مطالب مرتبط:
هادی چوپان برترین بدنساز جهان در سال 2017 شد
هادی چوپان برترین بدنساز جهان در سال 2017 شد
هادی چوپان برترین بدنساز جهان در سال 2017 شد
ورزشکار ایرانی برترین بدنساز جهان در سال 2017 شد
جدال بر سر عنوان موفق ترین گروه خودروسازی در سال 2017؛ رنو-نیسان-میتسوبیشی یا فولکس واگن؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 11:152018-01-21پزشكي

نگاهی به مشکلات سلامت در سال 2017


هر سال سازمان جهانی بهداشت در پایان سال میلادی گزارشی از بیشترین مشکلات سلامت جهان و اقدامات این سازمان درباره شناسایی، چاره جویی و کمک مستقل یا همراه با دولت ها درباره حل یا تعدیل این مشکلات ارائه می کند.

- مواردی که در این صفحه شاهد آن هستید، مهم ترین مسائل سلامت جهان در یک نگاه کلی است که پیش روی دولت ها و ملت ها قرار دارد.

آلودگی هوا سالانه جان 7/1میلیون کودک را می گیرددلیل مرگ بیش از 1 کودک از هر 4 کودک زیر 5 سال؛ یعنی حدود 7/1میلیون کودک، که هر سال جان خود را از دست می دهند، خطرات زیست محیطی از قبیل آلودگی هوا، دود دست دوم، آب ناسالم و بهداشت ناکافی است.

سازمان جهانی بهداشت به همه کشورهای عضو پیشنهاد می دهد برای رسیدن به دستاوردهای بهداشتی چشمگیر برخی اقدامات مانند بهبود کیفیت آب یا استفاده از سوخت پاک را در برنامه های خود بگنجانند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاین سازمان، می توان از بروز بخش بزرگی از بیماری هایی که از جمله دلایل عمده مرگ کودکان زیر 5 سال در جهان هستند، مانند اسهال، مالاریا، ذات الریه و.

با مداخلاتی که منجر به کاهش خطرات زیست محیطی می شود مانند دسترسی به آب سالم یا سوخت پاک برای پخت و پز جلوگیری کرد.

تماس مضر با آلوده کننده های محیطی می تواند از رحم مادر آغاز شود که در اولین گام سبب تولدهای نارس پیش از موعد خواهد شد.

علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض آلودگی های هوای داخل و خارج از خانه و نیز دود دست دوم باعث افزایش ذات الریه در کودکی و افزایش خطر بیماری های تنفسی مزمن مانند آسم و نیز بیماری های قلبی، سکته و انواع سرطان ها در سراسر عمر می شود.

ضعف در ثبت دلیل مرگ در گوشه وکنار جهاندر ثبت درست آمار مرگ در کشورهای مختلف پیشرفت هایی دیده می شود.

در سطح جهان تنها نیمی از مرگ ها با دلیل فوت ثبت می شوند، اما به گزارش سایت قطره و به نقل ازسازمان بهداشت جهانی، شاهد پیشرفت هایی در زمینه گردآوری آمارهای حیاتی هستیم که طبق اسناد سازمان ملل متحد از جمله اهداف توسعه پایدار تعریف شده اند.

از مجموع 56میلیون فوتی که در سال 2015 میلادی در جهان ثبت شده اند، 27میلیون با دلیل مرگ بوده است.

براساس آمار این سازمان در سال 2005 میلادی، مرگ هایی که دلیل فوت در مورد آنها ثبت شده بود، یک سوم کل مرگ ها ثبت شده در جهان را تشکیل می دادند که حالا این میزان به نصف رسیده است.

کشورهای بسیاری از بعد از سال 2005 میلادی گردآوری آمارهای خود را به صورتی چشمگیر بهبود بخشیده اند.

در کشورهایی مانند چین، جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در حال حاضر 90درصد از ثبت موارد فوت با جزییات دقیق دلیل مرگ ثبت می شود، درصورتی که این میزان در سال 1999 میلادی تنها 5درصد بوده است.

گردآوری نادرست یا ناقص اطلاعات مربوط به فوت افراد، به خصوص اطلاعات نادرست درباره علت مرگ باعث می شود نتوان از این اطلاعات به صورتی کارآمد در جهت گیری سیاست گذاری های سلامت، برنامه ریزی اقدامات برای بهبود سلامت و سنجش درستی سیاست های اعمال شده استفاده کرد.

از آمارهای موثق می توان برآورد کرد از سال 2000میلادی، 10 مورد از اقدامات سلامت پیشرفت کرده که از بین آنها پوشش درمان ایدز و استفاده از پشه بند برای کنترل مالاریا از همه بهتر بوده است.

در مراقبت های پیش از تولد و بهبود بهداشت شیب ملایم مثبتی دیده می شود و در همین زمان، دسترسی به واکسیناسیون کودکان بهبود آهسته تر را نشان می دهد.

افزایش آمار بدرفتاری با سالمندان در جهانجمعیت 60 سال به بالای جهان تا سال 2050 میلادی، 2 برابر خواهد شد و انتظار می رود میزان بدرفتاری با این گروه سنی هم در سال های پیش رو افزایش یابد.

امروزه، تخمین می زنند 1 نفر از هر 6 انسان 60 سال به بالا به نوعی مورد بدرفتاری اطرافیان قرار می گیرد و انتظار می رود، این آمار با افزایش تعداد این گروه سنی بیشتر شود.

مطالعه ای که چندی پیش با حمایت سازمان بهداشت جهانی انجام و در نشریه لانست منتشر شده، نشان می دهد، حدود 16درصد از افراد 60 سال به بالا به نوعی تحت بدرفتاری های روانی (6/11درصد)، مالی(8/6درصد)، فراموش شدگی(2/4درصد)، بدرفتاری های جسمی(6/2درصد) و جنسی(9/0درصد) قرار دارند.

کارشناسان سازمان عقیده دارند، روند رو به افزایش بدرفتاری در جمعیت 141میلیون نفری 60 سال به بالاها در جهان منجر به خسارات فردی و اجتماعی جدی می شود و باید برای این مساله چاره ای اندیشیده شود.

هشدار درباره بدرفتاری با سالمندان که هنوز نوعی خط قرمز به شمار می آید، در سراسر جهان در حال گسترش است که با بودن یا نبودن اعمالی تعریف می شود که می توانند سبب ایجاد صدمه یا پریشانی روانی در فرد سالمند شوند.

هر نوع بدرفتاری با این افراد می تواند بر سلامت و رفاه آنها تاثیری مستقیم بگذارد.

در این میان بدرفتاری های روانی شیوع بیشتری دارند و اغلب شامل ترساندن، محروم کردن از دیدار دوستان و بستگان، مزاحمت و رفتارهایی می شوند که اعتمادبه نفس این افراد را کاهش می دهند.

بدرفتاری های مالی که بعد از بدرفتاری روانی دومین درجه را دارد، هم به صورت سوءاستفاده از امکانات مالی، املاک یا عایدی این افراد تعریف می شوند.

پس از آن، فراموش شدگی به معنای برآورده نکردن نیازهای اساسی این افراد مانند غذا، محل زندگی، پوشاک و مراقبت های سلامت و درمان است.

نتایج سلامت چنین بدرفتاری هایی به صورت جراحت های تروماتیک، درد، افسردگی، فشار و اضطراب ظاهر می شوند.

بدرفتاری با سالمندان خطر بستری شدن در سراهای سالمندان، مراجعه به بخش های اورژانس، بستری شدن و مرگ را افزایش می دهد.

مقاوم شدن میکروب ها به آنتی بیوتیک هامقاومت آنتی بیوتیکی یکی از بزرگ ترین تهدیدات برای سلامت بشر است.

سازمان جهانی بهداشت در جهت تلاش برای تعدیل مقاومت رو به افزایش در برابر آنتی بیوتیک ها و راهنمایی و بهبود روش های تحقیق و توسعه آنتی بیوتیک های جدید، فهرستی از اولویت های بیماری زای مقاوم به آنتی بیوتیک را شامل 12 گروه از باکتری هایی که بیشترین خطرات را برای سلامت انسان ایجاد می کنند، منتشر کرده است.

کارشناسان عقیده دارند، مقاومت آنتی بیوتیکی رو به افزایش، گزینه های درمان ما را به سرعت کاهش می دهد.

اگر بخواهیم تولید آنتی بیوتیک های جدید را تنها به روال عادی بازار بسپاریم، نمی توانیم به موقع پاسخ درست و فوری به این مشکل بدهیم.

سازمان جهانی بهداشت در این فهرست 3 طبقه بندی مشخص کرده است؛ اول، باکتری هایی که به چند دارو مقاوم اند.

این باکتری ها بیشتر در بیمارستان ها، آسایشگاه های سالمندان و بیماران نیازمند برخی وسایل مانند دستگاه های تنفس و کاتترها دیده می شود.

این باکتری ها که به طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها مقاومت نشان می دهند، ممکن است باعث عفونت های جدی و غالبا مرگبار شوند.

رده دوم و سوم این فهرست شامل باکتری هایی می شود که ضمن مقاومت به آنتی بیوتیک ها عامل بیماری های معمول تر مانند سوزاک و مسمومیت های غذایی بر اثر آلودگی سالمونلایی هستند.

بیایید درباره افسردگی حرف بزنیمبیش از 300میلیون نفر در جهان گرفتار افسردگی هستند که تعداد این افراد در فاصله سال های 2005 تا 2015 میلادی، 18درصد افزایش داشته است.

افسردگی اولین عامل ناتوانی و از مهم ترین عوامل بار بیماری ها در جهان محسوب می شود.

در سال 2017 میلادی، سازمان جهانی بهداشت پویشی یک ساله با عنوان بیایید حرف بزنیم علیه افسردگی راه انداخت که در 10 اکتبر 2017 میلادی، 18 مهرماه، این پویش 12ماهه پایان یافت و با بازدید نزدیک به 2میلیون نفراز وب سایت سازمان دراین باره و 300 اقدام در 76 کشور جهان، به رکوردی بی سابقه رسید.

کمبود حمایت از افراد مبتلا به ناهنجاری های روانی و ترس از انگ زنی های جامعه باعث می شود بسیاری از این افراد از دسترسی به درمان مورد نیاز برای زندگی سلامت و مولد بازبمانند.

بیش از 8درصد از بار این بیماری در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط دیده می شود.

خودکشی دومین دلیل مرگ دختران نوجوان 19-15 سال در سراسر جهان است که می توان از آن جلوگیری کرد.

سرطان دومین علت مرگ در جهان استهدف از آخرین دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت درباره سرطان که 4فوریه سال گذشته منتشر شد، بهبود احتمال افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بود که تاکید می کرد خدمات سلامت و درمان باید برای تشخیص و درمان زودهنگام بیماری باشد.

آخرین آمارهای منتشرشده از سوی این سازمان نشان می دهد، سالانه 8/8میلیون نفر که اغلب آنها ساکنان کشورهای کم درآمد یا با درآمدمتوسط هستند، براثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

یکی از مشکلات اصلی این است که موارد سرطان بسیار دیر تشخیص داده می شوند.

حتی در کشورهایی که در سطح مطلوب خدمات درمانی هستند، بسیاری از موارد سرطان در مراحل پیشرفته؛ یعنی زمانی تشخیص داده می شوند که احتمال موفقیت در درمان ناچیز است.

تشخیص دیرهنگام بیماری و کمبود امکانات درمانی سبب شده بسیاری از مبتلایان محکوم به مرگ باشند.

برای کمک به تشخیص هرچه زودتر بیماری باید در گام نخست درباره علائم متفاوت سرطان های مختلف به مردم اطلاع رسانی کرد.

دوم اینکه بودجه کافی برای افزایش توانمندسازی و تجهیز نظام درمان اختصاص یابد.

همچنین درمانگران برای تشخیص به موقع آموزش ببینند.

گام سوم این است که به مبتلایان به بیماری اطمینان داده شود که از درمان کارآمد و ایمن شامل مسکن های مناسب، بدون موانع مالی یا شخصی برخوردار خواهند بود.

افزایش سیگاری های کم سن در کشورهای کم درآمداستانداردهای سختگیرانه سازمان جهانی بهداشت درباره صنایع دخانی که از حمایت دولت ها نیز برخوردار است، شامل اقداماتی مانند افزایش مالیات و قیمت این نوع فراورده ها می شود.

علاوه بر این، اقداماتی که گفته شد، می توانند منبع درآمدزایی خوبی برای دولت ها باشند تا پول حاصل از افزایش مالیات و قیمت ها را به مصارف سلامت عمومی برسانند.

آمارهای سازمان جهانی بهداشت و موسسه ملی سرطان ایالات متحده نشان می دهند، افزایش بار مالی بر فراورده های دخانی سبب کاهش مصرف آهن می شود.

همچنین براساس آمارها صنایع دخانیات و تاثیر کشنده محصولات آنها سالانه مبلغی بیش از یک تریلیون (میلیون میلیون) دلار از بودجه سلامت عمومی در جهان را هدر می دهند و سبب کاهش باروری می شوند.

در حال حاضر، سالانه بیش از 6میلیون نفر که اغلب آنها در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند، درنتیجه مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

در سطح جهان، بیش از یک میلیارد نفر سیگاری زیر 15 سال یا بیشتر وجود دارد که 80درصد آنها در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط زندگی می کنند.

تلاش جهانی برای حذف سرخکجهان به سمت نابودی سرخک، یکی از کشنده ترین بیماری ها در کودکان، می رود.

سازمان جهانی بهداشت میزان اقدامات ایمن سازی خود را افزایش داده و به کشورهایی که خواهان امحا و روبرو شدن با همه گیری سرخک هستند، یاری می رساند.

ازجمله اینکه قرار است در هفته آینده، بیش از 4میلیون کودک در برابر شیوع سرخک در مناطق درحال مناقشه در شمال شرقی نیجریه واکسینه شوند.

به گفته مقامات سازمان، پویش مبارزه علیه سرخک ازجمله اقدامات فوری مداخله ای علیه یکی از مسری ترین بیماری های کودکان است.

فروپاشی عظیم نظام درمانی در مناطق تحت مناقشه سبب شده کودکان ساکن این مناطق از واکسن های ضروری محروم بمانند.

علاوه بر این، بسیاری از آنها دچار سوءتغذیه هستند که آنها را نسبت به بیماری های عفونی واگیردار آسیب پذیرتر کرده و میزان مرگ بر اثر ابتلا به سرخک را افزایش داده است.


کلید واژه ها: جهان - سازمان جهانی بهداشت - بهداشت - کودک - هایی - مشکلات - بیماری - آلودگی - آمار - سلامت - گزارش - جهانی - سازمان ملل متحد - جمهوری اسلامی - پیشرفت - افزایش - میزان - صورتی - سازمان ملل - سالم - زیست - دولت - پیشنهاد - اسلامی - جمهوری - برنامه - کودکان - همراه - سرطان - انواع

آخرین اخبار سرویس:
چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه داران مضر است؟

مراقب هایپرتنشن باشید / عارضه ای شایع در ایرانی ها

مواد غذایی که بیشتر از مواد مخدر سلامتی شما را تهدید می کند

راه های پیشگیری از خشکی پوست

توصیه های کلی برای جذب کالری روزانه

فعالیت 8 دانشکده طب سنتی در کشور

بدن روزانه به چه میزان کالری نیاز دارد؟

قارچ سمی جان 18 نفر را گرفت/ مراقب فرشته نابودگرباشید

اگر یک هفته کرفس بخورید چه اتفاقی در بدنتان می افتد ؟

بدن روزانه به چه میزان کالری نیاز دارد؟

خواص نخود برای سلامتی

چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه داران مضر است؟

خطر مصرف خودسرانه داروهای هورمونی را جدی بگیرید

درمان درد سیاتیک بدون عمل جراحی

فعالیت 8 دانشکده طب سنتی در کشور

طراحی یک زیست حسگر برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان

دارو های مجاز و غیر مجاز در بارداری

تاکنون موردی از بیماری تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است

تخم شربتی منبع فوق العاده ی کلسیم و آهن

درمان خانگی گل مژه چشم

طرز تهیه فرنی سه رنگ برای افطاری ماه رمضان

اشتباهات آرایشی که شما را پیر و زشت می کنند!

کدام زنان پسرزا هستند؟

چگونه در محیط کار آرامش داشته باشیم؟

شش مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن در گیلان فعال است

تخم شربتی منبع فوق العاده ی کلسیم ، آهن

تاثیر روزه داری بر سلامت بدن

اولین فضانورد روزه دار جهان!

10 کشته در پی ابتلا به ویروس خفاش

دیابتی ها سیب بخورند

ماساژ این نقاط بدن شما را از شر سردرد خلاص می کند

شگفتی های علمی در آیات و احادیث بررسی می شود

مراقب «هایپرتنشن» باشید/ عارضه ای شایع در ایرانی ها

واکنش سازندگان We Happy Few به صادر نشدن مجوز رده بندی در استرالیا

دیابتی ها چه میوه هایی بخورند؟

تدابیر روزه داری ویژه انواع مزاج ها

مضرات سنگ و سرامیک از دیدگاه طب سنتی

چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه داران مضر است؟

732 بیمار اسکیزوفرنی در قزوین تحت پوشش بهزیستی هستند

قارچ ها ارزش به خطر انداختن جان را ندارند

تنبلی اجتماعی در دانشگاه ها!

چگونه با بیماران پارانویید رفتار کنیم؟

قارچ ها ارزش به خطر انداختن جان را ندارند

این زن 13 سال در قفس زندگی کرده است

چگونه باید از تولد نوزاد تالاسمی پیشگیری کرد؟

"رتینوپاتی" در کمین دیابتی ها

حفظ تناسب اندام بعد از 30 سالگی با چند نکته ساده

فواید ورزش در سلامتی قلب

کمبود ذخایر خونی خراسان رضوی

فرار سه بیمار مبتلا به «ابولا» از قرنطینه

ساخت ماده جدید با قابلیت خودترمیمی

برداشت چغندر قند در جهرم

آدامس بدون «اسپارتام» بخورید

شیوه های صحیح ورزش کردن در ماه رمضان

آشنایی با عوارض کم کاری تیرویید

مرگ زن 45 ساله به دلیل قارچ سمی

نحوه ورزش کردن در ماه مبارک رمضان

61 هزار نوآموز کرمانی در طرح سنجش پایش می شوند

برپایی کارگاه آموزشی سلامت جنسی در بهارستان

ژست هایی که دیگران را از شما دور می کند

گران فروشی دارو و تجهیزات پزشکی گزارش شود

سنگ مرداب نخورید

ضرورت رعایت اصول سلامت روان در محیط کار

چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه داران مضر است؟

درمان سکته مغزی با هیدروژل تزریقی

دردی پنهان که نا آگاهی جراحت آن را بیشتر می کند

تاثیر روزه داری بر سلامت بدن

خرمشهر تنها 35 متخصص دارد / سرطان دومین عامل مرگ و میر در خرمشهر

قارچ سمی جان زن 45 ساله را گرفت

پزشکان مادر بیمار و نوزادش را از مرگ نجات دادند

فرار سه بیمار مبتلا به ابولا از قرنطینه در کنگو

افزایش دی اکسیدکربن علت کاهش ارزش غذایی برنج است

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: اجرای طرح پزشک خانواده همت بزرگی را می طلبد/ مجوز جذب نیرو توسط سازمان استخدامی صادر شود

دارو هست؛ اما به بیماران هموفیلی نمی دهند

هشدار؛ تب کریمه کنگو در کمین است

هوش هیجانی؛ مهمترین فاکتور برقراری رابطه های اجتماعی

رژیم غذایی مدیترانه ای تاثیرات مضر آلودگی هوا را کم می کند

اشتباه پزشکی در مرگ بیمار ساروی تایید شد

با کسانی که پارانویید دارند، چه کنیم؟

9 عضو بدنتان که زودتر پیر می شوند!

چه صندلی ای برای نشستن راحت است؟

مهار قاتل خاموش با شربت زرشک

مصرف توت و انگور چه تاثیری بر ریه ها می گذارد؟

زایمان طبیعی بدون درد را با این عینک تجربه کنید

افراد مبتلا به دیابت سیب بخوردند

مراقب «هایپرتنشن» باشید/ عارضه ای شایع در ایرانی ها

ضرورت رعایت اصول سلامت روان در محیط کار

گران فروشی دارو و تجهیزات به تعزیرات حکومتی گزارش شود

ضرورت رعایت اصول سلامت روان در محیط کار

قربانیان قارچ های سمی 18 نفر شدند/مراقب فرشته نابودگرباشید

پزشکان مادر بیمار و نوزادش را از مرگ نجات دادند

دلایل افزایش «زندگی تجردی» در کشور

گران فروشی دارو و تجهیزات به تعزیرات حکومتی گزارش شود

دیابتی ها چه میوه هایی بخورند؟

ظاهر متفاوت ستاره ها با موهای طبیعی‎ شان! +تصاویر

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت عنوان کرد ضرورت رعایت اصول سلامت روان در محیط کار

موش های تهران چهره عوض می کنند / اسماعیل کهرم

تاثیر روزه داری بر سلامت بدن

قربانیان قارچ های سمی 18 نفر شدند

نحوه درمان و پیشگیری از خشکی پوست

نگاهی به مشکلات سلامت در سال 2017

نگاهی به مشکلات سلامت در سال 2017