باشد اینها با توجه به شرایط استان ها است، ولی تلاش مجموعه سپاه و شخص سردار فضلی این بوده که اسکان ها به سمت اسکانهای مطلوب برود مخصوصاً در فضای دانشجویی این شرایط را داشته باشیم و سعی می کنیم کاروان ها از بهترین اسکان ها استفاده کنند یعنی اسکان هایی که تخت خواب باشد مرتب و به روز و محل های منظم و خوبی باشد این پیشنهادی است که به دانشگاهها داده می شود و معمولاً هم دانشگاه ها از این اسکان ها استفاده می کنند نمی گویم موردی از نارضایتی نیست ممکن است یک یا دو دانشگاه جایی رفته باشند که مناسب نبوده باشد، ولی فضای عمده، فضای اسکانی مناسبی است.

ظرفیت اسکان به چه صورت است و چه تعداد دانشجو به صورت شبانه روزی اسکان داده می شوند؟ چند نوع اردوگاه برای اسکان در حال حاضر در منطقه داریم که از جمله اردوگاه های سپاه، اردوگاه های خصوصی و یک سری اردوگاه های دیگر که همه آنها دارای مجوز ستاد مرکزی راهیان نور هستند که دانشگاهها برای اسکان خودشان اردوگاه را انتخاب می کنند.

در حال حاضر اردوگاه دوکوهه حدوداً 5 تا 6 هزار نفر ظرفیت دارد و با تعمیراتی که در طی سالهای اخیر صورت گرفته مجهز به تخت خواب است.

اردوگاه هایی که در اختیار مجموعه سپاه و بسیج است حدود 20 تا 22 هزار نفر ظرفیت اسکان دارد و در کنار اینها اردوگاه های دیگری مانند اردوگاه های ارتش است و مجموعه های دیگر هم هستند که حدود 35 هزار نفر ظرفیت است .

بیشتر اردوگاه های سپاه که در اختیار بسیج دانشجویی است و دانشجویان از این مکانها برای اسکان استفاده می کنند، نمی شود گفت مرتب ترین و منظم ترین و بهترین، ولی جزء منظم ترین اردوگاه های جنوب هستند که این ها اکثراً در اختیار استان ها هستند دانشجویان معمولا از محل های اسکان های استان هایشان استفاده می کنند و این هم به این معنی نیست که نمی توانند از اسکان مجموعه دیگری استفاده کنند.

چه تعداد یادمان برای کاروانهای دانشجویی در نظر گرفته شده است؟ به طور متوسط معمولاً کاروان با توجه به بازه سه چهار روزه ای که دارد بین ده تا 15 یادمان را می تواند بازدید کند، ممکن است کمتر از این یا ممکن است بیشتر شود، ولی متوسط آن بین 10 تا 15 یادمان است که با توجه به زمانبندی وبرنامه ریزی فرهنگی که کاروان ها انجام می دهند است ،یک کاروان اولویتش بر این است که یادمان های زیادی بازدید شوند، ولی دیگری اولویتش بر این است استفاده دانشجویان از یادمان زیاد باشد با توجه به این و برنامه ریزی خود کاروان ها مختلف است.

تعداد یادمان ها در مناطق دفاع مقدس زیاد است یادمان های استان خوزستان حدود 30 تا 40 یادمان است،کل یادمان های غرب، شمال غرب و جنوب بالای 50 یادمان دارند و یکی دو تا یادمان جدیداً مصوب شده است که ایجاد شود.

استان ایلام را هم داریم حدوداً بین 20 تا 30 تا یادمان موثر فعال دارد که دو سه تا یادمان هم جدیداً اضافه شده است که شهیدباقری و دشت ذوالفقاری که دو سه سال است فعالیت انجام می دهند یادمان هایی هستند که جدیداً اضافه شده اند.

با توجه به برنامه ریزی معمولاً یک کاروان اگر خیلی کاروان کندی باشد مثلاً 8، 9 تا بتواند بازدید می کند اما کاروانهایی که از سرعت بیشتری برخوردارند ممکن است 15، 16 یادمان را بازدید کنند، این با توجه به برنامه ریزی خود دانشگاهها است.

امسال ستاد دانشجو هم برای خدمات رسانی اعزام دانشجو دارد، سال گذشته دانشگاه امام صادق و یکی دو تا از دانشگاه ها دانشجو برای خدمات رسانی اعزام داشتند؟ در خصوص اعزام خادمین دو اعزام مختلف داریم یکی بحث اعزام های استانی که در اردوگاه ها به کار گرفته می شوند که اردوگاه ها در ایامی مانند اسفند ماه که اعزام دانشجویی داریم در اختیار بسیج دانشجویی است معمولاً تیم بسیج دانشجویی و خادمین دانشجو آن جا مستقر می شوند و خدمات رسانی می کنند،بحث دیگر هم بحث اعزام کمیته خادمین ستاد مرکزی راهیان نور است، اعزام کمیته خادمین ستاد مرکزی است که ثبت نام آنها در آذرماه از طریق سایت کوله بار آغاز شده و هماهنگی و ساماندهی و اعزام خادمین را به عهده دارند.

در کل بازه راهیان نور یعنی اسفندماه تا 15 فرودین ماه حجم قابل توجهی از خادمینی که حضور دارند ،دانشجویان هستند که از طریق سامانه ستاد مرکزی اعزام می شوند.

جدایی از بحث دانشجویی اردوگاه ها هم ممکن است با هماهنگی ستاد مرکزی و دفاتر استانی باشد، ولی به طور کلی بخش قابل توجهی نزدیک به 60 درصد خادمینی که در یادمان ها مستقر می شوند در بازه راهیان نور دانشجو هستند.

برنامه راهیان نور دریایی امسال به چه صورتی برگزار می شود؟ برنامه راهیان نور دریایی آغاز شده که مقصد هم استان های بوشهر و هرمزگان هستند البته راهیان نور دریایی هنوز جا نیفتاده است و ما برنامه ریزی منظم و منسجمی نداریم هر چند آیین نامه هایش تدوین شده، ولی اعزام هایمان جسته گریخته است یعنی سال گذشته دانشگاه شهید بهشتی یک گروه راهیان نور دریایی داشت، امسال درخواست راهیان نور دریایی از طرف دو سه استان مطرح شده است برای مثال استان گلستان قرار است روسای دانشگاه ها را اعزام کند هنوز برنامه ای جامعی مثل راهیان نور جنوب و غرب و شمال غرب به چنین سیستم و برنامه ای نرسیده ایم که اعزام ها متمرکز باشد و بازه زمانی مشخصی داشته باشد جسته و گریخته است، ولی امیدواری شخصی بنده این است که ما اگر بتوانیم یک برنامه ریزی داشته باشیم برای سال آینده بحث بازه های مشخص و اعزام های مشخص راهیان نور دریایی را خواهیم داشت.

تعداد اعزام های راهیان نور دریایی مشخص نیست مثلاً استان گلستان 30 نفر که شامل اساتید و روسای دانشگاه ها هستند، استان تهران یک پیشنهاد 80 نفره دارد.

هماهنگی ها برای اعزام اساتید هم توسط بسیج دانشجویی انجام می شود؟ اعزام اساتید از طریق دانشگاه ها انجام می شود،قرارگاه ملی راهیان نور در سطح استانی هم برگزار می شود که رییس دانشگاه مادر رییس قرارگاه است و روسای دانشگاه و معاونت فرهنگی دانشگاه ها هم حضور دارند که حضورشان در این قرارگاه باعث ارتباط بهتری با مجموعه راهیان نور شده است .

در مورد برنامه های حاشیه ای مثل اقتصاد مقاومتی یا برنامه دیگری امسال در اردوهای راهیان نور دانشجویی برنامه ریزی شده است؟ یک سری کارویژه هایی امسال در اردوهای راهیان نور دانشجویی داریم، بحثی که هست بحث محتوایی راهیان نور است به دنبال دو محور اصلی هستیم یکی نوآوری ودیگری رفتن به سمت راهیان نور تخصصی.

مشکلی که در فضای راهیان نور از گذشته بود این بود که به صورت عمومی برگزار می شود یعنی یک کاروان ممکن بود دانشجوی فنی، علوم انسانی و یا دانشجوی علوم پایه داشته باشد که برنامه ریزی ها برای این دانشجویان به یک صورت بود که باید هم نوآوری و هم تخصصی شدن محتوا را به اردوهای راهیان نور دانشجویی اضافه کنیم یعنی ما در محتوای کاروان دانشجویی دختر به سمت برنامه ای که محتوا داشته باشد و یادمان گردی و راوی اش کسی باشد که از دانشجویان دختر باشند و بحث ارتباط برقرار کردن خواهران با آن محتوایی که ارائه می شود راحت تر باشد، چون یک مسئله ای که مطرح می شود این است که راهیان نور خواهران فضایی مردانه دارد یعنی فضای خاص دفاع مقدسی رزمی نظامی است.

در این فضا بحث تربیت راوی خواهرف یادمان خاص خواهران یک یادمانی که ما توصیه می کنیم کاروان های خواهر بازدید داشته باشد یادمان شهید سبحانی است یادمان شهید سبحانی آن جا همسر خود شهید هم می آید روایت گری می کند و شهید سبحانی جز شهدای شاخص بود آن یادمان برای فضای خواهران یادمان مناسبی است و یا برای دانشجویان فنی مهندسی معتقدیم پل بعثت و سدسازی و کار های فنی و مهندسی ببینند.

مسئله دیگری که به دنبال آن بودیم بحث نوآوری کار های جدید در فضای راهیان نور است یکی از موارد سنگرخواب بود که در یادمان ذوالفقاری در آبادان در جاده آبادان انجام شده و انشالله در یادمان دشت ذاوالفقاری مسئول یادمان که از رزمنده های دفاع مقدس است فضایی را آماده کرده است.

13 تا سنگر سال گذشته بود برنامه ریزی شان این بود که به 40 تا سنگر برسداین کار درحال انجام است که عنوانش را یک شب در خط اسکانی نام گذاری کردند که ما برای برادران توصیه می کنیم حتماً کاروان برادری هستند که اگر امکانش را دارند یک شب آن جا باشند و فضا، فضای سنگری و جبهه ای در خط است یک شب اسکان در خط که حال و هوای دفاع مقدس را خیلی ملموس تر منتقل می کند.

هماهنگی هایی که با نیروی دریایی و سپاه و ارتش انجام شده لنج سواری حضور بچه ها دراروند را داریم،مسئله دیگرکه چند سالی است در اردوگاه ها مثل اردوگاه شهید باکری و میشتاق که ارتش از قبل ارتش انجام می داد رزمایش هایی است که دارد انجام می شود در این فضا هم به سمت نوآوری در فضای راهیان نور هستیم البته به شرطی که آن شاکله و محتوا و محور اصلی و حرف اصلی راهیان نوردچار استحاله نشود فضای راهیان نور همان فضا است و ما می خواهیم یکی از آن فضا هایی که داریم به سمت نوآوری برود.

هدف اصلی این است که اگر یک شب دانشجویان در خط بخوابند و یک رزمایش را از نزدیک ببینند حتی شلیک و غرش تانک را بشنوند خود این فضای دفاع مقدس را بیشتر لمس می کنند به همین خاطر هم دنبال یک فضای نوآوری در بحث راهیان نور جهت انتقال آن فضای دفاع مقدس هم هستیم .

کارویژه دیگری از جمله اقتصاد مقاومتی و گفتمانی صحبت کردن داریم این که مسائل را صرفاً در فضای دفاع مقدس وخاص دفاع مقدس و خاطره گویی نباشد را پیگیری می کنیم که با این گفتمان دفاع مقدس بیشتر منتقل شود و برای دانشجویان ملموس تر شود.

برنامه دیگری که امسال داریم اکران فیلم های روز است که تلاش این است که این اکران ها را در یادمان ها داشته باشیم، اگر هماهنگی های لازم صورت گیرد فیلم هایی دفاع مقدسی که هنوز اکران نشده اند اولین اکران عمومی آنها را در خود یادمان ها داشته باشیم برای نمونه فیلم تنگه ابوقریب است که هنوز زمان اکران عمومی آن مشخص نیست اکران شود.

یادمان های شهری از دیگر برنامه هایی است که مثل موزه خرمشهر، مسجد جامع جنت آباد خرمشهر دنبال این هستیم که این ها هم کنار شلمچه و طلاییه که یادمان های دفاع مقدسی هستند برجسته شود مخصوصاً در فضای گفتمانی خواهران مناسب تر است برای خواهران و قابل لمس تر است .

وضعیت برگزاری جلسات قرارگاه ملی راهیان نور دانشجویی به چه صورتی است؟ هفته آینده جلسه ای با حضور وزیر علوم و سردار فضلی برگزار می شود، فاصله ای در برگزاری جلسات داشتم اما جلسات تشکیل می شود خدا را شکر جلسات استانی هم در اکثر استان ها به صورت منظم با حضور مسئولین برگزار می شود دانشگاه ها هم همراهی و هماهنگی را دارند گاهی ممکن است مسائلی در سطح استان ها پیش بیاید، ولی از برکات این قرارگاه همین بود که دانشجویان ارتباط خوبی را گرفتند با مسئولین دانشگاه و باز هم آن نکته را تاکید می کنم که اگر خود مسئولین دانشگاه ها مسئولین قرارگاه ها بیایند در این فضای راهیان نور حضور داشته باشند خود این اثر مثبتی بر روی ارتباط های بعدی می گذارد.


کلید واژه ها: دانشجو - اعزام - دانشجویان - دانشجویی - راهیان نور - بسیج دانشجویی - دانشگاه - برنامه ریزی - برنامه - بسیج - درصد - ثبت نام - سند چشم انداز - ایام فاطمیه - وزارت - آمار - صورت - تعطیلات - فرهنگی - اطلاع - گزارش - استان - رهبری - گفتگو - کشور - محمد - هایی - شروع

آخرین اخبار سرویس:
واکنش طنز مشایی و غرضی به روز مهندس!

برگزیدگان جشنواره سراسری قرآن در دانشگاه شهیدچمران اهواز تجلیل شدند

تجلیل از برگزیدگان جشنواره قرآن دانشگاه شهیدچمران اهواز

سایه بیکاری بر سر 2میلیون دانشگاهی

شرایط برای شرکت های داخلی عادلانه نیست

ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد فردا آغاز می شود

سایه بیکاری بر سر 2میلیون دانشگاهی

ایجاد بستر فرهنگی و اجتماعی در هر جامعه توسط دانشگاه ها

برترین های جشنواره هنری ققنوس در مازندران معرفی شدند

سایه سنگین بیکاری بر سر 2 میلیون دانشگاهی

سوالات آزمون دکتری منتشر شد

اختتامیه دوازدهمین دوره طرح ملی ایران مرز پرگهر

اقدامات که باید در راه ارتباط صنعت و دانشگاه صورت بگیرد

دانشگاهیان بیکار معضلی پایدار

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: اقدامات که باید در راه ارتباط صنعت و دانشگاه صورت بگیرد

مسابقات دو و میدانی دانشگاههای منطقه 9 کشور

قدردانی از استاد برجسته دانشگاه امیرکبیر

اختراع جدید؛ خودروی الکتریکی با قابلیت بازیافت

نبود زنجیره اتصال فارغ التحصیلان دانشگاهی با امکانات و منابع/وجود حدود 2 میلیون دانشگاهی بیکار

نمایشگاه یافته های فصل دوم باستان شناسی محوطه استرک - جوشقان

نمایشگاه یافته های فصل دوم باستان شناسی محوطه استرک- جوشقان

نشست «آنان که می اندیشند» در دانشگاه تهران

بررسی معیارهای رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی

تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد لغو قرارداد شدند!

آخرین مهلت ثبت نام کاردانی دانشگاه علمی کاربردی

امید آفرینی از فواید مناظرات دانشجویی است

لغو قراداد تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد

آمار ثبت نام دوره های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی

نشست بازخوانی آرای دکتر شریعتی

آیین پایانی دوازدهمین دوره طرح ایران مرز پرگهر

تعیین ظرفیت تربیت نیروی انسانی در رشته های علوم پزشکی

سوپر لیگ کاراته به ایستگاه پایانی می رسد

آغاز جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه ها

تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد لغو قراداد شدند!

سوالات آزمون دکتری منتشر شد

پاکسازی در دانشگاه آزاد؟/لغو قراداد تعدادی از اعضای هیئت علمی

سوالات آزمون دکتری منتشر شد

تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد لغو قراداد شدند!

پیش ثبت نام دانشجویان مشمول ایرانی مقیم خارج از کشور آغاز شد

نقاشی های ده هزار ساله موجودات فضایی

ناظمی جایگزین صدیق در هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات شد

افزایش تعداد دانشجویان مشروطی در مقطع ارشد | اخراج دو ترم مشروطی ها

لزوم گسترش مهارت آفرینی و مهارت آموزی در مدارس سما

نام نویسی بیش از 736 هزار داوطلب در آزمون ارشد 97

آیین اختتامیه جشنواره وقف خراسان شمالی

یک مدرس دانشگاه: نمایشگاه های گروهی برای دانشجویان آموزنده تر است

غلامی: اتهامات قضایی دانشجویان در داخل دانشگاه بررسی شود

ازدواج دانشجویی در دانشگاه تربیت مدرس

نصیری خبرداد برگزاری گردهمایی معاونان فرهنگی دانشگاه آزاد از 9 اسفند

موفقیت های علمی و فناوری کشور، ریشه در فرهنگ دفاع مقدس دارد

مراسم ازدواج 150 زوج دانشجو

روز مهندس و مسئولیتی که باید جدی گرفته شود

گشایش بازارچه خیریه دانشجویی در کاشان

برگزاری آزمون تئوری و عملی پذیرش دانشجو در دانشکده فوریتهای پزشکی بستان

در جلسه هماهنگی جایزه مرادی کرمانی صورت گرفت تاکید بر تشکیل بنیاد هوشنگ مرادی کرمانی و برگزاری سالانه جایزه

آزمون تئوری و عملی پذیرش دانشجو در دانشکده فوریتهای پزشکی بستان

اطلاعیه بیست و سومین المپیاد علمی دانشجویی کشور

فضای مجازی به آسیب های اجتماعی دامن زده است

حفره مرموزی که پس از سال ها همچنان شعله ور است! +عکس

نخستین همایش علمی «امید اجتماعی در ایران» فردا برگزار می شود

اختتامیه سومین جشنواره استانی هنری دانشجویی ققنوس

فرهاد رهبر در کمیسیون دائمی امنا تاکید کرد لزوم گسترش مهارت آفرینی و مهارت آموزی در مدارس سما

ثبت نام بیش از 10 هزار نفر برای شرکت در دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی

توکلی در گفت وگو با فارس: آمار ثبت نام داوطلبان کارشناسی ارشد ناپیوسته/ آزمون اردیبهشت ماه برگزار می شود

دانشجویان دیروز؛ عروس و دامادهای امروز

خودروی الکتریکی با قابلیت بازیافت طراحی شد

کاهش جرایم سایبری با آزمایشگاه ادله دیجیتال

کارآفرینی بزرگترین چالش دانشگاه های ایران است

وزیر علوم: اتهامات دانشجویان باید در دانشگاه ها رسیدگی شود، حتی اگر قضایی باشد

ساخت خوراک پز خورشیدی صفحه ای در مشهد

مناظره ابزاری برای تولید معرفت و دانش

نام نویسی بیش از 736 هزار داوطلب در آزمون ارشد 97

ساخت خوراک پز خورشیدی صفحه ای در مشهد

انتخاب دانشیار یزدی بعنوان رییس هیات مدیره انجمن علمی بلورشناسی ایران

برگزاری مراسم ازدواج 150 زوج دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس

اهدای کتاب به دانشگاههای افغانستان

تدریس 63 کد رشته در دانشگاه علمی کاربردی لرستان

برگزاری همایش پرستاری در بیماری های مزمن

افزودن دو رشته به آزمون های حفظ قرآن مؤسسه مهد قرآن

صنایع کشور غیررقابتی و متکی به رانت هستند/ بیکاری یک میلیون فارغ التحصیلان دانشگاهی

وزیر علوم فردا وارد خوزستان می شود

ثبت نام بیش از 8 هزار نفر در آزمون دکتری پزشکی

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم: صنایع کشور غیررقابتی و متکی به رانت هستند/ بیکاری یک میلیون فارغ التحصیلان دانشگاهی

شرایط ویژه دانشگاه پیام نور برای ثبت نام دانشجویان بدهکار

همایش بررسی انتقال آب دریای خزر ، آزمون سنجش دغدغه مسئولان مازندران

اصلاح ساختار علوم پزشکی دانشگاه آزاد در استان ها

شرایط ویژه برای ثبت نام دانشجویان بدهکار مقطع کارشناسی پیام نور

برگزاری همایش هفته آگاهی از مغز در رشت

دومین همایش مطالعات میان رشته ای قرآن برگزار می شود

دانشگاه پیام نور بوشهر میزبان 3 رویداد مهم علمی و فرهنگی می شود

سرپرست واحدهای دامغان و ورزقان منصوب شدند

80 درصد دانشجویان در 20 رشته تحصیل می کنند

رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج معرفی شد

انسان شناسی قرآنی مهم ترین ابزارهای شناخت انسان تلقی شود

نانوذراتی که مقاومت دارویی سلول سرطانی را از بین می برد

دانشگاه پیام نور بوشهر میزبان 3 رویداد مهم علمی و فرهنگی می شود

ساختار علوم پزشکی دانشگاه آزاد در استانها اصلاح می شود

تجلیل از منتخبان جشنواره قرآن و عترت دانشگاه آزاد شاهرود

به صورت سراسری آزمون بخش معارفی و رشته ای حفظ مرحله دانشگاهی جشنواره قرآن و عترت فردا برگزار می شود

دومین همایش مطالعات میان رشته ای قرآن کریم؛ 10 اسفند

100 هزار دانشجو راهی کربلای شهیدان می شوند

100 هزار دانشجو راهی کربلای شهیدان می شوند