مطالب مرتبط:
محتواهای فرهنگی باید برگرفته از جهان‎بینی توحیدی باشد/ قصه پر غصه حوزه فرهنگ
کاش به جای تهدید مردم و جیره بندی آب، شبکه های آبی را اصلاح کنید!
کشف بیش از 1610 میلیارد ریال انواع کالای قاچاق در مرزهای آبی هرمزگان
جولان بی آبی در آذربایجان شرقی
خرید جدید آبی ها: من وسواس پیشرفت دارم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 بهمن 1396 ساعت 10:102018-01-21اجتماعي

بی آبی، قصه و غصه هر روز ما


ایرنا- هرگز باورمان نمی گنجید که روزی زمین تشنه شود و دهان باز کند، قناتها و رودها منتظر آب بمانند، فصلها هم مثل خود نباشند،درختان از رمق بیفتند، - محل کسب و کارمان دیگر ما را نخواند، چشمه ها هم دریغ کنند از اهدای آب، آه ! امروز همه دغدغه و دعایمان شده آب، آب ،آب.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، این ترسیم وضعیت کنونی سرزمین مان ایران از نگاه حاج حسین رضوی، کشاورز با سواد سمنانی است که می گوید پس از گذراندن 80 بهار از عمرش، اینگونه سرزمینش را گرفتار کم آبی و خشکسالی ندیده است.

او گفت : عمری را کشاورزی، باغداری و دامداری کردیم قناتها ، رودخانه ها ، آسمان و زمین به ما مهربان بودند، اما امروز قصه های تلخ بی آبی را هر روز زمزمه می کنیم، آری، از بحران نبود آب باید اشک ریخت و در ابهام مرگ قناتها و رودخانه ها و چشمه ها باید گریست و حتی در آسمانها هم، ابرها می آیند ولی نمی بارند، چرا؟.

به اعتقاد او این همه درد از ماست که بر ماست.

فلات ایران بنا به استناد تاریخ در همه زمینه ها دارای شکوه خاصی بود اما امروز به خاطر بی توجهی ها و مدیریت نادرست، در همه جای این سرزمین با بحران کم آبی و خشکسالی مواجه ایم، چرا به چنین روزی افتاده ایم.

آیا روزی که انسان با دستبرد و غارت بیگانه بود، زمین با چنین وضعیت دهشتناکی روبرو بود.

آب که سمبل هستی جریان زندگی است متاسفانه با استفاده غیر اصولی آن از ادوار گذشته تاکنون در بخش های مختلف باعث شده تا وضعیتی بغرنجی را در ایران و استان سمنان شاهد باشیم.

بنا به آمار مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور، سمنان به همراه استان ای مرکزی ، قم ، تهران ، البرز و اصفهان در بلند مدت 30 ساله کاهش بارندگی خود را شکست و در وصعیت بحرانی قرار گرفته است.

کاهش 30 درصدی بارش باران در سه ماه اول سال زراعی 97-96 دلیل وضعیت قرمز و کمبود آب در 15 شهر و 70 روستا و مانع جدی برای برنامه های توسعه جمعیتی و صنعتی در استان سمنان است.

کارشناسان تغییر اقلیم و افزایش دوره های خشکسالی، برداشت بیش از حد از منابع زیرزمینی، کاهش بارندگی افزایش جمعیت شهری، هدررفت آب ناشی فرسودگی لوله های انتقال، توسعه نامتوازن، مدیریت نادرست منابع آبی، الگوی نادرست مصرف آب ، نداشتن چشم انداز مشخص تامین آب از سوی نهادهای مربوط ، چاههای غیرمجاز و نبود قوانین بازندارنده مربوط را از جمله دلایل بروز کم آبی در کشور برشمردند.

بر اساس آمار، بخش کشاورزی ایران حدود 87 درصد آب را مصرف می کند و بازدهی این میزان مصرف آب در این بخش فقط بین 30 تا 40 درصد برآورد شد، میزان بهره وری آب کشاورزی در ایران به طور متوسط 35 درصد اعلام شد که این رقم برای کشورهای توسعه یافته 65 درصد و برای کشورهای در حال توسعه 45 درصد است.

همچنین میزان هدررفت آب به طور کلی، در کشور ایران 28 تا 30 درصد است درحالی که این مقدار اتلاف در دنیا 9 تا 12 درصد گزارش شد که یکی از عوامل اصلی آن برداشت های غیرمجاز از شبکه آبرسانی و فرسودگی تاسیسات آب و شبکه های آبرسانی است.

کسری مخزن آب زیرزمینی در استان سمنان بین 143 تا 150 میلیون متر مکعب در سال می رسد و گزارش هایی که تاکنون در باره بحران آب در سمنان انتشار یافته است، عامل اصلی بحران آب را خشکسالی ها مربوط می دانند، در حالی که بر اساس آمار، عامل اصلی بحران آب اضافه برداشت های مستمری است که توسط چاه های عمیق از آبخوان اصلی دشتها باعث شده است، یعنی به نوعی عامل اصلی برهم خوردن تعادل چرخه تغذیه و برداشت آب در حقیقت، بی توجهی به مساله مدیریت منابع آب در طول سال ها بوده است.

به گفته کارشناسان، به دلیل کاهش بارش های سال های متمادی، افت محسوس سطح آبهای زیرزمینی در کشور و سمنان وجود دارد و پیامدهای جبران ناپذیر بحران آب مانند شورشدن آب، نشست زمین و ایجاد شکافها در سطح دشتها، پدیده بیابانزایی به خاطر کاهش منابع زیرزمینی در دشت ها و سایر مشکلات زیست محیطی را به همراه داشته است.

در سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می شود.

میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان بیش از 700 هزار نفری سمنان 160 لیتر و کمتر از میانگین کشوری است.

حاج حسین رضوی، کشاورز با سابقه سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود : زمین های ما دیگر آب ندارند و چاههای ما خشک شده است، حال و روز کشاورزی و کشاورزان از نداشتن آب خوب نیست.

وی آب را قصه و غصه هر روز مردم این استان ذکر و تاکید کرد : تا قبل از نابودی زمین های کشاورزی و یاغ های این سرزمین باید با اتخاذ تدابیر اصولی در همه سطوح مدیریت از وزارتخانه ها تا ادارات شهرستانی جلوی بحران آب را بگیرند.

*سمنان رکورد کم بارشی 30 ساله را شکست مدیرکل هواشناسی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا با اشاره به کاهش 60 درصدی بارندگی سال زراعی جاری از ابتدای مهر تا 29 دی 96، گفت : استان با این میزان کاهش، رکورد کم بارشی 30 ساله خود را شکست.

غلامرضا حسنی غربا در گفت و گو با ایرنا افزود : کمترین بارش باران در استان سمنان در بازه زمانی ابتدای مهر تا پانزدهم دی در سال زراعی در 30 سال گذشته به میزان 11.

2 میلی متر بوده در حالی که در سال زراعی 96- 97 تاکنون فقط 8.

9 میلی متر بارندگی ثبت شد.

وی با اشاره به این که امسال در شاخص بارندگی کشور پاییز ضعیفی داشته است، تصریح کرد : از سوی مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران، 6 استان کشور آمار بلندمدت 30 ساله کاهش بارندگی خود را شکستند که سمنان هم جزو آنهاست.

وی با بیان این که استان های مرکزی، قم، سمنان، تهران، البرز و اصفهان، رکورد کم بارشی 30 ساله خود را شکستند، و در مقایسه با سال گذشته نیز بارش ها در سال زراعی 95- 96 در استان سمنان 60.

2 درصد کاهش یافته است، اضافه کرد: از ابتدای مهر تا پانزدهم دی 96 در استان سمنان 8.

9 میلی متر به طور متوسط بارندگی ثبت شده است.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان یادآور شد : استان در دوره مشابه سال قبل 22.

4 میلی متر و در بلندمدت 26.

8 میلی متر بارش داشت، یعنی بارندگی سال زراعی جاری از ابتدای مهر تا پانزدهم دی 96 در استان سمنان نسبت به بلندمدت 64.

7 درصد و نسبت به سال گذشته در همین مدت 60.

2 درصد کاهش نشان می دهد.

*کمبود آب در بخش صنعت سمنان فرابحرانی است رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا گفت : کمبود آب در شهرکها و نواحی صنعتی این استان به دلیل خشکسالی های متناوب و افت سطح آب های زیرزمینی به مرز بحران رسیده است.

علی اصغر جمعه ای افزود : استان سمنان در منطقه ای خشک کشور قرار گرفته است و باید بپذیریم که دچار کمبود شدید آب هستیم.

وی سهم آب بخش صنعتی از کل آب استان را حدود چهار درصد اعلام کرد و اظهارداشت : به ازای هر لیتر آب تخصیصی به صنعت، زمینه اشتغال برای 70 نفر فراهم شده است که در صورت تامین آب مورد نیاز برای این بخش حداقل به میزان یک تا 2 درصد، ایجاد اشتغال بسیار بالاتری را در سمنان شاهد خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد : اکنون حفر حدود 18 حلقه چاه با آب دهی حدود 340 لیتر بر ثانیه برای تامین نیاز آب واحدهای صنعتی اقدام شده است که برای واحدهای بزرگ صنعتی استان نیاز به تامین 60 لیتر آب در ثانیه هستیم.

جمعه ای اضافه کرد : برای استفاده بهینه منابع آبی موجود برای شهرک های صنعتی شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار و ایوانکی پنج تصفیه خانه را با ظرفیت چهار هزار و 660 مترمکعب در شبانه روز احداث در سه سال گذشته احداث شده است.

*کمبود 140 میلیون مترمکعبی منابع زیرزمینی و دشت های سمنان مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان در گفت وگو با ایرنا گفت : منابع زیرزمینی و دشت های این استان با معضل کمبود 140 میلیون متر مکعب آب مواجه است.

ایرج حیدریان با بیان این که میزان طبیعی آب زیر زمینی این استان را 990 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود : حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب باعث شده تا تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیر زمینی این استان به شدت برهم بخورد.

وی با بیان این که نیمی از 26 دشت استان سمنان در محدوده بحرانی و ممنوعه قرار گرفته است ، اظهارداشت : هرگونه برداشت آب در این دشت ها ممنوع است و 13 دشت دیگر استان وضعیتی چندان مطلوب ندارند.

وی خاطرنشان کرد : فقط 10 درصد صرفه جویی و کاهش مصرف در بخش کشاورزی، بسیاری از مشکلات را رفع می کند اما تاکنون این امر در کشور رخ نداده است.

حیدریان درباره سیاست های آب منطقه ای سمنان در زمینه مقابله با برداشت بی رویه و سوء استفاده از منابع آبی، تصریح کرد : اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو مستلزم هم افزایی همکاری و هماهنگی تنگاتنگ مسوولان قضایی با ماموران و کارکنان این نهاد در صنعت آب کشور و استان است.

*شدیدترین میزان کاهش بارندگی در سه ماه گذشته در مرکز استان سمنان مدیرکل هواشناسی استان سمنان در گفت وگو با ایرنا، شدیدترین میزان کاهش بارندگی در استان را مربوط به شهر سمنان عنوان و خاطرنشان کرد: در سمنان میزان کاهش بارندگی از ابتدای مهر تا 29دی 96 به حدود 90 درصد می رسد، سرخه با 89 درصد، آرادان با 85.

6 درصد و گرمسار با 75 درصد کاهش بارندگی، بیشترین کاهش بارندگی در سال زراعی جاری را دارند.

غلامرضا حسنی غربا، میزان کاهش بارندگی در سال زراعی جاری را در میامی 7.

8 درصد، شاهرود 58 و مهدیشهر 52 درصد عنوان کرد و گفت: نسبت به بلندمدت در میامی در شرق استان سمنان کاهش بارندگی فقط 3.

5 میلی متر بود در حالی که نسبت به بلندمدت در مهدیشهر کاهش بارندگی 40 میلی متر، در گرمسار 27 میلی متر، در آرادان و سرخه 25 میلی متر و در سمنان 22 میلی متر باران کمتری باریده است.

وی با بیان این که کشور 30.

8 میلی متر در سال زراعی از ابتدای مهر تا پانزدهم دی 96 بارندگی دریافت کرده است، گفت: سال گذشته این میزان 49.

3 میلی متر و در بلندمدت 73.

6 میلی متر بوده، به صورتی که در مقایسه با بلندمدت کشور امسال 58 درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 37.

5 درصد کاهش بارندگی دارد.

*هدررفت آب در شبکه آبرسانی روستاهای استان سمنان 40 درصد است مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا گفت : هدررفت آب در شبکه آبرسانی روستایی این استان به دلیل فرسودگی لوله های انتقال و انشعاب های غیرمجاز بیش از 40 درصد است.

منصور کشاورزیان افزود : نوسازی انشعاب های غیرمجاز در روستاهای استان یکی از رویکردهای اصلی این شرکت به منظور جلوگیری از هدر رفت آب است.

وی اظهارداشت : در 9 ماهه امسال بیش از 150 انشعاب غیرمجاز آب و فاضلاب در روستاهای استان شناسایی و جمع آوری شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان خاطرنشان کرد : از این تعداد انشعاب غیرمجاز 120 مورد مربوط به انشعاب غیرمجاز آب،20 مورد انشعاب غیرمجاز فاضلاب و 10 مورد نیز انشعاب پشت کنتور بوده است.

**انتقال آب خزر تنها راه رفع تنش آبی در استان سمنان مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب شهری استان سمنان گفت: تنها راه رفع کمبود آب در بخش کشاورزی و صنعتی در این استان انتقال آب خزر است.

محمدطاهری افزود: تنش آبی در تمامی شهرستان های سمنان احساس می شود و باید با رویکردهای کلان برای رفع این چالش اقدام کرد.

وی اظهارداشت: سمنان از ظرفیت های مختلف اقتصادی و معدنی برخوردار است که می توان با تامین و توجه به زیرساخت ها از جمله تامین آب مورد نیاز برای افزایش اشتغال و رونق کسب وکار گام برداشت.

وی ادامه داد: در سمنان و شاهرود به نسبت سایر شهرستان های استان، تنش آبی محسوس تر است و اکنون دراین دو شهرستان کمبود آب به ترتیب 160 و 200 لیتر در ثانیه وجود دارد.

وی تصریح کرد: در برنامه چشم انداز توسعه پیش بینی افرایش جمعیتی قابل توجهی در استان سمنان شده است اما به دلیل محدودیت هایی همچون نبود منابع آبی پایدار تاکنون این امر مهم محقق نشده است.

طاهری اضافه کرد: انتقال آب از سرچشمه های قطری به شاهرود از مطالبات به حق و اساسی مردم این شهرستان است و باید با رفع موانع برای عملیاتی کردن این طرح اقدام کرد.

وی گفت: چالش کمبود آب در شهرستان میامی هم قابل تامل است و باید با انتقال آب از سد کالپوش به شهرهای همجوار بخش قابل توجهی از تنش آبی در این مناطق از استان سمنان را کاهش دهد.

وی تصریح کرد: محدودیت های آبی در افزایش آمار بیکاری و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی در سمنان بسیار تاثیرگذار بوده و باید با انتقال آب از حوزه های مختلف برای رفع این چالش اقدام کرد.

*جبران حدود 60 درصد کسری مخزن دشتهای سمنان با تجهیز چاههای آب به کنتور هوشمند معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری سمنان در گفت وگو با ایرنا گفت: حدود 60 درصد کسری مخزن دشت های این استان با تجهیز چاههای آب به کنتور هوشمند و پلمب چاه های غیرمجاز جبران می شود.

محمد همتیان افزود : نصب کنتور هوشمند برای 596 چاه به منظور کاهش هدر رفت آب در بخش های صنعتی، کشاورزی و خانگی در اولویت قرار دارد.

وی اظهارداشت : براساس آمار از مجموع 2 هزار و 600 حلقه چاه کشاورزی در استان ، از 596 حلقه چاه بیش از 20 درصد اضافه برداشت می شود.

وی خاطرنشان کرد : با تلاش بخش خصوصی و اعتبارات دولتی باید برای نصب هرچه سریع تر کنتورهای هوشمند در چاه های استان اقدام کرد.

همتیان با بیان این که نصب کنتورهای هوشمند در تعادل بخشی و احیای منابع آب بسیار موثر است، ادامه داد: در صورت تکمیل تجهیز همه چاه ها به کنتورهای هوشمند و شارژ و بهره برداری از آن ها امکان جلوگیری درصد قابل توجهی از کسری مخزن دشت ها در استان میسر می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سمنان با اشاره به انتقال آب دریای خزر به این استان، گفت : تاکنون نشست های قابل توجه ای با سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با اجرای این طرح انجام شده است و در صورت اعلام رضایت از سوی این سازمان، انتقال اجرای انتقال آب خزر به سمنان محقق می شود.

*ضرورت نوسازی شبکه انتقال آب آشامیدنی سمنان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با اشاره به متوسط فرسودگی 25 درصدی شبکه انتقال آب آشامیدنی در نقاط مختلف استان، گفت: نوسازی این شبکه به 850 میلیارد ریال اعتبار نیازمند است.

محمد طاهری در گفت و گو با ایرنا افزود : بحران کمبود آب در 85 درصد مناطق شهری استان سمنان وجود دارد و باید با اتخاذ راهبردهای منطقی و کاربردی، برای رفع این چالش به صورت صددرصدی اقدام شود.

وی خاطرنشان کرد : 59 درصد آب آشامیدنی در مناطق شهری استان سمنان از آب زیرزمینی، چشمه ها و آب های سطحی تامین می شود و اگر تنها یک منبع آبی در این میان در سال خشک شود نگرانی قابل توجهی برای تامین آب در استان ایجاد می شود.

طاهری بیان داشت: علاوه بر کمبود آب، شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان با بحران فرسودگی شبکه های انتقال آب مواجه است و باید با تخصیص اعتبار لازم برای جلوگیری از هدر رفت آب در شبکه توزیع نیز به مرور زمان اقدام کرد.

استان سمنان بیش از 700 هزار نفر جمعیت دارد.

7339/6026 *خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد**انتشار دهنده : جانعلی فتحی برای آگاهی از تازه ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.


کلید واژه ها: زمین - خشکسالی - ایران - کشاورز - کشاورزی - سمنان - بحران - مدیریت - کم آبی - درصد - امروز - استان - رودخانه - بارندگی - کشاورزی ایران - کشور - افزایش - مصرف - کاهش - مدیریت بحران - افزایش جمعیت - جمعیت - توسعه - میزان - آسمان - بارش باران - آمار - چشمه - ماست - بهره وری

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی 40 پایگاه هلال احمر گیلان برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی

هوای مطبوع فارس با بارش در آخرین ماه سال

کارگاه آبنبات سازی در عکس روز نشنال جئوگرافیک

بارش برف و باران در 14 استان کشور

جشن ارمغان شریف

تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها

تصاویری از شفق قطبی در ارتفاعات روسیه

تحقق طرح جامع شهری با سرعت بیشتری در زاهدان + گزارش

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور

فرماندار خاتم، توجه ویژه به ظرفیت های محیط زیست شهرستان را خواستار شد

تصویر نجومی روز ناسا: نمای متفاوت مشتری

مدارس کانکسی در منطقه زلزله زده سرپل ذهاب

بهمن بخش زیادی از هواپیمای آسمان را مدفون کرد/جستجوی جعبه سیاه سخت شد

فرماندار خاتم، توجه ویژه به ظرفیت های محیط زیست شهرستان را خواستار شد

برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از فردا

ذخیره سلول های بنیادین

عکس/ تصاویر دیدنی از گوشه و کنار جهان

عمده شهرهای ایران در جوار و تهدید زلزله هستند

رییس بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری ایران: عمده شهرهای ایران در جوار و تهدید زلزله هستند

نمایی زیبا از پل ورسک در زمستان(عکس)

زنگ آراستگی+فیلم

شرایط جوی و برف سنگین مانع پیشروی تکاوران است/ احداث کمپ برای کوهنوردان و ادامه عملیات در شب

بارش خفیف برف در محور کندوان

همایش رابطان پدافند غیر عامل استان+فیلم

بارش برف و باران در اغلب مناطق کشور از فردا/ برف و کولاک در محل سانحه ATR طی 2 روز آینده

بارش برف و باران در بسیاری از جاده ها/ اعمال محدودیت ترافیکی در همه محور های تهران-شمال

قلم دوربین/از شطرنج بازان کوچک تا تصاویر سال

پیک و تکالیف نوروزی ممنوع است

سفر به «گنتینگ»: ارتفاع گردی هیجان انگیز در کوالالامپور

🔵ترامپ: معلمان را مسلح کنید 😳😔

حاکم شدن جوی ناپایدار در آسمان استان

همایش علمی "ورزش ،آموزش وسلامت"+مصاحبه

تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها/ برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از بعدازظهر فردا

برنامه ریزی برای توسعه انرژی‎های تجدیدپذیر

برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از بعدازظهر فردا

افتتاح مدرسه خیرساز در رامند

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور

داستان نویسی جایگزین پیک نوروزی شد

سدهایی که سرریز شدند

لغزندگی جاده کرج - چالوس و راه طالقان به سبب بارش برف

ورود سامانه بارشی جدید به کشور در سه روز آینده

برای حفظ جان نیروهای امدادی عملیات جست وجو متوقف می شود

پیک و تکالیف نوروزی ممنوع است

‍پذیرفته شدن 11 کودک قزوینی به فرزندخواندگی

بارش برف و باران در 14 استان کشور

پیک و تکالیف نوروزی ممنوع است

5 اسفند؛ اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 96

‍پذیرفته شدن 11 کودک قزوینی به فرزندخواندگی

بارش برف و باران در 14 استان ایران

آغاز به کار گشت ویژه شهرآرا برای استقبال از نوروز در لاهیجان

بارش رحمت الهی در مهاباد+گزارش

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید

بارش رحمت الهی در مهاباد

اعلام اولویت های جدید اعزام به حج تمتع

طراحی 2 هزار نقشه معماری مناطق زلزله زده کرمانشاه در دست اجراست

بارش برف و باران در 14 استان کشور

اخطاریه هواشناسی در پی ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ کولاک و برف در دنا

مقایسه نوع پوشش نیمار و گریزمان

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور/ کولاک و برف در دنا

طراحی 2 هزار نقشه معماری مناطق زلزله زده کرمانشاه در دست اجراست

اهواز و قم و بوشهر؛ آلوده ترین شهر های ایران

بارش برف سنگین در محل سقوط هواپیما/ توقف 4 روزه عملیات جستجو/ خانواده ها راضی به ادامه جستجوها نیستند

آیا کلاس های معترضان نهضت سواد آموزی تعطیل شده است ؟

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور

اخطاریه هواشناسی در پی سامانه بارشی جدید به کشور/ کولاک و برف در دنا

تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها

آغاز ساخت مرکز رشد کارآفرینی و فن آموز مجتمع آموزشی خیریه باقری

عدم مدیریت منابع آبی از دلایل خشک شدن تالاب میانکاله است

جاده های استان لغزنده است

برف و باران در راه است / وضعیت منطقه «دنا» نامساعد

عملیات اجرایی دومین مرکز کارآفرینی کشور در استان مرکزی آغاز شد

استخدام دو نفر آقا مسلط به شبکه، تجهیزات وایرلس در شهر اصفهان

بارش برف و باران در 14 استان کشور

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران: عدم مدیریت منابع آبی از دلایل خشک شدن تالاب میانکاله است

عملیات اجرایی دومین مرکز کارآفرینی کشور در استان مرکزی آغاز شد

فارس از شرایط جوی کشور گزارش می دهد تشدید بارش ها در بسیاری از شهرها/ برف و کولاک در منطقه سانحه ATR از بعدازظهر فردا

آغاز عملیات اجرایی ساخت مرکز رشد کارآفرینی و فن آموز مجتمع آموزشی خیریه باقری

دیدار استاندار آذربایجان شرقی با جانباز 70 درصد دفاع مقدس در تبریز

بازگشت گروه های جست و جو از کوه های دنا به کمپ اصلی

بازگشت گروه های جست وجوگر مستقر در کوه های دنا به کمپ اصلی

بازگشت گروه های جست و جو از کوه های دنا به کمپ اصلی

آماده باش تیم های عملیاتی استان بوشهر برای مقابله با سیل احتمالی

سازه هایی سخت از رشته هایی نازک

هوای بارانی شیراز و شکرگزاری مردم

پلیس راهور اعلام کرد بارش برف و باران در 14 استان کشور/ ترافیک نیمه سنگین در کرج و قزوین

شرایط نامساعد جوی مانع فعالیت امدادگران

بارش برف سنگین در محل سقوط هواپیما/توقف 4 روزه عملیات جستجو/ خانواده ها راضی به ادامه جستجوها نیستند

کارگاه آموزشی یکروزه معلمان ابتدایی در لوداب

آخرین وضعیت جوی فارس

ایندیپندنت: استقرار مأموران مسلح به تیربار در مدارس شهری در کالیفرنیا

اولین جشنواره بازی های محلی و فکری کودکان و نوجوانان در اردبیل + تصاویر

سامانه بارشی در سه روز آینده به کشور وارد می شود

پاسخ رییس سازمان سیمای شهرداری شیراز به جمع آوری عکس شهدا

حل بحران آب درگروترویج الگوهای مصرف بهینه

6 محور کشور تا اطلاع ثانوی مسدود است

آخرین فرصت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون غیر متمرکز دکترا

اعلام میزان بارش ها درمناطق مختلف استان

بی آبی، قصه و غصه هر روز ما

بی آبی، قصه و غصه هر روز ما